RunnerSpace.com: 2011 Results - John Martin Invitational - DyeStat.com Track Talk

Jump to content

Welcome to DyeStat.com Track Talk!

You will have to register for a RunnerSpace account before you can post: click the LOGIN / SIGN UP link in the top brown bar to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2011 Results - John Martin Invitational

#1 09 May 2011 08:28 AM
Matt 
The Hammer 13 Rep Points
Join Date: 29 Sep 2007
Posts: 1306
PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip

Homepage
Licensed to Fort Collins High School    HY-TEK's Meet Manager 5/5/2011 06:33 PM
                      John Martin Invitational - 5/5/2011                      
                           Fort Collins High School                            
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Packham, Kaylee              Loveland               12.50      12.83  -4.4  1  10   
  2 Hutsell, Stephanie           Loveland               12.22      13.04  -4.4  1   8   
  3 Weber, Katie                 Fort Collins           12.68      13.10  -4.4  1   6   
  4 Lindenmuth, Katie            Thompson Val           13.90      13.33  -0.7  2   5   
  5 Anderson, Maggie             Loveland               13.06      13.45  -4.4  1   4   
  6 Archer, Kenzie               Thompson Val           13.25      13.52  -4.4  1   3   
  7 Rennat, Alexandra            Fort Collins           13.19      13.55  -4.4  1   2   
  8 Bollig, Alyssa               Fort Collins           13.78      13.78  -0.7  2   1   
  9 Stephens, Hailey             Thompson Val           13.50      13.87  -0.7  2 
 
Girls 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Packham, Kaylee              Loveland               25.19      25.19  -0.3  1  10   
  2 Elliott, Emily               Fort Collins           25.33      25.97  -0.3  1   8   
  3 Damge, Emerald               Poudre                 26.50      26.35  -0.3  1   6   
  4 Bower, Michal                Loveland               25.98      26.59  -0.3  1   5   
  5 Wenrick, Ashlee              Mountain Vie           26.51      26.60  -0.3  1   4   
  6 Archer, Kenzie               Thompson Val           27.76      26.93  -0.3  2   3   
  7 Lenart, Allison              Mountain Vie           27.11      26.94  -0.3  1   2   
  8 Packham, Celine              Loveland               26.84      27.37  -0.3  1   1   
  9 Stults, Ashlyn               Fort Collins           27.10      27.45  -0.3  1 
 10 Siemens, Jordyn              Fort Collins           27.40      27.45  -0.3  2 
 11 Stephens, Hailey             Thompson Val           27.82      28.21  -0.3  2 
 12 Colpitts, Abby               Thompson Val           28.60      28.34  -0.3  2 
 
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williams, Rhianna            Fossil Ridge           58.20      56.52   1  10   
  2 Tuder, Stefanie              Loveland               59.77      58.51   1   8   
  3 Elliott, Emily               Fort Collins           57.94      58.67   1   6   
  4 Fuchs, Kailey                Loveland               59.50      59.07   1   5   
  5 Peel, Shayla                 Rocky Mountain       1:00.75      59.95   1   4   
  6 Fulmer, Sarah                Poudre               1:00.50    1:00.61   1   3   
  7 Carlson, Hannah              Thompson Val         1:05.40    1:02.91   2   2   
  8 Weinland, Alesha             Fort Collins         1:06.59    1:04.00   2   1   
  9 Colpitts, Abby               Thompson Val         1:03.90    1:04.37   1 
 10 Sodertz, Jessie              Fort Collins         1:06.98    1:05.99   2 
 11 Roark, Mikayla               Thompson Val         1:07.50    1:07.50   2 
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 East, Katy                   Loveland             2:30.76    2:24.65   10   
  2 McClintock, Taleah           Fort Collins         2:28.94    2:25.38    8   
  3 Cathcart, Bri                Rocky Mountain       2:28.00    2:27.23    6   
  4 Staab, Madalyne              Fort Collins         2:20.89    2:30.77    5   
  5 Suppes, Alexandra            Fort Collins         2:30.95    2:31.23    4   
  6 Howard, Natalie              Thompson Val         2:31.50    2:32.65    3   
  7 Baird, Taylor                Rocky Mountain       2:42.50    2:47.39    2   
  8 Quick, Kaitlin               Thompson Val         2:47.80    2:51.41    1   
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hartman, Kailie              Loveland             5:20.11    5:06.26   10   
  2 Hooker, Erin                 Fort Collins         5:17.86    5:15.93    8   
  3 Kramer, Michelle             Fort Collins         5:35.00    5:27.79    6   
  4 Schmitt, Gina                Thompson Val         5:34.08    5:33.09    5   
  5 Alexander, Kelsey            Rocky Mountain       5:41.00    5:36.95    4   
  6 Oweimrin, Audrey             Fort Collins         5:41.49    5:37.26    3   
  7 Anderson, Lauren             Thompson Val         5:45.00    5:38.59    2   
  8 Berg, Hayley                 Thompson Val         5:47.60    5:38.61    1   
  9 Magnuson, Cambria            Rocky Mountain       5:48.00    5:41.18  
 10 Powell, Elizabeth            Mountain Vie         6:17.29    5:56.35  
 11 Stratton, Abbi               Mountain Vie         6:17.73    6:01.09  
 12 Baird, Taylor                Rocky Mountain       6:17.00    6:19.29  
 13 Cunningham, Amanda           Loveland             6:00.32    6:28.89  
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gray, McKayla                Mountain Vie        12:09.00   11:52.84   10   
  2 Randall, Alicia              Thompson Val        11:56.75   11:58.74    8   
  3 Carow, Gretchen              Fort Collins        12:05.65   12:18.44    6   
  4 Van Zyl, Kari                Fort Collins        12:15.21   12:21.18    5   
  5 VanZyl, Lizette              Fort Collins        13:40.00   13:38.33    4   
 
Girls 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lange, Nicole                Fort Collins           17.09      17.06  +0.0  1  10   
  2 Humann, Alexis               Thompson Val           17.38      17.30  +0.0  1   8   
  3 Dennis, Ashlee               Mountain Vie           17.71      17.36  +0.0  1   6   
  4 Wadman, Dayna                Loveland               17.64      17.58  +0.0  1   5   
  5 Vaughan, Hadley              Loveland               17.83      17.82  +0.0  1   4   
  6 Quick, Kristina              Thompson Val           18.32      18.15  +0.0  1   3   
  7 English, Tyler               Loveland               18.36      18.70  -2.6  2   2   
  8 Reger, Molly                 Rocky Mountain         18.60      19.41  -2.6  2   1   
  9 Greiner, Kaitlyn             Mountain Vie           20.75      19.84  -2.6  2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Franco, Monica               Fort Collins           46.71      45.84   1  10   
  2 Dietrich, Aubree             Fort Collins           47.49      46.20   1   8   
  3 Paul, Carly                  Poudre                 47.50      46.28   1   6   
  4 Krawczuk, Ashley             Loveland               55.20      52.01   2   5   
  5 Wadman, Dayna                Loveland               51.48      52.32   1   4   
  6 Dennis, Ashlee               Mountain Vie           53.04      53.82   1   3   
  7 Greiner, Kaitlyn             Mountain Vie           55.70      54.72   2   2   
  8 Vaughan, Hadley              Loveland               57.11      56.59   2   1   
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fort Collins  'A'                                   50.68      49.95   10   
     1) Weber, Katie                    2) Stults, Ashlyn                 
     3) Rennat, Alexandra               4) Elliott, Emily                 
  2 Mountain View  'A'                                  50.12      50.15    8   
     1) Gordley, Jacey                  2) Wenrick, Ashlee                
     3) Uhlenbrock, Kacey               4) Willis, Kileen                 
  3 Rocky Mountain  'A'                                 51.20      50.87    6   
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rocky Mountain  'A'                               1:47.00    1:46.13   10   
  2 Fort Collins  'A'                                 1:55.28    1:52.29    8   
     1) Bejarano, Ayme                  2) Weinland, Alesha               
     3) Toomey, Lauren                  4) Boyer, Hailey                  
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fort Collins  'A'                                 4:05.63    4:13.23   10   
     1) Dietrich, Aubree                2) Stults, Ashlyn                 
     3) Siemens, Jordyn                 4) Franco, Monica                 
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fort Collins  'A'                                 9:55.82   10:30.10   10   
     1) Carow, Gretchen                 2) Van Zyl, Kari                  
     3) Haas, Anne                      4) VanZyl, Lizette                
  2 Loveland  'A'                                    10:49.24   11:01.57    8   
     1) Parker, Hannah                  2) Williamson, Rebecca            
     3) Gates, Marissa                  4) Brandt, Rachel                 
 
Girls 800 Sprint Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poudre  'A'                                       1:52.00    1:49.99   10   
  2 Fort Collins  'A'                                 1:52.33    1:50.33    8   
     1) Weber, Katie                    2) Rennat, Alexandra              
     3) Elliott, Emily                  4) Siemens, Jordyn                
  3 Mountain View  'A'                                1:58.00    1:58.08    6   
     1) Gordley, Jacey                  2) Uhlenbrock, Kacey              
     3) Baumann, Andrea                 4) Belden, Shania                 
 
Girls Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Rocky Mountain  'A'                              12:57.00         NT  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 English, Kelsey              Doherty              5-08.00    5-08.50   10   
  2 Franco, Monica               Fort Collins         5-07.00    5-04.00    8   
  3 Musante, Erika               Rocky Mountain       5-07.00   J5-04.00    6   
  4 Kroboth, Lindsey             Thompson Val         5-00.00    5-02.00    5   
  5 Willis, Kileen               Mountain Vie         5-02.00    5-00.00    4   
  6 Stephens, Hailey             Thompson Val         4-08.00    4-10.00    3   
  7 Lange, Nicole                Fort Collins         4-10.00   J4-10.00    2   
  8 Laws, Lindsey                Thompson Val         4-09.00    4-08.00    1   
  9 Krawczuk, Ashley             Loveland             4-10.00    4-06.00  
  9 Archuleta, Taryn             Loveland             4-06.50    4-06.00  
 11 Morrison, Alyssa             Mountain Vie         4-08.00    4-04.00  
 12 Sodertz, Jessie              Fort Collins         4-06.00    4-02.00  
 -- Schilling, Jacquie           Loveland             4-09.00         NH  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pauna, Val                   Rocky Mountain      11-02.00   11-06.00   10   
  2 Bohannon, Lisa               Loveland             8-06.00    9-06.00    8   
  3 Turner, Noelle               Loveland             8-00.00    9-03.00    6   
  4 Gordley, Jacey               Mountain Vie         9-00.00    8-06.00    5   
  5 Waite, Heather               Loveland             8-06.00   J8-06.00    4   
  6 Skinner, Bailey              Roosevelt            7-06.00    8-00.00    3   
  7 Maldonado, Kiera             Roosevelt            7-00.00   J8-00.00    2   
  8 Wehrung, Lena                Thompson Val         7-09.00    7-06.00    1   
  9 Lopez, Mary                  Fort Collins         7-00.00    7-00.00  
  9 Coleman, Jaci                Mountain Vie                    7-00.00  
  9 Shuetter, Alex               Fort Collins         6-06.00    7-00.00  
 12 Mooney, Elise                Fort Collins         5-06.00    6-06.00  
 -- Hutson, Allison              Mountain Vie                         NH  
 
Girls Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 DeMott, Maggie               Rocky Mountain      17-00.00   16-08.50  -2.2  10   
  2 Rudel, Rachael               Fort Collins        12-00.00  J16-08.50   0.8   8   
  3 Lindenmuth, Katie            Thompson Val        17-00.00   16-06.00  -1.7   6   
  4 Willis, Kileen               Mountain Vie        16-03.00   16-02.00  -1.2   5   
  5 Catlett, Kim                 Rocky Mountain      16-02.00   15-10.50  -0.9   4   
  6 Bollig, Alyssa               Fort Collins        15-08.25   15-07.00  -1.8   3   
  7 Stephens, Hailey             Thompson Val        14-07.00   15-06.25  -0.7   2   
  8 Stults, Ashlyn               Fort Collins        15-06.50   15-03.25  -2.0   1   
  9 Laws, Lindsey                Thompson Val        15-00.25   14-11.00  -0.8 
 10 Gordley, Jacey               Mountain Vie        16-01.00   14-06.00  -2.9 
 11 Anderson, Abby               Mountain Vie        14-00.00   14-03.25  -0.4 
 12 Eriz, Jessica                Loveland            15-02.00   14-00.00  +0.0 
 -- Case, Erin                   Loveland            14-10.00         ND   NWI 
 -- Keeler, Molika               Loveland            15-06.75         ND   NWI 
 
Girls Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rand, Jordan                 Doherty             39-08.50   38-11.00  -0.7  10   
  2 Rudel, Rachael               Fort Collins        36-05.00   36-02.00  -2.4   8   
  3 Dietrich, Aubree             Fort Collins        36-09.00   35-06.25  -1.9   6   
  4 DeMott, Maggie               Rocky Mountain      36-00.00   34-09.25  -2.5   5   
  5 Catlett, Kim                 Rocky Mountain      34-06.00   34-01.25  -2.2   4   
  6 Lange, Nicole                Fort Collins        33-04.00   33-01.00  -1.5   3   
  7 Humann, Alexis               Thompson Val        32-09.00   32-11.75  -2.4   2   
  8 Keeler, Molika               Loveland            33-09.00   32-08.75   0.6   1   
  9 Watson, Abby                 Mountain Vie        32-11.00   32-04.75   0.2 
 10 Eriz, Jessica                Loveland            32-06.00   31-02.75   0.3 
 11 Condon, Madison              Mountain Vie        30-09.00   29-11.50  -0.8 
 12 Morrison, Alyssa             Mountain Vie        30-06.00   29-02.00  -1.1 
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stuckey, Kai                 Fort Collins        33-11.00   35-02.00   10   
  2 Eliazade, Tatianna           Loveland            31-09.00   30-10.50    8   
  3 Stuht, Lorell                Loveland            30-07.00   30-06.00    6   
  4 Landry, Autumn               Mountain Vie        30-06.00   30-04.50    5   
  5 Minchow, Danyelle            Fort Collins        32-06.00   30-03.25    4   
  6 Ten Braak, Mallorie          Loveland            30-04.00   30-01.00    3   
  7 Catlett, Kim                 Rocky Mountain      29-00.00   29-05.00    2   
  8 Dern, Laresa                 Fort Collins        31-07.00   29-01.00    1   
  9 Sowl, Morgan                 Thompson Val        25-06.00   26-02.00  
 10 Wakefield, Jessica           Mountain Vie        28-11.00   26-00.00  
 11 Avila, Alyssa                Mountain Vie        24-09.50   25-11.00  
 12 Tomtas, Marta                Thompson Val        22-02.00   24-05.25  
 -- Robertson, Ashli             Thompson Val        25-02.00         ND  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dern, Laresa                 Fort Collins          118-00  117-00.50   10   
  2 Musante, Erika               Rocky Mountain        101-00     111-11    8   
  3 Minchow, Danyelle            Fort Collins          107-06     103-02    6   
  4 Landry, Autumn               Mountain Vie          101-00  102-04.50    5   
  5 Stuht, Lorell                Loveland              104-08   95-06.50    4   
  6 Ten Braak, Mallorie          Loveland               95-09   89-07.50    3   
  7 Robertson, Ashli             Thompson Val           75-04      84-03    2   
  8 Eliazade, Tatianna           Loveland               97-04      83-09    1   
  9 Wakefield, Jessica           Mountain Vie           98-03   82-08.50  
 10 Stuckey, Kai                 Fort Collins          104-02      82-05  
 11 Tomtas, Marta                Thompson Val           73-06      75-07  
 12 Sowl, Morgan                 Thompson Val           72-08      73-09  
 13 Avila, Alyssa                Mountain Vie        85-05.50      73-05  
 
Boys 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Bozmans, Raymond             Fort Collins           10.55      10.96  -1.8  1  10   
  2 Marum, Benjamin              Fort Collins           11.45      11.50  -1.8  1   8   
  3 Ariaz, Jade                  Fort Collins           11.40      11.71  -1.8  1   6   
  4 Burleson, Kraig              Thompson Val           12.06      12.10  -1.8  1   5   
  5 Baca, Lawrence               Mountain Vie           12.32      12.45  -2.5  2   4   
  6 Doughman, Nash               Thompson Val           12.41      12.68  -2.5  2   3   
  7 Shook, Spencer               Thompson Val           12.43      12.76  -2.5  2   2   
 
Boys 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Jones, Logan                 Loveland               23.53      22.53  -1.0  1  10   
  2 Haas, Jacob                  Poudre                 22.60      22.74  -1.0  1   8   
  3 Stine, Brennan               Mountain Vie           22.60      22.83  -1.0  1   6   
  4 Olson, Justin                Mountain Vie           22.97      22.94  -1.0  1   5   
  5 Miller, Dylan                Loveland               22.81      23.08  -1.0  1   4   
  6 Ariaz, Jade                  Fort Collins           23.53      23.62  -1.0  1   3   
  7 Zimmerman, Keon              Fort Collins           23.86      24.11  -1.0  1   2   
  8 Burleson, Kraig              Thompson Val           24.70      24.27  -1.5  2   1   
  9 Baca, Lawrence               Mountain Vie           24.45      24.79  -1.5  2 
 10 Smith, Austin                Loveland               24.19      24.97  -1.5  2 
 11 Shook, Spencer               Thompson Val           25.25      25.01  -1.5  2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morales, David               Rocky Mountain         50.70      50.06   1  10   
  2 Haas, Jesse                  Poudre                 51.30      50.73   1   8   
  3 Butler, Robin                Poudre                 51.60      52.18   1   6   
  4 Blanco, Mario                Mountain Vie           51.78      52.19   1   5   
  5 Gibbs, Levi                  Poudre                 52.00      53.15   1   4   
  6 Greuel, Benjamin             Fort Collins           53.51      53.72   2   3   
  7 Gloor, Andy                  Fort Collins           52.92      54.36   1   2   
  8 Kuykendall, Roe              Thompson Val           56.02      55.03   2   1   
  9 Poulsen, Matthew             Fort Collins           53.44      55.39   2 
 10 Lutz, Sam                    Thompson Val           56.15      56.06   2 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williamson, Ben              Thompson Val         1:58.52    1:57.82   10   
  2 Waneka, Gus                  Thompson Val         2:02.76    1:58.73    8   
  3 Garcia, David                Fort Collins         2:01.90    2:02.26    6   
  4 Schulte, Rory                Fort Collins         2:06.61    2:02.49    5   
  5 Gilliland, Andrew            Fort Collins         2:05.47    2:03.73    4   
  6 Miller, Iain                 Poudre               2:03.00    2:09.75    3   
  7 Logan, Connor                Mountain Vie         2:10.50    2:11.14    2   
  8 Roberts, Tanner              Loveland             2:16.45    2:19.00    1   
  9 Cervantes, Rigo              Mountain Vie         2:12.00    2:20.79  
 10 Obrien, Patrick              Loveland             2:15.39    2:21.45  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hay, Griffin                 Fort Collins         4:37.85    4:29.13   10   
  2 Lara, Daniel                 Thompson Val         4:40.38    4:30.03    8   
  3 McKenna, Mike                Thompson Val         4:52.72    4:45.75    6   
  4 Knighton, Seth               Fort Collins         4:49.17    4:46.67    5   
  5 Garcia, David                Fort Collins         4:31.30    4:46.71    4   
  6 Baldwin, Kevin               Thompson Val         4:56.81    4:48.54    3   
  7 Obrien, Patrick              Loveland             5:06.33    5:04.15    2   
  8 Spencer, Matt                Loveland             5:09.88    5:13.81    1   
  9 Strohecker, Bryce            Mountain Vie         5:28.32    5:24.03  
 10 Brouwer, John                Mountain Vie         5:31.88    5:30.34  
 11 Cervantes, Rigo              Mountain Vie         5:07.00    5:40.07  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hay, Griffin                 Fort Collins         9:44.00   10:05.58   10   
  2 Knighton, Seth               Fort Collins        10:25.80   10:46.44    8   
  3 Bloom, Danial                Mountain Vie        10:58.82   10:49.07    6   
  4 Benzel, Marcus               Fort Collins        10:52.76   11:10.84    5   
  5 Cooney, Dixon                Mountain Vie        11:30.52   11:54.98    4   
 
Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Riggs, Casey                 Loveland               14.83      14.92  -2.2  10   
  2 Mielke, Josh                 Thompson Val           16.02      16.36  -2.2   8   
  3 Seeton, Caleb                Fort Collins           15.81      16.83  -2.2   6   
  4 Rogers, Ryan                 Fort Collins           16.37      17.14  -2.2   5   
  5 Murphy, Levi                 Fort Collins           17.27      17.94  -2.2   4   
  6 Cochran, Stephen             Mountain Vie           18.07      18.29  -2.2   3   
  7 Johnson, Nate                Mountain Vie           19.53      18.90  -2.2   2   
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mielke, Josh                 Thompson Val           41.32      40.13   1  10   
  2 McLaughlin, Brock            Loveland               41.07      40.26   1   8   
  3 Seeton, Caleb                Fort Collins           42.95      41.30   1   6   
  4 Rogers, Ryan                 Fort Collins           42.90      41.50   1   5   
  5 Huggins, William             Fort Collins           41.44      41.76   1   4   
  6 Strobel, Josh                Thompson Val           43.64      42.22   1   3   
  7 Cochran, Stephen             Mountain Vie           45.40      45.49   1   2   
  8 Kress, Tyler                 Mountain Vie           48.20      45.90   2   1   
  9 Johnson, Nate                Mountain Vie           49.00      49.22   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fort Collins  'A'                                   42.37      44.20   10   
     1) Hughes, Matthew                 2) Marum, Benjamin                
     3) Ariaz, Jade                     4) Bozmans, Raymond               
 -- Mountain View  'A'                                  44.16        DNF  
     1) Montoya, Alex                   2) Olson, Justin                  
     3) Gorney, Ryan                    4) Stine, Brennan                 
 -- Rocky Mountain  'A'                                 44.01         DQ  
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fort Collins  'A'                                 1:27.53    1:30.30   10   
     1) Hughes, Matthew                 2) Marum, Benjamin                
     3) Ariaz, Jade                     4) Bozmans, Raymond               
  2 Mountain View  'A'                                1:31.39    1:30.97    8   
     1) Olson, Justin                   2) Blanco, Mario                  
     3) Montoya, Alex                   4) Stine, Brennan                 
  3 Rocky Mountain  'A'                               1:32.50    1:34.01    6   
 -- Poudre  'A'                                       1:31.00        DNF  
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fort Collins  'A'                                 3:27.81    3:27.66   10   
     1) Bozmans, Raymond                2) Marum, Benjamin                
     3) Gloor, Andy                     4) Huggins, William               
  2 Poudre  'A'                                       3:35.00    3:32.10    8   
  3 Mountain View  'A'                                3:40.00    3:32.59    6   
     1) Montoya, Alex                   2) Black, Nick                    
     3) Olson, Nick                     4) Logan, Connor                  
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poudre  'A'                                       8:16.00    8:09.79   10   
  2 Mountain View  'A'                                8:38.00    8:16.58    8   
     1) Cooney, Dayton                  2) Black, Nick                    
     3) Olson, Nick                     4) Wacker, Christian              
  3 Rocky Mountain  'A'                               8:46.50    8:29.99    6   
  4 Fort Collins  'A'                                 9:00.00    9:03.43    5   
     1) Keller, Nicholas                2) Ettien, Sean                   
     3) Tang, Steven                    4) Robinson, Ryan                 
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koster, Kade                 Poudre               6-00.00    5-10.00   10   
  2 Cooper, Jay                  Thompson Val         5-09.00   J5-10.00    8   
  3 Jones, Logan                 Loveland             6-01.00   J5-10.00    6   
  4 Crawford, Cassidy            Fort Collins         6-00.00   J5-10.00    5   
  5 Baeverstad, Brett            Fossil Ridge         6-02.00    5-08.00    4   
  6 Tor Agbidye, Sesugh          Fort Collins         6-00.00    5-06.00    3   
  7 Murphy, Levi                 Fort Collins         5-04.00    5-04.00    2   
 -- Lutz, Sam                    Thompson Val         5-08.00         NH  
 -- Freismuth, John              Loveland             5-06.00         NH  
 -- Harold, Noah                 Thompson Val         5-10.00         NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter, Austin               Rocky Mountain      12-00.00   12-06.00   10   
  2 Fossum, Kody                 Fossil Ridge        13-00.00  J12-06.00    8   
  3 Barietich, Stephen           Poudre              12-00.00   12-00.00    6   
  4 Griffin, Tanner              Loveland            12-00.00  J12-00.00    5   
  5 Severance, Paul              Loveland            11-06.00   11-06.00    4   
  6 Starr, Tanner                Roosevelt           11-06.00  J11-06.00    2.50
  6 Seitz, Zack                  Poudre              12-00.00  J11-06.00    2.50
  8 Davidoff, Chris              Poudre              12-06.00   11-00.00    1   
  9 Weaver, Colton               Fort Collins        10-06.00   10-06.00  
  9 York, CJ                     Roosevelt           11-06.00   10-06.00  
 11 Manship, Alexander           Fort Collins        10-00.00   10-00.00  
 12 Huggins, William             Fort Collins         9-06.00    9-00.00  
 -- Doughman, Nash               Thompson Val                         NH  
 -- Strobel, Josh                Thompson Val                         NH  
 
Boys Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Palmier, Stephen             Fort Collins        21-09.50   20-03.75  -0.8  10   
  2 Travis, Riley                Poudre              21-06.00   20-03.00  -0.9   8   
  3 Dyekman, Josh                Mountain Vie        20-02.00   19-03.00  -1.1   6   
  4 Hughes, Matthew              Fort Collins        20-11.50   19-00.25  -1.2   5   
  5 Olson, Justin                Mountain Vie        19-03.75   19-00.00  -0.9   4   
  6 Thurgood, Chase              Fort Collins        20-06.00   18-06.75  -0.4   3   
  7 Berry, Tanner                Loveland            18-05.00   18-00.75  +0.0   2   
 -- Adams, Bryce                 Rocky Mountain      20-02.00         ND   NWI 
 -- Griffin, Tanner              Loveland            18-03.00         ND   NWI 
 -- Jones, Logan                 Loveland            20-01.50         ND   NWI 
 
Boys Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Palmier, Stephen             Fort Collins        43-00.75   42-10.25  -0.2  10   
  2 Burleson, Kraig              Thompson Val        38-04.00   40-06.25  -1.4   8   
  3 Mosbrucker, Brady            Fort Collins        41-08.00   39-06.75  -0.6   6   
  4 Stetler, Spencer             Mountain Vie        40-05.00   39-06.25  +0.0   5   
  5 Haas, Jesse                  Poudre              41-09.00   38-11.75  -1.9   4   
  6 Berry, Tanner                Loveland            36-00.50   36-08.50  -2.6   3   
  7 Cochran, Stephen             Mountain Vie        36-11.00   36-08.25  -2.3   2   
 -- Strobel, Josh                Thompson Val        36-08.75         ND   NWI 
 -- Harold, Noah                 Thompson Val        42-11.00         ND   NWI 
 -- Freismuth, John              Loveland            37-09.25         ND   NWI 
 -- Thurgood, Chase              Fort Collins        43-03.00         ND   NWI 
 -- Jones, Logan                 Loveland            39-06.00         ND   NWI 
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blaho, Alex                  Poudre              46-00.00   48-03.00   10   
  2 Hanks, Jacob                 Fort Collins        49-06.00   47-06.00    8   
  3 Adams-Palmer, Brandon        Fort Collins        43-11.00   45-03.00    6   
  4 Baca, Sam                    Thompson Val        44-07.00   44-07.00    5   
  5 Swambom, Lief                Fort Collins        42-03.00   42-06.50    4   
  6 Watkins, Matt                Mountain Vie        45-01.25   41-09.50    3   
  7 McDaniel, Jordan             Loveland            38-07.00   37-08.00    2   
  8 Kiess, Tyler                 Thompson Val        37-02.00   37-07.00    1   
  9 Haworth, Kyle                Loveland            37-10.50   37-03.00  
 10 Groover, Brian               Thompson Val        37-05.00   37-02.50  
 11 Shores, Connor               Loveland            43-10.00   36-09.50  
 12 Urich, Scot                  Mountain Vie        37-00.00   36-07.00  
 13 Kunisch, Elijah              Mountain Vie        36-03.00   34-09.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shaffer, Trent               Thompson Val          152-10     136-08   10   
  2 Shores, Connor               Loveland              120-02     121-09    8   
  3 Carreon, Danial              Mountain Vie          129-06     120-06    6   
  4 Ouimet, Josh                 Loveland              120-00     117-05    5   
  5 Johnson, Jacob               Fort Collins          104-04     113-09    4   
  6 Kunisch, Elijah              Mountain Vie          126-00     112-04    3   
  7 Baca, Sam                    Thompson Val          116-04     108-05    2   
  8 Blaho, Alex                  Poudre                115-00   92-08.75    1   
  9 Breckenridge, Brandon        Mountain Vie          104-03   92-02.50  
 10 Veronda, Jacob               Thompson Val          101-00   88-07.75  
 11 Haworth, Kyle                Loveland              105-04   81-09.25  
 12 Lerma Morales, Javier        Fort Collins          103-01    1-02.50  
 -- Hanks, Jacob                 Fort Collins          135-11         ND  
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Fort Collins               217        2) Loveland                  144   
    3) Rocky Mountain              82        4) Thompson Valley            66   
    5) Mountain View               65        6) Poudre                     25   
    7) Doherty                     20        8) Fossil Ridge               10   
    9) Roosevelt                    5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Fort Collins               222        2) Thompson Valley           102   
    3) Mountain View               91        4) Poudre                     89.50
    5) Loveland                    71        6) Rocky Mountain             32   
    7) Fossil Ridge                12        8) Roosevelt                   2.50


RunnerSpace Content Manager
M/29/Washington
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Share this topic:



1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

------DyeStat Track Talk Forums------

Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland  

 

International
Canada