Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

Meet Schedule(Apr 6 2012, 05:24 PM)
 

News

 

2012 Results - Dome High School Series Meet 3

Published by
RunnerSpace.com/OFSAA   on Apr 12 2012, 11:41 PM
Dome High School Series Meet #3 - Apr 12, 2012
Dome @ Louis Riel, Bearbrook Rd, Ottawa, ON, CA
 
Men: 100m | 400m | 1500m | 100h | 110h | 4x100m | Distance Medley | Shot | Discus | HJ | TJ

Women: 100m | 400m | 1500m | 80h | 100h | 4x100m | Distance Medley | Shot | Discus | HJ | TJ
 
Mens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jean-Baptiste, Trever   Pickering - Ajax 11.79 nwi 1  
2 Betty, Brian   Pickering - Ajax 11.85 nwi 6  
3 McKenzie, Justin   Pickering - Ajax 12.02 nwi 2  
4 Monkhouse, Will   North Grenville 12.08 nwi 1  
5 Aubertin, Andrew   Sydenham 12.15 nwi 3  
6 Alexander, Skyler   Colonel By 12.18 nwi 6  
7 Deschamps, Deschamps   Cairine Wilson 12.22 nwi 6  
8 Russell, Levarr   Pickering - Ajax 12.27 nwi 3  
9 Wellington, Damian   Merivale 12.27 nwi 5  
10 Clarke, Tyrique   Pickering - Ajax 12.29 nwi 4  
11 McGrath, Michael   Arnprior 12.34 nwi 5  
12 Smiley, Andrew   Pickering - Ajax 12.48 nwi 5  
13 Jackson, Kerwin   Pickering - Ajax 12.49 nwi 7  
14 McGrath, Patrick   Arnprior 12.55 nwi 4  
15 Koetje, Nick   Cobourg West 12.59 nwi 7  
16 Temacini, Mohamed   ESP Louis Riel 12.63 nwi 1  
18 Adebayo, Waleed   Cobourg West 12.70 nwi 1  
19 McInnes, Chad   Sydenham 12.72 nwi 6  
20 Bingley, Kaleb   Perth 12.73 nwi 1  
21 Churchill, Jordon   Perth 12.81 nwi 7  
22 Cousineau, Alexandre   ESP Louis Riel 12.81 nwi 5  
23 Ye, Edward   Colonel By 12.84 nwi 7  
24 Rechico-Moisan, Bernar   ESP De La Salle 12.98 nwi 1  
25 Leblanc-Bergeron, Samu   ESP De La Salle 13.08 nwi 3  
26 Davis, Mark   Notre Dame Cath 13.32 nwi 4  
26 Moise, Will   Brookfield 13.32 nwi 2  
28 Orlowski, Merek   Algonquin E S 13.48 nwi 7  
29 McMunn, Ryan   Perth 13.92 nwi 2  
30 Makusi, Peter   Brookfield 13.97 nwi 5  
31 McGuire, Drew   North Grenville 14.09 nwi 6  
32 Tourangeau, Jordan   Lester B Pearson 14.12 nwi 2  
33 Greiner, Sean   Brookfield 14.32 nwi 4  
34 Franklin, Tyler   Cairine Wilson 14.74 nwi 2  
35 Greco, Tyler   Lester B Pearson 15.01 nwi 3  
 
Mens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Egert, Nathan   Cairine Wilson 11.86 nwi 1  
2 Cumberbatch, Keyshaun   Pickering - Ajax 12.12 nwi 1  
3 Jarrett, Darnel   Pickering - Ajax 12.17 nwi 6  
4 Mwaka, Pierre-Andre   ESP Louis Riel 12.26 nwi 3  
5 Jama, Jibrel   ESP Louis Riel 12.27 nwi 2  
6 Rousselle, Nick   Notre Dame Cath 12.31 nwi 3  
7 Hull, Duvante   Pickering - Ajax 12.31 nwi 2  
8 Warner-Johnson, Justic   Pickering - Ajax 12.42 nwi 5  
9 Abrahams-Webster, Tres   Pickering - Ajax 12.48 nwi 3  
10 R-Couvillon, Joel   ESP Louis Riel 12.50 nwi 1  
11 Bui, Andy   Hillcrest - Otta 12.65 nwi 5  
12 Ruddy, Will   Arnprior 12.76 nwi 2  
13 Romain, Matthew   Pickering - Ajax 12.77 nwi 2  
14 Halverson, Braedan   Lester B Pearson 12.78 nwi 4  
15 Latimer, Brodie   Sydenham 12.87 nwi 3  
16 Malekos, Adam   ESP Louis Riel 12.88 nwi 5  
17 Henry, Jonathan   Pickering - Ajax 12.98 nwi 4  
18 Beckford, Darius   Hillcrest - Otta 13.04 nwi 1  
19 Fawcett, Braeden   Cobourg West 13.09 nwi 2  
20 Hillis, Liam   Sydenham 13.19 nwi 1  
21 Bayers, Connor   Sydenham 13.32 nwi 4  
22 Flegal, Brody   Arnprior 13.42 nwi 5  
23 Stark, Fritz   Lester B Pearson 13.49 nwi 5  
24 Asemota, Adrian   Pickering - Ajax 13.56 nwi 3  
25 Binette, Marc-Andre   ESP Louis Riel 13.56 nwi 4  
26 Langner, Nicholas   Hillcrest - Otta 13.69 nwi 6  
27 Beech, Nate   La Salle - Kings 13.70 nwi 4  
28 Verwijs, William   Redeemer Christi 13.76 nwi 4  
29 Dick, Mackenzie   Arnprior 13.94 nwi 3  
30 Reid, Liam   Colonel By 13.95 nwi 6  
31 Maksumov, Begzod   Brookfield 14.14 nwi 5  
32 English, Kurtis   Lester B Pearson 14.47 nwi 6  
 
Mens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Embury, Wade   Sydenham 11.24 nwi 3  
2 Poeta, Jeremy   St Joseph-Scolla 11.39 nwi 4  
3 Thomas, Damonick   Notre Dame Cath 11.44 nwi 4  
4 Thompson, Oshane   Pickering - Ajax 11.47 nwi 5  
5 Anane, Matthew   Pickering - Ajax 11.48 nwi 3  
6 Boucher, Trevor   Brookfield 11.51 nwi 7  
7 Joseph, Yazin   Pickering - Ajax 11.54 nwi 7  
8 Philip, Joshua   Pickering - Ajax 11.73 nwi 6  
10 Goltz, Hayden   Perth 11.75 nwi 8  
9 Burchill, Corey   Bell 11.75 nwi 4  
11 Hamilton, Gabe   St Joseph-Scolla 11.77 nwi 3  
12 Saint-Victor, Oliver   ESP Louis Riel 11.80 nwi 8  
13 Fingal, Jamal   Pickering - Ajax 11.95 nwi 4  
14 Raji, David   Colonel By 11.97 nwi 5  
15 Fauvel, Philippe   Sydenham 11.99 nwi 2  
16 Trickey, Ben   Sydenham 12.01 nwi 5  
17 Brooks, Spencer   St Joseph-Scolla 12.06 nwi 1  
18 Graham, Jeff   Colonel By 12.07 nwi 1  
19 Kennedy, Tyler   St Joseph-Scolla 12.20 nwi 7  
20 Ngautsi, Jordan   Lester B Pearson 12.28 nwi 6  
21 McCurdy, Alex   Perth 12.31 nwi 2  
22 Hillis, Eamon   Sydenham 12.43 nwi 1  
23 Schlossmacher, Tom   Colonel By 12.47 nwi 6  
24 Firth, Isaac   Merivale 12.56 nwi 2  
25 Simard, Mathieu   Algonquin E S 12.58 nwi 3  
26 Ogilvie, Kevin   North Grenville 12.61 nwi 2  
27 Canie, Reilly   Perth 12.61 nwi 1  
28 Larson, Brandon   Trenton 12.70 nwi 1  
29 Adebayo, Martin   Cobourg West 12.76 nwi 5  
30 Stables, William   Sydenham 12.77 nwi 6  
31 Fay, Alex   Algonquin E S 12.90 nwi 2  
32 Land, Kevin   Sydenham 12.92 nwi 4  
33 Dorsainville, John   ESP Louis Riel 12.93 nwi 8  
34 Kasabe, Danny   ESP Louis Riel 13.02 nwi 7  
35 Rohimon, Adil   Gisele Lalonde 13.31 nwi 7  
36 Norton, Matt   Trenton 13.48 nwi 6  
37 Morgan, Michael   Trenton 14.19 nwi 3  
38 MacComish, Tyler   Sydenham 14.34 nwi 7  
-- St.John, Jesse   Pickering - Ajax DNF nwi 1  
 
Mens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Clarke, Tyrique   Pickering - Ajax 54.29 3  
2 Moore, Liam   Colonel By 54.45 3  
3 Jean-Baptiste, Trever   Pickering - Ajax 54.53 1  
4 Dey, Liam   Arnprior 55.07 4  
5 Kerr, Zack   Hillcrest - Otta 55.66 2  
6 Alexander, Skyler   Colonel By 55.86 4  
7 McInnes, Chad   Sydenham 56.18 3  
8 Minnie, Thomas   Sydenham 56.92 1  
9 Russell, Levar   Pickering - Ajax 57.91 2  
10 Bowness, Nathan   Colonel By 57.92 1  
11 Jackson, Kerwin   Pickering - Ajax 58.09 4  
12 Orlowski, Merek   Algonquin E S 58.55 1  
13 Wellington, Damian   Merivale 58.90 1  
14 Ye, Edward   Colonel By 59.66 1  
15 Smiley, Andrew   Pickering - Ajax 1:00.30 2  
16 Harris, Leon   ESP De La Salle 1:00.47 2  
17 Brazeau, Joel   ESP Louis Riel 1:00.52 2  
18 Koetje, Nick   Cobourg West 1:01.64 3  
19 McKenzie, Justin   Pickering - Ajax 1:02.72 3  
20 Monkhouse, Will   North Grenville 1:05.55 2  
21 Greiner, Sean   Brookfield 1:07.76 1  
22 Tripp, Stig   Trenton 1:15.79 2  
 
Mens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Slupeiks, Cameron   Colonel By 54.54 2  
2 Jarrett, Darnel   Pickering - Ajax 54.83 4  
3 Malekos, Adam   ESP Louis Riel 56.78 4  
4 Nowakowski, Doni   Perth 59.09 1  
5 Latimer, Brodie   Sydenham 59.95 1  
6 Ruddy, Will   Arnprior 1:00.08 2  
7 Akinwande, Abdulrahman   Woodroffe 1:00.15 1  
8 Palamar, Eric   Merivale 1:00.25 1  
9 Flegal, Brody   Arnprior 1:00.33 1  
10 Romain, Matthew   Pickering - Ajax 1:00.53 4  
11 Cumberbatch, Keyshaun   Pickering - Ajax 1:00.93 3  
12 Martin, Austin   Arnprior 1:01.41 4  
13 Abrahams-Webster, Tres   Pickering - Ajax 1:01.77 2  
14 Binette, Marc-Andre   ESP Louis Riel 1:01.79 1  
15 Sivanesan, Saumian   Pickering - Ajax 1:01.97 2  
16 Henry, Jonathan   Pickering - Ajax 1:03.98 2  
17 Leduc, Dominique   ESP Louis Riel 1:04.51 3  
18 Alexander, Tyler   Gloucester 1:05.25 2  
19 deVille, Aaron   North Grenville 1:05.33 2  
20 Ruddy, Chays   Cobourg West 1:05.65 4  
21 Hull, Duvante   Pickering - Ajax 1:05.95 4  
22 Lozano, Matthew   Pickering - Ajax 1:06.45 3  
23 Warner-Johnson, Justic   Pickering - Ajax 1:06.49 4  
24 Jamnicky, Jacob   Cobourg West 1:06.67 2  
25 Asemota, Adrian   Pickering - Ajax 1:08.82 4  
26 Lowry, Nathan   Gloucester 1:14.88 1  
27 Finless, Jon   Colonel By 1:18.36 1  
 
Mens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Embury, Wade   Sydenham 49.70 5  
2 Moses, Isaiah   Gloucester 50.13 6  
3 Saville, Sebastian   Colonel By 50.44 1  
4 Poeta, Jeremy   St Joseph-Scolla 51.32 5  
5 Trickey, Ben   Sydenham 51.38 2  
6 King, Xavier   Pickering - Ajax 52.50 1  
7 Burchill, Corey   Bell 52.56 1  
8 Thomas, Damonick   Notre Dame Cath 53.17 4  
9 Jarron, Lukas   Pickering - Ajax 53.56 4  
10 Leeflang, Colin   Perth 53.88 2  
11 Dearborn, Jay   Sydenham 53.97 4  
12 Joseph, Yazin   Pickering - Ajax 54.60 5  
13 Saint-Victor, Oliver   ESP Louis Riel 55.22 1  
14 Hillis, Eamon   Sydenham 55.30 3  
15 West, Vincent   Gisele Lalonde 55.85 3  
16 Zhu, Felix   Colonel By 57.05 4  
17 Scholman, Daniel   Redeemer Christi 57.69 3  
18 Widdowfield, Liam   North Grenville 58.70 6  
19 Whitelock, Ty   Arnprior 58.77 6  
20 Laperriere, Pascal   Algonquin E S 59.68 2  
21 Maki, Steven   North Grenville 1:03.47 1  
22 Johnson, Erik   Colonel By 1:03.82 3  
23 Fingal, Jamal   Pickering - Ajax 1:04.70 2  
24 Mathers, Connor   Lester B Pearson 1:07.16 6  
25 Samardzija, Eugene   Lester B Pearson 1:07.36 2  
26 Norton, Matt   Trenton 1:07.57 5  
27 Morgan, Michael   Trenton 1:07.69 2  
28 Firth, Isaac   Merivale 1:07.93 4  
29 Thamas, Nick   Trenton 1:08.96 5  
30 Mater, Kyle   Trenton 1:11.09 3  
-- Hassan, Amin   ESP Louis Riel DNF 6  
-- Thompson, Oshane   Pickering - Ajax DNF 6  
-- St.John, Jesse   Pickering - Ajax DNF 6  
-- Philip, Joshua   Pickering - Ajax DNF 4  
-- Anane, Matthew   Pickering - Ajax DNF 3  
 
Mens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Adams, Chris   Sydenham 4:38.53 1  
2 Moser, Joey   Sydenham 4:39.57 1  
3 McHugh, David   Hillcrest - Otta 4:39.62 1  
4 Bowness, Nathan   Colonel By 4:45.66 1  
5 Doyle, Logan   Sydenham 4:56.49 1  
6 Oliver, Derek   Perth 5:07.38 1  
7 Brazeau, Joel   ESP Louis Riel 5:19.48 1  
 
Mens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robertson, Brady   Sydenham 4:43.14 1  
2 Martin, Austin   Arnprior 4:46.90 1  
3 Akinwande, Abdulrahman   Woodroffe 4:48.94 1  
4 Lozano, Matthew   Pickering - Ajax 4:50.48 1  
5 Jamnicky, Jacob   Cobourg West 4:51.59 1  
6 Leduc, Dominique   ESP Louis Riel 4:58.76 1  
7 Sivanesan, Saumian   Pickering - Ajax 5:05.60 1  
8 Ruddy, Chays   Cobourg West 5:07.86 1  
9 Schilke, Stephan   Perth 5:08.58 1  
10 Fergusson, Matt   Perth 5:13.12 1  
11 Hansen, Eli   Perth 5:20.28 1  
12 Hodgins, Timothy   Perth 5:21.37 1  
13 Witten, Colson   Redeemer Christi 5:22.10 1  
14 Lloyd, Rhodri   Sydenham 5:35.96 1  
15 Bell, James   Perth 6:05.10 1  
16 Finless, Jon   Colonel By 6:13.86 1  
17 Taylor, Sean   Notre Dame Cath 6:32.68 1  
 
Mens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 King, Xavier   Pickering - Ajax 4:02.85 1  
2 Berhe, Alex   Woodroffe 4:02.89 1  
3 Parsons, Scott   Arnprior 4:22.76 1  
4 Jarron, Lukas   Pickering - Ajax 4:23.82 1  
5 Wilkie, Alex   Notre Dame Cath 4:23.89 1  
6 Belore, Nick   Sydenham 4:29.34 1  
7 Banks, Jacob   North Grenville 4:46.72 1  
8 Sidhu, Gurjant   Trenton 4:51.56 1  
9 Houlton, Noah   ESP Louis Riel 4:55.95 1  
10 Sidhu, Chandan   Trenton 4:59.91 1  
11 Ferguson, Warren   Colonel By 5:01.91 1  
12 Guthrie, Ian   Redeemer Christi 5:03.55 1  
13 Garcia, Robert   Gloucester 5:03.90 1  
14 Kouri, Bradley   Hillcrest - Otta 5:04.10 1  
15 Hassan, Amin   ESP Louis Riel 5:04.11 1  
16 Maki, Steven   North Grenville 5:24.29 1  
17 Laperriere, Pascal   Algonquin E S 5:24.42 1  
18 Mater, Kyle   Trenton 5:42.02 1  
-- Roy, Breaden   Gisele Lalonde DQ 1  
 
Mens 1500m Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 King, Xavier   Pickering - Ajax 4:18.22 1  
2 Berhe, Alex   Woodroffe 4:27.03 1  
3 Vanderholst, Pat   Sydenham 4:38.30 1  
4 Parsons, David   Arnprior 4:38.36 1  
5 Sommerville, Tommy   Perth 4:48.93 1  
6 Parsons, Scott   Arnprior 4:58.34 1  
7 Mohamed, Mohamed   Woodroffe 5:13.66 1  
8 Ferguson, Warren   Colonel By 5:28.65 1  
9 Johnson, Erik   Colonel By 5:39.78 1  
10 Burns, Bruce   La Salle - Kings 5:42.20 1  
11 Cressman, Alexander   Merivale 5:43.44 1  
 
Mens 100m Hurdles 33'' Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jarrett, Darnel   Pickering - Ajax 15.09 2  
2 Latimer, Brodie   Sydenham 15.23 1  
3 Hull, Duvante   Pickering - Ajax 15.25 1  
4 Abrahams-Webster, Tresha   Pickering - Ajax 16.14 3  
5 Hillis, Liam   Sydenham 16.63 2  
6 Langner, Nicholas   Hillcrest - Otta 18.11 3  
7 Cumberbatch, Keyshaun   Pickering - Ajax 18.51 1  
8 Cafley, Taylor   Perth 18.51 3  
9 Bui, Andy   Hillcrest - Otta 18.70 2  
10 Warner-Johnson, Justice   Pickering - Ajax 18.73 2  
11 Rousselle, Nick   Notre Dame Cath 19.55 3  
12 Thomas, Bryan   Gloucester 19.59 1  
13 Bayers, Connor   Sydenham 19.64 3  
14 Percival, Jared   Merivale 20.05 3  
15 Reid, Liam   Colonel By 21.28 1  
16 Philion, Greg   Gloucester 33.39 2  
 
Mens 100m Hurdles 36'' Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Betty, Brian   Pickering - Ajax 15.08 1  
2 Toman, Nathan   Arnprior 15.23 2  
3 Jean-Baptiste, Trever   Pickering - Ajax 15.34 2  
4 Fray, Leaugen   Trenton 15.84 2  
5 Aubertin, Andrew   Sydenham 16.31 2  
6 Ye, Edward   Colonel By 17.91 1  
7 Moore, Liam   Colonel By 17.94 2  
8 Lafleur, Jason   Gloucester 20.87 1  
9 Tripp, Stig   Trenton 22.68 1  
10 Franklin, Tyler   Cairine Wilson 23.53 1  
 
Mens 110m Hurdles 36'' Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Joseph, Yazin   Pickering - Ajax 15.09 1  
2 Anane, Matthew   Pickering - Ajax 15.36 1  
3 Taylor, Justin   Pickering - Ajax 15.58 2  
4 Desgroseilliers, Daniel   Merivale 15.98 1  
5 MacAulay, Andrew   Arnprior 16.13 2  
6 Cameron, Justin   Arnprior 16.53 2  
7 Widdowfield, Liam   North Grenville 17.65 2  
8 St.John, Jesse   Pickering - Ajax 18.93 2  
-- Plunkett, Jacob   Arnprior DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay Junior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 46.25 2  
2 Relay Team   Arnprior 46.27 2  
3 Relay Team   Perth 49.15 2  
4 Relay Team   Pickering - Ajax 49.54 1  
5 Relay Team   Colonel By 54.85 1  
 
Mens 4x100m Relay Midget Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 47.63 2  
2 Relay Team   ESP Louis Riel 50.72 1  
3 Relay Team   Perth 51.83 1  
4 Relay Team   Notre Dame Cath 51.86 2  
5 Mwaka, Leduc,
Jama, Binette
  ESP Louis Riel 52.26 2  
6 Relay Team   Lester B Pearson 53.63 1  
7 Relay Team   Gloucester 55.48 2  
-- Relay Team   Pickering - Ajax DNF 1  
 
Mens 4x100m Relay Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 44.29 1  
2 Relay Team   St Joseph-Scolla 45.01 1  
3 Relay Team   Arnprior 45.59 3  
4 Relay Team   Colonel By 46.60 2  
5 Relay Team   Perth 46.62 1  
6 Relay Team   Lester B Pearson 49.12 3  
7 Relay Team   North Grenville 49.50 2  
8 Relay Team   ESP Louis Riel 50.31 3  
9 Relay Team   Trenton 50.91 2  
10 Relay Team   Perth 51.37 3  
11 Relay Team   Trenton 57.50 1  
 
Mens Distance Medley Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 3:45.30 1  
2 Relay Team   Arnprior 3:54.16 1  
3 Relay Team   Perth 3:56.83 1  
4 Relay Team   Sydenham 3:58.43 1  
5 Relay Team   Notre Dame Cath 3:59.84 1  
6 Relay Team   Sydenham 4:05.02 1  
7 Relay Team   Sydenham 4:05.22 1  
8 Relay Team   Sydenham 4:08.36 1  
9 Relay Team   Algonquin E S 4:25.51 1  
10 Relay Team   Trenton 4:29.98 1  
11 Relay Team   Perth 4:31.88 1  
12 Relay Team   Perth 4:36.85 1  
 
Mens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chatelaine, Matthew   Algonquin E S 12.43m(40'9.25) 1  
2 Zhou, Daniel   Algonquin E S 10.82m(35'5.75) 1  
3 Temacini, Mohamed   ESP Louis Riel 10.49m(34'4.75) 1  
4 McNulty, Logan   Arnprior 10.04m(32'11.25) 1  
-- Mukishi, Etienne   ESP Louis Riel ND(--) 1  
 
Mens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Joseph, Yanic   Pickering - Ajax 12.88m(42'3) 1  
2 Dupuis, Patrick   Perth 11.80m(38'8.5) 1  
3 Brisett, Tarrick   Pickering - Ajax 10.96m(35'11.5) 1  
4 Wicks, Tyler   ESP Louis Riel 10.28m(33'8.5) 1  
-- McKelvey, Cooper   Cairine Wilson ND(--) 1  
-- Clark, Stephen   Colonel By ND(--) 1  
-- Campbell, Cameron   Redeemer Christi ND(--) 1  
-- Abou-Assaly, Michael   Hillcrest - Otta FOUL(--) 1  
-- Taylor, Sean   Notre Dame Cath FOUL(--) 1  
 
Mens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Deslauriers, Brandon   La Salle - Kings 17.50m(57'4.75) 1  
2 Brianski, Dennis   Notre Dame Cath 14.43m(47'4) 1  
3 Belding, Brandon   Colonel By 12.58m(41'3.25) 1  
4 Rose, Logan   Sydenham 12.54m(41'1.5) 1  
5 Spencer, Chance   South Grenville 11.75m(38'6.5) 1  
6 Cote-Lapointe, Aidan   ESP De La Salle 10.92m(35'9.75) 1  
7 Mondor, Patrick   ESP Louis Riel 10.06m(33'0) 1  
-- Smith, Zach   Sydenham ND(--) 1  
-- Cheng, Matt   Brookfield ND(--) 1  
-- McEwen, Kevin   Trenton ND(--) 1  
 
Mens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fairhome, Charlie   Sydenham 38.05m(124'10) 1  
2 Zhou, Daniel   Algonquin E S 35.77m(117'4.25) 1  
3 McNulty, Logan   Arnprior 27.00m(88'6.75) 1  
4 Chatelaine, Matthew   Algonquin E S 25.00m(82'0.25) 1  
5 Larocque, Jesse   Notre Dame Cath 22.00m(72'2) 1  
6 Wood, Khaymen   Sydenham 18.00m(59'0.5) 1  
-- Muise, Sam   South Grenville ND(--) 1  
 
Mens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brisett, Tarrick   Pickering - Ajax 27.22m(89'3.5) 1  
2 Joseph, Yanic   Pickering - Ajax 25.00m(82'0.25) 1  
3 Dick, Mackenzie   Arnprior 22.00m(72'2) 1  
4 Reid, Liam   Colonel By 20.00m(65'7.25) 1  
 
Mens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Deslauriers, Brandon   La Salle - Kings 49.87m(163'7.25) 1  
2 Fitzgerald, Connor   Notre Dame Cath 43.44m(142'6) 1  
3 Brianski, Dennis   Notre Dame Cath 41.67m(136'8.5) 1  
4 Belding, Brandon   Colonel By 30.74m(100'10) 1  
5 Rose, Logan   Sydenham 30.32m(99'5.5) 1  
6 Scholman, Daniel   Redeemer Christi 29.14m(95'7) 1  
7 Mondor, Patrick   ESP Louis Riel 24.00m(78'8.75) 1  
8 Spencer, Chance   South Grenville 24.00m(78'8.75) 1  
10 Noort, Timothy   Redeemer Christi 22.00m(72'2) 1  
9 Quinn, Michael   ESP Louis Riel 22.00m(72'2) 1  
11 Smith, Zach   Sydenham 21.00m(68'10.75) 1  
12 Crain, Mitchell   Perth 20.00m(65'7.25) 1  
13 McEwen, Kevin   Trenton 18.00m(59'0.5) 1  
 
Mens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fray, Leaugen   Trenton 1.80m(5'10.75) 1  
2 Smiley, Andrew   Pickering - Ajax 1.70m(5'6.75) 1  
3 Rathwell, Scott   Perth 1.70m(5'6.75) 1  
4 Renaud, Matthew   ESP Louis Riel 1.60m(5'2.75) 1  
5 Barlow-Wilkes, Curtis   Perth 1.50m(4'11) 1  
6 Moise, Will   Brookfield 1.45m(4'9) 1  
7 Koetje, Nick   Cobourg West 1.45m(4'9) 1  
8 McGuire, Drew   North Grenville 1.45m(4'9) 1  
 
Mens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 N'Zoigba, Tony   ESP Louis Riel 1.85m(6'0.75) 1  
2 Nowakowski, Doni   Perth 1.55m(5'1) 1  
3 Abou-Assaly, Michael   Hillcrest - Otta 1.55m(5'1) 1  
4 Cafley, Taylor   Perth 1.45m(4'9) 1  
4 O'Driscoll, Connor   Notre Dame Cath 1.45m(4'9) 1  
-- Verwijs, William   Redeemer Christi NH(--) 1  
-- Percival, Jared   Merivale NH(--) 1  
 
Mens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Murphy, Brayden   St John's - Pert 1.90m(6'2.75) 1  
2 Cameron, Justin   Arnprior 1.80m(5'10.75) 1  
3 Dearborn, Jay   Sydenham 1.80m(5'10.75) 1  
4 Warren, Austen   Perth 1.65m(5'4.75) 1  
5 Larson, Brandon   Trenton 1.65m(5'4.75) 1  
6 Harvey, Eric   Sydenham 1.55m(5'1) 1  
7 Cheng, Matt   Brookfield 1.50m(4'11) 1  
8 Joseph, Fradley   ESP Louis Riel 1.45m(4'9) 1  
-- Wannamaker, Anthony   Trenton NH(--) 1  
-- Graham, Jeff   Colonel By NH(--) 1  
 
Mens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fray, Leaugen   Trenton 12.06m(39'6.75) nwi 1  
2 Clarke, Tyrique   Pickering - Ajax 11.62m(38'1.25) nwi 1  
3 Muise, Sam   South Grenville 10.98m(36'0.25) nwi 1  
4 Warren, Austen   Perth 10.51m(34'5.75) nwi 1  
5 Nesdoly, Kevin   Redeemer Christi 10.16m(33'4) nwi 1  
6 Adebayo, Waleed   Cobourg West 8.73m(28'7.5) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Abrahams-Webster, Tresha   Pickering - Ajax 11.50m(37'8.75) nwi 1  
2 Jama, Jibrel   ESP Louis Riel 10.78m(35'4.25) nwi 1  
3 Beech, Nate   La Salle - Kings 10.73m(35'2.25) nwi 1  
4 Warner-Johnson, Justice   Pickering - Ajax 10.67m(35'0) nwi 1  
5 Witten, Colson   Redeemer Christi 9.57m(31'4.75) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Simard, Mathieu   Algonquin E S 12.75m(41'9.75) nwi 1  
2 Lalonde, Devlin   Perth 11.58m(37'11.75) nwi 1  
3 Veley, Jake   Sydenham 11.40m(37'4.75) nwi 1  
4 Fay, Alex   Algonquin E S 10.98m(36'0.25) nwi 1  
5 Harvey, Eric   Sydenham 10.72m(35'2) nwi 1  
6 Charboneau, Alain   Notre Dame Cath 10.53m(34'6.5) nwi 1  
7 Adebayo, Martin   Cobourg West 9.49m(31'1.5) nwi 1  
8 Wannamaker, Anthony   Trenton 8.59m(28'2) nwi 1  
 
Womens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Prince, Kendra   Pickering - Ajax 13.16 nwi 2  
2 Hyman, Kenya   Pickering - Ajax 13.45 nwi 3  
3 Slater, Tyra   Pickering - Ajax 13.61 nwi 1  
4 Martin, Melanie   Sydenham 13.65 nwi 4  
5 Ljubevski, Elizabeta   Pickering - Ajax 13.65 nwi 3  
6 Salmon, Jaida   Pickering - Ajax 13.70 nwi 4  
7 Lamothe, Alexia   Cairine Wilson 13.81 nwi 3  
8 Grey, Celina   Sydenham 13.81 nwi 2  
9 Bien-Aime, Shana   Brookfield 13.89 nwi 1  
10 Claire, Morgan   Sydenham 14.46 nwi 3  
11 Bien-Aime, Elizabeth   Brookfield 14.52 nwi 3  
12 Wheeler, Hailey   Arnprior 14.58 nwi 3  
13 Banezzouz, Rim   Gisele Lalonde 14.70 nwi 3  
14 Wallace, Morgan   La Salle - Kings 14.82 nwi 1  
15 Richter, Katherine   Brookfield 15.11 nwi 1  
16 Mukendi, Gloria   ESP De La Salle 15.19 nwi 4  
17 Dubue, Emily   Lester B Pearson 15.49 nwi 2  
18 Beaudon, Casey   Arnprior 15.49 nwi 2  
19 Romain, Cassandra   Cairine Wilson 16.00 nwi 1  
20 Weil, Emily   Lester B Pearson 16.24 nwi 4  
 
Womens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hendricks, Alanna   Pickering - Ajax 12.92 nwi 2  
2 Remadji, Regina   ESP Louis Riel 13.14 nwi 5  
3 Hendricks, Lia   ESP Louis Riel 13.15 nwi 6  
4 Henry, Divina   Pickering - Ajax 13.29 nwi 3  
5 James, Talika   Pickering - Ajax 13.44 nwi 4  
6 Whalen, Emily   Lester B Pearson 13.48 nwi 3  
7 Bailey-Solomon, Antone   Pickering - Ajax 13.51 nwi 1  
8 Bailey, Chelayne   Pickering - Ajax 13.63 nwi 5  
9 Hyman, Anukis   Pickering - Ajax 13.67 nwi 4  
10 Thomas, Shanice   Pickering - Ajax 13.80 nwi 6  
11 Bourgeois, Cassandra   Gisele Lalonde 13.84 nwi 6  
12 Barrett, Chawntay   Pickering - Ajax 13.96 nwi 1  
13 Patterson, Brittney   Sydenham 14.02 nwi 2  
14 Fraser, Kyeasia   Brookfield 14.03 nwi 2  
15 Sleesor, Hannah   Cobourg West 14.05 nwi 6  
16 Earle, Alex   Notre Dame Cath 14.17 nwi 5  
17 Alvarez-Halpin, Jasmin   Gisele Lalonde 14.33 nwi 5  
18 Adegbunrin, Yetunde   Hillcrest - Otta 14.47 nwi 1  
19 McCleary, Tiara   Pickering - Ajax 14.51 nwi 2  
20 Lackey, Megan   Notre Dame Cath 14.57 nwi 6  
21 Attong, Chelsea   Pickering - Ajax 14.59 nwi 5  
22 Davis, Crystal   Notre Dame Cath 14.86 nwi 1  
23 Baker, Alyssa   ESP Louis Riel 14.95 nwi 2  
24 Parry, Jemeica   Pickering - Ajax 14.96 nwi 3  
25 Vogelzang, Marika   Sydenham 15.06 nwi 5  
26 Ssenyange, Deborah   Lester B Pearson 15.43 nwi 5  
27 Basudde, Maya   Hillcrest - Otta 16.31 nwi 6  
28 Lavigne, Alex   Notre Dame Cath 16.53 nwi 4  
29 Stevens, Mikayla   North Grenville 16.80 nwi 4  
30 Belanger, Marie Anna   Gloucester 16.87 nwi 3  
31 Smith, Hillary   Notre Dame Cath 16.93 nwi 3  
32 Chen, Lillian   Colonel By 19.66 nwi 4  
 
Womens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fauvel, Emelyn   Sydenham 12.98 nwi 1  
2 Ambursley, Tatiana   Pickering - Ajax 13.22 nwi 3  
3 Evans, Karena   Pickering - Ajax 13.34 nwi 2  
4 Janes, Alexandra   Pickering - Ajax 13.43 nwi 4  
5 Nelles, Rachel   Sydenham 13.70 nwi 2  
6 Soutthiphanh, Nitaya   Brookfield 13.70 nwi 1  
7 Mohiddin, Asha   ESP Louis Riel 13.95 nwi 1  
8 Louiseize, Yolene   ESP De La Salle 14.02 nwi 3  
9 Van Luven, Hannah   Sydenham 14.08 nwi 3  
10 McMullen, Alicia   Sydenham 14.24 nwi 4  
11 Misztal, Megan   North Grenville 14.44 nwi 4  
12 Field, Haley   St Joseph-Scolla 14.44 nwi 1  
13 Francis-Ikkers, Emily   Brookfield 14.47 nwi 2  
14 Becherel, Marissa   Hillcrest - Otta 14.69 nwi 1  
15 Exantus, Bernadine   ESP De La Salle 15.28 nwi 2  
16 Sharp, Tanyss   Hillcrest - Otta 15.45 nwi 4  
17 Hatoum, Jade   Colonel By 15.91 nwi 3  
18 Simpkins, Natasha   Trenton 15.98 nwi 2  
19 Cumming, Bryson   North Grenville 16.00 nwi 3  
20 Chaouni, Yasmine   Cairine Wilson 16.68 nwi 4  
 
Womens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Spoerri, Lindsay   Merivale 1:01.81 3  
2 Dai, Annie   Colonel By 1:02.81 2  
3 Slater, Tyra   Pickering - Ajax 1:03.69 3  
4 Hyman, Kenya   Pickering - Ajax 1:04.11 3  
5 Ljubevski, Elizabeta   Pickering - Ajax 1:06.26 1  
6 Banezzouz, Rim   Gisele Lalonde 1:06.67 1  
7 Lefebvre, Ariane   Algonquin E S 1:07.46 2  
8 Boulay, Maryse   Algonquin E S 1:07.67 3  
9 Wheeler, Hailey   Arnprior 1:09.33 3  
10 Prince, Kendra   Pickering - Ajax 1:09.51 2  
11 Ireton, Hilary   Perth 1:10.28 2  
12 Krupl, Maddie   Pickering - Ajax 1:11.22 3  
13 McDade, Erica   La Salle - Kings 1:11.42 2  
14 Clarke, Colleen   Merivale 1:12.88 2  
15 Goody, Kate   Cobourg West 1:13.14 1  
16 Salmon, Jaida   Pickering - Ajax 1:13.23 2  
17 Bennett, Emily   Sydenham 1:16.92 1  
18 Wallace, Morgan   La Salle - Kings 1:23.66 1  
19 Clark, Leah   La Salle - Kings 1:26.10 1  
 
Womens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pennell, Nicole   Colonel By 1:03.41 4  
2 James, Talika   Pickering - Ajax 1:03.53 1  
3 Henry, Divina   Pickering - Ajax 1:05.03 1  
4 Hendricks, Lia   ESP Louis Riel 1:05.06 4  
5 Bailey, Chelayne   Pickering - Ajax 1:05.79 3  
6 Tashlin, Emma   Brookfield 1:06.15 4  
7 Hendricks, Alanna   Pickering - Ajax 1:07.26 4  
8 Albert, Anika   Woodroffe 1:07.96 2  
9 Whalen, Emily   Lester B Pearson 1:08.11 3  
10 Bailey-Solomon, Antone   Pickering - Ajax 1:08.68 3  
11 Purdey, Ashley   Perth 1:08.74 4  
12 Bourgeois, Cassandra   Gisele Lalonde 1:09.25 4  
13 Barrett, Chawntay   Pickering - Ajax 1:10.49 3  
14 Vogelzang, Marika   Sydenham 1:10.63 3  
15 Alvarez-Halpin, Jasmin   Gisele Lalonde 1:11.06 3  
16 Parry, Jameica   Pickering - Ajax 1:11.65 4  
17 McCleary, Tiara   Pickering - Ajax 1:13.55 2  
18 Thomas, Shanice   Pickering - Ajax 1:14.27 2  
19 Hickey, Jenna   Notre Dame Cath 1:14.39 2  
20 Attong, Chelsea   Pickering - Ajax 1:14.80 4  
21 Hyman, Anukis   Pickering - Ajax 1:15.68 1  
22 Hennings, Rachel   Redeemer Christi 1:19.06 2  
23 Miklovich, McKenzie   Brookfield 1:19.25 3  
24 Lavigne, Alex   Notre Dame Cath 1:22.03 3  
25 Smith, Hillary   Notre Dame Cath 1:24.37 4  
26 Gardiner, Kelly   Notre Dame Cath 1:28.34 1  
 
Womens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Galbraith, Emma   Franco-Ouest - N 58.03 1  
2 Hayes, Bridget   Mother Teresa - 58.95 1  
3 Casselman, Tabby   Cobourg West 1:02.70 2  
4 Frankland, Alyssa   La Salle - Kings 1:02.74 3  
5 Ambursley, Tatiana   Pickering - Ajax 1:03.38 1  
6 Kary, Lindsay   St Matthew 1:03.53 2  
7 Latimer, Kiercy   Sydenham 1:03.55 1  
8 Wheeler, Michelle   Arnprior 1:03.67 1  
9 McKenna, Morgan   Colonel By 1:03.69 2  
10 Heyman, Karley   Sydenham 1:05.16 3  
11 Nelles, Rachel   Sydenham 1:06.83 2  
12 Van Shie-Copol, Johann   Algonquin E S 1:08.36 3  
13 Gill, Serena   Pickering - Ajax 1:09.34 3  
14 Tuck, Jen   Colonel By 1:10.63 3  
15 Mielke, Cheryl   Woodroffe 1:12.52 2  
16 Arseneau, Danielle   ESP Louis Riel 1:18.62 3  
 
Womens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Armstrong, Nicole   Sydenham 4:52.11 1  
2 Boulay, Maryse   Algonquin E S 5:45.02 1  
3 McDade, Erica   La Salle - Kings 5:47.30 1  
4 McCallum, Sarah   Sydenham 5:52.55 1  
5 Bennett, Emily   Sydenham 6:04.18 1  
6 Zhou, Audrina   Colonel By 6:05.35 1  
7 Martel, Caitlyn   Colonel By 6:08.59 1  
8 Amos, Sarah   Sydenham 6:15.14 1  
9 Batoff, Sarah   Perth 7:27.24 1  
 
Womens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wong, Natasha   Gloucester 5:32.91 1  
2 Albert, Anika   Woodroffe 5:46.46 1  
3 Hibberd, Dana   North Grenville 5:47.63 1  
4 Hickey, Jenna   Notre Dame Cath 5:47.71 1  
5 Grall, Claire   ESP De La Salle 5:56.90 1  
6 Arnot, Ciara   Hillcrest - Otta 6:07.63 1  
7 Veldman, Erica   Sydenham 6:08.93 1  
8 Susak, Aquilina   Notre Dame Cath 6:15.47 1  
9 Preston, Annie   Sydenham 6:28.46 1  
10 Jeffrey, Ainsley   Sydenham 6:30.12 1  
11 Li, Erin   Colonel By 6:34.84 1  
 
Womens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Galbraith, Emma   Franco-Ouest - N 4:37.77 1  
2 Faulds, Rachel   Trenton 4:44.43 1  
3 O'Higgins, Erin   Bell 4:48.60 1  
4 Kary, Lindsay   St Matthew 4:54.87 1  
5 Gill, Serena   Pickering - Ajax 5:38.19 1  
6 Wheeler, Michelle   Arnprior 5:45.82 1  
7 Van Shie-Copol, Johann   Algonquin E S 5:54.16 1  
8 Bond, Jessica   Perth 6:02.10 1  
9 Merilainnen, Sophia   Trenton 6:05.70 1  
10 Boulay, Camille   Algonquin E S 6:08.65 1  
11 Laurenzio, Paisley   Merivale 6:10.65 1  
12 Ramsay, Brooklyn   Perth 6:19.52 1  
13 Pelton, Krista   North Grenville 6:21.97 1  
14 F-Lacombe, Jessica   ESP Louis Riel 6:25.65 1  
 
Womens 1500m Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 O'Higgins, Erin   Bell 5:13.96 1  
2 Casselman, Tabby   Cobourg West 5:32.53 1  
3 Grimes, Kelsey   Hillcrest - Otta 5:35.91 1  
4 Morris, Caitlyn   Colonel By 5:36.12 1  
5 McFadden, Sarah   Sydenham 6:17.69 1  
6 Watt, Emily   Perth 6:38.42 1  
7 Boulay, Camille   Algonquin E S 6:53.47 1  
8 Tierney, Crystal   Colonel By 7:08.64 1  
9 Hales, Tayloe   La Salle - Kings 7:22.54 1  
 
Womens 80m Hurdles 30'' Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Prince, Kendra   Pickering - Ajax 12.59 1  
2 Spoerri, Lindsay   Merivale 13.34 1  
3 Lamothe, Alexia   Cairine Wilson 13.47 2  
4 McDiarmid, Sydney   Notre Dame Cath 13.55 1  
5 Charlebois, Alexis   Hillcrest - Otta 15.26 2  
6 Reith, Andrea   Perth 15.77 2  
7 Martin, Melanie   Sydenham 16.10 1  
8 Clyne, Brittany   Perth 17.30 2  
9 Hersey, Erica   Colonel By 20.59 2  
 
Womens 80m Hurdles 30'' Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hendricks, Alanna   Pickering - Ajax 12.93 2  
2 Barrett, Chawntay   Pickering - Ajax 13.99 1  
3 Bailey, Chelayne   Pickering - Ajax 14.98 2  
4 Thomas, Shanice   Pickering - Ajax 15.19 2  
5 Patterson, Brittney   Sydenham 15.40 2  
6 Henry, Divina   Pickering - Ajax 16.03 1  
7 Sels, Jenna   Perth 17.30 2  
8 Rintoul, Monica   Notre Dame Cath 17.64 1  
9 Shvetz, Cecilia   Hillcrest - Otta 17.68 1  
10 Edwards, Emma   Hillcrest - Otta 18.94 2  
11 Pratt, Breanna   Perth 21.05 1  
 
Womens 100m Hurdles 30'' Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hayes, Bridget   Mother Teresa - 16.06 1  
2 McBride, Alannah   Colonel By 16.22 1  
3 Wright, Katrina   Perth 17.74 3  
4 Evans, Karena   Pickering - Ajax 17.79 1  
5 Field, Haley   St Joseph-Scolla 17.83 2  
6 Phillips, Clara   Brookfield 18.42 1  
7 Hill, Elizabeth   Sydenham 18.85 2  
8 Lloyd, Maddie   La Salle - Kings 19.78 1  
9 McFadden, Sarah   Sydenham 19.80 2  
10 Nelles, Rachel   Sydenham 20.78 2  
11 Arseneau, Danielle   ESP Louis Riel 21.14 2  
12 Cruickshank, Megan   Hillcrest - Otta 21.18 2  
 
Womens 4x100m Relay Junior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 52.59 2  
2 Relay Team   Brookfield 58.60 2  
3 Relay Team   Pickering - Ajax 58.88 1  
4 Relay Team   Colonel By 1:01.17 1  
5 Relay Team   Lester B Pearson 1:05.34 2  
6 Relay Team   Lester B Pearson 1:07.37 1  
 
Womens 4x100m Relay Midget Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 52.43 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 55.96 2  
3 Relay Team   Notre Dame Cath 57.84 1  
4 Relay Team   Colonel By 59.17 2  
5 Relay Team   Perth 1:05.79 2  
 
Womens 4x100m Relay Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 51.97 1  
2 Relay Team   Brookfield 54.22 1  
3 Relay Team   Colonel By 55.98 1  
4 Relay Team   North Grenville 56.36 1  
 
Womens Distance Medley Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Sydenham 4:30.09 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 4:37.87 1  
3 Relay Team   Trenton 4:50.72 1  
4 Relay Team   Algonquin E S 4:52.93 1  
5 Relay Team   Sydenham 4:57.06 1  
6 Relay Team   Sydenham 5:02.53 1  
7 Relay Team   Sydenham 5:12.21 1  
8 Relay Team   Sydenham 5:13.91 1  
9 Relay Team   Perth 5:26.67 1  
10 Relay Team   Notre Dame Cath 5:26.73 1  
 
Womens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Olmstead, Halina   Perth 8.13m(26'8) 1  
2 Chase, Kylie   La Salle - Kings 7.63m(25'0.25) 1  
3 Mukendi, Gloria   ESP De La Salle 7.41m(24'3.5) 1  
4 Begin, Diane   Algonquin E S 7.27m(23'10) 1  
5 Priddle, Isabella   Redeemer Christi 6.33m(20'9) 1  
6 Alexander, Amandalie   Merivale 5.60m(18'4.25) 1  
-- White, Jessica   Trenton ND(--) 1  
 
Womens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Telesford, Nikita   Pickering - Ajax 9.16m(30'0.5) 1  
2 Connell, Taylor   South Grenville 7.08m(23'2.5) 1  
3 Herbert, Katherine   ESP De La Salle 6.91m(22'8) 1  
4 Clyne, Adriana   Perth 6.83m(22'4.75) 1  
5 Rintoul, Jessica   Notre Dame Cath 6.53m(21'5) 1  
-- Radcliffe, Melissa   Perth ND(--) 1  
 
Womens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Connell, Ashley   South Grenville 11.00m(36'1) 1  
2 Lariviere, Chantal   Perth 9.47m(31'0.75) 1  
3 Louiseize, Yolene   ESP De La Salle 9.04m(29'7.75) 1  
4 Whiting, Brittney   Trenton 8.95m(29'4.25) 1  
5 Alfred, Christina   ESP De La Salle 7.60m(24'11) 1  
6 Colwell, Emily   South Grenville 7.60m(24'11) 1  
7 Bush, Leanna   North Grenville 6.90m(22'7.5) 1  
-- Fergusson, Kristina   Perth ND(--) 1  
 
Womens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Begin, Diane   Algonquin E S 21.46m(70'4.75) 1  
2 Olmstead, Halina   Perth 19.16m(62'10.25) 1  
3 Kendrick, Erica   Sydenham 15.33m(50'3.5) 1  
4 Priddle, Isabella   Redeemer Christi 14.73m(48'3.75) 1  
5 Alexander, Amandalie   Merivale 10.63m(34'10.5) 1  
6 White, Jessica   Trenton 9.59m(31'5.5) 1  
 
Womens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Connell, Taylor   South Grenville 19.05m(62'6) 1  
2 Scholman, Heather   Redeemer Christi 17.27m(56'7.75) 1  
3 Telesford, Nikita   Pickering - Ajax 15.47m(50'9) 1  
4 Rintoul, Jessica   Notre Dame Cath 14.16m(46'5.25) 1  
5 Oyetoran, Anuoluwa   Colonel By 11.09m(36'4.5) 1  
 
Womens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Connell, Ashley   South Grenville 27.48m(90'1.75) 1  
2 Whiting, Brittney   Trenton 20.03m(65'8.5) 1  
3 Bush, Leanna   North Grenville 19.06m(62'6.25) 1  
4 Colwell, Emily   South Grenville 18.62m(61'1) 1  
 
Womens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gray, Vanessa   Perth 1.45m(4'9) 1  
2 Goody, Kate   Cobourg West 1.35m(4'5) 1  
3 Watson, Sarah   Sydenham 1.35m(4'5) 1  
4 Bennett-Flammer, Briar   Colonel By 1.30m(4'3) 1  
5 Cassell, Cassandra   Colonel By 1.20m(3'11) 1  
 
Womens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Surowiak, Rachel   North Grenville 1.45m(4'9) 1  
2 Thomas, Shanice   Pickering - Ajax 1.40m(4'7) 1  
3 Tackaberry, Kendra   North Grenville 1.20m(3'11) 1  
 
Womens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fouzie, Mandy   Sydenham 1.53m(5'0) 1  
2 Hayes-Crook, Madison   Merivale 1.53m(5'0) 1  
3 Williamson, Taylor   North Grenville 1.50m(4'11) 1  
4 Beales, Victoria   Merivale 1.50m(4'11) 1  
5 Lloyd, Maddie   La Salle - Kings 1.35m(4'5) 1  
-- Chaouni, Yasmine   Cairine Wilson NH(--) 1  
 
Womens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Grey, Celina   Sydenham 10.54m(34'6.75) nwi 1  
2 Slater, Tyra   Pickering - Ajax 9.65m(31'7.75) nwi 1  
3 Noonan, Anna   Perth 9.26m(30'4.5) nwi 1  
4 Amos, Sarah   Sydenham 9.16m(30'0.5) nwi 1  
5 Lefebvre, Ariane   Algonquin E S 8.67m(28'5.25) nwi 1  
6 Beaudon, Casey   Arnprior 8.55m(28'0.5) nwi 1  
7 Hersey, Erica   Colonel By 8.36m(27'5) nwi 1  
8 Dai, Annie   Colonel By 8.11m(26'7.25) nwi 1  
9 Wallace, Morgan   La Salle - Kings 7.59m(24'10.75) nwi 1  
10 Clark, Leah   La Salle - Kings 7.34m(24'0.75) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barrett, Chawntay   Pickering - Ajax 9.63m(31'7) nwi 1  
2 Scholman, Heather   Redeemer Christi 9.50m(31'2) nwi 1  
3 Surowiak, Rachel   North Grenville 9.19m(30'1.75) nwi 1  
4 Gardiner, Kelly   Notre Dame Cath 7.42m(24'4) nwi 1  
5 Tackaberry, Kendra   North Grenville 7.36m(24'1.75) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Phillips, Clara   Brookfield 10.57m(34'8) nwi 1  
2 McMullen, Alicia   Sydenham 9.53m(31'3) nwi 1  
3 Tibbutt, Amanda   Sydenham 9.46m(31'0.25) nwi 1  
4 Mohiddin, Asha   ESP Louis Riel 8.75m(28'8.25) nwi 1  
5 Karwowski, Paulina   Colonel By 8.63m(28'3.75) nwi 1  
6 Sharp, Tanyss   Hillcrest - Otta 7.88m(25'10) nwi 1  
7 Gardiner, Erin   Notre Dame Cath 7.57m(24'10) nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

Post to:  
Post as: 
History for Dome High School Series Meet #3
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1 26 1    
2012 1 28 2    
2011 1   1    
2010 1   1    
Hashtags: #ofsaa