Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Music City Distance Carnival

Published by
Shane   on Jun 5 2011, 07:00 PM

Website:Click here

Licensed to C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager
                 Music City Distance Carnival 2011 - 6/4/2011                  
                         Results at www.cfpitiming.com                         
                       Vanderbilt Track in Nashville, TN                       
                                    Results                                    
 
Girls 800 Meter Run HS Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Kelsey Wheelhouse            Bentonville            2:18.38  
  2 Kyandra Chandler             Delta Elite            2:20.64  
  3 Claire Kane                  Unattached             2:21.93  
  4 Jenna Henrich                Unattached             2:29.37  
 -- Kaitlin Snapp                Unattached                 DNS  
 
Girls 1 Mile Run HS Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sarah DeLozier               Unattached             5:04.25  
  2 Ann Eason                    Sayre                  5:07.40  
  3 Erika Peoples                Unattached             5:12.18  
  4 Emily Frith                  Unattached             5:19.82  
  5 allison cheeseman            Unattached             5:26.24  
  6 Rachel Wooten                Williamson Y           5:28.92  
 -- Caroline Kissel              UNAT-Brookwo               DNS  
 -- Kaitlin Snapp                Unattached                 DNS  
 
Girls 1 Mile Run Mid. School Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Savannah Stair               Unattached             5:30.83  
  2 Madeline Christian           KTC                    5:49.12  
  3 Hannah Caldwell              Unattached             5:51.41  
  4 Kalysha Chandler             Delta Elite            6:10.70  
 
Women 800 Meter Run Invitational
================================================================
       World: W 1:53.28  7/26/1983   Jarmila Kratochvilova, TCh                
    American: A 1:56.40  1999        Jearl Miles Clark, Reebok                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 clora williams               Unattached             2:04.42  
  2 Kimarra McDonald             Charisma/Kno           2:05.60  
  3 Angee Henry                  nike                   2:05.70  
  4 Lauren Hagans                Asics                  2:05.98  
  5 Melissa De Leon              Unattached             2:06.21  
  6 Rachel Aubry                 Speed River            2:06.35  
  7 Rita Jorgensen               Vanderbilt             2:06.81  
  8 jackie gordon                Progressive            2:11.84  
 
Women 1 Mile Run Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 barbara parker               Unattached             4:30.51  
  2 Julia Lucas                  Oregon TC el           4:35.69  
  3 Pilar McShine                Unattached             4:36.85  
  4 Alisha Williams              Boulder Runn           4:37.21  
  5 Allison Grace                Zap Fitness            4:40.46  
  6 Lauren Johnson               nike                   4:42.63  
  7 Natalie Picchetti            TeamROGUE El           5:10.97  
 -- Melissa De Leon              Unattached                 DNF  
 -- Colleen Newhart              Fleet Feet/                DNS  
 
Women 5000 Meter Run Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alyssia Lindsay              Bryan                 19:29.77  
 
Women 5000 Meter Run Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 sara slattery                Unattached            15:56.99  
  2 Addie Bracy                  Carrboro Ath          16:06.39  
  3 rebecca walter               Unattached            16:33.31  
  4 Katie Williams               Unattached            16:39.41  
  5 Toni Salucci                 In the Arena          16:46.15  
  6 Rachel Cliff                 Speed River           16:54.17  
  7 Joanna Thompson              Unattached            17:04.34  
  8 Maria Elena Calle            Unattached            17:06.49  
  9 Mia Elbon                    Unattached            17:34.63  
 10 Lisa Burnett                 Unattached            17:35.48  
 11 Samantha Mazer               Unattached            18:06.44  
 -- Mason Cathey                 Saucony Hurr               DNF  
 -- Alisha Williams              Boulder Runn               DNS  
 -- Lauren Mckillop              Unattached                 DNS  
 -- Ashley Quintana              Unattached                 DNS  
 -- Melissa Begin                Unattached                 DNS  
 
Women 3000 Meter Steeplechase Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mason Cathey                 Saucony Hurr           9:58.43  
  2 Mardrea Hyman                Unattached            10:02.04  
  3 Stephanie Pezzullo           Unattached            10:04.54  
  4 Meredith MacGregor           Speed River           10:05.60  
  5 Lennie Waite                 TeamROGUE El          10:07.14  
  6 Dana Buchanan                Speed River           10:10.96  
  7 Sarah Madebach               TeamROGUE El          10:12.87  
  8 Rena Chesser                 Unattached            10:15.43  
  9 Kara June                    TeamROGUE El          10:17.07  
 10 Kristin Anderson             Riadha                10:20.24  
 11 Lesley Higgins               New York AC           10:20.41  
 12 Leonora Petrina              Saucony               10:26.69  
 13 Lydia Willemse               Speed River           10:41.14  
 14 Anne Shadle                  Unattached            10:41.56  
 15 Michelle Finn                Western Kent          10:45.38  
 16 Laura Steel                  Unattached            11:19.60  
 -- Shayla Houlihan              Brooks                     DNF  
 
Boys 800 Meter Run HS Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tre Kinnaird                 Butler                 1:50.71  
  2 Steve Shoto                  Pearl Hs               1:51.90  
  3 Andrew Ogle                  Unattached             1:54.12  
  4 Quamel Prince                Unattached             1:54.53  
  5 Jonathan Rivers              Houston                1:55.48  
  6 Josh Martin                  Unattached             1:55.93  
  7 Matt Joyner                  Madison Acad           1:56.25  
  8 Andrew Powell                MBA                    1:56.52  
  9 Chris Dalton                 Franklin Hig           2:06.22  
 -- Robby Creese                 Unattached                 DNS  
 
Boys 1 Mile Run HS Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matus Kriska                 Mount Airy             4:14.91  
  2 Alex Chaffin                 LR Catholic            4:15.21  
  3 Jackson Wearn                Unattached             4:17.59  
  4 John Adams                   Unattached             4:17.81  
  5 Kris Howard                  Unattached             4:18.12  
  6 Alden Dixon                  Unattached             4:18.35  
  7 Morgan Malanoski             Unattached             4:19.02  
  8 Nathan Thomas                Unattached             4:22.72  
  9 Jerry Melnyk                 Unattached             4:24.56  
 10 Andrew Whetten               Unattached             4:25.01  
 11 Justin Weaver                Unattached             4:25.24  
 12 Paul Stuart                  Unattached             4:25.54  
 13 Steven Spevacek              Unattached             4:25.75  
 14 Colin O'Mara                 LR Catholic            4:32.88  
 15 Matt Barudin                 Unattached             4:33.87  
 -- Steve Shoto                  Pearl Hs                   DNF  
 -- Daniel Everett               Unattached                 DNS  
 
Boys 1 Mile Run Mid. School Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dagon Uselton                Unattached             5:07.85  
  2 Joe Bindner                  Knoxville Tr           5:09.96  
 -- Josh Helton                  Unattached                 DNS  
 
Boys 2 Mile Run High School Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Will Aenchbacher             Unattached             9:33.04  
  2 Jacob Thomson                CROSS Track            9:41.10  
  3 Patrick Gregory              Butler                 9:44.60  
  4 Brennon Nelson               Unattached             9:51.66  
  5 Austin Zachary               Unattached            10:28.02  
 
Men 800 Meter Run Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Madison Estes                Unattached             1:59.62  
  2 Sye Head                     Unattached             2:00.80  
  3 Grant Seckman                Brentwood Hi           2:01.07  
  4 Micah Howard                 Unattached             2:02.01  
  5 Trevor Turner                Unattached             2:02.67  
  6 Semaj Chaffee                Pearl Hs               2:04.41  
 -- Trey Harrill                 Unattached                 DNS  
 -- Michael Murray               Unattached                 DNS  
 
Men 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 John Brigham                 Unattached             4:12.98  
  2 lucas cotter                 Unattached             4:13.56  
  3 Josh Helton                  Unattached             4:14.52  
  4 Charlie Kern                 CK Running             4:14.76  
  5 Emil Bojanov                 Unattached             4:17.94  
  6 Allen Thurman                ChattanoogaT           4:24.38  
  7 Alec Klassen                 Unattached             4:30.92  
  8 scott march                  Unattached             4:31.55  
  9 Michael Murray               Unattached             4:36.38  
 10 Alec Thomas                  Unattached             4:37.41  
 11 Aaron Thomas                 Unattached             4:40.66  
 12 Patrick Hanlon               Unattached             4:44.47  
 13 Elijah Wilson                Unattached             4:44.77  
 14 Lovice Pollock               Unattached             4:46.42  
 15 Taylor Caldwell              Unattached             4:49.53  
 16 Cory Heslin                  Unattached             4:52.51  
 17 Omar Scruggs                 Unattached             5:00.38  
 18 Bob Buchholz                 Unattached             5:24.91  
 -- David Clabo                  Unattached                 DNF  
 -- hal roberts                  Unattached                 DNS  
 -- Matt Barudin                 Unattached                 DNS  
 
Men 5000 Meter Run Open
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Simpson              Bryan                 16:34.22  
  2 chris winter                 Jackson Trac          16:52.53  
  3 John Ramsay                  Unattached            17:05.41  
  4 Scott Fanning                Unattached            17:13.06  
  5 Eric Clarke                  Unattached            17:37.08  
  5 brian shelton                Foothills Ru          17:37.08  
  7 Travis Sinke                 Unattached            17:58.65  
  8 Connor McClain               Unattached            18:10.27  
 -- justin patterson             Unattached                 DNF  
 
Men 800 Meter Run Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Karjuan Williams             HPC Elite              1:47.10  
  2 Anthony Kostelac             Virginia               1:47.28  
  3 Golden Coachman              Army WCAP              1:47.55  
  4 Lance Roller                 Virginia               1:47.63  
  5 Daniel Pessing               Unattached             1:47.86  
  6 Chris Gowell                 TeamROGUE El           1:48.47  
  7 Daniel White                 Unattached             1:48.91  
  8 Juan Carrillo                Indiana Inva           1:49.27  
  9 James Hatch                  Boulder Runn           1:49.32  
 10 Matt Petrocci                Runner's Roo           1:49.59  
 11 Eric Ramsay                  Unattached             1:49.73  
 12 Alan Schmitz                 Unattached             1:49.88  
 13 Tommy Schmitz                Saucony                1:50.01  
 14 Jamaal James                 Unattached             1:50.17  
 15 andrew dawson                Unattached             1:50.18  
 16 Moses Washington             Unattached             1:51.57  
 17 Adam Kahleifeh               Unattached             1:52.55  
 18 Derell Pigram                Delta Elite            1:53.46  
 19 Desmond Pierce               Unattached             1:53.60  
 20 Daniel Grass                 Unattached             1:54.14  
 21 Terell Pigram                Delta Elite            1:54.26  
 22 Ricardo Bell                 Indiana Inva           1:54.87  
 23 Josh Bradley                 Dayton Track           1:55.70  
 24 Joel Williams                HPC Elite              1:57.99  
 25 Gianni Catalano              Kennesaw Sta           1:58.75  
 26 Jeff Jackson                 HPC Elite              2:00.29  
 -- Henry Stevens-Carty          Unattached                 DNF  
 -- Johnny Baez                  Basics Track               DNS  
 -- Ross Ridgewell               Niche Cubed                DNS  
 -- Rick Scheff                  Unattached                 DNS  
 
Men 1 Mile Run Invitational
================================================================
       World: W 3:43.13  7/7/1999    Hicham El Guerrouj                        
    American: A 3:46.91  2007        Alan Webb                                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Elliott              Brooks                 3:58.96  
  2 Macklin Chaffee              Ragged Mount           3:59.01  
  3 Tony Jordanek                Unattached             3:59.21  
  4 Patrick Todd                 Virginia               3:59.76  
  5 Kevin Ondrasek               Top Tier Tra           4:00.96  
  6 john minen                   Unattached             4:01.65  
  7 Ryan Ripley                  Fit2Run Elit           4:03.50  
  8 EC Gibbs                     Unattached             4:05.29  
  9 Lewis Woodard                Unattached             4:05.70  
 10 Matt Schiffbauer             Ona Elite              4:08.08  
 11 Patrick Morgan               Unattached             4:10.27  
 12 Drew Soucy                   Unattached             4:11.31  
 13 clay burnett                 Unattached             4:11.43  
 14 Jeff Rhodes                  Unattached             4:18.06  
 -- Juan Carrillo                Indiana Inva               DNF  
 -- Andrew Sherman               Unattached                 DNS  
 -- emmanuel bor                 Unattached                 DNS  
 
Men 5000 Meter Run Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Reid Coolsaet                Speed River           13:51.23  
  2 Paul Chelimo                 Shorter               13:53.02  
  3 Scott MacPherson             TeamROGUE El          14:16.59  
  4 Erik Stanley                 TeamROGUE El          14:40.58  
  5 Luis Orta                    Venezuela             14:40.96  
  6 Josh Whitehead               1st Place At          14:50.12  
  7 Ryan Snellen                 Shoemaker Fi          14:55.28  
  8 Alan Horton                  Runner's Mar          14:58.99  
  9 Jef Scott                    Unattached            15:19.87  
 10 Brandon York                 Unattached            15:22.62  
 11 Ryan Chastain                Elite Sports          15:46.94  
 12 Daniel Mueller               Unattached            15:56.67  
 -- Bolota Asmerom               Saucony                    DNF  
 -- Theodore Towse               Athlete's Ho               DNS  
 -- Patrick Cheptoek             Unattached                 DNS  
 -- Micah Tiron                  Unattached                 DNS  
 -- Bryson Harper                Bryan                      DNS  
 -- emmanuel bor                 Unattached                 DNS  
 -- Brian Yurkewecz              Unattached                 DNS  
 -- Josh Foss                    Unattached                 DNS  
 
Men 3000 Meter Steeplechase Invitational
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Joshua McAdams               New Balance            8:39.11  
  2 Alex Genest                  Speed River            8:40.06  
  3 Jordan Desilets              Mich. Rehab.           8:44.00  
  4 Cameron Bean                 Zap Fitness            8:47.69  
  5 David Brent                  In the Arena           8:50.07  
  6 Corey Nowitzke               Unattached             8:53.22  
  7 Derek Dutille                Unattached             8:54.06  
  8 Adam Green                   Unattached             8:55.50  
  9 Stephen Lisgo                Mansfield Ha           9:03.96  
 10 Kyle Perry                   New Balance            9:17.51  
 11 Steve Fassino                Tennessee              9:34.64  
 -- Rob Mullett                  Unattached                 DNS  
 -- Justin Chaston               Unattached                 DNS  

Post to:  
Post as: 
History for Music City Distance Carnival
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1 19 2    
2012 1 18 1    
2011 1   1    
2010 1   1