Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Apr 15th

YearResultsVideoNews 
20111 1 
20101 1 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

Dome High School Series Meet #3

 

2010 Results - Dome High School Series Meet #3

Published by
Matt   on Apr 16 2010, 02:32 AM
Dome High School Series Meet #3 - Apr 15, 2010
Ottawa, ON, CA
 
Men: 100m | 400m | 1500m | 100h | 110h | 4x100m | Sprint Medley 2,2,4,8 | Shot | Discus | HJ | TJ

Women: 100m | 400m | 1500m | 80h | 100h | 4x100m | Sprint Medley 2,2,4,8 | Shot | Discus | HJ | TJ
 
Mens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Anane, Matthew   Pickering - Ajax 11.73 nwi 7  
2 Gardener, Adrian   Pickering - Ajax 11.77 nwi 6  
3 Wren, Patrice   Opeongo 12.00 nwi 3  
4 Stirajs, Marty   Sir Wilfrid Laur 12.00 nwi 4  
5 Thompson, Oshane   Pickering - Ajax 12.02 nwi 1  
6 MacDonald, Joel   ESP Louis Riel 12.14 nwi 6  
7 Shepherd, Brent   Pickering - Ajax 12.14 nwi 2  
8 Nang'Oma, Innocent   St Joseph's - Ne 12.27 nwi 7  
9 Thomas, Dominic   Notre Dame Cath 12.36 nwi 1  
10 Murphy, Brayden   St John's - Pert 12.40 nwi 2  
11 Gordon, Zayne   Pickering - Ajax 12.43 nwi 5  
12 Lewis, Shakir   Pickering - Ajax 12.45 nwi 7  
13 Finn, Jordan   St Joseph's - Ne 12.47 nwi 5  
14 Beyhum, Joe   Pickering - Ajax 12.55 nwi 3  
15 Harcourt, Jordan   St Joseph's - Ne 12.73 nwi 4  
16 Jones, Josh   Notre Dame Cath 12.73 nwi 3  
17 Luengo, Javier   Redeemer Christi 12.74 nwi 2  
18 Mucsi, Lorinc   Nepean 12.93 nwi 2  
19 Armstrong, Robert   Holy Trinity - K 12.93 nwi 8  
20 Paquette, Vince   Rockland 12.95 nwi 4  
21 Tam, Leslie   Sir Wilfrid Laur 13.14 nwi 6  
22 Laurin, Miguel   Gisele Lalonde 13.16 nwi 6  
23 Reid, Jerome   Sir Robert Borde 13.19 nwi 8  
24 Tahibet-Shneider, Kapet   ESP De La Salle 13.26 nwi 4  
25 Galbraith, Craig   Glebe CI 13.28 nwi 7  
26 Fay, Alex   Algonquin E S 13.30 nwi 6  
27 Nyuss, Erik   Nepean 13.41 nwi 5  
28 Beaudry, Alex   Nepean 13.48 nwi 4  
29 Lo, Kevin   Nepean 13.53 nwi 7  
30 Cowan, Terry   Woodroffe 13.54 nwi 8  
31 Varis, John   Woodroffe 13.61 nwi 1  
32 Afolabi, Mounir   Woodroffe 13.61 nwi 6  
33 Joe, Adam   Nepean 13.75 nwi 3  
34 MacDonald, Richard   St John's - Pert 13.84 nwi 5  
35 Mohamed, Mohamed   Woodroffe 14.02 nwi 5  
36 Andrews, Cameron   Notre Dame Cath 14.04 nwi 5  
37 Peever, Nicolas   Gisele Lalonde 15.83 nwi 8  
 
Mens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Joseph, Yazim   Pickering - Ajax 11.96 nwi 3  
2 Grant, Raekwon   Pickering - Ajax 12.07 nwi 4  
3 Winsborrow, Kayne   Pickering - Ajax 12.10 nwi 2  
4 Kerr_Davis, Shaundre   Pickering - Ajax 12.11 nwi 1  
5 Philip, Joshua   Pickering - Ajax 12.18 nwi 6  
6 Francis, Malcom   Notre Dame - Aja 12.23 nwi 3  
7 St.John, Jesse   Pickering - Ajax 12.36 nwi 2  
8 Leduc, Kyle   Sacred Heart - S 12.46 nwi 3  
9 Legault, Jacob   Notre Dame Cath 12.50 nwi 4  
10 Connell, Courtney   Pickering - Ajax 12.62 nwi 6  
11 Wood, Trae   Pickering - Ajax 12.64 nwi 1  
12 Stolle, Ben   South Carleton 12.76 nwi 1  
13 Russell, Dorian   Pickering - Ajax 12.78 nwi 5  
14 Lu, Jeffrey   Glebe CI 12.78 nwi 3  
15 Abebayo, Martin   Cobourg West 13.18 nwi 4  
16 Henry, Dakota   St John's - Pert 13.23 nwi 6  
17 Charbonneau, Alain   Notre Dame Cath 13.35 nwi 5  
18 Coe, Bradley   Cobourg West 13.39 nwi 5  
19 Bhatla, Justin   Sir Robert Borde 13.48 nwi 2  
21 Smith, Olivier   ESP De La Salle 13.77 nwi 4  
22 Jenson, Keagan   Sir Wilfrid Laur 13.79 nwi 5  
23 Pasca, Ionut   Hillcrest - Otta 13.98 nwi 5  
24 Ahmed, Nabil   Glebe CI 14.02 nwi 2  
25 Blaise, Ted   ESP De La Salle 14.13 nwi 3  
26 Bailey, John   Glebe CI 14.23 nwi 4  
27 Leblanc-Bergeron, Samuel   ESP De La Salle 14.47 nwi 5  
28 Abayisenga, Rahman   ESP De La Salle 15.15 nwi 2  
29 Banfield, Dennis   Hillcrest - Otta 15.75 nwi 1  
30 Jakel, Karl   ESP De La Salle 17.06 nwi 2  
31 Dyment, Olivier   ESP De La Salle 19.41 nwi 6  
 
Mens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hall, Raamar   Hillcrest - Otta 11.38 nwi 4  
2 Farzam, Kash   Pickering - Ajax 11.59 nwi 4  
3 Hiratsuka, Erik   Sacred Heart - S 11.60 nwi 3  
4 Richards, Garret   South Grenville 11.66 nwi 9  
5 Fournier, David   St Joseph-Scolla 11.70 nwi 1  
6 Tierney, Joe   Sacred Heart - S 11.72 nwi 2  
7 Packard, Trevor   Holy Trinity - K 11.76 nwi 5  
8 DeJong, Dylan   North Dundas 11.80 nwi 8  
9 Patterson, Marley   Pickering - Ajax 11.81 nwi 5  
10 Poeta, Jeremy   St Joseph-Scolla 11.88 nwi 5  
11 Ogieva, Izzy   Pickering - Ajax 11.93 nwi 6  
12 Lauder, Shaun   South Carleton 11.94 nwi 2  
13 Brooks, Spencer   St Joseph-Scolla 12.01 nwi 9  
14 Yao, Yannick   ESP De La Salle 12.15 nwi 6  
15 Taylor, Justin   Pickering - Ajax 12.17 nwi 1  
16 Dufresne, Patrick   Algonquin E S 12.34 nwi 8  
17 Hamilton, Gabe   St Joseph-Scolla 12.35 nwi 6  
18 Brown, Julian   Pickering - Ajax 12.37 nwi 1  
19 Morin, Shayne   Holy Trinity - K 12.38 nwi 4  
20 Astro, Miguel   Sacred Heart - S 12.40 nwi 5  
21 Cziranka, Zachary   Cobourg West 12.43 nwi 3  
22 Kinioungou, Christ   ES Franco Cite - 12.45 nwi 2  
23 Reynolds, David   Rockland 12.45 nwi 4  
24 Steinkrauss, Brandon   Hillcrest - Otta 12.48 nwi 6  
25 Touch, Somron   Glebe CI 12.54 nwi 6  
26 Champagne, Patrick   Gisele Lalonde 12.56 nwi 1  
27 Marcelin, Worlphy   ESP Louis Riel 12.57 nwi 9  
28 Boyle, Ian   Holy Trinity - K 12.61 nwi 2  
29 Orok, Shayne   Holy Trinity - K 12.65 nwi 1  
30 Cormack, Andrew   Sir Wilfrid Laur 12.68 nwi 1  
31 Monaghan, Brennan   St John's - Pert 12.77 nwi 8  
32 Spicer, Jacob   Cobourg West 12.81 nwi 7  
33 Nyamwisi, Georges   ES Franco Cite - 12.94 nwi 9  
34 Perry, Alex   Woodroffe 13.00 nwi 7  
35 Turner, Brandon   Notre Dame Cath 13.17 nwi 3  
36 Dussault, Jessy   Algonquin E S 13.23 nwi 7  
37 Bouchard, Stephane   ESP Louis Riel 13.28 nwi 8  
38 Lavrisa, Matt   Holy Trinity - K 13.38 nwi 3  
39 Finlayson, Jonathan   South Grenville 13.64 nwi 5  
40 Etienne, Ismael   ESP Louis Riel 13.96 nwi 5  
41 Mozammel, Noel   Hillcrest - Otta 14.09 nwi 8  
42 Barber, Jordan   Opeongo 14.31 nwi 4  
43 Gregory, Phil   Sir Wilfrid Laur 14.44 nwi 3  
44 Armstrong, James   Holy Trinity - K 14.72 nwi 6  
45 Sandhu, Santpal   Nepean 14.85 nwi 7  
 
Mens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shepherd, Brent   Pickering - Ajax 53.54 2  
2 MacDonald, Joel   ESP Louis Riel 53.78 2  
3 Gordon, Zayne   Pickering - Ajax 53.89 1  
4 Moore, Trevor   South Grenville 54.94 2  
5 Shatalow, Nicholas   Notre Dame - Aja 55.00 2  
6 Pozzi, Marco   St Joseph's - Ne 55.57 2  
7 Williams, Shaquan   Pickering - Ajax 55.62 1  
8 Smallwood, Nicholas   St Mark 57.70 3  
9 El Koussy, Moe   Nepean 59.94 1  
10 Johnston, Matthew   Notre Dame - Aja 1:00.39 1  
11 Gardner, Xavier   Notre Dame - Aja 1:00.47 3  
12 Scheffel, Ben   Nepean 1:00.79 1  
13 Nyuss, Erik   Nepean 1:00.97 1  
14 Brown, Gabe   St John's - Pert 1:02.44 3  
15 Cowan, Terry   Woodroffe 1:02.66 1  
16 Afolabi, Mounir   Woodroffe 1:03.28 2  
17 Camm, Jason   Rockland 1:04.23 3  
18 Laurin, Miguel   Gisele Lalonde 1:05.54 2  
19 Beaudry, Alex   Nepean 1:05.65 1  
20 Francki, Mike   Sir Wilfrid Laur 1:06.33 3  
21 Varis, John   Woodroffe 1:06.61 3  
22 Armstrong, Robert   Holy Trinity - K 1:07.14 2  
 
Mens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Day, Mickey   Holy Trinity - K 54.56 3  
2 Legault, Jacob   Notre Dame Cath 55.83 2  
3 McCleery, Kyle   South Carleton 57.42 1  
4 Stolle, Ben   South Carleton 58.48 1  
5 Lafleur, Hans   ES Franco Cite - 59.87 3  
6 Henry, Dakota   St John's - Pert 1:00.59 1  
7 Coe, Bradley   Cobourg West 1:00.79 2  
8 Sabourin, Ian   Nepean 1:00.99 1  
9 Heinbuch, Conner   Rockland 1:01.20 3  
10 Olsen, Erik   South Carleton 1:01.64 3  
11 Heron, Marshall   Pickering - Ajax 1:02.09 2  
12 Beattie, Connor   Rockland 1:02.34 2  
13 Barnabe, Konor   St Joseph's - Ne 1:02.88 3  
14 Loslo, Alex   South Carleton 1:03.95 1  
15 Scholman, Daniel   Redeemer Christi 1:04.13 2  
16 Abebayo, Martin   Cobourg West 1:06.90 2  
18 Tardif, Justin   ES Franco Cite - 1:07.60 1  
19 Fournier-Grenier, Gabrie   ES Franco Cite - 1:10.11 2  
 
Mens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dabros, Quinn   ES Franco Cite - 51.78 4  
2 Poeta, Jeremy   St Joseph-Scolla 52.14 6  
3 Wilson, David   Pickering - Ajax 52.28 4  
4 Nsabua, David   ESP Louis Riel 52.54 4  
5 Richards, Garret   South Grenville 53.47 6  
6 King, Xavier   Pickering - Ajax 53.72 6  
7 Lauder, Shaun   South Carleton 54.62 6  
8 Tierney, Joe   Sacred Heart - S 54.63 4  
9 Heron, Daniel   Notre Dame - Aja 54.64 3  
10 Heron, Joseph   Notre Dame - Aja 55.11 1  
11 Scholman, Benjamin   Redeemer Christi 55.77 3  
12 Cormack, Andrew   Sir Wilfrid Laur 55.90 2  
13 Hacker, Brett   Notre Dame - Aja 56.03 5  
14 Turner, Blake   Notre Dame - Aja 56.35 6  
15 Lalande, Pierre   ESP Louis Riel 56.63 3 56.62
16 Yao, Yannick   ESP De La Salle 56.63 3 56.63
17 Bhatla, Deven   Sir Robert Borde 56.97 1  
18 Cormier, Michel   ES Franco Cite - 57.04 6  
19 Grant, Alex   Pickering - Ajax 57.23 3  
20 West, Vincent   Gisele Lalonde 57.50 5  
21 teBrake, Brandon   Redeemer Christi 57.77 1  
22 Johnston, Corbin   Notre Dame - Aja 57.94 2  
23 Steinkrauss, Brandon   Hillcrest - Otta 58.02 1  
24 Mamiragulua, Damascene   ES Franco Cite - 58.16 5  
25 Nyamwisi, Georges   ES Franco Cite - 58.65 2  
26 Bates, Nick   ESP Louis Riel 58.72 2  
27 Dussault, Jessy   Algonquin E S 59.29 1  
28 Towle, Andrew   Ottawa Technical 1:00.38 5  
29 Taylor, Justin   Pickering - Ajax 1:00.39 4  
30 Legault, Danick   Gisele Lalonde 1:00.70 4  
31 McKenna, James   Rockland 1:01.29 5  
32 Tshilenge, Elie-Nick   ES Franco Cite - 1:02.66 2  
33 Charbonneau, Jacob   Rockland 1:04.70 1  
34 Spicer, Jacob   Cobourg West 1:05.80 5  
35 Larsen, Joshua   Cobourg West 1:07.82 4  
36 Perry, Alex   Woodroffe 1:10.26 3  
37 Westman, Cruz   Ottawa Technical 1:11.43 2  
38 Gregory, Phil   Sir Wilfrid Laur 1:11.72 3  
39 Armstrong, James   Holy Trinity - K 1:15.75 1  
 
Mens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kellar, Thomas   Renfrew 4:28.91 1  
2 Johnston, Matthew   Notre Dame - Aja 4:40.00 1  
3 Johnson, Matt   Redeemer Christi 4:42.43 1  
4 Patzer, Mike   Nepean 4:48.17 1  
5 Tout, Jaden   Notre Dame Cath 4:52.41 1  
6 Brown, Gabe   St John's - Pert 4:53.87 1  
7 Wilkie, Alex   Notre Dame Cath 4:53.97 1  
8 Francki, Mike   Sir Wilfrid Laur 4:58.78 1  
9 Mohamed, Mohamed   Woodroffe 5:01.10 1  
10 Camm, Jason   Rockland 5:01.64 1  
11 Peacock, Mathew   ESP De La Salle 5:16.89 1  
 
Mens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Day, Mickey   Holy Trinity - K 4:30.15 1  
2 McCleery, Kyle   South Carleton 4:35.56 1  
3 Heron, Marshall   Pickering - Ajax 4:51.95 1  
4 Loslo, Alex   South Carleton 4:58.93 1  
5 Duong, Eric   Glebe CI 5:01.84 1  
6 Sneyd-Dewar, Nathanyl   Glebe CI 5:02.11 1  
7 Veenema, Stephen   Redeemer Christi 5:02.45 1  
8 Jenson, Keagan   Sir Wilfrid Laur 5:14.19 1  
9 Tardif, Justin   ES Franco Cite - 5:15.15 1  
10 Ayotte, Jean-Philippe   ES Franco Cite - 5:22.05 1  
11 Fournier-Grenier, Gabrie   ES Franco Cite - 5:23.85 1  
12 Conte, Massimo   St Joseph's - Ne 5:33.50 1  
13 Mailloux, Austin   Sir Wilfrid Laur 5:36.17 1  
14 Foley, Colin   Glebe CI 5:38.78 1  
15 Naftel, Alex   Redeemer Christi 5:47.75 1  
16 Carrier, Gabriel   ESP De La Salle 5:59.39 1  
17 Sanderson, Iain   Redeemer Christi 6:15.08 1  
 
Mens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 King, Xavier   Pickering - Ajax 4:00.53 1  
2 Moyer, Christopher   Notre Dame - Aja 4:16.10 1  
3 Walters, Shawn   Renfrew 4:18.27 1  
4 Grant, Alex   Pickering - Ajax 4:18.35 1  
5 Towle, Andrew   Ottawa Technical 4:19.26 1  
6 Hacker, Brett   Notre Dame - Aja 4:19.62 1  
7 McGregor, Adam   Renfrew 4:20.36 1  
8 Oman, Ben   Sir Robert Borde 4:28.66 1  
9 Cziranka, Zachary   Cobourg West 4:30.65 1  
10 Johnston, Corbin   Notre Dame - Aja 4:31.30 1  
11 Behre, Alex   Woodroffe 4:35.26 1  
12 Carranco, Andres   Glebe CI 4:41.20 1  
13 DesBrisay, Tommy   Ottawa Technical 4:41.37 1  
14 Santos, Alex   Holy Trinity - K 4:45.80 1  
15 Bhatla, Deven   Sir Robert Borde 4:47.75 1  
16 Heron, Joseph   Notre Dame - Aja 4:49.39 1  
17 Riordan, Joel   Nepean 4:49.41 1  
18 West, Vincent   Gisele Lalonde 4:50.30 1  
19 Heron, Daniel   Notre Dame - Aja 4:50.83 1  
20 Fawcett, Andrew   Nepean 4:58.91 1  
21 Spicer, Jacob   Cobourg West 5:01.81 1  
22 Davis, James   Nepean 5:02.24 1  
23 Widdis, Colin   Sacred Heart - S 5:03.94 1  
24 Gillen, Hugh   Hillcrest - Otta 5:04.44 1  
25 Latino, Steven   Hillcrest - Otta 5:20.72 1  
26 Larsen, Joshua   Cobourg West 5:21.20 1  
27 ChangLi, Samuel   Gisele Lalonde 5:28.15 1  
28 Westman, Cruz   Ottawa Technical 5:29.21 1  
 
Mens 1500m Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lefebvre, Marc   ESP Louis Riel 4:29.90 1  
2 Donald, Scott   Nepean 4:35.01 1  
3 Moyer, Christopher   Notre Dame - Aja 4:43.31 1  
4 Smith, Patrick   Sir Robert Borde 4:47.15 1  
5 Widdis, Colin   Sacred Heart - S 4:56.50 1  
6 Denomme, Mark   Sacred Heart - S 4:56.59 1  
7 Viau, Pierre   ESP Louis Riel 5:01.99 1  
8 Carranco, Andres   Glebe CI 5:08.24 1  
9 Santos, Alex   Holy Trinity - K 5:09.13 1  
10 McGregor, Derek   Notre Dame Cath 5:27.94 1  
11 McTaggart, Jordan   Nepean 5:38.22 1  
12 Cox, Andrew   Holy Trinity - K 6:25.18 1  
13 Cardenas, Mark-Anthony   Ottawa Technical 7:07.99 1  
 
Mens 100m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anane, Matthew   Pickering - Ajax 14.66 2  
2 Field, Justin   St Mark 15.98 2  
3 Lewis, Shakir   Pickering - Ajax 16.12 1  
4 Gordon, Zayne   Pickering - Ajax 16.44 1  
5 Hayes, Harry   Almonte 17.10 2  
6 Beyhum, Joe   Pickering - Ajax 17.11 2  
7 Smallwood, Nicholas   St Mark 18.19 1  
8 Galbraith, Craig   Glebe CI 18.95 1  
9 Shatalow, Nicholas   Notre Dame - Aja 20.08 1  
-- Saini, Stefan   Pickering - Ajax DQ 2  
 
Mens 100m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Joseph, Yazim   Pickering - Ajax 14.94 2  
2 Winsborrow, Kayne   Pickering - Ajax 15.16 1  
3 St.John, Jesse   Pickering - Ajax 15.58 2  
4 Connell, Courtney   Pickering - Ajax 15.74 1  
5 Bailey, John   Glebe CI 17.28 2  
6 Scholman, Daniel   Redeemer Christi 18.51 2  
7 Lu, Jeffrey   Glebe CI 18.79 1  
 
Mens 110m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Brandon   Pickering - Ajax 14.19 1  
2 Moseley, Ingvar   Pickering - Ajax 14.23 1  
3 DeJong, Dylan   North Dundas 14.95 1  
4 Ogieva, Izzy   Pickering - Ajax 16.02 2  
5 Dabros, Quinn   ES Franco Cite - 16.56 1  
6 Wilson, David   Pickering - Ajax 17.82 2  
7 Touch, Somron   Glebe CI 17.89 2  
8 Boyle, Ian   Holy Trinity - K 18.62 2  
9 Bergeron, Phil   ESP Louis Riel 20.05 2  
 
Mens 4x100m Relay Junior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 46.14 2  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 47.52 1  
3 Relay Team   St Joseph's - Ne 47.72 2  
4 Relay Team   Notre Dame Cath 49.26 2  
5 Relay Team   Pickering - Ajax 49.67 1  
6 Relay Team   Notre Dame - Aja 50.13 1  
7 Relay Team   Nepean 54.00 1  
8 Relay Team   Sir Wilfrid Laur 55.94 2  
 
Mens 4x100m Relay Midget Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 46.69 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 48.14 1  
3 Relay Team   Notre Dame Cath 53.79 1  
4 Relay Team   ES Franco Cite - 58.77 1  
 
Mens 4x100m Relay Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 45.21 1  
2 Relay Team   St Joseph-Scolla 45.52 2  
3 Relay Team   Sacred Heart - S 46.51 2  
4 Relay Team   Pickering - Ajax 46.55 3  
5 Relay Team   Pickering - Ajax 48.01 1  
6 Relay Team   Holy Trinity - K 48.10 3  
7 Relay Team   ES Franco Cite - 48.70 3  
8 Relay Team   Gisele Lalonde 53.39 2  
9 Relay Team   Holy Trinity - K 53.71 1  
10 Relay Team   Nepean 55.01 3  
 
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 3:35.49 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 3:56.21 1  
3 Relay Team   Notre Dame - Aja 4:00.21 1  
4 Relay Team   Redeemer Christi 4:03.19 1  
5 Relay Team   Sacred Heart - S 4:08.07 1  
6 Relay Team   Nepean 4:10.36 1  
7 Relay Team   Notre Dame - Aja 4:15.11 1  
8 Relay Team   Holy Trinity - K 4:15.71 1  
9 Relay Team   Notre Dame Cath 4:19.15 1  
10 Relay Team   Gisele Lalonde 4:26.76 1  
11 Relay Team   Nepean 4:45.97 1  
 
Mens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harrison, Cody   Cobourg West 14.60m(47'10.75) 1  
2 Ryan, Clint   South Grenville 12.96m(42'6) 1  
3 Spencer, Chance   South Grenville 12.85m(42'1.75) 1  
4 Mondor, Patrick   ESP Louis Riel 12.67m(41'6.75) 1  
5 Luengo, Javier   Redeemer Christi 12.54m(41'1.5) 1  
6 Stuckless, Dylan   Ottawa Technical 12.28m(40'3.25) 1  
7 Randall, Kyle   Notre Dame Cath 11.90m(39'0.5) 1  
8 Pronko, Dimitri   ESP Louis Riel 11.07m(36'3.75) 1  
9 Dorsch, Stephen   St John's - Pert 10.16m(33'4) 1  
10 Gaudet, Aaron   Cobourg West 9.10m(29'10.25) 1  
 
Mens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fitzgerald, Connor   Notre Dame Cath 12.38m(40'7.25) 1  
2 Seguin, Scott   Notre Dame Cath 12.17m(39'11) 1  
4 White, Andrew   Nepean 11.87m(38'11.25) 1  
5 Beaudoin, Mitchell   St John's - Pert 11.56m(37'11) 1  
6 Moham, Logan   Redeemer Christi 11.00m(36'1) 1  
7 Charbonneau, Alain   Notre Dame Cath 9.90m(32'5.75) 1  
8 Kasenda, Jean-Baptiste   ES Franco Cite - 9.80m(32'1.75) 1  
9 White, Dakota   Ottawa Technical 8.70m(28'6.5) 1  
10 Hoytema, Jacob   Redeemer Christi 7.90m(25'11) 1  
 
Mens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brianski, Dennis   Notre Dame Cath 14.14m(46'4.5) 1  
2 Fast, Jacob   Cobourg West 12.92m(42'4.5) 1  
3 Richard, Branden   Algonquin E S 12.31m(40'4.5) 1  
4 Oukes, Corrie   Algonquin E S 10.65m(34'11.25) 1  
5 Turner, Blake   Notre Dame - Aja 10.00m(32'9.5) 1  
6 Bell, Kevin   Notre Dame - Aja 9.90m(32'5.75) 1  
7 Sutherland, Devon   Holy Trinity - K 9.80m(32'1.75) 1  
8 Rotor, Bryan   St Joseph's - Ne 9.60m(31'5.75) 1  
9 Joseph, Tyrone   Ottawa Technical 9.10m(29'10.25) 1  
10 Gill, Amrit   Cobourg West 9.00m(29'6.25) 1  
12 Varis, Kesley   Woodroffe 8.20m(26'10.75) 1  
12 Varis, James   Woodroffe 8.20m(26'10.75) 1  
14 Steiginga, Luke   Redeemer Christi 8.10m(26'6.75) 1  
15 Sandhu, Santpal   Nepean 7.00m(22'11.5) 1  
 
Mens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stuckless, Dylan   Ottawa Technical 35.66m(116'11.75) 1  
2 Pronko, Dimitri   ESP Louis Riel 31.32m(102'9) 1  
3 Dorsch, Stephen   St John's - Pert 30.72m(100'9.25) 1  
4 Mondor, Patrick   ESP Louis Riel 30.26m(99'3.25) 1  
5 Gardner, Xavier   Notre Dame - Aja 26.70m(87'7) 1  
6 Johnson, Matt   Redeemer Christi 25.90m(84'11.5) 1  
7 Fast, Matt   Cobourg West 24.80m(81'4.25) 1  
8 Toyne, Mitch   Cobourg West 23.80m(78'1) 1  
9 Luengo, Javier   Redeemer Christi 22.50m(73'9.75) 1  
10 Storms, Alexander   Notre Dame - Aja 21.00m(68'10.75) 1  
11 Dorsch, Chris   St John's - Pert 19.50m(63'11.5) 1  
 
Mens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fitzgerald, Connor   Notre Dame Cath 32.78m(107'6.5) 1  
2 Scholman, Daniel   Redeemer Christi 28.18m(92'5.25) 1  
3 Seguin, Scott   Notre Dame Cath 23.12m(75'10) 1  
4 White, Andrew   Nepean 22.85m(74'11.5) 1  
-- White, Dakota   Ottawa Technical FOUL(--) 1  
 
Mens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brianski, Dennis   Notre Dame Cath 38.50m(126'3.75) 1  
2 Richard, Branden   Algonquin E S 33.92m(111'3.25) 1  
3 Oukes, Corrie   Algonquin E S 32.95m(108'1) 1  
4 Currie, Damon   Notre Dame Cath 30.00m(98'5) 1  
5 Stewart, Eric   ESP Louis Riel 26.97m(88'5.75) 1  
6 Harrison, Cody   Cobourg West 26.95m(88'5) 1  
7 Turner, Blake   Notre Dame - Aja 26.78m(87'10.25) 1  
8 Rotor, Bryan   St Joseph's - Ne 25.38m(83'3) 1  
9 Hamelin, Alex   Sacred Heart - S 24.20m(79'4.75) 1  
10 Gill, Amrit   Cobourg West 22.80m(74'9.5) 1  
11 Bell, Kevin   Notre Dame - Aja 22.50m(73'9.75) 1  
12 Steiginga, Luke   Redeemer Christi 22.12m(72'6.75) 1  
13 Joseph, Tyrone   Ottawa Technical 22.12m(72'6.75) 1  
15 Sutherland, Devon   Holy Trinity - K 21.60m(70'10.25) 1  
16 Townsend, James   St John's - Pert 21.40m(70'2.5) 1  
17 Cargill, Joel   Nepean 19.99m(65'7) 1  
18 Wheatley, Cameron   Sacred Heart - S 16.30m(53'5.5) 1  
 
Mens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Paquette, Vince   Rockland 1.50m(4'11) 1  
-- MacDonald, Richard   St John's - Pert NH(--) 1  
 
Mens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Murphy, Brayden   St John's - Pert 1.65m(5'4.75) 1  
2 Veenema, Stephen   Redeemer Christi 1.60m(5'2.75) 1  
3 Labelle, Ryan   South Carleton 1.55m(5'1) 1  
4 Lafleur, Hans   ES Franco Cite - 1.40m(4'7) 1  
 
Mens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ogieva, Izzy   Pickering - Ajax 1.85m(6'0.75) 1  
2 Marcelin, Worlphy   ESP Louis Riel 1.50m(4'11) 1  
3 Lee, Mike   St John's - Pert 1.40m(4'7) 1  
-- Bouchard, Stephane   ESP Louis Riel NH(--) 1  
-- Cox, Andrew   Holy Trinity - K NH(--) 1  
-- Bergeron, Phil   ESP Louis Riel NH(--) 1  
 
Mens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Thompson, Trevor   St Mark 11.90m(39'0.5) nwi 1  
2 Fay, Alex   Algonquin E S 10.56m(34'7.75) nwi 1  
3 Murphy, Brayden   St John's - Pert 10.27m(33'8.25) nwi 1  
4 Ahmed, Nabil   Glebe CI 9.60m(31'5.75) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lu, Jeffrey   Glebe CI 11.08m(36'4) nwi 1  
2 Bailey, John   Glebe CI 9.43m(30'11.25) nwi 1  
3 Netheway, Peter   Notre Dame Cath 9.33m(30'7.25) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Nsabua, David   ESP Louis Riel 14.42m(47'3.5) nwi 1  
2 Dufresne, Patrick   Algonquin E S 13.03m(42'8.75) nwi 1  
3 teBrake, Brandon   Redeemer Christi 12.33m(40'5.25) nwi 1  
4 Orok, Shayne   Holy Trinity - K 11.98m(39'3.5) nwi 1  
5 Reynolds, David   Rockland 11.39m(37'4.25) nwi 1  
6 Kinioungou, Christ   ES Franco Cite - 11.32m(37'1.5) nwi 1  
7 Misljencevic, Nikola   Sir Robert Borde 11.06m(36'3.25) nwi 1  
8 Davis, James   Nepean 9.77m(32'0.5) nwi 1  
9 Morin, Shayne   Holy Trinity - K 9.17m(30'1) nwi 1  
10 Mozammel, Noel   Hillcrest - Otta 7.79m(25'6.5) nwi 1  
 
Womens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Daly, Maya   Pickering - Ajax 12.95 nwi 4  
2 Bernard, Caroline   ESP Louis Riel 13.14 nwi 5  
3 McCann, Molly   Algonquin E S 13.32 nwi 1  
4 MacMillan, Vanessa   St Joseph's - Ne 13.38 nwi 2  
5 Bisaillon, Jacinthe   Gisele Lalonde 13.45 nwi 1  
6 Adams, Kayla   Pickering - Ajax 13.65 nwi 3  
7 Dutrisac, Veronique   ESP Louis Riel 14.29 nwi 4  
8 D'Angelo, Jenna   Nepean 14.39 nwi 3  
9 Kaba, Saran   Sir Robert Borde 14.51 nwi 5  
10 Hubley, Alexandra   Sir Wilfrid Laur 14.65 nwi 3  
11 Larchie, Aisha   Pickering - Ajax 14.65 nwi 2  
12 Atif, Yasmine   Gisele Lalonde 14.74 nwi 5  
13 McKillop, Laurel   Nepean 14.89 nwi 2  
14 Cunningham, Carly   Cobourg West 14.90 nwi 3  
15 Bebbakh, Yassine   Gisele Lalonde 14.90 nwi 4  
16 Groulx, Sarah   Holy Trinity - K 15.09 nwi 5  
17 Pasieczny, Olivia   Holy Trinity - K 15.09 nwi 2  
18 Kelley, Mary   Redeemer Christi 15.40 nwi 3  
19 Purdy, Alicia   Notre Dame Cath 15.49 nwi 2  
20 Bertrand, Jenny   Sir Wilfrid Laur 16.12 nwi 4  
21 Tucker, Christina   Sir Wilfrid Laur 16.63 nwi 1  
 
Womens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Prince, Nichelle   Pickering - Ajax 12.87 nwi 5  
2 Braun-McLeod, Sydney   Glebe CI 13.45 nwi 4  
3 Janes, Alex   Pickering - Ajax 13.78 nwi 6  
4 Mohidin, Asha   ESP Louis Riel 13.88 nwi 8  
6 Prescod, Kimberley   Holy Trinity - K 14.04 nwi 6  
7 Wong, Catherine   Holy Trinity - K 14.20 nwi 1  
8 Dias, Mikayla   Pickering - Ajax 14.33 nwi 4  
9 Bourque, Marianne   ESP De La Salle 14.46 nwi 5  
10 Gangji, Salimah   Holy Trinity - K 14.51 nwi 7  
11 Adegbunrin, Lola   Glebe CI 14.55 nwi 7  
12 Baptiste, Brenda   ESP De La Salle 14.56 nwi 4  
13 Racicot, Boo   Sir Wilfrid Laur 14.57 nwi 3  
14 Papadopooulos, Braxton   Pickering - Ajax 14.68 nwi 7  
15 Bussue, Christine   Pickering - Ajax 14.74 nwi 3  
16 Morrison, Brianna   Holy Trinity - K 14.90 nwi 2  
17 Louisseize, Yolene   ESP De La Salle 14.91 nwi 2  
18 Kirika, Paola   ESP Louis Riel 14.96 nwi 6  
19 Mahmoud, Kianna   Notre Dame Cath 14.99 nwi 7  
20 Richardson, Rushelle   Glebe CI 15.01 nwi 5  
21 Bisset, Elise   Nepean 15.10 nwi 3  
22 Biernat, Hayley   Glebe CI 15.13 nwi 1  
23 Mayer, Kyla   Notre Dame Cath 15.14 nwi 4  
24 Stapleton, Emma   Nepean 15.15 nwi 6  
25 Rourke, Kelsey   Nepean 15.18 nwi 1  
26 Baillargeon, Catherine   ES Franco Cite - 15.22 nwi 6  
27 Sharp, Tanyss   Hillcrest - Otta 15.29 nwi 5  
28 Arden, Chelsea   Notre Dame Cath 15.35 nwi 8  
29 Abramovitch, Alina   Glebe CI 15.42 nwi 3  
30 Bellehumeur, Noemie   ESP Louis Riel 15.46 nwi 4  
31 Lucien, Nafthalia   ES Franco Cite - 15.49 nwi 8  
32 Ramos, Emily   Ottawa Technical 15.57 nwi 3  
33 Shanks, Bridget   Nepean 15.78 nwi 2  
34 Major, Jazzmin   Rockland 15.90 nwi 8  
35 Millar, Chelsea   Glebe CI 16.09 nwi 8  
36 Arsenault, Danielle   ESP Louis Riel 16.24 nwi 5  
37 Ou, Korina   ESP De La Salle 16.32 nwi 7  
38 Leblanc, Megan   Notre Dame Cath 16.34 nwi 6  
39 Prabphala, Paramaporn   ESP De La Salle 16.80 nwi 3  
40 Charron, KatE   Hillcrest - Otta 17.32 nwi 8  
41 Thibeault, Ashley   Notre Dame Cath 19.12 nwi 5  
42 Pol, Lanea   Redeemer Christi 33.14 nwi 1  
 
Womens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maddex, Ashlea   Rockland 12.67 nwi 3  
2 Brohman, Amelia   Hillcrest - Otta 12.77 nwi 5  
3 Okankwu, Gift   ESP De La Salle 12.94 nwi 4  
4 Lawrence, Katherine   Pickering - Ajax 13.04 nwi 3  
5 Reeves, Komica   Pickering - Ajax 13.04 nwi 4  
6 Exeter, Christine   Pickering - Ajax 13.26 nwi 1  
7 Biswal, Devyani   Sir Robert Borde 13.26 nwi 3  
8 Prince, Christine   Pickering - Ajax 13.46 nwi 6  
9 Bourgon, Summer   St Joseph's - Ne 13.59 nwi 2  
10 Coe, Jocelyn   Cobourg West 13.61 nwi 3  
11 Loussoko, Mireille   ESP De La Salle 13.77 nwi 1  
12 Terrell, Emery   Glebe CI 13.79 nwi 3  
13 Stolle, Anna   South Carleton 13.80 nwi 5  
14 Julien, Phara   ES Franco Cite - 13.93 nwi 4  
15 Zimmerly, Ayla   Canterbury 13.95 nwi 5  
16 Bush, Abi   South Grenville 14.04 nwi 1  
17 Shaher, Diane   South Carleton 14.11 nwi 2  
18 Finlayson, Serena   Holy Trinity - K 14.28 nwi 4  
19 Maiorino, Rebecca   ES Franco Cite - 14.80 nwi 2  
20 St-Jean, Olivia   ESP Louis Riel 14.91 nwi 2  
21 Kennedy, Gabrielle   Nepean 15.17 nwi 3  
22 Victor, Stacey   Holy Trinity - K 15.26 nwi 2  
23 Morin-Holland, Arianne   Gisele Lalonde 15.26 nwi 4  
24 Tremblay, Marissa   ESP Louis Riel 15.95 nwi 6  
25 McDowell, Heidi   Cobourg West 16.26 nwi 1  
26 Innis, Brianna   Holy Trinity - K 17.56 nwi 1  
-- McInnis, Dayna   Holy Trinity - K DQ nwi 5  
 
Womens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McKinnon, Amanda   ESP Louis Riel 1:00.07 2  
2 Ogilvie, Heather   St Joseph's - Ne 1:03.70 1  
3 Agnew, Lauren   Sacred Heart - S 1:04.59 1  
4 McCann, Molly   Algonquin E S 1:04.78 2  
5 Rendell-Watson, Emily   Hillcrest - Otta 1:07.42 1  
6 Shearman, Abby   Almonte 1:07.46 2  
7 Campeau, Melanie   ESP Louis Riel 1:08.17 1  
8 Saunders, Kelsey   Cobourg West 1:08.51 2  
9 McDougall, Kim   Almonte 1:08.95 1  
10 Dewar, Maggie   South Carleton 1:09.31 1  
11 Larchie, Aisha   Pickering - Ajax 1:10.15 1  
12 Pol, Janessa   Redeemer Christi 1:10.56 2  
13 Kaba, Saran   Sir Robert Borde 1:12.64 1  
14 Hubley, Alexandra   Sir Wilfrid Laur 1:14.27 2  
15 Groulx, Sarah   Holy Trinity - K 1:16.16 2  
16 Hutt, Christina   Ottawa Technical 1:28.87 2  
 
Womens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mohidin, Asha   ESP Louis Riel 1:05.74 3  
2 Bolger, Charlotte   Nepean 1:06.28 3  
3 Gangji, Salimah   Holy Trinity - K 1:07.67 2  
4 Dias, Mikayla   Pickering - Ajax 1:07.80 2  
5 Marsh, Alexis   Notre Dame - Aja 1:09.00 1  
6 Priya, Narine   Gisele Lalonde 1:10.62 1  
7 Bisset, Elise   Nepean 1:11.14 3  
8 Wong, Catherine   Holy Trinity - K 1:11.46 1  
9 Prescod, Kimberley   Holy Trinity - K 1:11.91 3  
10 Hayball, Holly   Notre Dame Cath 1:11.93 3  
11 Casselman, Tabby   Cobourg West 1:12.11 3  
12 Millar, Chelsea   Glebe CI 1:12.53 2  
13 Racicot, Boo   Sir Wilfrid Laur 1:13.72 3  
14 Manley, Julia   Nepean 1:14.07 2  
15 Arden, Chelsea   Notre Dame Cath 1:15.01 2  
16 Leblanc, Megan   Notre Dame Cath 1:15.94 1  
17 Ramos, Emily   Ottawa Technical 1:16.33 2  
18 Nash, Olivia   Redeemer Christi 1:17.93 1  
19 Tancorre, Kasandra   Hillcrest - Otta 1:18.56 3  
20 Dugas, Monika   ES Franco Cite - 1:18.95 3  
21 Wylie, Sara   Hillcrest - Otta 1:20.14 2  
22 Maiorino, Anna   ES Franco Cite - 1:20.23 1  
23 El-Asmar, Katrina   ES Franco Cite - 1:21.85 2  
 
Womens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Murphy, Samantha   St John's - Pert 58.70 3  
2 Galbraith, Emma   Franco-Ouest - N 1:01.96 3  
3 Vanderveen, Tasha   North Dundas 1:04.33 1  
4 Eskridge, Charlotte   St Joseph's - Ne 1:04.87 3  
5 Coe, Jocelyn   Cobourg West 1:05.11 2  
6 Barr, Jenna   Almonte 1:05.25 3  
7 Murphy, Clare   Holy Trinity - K 1:06.32 1  
8 Burton, Breanna   Nepean 1:06.79 3  
9 Adam, Shannelle   Sacred Heart - S 1:07.36 2  
10 Julien, Phara   ES Franco Cite - 1:08.66 1  
11 Bean, Camille   ESP Louis Riel 1:08.77 3  
12 Warren, Paige   North Dundas 1:09.54 2  
13 Colangelo, Jennifer   Notre Dame - Aja 1:10.95 3  
14 Mesec, Emilie   Holy Trinity - K 1:11.04 1  
15 Leduc, Mckenzie   Holy Trinity - K 1:11.15 1  
16 Van Oosten, Jacqueline   Nepean 1:11.21 1  
18 Maiorino, Rebecca   ES Franco Cite - 1:13.59 2  
19 Gervais, Casey   ESP Louis Riel 1:14.44 2  
20 Morrison, Kelsey   Redeemer Christi 1:14.51 2  
21 Clark, Jackie   Pickering - Ajax 1:15.95 1  
22 Oconnor, Christina   North Dundas 1:16.76 2  
23 McDowell, Heidi   Cobourg West 1:26.84 1  
 
Womens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Campeau, Melanie   ESP Louis Riel 5:12.12 1  
2 Saunders, Kelsey   Cobourg West 5:31.00 1  
3 Taulu, Jasmine   Almonte 5:36.62 1  
4 Perkins-McVeigh, Meaghan   Nepean 5:40.31 1  
5 Larchie, Aisha   Pickering - Ajax 5:40.58 1  
6 Heron, Kailash   Opeongo 5:52.62 1  
7 Rice, Courtney   Notre Dame - Aja 5:57.78 1  
8 Hardwick, Shannon   Holy Trinity - K 6:03.22 1  
9 Dussah, Naomi   Gisele Lalonde 6:03.75 1  
10 Widdis, Paige   Sacred Heart - S 6:13.53 1  
11 Bayliss, Brittney   Notre Dame - Aja 6:18.83 1  
12 Campbell, Brianna   Rockland 6:25.18 1  
13 Bertrand, Jenny   Sir Wilfrid Laur 6:50.01 1  
14 Hutt, Christina   Ottawa Technical 7:23.56 1  
 
Womens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDonald, Kelly   Holy Trinity - K 5:39.49 1  
2 Filipovich, Tara   Sir Robert Borde 5:44.16 1  
3 Bellehumeur, Noemie   ESP Louis Riel 5:48.26 1  
4 Manley, Julia   Nepean 5:50.95 1  
5 Marsh, Alexis   Notre Dame - Aja 5:53.45 1  
6 Casselman, Tabby   Cobourg West 5:53.55 1  
7 Hayball, Holly   Notre Dame Cath 5:55.37 1  
8 Sitka, Kelsey   Sir Robert Borde 6:01.24 1  
9 Boucher, Cassidy   South Carleton 6:02.59 1  
10 O'Connor, Taya   Almonte 6:03.47 1  
11 Roy, Mollie   Nepean 6:12.81 1  
12 Zvonar, Anne   South Carleton 6:14.15 1  
13 Vala, Michelle   Notre Dame Cath 6:30.13 1  
14 Lamonte, Alyssa   Notre Dame Cath 6:33.73 1  
15 McGee, Erin   Nepean 6:34.69 1  
 
Womens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Galbraith, Emma   Franco-Ouest - N 4:53.11 1  
2 Slinn, Heather   Hillcrest - Otta 4:54.07 1  
3 Folkema, Rachel   Renfrew 5:04.72 1  
4 Moore, Clara   Nepean 5:18.41 1  
5 Burrowes, Ruth   Nepean 5:19.63 1  
6 Morel, Simone   Notre Dame - Aja 5:36.40 1  
7 Van Walraven, Charlotte   Nepean 5:39.28 1  
8 Kelly, Emily   Woodroffe 5:43.94 1  
9 Murawsky, Jennifer   Holy Trinity - K 5:44.68 1  
10 Chartrand, Dominique   Algonquin E S 5:47.65 1  
11 Clark, Jackie   Pickering - Ajax 5:53.04 1  
12 Garde, Chelsea   Rockland 5:53.50 1  
13 Van Creikengen, Anna   Rockland 5:54.82 1  
14 Cain, Riley   Holy Trinity - K 5:59.77 1  
15 Miller, Jenny   South Carleton 6:04.17 1  
16 Levett, Elizabeth   Holy Trinity - K 6:06.45 1  
17 Morrison, Kelsey   Redeemer Christi 6:36.05 1  
18 Jerome, Shannon   Algonquin E S 6:38.63 1  
19 Brouwer, NicolE   Hillcrest - Otta 6:46.80 1  
20 Cox, Julianne   St John's - Pert 7:08.82 1  
21 Capello, Madeleine   St John's - Pert 7:10.38 1  
 
Womens 1500m Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDonald, Kelly   Holy Trinity - K 6:04.41 1  
2 Murawsky, Jennifer   Holy Trinity - K 6:06.53 1  
3 Chartrand, Dominique   Algonquin E S 6:18.91 1  
4 Morel, Simone   Notre Dame - Aja 6:24.66 1  
5 Tucker, Christina   Sir Wilfrid Laur 6:30.12 1  
6 Sitka, Kelsey   Sir Robert Borde 6:30.77 1  
7 Cain, Riley   Holy Trinity - K 6:33.28 1  
8 Rice, Courtney   Notre Dame - Aja 6:35.42 1  
9 Levett, Elizabeth   Holy Trinity - K 6:38.26 1  
10 Hardwick, Shannon   Holy Trinity - K 6:40.82 1  
11 Jerome, Shannon   Algonquin E S 6:54.26 1  
 
Womens 80m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Daly, Maya   Pickering - Ajax 12.46 2  
2 Adams, Kayla   Pickering - Ajax 12.92 2  
3 Greenidge-Williams, Jord   Pickering - Ajax 12.94 1  
4 McKinnon, Amanda   ESP Louis Riel 13.05 2  
5 McDougall, Kim   Almonte 14.60 1  
6 Motsi, Tanya   Nepean 14.61 1  
7 O'Connor, Kiley   Almonte 14.84 2  
8 Shanahan, Cristin   Holy Trinity - K 16.19 2  
9 Cunningham, Carly   Cobourg West 16.19 1  
10 Groulx, Sarah   Holy Trinity - K 17.51 1  
 
Womens 80m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 teBrake, Julianna   Redeemer Christi 13.81 2  
2 Braun-McLeod, Sydney   Glebe CI 14.16 1  
3 Field, Haley   St Joseph-Scolla 15.19 1  
4 Morrison, Brianna   Holy Trinity - K 16.12 2  
5 Wong, Catherine   Holy Trinity - K 16.83 1  
6 Robert, Anais   ESP Louis Riel 16.96 3  
7 Nash, Olivia   Redeemer Christi 17.20 2  
8 Shanks, Bridget   Nepean 17.28 3  
9 neron, Olivia   Notre Dame Cath 17.71 3  
10 Conn, Monica   Nepean 18.29 2  
11 Mahmoud, Kianna   Notre Dame Cath 18.49 3  
12 Mayer, Kyla   Notre Dame Cath 18.69 1  
 
Womens 100m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Maddex, Ashlea   Rockland 14.43 2  
2 Biswal, Devyani   Sir Robert Borde 15.20 2  
3 Eskridge, Charlotte   St Joseph's - Ne 16.10 2  
4 Exeter, Christine   Pickering - Ajax 16.85 1  
5 McInnis, Dayna   Holy Trinity - K 17.43 3  
6 Vanderveen, Tasha   North Dundas 18.30 3  
7 Barr, Jenna   Almonte 18.85 1  
8 Perron, Nadine   Algonquin E S 19.13 3  
9 Lawrence, Katherine   Pickering - Ajax 19.61 2  
10 Li, Justina   Sir Robert Borde 19.62 1  
11 Finlayson, Serena   Holy Trinity - K 19.70 2  
12 Terrell, Emery   Glebe CI 19.92 2  
13 Colangelo, Jennifer   Notre Dame - Aja 20.50 3  
14 Manuel, Anja   North Dundas 21.15 1  
 
Womens 4x100m Relay Junior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 54.89 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 55.53 2  
3 Relay Team   St Joseph's - Ne 56.18 1  
4 Relay Team   Sir Wilfrid Laur 1:00.68 2  
5 Relay Team   Holy Trinity - K 1:01.37 2  
 
Womens 4x100m Relay Midget Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 53.72 1  
2 Relay Team   Glebe CI 55.80 1  
3 Relay Team   Holy Trinity - K 56.98 2  
4 Relay Team   Notre Dame Cath 59.69 2  
5 Relay Team   Nepean 1:00.52 1  
6 Relay Team   Nepean 1:06.13 2  
 
Womens 4x100m Relay Senior Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pickering - Ajax 50.28 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 51.02 2  
3 Relay Team   Holy Trinity - K 55.03 2  
4 Relay Team   Nepean 56.34 2  
5 Relay Team   ES Franco Cite - 56.99 1  
6 Relay Team   Notre Dame Cath 58.02 2  
7 Relay Team   Gisele Lalonde 1:00.00 1  
8 Relay Team   Holy Trinity - K 1:02.55 1  
 
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   ESP Louis Riel 4:37.35 1  
2 Relay Team   Pickering - Ajax 4:47.85 1  
3 Relay Team   Nepean 4:48.10 1  
4 Relay Team   Holy Trinity - K 4:49.86 1  
5 Relay Team   Nepean 4:50.64 1  
6 Relay Team   Pickering - Ajax 4:51.06 1  
7 Relay Team   Nepean 4:59.72 1  
8 Relay Team   Holy Trinity - K 5:02.65 1  
9 Relay Team   Notre Dame - Aja 5:20.43 1  
10 Relay Team   Redeemer Christi 5:22.17 1  
 
Womens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Connell, Ashley   South Grenville 9.91m(32'6) 1  
2 K-Alt, Marlies   ESP Louis Riel 8.33m(27'3.75) 1  
3 Cadman, Jessica   Notre Dame Cath 5.90m(19'4.25) 1  
4 Warner, Sheena   Ottawa Technical 5.50m(18'0.5) 1  
 
Womens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kandolo, Justine   ESP De La Salle 8.78m(28'9.5) 1  
2 teBrake, Julianna   Redeemer Christi 8.21m(26'11) 1  
3 Alfred, Christina   ESP De La Salle 7.60m(24'11) 1  
4 Davis, Becca   Sacred Heart - S 7.51m(24'7.5) 1  
5 Ainsworth, Josie   Notre Dame Cath 4.90m(16'0.75) 1  
6 Hunt, Jessica   Sacred Heart - S 4.60m(15'1) 1  
 
Womens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Loyst, Allison   St Joseph-Scolla 11.64m(38'2.25) 1  
2 Hinschberger, Elissa   Algonquin E S 9.77m(32'0.5) 1  
3 Bourgon, Summer   St Joseph's - Ne 9.46m(31'0.25) 1  
4 Danis, Alex   Notre Dame Cath 9.14m(29'11.75) 1  
5 Laflamme, Jenna   Notre Dame Cath 8.52m(27'11.25) 1  
6 Innis, Brianna   Holy Trinity - K 8.41m(27'7) 1  
7 Bergsma, Rachel   Redeemer Christi 8.24m(27'0.25) 1  
8 Renaud, Ashlie   Woodroffe 8.07m(26'5.5) 1  
9 Terrell, Emery   Glebe CI 7.96m(26'1.25) 1  
10 Floyd, Noella   Sir Robert Borde 7.75m(25'5) 1  
11 Weima, Esther   Redeemer Christi 7.70m(25'3) 1  
12 Basquin, Jessica   Woodroffe 7.66m(25'1.5) 1  
13 Elias, Rachel   Holy Trinity - K 7.31m(23'11.75) 1  
14 Capello, Madeleine   St John's - Pert 6.31m(20'8.25) 1  
15 Matsuyama, Misaki   Cobourg West 5.50m(18'0.5) 1  
 
Womens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 K-Alt, Marlies   ESP Louis Riel 21.82m(71'7) 1  
2 Connell, Ashley   South Grenville 21.18m(69'5.75) 1  
3 Shanahan, Cristin   Holy Trinity - K 16.50m(54'1.5) 1  
4 Rice, Courtney   Notre Dame - Aja 15.70m(51'6) 1  
5 Bayliss, Brittney   Notre Dame - Aja 14.51m(47'7.25) 1  
6 Warner, Sheena   Ottawa Technical 8.04m(26'4.5) 1  
 
Womens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Morrison, Brianna   Holy Trinity - K 17.20m(56'5) 1  
2 Davis, Becca   Sacred Heart - S 17.02m(55'10) 1  
3 Hunt, Jessica   Sacred Heart - S 14.20m(46'7) 1  
4 Ainsworth, Josie   Notre Dame Cath 8.00m(26'2.75) 1  
 
Womens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Perron, Nadine   Algonquin E S 27.48m(90'1.75) 1  
2 Hinschberger, Elissa   Algonquin E S 23.67m(77'7.75) 1  
3 Weima, Esther   Redeemer Christi 20.30m(66'7) 1  
4 Elias, Rachel   Holy Trinity - K 18.74m(61'5.75) 1  
5 Mesec, Emilie   Holy Trinity - K 18.35m(60'2.25) 1  
6 Bergsma, Rachel   Redeemer Christi 16.70m(54'9.25) 1  
7 Matsuyama, Misaki   Cobourg West 14.01m(45'11.5) 1  
 
Womens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Agnew, Lauren   Sacred Heart - S 1.45m(4'9) 1  
2 Motsi, Tanya   Nepean 1.40m(4'7) 1  
3 Pasieczny, Olivia   Holy Trinity - K 1.20m(3'11) 1  
 
Womens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Braun-McLeod, Sydney   Glebe CI 1.45m(4'9) 1  
2 Dolson, Katie   South Carleton 1.40m(4'7) 1  
3 Cole, Grace   Cobourg West 1.20m(3'11) 1  
3 Monique, Sheehan   Cobourg West 1.20m(3'11) 1  
-- Roy, Mollie   Nepean NH(--) 1  
 
Womens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bell, Portia   ESP De La Salle 1.65m(5'4.75) 1  
2 Terrell, Emery   Glebe CI 1.45m(4'9) 1  
3 Buisman, Leanna   Redeemer Christi 1.40m(4'7) 1  
 
Womens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Adams, Kayla   Pickering - Ajax 10.42m(34'2) nwi 1  
2 Pol, Janessa   Redeemer Christi 9.30m(30'6) nwi 1  
3 Minywab, Esther   Sir Robert Borde 8.66m(28'4.75) nwi 1  
4 Purdy, Alicia   Notre Dame Cath 8.51m(27'11) nwi 1  
5 Pasieczny, Olivia   Holy Trinity - K 8.43m(27'7.75) nwi 1  
6 Gibson, Jessica   South Carleton 8.09m(26'6.5) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 teBrake, Julianna   Redeemer Christi 10.32m(33'10.25) nwi 1  
2 Field, Haley   St Joseph-Scolla 8.87m(29'1) nwi 1  
3 Schenk, Rachel   Redeemer Christi 8.36m(27'5) nwi 1  
4 Sharp, Tanyss   Hillcrest - Otta 8.14m(26'8.25) nwi 1  
-- neron, Olivia   Notre Dame Cath ND(--) nwi 1  
-- Shanks, Bridget   Nepean FOUL(--) nwi 1  
-- Stapleton, Emma   Nepean FOUL(--) nwi 1  
-- Vala, Michelle   Notre Dame Cath FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Biswal, Divya   Sir Robert Borde 10.69m(35'0.75) nwi 1  
2 Reeves, Komica   Pickering - Ajax 10.30m(33'9.5) nwi 1  
3 Milne, Kirsten   North Dundas 10.17m(33'4.25) nwi 1  
4 Zimmerly, Ayla   Canterbury 9.84m(32'3.25) nwi 1  
5 Li, Justina   Sir Robert Borde 9.27m(30'4.75) nwi 1  
6 St.Germain, Shelby   Notre Dame Cath 8.36m(27'5) nwi 1  
7 Victor, Stacey   Holy Trinity - K 8.12m(26'7.5) nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 


 
 
Post as: 
History for Dome High School Series Meet #3
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1 26 1    
2012 1 28 2    
2011 1   1    
2010 1   1    
Hashtags: None