Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Vince Whibbs Invitational

Published by
Matt   on Mar 19 2011, 07:33 PM
Vince Whibbs Invitational - Mar 19, 2011
Pensacola, FL, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Poe, Derrick 12 Tate 11.25 nwi 1 10
2 Black, Ladearick 11 Pensacola 11.44 nwi 1 8
3 Brooks, Gary 12 Booker T. Washin 11.47 nwi 1 6
4 Johnson, Quan 12 Pensacola 11.52 nwi 1 5
5 Suggs, Trebian 10 Pine Forest 11.61 nwi 1 4
6 Etheredge, Michael 12 West Florida HS 11.62 nwi 1 3
7 EARLEY, AARON 11 Pine Forest 11.68 nwi 1 2
8 Mixon, Latravia 12 Escambia 12.64 nwi 1 1
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Brooks, Gary 12 Booker T. Washin 11.08 nwi 1  
2 Black, Ladearick 11 Pensacola 11.09 nwi 1  
3 Johnson, Quan 12 Pensacola 11.16 nwi 2  
4 Suggs, Trebian 10 Pine Forest 11.25 nwi 2  
5 Poe, Derrick 12 Tate 11.31 nwi 3  
6 Etheredge, Michael 12 West Florida HS 11.33 nwi 1  
7 Mixon, Latravia 12 Escambia 11.44 nwi 3  
8 EARLEY, AARON 11 Pine Forest 11.51 nwi 3  
9 Jones, Jalen 11 West Florida HS 11.74 nwi 1  
10 Hawthorne, Michael 11 Choctawhatchee 11.95 nwi 2  
11 Harrison, Dennis 12 Northside Christ 11.97 nwi 2  
12 Simpson, Aaron 11 Escambia 12.00 nwi 2  
13 Funderburk, Dejon 10 Booker T. Washin 12.18 nwi 3  
14 Walton, Cleotis 11 Tate 12.19 nwi 2  
15 Burdy, Antone   Northside Christ 12.38 nwi 3  
16 Lemay, Josh 10 Choctawhatchee 12.51 nwi 3  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lewis, D'Anthony 12 Escambia 23.00 nwi 1 10
2 Purifoy, Loucheiz 12 Pine Forest 23.06 nwi 1 8
3 Lee, Aaron 10 Pine Forest 23.36 nwi 1 6
4 Johnson, Quan 12 Pensacola 23.56 nwi 1 5
5 Dees, Josh 12 Tate 23.59 nwi 1 4
6 Lee, Lawerence 9 West Florida HS 23.95 nwi 1 3
7 Riley, Devonte 11 Pensacola 23.97 nwi 1 2
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Mixon, Latravia 12 Escambia 22.84 nwi 3  
2 Lewis, D'Anthony 12 Escambia 22.97 nwi 2  
3 Purifoy, Loucheiz 12 Pine Forest 23.02 nwi 1  
4 Dees, Josh 12 Tate 23.38 nwi 3  
5 Lee, Aaron 10 Pine Forest 23.43 nwi 3  
6 Johnson, Quan 12 Pensacola 23.49 nwi 2  
7 Lee, Lawerence 9 West Florida HS 24.05 nwi 2  
8 Riley, Devonte 11 Pensacola 24.05 nwi 3  
9 Merritt, Raheem 10 Choctawhatchee 24.15 nwi 3  
10 Wilson, Javaris 12 West Florida HS 24.16 nwi 1  
11 Harrison, Dennis 12 Northside Christ 24.19 nwi 1  
12 Campbell, Kavonte 11 Booker T. Washin 24.38 nwi 1  
13 Hartley, Keenan 10 Choctawhatchee 24.51 nwi 2  
14 Strickland, Aaron 11 Booker T. Washin 24.75 nwi 2  
15 Johnson, Hunter 9 Tate 26.13 nwi 1  
16 Reynolds, Darren 11 Pensacola Cathol 26.19 nwi 3  
17 Schemmer, Sam 10 Northside Christ 26.77 nwi 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lewis, D'Anthony 12 Escambia 50.04 1 10
2 Walker, Kameron 12 Escambia 50.35 1 8
3 Etheredge, Michael 12 West Florida HS 50.72 1 6
4 Fountain, Cole 11 Pine Forest 51.73 1 5
5 Bush, Shaquille 11 Pensacola 52.49 1 4
6 Carter, Devin 11 Pensacola 52.88 2 3
7 Keefe, Max 11 Choctawhatchee 53.24 1 2
8 Thomas, Michael 10 Booker T. Washin 53.90 2 1
9 Russell, Trevor 10 Choctawhatchee 54.28 2  
10 Legg, Keshawn 11 Pine Forest 55.47 2  
11 Hartley, Kevin 9 West Florida HS 55.93 2  
12 Johnson, Dezarian 9 Tate 55.99 3  
13 Thomas, Alex 10 Northside Christ 58.21 3  
14 Campbell, Kavonte 11 Booker T. Washin 58.70 1  
15 Reynolds, Darren 11 Pensacola Cathol 1:00.14 2  
16 Crist, John 10 Northside Christ 1:02.49 3  
17 Payne, Christopher 9 Tate 1:03.89 3  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Neal, Aaron 12 West Florida HS 2:00.09 1 10
2 Mann, Robert 12 Navarre 2:04.05 1 8
3 Larson, Ryan 11 Booker T. Washin 2:04.24 1 6
4 Fricke, Peter 12 Booker T. Washin 2:05.00 1 5
5 Blum, Deke 12 Escambia 2:05.71 1 4
6 Hinton, Alvin 11 Pensacola 2:05.72 1 3
7 Nelms, Marcel 11 Pine Forest 2:06.32 1 2
8 Elliott, Kenneth 10 Tate 2:08.16 1 1
9 Beck, Trent 10 Navarre 2:08.44 1  
10 Chope, Jack 9 Pensacola Cathol 2:14.38 1  
11 Nelson, Devon 11 Pensacola Cathol 2:14.39 1  
12 Cochran, Kyle 9 West Florida HS 2:20.91 1  
13 Teed, Jacob 10 Northside Christ 2:21.51 1  
14 Harris, Micheal 10 Tate 2:23.44 1  
15 Duran, Genaro 11 Choctawhatchee 2:23.86 1  
16 Calhoun, Lavares 10 Escambia 2:27.17 1  
17 Johnson, Kody 10 Northside Christ 2:27.36 1  
18 Moore, Raheem 11 Pensacola 2:29.47 1  
19 Moton, Quinten 9 Choctawhatchee 2:32.01 1  
20 Kemp, Micah 8 Jay 2:32.99 1  
-- Dalton, Dominic 12 Pine Forest DNF 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kotick, Jacob 11 Booker T. Washin 4:27.27 1 10
2 Mann, Robert 12 Navarre 4:29.65 1 8
3 Haden, Cody 12 Navarre 4:35.45 1 6
4 Kowalski, Roman 12 Pensacola Cathol 4:37.75 1 5
5 Clark, Alec 10 West Florida HS 4:42.01 1 4
6 Arnold, Thomas 12 Booker T. Washin 4:45.92 1 3
7 Van Steenbergen, D 10 Choctawhatchee 4:50.43 1 2
8 Engel, Daniel 11 Pensacola Cathol 4:52.39 1 1
9 Lucio, Jesse 12 West Florida HS 5:03.17 1  
10 Teed, Jacob 10 Northside Christ 5:10.84 1  
11 Holifield, Tony 10 Escambia 5:19.18 1  
12 Simmons, Thomas 11 Tate 5:23.82 1  
13 Cowan, Sam 12 Northside Christ 5:28.21 1  
14 Mejias, Brandon 12 Escambia 5:32.60 1  
15 Moton, Quinten 9 Choctawhatchee 5:33.11 1  
16 Johnson, Joshua 11 Pensacola 5:38.55 1  
17 Harrison, Philip 11 Tate 5:52.02 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bordelon, Ian 12 Booker T. Washin 10:03.31 1 10
2 Haden, Cody 12 Navarre 10:09.93 1 8
3 Kotick, Jacob 11 Booker T. Washin 10:27.41 1 6
4 Ricketts, Anthony 12 Pensacola Cathol 10:37.64 1 5
5 Kerrigan, Alex 11 Pensacola Cathol 10:41.19 1 4
6 Van Steenbergen, D 10 Choctawhatchee 11:03.54 1 3
7 Sortino, Austin 9 West Florida HS 11:26.40 1 2
8 Clark, Alec 10 West Florida HS 11:26.95 1 1
9 Butler, Jackson 10 Northside Christ 11:49.24 1  
10 Carlson, Jeremy 9 Northside Christ 11:57.84 1  
11 Simmons, Thomas 11 Tate 12:41.41 1  
12 Bothwell, Kenny 10 Pensacola 12:52.80 1  
13 Johnson, Joshua 11 Pensacola 13:04.10 1  
14 Kemp, Micah 8 Jay 13:17.88 1  
15 Summitt, Garrett 9 Tate 13:34.61 1  
16 Russell, Alex 10 Choctawhatchee 13:44.78 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Javaris 12 West Florida HS 15.20 1 10
2 Anderson, Spencer 12 Crestview 15.39 1 8
3 Sumler, Jarvis 11 Pensacola 15.98 1 6
4 Borders, Devin 11 Choctawhatchee 16.08 1 5
5 Thomas, Tredarious 12 Pine Forest 16.69 1 4
6 Sinkfield, Ja'Paul 10 Pensacola Cathol 18.14 1 3
7 Streeter, Derek 10 Pensacola 18.44 1 2
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Wilson, Javaris 12 West Florida HS 14.93 1  
2 Anderson, Spencer 12 Crestview 15.19 2  
3 Sumler, Jarvis 11 Pensacola 15.80 2  
3 Borders, Devin 11 Choctawhatchee 15.80 1  
5 Thomas, Tredarious 12 Pine Forest 16.20 1  
6 Sinkfield, Ja'Paul 10 Pensacola Cathol 16.31 1  
7 Nydam, Seth 12 Navarre 16.45 2  
8 Streeter, Derek 10 Pensacola 16.93 1  
9 Showalter, John 11 Northside Christ 17.16 2  
10 Thortan, Kelby 12 West Florida HS 17.18 2  
11 Jekel, Kobi 10 Northside Christ 17.65 2  
12 Floyd, Garrison 9 Choctawhatchee 17.69 1  
13 Snyder, Joseph 9 Pensacola Cathol 21.24 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anderson, Spencer 12 Crestview 38.99 1 10
2 Thomas, Tredarious 12 Pine Forest 40.30 1 8
3 Sport, Hunter 11 West Florida HS 40.32 1 6
4 Nydam, Seth 12 Navarre 40.59 1 5
5 Borders, Devin 11 Choctawhatchee 42.08 1 4
6 Sumler, Jarvis 11 Pensacola 42.37 1 3
7 Thortan, Kelby 12 West Florida HS 42.59 1 2
8 Gibson, Elston 12 Pensacola 57.59 1 1
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Anderson, Spencer 12 Crestview 40.69 2  
2 Thomas, Tredarious 12 Pine Forest 40.77 1  
3 Gibson, Elston 12 Pensacola 40.79 1  
4 Borders, Devin 11 Choctawhatchee 40.96 2  
5 Sumler, Jarvis 11 Pensacola 41.12 2  
6 Sport, Hunter 11 West Florida HS 41.14 2  
7 Thortan, Kelby 12 West Florida HS 42.07 1  
8 Nydam, Seth 12 Navarre 42.18 1  
9 Sinkfield, Ja'Paul 10 Pensacola Cathol 42.93 2  
10 Dailey, Kevin 11 Pine Forest 43.77 1  
11 Coleman, Tre 11 Booker T. Washin 44.79 1  
12 Rickett, Zack 10 Booker T. Washin 45.09 1  
13 Jekel, Kobi 10 Northside Christ 45.19 1  
14 Showalter, John 11 Northside Christ 47.80 2  
15 Floyd, Garrison 9 Choctawhatchee 48.79 2  
16 Snyder, Joseph 9 Pensacola Cathol 57.58 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pine Forest 42.74 1 10
2 Relay Team   Pensacola 42.76 1 8
3 Relay Team   Booker T. Washin 43.32 1 6
4 Relay Team   Tate 44.09 1 5
5 Relay Team   West Florida HS 44.42 1 4
6 Relay Team   Choctawhatchee 44.82 1 3
7 Relay Team   Escambia 45.71 1 2
8 Relay Team   Pensacola Christ 46.73 1 1
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Etheredg, Neal,
Sport, Wilson
  West Florida HS 3:26.78 1 10
2 Dalton, Thomas,
Nelms, Lee
  Pine Forest 3:29.28 1 8
3 Bush, Carter,
Hinton, Sumler
  Pensacola 3:30.54 1 6
4 Borders, Bryant,
Keefe, Russell
  Choctawhatchee 3:38.18 1 5
5 Maltbia, James,
Strickla, Thomas
  Booker T. Washin 3:45.61 1 4
6 Kowalski, Nelson,
Smiley, Sinkfiel
  Pensacola Cathol 3:47.86 1 3
7 Jekel, Showalte,
Phillips, Thomas
  Pensacola Christ 3:59.41 1 2
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Neal, Sport,
Lucio, Clark
  West Florida HS 8:18.29 1 10
2 Nydam, Mann,
Beck, Haden
  Navarre 8:34.57 1 8
3 Fricke, Arnold,
Larson, Bordelon
  Booker T. Washin 8:59.70 1 6
4 Cowan, Butler,
Teed, Crist
  Pensacola Christ 9:19.36 1 5
5 Grace, Bonham,
Cramer, Harris
  Tate 9:22.75 1 4
6 Livingst, Duran,
Noble, West
  Choctawhatchee 9:47.26 1 3
7 Bothwell, Bush,
Hinton, Moore
  Pensacola 9:59.85 1 2
8 Mongeau, Bromen,
Byrd, Stersic
  Pensacola Cathol 10:18.20 1 1
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Droogsma, Austin 10 Gulf Breeze 48-09.25(14.87m) 1 10
2 Snider, Charles 12 Pensacola 47-03.00(14.40m) 1 8
3 Thortan, Kelby 12 West Florida HS 45-05.50(13.86m) 1 6
4 Kirkland, Tevin 12 Pine Forest 43-10.00(13.36m) 1 5
5 Johnson, Javarius 12 Pensacola 43-00.75(13.13m) 1 4
6 Williams, Willie 12 Escambia 42-03.00(12.88m) 1 3
7 Fernando, Joe 10 West Florida HS 41-08.50(12.71m) 1 2
8 Waid, Austin 12 Escambia 41-05.50(12.64m) 1 1
9 Richardson, Whitne 12 Booker T. Washin 41-03.50(12.59m) 1  
10 Gardner, JonDarius 10 Pine Forest 40-10.00(12.45m) 1  
11 Reymolds, Phillip 11 Pensacola Cathol 37-04.50(11.39m) 1  
12 Harris, Christophe 12 Tate 36-10.00(11.23m) 1  
13 Irby, James 12 Booker T. Washin 36-02.50(11.04m) 1  
14 Franklin, Jarmen 12 Tate 35-05.50(10.81m) 1  
15 Johnson, Stephen 11 Pensacola Cathol 35-02.75(10.74m) 1  
16 Santjer, Tyler 10 Choctawhatchee 32-08.25(9.96m) 1  
17 Wilson, Ryan 10 Choctawhatchee 30-06.00(9.30m) 1  
18 Bryant, Kyle 12 Northside Christ 30-01.75(9.19m) 1  
19 Keyhani, Armand 9 Northside Christ 27-07.50(8.42m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Droogsma, Austin 10 Gulf Breeze 156-10(47.80m) 1 10
2 Fain, Sam 12 West Florida HS 141-00.50(42.99m) 1 8
3 Finau, Sifa 10 Northside Christ 126-02(38.46m) 1 6
4 Kirkland, Tevin 12 Pine Forest 125-00(38.10m) 1 5
5 Bryant, James 12 Pensacola 122-05(37.31m) 1 4
6 Richardson, Whitne 12 Booker T. Washin 122-01(37.21m) 1 3
7 Crews, Addonise 10 Booker T. Washin 117-03(35.74m) 1 2
8 Waid, Austin 12 Escambia 112-07.50(34.33m) 1 1
9 Stolsig, Jorgen 11 West Florida HS 111-05.50(33.97m) 1  
10 Sellers, Ben 12 Pensacola 110-04(33.63m) 1  
11 Bryant, Kyle 12 Northside Christ 108-02.50(32.98m) 1  
12 Doughty, Ryan 12 Pensacola Cathol 107-04.50(32.73m) 1  
13 Heddon, Jacob 12 Tate 102-01.50(31.13m) 1  
14 Clemmons, Tevin 12 Pensacola Cathol 101-05(30.91m) 1  
15 Cowell, Dequan 10 Pine Forest 99-08.50(30.39m) 1  
16 Sparks, Antonio 11 Escambia 94-02(28.70m) 1  
17 Howard, Kyle 12 Tate 83-10(25.55m) 1  
-- Santjer, Tyler 10 Choctawhatchee FOUL(--) 1  
-- Wilson, Ryan 10 Choctawhatchee FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fountain, Cole 11 Pine Forest 6-08.00(2.03m) 1 10
2 Watts, Shamare 12 Escambia 6-02.00(1.88m) 1 8
3 Brooks, Gary 12 Booker T. Washin 6-02.00(1.88m) 1 6
4 Seals, Devaun 10 Pine Forest 6-00.00(1.83m) 1 5
5 Warren, Reggie 10 Pensacola 6-00.00(1.83m) 1 4
6 Watson, Julius 12 Tate 5-10.00(1.78m) 1 3
7 Streeter, Derek 10 Pensacola 5-10.00(1.78m) 1 2
8 Smith, Demetrius 10 West Florida HS 5-10.00(1.78m) 1 1
11 Lee, Lawerence 9 West Florida HS 5-06.00(1.68m) 1  
11 Funderburk, Dejon 10 Booker T. Washin 5-06.00(1.68m) 1  
11 Ware, Qwenlon 11 Choctawhatchee 5-06.00(1.68m) 1  
9 Bryant, Terrance 11 Choctawhatchee 5-06.00(1.68m) 1  
9 Thomas, Alex 10 Northside Christ 5-06.00(1.68m) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Purifoy, Loucheiz 12 Pine Forest 22-04.00(6.81m) nwi 1 10
2 Watts, Shamare 12 Escambia 20-02.00(6.15m) nwi 1 8
3 Franklin, Anthony 11 Pensacola 20-01.75(6.14m) nwi 1 6
4 Johnson, Quan 12 Pensacola 20-01.25(6.13m) nwi 1 5
5 Strickland, Aaron 11 Booker T. Washin 20-01.00(6.12m) nwi 1 4
6 Hawthorne, Michael 11 Choctawhatchee 19-10.75(6.06m) nwi 1 3
7 Bryant, Terrance 11 Choctawhatchee 19-09.00(6.02m) nwi 1 2
8 Long, Lorenzo 10 Tate 18-07.25(5.67m) nwi 1 1
9 Coleman, Tre 11 Booker T. Washin 17-11.50(5.47m) nwi 1  
10 Hartley, Kevin 9 West Florida HS 17-08.00(5.38m) nwi 1  
11 Peavy, Kendarius 12 Escambia 17-06.25(5.34m) nwi 1  
12 Howard, Jamikel 12 West Florida HS 16-11.50(5.17m) nwi 1  
13 Schemmer, Sam 10 Northside Christ 16-03.25(4.96m) nwi 1  
-- Michael, Darius 10 Tate FOUL(--) nwi 1  
-- Walker, Josh 9 Northside Christ FOUL(--) nwi 1  
-- EARLEY, AARON 11 Pine Forest FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Purifoy, Loucheiz 12 Pine Forest 45-00.50(13.73m) nwi 1 10
2 Bryant, Terrance 11 Choctawhatchee 42-07.50(12.99m) nwi 1 8
3 Wilson, Javaris 12 West Florida HS 42-03.00(12.88m) nwi 1 6
4 Watts, Shamare 12 Escambia 40-09.00(12.42m) nwi 1 5
5 Sims, Terrance 10 Pine Forest 40-07.00(12.37m) nwi 1 4
6 Borders, Devin 11 Choctawhatchee 40-05.00(12.32m) nwi 1 3
7 Franklin, Anthony 11 Pensacola 40-00.00(12.19m) nwi 1 2
8 McKinstry, Nathani 9 Pensacola 39-03.50(11.98m) nwi 1 1
9 Harrison, Dennis 12 Northside Christ 39-03.50(11.98m) nwi 1  
10 Cowan, Sam 12 Northside Christ 38-04.00(11.68m) nwi 1  
11 Slade, Marcus 11 West Florida HS 38-01.50(11.62m) nwi 1  
12 Wade, Cordale 11 Booker T. Washin 37-10.50(11.54m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wein, Bryce 12 Gulf Breeze 13-06.00(4.11m) 1 10
2 Ward, Troy 12 Pine Forest 13-00.00(3.96m) 1 8
3 Reynolds, Chaz 12 Pensacola 13-00.00(3.96m) 1 6
4 Childers, Nichol 11 Tate 12-00.00(3.66m) 1 5
5 Phillips, Collin 12 Northside Christ 12-00.00(3.66m) 1 4
6 Meyers, Cameron 11 West Florida HS 11-06.00(3.51m) 1 3
7 Van Genarden, Ean 11 West Florida HS 11-06.00(3.51m) 1 2
8 Malone, Austin 10 Booker T. Washin 11-00.00(3.35m) 1 0.50
8 Brown, Kelly 10 Pine Forest 11-00.00(3.35m) 1 0.50
10 Murrell, Jackson 11 Pensacola Cathol 10-06.00(3.20m) 1  
10 Kiger, Jaron 11 Pensacola Cathol 10-06.00(3.20m) 1  
-- Carlson, Jeremy 9 Northside Christ NH(--) 1  
-- Johnson, Wesley 11 Tate NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bell, Latorria 12 Pine Forest 12.43 nwi 1 10
2 Lopez, Asten 11 Crestview 13.04 nwi 1 8
3 Brown, Brittany 10 Choctawhatchee 13.06 nwi 1 6
4 Wattson-Stanford,, 11 Booker T. Washin 13.33 nwi 1 5
5 Moorer, Zatavia 12 Pine Forest 13.59 nwi 1 4
6 Hunter, Shamine 9 Pensacola 13.60 nwi 1 3
7 Miller, Jordan 10 Choctawhatchee 13.61 nwi 1 2
8 Trimble, Jasmyne 8 Northside Christ 13.62 nwi 1 1
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bell, Latorria 12 Pine Forest 12.30 nwi 2  
2 Lopez, Asten 11 Crestview 12.83 nwi 3  
3 Wattson-Stanford,, 11 Booker T. Washin 13.01 nwi 1  
4 Brown, Brittany 10 Choctawhatchee 13.03 nwi 1  
5 Miller, Jordan 10 Choctawhatchee 13.28 nwi 2  
6 Trimble, Jasmyne 8 Northside Christ 13.30 nwi 2  
7 Hunter, Shamine 9 Pensacola 13.33 nwi 2  
8 Moorer, Zatavia 12 Pine Forest 13.40 nwi 3  
9 Lyons, Ayana 12 West Florida HS 13.45 nwi 3  
10 Brown, Bianca 11 Pensacola 13.53 nwi 1  
11 Chivers, Jasmyne 11 Northside Christ 13.56 nwi 1  
12 Rickerson, Trenish 10 West Florida HS 13.57 nwi 3  
13 Mitchell, Angel 10 Booker T. Washin 14.12 nwi 1  
14 Davis, Kendra 10 Pensacola Cathol 14.67 nwi 3  
15 Green, Akila 11 Escambia 15.07 nwi 2  
16 Bolden, Jada 11 Tate 15.77 nwi 3  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bell, Latorria 12 Pine Forest 25.44 nwi 1 10
2 Lopez, Asten 11 Crestview 26.38 nwi 1 8
3 Wattson-Stanford,, 11 Booker T. Washin 27.33 nwi 1 6
4 Smith, Nakia 12 Pine Forest 27.63 nwi 1 5
5 Washington, Britta 9 Choctawhatchee 28.56 nwi 1 4
6 Landers, Lexi 11 Choctawhatchee 28.67 nwi 1 3
7 Thompson, Kayla 11 Booker T. Washin 29.18 nwi 1 2
8 Trimble, Jasmyne 8 Northside Christ 29.28 nwi 1 1
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bell, Latorria 12 Pine Forest 25.31 nwi 1  
2 Lopez, Asten 11 Crestview 26.40 nwi 2  
3 Smith, Nakia 12 Pine Forest 26.86 nwi 1  
4 Wattson-Stanford,, 11 Booker T. Washin 26.96 nwi 3  
5 Washington, Britta 9 Choctawhatchee 27.82 nwi 1  
6 Thompson, Kayla 11 Booker T. Washin 28.08 nwi 3  
7 Landers, Lexi 11 Choctawhatchee 28.19 nwi 3  
8 Trimble, Jasmyne 8 Northside Christ 28.33 nwi 3  
9 Chivers, Jasmyne 11 Northside Christ 28.41 nwi 1  
10 Williams, Jasmine 10 West Florida HS 28.45 nwi 2  
11 Hamilton, Mikala 11 Pensacola 28.66 nwi 2  
12 Dixon, Brittany 9 Pensacola 29.11 nwi 1  
13 Polk, Jassmine 10 Escambia 29.24 nwi 2  
14 Bussey, Kiana 10 West Florida HS 29.46 nwi 2  
15 Batchelor, Kiwana 12 Escambia 29.55 nwi 3  
16 Ehlers, Betsie 10 Pensacola Cathol 32.17 nwi 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lewis, Cynthia 12 Escambia 58.70 1 10
2 Cole, Malyka 9 Escambia 1:01.01 1 8
3 Mays, Brittany 12 Pine Forest 1:01.37 1 6
4 McCants, Jasmine 10 Pine Forest 1:01.88 1 5
5 Keys, Savannah 9 Booker T. Washin 1:03.55 2 4
6 Evans, Teresa 12 West Florida HS 1:04.45 1 3
7 Richburg, Jasmine 9 Pensacola 1:07.92 2 2
8 Spaw, Shavonna 9 Choctawhatchee 1:08.61 2 1
9 Brauneis, Brooke 12 Northside Christ 1:08.70 2  
10 Veal, Tamara 9 Pensacola 1:08.84 2  
11 Sutton, Rachyl 9 Choctawhatchee 1:09.09 1  
12 Rivera-santiago, A 9 West Florida HS 1:10.42 1  
13 Busch, Taylor 9 Pensacola Cathol 1:12.98 3  
14 Ehlers, Betsie 10 Pensacola Cathol 1:17.30 3  
15 Husier, Hailiey   Northside Christ 1:17.86 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lott, Darroneshia 12 Pine Forest 2:17.51 1 10
2 Wachob, Crystal 12 Pine Forest 2:23.34 1 8
3 Upshur, Bria 12 West Florida HS 2:23.52 1 6
4 Branch, Jazmyne 10 West Florida HS 2:35.60 1 5
5 Blackman, Robin 12 Jay 2:38.06 1 4
6 Jacobs, Sarah 9 Northside Christ 2:42.94 1 3
7 Jones, Whitney 12 Escambia 2:49.77 1 2
8 Sheridan, Lilly 9 Pensacola Cathol 2:50.74 1 1
9 Balette, Bethany 10 Pensacola Cathol 2:50.84 1  
10 Demuth, Sarah 11 Pensacola 2:51.91 1  
11 Henderson, Ali 11 Choctawhatchee 2:52.13 1  
12 Harris, Lawanda 12 Escambia 2:52.87 1  
13 Steele, Sara 9 Choctawhatchee 3:02.67 1  
14 Smith, Monica 8 Northside Christ 3:05.78 1  
15 Thornton, Jessica 8 Jay 3:07.01 1  
16 Del Gallo, Carlie 9 Tate 3:33.53 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lott, Darroneshia 12 Pine Forest 5:19.17 1 10
2 Roberts, Kaysi 9 West Florida HS 5:29.95 1 8
3 Steele, Sara 9 Choctawhatchee 5:39.06 1 6
4 Ruiz, Casilda 12 Booker T. Washin 5:43.22 1 5
5 Ryan-walker, Emma 9 Booker T. Washin 5:50.02 1 4
6 Farr, Rebecca 10 Pensacola Cathol 5:50.41 1 3
7 Cochran, Lauren 8 Northside Christ 5:58.69 1 2
8 Bergosh, Tori 10 Pensacola 6:14.69 1 1
9 Smith, Jami 11 Pine Forest 6:20.83 1  
10 Campion, Natalie 9 Pensacola Cathol 6:29.16 1  
11 Christ, Lauren 10 Northside Christ 6:30.00 1  
12 Del Gallo, Anna 8 Tate 6:33.22 1  
13 Reynolds, T.   Choctawhatchee 6:51.68 1  
14 Peoples, Laurel 9 Escambia 6:57.06 1  
15 Hausner, Emily 9 Escambia 7:12.47 1  
16 Krausova, Pavlina 11 Tate 7:25.35 1  
-- Stringfield, Jeron 12 West Florida HS DNF 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roberts, Kaysi 9 West Florida HS 12:52.80 1 10
2 Ruiz, Casilda 12 Booker T. Washin 12:55.97 1 8
3 Farr, Rebecca 10 Pensacola Cathol 12:56.84 1 6
4 Bergosh, Tori 10 Pensacola 13:34.86 1 5
5 Cochran, Lauren 8 Northside Christ 13:45.59 1 4
6 Settle, Ally 7 Jay 13:56.69 1 3
7 Houk, Emily 9 Northside Christ 14:05.34 1 2
8 McSheehy, Brooke 12 Choctawhatchee 14:10.75 1 1
9 McSheehy, Skyler 9 Choctawhatchee 14:36.21 1  
10 Del Gallo, Anna 8 Tate 14:54.21 1  
11 Gossen, Taylor 11 Pine Forest 15:02.44 1  
12 Martinez, Val 12 Booker T. Washin 15:28.99 1  
13 Frishberg, Hannah 10 Pine Forest 16:06.62 1  
14 DeReuil, Mary Clai 9 Pensacola Cathol 17:26.38 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitaker, Johna' 10 Pine Forest 14.78 1 10
2 Lucas, Alberta 11 Escambia 15.24 1 8
3 Dunn, Emani 11 West Florida HS 16.53 1 6
4 Ferguson, Jasmine 12 Pensacola Cathol 17.25 1 5
5 Howard, Monica 10 Pine Forest 17.39 1 4
6 Florence, Diamond 11 Pensacola 18.42 1 3
7 Sutton, Rachyl 9 Choctawhatchee 19.49 1 2
8 Loffreda, Hannah 9 Escambia 20.32 1 1
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Whitaker, Johna' 10 Pine Forest 14.48 1  
2 Lucas, Alberta 11 Escambia 15.33 2  
3 Howard, Monica 10 Pine Forest 16.62 1  
4 Ferguson, Jasmine 12 Pensacola Cathol 17.27 1  
5 Dunn, Emani 11 West Florida HS 17.71 2  
6 Florence, Diamond 11 Pensacola 19.12 2  
7 Sutton, Rachyl 9 Choctawhatchee 19.69 1  
8 Loffreda, Hannah 9 Escambia 19.99 1  
9 Rosenthal, Shiana -- Choctawhatchee 22.57 2  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitaker, Johna' 10 Pine Forest 44.50 1 10
2 Dunn, Emani 11 West Florida HS 48.86 1 8
3 Ferguson, Jasmine 12 Pensacola Cathol 49.10 1 6
4 Florence, Diamond 11 Pensacola 52.25 1 5
5 Cooper, Katie 9 Pine Forest 53.23 1 4
6 White, Tene 12 Escambia 53.90 1 3
7 Lopez, Madison 9 West Florida HS 54.01 1 2
8 Sutton, Rachyl 9 Choctawhatchee 58.92 1 1
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Whitaker, Johna' 10 Pine Forest 47.39 1  
2 Dunn, Emani 11 West Florida HS 49.07 2  
3 Ferguson, Jasmine 12 Pensacola Cathol 49.37 2  
4 Florence, Diamond 11 Pensacola 52.04 1  
5 Lopez, Madison 9 West Florida HS 52.76 2  
6 Cooper, Katie 9 Pine Forest 52.81 1  
7 White, Tene 12 Escambia 52.98 1  
8 Sutton, Rachyl 9 Choctawhatchee 55.09 2  
9 Speed, Sarah 11 Pensacola Cathol 57.65 2  
10 Washington, Britta 9 Choctawhatchee 1:01.38 2  
11 Loffreda, Hannah 9 Escambia 1:03.31 1  
12 Hawkins, Hailee 8 Northside Christ 1:05.62 2  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pine Forest 49.09 1 10
2 Relay Team   Choctawhatchee 50.32 1 8
3 Relay Team   Pensacola 51.07 1 6
4 Relay Team   West Florida HS 51.43 1 5
5 Relay Team   Pensacola Christ 52.90 1 4
-- Relay Team   Booker T. Washin DNF 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Burrough, Mays,
McCants, Pierce
  Pine Forest 4:10.66 1 10
2 Landers, Brown,
Miller, Steele
  Choctawhatchee 4:18.88 1 8
3 Crawford, Lyons,
Evans, Collins
  West Florida HS 4:22.75 1 6
4 Florence, Owens,
Richburg, Veal
  Pensacola 4:39.74 1 5
5 Ferguson, Shimek,
Speed, Pena
  Pensacola Cathol 4:55.58 1 4
6 Wood, Jacobs,
Brauneis, Stickel
  Pensacola Christ 4:56.87 1 3
-- Keys, Lett,
Rudolph, Taylor
  Booker T. Washin DQ 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Wachob, Lott,
Pierce, Patch
  Pine Forest 9:45.72 1 10
2 Upshur, Stringfi,
Branch, Roberts
  West Florida HS 9:49.61 1 8
3 Trevino, Blackman,
Golden, Thornton
  Jay 11:03.02 1 6
4 McSheehy, Hanle,
Halprin, Steele
  Choctawhatchee 11:11.29 1 5
5 Jacobs, Cochran,
Christ, Smith
  Pensacola Christ 11:24.42 1 4
6 White, Harris,
Jones, Hausner
  Escambia 11:34.56 1 3
7 Bergosh, Demuth,
Lara, Veal
  Pensacola 11:35.76 1 2
8 Balette, Campion,
Sheridan, Gibson
  Pensacola Cathol 11:51.71 1 1
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Jasmine 12 Choctawhatchee 34-01.00(10.39m) 1 10
2 Brown, Bianca 11 Pensacola 33-04.50(10.17m) 1 8
3 Upshur, Britney 12 Escambia 31-11.50(9.74m) 1 6
4 Miller, Lamia 10 Pine Forest 31-06.50(9.61m) 1 5
5 Roby, Renea 12 Escambia 31-04.00(9.55m) 1 4
6 Collins, Symontae 10 West Florida HS 30-08.25(9.35m) 1 3
7 Bryant, Kiara 12 Choctawhatchee 30-06.75(9.32m) 1 2
8 Bascom, Halena 10 West Florida HS 28-07.00(8.71m) 1 1
9 Conoly, Shani 8 Tate 28-03.00(8.61m) 1  
10 Gould, Mykela 12 Pine Forest 27-06.25(8.39m) 1  
11 Weidert, Janna 11 Northside Christ 27-02.00(8.28m) 1  
12 Andrews, Anatasia 9 Booker T. Washin 22-11.75(7.00m) 1  
13 Newsome, Olivia 11 Tate 21-00.50(6.41m) 1  
14 Wiggins, Dusty 9 Booker T. Washin 16-07.75(5.07m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gould, Mykela 12 Pine Forest 96-09.50(29.50m) 1 10
2 Cooper, Rashika 10 Pine Forest 91-09(27.97m) 1 8
3 Newsome, Olivia 11 Tate 87-11(26.80m) 1 6
4 Jones, Jasmine 12 Choctawhatchee 85-00(25.91m) 1 5
5 Roby, Renea 12 Escambia 83-07.50(25.49m) 1 4
6 Stafford, Erica 12 Escambia 83-02.50(25.36m) 1 3
7 Collins, Symontae 10 West Florida HS 82-04(25.10m) 1 2
8 Bryant, Kiara 12 Choctawhatchee 80-09.50(24.63m) 1 1
9 Brown, Bianca 11 Pensacola 68-11(21.01m) 1  
10 Riche, Amy 11 Northside Christ 66-08(20.32m) 1  
11 Bascom, Halena 10 West Florida HS 55-05(16.89m) 1  
12 Walden, Klarquenec 12 Tate 43-06.50(13.27m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ferguson, Jasmine 12 Pensacola Cathol 5-04.00(1.63m) 1 10
2 Thompson, Kayla 11 Booker T. Washin 5-00.00(1.52m) 1 8
3 McCants, Jasmine 10 Pine Forest 4-08.00(1.42m) 1 6
4 Rivas, Maggie 9 Escambia 4-08.00(1.42m) 1 5
5 Hampton, Maya 10 Pine Forest 4-08.00(1.42m) 1 3.50
5 Branch, Jazmyne 10 West Florida HS 4-08.00(1.42m) 1 3.50
7 Stickel, Ashley -- Northside Christ 4-06.00(1.37m) 1 2
8 Hanle, Makenzie 10 Choctawhatchee 4-06.00(1.37m) 1 0.50
8 Frary, Emily 8 Northside Christ 4-06.00(1.37m) 1 0.50
-- Andrews, Shelbie 10 West Florida HS NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brown, Brittany 10 Choctawhatchee 16-10.75(5.15m) nwi 1 10
2 Lopez, Asten 11 Crestview 16-05.50(5.02m) nwi 1 8
3 Lucas, Alberta 11 Escambia 16-04.50(4.99m) nwi 1 6
4 Chivers, Jasmyne 11 Northside Christ 15-05.75(4.72m) nwi 1 5
5 Hunter, Shamine 9 Pensacola 15-05.75(4.72m) nwi 1 4
6 Moorer, Zatavia 12 Pine Forest 15-05.00(4.70m) nwi 1 3
7 Trimble, Jasmyne 8 Northside Christ 15-03.00(4.65m) nwi 1 2
8 Landers, Lexi 11 Choctawhatchee 14-11.50(4.56m) nwi 1 1
9 Dixon, Brittany 9 Pensacola 14-08.00(4.47m) nwi 1  
10 Rickerson, Trenish 10 West Florida HS 14-07.00(4.45m) nwi 1  
11 Nisbette, Simone 10 Booker T. Washin 13-08.75(4.18m) nwi 1  
12 Lyons, Ayana 12 West Florida HS 13-07.25(4.15m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Moorer, Zatavia 12 Pine Forest 33-07.75(10.26m) nwi 1 10
2 Bell, Latorria 12 Pine Forest 33-02.00(10.11m) nwi 1 8
3 Lucas, Alberta 11 Escambia 31-09.00(9.68m) nwi 1 6
4 Hanle, Makenzie 10 Choctawhatchee 30-09.25(9.38m) nwi 1 5
5 Gill, Jachristala 9 Pensacola 30-06.50(9.31m) nwi 1 4
6 Crawford, Valarie 12 West Florida HS 30-04.50(9.26m) nwi 1 3
7 Davalt, Alexis 9 Pensacola 29-08.00(9.04m) nwi 1 2
8 Brauneis, Brooke 12 Northside Christ 28-05.00(8.66m) nwi 1 1
9 Love, Isis 10 West Florida HS 27-09.50(8.47m) nwi 1  
10 Heuiser, Hayley 9 Northside Christ 25-09.00(7.85m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Beckett, Charlee 11 Navarre 9-06.00(2.90m) 1 10
2 Phillips, Caisea 8 Northside Christ 9-00.00(2.74m) 1 8
3 Chardon, Marissa 12 Escambia 8-06.00(2.59m) 1 6
4 Wiggins, Christina 10 Pine Forest 8-00.00(2.44m) 1 5
5 Mullins, Tkara 12 Pine Forest 8-00.00(2.44m) 1 4
6 Mitchell, Meghan 12 West Florida HS 8-00.00(2.44m) 1 3
7 Pulaski, Kathryn 11 Booker T. Washin 7-06.00(2.29m) 1 2
8 Lopez, Madison 9 West Florida HS 7-06.00(2.29m) 1 1
9 Ross, Alisha 8 Northside Christ 7-00.00(2.13m) 1  
-- Clark, Lynsey 9 Pensacola Cathol NH(--) 1  
-- Pena, Rebecca 9 Pensacola Cathol NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Pine Forest 188.50 2) West Florida Tech 83.50 3) Choctawhatchee 81.50 4) Escambia 75 5) Pensacola 50 6) P'cola Washington 44 7) Pensacola Christian 42.50 8) Pensacola Catholic 36 9) Crestview 24 10) Jay 13 11) Navarre 10 12) Tate 6 Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Pine Forest 114.50 2) Pensacola 100 3) West Florida Tech 99 4) P'cola Washington 78.50 5) Escambia 61 6) Choctawhatchee 43 6) Navarre 43 8) Tate 33 9) Gulf Breeze 30 10) Pensacola Catholic 22 11) Pensacola Christian 18 11) Crestview 18

 

Post to:  
Post as: 
History for Vince Whibbs Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1    
2011 1   1    
Hashtags: None