Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - New England Interscholastic Outdoor Championships

Published by
Shane   on Jun 11 2011, 10:55 PM

Website:Click here

 

Burlington High School 
              66th New England Interscholastic - 6/11/2011               
                 Track & Field Outdoor Championship Meet                 
              D.G.Weaver Athletic Complex - Burlington, VT               
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 The fastest section will start in lanes.                                
 The California start will be used in slower sections.                   
        Meet: R 9:12.16  2001        The Bromfield School, MA, Harvard, M
  Winner '10: W 9:14.69  6/12/2010   WINDSOR  CT, WINDSOR                
                         M Nabadduka, S Over, S Presley, N Rodriques     
Nationa NFHS: * 8:49.88  2010        Garden City - NY, Garden City - NY  
                         Henning, O'Neill, Gallagher, Menges             
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Bish. Guertin - Nashua - NH                       9:15.02    9:16.67 
     1) Shannon Veilleux 10             2) Sarah Burke 10                
     3) Molly McCabe 09                 4) Cecilia Barowski 12           
  2 Tolland CT                                        9:25.44    9:21.20 
     1) Kristin Carr 11                 2) Katie Sprout 10               
     3) Allison Gallo 11                4) Emily Howard 11               
  3 Suffield  CT                                      9:33.62    9:24.65 
     1) Brianna Bishop 11               2) Brennan Taylor 12             
     3) Sarah Wilson 12                 4) Elizabeth Rigby 10            
  4 La Salle Ac - Prov.- RI                           9:28.68    9:25.17 
     1) Molly Keating JR                2) Madeline Byrnes JR            
     3) Emily Papazian JR               4) Victoria Stephens SO          
  5 Hamilton Wenham Regional  MA                      9:32.18    9:26.06 
     1) Kerry Phelan JR                 2) Meg Blatchford SO             
     3) Alison Lanois SR                4) Emily Senning JR              
  6 Staples   CT                                      9:31.59    9:27.40 
     1) Kristen Weiler 12               2) Ingrid Johnson 12             
     3) Georgia Kursten 10              4) Courtney Mullen 11            
  7 Central Catholic-Lawrence MA                      9:34.06    9:29.28 
     1) Lanie Jowett JR                 2) Hannah Carey JR               
     3) Danielle Goglia SR              4) Nicolette Pelrine SR          
  8 Glastonbury  CT                                   9:22.05    9:35.55 
     1) Kara Brazel 10                  2) Emily Shope 10                
     3) Cara Dorris 12                  4) Anna Oreintale 10             
  9 Champlain Val Uhs Hinesburg VT                    9:35.38    9:37.63 
     1) Adrienne DeVita JR              2) Julienne Devita SO            
     3) Summer Spillane SR              4) Taylor Spillane SO            
 10 Wilton  CT                                        9:35.56    9:38.24 
     1) Rebecca Craig 11                2) Julia Broach 12               
     3) Brynn Hansson 12                4) Sarah Guth 12                 
 11 South Kingstown-RI                                9:22.12    9:44.79 
     1) Paige Ethier JR                 2) Kendall Feaster SO            
     3) Kelly Reiss FR                  4) Madeline Brown SR             
 12 Lexington HS MA                                   9:38.34    9:45.58 
     1) Allison Boreiko JR              2) Saaya Maeda SO                
     3) Sarah Foster JR                 4) Kristen Fiore SO              
 13 Portsmouth HS - NH                                9:50.46    9:45.59 
     1) Kristen Morrill 10              2) Kaitlin Stearns 11            
     3) Cassidy Valinski 10             4) Caila Walker 12               
 14 Beverly HS                                        9:40.30    9:52.37 
     1) Wendi Marciano JR               2) Jessica Gomes SO              
     3) Nicole Demars FR                4) Allison Collins SO            
 15 Londonderry HS - NH                              10:00.01    9:54.94 
     1) Sami Tocman 09                  2) Katherine Lasocki 10          
     3) Sydney Lagueux 10               4) Amanda Szymanski 10           
 16 Harwood Union HS - VT                             9:58.22    9:55.16 
     1) Lauren Alexander 9              2) Mariah Eilers 12              
     3) Ellie Ramsey 9                  4) Jaime Thomas 10               
 17 South Portland High School ME                     9:53.75    9:55.46 
     1) Annelise Donahue SR             2) Bridget Campbell              
     3) Clara Ellis FR                  4) Nyalock Pan SO                
 18 Hopkinton - NH                                    9:57.34    9:57.60 
     1) Tess Hamilton 11                2) Emma Geiger 10                
     3) Sarah Barnard 11                4) Shannon Nadeau 10             
 19 Coe-Brown A-Nrthwod NH                            9:43.82   10:01.16 
     1) Paige James 11                  2) Alex Archambault 11           
     3) Nicole Roberts 12               4) Miranda Allan 12              
 20 Bonny Eagle High school  ME                       9:53.12   10:02.10 
     1) Samantha Cox SO                 2) Alexandra Vayda SO            
     3) Kristen Glennie FR              4) Amber Dostie SR               
 21 Westerly-RI                                       9:58.82   10:02.42 
     1) Jackie Burr FR                  2) Adeline Hanssen SO            
     3) Jessica Orr                     4) Megan Sylvia JR               
 22 Essex High School - VT                            9:34.62   10:03.62 
     1) Allie Gratton SR                2) Nikki Braceras JR             
     3) Clare Murphy SR                 4) Anna O'Malley FR              
 23 Greely High School   ME                           9:55.68   10:16.24 
     1) Sarah Fitch JR                  2) Jessica Wilson SO             
     3) Melissa Jacques JR              4) Kirstin Sandreuter FR         
 24 Colchester HS - VT                                9:58.70   10:17.78 
     1) Nicki Davis SR                  2) Meghan Critchlow SO           
     3) Lindsay McNall SO               4) Deanna Bessy SO               
 25 Mt. Hope-Bristol-RI                              10:55.19   10:32.99 
     1) Hazel Baldwin-Kress FR          2) Maggie Azar JR                
     3) Meghan Rainville JR             4) Kylie McPherson FR            
 26 Bellows Free Ac. St. Alb-VT                      10:09.90   10:40.42 
     1) Ashleigh Peterson SO            2) Alison Bourgeois SO           
     3) Ieva Ziziunaite JR              4) Amanda Porter SO              
 27 John Bapst Memorial ME                           10:35.81   10:58.40 
     1) Amanda Lalime JR                2) Casey McGuire SO              
     3) Ashley Charpentier              4) Maggie Bryan SR               

Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 The fastest section will start in lanes.                                
 The California start will be used in slower sections.                   
        Meet: R 7:40.48  6/12/2010   HAMDEN  CT, HAMDEN CT               
                         N Saba, P Cyr, I Whiting, C FitzSimons          
  Winner '10: W 7:40.48  6/12/2010   HAMDEN  CT, HAMDEN                  
                         N Saba, P Cyr, I Whiting, C FitzSimons          
Nationa NFHS: * 7:33.48  2009        Warrington Central Bucks South - PA,
                         Dickson, Manion, Poiesz, Mallon                 
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Wachusett - Holden - MA                           7:53.00    7:45.81 
     1) Hayden Frechette-McCall JR      2) Alex Jagelsky SR              
     3) Jeremy Bennie JR                4) Colin Bennie SO               
  2 Chariho-Richmond-RI                               7:57.37    7:48.77 
     1) Ian LaPlume SR                  2) Dan Kilcoyne JR               
     3) Bryce Kelley SO                 4) Mike Marsella JR              
  3 Staples   CT                                      7:53.07    7:50.55 
     1) John Roche 12                   2) Sean Gallagher 12             
     3) Henry Wynne 10                  4) Walker Marsh 10               
  4 Acton-Boxboro HS - MA                             7:54.56    7:51.23 
     1) Curt Owen SR                    2) Alex Durkee SR                
     3) Brendan Lemire SR               4) James Sullivan JR             
  5 Norwich Free Academy  CT                          7:56.76    7:55.29 
     1) Daniel Cardin 11                2) Emmett Schaeffer 12           
     3) Vos Hunter 12                   4) Andrew Weiler 11              
  6 Boston College HS MA                              7:59.26    7:55.34 
     1) Dylan Newman JR                 2) Ryan Hanifan SR               
     3) Drew Calcagno SR                4) Charlie Coffman SR            
  7 Lowell HS   MA                                    7:58.76    7:57.52 
     1) Pat Coppinger 10                2) Nathan McCarthy 11            
     3) Mike Kalenovski 10              4) Mike Giardina SR              
  8 Newtown  CT                                       7:57.17    7:57.91 
     1) Palmer Lintz 11                 2) Jake Feinstein 10             
     3) Dieter Gutbrod 11               4) Pat Sullivan 11               
  9 Andover HS MA                                     7:53.75    7:58.60 
     1) Charlie Schleifer JR            2) Mike Maldari SO               
     3) Ryan Cooney JR                  4) Simon Voorhees SR             
 10 Fairfield Ludlowe  CT                             7:57.57    8:01.02 
     1) Will Galle 11                   2) Robert Thottam 12             
     3) Jack White 11                   4) Mike Frasco 11                
 11 Bristol Central CT                                7:55.64    8:01.17 
     1) Michael Duprey 12               2) Connor Kelley 12              
     3) Jake Mancini 11                 4) Jacob Eschner 11              
 12 Keene HS - NH                                     8:11.97    8:03.73 
     1) Mason Mann 12                   2) Shawn Provost 11              
     3) Dan Damato 10                   4) Kody Frye 09                  
 13 Souhegan HS - NH                                  8:11.56    8:07.37 
     1) Jacob Kittredge 10              2) Nathan Kittredge 10           
     3) Tanner Kent 10                  4) Bert DeForest 11              
 14 New Canaan  CT                                    7:55.02    8:08.99 
     1) Hensen Orser 11                 2) Taylor Parsons 12             
     3) Alex Spinu 11                   4) Patrick Daly 12               
 15 Plymouth Reg. HS - NH                             8:11.08    8:16.86 
     1) Byron O'Donnell 12              2) Matt Sanborn 11               
     3) Conor Loynd 12                  4) Mike Maclean 11               
 16 St. Johnsbury Academy - VT                        8:16.91    8:18.37 
     1) Ben Bunnell JR                  2) Hayden Bunnell SR             
     3) Brandon Legendre SO             4) Lucas Grenier SR              
 17 Winnacunnet HS - NH                               8:13.81    8:19.55 
     1) Eamon Cullinane 12              2) Peter Kimball 12              
     3) Tommy Harter 09                 4) Caemen Weiland 12             
 18 Mt. Mansfield Uhs - Jericho VT                    8:29.86    8:20.87 
     1) Derrek Schultz 11               2) Hayden Bove 11                
     3) Trevor Bibb 12                  4) Jason Hardacre 11             
 19 Essex High School - VT                            8:30.11    8:23.99 
     1) Jake Dowman JR                  2) Cameron Maurer SR             
     3) Alex Dewitt SO                  4) Sean James JR                 
 20 Sanford High School  ME                           8:15.74    8:24.19 
     1) Phil Lenhardt SR                2) Bryant Perkins                
     3) Jimmy Chaisson JR               4) Dan Webb JR                   
 21 South Portland High School ME                     8:20.10    8:24.27 
     1) Matthew Clement SR              2) Callaghan Skillings SR        
     3) John Wilkinson JR               4) Michael Kennedy SR            
 22 Greely High School   ME                           8:23.51    8:24.76 
     1) Liam Campbell SO                2) Nester Taylor JR              
     3) Nathan Maderia                  4) Isaac Emery JR                
 23 East Greenwich HS - RI                            8:21.97    8:25.03 
     1) Ben Fazio SO                    2) Dylan Manning JR              
     3) Chris Millman JR                4) Scott Kulm SO                 
 24 Barrington Hs-Ri                                  8:26.85    8:26.56 
     1) Andrew Hemingway JR             2) Conor Roylby                  
     3) Ryan Saeger JR                  4) Tom Barry SO                  
 25 Edward Little High School   ME                    8:19.56    8:26.56 
     1) Jonathon Delorme SR             2) Lucas Bourget SO              
     3) hussein Mohamed SR              4) Faisal Noor SR                
 26 La Salle Ac - Prov.- RI                           8:25.42    8:29.41 
     1) Sean Phayre JR                  2) Christopher Sciolto JR        
     3) Tim O'Neill JR                  4) Adam Rego FR                  
 27 South Burlington HS - VT                          8:34.22    8:30.91 
     1) Matthew Solomon SR              2) Malcolm Plunkett SO           
     3) JJ Royer SR                     4) Peter Vayda SR                
 28 Cheverus High school   ME                         8:31.89    8:31.46 
     1) Lars Murphy JR                  2) Lukas Temple JR               
     3) Adam Zieba JR                   4) Pat Jerome SR                 
 29 Bis.Hendricken-Warwk-RI                           8:12.38    8:31.92 
     1) Mark Vuono JR                   2) Brendan Murphy SR             
     3) Conor Doyle                     4) Nick Chrangs                  
 30 Middlebury Union HS - VT                          8:30.26    8:35.31 
     1) Stuart Guertin JR               2) Neil Guertin JR               
     3) Ethan Roy SR                    4) Max Moulton FR                
 31 Missisquoi Val Uhs- Swanton VT                    8:26.62    8:40.07 
     1) Mathieu Choinierre SO           2) Steven Bruley SO              
     3) Josh Hull SO                    4) Artur Mazhuga JR              
 32 North Yarmouth Academy   ME                       8:32.04    8:48.61 
     1) Evan Kendall JR                 2) Grant McPherson JR            
     3) Asad Dahlia JR                  4) Brian Trelegon                
 33 Exeter HS - NH                                    8:10.44    8:50.52 
     1) Robert Glowacky 12              2) Alex Peck 10                  
     3) Peter Winslow 10                4) Brian Walker 12              

Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
==============================================================================
 --------Eight (8) fastest times quaqlify for the final.                      
        Meet: R 14.07  1980        Anne Jennings, Falmouth HS, MA             
  Winner '10: W 14.57  6/12/2010   Molly Reilly, S.Kingstown-RI               
Nationa NFHS: * 13.03  2007        Vashti Thomas, S Jose Mt Pleasant HS-CA    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals                                                                        
  1 Vanessa Clerveaux         JR Brockton HS  MA        14.52      14.40W  1.2
  2 Ginny Lavallee            12 Sanborn Reg - NH       14.76      14.71   1.2
  3 Nicole Genard             JR Somerville HS  MA      14.79      14.83   1.2
  4 Hillary Holmes            11 Exeter HS - NH         15.09      14.88   1.2
  5 Arianna Rivera            11 Manchester CT          15.06      15.08   1.2
  6 Betsy Garnick             10 Bish Guertin-NH        14.99      15.10   1.2
  7 Nyoshee Lowry             12 Danbury   CT           15.07      15.20   1.2
  8 Kristen McDonagh          SR Mansfield HS - MA      15.25      15.38   1.2
Preliminaries                                                                 
  9 Julia Levesque            12 Simsbury   CT          15.33                 
 10 Emily Belluche            SR Andover HS MA          15.43                 
 11 Karla Ganley              JR Wellesley HS - MA      15.45                 
 12 Roselie Phillip           SO S. Royalton VT         15.96                 
 13 Marveline Carter          12 Bloomfield  CT         16.07                 
 14 Breigh Souliere           SO Cumberland Hs-Ri       16.11                 
 15 Sarah Perkins             JR Gorham  ME             16.15                 
 16 Alex Jensen               SO Waterville ME          16.30                 
 17 Annie Pullen              12 Lebanon HS - NH        16.32                 
 18 Ali Sayles                JR Mt.St.Charls-RI        16.38                 
 19 Allison Scarf             JR Peoples Acad VT        16.41                 
 20 Libby Wetterer            12 Hopkinton - NH         16.68                 
 21 Angie Moreau              12 Lamoille VT            16.76                 
 22 Nichole Haar              SR E.Providence-Ri        16.98                 
 23 Carly Stine               SR S. Burlington VT       17.04                 
 24 Haley Macomber            SO Fair Haven Uhs - VT    17.05                 
 25 Alexa Frame               SO Waterville ME          17.11                 
 26 Emily Hartnett            JR Edward Little ME       17.29                 
 27 Michelle Rainville        SR Missisquoi VT          17.29                 
 28 Emma Mascoli              JR Pilgrim - RI           17.59                 
 29 Shelby Wheeler            SR Orono  ME              17.79                 
 30 Cara Nunez                SR E. Greenwich- RI       17.96                 
 31 Marisa Page               SR Pilgrim - RI           18.00             

Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================================            
 --------Eight (8) fastest times qualify for the final.                                   
        Meet: R 13.90  1995        Tony Ortiz, Crosby HS, Waterbury, CT                   
  Winner '10: W 14.36  6/12/2010   Jon Gomes, NEW BEDFORD                                 
Nationa NFHS: * 13.30  1990        Chris Nelloms, Dunbar HS - OH                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind            
==============================================================================            
Finals                                                                                    
  1 D'Mahl McFadden           12 Merrimack Val-NH       14.54      14.37   2.0            
  2 Nick Athanasopoulos       12 Monadnock - NH         14.50      14.52   2.0            
  3 Josh Quinnie              SR Attleboro HS  MA       14.49      14.55   2.0            
  4 Jermaine Chong            12 Weaver  CT             14.64      14.70   2.0            
  5 Zachary Langs             12 Windsor  CT            14.94      14.81   2.0            
  6 Steven Edmonds            12 Goffstown - NH         15.04      15.09   2.0            
 -- Matthew Hunter            SR Lexington HS MA        14.94         DQ   2.0 Out of lane
Preliminaries                                                                             
  7 Jon Hanninen              12 Monadnock - NH         14.99                             
  9 Peter Farlow              SR Needham HS  MA         15.20                             
 10 Eric Zdanowski            12 Cheshire  CT           15.29                             
 11 Jermaine Kelly            JR Swampscott HS MA       15.30                             
 12 Danielle Lewis            11 Hillhouse CT           15.35                             
 13 Ed Simon                  JR Bell. Fre Ac. VT       15.66                             
 14 John O'Neil               JR Newburyport MA         15.67                             
 15 Kahari Davis              12 Platt   CT             15.73                             
 16 Nyuanru Ben               SO La Salle - RI          15.77                             
 17 Michael Lucas             SR Edward Little ME       15.85                             
 18 Dan Johnson               12 White Mtns - NH        15.86                             
 19 Christopher Duarte        JR Cumberland Hs-Ri       15.86                             
 20 Jon Polen                 SO Mnt. Anthony  VT       15.99                             
 21 Will Judge                SR S. Burlington VT       16.06                             
 22 Mohamed Dahlia            SR North Yarmout ME       16.07                             
 23 Anthony Neal              SR Woonsocket HS - RI     16.38                             
 24 James Pieper-Lococo       SR Champlain Val VT       16.41                             
 25 john boyle                   Prout Hs-Ri            16.48                             
 26 Sean Rainey               SR West Warwick Hs-Ri     17.02                             
 -- Tristan Wortman           SR Brewer  ME               FS                              
 -- Andrew Toothaker          SO Hampden Academy ME       DQ         

Event 5  Girls 100 Meter Dash
==============================================================================
 --------Eight (8) fastest times qual                                         
        Meet: R 11.50  1995        Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT     
  Winner '10: W 11.99  6/12/2010   Teyanna Green, DANBURY                     
Nationa NFHS: * 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS - CA        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals                                                                        
  1 Precious Holmes           10 Hillhouse CT           12.29      12.34   0.3
  2 Carly Daniel              JR Wellesley HS - MA      12.45      12.41   0.3
  3 Santina Williams          11 Prince Tech   CT       12.42      12.45   0.3
  4 Briana Robitaille         SO Attleboro HS  MA       12.59      12.49   0.3
  5 Jaimee Dorsey             JR E. Greenwich- RI       12.60      12.50   0.3
  6 Mollie Gribbin            JR S. Burlington VT       12.56      12.50   0.3
  7 Brianna Tabin             SR South Hadley MA        12.60      12.65   0.3
 -- Taelour Murphy            SR Triton Reg.  MA        12.37         FS   0.3
Preliminaries                                                                 
  9 Nicole Kirk               JR Scarborough  ME        12.65                 
 10 Chalsea Clark             12 Windsor  CT            12.65                 
 11 Margaret Barrie           09 Pinkerton - NH         12.70                 
 12 Sara Garvey               JR S. Burlington VT       12.76                 
 13 Arashana Yanes            10 Nashua So. - NH        12.76                 
 14 Georgia Bolduc            SO Waterville ME          12.87                 
 15 Amanda Peterson           JR Gray-New Glo ME        12.92                 
 16 Hannah Brunton            12 Kingswood - NH         12.96                 
 17 Breyon Brown              JR Pilgrim - RI           12.96                 
 18 Mary Kate Masters         FR Edward Little ME       13.01                 
 19 Johanna Celli             09 Bedford HS - NH        13.07                 
 20 Berthlyne Browne          10 Hopkinton - NH         13.09                 
 21 Sasha Letourneau          SO Lawrence  ME           13.11                 
 22 Katie Hatch               SR Old Orchard  ME        13.18                 
 23 Abby Eddy                 SO Champlain Val VT       13.26                 
 24 Katelyn Guilmette         JR Coventry HS - RI       13.38                 
 25 Chinelo Asanya            JR Essex VT               13.53         

Event 6  Boys 100 Meter Dash
==============================================================================
 --------Eight (8) fastest times to the final.                                
        Meet: R 10.36  1981        Mike Morris, Ayer HS, MA                   
  Winner '10: W 11.00  6/12/2010   Darrell Wattely, MONTVILLE                 
Nationa NFHS: * 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS - TX             
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals                                                                        
  1 Brett Buskey              SR Blackstn-Mill MA       10.99      10.91W  0.5
  2 Michael DiMambro          SR Essex VT               11.04      10.97W  0.5
  3 Donarth Thompson          12 Bulkeley  CT           11.03      11.01   0.5
  4 Parker Hansen             11 Kearsarge - NH         11.22      11.11   0.5
  5 Dele Owoye                12 Danbury   CT           11.30      11.14   0.5
  6 Timothy Frazier           12 Greenwich CT           11.22      11.26   0.5
  7 Alex Lee                  SR Walpole HS  MA         11.23      11.33   0.5
  8 Dillin Smith              12 Westhill   CT          11.36      11.33   0.5
Preliminaries                                                                 
  9 Emmitt Smith              11 Pinkerton - NH         11.37                 
 10 Carl Sjogren              JR Pilgrim - RI           11.37                 
 11 Jon Vaughn                SR Canton HS - MA         11.41                 
 12 Ryan Rotondo              SR Cranston W. - RI       11.49                 
 13 Ryan Williams             FR E.Providence-Ri        11.50                 
 14 Ramario Bailey            10 Stevens - NH           11.51                 
 15 Dylan York                10 Bedford HS - NH        11.53                 
 16 Tolbert Nemo              10 Concord HS - NH        11.54                 
 17 Lance Raye                12 Platt   CT             11.54                 
 18 Adrian Reid               SR South Portl ME         11.55                 
 19 Dylan Columbia            JR North Country VT       11.56                 
 20 Miguel Caballero          JR Orono  ME              11.60                 
 21 Alec Kozlowski            JR Colchester HS - VT     11.60                 
 22 jacob Buhelt              SO Falmouth  ME           11.61                 
 23 Jalen Evans               SO Woonsocket HS - RI     11.68                 
 24 Shawn DeCost              11 Nashua So. - NH        11.70                 
 25 Tyler Fitzgerald          SO Hall-Dale  ME          11.72                 
 26 Emanuel Vincnet           SR Westbrook  ME          11.74                 
 27 Ian Weider                SO Thetford Academy-VT    11.76                 
 28 Bryan Blackman            SO Dirigo   ME            11.80        

Event 7  Girls 1600 Meter Run
=========================================================================                     
        Meet: R 4:47.3h  1985        Eileen Ellig, Rutland HS, VT                             
  Winner '10: W 4:47.48  6/12/2010   Arianna Vailas, Manchester Centr                         
Nationa NFHS: * 4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine Woodbridge                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals                      
=========================================================================                     
Finals                                                                                        
  1 Sarah Gillespie           10 Northwest CT         4:49.89    4:50.87                      
  2 Elinor Purrier            SO Richford HS - VT     5:02.16    4:55.28                      
  3 Jackie Nicholas           12 Nonnewaug CT         4:59.06    4:56.79                      
  4 Caroline Murray           12 New Canaan  CT       4:58.84    4:58.70                      
  5 Madison Granger           JR Belchertown HS  MA   5:00.33    4:58.89                      
  6 Bethany Brown             SO Waterville ME        5:08.40    4:58.96                      
  7 Molly Keating             JR La Salle - RI        5:00.09    5:01.86                      
  8 Alex Giese                JR Franklin HS - MA     5:05.38    5:02.43                      
  9 Kendra Lobley             SR Poland  ME           5:09.92    5:03.29                      
 10 Samantha Hicks            10 Laconia HS - NH      5:08.25    5:08.37                      
 11 Maggie Christe            10 Immaculate  CT       5:11.97    5:10.13                      
 12 Abigail Jones             SR Barrington Hs-Ri     5:09.09    5:10.43                      
 13 Erzsebet Nagy             SO Lawrence  ME         5:08.38    5:10.66                      
 14 Taylor Spillane           SO Champlain Val VT     5:13.78    5:11.92                      
 15 Abby Mace                 SO Mararacook  ME       5:19.76    5:13.32                      
 16 McKenzie Haney            11 Merrimack Val-NH     5:16.51    5:14.98                      
 17 Jacy Christiansen         12 Mascenic - NH        5:16.11    5:15.25                      
 18 Anna Fay                  11 Keene HS - NH        5:21.42    5:17.25                      
 19 Summer Spillane           SR Champlain Val VT     5:21.57    5:19.58                      
 20 Nyalock Pan               SO South Portl ME       5:18.27    5:24.72                      
 21 Caroline Falvey           FR La Salle - RI        5:15.70    5:26.31                      
 22 Tiana Kibbe               SO La Salle - RI        5:23.40    5:30.38                      
 23 Haley Jo Tetreault        SO North Country VT     5:23.06    5:38.82                      
 24 Victoria Stephens         SO La Salle - RI        5:33.86    5:45.13                      
 -- Katie Jessee              SR Concord Carl MA      5:05.21         DQ  3 or more steps on l

Event 8  Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
        Meet: R 4:10.31  2001        Tristan Colangelo, Gloucester HS, MA
  Winner '10: W 4:13.15  6/12/2010   Will Geoghegan, Brunswick ME        
Nationa NFHS: * 3:59.51  2001        Alan Webb, South Lakes HS - CA      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Jeff LaCoste              12 Bish Guertin-NH      4:15.67    4:13.62 
  2 Bobby Allen               SR Cranston W. - RI     4:06.59    4:14.17 
  3 Joel Hubbard              JR Marshfield HS MA     4:18.56    4:14.52 
  4 Andrew Haff               12 Daniel Hand  CT      4:19.59    4:14.97 
  5 Aaron Martin              12 Nashua So. - NH      4:17.59    4:16.03 
  6 Daniel Nestor             12 Daniel Hand  CT      4:20.18    4:16.63 
  7 Aleksandr Morin           12 Coginchaug  CT       4:19.85    4:18.02 
  8 Jack Terwilliger          SR Cheverus  ME         4:17.04    4:19.18 
  9 Joe Carey                 12 Hanover HS - NH      4:22.26    4:20.61 
 10 Louis Tobias              10 Cromwell   CT        4:20.01    4:20.72 
 11 Gubby Noronha             12 Oyster River-NH      4:17.27    4:21.89 
 12 Andrew Andraka            SR B.Hendricken-Ri      4:20.16    4:22.51 
 13 Harlow Ladd               JR Messalonskee  ME     4:27.75    4:24.62 
 14 Brandon Latham            11 Bish Guertin-NH      4:23.86    4:25.84 
 15 Matt McLintock            JR Madison   ME         4:28.09    4:26.11 
 16 Brendan Copley            JR Colchester HS - VT   4:28.57    4:27.08 
 17 Alex Levine               12 Danbury   CT         4:18.87    4:27.67 
 18 Andy Reifman-Packett      JR Mt. Ararat ME        4:30.78    4:31.92 
 19 Jeff Hale                 SR Waterville ME        4:31.94    4:32.11 
 20 John Punger               11 Bellows Falls VT     4:37.05    4:33.82 
 21 Scott Hitchcox            JR Milton VT            4:34.19    4:34.83 
 22 Ben Bunnell               JR St. Johnsbury VT     4:34.26    4:42.43 

Event 9  Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
        Meet: R 47.36  2008        Danbury,  CT, Danbury,   CT              
                       S Walton, T Green, D Dorcemus, C Green               
  Winner '10: W 48.74  6/12/2010   WINDSOR  CT, WINDSOR                     
                       B Allen, T Carmichael, C Clarke, J Wilson            
Nationa NFHS: * 44.50  2004        Long Beach Poly HS - CA, Long Beach Poly 
                       Shana Solomon, Lee,  Picott, Shalonda Solomon,       
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 South Burlington HS - VT                            49.49      49.30   4
     1) Mollie Gribbin JR               2) Amanda Arena SR                  
     3) Sara Garvey JR                  4) Carly Stine SR                   
  2 Brockton HS  MA                                     48.62      49.41   4
     1) Vanessa Clerveaux JR            2) Arianna Freeman JR               
     3) Milan Neville JR                4) Yvette Igbokwe SR                
  3 Danbury   CT                                        48.23      49.80   4
     1) Allison Blain 11                2) Nyoshee Lowry 12                 
     3) Maya Walton 12                  4) Chelsea Wright 12                
  4 Windsor  CT                                         49.09      49.86   4
     1) Chalsea Clark 12                2) Janae Wilson 11                  
     3) Courtney Kearse 10              4) Jocelyn Harris 10                
  5 Watertown High School  MA                           49.49      50.03   4
     1) Meaghan Kelly JR                2) Rachel Thomas SR                 
     3) Lauren Basile JR                4) Talia Flores JR                  
  6 Hope HS - Prov. - RI                                47.95      50.08   4
     1) Shyneice Sanders JR             2) Royal Cheatham JR                
     3) Lakisha DaCruz SR               4) Ebonee Marrow JR                 
  7 Bloomfield  CT                                      49.74      50.11   4
     1) Amber Estelle 12                2) Adrian Jones 10                  
     3) Alleah Red 10                   4) Saige Sharp 12                   
  8 Manchester CT                                       49.93      50.24   3
     1) Arianna Rivera 11               2) Nicole Clemons 10                
     3) Ivie Efianayi 11                4) Cynthia Tetteh 12                
  9 Simsbury   CT                                       50.10      50.34   3
     1) Jada Jenkins 9                  2) Danielle Robbins 12              
     3) Claire Stuart 11                4) Julia Levesque 12                
 10 Lexington HS MA                                     50.31      50.57   3
     1) Tulie Finley-Moise SO           2) Emmy Wheaton SO                  
     3) Quincy Snellings SR             4) Robin Gross SO                   
 11 Scarborough High School  ME                         49.65      50.62   4
     1) Morgan Rodway FR                2) Emilia Scheemaker SR             
     3) Andrea Tolman JR                4) Nicole Kirk JR                   
 12 Bish. Guertin - Nashua - NH                         50.84      50.65   2
     1) Leslie Mei 12                   2) Michelle Vegliante 12            
     3) Jenna Lavallee 11               4) Betsy Garnick 10                 
 13 Hingham HS  MA                                      50.08      50.97   3
     1) Katelyn Elinoff SO              2) Gabriella Candelieri SO          
     3) Molly Clark JR                  4) Jane Freda SO                    
 14 Mercy CT                                            49.93      51.09   3
     1) Jenna-Lyn Geysen 11             2) Kathyrn Malcolm 12               
     3) Hannah Woods 12                 4) Elizabeth Saia 12                
 15 Bonny Eagle High school  ME                         50.28      51.16   3
     1) Morgan Costa SR                 2) Peyton Dostie SR                 
     3) Nicole Kepron JR                4) Audrey Weyand FR                 
 16 Essex High School - VT                              51.00      51.34   2
     1) Chinelo Asanya JR               2) Kim Dvorak JR                    
     3) Rosy Gallo JR                   4) Paige Wood SR                    
 17 Bedford HS - NH                                     50.65      51.36   3
     1) Margaret Stewart 12             2) Jenny Mara 10                    
     3) Brenna Williams 09              4) Johanna Celli 09                 
 18 La Salle Ac - Prov.- RI                             50.84      51.40   2
     1) Amanda Mercadante SR            2) India Lamboy SO                  
     3) Kaitlin Walsh FR                4) Erin Kane SO                     
 19 Merrimack Valley - NH                               51.10      51.42   2
     1) Julianah Adejuyigbe 10          2) Morgan Matthews 12               
     3) Cindy Fanny 09                  4) Nancy Taban 09                   
 20 Londonderry HS - NH                                 50.79      51.54   2
     1) Amanda Tarquinio 10             2) Kristen Bourque 09               
     3) Erika Moburg 11                 4) Farrah Ashe 10                   
 21 Champlain Val Uhs Hinesburg VT                      52.15      51.70   1
     1) Abby Eddy SO                    2) Emma Eddy SR                     
     3) Emma Riesner SR                 4) Marion Albers JR                 
 22 Mt. Mansfield Uhs - Jericho VT                      52.48      51.73   1
     1) Madlyn Eschholz 10              2) Liz Znamierowski 11              
     3) Hayley Maynes 12                4) Lindsey Kelley 12                
 23 Alvirne HS - NH                                     51.56      51.81   2
     1) Michelle Filadoro 12            2) Kristine Rowe 11                 
     3) Amanda Roberts 12               4) Kendall Brigham 10               
 24 Pilgrim HS - Warwick - RI                           50.93      51.86   2
     1) Destinee Barrette SO            2) Breyon Brown JR                  
     3) Rebecca O'Donnell FR            4) Heather Wolfenden SO             
 25 Edward Little High School   ME                      50.46      52.07   3
     1) Ayumi Ranucci SO                2) Mary Kate Masters FR             
     3) Hali Henry SR                   4) Crystal Labonte SO               
 26 Coe-Brown A-Nrthwod NH                              51.45      52.08   2
     1) Alissa Toscano 12               2) Samantha Toscano 10              
     3) Alli Wilkins 12                 4) Dayna Landry 12                  
 27 Cheverus High school   ME                           52.47      52.43   1
     1) Armani Alonzo JR                2) Allison Thomas JR                
     3) Taylor Spang JR                 4) Caroline Summa SR                
 28 Woonsocket HS - RI                                  51.74      52.74   1
     1) Marissa Gelinas SO              2) Latoya Dythe JR                  
     3) Kaylnn Pitts SO                 4) Samantha Plante SR               
 29 R. W. Traip Academy  ME                             52.46      52.81   1
     1) Jessi Batchelder SO             2) Jocelyn Lorrey FR                
     3) Mary Lambrecht JR               4) Ashliegh Roberts FR              
 30 Central Falls Hs-Ri                                 51.90      54.14   1
     1) Anjelique Cooley JR             2) Brianna Cooley JR                
     3) Milucy Fernandes FR             4) Kadijah Johnson SR               
 31 Burlington High School  - VT                        52.52      57.12   1
     1) Anna Pond SR                    2) Georgia Black FR                 
     3) Lisa Li FR                      4) Janel Conley JR                  

Event 10  Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================                     
        Meet: R 42.06  2005        Wethersfield, CT, Wethersfield, CT                            
                       J Harris, J Harris, J Scricca, P Oware                                    
  Winner '10: W 43.06  6/12/2010   LAWRENCE MA, LAWRENCE                                         
Nationa NFHS: * 39.76  1998        F. W. Wyatt HS - TX, Fort Worth Wyatt HS                      
                       M. Wesley, Franklin, Clopton, D. Wesley                                   
    School                                               Seed     Finals  H#                     
============================================================================                     
Finals                                                                                           
  1 Andover HS MA                                       42.51      43.26   4                     
     1) Adam Carrington SR              2) Brian Knapp SR                                        
     3) Troy Cayon SR                   4) Pat Farnham SR                                        
  2 Greenwich CT                                        43.49      43.68   4                     
     1) Nick Pulitano 10                2) Timothy Frazier 12                                    
     3) Ryan Kelly 11                   4) Marcus Motill 11                                      
  3 Trumbull CT                                         43.51      43.74   4                     
     1) Mike Adinolfi 12                2) Nick Lombardi 12                                      
     3) Tim Johnson 10                  4) Keith Bond 11                                         
  4 Central HS Providence - RI                          43.08      43.76   4                     
     1) Napoleon Askie JR               2) Raniel Isaac JR                                       
     3) Emmanual Jimenez SR             4) Jose Ortiz JR                                         
  5 Boston College HS MA                                43.79      43.84   3                     
     1) Norbert Kong SO                 2) Brian Briggs SR                                       
     3) Yosa Nosamiefan JR              4) William Biggs FR                                      
  6 Walpole HS  MA                                      43.18      44.11   4                     
     1) Shane Blass JR                  2) Cameron McDonough SR                                  
     3) Joey Petruzziello JR            4) Alex Lee SR                                           
  7 Platt   CT                                          43.54      44.13   3                     
     1) Tyshon Shields 12               2) Kahari Davis 12                                       
     3) Eric Dudley 12                  4) Lance Raye 12                                         
  8 New Bedford HS MA                                   43.76      44.22   3                     
     1) Alonzo Herbert SR               2) Ricky Williams SR                                     
     3) Justin Callender JR             4) Phito Gondre SR                                       
  9 Pinkerton Ac - Derry - NH                           44.30      44.29   3                     
     1) Tyler Calderone 11              2) James Toohey 09                                       
     3) Chris DeCarlo 11                4) Emmitt Smith 11                                       
 10 Windsor  CT                                         43.34      44.31   4                     
     1) Daniel Jamieson 11              2) Zachary Langs 12                                      
     3) Alexander Smith 12              4) Sherrod Peay 10                                       
 11 Pilgrim HS - Warwick - RI                           44.14      44.48   3                     
     1) Steve Croft SO                  2) Andrew Carter SR                                      
     3) Tim Pruefer JR                  4) Carl Sjogren JR                                       
 12 East Hartford  CT                                   43.73      44.57   3                     
     1) Krisofer Williams 12            2) Jamal Fruster 12                                      
     3) Kurt Lungrin 9                  4) Brian Robinson 11                                     
 13 South Portland High School ME                       44.36      44.68   2                     
     1) Theodore Lefay JR               2) Daniel Medici JR                                      
     3) Ryan Tuttle SO                  4) Adrian Reid SR                                        
 14 North Country Uhs - Newport VT                      44.36      45.01   3                     
     1) Josh Brien JR                   2) Dylan Columbia JR                                     
     3) Brian DeLaBruere SO             4) Nick Leclair JR                                       
 15 Bedford HS - NH                                     43.51      45.05   4                     
     1) Cameron Levenstein 11           2) Nick Berman 11                                        
     3) Dylan York 10                   4) Joseph Thibeault 10                                   
 16 Sanford High School  ME                             44.45      45.26   2                     
     1) Jon Schroder JR                 2) Alex Shain SO                                         
     3) Justin Carlson SR               4) Dan Webb JR                                           
 17 Fair Haven Uhs - VT                                 45.33      45.31   1                     
     1) Austin Amery JR                 2) Justin Pelerin JR                                     
     3) Joel Link                       4) Andrew Reid SO                                        
 18 Nashua South hs - NH                                44.62      45.59   2                     
     1) Connor Rogowsky 11              2) Ray Ramos 11                                          
     3) Armond McRae 12                 4) Shawn DeCost 11                                       
 19 La Salle Ac - Prov.- RI                             43.76      45.81   3                     
     1) Mitch DaSilva FR                2) Kimani Baptista JR                                    
     3) Josh Morris FR                  4) Jalen Young JR                                        
 20 Orono High School ME                                45.80      45.95   1                     
     1) Kody Stockley SR                2) Phil Holmes SR                                        
     3) Joe Claar JR                    4) Jamie Normand FR                                      
 21 Woonsocket HS - RI                                  44.54      45.96   2                     
     1) Jalen Evans SO                  2) Jessie Charette SR                                    
     3) Alex Correia JR                 4) Anthony Neal SR                                       
 22 Edward Little High School   ME                      45.07      46.00   2                     
     1) Michael Lucas SR                2) Connor Twomey SR                                      
     3) Connor Harris SO                4) Taka Ranucci SR                                       
 23 Keene HS - NH                                       44.64      46.37   2                     
     1) David Hart 12                   2) Bryce Caldwell 12                                     
     3) Kaleb Lique Naitove 12          4) Keegan Riley 11                                       
 -- South Burlington HS - VT                            45.93         DQ   1                     
     1) Mark Grunert SR                 2) Kyle Chu SR                                           
     3) Kareem Hines SR                 4) Will Judge SR                                         
 -- Catholic Memorial-W.Roxb MA                         42.75         DQ   4 exchange zone infrac
     1) Curtis West JR                  2) Mike Techiera SR                                      
     3) Donovan Henry JR                4) Dave Berment JR          

Event 11  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
        Meet: R 47.31  2008        Daundre Barnaby, Weaver, CT              
  Winner '10: W 48.86  6/12/2010   Jarell James, Hope - RI                  
Nationa NFHS: * 45.25  1993        Calvin Harrison, North Salinas HS - CA   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Jalen Young               JR La Salle - RI          48.05      47.83W  4
  2 Raphael-Andre Ray         12 Staples   CT           48.40      48.51W  4
  3 Justin Doehr              12 Sheehan CT             48.88      48.92   4
  4 Nathan Pierre Louis       JR Waltham HS   MA        48.48      49.41   4
  5 Devon Grammo              JR Colchester HS - VT     49.61      49.80   5
  6 Andre Rolim               SO Somerville HS  MA      49.84      49.81   3
  7 Bill Lane                 11 Portsmouth HS - NH     50.43      49.84   5
  8 Brian Sommers             SO Acton-Boxboro MA       49.24      49.91   4
  9 Jamal Fruster             12 East Hartford  CT      49.17      50.16   4
 10 Matt Quatrano             12 Watertown CT           49.48      50.62   4
 11 Conor Loynd               12 Plymouth - NH          51.11      50.66   2
 12 Lani Eversage             SR Belfast  ME            51.00      50.89   5
 13 Emanuel Vincnet           SR Westbrook  ME          49.93      50.95   5
 14 Brennan O'Brien           11 Rocky Hill   CT        49.41      50.98   4
 15 Eric Tahtamoni            11 Salem HS - NH          51.24      51.09   2
 16 Matt Burns                12 Cromwell   CT          49.50      51.13   3
 17 James Fitzhugh            JR St. Johnsbury VT       51.11      51.29   3
 18 Scott Merrill             SR Scarborough  ME        51.18      51.44   2
 19 Jake Reed                 SR North Middle  MA       50.19      51.51   3
 20 Ryan Gerrity              SO Missisquoi VT          52.05      51.62   1
 21 John Marini               SR Coventry HS - RI       51.41      51.65   2
 22 Joey Collins              SR Bonny Eagle ME         50.84      51.68   3
 23 Nick Sullivan             12 Newport HS - NH        51.36      51.70   2
 24 Andrew Carter             SR Pilgrim - RI           51.47      52.23   2
 25 Cody Weaver               JR Central  ME            51.47      52.34   2
 26 Andrew Perez              12 Bish Guertin-NH        51.68      52.45   2
 27 Thomas Keller             SO Champlain Val VT       52.12      52.97   1
 28 Satchel Arnold            SR Thetford Academy-VT    52.97      54.39   1

Event 12  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
        Meet: R 54.6h  1986        Tasha Downing, Boston Technical HS, MA   
  Winner '10: W 55.48  6/12/2010   Precious Holmes, CAREER                  
Nationa NFHS: * 50.74  2000        Monique Henderson, SD Samuel FB Morse - C
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Precious Holmes           10 Hillhouse CT           53.16      55.42W  4
  2 Rebecca Robinson          JR Arlington HS - MA      56.22      56.41   4
  3 Tiffany Harrison          12 Bloomfield  CT         55.91      57.07   4
  4 Mia Toffoli               SO Northampton HS MA      57.98      57.31   4
  5 Erica Johnson             SO Bay View - RI          57.04      57.40   4
  6 Hulerie McGuffie          JR Lynn Classic MA        57.35      57.64   4
  7 Catherine Voelpel         10 Berlin    CT           57.77      57.70   4
  8 Emily Tolman              JR Scarborough  ME        59.24      57.96   2
  9 Daria Braboy              SR Bay View - RI          57.99      58.31   3
 10 Rochelle Forbes           11 Smsa   CT              57.04      58.41   4
 11 Teal Jackson              SO Brewer  ME             58.66      58.42   3
 12 Ashley Graves             12 Windsor  CT            58.28      58.66   3
 13 Ashley Lord               11 Raymond HS - NH        59.50      58.88   2
 14 Corinn Bedell             JR Fryeburg Academy ME    59.88      59.06   2
 15 Samantha Kiely            12 Fitch   CT             58.41      59.13   3
 16 Katherine Hickey          11 Belmont HS - NH        59.66      59.17   2
 17 Kaitlin Saulter           FR Hermon  ME             58.00      59.19   3
 18 Shannon O'Neil            11 Berlin HS - NH         59.82      59.62   2
 19 Sydney Peterson           09 Exeter HS - NH         59.35      59.94   2
 20 Talia Flores              JR Watertown MA           58.89      59.97   2
 21 Liz Znamierowski          11 Mt. Mansfield VT       59.91    1:00.13   1
 22 Erin Kane                 SO La Salle - RI          59.86    1:00.18   2
 23 Alexa Pius                SO Essex VT             1:02.00    1:00.25   1
 24 Caroline Callaghan        12 St.ThomasAQ - NH       58.81    1:00.53   3
 25 Karly Gregory                Prout Hs-Ri            58.50    1:00.85   3
 26 Audrey Weyand             FR Bonny Eagle ME       1:01.59    1:00.92   1
 27 Sage Hennessy             SO Fryeburg Academy ME  1:00.22    1:01.04   1
 28 Ivy Watts                 SR Waltham HS   MA        58.71    1:01.51   3
 29 Stephanie Ambrose         JR Woodstock VT         1:00.54    1:01.56   1
 30 Gianna Rocchio            SO Coventry HS - RI     1:01.49    1:02.35   1
 31 Chelsea Evans             SR U32  VT              1:01.97    1:03.56   1

Event 13  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
        Meet: R 43.00  1985        Pam Connell, Norwell HS, MA              
  Winner '10: W 44.14  6/12/2010   Molly Reilly, S.Kingstown-RI             
Nationa NFHS: * 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS-CA  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Jennifer Esposito         JR Mansfield HS - MA      44.31      42.82R  4
  2 Alex Stanton              SR Medfield HS - MA       43.13      42.90R  4
  3 Peyton Dostie             SR Bonny Eagle ME         44.67      44.07W  4
  4 Laurie Femmel             JR Natick HS MA           45.57      45.27   4
  5 Katie Sprout              10 Tolland CT             45.37      45.60   4
  6 Melissa Higgins           12 Salem HS - NH          45.01      45.64   4
  7 Arianna Rivera            11 Manchester CT          45.38      45.94   4
  8 Sarah Perkins             JR Gorham  ME             45.94      46.29   3
  9 Ginny Lavallee            12 Sanborn Reg - NH       45.81      46.34   4
 10 Amanda Foote              SR No. Andover   MA       46.19      46.39   3
 11 Michaela Athanasopoulos   10 Monadnock - NH         46.99      46.49   3
 12 Ally Saccone              10 Old Rochester MA       46.06      46.50   3
 13 Hailey Burkhart           12 Mt. Mansfield VT       47.01      46.62   2
 14 Emily Clark               SR Nashoba   MA           46.36      46.67   3
 15 Samantha Rock             JR Milton VT              48.30      46.88   2
 16 Elena Schroeder           11 Morgan   CT            46.93      48.11   3
 17 Danielle Bumman           SO Monmouth  ME           48.99      48.19   1
 18 Danielle Cole             12 Pinkerton - NH         47.12      48.61   2
 19 Alexa Frame               SO Waterville ME          46.73      48.92   3
 20 Maria Bolibruch           FR North Kingstown-RI     47.49      49.04   2
 21 Erin Bolduc               SO Cony   ME              47.04      49.28   2
 22 Hannah Schneidenbach      SR Chariho-Richmond-RI    48.52      49.39   1
 23 Rebecca Nunez             SO E. Greenwich- RI       48.07      51.36   2
 24 Cara Nunez                SR E. Greenwich- RI       48.79      55.14   1

Event 14  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
        Meet: R 37.06  1993        Aaron Hayes, Wlbr Cross, New Havn, CT    
  Winner '10: W 38.97  6/12/2010   Aaron Araujo, NEW BEDFORD                
Nationa NFHS: * 35.02  2009        Reggie Wyatt, La Sierra, CA              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 D'Mahl McFadden           12 Merrimack Val-NH       37.71      38.75W  3
  2 Chris Pullerits           SR Acton-Boxboro MA       38.80      38.79W  3
  3 Mike Adinolfi             12 Trumbull CT            39.76      38.81W  2
  4 Peter Farlow              SR Needham HS  MA         39.07      38.90W  3
  5 Jermaine Chong            12 Weaver  CT             38.59      39.06   3
  6 Shane Chiaravalle         11 Danbury   CT           38.45      39.34   3
  7 Jacob Teixeira            SR Seekonk MA             39.38      39.55   3
  8 Dan Santalla              11 Northwestern   CT      39.05      39.67   3
  9 jarell forbes             SR Classical - RI         39.52      39.96   3
 10 Mickey Krug               SR Essex VT               40.68      39.99   2
 11 Steven Edmonds            12 Goffstown - NH         40.00      40.23   2
 12 Chris Selke               12 Pinkerton - NH         39.96      40.41   2
 13 Jeremy Collins            JR Bonny Eagle ME         40.35      41.02   2
 14 Marciano Brunette         SR Narragansett-RI        41.86      41.31   1
 15 John Cialek               11 Campbell - NH          40.49      41.37   2
 16 Patrick Rice              JR Winthrop  ME           41.73      41.88   1
 17 Thomas Kishkovich         SR Mt.St.Charls-RI        41.44      42.37   1
 18 Daniel Medici             JR South Portl ME         41.71      42.50   1
 19 Brandon Cushman           JR Gorham  ME             41.17      42.54   2
 20 Lucas Kelsey              SO Bell. Fre Ac. VT       43.26      43.55   1
 21 John Sandiego             JR Sumner Memorial ME     43.40      44.20   1
 22 Kirby Nunez               JR La Salle - RI          43.50      44.21   1
 23 Dan Clarkin               JR Coventry HS - RI       41.18      44.85   2

Event 15  Girls 800 Meter Run
=========================================================================
 The fastest section will start in lanes.                                
 The California start will be used in slower sections.                   
        Meet: R 2:08.34  1992        Liz Mueller, Waterford HS, CT       
  Winner '10: W 2:16.11  6/12/2010   Sarah Gillespie, NORTHWEST CA       
Nationa NFHS: * 2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area HS - PA 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Kellie Davis              10 Hillhouse CT         2:14.08    2:12.03W
  2 Madeleine Berkson         FR Classical - RI       2:13.18    2:12.06W
  3 Laura Williamson          JR Wachusett MA         2:15.29    2:12.89W
  4 Abigail Markowitz         11 Greenwich CT         2:15.26    2:15.14W
  5 Aidan Bardos              10 Hanover HS - NH      2:17.47    2:15.64W
  6 Sarah Wilson              12 Suffield  CT         2:16.85    2:15.71W
  7 Courtney Neves            SR New Bedford HS MA    2:17.35    2:16.79 
  8 Hannah Zydanowicz         12 Newington CT         2:17.90    2:17.27 
  9 Lauren Hagen              10 Franklin HS - MA     2:19.64    2:17.30 
 10 Alyssa Brandt             12 Bristol Central CT   2:17.22    2:17.52 
 11 Emma Bolduc               12 Con-Val - NH         2:19.15    2:19.39 
 12 Amber Dostie              SR Bonny Eagle ME       2:18.66    2:20.85 
 13 Kendra Lobley             SR Poland  ME           2:22.30    2:22.05 
 14 Jacque Kurkul             11 Exeter HS - NH       2:20.49    2:22.12 
 15 Brittney Sorbello         10 Dover HS - NH        2:20.06    2:22.67 
 16 Ella Ramonas              JR Deering   ME         2:18.84    2:23.29 
 17 Lauren Brown              SR St. Johnsbury VT     2:26.44    2:23.69 
 18 Samantha Cox              SO Bonny Eagle ME       2:23.19    2:24.08 
 19 Daunte Hueckstaedt        JR Bell. Fre Ac. VT     2:26.57    2:24.34 
 20 Elise Pitmon              11 Mt. Mansfield VT     2:21.45    2:24.52 
 21 Erica Vincent             SO Exeter-W.Gr.-RI      2:21.80    2:24.57 
 22 Erzsebet Nagy             SO Lawrence  ME         2:20.67    2:25.06 
 23 Brooke Davis              JR Mill River VT        2:24.01    2:25.21 
 24 Emily Anderson            JR Middlebury VT        2:23.79    2:25.48 
 25 Jennifer Haley            SO Coventry HS - RI     2:21.66    2:27.82 
 26 Erica Reaser              SR Thornton   ME        2:23.72    2:29.55 

Event 16  Boys 800 Meter Run
=========================================================================
 The fastest section will start in lanes.                                
 The California start will be used in slower sections.                   
        Meet: R 1:51.96  1987        Lance Campbell, Cambridge R&L, MA   
  Winner '10: W 1:52.80  6/12/2010   Mark McCauley, GREE                 
Nationa NFHS: * 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens HS -
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Brendon Fish              12 Daniel Hand  CT      1:53.14    1:53.42 
  2 Brian Poirier             11 Northwest CT         1:53.67    1:53.81 
  3 Zach Fraielli             JR La Salle - RI        1:54.52    1:55.31 
  4 Philip Caldwell           12 Cheshire  CT         1:54.31    1:55.34 
  5 David Pugliese            11 Xavier   CT          1:54.66    1:55.40 
  6 Zach Campo                JR South Kingstown-RI   1:55.15    1:55.70 
  7 Jacob Ellis               JR Brattleboro VT       1:57.99    1:55.70 
  8 David Stankiewicz         10 Weston  CT           1:54.59    1:56.32 
  9 Billy Looney              SR Bish Feehan MA       1:55.57    1:56.78 
 10 Mike Tiger                SR Old Rochester MA     1:56.30    1:56.98 
 11 Dan Kilcoyne              JR Chariho-Richmond-RI  1:56.48    1:57.07 
 12 Kevin Stanko              11 Simsbury   CT        1:56.08    1:57.12 
 13 Mike Maclean              11 Plymouth - NH        1:56.75    1:57.18 
 14 Connor Crowley            12 Milford HS - NH      1:59.27    1:58.12 
 15 Kent Horsley              11 Bish Guertin-NH      1:57.78    1:58.37 
 16 Ben Plohr                 JR George Steven ME     2:00.10    1:58.78 
 17 Mike Marsella             JR Chariho-Richmond-RI  1:54.13    1:58.82 
 18 Dalton L'Heureux          12 Kennett HS - NH      1:59.50    1:59.02 
 19 Alex Coffin               JR North Yarmout ME     2:02.55    1:59.42 
 20 Nicholas Capezzuto        SR North Reading MA     1:54.95    1:59.75 
 21 Kevin Desmond             SR Monmouth  ME         1:58.11    2:00.24 
 22 Michael Kennedy           SR South Portl ME       2:01.02    2:01.80 
 23 Maxwell Curtiss           SR Milton VT            1:59.55    2:01.88 
 24 Dillin Alexander          SR Pilgrim - RI         1:57.61    2:03.21 
 25 Chris Millman             JR E. Greenwich- RI     2:01.60    2:03.22 
 26 Christian Marier          12 Mt. Mansfield VT     2:04.86    2:03.57 
 27 Seamus Cullinane          10 Winnacunnet HS - NH  2:00.38    2:03.73 
 28 Zak Munro                 12 Harwood VT           2:06.78    2:05.91 

Event 17  Girls 200 Meter Dash
=================================================================================
        Meet: R 23.75  1996        Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT        
  Winner '10: W 25.10  6/12/2010   Precious Holmes, CAREER                       
Nationa NFHS: * 22.52  2003        Allyson Felix, LA Baptist - CA                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Selena Yates              JR Holyoke HS   MA        24.98      25.09   3.0  3
  2 Nyoshee Lowry             12 Danbury   CT           24.86      25.32   3.0  3
  3 Royal Cheatham            JR Hope - RI              24.93      25.37   3.0  3
  4 Nicole Kirk               JR Scarborough  ME        25.49      25.61   3.0  3
  5 Teal Jackson              SO Brewer  ME             25.82      25.86   3.0  3
  6 Margaret Barrie           09 Pinkerton - NH         25.49      25.87   3.0  3
  7 Eve Bishop                SR Andover HS MA          25.29      25.95   3.0  3
  8 Julia Mehlman             JR No. Andover   MA       26.07      26.06   2.3  2
  9 Liz Bodensieck            SR Bridgewater MA         25.84      26.27   2.3  2
 10 Bri Crisci                JR Hall-Dale  ME          26.31      26.48   2.3  2
 11 Kathareeya Tonyai         10 Conant - NH            26.37      26.56   2.3  2
 12 Arashana Yanes            10 Nashua So. - NH        25.68      26.64   3.0  3
 13 Georgia Bolduc            SO Waterville ME          25.91      26.75   2.3  2
 14 Teondra Silva             SO Barrington Hs-Ri       27.13      26.91   2.0  1
 15 Kelsey Kehoe              SO Hartford VT            27.75      27.12   2.0  1
 16 Anjelique Cooley          JR Central Falls Hs-Ri    26.64      27.24   2.0  1
 17 Janel Conley              JR Burlington VT          27.39      27.25   2.0  1
 18 Amanda Arena              SR S. Burlington VT       26.28      27.30   2.3  2
 19 Anna Pond                 SR Burlington VT          27.68      27.37   2.0  1
 20 Gianna Rocchio            SO Coventry HS - RI       27.25      27.46   2.0  1
 21 Sarah Cornell             SR Lyndon VT              27.58      27.47   2.0  1
 22 Berthlyne Browne          10 Hopkinton - NH         26.38      27.89   2.3  2
 -- Jessica Krafft            10 Milford HS - NH        26.25         FS   2.3  2

Event 18  Boys 200 Meter Dash
=================================================================================
        Meet: R 20.89  2006        Jeffrey Smith, Silver Lake Reg., MA           
  Winner '10: W 22.43  6/12/2010   Robert White, NEW BRITAIN                     
Nationa NFHS: * 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosvelt HS - TX           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals                                                                           
  1 Ian Peuser                SR Rockland HS - MA       21.85      22.07W  1.9  3
  2 Donarth Thompson          12 Bulkeley  CT           21.68      22.26W  1.9  3
  3 Pat Farnham               SR Andover HS MA          22.09      22.38W  1.9  3
  4 Brydell Jones             12 Wilbur Cross  CT       22.11      22.40W  1.9  3
  5 Kebba Nasso               SR Attleboro HS  MA       22.08      22.51   1.9  3
  6 Daniel Jamieson           11 Windsor  CT            21.87      22.60   1.9  3
  7 Jarell James              JR Hope - RI              22.77      22.67   1.5  2
  8 Dele Owoye                12 Danbury   CT           21.94      22.72   1.9  3
  9 Michael DiMambro          SR Essex VT               22.58      22.74   1.5  2
 10 Josh Arons                SR Sharon HS MA           22.25      22.89   1.5  2
 11 Jalen Evans               SO Woonsocket HS - RI     22.48      23.10   1.5  2
 12 Emmitt Smith              11 Pinkerton - NH         22.70      23.10   1.5  2
 13 Tyler Copp                12 Spaulding - NH         23.26      23.11   2.2  1
 14 Trent George              JR Mahar MA               22.08      23.14   1.9  3
 15 jacob Buhelt              SO Falmouth  ME           23.07      23.28   2.2  1
 16 Joey Collins              SR Bonny Eagle ME         23.05      23.28   2.2  1
 17 Carl Sjogren              JR Pilgrim - RI           22.84      23.44   1.5  2
 18 Miguel Caballero          JR Orono  ME              22.94      23.51   1.5  2
 19 Taka Ranucci              SR Edward Little ME       23.22      23.52   2.2  1
 20 Ramario Bailey            10 Stevens - NH           23.11      23.53   2.2  1
 21 Adrian Reid               SR South Portl ME         22.89      23.59   1.5  2
 22 Bryan Blackman            SO Dirigo   ME            23.25      23.89   2.2  1
 23 Ethan Byrd                SR U32  VT                23.80      24.36   2.2  1

Event 19  Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
        Meet: R 10:25.20  2007        Emily Jones, Bromfield, MA         
  Winner '10: W 10:26.48  6/12/2010   Abbey Leonardi, Kennett            
Nationa NFHS: *  9:48.59  1996        Kimberly Mortensen, Thousand Oaks H
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Abbey Leonardi            JR Kennebunk  ME       10:42.63   10:19.09R
  2 Chloe Maleski             12 Keene HS - NH       10:53.38   10:33.18 
  3 Catarina Rocha            SO Peabody MA          10:50.68   10:41.27 
  4 Camille Blackman          JR Longmeadow HS  MA   10:58.16   10:52.92 
  5 Jennifer Ross             11 Old Lyme  CT        11:06.35   10:53.29 
  6 Caroline Murray           12 New Canaan  CT      11:09.54   10:53.46 
  7 Katie Carlson             SR Wachusett MA        10:59.96   10:53.60 
  8 Markie Palermo            SO Essex VT            11:15.69   10:54.35 
  9 Abby Hurd                 JR Nashoba   MA        11:00.33   10:57.50 
 10 Jackie Nicholas           12 Nonnewaug CT        11:14.38   10:57.90 
 11 Julie Solimine            SR Haverhill HS MA     11:10.95   10:59.45 
 12 Lauren Calvino            12 Merrimack HS - NH   11:10.22   11:03.18 
 13 Corey Dowe                12 Coe-Brown - NH      11:08.96   11:03.98 
 14 Courtney Hawkins          10 Milford HS - NH     11:04.65   11:05.76 
 15 Elinor Purrier            SO Richford HS - VT    11:11.25   11:06.95 
 16 Paige Ethier              JR South Kingstown-RI  11:12.12   11:11.88 
 17 Brandy LeClair            11 Fitch   CT          11:04.62   11:12.93 
 18 Meredith Mistretta        12 Oyster River-NH     11:11.02   11:13.49 
 19 Abby Mace                 SO Mararacook  ME      11:37.89   11:15.12 
 20 Aisha McAdams             SO North Kingstown-RI  10:54.89   11:22.07 
 21 Nikki Braceras            JR Essex VT            11:24.82   11:23.73 
 22 Jackie Burr               FR Westerly-RI         11:18.07   11:30.81 
 23 Mary Szatkowski           FR Bonny Eagle ME      11:41.57   11:42.49 
 24 Charlotte Pierce          SO Thornton   ME       11:34.84   11:45.21 
 25 Brooke Davis              JR Mill River VT       11:44.04   11:59.98 
 26 Hillary Detert            JR North Yarmout ME    12:39.73   12:25.88 

Event 20  Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
        Meet: R 8:58.16  6/12/2010   Christopher Bendtsen, WOLCOTT HS, CT
  Winner '10: W 8:58.16  6/12/2010   Christopher Bendtsen, WOLCOTT       
Nationa NFHS: * 8:34.23  2008        German Fernandez, Riverbank HS - CA 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals                                                                   
  1 Chris Allen               JR King Philip  MA      9:06.28    9:05.97 
  2 Connor Rog                11 Fairfield Prep CT    9:19.07    9:09.41 
  3 Brian Fowler              12 Tolland CT           9:09.83    9:11.52 
  4 Muad Hrezi                11 Naugatuck CT         9:22.32    9:12.40 
  5 Ryan Meehan               SR B.Hendricken-Ri      9:00.84    9:12.52 
  6 Samuel Gagnon             12 Manch. Centr- NH     9:20.75    9:13.30 
  7 Liam Hillery              SR Smithfield HS - RI   9:02.16    9:14.74 
  8 Jake Feinstein            10 Newtown  CT          9:23.99    9:17.30 
  9 Stephen Vento             12 Weston  CT           9:22.33    9:18.04 
 10 Anthony Anzivino          11 Pinkerton - NH       9:24.61    9:22.87 
 11 James Godin               11 Dover HS - NH        9:41.58    9:26.43 
 12 Andy Pullaro              12 Shepaug Valley  CT   9:26.99    9:28.74 
 13 Matt McLintock            JR Madison   ME         9:46.84    9:30.00 
 14 Hayden Bunnell            SR St. Johnsbury VT     9:39.41    9:32.27 
 15 Bobby Allen               SR Cranston W. - RI     9:11.66    9:33.52 
 16 B.J. Smith                10 Concord HS - NH      9:35.96    9:34.02 
 17 Makopa Rugabirwa          12 Concord HS - NH      9:35.47    9:35.99 
 18 Faisal Noor               SR Edward Little ME     9:59.47    9:41.30 
 19 Cyrus Cousins             SR Barrington Hs-Ri     9:29.85    9:41.33 
 20 Jack Hegman               11 Mt. Mansfield VT     9:41.64    9:41.39 
 21 Jesse Orach               JR Gorham  ME           9:51.04    9:42.91 
 22 Tim O'Neill               JR La Salle - RI        9:34.04    9:43.62 
 23 hussein Mohamed           SR Edward Little ME     9:44.10    9:45.56 
 24 Trevor Crawley            SO Cumberland Hs-Ri     9:35.95    9:48.14 
 25 Kevin MacPherson          12 Pinkerton - NH       9:47.69    9:50.19 
 26 Jimmy Labelle             SR Thetford Academy-VT 10:00.24    9:55.85 
 27 Matthew Solomon           SR S. Burlington VT     9:58.79    9:55.98 
 28 Jaron Jones               SR Mt. Blue  ME        10:00.41   10:16.47 

Event 21  Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
        Meet: R 3:50.04  2009        Mansfield HS, MA, Mansfield HS, MA     
  Winner '10: W 3:52.52  6/12/2010   DANBURY  CT, DANBURY                   
                         M Walton, C Wright, E Campbell, M Daly             
Nationa NFHS: * 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS - CA, Long Beach Pol
                         Woods, Harris, Lee, Shalonda Solomon               
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Bloomfield  CT                                    3:50.88    3:53.85   4
     1) Tiffany Harrison 12             2) Marveline Carter 12              
     3) Chantelle Deer 12               4) Rayanna Relerford 11             
  2 Northampton HS MA                                 3:58.26    3:56.84   4
     1) Adrienne Pascucci SO            2) Pheobe Hopkins SR                
     3) Emma Larson SR                  4) Mia Toffoli SO                   
  3 Andover HS MA                                     3:57.24    3:58.22   4
     1) Moira Cronin SR                 2) Rae Bronenkant SR                
     3) Eve Bishop SR                   4) Sydney Eberth SR                 
  4 Wellesley HS - MA                                 3:57.94    3:58.41   4
     1) Carly Daniel JR                 2) Carlijn Wagenaar FR              
     3) Tessa Broholm SO                4) Karla Ganley JR                  
  5 Greenwich CT                                      4:01.90    3:58.69   3
     1) Cate Wright 10                  2) Abigail Markowitz 11             
     3) Elizabeth Markowitz 11          4) Amanda Michaud 11                
  6 Ispwich HS  MA                                    4:00.28    3:58.73   4
     1) Samantha Brown JR               2) Holly Sullivan FR                
     3) Lauren Hanlon SR                4) Hannah O'Flynn SR                
  7 Hillhouse CT                                      4:00.16    3:58.90   4
     1) Kellie Davis 10                 2) Angeline Foreman 12              
     3) Jayvona McDaniel 10             4) Johnesse Peterson 10             
  8 Tolland CT                                        4:01.40    3:59.38   3
     1) Kristin Carr 11                 2) Carly Dedominicis 10             
     3) Katie Sprout 10                 4) Emily Howard 11                  
  9 Bish. Guertin - Nashua - NH                       4:03.84    4:00.04   3
     1) Leslie Mei 12                   2) Molly McCabe 09                  
     3) Sarah Burke 10                  4) Cecilia Barowski 12              
 10 Timberlane Reg HS - NH                            4:01.65    4:00.23   3
     1) Kristen Swanson 12              2) Hannah Kimball 10                
     3) Danielle Gajewski 09            4) Taylor Ordway 11                 
 11 Windsor  CT                                       3:49.59    4:00.32   4
     1) Medinah Nabadduka 11            2) Courtney Kearse 10               
     3) Nastasya Rodriques 12           4) Ashley Graves 12                 
 12 Wachusett - Holden - MA                           4:03.85    4:02.27   3
     1) Meaghan Dowd JR                 2) Ashley Nindl JR                  
     3) Jasmine Cook JR                 4) Amy Collins SO                   
 13 Mt. Mansfield Uhs - Jericho VT                    4:07.99    4:04.00   2
     1) Liz Znamierowski 11             2) Elise Pitmon 11                  
     3) Hailey Burkhart 12              4) Hayley Maynes 12                 
 14 Bonny Eagle High school  ME                       4:10.21    4:04.95   2
     1) Morgan Costa SR                 2) Nicole Kepron JR                 
     3) Samantha Cox SO                 4) Audrey Weyand FR                 
 15 Staples   CT                                      4:02.13    4:05.49   3
     1) Emily Hanrahan 12               2) Ingrid Johnson 12                
     3) Courtney Mullen 11              4) Tyler Scanlin 9                  
 16 East Greenwich HS - RI                            4:04.20    4:06.38   3
     1) Mikayla Baiocchi SO             2) Jaimee Dorsey JR                 
     3) Rebecca Nunez SO                4) Allison Davis JR                 
 17 South Burlington HS - VT                          4:14.18    4:06.77   1
     1) Mollie Gribbin JR               2) Sara Garvey JR                   
     3) Carly Stine SR                  4) Natalie Wimett SR                
 18 Lexington HS MA                                   3:57.98    4:08.58   4
     1) Robin Gross SO                  2) Mary Domings 10                  
     3) Kristen Fiore SO                4) Camila Isern SO                  
 19 Coventry HS - RI                                  4:05.56    4:08.95   2
     1) Vera Fedorenko SR               2) Meghan Paquet JR                 
     3) Jennifer Haley SO               4) Gianna Rocchio SO                
 20 Merrimack Valley - NH                             4:09.58    4:09.10   2
     1) Morgan Matthews 12              2) Morgan Mason 10                  
     3) Nancy Taban 09                  4) Cindy Fanny 09                   
 21 La Salle Ac - Prov.- RI                           4:04.89    4:09.18   3
     1) Amanda Joyal                    2) Molly Keating JR                 
     3) Dakota Dailey-Harris JR         4) Erin Kane SO                     
 22 Bedford HS - NH                                   4:09.71    4:11.13   2
     1) Johanna Celli 09                2) Rachel Allen 11                  
     3) Brenna Williams 09              4) Jenny Mara 10                    
 23 Conant HS - Jaffrey - NH                          4:11.93    4:15.20   2
     1) Tricia Rousseau 12              2) Shanna Aho                       
     3) Shannen Pimental 12             4) Kathareeya Tonyai 10             
 24 Fryeburg Academy ME                               4:14.23    4:16.46   1
     1) Sage Hennessy SO                2) Laura Pulito FR                  
     3) Christina DiPietro SO           4) Corinn Bedell JR                 
 25 Cheverus High school   ME                         4:16.97    4:17.40   1
     1) Allison Thomas JR               2) Caroline Summa SR                
     3) Lizzie Gwilym JR                4) Annie Slattery SO                
 26 South Kingstown-RI                                4:12.36    4:18.62   2
     1) Marisa Albert SO                2) Kendall Feaster SO               
     3) Kelly Reiss FR                  4) Madeline Brown SR                
 27 Lawrence High School   ME                         4:16.98    4:19.00   1
     1) Sara Quimby SR                  2) Marissa Paquette FR              
     3) Erzsebet Nagy SO                4) Sasha Letourneau SO              
 28 U-32 HS - Montpelier - VT                         4:17.16    4:19.89   1
     1) Rylie Partin FR                 2) Larissa Kehne JR                 
     3) Emily George FR                 4) Chelsea Evans SR                 
 29 Missisquoi Val Uhs- Swanton VT                    4:17.10    4:24.91   1
     1) Michelle Rainville SR           2) Petra Wheeler SR                 
     3) Amelia Dupuis JR                4) Zo Pierce-Dickens JR            
 30 St. Johnsbury Academy - VT                        4:16.14    4:30.71   1
     1) Alicia Plambeck SO              2) Katie Guion SR                   
     3) Lauren Brown SR                 4) Robin Vincent FR               

Event 22  Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
        Meet: R 3:18.26  1994        A.I.Prince Tech., Hartford, Ct         
  Winner '10: W 3:19.43  6/12/2010   STAPLES CT, STAPLES                    
                         J Roche, S Gallagher, R Ray, J Heil                
Nationa NFHS: * 3:07.40  1985        Hawthorne HS - TX, Hawthorne HS - TX   
                         Marsh, Graham, Kelly, Thomas                       
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Staples   CT                                      3:20.64    3:19.26W  3
     1) Sean Gallagher 12               2) Jonathan Heil 11                 
     3) Raphael-Andre Ray 12            4) John Roche 12                    
  2 Trumbull CT                                       3:21.53    3:20.35   3
     1) Mike Adinolfi 12                2) Keith Bond 11                    
     3) Malcolm Connor 11               4) Nick Lombardi 12                 
  3 Acton-Boxboro HS - MA                             3:24.17    3:21.06   3
     1) Chris Pullerits SR              2) Dom Abacherli JR                 
     3) Neal Olson SR                   4) Brian Sommers SO                 
  4 Daniel Hand  CT                                   3:25.19    3:24.89   3
     1) Benjamin Citrin 10              2) Zachary Gardner 10               
     3) Nicholas Ackermann 11           4) Brendon Fish 12                  
  5 Marshfield HS MA                                  3:25.46    3:24.95   3
     1) Joe Lasalle SR                  2) Andrew Sheridan SR               
     3) Ryan Talanian JR                4) Joel Hubbard JR                  
  6 Danbury   CT                                      3:23.17    3:26.64   3
     1) Shane Chiaravalle 11            2) Aelijah Ward 11                  
     3) Alex Levine 12                  4) Dele Owoye 12                    
  7 South Kingstown-RI                                3:26.72    3:26.67   3
     1) Zach Campo JR                   2) Michael Kimmerlein JR            
     3) Ben Shaw JR                     4) Ryan Thomas SR                   
  8 New Canaan  CT                                    3:25.76    3:26.82   3
     1) Hensen Orser 11                 2) Isaiah Maisonette 11             
     3) Patrick Daly 12                 4) Alex Spinu 11                    
  9 Souhegan HS - NH                                  3:28.99    3:28.43   2
     1) Jacob Kittredge 10              2) Ryan Sickler 11                  
     3) Bert DeForest 11                4) Tanner Kent 10                   
 10 Pinkerton Ac - Derry - NH                         3:29.55    3:29.11   2
     1) Chris Poggi 10                  2) John Keisling                    
     3) Chip Sullivan 11                4) Nathan Simmons 12                
 11 Sanford High School  ME                           3:29.14    3:30.75   2
     1) Jimmy Chaisson JR               2) Jon Schroder JR                  
     3) Phil Lenhardt SR                4) Dan Webb JR                      
 12 South Portland High School ME                     3:30.16    3:31.24   2
     1) Daniel Grazewski JR             2) Matthew Clement SR               
     3) Daniel Medici JR                4) Michael Kennedy SR               
 13 Brattleboro Union HS - VT                         3:32.40    3:31.75   1
     1) Jacob Ellis JR                  2) Greg Reuter SR                   
     3) Alec Silver SO                  4) Abadi Kerlin-Smith JR            
 14 Bish. Guertin - Nashua - NH                       3:29.09    3:33.90   2
     1) Matt Chapman 11                 2) Chris Cogliano 11                
     3) Kent Horsley 11                 4) Andrew Perez 12                  
 15 Narragansett HS - RI                              3:30.76    3:35.98   2
     1) Ryan Luddy SO                   2) Marciano Brunette SR             
     3) Santino Brunette SO             4) Christopher Salomone SR          
 16 Campbell HS - Litchfld-NH                         3:30.96    3:37.21   1
     1) Evan Leith 12                   2) John Cialek 11                   
     3) Justin Prindle 10               4) Anthony Rinaldi 12               
 17 Orono High School ME                              3:37.22    3:37.37   1
     1) Kody Stockley SR                2) Kayne Woodworth FR               
     3) Phil Holmes SR                  4) Miguel Caballero JR              
 -- Merrimack Valley - NH                             3:27.60         FS   2
     1) Aaron Pendleton 12              2) Brenden Marshall 12              
     3) John Cadiero 11                 4) D'Mahl McFadden 12   

Event 23  Girls Discus Throw
===================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                       
 One (1) warm up throw between flights.                                            
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                   
        Meet: R 161-11  2008        Becky O'Brien, Greely      ME                  
  Winner '10: W 123-10  6/12/2010   Amy Desrosiers, Salem                          
Nationa NFHS: * 190-03  2009        Anna Jelmini, Shafter - CA                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Megan Rose Chapman        12 Stonington  CT        134-04     134-03W    40.91m
      116-06  130-02  111-09  FOUL  132-05  134-03                                 
  2 Lyssa Winslow             12 Londonderry HS - NH   130-03     127-04W    38.81m
      118-03  127-00  122-02  106-00  126-08  127-04                               
  3 Amy Desrosiers            12 Salem HS - NH         132-11     122-00     37.18m
      FOUL  116-00  118-08  115-06  122-00  116-00                                 
  4 Madeline Nicholson        10 Simsbury   CT         112-10     116-01     35.38m
      FOUL  116-01  FOUL  FOUL  FOUL  102-06                                       
  5 Emily Ezerins             11 Rham CT               115-00     115-06     35.20m
      FOUL  FOUL  115-06  FOUL  FOUL  FOUL                                         
  6 Katie Shapiro             JR Cheverus  ME          117-08     114-07     34.92m
      92-04  114-07  FOUL  95-01  FOUL  113-00                                     
  7 Elizabeth Bashir          12 Waterford   CT        112-04     113-08     34.64m
      111-00  113-08  110-04  105-11  FOUL  105-04                                 
  8 Aurora Rougeau            SR Mowhawk  MA           117-11     111-01     33.85m
      111-01  109-07  110-04  102-09  FOUL  105-05                                 
  9 Chelse Terry              11 Prince Tech   CT      115-02     110-01     33.55m
      101-04  110-01  103-09                                                       
 10 Samantha Folland          12 Exeter HS - NH        117-02     109-06     33.37m
      95-11  109-06  104-09                                                        
 11 Emily Kohn                11 Windham  CT           112-02     109-04     33.32m
      109-04  107-11  105-04                                                       
 12 Emily Raczelowski         SR Westford  MA          122-04     109-01     33.24m
      101-08  109-01  98-04                                                        
 13 Holly Lanchantin          SR Natick HS MA          114-04     107-01     32.63m
      107-01  106-03  103-01                                                       
 14 Aleide Fernandes          SR Central Falls Hs-Ri   121-05     105-04     32.10m
      105-04  FOUL  101-01                                                         
 15 Jennifer Phillips         JR South Kingstown-RI    112-10     101-04     30.88m
      FOUL  99-06  101-04                                                          
 16 Jessica Varney            12 Mt. Mansfield VT      126-02     101-02     30.83m
      101-02  90-09  FOUL                                                          
 17 Gretchen Gabrielson       12 Winnacunnet HS - NH   113-09      99-09     30.40m
      92-07  FOUL  99-09                                                           
 18 Katherine Harrington      SR Greely    ME          106-02      99-04     30.27m
      80-04  99-04  92-01                                                          
 19 Randi London              SR Mt. Ararat ME         106-03      98-10     30.12m
      FOUL  94-01  98-10                                                           
 20 Ruth Towne                JR Seacoast  ME          103-08      98-07     30.04m
      89-07  98-07  92-04                                                          
 21 Abigail Huntress          SR Thornton   ME         109-06      95-02     29.00m
      FOUL  FOUL  95-02                                                            
 22 Robyn McFetters           SR Barrington Hs-Ri      118-00      89-11     27.40m
      89-11  FOUL  88-10                                                           
 23 Rebekah Campbell          SR Central  ME           111-03      89-04     27.22m
      82-08  89-04  FOUL                                                           
 24 Isabella Stuopis          11 Souhegan HS - NH      123-01      88-11     27.10m
      83-09  88-11  FOUL                                                           
 25 Clare Miller              12 Harwood VT          98-00.50      88-10     27.07m
      82-09  88-10  FOUL                                                           
 26 Katie Fleury              SR U32  VT               109-10      88-07     27.00m
      86-10  FOUL  88-07                                                           
 27 Liz Boyle                 JR Westerly-RI            96-10      86-03     26.28m
      86-03  FOUL  FOUL                                                            
 28 Sam Peavar                12 Somersworth NH        113-01      84-02     25.65m
      FOUL  FOUL  84-02                                                            
 29 Kadijah Johnson           SR Central Falls Hs-Ri    95-10      72-05     22.07m
      72-05  FOUL  FOUL                                                            
 -- Maggie Dufault            JR Pilgrim - RI          105-06       FOUL           
      FOUL  FOUL  FOUL                         

Event 24  Girls Long Jump
========================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                            
 One (1) warm up jump between flights.                                                  
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                        
        Meet: R 19-02.50  1985        Pam Hughes, Hope HS, Providence, RI               
  Winner '10: W 18-05.75  6/12/2010   Berkeley Hall, PEMBROKE                           
Nationa NFHS: * 22-01.75  1976        Kathy McMillan, Hoke County HS - CA               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Eke Nadia                 SR Holy Name   MA      18-11.25   18-01.75   1.6     5.53m
     17-11.50(0.8) 17-08(0.8) 18-00(-0.0) 18-01.75(1.6) 17-03.50(0.8) 17-05.25(1.1)     
  2 Royal Cheatham            JR Hope - RI           19-00.75   18-01.50   1.4     5.52m
     18-01.50(1.4) FOUL      17-02(1.0) 17-07(0.9) 17-05(0.7) 18-00.75(1.1)             
  3 Amanda Caldarone          SR Danvers HS MA       17-03.25   17-09.00   NWI     5.41m
     17-05.75(-0.0) 17-01.25(-0.4) 17-04(-0.0) 16-11.50(0.6) 17-05.75(0.8) 17-09(-0.0)  
  4 Maya Walton               12 Danbury   CT        18-08.00   17-08.00   0.1     5.38m
     17-01.75(0.5) FOUL      17-06.50(1.9) 17-06.50(0.7) 17-08(0.1) 17-08(0.4)          
  5 Karly Gregory                Prout Hs-Ri         18-03.50   17-04.50   0.9     5.29m
     15-05(-0.0) 16-10(0.6) 17-04.50(0.9) 15-04.75(-0.0) 15-08(-0.0) 16-10(1.6)         
  6 Elizabeth Bassette        SO Woodstock VT        16-06.75   17-03.75   NWI     5.27m
     17-03.75(-0.0) 16-07.50(-0.0) 16-07.50(-0.4) 16-08.50(1.2) 16-00(0.3) 16-10(0.1)   
  7 Hillary Holmes            11 Exeter HS - NH      17-11.50   17-02.00   0.3     5.23m
     16-05.50(-0.0) 17-01.50(-0.0) FOUL      17-01(1.8) 17-02(0.3) FOUL                 
  8 Lindsey Williams          12 Guilford  CT        17-02.75   17-00.00   NWI     5.18m
     FOUL      17-00(-0.0) 16-00(-0.0)                                                  
  9 Carrie Abraham            SO Winchester HS  MA   16-11.00   16-10.25   NWI     5.13m
     16-10.25(-0.0) 16-06(-0.0) 16-03.50(-0.4)                                          
 10 Arashana Yanes            10 Nashua So. - NH     18-08.50   16-09.00   0.4     5.10m
     16-09(0.4) 15-08(0.9) 15-05.25(0.3)                                                
 11 Alexa Eldracher           10 Amity   CT          17-03.50   16-08.75   NWI     5.09m
     16-08.75(-0.0) 16-05.25(-0.0) 16-00(0.3)                                           
 12 Elizabeth Dowling         JR Hanover HS - MA     17-11.50   16-08.00   1.3     5.08m
     15-08(-0.0) 16-08(1.3) 15-11.75(1.4)                                               
 13 Darian Dailey             JR E.Providence-Ri     16-07.25   16-07.00  -0.2     5.05m
     16-02.50(-0.0) 16-07(-0.2) 15-04.75(-0.0)                                          
 14 Ronea Saunders            12 Lyman Hall  CT      17-03.75  J16-07.00   0.8     5.05m
     16-07(0.8) 15-10(1.4) FOUL                                                         
 15 Holly Sullivan            FR Ispwich HS  MA      17-09.25   16-06.75   0.6     5.04m
     15-09.50(0.6) 16-06.75(0.6) 16-06.25(-0.0)                                         
 16 Dannielle Forrest         11 Newington CT        17-03.00   16-05.25  -0.2     5.01m
     16-00.50(-0.0) 16-05.25(-0.2) 15-11(-0.8)                                          
 17 Janae Wilson              11 Windsor  CT         17-05.75   16-02.75   0.2     4.94m
     16-02.75(0.2) 13-02.50(0.9) 15-08.75(-0.0)                                         
 18 Emilia Scheemaker         SR Scarborough  ME     17-01.25   16-02.00   NWI     4.92m
     16-02(-0.0) 15-04.75(-0.7) 15-09.75(-0.5)                                          
 19 Michelle Savoie           JR Milford HS - MA     17-01.00   16-01.25   NWI     4.90m
     16-01(0.7) 16-01.25(-0.0) FOUL                                                     
 20 Chelsea Evans             SR U32  VT             15-10.50   15-09.50   NWI     4.81m
     15-01(0.2) 15-09(0.9) 15-09.50(-0.0)                                               
 21 Carolyn Benner            JR John Bapst  ME      16-08.25  J15-09.50   NWI     4.81m
     15-09.50(-0.0) 14-09.25(-0.8) 14-06.75(-0.0)                                       
 22 Molly Tortolani           SR Chariho-Richmond-RI 17-01.50   15-09.00   NWI     4.80m
     15-08.50(-0.0) 14-09(-0.0) 15-09(-0.0)                                             
 23 Teondra Silva             SO Barrington Hs-Ri    16-10.50   15-06.50   NWI     4.73m
     15-06.50(-0.0) 15-06(-0.0) 15-01(-0.0)                                             
 24 Ginny Lavallee            12 Sanborn Reg - NH    16-08.25   15-05.50   NWI     4.71m
     15-05.50(-0.0) 15-01(-0.0) 15-03(-0.0)                                             
 25 Lexi Clavet               SO Edward Little ME    16-00.75   15-05.00   NWI     4.69m
     14-08.75(0.8) 15-05(-0.0) 15-05(-0.0)                                              
 26 Samantha Rock             JR Milton VT           16-02.50   15-04.50   NWI     4.68m
     FOUL      14-09(-0.0) 15-04.50(-0.0)                                               
 27 Kim Dvorak                JR Essex VT            15-07.00   15-01.75   0.7     4.61m
     14-05.50(0.8) 15-01.75(0.7) 14-10(0.2)                                             
 28 Ashliegh Roberts          FR Traip ME            15-09.75   15-01.50   1.1     4.61m
     FOUL      15-01.50(1.1) 14-08.75(-0.0)       

Event 25  Girls Pole Vault
===================================================================================
 Opening Height: 9'00" - five alive                                                
 Heights: 9-0, 9-9, 10-3, 10-9, 11-3,                                              
 Second warm up (max 15 min long)                                                  
 before 10-03                                                                      
        Meet: R 12-00  2002        Ashley Nolet, Lowell HS, MA                     
  Winner '10: W 11-03  6/12/2010   Emily Ando, WESTON                              
Nationa NFHS: * 14-01  2007        Tori Anthony, PA Castilleja HS - CA             
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Lexie Schachne            11 Staples   CT        11-00.00   11-09.00W     3.58m
  2 Katherine Watts           10 Valley Regio CT     12-00.00   11-03.00W     3.42m
  3 Elizabeth Crafford        12 Darien CT           11-00.00  J11-03.00W     3.42m
  4 Erin Silva                SR Westborough MA      10-06.00  J11-03.00W     3.42m
  5 Allison Sullivan          11 Norwich Fre CT      11-06.00   10-09.00      3.27m
  6 Erica Litvak              12 Weston  CT          11-00.00  J10-09.00      3.27m
  6 Jacilyn Briggs            11 Keene HS - NH       10-06.00  J10-09.00      3.27m
  8 Lindsey Folsom            SO Cony   ME            9-00.00  J10-09.00      3.27m
  9 Michelle Grecni           12 Danbury   CT        11-00.00   10-03.00      3.12m
  9 Claire Simons             SR St. Johnsbury VT    11-00.00   10-03.00      3.12m
 11 Karla Ganley              JR Wellesley HS - MA   11-00.00    9-09.00      2.97m
 11 Karleigh Manfredi         JR Milton VT           10-07.25    9-09.00      2.97m
 13 Shelby Wheeler            SR Orono  ME            9-06.00   J9-09.00      2.97m
 14 Catelyn Griffin           SR Marlborough  MA     10-00.00   J9-09.00      2.97m
 15 Andrea Tolman             JR Scarborough  ME      9-00.00    9-00.00      2.74m
 15 Meg Darnley               SR Westborough MA      10-06.00    9-00.00      2.74m
 17 Maria Dufresne-Dixon      SR Edward Little ME     9-06.00   J9-00.00      2.74m
 17 Lucia Martin              11 Monadnock - NH       9-06.00   J9-00.00      2.74m
 17 Grace Ashworth            SO Lowell HS   MA       9-06.00   J9-00.00      2.74m
 20 Jennifer Tylock           SO Shrewsbury   MA      9-06.00   J9-00.00      2.74m
 -- Maya Grevatt              SR Champlain Val VT     8-06.00         NH           
 -- Jaxine Wolfe              FR North Kingstown-RI   7-06.00         NH           
 -- Kayla Henry               SR Peoples Acad VT      8-06.00         NH           
 -- Ally James                JR Belfast  ME          9-00.00         NH           
 -- Kim Dvorak                JR Essex VT             8-06.00         NH           
 -- Emma Rosen                12 Hanover HS - NH      9-00.00         NH           
 -- Morgan Hart               FR Exeter-W.Gr.-RI      8-06.00         NH           
 -- Celia Honigberg           12 Concord HS - NH      9-00.00         NH           
 -- Sarah Beatrice            SO La Salle - RI        8-00.00         NH           
 -- Victoria Stack            SO North Kingstown-RI   8-06.00         NH           
 -- Jamie Gullikson           SO Fryeburg Academy ME  9-06.00         NH     

Event 26  Boys Long Jump
========================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                            
 One (1) warm up jump between flights.                                                  
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                        
        Meet: R    24-10  1992        Eric Scammons, So. Hadley HS, MA                  
  Winner '10: W    23-03  6/12/2010   Innocent Jacob, Chariho-RI                        
Nationa NFHS: * 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS - CA                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
Finals                                                                                  
  1 Amanze Williams           12 Naugatuck CT        23-07.00   23-00.00   NWI     7.01m
        x  x  21-09.50(NWI) 22-02.75(NWI) 23-00(NWI)                                    
  2 Innocent Jacob            SR Chariho-Richmond-RI 23-04.50   22-09.25   NWI     6.94m
     x  x  x  22-09.25(NWI) 21-05.75(NWI) 22-06(NWI)                                    
  3 Michael DiMambro          SR Essex VT            22-02.75   22-01.25   NWI     6.73m
        x  x  20-00.75(NWI) FOUL      PASS                                              
  4 Nick Athanasopoulos       12 Monadnock - NH      22-07.00   22-01.00   NWI     6.73m
        x  x  20-00(NWI) 21-04.50(NWI) 21-07(NWI)                                       
  5 Ben Shaw                  JR South Kingstown-RI  23-06.50   22-00.50   NWI     6.71m
     x  x  x  21-02.50(NWI) 20-06.25(NWI) PASS                                          
  6 Colby Cunningham          JR Independent VT      20-05.25   21-07.25   NWI     6.58m
        x  x  20-10(NWI) 20-05(NWI) 21-07.25(NWI)                                       
  7 Troy Johnson              SR Hope - RI           20-09.00   21-06.50   NWI     6.56m
        x  x  20-06.25(NWI) 20-09(NWI) 19-04(NWI)                                       
  8 Michael Lee               12 New London CT       22-09.00   21-01.75   NWI     6.44m
        x  x  20-01.25(NWI) FOUL      20-08.75(NWI)                                     

Event 27  Boys High Jump
===================================================================================
 Opening Height: 6'00" - five alive                                                
 Heights: 6-0, 6-3, 6-5, 6-7, 6-9, 6-                                              
 Second warm up (max 15 min long)                                                  
 before 6-5                                                                        
        Meet: R    7-01  1997        Dave Arundel, S. Kingstown, RI                
  Winner '10: W    6-07  6/12/2010   Matthew Jeune, NOTRE DAME,                    
Nationa NFHS: * 7-05.75  2009        James White, Grandview HS - MO                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Michael Pianka            SR Springfield HS - VT  6-07.00    6-07.00W     2.00m
  2 Mark Fuller               12 Masuk   CT           6-04.00    6-05.00      1.95m
  3 Jamie Tobias              12 Bloomfield  CT       6-08.00    6-03.00      1.90m
  3 Tobey Belton              SR St. John's  MA       6-04.00    6-03.00      1.90m
  3 Matthew Dionne            12 Timberlane - NH      6-07.00    6-03.00      1.90m
  6 Steven Vazquez            JR Central Falls Hs-Ri  6-08.00   J6-03.00      1.90m
  6 Nick Staley               JR BC High  MA          6-04.00   J6-03.00      1.90m
  8 Jake Bloomquist           12 Bacon Academy  CT    6-04.00   J6-03.00      1.90m
  8 Jake Scinto               11 Cheshire  CT         6-06.00   J6-03.00      1.90m
  8 Colby Cunningham          JR Independent VT       6-01.00   J6-03.00      1.90m
 11 Jarad Asselin             10 Milford HS - NH      5-10.00    6-00.00      1.82m
 11 Parker Lyttle             11 Milford HS - NH      6-02.00    6-00.00      1.82m
 11 Connor Harris             SO Edward Little ME     6-02.00    6-00.00      1.82m
 11 Lawrence Warwick          SO Coventry HS - RI     6-00.00    6-00.00      1.82m
 15 Mickey Krug               SR Essex VT             6-01.00   J6-00.00      1.82m
 15 Toni Onikeku              JR Fitchburg  MA        6-04.00   J6-00.00      1.82m
 15 Samuel Baker              11 Coginchaug  CT       6-02.00   J6-00.00      1.82m
 15 Adrian Ilinski            12 Lewis Mills  CT      6-04.00   J6-00.00      1.82m
 15 Evan Leith                12 Campbell - NH        5-10.00   J6-00.00      1.82m
 15 Juwan Daniels-Dyer        SR Holyoke HS   MA      6-04.00   J6-00.00      1.82m
 -- Gerard Scherr             SR Isleboro   ME        6-00.00         NH           
 -- Colby Parker              SR Thornton   ME        6-00.00         NH           
 -- Lucas Austin              SR Rice Mem VT          5-11.00         NH           
 -- Mike McDermott            SR La Salle - RI        5-10.00         NH           
 -- Andrew Barden             SR Fairfax VT           5-09.00         NH           
 -- Andrew Coates             11 Souhegan HS - NH     5-10.00         NH           
 -- Harry Gunn                10 Concord HS - NH      5-10.00         NH           

Event 28  Boys Pole Vault
===================================================================================
 Opening Height: 12'06" - five alive                                               
 Heights: 12-6, 13-3, 13-9, 14-3, 14-                                              
 Second warm up (max 15 min long)                                                  
 before 13-09                                                                      
        Meet: R    16-09  2008        David Slovenski, Brunswick ME                
  Winner '10: W    15-03  6/12/2010   James Strawderman, Cranston W.-RI            
Nationa NFHS: * 18-02.25  1999        Eric Eshbach, Orangefield HS - TX            
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Mike Slovenski            SR Brunswick  ME       13-06.00   15-03.00W     4.64m
  2 Brendan Sullivan          JR Westford  MA        15-00.00  J15-03.00W     4.64m
  3 Mike Cyphers              11 Lebanon HS - NH     14-09.00   14-09.00      4.49m
  4 Greg Copeland             SR Longmeadow HS  MA   13-06.00   13-09.00      4.19m
  5 Christopher Dubuc-Penney  12 Danbury   CT        13-06.00  J13-09.00      4.19m
  6 Tim Murphy                11 New Fairfield   CT  13-06.00  J13-09.00      4.19m
  7 Luke Jaffa                SR Ponaganset-RI       12-06.00   13-03.00      4.03m
  7 Ed Simon                  JR Bell. Fre Ac. VT    12-07.00   13-03.00      4.03m
  9 Nicholas McClure          SR Lyndon VT           13-01.00  J13-03.00      4.03m
 10 Tyler John                11 Masuk   CT          13-06.00  J13-03.00      4.03m
 11 Joseph Pasco              12 Lewis Mills  CT     14-06.00  J13-03.00      4.03m
 12 Rob Cotten                12 Bacon Academy  CT   13-00.00   12-06.00      3.81m
 12 Dylan Sullivan               Wayland HS  MA      13-00.00   12-06.00      3.81m
 12 Nate Abraham              12 East Hampton   CT   13-00.00   12-06.00      3.81m
 12 Will Plummer              SR Westborough MA      13-06.00   12-06.00      3.81m
 12 Ian LaPlume               SR Chariho-Richmond-RI 12-00.00   12-06.00      3.81m
 12 Sam Chevalier             SR Champlain Val VT    12-07.00   12-06.00      3.81m
 12 Aaron Beckwith            10 Hopkinton - NH      13-00.00   12-06.00      3.81m
 12 Tristan Wortman           SR Brewer  ME          13-00.00   12-06.00      3.81m
 -- Devin Burgess             SO Waterville ME       12-00.00         NH           
 -- Gerald Martel             JR Green Mnt. VT       11-01.00         NH           
 -- John Grondin              SR Westbrook  ME       12-06.00         NH           
 -- Kevin Mongeon             JR Milton VT           11-01.00         NH           
 -- Mike McDermott            SR La Salle - RI       12-06.00         NH           
 -- Jacob Grasso              SR Champlain Val VT    11-01.00         NH           
 -- Jed Larson                12 Mt. Mansfield VT    11-07.00         NH           
 -- Kendrick Poulin           12 Hamilton Wenh MA    13-00.00         NH           
 -- Nick Wall                 JR Sanford  ME         12-00.00         NH           
 -- Chris Bohi                11 Merrimack Val-NH    12-06.00         NH           
 -- Tate Poplar               12 Milford HS - NH     13-00.00         NH           

Event 29  Boys Shot Put
===================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                       
 One (1) warm up put between flights.                                              
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                   
        Meet: R 64-01  6/12/2010   Dominic Filiano, Lebanon, NH                    
  Winner '10: W 64-01  6/12/2010   Dominic Filiano, Lebanon                        
Nationa NFHS: * 77-00  1979        Michael Carter, Dallas Jefferson HS - TX        
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 John Wlasuk               12 Newtown  CT         58-00.00   57-11.00     17.65m
      54-03.50  56-08  FOUL  55-05.25  57-11  55-01                                
  2 Tresley Dupont            SR Durfee HS MA        55-07.25   54-10.75     16.73m
      FOUL  FOUL  51-05.50  49-08  52-08  54-10.75                                 
  3 Sean Enos                 SR St. John Prep MA    54-08.00   53-03.00     16.23m
      51-08.25  52-08.50  53-03  FOUL  5-07.50  52-03.50                           
  4 Jeremy Octeau             JR Westerly-RI         56-01.75   53-01.50     16.19m
      52-00.25  52-03.25  52-10.75  FOUL  51-11.50  53-01.50                       
  5 Michael Burgess           SR Greely    ME        52-07.00   53-00.00     16.15m
      51-00  53-00  52-10.25  50-08.75  51-09  52-03                               
  6 Ryan Bolduc               12 Stonington  CT      52-04.00   52-10.75     16.12m
      51-00  52-05  50-07  FOUL  50-09.50  52-10.75                                
  7 Jack Fellows              SR Greely    ME        50-08.00   52-02.25     15.90m
      52-02.25  50-08.50  51-07.75  49-07.50  FOUL  50-05                          
  8 Bryan White               JR Deering   ME        51-01.75   51-00.00     15.54m
      47-10  51-00  48-09.50  49-06.25  49-06.50  50-02                            
  9 Tim McMackin              JR Bish Feehan MA      52-03.00   50-11.25     15.52m
      48-03.75  FOUL  50-11.25                                                     
 10 Brandon Cavallaro         SR Bridgewater MA      51-09.75   50-01.00     15.26m
      49-00.50  50-01  49-11                                                       
 11 John Greenhalgh           SR Ponaganset-RI       51-01.00   49-09.50     15.17m
      49-09.50  49-00.75  47-03.50                                                 
 12 Steve Knox                12 Lynnfield HS - MA   52-02.50   49-04.25     15.04m
      49-04.25  47-00  FOUL                                                        
 13 Eric Milligan             12 White Mtns - NH     50-04.75   49-04.00     15.03m
      47-01.50  49-04  48-06                                                       
 14 Brandon Hammerstrom       11 Manch. Mem.-NH      50-00.00   49-01.75     14.97m
      47-02  49-01.75  49-00.25                                                    
 15 Ben Keach                 12 Exeter HS - NH      52-11.50   49-01.50     14.97m
      FOUL  49-01.50  FOUL                                                         
 16 Kevin Conway              JR Westerly-RI         44-10.25   48-10.00     14.88m
      FOUL  48-10  46-08                                                           
 17 Jesse Socci               12 Wilton  CT          50-06.75   48-08.50     14.84m
      48-08.50  48-01.25  48-05.50                                                 
 18 Ian Parsons               12 Nashua So. - NH     48-04.00   48-04.50     14.74m
      45-05.25  45-07  48-04.50                                                    
 19 Kyle Nealy                JR Gorham  ME          49-06.00   47-10.75     14.59m
      47-08  47-10.75  46-06                                                       
 20 Cam Woodford              SR Poland  ME          49-09.00   47-05.00     14.45m
      44-10.25  47-05  46-04                                                       
 21 Tosin Edwards             12 Windsor  CT         49-07.75   46-04.50     14.13m
      46-04.50  43-08.50  45-11.25                                                 
 22 Aaron Comery              SO Coventry HS - RI    49-00.75   46-00.50     14.03m
      FOUL  46-00.50  45-01.50                                                     
 23 Jake Davis                SO Barrington Hs-Ri    47-04.00   45-01.00     13.74m
      FOUL  45-01  43-06                                                           
 24 Chris Desmond             SR John Bapst  ME      44-11.75   44-00.50     13.42m
      FOUL  44-00.50  41-09.50                                                     
 25 Dale Conger               SR Champlain Val VT    46-05.00   43-06.75     13.27m
      39-06.50  43-06.75  41-00.50                                                 
 26 Franco Serrao             12 Wethersfield  CT    50-02.00   42-03.50     12.89m
      42-03.50  FOUL  FOUL                                                         
 27 Matt Keir                 JR Mnt. Anthony  VT    44-09.00   39-08.50     12.10m
      37-07.50  39-08.50  37-10.75                                                 
 28 A.J. Gillis               JR Oxbow HS -  VT      44-11.00   39-06.75     12.05m
      39-04.50  38-07.50  39-06.75                                                 
 29 Thomas Fuller             12 Harwood VT          48-04.00   38-00.00     11.58m
      FOUL  38-00  FOUL                            

Event 30  Boys Javelin Throw
===================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                       
 One (1) warm up throw between flights.                                            
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                   
        Meet: R 220-11  1974        Edward Mikula, Hanover HS, NH                  
  Winner '10: W 207-07  6/12/2010   Kyle Quinn, SOMERSET                           
Nationa NFHS: * 244-02  2010        Sam Crouser, Gresham HS - OR                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Thomas Myers              10 Coventry   CT         182-07     180-06     55.01m
      175-06  155-07  159-01  174-09  174-09  180-06                               
  2 Brian Eilers              12 Simsbury   CT         186-07     178-03     54.33m
      175-08  172-09  166-10  153-04  FOUL  178-03                                 
  3 Jonathan Stevens          SR Pilgrim - RI          186-07     171-08     52.32m
      165-10  168-00  169-10  154-04  163-09  171-08                               
  4 Kelin Alves               SR Braintree HS  MA      175-11     171-00     52.12m
      171-00  143-01  150-08  131-01  127-02  139-10                               
  5 Adam Boucher              11 Tolland CT            187-02     170-09     52.04m
      162-06  170-09  FOUL  FOUL  168-00  FOUL                                     
  6 Jacob Shippee             11 East Catholic  CT     179-07     170-02     51.86m
      FOUL  FOUL  170-02  FOUL  FOUL  147-04                                       
  7 Zachary Hurd              SO Exeter-W.Gr.-RI       158-01     167-07     51.07m
      167-07  161-04  166-09  134-09  127-06  FOUL                                 
  8 Seth Allen                JR Burlington VT         171-08     165-09     50.52m
      165-09  FOUL  153-08  149-08  FOUL  154-04                                   
  9 Ryan Clay                 JR Triton Reg.  MA       175-04     165-06     50.44m
      165-06  155-07  159-00                                                       
 10 Isaac Delabruere          SR Colchester HS - VT    178-01     164-08     50.19m
      129-07  140-02  164-08                                                       
 11 Daniel Folger             12 Bish Guertin-NH       181-08     163-08     49.88m
      FOUL  FOUL  163-08                                                           
 12 Drew Francouer            10 Somersworth NH        170-04     158-03     48.23m
      140-09  127-03  158-03                                                       
 13 Alex Estrella             SR Somerset HS   MA      180-06     156-07     47.72m
      156-07  FOUL  150-08                                                         
 14 Jamie Rosenberg           SR Mt. Ararat ME         169-11    J156-07     47.72m
      146-03  156-07  149-02                                                       
 15 Peter Benoit              12 Milford HS - NH       170-01     154-03     47.01m
      152-11  154-03  136-05                                                       
 16 Mark Simmons              12 Nonnewaug CT          163-06    J154-03     47.01m
      131-08  146-09  154-03                                                       
 17 Andrew Kowalsky           SR Falmouth  ME          169-11     152-08     46.53m
      FOUL  144-06  152-08                                                         
 18 Brandon Tuttle            JR Falmouth  ME          153-06     151-01     46.05m
      151-01  FOUL  FOUL                                                           
 19 Zachary Gray              SR St. Johnsbury VT      148-08     148-10     45.36m
      147-09  FOUL  148-10                                                         
 20 Nick Peterson             SR Orono  ME             166-10     147-09     45.03m
      144-10  147-09  143-10                                                       
 21 Colton White              SO North Country VT      150-10     144-02     43.94m
      FOUL  144-02  129-07                                                         
 22 Kane Molleo               JR Cheverus  ME          154-01     141-09     43.20m
      137-07  141-09  139-01                                                       
 23 Ren Cournoyer             12 Somersworth NH        166-06     139-10     42.62m
      132-08  139-10  FOUL                                                         
 24 Carter Austin-Bradley     SR U32  VT               155-03     138-02     42.11m
      129-02  136-04  138-02                                                       
 25 Conner Lane               12 White Mtns - NH       159-10     135-10     41.40m
      120-03  135-10  117-05                                                       
 26 Mike Paquin               SR Ponaganset-RI         158-08     134-09     41.07m
      FOUL  125-06  134-09                                                         
 27 Matt Cushing              SO Cheverus  ME          152-08     134-00     40.84m
      126-07  FOUL  134-00         

Event 31  Girls Triple Jump
========================================================================================  
 Top eight (8) to the final.                                                              
 One (1) warm up jump between flights.                                                    
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                          
        Meet: R 40-03.50  2001        Chi-Chi Aduba, Medfield HS, MA                      
  Winner '10: W 39-02.75  6/12/2010   Nadia Eke, Holy Name                                
Nationa NFHS: * 44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling HS - TX                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind            
========================================================================================  
Finals                                                                                    
  1 Eke Nadia                 SR Holy Name   MA      41-06.00   41-09.50R  1.6    12.73m  
     39-10.25(0.6) 40-07.50(+0.0) 38-06.75(+0.0) 39-10.75(2.0) 40-05.50(0.9) 41-09.50(1.6)
  2 Mollie Gribbin            JR S. Burlington VT    39-10.00   39-11.50W  0.9    12.17m  
     39-11.50(0.9) 38-08.75(+0.0) FOUL      38-09.75(+0.0) 39-04.50(1.7) 39-06.75(0.5)    
  3 Kaylnn Pitts              SO Woonsocket HS - RI  38-01.25   38-05.00   0.2    11.70m  
     37-07.75(0.8) 36-06.50(+0.0) 37-03.25(0.7) FOUL      37-10.75(1.1) 38-05(0.2)        
  4 Amanda Martin             12 Bristol Central CT  37-04.00   38-04.75   0.7    11.70m  
     37-09.75(0.4) 37-11.25(+0.0) 37-05(+0.0) 37-04.25(1.2) 38-04.75(0.7) 37-02(0.2)      
  5 Vanessa Clerveaux         JR Brockton HS  MA     37-09.00   37-05.75   1.5    11.42m  
     36-09.50(1.0) 35-10.50(0.3) FOUL      36-10(+0.0) 37-05.25(0.7) 37-05.75(1.5)        
  6 Hillary Holmes            11 Exeter HS - NH      37-09.25   36-11.00   0.4    11.25m  
     FOUL      35-00.75(+0.0) 36-11(0.4) 33-11.25(0.3) FOUL                               
  7 Daria Braboy              SR Bay View - RI       36-07.75   36-02.00   0.7    11.02m  
     35-05(1.2) 35-11(1.8) 36-02(0.7) 36-00(0.3) 35-03.25(+0.0) 36-00.50(1.8)             
  8 Emilia Scheemaker         SR Scarborough  ME     35-08.75   36-00.25   0.9    10.97m  
     FOUL      35-09.50(+0.0) 35-02.75(+0.0) 33-08.75(+0.0) 35-07.25(1.2) 36-00.25(0.9)   
  9 Hailey Cox                SR Holyoke Cath MA     36-05.00   35-04.50   1.0    10.78m  
     33-09(+0.0) 34-06(1.0) 35-04.50(1.0)                                                 
 10 Paige McCarthy            11 Bristol Central CT  36-03.50   34-11.50   1.1    10.65m  
     34-08.50(0.3) 34-11.50(1.1) FOUL                                                     
 11 Alexa Eldracher           10 Amity   CT          36-11.00   34-10.25   1.1    10.62m  
     33-11.50(1.0) 34-10.25(1.1) 34-07.75(0.2)                                            
 12 Emily Nice                12 Hanover HS - NH     35-06.75   34-09.00   0.7    10.59m  
     34-09(0.7) 33-05.25(+0.0) 33-04.25(0.3)                                              
 13 Anjelique Cooley          JR Central Falls Hs-Ri 34-01.00   34-06.50   0.2    10.52m  
     33-09.50(1.2) 34-06.50(0.2) FOUL                                                     
 14 Carly Stine               SR S. Burlington VT    35-05.25   34-06.25  +0.0    10.52m  
     34-06.25(+0.0) 34-03.50(+0.0) FOUL                                                   
 15 Molly Tortolani           SR Chariho-Richmond-RI 35-06.75   34-05.75   0.1    10.50m  
     34-05.75(0.1) 33-05.50(0.5) 33-03(1.1)                                               
 16 Heather King              09 Lebanon HS - NH     34-03.75   34-05.00  +0.0    10.49m  
     34-05(+0.0) FOUL      34-04.50(1.6)                                                  
 17 Darian Dailey             JR E.Providence-Ri     35-08.25   34-01.25   2.0    10.39m  
     31-10(+0.0) 32-00.50(+0.0) 34-01.25(2.0)                                             
 18 Alex Jensen               SO Waterville ME       34-10.50   33-10.50  +0.0    10.32m  
     33-07.75(1.1) 33-10.50(+0.0) 32-01.50(0.4)                                           
 19 Tia Jackson               FR Old Town   ME       34-00.50   33-07.50  +0.0    10.24m  
     33-07(1.3) 33-07.50(+0.0) 33-07(0.3)                                                 
 20 Lexi Clavet               SO Edward Little ME    34-05.25   33-04.50   2.0    10.17m  
     32-09.75(0.7) 33-04.50(2.0) 33-01.75(0.5)                                            
 21 Carolyn Benner            JR John Bapst  ME      35-03.25   33-04.00  +0.0    10.16m  
     33-04(+0.0) FOUL      33-01(1.1)                                                     
 22 Kristen Brett             12 Rham CT             35-00.00   33-02.25  +0.0    10.11m  
     31-06.50(+0.0) 32-00.75(+0.0) 33-02.25(+0.0)                                         
 23 Brianna McKinley          11 Moultonborough - NH 33-11.75   32-07.00  +0.0     9.93m  
     32-01.75(0.6) 32-07(+0.0) FOUL                                                       
 24 Autumn Wosencroft         JR Rogers-RI           34-08.25   32-00.25   1.0     9.75m  
     FOUL      31-09.75(0.6) 32-00.25(1.0)                                                
 25 Elizabeth Bassette        SO Woodstock VT        33-06.00   31-11.00  +0.0     9.72m  
     31-11(+0.0) 31-04.50(0.3) 31-11(1.5)        

Event 32  Girls High Jump
===================================================================================
 Opening Height:  5'00" - five alive                                               
 Heights: 5-0, 5-3, 5-5, 5-7, 5-9, 5-                                              
 Second warm up (max 15 min long)                                                  
 before 5-5                                                                        
        Meet: R  6-01  1996        Heather Francis, Dartmouth HS, MA               
  Winner '10: W  5-09  6/12/2010   Moira Cronin, ANDOVER                           
Nationa NFHS: *  6-04  2009        Toni Young, Del City - OK                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Moira Cronin              SR Andover HS MA        5-08.00    5-09.00W     1.75m
  2 Ronea Saunders            12 Lyman Hall  CT       5-08.00   J5-09.00W     1.75m
  3 Dakota Dailey-Harris      JR La Salle - RI        5-09.25    5-07.00      1.70m
  4 Kaylnn Pitts              SO Woonsocket HS - RI   5-07.00    5-05.00      1.65m
  5 Kristen McDonagh          SR Mansfield HS - MA    5-04.00   J5-05.00      1.65m
  6 Tanya Hicks               12 Laconia HS - NH      4-10.00    5-03.00      1.60m
  7 Shelby Strickland         FR Kennebunk  ME        5-02.00   J5-03.00      1.60m
  8 Melissa LaCoste           11 Bish Guertin-NH      5-04.00   J5-03.00      1.60m
  8 Ali Sayles                JR Mt.St.Charls-RI      4-11.00   J5-03.00      1.60m
 10 Jenny Mara                10 Bedford HS - NH      5-04.00    5-00.00      1.52m
 10 Christa Weaver            JR S. Burlington VT     5-03.00    5-00.00      1.52m
 10 Madeline Pacella          10 Keene HS - NH        5-00.00    5-00.00      1.52m
 10 Victoria Rozumek          11 Salem HS - NH        5-06.00    5-00.00      1.52m
 10 Caroline Summa            SR Cheverus  ME         5-02.00    5-00.00      1.52m
 10 Janel Conley              JR Burlington VT        5-06.00    5-00.00      1.52m
 10 Preethi Vaidyanathan      12 South Windsor  CT    5-04.00    5-00.00      1.52m
 10 Lora Manley               12 Coginchaug  CT       5-02.00    5-00.00      1.52m
 10 Catherine Dominick        JR Ponaganset-RI        4-11.00    5-00.00      1.52m
 10 Cayla Leinonen            SR David Prouty  MA     5-02.00    5-00.00      1.52m
 10 Jess Salley               SR Andover HS MA        5-02.00    5-00.00      1.52m
 10 Amy Collins               SO Wachusett MA         5-04.00    5-00.00      1.52m
 10 Elise Pitmon              11 Mt. Mansfield VT     5-02.00    5-00.00      1.52m
 10 Hadlee Coker              SO Falmouth HS - MA     5-02.00    5-00.00      1.52m
 -- Morgan Parrette           12 Griswold  CT         5-02.00         NH           
 -- Leah Dodier               FR Marshwood   ME       5-02.00         NH           
 -- Jen Daley                 SR John Bapst  ME       5-00.00         NH           
 -- Olivia Orrill             11 Glastonbury  CT      5-00.00         NH           
 -- Amber Russell             SR Cumberland Hs-Ri     4-11.00         NH           
 -- Claire Scoon              11 Coe-Brown - NH       4-10.00         NH           
 -- Naomi Koliba              11 Harwood VT           4-11.00         NH           
 -- Olivia Burke              09 Salem HS - NH        4-10.00         NH           
 -- Hillary Holmes            11 Exeter HS - NH       4-10.00         NH           
 -- Andrea Trudeau            FR Colchester HS - VT   4-09.00         NH           
 -- Brittany Leafe            SR St. Johnsbury VT     4-11.00         NH         

Event 33  Girls Shot Put
===================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                       
 One (1) warm up put between flights.                                              
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                   
        Meet: R 51-06.50  2008        Becky O'Brien, Greely      ME                
  Winner '10: W 45-00.50  6/12/2010   Rachel Aliotta, CHESHIRE                     
Nationa NFHS: * 54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak HS - TX             
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Courtney Williams         SR New Bedford HS MA   43-00.75   42-07.50     12.99m
      42-07.50  40-08.50  FOUL  FOUL  39-03.50  39-08                              
  2 Cherraine Davis           11 Southington CT      40-10.00   42-06.25     12.96m
      39-04  40-10  41-04.75  41-03  42-06.25  39-09.75                            
  3 Cathy Liebowitz           12 Lebanon HS - NH     40-02.00   40-01.50     12.23m
      36-03  39-08  40-01.50  37-11  38-04  37-08.50                               
  4 Elizabeth Bashir          12 Waterford   CT      39-09.00   39-11.50     12.17m
      36-05  38-02  38-00.75  36-09.25  39-03  39-11.50                            
  5 Kelly Myers               12 Coventry   CT       38-04.25   39-08.75     12.10m
      39-08.75  38-05.50  FOUL  38-09.25  38-04  39-01.25                          
  6 Jenna Serunian            JR Falmouth  ME        38-07.50   39-04.50     12.00m
      36-10.75  34-08.75  37-11.50  39-04.50  FOUL  FOUL                           
  7 Natasha Griffith          12 Ledyard  CT         37-11.50   39-04.00     11.98m
      35-08  39-03.25  39-04  FOUL  FOUL  37-09                                    
  8 Lyssa Winslow             12 Londonderry HS - NH 39-05.50   38-09.25     11.81m
      34-07.50  37-07.50  37-08.75  37-07  38-09.25  38-05.75                      
  9 Stephanie White           JR Billerica MA        38-02.25   37-01.50     11.31m
      35-01  35-10.25  37-01.50                                                    
 10 Brittany Green            SR Lunenburg  MA       36-01.50   37-00.25     11.28m
      37-00.25  PASS  35-01.50                                                     
 11 Randi London              SR Mt. Ararat ME       37-02.50   36-10.50     11.23m
      36-06.25  36-10.50  36-09                                                    
 12 Isabella Stuopis          11 Souhegan HS - NH    38-05.00  J36-10.50     11.23m
      34-10.50  36-10.50  36-04.75                                                 
 13 Sabrina Silva             SO Mahar MA            37-11.00   36-09.00     11.20m
      35-09  36-09  36-06.75                                                       
 14 Katie Sparks              SR Falmouth  ME        36-07.25   36-04.00     11.07m
      36-04  35-10.50  36-02                                                       
 15 Abigail Huntress          SR Thornton   ME       37-10.50   36-02.00     11.02m
      34-04  36-02  35-07                                                          
 16 Julianah Adejuyigbe       10 Merrimack Val-NH    36-09.00   36-00.00     10.97m
      32-05.50  32-09  36-00                                                       
 17 Tara Lee                  11 Sheehan CT          38-00.00   35-11.50     10.96m
      35-11.50  35-07.50  34-02.50                                                 
 18 Liz Provost               JR Hoosac Valley MA    36-01.25   35-05.25     10.80m
      34-05  35-05.25  35-00                                                       
 19 Riley Blankenship         JR Lyndon VT           32-09.00   35-03.00     10.74m
      FOUL  33-06.75  35-03                                                        
 20 Janel Conley              JR Burlington VT       35-11.00  J35-03.00     10.74m
      35-03  32-11.50  33-06                                                       
 21 Katherine Simon           10 Amity   CT          39-02.00   35-02.00     10.71m
      35-02  35-01  34-05.25                                                       
 22 Alley Savioli             09 Coe-Brown - NH      36-06.50   34-10.50     10.62m
      33-09.25  33-05.50  34-10.50                                                 
 23 Aleide Fernandes          SR Central Falls Hs-Ri 39-00.00   34-09.50     10.60m
      32-06.50  FOUL  34-09.50                                                     
 24 Isabella Esposito         JR Essex VT            32-06.50   33-08.00     10.26m
      33-06.50  33-08  32-03                                                       
 25 Aimee Jean Lambert        11 Manch. Centr- NH    36-04.50   33-04.50     10.17m
      33-00.50  33-04.50  FOUL                                                     
 26 Briana Moore              SR Lisbon   ME         33-05.00   31-11.00      9.72m
      31-01.25  31-11  30-03.75                                                    
 27 Victoria Ebert            FR Exeter-W.Gr.-RI     33-01.00   31-05.50      9.58m
      29-07  30-07.75  31-05.50                                                    
 28 Katy Ebner                12 Pinkerton - NH      36-04.50   31-01.50      9.48m
      31-01.50  30-08.50  FOUL                                                     
 29 Naloti Palma              JR Westborough MA      36-10.00   30-06.75      9.31m
      FOUL  FOUL  30-06.75                                                         
 30 Amanda Battiest           FR Springfield HS - VT 31-08.00   30-04.25      9.25m
      30-01  30-04.25  29-10.50                                                    
 31 Samantha Pornelos         JR Hartford VT         32-02.50   29-10.50      9.10m
      29-03  29-10.50  28-03.50           

Event 34  Girls Javelin Throw
===================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                       
 One (1) warm up throw between flights.                                            
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                   
        Meet: R 149-06  2008        Danika Ham, Somersworth   NH                   
  Winner '10: W 136-04  6/12/2010   Keila Grigware, Biddeford  ME                  
Nationa NFHS: * 172-08  2005        Rachel Yurkovich, Newberg HS - OR              
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 Krista Vincent            12 Somersworth NH        137-07     138-08W    42.26m
      119-07  126-05  122-07  123-01  128-00  138-08                               
  2 Nicole Genard             JR Somerville HS  MA     131-09     131-10     40.18m
      124-10  124-02  120-11  104-03  122-10  131-10                               
  3 Meghan McHugh             JR North Attleb MA       141-02     124-02     37.84m
      123-10  108-03  117-09  124-02  123-08  107-10                               
  4 Megan Lester              10 Tolland CT            120-02     123-00     37.49m
      97-03  107-03  123-00  106-06  115-05  104-09                                
  5 Moriah Morton             10 Lebanon HS - NH       112-02     119-11     36.55m
      117-10  117-01  106-01  109-07  87-03  119-11                                
  6 Tilly Taylor              SR Frontier  MA          129-08     119-02     36.32m
      104-00  109-04  118-01  119-02  111-11  108-08                               
  7 Keila Grigware            SR Biddeford  ME         131-10     117-08     35.86m
      108-11  106-02  114-04  117-08  FOUL  117-00                                 
  8 Kaitlyn Morneweck         SR Burlington HS - MA    128-11     115-02     35.10m
      FOUL  115-02  FOUL  FOUL  FOUL  108-07                                       
  9 Ellie Gravitte            10 Ridgefield  CT        131-08     113-05     34.56m
      113-05  112-05  109-10                                                       
 10 Elyse Rubchinuk           11 Newport HS - NH       124-11     113-04     34.54m
      113-04  88-03  89-02                                                         
 11 Frankie Lally             SR Edward Little ME      119-00     111-09     34.06m
      111-09  103-09  98-10                                                        
 12 Allyson LaPorte           11 New Milford  CT       119-00     110-06     33.68m
      110-06  110-02  105-03                                                       
 13 Kara Duffy                11 Dover HS - NH         122-09     108-00     32.91m
      108-00  FOUL  107-02                                                         
 14 Meghan Millspaugh         12 Somersworth NH        123-09     106-04     32.41m
      FOUL  91-04  106-04                                                          
 15 Rachel Basso              JR E. Greenwich- RI      114-06     105-08     32.20m
      98-08  105-08  100-09                                                        
 16 Jenn Tenczar              JR Chicopee HS MA        125-02     103-03     31.47m
      103-03  97-08  96-04                                                         
 17 Megan Perrin               9 Watertown CT          118-06     102-02     31.14m
      101-08  102-02  98-03                                                        
 18 Anna Grant                12 Exeter HS - NH        121-01     102-00     31.08m
      98-10  100-08  102-00                                                        
 19 Morgan Copp               SR Poland  ME            110-06     101-07     30.96m
      100-09  FOUL  101-07                                                         
 20 Yafatou Badji             12 Mt. Mansfield VT      102-06      97-08     29.76m
      87-09  97-08  87-00                                                          
 21 Riley Blankenship         JR Lyndon VT             112-08      96-04     29.36m
      96-04  FOUL  91-05                                                           
 22 Rachel Zajchowski         11 Mt. Mansfield VT       99-08      92-11     28.32m
      92-01  92-11  FOUL                                                           
 23 Amberle Bennett           SR Seacoast  ME          106-07      91-04     27.83m
      83-08  90-08  91-04                                                          
 24 Hailey Burkhart           12 Mt. Mansfield VT      104-07      91-00     27.73m
      85-06  89-02  91-00                                                          
 25 Baillie Axelson           SR Bonny Eagle ME        102-06      90-08     27.63m
      84-10  83-02  90-08                                                          
 26 Analies Dyjak             SO Orono  ME             103-04      88-09     27.05m
      FOUL  88-09  86-00                                                           
 27 Elizabeth Qua             JR Bell. Fre Ac. VT       99-08      87-03     26.59m
      87-03  81-02  86-10                                                          
 28 Cassandra Gustafson       SR Tolman - RI           101-01      86-02     26.26m
      80-11  86-02  84-01                                                          
 29 Aishu Nambiar             SO Ponaganset-RI         107-03      82-00     24.99m
      76-07  82-00  61-07                                                          

Event 35  Boys Triple Jump
======================================================================================== 
 Top eight (8) to the final.                                                             
 One (1) warm up jump between flights.                                                   
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                         
        Meet: R 50-01.50  1994        Robert Howard, Shea HS, Pawtucket, RI              
  Winner '10: W    47-09  6/12/2010   Craig Amado, Central                               
Nationa NFHS: * 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Passadena Muir HS - CA           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           
======================================================================================== 
Finals                                                                                   
  1 Amanze Williams           12 Naugatuck CT        46-08.00   46-07.00   NWI    14.19m 
     43-09(NWI) 44-09.75(NWI) 45-05.50(NWI) 46-04.25(NWI) 45-02.75(NWI) 46-07(NWI)       
  2 Nick Athanasopoulos       12 Monadnock - NH      44-11.25   46-01.00   NWI    14.04m 
     43-00.25(NWI) 44-11.75(-0.5) 44-02.25(NWI) 44-11(NWI) FOUL      46-01(NWI)          
  3 Tor Dworshak              SR Burlington VT       46-00.25   45-04.50   NWI    13.83m 
     45-04.50(NWI) 45-01.75(NWI) 45-00(NWI) 44-06.25(NWI) 44-07.50(NWI) 44-07.75(NWI)    
  4 Jasper McCoy              SR Sci-Tech  MA        44-09.50   45-03.50   NWI    13.80m 
     44-06.50(+0.0) 44-04.75(NWI) 43-00(NWI) 43-07(NWI) 44-02.75(NWI) 45-03.50(NWI)      
  5 Jake Scinto               11 Cheshire  CT        47-05.00   45-00.50   NWI    13.72m 
     45-00.50(NWI) 44-02.25(NWI) 39-08(NWI) 42-01.75(NWI) 44-10.50(NWI) 44-08.50(NWI)    
  6 Michael Lee               12 New London CT       47-01.00   44-11.25   NWI    13.69m 
     44-06.25(NWI) 44-02(NWI) FOUL      43-07(NWI) 44-00(NWI) 44-11.25(NWI)              
  7 Gregory Andrade           12 Windsor  CT         44-07.00   44-02.25  -0.3    13.46m 
     41-00.75(NWI) 42-06.75(NWI) 44-02.25(-0.3) 42-05.25(NWI) 42-09.50(NWI) 43-11.25(NWI)
  8 David Karabinos           10 Amity   CT          45-07.50   43-06.25   NWI    13.26m 
     43-06.25(NWI) FOUL      43-00.75(NWI) 41-08.25(NWI) FOUL      42-11.50(NWI)         
  9 Ryan Rei                  JR Cumberland Hs-Ri    44-05.75   43-04.50   NWI    13.22m 
     FOUL      41-08.25(NWI) 43-04.50(NWI)                                               
 10 Colby Cunningham          JR Independent VT      43-05.50   42-09.50   NWI    13.04m 
     42-05(NWI) 42-09.50(NWI) 40-09(NWI)                                                 
 11 Garfield Douglas          SR Bish Feehan MA      43-10.50   42-02.00   NWI    12.85m 
     40-11(NWI) 42-02(NWI) FOUL                                                          
 11 Denzel Washington         12 Sacred Heart  CT    44-05.00   42-02.00   NWI    12.85m 
     41-03.25(NWI) FOUL      42-02(NWI)                                                  
 13 Ben Shaw                  JR South Kingstown-RI  44-00.75   41-05.25   NWI    12.63m 
     41-05.25(NWI) PASS      PASS                                                        
 14 Julian Hubbard            JR Cony   ME           42-06.75   41-02.75   NWI    12.56m 
     FOUL      41-02.75(NWI) 39-02.50(NWI)                                               
 15 Jessie Charette           SR Woonsocket HS - RI  42-06.00   41-02.25   NWI    12.55m 
     41-02.25(NWI) 41-00.75(NWI) 41-02.25(NWI)                                           
 16 Tyson Goodale             JR Bonny Eagle ME      43-11.50   40-10.00   NWI    12.44m 
     40-01.50(NWI) 40-10(NWI) 39-09.25(NWI)                                              
 17 Adam Berger               12 Concord HS - NH     40-07.00   40-06.75   NWI    12.36m 
     40-06.75(NWI) 38-05.50(NWI) 39-07.25(NWI)                                           
 18 divon baily               JR Rogers-RI           42-06.75   40-03.25   NWI    12.27m 
     40-03.25(NWI) FOUL      FOUL                                                        
 19 Trent Depina              SR E.Providence-Ri     44-08.50   40-01.25   NWI    12.22m 
     39-11.75(NWI) FOUL      40-01.25(NWI)                                               
 20 John Cioffredi            09 Lebanon HS - NH     41-09.00   40-00.00   NWI    12.19m 
     FOUL      40-00(NWI) 39-10.75(NWI)                                                  
 21 Alexander Joyce           JR Burlington VT       42-02.75   39-05.00   NWI    12.01m 
     39-05(NWI) 38-09.75(NWI) FOUL                                                       
 22 Paxton Reed               SO Brattleboro VT      41-07.00   39-02.75   NWI    11.95m 
     FOUL      38-08(NWI) 39-02.75(NWI)                                                  
 23 Lawrence Warwick          SO Coventry HS - RI    42-03.50   38-08.25   NWI    11.79m 
     38-08.25(NWI) FOUL      38-06.75(NWI)                                               
 24 Dylan Pelletier           11 Rivendell HS - VT   40-11.00   38-07.00   NWI    11.76m 
     37-11(NWI) 38-07(NWI) 35-07(NWI)                                                    

Event 36  Boys Discus Throw
===================================================================================
 Top eight (8) to the final.                                                       
 One (1) warm up throw between flights.                                            
 2nd warm up (max 15 min long) before last two (2) best flights.                   
        Meet: R 190-02  1979        Alan Baginski, Classical HS, Prov., RI         
  Winner '10: W 175-07  6/12/2010   Drew Tallman, BC HIGH                          
Nationa NFHS: * 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS - CO              
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals                                                                             
  1 John Wlasuk               12 Newtown  CT           177-00     179-10W    54.81m
      176-02  FOUL  156-10  179-10  FOUL  FOUL                                     
  2 Jeremy Octeau             JR Westerly-RI           167-00     172-08     52.62m
      163-10  168-00  FOUL  172-08  FOUL  FOUL                                     
  3 Brian Sullivan            JR Hingham HS  MA        167-10     162-06     49.53m
      159-09  FOUL  FOUL  162-06  161-07  FOUL                                     
  4 Christopher Ackell        12 Brookfield   CT       158-06     162-04     49.47m
      161-10  FOUL  FOUL  162-04  FOUL  152-03                                     
  5 Matt Thompson             SR Clinton  MA           161-02     153-10     46.88m
      FOUL  153-10  143-09  148-03  153-08  148-11                                 
  6 Ryan Mills                12 Exeter HS - NH        155-03     153-09     46.86m
      FOUL  153-09  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL                                         
  7 Sean Enos                 SR St. John Prep MA      155-10     153-06     46.78m
      FOUL  FOUL  150-09  153-03  153-06  FOUL                                     
  8 Brandon Koch              12 Windham  CT           147-03     147-05     44.93m
      FOUL  147-05  132-03  143-00  FOUL  142-01                                   
  9 Jack Stone                SR Hingham HS  MA        150-07     146-08     44.70m
      146-08  FOUL  FOUL                                                           
 10 Declan Wirzburger         SR Whitman-Hans MA       152-10     146-04     44.60m
      145-11  146-04  FOUL                                                         
 11 Thomas Fuller             12 Harwood VT            145-04     146-02     44.55m
      FOUL  FOUL  146-02                                                           
 12 Christian Lavoie          SR Old Rochester MA      142-08     146-00     44.50m
      FOUL  135-00  146-00                                                         
 13 Taylor Tambis             12 Amity   CT            146-11     145-11     44.47m
      138-09  145-11  138-02                                                       
 14 Mike Benson               12 Woodsville HS - NH    148-05     145-05     44.32m
      145-05  127-09  FOUL                                                         
 15 John Greenhalgh           SR Ponaganset-RI         149-06     141-10     43.23m
      FOUL  135-04  141-10                                                         
 16 Kevin Conway              JR Westerly-RI           156-05     139-11     42.64m
      139-11  FOUL  130-10                                                         
 17 Shane Corbett             JR Bonny Eagle ME        139-00     137-07     41.93m
      FOUL  FOUL  137-07                                                           
 18 Dylan Webster             SR Belfast  ME           144-10     137-03     41.83m
      137-02  FOUL  137-03                                                         
 19 Tim McCain                12 Exeter HS - NH        142-05    J137-03     41.83m
      137-03  129-10  135-06                                                       
 20 Travis Hutchins           SR Winthrop  ME          140-07     136-01     41.47m
      131-02  132-11  136-01                                                       
 21 Michael Burgess           SR Greely    ME          147-06     135-09     41.37m
      135-09  131-03  116-08                                                       
 22 Cam Woodford              SR Poland  ME            142-05     134-06     40.99m
      127-00  128-07  134-06                                                       
 23 Ben Keach                 12 Exeter HS - NH        145-04     132-03     40.30m
      FOUL  132-02  132-03                                                         
 24 Hogan Smith               SR Colchester HS - VT    128-09     131-10     40.18m
      117-09  112-02  131-10                                                       
 25 Okephief Robinson         SR Winooski  VT          130-10     130-07     39.80m
      130-07  FOUL  FOUL                                                           
 26 Kyle Ducharme             JR Hazen VT              140-05     128-10     39.26m
      FOUL  128-10  FOUL                                                           
 27 Eric Milligan             12 White Mtns - NH       140-08     127-09     38.93m
      FOUL  113-10  127-09                                                         
 28 Franco Serrao             12 Wethersfield  CT      139-06     127-08     38.91m
      127-08  FOUL  FOUL                                                           
 29 James Dushkewich          SR Mt.St.Charls-RI       135-11     126-10     38.65m
      97-09  125-03  126-10                                                        
 30 Tristan Long              SR St. Johnsbury VT      130-09     113-10     34.69m
      109-06  113-10  FOUL                                                         
 31 Cody Smith                12 New Milford  CT       140-09     111-02     33.88m
      FOUL  111-02  FOUL                                                           
 32 Andrew Barrows            JR Essex VT              120-10     110-11     33.80m
      FOUL  110-11  FOUL                                                           
 -- Kenneth Zahner            SR Lawrence  ME          138-02       FOUL           
      FOUL  FOUL  FOUL             
Post to:  
Post as: 
History for New England High School Outdoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1   2 23  
2012 1   1    
2011 1   1    
2009 1   1    
2008 1   1