Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2012 Feb 24th

YearResultsVideoNewsPhotos 
20141 1 
20131 1 
2012137 3 45 
2010 
2009 
 

Media for 2012

Videos (37)
View
+
Photos (45)
View
+
Articles (3)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2012

Highlanders/Hamilton/Copps Indoor Games

As everyone knows by now, we were being provided with race videos by the Mohawk College Media Production crew.

Mohawk did a great job on the videos but unfortunately they had a computer crash in the middle of the event and lost most of the footage shot during the earlier part of the meet including relay preliminaries, 1500m preliminaries and most of the 300m sections. We apologize to those we missed but we are greatful to Mohawk for the great material they were able to salvage. We are looking forward to working together with them again next year and steps will be put in place to assure that no footage ends up in cyberspace.

 

2012 Results - Highlanders/Hamilton/Copps Indoor Games

Published by
RunnerSpace.com/OFSAA   on Feb 24th 2012, 2:08pm

Meet Website: Here

Harbour Timing Services - Contractor License 
                 Hamlton Indoor Games - 24/02/2012                 
                        High School Section                        
                          Copps Coliseum                           
 
Event 2  Girls 4x400 Meter Relay Open
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Father Henry Carr  'A'                              4:24.68q  1
     1) Miller, Alyshia                 2) Amo-Mensah, Eva         
     3) Aidoo, Stephanie                4) Craig, Thronda          
  2 Courtice S.S.  'A'                                  4:24.69q  1
     1) Jobb, Riekie                    2) Codyre, Katey           
     3) Collier, MacKenzie              4) Nock, Paige             
  3 Birchmount Park  'A'                                4:27.79q  1
     1) Calder, Geneva                  2) Innanen, Katrina        
     3) Provost, Kim                    4) McDonald, Ashley        
  4 Highland  'B'                                       4:29.24q  2
     1) Pansegrau, Kaitlyn              2) Hayward, Leah           
     3) Brent, Emily                    4) Hopkins, Kylie          
  5 Maximillian Kolbe  'A'                              4:37.88   2
  6 Francis Libermann  'A'                              4:38.78   2
  7 Westdale  'A'                                       4:40.43   2
  8 Bishop Tonnos  'A'                                  4:52.82   1
  9 St Jean de Brebeuf  'A'                             5:02.78   2

Event 2  Girls 4x400 Meter Relay Open
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Father Henry Carr  'A'                              4:22.80    5   
     1) Miller, Alyshia                 2) Amo-Mensah, Eva             
     3) Craig, Thronda                  4) Aidoo, Stephanie            
  2 Courtice S.S.  'A'                                  4:23.82    3   
     1) Jobb, Riekie                    2) Codyre, Katey               
     3) Collier, MacKenzie              4) Nock, Paige                 
  3 Birchmount Park  'A'                                4:23.89    2   
     1) Calder, Geneva                  2) Innanen, Katrina            
     3) Kitevski, Julia                 4) McDonald, Ashley            
  4 Highland  'B'                                       4:26.39    1   
     1) Pansegrau, Kaitlyn              2) Hayward, Leah               
     3) Brent, Emily                    4) Hopkins, Kylie              

Event 4  Girls 1500 Meter Run Open
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries                                                   
  1 Kitevski, Julia              Birchmount Park        5:00.95Q
  2 Meyer, Jessica               Blessed Trinity        5:07.84Q
  3 Cseresnyes, Phoebe           Westdale               5:02.09Q
  4 Kelly, Madelein              Fellowes HS            5:09.13Q
  5 Codyre, Katey                Courtice S.S.          5:02.75Q
  6 Collin, Cozette              Assumption Brantfrd    5:09.14Q
  7 Ryall, Stephanie             Westdale               5:07.63q
  8 Cahill, Rachel               A.N. Myer              5:09.22q
  9 Toderick, Carley             Winston Churchill      5:10.16q
 10 Waller, Sabrina              Niagara St Michael     5:10.77q
 11 Kelly, Alannah               St Jean de Brebeuf     5:30.78 
 12 Thompson, Karen              Highland               5:36.26 
 13 Provost, Kim                 Birchmount Park        5:38.52 
 14 Nagy, Skye                   A.N. Myer              5:38.93 
 15 Martin, Samantha             General Panet          5:40.58 
 16 Maves, Aynsley               A.N. Myer              5:55.55 
 17 Gallagher, Olivia            Blessed Trinity        6:01.23 
 18 Irwin, Breann                St Jean de Brebeuf     6:10.14 
 19 Iseppon, Taylor              Bishop Ryan            6:11.67 
 20 Winter, Amy                  Haml Dist Christian    6:18.13 
 21 Ogrady, Meaghan              Sir Allan MacNab       6:21.02 
 22 Rocci, Elisa                 Bishop Ryan            6:23.76 
 23 Sinclair, Isabel             St Marys Hamilton      6:24.10 
 24 VanderKooy, Julia            Haml Dist Christian    6:34.82 

Event 4  Girls 1500 Meter Run Open
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Collin, Cozette              Assumption Brantfrd    4:58.34    5   
  2 Cseresnyes, Phoebe           Westdale               4:59.43    3   
  3 Kitevski, Julia              Birchmount Park        5:01.28    2   
  4 Ryall, Stephanie             Westdale               5:02.05    1   
  5 Kelly, Madelein              Fellowes HS            5:07.94        
  6 Cahill, Rachel               A.N. Myer              5:08.15        
  7 Codyre, Katey                Courtice S.S.          5:11.50        
  8 Meyer, Jessica               Blessed Trinity        5:15.18        

Event 6  Girls 4x100 Meter Relay Senior
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:22.86q  1
     1) Miller, Alyshia                 2) Amo-Mensah, Eva         
     3) Aidoo, Stephanie                4) Craig, Thronda          
  2 Father Henry Carr  'B'                              1:23.84q  3
     1) Marks, Alexia                   2) Vassel, Chantell        
     3) Esson-Phillips, Cassandra       4) Barfi, Akua             
  3 Francis Libermann  'A'                              1:23.88q  3
     1) Williams, Samantha              2) Chin, Shanice           
     3) Thomas, Latoya                  4) Rutherford-bent, Tamera 
  4 Sacred Heart  'A'                                   1:25.79q  4
     1) de la Torre, Sydney             2) Hebert, Miranda         
     3) Boyd, Kasia                     4) Long, Katie             
  5 Bishop Tonnos  'A'                                  1:26.59   2
  6 Highland  'A'                                       1:27.49   2
  7 Parkside  'A'                                       1:28.91   4
  8 Erindale  'A'                                       1:29.08   4
  9 Maximillian Kolbe  'A'                              1:29.18   2
 10 Francis Libermann  'B'                              1:29.69   1
 11 St Jean de Brebeuf  'A'                             1:30.17   4
 12 Hill Park  'B'                                      1:32.11   1
 13 Haml Dist Christian  'A'                            1:35.82   3
 14 Bishop Ryan  'A'                                    1:36.92   1
 15 Hill Park  'A'                                      1:43.83   3

Event 6  Girls 4x100 Meter Relay Senior
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:20.69    5   
     1) Miller, Alyshia                 2) Amo-Mensah, Eva             
     3) Craig, Thronda                  4) Aidoo, Stephanie            
  2 Francis Libermann  'A'                              1:23.33    3   
     1) Williams, Samantha              2) Chin, Shanice               
     3) Thomas, Latoya                  4) Rutherford-bent, Tamera     
  3 Father Henry Carr  'B'                              1:23.45    2   
     1) Marks, Alexia                   2) Vassel, Chantell            
     3) Esson-Phillips, Cassandra       4) Barfi, Akua                 
  4 Sacred Heart  'A'                                   1:24.26    1   
     1) de la Torre, Sydney             2) Hebert, Miranda             
     3) Boyd, Kasia                     4) Long, Katie                 

Event 8  Girls 4x100 Meter Relay Junior
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Highland  'A'                                       1:22.32q  1
     1) Greaves, Emma                   2) Nickel, Veda            
     3) Donoff, Sarah                   4) Hopkins, Kylie          
  2 Bishop Tonnos  'A'                                  1:23.77q  2
     1) Balardo, Maddie                 2) Simpson, Savannah       
     3) Bowie, Haley                    4) Forchelli, Chiara       
  3 St Marys Hamilton  'A'                              1:24.62q  2
     1) Eisner, Jillian                 2) Cauduro, Emily          
     3) Melnyk, Thais                   4) Kucic, Jasmina          
  4 Francis Libermann  'A'                              1:26.14q  3
     1) Perera, Shannon                 2) Ranasinghe, Chalani     
     3) Chung, Alicia                   4) Lewis, Shiloh           
  5 Maximillian Kolbe  'A'                              1:26.82   2
  6 Father Henry Carr  'A'                              1:27.28   3
  7 Haml Dist Christian  'A'                            1:32.83   2
  8 Parkside  'A'                                       1:33.82   3
  9 Francis Libermann  'B'                              1:36.32   1
 10 St Jean de Brebeuf  'A'                             1:38.14   1
 11 Sir Allan MacNab  'A'                               1:40.41   3

Event 8  Girls 4x100 Meter Relay Junior
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Bishop Tonnos  'A'                                  1:21.90    5   
     1) Balardo, Maddie                 2) Simpson, Savannah           
     3) Forchelli, Chiara               4) Bowie, Haley                
  2 Highland  'A'                                       1:21.94    3   
     1) Greaves, Emma                   2) Nickel, Veda                
     3) Donoff, Sarah                   4) Hopkins, Kylie              
  3 St Marys Hamilton  'A'                              1:25.43    2   
     1) Eisner, Jillian                 2) Cauduro, Emily              
     3) Melnyk, Thais                   4) Kucic, Jasmina              
  4 Francis Libermann  'A'                              1:27.46    1   
     1) Perera, Shannon                 2) Ranasinghe, Chalani         
     3) Chung, Alicia                   4) Lewis, Shiloh               

Event 10  Girls 4x100 Meter Relay Midget
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:24.21q  3
     1) Bennett, Shaunalee              2) Campbell, Shadae        
     3) Mitchell, Natavia               4) Obeng, Ashley           
  2 Highland  'A'                                       1:24.51q  4
     1) Hopkins, Alyssa                 2) Kerekesch, Katrina      
     3) Schaeffer, Natalie              4) Brent, Emily            
  3 Sherwood  'A'                                       1:26.71q  1
     1) Dingman, Shauna                 2) Perry, Holly            
     3) Maslowski, Leanne               4) McMullen, Rachel        
  4 Bishop Tonnos  'A'                                  1:26.72q  1
     1) Bilato, Christina               2) Dobson, Lyndsay         
     3) Chan, Jamie                     4) Veronika, Niemczyk      
  5 Haml Dist Christian  'A'                            1:29.03   1
  6 Father Henry Carr  'B'                              1:29.46   2
  7 Orchard Park  'A'                                   1:30.22   3
  8 St Jean de Brebeuf  'A'                             1:31.41   2
  9 Sacred Heart  'A'                                   1:31.43   4
 10 Maximillian Kolbe  'B'                              1:39.14   2
 11 Francis Libermann  'A'                              1:39.76   3
 12 Bishop Tonnos  'B'                                  1:45.76   4

Event 10  Girls 4x100 Meter Relay Midget
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Highland  'A'                                       1:24.73    5   
     1) Hopkins, Alyssa                 2) Kerekesch, Katrina          
     3) Schaeffer, Natalie              4) Brent, Emily                
  2 Father Henry Carr  'A'                              1:24.99    3   
     1) Bennett, Shaunalee              2) Campbell, Shadae            
     3) Mitchell, Natavia               4) Obeng, Ashley               
  3 Sherwood  'A'                                       1:28.56    2   
     1) Dingman, Shauna                 2) Perry, Holly                
     3) Maslowski, Leanne               4) McMullen, Rachel            
  4 Bishop Tonnos  'A'                                  1:36.79    1   
     1) Bilato, Christina               2) Dobson, Lyndsay             
     3) Chan, Jamie                     4) Veronika, Niemczyk          

Event 12  Girls 1500 Meter Run Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Hlacar, Virginia             Cardinal Newman        5:17.62    5   
  2 Minchella, Michelle          Maximillian Kolbe      5:23.99    3   
  3 Woodhouse, Alysa             Denis Morris           5:24.44    2   
  4 Wiebe, Lorelei               Haml Dist Christian    5:27.83    1   
  5 Xu, Yinze                    Westdale               5:31.01        
  6 Marghetis, Melinda           Maximillian Kolbe      5:36.89        
  7 Wiley, Elise                 Winston Churchill      5:37.51        
  8 Perera, Shannon              Francis Libermann      6:03.63        
  9 Agnew, Katie                 St Jean de Brebeuf     6:08.40        
 10 Hickey, Lian                 Sacred Heart           6:10.70        
 11 Jacovich, Kylie              Sacred Heart           6:23.22        
 12 VanEgdom, Carly              Parkside               6:38.73        

Event 14  Girls 1500 Meter Run Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Carley, Hannah               Sacred Heart           5:34.90    5   
  2 Starke, Emma                 Port Hope HS           5:38.47    3   
  3 Kennedy, Madeleine           Westdale               5:41.38    2   
  4 Bouckley, Leah               Port Hope HS           6:06.92    1   
  5 Fedak, Maddy                 Birchmount Park        6:08.22        
  6 Crockett, Autumn             Westdale               6:11.10        
  7 Perdue, Rachel               St Marys Hamilton      6:12.30        
  8 Mendoza, Katrina             St Jean de Brebeuf     6:31.84        
  9 Magee, Sara                  Sacred Heart           6:32.98        
 10 Zotti, Sophia                St Jean de Brebeuf     6:42.19        

Event 16  Girls 300 Meter Dash Senior
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Collier, MacKenzie           Courtice S.S.            46.21   1   5   
  2 Hartley, Teri                Sir J A Macdonald        46.84   6   3   
  3 Musca, Mireille              Blessed Trinity          46.86   1   2   
  4 Hoskin, Grace                Parkside                 47.29   3   1   
  5 So, Adrianna                 Malvern                  47.42   2       
  6 Rutherford-bent, Tamera      Francis Libermann        48.02   4       
  7 Lemieux, Jessica             Malvern                  48.29   1       
  8 Morrison, Becky              Bishop Tonnos            48.32   6       
  9 Calder, Geneva               Birchmount Park          48.57   3       
 10 Esson-Phillips, Cassandr     Father Henry Carr        48.64   5       
 11 Suominen, Laura              Maximillian Kolbe        49.04   6       
 12 Stacey, Julia                Westdale                 50.70   3       
 13 Rutka, Josie                 St Jean de Brebeuf       50.96   2       
 14 Dobson, Laura                Bishop Tonnos            52.62   4       
 15 Chung, Christyna             Francis Libermann        53.64   5       
 16 Palomo, Graciela             Maximillian Kolbe        54.71   2       
 17 Sookdar, Teresa              Bishop Tonnos            55.08   5       
 18 Prazeres, Nicole             St Jean de Brebeuf       56.11   4       
 19 Bird, Madelaine              Bishop Ryan              59.52   2       
 20 Graham, Sarah                St Jean de Brebeuf     1:01.03   1       
 -- Vickers, Madison             St Jean de Brebeuf         DNF   3       

Event 18  Girls 300 Meter Dash Junior
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Radoslav, Taysia             Cardinal Newman          42.64   2   5   
  2 Hebert, Miranda              Sacred Heart             48.23   3   3   
  3 Oriola, Remy                 Father Henry Carr        48.50   1   2   
  4 Greaves, Emma                Highland                 49.22   3   1   
  5 Retnakanthan, Jerusha        Maximillian Kolbe        49.65   4       
  6 Charles, Kristal             Father Henry Carr        50.45   1       
  7 Simpson, Alannah             St Jean de Brebeuf       51.91   2       
  8 Long, Katie                  Sacred Heart             52.88   1       
  9 Simonetta, Danielle          Maximillian Kolbe        53.65   2       
 10 Owusu-Ansah, Serwaa          Father Henry Carr        54.04   3       
 11 Gilette, Moriah              Francis Libermann        55.23   4       
 12 Mlynorsky, Paula             Bishop Ryan              56.05   4       
 13 Iavarone, Sophia             St Jean de Brebeuf       57.11   2       
 14 Swartz, Helen                Parkside                 59.93   1       
 15 Foster, Whitney              St Jean de Brebeuf     1:03.95   4       

Event 20  Girls 300 Meter Dash Midget
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 McDonald, Ashley             Birchmount Park          45.50   1   5   
  2 Innanen, Katrina             Birchmount Park          46.20   3   3   
  3 Melnyk, Thais                St Marys Hamilton        46.95   8   2   
  4 Maslowski, Leanne            Sherwood                 47.59   5   1   
  5 Obeng, Ashley                Father Henry Carr        47.82   5       
  6 Krebs, Gabrielle             St Jean de Brebeuf       48.05   1       
  7 Mitchell, Natavia            Father Henry Carr        48.43   3       
  8 Campbell, Shadae             Father Henry Carr        48.67   2       
  9 DeVries, Samantha            Haml Dist Christian      48.89   4       
 10 Bennett, Shaunalee           Father Henry Carr        48.90   1       
 11 Crossley, Paige              Maximillian Kolbe        49.46   5       
 12 McMullen, Rachel             Sherwood                 49.64   9       
 13 Ola-Adigun, Damilola         Father Henry Carr        49.87   9       
 14 Gray, Hannah                 Port Hope HS             49.88   7       
 15 Veronika, Niemczyk           Bishop Tonnos            50.14  10       
 16 Kerekesch, Katrina           Highland                 50.35   3       
 17 Stellenberg, Jamie           Erindale                 50.95   2       
 18 Bilato, Christina            Bishop Tonnos            51.29   4       
 19 Crocket, Christie            Sacred Heart             52.07   9       
 20 Acquah, Jessica              Father Henry Carr        52.59   7       
 21 Schaeffer, Natalie           Highland                 52.84   1       
 22 Lawton, Kyra                 Sacred Heart             53.00   8       
 23 Dingman, Shauna              Sherwood                 53.22  10       
 24 Nielsen, Christine           Sir Allan MacNab         53.24  10       
 25 Bassie, Sierra               Haml Dist Christian      53.58   6       
 26 Bak, Maddy                   Highland                 53.93   7       
 27 Barfi, Stephanie             Father Henry Carr        55.03   6       
 28 Chris-Ike, Naomi             St Jean de Brebeuf       55.13   4       
 29 Perry, Holly                 Sherwood                 55.38   6       
 30 Barnard, Katherine           Bishop Tonnos            57.19   5       
 31 Agyemang, Esther             Father Henry Carr        57.69   7       
 32 Wasim, Humna                 St Jean de Brebeuf       58.35   6       
 33 Chung, Stacy                 Francis Libermann        59.17   8       
 34 Ho, Sophia                   Francis Libermann        59.74   2       
 35 Chan, Jamie                  Bishop Tonnos          1:00.65   4       
 36 Rodriquez, Lorena            Sacred Heart           1:02.89   3       
 37 Kwok, Ling                   Francis Libermann      1:12.26   2       

Event 22  Girls 3000 Meter Run Open
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Moore, Elise                 Courtice S.S.         11:40.39    5   
  2 Kelly, Alannah               St Jean de Brebeuf    11:49.45    3   
  3 DeVilliers, Jessica          Courtice S.S.         12:09.73    2   
  4 Starke, Emma                 Port Hope HS          12:14.72    1   
  5 Houlahan, Kristie            Sacred Heart          12:17.34        
  6 Iseppon, Taylor              Bishop Ryan           13:13.85        
  7 Hooker, Noelle               Erindale              14:28.30        

Event 24  Girls 600 Meter Run Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Nock, Paige                  Courtice S.S.          1:43.65    5   
  2 Pansegrau, Kaitlyn           Highland               1:43.90    3   
  3 Despinic, Aleksa             Westdale               1:44.01    2   
  4 Calder, Geneva               Birchmount Park        1:50.16    1   
  5 Owsiany, Kathryn             Maximillian Kolbe      1:50.33        
  6 Provost, Kim                 Birchmount Park        1:50.45        
  7 Gravina, Maxine              Westdale               1:50.56        
  8 Martin, Samantha             General Panet          1:50.68        
  9 Fiorini, Nicole              Maximillian Kolbe      1:56.20        
 10 Ogrady, Meaghan              Sir Allan MacNab       2:03.27        
 11 Montague, Taryn              St Jean de Brebeuf     2:04.31        

Event 26  Girls 600 Meter Run Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Hlacar, Virginia             Cardinal Newman        1:46.69    5   
  2 Stacey, Natalie              Westdale               1:49.89    3   
  3 Bak, Maddy                   Highland               1:55.27    2   
  4 Wiebe, Lorelei               Haml Dist Christian    1:55.93    1   
  5 Cauduro, Emily               St Marys Hamilton      1:58.20        
  6 Hickey, Lian                 Sacred Heart           2:01.72        
  7 Simpson, Alannah             St Jean de Brebeuf     2:06.14        
  8 Jacovich, Kylie              Sacred Heart           2:07.47        

Event 28  Girls 600 Meter Run Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 McDonald, Ashley             Birchmount Park        1:52.37    5   
  2 Melnyk, Thais                St Marys Hamilton      1:54.80    3   
  3 Carley, Hannah               Sacred Heart           1:57.29    2   
  4 Gray, Hannah                 Port Hope HS           1:58.52    1   
  5 Innanen, Katrina             Birchmount Park        1:58.72        
  6 Park, Hannah                 Maximillian Kolbe      1:59.92        
  7 Bouckley, Leah               Port Hope HS           2:04.90        
  8 Lawton, Kyra                 Sacred Heart           2:05.88        
  9 McMullen, Rachel             Sherwood               2:08.99        
 10 Crockett, Autumn             Westdale               2:10.93        
 11 Zotti, Sophia                St Jean de Brebeuf     2:12.44        
 12 Irwin, Sisley                Maximillian Kolbe      2:13.77        
 13 Chris-Ike, Naomi             St Jean de Brebeuf     2:19.60        
 14 Benoit, Morgan               Maximillian Kolbe      2:24.21        
 15 Wasim, Humna                 St Jean de Brebeuf     2:29.60        
 16 Perpose, Judy                Francis Libermann      2:41.10        

Event 29  Girls High Jump Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Krebs, Gabrielle             St Jean de Brebeuf       1.46m    5   
  2 Todd, Jennifer               Orchard Park             1.40m    3   
  3 Hopkins, Alyssa              Highland                 1.35m    2   
  4 Nielsen, Christine           Sir Allan MacNab         1.25m    1   
  5 Cinco, Erica                 Francis Libermann        1.20m        

Event 30  Girls High Jump Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Long, Katie                  Sacred Heart             1.42m    5   
  2 Sawan, Beatrice              Sacred Heart             1.40m    3   
  3 Kucic, Jasmina               St Marys Hamilton        1.35m    2   
  4 Kesler, Shannon              Sir Allan MacNab        J1.35m    0.50
  4 Donoff, Sarah                Highland                J1.35m    0.50
  6 Whelan, Charlotte            Highland                 1.30m        
  7 Saltorelli, Jen              St Jean de Brebeuf      J1.30m        
  8 Ward, Rayanne                Parkside                J1.30m        
  9 Iavarone, Sophia             St Jean de Brebeuf       1.25m        

Event 31  Girls High Jump Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 VanderMeer, Michelle         Haml Dist Christian      1.60m    5   
  2 Hartley, Teri                Sir J A Macdonald        1.50m    3   
  3 Steiginga, Lisa              Haml Dist Christian      1.45m    2   
  4 vanHelden, Karalyn           Haml Dist Christian      1.25m    1   
 -- Digout, Riki                 Bishop Ryan                 NH        

Event 32  Girls Long Jump Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Burns, Oonagh                Parkside                 4.25m    5   
  2 Bezemer, Chelsea             Haml Dist Christian      4.18m    3   
  3 Maslowski, Leanne            Sherwood                J4.18m    2   
  4 Marchewka, Sarah             Sacred Heart             4.16m    1   
  5 Sarjeant, Whitney            Orchard Park             4.08m        
  6 Janssen, Leigh               Westdale                 4.06m        
  7 Kloet, Gillian               Haml Dist Christian      3.89m        
  8 Eisner, Jillian              St Marys Hamilton        3.82m        
  9 Perry, Holly                 Sherwood                 3.43m        
 -- Ndu, Chineye                 Father Henry Carr         FOUL        

Event 33  Girls Long Jump Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Lawes, Oshay                 Erindale                 4.99m    5   
  2 Hebert, Miranda              Sacred Heart             4.34m    3   
  3 Kucic, Jasmina               St Marys Hamilton        4.32m    2   
  4 Wilson, Mikayla              Assumption Brantfrd      4.21m    1   
  5 Noordam, Kristen             Haml Dist Christian      4.02m        
  6 Donoff, Sarah                Highland                 4.01m        
  7 Whelan, Charlotte            Highland                 3.99m        
  8 Ranasinghe, Chalani          Francis Libermann        3.97m        
  9 Colin, Kiana                 Maximillian Kolbe        3.57m        
 10 Pearce, Blaire               Maximillian Kolbe        3.54m        
 11 Kloet, Christina             Haml Dist Christian      3.46m        
 12 Chung, Alicia                Francis Libermann        3.44m        
 13 Osagie, Ese                  Erindale                 3.27m        
 14 DeJong, Micaela              Haml Dist Christian      3.22m        
 15 Koning, Leah                 Haml Dist Christian      3.17m        
 16 Barrett, Danielle            Sir Allan MacNab         3.11m        
 17 van der Mark, Teagan         Haml Dist Christian      2.84m        
 18 Mcdonald, Kiandra            Francis Libermann        2.57m        

Event 34  Girls Long Jump Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 So, Adrianna                 Malvern                  4.80m    5   
  2 de la Torre, Sydney          Sacred Heart             4.68m    3   
  3 VanderMeer, Michelle         Haml Dist Christian      4.63m    2   
  4 Lemieux, Jessica             Malvern                  4.60m    1   
  5 Musca, Mireille              Blessed Trinity          4.54m        
  6 Hoskin, Grace                Parkside                 4.53m        
  7 Vassel, Chantell             Father Henry Carr        4.39m        
  8 Hartley, Teri                Sir J A Macdonald        4.28m        
  9 Wilson, Taylor               Assumption Brantfrd      4.24m        
 10 Vuyk, Melissa                Haml Dist Christian      3.95m        
 11 Rutka, Josie                 St Jean de Brebeuf       3.84m        
 12 Steiginga, Lisa              Haml Dist Christian     J3.84m        
 13 Kerekesch, Lizzie            Parkside                 3.77m        
 14 Montague, Taryn              St Jean de Brebeuf       3.75m        
 15 Vickers, Madison             St Jean de Brebeuf       3.51m        
 16 King, Heather                Hill Park                3.46m        
 17 Graham, Sarah                St Jean de Brebeuf      J3.46m        
 -- Rutherford-bent, Tamera      Francis Libermann         FOUL        

Event 48  Girls Shot Put Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 LaRoche, Savannah            Assumption Brantfrd      9.21m    5   
  2 Karakolis, Dara              Birchmount Park          7.29m    3   
  3 Dingman, Shauna              Sherwood                 6.95m    2   
  4 McHarge, erin                Bishop Tonnos            6.55m    1   
  5 Jeanelle, Kehoe              Sacred Heart             6.53m        
  6 Edos, Maxine                 Maximillian Kolbe        6.30m        
  7 Perdue, Rachel               St Marys Hamilton        5.93m        
  8 Kwok, Ling                   Francis Libermann        3.86m        

Event 49  Girls Shot Put Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Marfo, Obeng                 Father Henry Carr        9.71m    5   
  2 Saltorelli, Jen              St Jean de Brebeuf       7.17m    3   
  3 Cummings, Carly              Highland                 6.73m    2   
  4 Barrett, Danielle            Sir Allan MacNab         6.29m    1   

Event 50  Girls Shot Put Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Crew, Brittany               Birchmount Park         12.31m    5   
  2 vanHelden, Karalyn           Haml Dist Christian      7.29m    3   
  3 Bezemer, Cassidy             Haml Dist Christian      6.91m    2   
  4 Batchelor, Sarah             St Jean de Brebeuf       6.85m    1   
  5 Vuyk, Melissa                Haml Dist Christian      6.79m        
  6 McGillion, Kyran             Bishop Tonnos            6.56m        
  7 Davidson, Lynn               Francis Libermann        6.08m        

Event 1  Boys 4x400 Meter Relay Open
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Highland  'A'                                       3:43.97q  3
     1) Thompson, AJ                    2) Kolb, Paul              
     3) Rowles, Adam                    4) Smith, Liam             
  2 Father Henry Carr  'A'                              3:47.96q  3
     1) Spencer, Douvantae              2) Addo, Bryan             
     3) Dalmage, Shayne                 4) Collis, Xavier          
  3 Birchmount Park  'A'                                3:49.82q  1
     1) Moesdyk, Matt                   2) Smyth, Kyle             
     3) Mubu, Tari                      4) Hegel, Alex             
  4 Courtice S.S.  'A'                                  3:50.92q  2
     1) Jones, Zack                     2) Cole, Keith             
     3) Jeninga, Andrew                 4) Ackerman, Brandon       
  5 Birchmount Park  'B'                                4:00.47   3
  6 St Jean de Brebeuf  'A'                             4:04.25   2
  7 Sir Allan MacNab  'A'                               4:04.43   2
  8 Chinguacousy  'A'                                   4:07.03   3
  9 Francis Libermann  'A'                              4:07.30   1
 10 Maximillian Kolbe  'A'                              4:11.54   1
 11 Birchmount Park  'C'                                4:20.46   2
 12 Bishop Tonnos  'A'                                  4:36.96   1

Event 1  Boys 4x400 Meter Relay Open
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Highland  'A'                                       3:41.93    5   
     1) Thompson, AJ                    2) Kolb, Paul                  
     3) Rowles, Adam                    4) Smith, Liam                 
  2 Birchmount Park  'A'                                3:44.53    3   
     1) Moesdyk, Matt                   2) Smyth, Kyle                 
     3) Mubu, Tari                      4) Hegel, Alex                 
  3 Father Henry Carr  'A'                              3:47.27    2   
     1) Spencer, Douvantae              2) Addo, Bryan                 
     3) Dalmage, Shayne                 4) Collis, Xavier              
  4 Courtice S.S.  'A'                                  3:53.23    1   
     1) Jones, Zack                     2) Cole, Keith                 
     3) Jeninga, Andrew                 4) Ackerman, Brandon           

Event 3  Boys 1500 Meter Run Open
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries                                                   
  1 Hutton, Chris                Winston Churchill      4:14.39Q
  2 Xu, Rui                      Westdale               4:22.99Q
  3 Mills, Scott                 General Panet          4:29.66Q
  4 Kolb, Paul                   Highland               4:16.70Q
  5 Randall, Brenden             Courtice S.S.          4:26.11Q
  6 Coughler, Jeremy             Port Hope HS           4:31.35Q
  7 Kagumba, Joseph              Erindale               4:17.23q
  8 Mubu, Tari                   Birchmount Park        4:28.75q
  9 Jones, Zack                  Courtice S.S.          4:32.81q
 10 Milos, Tomi                  Cardinal Newman        4:37.50q
 11 Deighan, Luke                Sacred Heart           4:38.20 
 12 Manitowabi, Mario            Espanola HS            4:40.27 
 13 Clark, Trevor                Bishop Tonnos          4:44.39 
 14 Fournier, Tyler              Cathedral              4:44.44 
 15 Friend, David                Highland               4:45.47 
 16 Aujla, Harvinder             Chinguacousy           4:50.89 
 17 Balousha, Mohammed           Sir Allan MacNab       4:52.59 
 18 Doering, Bradley             Bishop Ryan            4:56.78 
 19 Serviss, Scott               Fellowes HS            4:59.01 
 20 Grondin, Kyle                Birchmount Park        5:01.13 
 21 Marriott, Sabato             St Jean de Brebeuf     5:34.15 
 22 Wong, Daniel                 Francis Libermann      5:47.48 
 23 Luchesa, Andrew              Bishop Ryan            6:15.57 
 -- Patel, Shivam                Chinguacousy               DNF 

Event 3  Boys 1500 Meter Run Open
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Coughler, Jeremy             Port Hope HS           4:00.01    5   
  2 Kagumba, Joseph              Erindale               4:14.46    3   
  3 Kolb, Paul                   Highland               4:15.20    2   
  4 Xu, Rui                      Westdale               4:19.80    1   
  5 Randall, Brenden             Courtice S.S.          4:21.95        
  6 Mills, Scott                 General Panet          4:25.15        
  7 Jones, Zack                  Courtice S.S.          4:28.87        

Event 5  Boys 4x100 Meter Relay Senior
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Father Henry Carr  'B'                              1:11.97q  4
     1) Spencer, Douvantae              2) Addo, Bryan             
     3) Dalmage, Shayne                 4) Collis, Xavier          
  2 Highland  'A'                                       1:12.99q  2
     1) Dunlop, Evan                    2) Ratcliff, Deion         
     3) Gerrie, Cam                     4) Haggarty, Jeremy        
  3 Father Henry Carr  'A'                              1:13.26q  1
     1) Boateng, Jude                   2) Gentles, Matthew        
     3) Clarke, Adonis                  4) Akinwale, David         
  4 Sacred Heart  'A'                                   1:13.37q  2
     1) Donato, Marc                    2) Yip-Chuck, Dylan        
     3) Osuntoyinbo, Mike               4) Henry, Mitch            
  5 St Jean de Brebeuf  'A'                             1:14.04   2
  6 St Jean de Brebeuf  'B'                             1:15.20   3
  7 Francis Libermann  'A'                              1:15.44   3
  8 Guelph C.V.I.  'A'                                  1:18.51   1
  9 Bishop Ryan  'A'                                    1:20.19   4
 10 Hill Park  'A'                                      1:20.47   3
 11 Espanola HS  'A'                                    1:20.77   4
 12 Francis Libermann  'B'                              1:22.39   1
 13 Sir Allan MacNab  'A'                               1:26.53   2

Event 5  Boys 4x100 Meter Relay Senior
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Father Henry Carr  'B'                              1:09.90    5   
     1) Spencer, Douvantae              2) Addo, Bryan                 
     3) Dalmage, Shayne                 4) Collis, Xavier              
  2 Sacred Heart  'A'                                   1:12.81    3   
     1) Donato, Marc                    2) Yip-Chuck, Dylan            
     3) Osuntoyinbo, Mike               4) Henry, Mitch                
  3 Father Henry Carr  'A'                              1:13.11    2   
     1) Boateng, Jude                   2) Gentles, Matthew            
     3) Clarke, Adonis                  4) Akinwale, David             
  4 Highland  'A'                                       1:14.39    1   
     1) Dunlop, Evan                    2) Ratcliff, Deion             
     3) Gerrie, Cam                     4) Haggarty, Jeremy            

Event 7  Boys 4x100 Meter Relay Junior
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:14.94q  3
     1) Johnson, Malik                  2) Charles, Treyion        
     3) Boachie, Nana                   4) Morancie, Jerone        
  2 Bishop Ryan  'A'                                    1:16.23q  3
     1) Olivieri, Stefan                2) Gora, Alex              
     3) Fortino, Michael                4) Sikiric, Ryan           
  3 Sir Allan MacNab  'A'                               1:16.84q  2
     1) McIntosh, Sheldon               2) Dwyer, Hamid            
     3) Curtin, Darnell                 4) Gonzalez, Rico          
  4 Sacred Heart  'A'                                   1:17.28q  2
     1) Steiner, Nicholas               2) Scanlon, Liam           
     3) Duguay, Mathieu                 4) Freemantle, Ben         
  5 St Jean de Brebeuf  'A'                             1:18.36   1
  6 Parkside  'A'                                       1:18.98   1
  7 Highland  'A'                                       1:20.73   2
  8 Francis Libermann  'A'                              1:21.29   3
  9 Francis Libermann  'B'                              1:21.66   2
 10 Bishop Tonnos  'B'                                  1:21.71   3
 11 Bishop Tonnos  'A'                                  1:24.58   1

Event 7  Boys 4x100 Meter Relay Junior
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:14.82    5   
     1) Johnson, Malik                  2) Charles, Treyion            
     3) Boachie, Nana                   4) Morancie, Jerone            
  2 Bishop Ryan  'A'                                    1:15.61    3   
     1) Olivieri, Stefan                2) Gora, Alex                  
     3) Fortino, Michael                4) Sikiric, Ryan               
  3 Sir Allan MacNab  'A'                               1:16.86    2   
     1) McIntosh, Sheldon               2) Dwyer, Hamid                
     3) Curtin, Darnell                 4) Gonzalez, Rico              
  4 Sacred Heart  'A'                                   1:19.38    1   
     1) Steiner, Nicholas               2) Scanlon, Liam               
     3) Duguay, Mathieu                 4) Freemantle, Ben             

Event 9  Boys 4x100 Meter Relay Midget
===================================================================
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries                                                      
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:13.00q  2
     1) Bonzie, Randolph                2) Hector, Aaron           
     3) Husbands, Vishon                4) Eichie, Valur           
  2 Sacred Heart  'A'                                   1:16.49q  1
     1) Pichelli, Alec                  2) McRobbie, Conner        
     3) Suderman, Peter                 4) DeCastro, Vince         
  3 Highland  'B'                                       1:18.70q  2
     1) Holmes, Kyle                    2) Holmes, Jack            
     3) Sim, Ben                        4) Manson, Tom             
  4 Francis Libermann  'B'                              1:18.80q  2
     1) Galleta, Kevin                  2) Dos Santos, Matthew     
     3) Devasayaham, Shelton            4) Rollox, Jahleel         
  5 Maximillian Kolbe  'A'                              1:22.80   1
  6 Francis Libermann  'A'                              1:29.10   2
 -- Father Henry Carr  'B'                                   DQ   1

Event 9  Boys 4x100 Meter Relay Midget
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Father Henry Carr  'A'                              1:14.13    5   
     1) Bonzie, Randolph                2) Hector, Aaron               
     3) Husbands, Vishon                4) Eichie, Valur               
  2 Sacred Heart  'A'                                   1:16.28    3   
     1) Pichelli, Alec                  2) McRobbie, Conner            
     3) Suderman, Peter                 4) DeCastro, Vince             
  3 Highland  'B'                                       1:18.09    2   
     1) Holmes, Kyle                    2) Sim, Ben                    
     3) Manson, Tom                     4) Holmes, Jack                
  4 Francis Libermann  'B'                              1:18.41    1   
     1) Galleta, Kevin                  2) Dos Santos, Matthew         
     3) Devasayaham, Shelton            4) Rollox, Jahleel             

Event 11  Boys 1500 Meter Run Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Ackerman, Nathan             Courtice S.S.          4:16.98    5   
  2 Cole, Keith                  Courtice S.S.          4:20.74    3   
  3 Nebel, Andrew                Winston Churchill      4:33.99    2   
  4 Zavitski, Jon                Courtice S.S.          4:38.31    1   
  5 Kenny, Braden                Denis Morris           4:38.95        
  6 Cormier, Matthew             Winston Churchill      4:40.17        
  7 Raby, Spencer                Winston Churchill      4:41.39        
  8 Nunguwenimana, Thier         Birchmount Park        4:41.97        
  9 Joshi, Abhishek              Chinguacousy           4:46.85        
 10 Prabhakar, Sandeep           Chinguacousy           4:48.73        
 11 Samra, Manvir                Chinguacousy           4:51.69        
 12 Sharma, Amit                 Chinguacousy           4:52.08        
 13 Rozon, Eric                  Winston Churchill      4:55.34        
 14 Ulgiati, Eric                Sacred Heart           4:59.46        
 15 Martin, Dave                 Bishop Ryan            5:05.25        
 16 Watson, Alec                 Highland               5:08.21        
 17 Jardine, Jake                Parkside               5:10.29        
 18 Thompson, Caleb              Parkside               5:10.97        
 19 Ellis, Jason                 Parkside               5:14.13        
 20 Li, Peter                    Winston Churchill      5:14.51        
 21 Ramdhani, Justin             Chinguacousy           5:14.54        
 22 Tekwana, Madsiba             St Marys Hamilton      5:20.54        
 23 Merino, Joel                 Bishop Ryan            5:29.40        
 24 Voorthuyzen, Gary            Parkside               5:41.13        
 25 Elchuk, David                St Jean de Brebeuf     5:43.44        
 -- Spain, Jon                   Haml Dist Christian        DNF        

Event 13  Boys 1500 Meter Run Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Freemantle, Ben              Sacred Heart           4:26.21    5   
  2 Rennie, Braydon              Erindale               4:26.31    3   
  3 Mackrell, Luke               Birchmount Park        4:37.96    2   
  4 Heidebrecht, Eric            Highland               4:40.43    1   
  5 Serviss, Max                 General Panet          4:41.89        
  6 Wilson, Daniel               Birchmount Park        4:41.89        
  7 Hassim, Cain                 Winston Churchill      4:46.18        
  8 Fernandes, Isaiah            Sacred Heart           4:49.81        
  9 Lawless, Justin              Winston Churchill      4:52.69        
 10 McCann, Neil                 Birchmount Park        4:53.37        
 11 Macdonald, Connor            Highland               5:02.26        
 12 DeJong, Aaron                Haml Dist Christian    5:02.30        
 13 Manson, Tom                  Highland               5:03.59        
 14 Mohamed, Ramy                Birchmount Park        5:03.99        
 15 Phillips, Matthew            St Marys Hamilton      5:05.54        
 16 Garber, Louis                Westdale               5:11.22        
 17 Telan, Reymhar               Francis Libermann      5:23.94        
 18 Galleta, Kevin               Francis Libermann      5:27.72        
 19 Mattiuz, Cody                Bishop Ryan            5:37.01        
 20 Phanlith, Wayne              Francis Libermann      5:48.90        

Event 15  Boys 300 Meter Dash Senior
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Brennan, Dylan               E.L. Crossley            37.27   1   5   
  2 Wu, Marcus                   Westmount                39.44   2   3   
  3 Hegel, Alex                  Birchmount Park          39.54   2   2   
  4 Gayle, Daniel                Barton                   40.18   7   1   
  5 Ackerman, Brandon            Courtice S.S.            40.22   1       
  6 Yonev, Dylan                 Cardinal Newman          40.56   1       
  7 Carey, Eric                  Assumption Brantfrd      41.57   7       
  8 Rodrigues, Russell           Francis Libermann        41.59   8       
  9 Jeninga, Andrew              Courtice S.S.            41.64   9       
 10 Ryan, Jake                   Cardinal Newman          42.12   9       
 11 Hagopian, Matt               Hill Park                42.14   2       
 12 McNicholl, Steven            St Jean de Brebeuf       42.18   7       
 13 Haggarty, Jeremy             Highland                 42.18   3       
 14 Ramos, Don                   St Jean de Brebeuf       42.34   4       
 15 Lei, Jacky                   Birchmount Park          42.52  10       
 16 Deleon, Charles              Sir Allan MacNab         42.71  10       
 17 Digiacinto, Marco            St Jean de Brebeuf       43.17   5       
 18 McDonald, Michael            Espanola HS              43.34   8       
 19 Smith, Tyler                 Cardinal Newman          43.66   4       
 20 Gonci, Kyle                  Sir Allan MacNab         43.76  11       
 21 Swist, Adrian                St Jean de Brebeuf       43.79   4       
 22 Giglia, John                 St Jean de Brebeuf       43.83   3       
 23 Baylis, Zach                 Hill Park                43.89  11       
 24 Lee, Jacob                   St Jean de Brebeuf       43.99   6       
 25 Miller, Kevin                Erindale                 44.35   5       
 26 Saad, Peter                  Francis Libermann        44.41   6       
 27 Wheldrake, Brodie            Birchmount Park          44.64   8       
 28 Ducharme, Josh               Hill Park                44.72   1       
 29 Deschamps, Devan             Espanola HS              45.02   9       
 30 Hatcher, Bobby               Bishop Ryan              45.24   2       
 31 Chanthyvong, Fleury          Cardinal Newman          45.25   6       
 32 Baker, Jonathan              Bishop Tonnos            45.28   8       
 33 Robins, Joel                 Haml Dist Christian      46.42   9       
 34 McNichol, Dan                St Jean de Brebeuf       46.94   3       
 35 Andrews, Kobi                Hill Park                47.15   7       
 36 Gill, joshua                 Bishop Tonnos            47.87  10       
 37 Aresta, Aaron                Bishop Tonnos            48.26   6       
 38 Varlow, Ross                 Hill Park                48.52   3       
 39 Bolovas, Adam                Bishop Tonnos            52.56   4       
 40 Williams, Josh               Sir Allan MacNab         57.48  10       

Event 17  Boys 300 Meter Dash Junior
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Fortin, Jordan               Niagara Westlane         39.06   2   5   
  2 Osuntoyinbo, Mike            Sacred Heart             39.96   2   3   
  3 Fernandez-Brown, Aaron       Corpus Christi           40.24   1   2   
  4 Moesdyk, Matt                Birchmount Park          40.76   3   1   
  5 Morancie, Jerone             Father Henry Carr        41.09   1       
  6 Otyeka, Matthew              Francis Libermann        41.09   1       
  7 Smyth, Kyle                  Birchmount Park          41.78   4       
  8 Sikiric, Ryan                Bishop Ryan              42.04   3       
  9 Boachie, Nana                Father Henry Carr        42.41   6       
 10 Curtin, Darnell              Sir Allan MacNab         42.75   7       
 11 McIntosh, Sheldon            Sir Allan MacNab         43.49   6       
 12 Gora, Alex                   Bishop Ryan              43.79   1       
 13 Gonzalez, Rico               Sir Allan MacNab         44.04   7       
 14 Dwyer, Hamid                 Sir Allan MacNab         44.14   6       
 15 Fortino, Michael             Bishop Ryan              44.43   2       
 16 Johnson, Malik               Father Henry Carr        44.75   5       
 17 Williams, Jake               Sir Allan MacNab         45.14   6       
 18 Scanlon, Liam                Sacred Heart             45.17   7       
 19 Steiner, Nicholas            Sacred Heart             45.17   4       
 20 Nunez, Christian             St Jean de Brebeuf       46.16   2       
 21 Johnson, Lucas               St Jean de Brebeuf       46.22   5       
 22 Paras, Marc                  Francis Libermann        46.57   4       
 23 Beedie, Scott                Parkside                 47.12   4       
 24 Griffith, Tyler              Sir Allan MacNab         47.34   7       
 25 Cabarles, Rolf               Francis Libermann        47.85   5       
 26 Mastromattei, AJ             Francis Libermann        48.09   3       
 27 Donker, Ethan                Haml Dist Christian      50.58   3       
 28 Mejia, Brian                 Francis Libermann        50.87   5       

Event 19  Boys 300 Meter Dash Midget
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals                                                                    
  1 Hector, Aaron                Father Henry Carr        40.35   3   5   
  2 Bonzie, Randolph             Father Henry Carr        41.08   2   3   
  3 Galleta, Kevin               Francis Libermann        41.61   8   2   
  4 Husbands, Vishon             Father Henry Carr        42.12   2   1   
  5 Suderman, Peter              Sacred Heart             42.86   6       
  6 Eichie, Valur                Father Henry Carr        43.17   7       
  7 Holmes, Jack                 Highland                 43.40   7       
  8 Kuda, Nyirenda               St Jean de Brebeuf       43.44   4       
  9 Pichelli, Alec               Sacred Heart             43.74   1       
 10 Galiwango, Isaac             Father Henry Carr        44.03   5       
 11 Edwards, Kyle                Father Henry Carr        44.67   4       
 12 Mohamed, Sharmarke           Birchmount Park          45.06   4       
 13 Famulari, Joseph             Maximillian Kolbe        45.55   3       
 14 Dos Santos, Matthew          Francis Libermann        45.63   5       
 15 Holmes, Kyle                 Highland                 45.66   1       
 16 Georgieff, Anthony           Maximillian Kolbe        45.98   2       
 17 Salvador, Andrew             St Jean de Brebeuf       46.39   8       
 18 Devasayaham, Shelton         Francis Libermann        46.89   1       
 19 Dalas, Danish                Francis Libermann        47.11   1       
 20 DeCastro, Vince              Sacred Heart             47.14   7       
 21 Rollox, Jahleel              Francis Libermann        47.43   8       
 22 McRobbie, Conner             Sacred Heart             47.60   2       
 23 Kere, Ian                    St Jean de Brebeuf       47.89   3       
 24 Bonsu, Kingsley              Father Henry Carr        48.03   6       
 25 Phanlith, Wayne              Francis Libermann        48.68   7       
 26 Denomy, Nick                 Highland                 51.19   5       
 27 Reyes, Byron                 Francis Libermann        52.27   3       
 28 Chuatico, Emmanuel           Francis Libermann        54.90   6       

Event 21  Boys 3000 Meter Run Open
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Ackerman, Nathan             Courtice S.S.          9:21.65    5   
  2 Zavitski, Jon                Courtice S.S.          9:59.68    3   
  3 Nunguwenimana, Thier         Birchmount Park       10:05.78    1   
  4 Friend, David                Highland              10:09.61        
  5 Clark, Trevor                Bishop Tonnos         10:14.40        
  6 Chown, Ryan                  Westdale              10:37.83        
  7 Doering, Bradley             Bishop Ryan           10:53.69        
  8 DeJong, Aaron                Haml Dist Christian   10:54.77        
  9 Denobrega, Tristan           Francis Libermann     10:56.81        
 10 Ulgiati, Eric                Sacred Heart          10:58.22        
 11 Wong, Daniel                 Francis Libermann     12:32.12        
 -- Manitowabi, Mario            Espanola HS                DNF    2   
 -- Mattiuz, Cody                Bishop Ryan                DNF        

Event 23  Boys 600 Meter Run Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Rowles, Adam                 Highland               1:27.10    5   
  2 McClure, Kurt                Assumption Burlngtn    1:27.80    3   
  3 Mubu, Tari                   Birchmount Park        1:28.34    2   
  4 Kountourogiannis, T.J.       Niagara Westlane       1:30.07    1   
  5 Tweedle, Jeffery             Cardinal Newman        1:30.59        
  6 Hegel, Alex                  Birchmount Park        1:35.57        
  7 McClemont, MacKenzie         Welland Centennial     1:35.92        
  8 Fournier, Tyler              Cathedral              1:36.26        
  9 Akinwale, David              Father Henry Carr      1:36.88        
 10 Grondin, Kyle                Birchmount Park        1:37.44        
 11 Deighan, Luke                Sacred Heart           1:37.84        
 12 McDonald, Michael            Espanola HS            1:38.33        
 13 Lei, Jacky                   Birchmount Park        1:38.83        
 14 Balousha, Mohammed           Sir Allan MacNab       1:40.36        
 15 Yonev, Dylan                 Cardinal Newman        1:42.89        
 16 Gonci, Kyle                  Sir Allan MacNab       1:44.06        
 17 Serviss, Scott               Fellowes HS            1:45.47        
 18 Deschamps, Devan             Espanola HS            1:47.97        
 19 Wheldrake, Brodie            Birchmount Park        1:49.79        
 20 Marriott, Sabato             St Jean de Brebeuf     1:50.32        
 21 Mansour, Sharif              Maximillian Kolbe      1:50.48        
 22 Gysbers, Peter               Hill Park              1:53.82        

Event 25  Boys 600 Meter Run Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Cole, Keith                  Courtice S.S.          1:30.73    5   
  2 Pare, Tim                    Maximillian Kolbe      1:31.39    3   
  3 Moesdyk, Matt                Birchmount Park        1:32.61    2   
  4 Orzel, Simon                 Cardinal Newman        1:37.25    1   
  5 Smyth, Kyle                  Birchmount Park        1:38.01        
  6 Bowers, Josh                 Highland               1:38.55        
  7 Martin, Dave                 Bishop Ryan            1:39.43        
  8 Merino, Joel                 Bishop Ryan            1:49.78        

Event 27  Boys 600 Meter Run Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Freemantle, Ben              Sacred Heart           1:30.20    5   
  2 Serviss, Max                 General Panet          1:34.59    3   
  3 Heidebrecht, Eric            Highland               1:34.65    2   
  4 Wilson, Daniel               Birchmount Park        1:35.41    1   
  5 Fernandes, Isaiah            Sacred Heart           1:36.24        
  6 McRobbie, Conner             Sacred Heart           1:40.72        
  7 Hassan, Michael              Maximillian Kolbe      1:41.35        
  8 Manson, Tom                  Highland               1:43.61        
  9 McCann, Neil                 Birchmount Park        1:44.27        
 10 Mohamed, Sharmarke           Birchmount Park        1:44.38        
 11 Nguyen, Ben                  Sacred Heart           1:44.76        
 12 Macdonald, Connor            Highland               1:45.79        
 13 Mohamed, Ramy                Birchmount Park        1:46.74        
 14 Karagiannis, Michael         Maximillian Kolbe      1:54.46        
 15 Reyes, Byron                 Francis Libermann      1:54.56        

Event 35  Boys High Jump Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Thompson, Joe                Highland                 1.40m    5   
  2 Holmes, Alex                 Highland                 1.35m    3   
  3 Sim, Ben                     Highland                J1.35m    2   
 -- Proctor, Hayden              Highland                    NH        

Event 36  Boys High Jump Junior
=======================================================================         
    Name                    Year School                  Finals  Points         
=======================================================================         
Finals                                                                          
  1 McIntosh, Sheldon            Sir Allan MacNab         1.60m    5    1.63m -o
  2 Tomlinson, Sam               Parkside                J1.60m    3    1.63m -x
  3 Dunlop, Connor               Highland                J1.60m    2            
  4 Gonzalez, Rico               Sir Allan MacNab         1.40m    1            
  5 Sellayah, Jared              Maximillian Kolbe        1.30m                 

Event 37  Boys High Jump Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Hunt, J.T.                   Niagara St Michael       1.91m    5   
  2 Dargue, Justin               St Jean de Brebeuf       1.70m    3   
  3 Benn, Ward                   Maximillian Kolbe        1.60m    2   
  4 Felipe, Restrepo             St Jean de Brebeuf       1.50m    1   
  5 Miller, Kevin                Erindale                 1.40m        
 -- Williams, Josh               Sir Allan MacNab            NH        

Event 38  Boys Long Jump Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Proctor, Hayden              Highland                 5.12m    5   
  2 Salvador, Andrew             St Jean de Brebeuf       5.10m    3   
  3 Kere, Ian                    St Jean de Brebeuf       4.84m    2   
  4 Dos Santos, Matthew          Francis Libermann        4.56m    1   
  5 Rollox, Jahleel              Francis Libermann        4.51m        
  6 Telan, Reymhar               Francis Libermann        4.41m        
  7 Thompson, Joe                Highland                 4.19m        
  8 Lyte, Dante                  Francis Libermann        3.99m        
  9 Sim, Ben                     Highland                 3.52m        
 10 Holmes, Alex                 Highland                 3.42m        

Event 39  Boys Long Jump Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Olivieri, Stefan             Bishop Ryan              5.39m    5   
  2 Lucier, Dawson               Bishop Tonnos            5.26m    3   
  3 Otyeka, Matthew              Francis Libermann        4.95m    2   
  4 Cheng, Ryan                  Orchard Park             4.90m    1   
  5 Curtin, Darnell              Sir Allan MacNab         4.87m        
  6 Dunlop, Connor               Highland                 4.77m        
  7 Khan, Shawn                  Erindale                 4.74m        
  8 McArthur, Sean               Sir Allan MacNab         4.67m        
  9 Paras, Marc                  Francis Libermann        4.54m        
 10 Johnson, Lucas               St Jean de Brebeuf       4.53m        
 11 Kozman, Braedyn              Highland                 4.11m        
 12 Donker, Ethan                Haml Dist Christian      3.86m        
 13 Cabarles, Rolf               Francis Libermann        3.76m        
 14 Griffith, Tyler              Sir Allan MacNab         3.70m        
 15 Zabala, Sean                 Francis Libermann        3.66m        
 16 Mharapara, Mudiwa            Francis Libermann        3.61m        

Event 40  Boys Long Jump Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Gayle, Daniel                Barton                   6.17m    5   
  2 Kit, Austin                  Orchard Park             5.94m    3   
  3 Jeninga, Andrew              Courtice S.S.            5.64m    2   
  4 Felipe, Restrepo             St Jean de Brebeuf       5.45m    1   
  5 Vincic, Aleks                Bishop Ryan              5.07m        
  6 Benn, Ward                   Maximillian Kolbe        4.99m        
  7 Giglia, John                 St Jean de Brebeuf       4.94m        
  8 Giardino, Phil               Bishop Ryan              4.69m        
  9 Bowman, Braedyn              Highland                 4.60m        
 10 Ratcliff, Deion              Highland                 4.58m        
 11 Bylsma, Alex                 Highland                 4.53m        
 12 Dargue, Justin               St Jean de Brebeuf       4.36m        
 13 Robins, Joel                 Haml Dist Christian      4.28m        
 14 McNicholl, Steven            St Jean de Brebeuf       4.24m        
 15 Mackenzie, Robert            Hill Park                4.02m        
 16 Marzo, Franz                 Francis Libermann        3.86m        

Event 45  Boys Shot Put Midget
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Georgieff, Anthony           Maximillian Kolbe       10.51m    5   
  2 Holmes, Alex                 Highland                 9.69m    3   
  3 Thompson, Joe                Highland                 9.55m    2   
  4 Sim, Ben                     Highland                 9.28m    1   
  5 Marshall, Colin              Sir Allan MacNab         5.53m        

Event 46  Boys Shot Put Junior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Lambert, Shaquille           Father Henry Carr       13.07m    5   
  2 Wareham, Collin              Birchmount Park         12.75m    3   
  3 Wilkinson, Jack              Highland                11.90m    2   
  4 Northey, Jake                Highland                11.24m    1   
  5 Williams, Jake               Sir Allan MacNab        11.22m        
  6 McCann, Spencer              Birchmount Park          7.44m        

Event 47  Boys Shot Put Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Pawliw, Eli                  Nelson                  12.77m    5   
  2 Obiri-Yeboah, Jonathan       Father Henry Carr       11.81m    3   
  3 Kyei, Jeremy                 St Jean de Brebeuf      11.62m    2   
  4 McNichol, Dan                St Jean de Brebeuf      10.69m    1   
  5 Jansen, Josh                 Saltfleet               10.27m        
  6 Mutenure, Innocent           Francis Libermann        9.71m        
  7 Wu, Marcus                   Westmount                9.48m        
  8 Roth, Scott                  Haml Dist Christian      9.37m        
  9 Singh, Tanvir                St Jean de Brebeuf       9.17m        
 10 MacLean, Challen             Espanola HS              9.13m        
 11 Twumasi-Ankrah, Ernest       Father Henry Carr        9.07m        
 12 Twumasi-Ankrah, Alex         Father Henry Carr        8.77m        
 13 Evershed, Matthew            Sacred Heart             8.46m        
 14 Dunlop, Liam                 Hill Park                7.95m        

 
 
Post as: 
1 comment(s)
onetimerunner96
upload video of mens 4x100 relay junior heat 3
History for Hamilton Indoor Games - Secondary School Division
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1 63 1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1 37 3 45  
2011 1 11 2    
Hashtags: #hig