RunnerSpace.com: 2011 Results - Lovejoy Relays - DyeStat.com Track Talk

Jump to content

Welcome to DyeStat.com Track Talk!

You will have to register for a RunnerSpace account before you can post: click the LOGIN / SIGN UP link in the top brown bar to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Page 1 of 1

2011 Results - Lovejoy Relays

#1 20 June 2011 12:43 PM
Shane 
RunnerSpace Moderator 30 Rep Points
Join Date: 30 Sep 2007
Posts: 2960
PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip

Homepage
Licensed to Lovejoy High School - TX    HY-TEK's Meet Manager 3/5/2011 09:30 PM
                           Lovejoy Relays - 3/5/2011                           
                                      LHS                                      
                                    Results                                    
 
Event 4  Boys High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Satchell, Kadeem             Princeton            6-00.00    5-10.00   10   
  2 Dillard, Stacey              Princeton                       5-04.00    8   
 
Event 8  Boys Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Porter, Jarod                Princeton           19-05.00   20-11.25   10   
  2 Baker, Aurel                 Greenhill Sc        20-00.00   19-09.75    8   
  3 Marsh, Hayden                Lucas Lovejo                   19-03.00    6   
  4 Montgomery, William          Greenhill Sc        19-00.00   19-02.00    4.50
  4 Sharp, Jalen                 Greenhill Sc        19-04.00   19-02.00    4.50
  6 Coffman, Walker              Dallas Highl                   17-09.50    3   
  7 Mangen, Jack                 Bishop Lynch        18-00.00   17-07.00    2   
  8 Dillard, Jakari              Princeton                      17-05.75    1   
  9 Smith, Garrett               Bishop Lynch        18-06.00   16-05.00  
 10 Glasper, Trammel             Bishop Lynch        18-00.00   14-09.75  
 
Event 12  Boys Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Porter, Jarod                Princeton           38-09.50   42-08.50   10   
  2 Satchell, Kadeem             Princeton           39-04.00   41-05.00    8   
  3 Dillard, Jakari              Princeton                      37-05.00    6   
  4 Coffman, Walker              Dallas Highl                   35-00.00    5   
 
Event 16  Boys Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tweedie, Seth                Lucas Lovejo        43-06.00   45-00.50   10   
  2 Klein, Eric                  Greenhill Sc        44-00.00   43-08.00    8   
  3 Coloso, Rico                 Bishop Lynch        37-00.00   41-09.00    6   
  4 Nault, Travis                Bishop Lynch        45-00.00   40-06.00    5   
  5 Green, Will                  Dallas Highl        32-07.00   39-06.00    4   
  6 Howard, Jack                 Dallas Highl                   37-10.00    3   
 
Event 20  Boys Discus Throw Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tweedie, Seth                Lucas Lovejo                     149-07   10   
  2 Klein, Eric                  Greenhill Sc          125-00     133-02    8   
  3 Coloso, Rico                 Bishop Lynch           95-00     121-05    6   
  4 Dwyer, Tony                  Bishop Lynch           95-00     118-07    5   
  5 Phillip, Nick                Princeton              79-00     118-06    4   
  6 Shiels, Slayton              Lucas Lovejo                      91-01    3   
  7 Embry, John                  Lucas Lovejo                      83-04    2   
  8 Beasley, Ethan               Dallas Highl                      63-07    1   
 
Event 24  Boys Pole Vault Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seale, Trenton               Greenhill Sc        12-06.00   12-06.00   10   
  2 Taussig, Ben                 Greenhill Sc        12-06.00   11-06.00    8   
  3 Zirkelbach, Erik             Princeton            9-00.00  J11-06.00    6   
  4 Tran, Kevin                  Bishop Lynch         9-00.00   11-00.00    5   
  5 Chavoya, Michael             Greenhill Sc        12-00.00   10-00.00    4   
  6 Adams, Shawn                 Episcopal (D        11-05.75    8-00.00    3   
 
Event 28  Boys 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hervey, Jake                 Lucas Lovejo         9:42.00   10:09.62   10   
  2 Markert, Matthew             Lucas Lovejo        10:00.00   10:32.50    8   
  3 Mehmen, Colby                Princeton           10:10.55   10:34.53    6   
  4 Guerra, Nick                 Bishop Lynch        11:00.00   11:24.92    5   
  5 Emerson, Steven              Dallas Highl                   11:49.02    4   
  6 Carrigan, Taylor             Dallas Highl                   11:58.77    3   
  7 Woods, Austin                Dallas Highl                   12:35.39    2   
 
Event 32  Boys 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Torres, Camillo              Bishop Lynch           42.00      43.81   10   
  2 Baker, Aurel                 Greenhill Sc           42.70      44.32    8   
  3 Thomas, Marquis              Princeton                         44.76    6   
  4 Dillard, Stacey              Princeton                         47.77    5   
  5 Denito, Jaden                Lucas Lovejo                      49.19    4   
 
Event 36  Boys 4x200 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishop Lynch  'A'                                 1:40.00    1:38.87   10   
     1) Mullins, Anthony                2) Benjamin, Michael              
     3) Jordan, Chris                   4) Duerr, Matt                    
  2 Greenhill School  'A'                             1:40.50    1:41.55    8   
     1) Sharp, Jalen                    2) Montgomery, William            
     3) McKamy, Max                     4) Seale, Trenton                 
  3 Princeton  'A'                                    1:42.94    1:42.94    6   
     1) Porter, Jashod                  2) Muhammad, Aqeel                
     3) Valenzuela, Sergio              4) Satchell, Kadeem               
  4 Dallas Highland Park  'B'                                    1:44.19    5   
  5 Dallas Highland Park  'A'                         1:28.98    1:44.60    4   
     1) Cooper, Harrison                2) Hutchison, Will                
     3) Kell, Costa                     4) Fewin, Grayson                 
 
Event 40  Boys Distance Medley Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lucas Lovejoy  'A'                               10:35.00   11:23.62   10   
     1) Hervey, Jake                    2) Kruzich, Austin                
     3) Srivastava, Arjun               4) Mackey, Chase                  
  2 Greenhill School  'A'                            11:50.50   12:14.90    8   
     1) Johnson, Langston               2) Albritten, Tre                 
     3) Taussig, Ben                    4) Bryan, Travis                  
  3 Bishop Lynch  'A'                                12:18.36   13:05.52    6   
     1) Bausch, Michael                 2) Anozi, Obi                     
     3) Liberto, Anthony                4) Noonan, Ryan                   
 
Event 44  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenhill School  'A'                               44.90      45.82   10   
     1) Baker, Aurel                    2) Johnson, Regis                 
     3) Montgomery, William             4) McKamy, Max                    
  2 Princeton  'A'                                      47.06      46.39    8   
     1) Porter, Jarod                   2) Mc Kenize, David               
     3) Thomas, Marquis                 4) Bailey, Nkeal                  
  3 Bishop Lynch  'A'                                   46.00      46.90    6   
     1) Mullins, Anthony                2) England, Matthew               
     3) Clear, Andrew                   4) Duerr, Matt                    
  4 Dallas Highland Park  'A'                           42.82      48.73    5   
     1) Cooper, Harrison                2) Hutchison, Will                
     3) Kell, Costa                     4) Fewin, Grayson                 
 
Event 48  Boys 100 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Satchell, Kadeem             Princeton                         15.65   10   
  2 Dillard, Stacey              Princeton                         19.16    8   
 
Event 52  Boys 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mackey, Chase                Lucas Lovejo         4:30.00    4:45.28   10   
  2 Srivastava, Arjun            Lucas Lovejo                    5:00.11    8   
  3 Mehmen, Colby                Princeton            4:49.81    5:04.45    6   
  4 Markert, Matthew             Lucas Lovejo         4:42.00    5:09.72    5   
  5 Jones, Mike                  Lucas Lovejo         4:52.00    5:19.02    4   
  6 Emerson, Steven              Dallas Highl                    5:27.37    3   
  7 Carrigan, Taylor             Dallas Highl                    5:27.61    2   
  8 Liberto, Anthony             Bishop Lynch         5:28.46    5:28.16    1   
  9 Bruner, George               Dallas Highl                    5:44.83  
 10 Woods, Austin                Dallas Highl                    5:51.82  
 
Event 56  Boys 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Marsh, Hayden                Lucas Lovejo                      11.13   2  10   
  2 Means, Michael               Lucas Lovejo           11.04      11.14   1   8   
  3 McKamy, Max                  Greenhill Sc                      11.39   2   6   
  4 Johnson, Regis               Greenhill Sc           11.50      11.50   1   5   
  5 Bailey, Nkeal                Princeton                         11.65   2   4   
  6 Mullins, Anthony             Bishop Lynch           11.60      11.76   1   3   
  7 Pinkston, Philip             Dallas Highl                      11.88   2   2   
  8 Sharp, Jalen                 Greenhill Sc                      12.18   2   1   
  9 Muhammad, Aqeel              Princeton              12.11      12.20   1 
 10 Kell, Costa                  Dallas Highl                      12.50   2 
 11 Nunley, Ira                  Bishop Lynch           12.00      12.56   1 
 12 Porter, Jashod               Princeton              12.85      12.87   1 
 13 Landon, Mickey               Dallas Highl                      13.73   2 
 
Event 60  Boys 1200 Sprint Medley Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dallas Highland Park  'A'                                    4:13.18   10   
 
Event 64  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenhill School  'A'                             3:40.00    3:40.73   10   
     1) Baker, Aurel                    2) Johnson, Regis                 
     3) Taussig, Ben                    4) McKamy, Max                    
  2 Bishop Lynch  'A'                                 3:55.00    3:45.81    8   
     1) Torres, Camillo                 2) Duerr, Matt                    
     3) Stuart, Nathan                  4) Jordan, Chris                  
  3 Dallas Highland Park  'A'                         3:26.00    3:56.55    6   
     1) Sullivan, Kevin                 2) Tuma, Jet                      
     3) Coyle, Kace                     4) Pinkston, Philip               
  4 Princeton  'A'                                    3:27.30    3:57.83    5   
     1) Dillard, Jakari                 2) Mc Kenize, David               
     3) Thomas, Marquis                 4) Bailey, Nkeal                  

Licensed to Lovejoy High School - TX    HY-TEK's Meet Manager 3/5/2011 09:29 PM
                           Lovejoy Relays - 3/5/2011                           
                                      LHS                                      
                                    Results                                    
 
Event 3  Girls High Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Booher, Michaela             Bishop Lynch         5-00.00    5-00.00   10   
  2 Wood, Nicole                 The Woodland         5-02.00    4-10.00    8   
  3 Montgomery, Emily            Lucas Christ         5-01.00    4-08.00    5   
  3 Andritsos, Teddie            The Woodland         5-00.00    4-08.00    5   
  3 Kiedels, Anika               The Woodland         5-00.00    4-08.00    5   
 
Event 7  Girls Long Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berry, Kensey                Lucas Lovejo                   17-01.25   10   
  2 Howard, Gabrielle            Bishop Lynch        17-06.00   17-01.00    8   
  3 Montgomery, Emily            Lucas Christ        17-08.00   16-10.00    6   
  4 Wilken, Lindsay              The Woodland        16-00.00   16-06.50    5   
  5 Petty, Courtney              Lucas Lovejo        17-00.00   15-09.00    4   
  6 Petri, Morgan                Bishop Lynch        15-05.00   15-07.75    3   
  7 Steele, Corie                Bishop Lynch        15-02.00   15-05.50    2   
  8 Duff, Alexis                 The Woodland        16-00.00   14-07.00    1   
  9 McCarthy, Kaylee             The Woodland        16-00.00   14-00.50  
 10 Livingston, Victoria         Greenhill Sc                   13-07.00  
 11 Massinter, Margot            Greenhill Sc        14-06.00   12-03.75  
 
Event 11  Girls Triple Jump Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berry, Kensey                Lucas Lovejo                   36-04.00   10   
  2 Howard, Gabrielle            Bishop Lynch        35-00.00   35-07.75    8   
  3 Duff, Alexis                 The Woodland        33-05.00   30-05.50    6   
  4 Wood, Nicole                 The Woodland                   26-11.50    5   
 
Event 15  Girls Shot Put Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Okoye, Lillian               Bishop Lynch        31-09.00   34-06.00   10   
  2 Kennedy, Ashley              The Woodland        36-00.00   33-09.00    8   
  3 Mckenzie, Katelyn            Lucas Lovejo        38-00.00   31-11.00    6   
  4 Nault, Shannon               Bishop Lynch        28-00.00   28-05.00    5   
  5 McManus, Rachel              Bishop Lynch        27-00.00   26-01.00    4   
  6 Al-Zuraqui, Amal             Lucas Lovejo                   24-06.00    3   
 
Event 19  Girls Discus Throw Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Steger, Kristen              Bishop Lynch                      93-10   10   
  2 Tweety, Lucy                 Lucas Lovejo                      88-10    8   
  3 Kennedy, Ashley              The Woodland           96-00      87-10    6   
  4 McManus, Rachel              Bishop Lynch           79-00      82-07    5   
  5 Mckenzie, Katelyn            Lucas Lovejo                   78-00.50    4   
  6 Nault, Shannon               Bishop Lynch           77-00   67-01.50    3   
  7 Al-Zuraqui, Amal             Lucas Lovejo                      61-06    2   
 
Event 23  Girls Pole Vault Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Southwell, Sophie            Greenhill Sc        11-00.00   10-00.00    8   
  1 Katterhagen, Jillian         The Woodland        11-00.00   10-00.00    8   
  1 Nicolais, Olivia             Greenhill Sc        10-00.00   10-00.00    8   
  4 Zuspan, Kara                 The Woodland        10-00.00    9-00.00    4   
  4 Elkins, Anna                 Bishop Lynch         9-06.00    9-00.00    4   
  4 Connor, Kasey                The Woodland         9-00.00    9-00.00    4   
 
Event 27  Girls 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Samantha           The Woodland        11:33.00   11:46.84   10   
  2 Lyons, Anna                  The Woodland        11:30.00   11:49.04    8   
  3 Porter, Amanda               The Woodland        12:05.00   12:09.10    6   
  4 Tedford, Abby                Lucas Lovejo                   12:23.79    5   
  5 Pekarek, Marissa             Lucas Lovejo                   12:42.31    4   
  6 Rea, Kelsey                  Lucas Lovejo                   12:57.97    3   
  7 Ackerman, Parker             Episcopal (D        12:00.00   13:42.31    2   
 
Event 31  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Berry, Kensey                Lucas Lovejo                      46.32   2  10   
  2 Katterhagen, Jillian         The Woodland           46.25      46.57   1   8   
  3 Feeney, Abby                 The Woodland           46.50      46.87   1   6   
  4 Montgomery, Emily            Lucas Christ           46.51      47.13   1   5   
  5 Howard, Tess                 The Woodland           45.89      48.05   1   4   
  6 Bassett, Ashley              Lucas Lovejo                      48.74   2   3   
  7 Southwell, Sophie            Greenhill Sc           48.20      50.39   1   2   
  8 Mascola, Emmanuella          Bishop Lynch           52.00      54.05   1   1   
  9 Cassidy, Kacey               Bishop Lynch           54.10      54.40   1 
 10 Booher, Michaela             Bishop Lynch           52.00      54.97   1 
 11 Mantooth, Whitney            Princeton                         56.99   2 
 
Event 35  Girls 4x200 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                                1:43.50    1:48.14   10   
     1) Palmer, Alicia                  2) Howard, Tess                   
     3) Wilken, Lindsay                 4) Crowe, Alexis                  
  2 Bishop Lynch  'A'                                 1:49.00    1:49.14    8   
     1) Steele, Corie                   2) Howard, Gabrielle              
     3) Petri, Morgan                   4) Noonan, Caitlin                
 
Event 39  Girls Distance Medley Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                               12:20.00   12:41.21   10   
     1) Hayes, Shelby                   2) Brady, Alana                   
     3) Willard, Katie                  4) McLellan, Madi                 
  2 Bishop Lynch  'A'                                14:00.00   14:13.62    8   
     1) Koch, Courtney                  2) Hagensick, Claire              
     3) Fierro, Jennifer                4) Wrozek, Erin                   
  3 Lucas Lovejoy  'A'                                          14:26.95    6   
     1) Locklear, Jenna                 2) Prendergast, Sydney            
     3) Pekarek, Marissa                4) Ruhala, Katie                  
 
Event 43  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                                  49.50      51.31   10   
     1) McCarthy, Kaylee                2) Crowe, Alexis                  
     3) Lindsey, Kaitlynn               4) Wilken, Lindsay                
  2 Bishop Lynch  'A'                                   51.00      52.22    8   
     1) Steele, Corie                   2) Howard, Gabrielle              
     3) Petri, Morgan                   4) Noonan, Caitlin                
  3 Greenhill School  'A'                               53.80      58.18    6   
     1) Beauchamp, Shelby               2) Rambeau, Karina                
     3) Nicolais, Olivia                4) Livingston, Victoria           
  4 Episcopal (Dallas)  'A'                             55.20    1:00.65    5   
     1) Emmons, Sara Jane               2) Griffen, Lauren                
     3) Jordaan, Sydney                 4) Nair, Devi                     
 
Event 47  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Feeney, Abby                 The Woodland           15.13      15.10   1  10   
  2 Palmer, Alicia               The Woodland           15.13      15.23   1   8   
  3 Montgomery, Emily            Lucas Christ           15.74      15.45   1   6   
  4 Berry, Kensey                Lucas Lovejo                      15.74   2   5   
  5 Bassett, Ashley              Lucas Lovejo           15.79      16.16   1   4   
  6 Petty, Courtney              Lucas Lovejo                      16.44   2   3   
  7 Katterhagen, Jillian         The Woodland           16.05      16.86   1   2   
  8 Mascola, Emmanuella          Bishop Lynch           18.99      18.60   1   1   
  9 Booher, Michaela             Bishop Lynch           19.10      18.89   2 
 10 Cassidy, Kacey               Bishop Lynch           19.50      19.11   2 
 
Event 51  Girls 1600 Meter Run Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Guidot, Ashley               The Woodland         5:08.00    5:13.15   10   
  2 Sveinsson, Chelsey           Greenhill Sc         5:00.00    5:13.79    8   
  3 Lyons, Margo                 The Woodland         5:13.00    5:19.26    6   
  4 Novelli, Hannah              The Woodland         5:10.51    5:34.48    5   
  5 Murray, Collen               The Woodland         5:11.00    5:37.35    4   
  6 Rea, Kelsey                  Lucas Lovejo                    6:10.14    3   
 
Event 55  Girls 100 Meter Dash Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lindsey, Kaitlynn            The Woodland           12.95      12.76   1  10   
  2 Duff, Alexis                 The Woodland           13.00      13.03   1   8   
  3 McCarthy, Kaylee             The Woodland           12.84      13.29   1   6   
  4 Fanelli, Kristin             Bishop Lynch           13.10      13.68   1   5   
  5 Kincaid, Lacie               Bishop Lynch           13.80      13.90   1   4   
  6 Black, Kristina              Princeton                         14.19   2   3   
  7 Livingston, Victoria         Greenhill Sc           13.90      14.48   1   2   
 
Event 63  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                                3:58.00    4:10.79   10   
     1) Brady, Alana                    2) Crowe, Alexis                  
     3) Wilken, Lindsay                 4) Howard, Tess                   
  2 Lucas Lovejoy  'A'                                4:13.55    4:26.67    8   
     1) Kanella, Kasey                  2) Bassett, Ashley                
     3) Petty, Courtney                 4) Pendergast, Sydney             
  3 Bishop Lynch  'A'                                 4:20.00    4:27.47    6   
     1) Fierro, Jennifer                2) Booher, Michaela               
     3) Fanelli, Kristin                4) Hagensick, Claire              
  4 Greenhill School  'A'                             4:14.50    4:54.04    5   
     1) Sveinsson, Chelsey              2) Southwell, Sophie              
     3) Sheinfeld, Katie                4) Rambeau, Karina                



Event 1  Girls High Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Benner, Faith                The Woodland         4-08.00    4-08.00   10   
  2 Kenkel, Ashley               Episcopal (D         3-03.25    4-06.00    7   
  2 Horsak, Elise                Bishop Lynch         4-04.00    4-06.00    7   
  4 Montgomery, Kaylee           Lucas Christ                    4-00.00    5   
 
Event 5  Girls Long Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kenkel, Ashley               Episcopal (D        13-01.50   14-07.00   10   
  2 Jordaan, Sydney              Episcopal (D        16-05.00   13-10.00    8   
  3 Montgomery, Kaylee           Lucas Christ                   13-06.00    6   
  4 Emmons, Sara Jane            Episcopal (D        13-01.50   13-03.00    5   
  5 Duff, Kourtnee               The Woodland        16-00.00   13-00.00    4   
  6 Carroll, Emily               Bishop Lynch        12-00.00   12-07.75    3   
  7 Coleman, Jhana               Bishop Lynch        13-02.00   12-01.00    2   
  8 Snyder, Danielle             Bishop Lynch        11-00.00   11-03.00    1   
  9 Nair, Devi                   Episcopal (D        10-06.00   11-00.00  
 
Event 9  Girls Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Duff, Kourtnee               The Woodland        31-00.00   28-09.00   10   
  2 McCants, Vicky               The Woodland        28-00.00   28-03.00    8   
 
Event 13  Girls Shot Put Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hernandez, Lizzeth           Bishop Lynch        26-00.00   28-04.00   10   
  2 Steger, Kristen              Bishop Lynch        29-00.00   27-01.00    8   
  3 Santos, Guilla               Bishop Lynch        30-09.00   26-03.00    6   
 
Event 17  Girls Discus Throw Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Del Rio, Paulina             The Woodland                      75-11   10   
  2 Bail, Shaina                 Princeton                         67-03    8   
  3 Seale, Stephanie             Greenhill Sc                      66-09    6   
  4 Hernandez, Lizzeth           Bishop Lynch           99-00      65-06    5   
  5 Griffen, Lauren              Episcopal (D           32-10      44-06    4   
  6 Cowan, Elisabeth             Bishop Lynch           67-00      42-06    3   
  7 Lovitt, Catherine            Episcopal (D           32-10       0.50    2   
 
Event 21  Girls Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beauchamp, Shelby            Greenhill Sc                    8-00.00   10   
  2 Cook, Gabrielle              Bishop Lynch         7-06.00    7-06.00    8   
  3 Seale, Stephanie             Greenhill Sc         8-06.00    7-00.00    6   
  4 Spellings, Sarah             Episcopal (D         6-06.75    6-06.00    5   
  5 Conine, Shelby               Episcopal (D         6-06.75    6-00.00    3   
  5 Renfro, Lilly                Greenhill Sc                    6-00.00    3   
  5 Sturm, Lauren                Lucas Lovejo                    6-00.00    3   
 
Event 25  Girls 3200 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lebsack, Morgan              The Woodland        12:30.00   12:25.98   10   
  2 Gordon, Haley                The Woodland        12:55.00   12:31.34    8   
  3 Connor, Bailey               The Woodland        12:45.00   13:27.88    6   
  4 Otiker, Hannah               Lucas Lovejo                   15:00.34    5   
 
Event 29  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Zuspan, Kara                 The Woodland           50.00      52.10   1  10   
  2 Del Rio, Paulina             The Woodland                      52.46   2   8   
  3 Rennels, Desiree             The Woodland           51.50      56.14   1   6   
  4 Hernandez, Karen             Bishop Lynch           58.00      56.40   2   5   
  5 Livingston, Liz              Greenhill Sc           54.20      58.12   1   4   
  6 Curtis, Taylor               Bishop Lynch           56.00      59.43   1   3   
  7 Acuna, Celeste               Princeton                       1:07.46   2   2   
 
Event 33  Girls 4x200 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                                1:52.00    1:54.46   10   
     1) McCants, Vicky                  2) Benner, Faith                  
     3) Day, Kristin                    4) Kiedels, Anika                 
  2 Bishop Lynch  'A'                                 1:58.00    1:59.59    8   
     1) Gilbert, Chandler               2) Coleman, Jhana                 
     3) Carroll, Emily                  4) Rocha, Jackie                  
  3 Greenhill School  'A'                                        2:06.52    6   
     1) Andrews, Melanie                2) Lambert, Peyton                
     3) Renfro, Lilly                   4) Pearlman, Morgan               
  4 Episcopal (Dallas)  'A'                           2:00.00    2:09.68    5   
     1) Sisson, Sophie                  2) Reimold, Kim                   
     3) Boeckman, Berry                 4) Laurendine, Gabby              
 
Event 37  Girls Distance Medley Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                               12:50.00   13:51.01   10   
     1) Creasman, Michelle              2) Kutsche, Halle                 
     3) Miller, Kali                    4) Murray, Emily                  
  2 Lucas Lovejoy  'A'                                          15:22.46    8   
     1) Bridges, Evan                   2) Lizana, Marisa                 
     3) Mackey, Summer                  4) Wright, Maggie                 
 
Event 41  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                                  52.50      54.17   10   
     1) Martinez, Stefanie              2) Benner, Faith                  
     3) McCants, Vicky                  4) Kiedels, Anika                 
  2 Bishop Lynch  'A'                                   54.00      58.11    8   
     1) Corrie, Catrin                  2) Carroll, Emily                 
     3) Coleman, Jhana                  4) Manriquez, Stephanie           
  3 Greenhill School  'A'                                        1:00.15    6   
     1) Andrews, Melanie                2) Lambert, Peyton                
     3) Pearlman, Morgan                4) Seale, Stephanie               
  4 Episcopal (Dallas)  'A'                             55.20    1:03.00    5   
     1) Sisson, Sophie                  2) Laurendine, Gabby              
     3) Rojas, Janette                  4) Lovitt, Catherine              
 
Event 45  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rennels, Desiree             The Woodland           17.55      17.51   10   
  2 Zuspan, Kara                 The Woodland           17.40      18.17    8   
  3 Livingston, Liz              Greenhill Sc           18.20      18.42    6   
  4 Hernandez, Karen             Bishop Lynch           19.00      19.58    5   
  5 Emmons, Sara Jane            Episcopal (D           18.00      20.19    4   
  6 Curtis, Taylor               Bishop Lynch           20.80      20.47    3   
  7 Lovitt, Catherine            Episcopal (D           19.50      21.09    2   
 
Event 49  Girls 1600 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jansen, Ashley               The Woodland         5:42.00    5:39.74   10   
  2 Huryn, Grace                 The Woodland         5:39.00    5:41.79    8   
  3 Wiseman, Taylor              The Woodland         5:45.00    5:43.89    6   
  4 Otiker, Hannah               Lucas Lovejo                    6:49.87    5   
  5 Lara, Ana                    Bishop Lynch         6:40.00    7:17.84    4   
  6 Rodriguez, Monserratt        Princeton                       7:34.91    3   
  7 Garcia, Evelyn               Princeton                       7:41.97    2   
  8 Baresh, Blythe               Bishop Lynch         6:35.00    7:44.85    1   
 
Event 53  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sturm, Lauren                Lucas Lovejo                      13.19   2  10   
  2 Day, Kristin                 The Woodland           13.40      13.26   1   8   
  3 Seale, Stephanie             Greenhill Sc                      13.44   3   6   
  4 Martinez, Stefanie           The Woodland           13.95      13.53   1   5   
  5 Enan, Nada                   The Woodland           13.65      13.74   1   4   
  6 Manriquez, Stephanie         Bishop Lynch           13.50      13.94   1   3   
  7 Pearlman, Morgan             Greenhill Sc                      14.00   2   2   
  8 Bridges, Evan                Lucas Lovejo                      14.23   2   1   
  9 Corrie, Catrin               Bishop Lynch           13.60      14.42   1 
 10 Montgomery, Kaylee           Lucas Christ                      14.74   2 
 11 Acosta, Blanca               Princeton                         14.85   2 
 12 Ellis, Kayla                 Greenhill Sc                      14.89   3 
 13 Cid, Alondra                 Princeton                         15.39   3 
 14 Sisson, Sophie               Episcopal (D           13.60      15.58   1 
 15 Laurendine, Gabby            Episcopal (D           13.60      16.18   1 
 
Event 61  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 The Woodlands  'A'                                4:08.00    4:19.73   10   
     1) Creasman, Michelle              2) Miller, Kali                   
     3) Kutsche, Halle                  4) Zuspan, Kara                   
  2 Episcopal (Dallas)  'A'                           4:25.00    4:50.94    8   
     1) Sisson, Sophie                  2) Verela, Vanessa                
     3) Lovitt, Catherine               4) Laurendine, Gabby              



Event 2  Boys High Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 McClellan, Cole              Lucas Christ                    5-04.00    9   
  1 Chambers, Conner             Lucas Christ                    5-04.00    9   
  3 Henderson, Corey             Episcopal (D         5-03.00    5-02.00    5.50
  3 Chavez, Alonso               Bishop Lynch         5-06.00    5-02.00    5.50
  5 Moize, Chris                 Dallas Highl                    4-10.00    3.50
  5 Baptiste, Marcel             Lucas Christ                    4-10.00    3.50
 
Event 6  Boys Long Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Layman, Aaron                Lucas Christ        18-08.00   18-07.25   10   
  2 Albritten, Tre               Greenhill Sc        18-00.00   17-05.00    8   
  3 Baptiste, Marcel             Lucas Christ        18-00.00   16-11.00    6   
  4 Roberts, Dylan               Greenhill Sc                   16-04.25    5   
  5 Miles, Savon                 Princeton                      15-03.00    4   
  6 Bowland, Brendon             Princeton                      15-02.00    3   
  7 McClellan, Sam               Lucas Christ                   14-11.00    2   
  8 Lo, James                    Princeton                      14-10.00    1   
 
Event 10  Boys Triple Jump Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Layman, Aaron                Lucas Christ        38-08.00   35-06.50   10   
  2 Roberts, Dylan               Greenhill Sc                   33-01.00    8   
  3 Moore, John                  Dallas Highl                   31-05.00    6   
  4 Malon, John                  Dallas Highl                   29-11.00    4.50
  4 Henderson, Corey             Episcopal (D        26-03.00   29-11.00    4.50
 
Event 14  Boys Shot Put Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Buckholz, Don                Episcopal (D        19-08.25   38-00.50   10   
  2 Ruppert, William             Episcopal (D                   35-04.00    8   
  3 Ceverah, Jack                Dallas Highl                   33-10.75    6   
  4 Clyde, Andrew                Dallas Highl                   32-04.00    5   
  5 Olson, Josh                  Lucas Christ                   31-10.25    4   
  6 Hooda, Zohaib                Greenhill Sc                   29-02.00    3   
 
Event 18  Boys Discus Throw Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ruppert, William             Episcopal (D                   95-03.50   10   
  2 Olk, Mason                   Lucas Lovejo                      81-06    8   
  3 Horn, Gil                    Dallas Highl                   78-02.50    6   
  4 Ceverah, Jack                Dallas Highl                   77-10.50    5   
  5 Malliet, Alex                Lucas Lovejo                   75-09.50    4   
  6 Buckholz, Don                Episcopal (D        65-07.75   74-04.50    3   
  7 Kohl, Ryan                   Lucas Lovejo                      72-01    2   
  8 McClellan, Cole              Lucas Christ                   65-06.50    1   
  9 Clyde, Andrew                Dallas Highl                   61-01.50  
 10 Hooda, Zohaib                Greenhill Sc                   60-06.50  
 11 Fisher, Dylan                Princeton                         60-06  
 12 Olson, Josh                  Lucas Christ                      58-03  
 13 McMurry, Ricky               Greenhill Sc                      56-00  
 14 Turley, Ron                  Greenhill Sc                      55-06  
 
Event 22  Boys Pole Vault Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Webb, Jerry                  Greenhill Sc                    9-00.00   10   
  2 Bowers, Michael              Princeton                       8-00.00    8   
 -- Hasop, Joel                  Greenhill Sc                         NH  
 
Event 26  Boys 3200 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blythe, Tyler                Lucas Lovejo        11:00.00   10:52.89   10   
  2 Noonan, Ryan                 Bishop Lynch        11:10.00   11:01.24    8   
  3 Martinez, Christian          Lucas Lovejo                   11:07.98    6   
  4 Hartter, Evan                Lucas Lovejo        11:00.00   11:12.62    5   
  5 Smith, Wade                  Lucas Lovejo                   11:31.17    4   
  6 Heston, Danny                Bishop Lynch        11:50.00   11:52.07    3   
  7 Brownlee, Brandon            Dallas Highl                   12:00.18    2   
  8 Killion, Tyler               Dallas Highl                   12:04.82    1   
  9 Kob, Crawford                Episcopal (D        12:00.00   12:34.90  
 10 Ritter, Cliff                Episcopal (D        12:30.00   14:16.44  
 
Event 30  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Adams, Chris                 Bishop Lynch           44.00      46.77   1  10   
  2 Lara, Aaron                  Bishop Lynch           49.00      50.95   1   8   
  3 Cullem, Justin               Princeton                         52.18   2   6   
  4 McClellan, Sam               Lucas Christ                      55.77   2   5   
  5 Salinas, Christian           Bishop Lynch           50.00      57.03   1   4   
 
Event 34  Boys 4x200 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Princeton  'A'                                    1:42.94    1:45.35   10   
     1) Bryant, Christian               2) Jones, Justin                  
     3)                                 4) Miles, Savon                   
  2 Bishop Lynch  'A'                                 1:40.00    1:46.74    8   
     1) Clear, Andrew                   2) Glasper, Trammel               
     3) Uhrik, Travis                   4) England, Matthew               
  3 Dallas Highland Park  'A'                         1:28.98    1:49.78    6   
     1) Feigl, Cole                     2) Steele, Rodman                 
     3) Doshier, Tyler                  4) Bires, Micah                   
  4 Dallas Highland Park  'B'                                    1:50.16    5   
 
Event 38  Boys Distance Medley Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lucas Lovejoy  'A'                               10:35.00   12:20.60   10   
     1) Hartter, Evan                   2) Knight, Levi                   
     3) Trinh, Tim                      4) Blythe, Tyler                  
  2 Lucas Christian Academy  'A'                                12:31.33    8   
     1) Chambers, Conner                2) Layman, Aaron                  
     3) McClellan, Cole                 4) Leeke, Zander                  
  3 Lucas Christian Academy  'B'                                12:43.33    6   
     1) Robertson, Luke                 2) Baptiste, Marcel               
     3) Martin, Bryce                   4) Lee, Ryan                      
  4 Greenhill School  'A'                            12:45.00   13:36.55    5   
     1) Auerbach, Jeremy                2) Kumamoto, Ivan                 
     3) Konig, Brian                    4) Moe, Borren                    
 
Event 42  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greenhill School  'A'                                          49.89   10   
     1) Webb, Jerry                     2) White, Evan                    
     3) Gomez-Palacio, Fransisco        4) Kumamoto, Ivan                 
  2 Dallas Highland Park  'A'                           42.82      50.19    8   
     1) Feigl, Cole                     2) Steele, Rodman                 
     3) Doshier, Tyler                  4) Bires, Micah                   
  3 Bishop Lynch  'A'                                   46.00      51.51    6   
     1) Nunley, Ira                     2) Glasper, Trammel               
     3) Uhrik, Travis                   4) Jordan, Chris                  
  4 Princeton  'A'                                      47.06      52.75    5   
     1) Louth, Dustin                   2) Nash, James                    
     3) Jones, Justin                   4) Miles, Savon                   
 
Event 46  Boys 100 Meter Hurdles Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cullem, Justin               Princeton                         18.58   10   
  2 Bowers, Michael              Princeton                         20.90    8   
 
Event 50  Boys 1600 Meter Run Junior Varsity
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Martinez, Christian          Lucas Lovejo                    5:10.27   10   
  2 Cid, Juan                    Princeton                       5:37.24    8   
  3 Brownlee, Brandon            Dallas Highl                    5:37.81    6   
  4 Kob, Crawford                Episcopal (D         5:05.00    5:40.60    5   
  5 Auerbach, Jeremy             Greenhill Sc         5:20.00    5:45.90    4   
  6 Killion, Tyler               Dallas Highl                    5:49.44    3   
  7 Lee, Ryan                    Lucas Christ                    5:53.96    2   
  8 Marx, Will                   Bishop Lynch         5:50.00    5:58.39    1   
  9 Yu, Anton                    Greenhill Sc                    6:07.67  
 10 Konig, Brian                 Greenhill Sc                    6:14.67  
 11 Ritter, Cliff                Episcopal (D         5:20.00    6:35.62  
 
Event 54  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Orr, Caz                     Dallas Highl                      12.05   2  10   
  2 Bowers, Michael              Princeton                         12.30   2   8   
  3 Magnuson, Austin             Episcopal (D           11.90      12.36   1   6   
  4 Jordan, Chris                Bishop Lynch           12.00      13.02   1   5   
  5 Butler, Wheeler              Dallas Highl                      13.30   2   4   
  6 Kell, Ryder                  Dallas Highl                      13.31   1   3   
  7 Norderhaug, Kristian         Greenhill Sc                      16.58   2   2   
 -- Leiser, Hudson               Episcopal (D           11.60        DNF   1 
 -- Clear, Andrew                Bishop Lynch           11.90        DNF   1 
 -- Glasper, Trammel             Bishop Lynch           12.00        DNF   1 
 -- Webb, Jerry                  Greenhill Sc                        DNF   1 
 -- Seay, Cameron                Lucas Lovejo           12.30        DNF   1 
 
Event 62  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bishop Lynch  'A'                                 3:55.00    4:04.51   10   
     1) Mixon, Billy                    2) Mangen, Jack                   
     3) Lara, Aaron                     4) Mullins, Anthony               
  2 Dallas Highland Park  'A'                         3:26.00    4:07.15    8   
     1) Peters, Price                   2) Malone, Sam                    
     3) Moize, Chris                    4) Clark, Mitchell                
  3 Princeton  'A'                                               4:13.11    6   
 -- Episcopal (Dallas)  'A'                           3:45.00        DNF  
     1) Beane, Alex                     2) Spellings, Henry               
     3) Karns, Cannon                   4) Hartnett, Mike                 


Posted Image
0

Page 1 of 1

Share this topic:




Fast Reply

  

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

------DyeStat Track Talk Forums------

Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland  

 

International
Canada