Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Runners’ Choice London Distance Series Meet

Published by
Matt   May 25th 2011, 1:26am
Licensed to London Runners Distance Club
                                      HY-TEK's Meet Manager 24/05/2011 09:50 PM
                       RCLDS #2: London Distance Classic                       
             TD Waterhouse Stadium, London, Ontario   - 24/05/2011             
                                    Results                                    
 
Event 43  Women Open 800 Meter Open
=======================================================================
    Canadian: * 1:58.39  02/09/2001  Diane Cummins, Canada                     
     Ontario: R 2:00.14  03/07/1975  Yvonne Saunders (51), Canada              
       RCLDS: ! 2:06.12  02/06/2010  Melissa Bishop, Ottawa Lions TFC          
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Joanie Roy                91 Coureur Nordique       2:16.06  
  2 Kim Volterman             87 Harbour Track          2:16.81  
  3 Erika Jacobs              85 Greater Toronto        2:17.40  
  4 Samantha Kellam              Not Registered         2:18.38  
  5 Katie Housley             91 Not Registered         2:19.41  
  6 Taylor Jones              95 Newmarket Huskie       2:19.71  
  7 Ashley Kellam                UNATTACHED             2:21.42  
  8 Lindsay Thompson          93 Not Registered         2:21.58  
  9 Sarah-Michelle Brochu     92 U. Laval               2:21.99  
 10 Rachel Lamb               90 Harbour Track          2:28.93  
Section  2  
  1 Melissa Bishop            88 Ottawa Lions TFC       2:05.74! 
  2 Rachel Aubry              90 Speed River TFC        2:06.39  
  3 Nadine Frost              90 New Brunswick          2:10.62  
  4 Lydia Frost               90 New Brunswick          2:11.39  
  5 Alicia Dobranowski        84 Halifast               2:13.60  
  6 Sarah McCuaig             90 Laurel Creek TFC       2:15.90  
  7 Heather Kurpe             90 RUNNERS EDGE           2:17.12  
 -- Jennie Biewald            88 Speed River TFC            DNF  
 -- Andrina Slegers           88 U of Windsor Alu           DNF  
 
Event 44  Men Open 800 Meter Open
=======================================================================
    Canadian: * 1:43.93  27/09/2006  Gary Reed, Canada                         
     Ontario: R 1:45.13  15/08/1993  Fred Williams (62), Toronto Olympic Club  
       RCLDS: ! 1:48.56  02/06/2010  Taylor Milne, Speed River Track Club      
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Jake Carroll              96 Etobicoke TFC          2:04.73  
  2 Shane Roberts             94 London Runner Di       2:06.74  
  3 Robbie Timmerman          93 London Runner Di       2:06.76  
  4 Dylan Dowling             93 London Runner Di       2:08.52  
  5 Dylan Kiesler             92 London Western T       2:09.27  
  6 Matt Paladino                Not Registered         2:09.60  
  7 Gabriel Moreno-Bautista      Not Registered         2:12.19  
  8 Robbie Kuiack             95 London Runner Di       2:17.25  
  9 Jimmy Phillips            92 London Western T       2:17.70  
 10 Josh Heuving              94 London Runner Di       2:24.97  
Section  2  
  1 Scott Hutchinson          90 Harbour Track          1:57.28  
  2 Rich Tremain              71 Ontario MastersA       1:58.48  
  3 Marc-Antoine Rouleau      93 Vaudreuil-Dorion       1:58.61  
  4 David Meloche             91 Windsor Legion T       1:59.81  
  5 Sean Bowen                90 Harbour Track          2:00.40  
  6 Christopher Taylor        94 London Runner Di       2:01.19  
  7 Lawrence Xie              90 Upper Waterloo         2:01.66  
  8 Shane Favit               95 Etobicoke TFC          2:03.08  
  9 Luke Rachar               93 London Runner Di       2:03.64  
Section  3  
  1 Ryan Tapley               93 Etobicoke TFC          1:57.46  
  2 Christopher Dulhanty      92 Speed River TFC        1:57.49  
  3 Patrick Hartman           93 London Runner Di       1:57.77  
  4 Charles Allan                Not Registered         1:58.12  
  5 Aaron Hendrikx            93 London Runner Di       1:58.79  
  6 Félix Veillette           94 U. Laval               1:59.48  
  7 Matthew MACDONALD         90 Speed River TFC        2:00.77  
  8 Michael Sherar            63 Ontario MastersA       2:01.71  
  9 Anthony Larouche          90 U. Laval               2:03.45  
Section  4  
  1 Paul Janikowski           92 Windsor Legion T       1:54.49  
  2 Alex Bussières            94 U. Laval               1:54.53  
  3 Alexander Freemantle      95 Newmarket Huskie       1:54.96  
  4 Frederic Bouchard         91 Fleur de Lys           1:54.97  
  5 Benjamin Raymond          92 CADL                   1:56.36  
  6 Vincent Duguay            91 Zénith                 1:56.84  
  7 Stephen Holmes            90 Speed River TFC        1:56.92  
  8 Jordan Langridge          90 U of Windsor Alu       1:58.26  
  9 Connor Outhit             92 LAUREL CREEK           1:59.39  
Section  5  
  1 Ross Proudfoot            92 Track North AC         1:51.76  
  2 Mathew Walters            89 North Bay Legion       1:52.15  
  3 Adam Kellar               84 New Brunswick          1:52.31  
  4 Dustin Eldridge           88 U of Windsor Alu       1:52.74  
  5 Jake Crowe                82 Playmakers             1:53.29  
  6 Kyle Grieve               93 Greater Toronto        1:53.52  
  7 Nick Falk                    U of Windsor Alu       1:53.80  
  8 Robert Jackson            90 Speed River TFC        1:53.84  
  9 Dustin Gamble             85 Speed River TFC        1:55.78  
 10 Adam Wasylyshyn           89 U of Calgary           1:57.14  
 -- Ben Procter               90 London Runner Di           DNF  
Section  6  
  1 Anthony Berkis            89 Toronto Olympic        1:51.56  
  2 Tony Filipek              88 Elite Feet NBx         1:52.14  
  3 Jason Bigelow             87 Playmakers             1:52.44  
  4 Scott Nicol               88 U of Calgary           1:52.60  
  5 Charles Philibert-Thibou  90 U. Laval               1:52.76  
  6 Tommy Lecours             88 Quebec                 1:52.93  
  7 Michael Del Monte         86 Athletics Toront       1:53.18  
  8 Jean-Samuel Lapointe      91 U. Laval               1:53.31  
  9 Saheed Khan               84 Toronto Olympic        1:55.14  
 -- Mitchell Tome             89 Not Registered             DNF  
 
Event 571  Mixed Open 5000 Meter Open
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1  
  1 Leslie Sexton            W87 London Runner Di      16:34.51  
  2 Derek Quick              M92 Not Registered        17:16.17  
  3 Stephanie MACNEILL       W90 Harbour Track         17:23.67  
  4 Emily Driedger           W92 Speed River TFC       17:26.40  
  5 Jennifer Corrick         W90 South Simcoe Duf      17:32.36  
  6 Sara Giovannetti         W90 Etobicoke TFC         17:39.86  
  7 Rachel Hannah            W86 South Simcoe Duf      17:41.97  
  8 Jamie Forget             M68 South Simcoe Duf      17:43.80  
  9 Andrea Seccafien         W90 Speed River TFC       17:45.53  
 10 Jeanne Mercier           W90 U. Laval              17:45.73  
 11 Lindsay Furtado          W89 Speed River TFC       17:58.54  
 12 Dominika Jamnicky        W92 Not Registered        18:03.00  
 13 Kaitlyn Oliver           W93 Newmarket Huskie      18:15.16  
 14 Dorelle Hinton           W89 Not Registered        18:35.60  
 15 Gabrielle Foran          W90 London Western T      18:50.33  
 16 Meghan Tait              W92 Newmarket Huskie      18:52.74  
 17 Angela Quick             W89 Not Registered        18:55.92  
 18 Natasha Herron           W91 South Simcoe Duf      19:27.00  
 -- Robbie Timmerman         M93 London Runner Di           DNF  
 -- Dylan Dowling            M93 London Runner Di           DNF  
 -- Carise Thompson          W92 Speed River TFC            DNF  
 -- Vanessa Piacente         W91 Not Registered             DNF  
Section  2  
  1 Andrew Nixon             M91 Speed River TFC       14:36.07  
  2 Alexander Hinton         M91 Not Registered        14:52.11  
  3 Michael Gill             M77 Ontario MastersA      14:54.37  
  4 Josh Roundell            M86 Speed River TFC       14:56.09  
  5 Emmanuel Boisvert        M91 U. Laval              15:06.14  
  6 Sébastien Monette        M89 Vaudreuil-Dorion      15:09.28  
  7 Andrew Degroot           M91 Newmarket Huskie      15:09.39  
  8 John Mason               M87 Speed River TFC       15:12.43  
  9 Kyle Desormeaux          M80 Speed River TFC       15:13.59  
 10 Ian Donald               M91 Not Registered        15:18.11  
 11 Hussein Hashi            M89 Toronto Olympic       15:23.90  
 12 Cody Murray              M87 Speed River TFC       15:25.75  
 13 Maxime Lapierre          M88 U. Laval              15:27.90  
 14 Kevin Rooke              M93 U of Toronto TC       15:31.57  
 15 Jamie Switzer            M88 UNATTACHED            15:34.38  
 16 Matt Suda                M86 London Runner Di      15:36.87  
 17 Jeff Costen                M Not Registered        15:41.22  
 18 Mark Brophy                M Not Registered        15:42.70  
 19 Ian Turnbull             M93 London Runner Di      15:48.50  
 20 Alexandre Lavigne        M93 U. Laval              15:48.67  
 21 Megan Brown              W85 Athletics Toront      15:53.92  
 -- Philip Messina           M95 U of Toronto TC            DNF  
 -- Derek Snider             M85 Speed River TFC            DNF  
Section  3  
  1 Reid Coolsaet            M79 Speed River TFC       13:55.60  
  2 Kelly Wiebe              M89 Excel Athletika       13:56.68  
  3 Matt Loiselle            M84 Athletics Toront      14:01.87  
  4 Daniel Wallis            M87 New Zealand           14:19.13  
  5 Allan Brett              M88 Speed River TFC       14:22.99  
  6 Chris Winter             M86 Speed River TFC       14:33.09  
  7 Rejean Chiasson          M83 Athletics Toront      14:46.51  
  8 Brandon Laan             M83 UNATTACHED            14:59.73  
 -- David Weston             M87 U of Windsor Alu           DNF  
 -- Robin Watson             M83 Speed River TFC            DNF  
 -- Eric Gillis              M80 Speed River TFC            DNF  

Post to:
Post as: 
History for Runners’ Choice London Distance Series Meet #2
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2013 1   1    
2012 1 9 1    
2011 1 10 2 52  
Hashtags:None