Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Seminole Twilight

Published by
Matt   May 8th 2011, 5:26pm
 Half-Mile Timing - Contractor License 
                      FSU Twilight - 5/6/2011 to 5/7/2011                       
                              Tallahassee, Florida                              
 
Event 13  Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Miller, Fawn              FR Florida               46.60m     49.45m        
      49.45m  47.81m  46.29m  48.71m  44.17m  47.18m                            
  2 Whalen, Chelsea           FR Florida State         45.46m     43.76m        
      42.45m  FOUL  43.76m  41.75m  FOUL  43.13m                                
  3 Mills, Suzee              SO Kennesaw State        43.00m     36.68m        
      FOUL  33.33m  34.19m  36.68m  FOUL  34.93m                                
  4 Harrell, Brittany         FR Florida               36.75m     35.02m        
      FOUL  FOUL  34.22m  35.02m  FOUL  28.93m                                  

Event 14  Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Zunic, Stipe              SO Florida               72.85m     71.74m        
      68.85m  FOUL  70.73m  71.74m  FOUL  65.59m                                
  2 Bassett, Brandon          SO Samford               60.48m     64.84m        
      64.84m  FOUL  61.45m  FOUL  FOUL  FOUL                                    
  3 Breakiron, Zane           SO Florida               58.21m     61.76m        
      FOUL  61.76m  57.27m  FOUL  56.10m  FOUL                                  
  4 Nelson, Doug              SR Florida               66.00m     61.44m        
      61.44m  FOUL  FOUL  FOUL  56.77m  FOUL                                    
  5 Robbins, Ryland           SO Samford               59.32m     57.76m        
      FOUL  57.02m  FOUL  FOUL  57.76m  FOUL                                    
  6 Lomagistro, Collin        SR Florida State         40.00m     40.17m        
      32.89m  40.17m  33.86m  FOUL  37.66m  FOUL                                
  7 Salgado, Daniel           FR Florida State         40.00m     37.16m        
      35.40m  37.16m  32.72m  FOUL  FOUL  FOUL                                  
 -- Lhamonie, David              Unattached                          DNS        

Event 15  Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Medeiros, Keely           JR Florida               17.26m     16.55m        
      15.67m  FOUL  16.50m  FOUL  FOUL  16.55m                                  
  2 Laughlin, Allyn           SR Florida State         15.55m     15.43m        
      14.96m  FOUL  15.19m  FOUL  15.24m  15.43m                                
  3 James, Fidela             JR Florida               15.56m     14.34m        
      13.51m  13.98m  14.31m  FOUL  14.09m  14.34m                              
  4 Hayes, Kamorean           JR Florida State         15.21m     14.22m        
      FOUL  FOUL  14.22m  PASS  PASS  PASS                                      
  5 Johnson, Lakitta          NA Unat-Florida State    14.20m     13.72m        
      13.34m  13.63m  FOUL  13.12m  13.72m  13.72m                              
  6 Bradford, Chatil          FR Columbus St.          12.45m     12.16m        
      FOUL  FOUL  12.13m  12.16m  11.65m  FOUL                                  
  7 Harrell, Brittany         FR Florida               11.16m     10.65m        
      10.61m  10.43m  FOUL  10.25m  10.46m  10.65m                              
 -- Cherry-Bronson, Briana    NA Unat-Florida State    13.40m        DNS        
 -- Jadotte, Joeane              Unattached            15.06m        DNS        
 -- Whalen, Chelsea           FR Florida State         14.50m        DNS        

Event 16  Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Mesic, Kemal              NA Unat-Florida          19.53m     19.36m        
      19.21m  FOUL  FOUL  19.36m  FOUL  19.32m                                  
  2 Putman, Michael           JR Florida State         18.50m     18.40m        
      18.09m  18.38m  FOUL  FOUL  18.40m  18.22m                                
  3 McNair, Joshua            SR Kennesaw State        16.55m     17.00m        
      16.24m  16.42m  17.00m  FOUL  FOUL  FOUL                                  
  4 Zunic, Stipe              SO Florida               17.39m     16.60m        
      15.76m  16.60m  16.51m  PASS  PASS  PASS                                  
  5 Gonzolo, B                   Unattached                       13.30m        
      12.75m  FOUL  13.30m  FOUL  FOUL  FOUL                                    
 -- Brown, Keddrick           JR Albany State          14.40m        DNS        
 -- Burt, Kanon               JR Samford               13.14m        DNS        
 -- Stokes, Christian         SR Stillman              15.45m        DNS        

Event 3  Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Glasser, Daisy            SR Florida                3.97m      3.96m        
     3.81 3.96 4.06                                                             
        O   XO  XXX                                                             
  2 Giffin, Callie            JR Florida State          3.86m      3.81m        
     3.51 3.66 3.81 3.96                                                        
       XO    O  XXO  XXX                                                        
  3 Cope, Ashley              FR Samford                3.70m      3.66m        
     3.21 3.36 3.51 3.66 3.81                                                   
      XXO    O    O    O  XXX                                                   
  4 Quimby, Michelle          SO Kennesaw State         3.55m     J3.66m        
     3.36 3.51 3.66 3.81                                                        
      XXO   XO  XXO  XXX                                                        
  5 Giffin, Lauren            JR Florida State          3.95m      3.51m        
     3.51 3.66                                                                  
       XO  XXX                                                                  
  6 Bedsole, Laura            SO Samford                3.65m      3.36m        
     3.36 3.51                                                                  
       XO  XXX                                                                  
  7 Schuessler, Caitlin       FR Florida                3.76m      3.21m        
     3.21 3.36                                                                  
        O  XXX                                                                  
 -- Spurling, Claire          SR Florida                3.85m         NH        
     3.51                                                                       
      XXX                                                                       
 -- Gibson, Julia             SR Florida State          3.00m        DNS        
 -- Wernke, Stephanie         SR Florida State          3.45m        DNS        
 -- King, Christina           JR North Florida          3.80m        DNS        

Event 8  Men Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 curry, rafeeq                Unattached                       16.48m   0.4       
     16.48m(0.4) FOUL(0.4) FOUL(0.4) 13.57m(+0.0) FOUL(0.7) 13.73m(+0.0)             
  2 Claye, Will               JR Florida               17.32m     16.40m   0.7       
     16.08m(0.1) FOUL(+0.0) FOUL(0.2) 16.40m(0.7) PASS      PASS                     
  3 Taylor, Christian         JR Florida               17.36m     16.19m   0.4       
     15.96m(0.7) 16.19m(0.4) PASS      PASS      PASS      PASS                      
  4 Hagan, James                 Albany State          14.45m     15.59m   0.1       
     FOUL(0.9) 15.46m(1.1) FOUL(0.1) 15.44m(0.1) 14.90m(+0.0) 15.59m(0.1)            
  5 Steele, Aaron                Unattached                       13.77m   0.4       
     13.08m(0.6) 13.77m(0.4) FOUL(0.4) FOUL(+0.0) 13.73m(0.7) FOUL(+0.0)             
  6 Williams, Donald          SR Albany State          13.64m     13.53m   0.3       
     13.43m(0.4) 13.53m(0.3) FOUL(0.1) 13.21m(0.6) FOUL(+0.0) PASS                   
  7 Swenson, Terrance         JR Stillman              14.45m     13.51m  +0.0       
     FOUL(0.2) 13.51m(+0.0) 13.43m(0.6) FOUL(0.6) FOUL(+0.0) FOUL(0.1)               
  8 Jones, Jonathan           SO Columbus St.          14.30m     13.27m  -0.1       
     FOUL(1.3) 13.27m(-0.1) FOUL(+0.0) FOUL(0.5) PASS      PASS                      
 -- Roulhac, Brandon             Unattached                          DNS   NWI       
 -- Young, Phillip            FR Florida State         15.50m        DNS   NWI       

Event 37  Women 100 Meter Dash INVITATIONAL
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Pemberton, Marecia        SO Florida State          11.34      11.50  -0.5       
  2 Israel, Alie                 Unattached                        11.80  -0.5       
  3 Meadows, Tawanna             Unattached                        11.83  -0.5       
  4 Crawford, Shelisia        JR Columbus St.                      12.04  -0.5       
  5 Jeffrey, Danielle         JR Florida State                     12.12  -0.5       
 -- Booth, Yanique               Unattached             11.38        DNS  -0.5       
 -- Kiernan, Louise           SR Jacksonville                        DNS  -0.5       

Event 38  Men 100 Meter Dash INVITATIONAL
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Nabe, Cedric                 Unattached                        10.44   0.6       
  2 Sterling, Rhoan              Unattached                        10.49   0.6       
  3 Ambler, David             SO Florida State                     10.50   0.6       
  4 Edwards, Robin               Unattached                        10.51   0.6       
  5 Hall, Jeremy              NA Unattached                        10.55   0.6       
  6 Hightower, Chester        SR Stillman                          10.79   0.6       
  7 Jones, Jayson                Unattached                        10.88   0.6       
 -- Thomas, Antoine              Albany State                        DNS   0.6       

Event 44  Men 400 Meter Dash INVITATIONAL
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Barrete, Dwayne              Unattached                        46.47        
  2 Ayre, Sanjay                 Unattached             46.00      46.86        
  3 Bingham, Michael             Unattached             45.00      46.89        
  4 Suber, Stanley               Unattached                        48.85        
  5 Navarrete, Pablo          JR Florida State                     49.58        
 -- Thomas, Antoine              Albany State                        DNS        

Event 43  Men 200 Meter Dash INVITATIONAL
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Borlee, Jonathan             Unattached                        20.56   0.3       
  2 O'Connor, Brandon         SO Florida State                     20.93   0.3       
  3 Dzingai, Brian               Unattached                        21.22   0.3       
  4 Sterling, Rhoan              Unattached                        21.31   0.3       
 -- Chibudu, Madanha          SR Florida State                       DNF   0.3       
 -- Clark, Charles            SR Florida State                       DNF   0.3       
 -- Nabe, Cedric                 Unattached                          DNS   0.3       
 -- Redhead, Joel                Unattached             20.50        DNS   0.3       

Event 42  Women 200 Meter Dash INVITATIONAL
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Rodgers, Teona            SR Florida State          23.30      23.55  +0.0       
  2 Israel, Alie                 Unattached                        24.10  +0.0       
  3 Davis, Latera             SO Florida State          23.70      24.57  +0.0       
 -- Meadows, Tawanna             Unattached                          DNS  +0.0       
 -- Williams, Alycia             Unattached             23.60        DNS  +0.0       

Event 41  Men 400 Meter Hurdles INVITATIONAL
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Garcia-Tunon, Javier         Unattached                        51.41        
  2 Grant, Tremaine           SO Florida State                     51.67        
  3 Peterson, Rod                Unattached             51.36      53.54        
  4 Gomez, Brix               FR Florida State                     53.70        
  5 Wynne, William            SO Florida                52.30      54.20        
  6 Whaley, Elliot               Unattached                        54.77        
  7 Jacobs, Andrew               Unattached                        54.98        

Event 35  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Skiles, Brittney          JR Columbus St.        17:58.00   18:36.17        
  2 Arnold, Ashley            JR Columbus St.        18:30.00   18:42.66        
  3 Smith, Haley                 Tampa               19:10.00   18:58.57        
  4 Johnson, Lisa                Unattached                     19:29.68        
  5 Rotich, Caroline          FR Columbus St.        19:27.00   19:29.80        
  6 English, Moneque          SO Columbus St.        19:14.99   19:49.23        
  7 English, Moneka           SO Columbus St.        19:21.87   20:20.17        
 -- Smith, Hailey             FR Tampa               19:02.00        DNS        
 -- Calhoun, Ashley           JR Florida State                       DNS        
 -- Vazquez, Flo              JR Embry-Riddle        17:52.11        DNS        
 -- Cochran, Jamesha          FR Columbus St.        19:58.00        DNS        
 -- Labarbera, Emily          SO Florida Southern    18:37.66        DNS        

Event 46  Men 4x400 Meter Relay INVITATIONAL
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Fsu Elite  'A'                                               3:02.41        
  2 Florida State  'A'                                           3:07.40        
     1) Young, Phillip FR               2) Byram, Brandon SR                    
     3) O'Connor, Brandon SO            4) Mitchell, Maurice JR                 
 -- Florida State  'B'                                               DNF        
     1) Williams, Kevin JR              2) Ambler, David SO                     
     3) Navarrete, Pablo JR             4) Jacobs, Andrew JR                    
 -- Bos Elite  'A'                                                   DNS        

Event 36  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Rego, Christopher         JR Florida State       15:10.00   15:14.16        
  2 Marley, David                Unattached          14:58.00   15:28.38        
  3 Neill, John               JR Columbus St.        14:48.00   15:30.46        
  4 Helton, Stewart           SR Columbus St.        14:50.00   15:33.06        
  5 Henderson, Andy           SO Columbus St.        15:05.00   15:38.82        
  6 Isreal-McBee, Ruben       JR Savannah State      15:27.76   15:39.71        
  7 Loudermilk, Bryce         SO Florida Southern    15:52.00   16:08.49        
  8 Altman, Matt              FR Florida Southern    15:49.00   16:09.05        
 -- Kehoe, Chris                 Unattached          15:56.00        DNS        
 -- Kirwa, Evans              JR Embry-Riddle        14:08.98        DNS        
 -- Zimmerman, Cade              Unattached          16:10.00        DNS        
 -- Spiers, Will                 Unattached          16:10.00        DNS        
 -- Knauf, Trevor                Unattached          16:15.00        DNS        

Event 11  Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Hall, Ronnisha            SR Jacksonville          51.40m     49.69m        
      48.26m  49.69m  FOUL  FOUL  47.89m  FOUL                                  
  2 Woodard, Reta             FR Embry-Riddle          53.01m     48.80m        
      47.05m  FOUL  FOUL  48.80m  48.69m  FOUL                                  
  3 Carter, Shabreka          JR Albany State          41.80m     42.22m        
      PASS  FOUL  42.22m  FOUL  39.35m  FOUL                                    
  4 Builta, Shelby            FR Samford               45.29m     42.10m        
      FOUL  39.90m  FOUL  42.10m  FOUL  39.52m                                  
  5 Allen, Emily              SO Samford                          39.45m        
      FOUL  39.45m  FOUL  37.56m  36.31m  39.29m                                
  6 Campbell, BreeAnne        NA Unat-Florida State    40.00m     36.83m        
      FOUL  FOUL  31.46m  FOUL  36.83m  35.46m                                  
 -- Cherry-Bronson, Briana    NA Unat-Florida State    34.00m        DNS        
 -- Johnson, Lakitta          NA Unat-Florida State    32.00m        DNS        
 -- Mills, Suzee              SO Kennesaw State        48.14m        DNS        
 -- Rufus, Shanea             FR Florida State         47.00m        DNS        
 -- Hawthorne, Chiquita       SR Kennesaw State        48.70m        DNS        

Event 12  Men Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Triassi, David            SO Florida               56.50m     56.15m        
      FOUL  54.01m  56.15m  52.99m  53.91m  53.90m                              
  2 Kirby, Kyle               SR Samford               59.74m     55.37m        
      48.07m  FOUL  54.03m  FOUL  55.37m  55.25m                                
  3 Andrews, Trevor           JR Florida State         54.71m     53.60m        
      52.37m  53.60m  FOUL  FOUL  52.52m  50.34m                                
  4 Lhamonie, David              Unattached                       51.94m        
      51.94m  FOUL  FOUL  48.57m  48.43m  FOUL                                  
  5 Sineus, Markindy          NA Unat-Florida State    47.00m     50.69m        
      45.03m  48.16m  50.56m  50.69m  FOUL  FOUL                                
  6 Burt, Kanon               JR Samford               48.01m     46.03m        
      FOUL  42.52m  41.03m  46.03m  45.91m  45.66m                              
 -- Brown, Keddrick           JR Albany State          40.09m       FOUL        
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL                                        
 -- McNair, Joshua            SR Kennesaw State        55.61m        DNS        

Event 9  Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Thornton, Sarah              Unattached            54.06m     53.83m        
      52.35m  FOUL  53.83m  FOUL  53.08m  51.93m                                
  2 Miller, Ashley            SO Florida               51.53m     50.28m        
      48.72m  50.28m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL                                    
  3 Davis, Kaitlin            SO Florida               49.70m     47.31m        
      FOUL  45.89m  46.60m  FOUL  43.78m  47.31m                                
  4 Bravo, Akeela             SO Jacksonville          46.38m     46.76m        
      43.75m  45.87m  FOUL  44.59m  46.76m  FOUL                                
  5 Hayes, Kamorean           JR Florida State         48.28m     45.80m        
      45.78m  45.80m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL                                    
  6 Hall, Ronnisha            SR Jacksonville          45.30m     43.88m        
      38.48m  FOUL  38.70m  FOUL  43.88m  42.76m                                
  7 Builta, Shelby            FR Samford               43.92m     42.51m        
      FOUL  42.51m  39.96m  40.94m  39.55m  39.79m                              
  8 Woodard, Reta             FR Embry-Riddle          43.96m     42.41m        
      35.09m  40.79m  42.41m  40.05m  FOUL  40.83m                              
  9 Carter, Shabreka          JR Albany State          40.17m     40.71m        
      FOUL  40.59m  FOUL  40.06m  40.71m  FOUL                                  
 10 Mills, Suzee              SO Kennesaw State        38.77m     37.93m        
      37.93m  36.07m  FOUL                                                      
 11 Bradford, Chatil          FR Columbus St.          41.94m     37.54m        
      34.48m  37.54m  37.12m                                                    
 -- Campbell, BreeAnne        NA Unat-Florida State    35.00m       FOUL        
      FOUL  FOUL  FOUL                                                          
 -- Jadotte, Joeane              Unattached            52.76m        DNS        
 -- Medeiros, Keely           JR Florida               54.91m        DNS        

Event 10  Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Putman, Michael           JR Florida State         57.96m     57.39m        
      53.75m  55.66m  57.29m  56.46m  57.39m  FOUL                              
  2 Mesic, Kemal              NA Unat-Florida                     55.17m        
      52.94m  54.46m  55.17m  FOUL  53.57m  FOUL                                
  3 Zunic, Stipe              SO Florida               56.00m     49.76m        
      48.42m  47.97m  46.36m  FOUL  49.76m  FOUL                                
  4 Christian, Ryan           SR Embry-Riddle          43.52m     42.49m        
      40.78m  37.50m  42.49m  40.42m  FOUL  42.01m                              
 -- Brown, Keddrick           JR Albany State          44.00m        DNS        
 -- Stokes, Christian         SR Stillman              48.88m        DNS        

Event 1  Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Harrell, Brittany         FR Florida                1.70m      1.66m        
     1.61 1.66 1.71                                                             
        O    O  XXX                                                             
  2 Terry, Chenelle           SO Samford                1.78m     J1.66m        
     1.61 1.66 1.71                                                             
        P    O  XXX                                                             
  3 Ragland, Jakia            SR Kennesaw State         1.70m     J1.66m        
     1.61 1.66 1.71                                                             
      XXO    O  XXX                                                             
  4 Quimby, Michelle          SO Kennesaw State         1.65m     J1.66m        
     1.61 1.66 1.71                                                             
        O   XO  XXX                                                             
  5 Williams, Danielle        JR Florida State          1.70m     J1.66m        
     1.61 1.66 1.71                                                             
       XO   XO  XXX                                                             
  6 Muniz, Alexis             SO Florida                1.70m      1.61m        
     1.61 1.66                                                                  
        O  XXX                                                                  
  7 Bridges, Andrea           JR North Florida          1.65m     J1.61m        
     1.61 1.66                                                                  
       XO  XXX                                                                  
 -- Boyington, Caleigh        FR North Florida          1.60m         NH        
     1.61                                                                       
      XXX                                                                       
 -- Zwerling, Margo           JR Florida State          1.55m        DNS        
 -- Schwab, Colleen           FR Florida State          1.60m        DNS        

Event 2  Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Hagan, James                 Albany State           2.10m      2.14m        
     1.76 1.90 1.95 2.05 2.08 2.11 2.14 2.18                                    
        P   XO    O    O    P  XXO   XO  XXX                                    
  2 Turner, Bryan             SR Florida                2.08m      2.11m        
     1.76 1.90 1.95 2.05 2.08 2.11 2.14                                         
        P    P    O    O    P    O  XXX                                         
 -- Jones, Jonathan           SO Columbus St.           1.98m         NH        
     1.76 1.90                                                                  
        P  XPP                                                                  
 -- Kemp, Tyler               FR Samford                2.05m         NH        
     1.76 1.90                                                                  
        P   XP                                                                  
 -- Zeman, Cameron            SO Kennesaw State                       NH        
     1.76 1.90                                                                  
        P  XXX                                                                  
 -- Walker, William Tyler     SR Stillman               2.03m        DNS        
 -- Hammond, Frankie          JR Florida                2.20m        DNS        
 -- McKinzie, Jerome          SR Kennesaw State         2.07m        DNS        

Event 7  Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Jenije, Michelle          JR Florida State         13.04m     12.64m   2.5       
     11.99m(0.6) 12.23m(0.7) 12.64m(2.5) 12.50m(-0.1) PASS(-1.7) PASS                
  2 Davis, Latera             SO Florida State         12.50m     12.08m   1.4       
     FOUL(+0.0) 12.08m(1.4) FOUL(-0.5) 11.94m(+0.0) 11.34m(2.4) 11.91m(-1.3)         
  3 Redfield, Sharonda        SR Savannah State        12.53m     11.99m   2.3       
     FOUL(+0.0) FOUL(0.4) 11.88m(-0.5) 11.90m(+0.0) 11.99m(2.3) FOUL(-1.7)           
  4 Tyler, Morgan             SR Samford               12.04m     11.91m   0.8       
     11.34m(1.0) 11.91m(0.8) 11.79m(1.5) 11.87m(-0.5) 10.77m(-0.4) 11.84m(-0.7)      
  5 Hughes, Amber             JR Savannah State        12.34m     11.69m  -0.7       
     11.60m(0.1) 11.62m(0.5) FOUL(1.2) 11.38m(-1.2) 11.69m(-0.7) FOUL(-1.7)          
  6 Osanyinbi, Ivana          FR Albany State          11.80m     11.65m   0.8       
     11.65m(0.8) FOUL(0.5) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 11.59m(-1.7) 11.14m(-0.6)           
  7 Allen, Emily              SO Samford               11.76m     11.59m   0.5       
     11.54m(0.2) 11.59m(0.5) 11.41m(-2.4) FOUL(-0.9) FOUL(-0.5) 11.58m(-1.7)         
  8 Smyth, Jennifer           SO North Florida         11.91m     11.55m  -0.4       
     11.37m(2.3) 11.51m(0.3) 11.38m(1.5) 11.36m(1.0) 11.55m(-0.4) FOUL(-0.7)         

Event 5  Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Harris, Amy               JR Florida State          6.32m      6.31m   0.9       
     6.31m(0.9) FOUL(2.5) 6.21m(0.7) 4.85m(1.4) 6.27m(1.3) 6.24m(1.8)                
  2 Griffin, Daniela          SR Florida                5.87m      5.97m   1.4       
     FOUL(-0.1) FOUL(0.8) 5.63m(0.4) 5.59m(0.5) 5.91m(1.2) 5.97m(1.4)                
  3 Graham, Lorraine          FR Florida                6.04m      5.81m   0.7       
     5.81m(0.7) 5.67m(1.2) FOUL(2.9) 5.65m(1.3) FOUL(0.8) 5.63m(2.6)                 
  4 Redfield, Sharonda        SR Savannah State         5.63m      5.53m   0.3       
     5.33m(-1.4) 5.29m(2.0) 5.53m(0.3) 5.52m(1.7) 5.31m(2.4) 5.30m(0.6)              
  5 Jackson, Jasmine          SO North Florida          5.90m      5.52m   0.6       
     5.20m(0.1) 5.48m(1.2) 5.40m(1.1) 5.34m(1.5) 5.13m(1.8) 5.52m(0.6)               
  6 Bridges, Andrea           JR North Florida                     5.46m   1.4       
     FOUL(1.4) 5.36m(-0.6) 5.37m(1.8) 5.46m(1.4) FOUL(1.8) 5.41m(2.4)                
  7 Carter, Kendra            SO Savannah State         5.30m      5.11m   2.6       
     FOUL(0.5) 5.11m(2.6) 4.79m(1.1) 4.36m(1.6) FOUL(0.7) FOUL(1.0)                  
  8 Osanyinbi, Ivana          FR Albany State           5.48m      2.30m   NWI       
     FOUL(0.7) FOUL(0.8) FOUL(0.9) 5.21m(1.0) FOUL(1.6) FOUL(2.3)                    
 -- Hughes, Amber             JR Savannah State         5.48m        DNS   NWI       

Event 6  Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals                                                                               
  1 Makusha, Ngonidzashe      JR Florida State          8.40m      8.35m   2.6       
     7.62m(1.7) 7.97m(1.7) 8.14m(2.2) 8.35m(2.6) 8.22m(2.7) PASS                     
  2 Madzivire, Paul           FR Florida State          7.51m      7.94m   2.5       
     7.45m(2.3) 7.32m(1.6) 7.36m(0.9) 7.52m(1.4) 5.44m(3.5) 7.94m(2.5)               
  3 Taylor, Christian         JR Florida                8.00m      7.90m   1.4       
     7.64m(1.1) FOUL(1.3) 7.90m(1.4) PASS      PASS      PASS                        
  3 Flimmons, Randall            Unattached             7.87m      7.90m   1.6       
     7.84m(1.7) 7.43m(1.3) 7.61m(2.5) 7.42m(2.3) 7.77m(4.3) 7.90m(1.6)               
  5 Harris, Tyrone               Unattached                        7.30m   NWI       
     7.30m(NWI) FOUL      7.11m(NWI) FOUL      FOUL      6.99m(NWI)                  
  6 Griffin, Johnta              Unattached                        7.29m   3.1       
     7.26m(2.8) 7.24m(1.9) 6.92m(2.2) 7.29m(3.1) 7.23m(2.3) FOUL(1.5)                
  7 Pederson, Josh            FR Florida                7.01m      7.23m   1.7       
     6.84m(0.9) 6.78m(1.2) FOUL(2.7) 6.88m(2.0) 6.89m(2.5) 7.23m(1.7)                
  8 Dent, Daniel              FR Stillman               7.01m      6.68m   1.7       
     FOUL(1.9) FOUL(1.1) 6.63m(2.3) FOUL(1.5) 6.68m(1.7) FOUL(2.3)                   
  9 Williams, Donald          SR Albany State           6.40m      6.45m   1.6       
     FOUL(0.1) 6.45m(1.6) FOUL(1.4)                                                  
 10 McTyre, TreyVonte         FR Albany State           6.40m      6.17m   2.6       
     5.97m(1.5) 5.84m(1.3) 6.17m(2.6)                                                
 11 Williams, Marcus             Unattached                        6.11m   1.1       
     6.11m(1.1) 5.94m(1.2) PASS                                                      
 -- Jones, Jonathan           SO Columbus St.           6.63m        DNS   NWI       
 -- Armaly, Anjoun            JR Kennesaw State         7.36m        DNS   NWI       
 -- Chibudu, Madanha          SR Florida State          7.50m        DNS   NWI       

Event 4  Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Foran, Eric               SR Florida                5.07m      5.31m        
     4.71 4.86 5.01 5.11 5.21 5.31 5.41                                         
       XO   XO    O    O    O    O  XXX                                         
  2 Seaman, Michael           JR Samford                5.25m      5.21m        
     5.01 5.11 5.21 5.31                                                        
        O   XO   XO  XXX                                                        
  3 Lang, Max                 SO Florida                4.92m      5.11m        
     4.71 4.86 5.01 5.11 5.21                                                   
        O    O    O    O  XXX                                                   
  3 LaHaye, Andrew            SO Florida State          5.20m      5.11m        
     5.01 5.11 5.21                                                             
        O    O  XXX                                                             
  5 Wells, Patrick            SR Samford                5.15m      4.86m        
     4.86 5.01                                                                  
        O  XXX                                                                  
  6 Holdsworth, Adam          SO Embry-Riddle           4.80m      4.71m        
     4.56 4.71 4.86                                                             
       XO  XXO  XXX                                                             
  7 Shepherd, David           FR North Florida          4.95m     J4.71m        
     4.71 4.86                                                                  
        O  XXX                                                                  
  8 Thompson, Noah            JR North Florida          4.70m      4.56m        
     4.56 4.71                                                                  
        O  XXX                                                                  
  9 Harper, Warren            SR Florida State          4.65m     J4.56m        
     4.41 4.56 4.71                                                             
        O   XO  XXX                                                             
 10 Kennedy, John             FR Florida State          4.66m      4.41m        
     4.41 4.56                                                                  
        O  XXX                                                                  
 11 Janson, Charles           SO Florida State          4.50m     J4.41m        
     4.21 4.41 4.56                                                             
        O   XO  XXX                                                             
 12 Janson, Lacy                 Unattached                       J4.41m        
     4.41 4.56                                                                  
       XO  XXX                                                                  
 12 Amodio, Anthony           NA Unat-Florida           4.65m     J4.41m        
     4.21 4.41 4.56                                                             
       XO   XO  XXX                                                             
 -- Boone, Matt                  Unattached                           NH        
     4.21                                                                       
      XXX                                                                       
 -- hurley, Matt                 Unattached                           NH        
     4.71                                                                       
      XXX                                                                       
 -- Russell, Harcourt         SR Embry-Riddle                         NH        
     4.21                                                                       
      XXX                                                                       
 -- Lomagistro, Collin        SR Florida State          4.00m         NH        
     4.21                                                                       
      XXX                                                                       
 -- L'Heureux, Ryan           FR North Florida          4.30m         NH        
     4.21                                                                       
      XXX                                                                       
 -- Marcello, Drew            FR Florida State          4.60m         NH        
     4.41                                                                       
      XXX                                                                       
 -- Bassett, Brandon          SO Samford                4.90m        DNS        
 -- Willett, Monte            JR Embry-Riddle           4.57m        DNS        
 -- Wagoner, Owen             FR Samford                5.05m        DNS        

Event 24  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 McGirt, Ronnie               Albany State           13.70      13.75   1.3  1       
  2 Parks, Kendall            JR Kennesaw State         13.76      13.85   1.3  1       
  3 Grant, Tremaine           SO Florida State          13.60      14.16   1.3  1       
  4 Wynne, William            SO Florida                14.10      14.28   1.3  1       
  5 Reid, Andre                  Unattached             13.92      14.50   1.3  1       
  6 Howard, Phillips          JR Stillman               14.49      14.59   1.3  1       
  7 Corcoran, Cavan           JR Samford                14.68      14.63   1.9  2       
  8 Thompson, Jordan          FR Albany State           15.10      14.81   1.9  2       
  9 Graham, Brian             JR Kennesaw State         14.63      14.83   1.9  2       
 10 Marshall, Rashard            Unattached             14.40      14.91   1.3  1       
 11 Price, Nehemyah           JR Albany State           14.48      14.92   1.3  1       
 12 Salgado, Daniel           FR Florida State          15.20      15.09   1.9  2       
 13 McTyre, TreyVonte         FR Albany State           15.40      16.66   1.9  2       
 -- Jarvis, Anthony           SO Savannah State         15.40        DNS   1.9  2       

Event 23  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Rodgers, Teona            SR Florida State          13.25      13.67   1.5  1       
  2 Young, Stacey             JR Jacksonville           13.53      13.69   1.5  1       
  3 Graham, Lorraine          FR Florida                13.70      13.86   1.5  1       
  4 Morton, Paige             SO Florida                14.20      13.96   1.5  1       
  5 McDonald, Julie           SO Samford                13.97      13.97   1.5  1       
  6 Harrell, Brittany         FR Florida                14.14      14.55   1.5  1       
  7 Conger, Macy              FR Samford                14.74      14.75   2.3  2       
  8 Austin, Hayley               Unattached             14.42      14.92   2.3  2       
  9 Mason, Jessica            FR Johnson & Wales        16.68      16.62   2.3  2       
 10 Dekrey, Katrina           FR Florida                14.80      17.50   2.3  2       
 -- Thomas, Dione                Unattached             13.93        DNS   1.5  1       
 -- Mack, Naomi               JR Kennesaw State         14.80        DNS   2.3  2       

Event 27  Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Columbus St.  'A'                                   46.10      47.29        
     1) Beverly, Keila FR               2) Crawford, Shelisia JR                
     3) Alexander, Asha FR              4) Daniel, Laquita SO                   
 -- Florida State  'A'                                  45.50        DNF        
     1) Jeffrey, Danielle JR            2) Pemberton, Marecia SO                
     3) Rodgers, Teona SR               4) St. Louis, Britany SR                
 -- Albany State  'A'                                   46.40        DNS        
     1) Vaughn, Candice SO              2) Johnson, Kimberly FR                 
     3) Conaler, Irrion FR              4) Greene, Zakira FR                    

Event 28  Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Samford  'A'                                        40.80      41.83        
     1) Cooper, Donald JR               2) Emerson, Justin FR                   
     3) Richter, Alex JR                4) Bush, Jonathon FR                    
  2 Albany State  'A'                                   41.40      41.90        
     1) Price, Nehemyah JR              2) Reynolds, Garrett FR                 
     3) Williams, Donald SR             4) Leggette, Isaiah FR                  
  3 Stillman  'A'                                       40.92      41.93        
     1) Hightower, Chester SR           2) Moore, Tyrell FR                     
     3) Howard, Phillips JR             4) Dent, Daniel FR                      
  4 Columbus St.  'A'                                   41.95      42.77        
     1) Jones, Jonathan SO              2) Chichester, Gerald SO                
     3) Joseph, Yvens SO                4) Williams, Jeremy SO                  
  5 Unattached  'A'                                     43.00      43.51        
     1) Bankston, James                 2) Lane, Demetrius                      
     3) Williams, Marcus                4) Hubbard, Adnaudtaj                   
 -- Florida State  'A'                                  40.00        DNS        

Event 21  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Davenport, Danielle       SR Jacksonville           53.82      53.53   1       
  2 Singleton, Unique         SR Jacksonville           53.80      53.82   1       
  3 Jones, Amara              JR Savannah State         53.01      53.83   1       
  4 Hordges, aleah            SO Savannah State         56.38      56.13   2       
  5 Vaughn, Candice           SO Albany State           55.89      56.23   2       
  6 Seay-Blane, Jazy          FR Savannah State         56.21      56.41   2       
  7 Freeman, Bienna           SO Jacksonville           56.01      56.74   2       
  8 Pierre, Joane             SO Jacksonville           56.21      56.90   2       
  9 Jones, Janae              JR Stillman               54.45      56.92   1       
 10 Fredrick, Michelle           Unattached             53.30      56.98   1       
 11 Frazier, Brianna          FR North Florida          53.78      57.79   1       
 12 Brown, Bridgette          FR Savannah State         58.10      58.88   3       
 13 Stone, Ebony              SO Albany State           58.50      59.15   3       
 14 Cross, Madeline           FR Samford                57.50    1:00.01   3       
 15 Moore, De'Leatric            Unattached             58.36    1:02.02   3       
 -- Bass, Klarke              FR Albany State           59.50        DNS   3       
 -- Williams, Alycia             Unattached             52.00        DNS   1       
 -- Bownes, Trinity              Unattached                          DNS   2       
 -- Moffett, Tatum            SO Samford                57.00        DNS   2       
 -- Davis, Latera             SO Florida State          55.50        DNS   1       
 -- Charles, Charlene         SO Jacksonville           55.89        DNS   2       
 -- Johnson, Kimberly         FR Albany State           58.50        DNS   3       
 -- Conaler, Irrion           FR Albany State           58.81        DNS   3       

Event 22  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Barrete, Dwayne              Unattached                        46.31   1       
  2 McQuay, Tony              SO Florida                           46.34   1       
  3 Ayre, Sanjay                 Unattached                        46.71   1       
  4 McPherson, Paul           JR Johnson & Wales        47.67      48.32   1       
  5 Suber, Stanley               Unattached             47.50      48.46   1       
  6 Heriot, Blake             FR Florida                           48.53   1       
  7 Verdi, James              SR Kennesaw State         48.26      48.74   1       
  8 Price, Chazwyn            SO Savannah State         48.89      49.31   2       
  9 Tansey, David             JR Kennesaw State         48.71      49.52   2       
 10 Kasson, Ethan                Unattached                        49.53   1       
 11 Leggette, Isaiah          FR Albany State           48.00      49.67   2       
 12 Gibson, Terill            FR Florida State                     49.80   2       
 13 Dorcelin, Moises             Unattached             49.00      50.32   3       
 14 Mailloux, Kyle            FR Florida                50.00      51.11   2       
 15 Salgado, Daniel           FR Florida State          50.00      51.64   2       
 16 Taylor, Kristopher        SO Albany State           48.40      51.98   2       
 17 Jean, Widmaier               Unattached             50.00      52.29   3       
 18 Kucin, Kirk                  Unattached             52.00      53.44   3       

Event 17  Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Harris, Amy               JR Florida State          11.70      11.54   1.6  1       
  2 Smith, Bianca             FR Florida State          11.80      11.85   1.6  1       
  3 Kiernan, Louise           SR Jacksonville           11.55      11.91   1.6  1       
  4 Greene, Zakira            FR Albany State           12.47      12.33   1.9  2       
  5 Emanuel, Briana           SO Florida State          12.20      12.36   1.6  1       
  6 Johnson, Phoebe              Unattached             12.00      12.57   1.6  1       
  7 Carter, Kendra            SO Savannah State         12.40      12.60   1.9  2       
  8 McGhee, Morgan            FR Florida State          12.10      12.63   1.6  1       
  9 Cambridge, Amber          FR Florida State          12.30      12.64   1.6  1       
 10 Craig, Demery             SO Savannah State         12.50      12.69   1.9  2       
 11 Mason, Jessica            FR Johnson & Wales        13.62      13.53   1.9  2       
 -- Beverly, Keila            FR Columbus St.           12.80        DNS   1.6  1       
 -- Alexander, Asha           FR Columbus St.           12.30        DNS   1.9  2       

Event 18  Men 100 Meter Dash
======================================================================================== 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points 
======================================================================================== 
Finals                                                                                   
  1 Nabe, Cedric                 Unattached                        10.40   1.1  1        
  2 Sterling, Rhoan              Unattached                        10.44   1.1  1        
  3 Ambler, David             SO Florida State                     10.53   1.1  1        
  4 Thomas, Antoine              Albany State           10.45      10.60   1.8  3        
  5 Emerson, Justin           FR Samford                10.50      10.66   1.1  1        
  5 McGirt, Ronnie               Albany State           10.68      10.66   1.8  3        
  7 Gauthier, Bronson            Unattached             10.80      10.67   1.1  1        
  8 Anderson, Justin             Unattached             10.50      10.68   1.3  2        
  9 Reynolds, Garrett         FR Albany State           10.87      10.70   1.8  3        
 10 Parks, Kendall            JR Kennesaw State         10.62      10.75   1.3  2        
 11 Hightower, Chester        SR Stillman               10.48      10.76   1.1  1        
 12 Baker, Darrius            SO Savannah State         10.62      10.77   1.3  2        
 13 Martinez, Jemir           JR Kennesaw State         10.55      10.78   1.1  1        
 14 Wilson, Michael              Unattached             10.66      10.81   1.3  2        
 15 Price, Anwar                 Unattached             10.67      10.83   1.3  2        
 16 Benson, Untayous             Unattached                        10.90   1.4  4        
 17 Williams, Marcus             Unattached                        10.95   1.3  2        
 18 Anthony, Kieron              Unattached             10.74      11.02   1.8  3  11.011
 19 Williams, Donald          SR Albany State           10.75     J11.02   1.8  3  11.015
 20 curry, rafeeq                Unattached             10.50      11.23   1.1  1        
 21 St. Fort, Derrick            Unattached                        11.29   1.4  4        
 22 Naules, Arcenio              Unattached             10.75      11.30   1.8  3        
 23 Bankston, James              Unattached             11.00      11.37   1.3  2        
 24 Ellison, Bobby            SO Samford                11.09      11.38   1.3  2        
 25 Lane, Demetrius              Unattached             11.20      11.73   1.4  4        
 26 Mayo, Fredrick               Unattached                        11.91   1.4  4        
 27 Chery, Jean                  Unattached             10.90     J11.91   1.8  3        
 -- Hubbard, Adnaudtaj           Unattached             11.20         FS   1.8  3        
 -- Brown, Dominic               Unattached             11.10        DNS   1.4  4        
 -- Mailloux, Kyle            FR Florida                11.50        DNS   1.4  4        

Event 31  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Parker, Barbara              Unattached           2:06.00    2:07.18        
  2 Neal, Hillary             SR Samford              2:09.95    2:09.15        
  3 Washington, Christal      SO Florida State        2:09.00    2:10.99        
  4 Conrad, Kayla             JR North Florida        2:12.37    2:11.37        
  5 Perkins, Mandy            SO Florida              2:15.00    2:11.54        
  6 D'Alessio, Lauren         SO Samford              2:13.60    2:14.47        
  7 Hyatt, Baleigh            JR Embry-Riddle         2:16.16    2:14.96        
  8 Kurgatt, Stefanie            Unattached           2:14.25    2:15.48        
  9 Carter, Brittany          JR Albany State         2:15.83    2:17.33        
 10 Staker, Ellie             FR Embry-Riddle         2:17.75    2:18.18        
 11 Givance, Dominique        FR Savannah State       2:17.00    2:18.20        
 12 Langhauser, Erika         SR Embry-Riddle         2:21.00    2:20.03        
 13 Sandon, Holly             SO Embry-Riddle         2:14.67    2:21.70        
 14 Moffett, Tatum            SO Samford              2:15.00    2:22.66        
 15 Coelho, Karina            SO Embry-Riddle         2:21.14    2:23.19        
 16 Whitehead, Karys          JR Florida Southern     2:21.00    2:23.54        
 17 Bonk, Nicole              SO Embry-Riddle         2:26.02    2:24.71        
 -- Nelson, Kendra            SO Albany State         2:28.00        DNS        
 -- Nixon, Erin               SO North Florida        2:16.43        DNS        

Event 32  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Gibson, Darrin            SO Florida State        1:48.00    1:49.24        
  2 Catalano, Gianni          SR Kennesaw State       1:49.82    1:49.99        
  3 Grass, Daniel                Unattached           1:49.60    1:50.20        
  4 Ramsay, Eric                 Unattached           1:51.00    1:50.42        
  5 Wehunt, Daniel            SO Florida              1:52.69    1:50.55        
  6 Lee, Daquam                  Unattached           1:49.60    1:51.91        
  7 Vazquez, Sam              SR Embry-Riddle         1:49.91    1:53.41        
  8 Lawrence, Luc             FR Florida              1:52.74    1:53.83        
  9 Jackson, Mallory          JR Embry-Riddle         1:53.14    1:54.98        
 10 Jackob, Cole              FR Kennesaw State       1:54.55    1:55.10        
 11 Assinzo, Etchien          SO Savannah State       1:54.30    1:56.83        
 12 Potts, Kevin                 Unattached           1:57.00    1:56.99        
 13 Duby, Nathan              NA Unat-Florida State   1:49.00    1:57.26        
 14 Sykes, Dominique             Unattached           1:56.00    1:57.93        
 15 Ballou, Kristopher        FR Savannah State       1:57.50    1:58.83        
 16 Moore, Austin             SR Embry-Riddle         1:56.72    1:58.93        
 17 Brasch, Jonathon          JR Embry-Riddle         1:57.88    1:59.52        
 18 Spiers, Will                 Unattached           2:03.00    2:01.03        
 19 Jean, Widmaier               Unattached           1:55.00    2:07.98        
 20 Knauf, Trevor                Unattached           2:06.00    2:11.08        
 21 Zimmerman, Cade              Unattached           2:06.00    2:11.71        
 -- Rolle, Cerio                 Unattached           1:54.23        DNF        
 -- Silva, Daniel             JR Florida State        1:52.00        DNF        
 -- Grellner, John            FR Florida State        1:51.00        DNS        
 -- Price, Chazwyn            SO Savannah State       1:58.00        DNS        
 -- Thompson, Jordan          FR Albany State         1:55.00        DNS        
 -- Warren, Tony              FR Albany State         2:00.00        DNS        
 -- Federico, Bruce           FR Embry-Riddle         1:59.18        DNS        
 -- McPherson, Paul           JR Johnson & Wales      2:11.12        DNS        
 -- Navarrete, Pablo          JR Florida State        1:52.00        DNS        

Event 25  Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Morton, Paige             SO Florida              1:00.85    1:01.29        
  2 Tyler, Morgan             SR Samford              1:01.60    1:03.07        
  3 Conaler, Irrion           FR Albany State         1:04.00    1:03.70        
  4 Ariol, Marsha             FR Florida State        1:01.00    1:03.93        
  5 Nelson, Kendra            SO Albany State         1:05.89    1:05.00        
  6 Graf, Leslie              SO Samford              1:04.22    1:05.02        
  7 Brown, Danielle              Unattached             56.00    1:07.28        

Event 26  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Alejandro, Eric              Unattached                        50.43   1       
  2 Garcia-Tunon, Javier         Unattached                        51.96   1       
  3 James, Joshua             SR Kennesaw State         52.00      53.31   2       
  4 Thompson, Jordan          FR Albany State           53.67      53.39   2       
  5 Young, Phillip            FR Florida State          53.40      54.06   1       
  6 Hyman, Maxwell            JR Florida State          53.20      54.39   1       
  7 Chinn, Felton             FR Savannah State         54.20      54.65   2       
  8 Brown, Darnell            FR Savannah State         55.10      54.70   2       
  9 Whaley, Elliot               Unattached                        54.76   2       
 10 Gomez, Brix               FR Florida State                     55.07   1       
 11 Moore, Tyrell             FR Stillman               54.87      55.10   2       
 12 Wynne, William            SO Florida                           55.64   1       
 13 Jarvis, Anthony           SO Savannah State         56.00      56.75   2       
 14 Chichester, Gerald        SO Columbus St.           53.20      57.11   1       
 -- Peterson, Rod                Unattached                          DNF   1       

Event 33  Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Parker, Barbara              Unattached           4:18.00    4:19.78        
  2 Sundell, Lindsay             Unattached           4:20.00    4:27.71        
  3 Hayes, Shelby             FR Florida              4:34.00    4:31.12        
  4 Cheruiyot, Pasca          SR Unattached                      4:31.27        
  5 Nixon, Erin               SO North Florida        4:33.70    4:31.76        
  6 Woodruff, Chelsi          FR Florida State        4:35.00    4:39.42        
  7 McArdle, Bree-Arne        SR Florida State        4:29.00    4:39.77        
  8 Ness, Emily               JR Florida State        4:35.00    4:40.52        
  9 Gheorghiu, Ecaterina      JR North Florida                   4:40.60        
 10 Grippo, Kari                 Unattached           4:44.00    4:44.85        
 11 Emons, Meggie             SO North Florida        4:40.00    4:45.39        
 12 Iselborn, Kaitlyn         SO Florida State        4:43.00    4:46.76        
 13 Taylor, Kara              JR Florida State        4:50.00    4:48.26        
 14 Vazquez, Flo              JR Embry-Riddle         4:50.83    4:56.78        
 15 Koziara, Brittany         FR Florida              4:45.00    4:57.53        
 16 Ross, Lauren              FR Florida State        4:48.00    4:58.08        
 -- Carter, Brittany          JR Albany State         4:52.91        DNS        
 -- Conrad, Kayla             JR North Florida        4:40.00        DNS        
 -- Klassen, Jillian          SR Samford              4:46.31        DNS        

Event 34  Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Ripley, Ryan                 Unattached           3:45.00    3:45.96        
  2 Gibbs, E.C                   Unattached           3:45.00    3:46.41        
  3 Wehunt, Derek             FR Florida              3:52.00    3:49.71        
  4 Post, James               SO North Florida        3:49.00    3:50.88        
  5 Pearce, Will              SR North Florida        3:48.00    3:52.22        
  6 Witczak, Piotr            SR Kennesaw State       3:50.61    3:53.27        
  7 Morales, Anthony          SR Florida              3:52.00    3:55.79        
  8 Dickerson, Cameron        SO North Florida        3:46.00    3:56.44        
  9 Sykes, Martinique            Unattached           3:55.00    3:58.14        
 10 Federico, Bruce           FR Embry-Riddle         4:02.38    4:01.54        
 11 Trebilcock, Chris            Unattached           4:06.00    4:09.49        
 -- Vazquez, Sam              SR Embry-Riddle         3:47.14        DNS        
 -- Duby, Nathan              NA Unat-Florida State   3:48.00        DNS        

Event 19  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Jones, Amara              JR Savannah State         23.77      23.67   2.7  1       
  2 Beverly, Keila            FR Columbus St.           25.80      24.03   2.7  1       
  3 Alexander, Asha           FR Columbus St.           25.01      24.72   2.2  2       
  4 Vaughn, Candice           SO Albany State           25.08      24.92   2.7  1       
  5 Smith, Bianca             FR Florida State          23.90      24.98   2.7  1       
  6 Johnson, Kimberly         FR Albany State           24.50      25.08   2.2  2       
  7 Emanuel, Briana           SO Florida State          24.10      25.20   2.2  2       
  8 Johnson, Phoebe              Unattached             24.42      25.23   2.2  2       
  9 Cambridge, Amber          FR Florida State          24.90      26.52   2.2  2       
 10 Crawford, Shelisia        JR Columbus St.           23.72      26.53   2.7  1       
 -- Bownes, Trinity              Unattached                          DNS   2.2  2       
 -- Craig, Demery             SO Savannah State         25.40        DNS   2.7  1       
 -- Montgomery, Alexandria    FR Stillman               24.68        DNS   2.2  2       

Event 20  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Hightower, Chester        SR Stillman               21.18      21.44  -1.1  4       
  2 Thomas, Antoine              Albany State           21.30      21.46  -2.1  2       
  3 Benson, Untayous             Unattached                        21.81  -1.1  4       
  4 Reynolds, Garrett         FR Albany State           21.80      21.96  -1.1  3       
  5 McPherson, Paul           JR Johnson & Wales        21.79      21.98  -1.1  3       
  6 Wilson, Michael              Unattached             21.37      22.03  -2.1  2       
  7 Martinez, Jemir           JR Kennesaw State         21.38      22.05  -1.1  3       
  8 Baker, Darrius            SO Savannah State         21.60      22.06  -1.1  3       
  9 Price, Anwar                 Unattached             21.35      22.10  -2.1  2       
 10 Williams, Jeremy          SO Columbus St.           21.86      22.32  -1.1  4       
 11 Suber, Stanley               Unattached             21.50      22.43  -2.1  2       
 12 Leggette, Isaiah          FR Albany State           22.00      22.48  -1.1  4       
 13 Anthony, Kieron              Unattached             21.29      22.49  -2.1  2       
 14 Jones, Jayson                Unattached                        22.54  -2.1  2       
 14 Taylor, Kristopher        SO Albany State           22.00      22.54  -1.1  4       
 16 Borlee, Dylan                Unattached             21.20      22.67  -2.1  2       
 17 Naules, Arcenio              Unattached             21.80      23.01  -1.1  3       
 18 Gauthier, Bronson            Unattached             21.60      23.08  -1.1  3       
 19 Williams, Donald          SR Albany State           22.39      23.11  -1.1  4       
 20 Joseph, Yvens             SO Columbus St.           22.70      23.27  -1.1  4       
 21 Bankston, James              Unattached                        23.59  -1.1  4       
 22 Hubbard, Adnaudtaj           Unattached                        24.67  -1.1  3       
 23 Chery, Jean                  Unattached             21.60      24.82  -1.1  3       
 -- Heriot, Blake             FR Florida                21.24         NT   NWI  1       
 -- Edwards, Robin               Unattached             21.22         NT   NWI  1       
 -- Sterling, Rhoan              Unattached                           NT   NWI  1       
 -- Dzingai, Brian               Unattached                           NT   NWI  1       
 -- Anderson, Justin             Unattached             21.00         NT   NWI  1       
 -- Nabe, Cedric                 Unattached             20.90         NT   NWI  1       
 -- Williams, Kevin           JR Florida State                        NT   NWI  1       
 -- Parks, Kendall            JR Kennesaw State         21.50        DNS  -2.1  2       

Event 29  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Savannah State  'A'                               3:42.00    3:46.57        
     1) Hordges, aleah SO               2) Seay-Blane, Jazy FR                  
     3) Hughes, Amber JR                4) Jones, Amara JR                      
  2 Florida State  'A'                                3:45.50    3:47.56        
     1) Davis, Latera SO                2) Washington, Christal SO              
     3) St. Louis, Britany SR           4) Ariol, Marsha FR                     
  3 Albany State  'A'                                 3:50.83    3:51.50        
     1) Vaughn, Candice SO              2) Nelson, Kendra SO                    
     3) Johnson, Kimberly FR            4) Stone, Ebony SO                      
  4 Savannah State  'B'                               3:53.00    3:55.31        
     1) Brown, Bridgette FR             2) Givance, Dominique FR                
     3) Carter, Kendra SO               4) Craig, Demery SO                     

Event 30  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals                                                                          
  1 Kennesaw State  'A'                               3:13.04    3:15.75        
     1) James, Joshua SR                2) Martinez, Jemir JR                   
     3) Tansey, David JR                4) Verdi, James SR                      
  2 Samford  'A'                                      3:17.00    3:17.01        
     1) Cooper, Donald JR               2) Bush, Jonathon FR                    
     3) Stevens-Carty, Henry FR         4) Richter, Alex JR                     
  3 Stillman  'A'                                     3:14.02    3:17.08        
     1) Hightower, Chester SR           2) Wells, Oliver SR                     
     3) Swenson, Terrance JR            4) Moore, Tyrell FR                     
 -- Florida State  'A'                                3:10.00        DNS        
 -- Unattached  'B'                                                  DNS        
 -- Albany State  'A'                                 3:15.48        DNS        
     1) Leggette, Isaiah FR             2) Warren, Tony FR                      
     3) Thompson, Jordan FR             4) Taylor, Kristopher SO                
 -- Unattached  'A'                                   3:12.00        DNS        
     1) Lee, Daquam                     2) Peterson, Rod                        
     3) Dorcelin, Moises                4) Ramsay, Eric                         

Post to:
Post as: 
History for Seminole Twilight
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   2    
2011 1 45 4    
2010 1 3 2    
2008   1