Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - NJSIAA State Sectionals

Published by
CougarTC   May 23rd 2010, 3:41pm
NJSIAA State Sectionals
May 21, 2010 to May 22, 2010
Ridge, NJ, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 400h | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 400h | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gravesande, Clayton 12 Franklin 10.99 nwi 1 10
2 Shumate, Joel 12 John P Stevens 11.04 nwi 1 8
3 Williams, Jhakyse 12 Westfield 11.11 nwi 1 6
4 Boateng, Daniel 12 Union 11.13 nwi 1 4
5 Lean, Isaiah MC 12 Union 11.18 nwi 1 2
6 Studivent, Curtis 12 Elizabeth 11.22 nwi 1 1
7 Ifill, Norman 12 Columbia 11.40 nwi 1  
8 Lee, Eddie 9 Franklin 11.48 nwi 1  
 
Mens 100m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Gravesande, Clayton 12 Franklin 11.01 nwi 1  
2 Boateng, Daniel 12 Union 11.03 nwi 5  
3 Lean, Isaiah MC 12 Union 11.07 nwi 5  
3 Williams, Jhakyse 12 Westfield 11.07 nwi 2  
5 Shumate, Joel 12 John P Stevens 11.08 nwi 3  
6 Studivent, Curtis 12 Elizabeth 11.21 nwi 4  
7 Ifill, Norman 12 Columbia 11.40 nwi 4  
7 Lee, Eddie 9 Franklin 11.40 nwi 3  
9 James, Earle 12 Piscataway 11.42 nwi 2  
10 Orbach, William 10 Woodbridge 11.43 nwi 1  
11 Richardson, Raheem 12 Union 11.44 nwi 2  
12 McGaw, Freeman 12 Franklin 11.45 nwi 4  
12 Gates, Andrew 12 Westfield 11.45 nwi 1  
14 Star, Kyle 10 Westfield 11.55 nwi 1  
15 Bujnowski, Michael 10 Hunterdon Centra 11.56 nwi 3  
16 Cook, Griffin 11 Phillipsburg 11.67 nwi 2  
17 Houston, Majid 11 Phillipsburg 11.70 nwi 5  
18 Gaines, Ian 12 Hunterdon Centra 11.74 nwi 2  
19 Ibironke, Oluwasean 10 Woodbridge 11.80 nwi 5  
20 Popa, Terry 10 North Hunterdon 11.81 nwi 5  
21 Stout, Brandon 11 Piscataway 11.82 nwi 3  
21 Marshall, Paul 11 Piscataway 11.82 nwi 4  
23 Waugh, Carnardo   Plainfield 11.88 nwi 2  
24 Peele, Ruhann 10 Linden 11.99 nwi 3  
24 Muthard, Mike 11 Watchung Hills R 11.99 nwi 2  
26 Nyers, Anthony 9 Woodbridge 12.00 nwi 4  
27 Matias, Anthony 10 Linden 12.08 nwi 3  
28 Maloy, Shaun 10 Phillipsburg 12.09 nwi 4  
29 Chatman, David 12 Columbia 12.20 nwi 4  
30 Bradley, Amir   Plainfield 12.23 nwi 3  
31 Robinson, Marquis 10 Elizabeth 12.26 nwi 1  
32 Barletta, Tom 11 Bridgewater-Rari 12.32 nwi 4  
33 Dawson, Eddie 9 Watchung Hills R 12.54 nwi 3  
34 Flamenco, Pablo   Plainfield 12.66 nwi 5  
35 Vesper, Steve 10 Watchung Hills R 12.71 nwi 5  
-- Kornegay, Jonathan 12 Elizabeth FS nwi 1  
 
Mens 200m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gravesande, Clayton 12 Franklin 21.54 nwi 1 10
2 Roberts, Dana 12 Columbia 21.98 nwi 1 8
3 Studivent, Curtis 12 Elizabeth 22.36 nwi 1 6
4 Lee, Eddie 9 Franklin 22.73 nwi 1 4
5 Shumate, Joel 12 John P Stevens 22.85 nwi 1 2
6 Boateng, Daniel 12 Union 22.89 nwi 1 1
 
Mens 200m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Gravesande, Clayton 12 Franklin 22.15 nwi 1  
2 Roberts, Dana 12 Columbia 22.20 nwi 4  
3 Studivent, Curtis 12 Elizabeth 22.51 nwi 2  
4 Boateng, Daniel 12 Union 22.78 nwi 6  
5 Shumate, Joel 12 John P Stevens 22.82 nwi 5  
6 Lee, Eddie 9 Franklin 22.85 nwi 6  
7 Kornegay, Jonathan 12 Elizabeth 23.03 nwi 3  
8 Brown, Wellington 10 Union 23.08 nwi 1  
9 Hovanec, Robert 10 Watchung Hills R 23.10 nwi 5  
10 Richardson, Raheem 12 Union 23.16 nwi 7  
11 McGaw, Freeman 12 Franklin 23.19 nwi 7  
12 James, Earle 12 Piscataway 23.30 nwi 8  
13 Donado, Julian 9 Woodbridge 23.32 nwi 2  
14 Gates, Andrew 12 Westfield 23.41 nwi 1  
15 Beck, Derek 11 Bridgewater-Rari 23.44 nwi 8  
16 Bujnowski, Michael 10 Hunterdon Centra 23.58 nwi 8  
17 Gaines, Ian 12 Hunterdon Centra 23.65 nwi 4  
18 Winter, Tyler 11 Ridge 23.66 nwi 3  
19 Piriz, Santiago 10 Elizabeth 23.70 nwi 4  
20 Star, Kyle 10 Westfield 23.78 nwi 2  
21 Horvath, Tom 12 John P Stevens 23.85 nwi 8  
22 Turner, Aswad 10 Westfield 23.93 nwi 7  
23 Holmon, Jaquan 12 Linden 24.09 nwi 3  
24 Cook, Griffin 11 Phillipsburg 24.15 nwi 6  
25 Nyers, Anthony 9 Woodbridge 24.17 nwi 5  
26 Lusk, James 11 Ridge 24.24 nwi 4  
27 Lee, Devon 11 Columbia 24.27 nwi 3  
28 Chatman, David 12 Columbia 24.30 nwi 4  
29 Stout, Brandon 11 Piscataway 24.34 nwi 2  
30 Waugh, Carnardo   Plainfield 24.44 nwi 5  
31 Muthard, Mike 11 Watchung Hills R 24.46 nwi 6  
32 Marshall, Paul 11 Piscataway 24.74 nwi 1  
33 Roberts, Jake 10 Bridgewater-Rari 24.77 nwi 1  
34 Huynh, Alex 10 Ridge 24.83 nwi 6  
35 Torres, Mark 12 Perth Amboy 24.84 nwi 7  
36 Bradley, Amir   Plainfield 24.85 nwi 8  
37 Catipon, Kurt 9 Bridgewater-Rari 24.97 nwi 5  
38 Kinsey, Khalif 9 Woodbridge 25.10 nwi 7  
39 Procopio, Matthew 11 North Hunterdon 25.46 nwi 7  
40 Clark, Patrick 10 Edison 25.62 nwi 6  
41 Flamenco, Pablo   Plainfield 25.71 nwi 5  
42 Ceasar, Mike 9 Watchung Hills R 25.91 nwi 2  
-- Luca, Edy 11 Hunterdon Centra DNF nwi 3  
-- Matias, Anthony 10 Linden DQ nwi 8  
 
Mens 400m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gravesande, Clayton 12 Franklin 47.58 8 10
2 Henry, Jonathan 11 Westfield 48.21 8 8
3 Roberts, Dana 12 Columbia 48.85 8 6
4 Studivent, Curtis 12 Elizabeth 49.37 8 4
5 Ibironke, Oluwasean 10 Woodbridge 50.13 7 2
6 Kornegay, Jonathan 12 Elizabeth 50.51 8 1
7 Oluyadi, Bayaan 12 Union 51.08 8  
8 Rutledge, Kwesi 11 Franklin 51.12 7  
9 Mellinger, Michael 12 Hunterdon Centra 51.62 6  
10 Montgomery, William 11 North Hunterdon 51.70 7  
11 Gardner, Angelo 9 Franklin 51.88 7  
12 White, Jerell 12 Union 51.91 6  
13 Hovanec, Robert 10 Watchung Hills R 52.40 6  
14 Winter, Tyler 11 Ridge 52.43 4  
15 Carr, Christian 12 Edison 52.52 5  
16 Holmon, Jaquan 12 Linden 52.69 5  
17 Grant, Lawrence 12 Piscataway 52.84 4  
18 Derius, Junior 12 Columbia 52.86 7  
19 Arthur, Wesley 11 Union 52.89 5  
20 Procopio, Patrick 11 North Hunterdon 53.06 5  
21 Viola, Anthony 12 Watchung Hills R 53.10 6  
22 Horvath, Tom 12 John P Stevens 53.56 2  
23 Huynh, Alex 10 Ridge 53.63 3  
24 Pryor, Garrett 11 Westfield 53.72 4  
25 Ronan, Michael 12 North Hunterdon 53.96 5  
25 Rodriguez, Randy 10 Woodbridge 53.96 4  
27 Peele, Ruhann 10 Linden 54.00 6  
28 Kinney, Chris 12 Watchung Hills R 54.04 5  
28 Waugh, Carnardo   Plainfield 54.04 2  
30 Lusk, James 11 Ridge 54.05 2  
31 Kikrland, Donovan 10 Piscataway 54.06 3  
32 Coneo, George 12 Piscataway 54.08 3  
33 Roberts, Jake 10 Bridgewater-Rari 54.40 3  
34 Maloy, Shaun 10 Phillipsburg 54.57 3  
35 Delgado, Taylor 10 Bridgewater-Rari 54.90 3  
36 Bradley, Amir   Plainfield 55.82 1  
37 Slobodzian, Emmett 11 Hunterdon Centra 56.14 2  
38 Valdes, Eddy 12 Perth Amboy 56.64 4  
39 Fajardo, Andrew 10 Perth Amboy 56.84 4  
40 Kim, Byung-Woo 11 Edison 57.30 1  
41 Strum, David 9 Bayonne 57.58 2  
42 Bondi, Vincent 9 Bridgewater-Rari 57.82 2  
43 Saunders, Deon   Plainfield 58.37 1  
44 Navarez, Armando 12 Edison 1:01.07 1  
 
Mens 800m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Henry, Jonathan 11 Westfield 1:54.84 1 10
2 Tasco, Dominic 12 Bridgewater-Rari 1:55.18 1 8
3 Basili, Brian 12 Columbia 1:56.29 1 6
4 Roberts, Dana 12 Columbia 1:56.72 1 4
5 Cusick, Tyler 12 Westfield 1:57.40 1 2
6 Oluyadi, Bayaan 12 Union 1:57.47 1 1
7 Veras, Jose 11 Dickinson 1:58.35 1  
8 Sansevere, Robert 12 Hunterdon Centra 1:58.59 1  
9 Young, Edwin 11 Dickinson 1:59.56 1  
10 Held, Thomas 12 North Hunterdon 1:59.83 1  
11 Pulgiano, Frank 12 Edison 2:00.15 1  
12 Weaver, Lance 10 Piscataway 2:00.65 1  
13 Sun, Kenny 11 Ridge 2:01.16 1  
14 Abanda, Sabum 10 Franklin 2:01.88 1  
15 Francois, Wismith 11 Woodbridge 2:02.11 1  
16 Tooley, Sam 11 Westfield 2:02.27 1  
17 White, Jerell 12 Union 2:02.89 1  
18 Anderson, Michael 9 Columbia 2:03.98 1  
19 Maffey, Drew 11 Ridge 2:04.18 1  
20 Andersen, James 12 Hunterdon Centra 2:04.29 1  
21 Gardner, Chris 11 Watchung Hills R 2:04.56 1  
22 Stamateris, Jim 11 Ridge 2:05.09 1  
23 Blauvelt, Daniel 10 Hunterdon Centra 2:05.37 1  
24 Jin, Evan 12 Bridgewater-Rari 2:05.64 1  
25 Chukuwun, Chiedozie 11 John P Stevens 2:05.80 1  
26 Holmon, Jaquan 12 Linden 2:06.19 1  
27 Maxwell, Gregory 11 Linden 2:06.68 1  
28 Amaya, Dennis 10 Elizabeth 2:06.73 1  
29 Herrera, John Paul 11 Bayonne 2:07.95 1  
30 Martinez, Gerson 11 Perth Amboy 2:08.29 1  
31 Pereyra, Edison 9 Elizabeth 2:09.23 1  
32 Vance, Ryan 12 North Hunterdon 2:09.24 1  
33 Muthee, Micaiah 10 Elizabeth 2:10.03 1  
34 Smith, Everett   Plainfield 2:10.53 1  
35 George, Joel 10 John P Stevens 2:10.97 1  
36 Patel, Smit 12 Edison 2:11.60 1  
37 Williams, Jason   Plainfield 2:11.79 1  
38 Martians, Zach 11 Watchung Hills R 2:12.13 1  
39 Strum, David 9 Bayonne 2:13.07 1  
40 Conners, Kyle 9 Watchung Hills R 2:13.33 1  
41 Chang, Enoch 12 John P Stevens 2:14.02 1  
42 DeLELLO, Dominck 12 Piscataway 2:14.31 1  
43 Kim, Byung-Woo 11 Edison 2:15.22 1  
44 Gulliksen, Joe Erik 11 Piscataway 2:20.44 1  
45 Saunders, Deon   Plainfield 2:20.58 1  
-- Kelly, Evan 11 North Hunterdon DQ 1  
 
Mens 1600m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Basili, Brian 12 Columbia 4:18.69 1 10
2 Goodwin, Sam 12 North Hunterdon 4:19.75 1 8
3 McDonald, Matthew 11 North Hunterdon 4:20.73 1 6
4 Bellitti, Anthony 12 Ridge 4:21.66 1 4
5 Harper, Jon 10 Phillipsburg 4:22.39 1 2
6 DeFabio, CJ 11 Watchung Hills R 4:22.54 1 1
7 Warshauer, Andrew 11 Watchung Hills R 4:24.72 1  
8 Gooding, Darrel 10 Franklin 4:24.93 1  
9 Ashforth, Hank 12 Hunterdon Centra 4:26.19 1  
10 Sansevere, Robert 12 Hunterdon Centra 4:27.78 1  
11 Lizmi, Zach 11 Westfield 4:28.36 1  
12 Kelley, Mike 12 Westfield 4:29.35 1  
13 Leahy, Jack 10 Westfield 4:29.56 1  
14 Flynn, Steven 10 Edison 4:34.59 1  
15 Aguilar, Jose 11 Dickinson 4:35.84 1  
16 Vance, Ryan 12 North Hunterdon 4:39.66 1  
17 Rebbel, Daniel 11 Piscataway 4:41.60 1  
18 Olali, Jeph 09 Union 4:44.03 1  
19 Rivera, Jose 11 Dickinson 4:44.54 1  
20 Wells, Brian 11 Piscataway 4:44.81 1  
21 Roelke, Ryan 12 Ridge 4:45.44 1  
22 Amaya, Dennis 10 Elizabeth 4:47.33 1  
23 Zafar, Salmon 11 Dickinson 4:47.36 1  
24 Brown, Justin 10 Franklin 4:47.56 1  
25 Piekarski, Matt 9 Watchung Hills R 4:48.30 1  
26 Proulx, William 11 Piscataway 4:48.77 1  
27 Saxena, Nitin 10 John P Stevens 4:49.51 1  
28 Velazques, Derwin 10 Woodbridge 4:49.69 1  
29 Verdi, Stephen 9 Ridge 4:49.71 1  
30 Zullo, Ryan 12 Hunterdon Centra 4:49.72 1  
31 Cordero, Angel 10 Woodbridge 4:50.11 1  
32 Estevez, Joshua 11 Perth Amboy 4:51.42 1  
33 Lee, Devon 11 Columbia 4:52.16 1  
34 Smith, Kyle 11 Phillipsburg 4:52.18 1  
35 Meixsell, Brad 9 Bridgewater-Rari 4:52.69 1  
36 Francois, Wismith 11 Woodbridge 4:53.15 1  
37 Pulgiano, Frank 12 Edison 4:53.40 1  
38 Morgan, Steve 11 Bridgewater-Rari 4:53.66 1  
39 Smith, Ryan 9 Edison 4:53.87 1  
40 George, Joel 10 John P Stevens 4:54.09 1  
41 McGuire, Tom 12 John P Stevens 4:54.69 1  
42 Martinez, Gerson 11 Perth Amboy 4:55.11 1  
43 Nyame, Francis 11 Union 4:57.69 1  
44 Mejia, Benito 10 Elizabeth 4:58.86 1  
45 Lopez, Kevin 10 Elizabeth 4:59.05 1  
46 Maxwell, Gregory 11 Linden 5:01.35 1  
47 Nasralla, Shady 11 Bayonne 5:04.43 1  
48 Maxcy, Tom 12 Phillipsburg 5:08.13 1  
49 Hanson, Ian 9 Columbia 5:09.17 1  
50 Islas, Jose   Plainfield 5:25.16 1  
-- Ruskan, Jake 11 Bridgewater-Rari DNF 1  
 
Mens 3200m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDonald, Matthew 11 North Hunterdon 9:25.49 1 10
2 Goodwin, Sam 12 North Hunterdon 9:28.74 1 8
3 Bellitti, Anthony 12 Ridge 9:29.75 1 6
4 Banafato, Chris 12 Bridgewater-Rari 9:32.72 1 4
5 Harper, Jon 10 Phillipsburg 9:33.68 1 2
6 DeFabio, CJ 11 Watchung Hills R 9:37.66 1 1
7 Gooding, Darrel 10 Franklin 9:46.45 1  
8 Aguilar, Jose 11 Dickinson 9:46.90 1  
9 Leahy, Jack 10 Westfield 9:48.38 1  
10 Warshauer, Andrew 11 Watchung Hills R 9:50.39 1  
11 Ashforth, Hank 12 Hunterdon Centra 9:53.31 1  
12 Kirna, Andrew 11 Westfield 9:54.05 1  
13 Basili, Brian 12 Columbia 9:54.87 1  
14 Flynn, Steven 10 Edison 10:06.39 1  
15 Claudio, Pedro 12 Dickinson 10:06.64 1  
16 Koontz, Charles 10 Hunterdon Centra 10:07.74 1  
17 Vekaria, Jaimin 10 North Hunterdon 10:11.42 1  
18 Wells, Brian 11 Piscataway 10:19.40 1  
19 Bak, Andrew 12 Bridgewater-Rari 10:21.43 1  
20 Lechleider, Tim 12 Ridge 10:23.56 1  
21 Kaluzny, Andrew 9 Phillipsburg 10:27.92 1  
22 Velazques, Derwin 10 Woodbridge 10:28.70 1  
23 Zhang, Byron 11 John P Stevens 10:30.33 1  
24 Kirna, John 10 Westfield 10:30.34 1  
25 Plichta, Nicholas 12 Hunterdon Centra 10:30.47 1  
26 Rebbel, Daniel 11 Piscataway 10:38.86 1  
27 Saxena, Nitin 10 John P Stevens 10:38.96 1  
28 Lechleider, Matt 10 Ridge 10:41.29 1  
29 Estevez, Joshua 11 Perth Amboy 10:43.20 1  
30 McGuire, Tom 12 John P Stevens 10:47.35 1  
31 Nyame, Francis 11 Union 10:47.42 1  
32 Morgan, Steve 11 Bridgewater-Rari 10:52.36 1  
33 Klink, Robert 11 Watchung Hills R 10:57.33 1  
34 Mejia, Benito 10 Elizabeth 11:02.15 1  
35 Kraft, Tim 11 Edison 11:04.79 1  
36 Lopez, Kevin 10 Elizabeth 11:08.03 1  
37 Patel, Neel 12 Edison 11:21.49 1  
38 Milne, Russell 12 Columbia 11:25.96 1  
-- Altagarcia, Darwin 10 Elizabeth DNF 1  
 
Mens 110m Hurdles Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Broussard, Alan 12 John P Stevens 14.61 1 10
2 Obamedo, Elyon 12 Union 15.18 1 8
3 Kirkland, Justin 12 Piscataway 15.21 1 6
4 Mims, Perry 11 Columbia 15.32 1 4
5 Brown, Wellington 10 Union 15.46 1 2
6 Cole, Daniel 11 Piscataway 15.49 1 1
7 Veras, Jose 11 Dickinson 15.52 1  
8 Liwag, Jeffery 10 Edison 15.60 1  
 
Mens 110m Hurdles Gr 4 Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Broussard, Alan 12 John P Stevens 14.59 1  
2 Veras, Jose 11 Dickinson 15.25 1  
3 Mims, Perry 11 Columbia 15.27 1  
4 Kirkland, Justin 12 Piscataway 15.31 2  
5 Obamedo, Elyon 12 Union 15.38 4  
6 Cole, Daniel 11 Piscataway 15.50 5  
7 Liwag, Jeffery 10 Edison 15.63 3  
8 Brown, Wellington 10 Union 15.67 4  
9 Danner, Brian 11 Franklin 15.80 5  
10 Deery, Matt 11 Phillipsburg 15.87 2  
11 Duncan, Gavin 10 Union 15.95 3  
11 Macauley, Lionel 12 Franklin 15.95 5  
13 Antoine, Roberto 12 Elizabeth 15.97 3  
14 Lane, Jared 11 Piscataway 16.08 5  
15 Allen, Andrew 12 Elizabeth 16.13 4  
16 Montique, Simon 11 Edison 16.14 5  
17 Henderso, Shaquille 11 Watchung Hills R 16.22 2  
18 Peele, Ruhann 10 Linden 16.23 1  
19 Young, Edwin 11 Dickinson 16.43 5  
20 Goldman, Derek 11 North Hunterdon 16.44 1  
21 Izegbu, Alex 10 Edison 16.50 2  
22 Bramley, Michael 12 Hunterdon Centra 16.76 3  
23 Ahmed, Syed 10 Watchung Hills R 16.95 4  
24 Anya, Sandy 9 Franklin 17.30 1  
25 Battapaglia, Chris 12 Watchung Hills R 17.53 4  
26 Reyes, Luis 11 Dickinson 17.70 3  
27 Chen, Derek 12 John P Stevens 17.74 3  
27 Horvath, Tom 12 John P Stevens 17.74 3  
29 Okafor, Ndubuisi 11 Columbia 17.78 1  
30 Matias, Anthony 10 Linden 17.91 4  
31 Symbleme, Stefan 12 Woodbridge 18.18 4  
32 Hennessey, Connor 9 Bridgewater-Rari 19.28 5  
33 Bhatia, Dhairya 9 Bridgewater-Rari 19.81 4  
34 Moenga, Conrad 11 Woodbridge 19.88 5  
35 Harvey, Jahaad 9 Elizabeth 20.24 1  
-- Donado, Julian 9 Woodbridge FS 3  
-- Easterling, Adam 10 Columbia DQ 2  
 
Mens 400m Hurdles Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Veras, Jose 11 Dickinson 54.52 7 10
2 Broussard, Alan 12 John P Stevens 54.53 7 8
3 Deery, Matt 11 Phillipsburg 55.82 7 6
4 Oluyadi, Bayaan 12 Union 56.40 7 4
5 Young, Edwin 11 Dickinson 57.02 5 2
6 Bellamy, Franklin 12 Columbia 57.42 7 1
7 Kaplan, Steven 12 Hunterdon Centra 57.81 6  
8 Donado, Julian 9 Woodbridge 58.46 5  
9 Henderso, Shaquille 11 Watchung Hills R 58.85 4  
10 Perry, Jake 11 Bridgewater-Rari 59.10 6  
11 Liwag, Jeffery 10 Edison 59.41 4  
12 Duncan, Gavin 10 Union 59.42 5  
13 Danner, Brian 11 Franklin 59.43 7  
14 Lane, Jared 11 Piscataway 59.52 3  
15 Easterling, Adam 10 Columbia 59.65 6  
15 Obamedo, Elyon 12 Union 59.65 4  
17 Reyes, Luis 11 Dickinson 59.82 3  
18 Henry, Brian 12 Westfield 1:00.06 6  
19 Polak, Nick 12 Westfield 1:00.15 5  
20 Horvath, Tom 12 John P Stevens 1:00.16 5  
21 Cole, Daniel 11 Piscataway 1:00.23 3  
22 Allen, Andrew 12 Elizabeth 1:00.27 4  
23 Asamoah, Wilfred 9 Edison 1:00.63 2  
24 Torres, Mark 12 Perth Amboy 1:00.74 6  
25 Wolferz, Richard 11 North Hunterdon 1:01.08 4  
26 Kirkland, Justin 12 Piscataway 1:01.17 3  
27 Williams, Jason   Plainfield 1:01.20 3  
28 Cunningham, Jack 11 Hunterdon Centra 1:01.39 2  
29 Guaglianone, Joey 11 Watchung Hills R 1:01.99 2  
30 Battapaglia, Chris 12 Watchung Hills R 1:02.48 4  
31 Cirasa, Matthew 10 Bridgewater-Rari 1:02.50 1  
32 Mims, Perry 11 Columbia 1:02.88 5  
32 Izegbu, Alex 10 Edison 1:02.88 2  
34 Bramley, Michael 12 Hunterdon Centra 1:03.10 1  
35 Schoch, Kyle 11 North Hunterdon 1:03.13 2  
36 Symbleme, Stefan 12 Woodbridge 1:03.50 2  
37 Abanda, Sabum 10 Franklin 1:03.82 6  
38 Kolln, Steven 11 North Hunterdon 1:03.90 1  
39 Hennessey, Connor 9 Bridgewater-Rari 1:05.11 1  
40 Harvey, Jahaad 9 Elizabeth 1:06.35 1  
41 McPherson, James 10 Woodbridge 1:06.56 1  
-- Smith, Everett   Plainfield FS 3  
 
Mens 4x400m Relay Gr 4 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Williams, Henry,
Gray, Henry
  Westfield 3:21.00 3 10
2 SR, Gardner,
Abanda, Gravesan
  Franklin 3:22.88 3 8
3 Studiven, Piriz,
Lima, Kornegay
  Elizabeth 3:23.87 3 6
4 Roberts, SR,
Derius, Lee
  Columbia 3:24.37 3 4
5 Olali, Richards,
Oluyadi, Duncan
  Union 3:25.78 3 2
6 Orbach, Rodrigue,
JR, Ibironke
  Woodbridge 3:28.48 2 1
7 Mellinge, Sansever,
Bujnowsk, Gaines
  Hunterdon Centra 3:30.56 3  
8 Rogers, Procopio,
Wolferz, Schoch
  North Hunterdon 3:30.62 2  
9 Cole, Kikrland,
Grant, James
  Piscataway 3:32.01 2  
10 Awad, Reyes,
Young, Ishmael
  Dickinson 3:33.50 1  
11 Viola, Kinney,
Hovanec, Gardner
  Watchung Hills R 3:34.30 2  
12 Huynh, Hatala,
Lusk, Winter
  Ridge 3:37.39 1  
13 Roberts, Bondi,
Cirasa, Bhatia
  Bridgewater-Rari 3:52.22 1  
 
Mens Shot Put Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jenkins, Shareem 12 Linden 50-10.00(15.49m) 1 10
2 Gallardo, Travis 10 Bayonne 48-06.00(14.78m) 1 8
3 Kessel, Patrick 12 Hunterdon Centra 48-00.25(14.64m) 1 6
4 Norman, Jared 11 Franklin 46-04.00(14.12m) 1 4
5 Weltner, Bobby 12 Watchung Hills R 46-03.50(14.11m) 1 2
6 Foster, Quincy 12 Piscataway 45-10.50(13.98m) 1 1
7 Suttmeier, Joshua 12 North Hunterdon 45-08.00(13.92m) 1  
8 Caswell, Phil 12 Watchung Hills R 44-05.50(13.55m) 1  
9 Dethlefsen, Brian 12 Ridge 43-10.00(13.36m) 1  
10 Nelson, Jarred 11 Franklin 43-09.00(13.34m) 1  
11 Jarmolowski, Luke 12 Linden 43-06.00(13.26m) 1  
12 Capers, Keith 9 Woodbridge 43-05.00(13.23m) 1  
13 Martin, Praise 10 Woodbridge 43-02.50(13.17m) 1  
14 deLuise, Daniel 10 Hunterdon Centra 43-02.25(13.16m) 1  
15 Staton, Christopher 10 Franklin 43-00.00(13.11m) 1  
16 Bonilla, Ethan 12 Elizabeth 42-07.25(12.99m) 1  
17 O'Hara, Mike 9 North Hunterdon 42-02.00(12.85m) 1  
18 Coalmon, Jared 11 Columbia 41-07.00(12.67m) 1  
19 Busch, Chris 12 Watchung Hills R 39-03.75(11.98m) 1  
20 Tosco, Stephen 12 North Hunterdon 39-03.00(11.96m) 1  
21 Mullin, Matt 10 Bayonne 39-01.50(11.93m) 1  
22 Smith, Gary 11 Hunterdon Centra 38-10.50(11.85m) 1  
23 Pederson, Eric 11 Columbia 38-10.00(11.84m) 1  
24 Cronen, Will 11 Westfield 38-08.25(11.79m) 1  
25 Dread, Scott 12 Piscataway 38-00.50(11.60m) 1  
26 Joseph, Valery 10 Columbia 37-10.25(11.54m) 1  
27 Gavin, Terence 12 Union 37-07.25(11.46m) 1  
28 Lee, Isaiah 12 Union 37-02.00(11.33m) 1  
29 Fillebrown, Nathan 12 Phillipsburg 36-11.50(11.26m) 1  
30 Branch, Azuri 11 Union 36-08.00(11.18m) 1  
31 Melon, Roberto 10 Bayonne 36-07.00(11.15m) 1  
32 Schroeder, Todd 12 Ridge 36-04.25(11.08m) 1  
33 Anaciuos, Websner 12 Elizabeth 34-09.00(10.59m) 1  
-- Opitz, Eric 11 Phillipsburg FOUL(--) 1  
 
Mens Discus Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kessel, Patrick 12 Hunterdon Centra 148-01(45.14m) 1 10
2 Jarmolowski, Luke 12 Linden 146-03(44.58m) 1 8
3 Nelson, Jarred 11 Franklin 146-01(44.53m) 1 6
4 Suttmeier, Joshua 12 North Hunterdon 145-03(44.27m) 1 4
5 Jenkins, Shareem 12 Linden 139-04(42.47m) 1 2
6 Opitz, Eric 11 Phillipsburg 135-08(41.35m) 1 1
7 Dethlefsen, Brian 12 Ridge 134-08(41.05m) 1  
8 Caswell, Phil 12 Watchung Hills R 127-10(38.96m) 1  
9 Martin, Praise 10 Woodbridge 126-03(38.48m) 1  
10 Lauricella, Will 12 Ridge 123-07(37.67m) 1  
11 Travis, Jonathan 11 Franklin 123-00(37.49m) 1  
12 Osti, George 12 Union 122-10(37.44m) 1  
13 Kunnath, Kuriakose 12 Union 122-04(37.29m) 1  
14 Gaeta, Decio 12 Ridge 122-00(37.19m) 1  
15 Busch, Chris 12 Watchung Hills R 115-04(35.15m) 1  
16 Staton, Christopher 10 Franklin 112-06(34.29m) 1  
17 deLuise, Daniel 10 Hunterdon Centra 112-03(34.21m) 1  
18 Costa, Michael 12 Westfield 111-03(33.91m) 1  
19 Rogers, Brett 11 North Hunterdon 110-10(33.78m) 1  
20 Bonilla, Ethan 12 Elizabeth 110-04(33.63m) 1  
21 Weltner, Bobby 12 Watchung Hills R 107-10(32.87m) 1  
22 Salomon, Khris 11 Piscataway 106-02(32.36m) 1  
23 Julien, Alexander 10 Columbia 105-08(32.21m) 1  
24 Tosco, Stephen 12 North Hunterdon 104-11(31.98m) 1  
25 Smith, Gary 11 Hunterdon Centra 104-07(31.88m) 1  
26 Johnson, Thomas 11 Columbia 102-08(31.29m) 1  
27 Bailey, Marcus 12 Piscataway 102-05(31.22m) 1  
28 Hall, Avery 12 Columbia 97-11(29.85m) 1  
29 Majewski, Kevin 11 Bridgewater-Rari 95-06(29.11m) 1  
30 Attavane, Adithya 12 Edison 94-07(28.83m) 1  
31 Capers, Keith 9 Woodbridge 92-08(28.24m) 1  
32 Alarcon, Mario 11 Bridgewater-Rari 92-05(28.17m) 1  
33 Yang, Jason 12 Westfield 90-01(27.46m) 1  
34 Carter, Zach 9 Phillipsburg 82-06(25.15m) 1  
35 Garrity, Alec 10 Bridgewater-Rari 81-09(24.92m) 1  
 
Mens Javelin Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Suttmeier, Joshua 12 North Hunterdon 191-05(58.34m) 1 10
2 Lauricella, Will 12 Ridge 191-01(58.24m) 1 8
3 Gray, Patrick 12 Westfield 180-10(55.12m) 1 6
4 Ugwuneri, Josh 12 Franklin 170-03(51.89m) 1 4
5 Green, Matt 12 Watchung Hills R 160-00(48.77m) 1 2
6 Gaeta, Decio 12 Ridge 150-00(45.72m) 1 1
7 Myzie, Greg 12 Piscataway 136-08(41.66m) 1  
8 Canale, Phillip 11 Hunterdon Centra 134-07(41.02m) 1  
9 Tosco, Stephen 12 North Hunterdon 133-04(40.64m) 1  
10 Noonan, T J 11 Westfield 133-01(40.56m) 1  
11 Weathers, Michael 11 Franklin 132-08(40.44m) 1  
12 Durac, Chris 12 Bridgewater-Rari 131-06(40.08m) 1  
13 Hagaman, Derek 12 Ridge 129-03(39.40m) 1  
14 Nunez, Johnathan 11 Perth Amboy 124-01(37.82m) 1  
15 Pederson, Eric 11 Columbia 121-08(37.08m) 1  
16 Bonilla, Jonathan 11 Elizabeth 119-11(36.55m) 1  
17 Caffrey, Dan 9 Watchung Hills R 119-06(36.42m) 1  
18 Martin, Praise 10 Woodbridge 118-00(35.97m) 1  
19 Muller, William 12 Hunterdon Centra 117-10(35.92m) 1  
20 Giordano, John 12 Watchung Hills R 117-04(35.76m) 1  
21 Dowling, Justen 11 North Hunterdon 116-07(35.53m) 1  
22 Sukhdeo, Conor 12 Piscataway 115-06(35.20m) 1  
23 Tivenan, Daniel 11 Westfield 112-01(34.16m) 1  
24 Ryan, Trevor 10 Edison 109-10(33.48m) 1  
25 Ramirez, Roberto 11 Edison 105-10(32.26m) 1  
26 Verdone, Andrew 10 Bridgewater-Rari 105-06(32.16m) 1  
27 Hall, Avery 12 Columbia 102-05(31.22m) 1  
28 Garrity, Alec 10 Bridgewater-Rari 98-10(30.12m) 1  
29 Johnson, Thomas 11 Columbia 85-08(26.11m) 1  
 
Mens High Jump Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Veras, Jose 11 Dickinson 6-04.00(1.93m) 1 10
2 Cole, Daniel 11 Piscataway 6-02.00(1.88m) 1 8
3 Stankus, Michael 10 Hunterdon Centra 6-02.00(1.88m) 1 6
4 Barnes, Ahmand 12 Piscataway 5-10.00(1.78m) 1 4
5 Depaola, Michael 10 Westfield 5-10.00(1.78m) 1 1.50
5 Alectice, Jean 12 Elizabeth 5-10.00(1.78m) 1 1.50
7 Banfe, Gerald 12 Bridgewater-Rari 5-10.00(1.78m) 1  
8 Phillips, Kyle 9 Hunterdon Centra 5-10.00(1.78m) 1  
9 LaMountain, Trevor 11 Bridgewater-Rari 5-08.00(1.73m) 1  
9 Beck, Derek 11 Bridgewater-Rari 5-08.00(1.73m) 1  
9 Kikrland, Donovan 10 Piscataway 5-08.00(1.73m) 1  
9 Broussard, Alan 12 John P Stevens 5-08.00(1.73m) 1  
9 Macauley, Lionel 12 Franklin 5-08.00(1.73m) 1  
9 Okafor, Ndubuisi 11 Columbia 5-08.00(1.73m) 1  
15 Flint, Peter 11 Watchung Hills R 5-06.00(1.68m) 1  
15 Ahmed, Syed 10 Watchung Hills R 5-06.00(1.68m) 1  
15 Evans, Matthew 10 Hunterdon Centra 5-06.00(1.68m) 1  
15 Foreman, Chris 11 Union 5-06.00(1.68m) 1  
15 Henry, Brian 12 Westfield 5-06.00(1.68m) 1  
15 Daniel, Jeremy 11 Franklin 5-06.00(1.68m) 1  
15 Arthur, Wesley 11 Union 5-06.00(1.68m) 1  
15 Polak, Nick 12 Westfield 5-06.00(1.68m) 1  
15 Lee, Devon 11 Columbia 5-06.00(1.68m) 1  
15 Okonkwo, Ikenna 11 Franklin 5-06.00(1.68m) 1  
25 Grant, Quincy 11 Union 5-04.00(1.63m) 1  
-- Bostock, Chris 10 Woodbridge NH(--) 1  
-- Henderso, Shaquille 11 Watchung Hills R NH(--) 1  
-- Symbleme, Stefan 12 Woodbridge NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 James, Earle 12 Piscataway 21-02.00(6.45m) nwi 1 10
2 Wong, Jeff 12 Watchung Hills R 21-01.75(6.45m) nwi 1 8
3 Beck, Derek 11 Bridgewater-Rari 21-01.75(6.45m) nwi 1 6
4 Ifill, Norman 12 Columbia 21-00.75(6.42m) nwi 1 4
5 Shields, Connor 12 Westfield 20-11.25(6.38m) nwi 1 2
6 Anya, Franklin 12 Franklin 20-11.00(6.38m) nwi 1 1
7 Shumate, Joel 12 John P Stevens 20-06.75(6.27m) nwi 1  
8 Richardson, Raheem 12 Union 20-01.75(6.14m) nwi 1  
9 McGaw, Freeman 12 Franklin 20-00.00(6.10m) nwi 1  
10 Ibrahi, Christopher 11 Hunterdon Centra 19-10.00(6.05m) nwi 1  
11 Turner, Aswad 10 Westfield 19-09.25(6.03m) nwi 1  
12 Orbach, William 10 Woodbridge 19-08.75(6.01m) nwi 1  
13 King, Shane 10 Elizabeth 19-07.00(5.97m) nwi 1  
14 Harris, Jalen 10 Edison 19-06.25(5.95m) nwi 1  
15 Goldman, Derek 11 North Hunterdon 19-03.75(5.89m) nwi 1  
16 Foreman, Chris 11 Union 19-03.50(5.88m) nwi 1  
17 Grice, Cristian 12 Elizabeth 18-11.50(5.78m) nwi 1  
18 Peele, Ruhann 10 Linden 18-11.00(5.77m) nwi 1  
19 Macauley, Lionel 12 Franklin 18-10.25(5.75m) nwi 1  
20 McPherson, JC 10 Woodbridge 18-09.00(5.72m) nwi 1  
21 Montique, Simon 11 Edison 18-08.75(5.71m) nwi 1  
22 Torres, Mark 12 Perth Amboy 18-08.50(5.70m) nwi 1  
23 Carden, Derrick 12 Union 18-08.00(5.69m) nwi 1  
24 Banfe, Gerald 12 Bridgewater-Rari 18-07.00(5.66m) nwi 1  
24 Watson, Baron 11 Phillipsburg 18-07.00(5.66m) nwi 1  
26 Bellamy, Franklin 12 Columbia 18-02.50(5.55m) nwi 1  
27 Wolfson, Sam 10 Watchung Hills R 17-08.50(5.40m) nwi 1  
28 Ishmael, Terrol 11 Dickinson 17-07.00(5.36m) nwi 1  
29 Williams, Kyle 11 Phillipsburg 17-05.50(5.32m) nwi 1  
30 Vesper, Steve 10 Watchung Hills R 17-03.25(5.26m) nwi 1  
31 Salvo, Kellen 10 North Hunterdon 17-01.25(5.21m) nwi 1  
32 Rodriguez, Anthony 11 Bayonne 17-00.50(5.19m) nwi 1  
33 Garfield, John 11 Bridgewater-Rari 17-00.25(5.19m) nwi 1  
34 McGriff, David 9 Hunterdon Centra 16-06.75(5.05m) nwi 1  
35 Parks, Kaleef 12 Elizabeth 16-06.00(5.03m) nwi 1  
-- Williams, Jhakyse 12 Westfield FOUL(--) nwi 1  
-- Stout, Brandon 11 Piscataway FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lane, Jared 11 Piscataway 43-05.50(13.25m) nwi 1 10
2 Banfe, Gerald 12 Bridgewater-Rari 42-07.50(12.99m) nwi 1 8
3 Gutierrez, Matt 11 Phillipsburg 42-07.00(12.98m) nwi 1 6
4 Grant, Quincy 11 Union 42-05.00(12.93m) nwi 1 4
5 Anya, Franklin 12 Franklin 42-03.00(12.88m) nwi 1 2
6 Foreman, Chris 11 Union 42-00.75(12.82m) nwi 1 1
7 Macauley, Lionel 12 Franklin 41-10.50(12.76m) nwi 1  
7 Kirkland, Justin 12 Piscataway 41-10.50(12.76m) nwi 1  
9 White, Jerell 12 Union 41-05.75(12.64m) nwi 1  
10 Shumate, Joel 12 John P Stevens 41-01.50(12.53m) nwi 1  
11 Parks, Kaleef 12 Elizabeth 40-06.00(12.34m) nwi 1  
12 Orbach, William 10 Woodbridge 40-03.50(12.28m) nwi 1  
13 Ugwuneri, Josh 12 Franklin 40-02.00(12.24m) nwi 1  
14 Deery, Matt 11 Phillipsburg 40-00.00(12.19m) nwi 1  
15 Montique, Simon 11 Edison 39-02.50(11.95m) nwi 1  
15 Grice, Cristian 12 Elizabeth 39-02.50(11.95m) nwi 1  
17 Ishmael, Terrol 11 Dickinson 38-11.00(11.86m) nwi 1  
17 Depaola, Michael 10 Westfield 38-11.00(11.86m) nwi 1  
19 Easterling, Adam 10 Columbia 38-04.00(11.68m) nwi 1  
20 King, Shane 10 Elizabeth 38-01.50(11.62m) nwi 1  
21 Williams, Kyle 11 Phillipsburg 37-08.50(11.49m) nwi 1  
22 Vesper, Steve 10 Watchung Hills R 37-08.00(11.48m) nwi 1  
23 Shields, Connor 12 Westfield 37-07.00(11.46m) nwi 1  
24 Symbleme, Stefan 12 Woodbridge 37-04.00(11.38m) nwi 1  
25 McPherson, JC 10 Woodbridge 37-03.00(11.35m) nwi 1  
26 O'Connor, Troy 11 Bridgewater-Rari 37-01.50(11.32m) nwi 1  
26 Okafor, Ndubuisi 11 Columbia 37-01.50(11.32m) nwi 1  
28 Wolfson, Sam 10 Watchung Hills R 37-00.50(11.29m) nwi 1  
29 Liwag, Jeffery 10 Edison 36-10.50(11.24m) nwi 1  
30 Polak, Nick 12 Westfield 36-05.75(11.12m) nwi 1  
31 Hatala, Roman 10 Ridge 35-11.50(10.96m) nwi 1  
32 Kadan, Brandon 11 Columbia 35-09.00(10.90m) nwi 1  
33 Salvo, Kellen 10 North Hunterdon 35-04.00(10.77m) nwi 1  
34 Green, Brian 9 Watchung Hills R 35-00.50(10.68m) nwi 1  
-- Goldman, Derek 11 North Hunterdon FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shanahan, Timothy 11 Hunterdon Centra 13-06.00(4.11m) 1 10
2 Flint, Peter 11 Watchung Hills R 13-06.00(4.11m) 1 8
3 Deery, Matt 11 Phillipsburg 13-06.00(4.11m) 1 6
4 Fishman, Dave 12 Westfield 12-06.00(3.81m) 1 4
5 Hill, Dan 10 Hunterdon Centra 12-06.00(3.81m) 1 2
6 Potter, Ryan 10 North Hunterdon 12-00.00(3.66m) 1 1
7 Butler, Justin 12 Westfield 12-00.00(3.66m) 1  
8 Winter, Tyler 11 Ridge 11-06.00(3.51m) 1  
8 Zampetti, Louie 10 Hunterdon Centra 11-06.00(3.51m) 1  
8 Fine, Ben 12 Westfield 11-06.00(3.51m) 1  
8 Ryan, Kieran 10 Bridgewater-Rari 11-06.00(3.51m) 1  
12 McGuinness, Ryan 12 Phillipsburg 11-00.00(3.35m) 1  
13 Garfield, John 11 Bridgewater-Rari 10-06.00(3.20m) 1  
13 Adamcik, Erik 9 North Hunterdon 10-06.00(3.20m) 1  
13 Tilson, Eric 11 Ridge 10-06.00(3.20m) 1  
16 Smith, Kerry 11 Franklin 10-00.00(3.05m) 1  
16 Chutiantrong, Renny 10 Edison 10-00.00(3.05m) 1  
18 Boyle, Patrick 12 North Hunterdon 9-00.00(2.74m) 1  
18 Merrill, Brian 12 Watchung Hills R 9-00.00(2.74m) 1  
18 Bostock, Chris 10 Woodbridge 9-00.00(2.74m) 1  
18 Guaglianone, Joey 11 Watchung Hills R 9-00.00(2.74m) 1  
-- Blake, Mario 10 Columbia NH(--) 1  
-- Perry, Jake 11 Bridgewater-Rari NH(--) 1  
-- Lesky, Joseph 10 Franklin NH(--) 1  
 
Womens 100m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Carter, Jasmine 12 Columbia 12.41 nwi 1 10
2 Jackson, Whitney 10 Columbia 12.51 nwi 1 8
3 Ballew, Amber 9 Columbia 12.54 nwi 1 6
4 Bowers, Brittany 12 Piscataway 12.79 nwi 1 4
5 Monroe, Morgan 12 Bridgewater-Rari 12.82 nwi 1 2
6 Powell, Kesiann 11 Union 12.86 nwi 1 1
7 Beckford, Shantel 11 Piscataway 12.96 nwi 1  
8 Tudor, Victoria 12 Woodbridge 13.23 nwi 1  
 
Womens 100m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Carter, Jasmine 12 Columbia 12.46 nwi 1  
2 Jackson, Whitney 10 Columbia 12.50 nwi 3  
3 Ballew, Amber 9 Columbia 12.62 nwi 2  
4 Powell, Kesiann 11 Union 12.74 nwi 5  
5 Monroe, Morgan 12 Bridgewater-Rari 12.77 nwi 4  
6 Bowers, Brittany 12 Piscataway 12.88 nwi 3  
7 Beckford, Shantel 11 Piscataway 12.90 nwi 5  
8 Tudor, Victoria 12 Woodbridge 12.98 nwi 4  
9 Barrett, Shereka 12 Union 13.05 nwi 3  
10 Brack, Regina 11 Perth Amboy 13.16 nwi 2  
11 Steele, Victoria 12 Woodbridge 13.20 nwi 4  
12 Nuesa, Alyssa 12 Edison 13.26 nwi 1  
13 Vitelli, Jordan 10 Hunterdon Centra 13.28 nwi 3  
14 Wright-Harm, Kyaira 10 Franklin 13.32 nwi 1  
14 Dent, Tashayah 11 Elizabeth 13.32 nwi 5  
16 Dey, Taylor 9 Franklin 13.36 nwi 2  
17 Wu, Courtney 9 Ridge 13.38 nwi 2  
18 McIntosh, Keiana 11 Elizabeth 13.43 nwi 4  
19 Hanna, Maggie 10 Ridge 13.44 nwi 5  
20 Dumornay, Kyarah 12 Hunterdon Centra 13.45 nwi 1  
21 Calabro, Kristen 12 Hunterdon Centra 13.49 nwi 1  
22 Sinnott, Jen 10 Watchung Hills R 13.52 nwi 5  
23 Service, Jadeen 11 Union 13.57 nwi 3  
24 Mason, Jody-Kay 11 Woodbridge 13.60 nwi 1  
25 Hawkins, Alex 11 Westfield 13.62 nwi 4  
26 Held, Kate 9 North Hunterdon 13.67 nwi 4  
27 Ocean, Tiffany 9 Perth Amboy 13.95 nwi 1  
28 Williams, Cynthia 9 Bayonne 14.02 nwi 2  
29 Huang, Katherine 9 John P Stevens 14.17 nwi 5  
30 Chmielewski, Kim 9 Watchung Hills R 14.20 nwi 2  
31 Pei, Cathy 9 John P Stevens 14.32 nwi 2  
32 Hunter, Tasha 10 Linden 14.37 nwi 3  
33 Chachoune, Janvier 9 Elizabeth 14.38 nwi 3  
34 George, Ashley 9 Ridge 14.55 nwi 3  
35 Thebaud, Djonide 10 Linden 14.71 nwi 5  
36 Koukalaki, Salonika 9 John P Stevens 15.08 nwi 4  
37 Barnes, Tiera   Plainfield 15.81 nwi 4  
 
Womens 200m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Richards, Kayann 11 Columbia 24.31 nwi 1 10
2 Jackson, Kelsey 12 Columbia 25.47 nwi 1 8
3 Roper, Alexis 11 North Hunterdon 25.66 nwi 1 6
4 Ajala, Aderinsola 10 Piscataway 25.89 nwi 1 4
5 Bowers, Brittany 12 Piscataway 26.55 nwi 1 2
6 Carter, Jasmine 12 Columbia 26.57 nwi 1 1
 
Womens 200m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Richards, Kayann 11 Columbia 24.78 nwi 1  
2 Jackson, Kelsey 12 Columbia 25.69 nwi 2  
3 Roper, Alexis 11 North Hunterdon 25.81 nwi 5  
4 Carter, Jasmine 12 Columbia 25.88 nwi 3  
5 Bowers, Brittany 12 Piscataway 26.03 nwi 5  
6 Ajala, Aderinsola 10 Piscataway 26.20 nwi 7  
7 Tudor, Victoria 12 Woodbridge 26.28 nwi 6  
8 Powell, Kesiann 11 Union 26.52 nwi 4  
9 Carr, Janee 11 Piscataway 26.94 nwi 8  
10 Barrett, Shereka 12 Union 27.11 nwi 8  
11 Williams, Jazmyn 10 Franklin 27.16 nwi 3  
12 Dey, Taylor 9 Franklin 27.36 nwi 2  
13 Hanna, Maggie 10 Ridge 27.38 nwi 6  
14 Miller, Alyssa 9 John P Stevens 27.52 nwi 6  
15 Chu, Nikki 9 Bridgewater-Rari 27.53 nwi 4  
16 Nuesa, Alyssa 12 Edison 27.56 nwi 7  
17 Brack, Regina 11 Perth Amboy 27.61 nwi 5  
18 Service, Jadeen 11 Union 27.68 nwi 3  
19 Wu, Courtney 9 Ridge 27.72 nwi 3  
20 Kronick, Hannah 11 Westfield 27.74 nwi 2  
20 Calabro, Kristen 12 Hunterdon Centra 27.74 nwi 7  
22 McIntosh, Keiana 11 Elizabeth 27.86 nwi 8  
23 Ezema, Ashley 09 Hunterdon Centra 27.94 nwi 5  
24 Ciampa, Daniella 11 Westfield 27.98 nwi 1  
25 Estelus, Tracy 11 Linden 28.02 nwi 1  
26 Ward, Ashley 11 Hunterdon Centra 28.04 nwi 6  
27 Feliciano, Kandace 9 Woodbridge 28.09 nwi 4  
28 Kenny, Erin 9 Woodbridge 28.19 nwi 1  
29 Sinnott, Jen 10 Watchung Hills R 28.26 nwi 8  
30 Weber, Mahra 10 Edison 28.31 nwi 3  
31 Greer, Emily 9 Edison 28.33 nwi 4  
32 Baron, Rachel 10 Watchung Hills R 28.69 nwi 2  
33 Daley, Anna Kay   Plainfield 28.78 nwi 1  
34 Held, Kate 9 North Hunterdon 29.33 nwi 5  
35 Marcatullio, Amanda 10 Westfield 29.34 nwi 2  
36 Ocean, Tiffany 9 Perth Amboy 29.68 nwi 7  
37 Wilson, Brette 9 North Hunterdon 29.87 nwi 6  
38 Chmielewski, Kim 9 Watchung Hills R 29.98 nwi 4  
39 Chachoune, Janvier 9 Elizabeth 30.00 nwi 8  
40 Thebaud, Djonide 10 Linden 30.18 nwi 8  
41 Pei, Cathy 9 John P Stevens 30.29 nwi 7  
42 Bartlett, Jennifer 9 John P Stevens 30.99 nwi 6  
43 Barnes, Tiera   Plainfield 33.00 nwi 5  
 
Womens 400m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Richards, Kayann 11 Columbia 55.50 8 10
2 Lumax, Fafavi 12 Franklin 55.53 8 8
3 Johnson, Ty-Vonna 12 Columbia 56.70 8 6
4 Roper, Alexis 11 North Hunterdon 56.96 8 4
5 Edwards, Ashley 11 Westfield 57.79 7 2
6 Ajala, Aderinsola 10 Piscataway 57.95 7 1
7 Vodopia, Katherine 10 Hunterdon Centra 58.03 7  
8 Salley, Latitia 11 Elizabeth 58.25 8  
9 Madden, Jackie 12 Ridge 59.07 7  
10 Lubonski, Kayla 9 Edison 59.23 7  
11 Jackson, Kelsey 12 Columbia 1:00.12 8  
12 Petro, Brianna 9 Bridgewater-Rari 1:00.54 6  
13 Ward, Ashley 11 Hunterdon Centra 1:00.82 6  
14 Coakly, McKenna 9 Woodbridge 1:00.87 6  
15 Hodges, Allison 10 Ridge 1:00.96 5  
16 Dey, Taylor 9 Franklin 1:01.34 6  
17 Estelus, Tracy 11 Linden 1:01.49 4  
18 Osuntuyi, Opeyemi 10 Franklin 1:01.63 6  
19 McNulty, Michelle 12 Bayonne 1:02.11 5  
20 Bozzi, Meredith 10 Ridge 1:02.26 6  
21 Dwyer, Isis 9 Piscataway 1:02.29 5  
22 Irving, Kelly 12 Westfield 1:02.47 5  
23 VanEpp, Sirena 11 Westfield 1:03.10 3  
24 Fan, Kristie 10 John P Stevens 1:03.26 3  
25 Jacobs, Ennica 10 Union 1:03.52 4  
26 Stejskalo, Kristyna 11 Edison 1:03.60 3  
27 Feliciano, Kandace 9 Woodbridge 1:03.73 4  
28 Lemise, Zofia 10 North Hunterdon 1:03.88 4  
29 Krystek, Jessica 11 Hunterdon Centra 1:03.94 4  
30 Pugh, Valerie 10 Woodbridge 1:04.12 5  
31 O'Shea, Caya 9 Phillipsburg 1:04.60 2  
32 Greer, Emily 9 Edison 1:05.04 3  
33 Elsayed, Mennat 9 Phillipsburg 1:05.07 2  
34 Miller, Alyssa 9 John P Stevens 1:05.44 2  
35 Wong, Stephanie 11 Watchung Hills R 1:05.45 3  
36 Daley, Anna Kay   Plainfield 1:05.53 1  
37 Powell, Kesiann 11 Union 1:06.16 7  
38 Easterday, Gina 9 Phillipsburg 1:06.25 3  
39 McDermott, Erin 10 Bayonne 1:06.45 2  
40 Wilson, Brette 9 North Hunterdon 1:07.40 1  
41 Alexandre, Emily 11 Watchung Hills R 1:07.87 1  
42 Barrett, Shereka 12 Union 1:08.05 4  
43 Cespedes, Genevieve 10 Bayonne 1:09.10 2  
44 Amaechi, Amaka   Plainfield 1:09.18 2  
45 Wu, Catherine 9 John P Stevens 1:09.77 1  
46 Roulhac, Aaliyah   Plainfield 1:11.14 1  
47 Hereida, Glenda 9 Linden 1:11.15 1  
 
Womens 800m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jackson, Brittney 12 Columbia 2:10.10 1 10
2 Johnson, Ty-Vonna 12 Columbia 2:13.34 1 8
3 Vodopia, Katherine 10 Hunterdon Centra 2:14.96 1 6
4 Ruskan, Marisa 9 Bridgewater-Rari 2:16.13 1 4
5 Salley, Latitia 11 Elizabeth 2:16.50 1 2
6 Kebede, Sara 09 Hunterdon Centra 2:17.11 1 1
7 Searcy, Melirah 11 Edison 2:20.24 1  
8 Bedard, Kaitlyn 09 Hunterdon Centra 2:21.35 1  
9 Gbadebo, Adebunmi 12 Columbia 2:23.53 1  
10 Scheitelman, Emmie 10 Watchung Hills R 2:23.61 1  
11 Ruffa, Grace 10 Bridgewater-Rari 2:24.33 1  
12 Greene, Tamara 9 Piscataway 2:25.23 1  
13 Abousleiman, Rima 11 Ridge 2:26.97 1  
14 Hodges, Allison 10 Ridge 2:27.01 1  
15 Tucker, Sereena 10 North Hunterdon 2:28.55 1  
16 Orleans, Yveline 12 Union 2:29.81 1  
17 Nehring, Lisa 12 Westfield 2:29.93 1  
18 Estelus, Tracy 11 Linden 2:30.32 1  
19 Caroll, Meghan 10 Phillipsburg 2:31.78 1  
20 Bohorquez, Jessica 12 Edison 2:32.06 1  
21 Carman, Devon 10 Phillipsburg 2:32.34 1  
22 Harris, Jahnaya 11 Elizabeth 2:32.42 1  
23 Castaldo, Becky 12 Westfield 2:32.63 1  
24 Antunes, Natalie 9 Elizabeth 2:32.69 1  
25 Woolridge, Kayla 11 Union 2:33.28 1  
26 Azher, Anum 12 John P Stevens 2:33.52 1  
27 Malkin, Zoe 11 Watchung Hills R 2:33.70 1  
28 Lemise, Zofia 10 North Hunterdon 2:33.79 1  
29 Bozzi, Meredith 10 Ridge 2:34.23 1  
30 Gonzalez, Yineisi 10 Perth Amboy 2:34.58 1  
31 Adriens, Astrid 11 Westfield 2:34.61 1  
32 Belvin, Maya 9 Franklin 2:35.46 1  
33 Young, Jennyqua 9 Dickinson 2:35.62 1  
34 Yu, Connie 9 John P Stevens 2:36.08 1  
35 Rack, Melissa 11 Woodbridge 2:36.33 1  
36 Cook, Aanyah 9 Piscataway 2:36.49 1  
37 Bohdan, Erica 9 Bridgewater-Rari 2:38.35 1  
38 Aurelio, Kristina 11 John P Stevens 2:38.52 1  
39 Thow, Kelly 10 Franklin 2:39.67 1  
40 Francois-Edw, Gabby 10 Union 2:39.88 1  
41 Amankwah, Zamara   Plainfield 2:41.79 1  
42 Swenson, Tyler 11 Watchung Hills R 2:44.05 1  
43 Archie, Desiree 10 Woodbridge 2:44.22 1  
44 Findlay, Loren 9 North Hunterdon 2:44.70 1  
45 Convery, Emily 10 Piscataway 2:45.43 1  
46 Hereida, Glenda 9 Linden 2:55.68 1  
47 Carey, Ayanna   Plainfield 3:04.21 1  
-- Orlowski, Nikki 11 Bayonne DNF 1  
 
Womens 1600m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ruskan, Marisa 9 Bridgewater-Rari 5:05.16 1 10
2 Talty, Cara 12 Bridgewater-Rari 5:08.86 1 8
3 Singh, Rashmi 12 Hunterdon Centra 5:11.62 1 6
4 Payenski, Allison 11 Hunterdon Centra 5:15.04 1 4
5 Decker, Sarah 9 Watchung Hills R 5:15.39 1 2
6 Bains, Sabina 10 Ridge 5:15.60 1 1
7 Arora, Ginna 11 Edison 5:16.28 1  
8 Jacob, Daria 10 North Hunterdon 5:20.34 1  
9 Heifetz, Jessica 9 Watchung Hills R 5:23.11 1  
10 Caroll, Meghan 10 Phillipsburg 5:25.13 1  
11 Nehring, Lisa 12 Westfield 5:25.35 1  
12 Bains, Simran 11 Ridge 5:26.46 1  
13 Hollenbach, Breanne 12 Piscataway 5:26.51 1  
14 Gbadebo, Adebunmi 12 Columbia 5:26.89 1  
15 Manley, Erika 11 Franklin 5:26.93 1  
16 Hatch, Alyssa 11 Westfield 5:30.52 1  
17 Skellington, Carlie 10 Hunterdon Centra 5:30.85 1  
18 Carney, Caelainn 10 Ridge 5:33.21 1  
19 Patel, Megha 10 Piscataway 5:34.03 1  
20 Azher, Anum 12 John P Stevens 5:34.46 1  
21 Banafato, Sophia 9 Bridgewater-Rari 5:35.83 1  
22 King, Melissa 11 Woodbridge 5:36.03 1  
23 Lubonski, Cassandra 10 Edison 5:36.34 1  
24 Antunes, Natalie 9 Elizabeth 5:36.37 1  
25 Sumner, Michelle 10 North Hunterdon 5:36.69 1  
26 Mooney, Shannon 11 Westfield 5:40.32 1  
27 Megaro, Julia 12 Phillipsburg 5:40.64 1  
28 Marino, Laura 10 Columbia 5:43.38 1  
29 Bohorquez, Jessica 12 Edison 5:46.40 1  
30 Orleans, Yveline 12 Union 5:48.86 1  
31 Woolridge, Kayla 11 Union 5:50.63 1  
32 Yu, Connie 9 John P Stevens 5:51.01 1  
33 Carman, Devon 10 Phillipsburg 5:54.79 1  
34 Young, Jennyqua 9 Dickinson 5:58.85 1  
35 Tucker, Sereena 10 North Hunterdon 6:00.33 1  
36 Chang, Sarah 10 John P Stevens 6:05.37 1  
37 Snarski, Erica 10 Columbia 6:06.47 1  
38 Reinhart, Morgan 12 Woodbridge 6:10.80 1  
39 Ramirez, Christie 9 Elizabeth 6:29.55 1  
-- Carey, Ayanna   Plainfield DNF 1  
 
Womens 3200m Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Talty, Cara 12 Bridgewater-Rari 11:06.31 1 10
2 Singh, Rashmi 12 Hunterdon Centra 11:11.79 1 8
3 Bains, Sabina 10 Ridge 11:27.19 1 6
4 Smith, Lindsey 12 North Hunterdon 11:30.97 1 4
5 Hollenbach, Breanne 12 Piscataway 11:33.98 1 2
6 Bains, Simran 11 Ridge 11:40.08 1 1
7 Megaro, Julia 12 Phillipsburg 11:43.54 1  
8 Berger, Emily 12 Ridge 11:43.85 1  
9 Jacob, Daria 10 North Hunterdon 11:54.90 1  
10 Skellington, Carlie 10 Hunterdon Centra 12:02.17 1  
11 Carney, Caelainn 10 Ridge 12:12.59 1  
12 King, Melissa 11 Woodbridge 12:18.60 1  
13 Patel, Megha 10 Piscataway 12:20.50 1  
14 Lubonski, Cassandra 10 Edison 12:21.01 1  
15 Mooney, Shannon 11 Westfield 12:24.06 1  
16 Hatch, Alyssa 11 Westfield 12:28.51 1  
17 Alaimo, Gabrielle 9 Bridgewater-Rari 12:30.73 1  
18 Sumner, Michelle 10 North Hunterdon 12:31.44 1  
19 Wong, Stephanie 10 John P Stevens 12:37.04 1  
20 Bauman, Casey 12 John P Stevens 12:38.38 1  
21 Haque, Maryam 11 John P Stevens 12:45.05 1  
22 Gbadebo, Adebunmi 12 Columbia 12:49.49 1  
23 Grimes, Danielle 10 Westfield 13:03.18 1  
24 Hawkins, Nicole 12 Watchung Hills R 13:22.42 1  
25 Dobrowski, Patricia 12 Woodbridge 13:57.73 1  
-- Manley, Erika 11 Franklin DNF 1  
-- Arora, Ginna 11 Edison DNF 1  
-- Banafato, Sophia 9 Bridgewater-Rari DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Richards, Kayann 11 Columbia 14.13 1 10
2 Madden, Jackie 12 Ridge 14.39 1 8
3 Bryant, Maria 12 Hunterdon Centra 14.60 1 6
4 Monroe, Morgan 12 Bridgewater-Rari 15.41 1 4
5 Osuntuyi, Opeyemi 10 Franklin 15.72 1 2
6 Allen, Ashley 10 Piscataway 15.79 1 1
7 Padmore, Brittany 10 Columbia 15.96 1  
8 Schnarr, Rayanna 10 Franklin 16.00 1  
 
Womens 100m Hurdles Gr 4 Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Richards, Kayann 11 Columbia 14.48 1  
2 Bryant, Maria 12 Hunterdon Centra 14.55 4  
3 Madden, Jackie 12 Ridge 14.86 2  
4 Osuntuyi, Opeyemi 10 Franklin 16.05 2  
5 Allen, Ashley 10 Piscataway 16.10 3  
6 Monroe, Morgan 12 Bridgewater-Rari 16.12 4  
7 Padmore, Brittany 10 Columbia 16.25 3  
8 Schnarr, Rayanna 10 Franklin 16.44 1  
9 Smith, Ayaana 10 Columbia 16.81 2  
10 Linton, Brittany 11 Ridge 17.03 1  
11 Jacobs, Ennica 10 Union 17.04 1  
12 Bernstein, Natalie 12 Hunterdon Centra 17.30 1  
13 Brown, Amanda 9 Edison 17.52 2  
14 Pocceschi, Carley 10 North Hunterdon 17.53 4  
15 Occuis, Ann 11 Linden 17.57 3  
16 Bowers, Brittany 12 Piscataway 17.60 3  
17 Kemble, Danielle 10 Bridgewater-Rari 17.62 3  
18 McDermott, Erin 10 Bayonne 17.63 4  
19 Olexson, Samantha 10 Watchung Hills R 17.66 2  
20 Jason, Alexa 11 Ridge 17.91 4  
21 Calabro, Kristen 12 Hunterdon Centra 18.17 4  
22 Oyetunde, Motolani 11 Union 18.22 1  
23 Bowers, Justine 12 Phillipsburg 18.25 3  
24 Dolan, Erin 10 North Hunterdon 18.33 4  
25 Xu, Jessica 9 Watchung Hills R 18.70 1  
26 Murphy, Keara 9 North Hunterdon 18.78 4  
27 Hoover, Aliyah   Plainfield 18.96 2  
28 Serrano, Jessica 10 Linden 19.36 2  
29 Cespedes, Genevieve 10 Bayonne 20.03 3  
30 Rodrigues, Catarina 9 Elizabeth 20.47 3  
31 Murphy, Alexis 11 Westfield 20.74 1  
 
Womens 400m Hurdles Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jackson, Brittney 12 Columbia 1:01.00 7 10
2 Madden, Jackie 12 Ridge 1:01.76 7 8
3 Richards, Kayann 11 Columbia 1:01.79 7 6
4 Bryant, Maria 12 Hunterdon Centra 1:04.52 7 4
5 Searcy, Melirah 11 Edison 1:04.72 7 2
6 Padmore, Brittany 10 Columbia 1:06.68 7 1
7 Bozzi, Meredith 10 Ridge 1:06.83 6  
8 Coakly, McKenna 9 Woodbridge 1:07.41 6  
9 Osuntuyi, Opeyemi 10 Franklin 1:07.61 6  
10 Ward, Ashley 11 Hunterdon Centra 1:07.85 6  
11 Pocceschi, Carley 10 North Hunterdon 1:09.90 5  
12 Caffrey, Erin 11 Watchung Hills R 1:10.36 3  
13 Carr, Janee 11 Piscataway 1:10.48 6  
14 Tress, Christine 10 Bridgewater-Rari 1:10.66 5  
15 DeJesus, Stephine 11 Perth Amboy 1:10.81 5  
16 Harris, Jahnaya 11 Elizabeth 1:10.91 5  
17 Jason, Alexa 11 Ridge 1:11.17 5  
18 Jacobs, Ennica 10 Union 1:11.34 3  
19 Presley, Alexandria   Plainfield 1:11.46 4  
20 McDermott, Erin 10 Bayonne 1:11.94 2  
21 DeVita, Sophia 10 Westfield 1:12.39 3  
22 Francois-Edw, Gabby 10 Union 1:12.63 6  
23 Davison, Andrea 10 Hunterdon Centra 1:12.98 5  
24 Marcatullio, Amanda 10 Westfield 1:13.00 2  
25 Graham, Ceelea 10 Perth Amboy 1:13.15 4  
26 Wong, Stephanie 11 Watchung Hills R 1:13.27 1  
27 Lessing, Heather 9 Bridgewater-Rari 1:13.41 4  
28 Baskerville, Lauren 9 Woodbridge 1:13.73 4  
29 Murphy, Keara 9 North Hunterdon 1:13.91 4  
30 Ayinde, Fatmat 9 Union 1:14.36 2  
31 Cook, Eileen 10 Westfield 1:14.65 1  
32 Rodrigues, Catarina 9 Elizabeth 1:16.30 4  
33 Serrano, Jessica 10 Linden 1:18.27 3  
34 Hoover, Aliyah   Plainfield 1:19.22 3  
35 Cespedes, Genevieve 10 Bayonne 1:20.17 1  
36 Dolan, Erin 10 North Hunterdon 1:21.20 3  
 
Womens 4x400m Relay Gr 4 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Jackson, Johnson,
Crawley, Padmore
  Columbia 3:54.54 2 10
2 Dickens, Williams,
Osuntuyi, Lumax
  Franklin 3:56.17 2 8
3 Lubonski, Appia,
Melisurg, Searcy
  Edison 4:02.81 2 6
4 Vodopia, Bryant,
Ward, Kebede
  Hunterdon Centra 4:04.38 1 4
5 Hodges, Bozzi,
Wu, Madden
  Ridge 4:05.25 2 2
6 Allen, Carr,
Dwyer, Ajala
  Piscataway 4:06.43 2 1
7 Edwards, Irving,
DeVita, VanEpp
  Westfield 4:08.89 2  
8 Poccesch, Jacob,
Tucker, Roper
  North Hunterdon 4:09.35 1  
9 Dent, Salley,
Harris, Antunes
  Elizabeth 4:10.80 1  
10 Owusu, Pugh,
Felician, Coakly
  Woodbridge 4:12.75 1  
11 Jacobs, Powell,
Orleans, SO
  Union 4:17.14 1  
12 Caffrey, Scheitel,
Wong, Wong
  Watchung Hills R 4:21.19 1  
 
Womens Shot Put Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Phipps, Rhea 12 Ridge 38-01.50(11.62m) 1 10
2 Tarsi, Alissa 10 North Hunterdon 37-09.50(11.52m) 1 8
3 Ozuzu, Chinyere 12 Columbia 37-05.50(11.42m) 1 6
4 Taylor, Ayanna 12 Union 35-05.50(10.81m) 1 4
5 White, Amber 12 Piscataway 34-06.00(10.52m) 1 2
6 Syriaque, Whitney 12 Piscataway 33-10.00(10.31m) 1 1
7 kendle, Dina 11 Woodbridge 32-07.00(9.93m) 1  
8 Conklin, Rachel 10 Ridge 32-02.50(9.82m) 1  
9 Brooks, Niteesa 11 Franklin 32-01.50(9.79m) 1  
10 Jones, Diane 12 Franklin 31-03.00(9.53m) 1  
11 Sobon, Mary Clare 11 Franklin 31-00.25(9.46m) 1  
12 Marino, Camille 9 Watchung Hills R 30-11.50(9.44m) 1  
13 Salter, Megan 11 Ridge 30-09.25(9.38m) 1  
14 Kane, Audrey 9 North Hunterdon 30-08.75(9.37m) 1  
15 Morlando, Maria 11 Hunterdon Centra 30-05.50(9.28m) 1  
16 Hill, Tashana   Plainfield 30-02.00(9.19m) 1  
17 Grodzka, Kayla 12 Westfield 30-00.00(9.14m) 1  
18 Crumbley, Tasia 11 Columbia 29-08.00(9.04m) 1  
19 Sears, Chanelle   Plainfield 29-06.00(8.99m) 1  
20 Murray, Jazmeen 12 Bayonne 28-04.50(8.65m) 1  
21 Chavies, Precious 12 Woodbridge 28-03.00(8.61m) 1  
22 Harris-Bro, Cameron 9 North Hunterdon 28-00.50(8.55m) 1  
22 Draheim, Nichole 11 Hunterdon Centra 28-00.50(8.55m) 1  
24 Stevens, Ireyah   Plainfield 28-00.00(8.53m) 1  
25 Raymond, Lalea 11 Piscataway 27-06.50(8.39m) 1  
26 Nunez, Victoria   Perth Amboy 27-03.50(8.32m) 1  
27 Winar, Elizabeth 10 Hunterdon Centra 26-08.50(8.14m) 1  
28 Alexander, Oria 9 Westfield 26-05.50(8.06m) 1  
29 Mendez, Demi 12 Perth Amboy 25-11.00(7.90m) 1  
30 Luginsland, Lauren 10 Bridgewater-Rari 25-09.00(7.85m) 1  
31 Nijman, Sarah-Ann 11 Columbia 24-06.00(7.47m) 1  
32 Czekaj, Becky 12 Bridgewater-Rari 23-05.00(7.14m) 1  
33 Dort, Alancia 11 Elizabeth 22-07.00(6.88m) 1  
33 Shelda, Thelisme 11 Elizabeth 22-07.00(6.88m) 1  
35 Crystal, Mata 10 Elizabeth 22-02.00(6.76m) 1  
 
Womens Discus Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ozuzu, Chinyere 12 Columbia 129-00(39.32m) 1 10
2 Sobon, Mary Clare 11 Franklin 113-04(34.54m) 1 8
3 Klapp, Taylor 12 Hunterdon Centra 106-05(32.44m) 1 6
4 Sevilis, Nichole 10 North Hunterdon 104-11(31.98m) 1 4
5 Jones, Diane 12 Franklin 104-05(31.83m) 1 2
6 Phipps, Rhea 12 Ridge 102-10(31.34m) 1 1
7 Nijman, Sarah-Ann 11 Columbia 99-02(30.23m) 1  
8 Parchmen, Stephanie 11 Columbia 97-10(29.82m) 1  
9 Conklin, Rachel 10 Ridge 95-00(28.96m) 1  
10 Falcucci, Samantha 11 North Hunterdon 94-05(28.78m) 1  
11 White, Amber 12 Piscataway 94-00(28.65m) 1  
12 kendle, Dina 11 Woodbridge 93-10(28.60m) 1  
13 Moneme, Chioma 11 Union 89-01(27.15m) 1  
14 Morlando, Maria 11 Hunterdon Centra 87-00(26.52m) 1  
15 Goodfellow, Sophia 09 Hunterdon Centra 86-07(26.39m) 1  
16 Daugherty, Jamie 12 Edison 86-04(26.31m) 1  
17 Adekoya, Anne 11 Edison 86-03(26.29m) 1  
18 Shelda, Thelisme 11 Elizabeth 83-03(25.37m) 1  
19 Syriaque, Whitney 12 Piscataway 81-05(24.82m) 1  
20 Tornes, Cynthia 9 Elizabeth 81-02(24.74m) 1  
21 Taylor, Ayanna 12 Union 80-02(24.43m) 1  
22 Park, Amy 10 Watchung Hills R 80-00(24.38m) 1  
23 Duzong, Kristina   Plainfield 79-06(24.23m) 1  
24 Kattak, Ashley 10 Westfield 79-03(24.16m) 1  
25 Wu, Kirstin 9 North Hunterdon 77-00(23.47m) 1  
26 Brooks, Niteesa 11 Franklin 75-00(22.86m) 1  
27 Castiblanco, Jessie 10 Elizabeth 74-01(22.58m) 1  
28 Murray, Jazmeen 12 Bayonne 73-11(22.53m) 1  
29 Maziarz, Alicia 10 Watchung Hills R 70-05(21.46m) 1  
30 Jean-Baptis, Esther 11 Bridgewater-Rari 69-03(21.11m) 1  
31 Morris, Lindsay 9 Watchung Hills R 67-06(20.57m) 1  
32 Mustard, Grace 12 Westfield 64-05(19.63m) 1  
33 Fegley, Erin 10 Phillipsburg 62-07(19.08m) 1  
34 Laing, Tatiana 10 Piscataway 57-08(17.58m) 1  
-- Salter, Megan 11 Ridge FOUL(--) 1  
 
Womens Javelin Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ander, Enniyah-Coco 12 Union 123-10(37.74m) 1 10
2 Kaufmann, Brooke 11 North Hunterdon 112-11(34.42m) 1 8
3 England, Danielle 11 Columbia 110-11(33.81m) 1 6
4 Krand, Shannon 12 Bayonne 110-09(33.76m) 1 4
5 Chavies, Precious 12 Woodbridge 101-00(30.78m) 1 2
6 Park, Amy 10 Watchung Hills R 100-01(30.51m) 1 1
7 Penczak, Elizabeth 12 Westfield 96-10(29.51m) 1  
8 Reilly, Megan 9 Westfield 95-00(28.96m) 1  
9 Salter, Megan 11 Ridge 93-00(28.35m) 1  
10 Mendez, Demi 12 Perth Amboy 90-04(27.53m) 1  
11 Lindner, Juliana 12 Hunterdon Centra 86-04(26.31m) 1  
12 Youngblo, Lajasmine 12 Piscataway 86-01(26.24m) 1  
13 Manley, Erika 11 Franklin 85-04(26.01m) 1  
14 Luginsland, Lauren 10 Bridgewater-Rari 83-07(25.48m) 1  
15 Penrose, Corrinne 11 Phillipsburg 80-08(24.59m) 1  
16 Tourikian, Danielle 9 Edison 79-00(24.08m) 1  
17 Daniels, Jessica 11 Edison 78-06(23.93m) 1  
18 Villavic, Stephanie 11 Edison 77-09(23.70m) 1  
19 Castiblanco, Jessie 10 Elizabeth 77-00(23.47m) 1  
20 Ragin, Voncy 11 Union 74-05(22.68m) 1  
21 Conklin, Rachel 10 Ridge 73-11(22.53m) 1  
22 Carroll, Katie 11 Ridge 72-07(22.12m) 1  
23 Tornes, Cynthia 9 Elizabeth 72-05(22.07m) 1  
23 Cerminar, Nicolette 11 Franklin 72-05(22.07m) 1  
25 Morris, Marissa 10 Watchung Hills R 72-04(22.05m) 1  
26 Manthe, Sabrina 11 Bayonne 69-00(21.03m) 1  
27 LaRue, Carolyn 11 Franklin 66-11(20.40m) 1  
28 Brito, Yonaida 9 Elizabeth 66-10(20.37m) 1  
29 Morris, Lindsay 9 Watchung Hills R 65-00(19.81m) 1  
30 Borkowsk, Elizabeth 10 North Hunterdon 64-02(19.56m) 1  
31 Felton, Danielle 10 Piscataway 61-01(18.62m) 1  
32 Carbone, Meghan 9 North Hunterdon 58-02(17.73m) 1  
 
Womens High Jump Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jackson, Brittney 12 Columbia 5-05.00(1.65m) 1 10
2 Sujansky, Myriah 10 North Hunterdon 5-04.00(1.63m) 1 8
3 Jackson, Kelsey 12 Columbia 5-02.00(1.57m) 1 6
4 Spiller, Colleen 12 Hunterdon Centra 5-02.00(1.57m) 1 3
4 Wright-Harm, Kyaira 10 Franklin 5-02.00(1.57m) 1 3
6 Peterson, Danielle 12 Woodbridge 5-00.00(1.52m) 1 0.33
6 Lestrange, Margaret 12 Watchung Hills R 5-00.00(1.52m) 1 0.33
6 Phipps, Rhea 12 Ridge 5-00.00(1.52m) 1 0.33
9 Sevilis, Nichole 10 North Hunterdon 4-08.00(1.42m) 1  
9 McLean, Ashley 11 Phillipsburg 4-08.00(1.42m) 1  
9 Feindt, Anna Meh 10 Hunterdon Centra 4-08.00(1.42m) 1  
9 Hodges, Allison 10 Ridge 4-08.00(1.42m) 1  
9 Linton, Brittany 11 Ridge 4-08.00(1.42m) 1  
9 Hawkins, Alex 11 Westfield 4-08.00(1.42m) 1  
9 Mason, Jody-Kay 11 Woodbridge 4-08.00(1.42m) 1  
9 Jackson, Whitney 10 Columbia 4-08.00(1.42m) 1  
9 Smith, Ariona 9 Elizabeth 4-08.00(1.42m) 1  
18 Ng, Meghan 9 Watchung Hills R 4-04.00(1.32m) 1  
18 Roper, Alexis 11 North Hunterdon 4-04.00(1.32m) 1  
18 Belcaro, GiAnna 10 Phillipsburg 4-04.00(1.32m) 1  
18 Dwyer, Isis 9 Piscataway 4-04.00(1.32m) 1  
18 Porch, Jennifer 11 Westfield 4-04.00(1.32m) 1  
18 Quinones, Kaitlyn 11 Bridgewater-Rari 4-04.00(1.32m) 1  
 
Womens Long Jump Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ballew, Amber 9 Columbia 17-10.00(5.44m) nwi 1 10
2 Bryant, Maria 12 Hunterdon Centra 16-04.00(4.98m) nwi 1 8
3 McNulty, Michelle 12 Bayonne 16-03.50(4.97m) nwi 1 6
4 Steele, Victoria 12 Woodbridge 16-02.25(4.93m) nwi 1 4
5 Jackson, Whitney 10 Columbia 15-08.25(4.78m) nwi 1 2
6 McLean, Ashley 11 Phillipsburg 15-07.00(4.75m) nwi 1 1
7 Spiller, Colleen 12 Hunterdon Centra 15-07.00(4.75m) nwi 1  
8 Vo, Amanda 11 Bridgewater-Rari 14-10.50(4.53m) nwi 1  
9 Olexson, Samantha 10 Watchung Hills R 14-05.50(4.41m) nwi 1  
10 Service, Jadeen 11 Union 14-04.50(4.38m) nwi 1  
11 Depa, Makka 11 Union 14-03.25(4.35m) nwi 1  
12 Linton, Brittany 11 Ridge 14-02.50(4.33m) nwi 1  
12 Wu, Courtney 9 Ridge 14-02.50(4.33m) nwi 1  
14 Jones, Taylor 11 Phillipsburg 14-01.75(4.31m) nwi 1  
15 Bernstein, Natalie 12 Hunterdon Centra 14-00.50(4.28m) nwi 1  
16 Owusu, Catherine 11 Woodbridge 13-11.00(4.24m) nwi 1  
16 Mason, Jody-Kay 11 Woodbridge 13-11.00(4.24m) nwi 1  
18 McIntosh, Keiana 11 Elizabeth 13-09.25(4.20m) nwi 1  
19 Earle, Kelsey 9 Columbia 13-05.25(4.10m) nwi 1  
20 Pei, Cathy 9 John P Stevens 13-03.75(4.06m) nwi 1  
21 Chmielewski, Kim 9 Watchung Hills R 13-03.25(4.04m) nwi 1  
22 Sinnott, Jen 10 Watchung Hills R 13-01.75(4.01m) nwi 1  
22 Held, Kate 9 North Hunterdon 13-01.75(4.01m) nwi 1  
24 Miller, Alyssa 9 John P Stevens 13-00.25(3.97m) nwi 1  
25 Williams, Cynthia 9 Bayonne 12-10.00(3.91m) nwi 1  
26 Wilson, Brette 9 North Hunterdon 12-09.25(3.89m) nwi 1  
27 Jason, Alexa 11 Ridge 12-02.25(3.71m) nwi 1  
28 Wagenhoffer, Maxine 10 John P Stevens 11-10.25(3.61m) nwi 1  
29 Chachoune, Janvier 9 Elizabeth 11-09.25(3.59m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ballew, Amber 9 Columbia 37-05.00(11.40m) nwi 1 10
2 Jackson, Whitney 10 Columbia 36-03.00(11.05m) nwi 1 8
3 Steele, Victoria 12 Woodbridge 34-01.50(10.40m) nwi 1 6
4 Owusu, Catherine 11 Woodbridge 33-10.50(10.33m) nwi 1 4
5 Beckford, Shantel 11 Piscataway 33-01.00(10.08m) nwi 1 2
6 Wright-Harm, Kyaira 10 Franklin 32-10.00(10.01m) nwi 1 1
7 Phipps, Rhea 12 Ridge 32-07.00(9.93m) nwi 1  
8 VanEpp, Sirena 11 Westfield 32-05.00(9.88m) nwi 1  
9 Vo, Amanda 11 Bridgewater-Rari 32-04.00(9.86m) nwi 1  
10 Minardi, Sarah 11 Phillipsburg 32-02.50(9.82m) nwi 1  
11 Feindt, Anna Meh 10 Hunterdon Centra 32-02.00(9.80m) nwi 1  
12 Sermsuwan, Thanida 11 Bridgewater-Rari 31-11.00(9.73m) nwi 1  
13 Bernstein, Natalie 12 Hunterdon Centra 31-04.00(9.55m) nwi 1  
14 Linton, Brittany 11 Ridge 30-05.50(9.28m) nwi 1  
14 Brownlee, Simone 9 Columbia 30-05.50(9.28m) nwi 1  
16 Olexson, Samantha 10 Watchung Hills R 30-02.00(9.19m) nwi 1  
17 Sweetman, Bridget 10 Bridgewater-Rari 30-01.00(9.17m) nwi 1  
18 Jones, Taylor 11 Phillipsburg 29-05.50(8.98m) nwi 1  
19 Michels, Victoria 10 Hunterdon Centra 29-03.00(8.92m) nwi 1  
20 George, Ashley 9 Ridge 29-02.50(8.90m) nwi 1  
21 Sinnott, Jen 10 Watchung Hills R 28-06.50(8.70m) nwi 1  
22 Kisch, Moira 10 North Hunterdon 28-01.00(8.56m) nwi 1  
23 Wagenhoffer, Maxine 10 John P Stevens 27-10.00(8.48m) nwi 1  
24 Wilson, Brette 9 North Hunterdon 27-04.00(8.33m) nwi 1  
25 Speck, Sarah 9 North Hunterdon 27-02.50(8.29m) nwi 1  
-- Jones, Jada 9 Union FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Gr 4 Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fineman, Dana 11 Hunterdon Centra 11-00.00(3.35m) 1 10
2 Stevens-Haa, Claire 12 Westfield 10-00.00(3.05m) 1 8
3 Cleary, Samantha 11 Hunterdon Centra 9-06.00(2.90m) 1 6
4 Swick, Chelsea 11 Phillipsburg 9-00.00(2.74m) 1 4
5 Swick, Mikee 11 Phillipsburg 8-06.00(2.59m) 1 2
6 Peterson, Danielle 12 Woodbridge 8-06.00(2.59m) 1 1
7 Sevilis, Nichole 10 North Hunterdon 8-06.00(2.59m) 1  
8 Stejskalo, Kristyna 11 Edison 8-00.00(2.44m) 1  
8 Xu, Jessica 9 Watchung Hills R 8-00.00(2.44m) 1  
8 Dillard, Paige 09 Hunterdon Centra 8-00.00(2.44m) 1  
11 Kronick, Hannah 11 Westfield 7-00.00(2.13m) 1  
11 Hanna, Maggie 10 Ridge 7-00.00(2.13m) 1  
11 Kapadia, Alexandra 9 Westfield 7-00.00(2.13m) 1  
-- Greer, Emily 9 Edison NH(--) 1  
-- Weber, Mahra 10 Edison NH(--) 1  
-- Sujansky, Myriah 10 North Hunterdon NH(--) 1  
-- Harris, Emily 9 Watchung Hills R NH(--) 1  
-- Brownlee, Simone 9 Columbia NH(--) 1  
-- Berman, Emily 9 Watchung Hills R NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

Post to:
Post as: 
History for NJSIAA State Sectionals
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 2   2    
Hashtags:#boys