Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by
Carmen Jackson   on May 8 2010, 01:05 AM
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 30, 2010 to May 8, 2010
Winter Park, FL, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bruce, Isaiah 11 Providence 39.52 1 10
2 Jenkins, Rayshawn 10 Admiral Farragut 40.02 1 8
3 Barrington, Leonard 12 FAMU 40.13 1 6
4 Huth, Eric 12 St Joseph Academ 40.18 1 5
5 Filfelski, Nick 11 Dade Christian 41.71 1 4
6 Hill, Bryce 11 Upperroom Christ 43.48 1 3
7 Ray, Edward 12 Hawthorne 44.04 1 2
8 Pita, Joshua 12 Fl For The Deaf 45.63 1 1
 
Mens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Jenkins, Rayshawn 10 Admiral Farragut 39.83 2  
3 Bruce, Isaiah 11 Providence 40.31 2  
5 Huth, Eric 12 St Joseph Academ 40.49 2  
7 Hill, Bryce 11 Upperroom Christ 40.81 2  
2 Barrington, Leonard 12 FAMU 40.99 1  
4 Filfelski, Nick 11 Dade Christian 41.13 1  
8 Pita, Joshua 12 Fl For The Deaf 41.24 2  
6 Ray, Edward 12 Hawthorne 41.35 1  
9 Hutcheson, Pierce 12 Calvary Christia 41.38 1  
10 Thompson, Nehemiah 11 Coral Springs Ch 41.72 2  
11 Enlow, Jonathan 12 Maclay 42.12 2  
12 Willis, Jamie 10 Fort Meade HS 42.25 1  
13 Riche, Jeremy 12 Pensacola Christ 42.34 1  
14 Brooks, Matthew 12 Maclay 42.49 2  
15 Sanon, Sony 10 Archbishop Curle 43.93 1  
16 Nelson, Eric 10 Fort Meade HS 45.51 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shingles, Nicola 12 Wakulla 38.59 1 10
2 Young, Phillip 12 Key West 38.80 1 8
3 Crompton, Kyle 9 Ponte Vedra 39.15 1 6
4 Michel, Marken 11 American Heritag 39.43 1 5
5 Bosley, Rashaun 11 Matanzas 39.67 1 4
6 andre, wetshy 12 Lely 39.69 1 3
7 Neal, Terrence 11 South Sumter 39.74 1 2
8 Statz, Kyle 10 Tampa Jesuit 40.73 1 1
 
Mens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Young, Phillip 12 Key West 38.64 1  
2 Crompton, Kyle 9 Ponte Vedra 39.19 2  
3 andre, wetshy 12 Lely 39.52 2  
4 Shingles, Nicola 12 Wakulla 39.53 1  
5 Michel, Marken 11 American Heritag 39.62 2  
7 Statz, Kyle 10 Tampa Jesuit 39.71 2  
8 Bosley, Rashaun 11 Matanzas 39.85 2  
6 Neal, Terrence 11 South Sumter 39.90 1  
9 Cesani, Zacariah 11 George Steinbren 40.24 1  
10 Huitzil-Brown, Tecumseh 11 Rockledge 40.38 1  
11 Bailey, Derrick 12 Andrew Jackson 40.50 1  
12 Sport, Hunter 10 West Florida HS 40.57 2  
13 Aird, Gabriel 10 Suncoast Communi 40.74 1  
14 Guelff, Steven 12 Lake Placid 41.26 1  
15 Iguchi, Shin 11 St Andrews 41.47 2  
16 martin, josh 12 Suwannee 41.62 2  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alvarez, Pablo 12 Belen Jesuit Pre 36.73 1 10
2 Louis, Steven 12 Palm Beach Lakes 37.27 1 8
3 Lovett, Eddie 12 Palm Beach Lakes 37.36 1 6
4 Gunn, Emarkis 11 Palm Beach Lakes 37.90 1 5
5 Skarupa, Cody 12 Niceville Senior 37.92 1 4
6 Lyles, Brandon 12 Booker T. Washin 38.64 1 3
7 Tyrrell, David 12 Mariner 39.04 1 2
8 Hussein, Karim 12 King 39.57 1 1
 
Mens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Louis, Steven 12 Palm Beach Lakes 37.20 1  
3 Alvarez, Pablo 12 Belen Jesuit Pre 37.65 1  
2 Gunn, Emarkis 11 Palm Beach Lakes 37.85 2  
4 Skarupa, Cody 12 Niceville Senior 38.43 2  
5 Tyrrell, David 12 Mariner 38.64 2  
7 Hussein, Karim 12 King 38.71 2  
6 Lovett, Eddie 12 Palm Beach Lakes 38.97 1  
8 Lyles, Brandon 12 Booker T. Washin 39.26 2  
9 Jules, Richard 12 Armwood 39.57 1  
10 Jennings, Evan 10 Hillsborough 40.02 1  
11 Joseph, Karl 10 Edgewater 40.39 1  
12 Nydam, Seth 11 Navarre 40.55 2  
13 Yisreal, Hazeilneriah 11 Robert E Lee Sen 40.89 1  
14 Gardner, Luke 12 St Cloud 42.32 2  
15 Mostert, raheem 11 New Smyrna Beach 44.98 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Riggs, Cody 12 St Thomas Aquina 36.44 1 10
2 Calderon, Camilo 12 Cypress Creek 36.85 1 8
3 Smith, Roy 12 Miami Northweste 37.38 1 6
4 Davis, Javon 11 Maynard Evans 38.21 1 5
5 Butler, Darrell 11 Miami Carol City 38.53 1 4
6 Grinley, Christopher 9 Park Vista Commu 38.64 1 3
7 Barclay, Bruce 10 Boyd Anderson 38.92 1 2
8 McClendon, Jermal 12 Miami Northweste 50.39 1 1
 
Mens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Calderon, Camilo 12 Cypress Creek 37.16 2  
1 Smith, Roy 12 Miami Northweste 37.36 1  
2 Riggs, Cody 12 St Thomas Aquina 37.40 1  
2 Davis, Javon 11 Maynard Evans 37.88 2  
3 Butler, Darrell 11 Miami Carol City 38.23 2  
3 McClendon, Jermal 12 Miami Northweste 38.37 1  
4 Grinley, Christopher 9 Park Vista Commu 38.44 1  
4 Barclay, Bruce 10 Boyd Anderson 38.54 2  
5 Critcher, Kenlee 12 Flagler Palm Coa 38.55 2  
6 Upton, Tim 12 Port St Lucie 38.66 2  
5 Bernitt, Wylan 11 Countryside Seni 38.74 1  
6 Burns, Anshawn 12 Apopka 38.83 1  
7 Dix, Maurice 09 St Thomas Aquina 40.04 1  
7 Randall, Marcus 11 Homestead Senior 40.27 2  
8 Seel, Nathaniel 12 Sarasota 40.29 2  
8 Robertson, Lyndon -- Alonso 40.91 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gebben, Ansley 11 First Academy 43.59 1 10
2 Johnson, Mariah 12 Port Saint Joe 45.29 1 8
3 Green, Danielle 10 First Academy 47.29 1 6
4 Gardner, Kayla 10 Westminster Acad 47.32 1 5
5 Billberg, Cassie 12 Evangelical Chri 48.03 1 4
6 Mc Kinnon, Nicole 12 Lake Mary Prep 48.37 1 3
7 Butterworth, Brooke 12 St Johns Country 48.56 1 2
8 Volk, Heather 9 St Joseph Academ 48.83 1 1
 
Womens 300m Hurdles Varsity 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Gebben, Ansley 11 First Academy 44.57 1  
2 Johnson, Mariah 12 Port Saint Joe 45.69 2  
3 Gardner, Kayla 10 Westminster Acad 47.10 2  
5 Mc Kinnon, Nicole 12 Lake Mary Prep 47.24 2  
7 Billberg, Cassie 12 Evangelical Chri 48.24 2  
4 Volk, Heather 9 St Joseph Academ 48.27 1  
8 Butterworth, Brooke 12 St Johns Country 48.28 2  
6 Green, Danielle 10 First Academy 48.35 1  
9 Rodriguez, Winter 09 Dade Christian 48.56 2  
10 Goodwin, Victoria 10 Northside Christ 48.62 1  
11 Brookins, SarahAnne 10 South Florida HE 48.76 1  
12 Thiel, Logan 10 Calvary Christia 48.88 2  
13 Lewis, Ashleigh 12 Port Saint Joe 49.20 1  
14 McCorvey, Imoni 10 Maclay 50.48 2  
15 Teeters, Blaire 12 Coral Springs Ch 51.02 1  
16 Ullrich, Emily 12 St. John Neumann 51.04 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Brittany 12 James S Rickards 43.51 1 10
2 DeTorres, Ana 12 Florida State Un 44.24 1 8
3 Ariol, Marsha 12 Archbishop McCar 45.14 1 6
4 Lunn, Chelsea 12 Pine Crest (Ft. 45.21 1 5
5 dume, andrene 11 Lely 46.07 1 4
6 Pulido, Briana   Archbishop Colem 46.33 1 3
7 McGee, LaKetra 11 Florida State Un 46.60 1 2
8 Solaun, Abby 10 Ponte Vedra 47.53 1 1
 
Womens 300m Hurdles Varsity 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Jones, Brittany 12 James S Rickards 45.15 1  
3 DeTorres, Ana 12 Florida State Un 45.80 1  
5 Lunn, Chelsea 12 Pine Crest (Ft. 45.85 1  
2 Ariol, Marsha 12 Archbishop McCar 46.41 2  
4 dume, andrene 11 Lely 46.57 2  
7 Pulido, Briana   Archbishop Colem 46.76 1  
8 Solaun, Abby 10 Ponte Vedra 47.07 1  
6 McGee, LaKetra 11 Florida State Un 47.89 2  
9 Wright, Alexis 10 George Steinbren 48.09 2  
10 Newhaller, Samantha 12 Berkeley Prep 48.10 2  
11 Hall, Quaniqua 10 Godby 48.70 1  
12 McEnany, Ryann 8 Academy Of The H 49.12 1  
13 Edwards, Paige 12 Tavares 49.15 2  
14 Jaimes, Martha 12 Glades Central 49.96 2  
15 Swopes, Jensen 11 Bishop Moore 53.94 2  
16 Hamilton, Lasandra 11 Eustis 54.27 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitaker, Johna' 09 Pine Forest 43.00 1 10
2 Walton, Lauren 12 Escambia 43.58 1 8
3 Wright, Jatavia 11 Miami Central 44.18 1 6
4 Williams, Narricka 11 Hillsborough 44.63 1 5
5 Dekrey, Katrina 12 Eastside 44.88 1 4
6 Hart, Martisha 11 Oak Ridge 44.96 1 3
7 Tucker, Dazia 12 Palm Beach Lakes 45.41 1 2
8 Abnathy, Victoria 10 George Jenkins 48.36 1 1
 
Womens 300m Hurdles Varsity 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Abnathy, Victoria 10 George Jenkins 42.85 1  
2 Whitaker, Johna' 09 Pine Forest 43.33 2  
3 Walton, Lauren 12 Escambia 43.96 2  
4 Hart, Martisha 11 Oak Ridge 44.74 1  
5 Wright, Jatavia 11 Miami Central 44.76 2  
7 Dekrey, Katrina 12 Eastside 44.90 2  
6 Williams, Narricka 11 Hillsborough 45.01 1  
8 Tucker, Dazia 12 Palm Beach Lakes 45.24 2  
9 Johnson, Christina 12 Viera (Melbourne 46.27 2  
10 Brown, Adanaca 09 Fort Lauderdale 46.80 2  
11 Yanckello, Sadie 11 Oviedo 47.25 1  
12 Funderburk, Ashlee 9 Lakewood 47.80 1  
13 Nordquist, Kali 10 Ida S. Baker 48.22 1  
14 Arnold, Lindsay 12 Zepherhills 49.59 1  
15 Jenkins, Erica 11 Wolfson 50.59 1  
16 Montalvo, Jessica 10 Palmetto Ridge 51.42 2  
 
Womens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Aromashodu, Danielle 12 Reagan-Doral 41.79 1 10
2 Jean, Sandy 12 Miami Northweste 43.67 1 8
3 Grier, Latorria 12 South Dade 44.03 1 6
4 Linkfield, Thea 10 Countryside Seni 44.27 1 5
5 Falcone, Emma 12 Seminole 44.93 1 4
6 Chance, Erin 12 Dr Phillips 45.40 1 3
7 Enningham, Sharene 12 Miami Southridge 45.44 1 2
8 King, Jasmine 11 Boyd Anderson 45.59 1 1
 
Womens 300m Hurdles Varsity 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Aromashodu, Danielle 12 Reagan-Doral 43.42 2  
1 Jean, Sandy 12 Miami Northweste 44.22 1  
2 Grier, Latorria 12 South Dade 44.27 2  
3 Falcone, Emma 12 Seminole 44.32 2  
4 Linkfield, Thea 10 Countryside Seni 44.36 2  
2 Enningham, Sharene 12 Miami Southridge 44.89 1  
3 King, Jasmine 11 Boyd Anderson 45.12 1  
4 Chance, Erin 12 Dr Phillips 45.15 1  
5 Umoh, Emy 11 Everglades 45.29 2  
6 Unknown Athlete 09 St Thomas Aquina 46.04 2  
7 Dameus, Clariwin 10 Santaluces Commu 46.10 2  
5 Atwell, Kamesha 10 Maynard Evans 46.33 1  
6 Denizard, Angelie 12 Winter Springs 46.86 1  
8 Toppin, Johneisha 11 Bloomingdale Sen 49.04 2  
7 Favors, Ashley 11 Riverview 49.29 1  
8 Bolden, Misha 12 Brandon 56.02 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Port St. Joe 94.50 2) Holy Trinity (Melbourne) 61 3) Community School of Naples 50 4) Maclay 44.50 5) Westminster Academy 36 6) First Academy (Orlando) 32 6) P.K. Yonge School 32 8) Florida Air (Melbourne) 24 9) North Florida Christian 21 10) Graceville High School 18 11) Calvary Christian (FtL) 17 12) Parkway Academy 15 12) Benjamin School 15 14) Lakeland Christian School 13.50 15) Lake Mary Preparatory 13 15) Canterbury (Ft. Myers) 13 17) Keswick Christian (St Pete 12.50 18) Trinity Prep (Winter Park 11 18) Northside Christian (St Pe 11 20) Paxton 10 20) Archbishop Curley 10 20) St Stephen`s Episcopal (B 10 23) Coral Springs Christian 9 23) Providence 9 25) Fort Meade HS 8 26) Crescent City High School 6 26) Admiral Farragut Academy 6 28) Dade Christian 5 28) Branford 5 28) Baker 5 28) Wildwood 5 32) Mount Dora Bible School 4.50 32) Highlands Christian 4.50 34) King's Academy 4 34) Evangelical Christian (Ft 4 34) Oak Hall School 4 37) St. Johns Country Day 3 37) Shorecrest Prep (St Peter 3 37) Warner Christian (South Da 3 37) Moore Haven 3 41) Northwest Christian 2 41) Bishop McLaughlin (Spring 2 43) Jefferson County 1 43) Circle Christian School 1 43) St. Joseph 1 Men - Varsity 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Maclay 64 2) Holy Trinity (Melbourne) 52.50 3) Trinity Prep (Winter Park) 50 4) Upperroom Christian 42 5) King's Academy 36 5) Admiral Farragut Academy 36 7) Mount Dora Bible School 35 8) Sneads High School 26 9) Dade Christian 22 9) Providence 22 11) FAMU 21 12) John Carroll 16 13) St. Joseph 13 14) Northside Christian (St P 12 14) Melbourne Central Catholic 12 16) Santa Fe Catholic Lakelan 11 16) Coral Springs Christian 11 18) Berean Christian 10 19) Indian Rocks Christian (La 9 19) Glades Day 9 21) Evangelical Christian (Ft 8 21) Seven Rivers Christian (L 8 21) Calvary Christian (FtL) 8 21) Parkway Academy 8 21) Hamilton County 8 21) Benjamin School 8 27) P.K. Yonge School 7 28) Crescent City High School 6 28) Graceville High School 6 28) Wildwood 6 28) Lighthouse Christian (DeLa 6 32) Florida Air (Melbourne) 5.50 33) American Heritage (DB) 5 33) Branford 5 33) St. Edward's 5 33) Seacrest Country Day (Nap 5 33) Baker 5 38) Eagle's View 4 38) Hilliard 4 38) Community School of Naple 4 41) Jay 3.50 41) Circle Christian School 3.50 43) North Florida Christian 3 43) Tampa Prep 3 43) Wewahitchka High School 3 43) Faith Christian (Orlando) 3 47) South Florida HEAT 2 47) Out of Door Academy (Sara 2 47) Hawthorne 2 50) Lakeland Christian School 1 50) Bishop John J. Snyder HS 1 50) Shorecrest Prep (St Peter 1 50) Westminster Academy 1 50) Warner Christian (South D 1 50) Florida Deaf 1 Women - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage (Plantat 45 2) Raines 44 3) Dunbar 38 4) Florida High School 36 5) Pope John Paul II 34 6) Lake Wales HS 32 7) Bishop Kenny 30 8) Bolles 24 9) Archbishop McCarthy (Ft. L 23 10) Episcopal 22 11) Rickards High School 20 11) Hallandale 20 13) Titusville 19 14) Jones HS (Orlando) 17 15) Godby HS 16 16) Archbishop Carroll 13.50 17) Rockledge 13 18) Pine Crest (Ft. Lauderdal 11 18) Estero 11 20) South Walton HS 10.50 21) Andrew Jackson 10 21) Boynton Beach 10 21) Tavares High School 10 21) Yulee 10 21) Pahokee 10 26) Coral Shores HS 9 27) Cocoa Beach 8.50 28) Gulliver Prep HS 8 28) Cardinal Gibbons 8 28) West Florida Tech HS 8 28) Key West HS 8 32) Pensacola Catholic HS 7 32) Lely 7 34) Clearwater Central Cathol 6 34) Lincoln Park 6 36) Monsignor Pace (Miami) 5 36) St. Brendan HS 5 36) Ransom Everglades HS 5 36) Baker County (Glen St Mary 5 36) University (Ft. Lauderdal 5 41) Tampa Catholic 4.50 42) Crystal River 4 42) Hialeah Gardens 4 42) Booker 4 45) Middleton HS 3 45) Wesley Chapel HS 3 45) Glades Central 3 45) Academy of Holy Names HS 3 49) Pompano Beach 2 50) Astronaut 1 50) Ponte Vedra HS 1 50) George M. Steinbrenner Hi 1 Men - Varsity 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Godby HS 61 2) Jones HS (Orlando) 28 3) Astronaut 26 4) North Broward Prep 25 5) Andrew Jackson 24 5) Bishop Kenny 24 7) Key West HS 22 7) Cocoa 22 9) Archbishop McCarthy (Ft. L 21 10) Estero 20 11) Monsignor Pace (Miami) 18 12) Bay HS 17 12) Suncoast 17 12) Episcopal 17 15) South Sumter 15 15) Trinity Catholic 15 15) Bishop Moore 15 15) Golden Gate 15 19) Tampa Jesuit HS 14 20) Pine Crest (Ft. Lauderdal 13 20) Berkeley Prep 13 22) Ponte Vedra HS 12 22) American Heritage (Plantat 12 24) Middleton HS 11 24) Lake Highland Prep (Orland 11 26) Tampa Catholic 10 26) Wakulla HS 10 26) Lincoln Park 10 26) Lennard 10 30) Immokalee 9 30) Satellite 9 30) Bolles 9 33) Crystal River 8.20 34) Washington (Miam) 8 34) Clay 8 34) Hallandale 8 37) South Ft. Myers 7 37) Cocoa Beach 7 39) Matanzas HS 6.50 40) Rickards High School 6 40) South Walton HS 6 42) Booker 5.20 43) Inlet Grove 5 43) West Florida Tech HS 5 43) Lely 5 46) Ransom Everglades HS 4 46) Raines 4 48) St. Andrew's 3 49) Island Coast 2 49) Umatilla HS 2 49) LaSalle 2 49) University (Ft. Lauderdal 2 49) Rockledge 2 54) Tavares High School 1.50 55) Frostproof 0.20 55) Dunbar 0.20 55) Fort White 0.20 Women - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Pine Forest 92 2) Fort Lauderdale 42 3) Miami Jackson 41 4) Chiles 38 5) Oak Ridge HS 31 6) Ft. Myers 29.75 7) Gainesville 27 8) Lakewood HS 25 9) Lakewood Ranch 22 10) Miami Central 20 11) Milton 18.75 12) Brooksville Central HS 18 12) Sebastian River 18 14) Wolfson 16 15) Ridgewood 14 16) Edgewater (Orlando) 13.75 17) Forrest (Jacksonville) 13 17) Bellview 13 19) Winter Haven HS 11 20) Niceville 10.75 21) Viera 10 21) South Fork 10 23) Zepherhills 8 23) Escambia 8 25) St. Cloud HS 7 25) Barron Collier 7 25) Fort Walton Beach 7 28) Menendez 6.50 29) Naples 6 29) Gulf Breeze 6 29) Plant City 6 32) Springstead HS 5 32) Hillsborough HS (Tampa) 5 32) Navarre 5 32) Miami Norland 5 36) Eastside (Gainesville) 4 36) Charlotte 4 36) Celebration HS 4 36) Durant High School 4 40) Mitchell HS 3 40) Leesburg 3 40) Boca Ciega HS 3 40) Dillard (Fort Lauderdale) 3 40) Bartram Trail 3 45) Lecanto 2.50 46) Palm Beach Lakes 2 46) East Bay (Gibsonton) 2 46) Palmetto 2 46) Lemon Bay 2 50) Lake Region HS 1 50) King HS (Tampa) 1 50) Pensacola 1 50) George Jenkins HS 1 Men - Varsity 3A - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Charlotte 48.50 2) Fort Walton Beach 38 3) Palm Beach Lakes 37 4) Belen Jesuit 35 5) Leon 29 6) Hillsborough HS (Tampa) 28 7) Miami Norland 25 8) Miami Jackson 22 8) Niceville 22 10) Lincoln 21 11) Lakewood HS 17 12) Creekside 16 12) Dwyer 16 14) Mariner 15 15) Pine Forest 14 16) Washington (Pensacola) 13.33 17) Gibbs HS 13 17) Edgewater (Orlando) 13 19) Miami Central 12 20) Chiles 11 21) Lakeland HS 10 21) Crestview 10 21) Harmony HS 10 21) Nature Coast Tech 10 21) Wiregrass Ranch 10 21) Bartow HS 10 27) Viera 9 27) Pensacola 9 29) Largo HS 8 29) George Jenkins HS 8 29) Bellview 8 29) Barron Collier 8 33) Forrest (Jacksonville) 7 33) Celebration HS 7 35) Seabreeze 6.33 35) Hollywood Hills (Hollywoo 6.33 37) Lemon Bay 6 37) Lake Weir 6 37) Wolfson 6 40) Terry Parker 5 40) Manatee 5 40) Fort Pierce Central 5 40) Plant City 5 40) Choctawhatchee 5 45) Sebastian River 4.50 46) Bayshore 4 47) Kathleen 3 47) Armwood High School 3 47) Gulf Breeze 3 47) Gainesville 3 51) Dunedin HS 2.50 52) Milton 2 52) Baker (Cape Coral) 2 52) Sebring HS 2 52) Columbia 2 56) New Smyrna Beach 1 56) Ft. Myers 1 56) Venice 1 56) King HS (Tampa) 1 60) Citrus 0.50 Women - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored ===================================================================================== 1) Miami Northwestern 85 2) Miami Southridge 60 3) Boyd Anderson 54 4) Winter Park High School 48 5) Wekiva HS (Apopka) 35 6) St. Thomas Aquanis 27.50 7) Vero Beach 26 8) South Dade 25 9) Osceola HS (Kissimmee) 20 10) Mandarin HS 17 10) Dr. Krop 17 10) Everglades 17 13) Freedom HS (Orlando) 16 14) Coral Reef 15 15) Boone High School 14 16) South Lake (Groveland) 12 17) Countryside (Clearwater) 10 17) Seminole Ridge 10 17) Dr. Phillips High School 10 17) Reagan/Doral 10 17) Wharton 10 22) Buchholz HS 9 23) Royal Palm Beach 8 23) Nova 8 23) East Ridge (Clermont) 8 23) Santaluces 8 27) Sarasota High School 7.50 28) Douglas (Parkland) 7 29) Evans High School 6 29) Blanche Ely 6 31) Colonial High School 5 31) West Orange (Winter Garde 5 33) Lourdes 4 33) Ferguson 4 33) Seminole HS (Sanford) 4 33) Tampa Bay Tech 4 37) Clearwater 3 37) Miami Carol City 3 37) Lake Mary High School 3 37) Ocala Forest HS 3 41) Riverview 2.50 41) Coral Springs 2.50 43) East Lake 2 43) West Broward 2 43) Orange Park 2 43) Apopka High School 2 43) Palm Bay 2 43) Hagerty HS (Oviedo) 2 49) Plantation 1 Men - Varsity 4A - Team Rankings - 17 Events Scored ===================================================================================== 1) St. Thomas Aquanis 65 2) Columbus 49 3) Miami Northwestern 38 4) South Dade 30 4) John I. Leonard 30 6) Boone High School 29 7) Blanche Ely 25 7) Dr. Phillips High School 25 9) Melbourne HS 21.50 10) Orange Park 20 10) Buchholz HS 20 12) South Broward 19 13) Miami Carol City 18 14) Deltona High School 17.50 15) Cypress Creek High School 16 15) Plant 16 17) Flagler Palm Coast HS 13 18) American (Hialeah) 12 19) Chamberlain HS 11 19) Countryside (Clearwater) 11 19) Olympia HS (Orlando) 11 22) Park Vista 10.50 23) Fleming Island HS 10 24) DeLand High School 9 25) Winter Park High School 8 25) Flanagan 8 25) Evans High School 8 28) Wekiva HS (Apopka) 6 28) Boyd Anderson 6 28) Deerfield Beach 6 28) Apopka High School 6 28) Lake Brantley (Altamonte 6 28) Seminole 6 28) Ferguson 6 28) Vero Beach 6 28) Miami Coral Park 6 28) Hialeah-Miami Lakes 6 38) West Orange (Winter Garde 5 39) Alonso 4.50 40) Goleman 4 40) Mandarin HS 4 40) Miami Southridge 4 40) Sarasota High School 4 40) Spruce Creek (Port Orange 4 40) Coral Springs 4 46) Timber Creek (Orlando) 3 46) Miramar 3 48) North Port High School 2.50 49) Cypress Bay 2 49) Lyman (Longwood) 2 49) Palm Bay 2 52) Coral Reef 1 52) Port Charlotte High School 1 52) Newsome 1 55) Royal Palm Beach 0.50

 

Post to:  
Post as: 
History for Florida FHSAA Outdoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014     1    
2013 1 84 48 1119  
2012 1 175 34 5269  
2011 5 276 16 367  
2010 2 67 2    
2009 1 57 10    
2002 1   1    
2001 1 38 1