Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Massachusetts MIAA Outdoor State Championships

Published by
Shane   on Jun 3 2010, 10:48 PM
Massachusetts MIAA Outdoor State Championships - Jun 5, 2010
Westfield, MA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | Mile | 2 Mile | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | Mile | 2 Mile | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McConnell, Chris 12 Andover 10.75 +0.2 1 10
2 Riley, Kamal 12 Charlestown 10.86 +0.2 1 8
3 Buskey, Brett 11 Blackstone-Millv 10.86 +0.2 1 6
4 Nova, Francis 12 Lawrence 10.95 +0.2 1 5
5 Gondre, Phito 11 New Bedford 11.08 +0.2 1 4
6 Bronsdon, Nick 12 Foxboro 11.10 +0.2 1 3
7 Arcari, Anthony 11 Tewksbury HS 11.12 +0.2 1 2
8 Martin, Jayson 12 Central Catholic 11.17 +0.2 1 1
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 McConnell, Chris 12 Andover 10.79 -0.3 2  
2 Riley, Kamal 12 Charlestown 10.99 +0.3 3  
3 Buskey, Brett 11 Blackstone-Millv 11.01 -0.3 2  
4 Bronsdon, Nick 12 Foxboro 11.06 +0.3 3  
5 Nova, Francis 12 Lawrence 11.06 +0.4 4  
6 Arcari, Anthony 11 Tewksbury HS 11.13 +0.0 1  
7 Martin, Jayson 12 Central Catholic 11.19 +0.3 3  
8 Gondre, Phito 11 New Bedford 11.20 -0.3 2  
9 Malone, Chrys 12 Science & Techno 11.22 +0.0 1  
10 James, Dalton 11 Billerica Memori 11.29 +0.4 4  
11 Wicks, Sam 12 Scituate 11.31 -0.3 2  
12 Louis, George 11 Beverly 11.33 +0.0 1  
13 Ojukwu, John 9 Nashoba Regional 11.34 +0.0 1  
14 Taymes, Ulysses 11 Bedford 11.37 +0.3 3  
15 Anifowose, Joel 12 Brockton 11.38 +0.0 1  
16 Ryder, Quinn 12 Oliver Ames 11.39 +0.3 3  
17 Clements, Devon 11 Bishop Stang 11.42 +0.4 4  
18 Madera, Zach 12 Southwick Tollan 11.52 +0.3 3  
19 Bain, Will 11 Dover-Sherborn 11.53 +0.0 1  
20 Rowe, Nigel 11 Westborough 11.55 +0.3 3  
21 Ramos, Ramon 11 St Marys 11.64 +0.4 4  
22 Cwieka, Jeremy 12 Chicopee 11.68 -0.3 2  
23 Monatlvo, Efrain 10 Saint John's Shr 11.90 +0.4 4  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cuesta, Francesco 12 Lawrence 21.93 +0.2 1 10
2 Henry, Donovan 10 Catholic Memoria 21.99 +0.2 1 8
3 Lindberg, Dana 12 Hingham 22.21 +0.2 1 6
4 Farnham, Pat 11 Andover 22.39 +0.2 1 5
5 Clark, Tyler Singer 12 Falmouth 22.45 +0.2 1 4
6 Durand, Alix 12 Monument High Sc 22.63 +0.2 1 3
7 Sessoms, George 12 St Johns Prep 22.71 +0.2 1 2
8 Ortiz, Xavier 12 Chelsea 22.91 +0.2 1 1
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Henry, Donovan 10 Catholic Memoria 22.13 nwi 1  
2 Lindberg, Dana 12 Hingham 22.16 nwi 2  
3 Cuesta, Francesco 12 Lawrence 22.19 nwi 4  
4 Clark, Tyler Singer 12 Falmouth 22.45 nwi 1  
5 Farnham, Pat 11 Andover 22.54 nwi 3  
6 Durand, Alix 12 Monument High Sc 22.56 nwi 3  
7 Ortiz, Xavier 12 Chelsea 22.71 nwi 1  
8 Sessoms, George 12 St Johns Prep 22.72 nwi 4  
9 Paquin, Teddy 12 Middleboro 22.77 nwi 4  
10 George, Trent 10 Ralph C Mahar Re 22.79 nwi 2  
11 Peuser, Ian 11 Rockland 23.03 nwi 1  
12 Hijleh, Jamal 12 Peabody 23.09 nwi 3  
13 Zorrilla, Jean 11 Lawrence 23.11 nwi 3  
14 Arons, Josh 11 Sharon 23.20 nwi 4  
15 Persons, Kevin 10 Melrose 23.34 nwi 1  
16 Person, Nick 9 Wachusett 23.39 nwi 3  
17 Whitaker, Xavier 11 Mohawk Trail Reg 23.48 nwi 2  
18 Zuo, Cooper 12 Doherty Memorial 23.52 nwi 4  
19 Izatt, Alerx 11 Belchertown 23.62 nwi 2  
20 Schryver, Alex 11 Nashoba Regional 23.66 nwi 4  
21 O'Connell, Dan 11 Oakmont Reg 23.74 nwi 1  
22 Dionne, Ryan 10 Newburyport 23.78 nwi 2  
23 Miller, Melquan 12 Springfield Cent 24.32 nwi 3  
-- Furtado, Alex 11 Archbishop Willi DNF nwi 4  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kadich, Jared 12 St Johns Prep 48.45 3 10
2 Vetere, Mark 12 Andover 49.02 3 8
3 Greene, Chris 12 Norwell 49.11 3 6
4 Andrews, Nik 12 Drury 49.21 3 5
5 Levy, Ben 12 Belmont 49.39 2 4
6 Greene, Ted 12 Norwell 49.42 3 3
7 Penn, Isaiah 11 Newton North 49.47 3 2
8 Raduazzo, Jon 11 Oliver Ames 49.57 3 1
9 Fitzpatrick-Rys, Seamus 10 Murdock 49.87 2  
10 Regan, Tim 12 Sandwich 50.10 2  
11 Cusick, Marcus 12 Diman Reg Vo-Tec 50.16 3  
12 Wilbar, Chris 12 Central Catholic 50.42 2  
13 Capezzuto, Nicholas 11 North Reading 50.46 2  
14 Nickerson, Dan 12 Medfield Senior 50.65 2  
15 Benson, Erik 12 Marshfield 50.74 2  
16 Brekka, Patrick 11 Quabbin Reg Seni 51.04 1  
17 Gray, Nick 12 Franklin 51.22 1  
18 Donnelly, Eric 12 Sacred Heart 51.36 1  
19 MacNeill, Mark 12 Algonquin Region 52.07 1  
20 Frechette-McCall, Hayden 10 Wachusett 52.43 1  
21 Burston, James 12 Putnam Vo Tech 53.02 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burns, Clint 12 Whitman-Hanson R 1:53.97 1 10
2 Foisy, Evan 12 Narragansett Reg 1:55.35 1 8
3 Mullen, Tom 12 Bridgewater-Rayn 1:55.76 1 6
4 Carey, Andrew 12 Belmont 1:55.88 1 5
5 Williams, Brian 12 Foxboro 1:55.99 1 4
6 Sukeforth, Andy 12 Middleboro 1:56.02 1 3
7 Owen, Curt 11 Acton-Boxborough 1:56.19 1 2
8 Brown, Jeff 12 Medfield Senior 1:57.50 1 1
9 Stevens, Brett 12 Dover-Sherborn 1:57.61 1  
10 Allum, Chris 12 East Longmeadow 1:57.93 1  
11 Hubbard, Joel 10 Marshfield 1:58.09 1  
12 Jagelsky, Alex 11 Wachusett 1:58.30 1  
13 McGrath, Sam 12 Tyngsboro 1:58.40 1  
14 Horstman, John 12 South Hadley 1:58.54 1  
15 Gaffney, Mike 12 Dartmouth 1:58.69 1  
16 Looney, Billy 11 Bishop Feehan 1:59.04 1  
17 Souza, Stephen 12 Durfee 1:59.10 1  
18 Lampron, Josh 11 Mansfield 1:59.69 1  
19 Tiger, Mike 11 Old Rochester Re 1:59.91 1  
20 Sullivan, Alexander 10 Northampton 1:59.97 1  
21 Reed, Jake 11 North Middlesex 2:01.01 1  
22 Dooley, Christopher 12 Weymouth 2:01.16 1  
23 Lutke, Jon-Scott 12 Algonquin Region 2:01.76 1  
24 Lyons, Conor 11 Hamilton-Wenham 2:12.27 1  
 
Mens Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Byron 12 Westborough 4:13.20 1 10
2 Pare, Ben 12 Methuen 4:17.36 1 8
3 Varney, Darryl 12 North Andover 4:17.79 1 6
4 Darrah, Max 12 Dennis-Yarmouth 4:21.43 1 5
5 Stamatopulos, Andrew 12 Methuen 4:22.98 1 4
6 McRae, Arleigh 12 Whitinsville Chr 4:24.57 1 3
7 Dourdeville, Dana 11 Old Rochester Re 4:24.88 1 2
8 Sklar, Romey 11 Brookline 4:25.57 1 1
9 Cina, Paul 12 Pembroke 4:25.93 1  
10 Lichtman, Ezra 11 Newton North 4:26.12 1  
11 Bennie, Jeremy 10 Wachusett 4:26.87 1  
12 Robertson, Brendan 10 Westborough 4:27.02 1  
13 Ryan, Andrew 12 Gloucester 4:27.92 1  
14 Eberlein, Jamie 12 Weston 4:33.79 1  
15 Hodgins, Cody 10 Holyoke 4:36.37 1  
16 Wright, Alex 11 West Springfield 4:36.71 1  
17 Archambault, Cody 11 Seekonk 4:36.77 1  
18 Chapley, Caleb 11 Frontier Reg 4:37.36 1  
19 Connors, Kevin 9 Arlington Cathol 4:38.23 1  
20 Harmon, Andrew 11 Hoosac Valley 4:41.76 1  
21 Bates, Christian 12 Canton 4:47.42 1  
22 Graf, Andrew 12 Marblehead 4:50.41 1  
 
Mens 2 Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bleday, John 12 Xaverian Brother 9:04.87 1 10
2 Murray, John 11 Shrewsbury 9:05.34 1 8
3 Horowitz, Coby 12 Nashoba Regional 9:11.87 1 6
4 Reddy, Jared 12 Methuen 9:24.07 1 5
5 Allen, Chris 10 King Philip 9:25.33 1 4
6 McGowan, Patrick 12 Mansfield 9:28.50 1 3
7 Sollowin, Steven 11 Weymouth 9:28.93 1 2
8 Gordon, Dan 11 Plymouth North 9:29.96 1 1
9 Colvin, ED 12 Catholic Memoria 9:34.99 1  
10 Sisay, Chernet 10 Brookline 9:35.47 1  
11 Lutz, Ian 11 Northampton 9:36.01 1  
12 McConville, Mike 10 Hingham 9:39.29 1  
13 Kelley, Ryan 11 Pembroke 9:39.80 1  
14 Fussell, KC 11 Monson 9:41.99 1  
15 Thomas, Kevin 10 Marshfield 9:45.10 1  
16 Baker, Brett 11 Wayland 9:46.12 1  
17 Herring, Andrew 12 Lexington 9:53.85 1  
18 Bennie, Graham 12 Wachusett 9:56.15 1  
19 Gregorek, Johnny 12 Seekonk 9:57.44 1  
20 Green, Jonathan 9 Saint John's Shr 9:59.18 1  
21 Crowley, Dan 10 Ludlow 10:06.06 1  
22 Rollfs, Mark 11 North Reading 10:10.82 1  
23 Harmon, Ethan 11 Hoosac Valley 10:15.41 1  
24 Maida, Angelo 11 Bishop Fenwick 10:26.68 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gomes, Jon 12 New Bedford 14.16 1 10
2 Chambers, Sidney 12 Brockton 14.41 1 8
3 MacDonald, Jackson 12 Hamilton-Wenham 14.75 1 6
4 Dixon, Xavier 12 New Bedford 14.76 1 5
5 Mitchell, Cameron 12 Wakefield 14.76 1 4
6 Quinnie, Josh 11 Attleboro 14.78 1 3
7 Moan, Tim 12 Watertown 14.96 1 2
8 Chu, Chris 12 Andover 14.96 1 1
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Gomes, Jon 12 New Bedford 14.20 1  
2 Quinnie, Josh 11 Attleboro 14.63 3  
3 Dixon, Xavier 12 New Bedford 14.64 2  
4 MacDonald, Jackson 12 Hamilton-Wenham 14.64 2  
5 Mitchell, Cameron 12 Wakefield 14.77 1  
6 Chambers, Sidney 12 Brockton 14.94 3  
7 Chu, Chris 12 Andover 14.95 1  
8 Moan, Tim 12 Watertown 15.30 2  
9 Weeden, Jaquaar 10 Dighton-Rehoboth 15.34 2  
10 Horan, Matt 12 Billerica Memori 15.41 1  
11 Quitzau, Eric 12 Blackstone-Millv 15.45 2  
12 Vaughn, Jon 11 Canton 15.52 3  
13 Downey, Connor 12 Bishop Stang 15.66 3  
14 Mott, Hunter 12 Medway 15.70 3  
15 Bigelow, Steve 12 Winchester 15.71 3  
16 Cross, Liam 10 Falmouth 15.72 2  
17 Ruffing, Shane 11 Westborough 15.77 2  
18 Vibber, Ryan 11 Tewksbury HS 15.96 1  
19 Copella, Dylan 12 Springfield Cath 16.11 3  
20 Adams, Cory 12 Algonquin Region 16.17 2  
21 Copeland, Greg 11 Longmeadow 16.24 1  
22 Sliwsoki, Jason 12 Leicester 16.49 3  
23 Hunter, Matt 12 Lexington 17.50 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Araujo, Aaron 12 New Bedford 53.53 3 10
2 Pulleritis, Chris 11 Acton-Boxborough 54.34 3 8
3 Finigan, Peter 12 Reading Memorial 55.48 3 6
4 Cruikshank, Jair 10 Nashoba Regional 55.50 3 5
5 Myers, Dillon 12 Foxboro 55.77 2 4
6 Russo, Nick 12 Natick 56.20 3 3
7 Gibson, Terrence 11 Rockland 56.21 2 2
8 Bruno, Nate 12 Lenox Memorial 56.37 3 1
9 Geurrier, Berngy 11 Brockton 56.69 2  
10 Coulter, Paul 12 Apponequet Regio 56.84 2  
11 Kelly, Riley 12 Longmeadow 57.03 3  
12 Mailloux, Michael 12 Northampton 57.11 2  
13 MACIEL, Kevin 12 Tewksbury HS 57.86 3  
14 Kirby, Richard 11 Tewksbury HS 58.18 2  
15 Truong, Duy 12 Doherty Memorial 58.40 2  
16 Richardson, David 12 Peabody 58.41 1  
17 Bajko, Mark 12 Newburyport 58.92 1  
18 Ellis, Sam 12 Sandwich 59.08 2  
19 Tilly, Joe 12 Shepherd Hill Re 59.18 1  
20 Teixeira, Jake 11 Seekonk 59.73 1  
21 Tighe, Alex 11 East Longmeadow 1:00.12 1  
22 Thompson, John 12 Shrewsbury 1:00.98 1  
23 O'Laughlin, Kevin 12 Watertown 1:01.58 1  
24 Murray, Justin 12 Holliston 1:02.32 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Farnham, Stevens,
Cayon, McConnel
  Andover 42.37 4 10
2 Relay Team   Lawrence 42.54 4 8
3 West, Chukwu,
Henry, Holmes
  Catholic Memoria 43.22 4 6
4 Martin, Musumarr,
Penzo, Peralta
  Central Catholic 43.23 4 5
5 Clarence, Louis-Je,
Cherduvi, Chambers
  Brockton 43.34 4 4
6 Tavares, Stevens,
Kimber, Ducasse
  Lynn English 43.49 3 3
7 Williams, Gondre,
Gomes, Dixon
  New Bedford 43.52 4 2
8 Bennett, Burwell,
Degirola, SR
  North Attleboro 43.60 4 1
9 Allen, Burke,
Cauldwel, Hill
  Mansfield 43.73 3  
10 Collin, Huynh,
Miranda, Walters
  Randolph 43.74 4  
11 Relay Team   Springfield Cent 43.91 3  
12 Relay Team   Billerica Memori 44.26 3  
13 Relay Team   East Bridgewater 44.31 1  
14 Relay Team   Rockland 44.34 3  
15 Lezema, Jones,
Simpson, Wells
  Milton 44.46 3  
16 Keeley, Santiago,
Bota, Cherico
  Ayer 44.47 2  
17 Lindberg, Rein,
Stone, Thompson
  Hingham 44.51 2  
18 Relay Team   Doherty Memorial 44.73 2  
19 Relay Team   Ralph C Mahar Re 44.82 2  
20 Clements, Custadio,
Downey, Garant
  Bishop Stang 44.88 3  
21 Relay Team   Blackstone-Millv 45.02 2  
22 Relay Team   Saint John's Shr 45.02 1  
23 Relay Team   Belchertown 45.03 2  
24 Relay Team   Watertown 45.19 1  
25 Relay Team   Chicopee 45.68 3  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Stevens, Cayon,
O'Neill, Vetere
  Andover 3:19.06 3 10
2 Cauldwel, Kilduff,
Gannon, King
  Mansfield 3:20.03 3 8
3 Crosby, West,
Kadich, Oesterli
  St Johns Prep 3:20.84 3 6
4 Relay Team   Acton-Boxborough 3:21.36 3 5
5 Finigan, Greenfie,
McCarthy, Parrelli
  Reading Memorial 3:22.41 3 4
6 Saintil, Rozanski,
Israel, Dean
  Boston College ( 3:24.79 2 3
7 Thomas, Rolim,
Rolim, Chen
  Somerville 3:24.81 2 2
8 Reid, Norgaard,
Mullen, Macdonal
  Bridgewater-Rayn 3:24.90 3 1
9 Carey, Deignan,
Green, Levy
  Belmont 3:28.29 2  
10 Alteon, Cockrell,
Manning, Trafford
  Milton 3:28.34 1  
11 Relay Team   Wachusett Region 3:28.65 2  
12 Beland, Bronsdon,
Cardarel, Myers
  Foxboro 3:28.92 3  
13 Relay Team   East Bridgewater 3:29.04 1  
14 Relay Team   Abington 3:29.49 2  
15 Relay Team   East Longmeadow 3:30.22 1  
16 Relay Team   Algonquin Region 3:31.29 1  
17 Crawford, Kinuthia,
Louis, Mbengam
  Randolph 3:32.38 3  
18 Bourque, Fazio,
Grady, Rink
  Malden Catholic 3:32.63 2  
19 Relay Team   Shepherd Hill Re 3:34.14 1  
20 Relay Team   Minnechaug Reg 3:38.18 1  
-- Relay Team   Nashoba Regional DQ 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lilja, Kelley,
Pare, Reddy
  Methuen 7:52.45 1 10
2 Vetere, Goodwin,
Waller, Voorhees
  Andover 7:55.54 1 8
3 Boyle, Hernon,
Lampron, Tyner
  Mansfield 7:57.82 1 6
4 Finigan, Greenfie,
Hagan, Lawton
  Reading Memorial 7:58.59 1 5
5 Wakimoto, Uruci,
Olson, O'Brien
  Newton South 8:00.83 1 4
6 Relay Team   Nashoba Regional 8:02.56 1 3
7 Eisenste, Krirg,
Matera, Moynihan
  Wellesley 8:03.13 1 2
8 Clerx, O'Brien,
Corkery, McShane
  Bishop Feehan 8:03.55 1 1
9 Murphy, SR,
Vitulli, Webber
  Central Catholic 8:04.05 1  
10 Carpente, Dunn,
Hurd, Hurd
  Gloucester 8:05.86 1  
11 Bush, Polich,
SR, Jones
  Westborough 8:06.17 1  
12 Barnes, Koenig,
Russell, Ellersic
  Lincoln-Sudbury 8:07.17 1  
13 Newman, Hanifan,
Coffman, Calcagno
  Boston College ( 8:08.79 1  
14 Relay Team   Whitinsville Chr 8:10.45 1  
15 Connolly, Ferro,
Hansen, Nickerso
  Silver Lake Regi 8:12.30 1  
16 Blaides, Clarke,
Horvath, Malchik
  Concord-Carlisle 8:14.79 1  
17 Relay Team   Wachusett Region 8:16.06 1  
18 Dutton, Savage,
Kasirye, Taranto
  Burlington 8:19.47 1  
19 Ford, Hoye,
Medeiros, Moitozo
  Dighton-Rehoboth 8:19.85 1  
20 Chirokas, Kenney,
McDonald, O'Donnel
  Westwood 8:21.22 1  
21 Relay Team   Newburyport 8:22.12 1  
22 Relay Team   Ludlow 8:26.69 1  
23 Relay Team   Northampton 8:29.85 1  
24 Relay Team   Seekonk 8:33.33 1  
25 Relay Team   Hamilton-Wenham 8:36.46 1  
26 Relay Team   Norton 8:37.12 1  
27 Relay Team   Southwick Tollan 8:37.14 1  
28 Relay Team   Pittsfield 8:39.43 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bombaugh, Sam 12 Falmouth 60-07.00(18.47m) 1 10
2 Margiotta, Gus   Gloucester 55-06.75(16.94m) 1 8
3 Borrelli, Zachary 12 Central Catholic 54-07.50(16.65m) 1 6
4 Hagermoser, Peter 12 Nashoba Regional 51-03.00(15.62m) 1 5
5 Cadigan, Chris 12 Boston College ( 50-07.50(15.43m) 1 4
6 Coauette, Dan 11 Attleboro 50-05.50(15.38m) 1 3
7 Mazyck, Zach 11 Wachusett 49-10.25(15.20m) 1 2
8 Enos, Sean 11 St Johns Prep 49-04.75(15.06m) 1 1
9 Moore, Troy 12 Saint John's Shr 48-04.75(14.75m) 1  
10 Hoffman, Joe 11 Burlington 48-03.75(14.73m) 1  
11 Lusas, Cody 11 Melrose 48-03.25(14.71m) 1  
12 Dupont, Tresley 11 Durfee 48-02.75(14.70m) 1  
13 Moore, Ryan 12 Xaverian Brother 48-00.00(14.63m) 1  
14 Harvey, Orlando 12 Chicopee 47-08.75(14.55m) 1  
15 Durant, Mason 12 St Joseph Centra 47-05.25(14.46m) 1  
16 Gratzer, Bobby 12 Pembroke 47-02.00(14.38m) 1  
17 Wilson, Greg 12 Bishop Stang 47-01.00(14.35m) 1  
18 Mahoney, Sean 12 Carver 47-00.00(14.33m) 1  
19 Laclair, Zach 11 North Attleboro 45-11.75(14.01m) 1  
20 Nardone, Zachary 11 Bishop Fenwick 45-11.00(14.00m) 1  
21 Powell, Tom 12 Ralph C Mahar Re 45-08.00(13.92m) 1  
22 Knox, Stephen 11 Lynnfield 45-01.75(13.76m) 1  
23 Gonyea, Adam 12 Auburn 44-11.25(13.70m) 1  
24 Powers, Jeffrey 12 Northampton 43-05.25(13.24m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tallman, Drew 12 Boston College ( 170-08(52.02m) 1 10
2 Margiotta, Gus   Gloucester 168-10(51.46m) 1 8
3 Ebbs, Conor 12 Newton North 162-06(49.53m) 1 6
4 Borrelli, Zachary 12 Central Catholic 157-02(47.90m) 1 5
5 Peter, Kevin 12 North Attleboro 155-02(47.29m) 1 4
6 Lattrell, Zachary 12 Central Catholic 154-08(47.14m) 1 3
7 Bombaugh, Sam 12 Falmouth 153-05(46.76m) 1 2
8 Gratzer, Bobby 12 Pembroke 151-08(46.23m) 1 1
9 King, Conway 12 JD O'Bryant 146-08(44.70m) 1  
10 Stone, Jackson 11 Hingham 145-08(44.40m) 1  
11 Horne, Chris 12 Lowell 143-06(43.74m) 1  
12 Enos, Sean 11 St Johns Prep 141-03(43.05m) 1  
13 Wilson, Greg 12 Bishop Stang 140-05(42.80m) 1  
14 McLaughlin, Pat 12 Carver 140-02(42.72m) 1  
15 Hagermoser, Peter 12 Nashoba Regional 138-08(42.27m) 1  
16 Kallas, George 11 Beverly 138-05(42.19m) 1  
17 Knox, Stephen 11 Lynnfield 131-08(40.13m) 1  
18 Latour, John 10 Amherst-Pelham R 131-00(39.93m) 1  
19 Dayton, Mickey 12 Pittsfield 130-08(39.83m) 1  
20 Mahoney, Sean 12 Carver 128-01(39.04m) 1  
21 Hamel, Matt 11 Westfield 127-05(38.84m) 1  
22 Flink, Doug 12 Auburn 125-10(38.35m) 1  
23 Baltzell, Evan 11 Sutton Memorial 120-07(36.75m) 1  
24 Thompson, Matt 11 Clinton 117-05(35.79m) 1  
25 Kolis, J.J. 12 Hoosac Valley 100-03(30.56m) 1  
-- Unis, Chirs 11 Gloucester FOUL(--) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Quinn, Kyle 11 Somerset 202-06(61.72m) 1 10
2 Kabakjian, Spencer 12 Falmouth 189-01(57.63m) 1 8
3 Kelly-Reid, Raheem 12 Chicopee 182-00(55.47m) 1 6
4 McCummings, Scott 12 Natick 180-11(55.14m) 1 5
5 Swords, Brandon 12 Westfield 174-03(53.11m) 1 4
6 Sterndale, Richard 11 Westborough 171-09(52.35m) 1 3
7 Fodera, Anthony 11 Reading Memorial 165-08(50.50m) 1 2
8 McLaughlin, Pat 12 Carver 161-00(49.07m) 1 1
9 McNamara, Willy 12 Stoughton 161-00(49.07m) 1  
10 Howe, Timothy 12 Quabbin Reg Seni 159-09(48.69m) 1  
11 Croteau, Brett 12 Dighton-Rehoboth 159-04(48.56m) 1  
12 Sheehan, Scott 11 St Johns Prep 158-02(48.21m) 1  
13 Chupka, Zac 11 Douglas Middle 152-09(46.56m) 1  
14 Sandfield, Dakota 12 Athol 151-06(46.18m) 1  
15 Marks, Fred 11 Athol 148-00(45.11m) 1  
16 Hathaway, Raeburn 11 Holliston 148-00(45.11m) 1  
17 Caito, Shane 12 Dighton-Rehoboth 147-07(44.98m) 1  
18 Doherty, Liam 12 Bishop Feehan 147-06(44.96m) 1  
19 Jordan, Chris 12 Taunton 146-09(44.73m) 1  
20 McWilliams, David 12 Harwich 143-11(43.87m) 1  
21 Rea, Thomas 12 Wakefield 143-02(43.64m) 1  
22 Adley, Myles 12 Lexington 138-08(42.27m) 1  
23 George, Greg 12 Shrewsbury 133-06(40.69m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fairfield, Corey 12 Millis 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Belton, Tobey 11 Saint John's Shr 6-04.00(1.93m) 1 8
3 Gomes, Jon 12 New Bedford 6-04.00(1.93m) 1 6
4 Staley, Nick 11 Boston College ( 6-04.00(1.93m) 1 5
10 Connors, Jake 12 Winthrop 6-02.00(1.88m) 1  
11 Higgins, Brandon 12 Bourne 6-02.00(1.88m) 1  
5 Richardson, Tristan 11 North Attleboro 6-02.00(1.88m) 1 3.50
5 Durkin, Jack 12 St Johns Prep 6-02.00(1.88m) 1 3.50
7 Babinski, Cory 11 Westfield 6-02.00(1.88m) 1 1.50
7 Nichols, Kevin 11 Nauset Regional 6-02.00(1.88m) 1 1.50
9 Bernardin, Andrew 12 North Andover 6-02.00(1.88m) 1  
12 Destin, Angelito 12 Doherty Memorial 6-00.00(1.83m) 1  
13 Yoder, Sam 11 Bishop Feehan 6-00.00(1.83m) 1  
14 Sullivan, Connor 53 Oliver Ames 6-00.00(1.83m) 1  
14 Sidney, Matt 11 Canton 6-00.00(1.83m) 1  
16 Grube, Zachary 10 Peabody 6-00.00(1.83m) 1  
17 Hufziger, John 11 North Andover 5-10.00(1.78m) 1  
17 Berry, Albert 11 Falmouth 5-10.00(1.78m) 1  
17 DeCouto, Dale 12 Joseph Case 5-10.00(1.78m) 1  
20 Laurin, Sam 12 Chicopee Compreh 5-10.00(1.78m) 1  
21 Santana, Andre 11 Doherty Memorial 5-10.00(1.78m) 1  
-- Callahan, William 12 Auburn NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 MacDonald, Jackson 12 Hamilton-Wenham 23-08.25(7.22m) -0.4 1 10
2 Louis, George 11 Beverly 22-09.75(6.95m) +0.0 1 8
3 McDonald, Ross 12 Newton South 22-06.75(6.88m) +0.0 1 6
4 Gondre, Phito 11 New Bedford 22-06.25(6.86m) +0.0 1 5
5 Weaver, Marquis 12 Brockton 22-05.50(6.85m) +0.0 1 4
6 Roche, Jason 12 Palmer 22-04.00(6.81m) +0.0 1 3
7 Williams, Arthur 12 Science & Techno 22-03.50(6.79m) +0.0 1 2
8 Williams, Ricky 11 New Bedford 21-11.00(6.68m) -0.1 1 1
10 Hill, Mark 10 Sutton Memorial 21-07.00(6.58m) +0.0 1  
9 Langes, Craig 11 Woburn 21-07.00(6.58m) +0.0 1  
11 Burston, Civic 11 Springfield Cent 21-04.50(6.52m) +0.0 1  
12 Gibson, Terrence 11 Rockland 21-04.50(6.52m) +0.0 1  
13 Bronsdon, Nick 12 Foxboro 20-08.50(6.31m) +0.0 1  
14 Obiefuna, Olisa 10 Saugus 20-07.75(6.29m) +0.0 1  
15 Whitson, Brendan 12 Auburn 20-05.75(6.24m) +0.0 1  
16 Greaney, Patrick 11 Mansfield 20-05.75(6.24m) +0.0 1  
17 Perkins, Quinton 10 Fitchburg 20-05.25(6.23m) +0.6 1  
18 Frazier, Eddie 11 Burncoat Senior 20-01.50(6.13m) +0.0 1  
19 Hilliard, Gregory 12 Brockton 20-01.50(6.13m) +0.0 1  
20 Blakeslee, Alex 12 Shrewsbury 19-09.00(6.02m) +0.0 1  
21 Dieujuste, Jonathan 12 Weston 19-06.75(5.96m) nwi 1  
22 Hughes, Jeff 11 Belchertown 19-02.50(5.85m) +0.0 1  
23 Knapton, Ian 11 Old Rochester Re 19-01.25(5.82m) -0.1 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Obiefuna, Olisa 10 Saugus 45-09.25(13.95m) +0.0 1 10
2 Arisme, Ricky 12 Somerville 45-07.75(13.91m) +0.0 1 8
3 Hilliard, Gregory 12 Brockton 45-07.50(13.91m) +0.0 1 6
4 Nkamebo, Tchuijo 10 Amherst-Pelham R 45-06.50(13.88m) +0.0 1 5
5 Lindberg, Dana 12 Hingham 44-09.50(13.65m) -0.3 1 4
6 Dieujuste, Jonathan 12 Weston 44-06.00(13.56m) -1.0 1 3
7 Donovan, Thomas 12 Holliston 44-05.00(13.54m) +0.0 1 2
8 Pagliuca, Dana 9 Xaverian Brother 44-03.75(13.51m) -1.0 1 1
9 Walcott, Nick 12 Framingham 44-02.00(13.46m) +0.0 1  
10 Niemec, Robert 11 Chicopee Compreh 44-00.00(13.41m) +0.8 1  
11 Chambers, Sidney 12 Brockton 43-09.00(13.34m) -0.6 1  
12 Marcus, Allan 12 North Andover 43-04.00(13.21m) +0.0 1  
13 Saintil, Herby 12 Boston College ( 43-02.50(13.17m) +0.0 1  
14 Callender, Justin 10 New Bedford 43-01.00(13.13m) +0.0 1  
15 Frazier, Eddie 11 Burncoat Senior 43-00.75(13.13m) +0.1 1  
16 Hill, Jeff 11 Mansfield 42-08.50(13.02m) -0.7 1  
17 Kirlis, Eric 12 Hamilton-Wenham 42-08.25(13.01m) +0.0 1  
18 Brayboy, Adid   Fenway 42-07.25(12.99m) +0.0 1  
19 Webster, Ryan 10 Hopkinton 42-04.00(12.90m) +0.0 1  
20 Nosamiefan, Dolo 12 Boston College ( 42-03.25(12.88m) +0.2 1  
21 Griffis, Jack 12 Shrewsbury 42-01.25(12.83m) +0.0 1  
22 Burston, James 12 Putnam Vo Tech 41-09.50(12.74m) +1.4 1  
23 Judge, Tim 12 East Bridgewater 41-02.50(12.56m) +0.0 1  
24 Baidoo, Manny 12 Doherty Memorial 41-00.25(12.50m) +0.0 1  
25 Langes, Craig 11 Woburn 40-10.00(12.45m) +0.0 1  
26 Carpenter, Kevin 11 Lenox Memorial 40-09.75(12.44m) +0.2 1  
27 Dumas, Ned 12 Bartlett 40-07.25(12.38m) +0.0 1  
28 Dillingham, Roger 12 Silver Lake Regi 38-07.50(11.77m) +0.1 1  
-- Brown, Enrique 11 Durfee FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDonald, Ross 12 Newton South 15-00.00(4.57m) 1 10
2 Perkins, Ryan 12 Saint John's Shr 14-06.00(4.42m) 1 8
3 Vetere, Adam 12 Andover 14-00.00(4.27m) 1 6
4 Copeland, Greg 11 Longmeadow 13-06.00(4.11m) 1 5
5 Santos, Christopher 12 Tewksbury HS 13-00.00(3.96m) 1 3.50
5 Reading, Mike 12 North Andover 13-00.00(3.96m) 1 3.50
7 Sullivan, Brendan 10 Westford Academy 13-00.00(3.96m) 1 2
10 Delisle, Zachary 11 Chicopee Compreh 12-06.00(3.81m) 1  
11 Millar, Luke 12 Saint John's Shr 12-06.00(3.81m) 1  
12 Delvalle, Preston 12 Chicopee Compreh 12-06.00(3.81m) 1  
13 King, Garrett 11 Amesbury 12-06.00(3.81m) 1  
8 Vetere, Mark 12 Andover 12-06.00(3.81m) 1 1
9 Plummer, Charles 11 Westborough 12-06.00(3.81m) 1  
14 Kirby, Richard 11 Tewksbury HS 12-00.00(3.66m) 1  
15 Poulin, Kendrick 11 Hamilton-Wenham 12-00.00(3.66m) 1  
16 Backiel, Patryk 11 New Bedford 12-00.00(3.66m) 1  
17 Plummer, Will 11 Westborough 12-00.00(3.66m) 1  
18 Ernest, David 11 Lynnfield 11-06.00(3.51m) 1  
19 Hastings, Cameron 9 North Reading 11-00.00(3.35m) 1  
19 Saliga, Ryan 12 Marlborough 11-00.00(3.35m) 1  
-- Sullivan, Dylan 11 Wayland NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Christian, Jen 12 Springfield Cent 12.12 +0.2 1 10
2 O'Dea, Molly 12 Hingham 12.28 +0.2 1 8
3 Allen, Tayla 11 Westwood 12.35 +0.2 1 6
4 Samuels, Shanteana 11 Monument High Sc 12.38 +0.2 1 5
5 Baldwin, Kayla 12 Andover 12.58 +0.2 1 4
6 Banks, Ezra 12 Newton South 12.58 +0.2 1 3
7 Robitaille, Briana 9 Attleboro 12.73 +0.2 1 2
8 Murphy, Taelour 11 Triton Regional 12.73 +0.2 1 1
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Christian, Jen 12 Springfield Cent 12.20 +0.6 2  
2 O'Dea, Molly 12 Hingham 12.33 +0.5 3  
3 Allen, Tayla 11 Westwood 12.35 +0.5 1  
4 Samuels, Shanteana 11 Monument High Sc 12.50 +0.5 1  
5 Murphy, Taelour 11 Triton Regional 12.62 +0.5 1  
6 Banks, Ezra 12 Newton South 12.63 +0.6 2  
7 Baldwin, Kayla 12 Andover 12.68 +0.5 1  
8 Robitaille, Briana 9 Attleboro 12.75 +0.6 2  
9 Wheaton, Alexandra 12 Weston 12.79 +0.6 2  
10 Jaboin, Jen 12 Sharon 12.81 +0.6 2  
11 Daniel, Carly 10 Wellesley 12.83 +0.5 3  
12 Ferriera, Aleasha 10 Ludlow 12.88 +0.5 3  
13 Jones, Haven 11 Algonquin Region 12.89 +0.5 1  
14 Haliday, Jasmine 11 Melrose 12.92 +0.5 1  
15 St.Preux, Melissa 11 Dedham 12.93 +0.6 2  
16 Rideout, Aimee 12 Woburn 12.95 +0.6 2  
17 Hilton, Sarah 11 Groton-Dunstable 13.04 +0.5 3  
18 Kaswandik, Megan 10 Douglas Middle 13.07 +0.6 2  
19 Ledin, Krista 11 West Bridgewater 13.08 +0.5 3  
20 Harris, Dynasty 11 Springfield Cent 13.08 +0.5 3  
21 Williams, Courtney 11 Norton 13.21 +0.5 1  
22 Simeone, Kristen 12 Southwick Tollan 13.29 +0.5 3  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Robinson, Rebecca 10 Arlington 24.77 -0.8 1 10
2 Janeczak, Hannah 12 Doherty Memorial 24.89 -0.8 1 8
3 Yates, Selena 10 Holyoke 25.17 -0.8 1 6
4 Tabin, Brianna 11 South Hadley 25.22 -0.8 1 5
5 Rice, Emma 11 Boston Latin 25.23 -0.8 1 4
6 Ryan, Cory 11 Norwood 25.29 -0.8 1 3
7 Bishop, Eve 11 Andover 25.40 -0.8 1 2
8 Comer, Kayla 10 Mansfield 25.72 -0.8 1 1
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Robinson, Rebecca 10 Arlington 24.82 nwi 1  
2 Janeczak, Hannah 12 Doherty Memorial 24.84 nwi 3  
3 Yates, Selena 10 Holyoke 25.02 nwi 2  
4 Bishop, Eve 11 Andover 25.14 nwi 3  
5 Ryan, Cory 11 Norwood 25.36 nwi 2  
6 Rice, Emma 11 Boston Latin 25.43 nwi 2  
7 Tabin, Brianna 11 South Hadley 25.43 nwi 3  
8 Comer, Kayla 10 Mansfield 25.57 nwi 1  
9 Dawidczyk, Emily 9 Oxford 26.00 nwi 1  
10 Mehlman, Julia 10 North Andover 26.01 nwi 1  
11 Stoyle, Becky 11 Pembroke 26.05 nwi 3  
12 Goodwin, Meaghan 11 Lynnfield 26.09 nwi 1  
13 Vicino, Kat 12 Old Rochester Re 26.17 nwi 3  
14 Mbengam, Anna 10 Randolph 26.20 nwi 3  
15 Elinoff, Katelyn 9 Hingham 26.30 nwi 2  
16 Gervais, Targie 12 Springfield Cent 26.44 nwi 2  
17 Kasper, Candace 10 East Longmeadow 26.54 nwi 3  
18 Roderick, Sarah 11 Nauset Regional 26.56 nwi 1  
19 Hodgerny, Brittany 11 Leicester 26.60 nwi 2  
20 Kroll, Samantha 10 North Attleboro 26.62 nwi 1  
21 Quinn, Carolin 12 Bishop Connolly 27.23 nwi 3  
22 Hill, Emily 9 Dedham 27.46 nwi 1  
23 Campbell, Kaitlynn 12 Assabet Valley T 27.55 nwi 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 O'Flynn, Hannah 57 Ispwich High 56.16 3 10
2 Narbonne, Mimi 11 Bromfield 56.80 3 8
3 Knous, Kendall 10 Franklin 56.87 3 6
4 Fagade, Titi 12 Wachusett 57.16 3 5
5 Daley, Tiffany 12 Algonquin Region 57.25 3 4
6 Freeman, Tove 10 Quabbin Reg Seni 58.39 3 3
7 Fisher, Jennifer 11 Minnechaug Reg 58.43 3 2
8 Watts, Ivy 11 Waltham 58.92 2 1
9 McGuffie, Hulerie 10 Lynn Classical 58.98 2  
10 Powers, Katie 11 Cardinal Spellma 59.16 2  
11 Persip-Edwards, Harmony 10 Taconic 59.49 3  
12 Pariseau, Marissa 11 Somerset 59.63 1  
13 Maloney, Karly 11 Lowell 59.77 2  
14 Landry, Meg 11 Marshfield 59.89 2  
15 Flores, Talia 10 Watertown 59.89 1  
16 Nee, Julia 11 Duxbury 1:00.12 1  
17 McGuirk, Emma 11 Marblehead 1:00.70 2  
18 Muscaro, Carly 9 Ashland 1:00.90 2  
19 Blauner, Rachel 10 East Bridgewater 1:01.74 1  
20 Kaczynski, Christina 12 Danvers 1:01.92 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Keklak, Andrea 11 Lincoln-Sudbury 2:12.89 1 10
2 Tucker, Leanne 11 Tewksbury HS 2:12.99 1 8
3 Gillis, Margo 11 Newton North 2:14.70 1 6
4 Crowe, Marika 10 Lincoln-Sudbury 2:15.12 1 5
5 Scanlan, Mary 11 Pembroke 2:16.32 1 4
6 Pryor, Devin 11 Dartmouth 2:17.17 1 3
7 Grotz, Emily 11 Oliver Ames 2:17.19 1 2
8 Markham, Jennifer 10 Lunenburg 2:17.61 1 1
9 Neves, Courtney 11 New Bedford 2:17.69 1  
10 Kapinos, Jen 12 Agawam 2:18.06 1  
11 Hubbard, Jocelyn 10 Marshfield 2:21.29 1  
12 Collins, Amy 9 Wachusett 2:22.16 1  
13 Nixon, Kallie 12 Medfield Senior 2:22.36 1  
14 Thomas, Jenn 12 Bishop Feehan 2:22.46 1  
15 Daly, Hannah 10 Ashland 2:24.23 1  
16 Larson, Emma 11 Northampton 2:25.77 1  
17 Haley, Faye 10 Bishop Fenwick 2:26.10 1  
18 Berkowicz, Julia 10 Whitinsville Chr 2:26.64 1  
19 Holley, Jen 11 Ludlow 2:26.89 1  
20 Ellis, Stephanie 12 Gardner 2:27.09 1  
21 Gagnon, Erica 11 Archbishop Willi 2:27.42 1  
22 Laviolette, Halie 10 Palmer 2:30.99 1  
 
Womens Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alder, Monica 12 Beverly 4:56.09 1 10
2 O'Keefe, Kathy 11 Newton South 4:56.78 1 8
3 Poretta, Alanna 12 Pentucket Region 5:00.46 1 6
4 Williamson, Laura 10 Wachusett 5:04.58 1 5
5 Lanois, Alison 11 Hamilton-Wenham 5:06.84 1 4
6 Hanley, Viviana 11 Bishop Feehan 5:07.90 1 3
7 Smith, Nora 10 Westwood 5:10.78 1 2
8 Baan, Annaliese Vander 11 Whitinsville Chr 5:11.07 1 1
9 Salit, Jennifer 11 Seekonk 5:11.71 1  
10 Pohl, Abigail 9 Weston 5:11.92 1  
11 Rocha, Catarina 9 Peabody 5:12.15 1  
12 Oram, Ally 12 Marlborough 5:12.53 1  
13 Jowett, Lanie 10 Central Catholic 5:12.93 1  
14 O'Dea, Jordan 9 Dennis-Yarmouth 5:15.19 1  
15 Tyburski, Ali 12 Shepherd Hill Re 5:16.10 1  
16 Mullins, Maggie 10 Andover 5:16.63 1  
17 Dudek, Jenny 11 Agawam 5:17.02 1  
18 Blackman, Camille 10 Longmeadow 5:17.09 1  
19 Sullivan, Tara 11 Ursuline Academy 5:18.36 1  
20 Fullerton, Beth 12 Haverhill 5:21.68 1  
21 Keiran, Sarah 9 Ispwich High 5:23.21 1  
22 Whitaker, Kelsey 10 Notre Dame Acade 5:27.19 1  
23 Ford, Viviane 11 Northampton 5:29.98 1  
24 Ortega, Chandler 11 Taconic 5:30.62 1  
 
Womens 2 Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chapman, Melissa 12 Beverly 10:52.60 1 10
2 Stocker, Carolyn 11 Westfield 10:54.15 1 8
3 Arsenault, Anisa 12 Bishop Feehan 10:58.46 1 6
4 Lodge, Kellie 11 Hopkinton 11:01.99 1 5
5 Walsh, Lindsay 12 Swampscott 11:05.74 1 4
6 Olson, Cassie 12 Mansfield 11:07.85 1 3
7 Fineman, Melanie 12 Newton South 11:08.47 1 2
8 Murphy, Erin 12 Bishop Feehan 11:16.70 1 1
9 Corcoran, Jillian 11 Weymouth 11:20.81 1  
10 Kaliski, Jessie 11 Wellesley 11:24.59 1  
11 Milne, Lee 9 Dover-Sherborn 11:28.92 1  
12 Cardin, Jessie 8 Sutton Memorial 11:30.56 1  
13 Skodis, Rebecca 10 Wachusett 11:34.95 1  
14 Russell, Katina 12 Needham 11:35.24 1  
15 Hurd, Abby 10 Nashoba Regional 11:36.49 1  
16 Cole, Mary 12 Franklin 11:45.85 1  
17 Granger, Madison 10 Belchertown 11:47.75 1  
18 Lellman, Charlotte 11 Northampton 11:48.33 1  
19 Venturo, Brittany 11 Coyle & Cassidy 12:03.27 1  
20 Phelan, Kerry 10 Hamilton-Wenham 12:06.06 1  
21 Walmsley, Charlotte 10 Weston 12:15.68 1  
22 Capps, Anna 8 Narragansett Reg 12:44.95 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Latham, Deanna 12 Triton Regional 14.60 1 10
2 Genard, Nicole 10 Somerville 14.66 1 8
3 Monty, Elisabeth 12 Shepherd Hill Re 14.87 1 6
4 Boyce, Cecily 12 Hopkinton 15.17 1 5
5 Ganley, Karla 10 Wellesley 15.26 1 4
6 Ready, Lauren 11 Lincoln-Sudbury 15.48 1 3
7 Clark, Emily 11 Nashoba Regional 15.58 1 2
8 Lafrance, Katie 12 Central Catholic 15.61 1 1
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Latham, Deanna 12 Triton Regional 14.68 4  
2 Monty, Elisabeth 12 Shepherd Hill Re 15.06 2  
3 Genard, Nicole 10 Somerville 15.29 4  
4 Boyce, Cecily 12 Hopkinton 15.37 3  
5 Ganley, Karla 10 Wellesley 15.39 1  
6 Lafrance, Katie 12 Central Catholic 15.43 2  
7 Ready, Lauren 11 Lincoln-Sudbury 15.45 1  
8 Clark, Emily 11 Nashoba Regional 15.58 3  
9 McDonagh, Kristen 11 Mansfield 15.60 4  
10 murphy, sara 12 Bishop Stang 15.65 4  
11 Legare, Amber 11 Chicopee Compreh 15.72 3  
12 Clark, Emily 12 Weymouth 15.79 4  
13 Beaulieu, Olivia 11 Milton 15.80 2  
14 Belluche, Emily 11 Andover 15.91 3  
15 Carey, Kylene 12 East Bridgewater 16.15 1  
16 Underhill, Megan 12 Norwood 16.24 3  
17 McKiernan, Adela 9 Natick 16.30 2  
18 Miller, Jenna 12 Chicopee 16.46 2  
19 Breault, Megan 12 Agawam 16.52 1  
20 Mediano, Tessa 12 Winchester 16.80 1  
21 Morss, Therese 11 Old Rochester Re 16.83 3  
22 Zayas, Michelle 11 Shrewsbury 17.05 4  
23 Avery, Marissa 12 Mohawk Trail Reg 17.32 1  
-- Olsen, Hannah 12 Medway DNF 4  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Krumpoch, Megan 12 Shrewsbury 1:01.21 3 10
2 Esposito, Jen 10 Mansfield 1:01.65 3 8
3 Stanton, Alex 11 Medfield Senior 1:02.04 3 6
4 Femmel, Laurie 10 Natick 1:04.32 3 5
5 Cagiano, Amanda 12 North Attleboro 1:05.59 2 4
6 Stabile, Rebecca 11 Haverhill 1:05.83 3 3
7 Fucillo, Jenny 12 Winthrop 1:06.07 2 2
8 Bitterman, Sarah 12 Marblehead 1:06.43 3 1
9 McAuliffe, Sarah 11 Millis 1:06.98 1  
10 Healey, Colleen 12 Canton 1:07.03 2  
11 Offley, Kenzie 10 New Bedford 1:07.12 1  
12 Pascucci, Adrienne 9 Northampton 1:07.34 1  
13 Foote, Amanda 11 North Andover 1:07.40 2  
14 Hopkins, Phoebe 11 Northampton 1:07.63 2  
15 Pomroy, Molly 12 Bridgewater-Rayn 1:07.64 3  
16 Nurse, Angelique 10 Auburn 1:07.66 1  
17 Banning, Hilary 12 Whitinsville Chr 1:07.66 1  
18 Crochiere, Rebecca 12 Amesbury 1:08.06 2  
19 Havican, Taylor 11 Stoneham 1:08.42 3  
20 Otis, Stephanie 9 Hampshire Region 1:08.72 1  
21 Saccardo, Andera 12 Peabody 1:08.73 2  
22 Merlino, Kierstin 11 Burlington 1:08.96 2  
23 Quesnel, Ariana 10 Ludlow 1:09.48 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Organisc, Bishop,
Singleto, Baldwin
  Andover 48.42 3 10
2 Chabot, Gildersl,
Henry, Jaboin
  Sharon 49.12 3 8
3 Relay Team   Springfield Cent 49.33 3 6
4 Visnick, Sandson,
Lee, JR
  Newton South 49.61 3 5
5 Clark, Eisenbie,
Elinoff, O'Dea
  Hingham 49.76 3 4
6 Blaides, Dray,
Dreher, Kodas
  Concord-Carlisle 49.98 1 3
7 Relay Team   East Longmeadow 50.23 3 2
8 Relay Team   Minnechaug Reg 50.27 2 1
9 Relay Team   Lowell 50.30 2  
10 Relay Team   Watertown 50.32 2  
11 Bruns, Femmel,
Marcinki, Wynne
  Natick 50.33 2  
12 Youte, Ozit,
Murphy, Merenda
  Somerville 50.36 3  
13 Foote, Mehlman,
Neukucka, Pronovos
  North Andover 50.37 2  
14 Murphy, Robert,
Antonucc, Latham
  Triton Regional 50.58 3  
15 Allen, Ralph,
Ribas, Strickla
  Westwood 50.63 2  
16 Relay Team   Algonquin Region 50.81 1  
17 Hardigan, Hathaway,
Maloney, Staten
  Dennis-Yarmouth 50.89 2  
18 Relay Team   Coyle & Cassidy 50.89 2  
19 Carey, Carey,
Barry, Cacciato
  East Bridgewater 51.00 1  
20 Relay Team   Carver 51.56 1  
21 Relay Team   Amherst-Pelham R 51.66 1  
22 Relay Team   Doherty Memorial 51.94 1  
23 Relay Team   Fitchburg 52.07 1  
24 Cahill, Lopes,
Zeis, Copland
  Uxbridge 53.14 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bridle, Judge,
Hogan, Smith
  Tewksbury HS 3:56.02 2 10
2 Tripath, Tabataba,
Nadeau, Gillis
  Newton North 3:56.31 3 8
3 Relay Team   Bromfield 3:56.56 3 6
4 Relay Team   Wachusett Region 3:56.71 3 5
5 Hubbard, Gilligan,
McCauley, Landry
  Marshfield 3:57.74 3 4
6 Relay Team   Lexington 3:58.72 2 3
7 Kingsley, Tubridy,
McGuirk, Bitterma
  Marblehead 4:00.36 2 2
8 Pascucci, Toffoli,
Larson, Hopkins
  Northampton 4:00.60 3 1
9 Daniel, King,
Broholm, Ganley
  Wellesley 4:02.67 2  
10 Relay Team   East Longmeadow 4:02.97 3  
11 Salley, Bronenka,
Cronin, Eberth
  Andover 4:03.09 2  
12 Broyles, Comer,
Dominese, Esposito
  Mansfield 4:04.00 3  
13 Bunce, Nixon,
Stanton, Worthy
  Medfield Senior 4:04.99 2  
14 Rudder, Mepham,
Kohler, Georges
  Lincoln-Sudbury 4:05.63 2  
15 Relay Team   Algonquin Region 4:07.13 3  
16 Relay Team   Shrewsbury 4:09.10 2  
17 Relay Team   Hamilton-Wenham 4:11.05 1  
18 Buono, Havican,
Havican, Mohammad
  Stoneham 4:11.17 1  
19 Relay Team   Mt Greylock Regi 4:11.33 1  
20 Relay Team   Cardinal Spellma 4:12.24 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Rudder, Potter,
Keklak, Crowe
  Lincoln-Sudbury 9:19.00 1 10
2 Remy, Reed,
O'Keefe, Fineman
  Newton South 9:20.37 1 8
3 Stickles, Peipmeie,
Knous, Hagen
  Franklin 9:22.45 1 6
4 Alder, Chapman,
Collins, Gomes
  Beverly 9:26.85 1 5
5 Arsenaul, Powell,
Hanley, Thomas
  Bishop Feehan 9:26.97 1 4
6 Relay Team   Agawam 9:27.85 1 3
7 Relay Team   Weymouth 9:28.99 1 2
8 Relay Team   Haverhill 9:29.85 1 1
9 Goglia, Jowett,
Jowett, Kowal
  Central Catholic 9:37.38 1  
10 Anderson, Bolick,
Lodge, Mazur
  Hopkinton 9:43.04 1  
11 Relay Team   Coyle & Cassidy 9:45.69 1  
12 Collins, Hughes,
Kiernan, Lawler
  Milton 9:50.11 1  
13 Relay Team   Wachusett Region 9:50.14 1  
14 Relay Team   Whitinsville Chr 9:51.68 1  
15 Bishop, Carlucci,
Lemmerma, Healy
  Algonquin Region 9:53.19 1  
16 Relay Team   Ursuline Academy 9:56.39 1  
17 Wojtasin, Jaklitsc,
Whitaker, Kenyon
  Notre Dame Acade 9:58.37 1  
18 Relay Team   Ludlow 9:58.57 1  
19 Relay Team   Monument Mountai 10:00.47 1  
20 Relay Team   Hamilton-Wenham 10:03.94 1  
21 Judge, McKenna,
Parker, Patriarc
  Tewksbury HS 10:10.08 1  
22 Relay Team   Northampton 10:11.86 1  
23 Relay Team   Shrewsbury 10:22.34 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Eason, Jessica 12 Mansfield 39-09.50(12.13m) 1 10
2 Njoku, Amarachi 12 Canton 37-09.25(11.51m) 1 8
3 Williams, Courtney 11 New Bedford 37-06.50(11.44m) 1 6
4 Masse, Jessica 12 Somerville 37-04.25(11.39m) 1 5
5 Ellis, Melissa 12 Bishop Feehan 36-07.50(11.16m) 1 4
6 Green, Brittany 11 Lunenburg 36-07.50(11.16m) 1 3
7 Pandolph, Brittany 12 Tewksbury HS 36-07.00(11.15m) 1 2
8 Nwankwo, Chidimma 11 Canton 36-01.00(11.00m) 1 1
9 Lynch, J'Keya 11 Durfee 35-05.50(10.81m) 1  
10 Linehan, Haley 11 Bishop Feehan 34-08.50(10.58m) 1  
11 Chiasson, Melissa 12 Maynard 34-03.50(10.45m) 1  
12 Webb, Rebecca 12 Westford Academy 34-03.00(10.44m) 1  
13 Mozea, Amanda 9 Frontier Reg 34-01.00(10.39m) 1  
14 Brussiere, Brittany 12 Agawam 33-06.75(10.23m) 1  
15 Brooks, Molly 12 Northampton 33-04.50(10.17m) 1  
16 Akharhoh, Ijojo 11 Notre Dame Acade 33-03.50(10.15m) 1  
17 Farrington, Brynnan 11 Ayer 33-02.00(10.11m) 1  
18 Higgins, Kyla 12 Tewksbury HS 32-07.50(9.94m) 1  
19 Judge, Amber 12 Ralph C Mahar Re 32-02.50(9.82m) 1  
20 Kelleher, Katie 12 King Philip 32-01.75(9.80m) 1  
21 Derrico, Melissa 12 Newburyport 32-00.75(9.77m) 1  
22 Plantinga, Ryan 11 Whitinsville Chr 31-02.00(9.50m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chauvin, Krista 12 Seekonk 127-02(38.76m) 1 10
2 O'Flynn, Hannah 57 Ispwich High 120-08(36.78m) 1 8
3 Derrico, Melissa 12 Newburyport 120-03(36.65m) 1 6
4 Dahlstrom, Sarah 11 Algonquin Region 118-00(35.97m) 1 5
5 Smaldone, Taylor 12 Hamilton-Wenham 115-02(35.10m) 1 4
6 Palma, Naloti 10 Westborough 114-02(34.80m) 1 3
7 Lynch, J'Keya 11 Durfee 112-11(34.42m) 1 2
8 Burke, Bailey 11 Dennis-Yarmouth 111-00(33.83m) 1 1
9 Lanchantin, Holly 11 Natick 109-09(33.45m) 1  
10 Raczelowski, Emily 11 Westford Academy 105-10(32.26m) 1  
11 Rougeau, Aurora 11 Mohawk Trail Reg 104-11(31.98m) 1  
12 DeCamillis, Janelle 12 Littleton Jr-Sr 104-04(31.80m) 1  
13 McCular, Emily 12 Stoneham 103-05(31.52m) 1  
14 Shenton, Rebekah 11 Concord-Carlisle 103-00(31.39m) 1  
15 Lesure, Mariah 11 Amherst-Pelham R 100-01(30.51m) 1  
16 Kelleher, Katie 12 King Philip 99-01(30.20m) 1  
17 Ivil, Kendall 12 Weymouth 97-05(29.69m) 1  
18 Chiasson, Melissa 12 Maynard 97-04(29.67m) 1  
19 Christenson, Marlene 12 Danvers 97-00(29.57m) 1  
20 Provost, Liz 10 Hoosac Valley 96-03(29.34m) 1  
21 Njoku, Amarachi 12 Canton 92-05(28.17m) 1  
22 LeSage, Chelsea 12 Taconic 92-03(28.12m) 1  
23 Vahey, Jackie 9 Winchester 91-01(27.76m) 1  
24 Cabrera, Silvia 11 Durfee 90-08(27.64m) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ouellette, Nika 12 Brookline 140-02(42.72m) 1 10
2 Otten, Samantha 12 Ashland 136-07(41.63m) 1 8
3 Chauvin, Krista 12 Seekonk 126-05(38.53m) 1 6
4 McHugh, Megan 10 North Attleboro 124-08(38.00m) 1 5
5 Poulin, Katherine 12 Acton-Boxborough 122-10(37.44m) 1 4
6 Maliska, Grace 12 Murdock 121-11(37.16m) 1 3
7 Molleur, Corrie 10 Tantasqua Region 119-02(36.32m) 1 2
8 Masalsky, Ellen 9 Dedham 115-11(35.33m) 1 1
9 Metzger, Katelyn 11 Monson 115-10(35.31m) 1  
10 Barrar, Bethany 12 Somerset 115-05(35.18m) 1  
11 Maloney, Megan 12 Dennis-Yarmouth 114-06(34.90m) 1  
12 Pullan, Emersyn 12 Northampton 113-11(34.72m) 1  
13 Mornoweck, Katelyn 11 Burlington 113-10(34.70m) 1  
14 Olson, Micaila 10 Whitinsville Chr 113-04(34.54m) 1  
15 Lawler, Jill 11 Ursuline Academy 112-08(34.34m) 1  
16 Pandolph, Brittany 12 Tewksbury HS 108-01(32.94m) 1  
17 Cabrera, Silvia 11 Durfee 107-07(32.79m) 1  
18 Taylor, Tillie 11 Frontier Reg 106-06(32.46m) 1  
19 Jew, Amanda 10 Brookline 103-02(31.45m) 1  
20 McColgan, Elle 12 Milford 102-10(31.34m) 1  
21 Merrigan, Molly 11 Mohawk Trail Reg 98-05(30.00m) 1  
22 Clark, Rebecca 10 Tewksbury HS 98-03(29.95m) 1  
23 Caprio, Andrea 11 Tewksbury HS 94-08(28.85m) 1  
24 Thompson, Melanie 12 Middleboro 11-02(3.40m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDonagh, Kristen 11 Mansfield 5-07.00(1.70m) 1 10
2 Cronin, Moira 11 Andover 5-05.00(1.65m) 1 8
3 Boyce, Cecily 12 Hopkinton 5-03.00(1.60m) 1 6
4 Avery, Marissa 12 Mohawk Trail Reg 5-03.00(1.60m) 1 5
5 Cahill, Emily 9 Uxbridge 5-03.00(1.60m) 1 4
6 Salley, Jess 11 Andover 5-03.00(1.60m) 1 3
7 Clarkson, Janelle   Seekonk 5-03.00(1.60m) 1 2
10 Rybacki, Kayla 11 East Longmeadow 5-01.00(1.55m) 1  
11 Wagner, Jessica 12 Plymouth South 5-01.00(1.55m) 1  
11 Persip-Edwards, Harmony 10 Taconic 5-01.00(1.55m) 1  
13 Potter, Leah 10 Lincoln-Sudbury 5-01.00(1.55m) 1  
13 Mattson, Emily 10 Shepherd Hill Re 5-01.00(1.55m) 1  
15 Dreyer, Kate 11 Ashland 5-01.00(1.55m) 1  
8 Merlino, Kierstin 11 Burlington 5-01.00(1.55m) 1 0.50
8 Daley, Tiffany 12 Algonquin Region 5-01.00(1.55m) 1 0.50
16 Horne, Tayler 12 Oliver Ames 4-11.00(1.50m) 1  
16 Allen, Madeline 12 Lenox Memorial 4-11.00(1.50m) 1  
18 Ross, Lindsey 12 Dracut 4-11.00(1.50m) 1  
18 Denisco, Heather 10 Lynnfield 4-11.00(1.50m) 1  
18 Ulf, Kelly 12 Lunenburg 4-11.00(1.50m) 1  
21 Copley, Colleen 11 Mansfield 4-11.00(1.50m) 1  
21 Craib, Savanna 9 Acton-Boxborough 4-11.00(1.50m) 1  
21 Keith, Kelsey 12 Hingham 4-11.00(1.50m) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Latham, Deanna 12 Triton Regional 19-03.00(5.87m) -0.9 1 10
2 Hall, Berkeley 12 Pembroke 18-10.75(5.76m) -0.1 1 8
3 Forbes, Carla 9 Newton North 18-10.00(5.74m) +0.0 1 6
4 Gilbert, Nicole 11 Hanover 18-03.00(5.56m) +0.0 1 5
5 Genard, Nicole 10 Somerville 17-10.75(5.45m) +0.0 1 4
6 Janeczak, Hannah 12 Doherty Memorial 17-04.00(5.28m) +0.0 1 3
7 McMahon, Ali 11 East Longmeadow 17-04.00(5.28m) +0.0 1 2
8 Cardeiro, Kim 12 Falmouth 17-03.75(5.28m) +0.0 1 1
9 Scott, Shannoya 10 New Leadership C 17-03.75(5.28m) -0.5 1  
10 Lewis, Shanieka 12 High School of C 17-02.00(5.23m) +0.0 1  
11 Monestime, Nina 12 Mansfield 17-00.00(5.18m) +0.0 1  
12 Isidor, Melissa 9 New Bedford 16-09.25(5.11m) -0.6 1  
13 Savoie, Michelle 10 Milford 16-07.00(5.05m) +0.0 1  
14 Fanciullo, Andrea 10 North Middlesex 16-05.75(5.02m) +0.0 1  
15 Brown, Sonia 12 Amherst-Pelham R 16-05.00(5.00m) +0.0 1  
16 Dowling, Elizabeth 9 Hanover 16-03.00(4.95m) +0.0 1  
17 Petteruto, Abbey 12 Andover 16-01.25(4.91m) +0.0 1  
18 Morss, Therese 11 Old Rochester Re 16-00.50(4.89m) +0.0 1  
19 Angiolillo, Brittany 11 North Reading 16-00.25(4.88m) +0.0 1  
20 Robitaille, Briana 9 Attleboro 15-11.25(4.86m) +0.0 1  
21 Darling, Melissa 10 Weymouth 15-10.25(4.83m) -0.1 1  
22 Bennett, Sydney 9 North Attleboro 15-10.00(4.83m) nwi 1  
23 Lizek, Shaunna 10 Lunenburg 15-04.50(4.69m) +0.0 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Forbes, Carla 9 Newton North 41-01.50(12.53m) nwi 1 10
2 Eke, Nadia 11 Holy Name Centra 40-07.75(12.39m) nwi 1 8
3 Gilbert, Nicole 11 Hanover 37-10.50(11.54m) nwi 1 6
4 Banks, Ezra 12 Newton South 37-09.75(11.53m) nwi 1 5
5 Stoyle, Becky 11 Pembroke 37-06.00(11.43m) nwi 1 4
6 Hall, Berkeley 12 Pembroke 37-04.50(11.39m) nwi 1 3
7 Everett, Jenise 12 East Longmeadow 37-02.50(11.34m) nwi 1 2
8 Monestime, Nina 12 Mansfield 36-02.50(11.04m) nwi 1 1
9 Catanzano, Tori 11 Central Catholic 35-11.00(10.95m) nwi 1  
10 Marcinkiewicz, Sarah 11 Natick 35-08.50(10.88m) nwi 1  
11 Krumpoch, Megan 12 Shrewsbury 35-08.50(10.88m) nwi 1  
12 Ready, Lauren 11 Lincoln-Sudbury 35-06.00(10.82m) nwi 1  
13 Periera, Kaycee 10 Ludlow 35-04.75(10.79m) nwi 1  
14 Buchanan, Radiya 11 Canton 35-02.50(10.73m) nwi 1  
15 Esposito, Jen 10 Mansfield 35-02.00(10.72m) nwi 1  
16 Sheehan, Juliana 10 Milford 34-11.50(10.66m) nwi 1  
17 Legare, Amber 11 Chicopee Compreh 34-11.25(10.65m) nwi 1  
18 Belluche, Emily 11 Andover 34-07.75(10.56m) nwi 1  
19 Cox, Hailey 11 Holyoke Catholic 34-03.50(10.45m) nwi 1  
-- Angiolillo, Brittany 11 North Reading FOUL(--) nwi 1  
-- Devereaux, Liann 12 Ursuline Academy FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Steph 10 Newton North 11-00.00(3.35m) 1 10
2 McPhee, Hanna 12 Wellesley 11-00.00(3.35m) 1 8
3 Arndt, MACKENIZE 11 Central Catholic 10-06.00(3.20m) 1 6
4 Teska, Casey 10 Nashoba Regional 10-06.00(3.20m) 1 5
5 Visnick, Cora 12 Newton South 10-06.00(3.20m) 1 4
6 Auclair, Amy 12 Marlborough 10-00.00(3.05m) 1 3
7 Ganley, Karla 10 Wellesley 10-00.00(3.05m) 1 2
8 Griffin, Catelyn 11 Marlborough 10-00.00(3.05m) 1 1
10 Bean, Brenna 12 Frontier Reg 9-06.00(2.90m) 1  
11 Ditroia, Kristen 11 North Andover 9-06.00(2.90m) 1  
9 McGahan, Michelle 11 Acton-Boxborough 9-06.00(2.90m) 1  
12 Pickett, Ali 12 North Andover 9-00.00(2.74m) 1  
12 Nash, Amanda 12 Lincoln-Sudbury 9-00.00(2.74m) 1  
12 Catanzano, Tori 11 Central Catholic 9-00.00(2.74m) 1  
15 Martin, Kristina 11 North Reading 9-00.00(2.74m) 1  
15 Kennedy, Alexis 11 Mohawk Trail Reg 9-00.00(2.74m) 1  
15 Silva, Erin 11 Westborough 9-00.00(2.74m) 1  
18 Fortin, Lauren 12 Notre Dame Acade 9-00.00(2.74m) 1  
18 Robitaille, Taylor 12 Ludlow 9-00.00(2.74m) 1  
20 Castiglione, Victoria 11 Pentucket Region 8-00.00(2.44m) 1  
20 Jones, Carolyn 10 Wayland 8-00.00(2.44m) 1  
20 Ouellet, Courtney 11 Amesbury 8-00.00(2.44m) 1  
-- Busch, Rachel 11 Nashoba Regional NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) ANDOVER 59 2) NEW BEDFORD 43 3) METHUEN 27 4) Falmouth HS 24 5) LAWRENCE HS 23 6) ST. JOHN PREP (DAN) 22.50 7) BROCKTON HS 22 7) BOSTON COLLEGE HIGH SCHOO 22 9) CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 20 9) Newton South High School 20 11) Nashoba Regional 19 12) MANSFIELD HS 17 12) READING HS 17 14) GLOUCESTER HS 16 14) St. John's 16 14) Hamilton Wenham Regional 16 17) ACTON-BOXBORO HS 15 18) CATHOLIC MEMORIAL-W.ROXB 14 19) Westborough 13 20) XAVERIAN 11 20) FOXBOROUGH HS 11 22) HINGHAM HS 10 22) SOMERSET HS 10 22) Millis High School 10 22) SAUGUS HS 10 22) SOMERVILLE 10 22) WHITMAN-HANSON REG. HS 10 28) NORTH ANDOVER HS 9.50 29) BELMONT HS 9 29) Norwell High School 9 31) NORTH ATTLEBORO HS 8.50 32) BEVERLY HS 8 32) Shrewsbury 8 32) CHARLESTOWN HS 8 32) NATICK HS 8 32) Narragansett Regional 8 32) NEWTON NORTH HS 8 38) BRIDGEWATER-RAYNHAM 7 39) ATTLEBORO HS 6 39) Blackstone-Millville Reg. 6 39) Chicopee HS 6 42) TEWKSBURY HS 5.50 42) Westfield HS 5.50 44) DENNIS-YARMOUTH REG. HS 5 44) Drury HS 5 44) Amherst-Pelham Regional H 5 44) Longmeadow HS 5 48) WAKEFIELD MEMORIAL HS 4 48) KING PHILIP REG-WRENTHAM 4 50) Lynn English High School 3 50) MIDDLEBORO HS 3 50) Whitinsville Christian 3 50) Palmer HS 3 50) Monument Hs-South Boston 3 50) Weston High School 3 56) HOLLISTON HS 2 56) Westford Academy 2 56) Spfld HS of Sci-Tech 2 56) Wachusett Regional 2 56) Watertown High School 2 56) Old Rochester Regional 2 56) WEYMOUTH HS 2 56) Wellesley HS 2 56) Rockland High School 2 65) NAUSET REG.- NO. EASTHAM 1.50 66) Carver High School 1 66) PEMBROKE HS 1 66) MEDFIELD H.S. 1 66) BROOKLINE HS 1 66) Chelsea 1 66) OLIVER AMES REG HS 1 66) Lenox Memorial HS 1 66) BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO 1 66) PLYMOUTH NORTH HS 1 Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) NEWTON NORTH HS 40 2) Newton South High School 35 3) MANSFIELD HS 33 4) Lincoln-Sudbury Regional 28 5) ANDOVER 27 6) BEVERLY HS 25 7) TRITON REGIONAL-BYFIELD 21 8) TEWKSBURY HS 20 9) PEMBROKE HS 19 10) Seekonk High School 18 10) ISPWICH HS 18 10) BISHOP FEEHAN-ATTLEBORO 18 13) SOMERVILLE 17 14) HOPKINTON HS 16 14) Springfield Central HS 16 16) Wachusett Regional 15 17) Bromfield School 14 17) Wellesley HS 14 19) Franklin HS 12 19) HINGHAM HS 12 21) Hanover High School 11 21) Doherty 11 23) ARLINGTON HS 10 23) Shrewsbury 10 23) BROOKLINE HS 10 26) Algonquin Regional 9.50 27) CANTON HS 9 27) NORTH ATTLEBORO HS 9 29) Westfield HS 8 29) SHARON HS 8 29) Hamilton Wenham Regional 8 29) Ashland High School 8 29) Holy Name 8 29) WESTWOOD HS 8 35) Nashoba Regional 7 35) CENTRAL CATHOLIC-LAWRENCE 7 37) MEDFIELD H.S. 6 37) NEW BEDFORD 6 37) Newburyport High School 6 37) Shepherd Hill Regional 6 37) PENTUCKET REG-W NEWBURY 6 37) Holyoke HS 6 37) East Longmeadow HS 6 44) South Hadley HS 5 44) Mohawk Trail Reg HS 5 44) Monument Hs-South Boston 5 44) NATICK HS 5 48) ACTON-BOXBORO HS 4 48) Lunenburg 4 48) Marlborough 4 48) SWAMPSCOTT HS 4 48) HAVERHILL 4 48) BOSTON LATIN SCHOOL 4 48) MARSHFIELD HS 4 48) Uxbridge 4 56) DARTMOUTH HS 3 56) Murdock Middle/High 3 56) Westborough 3 56) Minnechaug Regional HS 3 56) Concord-Carlisle High Sch 3 56) Agawam HS 3 56) Quabbin Regional 3 56) NORWOOD HS 3 56) MARBLEHEAD HS 3 56) LEXINGTON 3 66) WEYMOUTH HS 2 66) Winthrop HIgh School 2 66) Tantasqua 2 66) OLIVER AMES REG HS 2 66) ATTLEBORO HS 2 66) DURFEE HS 2 72) Whitinsville Christian 1 72) Dedham High School 1 72) Falmouth HS 1 72) Northampton HS 1 72) DENNIS-YARMOUTH REG. HS 1 72) WALTHAM 1 78) BURLINGTON HS 0.50

 

Post to:  
Post as: 
History for Massachusetts MIAA Outdoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   2    
2013 1   2    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 2   3   1