Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2001 Mar 10th to Mar 11th

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2001

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2001

.

 

2001 Results - NikeIndoorNationals.com - Nike Indoor Nationals Official Site - NIN

Published by
Matt   on Mar 12 2009, 03:56 PM
The Nike Indoor Classic                       
                  Prince George's Sports and Learning Complex                   
              Landover, MD - Saturday 03/10/01 to Sunday 03/11/01               
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                               Boys 60 Meter Dash                               
                                                                                
         &  National: 6.57 Casey Combest, Owensboro, KY       03/14/99          
         *      Meet: 6.57 Casey Combest, Owensboro, KY       03/14/99          
         !  Freshman: 6.86 Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA     1996          
         @ Sophomore: 6.74 Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA     1997          
         #    Junior: 6.67 Joe Dawkins '95, Mike Newell '98                     
         %    Senior: 6.57 Casey Combest, Owensboro, KY       03/14/99          
                                                                                
        Winner + next 10 times advance to 3 semis.  Semis: winners of 3         
        heats + next 3 times advance to final                                   
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Sunday 03/11/01                  
              18 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 10 Best Times               
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Ervin, Jamar              01 Camden, NJ                6.87    5     
         2 Kittleson, Ben C          01 LaGrange, KY              6.92    8     
         3 Stevens, Kendall          01 Lima, OH                  6.95    2     
         4 Barrino, Duan             01 Charlotte, NC             6.95    3     
         5 Mathis, Jerome J          01 Petersburg, VA            7.00    4     
         6 Dosty, Maurice            01 Stockton, CA              7.03    7     
         7 Forster, Latir            02 Reading, PA               7.03    1     
         8 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                7.08    6     
         9 Norman, Greg J            01 Amherst, OH               6.93    8     
        10 Jones, Christopher D      01 Murfreesboro, TN          6.96    3     
        11 Pointer, Courtney L       01 Baltimore, MD             7.05    7     
        12 Summers, Andre            01 Washington, DC            7.08    2     
        13 Morley, James             01 Utica, MI                 7.08    6     
        14 Oliver, Anthony           01 Yeadon, PA                7.10    5     
        15 Gaillard, lance R         01 Detroit, MI               7.11    1     
        16 Hannon, Josh T            02 Wallingford, PA           7.13    7     
        16 Woodard, Robert R         03 Germantown, MD            7.13    6     
        18 Choice, Christopher R     02 Suitland, MD              7.14    7     
        19 Goodson, Clint O          01 Edmond, OK                7.22    7     
        19 Julie, Alexander D        03 Bethesda, MD              7.22    8     
        21 Miceli, Steven            01 Mashpee, MA               7.24    4     
        21 Pearman, Alvin            01 Charlotte, NC             7.24    8     
        23 Beard, Edward             02 Levittown, PA             7.26    4     
        24 Epps, Tysheen                Plainsfield, NJ           7.27    3     
        25 Hill, Ronald W            02 Walnut, CA                7.29    1     
        26 Brown, Michael T          02 Annapolis, MD             7.30    3     
        27 Farrell, Paris            01 Philadelpia, PA           7.31    3     
        27 Strada, James A           01 Neptune, NJ               7.31    6     
        29 Dai'Re, D'Artagnan        02 West Covina, CA           7.32    5     
        30 Bird, Ryan                03 Devon, PA                 7.34    2     
        30 Walker, Joaquin           01 Exeter, NH                7.34    2     
        32 Amos, David               01 Cleveland Heights, OH     7.37    5     
        33 Vincent, Devon            02 Toronto, CN               7.40    1     
        34 Higgins, Stephen C        02 Gaithersburg, MD          7.57    5     
        35 Grant, Shawn L            02 Sumter, SC                7.59    8    
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                         Boys 60 Meter Dash (Continued)                         
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Sunday 03/11/01                  
              18 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 10 Best Times               
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
        36 Roberts, Johnathan        02 Walnut, CA                7.69    4     
                                                                                
                     Semi-Finals - Results  - Sunday 03/11/01                   
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times                
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Barrino, Duan             01 Charlotte, NC             6.82 !  2     
         2 Ervin, Jamar              01 Camden, NJ                6.83 !  1     
         3 Mathis, Jerome J          01 Petersburg, VA            6.85 !  3     
         4 Norman, Greg J            01 Amherst, OH               6.86 !  2     
         5 Kittleson, Ben C          01 LaGrange, KY              6.87    3     
         6 Jones, Christopher D      01 Murfreesboro, TN          6.90    2     
         7 Woodard, Robert R         03 Germantown, MD            6.90    3     
         8 Stevens, Kendall          01 Lima, OH                  6.92    2     
         9 Dosty, Maurice            01 Stockton, CA              6.98    1     
        10 Forster, Latir            02 Reading, PA               7.00    1     
        11 Summers, Andre            01 Washington, DC            7.00    1     
        12 Oliver, Anthony           01 Yeadon, PA                7.01    3     
        13 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                7.02    3     
        14 Hannon, Josh T            02 Wallingford, PA           7.03    2     
        15 Pointer, Courtney L       01 Baltimore, MD             7.05    3     
        16 Choice, Christopher R     02 Suitland, MD              7.07    1     
        17 Gaillard, lance R         01 Detroit, MI               7.08    2     
        18 Morley, James             01 Utica, MI                 7.12    1     
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
       PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME        
       ===== ========================= == ========================= ======      
           1 Jones, Christopher D      01 Murfreesboro, TN          6.87        
           1 Barrino, Duan             01 Charlotte, NC             6.84 !      
           3 Ervin, Jamar              01 Camden, NJ                6.83 !      
           4 Kittleson, Ben C          01 LaGrange, KY              6.89        
           5 Norman, Greg J            01 Amherst, OH               6.98        
           6 Mathis, Jerome J          01 Petersburg, VA            7.17       
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                              Boys 200 Meter Dash                               
                                                                                
      &  National: 21.29 Tony Wheeler, Kecoughtan, Hampton, VA   03/15/93       
      *      Meet: 21.91 Chris Martin, East Macklenburg, Char.NC 03/14/00       
      !  Freshman: 22.15 Darnell Green, Nottingham, Syracuse, NY     1993       
      @ Sophomore: 21.68 Brendan Christian, Reagan, Austin, TX       2000       
      #    Junior: 21.40 Glenn Mc Fadden, Hillhouse New Haven CT     2000       
      %    Senior: 21.29 Tony Wheeler, Kecoughtan, Hampton, VA   03/15/93       
                                                                                
          Top 6 times advance to final.  Lane preferences 4-5-3-6-2-1.          
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
         1 Mathis, Jerome J          01 Petersburg, VA            22.02 !  6    
         2 Dutch, Todd               02 Turnesville, NJ           22.07 !  3    
         3 Barrino, Duan             01 Charlotte, NC             22.09 !  3    
         4 Kelley, John M            01 Worthington, OH           22.27    1    
         5 Kittleson, Ben C          01 LaGrange, KY              22.28    4    
         6 Gay, Tyson                01 Lexington, KY             22.29    5    
         7 Stevens, Kendall          01 Lima, OH                  22.35    7    
         8 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                22.58    8    
         9 Lilly, Jason              02 Dover, DE                 22.60    1    
        10 Woodard, Robert R         03 Germantown, MD            22.65    3    
        11 Felix, Wes V              01 Santa Clara, CA           22.82    5    
        11 Dosty, Maurice            01 Stockton, CA              22.82    4    
        13 Brown, Malachi            01 Salisbury, NC             22.93    8    
        14 Goodson, Clint O          01 Edmond, OK                23.00    5    
        14 Harvey, Derrick A         01 Concord, VA               23.00    2    
        16 Newberger, Ryan T         01 Flanders, NJ              23.02    9    
        17 Gregg, Gilbert            01 Denver, CO                23.03    1    
        18 Hamilton, James           03 Hot Springs, AR           23.04    7    
        19 Pointer, Courtney L       01 Baltimore, MD             23.09    5    
        20 Mashore, Thomas M         02 Spencer, NC               23.14    1    
        21 Rider, Tim                01 Cockeysville, MD          23.28    8    
        22 Satchell, Marcus          02 Hampton, VA               23.31    7    
        23 Bird, Ryan                03 Devon, PA                 23.34    7    
        24 Levithan, Brandon B       02 Huntingdon Valley, PA     23.44    6    
        25 Hill, Ronald W            02 Walnut, CA                23.56    2    
        26 Pearman, Alvin            01 Charlotte, NC             23.57    5    
        27 Mayers, Sean              02 Marlton, NJ               23.59    4    
        28 Pugh, Antoine J           01 Capitol Heights, MD       23.63    1    
        29 Simms, Michael E          01 Germantown, MD            23.64    7    
        30 Prunty, Orren M           01 Roanoke, VA               23.73    3    
        31 Holland, Chris            01 Sumter, SC                23.74    9    
        32 Crotts, David W           02 Fairfax, VA               23.77    9    
        33 Julie, Alexander D        03 Bethesda, MD              23.86    1    
        34 Freeman, David L          01 Fayetteville, NC          23.94    5    
        35 Hill, Sean A              03 Stafford, VA              23.95    4    
        36 George, Isa               01 Baltimore, MD             23.98    8   
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                        Boys 200 Meter Dash (Continued)                         
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
        37 Phillips, Anwar M         01 Germantown, MD            24.00    3    
        38 Covington, Jamaal         01 Philadelphia, PA          24.06    8    
        39 Roberts, Johnathan        02 Walnut, CA                24.08    9    
        40 Woods, Josh               02 Cincinnati, OH            24.11    3    
        41 Middleton, William P      01 Dumfries, MD              24.12    6    
        41 Jackson, Mahatmn M        01 Baltimore, MD             24.12    7    
        43 Tolbart, Randy L          01 Fayetteville, NC          24.26    4    
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         
      ===== ========================= == ========================= =======      
          1 Mathis, Jerome J          01 Petersburg, VA            21.79 *      
          2 Kelley, John M            01 Worthington, OH           22.16        
          3 Dutch, Todd               02 Turnesville, NJ           22.27        
          4 Gay, Tyson                01 Lexington, KY             22.51        
          5 Kittleson, Ben C          01 LaGrange, KY              22.53        
                                                                                
                               Boys 400 Meter Run                               
                                                                                
      &  National: 46.84 William Reed, Central, Philadelphia, PA 02/22/86       
      *      Meet: 48.10 Anthony Ewers, Lawrence, Cedarhurst NY  03/14/00       
      !  Freshman: 48.76 William Reed, Central, Philadelphia, PA     1985       
      @ Sophomore: 46.84 William Reed, Central, Philadelphia, PA 02/22/86       
      #    Junior: 47.69 William Reed, Central, Philadelphia, PA     1987       
      %    Senior: 46.88 Jerome Young, Prince Tech, Hartford, CT     1995       
                                                                                
          Top 6 times advance to final.  Lane preferences: 4-5-3-6-2-1          
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Wilson, Brett A           01 Brown Summit, NC            49.00    6   
        2 Terrell, Ernie N          01 Norristown, PA              49.12    8   
        3 Ford, Brian L             01 Ashland, VA                 49.22    5   
        4 Yancey, Travis            01 Philadelphia, PA            49.37    3   
        5 Lovell, Jason             01 Reseda, CA                  49.38    1   
        6 Willie, Kelly J           02 Houston, TX                 49.42    2   
        7 Smith, Jade               02 Camden, NJ                  49.63    1   
        8 Lilly, Jason              02 Dover, DE                   49.87    7   
        9 Roberson, Troy M          02 Warminster, PA              50.05    2   
       10 Pelham, Antonio H         01 Hampton, VA                 50.22    7   
       11 Morris, John              01 Camden, NJ                  50.25    3  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                         Boys 400 Meter Run (Continued)                         
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
       12 Caesar, Lester C          02 Abington, PA                50.27    6   
       13 Anderson, Travis J        02 Westminster, CO             50.30    4   
       14 Gill, Ronald              02 Washington, DC              50.37    7   
       15 Chekemian, Eric           01 Sewell, NJ                  50.50    4   
       16 Thomas, Andrew W          02 Fairless Hills, PA          51.16    7   
       17 Bryant, Germain           01 Clinton, MD                 51.24    5   
       18 Chambers, Seann K         01 Winchester, VA              51.35    3   
       18 Nunn, Timmothy            03 Mitchellville, MD           51.35    8   
       20 Branch, Reggie            01 Lexington, KY               51.36    3   
       21 Eure, Warren S            01 Columbia, SC                51.51    4   
       22 Crunklefon, Kerry G       01 Aurora, CO                  51.56    8   
       23 Carter, Kellen            01 Media, PA                   51.68    5   
       24 Anderson, Keith           01 Lynchburg, VA               51.90    2   
       25 Ferguson, Kenneth         02 Detroit, MI                 52.16    8   
       25 Goerhring, Curtis D       01 Gillette, WY                52.16    5   
       27 Frasse, Eric G            01 Forest, VA                  52.32    3   
       28 Sturm, Jonathan J         02 Franklin, TN                52.57    7   
       29 Donovan, Christian        01 Quincy, MA                  52.66    7   
       30 Smith, Lucious            01 Columbia, SC                52.82    3   
       31 Wiley, Jerrod             04 Winston-Salem, NC           52.99    6   
       32 Wallis, Ryan              03 Stafford, VA                53.59    5   
       33 Middleton, William P      01 Dumfries, MD                53.66    6   
       34 Young, Daryl C            03 Mitchellville, MD           53.92    2   
       35 George, Isa               01 Baltimore, MD               54.03    4   
       36 Burton, Marcus            02 Wendell, NC                 54.85    4   
       37 Bobo, Demetrius J         01 Riverdale, MD               55.33    6   
       38 Green, James              01 Washington, DC              55.48    8   
       39 FOWLER, CLEON             01 Tuscaloosa, AL            1:13.90    2   
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         
      ===== ========================= == ========================= =======      
          1 Willie, Kelly J           02 Houston, TX               48.55 !      
          2 Terrell, Ernie N          01 Norristown, PA            48.84        
          3 Ford, Brian L             01 Ashland, VA               49.14        
          4 Wilson, Brett A           01 Brown Summit, NC          49.19        
          5 Yancey, Travis            01 Philadelphia, PA          49.97        
          6 Lovell, Jason             01 Reseda, CA                50.76       
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                               Boys 800 Meter Run                               
                                                                                
       &  National: 1:50.55 Michael Granville, Bell Gardens, CA 03/12/95        
       *      Meet: 1:53.57 James Doaty, Male, Louisville, KY   03/13/00        
       !  Freshman: 1:56.10 William Moore, Muir, Pasadena, CA       1994        
       @ Sophomore: 1:51.11 Michael Granville, Bell Gardens, CA     1994        
       #    Junior: 1:50.55 Michael Granville, Bell Gardens, CA 03/12/95        
       %    Senior: 1:51.26 George Kersh, Pearl, MS                 1987        
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Sylvester, Marc           01 Cleveland, OH             1:52.75 *  5   
        2 Hatch, James G            01 Boulder, CO               1:54.67 !  5   
        3 Ahmed, Said H             01 Boston, MA                1:54.72 !  5   
        4 Riter, Trent R            01 St. Paul, MN              1:54.93 !  3   
        5 Smith, Richard L          02 Reston, VA                1:55.73 !  5   
        6 Wells-Anders, Chris       01 Woodland Hills, CA        1:56.22    4   
        7 Gaeta, Phillip            02 Herndon, VA               1:56.38    5   
        8 Mereba, Matt              01 Cheltenham, PA            1:56.39    4   
        9 Lewis, Marvin             01 Willingboro, NJ           1:56.57    5   
       10 Hodges, Brandon D         01 Aurora, AR                1:56.66    5   
       11 Debole, Matt              03 Winston-Salem, NC         1:56.93    4   
       12 Parker, Curtis L          01 Newport News, VA          1:57.08    5   
       13 Marshall, James           02 Washington, DC            1:57.13    4   
       14 Craig, Steve              02 Lansdale, PA              1:57.17    5   
       15 Clayton, Alex B           03 Virginia Beach, VA        2:00.02    4   
       16 Enright, Elliot           02 Madison, WI               2:00.03    3   
       17 Miller, Vershawn A        02 Detroit, MI               2:00.29    1   
       18 Wolak, Matthew            02 Richmond, VA              2:00.36    2   
       19 Carruthers, Connell R     02 Swarthmore, PA            2:00.50    1   
       20 Thompson, Jeremiah J      01 Smokey Hill, CO           2:00.51    3   
       21 Iracks, Ricardo           01 Washington, DC            2:00.74    4   
       22 Pelerin, Marc             02 Marlton, NJ               2:01.04    3   
       23 Bruskewitz, Nick          01 Madison, WI               2:01.08    2   
       24 Redman, Eric C            01 Indianapolis, IN          2:01.15    4   
       25 Carlson, Stephen          02 Mineral, VA               2:02.03    4   
       26 Pica, Richard P           01 Washington, DC            2:02.46    3   
       27 Glover, Frank G           02 Reigterstown, MD          2:03.03    1   
       28 Sandoval, Julia           01 Chicago, IL               2:03.32    3   
       29 Perry, Josh               02 Baltimore, MD             2:03.85    3   
       30 Reilly, Travis R          01 Dover, NH                 2:04.18    1   
       31 Porter, Michael D         03 Federicksburg, VA         2:04.31    2   
       32 Leyh, Sean P              03 Staffod, VA               2:04.71    1   
       33 Hathaway, Alvin           01 Baltimore, MD             2:05.48    1   
       34 Waller, Graham            01 Chicago, IL               2:06.68    3  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                                Boys 1 Mile Run                                 
                                                                                
       &  National: 3:59.86 Alan Webb, South Lakes, Reston, VA      2001        
       *      Meet: 4:07.87 Alan Webb, South Lakes, Reston, VA      2000        
       !  Freshman: 4:23.90 Bobby Goss, Chelsea, MA                 1975        
       @ Sophomore: 4:09.82 Andy Powell, Oliver Ames, N. Esaton, MA 1997        
       #    Junior: 4:07.34 Andy Powell, Oliver Ames, N. Easton, MA 1998        
       %    Senior: 3:59.86 Alan Webb, South Lakes, Reston, VA      2001        
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Curtis, Bobby             03 Louisville, KY            4:12.00 !  4   
        2 Lockhart, Bobby           02 Winchester, VA            4:12.11 !  4   
        3 Thorne, Joe M             02 Chamblee, GA              4:14.55 !  4   
        4 Jefferson, John W         01 Delray Beach, FL          4:15.81 !  4   
        5 Stroup, Shane R           02 Highland, MD              4:18.56 !  4   
        6 Schneider, Nick A         01 Victoria, MN              4:18.80 !  4   
        7 Dillon, Bryan S           01 Sterling, CO              4:20.00 !  4   
        8 Hayes, Stephen F          01 Potomac, MD               4:20.16 !  3   
        9 Clayton, Alex B           03 Virginia Beach, VA        4:20.83 !  3   
       10 Mazzocco, Dan             02 Pittsburgh, PA            4:22.91 !  4   
       11 Vidal, David E            01 Kalispell, MT             4:22.93 !  4   
       12 Snead, Leonard A          01 Burke, VA                 4:23.34 !  3   
       13 Jones, Kevin              01 Sumter, SC                4:23.37 !  3   
       14 Ruff, Rondell D           01 Detroit, MI               4:25.01    1   
       15 Kays, Evan                01 Waynesboro, VA            4:25.07    4   
       16 Leive, Adam               01 Bryn Mawr, PA             4:25.17    2   
       17 Stern, Ben                02 Potomac, MD               4:25.41    1   
       18 Schappert, Kenneth        01 Delray beach, FL          4:27.06    2   
       19 Herbert, Edward           01 Virginia Beach, VA        4:27.33    3   
       20 Gosselin, Jeff            02 Cornelius, NC             4:28.10    2   
       21 Joseph, Josh              01 Marlton, NJ               4:28.37    3   
       22 Pawlik, Kevin M           01 Homewood, AL              4:28.79    2   
       23 Adrian, Jack R            01 Chevy Chase, MD           4:29.49    1   
       24 Tucker, Ross              01 Exeter, NH                4:34.28    1   
       25 Tatu, Alex J              03 Chester, VA               4:34.68    3   
       26 Gordineer, Matt R         01 Felton, DE                4:38.37    2   
       27 Wadsworth, John H         02 Davidson, NC              4:43.44    1   
       28 Platt, Chris S            02 Haddonfield, NJ           4:46.27    2  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                                Boys 2 Mile Run                                 
                                                                                
       &  National: 8:40.00 Gerry Lindgren, Rogers, Spokane, WA 02/15/64        
       *      Meet: 8:52.94 Dathan Ritzenbein, Rockford, MI         2000        
       !  Freshman: 9:31.20 Alan Scharsu, Fitch, Austintown, OH     1975        
       @ Sophomore: 8:55.80 Rudy Chapa, Hammond, IN                 1974        
       #    Junior: 8:52.94 Dathan Ritzenbein, Rockford, MI         2000        
       %    Senior: 8:40.00 Gerry Lindgren, Rogers, Spokane, WA 02/15/64        
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME       HT   
   ===== ========================= == ========================= ========== ==   
       1 Webb, Alan B              01 Reston, VA                 8:45.19 #  3   
       2 Brannen, Nathan V         01 Cambridge, ON              8:57.28 !  3   
       3 Pilkington, Seth A        01 Roy, UT                    9:06.71 !  3   
       4 Haas, Stephen             01 Huntersville, NC           9:10.50 !  3   
       5 Millioen, Charles         01 S. Huntington, NY          9:11.37 !  3   
       6 Jefferson, Sean M         01 Delray Beach, FL           9:12.03 !  3   
       7 Fuqua, Scott              02 Birmingham, AL             9:12.39 !  3   
       8 Smitson, Robert D         01 Carmel, IN                 9:16.22 !  3   
       9 Meindl, Peter W           02 Orchard Park, NY           9:16.71 !  3   
      10 Steier, Rolf E            02 Temple Terrace, FL         9:19.89 !  2   
      11 Fujimoto, Kyle M          01 Rockford, MI               9:24.57 !  2   
      12 Keally, Matthew           02 Virginia Beach, VA         9:25.09 !  2   
      13 Elder, Chris              01 Raleigh, NC                9:28.56 !  2   
      14 Deak, Ryan J              04 Tallahasse, FL             9:29.10 !  1   
      15 Comstock, Patrick W       01 Portsmouth, VA             9:30.51 !  1   
      16 Wilkinson, Kalib          02 Huntersville, NC           9:30.52 !  1   
      17 Smith, Brian R            01 Belmont, MI                9:30.54 !  3   
      18 Sheehan, Ryan             01 Pittsburgh, PA             9:31.36    2   
      19 Schwartz, Kevin           02 Cincinnati, OH             9:34.46    2   
      20 Basinger, Christopher D   01 Pickerington, OH           9:45.09    2   
      21 Jacobs, Joseph M          01 Bloomingdale, NJ           9:46.71    1   
      22 Frum, Drew J              01 Poland, OH                 9:50.77    1   
      23 Rappole, Jesse            01 Bemus Point, NY            9:51.44    1   
      24 Catano, James V           01 Pembroke, MA               9:52.76    3   
      25 Cianciulli, Matthew P     02 Flagler Beach, FL         10:00.34    3   
      26 Puett, Adam G             01 Huntsville, AL            10:01.22    2   
      27 Weaver, Austin            02 Brentwood, TN             10:04.47    1  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Boys 60 Meter High Hurdles                           
                                                                                
       &  National: 7.62 Deworski Odom, Overbrook, Philadelphia  03/12/95       
       *      Meet: 7.62 Rickey Harris, Centreville, Clifton, VA 03/12/00       
       @ Sophomore: 7.92 Sultan Tucker, Delsea, Franklinville NJ     1995       
       #    Junior: 7.74 Rickey Harris, Centreville, Clifton, VA 03/12/00       
       %    Senior: 7.62 Deworski Odom, Overbrook, Philadelphia  03/12/95       
                  : 7.62 Terrance Trammell                           1997       
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Sunday 03/11/01                  
              18 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 11 Best Times               
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Ruff, Dwight              01 Camden, NJ                7.87 @  1     
         2 Brand, Jamaal T           01 High Point, NC            7.90 @  3     
         3 Francis, Tony             01 Giddings, TX              7.97    5     
         4 Watson, Kevin O           01 Richmond, VA              8.08    6     
         5 Hancock, B.J.             01 Lynchburg, VA             8.08    2     
         6 Boulware, Robert D        01 Charlotte, NC             8.08    4     
         7 Hazard, Gemayel           01 Hampton, VA               8.15    7     
         8 Brazill, Benny            01 Houston, TX               8.09    6     
         9 Acklin, Anthony E         01 Clayton, NJ               8.12    3     
        10 McDonnough, Steven A      01 Richmond, VA              8.13    4     
        11 Void, Jerod C             01 Clinton, MD               8.14    2     
        12 Williams, Carl P          01 Plainfield, NJ            8.23    7     
        12 Hodges, Jason             02 Huber heights, OH         8.23    7     
        14 McKinney, Ryan M          01 Lake Stevens, WA          8.28    7     
        15 Chambers, Seann K         01 Winchester, VA            8.45    1     
        16 Willes, Keith A           01 Cheltenham, MD            8.50    2     
        17 Patterson, Jesse          02 Wyncote, PA               8.51    2     
        18 Dahms, Matthew C          02 Haddonfield, NJ           8.53    2     
        19 Brown, Michael T          02 Annapolis, MD             8.56    6     
        20 Stout, Nicholas J         01 Lake orion, MI            8.57    5     
        20 Pearson, Jewel R          01 Bay City, MI              8.57    6     
        22 Owens, Deshawn            01 Cleveland Heights, OH     8.59    3     
        22 George, Tere              01 Petersburg, VA            8.59    4     
        24 Cole, Matt C              01 Lima, OH                  8.61    5     
        25 Sullins, Alan             01 Petersburg, VA            8.68    1     
        26 Sahadath, Cameron         03 Toronto-CAN               8.70    4     
        27 Wasson, Lajoel            01 Romulus, MI               8.74    1     
        27 Pugh, Antoine J           01 Capitol Heights, MD       8.74    4     
        29 Jackson, Tyrone           01 Cleveland Heights, OH     8.77    5     
        30 Balogun, Odun A           03 Dover, DE                 8.93    7     
        31 Stephens, Christopher A   01 Plainfield, NJ            9.38    1    
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                     Semi-Finals - Results  - Sunday 03/11/01                   
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times                
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Boulware, Robert D        01 Charlotte, NC             7.91 @  2     
         2 Void, Jerod C             01 Clinton, MD               7.92 @  1     
         3 Francis, Tony             01 Giddings, TX              7.93    3     
         4 Ruff, Dwight              01 Camden, NJ                7.91 @  2     
         5 Hancock, B.J.             01 Lynchburg, VA             7.96    1     
         6 Acklin, Anthony E         01 Clayton, NJ               8.04    3     
         7 McDonnough, Steven A      01 Richmond, VA              8.06    3     
         8 Brazill, Benny            01 Houston, TX               8.09    1     
         8 Watson, Kevin O           01 Richmond, VA              8.09    3     
        10 Hodges, Jason             02 Huber heights, OH         8.13    2     
        11 Patterson, Jesse          02 Wyncote, PA               8.22    1     
        12 Hazard, Gemayel           01 Hampton, VA               8.23    2     
        13 Williams, Carl P          01 Plainfield, NJ            8.30    2     
        14 Chambers, Seann K         01 Winchester, VA            8.45    3     
        15 Dahms, Matthew C          02 Haddonfield, NJ           8.47    2     
        16 Willes, Keith A           01 Cheltenham, MD            8.51    3     
         - Brand, Jamaal T           01 High Point, NC             DNF    1     
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
       PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME        
       ===== ========================= == ========================= ======      
           1 Void, Jerod C             01 Clinton, MD               7.86 @      
           2 Ruff, Dwight              01 Camden, NJ                7.87 @      
           3 Acklin, Anthony E         01 Clayton, NJ               7.94        
           3 Francis, Tony             01 Giddings, TX              7.93        
           5 Hancock, B.J.             01 Lynchburg, VA             7.97        
           6 Boulware, Robert D        01 Charlotte, NC             8.20        
                                                                                
                           Boys 4 Mile Relay 4x1mile                            
                                                                                
           & National: 17:29.60 North Vigo, Terre Haute, IN 03/09/74            
           *     Meet: 17:46.98 Rockford, MI                    2000            
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  CHRN      Christian Brothers-NJ     17:51.21    2            
                2  NMEN      North Mecklenberg-NC      17:51.70    2            
                3  LASO      La Salle-OH               18:13.86    2            
                4  GRLG      Grand Ledge-MI            18:25.77    2            
                5  HADN      Haddonfield-NJ            18:31.11    2            
                6  CARN      Cardinal Gibbons-NC       18:38.66    2            
                7  ROBV      James W. Robinson-VA      18:39.47    2            
                8  LAFV      Lafayette-VA              18:40.53    1            
                9  HILN      Hillsborough-NJ           18:42.25    2           
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                     Boys 4 Mile Relay 4x1mile (Continued)                      
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
               10  HERV      Herndon-VA                18:46.44    1            
               11  MONN      Monseignor Farrell-NY     18:46.55    2            
               12  WALM      Walter Johnson-MD         18:55.76    1            
               13  THOA      Thomas Jefferson-VA       19:09.33    1            
               14  XAVN      Xavier-NY                 19:14.91    1            
               15  SLKS      South Lakes-VA            19:16.22    1            
               16  BROM      Broadneck-MD              19:19.17    1            
               17  NOTJ      Notre Dame-NJ             19:21.29    1            
               18  XAVN "B"  Xavier-NY                 20:07.62    1            
                -  COLN      Colts Neck-NJ                  DNF    2            
                                                                                
                          Boys 4x55 Meter Relay hurdle                          
                                                                                
                    & National: 29.00 Metuchen, NJ 03/04/72                     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT             
              =====  =================================== ======= ==             
                  1  WAYO      Wayne-OH                  30.65    2             
                  2  PLAN      Plainfield-NJ             31.82    2             
                  3  NOTJ      Notre Dame-NJ             33.44    1             
                  4  XAVN      Xavier-NY                 34.47    1             
                  5  CLEO      Cleveland Heights-OH      35.97    2             
                                                                                
                             Boys 4x200 Meter Relay                             
                                                                                
             & National: 1:27.34 John Muir, Pasadena, CA   03/09/97             
             *     Meet: 1:29.39 Istrouma, Baton Rouge, LA     1999             
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  CAMN      Camden-NJ                 1:30.45    5            
                 2  PLAN      Plainfield-NJ             1:30.59    5            
                 3  HAYV      Hayfield-VA               1:31.57    2            
                 4  WESD      Westlake-MD               1:31.86    3            
                 5  DOVD      Dover-DE                  1:31.95    5            
                 6  MUMM      Mumford Motor City Tc-Mi  1:32.07    3            
                 7  ELEM      Eleanor Roosevelt-MD      1:32.26    2            
                 8  PETV      Petersburg-VA             1:32.27    5            
                 9  SPRS      Spring Valley-SC          1:32.48    4            
                10  LAKV      Lakeland-VA               1:32.89    4            
                11  CHEA      Cheltenham-PA             1:33.31    4            
                12  WAYO      Wayne-OH                  1:33.43    5           
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                       Boys 4x200 Meter Relay (Continued)                       
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                13  BROV      Brooke Point-VA           1:33.48    4            
                14  CENV      Centreville-VA            1:33.59    4            
                15  SOUC      Southern Ca-Cheetah TC    1:34.12    2            
                16  CALM      Calvert Hall College-MD   1:34.16    2            
                17  WOOD      Woodrow Wilson-DC         1:34.33    2            
                18  DEMM      DeMatha Catholic-MD       1:34.75    4            
                19  JEFV      Jefferson Forest-VA       1:35.73    2            
                20  ROMM      Romulus-MI                1:37.09    3            
                21  SUMS      Sumter-SC                 1:38.22    3            
                22  SURM      Surrattsville-MD          1:38.23    3            
                23  NORP      Norristown-PA             1:42.57    5            
                 -  PHOV      Phoebus-VA                     DQ    3            
                                                                                
                             Boys 4x400 Meter Relay                             
                                                                                
             & National: 3:13.34 John Muir HS, Pasadena-CA 03/10/96             
             *     Meet: 3:22.01 Istrouma, Baton Rouge, LA     1999             
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  CAMN      Camden-NJ                 3:17.26 *  3            
                 2  BALD      Ballou-DC                 3:24.18    3            
                 3  HAYV      Hayfield-VA               3:25.87    2            
                 4  WILP      William Tennent-PA        3:26.38    2            
                 5  SURM      Surrattsville-MD          3:26.57    1            
                 6  MUMM      Mumford Motor City Tc-Mi  3:27.46    1            
                 7  ELEM      Eleanor Roosevelt-MD      3:28.20    3            
                 8  NOTJ      Notre Dame-NJ             3:30.77    1            
                 9  ABIP      Abington-PA               3:30.84    1            
                10  ATLV      Atlee-VA                  3:33.49    3            
                11  LAFK      Lafayette-KY              3:34.22    2            
                12  XAVN      Xavier-NY                 3:34.34    1            
                13  WAYO      Wayne-OH                  3:36.30    3            
                14  SUMS      Sumter-SC                 3:39.09    2           
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                             Boys 4x800 Meter Relay                             
                                                                                
           & National: 7:42.67 York, Elmhurst, IL            03/24/00           
           *     Meet: 7:55.33 T.C. Williams, Alexandria, VA     1999           
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  NPEN      North Penn-PA             7:56.55    2            
                 2  CARM      Carmel-IN                 7:58.22    2            
                 3  CRDO      Cardinal O'Hara-Pa        8:00.00    2            
                 4  STJP      St. Joseph's Prep-PA      8:08.55    2            
                 5  FORV      Fork Union Military-VA    8:08.78    1            
                 6  SLKS      South Lakes-VA            8:09.50    2            
                 7  MONN      Monseignor Farrell-NY     8:09.64    2            
                 8  NOTJ      Notre Dame-NJ             8:10.55    2            
                 9  LAFV      Lafayette-VA              8:11.31    2            
                10  THOA      Thomas Jefferson-VA       8:11.39    1            
                11  COLN      Colts Neck-NJ             8:13.99    1            
                12  LOUV      Louisa County-VA          8:15.74    1            
                13  MIDM      Middletown-MD             8:20.55    1            
                14  DOEN      Dover-NH                  8:24.05    1            
                15  TCWV      TC Williams-VA            8:24.53    1            
                16  XAVN      Xavier-NY                 8:37.77    1            
                17  MOEO      Moeller-OH                8:38.61    2            
                                                                                
                          Boys 1,600 Mtr Sprint Medley                          
                                                                                
             & National: 3:24.69 John Muir HS Pasadena-CA 03/08/97              
             *     Meet: 3:31.26 Chino, CA                    1999              
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  BALD      Ballou-DC                 3:36.42    3            
                 2  HAYV      Hayfield-VA               3:37.25    3            
                 3  WILN      Willingboro-NJ            3:38.86    3            
                 4  STJP      St. Joseph's Prep-PA      3:40.34    2            
                 5  DONN      Don Bosco-NJ              3:40.81    3            
                 6  SUMS      Sumter-SC                 3:41.09    2            
                 7  ROMP      Roman Catholic-PA         3:41.14    3            
                 8  NOTJ      Notre Dame-NJ             3:41.41    1            
                 9  CALM      Calvert Hall College-MD   3:41.63    1            
                10  ATLV      Atlee-VA                  3:41.65    2            
                11  GONM      Gonzaga-MD                3:43.33    2            
                12  XAVN      Xavier-NY                 3:54.18    1           
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                              Boys Distance Medley                              
                                                                                
            & National:  9:59.94 Gloucester, MA             03/10/00            
            *     Meet: 10:15.89 Atlantic, Delray Beach, FL     2000            
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  ATLF      Atlantic Commmunity-FL    10:03.70 *  2            
                2  SLKS      South Lakes-VA            10:05.72 *  2            
                3  CRDO      Cardinal O'Hara-Pa        10:29.98    2            
                4  BALP      Baldwin-PA                10:30.26    2            
                5  CHEN      Cherokee-NJ               10:35.51    2            
                6  JAMC      James Logan-CA            10:38.53    2            
                7  FORV      Fork Union Military-VA    10:45.38    1            
                8  GREP      Great Valley-PA           10:45.44    2            
                9  GLEM      Glenelg-MD                10:59.63    1            
               10  XAVN      Xavier-NY                 11:01.46    1            
               11  WALM      Walter Johnson-MD         11:10.30    1            
                                                                                
                                 Boys High Jump                                 
                                                                                
 &  National: 7'05.00" (2.26m) Gail Olson, Sycamore, IL                03/11/78 
 *      Meet: 6'11.00" (2.11m) Lamar Johnson, North Central, Indian IN     1999 
 !  Freshman: 6'08.00" (2.03m) Ivan Schmidt, Penncrest, Media, PA          1998 
 @ Sophomore: 7'00.00" (2.13m) Erik Clinton, Hope, Providence, RI          1991 
 #    Junior: 7'00.25" (2.14m) Brian Kooyer, Skyview, Billings, MT         1988 
 %    Senior: 7'05.00" (2.26m) Gail Olson, Sycamore, IL                03/11/78 
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Moffatt, Keith          02 Newport News, VA    2.14m # 7'00.25      
          2 Matthews, Quentin W     01 Chesapeake, VA      2.09m ! 6'10.25      
          3 Olson, Daniel A         01 Albany, NY          2.09m ! 6'10.25      
          4 Hubbard, John           01 Danville, VA        2.04m ! 6'08.25      
          4 Hicks, Antwon T         01 Hot Springs, AR     2.04m ! 6'08.25      
          6 Birden, Dwayne W        02 Balton, MD          2.04m ! 6'08.25      
          7 Davis, Albert L         02 Durham, NC          1.99m   6'06.25      
          8 McCormick, William      01 Middletown, MD      1.99m   6'06.25      
          9 Cushman, Matthew W      01 Hilton, NY          1.99m   6'06.25      
         10 Smith, Chadd E          01 Camarillo, CA       1.94m   6'04.25      
         10 Guerrero, Mario M       01 Saginaw, MI         1.94m   6'04.25      
         10 Baroska, Rob            01 Howell, NJ          1.94m   6'04.25      
         13 Bates, Gary J           01 Randallstown, MD    1.94m   6'04.25      
         13 Crogan, Andy            01 Boardman, OH        1.94m   6'04.25      
         15 Moore, Joshua D         01 Hamden, CT          1.94m   6'04.25      
         15 Schmidt, Ivan A         01 Claymont, DE        1.94m   6'04.25      
          - Lang, Michael E         01 Havertown, PA          NH                
          - Kring, Adam W           02 Jeddo, MI              NH               
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Boys High Jump (Continued)                           
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          - Samara, Ben J           03 Pennington, NJ         NH                
                                                                                
                                Boys Pole Vault                                 
                                                                                
&  National: 17'06.50" (5.35m) Pat Manson, Aurora, CO                  03/08/86 
*      Meet: 16'00.25" (4.88m) Sage Thames, Frenship, Wolfforth, TX        2000 
!  Freshman: 15'06.00" (4.72m) Bill Lange, Brdgwtre-Rar E, Martnsvl NJ     1978 
@ Sophomore: 16'09.00" (5.11m) Jacob Davis, Orangefield, TX                1994 
#    Junior: 17'03.00" (5.26m) Jacob Davis, Orangefield, TX                1995 
%    Senior: 17'06.50" (5.35m) Pat Manson, Aurora, CO                      1986 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Thames, Sage A          01 Wolfforth, TX       5.18m @ 17'00.00     
          2 Skipper, Tommy A        03 Sandy, OR           4.90m * 16'00.75     
          3 Bazzoni, David          01 North Manchester, I 4.90m * 16'00.75     
          4 Gensic, Paul M          01 Fort Wayne, IN      4.90m * 16'00.75     
          5 Smith, Brad W           01 Carnesville, GA     4.75m ! 15'07.00     
          5 Most, Bobby             01 laredo, TX          4.75m ! 15'07.00     
          7 Carlucci, Stephen A     01 Erie, PA            4.75m ! 15'07.00     
          7 Gebauer, Brad T         02 Bad Axe, MI         4.75m ! 15'07.00     
          9 Landreth, Austin L      01 Elk City, OK        4.60m   15'01.00     
         10 Kessler, Andrew         01 Fork Union, VA      4.60m   15'01.00     
         11 Mondschein, Brian D     01 Hummelstown, PA     4.60m   15'01.00     
         12 Royster, Greg J         01 Columbia, SC        4.60m   15'01.00     
         12 Bell, III, Trey            Columbia, SC        4.60m   15'01.00     
         14 Jacobson, Sam           01 Tempe, AZ           4.45m   14'07.25     
         15 Pellittieri, Dominic M  01 Amherst, OH         4.45m   14'07.25     
         16 Osipenko, Val A         01 Medenicsville, VA   4.45m   14'07.25     
         17 Elliott, Steve C        02 Claremore, OK       4.30m   14'01.25     
         18 Tonnes, Jeremy A        01 Temple City, CA     4.30m   14'01.25     
         18 Walter, Brent           02 Cincinnati, OH      4.30m   14'01.25     
          - Campbell, Matthew S     01 Worthington, IN        NH                
          - Langley, Jason          01 Vienna, VA             NH                
          - Rainbolt, Rusty A       01 Claremore, OK          NH                
          - Marshalek, Seth A       01 Kent, WA               NH                
          - Marzka, Andrew J        01 Lakeport, MI           NH                
          - Hecht, Paul             02 Pittsburgh, PA         NH               
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                                 Boys Long Jump                                 
                                                                                
&  National: 26'06.50" (8.09m) Dion Bentley, Penn Hills, Pittsburgh PA 02/18/89 
*      Meet: 24'00.25" (7.32m) Allen Simms, Roosevelt, Greenbelt, MD       2000 
!  Freshman: 24'05.00" (7.44m) Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA          1996 
@ Sophomore: 24'03.25" (7.40m) Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA          1997 
#    Junior: 25'09.25" (7.85m) Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA          1998 
%    Senior: 26'06.50" (8.09m) Dion Bentley, Penn Hills, Pittsburgh PA 02/18/89 
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Fournier, Joshua A      01 Colchester, CT      7.06m   23'02.00     
          2 Graves, Ray             01 Romulus, MI         7.06m   23'02.00     
          3 Davis, Albert L         02 Durham, NC          6.97m   22'10.50     
          4 Jones, Christopher D    01 Murfreesboro, TN    6.87m   22'06.50     
          5 Anderson, Ivan          02 Washington, DC      6.86m   22'06.25     
          6 Liggins, Derek          03 Woodbridge, VA      6.82m   22'04.50     
          7 Patterson, Jesse        02 Wyncote, PA         6.77m   22'02.50     
          8 Arce, Richard J         01 El Paso, TX         6.59m   21'07.50     
          9 Moore, Alonzo           01 Hampton, VA         6.49m   21'03.50     
         10 Morley, James           01 Utica, MI           6.42m   21'00.75     
         11 McPherson, Michael H    01 Mebane, NC          6.38m   20'11.25     
         12 Houston, Reuben J       01 Peachtree City, GA  6.37m   20'10.75     
         13 Forster, Latir          02 Reading, PA         6.35m   20'10.00     
         14 George, Isa             01 Baltimore, MD       6.30m   20'08.00     
         15 Fudge, John D           02 Philadelphia, PA    6.26m   20'06.50     
         16 Crogan, Andy            01 Boardman, OH        6.21m   20'04.50     
         17 Tamagni, Thomas J       01 Troutville, VA      6.09m   19'11.75     
         18 Sturm, Jonathan J       02 Franklin, TN        6.07m   19'11.00     
         19 Ray, Desmond            01 Fork Union, VA      6.05m   19'10.25     
         20 Wasson, Lajoel          01 Romulus, MI         5.85m   19'02.50     
         21 Hardy, Irell            05 Sumter, SC          5.46m   17'11.00     
         22 Toomer, Myrio A         04 Sumter, SC          5.09m   16'08.50     
                                                                                
                                Boys Triple Jump                                
                                                                                
&  National: 52'07.50" (16.04m) Keith Holley, Bayside, VA Beach, VA     03/13/8 
*      Meet: 50'10.00" (15.49m) Allen Simms, Roosevelt, Greenbelt, MD       200 
!  Freshman: 45'10.75" (13.99m) Carlton Rowe, Whitman, Huntington St NY     199 
@ Sophomore: 49'09.25" (15.17m) Maurice Robinson, Blount, Prichard, AL      199 
#    Junior: 51'08.25" (15.75m) Don Duvall, North, Denver, CO               197 
%    Senior: 52'07.50" (16.04m) Keith Holley, Bayside, VA Beach, VA     03/13/8 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Moore, Alonzo           01 Hampton, VA         14.76m ! 48'05.25     
         2 Davis, Albert L         02 Durham, NC          14.61m ! 47'11.25     
         3 Houston, Reuben J       01 Peachtree City, GA  14.52m ! 47'07.75    
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Boys Triple Jump (Continued)                          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         4 Arce, Richard J         01 El Paso, TX         14.47m ! 47'05.75     
         5 McCoy, Ryan             03 Roanoke, VA         14.19m ! 46'06.75     
         6 Folks, Jamal W          02 Ft. Knox, KY        13.83m   45'04.50     
         7 Lang, Michael E         01 Havertown, PA       13.48m   44'02.75     
         8 Cousin, Steven          01 Bristol, PA         13.47m   44'02.50     
         9 Cook, Ron               01 Philadelphia, PA    13.28m   43'07.00     
        10 Lewis, Eric                Woodbridge, VA      13.27m   43'06.50     
        10 Durham, Stacey A        02 Stafford, VA        13.27m   43'06.50     
        12 Wood, Terry L           04 Salisbury, NC       13.26m   43'06.00     
        13 Russell, Aundray J      02 East Spencer, NC    13.08m   42'11.00     
        14 Sunquist, Eli S         01 Allison Park, PA    13.05m   42'09.75     
        15 Ray, Desmond            01 Fork Union, VA      13.01m   42'08.25     
                                                                                
                                 Boys Shot Put                                  
                                                                                
       &  National: 71'11.00" (21.92m) Jesse Stuart, Glasgow, KY 01/24/70       
       *      Meet: 65'07.75" (20.01m) Kevin Bookout, Stroud, OK     2000       
       !  Freshman: 60'00.00" (18.29m) Kevin Bookout, Stroud, OK     1999       
       @ Sophomore: 65'07.50" (20.00m) Kevin Bookout, Stroud, OK     2000       
       #    Junior: 67'00.00" (20.42m) Jesse Stuart, Glasgow, KY     1969       
       %    Senior: 71'11.00" (21.92m) Jesse Stuart, Glasgow, KY 01/24/70       
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Reeves, Jonathan C      01 Houston, TX         20.40m * 66'11.25     
         2 Bookout, Kevin L        02 Stroud, OK          19.88m ! 65'02.75     
         3 Reid, Andre             01 South Windsor, CT   18.92m ! 62'01.00     
         4 Knight, Jake M          01 Riverside, CA       17.94m   58'10.25     
         5 Gauthier, Dustin        01 Exeter, NH          16.87m   55'04.25     
         6 Cheek, Eric             01 Huntsville, AL      16.83m   55'02.75     
         7 Moore, Jeremy B         01 Pasasdena, MD       16.30m   53'05.75     
         8 Gowda, Vikas S          01 Frederick, MD       16.29m   53'05.50     
         9 Anderson, Derek J       01 Wrentham, MA        16.16m   53'00.25     
        10 Meyer, Steve            02 Wayne, PA           15.85m   52'00.00     
        11 Wright, Adrian T        01 Marietta, GA        15.72m   51'07.00     
        12 Mc Iver, James          01 Plainfield, NJ      15.35m   50'04.50     
        13 Caplinger, John A       02 Huber Heights, OH   14.85m   48'08.75     
        14 Samba, Lou              01 Norristown, PA      14.83m   48'08.00     
        15 Jackson, Matthew S      01 Cincinnati, OH      14.42m   47'03.75     
        15 Piazza, Kyle J          01 Quincy, MA          14.42m   47'03.75     
        17 Casey, Kevan            01 Cincinnati, OH      13.91m   45'07.75     
        18 Jordan, Bashir          01 Plainfield, NJ      13.29m   43'07.25     
        19 Scharo, Charles F       01 Fork Union, VA      13.21m   43'04.25     
         - Ababio, Dzigbodi        01 Willingboro, NJ       FOUL               
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                               Boys Weight Throw                                
                                                                                
 &  National: 81'08.75" (24.91m) Josh McCaughey, Bishop Hendricken, RI 02/20/00 
 *      Meet: 87'05.00" (26.64m) Dylan Armstrong, Westside, Canada         1999 
 !  Freshman: 55'01.00" (16.79m) Leif Arrhenius, Mtn View, Orem, UT        2001 
 @ Sophomore: 66'08.50" (20.33m) Josh McCaughey, Bishop Hendricken, RI     1998 
 #    Junior: 73'06.00" (22.40m) Josh McCaughey, Bishop Hendricken, RI     1999 
 %    Senior: 81'08.75" (24.91m) Josh McCaughey, Bishop Hendricken, RI 02/20/00 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Smolenski, John-Paul M  01 New Hyde Park, NY   21.52m @ 70'07.25     
         2 Vernon, Scott J         02 North Kingstown, RI 19.10m ! 62'08.00     
         3 Moratelli, Mike         01 Mt. Carmel, PA      18.82m ! 61'09.00     
         4 Freeman, Michael J      02 East Greenwich, RI  18.35m ! 60'02.50     
         5 Wright, Adrian T        01 Marietta, GA        18.32m ! 60'01.25     
         6 Hamilton, Adam J        02 Milford, NH         18.02m ! 59'01.50     
         7 Gabrault, Adam J        02 Warwick, RI         17.72m ! 58'01.75     
         8 Hogan, Gregory J        03 Warwick, RI         17.30m ! 56'09.25     
         9 Moore, Jeremy B         01 Pasasdena, MD       17.12m ! 56'02.00     
        10 Taylor, Barclay R       01 Atlanta, GA         16.42m   53'10.50     
        11 Helm, Zach D            02 Snellville, GA      16.27m   53'04.50     
        12 Gianfrancesco, Joseph L 02 Warwick, RI         16.06m   52'08.25     
        13 Godin, Daniel J         03 Coventry, RI        16.00m   52'06.00     
        14 Piazza, Kyle J          01 Quincy, MA          15.35m   50'04.50     
                                                                                
                             Boys Indoor Pentathlon                             
                                                                                
         &  National: 4011 Brian Kelley, Bish Feehan, Attleboro MA 1990         
         *      Meet: 3908 Marcell Allmond, St Paul's Santa Fe CA  1999         
         @ Sophomore: 3534 Ryan Theriault, Las Vegas, NV           1991         
         #    Junior: 3962 Marcell Allmond, St Paul, Santa Fe CA   1998         
         %    Senior: 4011 Brian Kelley, Bish Feehan, Attleboro MA 1990         
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
       PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                   PTS        
       ===== ========================= == ========================= ======      
           1 Powell, Darion D          01 Bothell, WA               3595 @      
           2 Hobbs, Brent              01 Stony Point, NY           3377        
           3 McKinney, Ryan M          01 Lake Stevens, WA          3372        
           4 Robinson, David N         02 Mechanicsville, VA        3107       
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Boys 1 Mile Race Walk mile                           
                                                                                
     &  National: 6:11.00 Paul Tavares, Centereach, NY            02/02/90      
     *      Meet: 6:53.31 Dan Dalton, Chaminade-Julienne, Cinn OH     1999      
     !  Freshman: 7:10.95 Matthew Barber, Stony Brook, NY             1992      
     @ Sophomore: 6:29.96 Kevin Eastler, Mt. Blue, Farmington, ME     1993      
     #    Junior: 6:22.24 Kevin Eastler, Mt. Blue, Farmington, ME     1994      
     %    Senior: 6:11.00 Paul Tavares, Centerreach, NY           02/02/90      
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME          
     ===== ========================= == ========================= =========     
         1 Shorey, Benjamin C        01 Ellsworth, ME             6:20.37 #     
         2 Staier, Adam              02 Farmington, ME            6:53.33 !     
         3 Schoppe, Owen W           02 Ellsworth, ME             7:07.57 !     
         - Madonia, Andy             03 Hamilton, NJ                   DQ       
         - Chasse, Jonathan D        02 Readfield, ME                  DQ       




The Nike Indoor Classic                       
                  Prince George's Sports and Learning Complex                   
              Landover, MD - Saturday 03/10/01 to Sunday 03/11/01               
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          

                              Girls 60 Meter Dash                               
                                                                                
        &  National: 7.22 Alisha Latimer, Palmer, CO Sprg, CO  02/22/97         
        *      Meet: 7.29 Alexis Joyce, Washington, Denver, CO     1999         
        !  Freshman: 7.50 Zenobia Reed, Lamar, Houston, TX         1999         
        @ Sophomore: 7.29 Alexis Joyce, Washington, Denver, CO     1999         
        #    Junior: 7.32 Alexis Joyce, Washington, Denver, CO     1999         
        %    Senior: 7.22 Alisha Latimer, Palmer, CO Sprg, CA      1997         
                                                                                
        Winners and next 10 times advance to 3 semis.  Semis: winners +         
        next 3 times advance to final.                                          
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Sunday 03/11/01                  
              18 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 10 Best Times               
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Joyce, Alexis D           01 Denver, CO                7.54    5     
         2 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       7.55    1     
         3 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                7.61    3     
         4 Williams, Ashlee S        02 Dallas, TX                7.64    6     
         5 Towns, Ara                01 Hampton, VA               7.65    7     
         6 White, Imani M            03 Frederick, MD             7.74    8     
         7 Salaam, Kamilah           03 Wilmington, DE            7.76    2     
         8 Sanders, Keosha S         01 Stafford, VA              7.79    4     
         9 Offutt, Narica M          01 Germantown, MD            7.78    7     
        10 Benson, LaToya            02 Sewell, NJ                7.84    5     
        11 Taylor, Kimiaya           01 West Palm Beach, FL       7.89    3     
        11 Carroll, Porchea          01 Oxnard, CA                7.89    4     
        13 Moore, LaShauntea A       01 Akron, OH                 7.91    1     
        13 Bailey, Natalie           02 Brampton, CN              7.91    2     
        13 Mastrangelo, Melissa      01 Philadelphia, PA          7.91    3     
        13 Davenport, Terri          01 Dale City, VA             7.91    7     
        17 Davis, Meoucha G          01 Hempstead, TX             7.92    8     
        17 Townes, Cecelia           02 Sumter, SC                7.92    4     
        19 McKenzie, Normanie M      01 Powder Springs, GA        7.95    6     
        20 Ephraim, Yanira           04 Washington, DC            7.96    8     
        20 Usher, Zanishia N         02 Virginia Beach, VA        7.96    2     
        20 Lewis, Yvette D           03 Newport News, VA          7.96    6     
        23 Anderson, D'Nene          01 Bowie, MD                 8.03    4     
        24 Roberts, Christina        01 Washington, DC            8.04    5     
        24 Frustillo, Kristin        01 Newtown Square, PA        8.04    1     
        26 McKenzie, Nicole R        02 Upper Marlboro, MD        8.05    1     
        26 Muller, Renita S          03 Columbia, SC              8.05    3     
        28 Jefferson, Jennine M      01 Capitol Heights, MD       8.14    2     
        28 Prao, Leonie M            01 Columbia, MD              8.14    5     
        30 Wilson, Toya              01 NorthHills, PA            8.18    2     
        31 Preston, Brandi L         02 Baltimore, MD             8.24    6     
        32 Osseo-Asare, Afva         02 Exeter, NH                8.35    4     
        33 Watkins, Michaela         01 Washington, DC            8.42    6     
        34 Mill, Shannon             03 Richmond, VA              8.44    2     
        35 Oldacre, Kehnesha L       03 Trenton, NJ               8.48    8    
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                     Semi-Finals - Results  - Sunday 03/11/01                   
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times                
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       7.43 !  2     
         2 Joyce, Alexis D           01 Denver, CO                7.44 !  1     
         3 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                7.53    3     
         4 Williams, Ashlee S        02 Dallas, TX                7.55    3     
         5 Towns, Ara                01 Hampton, VA               7.59    2     
         6 White, Imani M            03 Frederick, MD             7.62    1     
         7 Sanders, Keosha S         01 Stafford, VA              7.77    2     
         7 Salaam, Kamilah           03 Wilmington, DE            7.77    1     
         9 Benson, LaToya            02 Sewell, NJ                7.81    3     
        10 Offutt, Narica M          01 Germantown, MD            7.82    3     
        11 Taylor, Kimiaya           01 West Palm Beach, FL       7.83    2     
        12 Carroll, Porchea          01 Oxnard, CA                7.86    1     
        13 Davis, Meoucha G          01 Hempstead, TX             7.87    2     
        14 Townes, Cecelia           02 Sumter, SC                7.88    1     
        14 Mastrangelo, Melissa      01 Philadelphia, PA          7.88    3     
        16 Bailey, Natalie           02 Brampton, CN              7.89    2     
        17 Davenport, Terri          01 Dale City, VA             7.95    3     
        18 Moore, LaShauntea A       01 Akron, OH                 8.08    1     
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
       PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME        
       ===== ========================= == ========================= ======      
           1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       7.36 !      
           2 Joyce, Alexis D           01 Denver, CO                7.40 !      
           3 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                7.50 !      
           4 Towns, Ara                01 Hampton, VA               7.58        
           5 White, Imani M            03 Frederick, MD             7.60        
           6 Williams, Ashlee S        02 Dallas, TX                7.64        
                                                                                
                              Girls 200 Meter Dash                              
                                                                                
      &  National: 23.64 Sanya Richards, Aquinas, Ft. Lauder. FL 03/12/00       
      *      Meet: 23.99 Erica Whipple, Palm Beach Lakes, WPB FL 03/13/00       
      !  Freshman: 24.38 Natasha Hastings, Aprandolph, NYC, NY   02/25/01       
      @ Sophomore: 23.64 Sanya Richards, Aquinas, Ft. Lauder. FL 03/12/00       
      #    Junior: 23.69 Angela Williams, Chino, CA                  1997       
      %    Senior: 23.67 Zundra Feagin, Cocoa, FL                03/09/91       
                                                                                
         Top 6 times advance to final.  Lane preferences: 4-5-3-6-3-1.          
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
         1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       24.14 !  3   
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                        Girls 200 Meter Dash (Continued)                        
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
         2 Felix, Allyson M          03 Santa Clara, CA           24.43    2    
         3 Cox, Shana                03 Westbury, NY              24.87    5    
         4 Colon, Tysha              01 Washington, DC            25.09    7    
         5 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                25.09    7    
         6 Salaam, Kamilah           03 Wilmington, DE            25.26    6    
         7 Moore, LaShauntea A       01 Akron, OH                 25.29    8    
         8 Broaddus, Juanita         03 Philadelphia, PA          25.36    1    
         9 White, Imani M            03 Frederick, MD             25.39    4    
        10 Benson, LaToya            02 Sewell, NJ                25.44    3    
        10 Davis, Meoucha G          01 Hempstead, TX             25.44    4    
        12 Sanders, Keosha S         01 Stafford, VA              25.52    6    
        13 Batts, Pilar              04 Philadelphia, PA          25.53    6    
        14 Clark, Courtney           02 Norristown, PA            25.56    5    
        15 Modeste, Ramona           01 Lanham, MD                25.63    3    
        16 Lattimer, Chanel L        01 Severn, MD                25.68    4    
        17 Lugay, Karon              02 Chester, PA               25.72    2    
        18 Davenport, Terri          01 Dale City, VA             25.75    1    
        19 Foster, Ebony A           01 Lynchburg, VA             25.82    2    
        20 McKenzie, Normanie M      01 Powder Springs, GA        25.94    7    
        21 Boling, Valerie           01 Denver, CO                26.03    8    
        22 Jones, Darneshea R        01 Fayetteville, NC          26.06    6    
        23 Butler, April R           01 Clinton, MD               26.10    1    
        24 Harvin, Lintra            03 Virginia Beach, VA        26.17    1    
        25 Caple, Kwadena            02 Richmond, VA              26.21    4    
        26 Offutt, Narica M          01 Germantown, MD            26.26    5    
        27 Ransom, Brittany E        03 Woodbridge, VA            26.28    5    
        28 Lawson, Jennifer R        01 Detroit, MI               26.62    2    
        29 Wolfe, Brooke P           03 Perkasie, PA              26.70    6    
        30 Taylor, Portia            01 Fayetteville, NC          26.73    2    
        31 Johnson, Erica            01 Roanoke, VA               26.75    6    
        32 Dortch, Marquita C        01 Powder Springs, GA        26.93    7    
        33 Rice, Lauren              02 Sewell, NJ                26.99    3    
        34 Mill, Shannon             03 Richmond, VA              27.05    8    
        35 Nero, Ramera L            02 Owings, MD                27.40    7    
        36 Preston, Brandi L         02 Baltimore, MD             27.55    7    
        37 Oldacre, Kehnesha L       03 Trenton, NJ               27.56    4    
        38 Roberts, Christina        01 Washington, DC            27.90    8    
        39 Hayden, Jessica           01 Roanoke, VA               27.96    4    
        40 Muller, Renita S          03 Columbia, SC              28.04    1   
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         
      ===== ========================= == ========================= =======      
          1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       23.78 *      
          2 Felix, Allyson M          03 Santa Clara, CA           24.06 !      
          3 Cox, Shana                03 Westbury, NY              24.60        
          4 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                24.75        
          5 Colon, Tysha              01 Washington, DC            24.94        
          6 Salaam, Kamilah           03 Wilmington, DE            25.29        
                                                                                
                              Girls 400 Meter Run                               
                                                                                
       &  National: 53.38 Leshinda Demus, Wilson, Long Beach, CA 02/17/01       
       !  Freshman: 54.25 Char Foster, Catholic, Clearwater, FL      1995       
       @ Sophomore: 53.45 Andrea Thomas, Walton, Bronx, NY       02/22/85       
       #    Junior: 53.85 Leshinda Demus, Wilson, Long Beach, CA     2000       
       %    Senior: 53.38 Leshinda Demus, Wilson, Long Beach, CA     2001       
                                                                                
         Top 6 times advance to final.  Lane preferences: 4-5-3-6-2-1.          
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 03/10/01                 
                             Top 6 Advance By Time                              
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Darden, Dominique         02 Harrisburg, PA              56.89    3   
        2 Johnson, Erica            02 Washington, DC              57.27    5   
        3 Modeste, Ramona           01 Lanham, MD                  57.32    1   
        4 Smith, Christina          03 Philadelphia, PA            57.57    2   
        5 Brooks, Takia             02 Abington, PA                58.07    5   
        6 Clarke, Renee             02 Greenbelt, MD               58.21    4   
        7 Maclin, Shavonne          02 Cleveland Heights, OH       58.60    4   
        8 Butler, April R           01 Clinton, MD                 59.16    4   
        9 Lattimer, Chanel L        01 Severn, MD                  59.17    5   
       10 Williams, Kathy           01 Lanham, MD                  59.30    2   
       11 Shaddrix, Lindsey         01 Springfield, VA             59.43    4   
       12 Anderson, LaTanya         03 Ruther Glenn, VA            59.66    3   
       13 McGowan, Marquita M       01 Detroit, MI               1:00.10    3   
       14 Myricks, Danielle         01 Willingboro, NJ           1:00.12    2   
       15 Ladden, Colleen           01 Warminster, PA            1:00.21    2   
       16 Easley, Andrea            02 Virginia Beach, VA        1:00.33    1   
       17 Gorham, Antoinette        01 Glenarden, MD             1:00.45    5   
       18 Taylor, Piper T           01 Fayetteville, NC          1:00.53    3   
       19 Green, Vicki              01 Chesapeake, VA            1:00.59    4   
       20 Morgan, Denise            01 Lynchburg, VA             1:00.86    1   
       21 Lawson, Jennifer R        01 Detroit, MI               1:01.46    1   
       22 Beck, Emily               01 Burke, VA                 1:02.17    5   
       23 Mitchell, Tiffany M       01 Roanoke, VA               1:03.95    2   
       24 Ramos, Ebony A            01 Hackensack, NJ            1:04.19    2   
       25 Clarke, Anya L            01 Columbia, MD              1:05.61    3   
       26 White, Melinda            01 Sumter, SC                1:09.42    5  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME          
     ===== ========================= == ========================= =========     
         1 Darden, Dominique         02 Harrisburg, PA              55.31       
         2 Smith, Christina          03 Philadelphia, PA            55.59       
         3 Johnson, Erica            02 Washington, DC              58.18       
         4 Clarke, Renee             02 Greenbelt, MD               58.50       
         5 Brooks, Takia             02 Abington, PA                58.53       
         6 Modeste, Ramona           01 Lanham, MD                1:00.21       
                                                                                
                              Girls 800 Meter Run                               
                                                                                
      &  National: 2:01.80 Mary Decker, Orange, CA               02/17/74       
      *      Meet: 2:11.28 Neisha Bernard, Samuel J. Tilden, NY  03/14/00       
      !  Freshman: 2:08.04 Shola Lynch, Hunter College NYC, NY       1984       
      @ Sophomore: 2:02.40 Mary Decker, Orange, CA                   1974       
      #    Junior: 2:06.60 Joetta Clark, Columbia, Maplewood, NJ     1979       
      %    Senior: 2:04.90 Tamieka Grizzle, George Washington NY     1996       
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Cook, Nicole P            01 Petersburg, VA            2:15.39    3   
        2 Feldkamp, Theresa A       01 Lorain, OH                2:15.48    3   
        3 Otstott, Kelley           01 Fairfax Sta, VA           2:15.69    2   
        4 Rodgers, Danielle M       02 Yeadon, PA                2:16.19    3   
        5 Keenan, Aimee M           01 Belmont, MI               2:16.47    3   
        6 Patten, Ashley R          02 Clarkston, MI             2:16.59    2   
        7 Olds, Megan F             02 Gloversville, NY          2:16.70    3   
        8 Scottoline, Lindsay          Drexel Hill, PA           2:17.72    2   
        9 Hagen, Maureen            02 Springfield, VA           2:17.77    2   
       10 Rowbury, Shannon N        02 San Francisco, CA         2:18.11    3   
       11 Cosnett, Holly            01 Haddonfield, NJ           2:19.21    2   
       12 Carlston, Keira              Vienna, VA                2:19.64    2   
       13 Buzzell, Randy A          01 Middletown, MD            2:20.10    3   
       14 Gagne, Bridget E          01 Raymond, ME               2:20.68    3   
       15 Augeri, Vanessa           01 Malverne, NY              2:22.00    1   
       16 Sheltonya, Henry          02 Newport News, VA          2:22.97    1   
       17 Bohan, Tricia M           01 Ft. Wayne, IN             2:23.27    3   
       18 Gregory, Anna M           01 Burke, VA                 2:23.53    1   
       19 Garcia, Indira G          02 Washington, DC            2:24.25    1   
       20 Patterson, Madonna        02 Philadelphia, PA          2:24.71    2   
       21 VanDyke, Shannon L        03 Midlothian, VA            2:25.39    1   
       22 Whiting, Shiloh           01 Boulder-Creek, CA         2:26.21    3   
       23 Castle, Jennie J          01 Barnesville, OH           2:28.07    2   
       24 Creamer, Amanda           03 Midlothian, VA            2:30.41    2  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                                Girls 1 Mile Run                                
                                                                                
      &  National: 4:38.50 Debbie Heald, Neff, La Mirada, CA     03/17/72       
      *      Meet: 4:48.96 Alejandra Barrientos, San Lorenzo, CA     2000       
      !  Freshman: 4:40.10 Mary Decker, Orange, CA                   1973       
      @ Sophomore: 4:46.73 Julia Stamps, Santa Rosa, CA              1995       
      #    Junior: 4:38.50 Debbie Heald, Neff, La Mirada, CA     03/17/72       
      %    Senior: 4:39.00 Lynn Jennings, Bromfield, Harvard, MA     1978       
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Donohue, Erin             01 Haddonfield, NJ           4:51.15    2   
        2 Craig, Alicia K           01 Gillette, WY              4:53.10    2   
        3 Blaisdell, Linsey L       01 Rockford, MI              4:56.02    2   
        4 Otstott, Kelley           01 Fairfax Sta, VA           4:56.28    2   
        5 Bohnsack, Nikki           04 Rockford, MI              5:09.40    1   
        6 Mc Candless, Maureen      01 Bensalem, PA              5:09.74    1   
        7 Pulliam, Karen L          02 North Potomac, MD         5:10.32    2   
        8 Schorr, Melanie           02 Suffield, CT              5:10.36    1   
        9 Novak, Brooke             01 Kaukauna, WI              5:12.19    2   
       10 Barrientos, Raquel M      03 Felton, CA                5:13.62    2   
       11 Schnitkey, Emily A        01 Napolean, OH              5:14.02    1   
       12 Ramaeker, Aimee N         01 Gillette, WY              5:18.73    1   
       13 Kurtain, Nicole           02 Hamilton, NJ              5:19.59    1   
       14 Blikre, Kelly L           01 Gillette, WY              5:21.37    1   
       15 Evans, Dionne                Woodbridge, VA            5:25.45    1   
                                                                                
                                Girls 2 Mile Run                                
                                                                                
     &  National:  9:55.92 Melody Fairchild, Boulder, CO          03/10/91      
     *      Meet: 10:23.63 Carol Henry, Sarnia, Ontario, Canada       2000      
     !  Freshman: 10:23.46 Michelle Dela Vina, Andrean, IN            1998      
     @ Sophomore: 10:25.07 Sara Bei, Montgomery, Santa Rosa, CA       1999      
     #    Junior: 10:13.16 Laura Craven, Beechcroft, Columbus, OH     1982      
     %    Senior:  9:55.92 Melody Fairchild, Boulder, CO          03/10/91      
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME       HT   
   ===== ========================= == ========================= ========== ==   
       1 Kaltenbach, Megan         03 Aurora, CO                10:32.89    3   
       2 Tubbs, Alison E           02 Enumclaw, WA              10:36.88    3   
       3 Toedebusch, Kalin L       01 Rockford, MI              10:44.42    3   
       4 Horowitz, Clara           02 Berkeley, CA              10:50.11    3   
       5 Shaffer, Lauren           01 Imperial, PA              10:53.35    3   
       6 Blood, Nicole             06 Saratoga Springs, NY      11:08.56    3   
       7 Addison, Jeannie E        01 Midlothian, VA            11:14.57    2   
       8 Winant, Carmen M          01 Philadelphia, PA          11:16.30    2   
       9 Meyer, Amanda             04 Saratoga Springs, NY      11:17.65    3   
      10 Mizzone, Jesse            03 Totowa, NJ                11:20.39    2  
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Girls 2 Mile Run (Continued)                          
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME       HT   
   ===== ========================= == ========================= ========== ==   
      11 McNees, Whitney L         01 Pennington, NJ            11:22.46    1   
      12 Wheeler, Ginger           01 Winston-Salem, NC         11:25.92    1   
      13 Hoyos, Ana                04 Saratoga Springs, NY      11:29.73    1   
      14 Solomon, Ruby T           05 Saratoga Springs, NY      11:31.27    1   
      15 Gall, Jessica F           02 West Lafayette, IN        11:31.34    3   
      16 Seaton, Ashley C          01 Richmond, VA              11:31.58    1   
      17 Boltzer, Margie           01 Greenfield, NY            11:33.76    3   
      18 Rowe, Ali                 04 Gansevoort, NY            11:39.69    2   
      19 O'Conor, Meghan           04 Saratoga Springs, NY      11:40.27    3   
      20 Miner, Kristina           03 Suffield, CT              11:40.84    2   
      21 Croghan, Jennifer H       06 Nutley, NJ                11:44.04    1   
      22 Trauscht, Melissa Sue     05 Saratoga Springs, NY      11:46.18    2   
      23 Quinn, Chrissy            03 Malvern, PA               11:46.50    1   
      24 Popple, Michele           01 Wake Forest, NC           11:47.48    1   
      25 Flood, Kelly R            02 Merrick, NY               11:50.43    1   
      26 Dempsey, Caitlin          01 Fairfax, VA               11:55.92    2   
      27 Stawarz, Sara             03 Gansevoort, NY            11:58.81    1   
                                                                                
                          Girls 60 Meter High Hurdles                           
                                                                                
        &  National: 8.33 Charmaine Walker, Plainfield, NJ     03/09/87         
        *      Meet: 8.36 Perdita Felicien, Pineridge, Canada      1999         
        !  Freshman: 8.70 Jasmin Bynum, Washington, Denver, Co     2000         
        @ Sophomore: 8.52 Alethia Jenkins, Pennshauken, NJ         2000         
        #    Junior: 8.33 Nicole Denby, North, Riverside, CA   02/21/99         
        %    Senior: 8.33 Charmaine Walker, Plainfield, NJ     03/09/87         
                   : 8.33 Nicole Denby                         02/21/99         
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Sunday 03/11/01                  
              18 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 11 Best Times               
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Williams, Ashlee S        02 Dallas, TX                8.74    2     
         2 Foster, Kierra            02 West Palm Beach, FL       8.76    3     
         3 Bond, Lindsay N           01 Southfield, MI            8.76    1     
         4 Gordon, Sheena J          02 Erie, PA                  8.97    4     
         5 Nesfield, Tiffany K       04 Springdale, MD            9.02    6     
         6 Dortch, Marquita C        01 Powder Springs, GA        9.08    7     
         7 Sanders, Keosha S         01 Stafford, VA              9.08    5     
         8 Pharr, Latasha            01 Salisbury, NC             8.81    3     
         9 Davis, Candice            03 Ann Arbor, MI             9.03    1     
        10 Pulliam, Chandra          03 Burlington, NC            9.08    2     
        11 Bynum, Jasmine            03 Denver, CO                9.11    6     
        11 Wilkins, Austrea          01 West Palm Beach, FL       9.11    2     
        13 Bethel, Dana              01 Lake Forest, CA           9.12    6    
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                    Girls 60 Meter High Hurdles (Continued)                     
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Sunday 03/11/01                  
              18 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 11 Best Times               
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
        14 Kitton, Fara N            01 Bellmore, NY              9.13    4     
        15 Dunston, Jessica             La Plata, MD              9.16    4     
        15 Howard, Vickie            03 Denver, CO                9.16    2     
        17 Seals, Ariss T            03 Detroit, MI               9.20    7     
        18 McIntosh, Rachael M       01 Stafford, VA              9.22    5     
        19 Fields, Keanna R          02 Akron, OH                 9.23    5     
        20 Richardson, Pam E         01 Atco, NJ                  9.25    7     
        21 Thomas, Tyeshia           02 Philadelphia, PA          9.30    1     
        22 Taylor, Kimiaya           01 West Palm Beach, FL       9.36    7     
        23 Radziminski, Amanda       02 Sewell, NJ                9.46    7     
        24 Nelson, Lela                 Detroit, MI               9.51    3     
        25 Hayes, Angela                Detroit, MI               9.54    2     
        26 Quick, Jelyn              03 Newport News, VA          9.57    5     
        27 Wapph, Kimberly           02 West Palm Beach, FL       9.65    1     
        28 Keegan, Kristina          03 Voorhees, NJ              9.71    3     
        29 Coleclough, Lindsay       03 Sumter, SC                9.77    1     
        30 Showell, Hajah            03 Waldorf, MD               9.78    6     
        31 El'Amin, Latifah          01 Willingboro, NJ           9.79    7     
        32 Marshall, Bianca          02 Sewell, NJ                9.81    4     
        33 Knipel, Carrie            02 Media, PA                 9.85    6     
        34 Simmonds, Pamela G        01 Reston, VA                9.87    4     
        35 Foster, Ebony             02 Hillsborough, NJ          9.94    6     
                                                                                
                     Semi-Finals - Results  - Sunday 03/11/01                   
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times                
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
         1 Williams, Ashlee S        02 Dallas, TX                8.52 @  1     
         2 Pharr, Latasha            01 Salisbury, NC             8.70 !  2     
         3 Gordon, Sheena J          02 Erie, PA                  8.84    3     
         4 Sanders, Keosha S         01 Stafford, VA              8.82    1     
         5 Bond, Lindsay N           01 Southfield, MI            8.85    3     
         6 Davis, Candice            03 Ann Arbor, MI             8.89    3     
         7 Nesfield, Tiffany K       04 Springdale, MD            8.93    2     
         8 Bethel, Dana              01 Lake Forest, CA           8.96    1     
         9 Foster, Kierra            02 West Palm Beach, FL       8.97    2     
        10 Wilkins, Austrea          01 West Palm Beach, FL       9.01    1     
        11 Pulliam, Chandra          03 Burlington, NC            9.02    3     
        12 Dunston, Jessica             La Plata, MD              9.04    3     
        13 Bynum, Jasmine            03 Denver, CO                9.06    2     
        13 Dortch, Marquita C        01 Powder Springs, GA        9.06    1     
        15 McIntosh, Rachael M       01 Stafford, VA              9.09    1     
        16 Seals, Ariss T            03 Detroit, MI               9.09    2     
        17 Kitton, Fara N            01 Bellmore, NY              9.09    2    
 
              
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                    Girls 60 Meter High Hurdles (Continued)                     
                                                                                
                     Semi-Finals - Results  - Sunday 03/11/01                   
               6 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times                
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME   HT     
     ===== ========================= == ========================= ====== ==     
        18 Howard, Vickie            03 Denver, CO                9.11    3     
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
       PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME        
       ===== ========================= == ========================= ======      
           1 Williams, Ashlee S        02 Dallas, TX                8.47 @      
           2 Sanders, Keosha S         01 Stafford, VA              8.74        
           3 Bond, Lindsay N           01 Southfield, MI            8.82        
           4 Gordon, Sheena J          02 Erie, PA                  8.82        
           5 Davis, Candice            03 Ann Arbor, MI             8.95        
           6 Pharr, Latasha            01 Salisbury, NC             9.75        
                                                                                
                           Girls 4 Mile Relay 4x1mile                           
                                                                                
                   & National: 20:23.24 Rockford, MI 03/11/00                   
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME                   
              =====  =================================== ==========             
                  1  ROCM      Rockford-MI               20:48.10               
                  2  CAMW      Campbell Cty-WY           21:02.84               
                  3  HILN      Hillsborough-NJ           22:01.18               
                  4  LANG      Langley-VA                22:02.94               
                  5  SUFC      Suffield-CT               22:03.19               
                  6  HAYV      Hayfield-VA               22:16.86               
                  7  CARN      Cardinal Gibbons-NC       23:37.79               
                                                                                
                         Girls 4x55 Meter Relay hurdle                          
                                                                                
         & National: 32.02 Palm Beach Lakes, W. Palm Beach, FL 03/13/99         
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT             
              =====  =================================== ======= ==             
                  1  PBLF      Palm Beach Lakes-FL       32.49    3             
                  2  WILA      William Penn-PA           32.93    3             
                  3  EDGN      Edgewood-NJ               34.05    2             
                  4  WASN      Washington Twp-NJ         35.52    1             
                  5  HILN      Hillsborough-NJ           35.71    2             
                  6  TREN      Trenton Central-NJ        38.10    3             
                  7  ARCD      Archbishop Carroll-DC     39.59    1            
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                            Girls 4x200 Meter Relay                             
                                                                                
              & National: 1:36.55 WIlson, Long Beach-CA  02/15/97               
              *     Meet: 1:40.04 Wilson, Long Beach, CA     1999               
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  WILA      William Penn-PA           1:41.75    4            
                 2  GEOC      George Washington-CO      1:43.13    4            
                 3  BETV      Bethel-VA                 1:43.18    4            
                 4  ELEM      Eleanor Roosevelt-MD      1:43.27    4            
                 5  CHEP      Chester-PA                1:44.43    3            
                 6  HDWD      H.D. Woodson-DC           1:45.22    4            
                 7  DENV      Denbigh-VA                1:45.33    2            
                 8  WASN      Washington Twp-NJ         1:45.74    2            
                 9  SALV      Salem-VA                  1:45.75    3            
                10  TREN      Trenton Central-NJ        1:45.91    2            
                11  HOLN      Holy Trinity-NY           1:46.56    3            
                12  CENV      Centreville-VA            1:46.82    3            
                13  WILV      William Fleming-VA        1:46.96    2            
                14  NORP      Norristown-PA             1:47.08    1            
                15  ROBV      James W. Robinson-VA      1:47.44    1            
                16  ABIP      Abington-PA               1:47.61    3            
                17  CRDO      Cardinal O'Hara-Pa        1:47.71    1            
                18  GARV      Garfield-VA               1:47.72    1            
                19  LAKN      Lakewood-NJ               1:47.95    3            
                20  CARV      Caroline-VA               1:48.06    2            
                21  ARCA      Archbishop Wood-PA        1:48.08    1            
                22  NAZP      Nazareth Academy-PA       1:48.14    1            
                23  ARCD      Archbishop Carroll-DC     1:50.22    2            
                 -  WILN      Willingboro-NJ                DNF    4            
                                                                                
                            Girls 4x400 Meter Relay                             
                                                                                
              & National: 3:42.47 Wilson, Long Beach-CA  03/09/97               
              *     Meet: 3:45.35 Wilson, Long BEach, CA     1999               
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  WILA      William Penn-PA           3:47.53    3            
                 2  BOYG      Boys and Girls-NY         3:48.34    3            
                 3  ELEM      Eleanor Roosevelt-MD      3:50.60    3            
                 4  CHEP      Chester-PA                3:58.61    3            
                 5  TREN      Trenton Central-NJ        3:59.56    2            
                 6  ROBV      James W. Robinson-VA      3:59.99    2            
                 7  HOLN      Holy Trinity-NY           4:02.84    2            
                 8  BETV      Bethel-VA                 4:04.22    3            
                 9  BEAU      Beaumont-OH               4:05.69    3           
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                      Girls 4x400 Meter Relay (Continued)                       
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                10  MUMM      Mumford Motor City Tc-Mi  4:07.13    1            
                11  ARCA      Archbishop Wood-PA        4:09.38    1            
                12  SLKS      South Lakes-VA            4:10.27    1            
                13  PERP      Pennridge-PA              4:11.40    1            
                14  JOHV      John Handley-VA           4:17.29    1            
                15  SUMS      Sumter-SC                 4:26.15    2            
                                                                                
                            Girls 4x800 Meter Relay                             
                                                                                
           & National: 9:07.57 Boys and Girls, Brooklyn, NY 03/12/00            
           *     Meet: 9:12.37 Rockford, MI                     2000            
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  BOYG      Boys and Girls-NY          9:11.82 *  2            
                2  MANN      Manchester Central-NH      9:21.60    2            
                3  WILA      William Penn-PA            9:29.82    2            
                4  ROBV      James W. Robinson-VA       9:34.00    2            
                5  SARN      Saratoga Springs-NY        9:35.53    2            
                6  LANG      Langley-VA                 9:36.29    1            
                7  SOUN      Southern Regional-NJ       9:40.32    1            
                8  HAYV      Hayfield-VA                9:40.75    1            
                9  HOPN      Hopewell Valley-NJ         9:41.38    1            
               10  VILP      Villa Maria Academy-PA     9:46.85    2            
               11  PERP      Pennridge-PA              10:03.96    1            
               12  LAKN      Lakewood-NJ               10:27.09    1            
                                                                                
                         Girls 1,600 Mtr Sprint Medley                          
                                                                                
             & National: 3:56.67 William Penn HS, Phila-PA 03/08/97             
             *     Meet: 4:01.61 Wilson, Long Beach, CA        1999             
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  CHEP      Chester-PA                4:10.62    2            
                 2  OAKV      Oakton-VA                 4:10.62    3            
                 3  BOYG      Boys and Girls-NY         4:11.04    3            
                 4  TREN "N"  Trenton Central-NJ        4:11.51    3            
                 5  HOLN      Holy Trinity-NY           4:11.73    3            
                 6  LAKN      Lakewood-NJ               4:20.01    2            
                 7  GOVM      Gov Thomas Johnson-MD     4:24.10    2            
                 8  PERP      Pennridge-PA              4:25.61    2           
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                   Girls 1,600 Mtr Sprint Medley (Continued)                    
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 9  NOTJ      Notre Dame-NJ             4:28.04    2            
                10  POTV      Potomac-VA                4:29.27    3            
                11  MADV      Madison-VA                4:32.47    2            
                 -  WILA      William Penn-PA               DNF    3            
                                                                                
                             Girls Distance Medley                              
                                                                                
              & National: 11:52.80 Mepham HS, Bellmore-NY 01/21/84              
              *     Meet: 12:02.81 Rockford, MI               2000              
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  ROCM      Rockford-MI               11:58.05 *  2            
                2  BOYG      Boys and Girls-NY         12:00.91 *  2            
                3  SANC      San Lorenzo Valley-CA     12:06.25    2            
                4  MANN      Manchester Central-NH     12:06.27    2            
                5  NAZP      Nazareth Academy-PA       12:19.99    2            
                6  RADP      Radnor-PA                 12:36.37    1            
                7  ARCP      Archbishop Prendergast-PA 12:36.79    2            
                8  CRDO      Cardinal O'Hara-Pa        12:37.14    1            
                9  PENB      Pennsbury Rc-Pa           12:38.14    1            
               10  MIDM      Middletown-MD             12:46.78    2            
               11  VILP      Villa Maria Academy-PA    12:47.20    2            
               12  HAMM      Hamilton-Wenham-MA        12:51.57    1            
               13  MOUN      Mount Tabor-NC            12:53.21    1            
               14  MADV      Madison-VA                12:53.30    1            
               15  HAYV      Hayfield-VA               13:24.40    2            
                                                                                
                                Girls High Jump                                 
                                                                                
 &  National: 6'03.00" (1.91m) Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, ID  02/18/84 
 *      Meet: 5'11.50" (1.82m) Hyleas Fountain, Central Dauphin E., PA     1999 
 !  Freshman: 5'10.00" (1.78m) Karla Newman, White Creek, TN               1989 
 @ Sophomore: 6'00.75" (1.85m) Mary Moore, Issaquah, WA                    1981 
 #    Junior: 6'01.00" (1.85m) Alison Smith, Clarence, NY                  1987 
 %    Senior: 6'03.00" (1.91m) Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, ID      1994 
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Gordon, Sheena J        02 Erie, PA            1.79m ! 5'10.50      
          2 Moss, Krystle R         01 Alexandria, VA      1.75m   5'08.75      
          3 Burks, Kaylah J         01 Mobile, AL          1.75m   5'08.75     
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Girls High Jump (Continued)                           
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          4 Linz, Stephanie         01 Okemus, MI          1.70m   5'07.00      
          5 Nelms, Jennifer R       01 Spotsylvania, VA    1.70m   5'07.00      
          6 Baker, Sara             02 Kalamazoo, MI       1.65m   5'05.00      
          7 Meekins, Bonnie         02 Herndon, VA         1.65m   5'05.00      
          8 Wall, Ashley E          01 Columbia, MD        1.65m   5'05.00      
          9 Jones, Desiree M        01 Wilmington, OH      1.60m   5'03.00      
         10 Hundley, Amy L          01 Williamsburg, VA    1.60m   5'03.00      
         10 Redding, Caitlin        03 Media, PA           1.60m   5'03.00      
          - Hicks, Kristin M        01 Fairfax Station, VA    NH                
          - Mahar, Molly C          02 Catharpin, VA          NH                
          - Tusing, Cari L          01 Midlothian, VA         NH                
          - Schenk, Lisa M          02 Jackson, NJ            NH                
          - Wallace, Katherine      01 Glenmore, PA           NH                
          - Ausby, Antoinette       01 Lakewood, NJ           NH                
                                                                                
                                Girls Pole Vault                                
                                                                                
    &  National: 13'01.50" (4.00m) Samantha Shepard, Weston, MA     02/25/01    
    *      Meet: 12'04.75" (3.78m) Emily Tharpe, McDowell, Erie, PA     2000    
    !  Freshman: 12'07.50" (3.85m) Samantha Shepard, Weston, MA         1999    
    @ Sophomore: 13'00.25" (3.97m) Samantha Shepard, Weston, MA         2000    
    #    Junior: 13'01.50" (4.00m) Samantha Shepard, Weston, MA     02/25/01    
    %    Senior: 12'10.00" (3.91m) Amy Linnen, Mt. Sinai NY         02/29/00    
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Shepard, Samantha       02 Weston, MA          3.92m % 12'10.25     
          2 Lederman, Molly         02 Newton, MA          3.82m * 12'06.25     
          3 Chen, Laura H           01 San Gabriel, CA     3.82m * 12'06.25     
          4 Tharpe, Emily M         01 Erie, PA            3.67m   12'00.50     
          5 Janson, Lacy J          01 Sarasota, FL        3.67m   12'00.50     
          6 Lindsay, Jocelyn E      02 Waynesburg, PA      3.52m   11'06.50     
          7 Viau, Rachel            02 Arroyo Grande, CA   3.52m   11'06.50     
          8 Balentine, Shayla       01 Los Osos, CA        3.37m   11'00.75     
          9 Rodgers, Jackie         01 Pittsburgh, PA      3.37m   11'00.75     
          - Tang, Jennifer          02 Temple City, CA        NH                
          - Ullenbruch, Melissa A   01 Fort Gratiot, MI       NH                
          - Schwartz, Tabitha J     01 Concord, VA            NH                
          - Hamler, Sarah           01 Temple City, CA        NH                
          - Stuyvesant, Kim         01 Fairview, PA           NH                
          - Roberts, Paige          01 Atascadero, CA         NH                
          - Turner, Melissa         01 Claremore, OK          NH               
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                                Girls Long Jump                                 
                                                                                
&  National: 21'07.50" (6.59m) Carol Lewis, Willingboro, NJ            01/31/81 
*      Meet: 19'08.00" (5.99m) Antoinette Wilkes, Palm beach Lakes, FL     1999 
!  Freshman: 19'02.00" (5.84m) Louan Guialdo, JHS 135, Bronx, NY           1983 
@ Sophomore: 19'11.00" (6.07m) Cassie Richards, Winchester-Thurston, P     1999 
#    Junior: 21'04.00" (6.50m) Kathy McMillan, Hoke Cty, Raeford, NC       1976 
%    Senior: 21'07.50" (6.59m) Carol Lewis, Willingboro, NJ            01/31/81 
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Foster, Kierra          02 West Palm Beach, FL 5.54m   18'02.25     
          2 Bethel, Dana            01 Lake Forest, CA     5.53m   18'01.75     
          3 Lewis, Yvette D         03 Newport News, VA    5.51m   18'01.00     
          4 Morgan, Denise          01 Lynchburg, VA       5.46m   17'11.00     
          5 Gordon, Sheena J        02 Erie, PA            5.44m   17'10.25     
          6 Usher, Zanishia N       02 Virginia Beach, VA  5.36m   17'07.00     
          7 Carroll, Porchea        01 Oxnard, CA          5.35m   17'06.75     
          8 Dawkins, Sheena         02 High Point, NC      5.34m   17'06.25     
          9 Otaigbe, Courage        01 Dale City, VA       5.25m   17'02.75     
         10 Seward, Amy             03 Virginia Beach, VA  5.24m   17'02.25     
         11 Todd, Kellie A          01 Raliegh, NC         5.19m   17'00.50     
         12 Washington, Taylor A    02 Southfield, MI      5.17m   16'11.50     
         13 Drake, Brandi           01 Newport News, VA    5.12m   16'09.75     
         13 Fields, Keanna R        02 Akron, OH           5.12m   16'09.75     
         15 Polston, Veronica       01 Winchester, VA      5.06m   16'07.25     
         15 Howard, Rolanda         01 Elkridge, MD        5.06m   16'07.25     
         17 Walker, Cheron          01 Philadelphia, PA    5.01m   16'05.25     
         18 Moore, Shayla           01 Elkridge, MD        4.84m   15'10.50     
         19 Simmons, Yvette         02 Newport News, VA    4.78m   15'08.25     
                                                                                
                               Girls Triple Jump                                
                                                                                
&  National: 43'11.50" (13.40m) Juliana Yendork, Walnut, CA             03/10/9 
*      Meet: 41'03.75" (12.59m) Sheena Johnson, Gar-Field, Woodbrdge VA     199 
!  Freshman: 39'00.50" (11.90m) Jodi Schlesinger Clarkstwn S, WNyack NY     199 
@ Sophomore: 40'01.25" (12.22m) Jodi Schlesinger Clarkstwn S, WNyack NY     199 
#    Junior: 42'05.50" (12.94m) Juliana Yendork, Walnut, CA                 199 
%    Senior: 43'11.50" (13.40m) Juliana Yendork, Walnut, CA             03/10/9 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Gordon, Sheena J        02 Erie, PA            12.61m * 41'04.50     
         2 Seward, Amy             03 Virginia Beach, VA  11.97m ! 39'03.25     
         3 Pharr, Latasha          01 Salisbury, NC       11.87m   38'11.50     
         4 Drake, Brandi           01 Newport News, VA    11.53m   37'10.00     
         5 Benson, Farren C        01 Chester, PA         11.50m   37'08.75     
         6 Moore, Paula H          01 Graham, NC          11.48m   37'08.00    
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                         Girls Triple Jump (Continued)                          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         7 Simmons, Yvette         02 Newport News, VA    11.47m   37'07.75     
         8 Moore, Shayla           01 Elkridge, MD        11.45m   37'06.75     
         9 Claud, Jennifer         01 Greensboro, NC      11.33m   37'02.25     
        10 Howard, Rolanda         01 Elkridge, MD        11.32m   37'01.75     
        11 Foster, Kierra          02 West Palm Beach, FL 11.26m   36'11.50     
        12 Johnson, Joyce          02 Charlottesville, VA 11.21m   36'09.50     
        13 Dawkins, Sheena         02 High Point, NC      11.03m   36'02.25     
        14 Todd, Kellie A          01 Raliegh, NC         10.67m   35'00.25     
         - Betts, Nailah E         01 Waldorf, MD           FOUL                
                                                                                
                                 Girls Shot Put                                 
                                                                                
&  National: 53'11.00" (16.43m) Laura Gerraughty, Nashua, NH                200 
*      Meet: 48'08.25" (14.84m) Laura Gerraughty, Nashua, NH                200 
!  Freshman: 45'07.25" (13.90m) Collinus Newsome, South, Denver, CO         199 
@ Sophomore: 47'06.00" (14.48m) Briona Reynolds, Red Rvr, GrandForks ND     199 
#    Junior: 52'05.75" (16.00m) Heather Colyer, E Juniata, Cocolamus PA 02/08/9 
%    Senior: 53'11.00" (16.43m) Laura Gerraughty, Nashua, NH                200 
                                                                                
                       Finals - Results  - Sunday 03/11/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Gerraughty, Laura       01 Nashua, NH          15.90m * 52'02.00     
         2 Neuberger, Lindsay B    02 Virginia Beach, VA  14.47m ! 47'05.75     
         3 Kendrick, Nicole Z      01 Lancaster, OH       14.25m ! 46'09.00     
         4 Hudgins, Jackie M       01 Hightstown, NJ      13.95m ! 45'09.25     
         5 Reynolds, Briona        01 Grand Forks, ND     13.72m   45'00.25     
         6 Burton, Kelli A         02 Kaysville, UT       13.34m   43'09.25     
         7 Porter, Latoya          01 Midlothian, VA      13.08m   42'11.00     
         8 Leesman, Jenni S        01 Cincinnati, OH      12.77m   41'10.75     
         9 Swann, Candace D        01 Waldorf, MD         12.19m   40'00.00     
        10 Smith, Breann           01 Ann Arbor, MI       12.15m   39'10.50     
        11 Jones, Ayanna S         01 Richmond, VA        12.06m   39'07.00     
        12 Horn, Ashley S          01 District Heights, M 12.05m   39'06.50     
        13 Hope, Piper             01 Orofino, ID         12.03m   39'05.75     
        14 Wilson, Nicola M        02 Trenton, NJ         11.94m   39'02.25     
        15 Frederick, Megan C      02 Ispwich, MA         11.67m   38'03.50     
        16 Plunkett, Jackie        01 Jenkintown, PA      11.53m   37'10.00     
        17 Evans, Tifany R         03 Woodbridge, V3      11.46m   37'07.25     
        18 Groover, Keri-Faith     01 West Palm Beach, FL 11.45m   37'06.75     
        19 Hadalski, Kira          01 Yardley, PA         10.54m   34'07.00    
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                               Girls Weight Throw                               
                                                                                
    &  National: 60'10.50" (18.55m) Maureen Griffin, Pocatello, ID 03/08/97     
    *      Meet: 55'09.25" (17.00m) Kate Johnson, Warwick, RI          2000     
    !  Freshman: 36'09.00" (11.20m) Kate Johnston, Warwick, RI         1998     
    @ Sophomore: 53'07.75" (16.35m) Kate Johnson, Warwick, RI          1999     
    #    Junior: 60'10.50" (18.55m) Maureen Griffin, Pocatello, ID 03/08/97     
    %    Senior: 60'00.00" (18.29m) Maureen Griffin, Pocatello, ID     1998     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Johnston, Katherine E   01 Warwick, RI         16.84m @ 55'03.00     
         2 Michalski, Kristen M    02 West Warwick, RI    16.30m ! 53'05.75     
         3 Gerraughty, Laura       01 Nashua, NH          15.90m ! 52'02.00     
         4 Hope, Piper             01 Orofino, ID         14.59m ! 47'10.50     
         5 Bizon, Christina A      01 Warwick, RI         14.04m ! 46'00.75     
         6 Wynn, Jennifer L        02 Douglasville, GA    13.30m ! 43'07.75     
         7 Dufresne, Danielle A    03 Warwick, RI         11.48m ! 37'08.00     
         8 Wu, Shelly              02 Merrimack, NH        8.91m   29'02.75     
         - Reynolds, Kelly M       03 Warwick, RI             ND                
                                                                                
                            Girls Indoor Pentathlon                             
                                                                                
          &  National: 3978 Marlene Harmon, Thousand Oaks, CA 03/01/80          
          *      Meet: 3589 Lauren Reimer, New Braunfels, TX      2000          
          !  Freshman: 3184 Carrie Pollock, Lake Geneva, WI       1989          
          @ Sophomore: 3414 Ashley Bethel, Mission Viejo, CA      1996          
          #    Junior: 3589 Lauren Reimer, New Braunfels, TX      2000          
          %    Senior: 3978 Marlene Harmon, Thousand Oaks, CA 03/01/80          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
       PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                   PTS        
       ===== ========================= == ========================= ======      
           1 Jones, Desiree M          01 Wilmington, OH            3356 !      
           2 Meekins, Bonnie           02 Herndon, VA               3126        
           3 Wall, Ashley E            01 Columbia, MD              3009        
           4 Wells, Kellie L           01 Richmond, VA              2933        
           5 Smith, Briana             02 Chesterfield, VA          2704        
           6 Davis, Cameron L          01 Middletown, MD            2662        
           7 Grigoriev, Lindsay        03 Laurel, MD                2641        
           8 Simmonds, Pamela G        01 Reston, VA                2520        
           9 Nelson, Lela                 Detroit, MI               2477        
          10 Tweedy, Crystal H         01 Aleandria, VA             2410        
          11 Donnelly, Colleen         01 Philadelphia, PA          2402        
          12 Rothrock, Meredith        02 Great Falls, VA           2323       
 
             
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Girls 1 Mile Race Walk mile                           
                                                                                
     &  National: 7:00.90 Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY            1998      
     *      Meet: 7:07.82 Robyn Stevens, Vacaville, CA                2000      
     !  Freshman: 7:24.67 Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY        03/15/98      
     @ Sophomore: 7:17.24 Melissa Baker, Shoreham-WR, Shoreham NY     1992      
     #    Junior: 7:07.31 Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY            1997      
     %    Senior: 7:00.90 Lisa Kutzing, Port Jefferson, NY            1998      
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 03/10/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME          
     ===== ========================= == ========================= =========     
         1 Stevens, Robyn S          01 Vacaville, CA             7:22.99 !     
         2 Tan, Li Mei               01 Queens, NY                8:01.48       
         3 Favolise, Anne K          01 Columbia, ME              8:06.47       
         4 Beckett, Lynda M          02 Scarborough, ME           8:07.78       
         5 Tagliaferri, Christine L  02 Penfield, NY              8:11.15       
         6 Yates, Elena              02 East Wilton, ME           8:11.53       
         7 Bergerson, Amanda M       01 Poland, ME                8:22.48        


 
 
Post as: 
History for NikeIndoorNationals.com - Nike Indoor Nationals Official Site - NIN
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014   1      
2010 1 428 7 268 1
2009 1 248 24 285 4
2008 1 50 10 137  
2007 1   1 103  
2006 1   1 154  
2005 1   1 139  
2004 1   1 52  
2003 1 74 1    
2002 1 72 1    
2001 1   1    
2000 1 52 1    
1999 1   1    
 
Nike NSSF Eastbay

High School State Champs:
AL | AK | AZ | AR | CA | CO | CT | DE | FL | GA | HI | ID | IL | IN | IA | KS | KY | LA | ME | MD | MA | MI | MN | MS | MO |
MT
| NE | NV | NH | NJ | NM | NY | NC | ND | OH | OK | OR | PA | RI | SC | SD | TN | TX | UT | VT | VA | WA | WV | WI | WY
National
Champs:
NXN
NIN

NON
FL
JO

JNATS
More: College
Pro
Road Racing
Arcade
Forum
Sign Up