Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2012 Mar 17th

YearResultsVideoNewsPhotos 
20131 1 
20122 2 
 

Media for 2012

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2012

USF / Steinbrenner Invitational

 

2012 Results - USF Steinbrenner Invitational

Published by
DrBob   on Mar 19 2012, 06:37 AM
USF Steinbrenner Invitational - Mar 17, 2012
University of South Florida, Tampa, FL, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 400m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Santana, Jose 12 East River 48.47 11 10
2 James, DeAndre 11 Blake 48.68 11 8
3 Brown, Charles 12 Fort Myers 49.50 11 6
4 Mention, Ken 11 Tampa Catholic 49.51 11 5
5 James, Shaiheem   West Orange 50.04 11 4
6 Douglas, T.J. 11 Fort Myers 50.29 11 3
7 Clarke, Trayvon 10 Ida S. Baker 50.43 11 2
8 Koehl, Alex 12 Dunedin 50.84 10 1
9 James, Richie 10 Riverview (Saras 51.06 9  
10 White, David 12 Thomas Jefferson 51.27 9  
11 Elliott, Roshoir 12 Manatee 51.71 8  
12 Gant, Kelvin 12 Spoto 51.73 7  
13 Watson, Thomas 12 Springstead 51.75 10  
14 Metellus, Anthony 12 Bayshore 51.85 6  
15 Motlow, Justin 10 Tampa Catholic 51.87 10  
16 Carr, Blake 12 Ida S. Baker 52.08 9  
17 Smith, Dicarize 12 Gibbs 52.15 7  
18 Mabrey, Darrian 11 Manatee 52.43 7  
19 Jackson, Todd 10 Newsome 52.55 8  
20 Welch, Lamar 10 Lake Wales 52.65 9  
21 Peters, Brandon 10 Robinson 52.82 8  
22 Harris, Kisuan 9 Riverview 52.84 7  
23 Clark, Jamel 10 Land O Lakes 53.03 4  
24 Coffey, Marcus 11 Alonso 53.04 6  
25 Davis, Elga 9 Freedom (Tampa) 53.06 9  
26 Augustine, Dijoun 10 Pinellas Park Se 53.12 7  
26 Cox, Daniel 11 Barron Collier 53.12 6  
28 Newberry, Mark 9 Naples 53.16 6  
29 Sumner, Jonathan -- George Steinbren 53.23 6  
30 Smith, Kyle 10 Newsome 53.25 5  
31 Cleveland, Raymon 12 Lakewood 53.38 8  
32 Fee, Thomas -- Wesley Chapel 53.45 7  
33 Tyler, Emerson 10 King 53.56 10  
34 Moore, Samson -- Gaither 53.57 10  
35 Burch, Anthony 11 Eastside 53.62 7  
36 Houston, Jesse 11 Eastside 54.06 7  
37 Lester, Devante 12 George Jenkins 54.07 4  
38 Dandy, Nathaniel 12 Gibbs 54.35 5  
39 Etorma, Kevin 12 East River 54.37 9  
40 Toth, Nick 11 Lakewood Ranch 54.50 2  
41 Starks, Anthony 11 Blake 54.51 4  
42 Howard, Darryl -- Gaither 54.61 5  
43 Phillips, William 10 H B Plant 54.93 6  
44 Pierre, Brandon 12 Palmetto 55.22 10  
45 Minotta, Carlos 10 Tampa Bay Tech 55.40 3  
46 Morrison, Joel 11 Zepherhills 55.56 9  
47 Wertz, Rico 10 Lake Wales 55.69 10  
48 Haughbrook, Jakkar 12 Chamberlain 55.86 8  
49 Gonzalez, Benjamin 10 Seffner Christia 55.92 3  
50 Clement, Casey 12 St Petersburg 56.18 2  
51 Allen, Anthony 9 Armwood 56.39 4  
52 Pownell, Chavez 10 Thomas Jefferson 56.51 8  
53 Staten, James 11 H B Plant 56.73 5  
54 Zimmer, Zander 7 Lake Highland Pr 56.76 3  
55 Byrd, Brian 10 North Fort Myers 57.19 3  
56 Mesa, Ernest 10 Seffner Christia 57.30 2  
57 Kern, Kavan 10 George Jenkins 58.03 3  
58 Newton, Eric 12 Lakewood 58.32 5  
59 Phillips, John 12 Alonso 59.41 2  
60 McLaughlin, Jacob 12 Zepherhills 59.94 2  
61 Brown, Ryan 10 Spoto 1:00.84 4  
62 Darden, Joel 9 Kissimmee-Osceol 1:05.46 2  
63 Dominquez, Bryan 9 Kissimmee-Osceol 1:08.92 2  
 
Womens 400m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ordway, Jorian 11 Hillsborough 56.52 9 10
2 Grimes, Hallie 10 Land O Lakes 59.13 9 8
3 Olds, Asia 12 Northside Christ 59.17 8 6
4 Fantroy, Quatasia 11 Alonso 59.74 8 5
5 Henry, Terika 12 West Orange 59.92 9 4
6 Little, Aiyanna 11 Ocoee 1:00.37 8 3
7 Loss, Hannah 11 Riverview (Saras 1:00.62 8 2
8 Denti, Katie 11 Barron Collier 1:01.60 8 1
9 Murray, Caroline 11 George Steinbren 1:01.84 7  
10 Fletcher, Jerosan 9 Gibbs 1:02.29 6  
11 Capone, Lauren 10 Lake Highland Pr 1:02.35 9  
12 Gabaud, Elizabeth 9 Naples 1:02.59 3  
13 McDuffie, Rayla 12 King 1:02.60 7  
14 Hawkins, Marilyn 9 Hillsborough 1:03.06 7  
15 Powell, Charissa 11 Riverview (Saras 1:03.18 5  
16 Glover, Daquavia 11 Blake 1:03.22 9  
17 Higgins, Mariah 10 Lakewood Ranch 1:03.44 6  
18 Mielke, Angelica 10 Tampa Catholic 1:03.49 2  
19 Robertson, Brianna 11 Newsome 1:03.97 7  
20 Ramos, Victoria 11 H B Plant 1:04.01 7  
21 Solomon, Lyneera 10 Wesley Chapel 1:04.05 4  
22 Ancona, Jaclyn 10 H B Plant 1:04.06 5  
23 Patterson, Becca 10 Academy Of The H 1:04.16 6  
24 Stanley, Jenna 11 Lake Highland Pr 1:04.17 6  
25 Allard-Phillips, Emily -- St Petersburg 1:04.20 5  
26 McKinney, Jessica 10 Palmetto 1:04.23 8  
27 Felix, Crystal 10 Plant City 1:04.65 3  
28 Swett, Alyssa -- Fort Myers 1:04.74 3  
29 Williams, Dereka 9 Eastside 1:04.78 2  
30 Lamb, Alexia 11 J.W. Mitchell 1:04.79 5  
31 Fabian, Katelyn 11 Fort Myers 1:04.80 2  
32 Davis, Jakia 9 Barron Collier 1:04.90 4  
33 Wheaton-Spell, Hunter 12 Armwood 1:04.97 9  
34 Anderson, Taylor 9 J.W. Mitchell 1:05.27 4  
35 Thomas, Ravyn 12 Riverview 1:05.36 8  
36 Robertson, Lynette -- Alonso 1:05.55 3  
37 Krueger, Caroline 10 St Petersburg 1:05.82 3  
38 Bartley, Veronica 11 Blake 1:06.02 6  
39 Super, Carolyn 10 Lakewood Ranch 1:06.18 4  
40 Genrich, Kailey 12 Springstead 1:06.30 6  
41 Lynch, Siobhan 9 Academy Of The H 1:06.42 5  
42 Fraley, Arianna 11 Bloomingdale Sen 1:06.91 2  
43 Unknown Athlete 10 Seffner Christia 1:06.97 4  
44 Carrisquillo, Chelsea 10 George Steinbren 1:07.41 4  
45 Bravo, Salina 9 Springstead 1:07.75 4  
46 Hoekel, Jennifer 10 Plant City 1:08.03 2  
47 Esinhart, Andrea 12 Chamberlain 1:08.08 6  
48 Landers, Shantell 10 Lakewood 1:08.80 2  
49 Little, Ashaye 12 Ocoee 1:08.84 7  
50 Gerald, Rasheeda 11 Tampa Bay Tech 1:08.89 1  
51 Melcon, Bianca 9 Tampa Catholic 1:09.49 1  
52 Blasini, Kathrine 10 Eastside 1:09.87 5  
53 Unknown Athlete 11 Seffner Christia 1:09.94 3  
54 Bryant, Imani 10 Gibbs 1:11.04 4  
55 Mitchell, Anissa 11 Lakewood 1:11.83 2  
56 Harmer, Katie 10 George Jenkins 1:12.85 1  
57 Smith, Anel 11 Freedom (Tampa) 1:13.06 6  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - High School - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Lakewood Ranch HS 50 2) George M. Steinbrenner HS 45.16 3) West Orange HS 35 4) Hillsborough HS 32 5) Lake Wales HS 28 6) Sarasota Riverview HS 27.50 7) Naples HS 25 7) Alonso HS 25 9) Sarasota HS 24 9) Osceola HS (Seminole) 24 11) George Jenkins HS 22 12) Lake Highland Prep HS 21 13) Freedom HS (Tampa) 19.50 14) Wesley Chapel HS 17.50 15) Northside Christian 17 15) Pinellas Park HS 17 17) Chamberlain HS 16 17) Colonial HS 16 19) HB Plant HS 15 20) Fort Myers HS 14 21) Armwood HS 13 21) Dunedin HS 13 23) Lakewood HS 12 24) Academy of Holy Names HS 11.50 25) Eastside HS 10 25) Wiregrass Ranch HS 10 25) Ocoee HS 10 25) Charlotte HS 10 29) Manatee HS 9 30) Land O Lakes HS 8 31) Mitchell HS 7 31) Countryside HS 7 31) Gulf HS 7 34) King HS 6 35) Lecanto High School 5 35) Palmetto Senior HS 5 37) Venice HS 4 37) Zephyrhills HS 4 39) Blake HS 3 39) Gaither HS 3 39) Springstead HS 3 39) Tampa Catholic HS 3 43) Seffner Christian Academy 2.50 44) Plant City HS 2 45) Barron Collier HS 1.33 46) Riverview HS 1 46) Robinson HS 1 Women - addaptive - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 30 2) Zephyrhills HS 8 Men - High School - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Fort Myers HS 60 2) Lakewood HS 52 3) Charlotte HS 36 4) Armwood HS 32 5) Chamberlain HS 29.50 5) Spoto HS 29.50 7) Naples HS 29 8) Tampa Jefferson HS 27 9) Gaither HS 26 10) Ida S. Baker HS 23.50 11) Alonso HS 22.50 11) Lake Wales HS 22.50 13) HB Plant HS 20 14) Anclote HS 18 14) East River HS 18 16) Gibbs HS 16.50 17) Santa Fe Catholic Lakeland 16 18) Blake HS 15 19) Manatee HS 14 20) Tampa Catholic HS 13 20) Northside Christian 13 22) Springstead HS 10 22) St. Petersburg HS 10 22) Riverview HS 10 22) Bloomingdale HS 10 26) Robinson HS 9 27) Eastside HS 8.50 28) George M. Steinbrenner HS 8 28) Osceola HS (Kissimmee) 8 30) Sarasota Riverview HS 7 31) King HS 5 31) Land O Lakes HS 5 31) Seffner Christian Academy 5 31) Zephyrhills HS 5 35) Barron Collier HS 4.50 36) West Orange HS 4 36) Countryside HS 4 36) Newsome HS 4 39) Tampa Jesuit HS 3 40) Dunedin HS 1

 


 
 
Post as: 
History for USF Steinbrenner Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 140 2 1571  
2013 1   1    
2012 2   2