Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2004 Jun 5th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2004

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2004

The Southern California USATF Championships celebrate the extraordinary coaching career of Jim Bush. Jim’s success as a Southern California high school, junior college, and university coach is without peer. Fullerton High School, Kern County, CA, Bakersfield College, Occidental College, UCLA, the U.S. Track Coaches Association, and USA Track & Field have all inducted Jim into their Hall-of-Fame. Jim has coached 118 NCAA medallists and 30 Olympians. He has been a coach for three USA teams in international competition. Jim spent 53-years coaching several generations of America’s Olympic hopefuls. No one is more deserving of having a track meet baring his name and for that meet to be a worthy legacy.

Meet Website

USATF West Region Website

 

2004 Results - Jim Bush Classic / USATF West Region Open Track and Field Championships

Published by
Matt   on Jun 6 2004, 06:32 AM
M E N’S  R e s u l t s
 
A= Olympic Trials “A” Qualifying Standard  B= Olympic Trials “B” Qualifying Standard
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 0.8 
  1 Jerome Avery                 High Performance       **10.17 B Meet Record
                                (Old record 10.25 by Curtis Johnson, HSI 1999)
  2 Kaaron Conwright             H S I                    10.30 
  3 Obadiah Cooper               Unattached               10.32  
  4 Josh Norman                  High Performance         10.33  
  5 E.J. Jackson                 Unattached               10.48  
  6 Mike Mitchell                So Cal Cheetahs          10.81  
Section  2     Wind: +0.0
  1 Lorenzo Hathorne             Unattached               10.36  
  2 Jorge Richardson             Int'l Elite              10.62  
  3 Akin Akinremi                Unattached               10.65  
  3 Yuan-Kai Liu                 Taiwan                   10.65  
  5 Marquist Horn                L B All-Stars            10.77  
  6 Ahmed Raji                   Unattached               10.86  
  7 Neil Lyddiard                Norton TC                11.05  
  8 Alfonso Peterson             Unattached               11.23  
Section  3     Wind: +0.0
  1 Travis Morse                 Unattached               10.43  
  2 Aaron Thigpen                Unattached               10.76  
  3 Terrance Whaley              Prime Techniques         10.88  
  4 Danny Tutskey                Unattached               10.89  
  5 Jesus Garcia                 High Performance         10.91  
  6 Chris Johnson                Heritage TC              10.98  
  7 Mike Akili                   Team Edge                11.01  
  8 Kokomoe Evans                Unattached               12.99  
Section  4     Wind: 0.8 
  1 Joseph Ndiaye                Unattached               10.90  
  2 Marlon Shirley               High Performance         11.25  
  3 Cornell Stephenson           Speed Koncepts           11.44  
  4 Cliff Currie                 So Cal TC                11.57  
  5 Orlando Ervin                Koman Sports             11.81  
Section  5     Wind: +0.0
  1 Mark Cunningham              Unattached               10.73  
  2 Andrew Smith                 Unattached               11.36  
  3 Brendon Ryan                 Unattached               11.72  
  4 Joe Aramburo                 Team Edge                12.29  
 
Men 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -0.8
  1 Obadiah Cooper               Unattached             **20.70 Meet Record
                           (old meet record 10.81 by Curtis Perry, HSI 1999)
  2 Jerome Avery                 High Performance         20.72  
  3 Mike Mitchell                So Cal Cheetahs          20.87  
  4 Rubin Williams               Heritage TC              20.88  
  5 Dirk Homewood                Unattached               21.03  
  6 Will Mongomery               Norton TC                21.54  
  7 Andrew Reyes                 Dada Footwear            22.40  
Section  2     Wind: +0.0
  1 Haddow Weatherbourne         L B All-Stars            20.87  
  2 Lorenzo Hathorne             Unattached               21.01  
  3 Jorge Richardson             Int'l Elite              21.28  
  4 Yuan-Kai Liu                 Taiwan                   21.36  
  5 Ahmed Raji                   Unattached               21.59  
  6 Jerome Miller                Unattached               22.62  
 -- E.J. Jackson                 Unattached                   
 -- Alfonso Peterson             Unattached                    
Section  3     Wind: 1.2 
  1 Brian Fell                   Bush TC                  21.36  
  2 Rashaad Johnson              Perpetual Motion         21.38  
  3 Marquist Horn                L B All-Stars            21.43  
  4 Torrance Chaplin             High Performance         21.63  
  5 Terrance Whaley              Prime Techniques         21.79  
  6 Jeff Williams                Unattached               23.20  
Section  4     Wind: 0.4 
  1 Mike Akili                   Team Edge                21.39  
  2 Ty Morohunfola               So Cal Cheetahs          21.72  
  3 Aaron Thigpen                Unattached               21.88  
  4 Kettrell Berry               Speed Koncepts           22.05  
  5 Jeff Jacobs                  U C L A                  22.25  
  6 Jimmy Metayer                Unattached               22.66  
  7 Orlando Ervin                Koman Sports             23.67  
Section  5     Wind: +0.0
  1 Darren Store                 Unattached               21.95  
  2 Jesus Garcia                 High Performance         22.29  
  3 Nile Mashaka                 Unattached               22.43  
  4 Lou Foy                      Int'l Elite              22.50  
  5 Mike Elbogen                 U C L A                  22.95  
  6 Cornell Stephenson           Speed Koncepts           23.19  
  7 Marlon Shirley               High Performance         23.30  
  8 Hugo Estrada                 Unattached               23.80  
Section  6     Wind: 0.1 
  1 Babatunde Ridley             Unattached               21.12  
  2 Akin Akinremi                Unattached               21.24  
  3 Lewis Edmonson               High Performance         21.82  
  4 Matt Carter                  Unattached               22.58  
  5 Ari Monosson                 Unattached               22.88  
  6 Felton Turnage               U S Marine Corps         23.62  
  7 Brendon Ryan                 Unattached               23.69  
  8 Delton Sutherland            L A S C                  23.88  
 
Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Andrew Rock                  Unattached             **44.66 A Meet Record
                    (old meet record 46.29 by Jerome Davis, unattached 2003)
  2 Malachi Davis                Bush TC                  45.62 B  
  3 Jerome Davis                 Nike                     45.69 B  
  4 Dirk Homewood                Unattached               46.14  
  5 Brandon Matlock              Men of Troy              46.67  
  6 John Steffensen              H S I                    46.75  
Section  2  
  1 Haddow Weatherbourne         L B All-Stars            46.23  
  2 Brian Fell                   Bush TC                  46.29  
  3 Navarro Jordan               So Cal Cheetahs          46.88  
  4 Tim Brown                    Unattached               46.90  
  5 Tony Ramirez                 Azusa Pacific            47.28  
  6 Ty Morohunfola               So Cal Cheetahs          47.90  
  7 DeSean Cunningham            Men of Troy              48.01  
  8 Chuck Berkeley               Mavericks SC             48.37  
Section  3  
  1 Luis Luna                    Venezuela                46.71  
  2 Rashaad Johnson              Perpetual Motion         46.79  
  3 Jeff Jacobs                  U C L A                  48.03  
  4 Torrance Chaplin             High Performance         48.21  
  5 Rod Arzy                     Unattached               48.66  
  6 Jimmy Metayer                Unattached               49.05  
  7 Will Montgomery              Norton TC                50.33  
Section  4  
  1 Mike Elbogen                 U C L A                  49.04  
  2 Cornell Stephenson           Speed Koncepts           51.55  
  3 Cheikh Ndiaye                Vitness Unlimit          52.67  
  4 Chris Richardson             Falcon TC                54.06  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Khadevis Robinson            Unattached             1:46.84 B  
  2 Bryan Woodward               Nike Farm Team         1:47.94 B   
  3 Daniel Caulfield             New York AC            1:48.19 B   
  4 Kevin Elliott                Nike Farm Team         1:48.38 B   
  5 Brandon Shaw                 Azusa Pacific          1:49.20  
  6 Milton Browne                Mob Fitness            1:49.80  
 -- Ricky Etheridge              Mob Fitness                DNF  
Section  2  
  1 David Paulsen                Unattached             1:47.03 B   
  2 Timothy Dunne                New York AC            1:47.76 B   
  3 Jeff Delong                  Nike Farm Team         1:47.88 B   
  4 Andrew Neugebauer            Nike Farm Team         1:49.60  
  5 Isidro Pimentel              Nike Farm Team         1:49.74  
  6 Danny Reid                   Azusa Pacific          1:51.45  
  7 Tim Ramirez                  Unattached             1:54.09  
  8 Roosevelt Cook               Asics Aggies           1:58.37  
Section  3  
  1 Martell Munguia              Unattached             1:49.16  
  2 Sean O'Brien                 Nike Farm Team         1:49.76  
  3 Sean Marzolf                 Unattached             1:50.87  
  4 Nick Lara                    Adams State            1:51.12  
  5 Eric Potter                  For Him Athletic       1:51.67  
  6 Nick Kramer                  Unattached             1:54.91  
  7 Darren Store                 Unattached             1:58.82  
Section  4  
  1 Terrence Williams            Santa Monica T.C       1:50.82  
  2 David Torrence               California             1:51.30  
  3 Edward Giles                 Falcon TC              1:53.04  
  4 Jeff Nasternak               Unattached             1:53.49  
  5 Greg Pratt                   East L A               1:55.78  
  6 Solomon Seleshi              Los Osos               1:57.59  
  7 Yuri Nosenko                 Unattached             1:58.52  
  8 Damion Gelks                 Falcon TC              2:16.02  
Section  5  
  1 Jared Bell                   Unattached             1:57.50  
  2 Sven Haug                    Unattached             2:00.39  
  3 Deandre McMiller             Falcon TC              2:00.62  
  4 Wes Ashford                  So Cal TC              2:00.95  
  5 Matt Kelly                   Unattached             2:01.06  
  6 Elliot Dawson                Unattached             2:01.90  
  7 David Lucas                  So Cal TC              2:04.93  
  8 John Kritch                  Unattached             2:10.03  
Section  6  
  1 Tony Reyes                   Unattached             2:00.84  
  2 Nolan Shaheed                So Cal TC              2:01.97  
  3 Donnell Norwood              Show Time              2:04.19  
  4 Jesse McAlman                Excelsior RC           2:04.31  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Jason Lunn                   Nike Farm Team         3:39.63 B  
  2 Jeremy Huffman               Nike Farm Team         3:41.94 B   
  3 Rob Mitchell                 Nike Farm Team         3:41.96 B  
  4 Andy Downin                  Nike                   3:42.53 B  
  5 Jim Sorenson                 Nike Farm Team         3:43.85  
  6 Matt Johnsrud                Unattached             3:44.43  
  7 Sean Ricketts                Unattached             3:48.81  
  8 Rob Vermillion               Nike Farm Team         3:54.29  
  9 Dan Gibson                   Nike Farm Team         3:59.34  
 -- Chris Bennett                Nike Farm Team             DNF  
 -- Brian Sullivan               Cal Coast TC               DNF  
 -- Chris Estwanik               Nike Farm Team             DNF  
 -- Sean O'Brien                 Nike Farm Team             DNF  
Section  2  
  1 Drew Griffin                 Nike Farm Team         3:44.55  
  2 Eric Sauoth                  Nike Farm Team         3:44.65  
  3 Bryon Lamorandier            Asics Aggies           3:45.91  
  4 Ryan Woods                   Nike Farm Team         3:47.95  
  5 Dereck Treadwell             Nike Farm Team         3:48.40  
  6 Amerigo Rossi                Central Park TC        3:53.63  
  7 Robby McClendon              CS San Marcos          3:55.06  
  8 J.T. Service                 Unattached             3:55.73  
  9 Steve Immel                  adidas Transport       3:59.37  
 10 Roosevelt Cook               Asics Aggies           4:05.07  
Section  3  
  1 Jim Grabow                   So Cal TC              3:58.54  
  2 Eddie Venegas                So Cal Road Run        4:03.65  
  3 Ruben Ramirez                Unattached             4:07.40  
  4 Scott Harris                 Los Osos               4:08.39  
  5 Barry Givens                 So Cal TC              4:25.41  
  6 Donnell Norwood              Show Time              4:28.13  
  7 Luis Jacob                   Unattached             4:35.46  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Corey Duquette               Minot State           14:49.07  
  2 Brian Bater                  Unattached            15:01.84  
  3 Nick Neely                   Unattached            15:17.71  
  4 Chris Lynch                  Orange Panther        15:22.44  
  5 Raul Lara                    Orange Panther        15:32.16  
  6 William Berriel              Unattached            15:32.50  
  7 Miguel Ramirez               East L A              15:41.35  
  8 Daniel Wilcox                Unattached            15:46.83  
  9 John Moss                    Unattached            15:49.04  
 10 Cyrus Bastani                Unattached            17:00.16  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 1.3 
  1 Mark Crear                   So Cal Cheetahs        **13.65 B Meet Record
           (Old Meet Record 13.82 by Dominique DeGrammont, Azusa Pacific 2003)
  2 Dominique DeGrammont         Unattached               13.66 B 
  3 Tim Bogdanof                 Golden Bear AC           13.91 B 
  4 Jerome Miller                Bakersfield              13.96 B 
  5 Joey Scott                   PTC-Elite                14.42  
 -- Micah Harris                 High Performance           DNF  
Section  2     Wind: 1.2 
  1 David Ashford                Bawnockburn Club         14.09  
  2 Rich Benoy                   Int'l Elite              14.26  
  3 Micah Arnold                 Unattached               14.27  
  4 Steve Blocker                Unattached               14.32  
  5 Shingo Suzumura              Unattached               14.71  
  6 Rod Jett                     Unattached               14.80  
  7 Ryan Canotal                 Unattached               15.17  
Section  3     Wind: 1.8 
  1 Lewis Edmonson               High Performance         13.90  
  2 Ryan Wilson                  D Sports                 13.97  
  3 George Garcia                Int'l Elite              14.66  
  4 Narc Narcisse                Unattached               15.50  
  5 Mark Cunningham              Unattached               16.54  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Kenneth Ferguson             Unattached             **49.50 B =Meet Record set by   
  2 Kyle Erickson                Bush TC                  49.89 B  Sherman Armstromg 2003
  3 Keith Davis                  Koman Sports             49.97 B 
  4 Tien-wen Chen                Taiwan                   50.17 B 
  5 Burke Bockman                Unattached               50.66  
  6 Derek Toshner                Unattached               50.88  
  7 Ben Clark                    Unattached               51.68  
  8 Sandy Katulse                P N G                    52.06  
Section  2  
  1 Orentheus Hutcherson         New Era TC               50.71  
  2 Mike Aguilar                 Santa Monica T.C         50.84  
  3 Aaron Lacy                   Koman Sports             51.40  
  4 Joey Scott                   PTC-Elite                51.58  
  5 Perry McBride                Unattached               51.61  
  6 Robert Price                 Unattached               52.08  
  7 E.J. Martin                  Shore AC                 52.50  
  8 Matt Willis                  U C L A                  55.44  
Section  3  
  1 Chad Thomas                  So Cal Cheetahs          53.03  
  2 Hassan Bangurah              L B All-Stars            54.41  
  3 Joey Tosta                   Unattached               55.25  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Ben Bruce                    Unattached           **8:40.44 B Meet Record
                             (Old meet record 8:45.30 by Jacques Sallberg, CSLA 1998)  
  2 Josh Muxen                   Nike Farm Team         9:01.35  
  3 Jacques Sallberg             Run With us-           9:08.16  
  4 Noah Marcus                  adidas Transport       9:09.40  
  5 Lutz Braun                   Unattached             9:16.78  
  6 Konrad Knutsen               adidas Transport       9:19.95  
  7 Nathan Ostler                Quest Club             9:26.45  
  8 Patrick McGrail              Unattached             9:35.58  
 
Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Brandon Campbell             Unattached               2.15m    7-00.50 
  1 David Furman                 Unattached               2.15m    7-00.50 
  3 Matt Carter                  Unattached               2.05m    6-08.75 
  4 Ray Bergstrom                Unattached               2.00m    6-06.75 
 -- Mark Cunning                 Unattached                  NH            
 -- Edgar Lightbourn             East L A                    NH            
 -- Lavar Miller                 Unattached                  NH            
 
Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jeff Ryan                    Ultimate A.C.            5.32m   17-05.50 
  2 Brian Keehn                  Unattached               5.17m   16-11.50 
  3 Mark Unzueta                 Unattached               5.02m   16-05.50 
  4 Duane McCabe                 Higher Flyers            4.87m   15-11.75 
  5 Graeme Hoste                 Unattached               4.72m   15-05.75 
  5 Brooks Morris                Unattached               4.72m   15-05.75 
  7 Justin Hughes                Unattached               3.81m   12-06.00 
  8 Shayne Bernhard              Unattached               3.36m   11-00.25 
 -- Tyler Masucci                Unattached                  NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Milton Little                Stanford                 7.67m   1.3  25-02.00 
  2 Narc Narcisse                Unattached               7.41m   0.2  24-03.75 
  3 Ron Hill                     So Cal Cheetahs          7.40m   0.9  24-03.50 
  4 Babatunde Ridley             Unattached               7.31m   0.7  23-11.75 
  5 Chih-hsiung Hsu              Taiwan                   7.30m  +0.0  23-11.50 
  6 Giovanni Morales             Unattached               7.16m   1.0  23-06.00 
  7 Sandy Katulse                P N G                    7.07m   2.0  23-02.50 
  8 Dominic Young                Unattached               7.03m  -0.8  23-00.75 
  9 JT Thiesen                   Ath'l In Action          6.99m  +0.0  22-11.25 
 10 Jerome Price                 Unattached               6.77m   0.5  22-02.50 
 11 Shingo Suzumura              Unattached               6.66m   1.5  21-10.25 
 12 David Harrison               Unattached               6.63m  +0.0  21-09.00 
 13 Chris Johnson                Heritage TC              6.59m   0.8  21-07.50 
 14 Stan Whitely                 So Cal Cheetahs          6.42m  -1.6  21-00.75 
 15 Christian Wise               Unattached               6.41m  -0.3  21-00.50 
 16 David Hannibal               Unattached               6.40m  +0.0  21-00.00 
 17 Andy Nsiele                  Unattached               5.63m  -0.5  18-05.75 
 
Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Von Ware                     Sheffield Elite         16.75m   1.0**54-11.50 A
                             **Meet Record (old record 49-8.25 by Barry Massey, Unatt 2003)
  2 Brandon Evans                High Performance        15.97m  +0.0  52-04.75 
  3 Lamont Dagen                 Unattached              15.33m   1.5  50-03.50 
  4 Damian Bryant                Unattached              15.15m  +0.0  49-08.50 
  5 Ian Jennings                 Unattached              14.72m  +0.0  48-03.50 
  6 Clark McGuire                Unattached              14.35m   0.2  47-01.00 
  7 Sandy Katulse                P N G                   14.31m   NWI  46-11.50 
  8 David Harrison               Unattached              14.09m   0.6  46-02.75 
  9 Christian Wise               Unattached              13.67m  +0.0  44-10.25 
 10 Jason Weatherall             Unattached              13.65m  +0.0  44-09.50 
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dylan Armstrong              CANADA                  19.55m **64-01.75 Meet Record
                                      (Old record 63-5 by John Davis, Unattached 2001) 
  2 Scott Wiegand                Unattached              19.01m   62-04.50 B 
  3 Jon O'Neil                   Unattached              18.52m   60-09.25 
  4 Scott Denbo                  Unattached              18.21m   59-09.00 
  5 Jesse Roberge                Unattached              17.87m   58-07.50 
  6 Chris Figures                Unattached              17.74m   58-02.50 
  7 John Caulfield               Unattached              17.11m   56-01.75 
  8 Mike Rainis                  Throw Far               16.06m   52-08.25 
 -- Noah Bryant                  Men of Troy               FOUL            
 -- Ian Banez                    Unattached                FOUL            
 -- Jon Rainis                   Throw Far                 FOUL            
 
Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Carl Brown                   Nike                    59.93m     196-07 B 
  2 Scott Wiegand                Unattached              58.03m     190-05 
  3 Harold Young                 El Camino TC            53.92m     176-11 
  4 Greg Garza                   Unattached              52.11m     170-11 
  5 Jon O'Neil                   Unattached              51.29m     168-03 
  6 Lloyd Higgins                Throw Far               51.00m     167-04 
  7 Ziad Michel Khozan           Unattached              49.71m     163-01 
  8 Leo Chavez                   Bakersfield             46.31m     151-11 
  9 Shawn Absher                 Unattached              45.64m     149-09 
 10 Ian Banez                    Unattached              44.92m     147-04 
 11 Chris Richardson             Falcon TC               39.38m     129-02 
 12 E.J. Moore                   Team Edge               36.80m     120-09 
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mike Pockoski                Unattached              67.65m     221-11 B 
  2 John Dagata                  Unattached              63.66m     208-10 
  3 Arnaldo Cueto                Unattached              63.52m     208-05 
  4 Leo Chavez                   Bakersfield             50.18m     164-07 
  5 Kevin Swartz                 Men of Troy             49.38m     162-00 
  6 Wes Zuffinetti               Unattached              48.88m     160-04 
  7 Leo Munoz                    Bakersfield             29.43m      96-07 
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jon Rozborski                El Camino TC            65.71m     215-07 
  2 Alan Collatz                 Unattached              63.68m     208-11 
  3 Durdam Rocherelle            WebShots                58.22m     191-00 
  4 Wes Zuffinetti               Unattached              52.47m     172-02 
  5 Steve Barba                  Beach TC                52.46m     172-01 
  6 Thomas Pitman                Team Edge               51.71m     169-08 
  7 E.J. Moore                   Team Edge               39.40m     129-03 

 

W O M E N’S  R e s u l t s
 
A= Olympic Trials “A” Qualifying Standard  B= Olympic Trials “B” Qualifying Standard
USATF - Events - 2004 U.S. Olympic Team Trials - Track & Field
 
Women 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: -1.2
  1 Angela Williams              H S I                    11.54  
  2 Carmelita Jeter              Unattached               11.75  
  3 Kiamesha Otey                Unattached               11.81  
  4 Angela Manuel                Nike                     11.83  
  5 Tara Self                    Sheffield Elite          11.87  
  6 Carol Rodriguez              Unattached               11.91  
  7 Terica Ned                   Prime Techniques         11.92  
  8 Astrid Nasasar               So Cal Cheetahs          11.96  
Section  2     Wind: -1.2
  1 Deanna Goodwin               CS Northridge            12.14  
  2 Jessica Branker              Long Beach St            12.27  
  3 Tara Davis-Quarrie           Unattached               12.36  
  4 Kira Davis-Quarrie           Unattached               13.01  
  5 Kelle Taylor                 See Jane Run             14.56  
 
Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: +0.0
  1 Angela Daigle                So Cal Cheetahs          23.30  
  2 Kaltouma Nadjina             Calgary Int'l            23.35  
  3 Kiamesha Otey                Unattached               23.43  
  4 Carmelita Jeter              Unattached               23.98  
  5 Astrid Nasasar               So Cal Cheetahs          24.13  
  6 Terica Ned                   Prime Techniques         24.18  
  7 Mary Donner                  High Performance         24.20  
  8 Carol Rodriguez              Unattached               24.31  
Section  2     Wind: 1.0 
  1 Tiffany Barnes               High Performance         23.93  
  2 Carielle Doc                 Unattached               24.24  
  3 Angela Manuel                Nike                     24.87  
  4 April Pantaue                L B All-Stars            25.92  
Section  3     Wind: +0.0
  1 Jessica Branker              Long Beach St            24.75  
  2 Whitney Graham               U S C                    24.88  
  3 Tara Davis-Quarrie           Unattached               24.94  
  4 Ashley Williams              Unattached               25.98  
  5 Kira Davis-Quarrie           Unattached               26.40  
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Kaltouma Nadjina             CANADA                 **51.82 Meet Record
                 (Old meet record 53.36 Nova Peris-Kneebone, Australia 1999)
  2 Mary Donner                  High Performance         51.97 B  
  3 Tiffany Barnes               High Performance         52.42 B 
  4 Nyekia Johnson               So Cal Cheetahs          52.82  
  5 Tia Trent                    High Performance         53.53  
  6 Carielle Doc                 Unattached               54.23  
  7 Niema Golphin                Azusa Pacific            54.40  
  8 Aleksandra Deren             Poland                   56.37  
Section  2  
  1 Shantae McKinney             U S C                    57.70  
  2 Ashley Williams              Unattached               59.24  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Krista Ferrala               Nike Farm Team         2:04.17 B  
  2 LaTisha Croom-Staten         Trammell Crow          2:04.29 B  
  3 Tyrona Heath                 Nike Farm Team         2:04.58 B  
  4 Danielle Thornal             Nike Farm Team         2:06.39  
  5 Tiffany Burgess              Unattached             2:07.08  
  6 Letitia Gilkes               Barbados               2:08.12  
  7 Chloe Jarvis                 Unattached             2:09.66  
  8 Anna Brzezinska              Team Hipp Int'l        2:11.77  
  9 Hanna Haavikko               High Desert Run        2:12.48  
Section  2  
  1 Ashley Wysong                Nike Farm Team         2:07.11  
  2 Beth Cranston                Unattached             2:08.67  
  3 Diljeet Mendoza              Nike Farm Team         2:10.04  
  4 Elissa Riedy                 Unattached             2:10.71  
  5 Rose Monday                  Track West             2:14.99  
  6 Tamara Jones                 Azusa Pacific          2:17.94  
  7 Claudette Groendadaal        Santa Monica T.C       2:19.94  
  8 Erica Nemmers                Track West             2:25.98  
  9 Annie Lunsman                Track West             2:29.33  
 10 Mimi Ney                     Team Hipp Int'l        2:32.90  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Elissa Riedy                 Unattached             4:22.44  
  2 Marie Davis                  Nike Farm Team         4:23.36  
  3 Maurica Carlucci             Nike Farm Team         4:24.89  
  4 Amber Rollo                  Unattached             4:25.79  
  5 Andrea Palacio               CS Northridge          4:25.82  
  6 Kylie Edwards                Unattached             4:29.66  
  7 Alison Costello              Unattached             4:30.18  
  8 Mari Chandler                Nike Farm Team         4:35.25  
  9 Tania Fischer                See Jane Run           4:39.19  
 10 Kim Egel                     Track West             4:46.83  
 11 Cambria D'Amico              See Jane Run           4:47.59  
 12 Danielle Morrell             Track West             4:52.27  
 13 Christy Adanyk               Unattached             5:00.60  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Genevieve Graff-Ermeling     Puro Pro              16:44.67  
  2 Michelle Resendez            Quest Club            17:26.37  
  3 Ava Jones                    Orange Coast TC       17:44.51  
  4 Jennifer Uwins               Track West            18:01.96  
  5 Hilda Vazquez                Orange Coast TC       18:04.37  
  6 Ludi Valdez                  Orange Coast TC       18:29.87  
  7 Maija Rohde                  Unattached            19:32.50  
  8 Lauren O'Bryan               Unattached            20:06.56  
  9 Denise Janneck               So Cal TC             21:21.27  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 1.2 
  1 Felicia Stone                Unattached               13.35  
  2 Wilamena Cisco               Unattached               13.96  
  3 Naonka Mixon                 Perpetual Motion         14.47  
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Le'gretta Smith              Unattached               58.38  
  2 Skye Green                   Beach TC                 62.32  
  3 Liesel Griffin               Unattached               65.54  
  4 Veronica Opazo               Unattached               69.04  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ali Mann                     Track West            10:28.57  
  2 Brooke Kish                  Unattached            10:52.76  
  3 Michelle Ishio               Track West            11:11.76  
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Lisa Reich                   Beach TC                 1.75m    5-08.75 
  2 Caitlin Barrow               El Camino TC             1.55m    5-01.00 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ebbie Metzinger              Nike Indiana Inv         4.05m **13-03.50 Meet Record
                                 (Old meet record 13-0 by Lesa Kubishta, Star AC 2001)
  2 Bergan Hernandez             Unattached               3.95m   12-11.50 
  2 Erin Curtis                  Unattached               3.95m   12-11.50 
  4 Brittani Bernhard            Unattached               3.85m   12-07.50 
  4 Cara Walker                  Higher Flyers            3.85m   12-07.50 
  6 Angela McGregor              Unattached               3.65m   11-11.75 
  7 Julie Hudlow                 Unattached               3.50m   11-05.75 
  7 Kelly Coldren                Marander Vault           3.50m   11-05.75 
  9 Christin Shibley             A V Vault TC             3.35m   10-11.75 
 
Women Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Jackie Edwards               Stanford                 6.50m   1.4  21-04.00 A 
  2 Ola Sesay                    Stanford                 6.36m  +0.0  20-10.50 B 
  3 Jernae Wright                Unattached               6.30m   1.3  20-08.00 
  4 Kiamesha Otey                Unattached               6.25m  -0.1  20-06.25 
  5 Bunmi Canales                Team Powell              6.18m   0.1  20-03.50 
  6 Obukhova Tatyana             Unattached               6.09m   0.5  19-11.75 
  7 Brianna Glenn                Stanford                 6.05m   0.9  19-10.25 
  8 Olusenn Augustus             Unattached               5.52m   1.2  18-01.50 
  9 Angela Brazley               So Cal Cheetahs          5.35m   1.5  17-06.75 
 10 Roni Moore                   Unattached               5.33m   2.0  17-06.00 
 -- Lashaunda Fowler             Unattached                FOUL   NWI           
 -- Kera Walker                  Sheffield Elite           FOUL   NWI           
 
Women Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Colleen Scott                Unattached              13.44m   1.0  44-01.25 B 
  2 Simidele Adeagbo             Unattached              13.07m   1.7  42-10.75 
  3 Obukhova Tatyana             Unattached              12.77m  +0.0  41-10.75 
  4 Karmen Furr                  So Cal Cheetahs         12.52m   0.2  41-01.00 
  5 Amanda Thieschafer           North Dakota St         12.12m   0.4  39-09.25 
  6 Naonka Mixon                 Perpetual Motion        12.09m   1.4  39-08.00 
  7 Angela Brazley               So Cal Cheetahs         11.49m   0.4  37-08.50 
  8 Chie Inoue                   San Diego Sprt I        10.32m  +0.0  33-10.25 
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lailai Crawford              U S C                   17.15m   56-03.25 B 
  2 Mindy Lincoln                Unattached              17.09m   56-01.00 B
  3 Stephanie Robbins            El Camino TC            13.13m   43-01.00 
  4 Ebony Jones                  Perpetual Motion        11.70m   38-04.75 
 
Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mindy Lincoln                Unattached              53.77m   **176-05 Meet Record
                            (Old record 168-8 by Janet Hill, Throw Far Athletics 2000)
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lisa Misipeka                Unattached              64.79m   **212-07 B 
          **Meet Record (Old record 210-11 by Leslie Coons, unattached 2002)
  2 Leslie Coons                 High Performance        64.56m     211-10 B
  3 Griffin Maureen              Unattached              64.52m     211-08 B
  4 Angela Foster                Unattached              57.07m     187-03 
  5 Tatiana Crochet              Unattached              46.90m     153-10 
  6 Alex Williams                Unattached              43.76m     143-07 
  7 Arianna Lugo                 Throw Far               38.36m     125-10 
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kim Kreiner                  Nike                    54.20m   **177-10 B 
                  **Meet Record (Old record 141-9 Gia Johnson, Athletic Factory 2000)
  2 Erica Wheeler                Unattached              52.80m     173-03 B
  3 Inga Stasiulianyte           U S C                   51.68m     169-07 B
  4 Nicole Carroll               Unattached              49.73m     163-02 
  5 Karen Villafuerte            El Salvador             41.30m     135-06 
  6 Heather Kennedy              Unattached              32.36m     106-02 

 


 
 
Post as: 
History for Jim Bush So Cal / USATF West Region Open Track and Field Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 43 2    
2013 1 23 2    
2012 1 60 1 104  
2011 1 54 1    
2010 1 13 1    
2009 1 37 1    
2008 1 37 2 9  
2007 1 10 1 42  
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
2002 1   1