Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

2002 Results

Men


100m  wind-aided (+3.5 m/s)




Athlete Affiliation Time
1
KIm Collins St. Kitt’s 9.98
2
Bernard Williams USA 10.07
3
Coby Miller USA 10.07
4
JJ Johnson USA 10.10
5
Aziz Zakari Ghana 10.13
6
Chris Williams Jamaica 10.33


Jon Drummond USA FS


Note: Tim Montgomery (9.97w), later disqualified by the IAAF

 



400m




Athlete Affiliation Time
1
Angelo Taylor USA 44.85
2
Michael Blackwood Jamaica 45.11
3
Antonio Pettigrew USA 45.14
4
Felix Sanchez Dominican Republic 45.27
5
Alvin Harrison USA 45.44
6
Shane Niemi Canada 45.67
7
Michael McDonald Jamaica 45.76
8
Hamdan Al-Bishi Saudi Arabia 46.25

 



Mile




Athlete Affiliation Time
1
Hicham El Guerrouj Morocco 3:50.89
2
William Chirchir Kenya 3:51.03
3
Bernard Lagat Kenya 3:52.63
4
Seneca Lassiter USA 3:55.30
5
Ibrahim Aden USA 3:55.53
6
Benjamin Kipkurui Kenya 3:55.64
7
Bryan Berryhill USA 3:56.30
8
David Krummenacker USA 3:56.45
9
Adam Goucher USA 3:56.76
10
Matt Lane USA 3:57.57
11
Leonard Mucheru Kenya 3:57.90
12
Jason Lunn USA 4:00.69
13
Michael Stember USA 4:00.98
14
Mike Miller USA 4:01.38


David Kiptoo Kenya DNF


David Lelei Kenya DNF

 



5000m




Athlete Affiliation Time
1
Abraham Chebii Kenya 13:13.53
2
Ismael Sghyr France 13:16.74
3
Albert Chepkurui Kenya 13:17.32
4
Mark Bett Kenya 13:21.32
5
Luke Kipkosgei Kenya 13:30.71
6
Meb Keflezighi USA 13:31.37
7
Tim Broe USA 13:31.61
8
John Mayock Great Britain 13:39.49
9
Abdi Abdirahman USA 13:45.19
10
Ray Hughes USA 13:53.37
11
Dan Browne USA 14:16.29
12
Daniel Zegeye Ethiopia 14:45.34


Brad Hauser USA DNF


Daniel Gachara Kenya DNF


Nolan Swanson USA DNF


Martin Keino Kenya DNF

 



110m Hurdles  wind +1.7 m/s



Athlete Affiliation Time
1
Allen Johnson USA 13.16
2
Terrence Trammell USA 13.17
3
Larry Wade USA 13.21
4
Dawane Wallace USA 13.42
5
Mark Crear USA 13.44
6
Dudley Dorival Haiti 13.50
7
Aubrey Herring USA 13.51
8

Arend Watkins USA 13.71

 



High Jump




Athlete Affiliation Best Mark
1
Charles Clinger USA 2.35m (7-8 1/2)
2
Tora Harris USA 2.30m (7-6 1/2)
2
Staffan Strand Sweden 2.30m (7-6 1/2)
4
Mark Boswell Canada 2.30m (7-6 1/2)
5
Matt Hemingway USA 2.30m (7-6 1/2)
6
Nathan Leeper USA 2.25m (7-4 1/2)
6
Kwaku Boateng Canada 2.25m (7-4 1/2)
8
Charles Austin USA 2.25m (7-4 1/2)

 


High Jump Series 2.10 2.20 2.25 2.30 2.35 2.41

Charles Clinger P O O XO XO XXX

Tora Harris O O O O XXX

Staffan Strand P O O O XXX

Mark Boswell P O O XO XXX

Matt Hemingway P O O XXO XXX

Nathan Leeper O O O XPP XX

Kwaku Boateng P O O XXX


Charles Austin P O XO XXX


P = pass | O = made | X = miss

 



Pole Vault




Athlete Affiliation Best Mark
1
Tim Mack USA 5.84m (19-02)
2
Toby Stevenson USA 5.74m (18-10)
3
Derek Miles USA 5.74m (18-10)
4
Nick Hysong USA 5.74m (18-10)
5
Piotr Buciarski Denmark 5.64m (18-06)
6
Russ Buller USA 5.54m (18-02)
7
Jeff Hartwig USA 5.54m (18-02)
8
Tye Harvey USA 5.44m (17-10 1/4)

 


Pole Vault Series 5.44 5.54 5.64 5.74 5.84 5.90

Tim Mack XXO XO O O XO XXX

Toby Stevenson XO O XO O XXX

Derek Miles O XO XXO O XXX

Nick Hysong P XO O XXO XXX

Piotr Buciarski O O O XXX


Russ Buller XO O XXX



Jeff Hartwig P XO P XXX


Tye Harvey O XXX




P = pass | O = made | X = miss

 



Shot Put




Athlete Affiliation Best Mark
1
Kevin Toth USA 22.19m (72-09 3/4)
2
Adam Nelson USA 21.95m (72-00 1/4)
3
John Godina USA 21.91m (71-10 3/4)
4
Brad Snyder Canada 20.19m (66-03)
5
Justin Anlezark Australia 20.01m (65-07 3/4)
6
Andy Bloom USA 19.79m (64-11 1/4)
7
John Davis USA 19.45m (63-09 3/4)

 


Shot Put Series 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th

Kevin Toth 21.80 21.91 21.23 22.19 FOUL FOUL

Adam Nelson 21.83 21.95 FOUL 21.93 FOUL FOUL

John Godina FOUL 21.77 FOUL FOUL FOUL 21.91

Brad Snyder 19.91 20.07 FOUL 20.01 20.19 FOUL

Justin Anlezark FOUL 20.01 19.73 FOUL 19.99 FOUL

Andy Bloom 19.08 19.19 18.89 FOUL 19.79 FOUL

John Davis 17.76 19.41 19.45 FOUL 19.18 FOUL

 



Women








100m wind +1.8 m/s




Athlete Affiliation Time
1
Tayna Lawrence Jamaica 11.00
2
Chryste Gaines USA 11.10
3
Torri Edwards USA 11.26
4
Savatheda Fynes Bahamas 11.28
5
Beverly McDonald Jamaica 11.31


Inger Miller USA DNF


Note: Marion Jones (10.90), later disqualified by the IAAF

 



400m




Athlete Affiliation Time
1
Michelle Collins USA 50.87
2
Sanya Richards USA 51.16
3
Jearl Miles-Clark USA 51.22
4
Nadjina Kaltouma Chad 51.48
5
Latasha Colander-Richardson USA 51.77
6
Karen Shinkins Ireland 51.90
7
Suziann Reid USA 52.67
8
Monique Hannagan USA 53.81

 



1500m




Athlete Affiliation Time
1
Nicole Teter USA 4:12.93
2
Regina Jacobs USA 4:14.95
3
Mardrea Hyman Jamaica 4:15.92
4
Sarah Schwald USA 4:15.97
5
Diane Cummins Canada 4:16.00
6
Mary Jane Harrelson USA 4:16.65
7
Lyudmila Vasilyeva Russia 4:16.85
8
Janet Trujillo USA 4:17.16
9
Jenelle Deatherage USA 4:17.43
10
Jen Toomey USA 4:17.51
11
Mari Chandler USA 4:19.07
12
Cheri Kenah USA 4:19.40
13
Ellissa Reidy USA 4:30.87

 



3000m




Athlete Affiliation Time
1
Marla Runyan USA 8:39.36
2
Sonia O’Sullivan Ireland 8:39.88
3
Werknesh Kidane Ethiopia 8:42.57
4
Turinesh Dibaba Ethiopia 8:42.57
5
Courtney Babcock Canada 8:46.47
6
Carrie Tollefson USA 9:02.45
7
Collette Liss USA 9:03.08
8
Kathy Butler Great Britain 9:04.51
9
Una English Ireland 9:08.58
10
Catherine Berry Great Britain 9:09.76
11
Priscilla Hein USA 9:17.61
12
Marie Davis USA 9:26.35
13
Nicole Jefferson USA 9:29.08


Anna Bzrezinska Poland DNF

 



100m Hurdles  wind-aided (+ 2.7 m/s)




Athlete Affiliation Time
1
Gail Devers USA 12.29 w
2
Miesha McKelvy USA 12.51
3
Lacena Golding-Clarke Jamaica 12.70
4
Jenny Adams USA 12.71
5
Anjanette Kirkland USA 12.71
6
Melissa Morrison USA 12.80
7
Vonnette Dixon Jamaica 12.82
8
Dionne Rose-Henley Jamaica 13.05

 



Pole Vault




Athlete Affiliation Best Mark
1
Stacy Dragila USA 4.72m (15-05 3/4)
2
Mary Sauer USA 4.42m (14-06
3
Mel Mueller USA 4.42m (14-06
4
Jill Schwartz USA 4.32m (14-02)
5
Kellie Suttle USA 4.22m (13-10)

 


Pole Vault Series 4.22 4.32 4.42 4.52 4.72 4.82

Stacy Dragila XO O O XO XXO XXX

Mary Sauer O O O XXX


Mel Mueller XXO O O XXX


Jill Schwartz XO O XXX



Kellie Suttle O XXX




P = pass | O = made | X = miss

 



Discus Throw




Athlete Affiliation Best Mark
1
Aretha Hill USA 63.48m (208-03)
2
Beatrice Faumuina New Zealand 63.17m (207-03)
3
Suzy Powell USA 60.97m (200-00)
4
Seilala Sua USA 60.48m (198-05)
5
Kris Kuehl USA 59.98m (196-09)
6
Allison Lever Australia 56.94m (186-10)
7
Mary Etter USA 52.49m (172-02)

 


Discus Series 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th

Aretha Hill 54.53 63.48 60.08 FOUL 63.17 62.35

Beatrice Faumuina FOUL 63.17 59.55 61.87 60.12 FOUL

Suzy Powell FOUL 54.54 60.97 FOUL 60.24 59.74

Seilala Sua FOUL 53.19 58.22 60.10 60.48 FOUL

Kris Kuehl 59.42 FOUL 57.65 55.47 59.98 FOUL

Allison Lever 56.94 FOUL 55.94 55.75 FOUL 55.32

Mary Etter 51.91 52.49 FOUL 51.70 FOUL FOUL
 
Sponsors / Partners
For information: prefontaineclassic.2014@yahoo.com
copyright© 2001–2014 all rights reserved. The Prefontaine Classic is an Oregon Track Club event.