Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

Northern 4A Field Event Flight Sheets

Published by
John Dixon of RS/NV   on May 3 2011, 06:03 PM

 

Licensed to Reed High School                              HY-TEK's Meet Manager
                2011 Northern 4A Region - 5/7/2011 to 5/14/2011                
                         Track and Field Championships                         
                             at Carson High School                             
                                 Meet Program                                  
 
Event 13  Boys Long Jump 4A
===============================================================================
 4 Jumps; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
      Region:  23-09  1974        Skip Peterson, Sparks                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  McDonald, Levi                11 Spanish Spri             ND 
  2  Fritter, Andrew               11 North Valley             ND 
  3  Edwards, Cory                 11 North Valley       15-01.75 
  4  Matthews, Kenny               11 Spanish Spri       15-05.50 
  5  Medina, Simri                 12 Wooster            16-03.00 
  6  Annan, JB                     12 North Valley       16-03.25 
  7  Heng, Rathda                  12 Damonte Ranc       17-00.00 
  8  Sarcinella, Cody              12 McQueen            17-02.00 
  9  Hayes, Cody                   10 Douglas            17-02.25 
 10  Gentile, Darian               11 Douglas            17-03.50 
 11  Baxter, AJ                    10 Spanish Spri       17-06.00 
 12  Gray, Chad                    11 Reed               17-08.00 
 13  Reyes, Sergio                 12 North Valley       17-10.75 
Flight 2  Prelims
  1  Bergquist, Jack               11 Galena             17-11.00 
  2  Dunning, JT                   12 Douglas            18-00.50 
  3  Copenhaver, Alex              12 Galena             18-02.00 
  4  Cervantes, Mike               10 McQueen            18-04.50 
  5  O'Driscoll, Connor            12 Damonte Ranc       18-05.00 
  6  Covello, Brandon              10 Reed               18-09.25 
  7  McGinley, Sean                11 Galena             18-10.00 
  8  Smith, Corey                  11 Galena             18-11.00 
  9  Jackson, Lonnie               11 Hug                19-00.00 
 10  Moorehead, Jerry              10 Damonte Ranc       19-00.50 
 11  Seyfried, Justin              11 Douglas            19-01.00 
 12  Madison, Tracy                10 Reno               19-01.00 
Flight 3  Prelims
  1  Montgomery, Tevin             10 Hug                19-01.00 
  2  Lim, Ryan                     10 Reno               19-03.00 
  3  Young, Edward                 12 Reno               19-06.00 
  4  Showalter, Brent              12 Reed               19-09.00 
  5  Hehn, Scott                   10 Damonte Ranc       19-10.50 
  6  Bravo, Abraham                11 Wooster            19-11.25 
  7  Lesar, Joe                    12 McQueen            20-02.00 
  8  Stockton, Spencer             11 Reed               20-08.50 
  9  Buncio, Delon                  9 McQueen            20-10.00 
 10  Lively, Vance                 10 Spanish Spri       20-10.50 
 11  Brown, Jevon                  12 Hug                21-10.50 
 12  Norton, Nicholas              11 Reno               22-01.50 
 
Event 14  Boys Triple Jump 4A
===============================================================================
 4 Jumps; Top 9 advance to final
 In Finals; top 3 advance to state
 Defending Champion is Jevon Brown (Hug)
      Region:  50-04.50  2001        Aarik Wilson, Fallon                      
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Fritter, Andrew               11 North Valley             ND 
  2  McDonald, Levi                11 Spanish Spri             ND 
  3  Medina, Simri                 12 Wooster            32-03.50 
  4  Heng, Rathda                  12 Damonte Ranc       36-01.50 
  5  Schmitz, Devonta              10 Reed               36-03.50 
  6  Swisher, Joey                  9 Douglas            36-08.50 
  7  Neilsen, Dylan                11 Douglas            36-11.00 
  8  Gillette, Michael             12 McQueen            37-05.00 
  9  Copenhaver, Alex              12 Galena             37-06.00 
Flight 2  Prelims
  1  Bravo, Abraham                11 Wooster            37-07.00 
  2  Zeme, Josh                    10 McQueen            37-07.00 
  3  O'Driscoll, Connor            12 Damonte Ranc       37-08.50 
  4  Palian, Collin                 9 Reed               37-09.00 
  5  Simms, Tay                     9 Douglas            37-09.00 
  6  Baxter, AJ                    10 Spanish Spri       38-02.00 
  7  Covello, Brandon              10 Reed               38-02.00 
  8  Buncio, Delon                  9 McQueen            38-03.50 
  9  Bergquist, Jack               11 Galena             38-03.75 
 10  Hehn, Scott                   10 Damonte Ranc       38-09.00 
Flight 3  Prelims
  1  Moorehead, Jerry              10 Damonte Ranc       39-00.25 
  2  Melhus, Cole                  10 Douglas            39-00.75 
  3  Montgomery, Tevin             10 Hug                40-02.00 
  4  Young, Edward                 12 Reno               40-04.50 
  5  McGinley, Sean                11 Galena             40-11.25 
  6  Madison, Tracy                10 Reno               41-01.00 
  7  Lively, Vance                 10 Spanish Spri       41-09.00 
  8  Lesar, Joe                    12 McQueen            41-10.00 
  9  Pongasi, Gabe                 12 Carson             42-02.50 
 10  Brown, Jevon                  12 Hug                48-00.00 
 
Event 15  Boys High Jump 4A
===============================================================================
 Top 9 to final plus ties (to Finals)
 In Final; top 3 advance to state
 Starting Height: 5'4" (2" until four remain then 1")
      Region:  7-00.50  1984        Mark Trujillo, Hug                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Freeman, Ryan                 10 Bishop Manog             NH 
  2  Abrigonde, Tyrone              9 Bishop Manog             NH 
  3  Chatterley, Tanner            11 Galena                   NH 
  4  Covello, Brandon              10 Reed                5-02.00 
  5  Deese, Antonio                10 North Valley        5-02.00 
  6  Gentile, Darian               11 Douglas             5-04.00 
  7  Smith, Corey                  11 Galena              5-04.00 
  8  Camp, Richie                  12 Douglas             5-04.00 
  9  Gillette, Michael             12 McQueen             5-06.00 
 10  Simms, Tay                     9 Douglas             5-06.00 
 11  Baxter, AJ                    10 Spanish Spri        5-06.00 
 12  Keathley, Austin              11 Reed                5-06.00 
 13  Buncio, Delon                  9 McQueen             5-06.00 
Flight 2  Prelims
  1  Melhus, Cole                  10 Douglas             5-06.00 
  2  Ma, Irvin                     12 Reed                5-08.00 
  3  McDonald, Levi                11 Spanish Spri        5-08.00 
  4  Serrano, Aaron                12 Hug                 5-10.00 
  5  Finau, Reece                  10 Reno                5-10.00 
  6  Foote, Kevin                  12 McQueen             5-10.00 
  7  Lim, Ryan                     10 Reno                5-10.00 
  8  O'Driscoll, Connor            12 Damonte Ranc        6-00.00 
  9  Stockton, Spencer             11 Reed                6-00.00 
 10  Lively, Vance                 10 Spanish Spri        6-00.00 
 11  Pinocchio, Jake               12 Reno                6-02.00 
 12  Pearson, Tyler                12 McQueen             6-02.00 
 13  Kabisch, Chase                12 Reno                6-06.00 
 
Event 16  Boys Pole Vault 4A
===============================================================================
 Top 9 to final plus ties (to Finals)
 In Final; top 3 advance to state
 Starting Height: 10'6" (6" until four remain then 3")
      Region:  16-06  2007        Cameron Kroll, Reno                          
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Dold, Ben                     12 Spanish Spri        7-00.00 
  2  Matthews, Kenny               11 Spanish Spri        8-06.00 
  3  Sprinkle, Devin               10 Reed                8-06.00 
  4  Egan, Matt                    10 Bishop Manog        8-06.00 
  5  White, Joe                    11 Spanish Spri        9-00.00 
  6  Brewer, Elvis                 12 Wooster             9-06.00 
  7  Reich, Luke                   10 Damonte Ranc       10-06.00 
  8  Supple, Zack                  10 McQueen            11-00.00 
  9  Striejewske, Jacob            10 Reed               11-00.00 
 10  Campbell, Steven              12 Douglas            11-00.00 
 11  Forman, Cody                  10 Reed               11-00.00 
 12  Enzenberger, Joseph           11 Galena             11-06.00 
 13  Moore, Shane                  11 Reno               11-06.00 
Flight 2  Prelims
  1  Patton, James                 12 Wooster            12-00.00 
  2  Hessler, Sidney               11 Damonte Ranc       12-00.00 
  3  Elizondo, Brandon             11 Galena             12-00.00 
  4  Reilly, Ryan                  12 Damonte Ranc       12-06.00 
  5  Winder, Anthony               12 Carson             13-00.00 
  6  Horney, David                 12 McQueen            13-06.00 
  7  McGinley, Sean                11 Galena             13-09.00 
  8  Showalter, Brent              12 Reed               14-00.00 
  9  Sliva, Colt                   12 Douglas            14-00.00 
 10  Garcia, Eric                  12 Carson             14-06.00 
 11  Seyfried, Justin              11 Douglas            14-06.00 
 12  Sullivan, Thomas              11 Galena             15-00.00 
 13  Maestretti, Nick              11 Douglas            15-03.00 
 
Event 17  Boys Shot Put 4A
===============================================================================
 4 throws; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
      Region:  63-00.25  1974        Mark Chew, Wooster                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  McKown, Marshall               9 Douglas                  ND 
  2  Nichols, Sam                  11 Reed               32-10.75 
  3  Katich, Cody                  11 Galena             33-11.00 
  4  Jones, Sean                   10 Douglas            34-00.75 
  5  Ishii, Jeff                   10 Galena             34-09.00 
  6  Cirillo, Dominick             11 Galena             35-08.50 
  7  Tran, Jason                   11 Reed               36-04.50 
  8  Gonzalez, Roy                 12 Douglas            36-05.75 
  9  Tash, Jacob                   12 Galena             37-02.00 
 10  Paiz, Ryan                    12 Douglas            37-07.75 
Flight 2  Prelims
  1  Aguilar, Eduardo              12 Wooster            37-09.25 
  2  Davis, Derek                  11 Reed               37-10.00 
  3  Galvez, Ryan                  11 Bishop Manog       37-11.00 
  4  Klitzke, Brent                10 Reed               38-03.50 
  5  Peak, Mike                    10 Spanish Spri       39-04.00 
  6  Bannister, Dustin             12 Damonte Ranc       39-07.00 
  7  Stevens, Gannon               10 Spanish Spri       39-09.75 
  8  Cooke, Patrick                11 Carson             39-10.00 
  9  Robles, Jamie                 11 Carson             40-03.75 
 10  McCoy, Blake                  12 Carson             41-00.00 
Flight 3  Prelims
  1  Tuipulotu, Clayton            12 North Valley       41-06.25 
  2  Mejia, Manny                  12 North Valley       41-07.00 
  3  Cowee, Aaron                   9 Carson             41-08.00 
  4  Watson, Derek                 11 Bishop Manog       41-08.00 
  5  Castillo, Jonathan            12 Hug                42-05.00 
  6  Collins, Zachary              11 Reno               43-02.00 
  7  Li, Sheng                     11 McQueen            43-05.00 
  8  McKibben, Jacob               12 Reno               43-07.50 
  9  Sanchez, Derek                12 Bishop Manog       44-03.25 
 10  Cook, Lenny                   11 Hug                44-05.00 
Flight 4  Prelims
  1  Beenfeldt, Davison            10 Reno               44-07.00 
  2  Meidell, Tyler                10 Damonte Ranc       45-03.00 
  3  Smith, Connor                 12 Damonte Ranc       45-04.50 
  4  Katoa, Moses                  12 McQueen            46-03.00 
  5  Valenzuela, Adrian            12 North Valley       46-06.75 
  6  Pearson, Tyler                12 McQueen            46-07.00 
  7  Wickes, Shane                 11 McQueen            46-09.00 
  8  Curry, Josh                   12 Bishop Manog       47-10.50 
  9  Sanders, Alex                 11 North Valley       48-03.00 
 10  Jones, Robert                 12 Reno               53-02.00 
 
Event 18  Boys Discus Throw 4A
===============================================================================
 4 throws; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
      Region:  202-01  1987        Kami Keshmiri, Reno                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Davis, Derek                  11 Reed                  86-10 
  2  Inskip, Donovan               12 Reed                  87-02 
  3  Ishii, Brent                  12 Galena                95-01 
  4  McKown, Marshall               9 Douglas               98-11 
  5  Katich, Cody                  11 Galena                99-03 
  6  Robles, Jamie                 11 Carson                99-11 
  7  Tran, Jason                   11 Reed                 100-02 
  8  Aguilar, Eduardo              12 Wooster              100-07 
  9  Tash, Jacob                   12 Galena               100-11 
Flight 2  Prelims
  1  Bannister, Dustin             12 Damonte Ranc         101-08 
  2  Galvez, Ryan                  11 Bishop Manog         104-10 
  3  Cirillo, Dominick             11 Galena               106-04 
  4  Cook, Lenny                   11 Hug                  106-07 
  5  Stevens, Gannon               10 Spanish Spri         106-10 
  6  Waggoner, Colton               9 Douglas              109-09 
  7  Tuipulotu, Clayton            12 North Valley         110-03 
  8  Castillo, Jonathan            12 Hug                  110-08 
  9  Nichols, Sam                  11 Reed                 114-00 
 10  Catmull, Logan                11 McQueen              114-02 
Flight 3  Prelims
  1  Watson, Derek                 11 Bishop Manog         114-06 
  2  Holler, Casey                 12 North Valley         115-02 
  3  Lopez, Arturo                 12 North Valley         118-00 
  4  Katoa, Moses                  12 McQueen              121-07 
  5  Peak, Mike                    10 Spanish Spri         123-10 
  6  Valenzuela, Adrian            12 North Valley         124-08 
  7  Pearson, Tyler                12 McQueen              124-10 
  8  Collins, Zachary              11 Reno                 125-09 
  9  Cooke, Patrick                11 Carson               126-11 
 10  McNinch, Austin               10 Reno                 127-02 
Flight 4  Prelims
  1  Wickes, Shane                 11 McQueen              128-11 
  2  Peaua, Folau                  12 Reno                 129-00 
  3  Shaffer, Logan                10 Douglas              129-03 
  4  McCoy, Blake                  12 Carson               129-10 
  5  Carter, Levi                  10 Carson               132-08 
  6  Meidell, Tyler                10 Damonte Ranc         136-07 
  7  Dry, Justin                   12 Douglas              139-03 
  8  Smith, Connor                 12 Damonte Ranc         147-06 
  9  Jones, Robert                 12 Reno                 155-00 
 10  Sanchez, Derek                12 Bishop Manog         158-05 
 
Event 31  Girls Long Jump 4A
===============================================================================
 4 jumps; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
 Defending Champion is Katy Hufford (McQueen)
      Region:  18-09.50  1976        Rochelle Rose, Wooster                    
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Peters, Cassidy               11 Galena             12-01.50 
  2  Grime, Savanna                11 North Valley       12-11.00 
  3  Carlson, Lexi                 10 Galena             13-07.50 
  4  Maya, Thalia                  12 Wooster            13-09.00 
  5  Heywood, Emily                12 Reed               13-11.00 
  6  Murphey, Kathryne             10 Reno               14-00.00 
  7  Duarte, Erika                 12 Douglas            14-00.50 
  8  Jacobson, Cassandra           10 Reed               14-01.50 
  9  Martinez, Kelsie              12 Douglas            14-03.00 
 10  Luce, Cassie                  12 Damonte Ranc       14-04.75 
 11  Nez, Shandeigh                12 Damonte Ranc       14-06.00 
 12  Chambers, Korrine             10 Damonte Ranc       14-07.50 
Flight 2  Prelims
  1  Williams, Audrey              11 North Valley       15-01.50 
  2  Ahnlund, Heather              12 Damonte Ranc       15-03.00 
  3  Sturgess, Shannon             12 Douglas            15-04.50 
  4  Lavoy, Ryann                  10 Reno               15-05.25 
  5  Lavoy, Drew                   10 Reno               15-09.00 
  6  Kersting, Nicole              12 Reed               15-11.00 
  7  Daniels, Tiffany              12 McQueen            16-00.00 
  8  LeSure, Nyasha                11 Reed               16-04.00 
  9  Downer, Holly                 11 Douglas            16-07.00 
 10  Forman, Shannon               11 Reno               17-00.75 
 11  Hufford, Katy                 11 McQueen            18-05.00 
 
Event 32  Girls Triple Jump 4A
===============================================================================
 4 jumps; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
      Region:  39-08  1993        Holly Anderson, Reed                         
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Peters, Cassidy               11 Galena                   ND 
  2  Goodenow, Lindsey             11 Galena             26-06.00 
  3  Ocegueda, Sandy               12 Reed               28-03.00 
  4  Maya, Thalia                  12 Wooster            28-07.50 
  5  Carlson, Lexi                 10 Galena             29-00.00 
  6  Singleton, Irvonia             9 Hug                30-00.00 
  7  Nez, Shandeigh                12 Damonte Ranc       30-02.00 
  8  Chambers, Korrine             10 Damonte Ranc       30-02.50 
  9  Plater, Kimmie                 9 McQueen            30-08.50 
 10  Hufford, Katy                 11 McQueen            31-00.00 
 11  Thurman, Elena                10 Carson             31-01.00 
 12  Lavoy, Ryann                  10 Reno               31-04.00 
 13  Rubenau, Alexa                11 Damonte Ranc       31-05.50 
Flight 2  Prelims
  1  Duarte, Erika                 12 Douglas            31-05.50 
  2  Jacobson, Cassandra           10 Reed               31-07.50 
  3  Duke, Ashley                  11 Damonte Ranc       31-08.00 
  4  Kersting, Nicole              12 Reed               32-04.00 
  5  Blake, Cheyenne               11 McQueen            32-10.00 
  6  Abbott, Aspen                 10 Douglas            32-11.00 
  7  Daniels, Tiffany              12 McQueen            33-02.25 
  8  Murphey, Kathryne             10 Reno               33-03.25 
  9  Lavoy, Drew                   10 Reno               33-03.75 
 10  Seamans, Mattie                9 Douglas            34-01.50 
 11  LeSure, Nyasha                11 Reed               35-04.50 
 12  Forman, Shannon               11 Reno               36-09.75 
 
Event 33  Girls High Jump 4A
===============================================================================
 Top 9 to final plus ties (to Finals)
 In Final; top 3 advance to state
 Starting Height: 4'4" (2" until four remain then 1")
 Defending champion is Nyasha LeSure (Reed)
      Region:  5-10.25  1976        Colleen Rienstra, Sparks                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Lavoy, Ryann                  10 Reno                4-04.00 
  2  Marandola, Mel                11 McQueen             4-06.00 
  3  Benvin, Jaclyn                10 Damonte Ranc        4-06.00 
  4  Sprigg, Natalie               11 McQueen             4-06.00 
  5  Cypert, Sarah                 10 North Valley        4-06.00 
  6  Daniels, Tiffany              12 McQueen             4-08.00 
  7  Jacobson, Cassandra           10 Reed                4-08.00 
  8  Bell, Carrina                 10 Douglas             4-08.00 
  9  Lavoy, Drew                   10 Reno                4-08.00 
Flight 2  Prelims
  1  Kinsinger, Alexa              11 Galena              4-08.00 
  2  Henry, Ariana                 12 Wooster             4-10.00 
  3  Tietjen, Amanda               10 Damonte Ranc        4-10.00 
  4  Downer, Holly                 11 Douglas             5-00.00 
  5  Sweeney, Kyla                 11 Wooster             5-00.00 
  6  Sturgess, Shannon             12 Douglas             5-00.00 
  7  Anderson, Lyndsey             10 Spanish Spri        5-02.00 
  8  Murphey, Kathryne             10 Reno                5-02.00 
  9  LeSure, Nyasha                11 Reed                5-04.00 
 10  Williams, Gabby                9 Reed                5-08.00 
 
Event 34  Girls Pole Vault 4A
===============================================================================
 Top 9 to final plus ties (to Finals)
 In Final; top 3 advance to state
 Starting Height: 6'6" (6" until four remain then 3")
 Defending Champion is Amanda Brazeau (Douglas)
      Region:  12-01  1997        Ashley Feinberg, Reed                        
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  Watson, Maggie                10 Bishop Manog             NH 
  2  Rojas, Frida                   - North Valley             NH 
  3  Grime, Savanna                11 North Valley        6-00.00 
  4  Bush, McKenna                 10 Spanish Spri        6-06.00 
  5  Sack, Bailey                   9 McQueen             7-00.00 
  6  Houk, Christine               11 Bishop Manog        7-00.00 
  7  Kutz, Haley                   11 Reed                7-00.00 
  8  Kajans, Alycia                11 Galena              8-00.00 
  9  O'Farrell, Molly               9 Douglas             8-00.00 
 10  Samon, Coryna                 11 Galena              8-00.00 
Flight 2  Prelims
  1  Robinson, Baylee               9 Douglas             8-00.00 
  2  Heywood, Emily                12 Reed                8-06.00 
  3  Lopez, Monique                10 Damonte Ranc        8-06.00 
  4  Blake, Cheyenne               11 McQueen             8-06.00 
  5  Story, Mikayla                10 Carson              9-00.00 
  6  Black, Natasha                10 McQueen             9-06.00 
  7  Romero, Alexis                 9 Wooster             9-09.00 
  8  Saarem, Maddie                10 Carson             10-00.00 
  9  Luce, Cassie                  12 Damonte Ranc       10-00.00 
 10  Mills, Madison                11 Bishop Manog       11-05.75 
 11  Brazeau, Amanda               11 Douglas            11-07.00 
 
Event 35  Girls Shot Put 4A
===============================================================================
 4 throws; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
 Defending 2 time champion is Kennedy Hall (Damonte Ranch)
      Region:  44-06.75  1994        Jessica Marable, Carson                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  O'Connell, Katie              11 Bishop Manog       21-08.00 
  2  Byrnes, Sarah                 12 Galena             22-03.50 
  3  French, Allie                 10 Bishop Manog       22-08.25 
  4  Vasina, Katie                 12 North Valley       23-01.00 
  5  Combs, Shelby                 12 Spanish Spri       23-02.25 
  6  Goodin, Saleena                - North Valley       23-02.50 
  7  Sewell, Lindsey               12 Bishop Manog       23-03.25 
  8  Whitefield, Leah              11 Reno               24-00.00 
  9  Collins, Mikayla              10 McQueen            24-08.25 
 10  Sisneros, Gabriella           12 Wooster            26-06.50 
 11  Pennington, Ghordan           12 Wooster            26-11.00 
Flight 2  Prelims
  1  Sanchez, Stephanie            12 Reed               27-01.75 
  2  Cook, Mina                    12 Hug                27-07.50 
  3  Rushinock, Sasha              10 Douglas            28-00.00 
  4  Hickey, Rachael               12 Reno               28-04.00 
  5  Daniels, Simone                9 McQueen            28-04.50 
  6  Kline, Makenzie               11 Galena             28-04.75 
  7  Alexander, Courtney           11 Damonte Ranc       28-05.00 
  8  Wright, Dasha                 12 Wooster            29-00.00 
  9  Childers, Kayse               11 Carson             29-00.00 
 10  Hack, Courtney                10 Carson             29-01.00 
 11  Hughes, Adriane               12 Galena             29-03.75 
Flight 3  Prelims
  1  Ogden, Rachel                 12 McQueen            30-01.00 
  2  Rigalado, Diana               10 Douglas            30-06.00 
  3  Burnside, Brianne             12 Douglas            31-00.75 
  4  Coughlin, Christiana          12 Reno               31-05.50 
  5  Ragnone, Makayla              10 Carson             31-10.00 
  6  Fleming, Ali                  11 Carson             31-10.00 
  7  Dixon, Britney                12 Damonte Ranc       32-04.00 
  8  Menghini, Darby               10 Damonte Ranc       33-09.00 
  9  Cage, Desieree                10 Douglas            34-04.75 
 10  Armstrong, Karyna             11 McQueen            35-06.50 
 11  Hall, Kennedy                 12 Damonte Ranc       39-03.00 
 
Event 36  Girls Discus Throw 4A
===============================================================================
 4 throws; top 9 advance to final
 In Final; top 3 advance to state
      Region:  153-09  5/9/2009    Jessica Waggoner, Douglas                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Prelims
  1  French, Allie                 10 Bishop Manog          36-00 
  2  Sisneros, Gabriella           12 Wooster               55-07 
  3  Vasina, Katie                 12 North Valley          60-03 
  4  Goodin, Saleena                - North Valley          61-05 
  5  Byrnes, Sarah                 12 Galena                62-06 
  6  Daniels, Simone                9 McQueen               68-07 
  7  Sewell, Lindsey               12 Bishop Manog          70-00 
  8  Whitefield, Leah              11 Reno                  70-00 
  9  O'Connell, Katie              11 Bishop Manog          70-07 
 10  Collins, Mikayla              10 McQueen               72-05 
Flight 2  Prelims
  1  Combs, Shelby                 12 Spanish Spri          75-00 
  2  Hickey, Rachael               12 Reno                  77-00 
  3  Pennington, Ghordan           12 Wooster               79-10 
  4  Menghini, Darby               10 Damonte Ranc          81-11 
  5  Sanchez, Stephanie            12 Reed                  83-09 
  6  Hughes, Adriane               12 Galena                84-03 
  7  Holman, Sara                  11 Douglas               90-04 
  8  Valenzuela, Erika             11 Carson                90-09 
  9  Childers, Kayse               11 Carson                93-01 
 10  Alexander, Courtney           11 Damonte Ranc          94-01 
 11  Vansickle, Jennifer           12 Carson                94-01 
Flight 3  Prelims
  1  Ogden, Rachel                 12 McQueen               96-02 
  2  Coughlin, Christiana          12 Reno                  97-07 
  3  Wright, Dasha                 12 Wooster               99-00 
  4  Cage, Desieree                10 Douglas               99-01 
  5  Sinclair, Caitlin             12 Carson               101-08 
  6  Kline, Makenzie               11 Galena               102-03 
  7  Cook, Mina                    12 Hug                  105-04 
  8  Hall, Kennedy                 12 Damonte Ranc         109-00 
  9  Burnside, Brianne             12 Douglas              111-10 
 10  Dixon, Britney                12 Damonte Ranc         112-10 
 11  Armstrong, Karyna             11 McQueen              114-06 
Post to:  
Post as: 
History for Nevada NIAA Northern 4A Regionals
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012 4 1 6 2  
2011 1   5 6  
2010 1   2    
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
Hashtags: None