Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Memorial Josefa Odlozila

Published by
Matt   on Jun 14 2010, 08:50 PM
 
 

Men

 

100 m

    Wind: 1.4
1 Jan Veleba CZE

6.12.86

10.33

 

 

SB   0.155
2 Rostislav Šulc CZE

2.2.81

10.69

 

 

    0.167
3 Marek Šajbidor SVK

19.1.87

10.86

 

 

SB   0.164
4 Martin Říčař CZE

28.5.91

10.91

 

 

    0.158
5 Marete Tchongo POR

17.4.86

11.21

 

 

PB   0.126
6 Barnabáš Školoud CZE

 

11.35

 

 

PB   0.172
 
 

400 m

     
1 Rudolf Götz CZE

10.4.83

47.18

 

 

SB   0.201
2 Theodor Jareš CZE

6.1.87

47.19

 

 

PB   0.240
3 Peter Žňava SVK

6.10.82

47.63

 

 

    0.251
4 Richard Svoboda CZE

20.11.82

48.11

 

 

    0.223
5 Tomáš Bošek CZE

24.4.85

48.58

 

 

SB   0.261
 

Race B

     
1 Miroslav Burian CZE

9.8.92

48.80

 

 

PB   0.246
2 Matěj Blahůt CZE

20.7.89

48.87

 

 

PB   0.282
3 Matěj Pavlíček CZE

 

49.37

 

 

PB   0.243
4 Josef Nepomucký CZE

1.11.82

50.91

 

 

SB   0.233
 
 

800 m

     
1 Ján Kubista CZE

27.5.60

1:53.96

 

 

     
2 Jakub Ševčík CZE

9.9.90

1:54.83

 

 

     
3 Jan Pernica CZE

6.5.81

1:54.86

 

 

SB    
4 Ján Beňa SVK

4.6.90

1:56.09

 

 

SB    
5 Dušan Litva SVK

12.7.89

1:56.19

 

 

PB    
6 Tomáš Netolický CZE

15.8.84

1:56.23

 

 

SB    
7 Michal Dvořák CZE

 

1:57.09

 

 

PB    
8 Ondřej Kužílek CZE

25.8.82

1:57.80

 

 

SB    
 

Race B

     
1 Petr Lohr CZE

 

1:57.72

 

 

PB    
2 Jan Tománek CZE

5.4.83

1:57.92

 

 

SB    
3 Vojtěch Sopoušek CZE

 

1:58.25

 

 

PB    
4 Tomas Bohm CZE

11.6.89

1:58.50

 

 

PB    
5 Michal Procházka CZE

22.9.82

1:58.75

 

 

SB    
6 Jan Řídký CZE

 

1:58.86

 

 

PB    
7 Václav Kešner CZE

3.7.91

1:58.95

 

 

PB    
8 Lukáš Fikar CZE

22.7.90

1:59.36

 

 

PB    
9 Libor Šic CZE

 

2:00.10

 

 

PB    
10 Robert Čepek CZE

 

2:01.68

 

 

PB    
 
 

1500 m

     
1 Collins Cheboi KEN

25.9.87

3:37.91

 

 

     
2 Cornelius Ndiwa KEN

17.12.88

3:38.28

 

 

     
3 Jakub Holuša CZE

20.2.88

3:38.47

 

NUR 

PB    
4 Bethwel Birgen KEN

6.8.88

3:38.50

 

 

     
5 Bader Rassioui MAR

.86

3:38.58

 

 

     
6 Suleiman Simotwo KEN

21.4.80

3:38.68

 

 

     
7 James Kangogo KEN

.85

3:42.79

 

 

     
8 Pascal Mombo Sarwat TAN

12.12.89

3:43.12

 

 

     
9 Mohamed Othman Shahween KSA

15.2.86

3:44.04

 

 

     
10 Tamás Kazi HUN

16.5.85

3:44.72

 

 

SB    
11 Pharson Magagane RSA

6.4.86

3:46.16

 

 

     
12 Milan Kocourek CZE

6.12.87

3:46.32

 

 

     
13 James Brewer GBR

18.6.88

3:46.42

 

 

     
14 Tomáš Belada CZE

21.11.86

3:48.12

 

 

     
  Vladimír Bartůněk CZE

3.1.80

DNF

 

 

     
 

Race B

     
1 Christian Obrist ITA

20.11.80

3:41.27

 

 

SB    
2 Tomasz Szymkowiak POL

5.7.83

3:42.26

 

 

SB    
3 Elroy Gelant RSA

25.8.86

3:42.56

 

 

     
4 Niclas Sandells FIN

14.3.84

3:43.37

 

 

     
5 Andreas Vojta AUT

19.6.89

3:43.50

 

 

     
6 Mikael Bergdahl FIN

15.8.83

3:43.75

 

 

     
7 Jakub Živec CZE

23.11.90

3:44.77

 

 

PB    
8 Lukáš Kourek CZE

4.3.88

3:45.15

 

 

PB    
9 Jan Kreisinger CZE

16.9.84

3:46.02

 

 

SB    
10 Bartosz Nowicki POL

26.2.84

3:47.70

 

 

     
11 Jiří Zemjánek CZE

30.10.88

3:53.03

 

 

PB    
12 Filip Jalový CZE

4.5.90

3:53.45

 

 

SB    
  Petr Vitner CZE

27.1.90

DNF

 

 

     
  Václav Janoušek CZE

23.8.85

DNF

 

 

     
  Michal Šneberger CZE

23.6.78

DNF

 

 

     
 
 

3000 m steeple

     
1 Elijah Chelimo KEN

10.3.84

8:21.01

 

 

     
2 Birhan Getahun ETH

 

8:21.20

 

 

PB    
3 Hubert Pokrop POL

2.11.85

8:24.04

 

 

PB    
4 Bisluke Kiplagat KEN

8.8.88

8:25.35

 

 

     
5 Collins Kosgei KEN

4.8.86

8:25.51

 

 

     
6 Mateusz Demczyszak POL

18.1.86

8:26.31

 

 

PB    
7 Martin Pröll AUT

21.3.81

8:27.34

 

 

SB    
8 Simon Ayeko UGA

10.5.87

8:30.14

 

 

     
9 Jakub Wiśniewski POL

3.11.77

8:37.06

 

 

SB    
10 Krystian Zalewski POL

11.4.89

8:43.25

 

 

     
11 Yuri Floriani ITA

25.12.81

8:43.37

 

 

     
12 Albert Minczér HUN

1.10.86

8:43.82

 

 

SB    
  Petr Mikulenka CZE

8.11.82

DNF

 

 

     
  Pieter Desmet BEL

7.6.83

DNF

 

 

     
  László Tóth HUN

15.9.87

DNF

 

 

     
  David Langat KEN

10.3.83

DNF

 

 

     
  Boštjan Buč SLO

13.4.80

DNF

 

 

     
 
 

110 m hurdles

    Wind: 1.1
1 Petr Svoboda CZE

10.10.84

13.27

 

NR 

PB   0.129
2 Ryan Wilson USA

19.12.80

13.28

 

 

SB   0.142
3 Staņislav Olijar LAT

22.3.79

13.41

 

 

SB   0.144
4 Artur Noga POL

2.5.88

13.43

 

 

SB   0.150
5 William Sharman GBR

12.9.84

13.45

 

 

SB   0.132
6 Ty Akins USA

6.1.86

13.50

 

 

    0.153
7 Jeff Porter USA

27.11.85

13.56

 

 

    0.182
8 Dominique DeGrammont HAI

13.3.79

13.76

 

 

    0.166
 

Race B

    Wind: 1.7
1 Martin Mazáč CZE

6.5.90

13.84

 

 

    0.152
2 Stanislav Sajdok CZE

22.7.83

13.94

 

 

SB   0.171
3 Matúš Janeček SVK

14.7.85

14.17

 

 

    0.194
4 Tomáš Kavka CZE

16.4.89

14.20

 

 

    0.171
5 Tomáš Beck CZE

28.5.88

14.52

 

 

    0.157
6 Michal Krejčí CZE

23.1.81

14.61

 

 

SB   0.148
7 Jakub Uher CZE

4.8.83

14.61

 

 

SB   0.158
8 Pavel Sedlák CZE

4.1.83

15.02

 

 

PB   0.243
 
 

400 m hurdles

     
1 Michaël Bultheel BEL

30.6.86

49.41

 

 

PB   0.248
2 Josef Robertson JAM

14.5.87

50.18

 

 

SB   0.199
3 Aleksandr Derevyagin RUS

24.3.79

50.32

 

 

    0.280
4 Wouter Le Roux RSA

17.1.86

50.56

 

 

    0.260
5 Josef Prorok CZE

16.11.87

50.64

 

 

SB   0.257
6 Michal Uhlík CZE

9.3.80

51.10

 

 

    0.161
7 Jaroslav Růža CZE

26.9.83

51.53

 

 

    0.191
8 Jussi Heikkilä FIN

21.3.83

52.58

 

 

    0.250
 

Race B

     
1 Tomáš Grüner CZE

20.10.89

52.90

 

 

SB   0.246
2 Jindřich Šimánek CZE

27.5.79

53.37

 

 

    0.278
3 Tomáš Křikal CZE

5.3.90

54.31

 

 

SB   0.218
4 Tomáš Matyska CZE

12.8.85

54.45

 

 

SB   0.303
  Michal Novák CZE

16.2.90

DNF

 

 

     
 

Race C

     
1 Patrik Schindler CZE

 

53.23

 

 

PB   0.257
2 Štěpán Pobuda CZE

9.5.87

54.95

 

 

SB   0.219
3 Lukáš Čelko SVK

26.2.88

55.35

 

 

PB   0.320
4 Lukáš Kožíšek CZE

 

55.68

 

 

PB   0.308
5 Tomáš Šleis CZE

 

55.75

 

 

PB   0.268
  Petr Jelínek CZE

25.8.85

DNF

 

 

     
 
 

Pole vault

     
1 Jan Kudlička CZE

29.4.88

5.40

 

 

     
2 Štěpán Janáček CZE

12.6.77

5.20

 

 

     
2 Lukáš Bechyně CZE

4.10.83

5.20

 

 

     
4 Adam Ptáček CZE

8.10.80

5.20

 

 

     
5 Jaroslav Chlebik CZE

7.1.91

4.70

 

 

SB    
 
 

Long jump

     
1 Ignisious Gaisah GHA

20.6.83

8.05

0.3

 

     
2 Morten Jensen DEN

2.12.82

7.96

1.0

 

     
3 Oleksandr Soldatkin UKR

26.4.86

7.92

1.0

 

     
4 Roman Novotný CZE

5.1.86

7.84

1.5

 

     
5 Stephan Louw NAM

26.2.75

7.76

1.9

 

SB    
6 Marcin Starzak POL

20.10.85

7.68

1.6

 

     
7 Alexandr Cuharenco MDA

7.3.87

7.59

1.1

 

SB    
8 Robert Martey GHA

27.12.84

7.47

1.5

 

     
9 Štěpán Wagner CZE

5.10.81

7.35

1.3

 

     
 

Competition B

     
1 Michal Čada CZE

29.1.85

7.58

1.1

 

SB    
2 Petr Ogoun CZE

14.8.84

7.31

-0.3

 

     
3 Milan Pírek CZE

17.7.87

7.27

1.2

 

     
4 Svatoslav Ton CZE

20.10.78

7.25

3.1

 

     
5 Zbyněk Hnízdil CZE

20.6.81

7.09

2.5

 

     
6 Martin Vachata CZE

22.1.85

7.06

1.5

 

     
7 Jan Šimon CZE

27.8.91

6.92

2.7

 

     
8 Ondřej Sobotka CZE

13.10.89

6.89

0.0

 

SB    
9 Bohumil Bětuňák CZE

 

6.68

0.5

 

PB    
10 Jakub Pokorný CZE

28.12.91

6.54

0.6

 

SB    
11 Jakub Jirman CZE

9.1.91

6.48

1.3

 

SB    
 
 

Shot

     
1 Māris Urtāns LAT

9.2.81

20.75

 

 

PB    
2 Andriy Semenov UKR

4.7.84

20.01

 

 

     
3 Sultan Abdulmajeed Al-Hebshi KSA

23.2.83

19.93

 

 

SB    
4 David Storl GER

27.7.90

19.90

 

 

     
5 Pavel Sofyin RUS

4.9.81

19.70

 

 

     
6 Lajos Kürthy HUN

22.10.86

19.60

 

 

     
7 Maksim Sidorov RUS

11.5.86

19.31

 

 

     
8 Taavi Peetre EST

5.7.83

19.25

 

 

     
9 Jakub Giża POL

26.9.85

19.04

 

 

     
10 Remigius Machura CZE

7.1.86

18.54

 

 

     
11 Petr Stehlík CZE

15.4.77

17.93

 

 

     
12 Jan Tylče CZE

5.12.82

17.60

 

 

     
 
 

Javelin

     
1 Jakub Vadlejch CZE

10.10.90

77.56

 

 

     
2 Jan Syrovátko CZE

11.2.85

75.54

 

 

     
3 Pavel Peňáz CZE

3.12.88

68.55

 

 

SB    
4 Jaroslav Jílek CZE

22.10.89

68.50

 

 

     
5 Igor Gondor CZE

10.3.79

59.39

 

 

PB    
6 Jiří Matoušek CZE

 

50.31

 

 

PB    
 
 

4 x 100 m

     
1   CZE

 

41.87

 

 

    0.267
    CZE

 

DNF

 

 

     
    CZE

 

DNF

 

 

     
 
 

Women

 

100 m

    Wind: 0.2
1 Lucie Škrobáková CZE

4.1.82

11.82

 

 

PB   0.146
2 Sarah Peirce CAN

.87

11.88

 

 

    0.117
3 Iveta Mazáčová CZE

15.12.86

11.97

 

 

    0.141
4 Monika Táborská CZE

31.3.88

12.09

 

 

    0.149
5 Lenka Kršáková SVK

22.2.91

12.12

 

 

SB   0.163
6 Pavlína Humpolíková CZE

22.5.85

12.24

 

 

    0.151
  Grażyna Prokopek-Janáček POL

20.4.77

DQ

 

 

     
  Barbora Šimková SVK

8.12.87

DQ

 

 

     
 

Race B

    Wind: 0.2
1 Ivana Chrebetová SVK

21.1.91

12.15

 

 

SB   0.166
2 Martina Schmidová CZE

7.12.90

12.19

 

 

SB   0.159
3 Jana Branišová CZE

6.11.89

12.21

 

 

SB   0.160
4 Erika Bršelová SVK

25.8.86

12.26

 

 

SB   0.137
5 Martina Štychová CZE

1.8.92

12.68

 

 

PB   0.164
6 Eliška Káňová CZE

 

12.71

 

 

PB   0.152
7 Monika Koppová CZE

 

12.73

 

 

PB   0.186
 
 

200 m

    Wind: 0.6
1 Yuliya Chermoshanskaya RUS

6.1.86

23.01

 

 

    0.270
2 Natalie Knight USA

24.10.86

23.26

 

 

SB   0.224
3 Denisa Rosolová CZE

21.8.86

23.38

 

 

    0.197
4 Carol Rodriguez PUR

16.12.85

23.43

 

 

    0.203
5 Lucie Škrobáková CZE

4.1.82

24.02

 

 

SB   0.181
6 Isabel le Roux RSA

23.1.87

24.44

 

 

SB   0.182
7 Barbora Šimková SVK

8.12.87

24.52

 

 

SB   0.254
8 Lenka Kršáková SVK

22.2.91

24.59

 

 

PB   0.179
 
 

400 m

     
1 Alexandra Štuková SVK

2.7.90

55.09

 

 

    0.233
2 Lucie Weitzová CZE

13.1.89

56.65

 

 

SB   0.319
3 Iveta Putalová SVK

24.3.88

57.01

 

 

SB   0.238
4 Marcela Čápková CZE

 

57.44

 

 

PB   0.361
5 Jana Sajdoková CZE

31.7.87

57.50

 

 

SB   0.216
6 Veronika Šťastná CZE

 

57.57

 

 

PB   0.229
 

Race B

     
1 Miriam Karperová SVK

4.1.76

57.14

 

 

SB   0.237
2 Kateřina Ulrichová CZE

13.2.87

57.36

 

 

PB   0.393
3 Lenka Švábíková CZE

25.3.84

58.49

 

 

SB   0.381
4 Michaela Drábková CZE

 

58.53

 

 

PB   0.147
5 Petra Dupalová CZE

23.11.87

59.56

 

 

PB   0.314
6 Lucie Šrámková CZE

 

62.57

 

 

PB   0.218
 
 

800 m

     
1 Zahra Bouras ALG

13.1.87

1:59.54

 

 

PB    
2 Jemma Simpson GBR

10.2.84

2:00.31

 

 

     
3 Claudia Hoffmann GER

10.12.82

2:01.55

 

 

PB    
4 Lucia Klocová SVK

20.11.83

2:01.92

 

 

     
5 Yekaterina Kostetskaya RUS

31.12.86

2:02.59

 

 

     
6 Olha Yekymenko UKR

4.9.87

2:03.33

 

 

SB    
7 Jana Hartmann GER

23.5.81

2:03.85

 

 

     
8 Tetyana Petlyuk UKR

22.2.82

2:04.01

 

 

     
9 Tereza Čapková CZE

24.7.87

2:04.47

 

 

SB    
10 Annett Horna GER

4.2.87

2:04.57

 

 

     
11 Mouna Tabssart MAR

7.4.87

2:06.05

 

 

     
12 Diana Mezuliáníková CZE

10.4.92

2:06.87

 

 

     
  Lenka Masná CZE

22.4.85

DNF

 

 

     
 
 

400 m hurdles

     
1 Zuzana Hejnová CZE

19.12.86

54.68

 

 

    0.233
2 Perri Shakes-Drayton GBR

21.12.88

55.28

 

 

    0.235
3 Angela Moroşanu ROU

26.7.86

55.65

 

 

    0.317
4 Joke Odumosu NGR

27.10.87

55.66

 

 

    0.243
5 Zuzana Bergrová CZE

24.11.84

56.59

 

 

    0.225
6 Hanna Titimets UKR

5.3.89

57.55

 

 

    0.308
7 Kristina Volfová CZE

16.5.88

58.59

 

 

    0.286
8 Eva Jeníková CZE

28.11.92

59.68

 

 

    0.236
 
 

Javelin

     
1 Sunette Viljoen RSA

6.1.83

66.38

 

AR 

PB    
2 Barbora Špotáková CZE

30.6.81

65.71

 

 

     
3 Madara Palameika LAT

18.6.87

60.29

 

 

     
4 Mareike Rittweg GER

1.6.84

59.61

 

 

     
5 Jarmila Klimešová CZE

9.2.81

58.91

 

 

     
6 Ásdís Hjálmsdóttir ISL

28.10.85

58.00

 

 

     
7 Elisabeth Pauer AUT

1.5.83

57.67

 

 

     
8 Barbara Madejczyk POL

30.9.76

56.58

 

 

SB    
9 Magdalena Czenska POL

14.6.81

52.51

 

 

     
10 Irena Šedivá CZE

19.1.92

50.28

 

 

PB    
11 Nikol Ogrodníková CZE

18.8.90

45.16

 

 

     
 
 

4 x 100 m

     
1   CZE

 

45.44

 

 

    0.203
2   SVK

 

46.37

 

 

    0.156
3   CZE

 

46.87

 

 

    0.290
4   CZE

 

48.53

 

 

    0.177
 

 

 

U23

 
 

Men

 
 

200 m

    Wind: 1.0
1 Pavel Maslák CZE

21.2.91

21.14

 

 

    0.224
2 Vyacheslav Kolesnichenko RUS

1.2.90

21.23

 

 

SB   0.198
3 Lukáš Šťastný CZE

23.2.91

21.44

 

 

SB   0.151
4 Jiří Faist CZE

17.5.90

21.80

 

 

SB   0.180
5 Zdenek Stromsik CZE

25.11.94

21.87

 

 

    0.211
6 Petr Lichý CZE

12.2.90

21.89

 

 

PB   0.190
 
 

Women

 

200 m

    Wind: 1.0
1 Schillonie Calvert JAM

27.7.88

23.13

 

 

PB   0.231
2 Kimberley Hyacinthe CAN

28.3.89

23.56

 

 

    0.174
3 Alena Tamkova RUS

30.5.90

23.67

 

 

SB   0.213
4 Yekaterina Yefimova RUS

28.6.89

23.72

 

 

    0.249
5 Andreea Ogrăzeanu ROU

24.3.90

23.85

 

 

SB   0.164
6 Allison George GRN

3.1.88

23.94

 

 

    0.226
7 Kateřina Čechová CZE

21.3.88

24.03

 

 

    0.202
8 Jana Slaninová CZE

16.7.90

24.36

 

 

    0.294
 

 

 

U20

 
 

Men

 
 

110 m hurdles, 99/100 cm

    Wind: 0.6
1 Lukáš Haloun CZE

8.10.91

14.38

 

 

PB   0.144
2 Michal Brož CZE

16.6.92

14.42

 

 

PB   0.126
3 Petr Frolík CZE

 

14.92

 

 

PB   0.147
4 Jaroslav Pyšek CZE

 

15.63

 

 

PB   0.138
Post to:  
Post as: 
History for Memorial Josefa Odlozila - Prague
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 1 2 1    
Hashtags: None