Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Heat Sheets - Oxy High Performance Meet

2012 USATF High Performance                             
Occidental College                               

 
Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 6:15 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    374 Barbara Parker                   New Balance                 
  2    332 Bridget Franek                   Oregon TC                   
  3    342 Sara Hall                        Asics                       
  4    328 Delilah DiCrescenzo              Puma                        
  5    382 Beverly Ramos                    Unattached                  
  6    384 Stephanie Reilly                 Ireland                     
  7    300 Lisa Aguilera                    Nike                        
  8    301 Lindsay Allen                    Unattached                  
  9    409 Lennie Waite                     adidas/Rogue AC             
 10    401 Kara Thorne                      adidas/Rogue AC             
 11    345 Ashley Higginson                 Saucony                     
 12    347 Shayla Houlihan                  Brooks                      
 13    339 Chantelle Groenewoud             Unattached                  
 14    355 Genevieve Lalonde                Speed River TC              
Section 2  Timed Finals
  1    311 Nicole Bush                      New Balance                 
  2    310 Dana Buchanan                    Speed River TC              
  3    353 Lois Keller                      Club Northwest              
  4    318 Milly Clark                      Australia                   
  5    315 Jamie Cheever                    Mammoth TC                  
  7    316 Rena Chesser                     Unattached                  
  8    336 Mary Goldkamp                    RC Elite                    
  9    371 Bethany Nickless                 Run Racing                  
 10    359 Meredith MacGregor               Speed River TC              
 11    312 Maggie Callahan                  Tucson Intrnl               
 12    325 Fiona Crombie                    Unattached                  
 13    389 Jane Rudkin                      Bowerman AC                 
 14    416 Rolanda Bell                     Tennessee AC                
 15    412 Lydia Willemse                   Speed River TC              
 16    377 Leonora Petrina                  Saucony                     
 17    375 Andrea Parker                    RGF Sports                  
 18    411 Jacqui Wentz                     Raidha                      
 
Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 6:50 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    192 Billy Nelson                     New Balance                 
  2    104 Kyle Alcorn                      Nike                        
  3    198 Brian Olinger                    Reebok                      
  4    160 Dan Huling                       Reebok                      
  5    163 Evan Jager                       Nike O T C                  
  6    136 Donald Cowart                    Unattached                  
  7    218 Steve Slattery                   Unattached                  
  8    103 David Adams                      Unattached                  
  9    130 Donn Cabral                      Princeton                   
 10    188 Rob Mullett                      UK Athletics                
 11    239 Chris Winter                     Speed River TC              
 12    233 Lyle Weese                       Unattached                  
Section 2  Timed Finals
  1    177 Augustus Maiyo                   Kenya                       
  2    204 John Ricardi                     Club Northwest              
  3    162 Luis Ibarra                      Nike/Mexico                 
  4    229 Justin Tyner                     Falcon Dst Prjct            
  5    224 JT Sullivan                      N B Silicon Vlly            
  6    151 Brett Hales                      Unattached                  
  7    115 Cameron Bean                     Zap Fitness                 
  8    193 James Nipperess                  Australia                   
  9    128 Matt Brunsting                   Speed River TC              
 10    121 Hillary Bor                      Kenya                       
 11    153 Kyle Heath                       Army WCAP                   
 12    171 Tom Karbo                        Augustana                   
 13    126 Thomas Brooks                    Unattached                  
 14    111 Jared Bassett                    Portland                    
 15    138 Julian de Rubira                 Unattached                  
 16    236 Matt Williams                    Falcon Dst Prjct            
 17    213 Jacques Sallberg                 Run With Us                 
 
Event 3  Women 800 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 7:20 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    386 Christina Rodgers                Unattached                  
  2    361 Nachelle Mackie                  BYU                         
  3    333 Geena Gall                       Nike O T C                  
  4    392 Alice Schmidt                    Nike                        
  5    367 Erica Moore                      Nike                        
  6    350 Laura Januszewski                Brooks                      
  7    304 Neisha Bernard                   adidas                      
  8    337 Kate Grace                       N J- N Y TC                 
Section 2  Timed Finals
  1    393 Lindsey Schnell                  Unattached                  
  2    396 Jenny Simpson                    New Balance                 
  3    400 LaTavia Thomas                   Nike                        
  4    415 Molly Beckwith                   Unattached                  
  5    395 Jemma Simpson                    Nike O T C                  
  6    372 Lemlem Ogbasilassie              Canada                      
  7    398 Jessica Smith                    Valley Royals               
  8    413 Ajee Wilson                      Neptune                     
Section 3  Timed Finals
  1    365 Kimarra McDonald                 Tennessee AC                
  2    326 Diane Cummins                    Mt. West                    
  3    381 Bethany Praska                   Unattached                  
  4    314 Stephanie Charnigo               N J- N Y TC                 
  5    357 Annie LeBlanc                    Canada                      
  6    373 Katie Palmer                     BYU TC                      
  7    343 Lyndsay Harper                   Unattached                  
  8    362 Leanna Maclean                   Canada                      
  9    317 Hazel Clark                      Nike                        
 
Event 4  Men 800 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 7:40 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    156 Kevin Hicks                      S E T A                     
  2    194 Rob Novak                        New York AC                 
  3    203 Lachlan Renshaw                  Nike O T C                  
  4    172 Boaz Lalang                      adidas                      
  5    168 Richard Jones                    Santa Monica TC             
  6    235 Mark Wieczorek                   Unattached                  
  7    143 Tevan Everett                    N J- N Y TC                 
  8    170 Moise Joseph                     Haiti                       
Section 2  Timed Finals
  1    142 Dustin Emrani                    N J- N Y TC                 
  2    166 Brandon Johnson                  Unattached                  
  3    234 Andrew Wheating                  Nike O T C                  
  4    201 Cory Primm                       Unattached                  
  5    214 Fred Samoei                      adidas                      
  6    189 Prince Mumba                     Santa Monica TC             
  7    141 Tetlo Emmen                      adidas Legacy               
  8    164 Jamaal James                     Trinidad/Tobago             
Section 3  Timed Finals
  1    219 Kyle Smith                       Canada                      
  2    190 Julius Mutekanga                 New Balance                 
  3    222 Duane Solomon                    Saucony                     
  4    187 Tyler Mulder                     Nike O T C                  
  5    140 Andrew Ellerton                  Reebok                      
  6    210 Alex Rowe                        Melbourne TC                
  7    212 Michael Rutt                     N J- N Y TC                 
  8    176 Lopez Lomong                     Nike O T C                  
Section 4  Timed Finals
  1    155 Jacob Hernandez                  Nike                        
  2    114 Tim Bayley                       GBTC                        
  3    173 Jackson Langat                   U S Army                    
  4    199 Jaden Ostapowich                 Edmonton Thunder            
  5    157 Brian Hill                       BAA                         
  6    220 Christian Smith                  Unattached                  
  7    217 Brandon Shaw                     E V O TC                    
  8    123 Liam Boylan-Pett                 N J- N Y TC                 
  9    221 Pablo Solares                    Nike/Mexico                 
 10    223 Darren St. Clair                 UK Athletics                
 
Event 5  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 8:05 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    404 Morgan Uceny                     adidas                      
  2    302 Gabriele Anderson                Brooks                      
  3    360 Katie Mackey                     Brooks                      
  4    369 Treniere Moser                   Nike                        
  5    364 Brenda Martinez                  New Balance                 
  6    399 Hilary Stellingwerff             Speed River TC              
  7    363 Elizabeth Maloy                  New Balance                 
  8    331 Brie Felnagle                    adidas                      
  9    410 Lea Wallace                      Nike                        
 10    370 Marina Muncan                    New Balance                 
 11    391 Nicole Schappert                 New York AC                 
Section 2  Timed Finals
  1    388 Shannon Rowbury                  Nike                        
  2    394 Nicole Sifuentes                 Saucony                     
  3    378 Anna Pierce                      Nike                        
  4    330 Malindi Elmore                   Speed River TC              
  5    414 Phoebe Wright                    Nike                        
  6    407 Sara Vaughn                      Nike                        
  7    379 Natalja Piliusina                Oklahoma St                 
  8    349 Maggie Infeld                    NYAC-Nike                   
  9    358 Julia Lucas                      Nike O T C                  
 10    341 Lauren Hagans                    Asics                       
 11    306 Lauren Bonds                     adidas/Raleigh              
 12    320 Emma Coburn                      U of Colorado               
 13    327 Heidi Dahl                       New Balance                 
Section 3  Timed Finals
  1    313 Lauren Centrowitz                New Balance                 
  2    321 Kim Conley                       SRA Elite                   
  3    406 Kate Van Buskirk                 Canada                      
  5    403 Renee Tomlin                     Nike                        
  6    356 Annick Lamar                     New York AC                 
  7    368 Amy Mortimer-Garman              Saucony                     
  8    334 Lindsey Gallo                    Unattached                  
  9    352 Julia Kawamoto                   Canada                      
 10    348 Carmen Husser                    New Balance                 
 11    408 Maggie Vessey                    New Balance                 
 12    340 Dawn Grunnagle                   Nike O T C                  
 13    376 Dacia Perkins                    adidas/Rogue AC             
 14    346 Ashley Hinther                   Canada                      
 15    329 Amanda Dunne                     Unattached                  
 16    307 Sarah Bowman                     New Balance                 
 
Event 6  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 8:40 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    179 Leo Manzano                      Nike                        
  2    112 Miles Batty                      BYU                         
  3    174 Will Leer                        Nike                        
  4    231 Peter Van Der Westhuzen          South Africa                
  5    129 Andrew Bumbalough                Nike O T C                  
  6    232 Alan Webb                        Nike                        
  7    147 Brian Gagnon                     N J- N Y TC                 
  8    144 Mo Farah                         Nike O T C                  
  9    102 AJ Acosta                        Unattached                  
 10    242 Riley Masters                    U/Oklahoma                  
 11    105 Robby Andrews                    Unattached                  
 12    211 Galen Rupp                       Nike O T C                  
Section 2  Timed Finals
  1    107 Andy Baddeley                    New Balance                 
  2    125 Nate Brannen                     Saucony                     
  3    207 Zane Robertson                   New Zealand                 
  4    186 Taylor Milne                     Speed River TC              
  5    182 Jordan McNamara                  Nike O T C                  
  6    216 Jeff See                         Saucony                     
  7    230 Dorian Ulrey                     Nike O T C                  
  8    196 Christian O'Hare                 Tulsa                       
  9    225 Nick Symmonds                    Nike O T C                  
 10    152 Garrett Heath                    Saucony                     
 11    148 Kris Gauson                      Unattached                  
 12    108 Michael Banks                    Unattached                  
Section 3  Timed Finals
  1    228 David Torrence                   Nike                        
  2    101 Jamal Aarrass                    France                      
  3    237 Jordy Williamsza                 Australia                   
  4    185 Kyle Miller                      Nike                        
  5    119 Jack Bolas                       Melbourne TC                
  6    181 Geoff Martinson                  Prince George TF            
  7    131 Hamish Carson                    New Zealand                 
  8    209 Jeremy Roff                      NSWIS Sydney                
  9    120 Kyle Boorsma                     Speed River TC              
 10    178 Matt Maldonado                   Unattached                  
 11    184 John Mickowski                   Unattached                  
 12    149 Christian Gonzalez               N J- N Y TC                 
Section 4  Timed Finals
  1    135 Peter Corrigan                   Running Room AC             
  2    180 Justin Marpole-Bird              Unattached                  
  3    227 Darius Terry                     Unattached                  
  4    202 Ross Proudfoot                   Speed River TC              
  5    183 Ryan McNiff                      adidas                      
  6    175 Matt Lincoln                     Unattached                  
  7    150 Chris Gowell                     adidas/Rogue AC             
  8    161 Jake Hurysz                      Unattached                  
  9    191 Rob Myers                        Unattached                  
 10    238 Connor Winter                    Unattached                  
 11    134 Michael Coe                      Bay Area TC                 
 12    241 David Edwards                    Unattached                  
 13    137 Ian Cronin                       Unattached                  
 14    165 Carlos Jamieson                  New Balance                 
 15    127 Sean Brosnan                     Unattached                  
 16    169 Tony Jordanek                    Unattached                  
 17    122 Raul Botezan                     Oklahoma St                 
 18    195 Tiidrek Nurme                    Estonia                     
 
Event 7  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 9:20 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    305 Annie Bersagel                   N B Silicon Vlly            
  2    358 Julia Lucas                      Nike O T C                  
  3    354 Monica Kinney                    Unattached                  
  4    387 Kristen Rohde                    Unattached                  
  5    351 Deena Kastor                     Asics                       
  6    319 Georgie Clarke                   Australia                   
  7    324 Liz Costello                     Tennessee AC                
  8    323 Lisa Corrigan                    Australia                   
  9    366 Tarah McKay-Korir                Canada                      
 10    390 Blake Russell                    Reebok                      
 11    303 Jackie Areson                    Nike                        
 12    397 Sara Slattery                    Unattached                  
 13    380 Sarah Porter                     Zap Fitness                 
 14    308 Addie Bracy                      Italy                       
 15    402 Carrie Tollefson                 adidas                      
 16    322 Melissa Cook                     Unattached                  
 17    405 Lisa Uhl                         Nike O T C                  
 18    338 Kaitlin Gregg                    N B Silicon Vlly            
 
Event 8  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Friday 5/18/2012 - 9:40 PM
           Name                        Year Team                                  
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    106 Bolota Asmerom                   Unattached                  
  2    109 Chris Barnicle                   New Balance                 
  3    200 Stephen Pifer                    Oregon TC                   
  4    139 Ian Dobson                       Oregon TC                   
  5    116 Brandon Bethke                   Michigan Elite              
  6    197 Tony Okello                      Santa Monica TC             
  7    167 Jeremy Johnson                   Brooks                      
  8    113 Scott Bauhs                      Mammoth TC                  
  9    146 Rory Fraser                      UK Athletics                
 10    110 Juan Luis Barrios                Nike                        
 11    133 Robert Cheseret                  U S Army                    
 12    117 Adrian Blincoe                   New Zealand                 
 13    159 Sean Houseworth                  Falcon Dst Prjct            
 14    205 Jacob Riley                      Unattached                  
 15    154 Elliott Heath                    Unattached                  
 16    132 Sam Chelanga                     Nike O T C                  
 17    124 Forest Braden                    Unattached                  
 18    118 Josphat Boit                     Mammoth TC                  
 19    206 Dathan Ritzenhein                Nike O T C                  
 20    226 Matt Tegenkamp                   Nike O T C                  
 21    240 Lane Wurthy                      Unattached    
Post to:  
Post as: 
1 comment(s)  
ross
This is going to be an amazing meet!
History for USATF High Performance Distance Classic (Formerly Oxy HP)
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 46 10 132  
2013 1 20 4 197  
2012 1 82 7 252  
2011 1 22 3 92  
2010 1 20 3 57