RunnerSpace.com: 2011 Results - Colorado CHSAA Outdoor State Championships - DyeStat.com Track Talk

Jump to content

Welcome to DyeStat.com Track Talk!

You will have to register for a RunnerSpace account before you can post: click the LOGIN / SIGN UP link in the top brown bar to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2011 Results - Colorado CHSAA Outdoor State Championships

#1 19 May 2011 12:14 PM
Shane 
RunnerSpace Moderator 30 Rep Points
Join Date: 30 Sep 2007
Posts: 2960
PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip

Homepage

Website:Click here

Licensed to Colo. H.S. Act. Assoc.          HY-TEK's Meet Manager 5/21/2011 07:05 PM
                 COLORADO HIGH SCHOOL - 5/19/2011 to 5/21/2011                 
                       STATE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS                       
                      Jefferson County Stadium, Lakewood   
 
Event 161  Boys 100 Meter Dash 1A
=====================================================================================
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Laken Alley               SR Walsh                  11.32      11.36   2.1  10    Wind No Record
  2 Bryant Smith              SR Deaf & Blind           11.78      11.51   2.1   8   
  3 Taylor Russell            SR Karval                 11.33      11.66   2.1   7   
  4 Robert Ryland             JR Sierra Grande          11.77      11.70   2.1   6   
  5 Miguel Martinez           SR Granada                11.74      11.74   2.1   5   
  6 Jonathan England          JR Walsh                  11.70      11.75   2.1   4   
  7 Alberto Gutierrez         SO Kit Carson             11.60      11.81   2.1   3   
  8 Jason Barth               FR Holly                  11.69      11.82   2.1   2   
  9 Dillon Rose               JR Springfield            11.68      11.85   2.1   1   
 
Event 162  Boys 200 Meter Dash 1A
=====================================================================================
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Landry Cogburn            SR Walsh                  22.62      22.49  +0.0  10    1A Meet Record
  2 Anthony Kinslow           SR Springfield            23.22      23.32  +0.0   8   
  3 Chris Mangino             SR Deer Trail             23.77      23.64  +0.0   7   
  4 Bryant Smith              SR Deaf & Blind           23.83      23.69  +0.0   6   
  5 Robert Ryland             JR Sierra Grande          23.78      23.71  +0.0   5   
  6 Bric Koehn                JR Springfield            23.40      23.81  +0.0   4   
  7 Alberto Gutierrez         SO Kit Carson             24.03      24.46  +0.0   3   
  8 Auston Randolph           SR Kit Carson             24.01      24.64  +0.0   2   
  9 Miguel Martinez           SR Granada                23.25      25.17  +0.0   1   
 
Event 163  Boys 400 Meter Dash 1A
================================================================================
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jotrayl Campbell          SR Hilltop Baptist        52.34      51.45   10    1A Meet Record
  2 Robert Ryland             JR Sierra Grande          52.21      51.83    8   
  3 Denver Acres              SO Cotopaxi               53.11      51.97    7   
  4 Jonathan England          JR Walsh                  53.87      52.05    6   
  5 Justin Robinson           SR Primero                53.22      52.45    5   
  6 Justin Westphal           SO Springfield            54.04      53.17    4   
  7 Laken Alley               SR Walsh                  51.51      53.35    3   
  8 Zack Vick                 JR Woodlin                54.37      54.24    2   
  9 Michael Crane             JR Springfield            54.07      55.15    1   
 
Event 164  Boys 800 Meter Run 1A
================================================================================
    National: N 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens HS, CA    
  Colo. Prep: C 1:51.23  2001        James Hatch, Fairview HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bo Hutches                SR Springfield          2:04.65    2:04.20   10    1A Meet Record
  2 Tyler Barela              SR Sierra Grande        2:03.84    2:04.40    8   
  3 Aris Shino                FR Merino               2:07.90    2:07.48    7   
  4 Gabe Perez                SR Sierra Grande        2:09.14    2:08.04    6   
  5 Russell Tappy             JR Merino               2:11.70    2:10.93    5   
  6 Matt Fulmer               SR Flagler              2:08.33    2:11.08    4   
  7 Brandon Mcdonald          SR Primero              2:12.64    2:11.37    3   
  8 Dusten Bradburn           SR Springfield          2:12.74    2:11.42    2   
  9 Jeff Allen                JR Fleming              2:09.66    2:11.44    1   
 10 Traegon Marquez           SR Granada              2:13.51    2:14.45  
 11 Collin Loflin             SO Springfield          2:14.74    2:15.55  
 12 Chase Mundell             FR Walsh                2:14.57    2:17.54  
 
Event 165  Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================================
    National: N 3:59.51  2001        Alan Webb, South Lakes HS, VA             
  Colo. Prep: C 4:10.98  1981        Rich Martinez, Widefield HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tyler Barela              SR Sierra Grande        4:50.53    4:50.66   10    1A Meet Record
  2 Manuel Tarango            SO Holly                4:52.94    4:52.22    8   
  3 Weston Meardon            JR Walsh                5:01.28    4:52.99    7   
  4 Eric Etl                  FR Caliche              4:50.33    4:54.79    6   
  5 Micah Tate                JR Pikes Peak           4:57.52    4:55.31    5   
  6 Aris Shino                FR Merino               4:51.78    4:55.79    4   
  7 Jaxon Meardon             JR Walsh                4:57.47    4:55.95    3   
  8 Gabe Perez                SR Sierra Grande        4:53.29    4:56.61    2   
  9 Kevin Boselli             SO Vail Christian       5:04.13    5:04.47    1   
 10 Matt Fulmer               SR Flagler              4:53.54    5:06.84  
 11 Alex Duarte               SO Bethune              4:53.85    5:11.20  
 12 Cole Koepke               SO Bethune              5:04.54    5:11.65  
 
Event 166  Boys 3200 Meter Run 1A
================================================================================
    National: N 8:34.23  2008        German Fernandez, Riverbank HS, CA        
  Colo. Prep: C 9:05.89  2003        Brent Vaughn, Smoky Hill HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Micah Tate                JR Pikes Peak          10:54.48   10:36.06   10    1A Meet Record
  2 Manuel Tarango            SO Holly               11:16.18   10:47.47    8   
  3 Alex Duarte               SO Bethune             11:00.37   10:49.69    7   
  4 Weston Meardon            JR Walsh               11:15.20   10:53.57    6   
  5 Kevin Boselli             SO Vail Christian      11:17.57   10:55.35    5   
  6 Cole Koepke               SO Bethune             11:15.22   10:57.88    4   
  7 Nathan Levad              SR Hilltop Baptist     11:22.37   10:58.80    3   
  8 Eric Etl                  FR Caliche             11:13.99   11:08.95    2   
  9 Robert Darnell            JR Holly               11:05.04   11:17.51    1   
 10 Jaxon Meardon             JR Walsh               11:16.92   11:23.70  
 11 Jake Vanderlinden         FR Elbert              11:29.99   11:27.63  
 12 Forrest Swift             SO Lake City           11:26.79   11:29.76  
 
Event 167  Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================================
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH         
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Landry Cogburn            SR Walsh                  14.88      14.57  -2.0  10    1A Meet Record
  2 Colin Simon               SR Stratton               15.76      15.55  -2.0   8   
  3 John Strobel              SO Bethune                16.57      16.08  -2.0   7   
  4 Logan Patterson           JR Kim                    16.95      16.87  -2.0   6   
  5 Blake Nicholas            SO Elbert                 17.02      17.01  -2.0   5   
  6 Bryan Ortiz               SO Deaf & Blind           17.07      17.17  -2.0   4   
  7 Camron Jeffryes           SR Briggsdale             17.72      17.24  -2.0   3   
  8 Matthew Aquilera          SO Wiley                  17.03      17.42  -2.0   2   
 -- Todd Hutches              JR Springfield            17.56         DQ  -2.0  Rule 5-14-2 a
 
Event 168  Boys 300 Meter Hurdles 1A
================================================================================
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Landry Cogburn            SR Walsh                  38.80      38.73   10    1A Meet Record
  2 Colin Simon               SR Stratton               41.96      41.35    8   
  3 Bo Hutches                SR Springfield            41.77      42.16    7   
  4 John Strobel              SO Bethune                42.51      42.97    6   
  5 Matthew Aquilera          SO Wiley                  43.67      43.19    5   
  6 Blake Nicholas            SO Elbert                 44.16      43.41    4   
  7 Logan Patterson           JR Kim                    44.03      44.26    3   
  8 Heath Austin              JR Pikes Peak             44.54      44.40    2   
  9 Dillan Kelley             JR McClave                44.62      44.43    1   
 
Event 169  Boys 4x100 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Springfield                                         45.56      45.33   10    1A Meet Record
  2 Otis                                                46.60      46.08    8   
  3 Simla                                               47.00      46.49    7   
  4 Idalia                                              47.36      46.95    6   
  5 Granada                                             47.18      47.04    5   
  6 Cheyenne Wells                                      47.38      47.28    4   
  7 Holly                                               47.48      47.29    3   
  8 Primero                                             47.01      47.52    2   
  9 Walsh                                               46.32      48.52    1   
 
Event 170  Boys 4x200 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Springfield                                       1:34.24    1:33.98   10    1A Meet Record
  2 Walsh                                             1:34.19    1:35.14    8   
  3 Primero                                           1:36.09    1:37.19    7   
  4 Otis                                              1:39.00    1:38.70    6   
  5 Cheyenne Wells                                    1:38.41    1:39.48    5   
  6 Granada                                           1:39.04    1:43.05    4   
  7 Idalia                                            1:38.73    1:43.55    3   
 -- Plateau Valley                                    1:36.88         DQ   Rule 5-10-10 Zone 2
 -- Simla                                             1:37.97         DQ   Rule 5-10-10 Zone 3
 
Event 171  Boys 4x400 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walsh                                             3:36.52    3:29.68   10    1A Meet Record
  2 Springfield                                       3:38.30    3:32.15    8   
  3 Primero                                           3:39.40    3:39.69    7   
  4 Merino                                            3:49.46    3:44.23    6   
  5 Sierra Grande                                     3:47.63    3:45.48    5   
  6 Idalia                                            3:52.80    3:48.85    4   
  7 Haxtun                                            3:52.08    3:49.58    3   
  8 Bethune                                           3:54.13    3:51.52    2   
  9 Elbert                                            3:54.34    3:52.18    1   
 
Event 172  Boys 4x800 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 7:33.48  2009        Warrington Central HS, PA                 
  Colo. Prep: C 7:45.10  2001        Smoky Hill HS                             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Springfield                                       9:02.22    8:53.23   10    1A Meet Record
  2 Merino                                            9:08.43    9:03.21    8   
  3 Sierra Grande                                     9:20.51    9:08.01    7   
  4 Walsh                                             9:26.06    9:11.31    6   
  5 Stratton                                          9:31.76    9:11.33    5   
  6 Primero                                           9:35.01    9:12.09    4   
  7 Bethune                                           9:08.47    9:13.97    3   
  8 Haxtun                                            9:39.27    9:15.10    2   
  9 Hi-Plains                                         9:25.31    9:16.73    1   
 10 Otis                                              9:37.75    9:27.94  
 11 Pikes Peak Christian                              9:26.25    9:32.73  
 12 Idalia                                            9:36.77   10:02.50  
 
Event 173  Boys High Jump 1A
================================================================================
    National: N 7-05.75  2009        James White, Grandview HS, MO             
  Colo. Prep: C    7-04  1990        Matt Hemingway, Buena Vista HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chase Langley             SR Plateau Valley       6-03.00    6-02.00   10    1A Meet Record
  2 Colin Cantwell            SO ShiningMtWaldorf     6-00.00    6-01.00    8   
  3 Cody Paxton               SR Caliche              5-11.00    5-10.00    7   
  4 Jaxon Meardon             JR Walsh                5-08.00   J5-10.00    6   
  5 Taylor Russell            SR Karval               6-02.00   J5-10.00    5   
  6 Joel Edler                JR Caliche              5-09.00   J5-10.00    4   
  7 James Singer              JR Deer Trail           5-08.00    5-08.00    2   
  7 Trey Brown                SO Cheyenne Wells       5-11.00    5-08.00    2   
  7 Blake Nicholas            SO Elbert               5-10.00    5-08.00    2   
 10 Kody Wallace              SO Wiley                5-08.00   J5-08.00  
 10 Willy McDonald            SR Primero              5-10.00   J5-08.00  
 10 Brad Durst                SR Pawnee               5-11.00   J5-08.00  
 13 Samuel Ambler             FR Kim                  5-08.00    5-04.00  
 -- Cade Castro               SR Plateau Valley       5-08.00         NH  
 -- Bryant Smith              SR Deaf & Blind         5-08.00        DNS  
 
Event 174  Boys Pole Vault 1A
================================================================================
    National: N 18-02.25  1999        Eric Eshbach, Orangefield HS, TX         
  Colo. Prep: C 17-07.50  1986        Pat Manson, Aurora Central HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gunnar Wilson             SO Vail Christian      10-07.00   12-06.00   10    1A Meet Record
  2 Mack Cooper               SO Vail Christian      11-01.00   11-06.00    7.50
  2 Drake Brandon             JR Otis                11-04.00   11-06.00    7.50
  4 Nigel Johnson             SO Vail Christian      10-07.00   11-00.00    6   
  5 Ashton Weyerman           SO Idalia              11-04.00   10-06.00    5   
  6 Zachary Wagner            JR Otis                 9-04.00    9-06.00    4   
  7 Derrick Richard           SO North Park           9-06.00   J9-06.00    3   
  8 Todd Hutches              JR Springfield          9-06.00    9-00.00    2   
  9 Dalton Edmonds            SO North Park           9-00.00   J9-00.00    1   
 10 Alex Telck                JR North Park           9-07.00    8-06.00  
 
Event 175  Boys Long Jump 1A
=====================================================================================
    National: N 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS, CA          
  Colo. Prep: C 24-07.50  1990        Chris Sanders, Montbello HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Adam Marostica            SR Idalia              21-01.00   21-01.75   3.6  10   
     21-01.75(3.6) 20-01.75(1.9) 20-05(1.0) 20-03.75(1.9)      
  2 Colin Simon               SR Stratton            20-08.00   21-00.50   3.0   8    1A Record 20-05.50
     21-00.50(3.0) 20-05.50(1.9) 20-01(1.7) 20-02.50(1.6)      
  3 Genesis Enriquez          SR South Baca          21-04.75   20-11.50   2.8   7   
     FOUL(2.2) 20-01.75(1.3) 20-11.50(2.8) FOUL(2.0)      
  4 Taylor Russell            SR Karval              21-09.00   20-08.50   3.2   6    2nd Best 20-06.75
     20-04.50(1.6) 20-06.75(2.6) 20-08.50(3.2) 20-04.50(1.3)      
  5 Dustin Jenkins            JR Simla               20-10.00  J20-08.50   2.2   5    2nd Best 19-10.50
     19-08.25(1.8) 20-08.50(2.2) 19-08.75(1.2) 19-10.50(2.6)      
  6 Alberto Gutierrez         SO Kit Carson          20-02.50   20-07.00   2.8   4   
     20-07(2.8) FOUL(2.7) FOUL(2.8) 19-11.25(1.7)      
  7 Terrell Stafford          SO Walsh               20-03.50   19-07.25   1.6   3    2nd Best 19-04.25
     FOUL(3.5) 19-04.25(1.4) 18-11.50(2.2) 19-07.25(1.6)      
  8 Teddy Grundy              JR Plateau Valley      19-07.75  J19-07.25   2.4   2    2nd Best 17-11.50
     19-07.25(2.4) 17-11.50(1.3) FOUL(1.5) FOUL(2.8)      
  9 Trey Thompson             SR Stratton            20-00.50   18-10.25   2.1   1   
     18-04.75(2.1) 17-09.25(1.5) 18-10.25(2.1) FOUL(1.9)      
 10 Chase Langley             SR Plateau Valley      20-01.00   18-06.75   1.7 
     17-11(1.5) 17-08.50(1.8) 18-06.75(1.7) 16-11.50(2.0)      
 
Event 176  Boys Triple Jump 1A
=====================================================================================
    National: N 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA   
  Colo. Prep: C 51-00.25  1973        Victor White, Harrison HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Adam Marostica            SR Idalia              41-11.75   42-00.50  -1.7  10    1A Meet Record
  2 Dustin Jenkins            JR Simla               41-02.50   41-03.00  -1.6   8   
  3 Trey Thompson             SR Stratton            40-08.00   39-08.00  -1.4   7   
  4 Teddy Grundy              JR Plateau Valley      39-09.25   39-06.00  -1.3   6   
  5 Miguel Martinez           SR Granada             40-11.50   39-05.25  -0.7   5   
  6 Colin Simon               SR Stratton            39-08.00   39-02.50  -1.5   4   
  7 Terrell Stafford          SO Walsh               40-08.50   39-00.00  -2.0   3   
  8 Caleb Million             SR Hanover             40-05.00   38-11.00  -1.3   2   
  9 Weston Meardon            JR Walsh               39-06.00   38-00.00  -1.7   1   
 10 Mack Cooper               SO Vail Christian      39-07.75   37-02.50  -1.1 
 
Event 177  Boys Shot Put 1A
================================================================================
    National: N    77-00  1979        Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX  
  Colo. Prep: C 71-03.25  2009        Mason Finley, Buena Vista HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caleb Smith               SR Pikes Peak          49-09.50   50-05.50   10    1A Meet Record
  2 Sam Rueb                  SR Hi-Plains           47-07.00   46-00.25    8   
  3 Tate Mauser               JR McClave             46-04.25   45-09.25    7   
  4 Andrew Lightsey           JR Fleming             44-09.50   45-06.25    6   
  5 Chevylee Schulte          SR Hi-Plains           40-10.50   41-06.25    5   
  6 Stephan Lilly             SR Deaf & Blind        42-05.00   40-11.50    4   
  7 Joel Edler                JR Caliche             41-04.00   39-11.00    3   
  8 Trevor Shulz              SR Primero             40-02.00   39-01.50    2   
  9 Lance Bickel              JR Elbert              41-02.00   38-07.50    1   
 10 Truett Box                SO Cheyenne Wells      40-01.50   37-11.00  
 
Event 178  Boys Discus Throw 1A
================================================================================
    National: N 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado     
  Colo. Prep: C 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caleb Smith               SR Pikes Peak            158-10     154-03   10    1A Meet Record
  2 Andrew Perry              SO Otis                  137-06     144-11    8   
  3 Andrew Lightsey           JR Fleming               125-05     127-11    7   
  4 John Griffin              SO Bethune               120-00     125-03    6   
  5 Sam Rueb                  SR Hi-Plains             120-05     118-07    5   
  6 Jake Hillmann             JR Simla                 120-04     117-07    4   
  7 Ethan Sharpe              JR Walsh                 120-00      98-07    3   
  8 Tate Mauser               JR McClave               119-01      93-03    2   
  9 Austin Beanland           FR Dove Creek            119-10      87-04    1   
 -- Joel Edler                JR Caliche               120-05       FOUL  
 
Event 181  Girls 100 Meter Dash 1A
=====================================================================================
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ashley Atkin              SR Fleming                12.82      12.78   1.6  10    1A Meet Record
  2 Marquel Gueck             JR Haxtun                 13.33      13.00   1.6   8   
  3 Jessica George            SO Simla                  13.23      13.22   1.6   7   
  4 Jenna Zink                FR Caliche                13.47      13.32   1.6   6   
  5 Paige Kelley              SR Springfield            13.30      13.34   1.6   5   
  6 Julie Hernandez           SR Caliche                13.60      13.38   1.6   4   
  7 Rebecca Graham            SR Pikes Peak             13.52      13.63   1.6   3   
  8 Jodi States               SR Wiley                  13.70      13.76   1.6   2   
  9 Kim States                SO Wiley                  13.68      13.99   1.6   1   
 
Event 182  Girls 200 Meter Dash 1A
=====================================================================================
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ashley Atkin              SR Fleming                26.62      26.62   1.5  10    1A Meet Record
  2 Ashlyn Gruber             JR Vail Christian         27.69      27.07   1.5   8   
  3 Marquel Gueck             JR Haxtun                 27.85      27.11   1.5   7   
  4 Mariah Brown              JR Elbert                 28.00      27.87   1.5   6   
  5 Julie Hernandez           SR Caliche                28.23      27.91   1.5   5   
  6 Adele Cass                JR Pawnee                 27.99      28.06   1.5   4   
  7 Paige Kelley              SR Springfield            27.54      28.07   1.5   3   
  8 Melissa Navarette         FR McClave                28.78      29.05   1.5   2   
  9 Alexis Ellsworth          SR Vail Christian         28.65      29.10   1.5   1   
 
Event 183  Girls 400 Meter Dash 1A
================================================================================
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ashley Atkin              SR Fleming                59.21      59.19   10    1A Meet Record
  2 Ashlyn Gruber             JR Vail Christian         60.65      59.88    8   
  3 Mariah Brown              JR Elbert                 63.02      61.29    7   
  4 Tiffany Ambler            JR Kim                    64.64      63.63    6   
  5 Julie Hernandez           SR Caliche                64.56      63.81    5   
  6 Larissa Conger            SR Merino                 65.46      64.25    4   
  7 Morgan Howard             FR Cheyenne Wells         65.07      64.72    3   
  8 Heidi Cogburn             FR Walsh                  65.15      67.52    2   
 -- Kendyl Pearce             SR Cheraw                 64.53        DNS  
 
Event 184  Girls 800 Meter Run 1A
================================================================================
    National: N 2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area HS, PA        
  Colo. Prep: C 2:07.53  1996        Tara Mendozza, Eaglecrest HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ashley Atkin              SR Fleming              2:29.59    2:23.14   10    1A Meet Record
  2 Ashlyn Gruber             JR Vail Christian       2:25.06    2:24.31    8   
  3 Anna Kindvall             JR Merino               2:28.42    2:29.03    7   
  4 Melanie Burton            SR Bethune              2:32.92    2:30.63    6   
  5 Nicole Aranci             JR Bethune              2:32.63    2:34.18    5   
  6 Sheyanne Warboys          FR Prairie              2:34.54    2:35.78    4   
  7 Molly Wagner              JR Arickaree            2:35.19    2:37.76    3   
  8 Maggie Schneider          SO Wiley                2:36.93    2:39.43    2   
  9 Madison McCourt           FR Dove Creek           2:41.66    2:42.32    1   
 10 Johnna Baller             SR North Park           2:41.92    2:49.13  
 -- Birdie Hutton             JR ShiningMtWaldorf     2:33.04         DQ   Rule 4-1-3 & 4-1-4
 -- Anthonya Schaffert        SR Otis                 2:41.58        DNS  
 
Event 185  Girls 1600 Meter Run 1A
================================================================================
    National: N 4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine Woodbridge HS, C
  Colo. Prep: C 4:49.86  1991        Melody Fairchild, Boulder HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Birdie Hutton             JR ShiningMtWaldorf     5:44.33    5:33.26   10    1A Meet Record
  2 Melanie Burton            SR Bethune              5:46.86    5:44.31    8   
  3 Sheyanne Warboys          FR Prairie              5:53.43    5:47.70    7   
  4 Jodi States               SR Wiley                5:51.36    5:48.34    6   
  5 Hannah Yahn               SO Caliche              6:07.46    6:02.72    5   
  6 Molly Wagner              JR Arickaree            6:03.66    6:03.04    4   
  7 Madison McCourt           FR Dove Creek           6:08.78    6:03.19    3   
  8 Tanna Boyle               SO Simla                6:12.40    6:03.47    2   
  9 Tia Nittler               SO Kim                  6:13.34    6:10.70    1   
 10 Kristin Knuckles          FR Dove Creek           6:19.26    6:17.93  
 11 Jessica Martin            SO Weldon Valley        6:14.20    6:27.76  
 12 Shania Mofle              FR Primero              6:20.45    6:29.16  
 
Event 186  Girls 3200 Meter Run 1A
================================================================================
    National: N  9:48.59  1996        Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA 
  Colo. Prep: C 10:21.37  1991        Melody Fairchild, Boulder HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Birdie Hutton             JR ShiningMtWaldorf    13:35.92   12:09.06   10    1A Meet Record
  2 Melanie Burton            SR Bethune             12:26.18   12:14.74    8   
  3 Sheyanne Warboys          FR Prairie             13:59.37   13:06.06    7   
  4 Molly Wagner              JR Arickaree           13:48.11   13:07.67    6   
  5 Tanna Boyle               SO Simla               13:34.32   13:17.27    5   
  6 Emily Schumacher          JR Peetz               13:44.16   13:32.49    4   
  7 Ashlyn Hess               FR Holly               13:53.03   13:36.30    3   
  8 Sam Kaatz                 FR Simla               14:06.07   13:38.36    2   
  9 Kristin Knuckles          FR Dove Creek          14:08.32   13:41.15    1   
 10 Sage Thompson             SR Walsh               14:06.94   13:43.25  
 11 Shania Mofle              FR Primero             14:33.40   14:14.04  
 12 Melissa Poet              SO Flagler             14:28.62   14:22.54  
 
Event 187  Girls 100 Meter Hurdles 1A
=====================================================================================
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Logan Franek              SO Elbert                 16.24      16.12  -1.1  10    1A Meet Record
  2 Nicole Carpenter          SR Peetz                  17.14      16.93  -1.1   8   
  3 Danielle Rinaldo          JR Merino                 17.47      16.96  -1.1   7   
  4 Shelbie Knuckles          FR Dove Creek             17.91      17.49  -1.1   6   
  5 Cori Guynes               FR Dove Creek             17.75      17.50  -1.1   5   
  6 Kendyl Pearce             SR Cheraw                 17.81      17.60  -1.1   4   
  7 Alexa Gerber              SR Walsh                  18.41      18.41  -1.1   3   
  8 Cara Jolly                FR Deer Trail             18.40      18.43  -1.1   2   
  9 Heidi Cogburn             FR Walsh                  18.13      19.21  -1.1   1   
 
Event 188  Girls 300 Meter Hurdles 1A
================================================================================
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Logan Franek              SO Elbert                 49.41      48.10   10    1A Meet Record
  2 Danielle Rinaldo          JR Merino                 49.66      48.23    8   
  3 Kendyl Pearce             SR Cheraw                 50.10      49.44    7   
  4 McKenzie Dalton           SO Hanover                50.72      49.46    6   
  5 Jenna Zink                FR Caliche                50.59      50.22    5   
  6 Heidi Cogburn             FR Walsh                  51.15      50.33    4   
  7 Malia Michel              JR Merino                 51.66      52.14    3   
  8 Cori Guynes               FR Dove Creek             51.44      52.55    2   
  9 Hayley Tezak              SO Cotopaxi               50.80      52.60    1   
 
Event 189  Girls 4x100 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simla                                               53.30      52.77   10    1A Meet Record
  2 Springfield                                         53.40      52.98    8   
  3 Vail Christian                                      54.72      53.69    7   
  4 Holly                                               54.75      54.49    6   
  5 Haxtun                                              55.08      54.90    5   
  6 Woodlin                                             55.75      55.17    4   
  7 Dove Creek                                          55.87      55.23    3   
  8 Wiley                                               55.01      55.43    2   
  9 Caliche                                             56.03      58.09    1   
 
Event 190  Girls 4x200 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simla                                             1:52.52    1:51.95   10    1A Meet Record
  2 Haxtun                                            1:52.06    1:52.39    8   
  3 Springfield                                       1:53.72    1:53.91    7   
  4 Caliche                                           1:57.51    1:56.23    6   
  5 Merino                                            1:52.78    1:57.60    5   
  6 Wiley                                             1:58.50    1:58.50    4   
  7 Cotopaxi                                          1:58.53    2:01.68    3   
  8 Woodlin                                           2:00.20    2:02.13    2   
  9 Otis                                              1:58.14    2:05.98    1   
 
Event 191  Girls 4x400 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Merino                                            4:25.07    4:13.64   10    1A Meet Record
  2 Haxtun                                            4:28.17    4:21.55    8   
  3 Simla                                             4:39.20    4:29.43    7   
  4 Elbert                                            4:29.99    4:29.65    6   
  5 Dove Creek                                        4:35.65    4:35.32    5   
  6 Bethune                                           4:37.81    4:38.00    4   
  7 Peetz                                             4:34.38    4:38.02    3   
  8 Pikes Peak Christian                              4:44.28    4:41.16    2   
  9 Kit Carson                                        4:43.29    4:43.94    1   
 
Event 192  Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================================
    National: N 8:50.41  2002        Brooklyn HS, Penn.                        
  Colo. Prep: C 9:00.07  2009        Thompson Valley HS                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Merino                                           10:44.97   10:28.68   10    1A Meet Record
  2 Bethune                                          10:47.81   10:31.39    8   
  3 Shining Mtn. Waldorf                             11:35.73   11:02.99    7   
  4 Dove Creek                                       11:27.63   11:17.80    6   
  5 Simla                                            11:23.30   11:25.90    5   
  6 Flagler                                          11:45.02   11:26.43    4   
  7 North Park                                       11:31.27   11:29.51    3   
  8 Liberty (Joes)                                   11:47.39   11:43.59    2   
  9 Hi-Plains                                        11:45.09   11:54.23    1   
 10 South Baca                                       11:56.81   12:03.16  
 11 McClave                                          11:48.86   12:04.27  
 12 Haxtun                                           11:54.60   12:09.94  
 
Event 193  Girls 800 Sprint Medley 1A
================================================================================
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Elbert                                            1:57.42    1:56.23   10    1A Meet Record
  2 Merino                                            1:58.78    1:58.19    8   
  3 Wiley                                             1:58.74    1:59.56    7   
  4 Simla                                             2:01.54    2:00.45    6   
  5 Springfield                                       2:00.01    2:00.91    5   
  6 Haxtun                                            2:02.24    2:01.77    4   
  7 Otis                                              2:01.66    2:02.62    3   
  8 Peetz                                             2:03.85    2:02.85    2   
  9 Stratton                                          2:04.16    2:04.77    1   
 
Event 194  Girls High Jump 1A
================================================================================
    National: N  6-04  2009        Toni Young, Del City HS, Okla.              
  Colo. Prep: C  6-01  1978        Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nicole Carpenter          SR Peetz                5-02.00    5-02.00   10    1A Meet Record
  2 Morgan Howard             FR Cheyenne Wells       5-03.50   J5-02.00    8   
  3 Nicole Aranci             JR Bethune              5-01.00    5-00.00    7   
  4 Kenzi Mitchell            SO Simla                5-01.00    4-10.00    6   
  5 Alexa Gerber              SR Walsh                4-10.00   J4-10.00    5   
  6 Katie England             SR Cotopaxi             4-10.00    4-08.00    3.50
  6 Tiffany Ambler            JR Kim                  5-00.00    4-08.00    3.50
 -- Tia Nittler               SO Kim                  4-10.00         NH  
 -- Morgan Burns              FR Peetz                4-10.00         NH  
 -- Jessica Noble             JR Otis                 4-11.00         NH  
 
Event 195  Girls Pole Vault 1A
================================================================================
    National: N 14-01  2007        Tori Anthony, Palo Alto Castilleja CA       
  Colo. Prep: C 13-03  2008        Elizabeth Stover, Longmont HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kylie Alexander           JR Vail Christian       9-01.00    8-09.00   10    1A Meet Record
  2 Sydney Weyerman           SR Idalia               8-03.00    8-06.00    8   
  3 Malia Michel              JR Merino               7-10.00   J8-06.00    7   
  4 Makaya Lechman            SO Merino               7-00.00    7-06.00    6   
  5 Johnna Baller             SR North Park           7-00.00   J7-06.00    5   
  6 Jessica Noble             JR Otis                 7-03.00   J7-06.00    4   
  7 Kinsey Madsen             SR Idalia               6-03.00    6-06.00    3   
  8 Shya Redman               FR North Park           6-01.00   J6-06.00    2   
  9 Katie Rabas               FR North Park           6-01.00   J6-06.00    1   
 10 Amber Chambers            JR Otis                 6-04.00    6-00.00  
 
Event 196  Girls Long Jump 1A
=====================================================================================
    National: N 22-01.75  1976        Kathy McMillan, Hoke County HS, NC       
  Colo. Prep: C 21-00.75  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Larissa Conger            SR Merino              16-00.00   15-08.00  +0.0  10    1A Meet Record
  2 Heidi Cogburn             FR Walsh               15-07.75   15-07.00   1.0   8   
  3 Taylor Upchurch           FR Elbert              15-02.75   14-10.25  +0.0   7   
  4 Lyndee Johnston           SO Pawnee              15-00.75   14-08.75  +0.0   6   
  5 Cayla Grasmick            SR Edison              14-09.50   14-08.25   0.1   5    2nd Best 14-04.50
  6 Sami Morgan               FR Caliche             14-09.50  J14-08.25   1.4   4    2nd Best 14-03.50
  7 Melissa Navarette         FR McClave             15-01.50   14-02.00   0.5   3   
  8 Rachael McCracken         SO Weldon Valley       14-10.00   14-00.75  +0.0   2   
  9 Hayley Tezak              SO Cotopaxi            14-10.50   13-08.50  -0.5   1   
 10 Reina Galindo             SR Plateau Valley      15-05.00   13-04.00   2.1 
 
Event 197  Girls Triple Jump 1A
=====================================================================================
    National: N 44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling HS, TX         
  Colo. Prep: C 41-03.50  2006        Nyeisha Wright, Widefield HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kristen Wilson            SR Simla               33-07.00   34-01.00  -1.4  10    1A Meet Record
  2 Jenna Zink                FR Caliche             32-00.75   33-06.00  -2.7   8   
  3 Kiri Ricker               SO Springfield         32-03.00   32-07.75  -1.8   7   
  4 Morgan Howard             FR Cheyenne Wells      32-01.25   32-06.75  -0.1   6   
  5 Jessica George            SO Simla               32-08.50   31-11.50  -0.9   5   
  6 Morgan Burns              FR Peetz               31-08.50   31-08.50  +0.0   4   
  7 Hayley Tezak              SO Cotopaxi            31-09.50   31-05.50  -1.6   3   
  8 Kati Kuntz                JR Otis                32-03.50   31-04.50  -0.5   2   
  9 Rhiannon Campbell         SR Holly               32-00.75   30-04.50  -2.3   1   
 10 Maggie Schneider          SO Wiley               32-02.00   29-05.25  -0.7 
 
Event 198  Girls Shot Put 1A
================================================================================
    National: N 54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak HS, TX          
  Colo. Prep: C    51-01  1994        Collinus Newsome, Denver South HS        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paige Specht              SR Plainview           33-06.50   33-06.00   10    1A Meet Record
  2 Kyli Banks                SR Dove Creek          30-08.50   31-02.00    8   
  3 Codi Baller               JR North Park          31-05.25   30-06.50    7   
  4 Stacy Forry               JR Woodlin             32-07.00   29-09.50    6   
  5 Hannah Brandon            SR Otis                30-03.75   29-02.50    5   
  6 Karala Orona              SR Stratton            31-00.00   28-08.25    4   
  7 Alexa Feemster            SO Kim                 29-06.25   28-07.75    3   
  8 Sydney Curley             SR McClave             30-08.00   28-05.50    2   
  9 Darean Hunt               SR Woodlin             29-08.50   27-09.25    1   
 10 Riley Beebe               SR Springfield         29-06.75   25-08.50  
 
Event 199  Girls Discus Throw 1A
================================================================================
    National: N 190-03  2009        Ana Jelmini, Shafter HS, CA                
  Colo. Prep: C 160-01  1994        Shelly Greathouse, Rocky Mountain HS       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sydney Curley             SR McClave               104-06     104-05   10    1A Meet Record
  2 Kyli Banks                SR Dove Creek            113-00     102-09    8   
  3 Anna Kindvall             JR Merino                102-05     101-06    7   
  4 Hannah Brandon            SR Otis                   99-08      93-03    6   
  5 Megan Black               SO Moffat                 91-06      83-06    5   
  6 Shelby Gomez              JR Prairie                94-00      72-05    4   
  7 Tasha Timm                JR Pawnee                 90-05      70-04    3   
 -- Cayla Grasmick            SR Edison                 90-03         ND  
 -- Kaylean Orlowski          SO Springfield            94-03         ND  
 -- Stacy Forry               JR Woodlin                90-11         ND  


Event 1  Boys 100 Meter Dash 2A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.8h  2001        Brett Ortiz, Hoehne HS                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jarret Cure               SR Wray                   11.27      11.00Q  2.9  1 
  2 Tyler Cappellucci         JR Hoehne                 11.14      11.12Q  2.6  2 
  3 Cody Roberts              SR Hoehne                 11.18      11.07Q  2.9  1 
  4 Adrian Penny              SR Paonia                 11.29      11.30Q  2.6  2  11.291
  5 Forrest Donnell           JR Lyons                  11.26      11.09Q  2.9  1 
  6 Steven Voight             SR Paonia                 11.31      11.30Q  2.6  2  11.300
  7 Tobin Mettling            SO Burlington             11.62      11.22q  2.9  1 
  8 Toby Casias               JR Meeker                 11.21      11.23q  2.9  1 
  9 Derek Schulz              JR Wray                   11.37      11.26q  2.9  1 
 10 Dakota Parker             SO Fowler                 11.48      11.28   2.9  1 
 11 Bryan Weikel              SR Byers                  11.41      11.31   2.9  1 
 12 Martin Bustillos          SR Yuma                   11.25      11.34   2.6  2 
 13 Tylor Coley               SR Sargent                11.51      11.44   2.9  1 
 14 Brian Sunday              JR Lutheran-Denver        11.47      11.49   2.6  2 
 15 Richard Emmons            SR Paonia                 11.25      12.09   2.6  2 
 -- Brett Schmidt             SR Limon                  11.54         DQ   2.6  2  Rule 4-3-c7 -Uniform
 -- Wes Crane                 JR Lutheran-Denver        11.47        DNS   2.6  2 
 -- Jake Nieslanik            SR Meeker                 11.53        DNS   2.6  2 
 
Event 1  Boys 100 Meter Dash 2A
=====================================================================================
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.8h  2001        Brett Ortiz, Hoehne HS                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Tyler Cappellucci         JR Hoehne                 11.12      11.09   0.9  10   
  2 Forrest Donnell           JR Lyons                  11.09      11.12   0.9   8   
  3 Cody Roberts              SR Hoehne                 11.07      11.19   0.9   7   
  4 Toby Casias               JR Meeker                 11.23      11.23   0.9   6   
  5 Jarret Cure               SR Wray                   11.00      11.25   0.9   5   
  6 Derek Schulz              JR Wray                   11.26      11.40   0.9   4   
  7 Adrian Penny              SR Paonia                 11.30      11.43   0.9   3   
  8 Tobin Mettling            SO Burlington             11.22      11.44   0.9   2   
  9 Steven Voight             SR Paonia                 11.30      17.10   0.9   1   
 
Event 2  Boys 200 Meter Dash 2A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 22.23  2009        Mike Carl, Miami-Yoder HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jarret Cure               SR Wray                   22.58      22.25Q -2.2  2 
  2 Richard Emmons            SR Paonia                 23.27      22.78Q -2.3  1 
  3 Forrest Donnell           JR Lyons                  23.01      22.95Q -2.3  1 
  4 Toby Casias               JR Meeker                 22.93      23.12Q -2.2  2  23.113
  5 Cody Roberts              SR Hoehne                 23.03      23.06Q -2.3  1 
  6 Tyler Cappellucci         JR Hoehne                 22.94      23.22Q -2.2  2 
  7 Coley David               JR Burlington             22.73      23.12q -2.3  1  23.111
  8 Bryan Weikel              SR Byers                  23.06      23.26q -2.2  2 
  9 Adrian Penny              SR Paonia                 22.85      23.31q -2.3  1 
 10 Adam Herrera              FR Ignacio                23.37      23.50  -2.2  2 
 11 Zach Plating              SR Evangelical Chrs       23.25      23.55  -2.3  1 
 12 Travis Groves             JR Wiggins                23.51      23.62  -2.3  1 
 13 Brian Sunday              JR Lutheran-Denver        23.14      23.69  -2.2  2 
 14 Colin Trujillo            SO Del Norte              23.41      23.70  -2.2  2 
 15 Martin Bustillos          SR Yuma                   23.52      23.78  -2.3  1 
 16 Jake Nieslanik            SR Meeker                 23.62      24.05  -2.2  2 
 17 Dakota Parker             SO Fowler                 23.63      24.27  -2.3  1 
 -- Darren Peterson           SR Denver Christian       23.56        DNS  -2.2  2 
 
Event 2  Boys 200 Meter Dash 2A
=====================================================================================
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 22.23  2009        Mike Carl, Miami-Yoder HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Jarret Cure               SR Wray                   22.25      22.38   2.7  10   
  2 Forrest Donnell           JR Lyons                  22.95      22.66   2.7   8   
  3 Toby Casias               JR Meeker                 23.12      22.88   2.7   7   
  4 Coley David               JR Burlington             23.12      23.03   2.7   6   
  5 Tyler Cappellucci         JR Hoehne                 23.22      23.06   2.7   5   
  6 Bryan Weikel              SR Byers                  23.26      23.15   2.7   4   
  7 Cody Roberts              SR Hoehne                 23.06      23.20   2.7   3   
  8 Richard Emmons            SR Paonia                 22.78      23.28   2.7   2   
  9 Adrian Penny              SR Paonia                 23.31      23.68   2.7   1   
 
Event 3  Boys 400 Meter Dash 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 49.17  1983        Kevin Young, Temple Baptist HS              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Bryan Weikel              SR Byers                  50.76      50.29Q  1 
  2 Coley David               JR Burlington             50.82      50.57Q  2 
  3 Darren Peterson           SR Denver Christian       51.63      50.96Q  1 
  4 Ryan Boucher              SO Lyons                  49.25      51.35Q  2 
  5 Zach Plating              SR Evangelical Chrs       51.71      51.01Q  1 
  6 Alex Quintana             JR Holyoke                52.68      51.43Q  2 
  7 Shaun Wicen               SR Lyons                  50.73      51.48q  1 
  8 Adam Herrera              FR Ignacio                52.38      51.96q  2 
  9 Branson Mitchell          SO Mancos                 52.57      52.41q  1 
 10 Steven Voight             SR Paonia                 51.43      52.48   2  52.474
 11 Colin Trujillo            SO Del Norte              52.85      52.48   1  52.476
 12 Jeremy Burke              SO Fowler                 52.79      52.69   1 
 13 Eli Holmes                SR Ouray                  52.61      52.70   1 
 14 Cody Collins              SR Wiggins                52.86      52.90   2 
 15 Justin Campbell           JR Kiowa                  53.11      53.16   1 
 16 Jared Frantz              SR Meeker                 51.93      53.43   2 
 17 Stephen O'Connor-Seville  JR Dolores                53.05      53.54   2 
 -- Ethan Pearson             SR Ignacio                52.68        DNS   2 
 
Event 3  Boys 400 Meter Dash 2A
================================================================================
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 49.17  1983        Kevin Young, Temple Baptist HS              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Coley David               JR Burlington             50.57      50.07   10   
  2 Ryan Boucher              SO Lyons                  51.35      50.11    8   
  3 Darren Peterson           SR Denver Christian       50.96      50.46    7   
  4 Bryan Weikel              SR Byers                  50.29      50.47    6   
  5 Adam Herrera              FR Ignacio                51.96      50.53    5   
  6 Shaun Wicen               SR Lyons                  51.48      50.64    4   
  7 Zach Plating              SR Evangelical Chrs       51.01      51.07    3   
  8 Alex Quintana             JR Holyoke                51.43      51.95    2   
  9 Branson Mitchell          SO Mancos                 52.41      53.07    1   
 
Event 4  Boys 800 Meter Run 2A
================================================================================
    National: N 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens HS, CA    
  Colo. Prep: C 1:51.23  2001        James Hatch, Fairview HS                  
  State Meet: R 1:56.13  2002        Cory Kline, DeBeque HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trenton Rico              SR Burlington           2:04.32    2:01.96   10   
  2 Luke Kettelson            SR Wray                 2:02.50    2:02.01    8   
  3 Nick Baca                 SR Peyton               2:06.67    2:02.16    7   
  4 Zach Pfeifer              SR Lyons                2:02.82    2:02.36    6   
  5 Eric Lewis                SR Mancos               2:01.39    2:02.54    5   
  6 Colten Rogers             SR Telluride            2:01.06    2:02.81    4   
  7 Alex Quintana             JR Holyoke              2:04.88    2:02.91    3   
  8 Darren Peterson           SR Denver Christian     2:02.38    2:03.02    2   
  9 Marcus Turner             JR Hoehne               2:04.16    2:04.61    1   
 10 Jeff Williams             FR Telluride            2:03.17    2:05.01  
 11 Billy Forell              SR Rye                  2:06.00    2:05.12  
 12 Alex Flynn                SR Paonia               2:05.70    2:05.35  
 13 Andy Bartolo              JR Swink                2:08.28    2:10.78  
 14 Emilio Marquez            SR Mancos               2:08.69    2:11.39  
 15 Chris Smith               SR Lyons                2:07.94    2:11.46  
 16 Wes Aragon                JR Rocky Ford           2:08.98    2:14.55  
 17 Mitchell Stagner          SO Sangre de Cristo     2:09.59    2:27.67  
 -- Ryan Boucher              SO Lyons                2:04.97        DNS  
 
Event 5  Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================================
    National: N 3:59.51  2001        Alan Webb, South Lakes HS, VA             
  Colo. Prep: C 4:10.98  1981        Rich Martinez, Widefield HS               
  State Meet: R 4:21.35  2002        Aucencio Martinez, Center HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chris Zirkle              SR Hayden               4:27.28    4:28.28   10   
  2 Ty Williams               JR Telluride            4:27.17    4:28.66    8   
  3 Colten Rogers             SR Telluride            4:41.77    4:31.55    7   
  4 Chris Lessard             JR Custer County        4:50.96    4:36.04    6   
  5 Nick Baca                 SR Peyton               4:40.33    4:36.11    5   
  6 Ian Boucher               FR Crested Butte        4:49.07    4:39.75    4   
  7 Zach Pfeifer              SR Lyons                4:42.92    4:41.06    3   
  8 Eric Lewis                SR Mancos               4:36.13    4:42.37    2   
  9 Keith Heintzelman         SR Dayspring Chris.     4:50.34    4:42.82    1   
 10 James Marquardt           SO Lutheran-Denver      4:46.55    4:45.56  
 11 Ramon Tarin               SO Wray                 4:51.41    4:47.43  
 12 Ryan Scheone              SO Lutheran-Parker      4:49.88    4:49.06  
 13 Nathan Loomis             SO Telluride            4:44.74    4:49.89  
 14 Trevor Walters            JR Paonia               4:49.86    4:59.52  
 15 Trenton Rico              SR Burlington           4:44.62    5:00.83  
 16 Jake Boesch               FR Meeker               4:55.41    5:01.46  
 17 Sabian Beard              SR Peyton               4:47.17    5:12.32  
 -- Sam Crowley               SO Lyons                4:53.64        DNS  
 
Event 6  Boys 3200 Meter Run 2A
================================================================================
    National: N 8:34.23  2008        German Fernandez, Riverbank HS, CA        
  Colo. Prep: C 9:05.89  2003        Brent Vaughn, Smoky Hill HS               
  State Meet: R 9:36.88  1987        Ray Harvey, Ouray HS                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chris Zirkle              SR Hayden               9:43.77    9:28.79R  10    2A Meet Record
  2 Ty Williams               JR Telluride            9:33.72    9:30.88R   8   
  3 Chris Lessard             JR Custer County       10:32.16   10:09.06    7   
  4 Nick Baca                 SR Peyton              10:22.17   10:16.31    6   
  5 Ian Boucher               FR Crested Butte       10:37.10   10:17.00    5   
  6 James Marquardt           SO Lutheran-Denver     10:20.75   10:18.41    4   
  7 Rodrigo Baeza             SO Fountain Val        10:48.08   10:18.98    3   
  8 Nathan Loomis             SO Telluride           10:53.44   10:34.34    2   
  9 Forrest Smith             FR Crested Butte       10:53.18   10:34.81    1   
 10 William Scoggins          SO Rangely             10:42.14   10:41.26  
 11 Sam Crowley               SO Lyons               10:52.85   10:41.43  
 12 Sean Flynn                JR Lyons               10:55.92   10:49.79  
 13 Jake Boesch               FR Meeker              10:45.16   10:49.80  
 14 Trevor Walters            JR Paonia              10:38.34   10:52.02  
 15 Ryan Ernst                SO Wiggins             10:50.69   10:58.51  
 16 Jason Sturgis             FR Paonia              10:44.88   11:05.79  
 17 Keith Heintzelman         SR Dayspring Chris.    10:28.85   11:15.01  
 18 Sabian Beard              SR Peyton              10:47.81   11:21.26  
 
Event 7  Boys 110 Meter Hurdles 2A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH            
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 14.49  2008        Dan Baer, Dayspring Christian HS            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Logan Merrill             SR Akron                  15.18      15.73Q -2.3  2 
  2 Bradey Scherrer           SR Limon                  15.95      15.78Q -3.2  1 
  3 Justin Lowder             JR Sargent                16.22      16.17Q -2.3  2 
  4 Alex Quintana             JR Holyoke                16.44      16.46Q -3.2  1 
  5 Hayden Blake              SR Hayden                 16.76      16.78Q -3.2  1 
  6 Alex Bernholtz            SR Dolores                16.26      16.88Q -2.3  2 
  7 Matt Radich               SO Lyons                  16.03      16.87q -3.2  1 
  8 Scott Peters              JR Custer County          16.46      16.96q -3.2  1 
  9 Johnny Ornelas            SR Sedgwick Cou           16.66      17.00q -2.3  2 
 10 Spencer Cure              SR Burlington             16.98      17.03  -2.3  2 
 11 Cody Howard               SO Hoehne                 17.29      17.46  -2.3  2 
 12 Cody Dell                 JR Rocky Ford             16.96      17.56  -3.2  1 
 13 Josh Donato               FR Kiowa                  17.40      17.78  -3.2  1 
 14 Weston Crow               SR Eads                   17.58      17.85  -2.3  2 
 15 Clark Cranfill            JR Sargent                17.43      18.00  -3.2  1 
 16 Tye Stephens              JR Fowler                 17.68      18.25  -2.3  2 
 -- Travis Gore               JR West Grand             16.62         FS  -2.3  2 
 -- Justin Boldt              SO Lyons                  17.73        DNS  -3.2  1 
 
Event 7  Boys 110 Meter Hurdles 2A
=====================================================================================
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH            
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 14.49  2008        Dan Baer, Dayspring Christian HS            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Bradey Scherrer           SR Limon                  15.78      15.35  -1.3  10   
  2 Logan Merrill             SR Akron                  15.73      15.47  -1.3   8   
  3 Justin Lowder             JR Sargent                16.17      15.93  -1.3   7   
  4 Alex Quintana             JR Holyoke                16.46      16.27  -1.3   6   
  5 Matt Radich               SO Lyons                  16.87      16.40  -1.3   5   
  6 Alex Bernholtz            SR Dolores                16.88      16.60  -1.3   4   
  7 Hayden Blake              SR Hayden                 16.78      16.64  -1.3   3   
  8 Scott Peters              JR Custer County          16.96      16.67  -1.3   2   
  9 Johnny Ornelas            SR Sedgwick Cou           17.00      16.69  -1.3   1   
 
Event 8  Boys 300 Meter Hurdles 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 38.75  2003        Keith Clayton, Fountain Valley HS           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Logan Merrill             SR Akron                  40.27      40.22Q  2 
  2 Spencer Cure              SR Burlington             40.58      41.34Q  1 
  3 Alex Bernholtz            SR Dolores                41.46      40.67Q  2 
  4 Bradey Scherrer           SR Limon                  42.37      41.42Q  1 
  5 Alex Quintana             JR Holyoke                41.43      41.46Q  2 
  6 Jack Schwinn              JR Wray                   42.12      42.09Q  1 
  7 Hayden Blake              SR Hayden                 42.27      42.02q  2 
  8 Josiah Christian          JR La Veta                42.29      42.27q  2 
  9 Justin Lowder             JR Sargent                41.80      42.30q  1 
 10 Dilan Yowell              JR Limon                  43.77      42.60   1 
 11 Scott Peters              JR Custer County          42.90      43.04   2 
 12 Justin Boldt              SO Lyons                  43.15      43.07   1 
 13 Travis Gore               JR West Grand             43.06      43.10   1 
 14 Cody Howard               SO Hoehne                 43.61      43.51   2 
 15 Johnny Ornelas            SR Sedgwick Cou           42.56      43.61   1 
 16 Dalton Horan              SR Lutheran-Parker        43.65      43.92   2 
 17 David Strait              SR Soroco                 42.81      45.52   2 
 -- Matt Radich               SO Lyons                  41.42        DNS   1 
 
Event 8  Boys 300 Meter Hurdles 2A
================================================================================
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 38.75  2003        Keith Clayton, Fountain Valley HS           
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alex Bernholtz            SR Dolores                40.67      40.38   10   
  2 Logan Merrill             SR Akron                  40.22      40.78    8   
  3 Spencer Cure              SR Burlington             41.34      41.16    7   
  4 Bradey Scherrer           SR Limon                  41.42      41.30    6   
  5 Alex Quintana             JR Holyoke                41.46      41.31    5   
  6 Jack Schwinn              JR Wray                   42.09      41.63    4   
  7 Josiah Christian          JR La Veta                42.27      41.90    3   
  8 Hayden Blake              SR Hayden                 42.02      42.40    2   
  9 Justin Lowder             JR Sargent                42.30      42.42    1   
 
Event 9  Boys 4x100 Meter Relay 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 43.54  1999        Holyoke HS                                  
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Paonia                                              43.49    R 43.11Q  2  2A Meet Record
  2 Lyons                                               43.67      44.20Q  1 
  3 Hoehne                                              44.68      43.75Q  2 
  4 Wiggins                                             44.64      44.74Q  1 
  5 Meeker                                              44.85      44.95Q  1 
  6 Limon                                               46.21      45.12Q  2 
  7 Sargent                                             45.32      45.25q  2 
  8 Lutheran - Denver                                   45.61      45.42q  2 
  9 South Park                                          45.89      45.46q  1 
 10 Evangelical Christian                               45.80      45.70   1 
 11 Wray                                                44.67      45.85   2 
 12 Yuma                                                46.34      46.03   1 
 13 Burlington                                          45.26      46.17   1 
 14 Mancos                                              46.19      46.20   2 
 15 Ignacio                                             46.58      46.48   2 
 16 Sedgwick County                                     46.52      46.63   1 
 17 West Grand                                          46.63      46.76   1 
 18 Soroco                                              46.60      47.50   2 
 
Event 9  Boys 4x100 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 43.54  1999        Holyoke HS                                  
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lyons                                               44.20      43.71   10   
  2 Hoehne                                              43.75      43.97    8   
  3 Paonia                                              43.11      44.60    7    Prelim Record
  4 Wiggins                                             44.74      44.69    6   
  5 Meeker                                              44.95      45.34    5   
  6 Limon                                               45.12      45.39    4   
  7 Sargent                                             45.25      45.58    3   
  8 Lutheran - Denver                                   45.42      45.62    2   
  9 South Park                                          45.46      46.06    1   
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:30.11  2010        Wray HS                                   
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Paonia                                            1:31.07    1:31.14Q  2 
  2 Wray                                              1:32.92    1:31.48Q  1 
  3 Burlington                                        1:33.75    1:34.03Q  2 
  4 Meeker                                            1:34.09    1:34.71Q  1 
  5 Evangelical Christian                             1:36.31    1:34.27Q  2 
  6 Lyons                                             1:32.41    1:34.73Q  1 
  7 Denver Christian                                  1:35.53    1:34.78q  2 
  8 Sargent                                           1:34.01    1:34.86q  1 
  9 Mancos                                            1:35.12    1:35.43q  2 
 10 Dolores                                           1:37.53    1:36.16   1 
 11 Yuma                                              1:35.60    1:36.33   1 
 12 Limon                                             1:36.60    1:36.59   2 
 13 Lutheran-Parker                                   1:37.48    1:36.63   2 
 14 Custer County                                     1:36.76    1:36.97   1 
 15 Ouray                                             1:36.99    1:37.14   1 
 16 Soroco                                            1:37.05    1:38.10   2 
 17 Hoehne                                            1:36.21    1:38.77   1 
 -- Wiggins                                           1:33.95         DQ   2  Rule 5-10-10 -Zone1
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:30.11  2010        Wray HS                                   
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Wray                                              1:31.48    1:30.58   10   
  2 Lyons                                             1:34.73    1:31.10    8   
  3 Meeker                                            1:34.71    1:33.39    7   
  4 Burlington                                        1:34.03    1:33.66    6   
  5 Sargent                                           1:34.86    1:34.83    5   
  6 Denver Christian                                  1:34.78    1:35.11    4   
  7 Evangelical Christian                             1:34.27    1:35.37    3   
  8 Mancos                                            1:35.43    1:37.58    2   
 -- Paonia                                            1:31.14        DNF  
 
Event 11  Boys 4x400 Meter Relay 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:25.75  2005        Haxtun HS                                 
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Wray                                              3:28.23    3:28.47Q  1 
  2 Lyons                                             3:27.85    3:29.51Q  2 
  3 Wiggins                                           3:35.21    3:31.42Q  2 
  4 Hoehne                                            3:34.29    3:33.22Q  1 
  5 Yuma                                              3:35.02    3:31.44Q  2 
  6 Ignacio                                           3:41.34    3:34.67Q  1 
  7 Custer County                                     3:39.63    3:35.51q  1 
  8 Del Norte                                         3:38.16    3:36.59q  1 
  9 Dolores                                           3:38.22    3:37.31q  2 
 10 Telluride                                         3:41.50    3:37.45   2 
 11 Ouray                                             3:39.36    3:38.28   1 
 12 Burlington                                        3:35.64    3:38.79   1 
 13 La Veta                                           3:40.89    3:38.84   1 
 14 Mancos                                            3:40.04    3:38.93   2 
 15 Rye                                               3:38.84    3:41.85   2 
 16 Paonia                                            3:39.69    3:47.32   2 
 17 Evangelical Christian                             3:41.91    3:48.12   1 
 -- Hayden                                            3:41.89        DNS   2 
 
Event 11  Boys 4x400 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:25.75  2005        Haxtun HS                                 
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Wray                                              3:28.47    3:24.75R  10    2A Meet Record
  2 Lyons                                             3:29.51    3:26.92    8   
  3 Hoehne                                            3:33.22    3:30.47    7   
  4 Yuma                                              3:31.44    3:31.60    6   
  5 Wiggins                                           3:31.42    3:32.18    5   
  6 Ignacio                                           3:34.67    3:33.59    4   
  7 Custer County                                     3:35.51    3:36.90    3   
  8 Del Norte                                         3:36.59    3:38.65    2   
  9 Dolores                                           3:37.31    3:40.07    1   
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 7:33.48  2009        Warrington Central HS, PA                 
  Colo. Prep: C 7:45.10  2001        Smoky Hill HS                             
  State Meet: R 8:09.70  2006        Peyton HS                                 
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lyons                                             8:18.09    8:14.81   10   
  2 Telluride                                         8:26.25    8:14.89    8   
  3 Wray                                              8:48.87    8:35.33    7   
  4 Paonia                                            8:50.01    8:35.69    6   
  5 Mancos                                            8:47.06    8:37.03    5   
  6 La Veta                                           8:58.82    8:45.62    4   
  7 Peyton                                            8:50.49    8:46.92    3   
  8 The Vanguard School                               8:49.69    8:47.33    2   
  9 Del Norte                                         9:05.92    8:49.34    1   
 10 Burlington                                        9:09.58    8:51.14  
 11 Calhan                                            9:05.16    8:56.25  
 12 Hoehne                                            8:59.52    8:56.74  
 13 Rye                                               9:02.79    8:57.46  
 14 South Park                                        9:07.83    9:06.25  
 15 Soroco                                            9:03.24    9:06.50  
 16 Swink                                             9:06.61    9:08.55  
 17 Holyoke                                           9:07.82    9:19.71  
 18 Ouray                                             9:09.87    9:32.65  
 
Event 13  Boys High Jump 2A
================================================================================
    National: N 7-05.75  2009        James White, Grandview HS, MO             
  Colo. Prep: C    7-04  1990        Matt Hemingway, Buena Vista HS            
  State Meet: R    6-11  1999        Tyson Parrot, West Grand HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ethan Browning            SR Cripple Creek        6-07.00    6-10.00   10   
  2 Kenny Philpott            SR Mancos               6-03.00    6-03.00    8   
  3 Chandler Dohe             SO Limon                6-00.00    6-02.00    7   
  4 Jeremiah Balderas         SO Rocky Ford           5-10.00    6-00.00    5.50
  4 Shaun Chapman             SR Yuma                 5-11.00    6-00.00    5.50
  6 Jacob Lockhart            SR Swink                6-01.00   J6-00.00    4   
  7 Andrew Bowers             SR Lutheran-Parker      6-02.00   J6-00.00    3   
  8 Shane Terrell             SR Yuma                 5-11.00    5-10.00    2   
  9 Dalton Horan              SR Lutheran-Parker      5-10.00   J5-10.00    1   
 10 Dion Oakes                JR Sargent              5-10.00   J5-10.00  
 10 Andrew Morton             FR Rangely              5-11.00   J5-10.00  
 10 Casey Gore                FR West Grand           5-10.00   J5-10.00  
 10 Isaac Selden              JR Custer County        6-02.00   J5-10.00  
 10 Brandon Ray               SR Hayden               6-00.00   J5-10.00  
 10 Skyler Stortenbecker      SR Sedgwick Cou         6-02.00   J5-10.00  
 10 Anthony Roeber            JR Paonia               6-00.00   J5-10.00  
 17 Dakota Zehner             JR Hayden               5-10.00    5-08.00  
 17 Titus Rice                SO Evangelical Chrs     5-10.00    5-08.00  
 
Event 14  Boys Pole Vault 2A
================================================================================
    National: N 18-02.25  1999        Eric Eshbach, Orangefield HS, TX         
  Colo. Prep: C 17-07.50  1986        Pat Manson, Aurora Central HS            
  State Meet: R    14-09  1984        Bill Culbreath, West Grand HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnny Ornelas            SR Sedgwick Cou        12-03.00   13-00.00   10   
  2 Casey Haga                SR Ignacio             11-06.00   12-06.00    8   
  3 Jourdan Hottinger         JR Akron               12-03.00  J12-06.00    6.50
  3 Alex Klopp                JR Yuma                12-09.00  J12-06.00    6.50
  5 Shane Terrell             SR Yuma                13-03.00  J12-06.00    5   
  6 Ethan Pearson             SR Ignacio             12-03.00   12-00.00    4   
  7 Jaevyn Faulk              JR Sedgwick Cou        11-00.00  J12-00.00    3   
  8 Logan Cummings            SO West Grand          12-01.00  J12-00.00    2   
  9 Travis Gore               JR West Grand          11-06.00   11-06.00    1   
 10 Dusty Mangus              JR Ignacio             11-00.00  J11-06.00  
 11 Casey Gore                FR West Grand          11-01.00   11-00.00  
 12 Tim Ritschard             SR West Grand          10-06.00   10-06.00  
 12 Scott Wills               SR Yuma                10-06.00   10-06.00  
 14 AJ Anderson               SO Soroco              10-07.00   10-00.00  
 15 Peyton Martindale         JR Soroco               9-09.00    9-06.00  
 -- Anthony Triffet           JR Lyons                9-11.00         NH  
 -- Matthew Chanlynn          SR Lyons               12-06.00         NH  
 -- Colin Eberhart            SR Burlington          10-09.00        DNF  
 
Event 15  Boys Long Jump 2A
=====================================================================================
    National: N 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS, CA          
  Colo. Prep: C 24-07.50  1990        Chris Sanders, Montbello HS              
  State Meet: R 22-11.75  1931        Otto Staab, Hugo HS                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Forrest Donnell           JR Lyons               21-02.75   21-10.00  -1.5  10   
  2 Kyle Baker                SR South Park          20-05.00   20-10.50  +0.0   8   
  3 Randy Roblyer             JR South Park          19-08.00   20-03.25  -2.8   7   
  4 Alema Atoafa              SR Meeker              20-03.00   20-01.00  -1.2   6   
  5 Dakota Parker             SO Fowler              20-00.00   19-11.00  -1.9   5   
  6 Forrest Anguiano          JR Wiggins             20-02.25   19-10.75  +0.0   4   
  7 Kaleb Sackman             SR Ouray               19-09.00   19-05.00  -2.4   3   
  8 Ryan Langewisch           SR Lutheran-Denver     19-07.75   19-04.50  +0.0   2   
  9 Landon Stang              SO Limon               19-10.25   19-03.00  -2.1   1   
 10 Dion Oakes                JR Sargent             19-06.50   19-00.50  -3.4 
 11 Nic Paxton                SO Soroco              19-08.25   19-00.25  -0.1 
 12 Isaac Selden              JR Custer County       19-11.50   17-11.50  -1.0 
 13 Jaxon Gaita               JR Ouray               19-04.25   17-09.50  -1.3 
 14 Tyler Abert               SR Rye                 19-05.25   17-00.00  -1.1 
 15 Jake Warta                SR Sedgwick Cou        19-04.25   15-04.00  -1.4 
 -- Derek Schulz              JR Wray                20-06.00         ND   NWI 
 -- Colin Trujillo            SO Del Norte           20-03.50         ND   NWI 
 -- Dalton Jordan             JR Rye                 19-05.00         ND   NWI 
 
Event 16  Boys Triple Jump 2A
=====================================================================================
    National: N 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA   
  Colo. Prep: C 51-00.25  1973        Victor White, Harrison HS                
  State Meet: R    48-04  2005        Jason Brenton, Rangely HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kyle Baker                SR South Park          43-05.50   44-00.50   1.0  10   
  2 Kaleb Sackman             SR Ouray               43-00.25   43-08.50  -2.4   8   
  3 Coley David               JR Burlington          41-10.75   43-07.00  -0.7   7   
  4 Shane Terrell             SR Yuma                40-09.50   41-08.00  +0.0   6   
  5 Tylor Coley               SR Sargent             41-10.50   41-05.00   0.4   5   
  6 Tyler Abert               SR Rye                 40-10.00   40-11.75  +0.0   4   
  7 Dallas Duran              JR Hoehne              41-02.00   40-06.00  -0.6   3   
  8 Forrest Anguiano          JR Wiggins             39-11.00   40-05.00  +0.0   2   
  9 Ben Jones                 SR Wray                39-01.25   40-02.50   1.4   1   
 10 Cody Howard               SO Hoehne              41-00.00   39-09.25  -1.5 
 11 Dakota Parker             SO Fowler              39-10.25   39-03.75  -2.8 
 11 Riley Herren              JR Denver Christian    40-07.00   39-03.75   1.5 
 13 Jaden Valko               SO Wray                39-08.50   38-11.75  -1.4 
 14 Dalton Jordan             JR Rye                 39-07.50   38-08.50  -0.7 
 15 Nic Paxton                SO Soroco              40-04.00   38-05.00  -0.9 
 16 David Strait              SR Soroco              39-03.00   37-08.75  -1.3 
 17 Ty Blades                 JR Sangre de Cristo    39-00.50   37-08.00  -1.2 
 18 Trey Gordanier            JR Mancos              39-07.50   37-02.25  -1.0 
 
Event 17  Boys Shot Put 2A
================================================================================
    National: N    77-00  1979        Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX  
  Colo. Prep: C 71-03.25  2009        Mason Finley, Buena Vista HS             
  State Meet: R 59-09.25  1964        Mike Tomasini, Brush HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniel Weirich            SO Eads                56-08.50   55-04.75   10   
  2 Ty Van Oort               JR Rye                 51-03.75   53-05.25    8   
  3 Austin Traphagan          SR Yuma                48-10.00   46-02.25    7   
  4 Jordan Murphy             JR Lutheran-Parker     48-04.00   45-06.00    6   
  5 Bradley Vigil             JR La Veta             46-02.75   44-03.00    5   
  6 Ty LaFramboise            SO Telluride           43-00.25   43-05.25    4   
  7 Tony Darling              FR Paonia              43-06.00   41-07.50    3   
  8 Corey Mikelson            JR Sedgwick Cou        41-01.00   41-04.25    2   
  9 Ryan Wix                  SR Meeker              43-06.50   41-00.25    1   
 10 Cody Colyer               SR Mancos              42-07.50   40-09.50  
 11 Jason Reynolds            JR Dayspring Chris.    41-01.00   40-07.00  
 12 Kendall Weisshaar         JR Burlington          41-07.50   40-06.25  
 13 Nathan Emmons             SR Paonia              41-09.00   40-05.00  
 14 Trent Dohe                SR Limon               41-02.00   40-00.25  
 15 Ben Strait                SR Soroco              41-01.50   39-10.50  
 16 Ben Jones                 SR Wray                42-05.50   39-08.00  
 17 Marcos Rodriguez          JR Lyons               42-00.25   39-00.00  
 18 Dillan Kizer              JR Sedgwick Cou        43-01.00   38-02.00  
 19 Roger Liljegren           JR Telluride           41-09.00   35-09.00  
 
Event 18  Boys Discus Throw 2A
================================================================================
    National: N    236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado  
  Colo. Prep: C    236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS            
  State Meet: R 178-06.50  1964        Mike Tomasini, Brush HS                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniel Weirich            SO Eads                  171-02     162-02   10   
  2 Ty Van Oort               JR Rye                   165-06     155-10    8   
  3 Dillan Kizer              JR Sedgwick Cou          135-01     136-04    7   
  4 Bradley Vigil             JR La Veta               134-01     129-04    6   
  5 Corey Nordyke             SO Custer County         124-07     126-00    5   
  6 Logan Merrill             SR Akron                 119-08     121-05    4   
  7 Casey Nordyke             FR Custer County         122-00     118-05    3   
  8 Ryan Wix                  SR Meeker                125-00     118-02    2   
  9 Jordan Murphy             JR Lutheran-Parker       125-02     117-04    1   
 10 Baylor Buck               FR Wray                  124-06     115-06  
 11 Cade Mitchell             SR Mancos                123-00     115-04  
 12 Shane Richmond            JR Ignacio               122-04     114-05  
 13 Christiano Marquez        JR Hoehne                124-02     112-06  
 14 Colton Wyatt              JR Ignacio               125-04     112-03  
 15 Thomas Nichols            FR Lyons                 120-09     110-07  
 -- Dalton Horan              SR Lutheran-Parker       127-00         ND  
 -- Kiefer Headrick           SR Rocky Ford            130-04         ND  
 -- Austin Traphagan          SR Yuma                  126-00       FOUL  
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash 2A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 12.41  1989        Hollie Michael, Crowley County HS           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Rachel Hinker             SR Lyons                  12.13      12.18Q  3.1  2  Wind No Record
  2 Taylor Sturms             JR Lutheran-Denver        13.07      12.65Q  2.0  1 
  3 Makenzie Ault             SR Sedgwick Cou           12.66      12.79Q  2.0  1 
  4 Allyson Vasquez           SO Akron                  13.00      12.88Q  3.1  2 
  5 Lexi Atkinson             SO Dolores                12.67      12.86Q  2.0  1 
  6 Shelby Guy                SR Akron                  13.01      13.07Q  3.1  2 
  7 Kendall Horan             SO Lutheran-Parker        13.09      12.95q  2.0  1 
  8 Morgan Price              FR Fowler                 13.47      13.14q  3.1  2 
  9 Kathryn Doll              JR Meeker                 13.14      13.16q  3.1  2 
 10 Ashton Rinker             SO La Veta                13.30      13.22   3.1  2 
 11 Breanna Stickels          JR Limon                  13.45      13.28   2.0  1 
 12 Abbey Pizel               JR Sargent                13.31      13.36   2.0  1 
 13 Natalie Neece             JR John Mall              13.32      13.40   2.0  1 
 14 Michelle Simmons          JR Ignacio                13.36      13.45   3.1  2 
 15 Marissa Storey            FR Sangre de Cristo       13.50      13.47   3.1  2 
 16 Meagan Nahrwold           SR Byers                  13.40      13.57   3.1  2 
 17 Jasmin Braund             FR Ouray                  13.62      13.86   2.0  1 
 18 Amanda Cook               FR Nederland              13.43      14.08   2.0  1 
 
Event 21  Girls 100 Meter Dash 2A
=====================================================================================
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 12.41  1989        Hollie Michael, Crowley County HS           
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Rachel Hinker             SR Lyons                  12.18      12.05R  1.4  10    2A Meet Record
  2 Makenzie Ault             SR Sedgwick Cou           12.79      12.60   1.4   8   
  3 Lexi Atkinson             SO Dolores                12.86      12.64   1.4   7   
  4 Taylor Sturms             JR Lutheran-Denver        12.65      12.71   1.4   6   
  5 Allyson Vasquez           SO Akron                  12.88      12.74   1.4   5   
  6 Shelby Guy                SR Akron                  13.07      12.96   1.4   4   
  7 Kendall Horan             SO Lutheran-Parker        12.95      12.98   1.4   3   
  8 Kathryn Doll              JR Meeker                 13.16      13.30   1.4   2   
  9 Morgan Price              FR Fowler                 13.14      13.44   1.4   1   
 
Event 22  Girls 200 Meter Dash 2A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 25.42  2007        Shaylee Robinette, Crowley County HS        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Rachel Hinker             SR Lyons                  24.89      25.72Q  0.7  2 
  2 Taylor Sturms             JR Lutheran-Denver        26.08      26.07Q +0.0  1 
  3 Josephine Bush            JR Telluride              26.85      26.21Q +0.0  1 
  4 Caitlyn Hubbard           SR Limon                  26.76      26.58Q  0.7  2 
  5 Allyson Vasquez           SO Akron                  26.84      26.24Q +0.0  1 
  6 Heather Duester           SR Holyoke                26.87      26.84Q  0.7  2 
  7 Kendall Horan             SO Lutheran-Parker        26.63      26.46q +0.0  1 
  8 Sydni Riley               JR Cripple Creek          27.02      26.87q  0.7  2 
  9 Cassie Lard               SO Dolores                26.74      26.91q  0.7  2 
 10 Kathryn New               SO Sangre de Cristo       27.13      26.95  +0.0  1 
 11 Lindsay Russell           SO Paonia                 27.38      27.09   0.7  2 
 12 Kathryn Doll              JR Meeker                 27.03      27.17  +0.0  1 
 13 Meagan Nahrwold           SR Byers                  27.57      27.38  +0.0  1 
 14 Michelle Simmons          JR Ignacio                27.47      27.42  +0.0  1 
 15 Karina Metzler            JR Dayspring Chris.       27.68      27.74   0.7  2 
 16 Natalie Neece             JR John Mall              27.39      27.96   0.7  2 
 17 Kylan Reynolds            JR Sanford                27.95      28.06  +0.0  1 
 -- Carrie Dean               SO Las Animas             27.67        DNS   0.7  2 
 
Event 22  Girls 200 Meter Dash 2A
=====================================================================================
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 25.42  2007        Shaylee Robinette, Crowley County HS        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Rachel Hinker             SR Lyons                  25.72      25.37R  1.6  10    2A Meet Record
  2 Allyson Vasquez           SO Akron                  26.24      26.30   1.6   8   
  3 Taylor Sturms             JR Lutheran-Denver        26.07      26.31   1.6   7   
  4 Caitlyn Hubbard           SR Limon                  26.58      26.39   1.6   6   
  5 Josephine Bush            JR Telluride              26.21      26.62   1.6   5   
  6 Kendall Horan             SO Lutheran-Parker        26.46      26.63   1.6   4   
  7 Cassie Lard               SO Dolores                26.91      26.89   1.6   3   
  8 Heather Duester           SR Holyoke                26.84      26.93   1.6   2   
  9 Sydni Riley               JR Cripple Creek          26.87      27.35   1.6   1   
 
Event 23  Girls 400 Meter Dash 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 56.36  2001        Jessica Brown, West Grand HS                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Sydni Riley               JR Cripple Creek          59.06      58.53Q  1 
  2 Sydney Clarkson           SR Akron                  58.85      58.64Q  2 
  3 Josephine Bush            JR Telluride              60.10      59.15Q  1 
  4 Heather Duester           SR Holyoke                60.28      59.35Q  2 
  5 Pyper Newton              SR Yuma                   60.54      60.02Q  2 
  6 Lindsay Russell           SO Paonia                 60.71      60.03Q  1 
  7 Kendall Horan             SO Lutheran-Parker        61.48      60.06q  2 
  8 Meagan Nahrwold           SR Byers                  63.02      60.15q  2 
  9 Kathryn New               SO Sangre de Cristo       61.21      60.77q  1 
 10 Natalie Neece             JR John Mall              61.50      61.01   1 
 11 Karina Metzler            JR Dayspring Chris.       62.23      62.08   1 
 12 Elsa Martinez             FR South Park             61.71      62.13   1 
 13 Amber Reynolds            JR Sangre de Cristo       62.24      62.29   1 
 14 Delia Brekken             FR Fountain Val           61.74      62.34   2 
 15 Ashton Rinker             SO La Veta                61.98      62.49   2 
 16 Jamie Delgado             JR Wray                   62.93      63.91   2 
 -- Michelle Kline            SO Dolores                63.13        DNS   1 
 -- Chelsy Reed               SO Paonia                 61.45        DNS   2 
 
Event 23  Girls 400 Meter Dash 2A
================================================================================
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 56.36  2001        Jessica Brown, West Grand HS                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Sydney Clarkson           SR Akron                  58.64      57.84   10   
  2 Sydni Riley               JR Cripple Creek          58.53      58.31    8   
  3 Josephine Bush            JR Telluride              59.15      59.05    7   
  4 Heather Duester           SR Holyoke                59.35      59.58    6   
  5 Meagan Nahrwold           SR Byers                  60.15      59.82    5   
  6 Pyper Newton              SR Yuma                   60.02      59.99    4   
  7 Lindsay Russell           SO Paonia                 60.03      60.00    3   
  8 Kathryn New               SO Sangre de Cristo       60.77      60.67    2   
  9 Kendall Horan             SO Lutheran-Parker        60.06      62.06    1   
 
Event 24  Girls 800 Meter Run 2A
================================================================================
    National: N 2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area HS, PA        
  Colo. Prep: C 2:07.53  1996        Tara Mendozza, Eaglecrest HS              
  State Meet: R 2:15.48  2001        Jessica Brown, West Grand HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rebecca Hermann           JR Nederland            2:24.50    2:20.95   10   
  2 Shelby Guy                SR Akron                2:26.63    2:23.91    8   
  3 Makala Combs              SO Wray                 2:30.59    2:25.96    7   
  4 Chelsy Reed               SO Paonia               2:24.18    2:26.23    6   
  5 Amber Reynolds            JR Sangre de Cristo     2:29.12    2:26.59    5   
  6 Emilee Weirich            JR Eads                 2:28.43    2:27.02    4   
  7 Shelby Brier              SO Telluride            2:26.86    2:28.49    3   
  8 Jordan Coffman            FR Hoehne               2:30.98    2:28.57    2   
  9 Olivia Raspotnik          SO Lyons                2:35.01    2:29.79    1   
 10 Rachel Beverlin           JR Dolores              2:30.43    2:30.03  
 11 Sarah Pigg                SR Rye                  2:32.49    2:33.57  
 12 Ariel Andrews             SR Yuma                 2:32.78    2:34.33  
 13 Katie Savolt              JR Yuma                 2:32.67    2:36.38  
 14 Jessica Schneider         JR Wray                 2:35.42    2:36.85  
 15 Jessie Hild               SO Telluride            2:34.09    2:40.67  
 -- Sierra Geroux             JR Custer County        2:34.56        DNS  
 -- Melissa Roberts           SR Lyons                2:26.76        DNS  
 -- Kelsey Corbin             SR Mancos               2:30.57        DNS  
 
Event 25  Girls 1600 Meter Run 2A
================================================================================
    National: N 4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine Woodbridge HS, C
  Colo. Prep: C 4:49.86  1991        Melody Fairchild, Boulder HS              
  State Meet: R 5:02.46  1990        Cruz Zarco, Sargent HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelley Robinson           JR Nederland            5:28.00    5:20.51   10   
  2 Rachel Hampton            SO Telluride            5:26.03    5:25.22    8   
  3 Rebecca Hermann           JR Nederland            5:29.97    5:28.66    7   
  4 Amber Scott               SO Crested Butte        5:32.01    5:30.41    6   
  5 Shannon Costello          FR Crested Butte        5:35.12    5:30.99    5   
  6 Miriam Roberts            FR Lyons                5:30.80    5:31.02    4   
  7 Melissa Roberts           SR Lyons                5:14.97    5:31.72    3   
  8 Kelsey Corbin             SR Mancos               5:43.66    5:39.50    2   
  9 Brooke Grissom            SR Fowler               5:34.59    5:43.65    1   
 10 Rachel Beverlin           JR Dolores              5:51.88    5:44.42  
 11 Ariel Andrews             SR Yuma                 5:41.34    5:51.49  
 12 Jessica Painter           SO Hoehne               5:53.73    5:56.17  
 13 Valerie Stark             SR Custer County        5:48.10    5:58.42  
 14 Taylor Polson             FR Paonia               5:53.35    6:00.40  
 15 Myranda Trujillo          JR John Mall            5:56.96    6:00.69  
 16 Braiden Clement           FR Paonia               5:54.73    6:02.35  
 17 Josie Rossi               SO Soroco               5:53.73    6:06.40  
 18 Emily Hernandez           FR Hoehne               5:57.08    6:10.23  
 
Event 26  Girls 3200 Meter Run 2A
================================================================================
    National: N  9:48.59  1996        Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA 
  Colo. Prep: C 10:21.37  1991        Melody Fairchild, Boulder HS             
  State Meet: R 10:56.61  1990        Cruz Zarco, Sargent HS                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelley Robinson           JR Nederland           11:34.68   11:33.84   10   
  2 Melissa Roberts           SR Lyons               11:48.56   11:35.81    8   
  3 Rachel Hampton            SO Telluride           11:46.30   11:38.95    7   
  4 Amber Scott               SO Crested Butte       12:02.44   11:53.18    6   
  5 Miriam Roberts            FR Lyons               12:31.58   11:53.34    5   
  6 Sam Olvera                SR Fountain Val        12:15.99   12:42.05    4   
  7 Valerie Stark             SR Custer County       12:53.47   12:44.35    3   
  8 Brooke Grissom            SR Fowler              12:24.90   12:46.46    2   
  9 Vela Bair                 JR Paonia              13:02.24   12:49.27    1   
 10 Ariel Andrews             SR Yuma                12:54.84   13:00.59  
 11 Braiden Clement           FR Paonia              13:16.13   13:04.20  
 12 Nicole Daly               FR Vanguard            13:23.33   13:05.83  
 13 Josie Rossi               SO Soroco              13:28.80   13:13.04  
 14 Jessica Ousley            JR Nederland           13:15.56   13:13.07  
 15 Savannah Williams         SO Hayden              13:11.04   13:13.28  
 16 Izzy Solman               JR Lyons               13:14.53   13:35.86  
 17 Cheyenne Konsdorf         SO Akron               13:25.53   13:42.61  
 18 Kelsey Miner              SO Lyons               13:32.64   13:55.12  
 
Event 27  Girls 100 Meter Hurdles 2A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 14.50  2006        Emily Hanna, Fountain Valley HS             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Caitlyn Hubbard           SR Limon                  15.45      15.77Q -1.4  2 
  2 Lindsey Stindt            JR Telluride              15.96      16.24Q -2.7  1 
  3 Corrine Huthoefer         JR Vanguard               16.68      16.83Q -1.4  2 
  4 Kayla Taplin              JR Dayspring Chris.       17.10      16.86Q -2.7  1 
  5 Emy Ludwig                JR Telluride              16.35      16.97Q -2.7  1 
  6 Tori Mortensen            JR Sanford                16.54      16.98Q -1.4  2 
  7 Geordyn MacDougall        SR Ouray                  17.00      17.25q -1.4  2 
  8 Andi Munson               SR Miami-Yoder            16.98      17.58q -2.7  1 
  9 Sarah Saleck              JR South Park             17.14      17.64q -1.4  2 
 10 Ashleigh Fox              SR Fowler                 17.48      17.69  -2.7  1 
 11 Kira Wendrych             SR Kiowa                  17.05      17.71  -1.4  2 
 12 Samantha Bashor           FR Lyons                  17.38      17.72  -1.4  2 
 13 Micaela Meyer             SO Soroco                 17.20      17.75  -2.7  1 
 14 Sidney Merrill            SO Akron                  17.20      17.83  -1.4  2 
 15 Cydney McHenry            SO Dolores                17.11      17.88  -2.7  1 
 16 Mindy Madigan             SR Peyton                 17.45      18.24  -1.4  2 
 17 Keturah Tatum             FR Limon                  17.27      18.49  -2.7  1 
 18 Veronica Burney           SO Miami-Yoder            16.89      18.75  -2.7  1 
 
Event 27  Girls 100 Meter Hurdles 2A
=====================================================================================
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 14.50  2006        Emily Hanna, Fountain Valley HS             
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Caitlyn Hubbard           SR Limon                  15.77      15.06  -1.3  10   
  2 Lindsey Stindt            JR Telluride              16.24      15.88  -1.3   8   
  3 Emy Ludwig                JR Telluride              16.97      16.28  -1.3   7   
  4 Kayla Taplin              JR Dayspring Chris.       16.86      16.44  -1.3   6   
  5 Corrine Huthoefer         JR Vanguard               16.83      16.58  -1.3   5   
  6 Tori Mortensen            JR Sanford                16.98      16.59  -1.3   4   
  7 Geordyn MacDougall        SR Ouray                  17.25      17.10  -1.3   3   
  8 Andi Munson               SR Miami-Yoder            17.58      17.12  -1.3   2   
  9 Sarah Saleck              JR South Park             17.64      17.22  -1.3   1   
 
Event 28  Girls 300 Meter Hurdles 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 44.44  2000        Shonda Brown, West Grand HS                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Emy Ludwig                JR Telluride              47.08      46.73Q  2 
  2 Caitlyn Hubbard           SR Limon                  47.28      47.10Q  1 
  3 Corrine Huthoefer         JR Vanguard               48.40      46.74Q  2 
  4 Lindsey Stindt            JR Telluride              47.15      47.69Q  1 
  5 Keturah Tatum             FR Limon                  47.51      48.18Q  2 
  6 Cydney McHenry            SO Dolores                48.72      48.78Q  1 
  7 Sarah Saleck              JR South Park             49.00      48.96q  2 
  8 Mindy Madigan             SR Peyton                 49.93      49.14q  2 
  9 Kira Wendrych             SR Kiowa                  48.92      49.19q  2 
 10 Maggie Cure               SR Wray                   50.02      49.26   1 
 11 Jessica Jorgenson         SR Cripple Creek          49.57      49.38   2 
 12 Micaela Meyer             SO Soroco                 49.38      49.48   1 
 13 Delia Brekken             FR Fountain Val           50.17      49.73   2 
 14 Veronica Burney           SO Miami-Yoder            49.32      49.77   1 
 15 Andi Munson               SR Miami-Yoder            48.72      50.09   1 
 16 Brianna Schwartz          FR Dolores                50.64      50.58   1 
 17 Geordyn MacDougall        SR Ouray                  50.38      50.75   2 
 -- Kayla Snead               JR Las Animas             50.08        DNS   1 
 
Event 28  Girls 300 Meter Hurdles 2A
================================================================================
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 44.44  2000        Shonda Brown, West Grand HS                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Caitlyn Hubbard           SR Limon                  47.10      45.96   10   
  2 Corrine Huthoefer         JR Vanguard               46.74      46.40    8   
  3 Lindsey Stindt            JR Telluride              47.69      46.51    7   
  4 Emy Ludwig                JR Telluride              46.73      46.90    6   
  5 Keturah Tatum             FR Limon                  48.18      48.35    5   
  6 Cydney McHenry            SO Dolores                48.78      48.58    4   
  7 Mindy Madigan             SR Peyton                 49.14      49.16    3   
  8 Kira Wendrych             SR Kiowa                  49.19      49.46    2   
  9 Sarah Saleck              JR South Park             48.96      50.55    1   
 
Event 29  Girls 4x100 Meter Relay 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 50.37  2002        Julesburg HS                                
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dolores                                             51.36      51.15Q  2 
  2 Lyons                                               52.30      52.64Q  1 
  3 Sedgwick County                                     53.18      52.17Q  2 
  4 Sanford                                             52.58      52.67Q  1 
  5 Dayspring Christian                                 53.10      52.47Q  2 
  6 Limon                                               53.49      52.97Q  1 
  7 Fowler                                              54.06      53.26q  2 
  8 Soroco                                              53.70      53.37q  2 
  9 Las Animas                                          53.29      53.38q  1 
 10 Burlington                                          54.27      53.42   2 
 11 Akron                                               53.67      53.47   1 
 12 Crested Butte Comm.                                 53.90      53.56   1  53.556
 13 Wray                                                53.62      53.56   2  53.559
 14 Paonia                                              53.90      53.68   1 
 15 La Veta                                             53.50      53.83   2 
 16 West Grand                                          53.84      54.11   2 
 17 Holyoke                                             53.64      54.23   1 
 18 Swink                                               54.59      54.28   1 
 
Event 29  Girls 4x100 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 50.37  2002        Julesburg HS                                
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Dolores                                             51.15      50.37R  10    Tied 2A Meet Record
  2 Dayspring Christian                                 52.47      52.28    8   
  3 Sedgwick County                                     52.17      52.31    7   
  4 Lyons                                               52.64      52.56    6   
  5 Sanford                                             52.67      52.72    5   
  6 Limon                                               52.97      53.07    4   
  7 Las Animas                                          53.38      53.20    3   
  8 Soroco                                              53.37      53.56    2   
  9 Fowler                                              53.26      53.61    1   
 
Event 30  Girls 4x200 Meter Relay 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:45.69  2010        Holyoke HS                                
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Akron                                             1:45.07  R 1:45.29Q  2  2A Meet Record
  2 Dolores                                           1:47.37    1:46.96Q  1 
  3 Lyons                                             1:46.49    1:48.12Q  1 
  4 Holyoke                                           1:52.74    1:50.11Q  2 
  5 Limon                                             1:51.82    1:50.87Q  2 
  6 Sedgwick County                                   1:52.87    1:51.49Q  1 
  7 Burlington                                        1:52.87    1:51.51q  1 
  8 Sanford                                           1:50.28    1:51.90q  2 
  9 Dayspring Christian                               1:52.24    1:52.35q  1 
 10 Paonia                                            1:52.70    1:52.77   2 
 11 Wray                                              1:55.44    1:52.80   2 
 12 Las Animas                                        1:51.92    1:52.81   1 
 13 Soroco                                            1:54.03    1:52.89   2 
 14 Ouray                                             1:54.59    1:54.86   1 
 15 Sargent                                           1:53.00    1:55.22   2 
 16 The Vanguard School                               1:54.25    1:55.99   1 
 17 Yuma                                              1:55.15    1:56.68   2 
 18 West Grand                                        1:55.51    1:57.29   1 
 
Event 30  Girls 4x200 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:45.69  2010        Holyoke HS                                
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Akron                                             1:45.29    1:45.98   10    Prelim Meet Record
  2 Lyons                                             1:48.12    1:46.79    8   
  3 Dolores                                           1:46.96    1:47.31    7   
  4 Sanford                                           1:51.90    1:51.15    6   
  5 Limon                                             1:50.87    1:51.44    5   
  6 Holyoke                                           1:50.11    1:51.48    4   
  7 Sedgwick County                                   1:51.49    1:51.51    3   
  8 Dayspring Christian                               1:52.35    1:52.22    2   
  9 Burlington                                        1:51.51    1:52.38    1   
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 4:04.57  2003        Lyons HS                                  
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Akron                                             4:02.12    4:06.52Q  2 
  2 Telluride                                         4:09.15    4:09.93Q  1 
  3 Paonia                                            4:12.83    4:12.68Q  1 
  4 Sargent                                           4:18.18    4:18.87Q  2 
  5 The Vanguard School                               4:25.78    4:18.93Q  1 
  6 Crested Butte Comm.                               4:21.82    4:19.10Q  2 
  7 Las Animas                                        4:19.46    4:20.32q  1 
  8 Lyons                                             4:15.04    4:20.91q  2 
  9 Dolores                                           4:18.66    4:21.40q  1 
 10 Wray                                              4:21.75    4:21.66   2 
 11 Kiowa                                             4:27.94    4:21.78   2 
 12 Peyton                                            4:25.68    4:24.57   1 
 13 Soroco                                            4:26.00    4:24.78   2 
 14 Sanford                                           4:22.95    4:27.30   1 
 15 Nederland                                         4:25.56    4:27.73   2 
 16 Fowler                                            4:28.04    4:30.18   1 
 17 Hoehne                                            4:24.92    4:30.97   1 
 18 Holyoke                                           4:25.02    4:42.95   2 
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 4:04.57  2003        Lyons HS                                  
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Akron                                             4:06.52    4:02.65R  10    2A Meet Record
  2 Telluride                                         4:09.93    4:11.79    8   
  3 Paonia                                            4:12.68    4:13.10    7   
  4 Las Animas                                        4:20.32    4:17.53    6   
  5 Sargent                                           4:18.87    4:17.69    5   
  6 Crested Butte Comm.                               4:19.10    4:18.02    4   
  7 Lyons                                             4:20.91    4:18.24    3   
  8 The Vanguard School                               4:18.93    4:18.74    2   
  9 Dolores                                           4:21.40    4:18.93    1   
 
Event 32  Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================================
    National: N 8:50.41  2002        Brooklyn HS, Penn.                        
  Colo. Prep: C 9:00.07  2009        Thompson Valley HS                        
  State Meet: R 9:54.55  2004        Limon HS                                  
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lyons                                            10:06.53    9:55.25   10   
  2 Telluride                                        10:21.28   10:07.22    8   
  3 Wray                                             10:28.59   10:10.01    7   
  4 Paonia                                           10:37.76   10:15.46    6   
  5 Crested Butte Comm.                              10:35.66   10:20.89    5   
  6 Fowler                                           10:26.09   10:21.97    4   
  7 Yuma                                             10:20.73   10:24.84    3   
  8 Peyton                                           10:37.43   10:30.60    2   
  9 Akron                                            10:25.62   10:31.84    1   
 10 Dolores                                          10:35.77   10:38.03  
 11 Del Norte                                        10:49.42   10:38.27  
 12 Limon                                            10:49.90   10:38.88  
 13 Eads                                             10:49.85   10:41.68  
 14 Soroco                                           10:50.52   10:44.30  
 15 Hoehne                                           10:25.28   10:45.57  
 16 Sargent                                          10:45.12   10:45.84  
 17 Rye                                              10:51.27   10:55.79  
 18 Custer County                                    10:47.33   12:02.10  
 
Event 33  Girls 800 Sprint Medley 2A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:49.48  2006        Limon HS                                  
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Akron                                             1:49.46    1:52.56Q  2 
  2 Holyoke                                           1:53.80    1:54.48Q  1 
  3 Paonia                                            1:55.05    1:55.27Q  2 
  4 Cripple Creek-Victor                              1:54.51    1:57.02Q  1 
  5 Dolores                                           1:58.57    1:56.75Q  2 
  6 Las Animas                                        1:57.59    1:57.73Q  1 
  7 Sangre de Cristo                                  1:56.99    1:57.75q  1 
  8 Byers                                             1:59.08    1:57.77q  1 
  9 Sargent                                           1:57.71    1:58.34q  2 
 10 The Vanguard School                               1:55.69    1:58.75   2 
 11 Wray                                              1:57.90    1:59.82   2 
 12 La Veta                                           1:58.14    2:00.30   1 
 13 Crested Butte Comm.                               1:58.87    2:01.16   1 
 14 Kiowa                                             2:00.04    2:01.33   1 
 15 Soroco                                            1:59.13    2:03.17   2 
 16 Nederland                                         1:58.46    2:03.23   1 
 17 Lyons                                             1:59.99    2:05.67   2 
 18 Sanford                                           1:58.77    2:07.13   2 
 
Event 33  Girls 800 Sprint Medley 2A
================================================================================
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:49.48  2006        Limon HS                                  
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Akron                                             1:52.56    1:52.20   10   
  2 Holyoke                                           1:54.48    1:53.22    8   
  3 Paonia                                            1:55.27    1:54.24    7   
  4 Cripple Creek-Victor                              1:57.02    1:55.92    6   
  5 Dolores                                           1:56.75    1:57.07    5   
  6 Sangre de Cristo                                  1:57.75    1:57.50    4   
  7 Byers                                             1:57.77    1:57.83    3   
  8 Sargent                                           1:58.34    2:00.03    2   
 -- Las Animas                                        1:57.73         DQ   Rule 5-10-10 -Zone2
 
Event 34  Girls High Jump 2A
================================================================================
    National: N  6-04  2009        Toni Young, Del City HS, Okla.              
  Colo. Prep: C  6-01  1978        Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS             
  State Meet: R  5-11  1989        Duff Liebl, Eads HS                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sierra Geroux             JR Custer County        5-04.00    5-03.00   10   
  2 Nola Basey                SO Lyons                5-05.50    5-02.00    8   
  3 Caitlyn Hubbard           SR Limon                5-02.00   J5-02.00    7   
  4 Olivia Raspotnik          SO Lyons                5-00.00    5-01.00    6   
  5 Taylor Sturms             JR Lutheran-Denver      5-04.00    5-00.00    5   
  6 Veronica Burney           SO Miami-Yoder          5-01.00    4-10.00    4   
  7 Kathryn New               SO Sangre de Cristo     5-00.00   J4-10.00    3   
  8 Allie Satterly            SO Burlington           4-10.00   J4-10.00    1.50
  8 Delia Brekken             FR Fountain Val         4-10.00   J4-10.00    1.50
 10 Aimee Johnson             JR Mancos               4-10.00    4-08.00  
 10 Bekah Rutz                SR Telluride            4-10.00    4-08.00  
 10 Devin Kroeker             JR Mancos               4-09.00    4-08.00  
 10 Jordan Brown              SO Meeker               4-09.00    4-08.00  
 10 Jessi Tubbs               SR Calhan               4-11.00    4-08.00  
 10 Kristina Ekren            SO West Grand           4-11.00    4-08.00  
 10 Michelle Simmons          JR Ignacio              5-01.00    4-08.00  
 10 Ce'rra Carsten            SO Paonia               4-10.00    4-08.00  
 10 Sidney Merrill            SO Akron                4-10.00    4-08.00  
 -- Jordan Coffman            FR Hoehne               4-10.00         NH  
 -- Kelcey Guy                FR Akron                4-09.00         NH  
 
Event 35  Girls Pole Vault 2A
================================================================================
    National: N 14-01  2007        Tori Anthony, Palo Alto Castilleja CA       
  Colo. Prep: C 13-03  2008        Elizabeth Stover, Longmont HS               
  State Meet: R 11-01  2004        Kathy Hall, Akron HS                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sidney Merrill            SO Akron                9-07.00    9-06.00   10   
  2 Corbette Tschanz          SR Lyons                9-09.00   J9-06.00    8   
  3 Erin Bell                 SR Sedgwick Cou         8-04.00    9-00.00    7   
  4 Katie Crossland           JR Yuma                 8-10.00   J9-00.00    6   
  5 Kalyn Blach               SO Yuma                 8-07.00    8-06.00    4.50
  5 Breanna Stickels          JR Limon                8-09.00    8-06.00    4.50
  7 Gail Hall                 FR Akron                8-04.00   J8-06.00    3   
  8 Amber Boyington           SO Lyons                8-00.00    8-00.00    2   
  9 Jaryn Dreher              FR Akron                7-04.00   J8-00.00    1   
 10 Ashton Taylor             SR Limon                7-06.00   J8-00.00  
 11 Brittany King             SO Lyons                7-06.00   J8-00.00  
 12 Taylor Pesch              SR West Grand           7-09.00    7-06.00  
 12 Victoria Arling           JR Lyons                7-11.00    7-06.00  
 12 Jordan Drum               SO Akron                8-01.00    7-06.00  
 12 Abrah Masterson           SO West Grand           8-06.00    7-06.00  
 16 Catherine Tiona           FR Burlington           8-00.00    7-00.00  
 -- Lindsay Miles             JR Soroco               7-03.00         NH  
 -- Katelyn Sivers            SR Ignacio              7-09.00         NH  
 
Event 36  Girls Long Jump 2A
=====================================================================================
    National: N 22-01.75  1976        Kathy McMillan, Hoke County HS, NC       
  Colo. Prep: C 21-00.75  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS             
  State Meet: R    18-04  2003        Tonya Cure, Idalia HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Rachel Hinker             SR Lyons               17-05.50   17-07.50   1.2  10   
  2 Sierra Geroux             JR Custer County       17-00.50   17-04.50  +0.0   8   
  3 Josephine Bush            JR Telluride           16-06.00   16-09.25   1.8   7   
  4 Kathryn Doll              JR Meeker              16-11.50   16-08.75   1.3   6   
  5 Katie Tapia               FR Cripple Creek       16-02.00   16-08.50   3.3   5   
  6 Morgan Price              FR Fowler              16-09.00   16-01.00  +0.0   4   
  7 Mandy Bushta              SO Paonia              16-00.00   16-00.25   1.8   3   
  8 Lexi Atkinson             SO Dolores             15-11.00   15-06.00  -3.0   2   
  9 Taylor Sturms             JR Lutheran-Denver     16-07.50   15-05.75   0.9   1   
 10 Ce'rra Carsten            SO Paonia              15-01.00   15-03.00  -1.5 
 11 Lindsey Stindt            JR Telluride           16-02.50   15-02.00  -1.4 
 11 Makenzie Ault             SR Sedgwick Cou        15-07.75   15-02.00  -1.4 
 13 Amanda Diaz               JR Burlington          16-01.75   15-01.75   2.1 
 14 Jalyn King                SO Limon               15-03.50   15-00.75  -1.3 
 15 Brittney Brewer           JR Crowley County      16-05.00   14-07.75  -3.2 
 16 Marci Vasa                SR Holyoke             15-04.50   14-06.75  -3.5 
 17 Nicole Salazar            SO Sanford             15-02.00   14-06.00  -1.8 
 18 Lindsey Tatum             FR Swink               15-07.00   14-02.75  -2.5 
 -- Chelsea Martinez          FR Paonia              15-01.00       FOUL       
 
Event 37  Girls Triple Jump 2A
=====================================================================================
    National: N 44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling HS, TX         
  Colo. Prep: C 41-03.50  2006        Nyeisha Wright, Widefield HS             
  State Meet: R 37-04.50  1997        Teale Goble, McClave HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kathryn Doll              JR Meeker              36-08.75   36-04.75   3.9  10   
  2 Nola Basey                SO Lyons               35-00.00   35-06.50   3.3   8   
  3 Marci Vasa                SR Holyoke             34-05.75   35-05.00   2.2   7   
  4 Sierra Geroux             JR Custer County       36-02.00   35-04.25   3.7   6   
  5 Keturah Tatum             FR Limon               34-03.75   34-11.50   2.6   5   
  6 Cassie Lard               SO Dolores             34-02.00   34-04.00   1.9   4   
  7 Allie Satterly            SO Burlington          32-00.75   34-02.25   2.0   3   
  8 Candace Yengst            JR Ouray               32-01.00   33-09.50   2.2   2   
  9 Katie Savolt              JR Yuma                33-07.25   33-08.00   1.7   1   
 10 Amanda Diaz               JR Burlington          32-02.00   33-05.00   3.7 
 11 Lindsey Tatum             FR Swink               33-09.00   32-09.50   0.2 
 12 Breanna Royer             SO Wray                32-03.25   32-07.00   1.9 
 13 Ce'rra Carsten            SO Paonia              33-01.75   32-06.50   1.4 
 14 Heidi Mann                JR Evangelical Chrs    32-09.50   32-04.50   1.2 
 15 Victoria Phelan           SR Rangely             31-11.25   32-00.25   1.3 
 16 Mandy Bushta              SO Paonia              32-07.25   31-10.75   2.8 
 17 Maggie Cure               SR Wray                33-08.50   31-09.75  +0.0 
 18 Aubree Haskins            JR Hayden              31-07.00   30-06.75   2.9 
 
Event 38  Girls Shot Put 2A
================================================================================
    National: N 54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak HS, TX          
  Colo. Prep: C    51-01  1994        Collinus Newsome, Denver South HS        
  State Meet: R    43-03  2001        Alyssa Harty, Lone Star HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Aubree Haskins            JR Hayden              34-05.50   35-07.50   10   
  2 Keala Reeverts            SR Burlington          33-10.75   34-11.75    8   
  3 Ella Saunders             SR Akron               34-00.00   33-10.50    7   
  4 Michelle Hickey           JR Lyons               36-02.00   33-08.00    6   
  5 Kayla Wingfield           SO Paonia              31-09.00   33-04.00    5   
  6 Marie Allen               SO Limon               34-05.50   32-07.25    4   
  7 Aj Fresquez               FR Del Norte           32-01.50   31-10.00    3   
  8 Nicole Smith              JR Eads                33-08.50   31-09.00    2   
  9 Marie Morton              SR Rangely             31-06.25   31-08.00    1   
 10 Tiffany Stults            SR Wray                32-07.00   31-03.75  
 11 Angelica Souza            SO John Mall           33-01.50   30-09.50  
 12 Makenzi Kage              SR Akron               33-09.00   30-08.25  
 13 Bailey Atwood             SO Meeker              31-11.25   30-06.50  
 13 Nikki Ball                FR Lutheran-Parker     31-11.75   30-06.50  
 15 Sarah Pigg                SR Rye                 33-00.25   30-04.50  
 16 Abby Campbell             SO Paonia              31-03.50   30-01.50  
 17 Jordan Gerow              JR Denver Christian    31-06.50   28-03.00  
 18 Patricia Adams            SR Holyoke             32-01.00   27-06.00  
 
Event 39  Girls Discus Throw 2A
================================================================================
    National: N 190-03  2009        Ana Jelmini, Shafter HS, CA                
  Colo. Prep: C 160-01  1994        Shelly Greathouse, Rocky Mountain HS       
  State Meet: R 139-08  2000        Loree Smith, Julesburg HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dani Lenz                 SR Wray                  121-10     117-03   10   
  2 Ella Saunders             SR Akron                 112-07     108-11    8   
  3 Makenzi Kage              SR Akron                 102-00     107-09    7   
  4 Nicole Smith              JR Eads                  111-05     107-04    6   
  5 Ashley Campbell           JR Sedgwick Cou          111-08     107-03    5   
  6 Beth Lenz                 SO Wray                  101-05     107-02    4   
  7 Jessie Mitchell           SR Dayspring Chris.      109-09     104-05    3   
  8 Marie Morton              SR Rangely               104-03     103-01    2   
  9 JoAnna Diaz               SO Crowley County        111-04     101-08    1   
 10 Laura Beckman             JR Sedgwick Cou           98-10      99-08  
 11 Mari Satterly             SO Burlington            103-02      98-01  
 12 Jasmine Jones             JR Custer County          99-02      93-07  
 13 Maya Martinez             FR Center                100-02      91-10  
 14 Lindzie Theurer           JR Mancos                 97-10      90-11  
 -- Lindsey Davis             SR Peyton                 97-08         ND  
 -- Shandi Waldroupe          FR Crowley County         99-09         ND  
 -- Bailey Atwood             SO Meeker                100-02       FOUL  
 -- Amber Madigan             SO Peyton                102-07       FOUL  


Event 41  Boys 100 Meter Dash 3A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.98  2009        AJ Melillo, Platte Canyon HS                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Alex Mead                 SO Mead                   11.07      10.98Q  2.1  1  Wind No Record
  2 Taylor Browning           SR Roaring Fork           11.04      11.09Q  3.5  2 
  3 Tony Ball                 SR Eaton                  11.25      11.10Q  3.5  2 
  4 Troy Johnson              SO Berthoud               11.42      11.16Q  2.1  1 
  5 Denzel Bland              JR Manitou Springs        11.54      11.12Q  3.5  2 
  6 Zach Browning             SR Roaring Fork           11.22      11.25Q  2.1  1 
  7 Adam Hange                SR Platte Valley          11.44      11.13q  3.5  2 
  8 Gunnar Haynes             SR Eaton                  11.29      11.18q  3.5  2 
  9 Andrei Frausto            SR Highland               11.54      11.28q  3.5  2 
 10 Shawn Madison             SR Platte Valley          11.48      11.31   2.1  1 
 11 Chris Contreras           FR Coal Ridge             11.41      11.34   3.5  2 
 12 Omar Melendrez            SR Grand Valley           11.33      11.42   2.1  1 
 13 Audie Fouracre            JR La Junta               11.42      11.43   2.1  1 
 14 Chris Ochoa               SR Trinidad               11.43      11.45   3.5  2  11.441
 15 Sean Robnett              JR Machebeuf              11.36      11.45   2.1  1  11.449
 16 Dre Gentry                JR Sheridan               11.46      11.68   2.1  1 
 17 Joseph Jarmillo           SO La Junta               11.58      11.71   2.1  1 
 -- Luke Hemming              SR Aspen                  11.37        DNS   3.5  2 
 
Event 41  Boys 100 Meter Dash 3A
=====================================================================================
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.98  2009        AJ Melillo, Platte Canyon HS                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Alex Mead                 SO Mead                   10.98      11.04   1.1  10   
  2 Taylor Browning           SR Roaring Fork           11.09      11.10   1.1   8   
  3 Troy Johnson              SO Berthoud               11.16      11.21   1.1   7   
  4 Gunnar Haynes             SR Eaton                  11.18      11.25   1.1   6   
  5 Zach Browning             SR Roaring Fork           11.25      11.28   1.1   5   
  6 Adam Hange                SR Platte Valley          11.13      11.30   1.1   4   
  7 Tony Ball                 SR Eaton                  11.10      11.34   1.1   3   
  8 Andrei Frausto            SR Highland               11.28      11.47   1.1   2   
  9 Denzel Bland              JR Manitou Springs        11.12      11.51   1.1   1   
 
Event 42  Boys 200 Meter Dash 3A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 21.97  2010        Devon White, Machebeuf HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Taylor Browning           SR Roaring Fork           21.96      22.41Q +0.0  2 
  2 Andrew Proebstle          JR Rifle                  22.17      22.72Q -0.7  1  22.720
  3 Alex Mead                 SO Mead                   22.74      22.47Q +0.0  2 
  4 Zach Browning             SR Roaring Fork           22.36      22.84Q -0.7  1 
  5 Sean Robnett              JR Machebeuf              22.96      22.72Q +0.0  2  22.713
  6 Troy Johnson              SO Berthoud               23.34      23.16Q -0.7  1 
  7 Nic Heller                SO Buena Vista            22.87      22.99q +0.0  2 
  8 Chris Ochoa               SR Trinidad               23.15      23.01q +0.0  2 
  9 Eric Wermuth              SR Classical Acdy         23.24      23.04q +0.0  2 
 10 Denzel Bland              JR Manitou Springs        22.95      23.17  -0.7  1 
 11 Tony Ball                 SR Eaton                  23.35      23.22  +0.0  2 
 12 Steven Fiske              SR Berthoud               22.87      23.39  -0.7  1 
 13 Michael Sobon             SR Middle Park            23.24      23.47  -0.7  1 
 14 Thomas Williams           SR Holy Family            23.22      23.52  +0.0  2 
 15 Andrei Frausto            SR Highland               23.45      23.55  -0.7  1 
 16 Omar Melendrez            SR Grand Valley           23.16      23.60  -0.7  1 
 17 Joseph Jarmillo           SO La Junta               23.19      23.99  -0.7  1 
 -- Jon Alexander             SR Florence               23.42        DNS  +0.0  2 
 
Event 42  Boys 200 Meter Dash 3A
=====================================================================================
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 21.97  2010        Devon White, Machebeuf HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Alex Mead                 SO Mead                   22.47      22.34   2.8  10   
  2 Taylor Browning           SR Roaring Fork           22.41      22.35   2.8   8   
  3 Andrew Proebstle          JR Rifle                  22.72      22.48   2.8   7   
  4 Zach Browning             SR Roaring Fork           22.84      22.81   2.8   6    22.806
  5 Sean Robnett              JR Machebeuf              22.72      22.81   2.8   5    22.810
  6 Chris Ochoa               SR Trinidad               23.01      23.10   2.8   4   
  7 Eric Wermuth              SR Classical Acdy         23.04      23.27   2.8   3   
  8 Troy Johnson              SO Berthoud               23.16      23.43   2.8   2   
  9 Nic Heller                SO Buena Vista            22.99      23.47   2.8   1   
 
Event 43  Boys 400 Meter Dash 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 48.70  2002        Brian Black, Yuma HS                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Zach Browning             SR Roaring Fork           49.02      49.39Q  1 
  2 Chris Ochoa               SR Trinidad               50.66      49.59Q  2 
  3 Andrew Proebstle          JR Rifle                  48.91      50.36Q  1 
  4 Taylor Browning           SR Roaring Fork           48.87      50.41Q  2 
  5 Michael Sobon             SR Middle Park            51.35      50.63Q  1 
  6 Zerek Jones               JR Pagosa Spgs.           50.53      50.88Q  2 
  7 Tyler Davis               SR Weld Central           50.77      51.03q  2 
  8 Shawn Madison             SR Platte Valley          50.73      51.36q  1 
  9 Aaron Wagler              SO Rifle                  51.70      51.63q  2 
 10 Tell Hawk                 JR Hotchkiss              51.97      51.70   2 
 11 Scout Cox                 JR Holy Family            52.22      52.52   1 
 12 Daniel Puskas             JR Pagosa Spgs.           52.36      52.98   2 
 13 Jigmei Dorji              JR Alamosa                52.63      53.03   2 
 14 Matt Baker                JR Pagosa Spgs.           52.26      53.88   1 
 15 Eliel Ruiz                SR Coal Ridge             52.75      54.27   1 
 -- Clark Mourning            SO Classical Acdy         51.69         DQ   1  Rule 5-12-1 a
 -- Steven Fiske              SR Berthoud               50.69        DNS   1 
 -- Dan Eberhard              SO University             51.21        DNS   2 
 
Event 43  Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================================
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 48.70  2002        Brian Black, Yuma HS                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Chris Ochoa               SR Trinidad               49.59      49.20   10   
  2 Zach Browning             SR Roaring Fork           49.39      49.35    8   
  3 Andrew Proebstle          JR Rifle                  50.36      49.52    7   
  4 Taylor Browning           SR Roaring Fork           50.41      49.62    6   
  5 Michael Sobon             SR Middle Park            50.63      51.13    5   
  6 Zerek Jones               JR Pagosa Spgs.           50.88      51.16    4   
  7 Aaron Wagler              SO Rifle                  51.63      51.91    3   
  8 Shawn Madison             SR Platte Valley          51.36      51.95    2   
  9 Tyler Davis               SR Weld Central           51.03      52.58    1   
 
Event 44  Boys 800 Meter Run 3A
================================================================================
    National: N 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens HS, CA    
  Colo. Prep: C 1:51.23  2001        James Hatch, Fairview HS                  
  State Meet: R 1:52.75  2003        Jason Zichterman, Gunnison HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bryce Johnston            SR Gunnison             1:57.85    1:56.23   10   
  2 Josh Simkins              SR Classical Acdy       2:00.83    1:58.69    8   
  3 Zach Lucero               SR Pagosa Spgs.         1:59.82    1:58.78    7   
  4 Sam Yeager                SR Faith Christian      1:58.45    1:59.48    6   
  5 Conner Roper              SR Basalt               1:58.45    1:59.65    5   
  6 Kyle Mccloskey            SR Manitou Springs      2:01.53    2:00.59    4   
  7 Jake Purvis               JR Classical Acdy       2:01.48    2:00.95    3   
  8 Brandon Fritz             SR Eaton                2:01.20    2:01.04    2   
  9 Garrett Coles             SO University           2:00.26    2:01.82    1   
 10 Ryan Denhard              SR St. Mary's HS        2:02.35    2:02.17  
 11 Adam Avischious           JR Classical Acdy       2:02.60    2:02.74  
 12 Isaiah Martinez           SO Grand Valley         2:03.76    2:04.12  
 13 Axel Ayala                SO Berthoud             2:03.63    2:04.24  
 14 John Powell               JR Gunnison             2:03.45    2:04.38  
 15 Nick Federico             JR Lake County          2:03.99    2:04.78  
 16 Robbie George             JR Aspen                2:04.12    2:04.83  
 17 Nic Garcia                SR Gunnison             2:03.94    2:05.44  
 18 Nate Golter               SR Holy Family          2:03.71    2:06.83  
 
Event 45  Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================================
    National: N 3:59.51  2001        Alan Webb, South Lakes HS, VA             
  Colo. Prep: C 4:10.98  1981        Rich Martinez, Widefield HS               
  State Meet: R 4:12.69  2002        Bret Schoolmeester, Denver Christian HS   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Simkins              SR Classical Acdy       4:23.56    4:27.02   10   
  2 John Cusick               SR Bayfield             4:27.89    4:29.95    8   
  3 Evan Fortney              JR Faith Christian      4:26.17    4:31.94    7   
  4 Conner Roper              SR Basalt               4:34.55    4:32.88    6   
  5 Garrett Coles             SO University           4:31.86    4:34.44    5   
  6 Bryce Johnston            SR Gunnison             4:33.65    4:36.85    4   
  7 Chad Palmer               SR Alamosa              4:40.19    4:36.96    3   
  8 Ryan Denhard              SR St. Mary's HS        4:37.12    4:38.21    2   
  9 Luke Yeager               FR Faith Christian      4:39.78    4:39.26    1   
 10 Joshua George             JR Classical Acdy       4:37.79    4:41.16  
 11 Adam Avischious           JR Classical Acdy       4:39.95    4:42.19  
 12 Anthony Rios              SO Brush                4:38.29    4:44.77  
 13 Sean Ankarlo              SO Holy Family          4:42.79    4:47.23  
 14 Ben Greiner               SR Buena Vista          4:43.54    4:48.18  
 15 Nick Bovine               SR Holy Family          4:43.37    4:50.37  
 16 John Powell               JR Gunnison             4:41.07    4:50.42  
 17 Isaiah Martinez           SO Grand Valley         4:42.53    4:50.45  
 18 Sam Yeager                SR Faith Christian      4:33.81    5:14.91  
 
Event 46  Boys 3200 Meter Run 3A
================================================================================
    National: N 8:34.23  2008        German Fernandez, Riverbank HS, CA        
  Colo. Prep: C 9:05.89  2003        Brent Vaughn, Smoky Hill HS               
  State Meet: R 9:18.38  2001        Bret Schoolmeester, Denver Christian HS   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Josh Simkins              SR Classical Acdy       9:46.62    9:44.48   10   
  2 Josh Noriega              SR Salida               9:55.93    9:47.63    8   
  3 Chad Palmer               SR Alamosa             10:19.43   10:00.79    7   
  4 Ryan Denhard              SR St. Mary's HS       10:13.80   10:04.92    6   
  5 Evan Fortney              JR Faith Christian      9:48.40   10:05.57    5   
  6 Conner Roper              SR Basalt              10:17.87   10:14.52    4   
  7 Carlos Brinkman           JR Pagosa Spgs.        10:24.41   10:14.54    3   
  8 Joshua George             JR Classical Acdy      10:17.08   10:16.68    2   
  9 Luke Yeager               FR Faith Christian     10:23.15   10:20.86    1   
 10 Tyler Sorensen            SR Centauri            10:30.15   10:21.35  
 11 Conner Wilburn            FR Classical Acdy      10:13.17   10:22.53  
 12 John Cusick               SR Bayfield            10:22.38   10:27.59  
 13 Sean Ankarlo              SO Holy Family         10:26.39   10:28.01  
 14 Anthony Rios              SO Brush               10:20.28   10:31.67  
 15 Brandon Fritz             SR Eaton               10:25.90   10:36.17  
 16 Isaac Alegria             JR Platte Valley       10:30.82   10:40.24  
 17 Adrian Lovato             JR Gunnison            10:26.35   10:52.16  
 18 Stephen Rice              SO Peak to Peak        10:26.44   11:05.35  
 
Event 47  Boys 110 Meter Hurdles 3A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH            
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 14.37  2004        Brad Gamble, Eagle Valley HS                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Sam Little                JR Middle Park            14.95      15.06Q -2.3  2 
  2 Taylor Young              SR Colo. Sp. Chris.       15.52      15.40Q -1.5  1 
  3 Taylor Webb               JR Rifle                  15.31      15.68Q -1.5  1 
  4 Jake Wood                 SR Manitou Springs        15.61      16.01Q -2.3  2 
  5 Tyler Nebelsick           FR Weld Central           16.53      16.30Q -2.3  2 
  6 Dante Markley             SO Cedaredge              16.39      16.54Q -1.5  1 
  7 Anthony Erps              SR Florence               15.77      16.64q -2.3  2 
  8 Randall Loch              SR Alamosa                16.11      16.72q -2.3  2 
  9 Brett Jackson             SR Centauri               16.72      16.75q -2.3  2  16.746
 10 Jamie Taves               JR Colo. Sp. Chris.       16.03      16.75  -1.5  1  16.748
 11 Jose Salazar              SR Rifle                  16.14      16.85  -2.3  2 
 12 Kyle Rogers               JR Centauri               16.70      16.86  -1.5  1 
 13 Jacob Macklin             SR Faith Christian        16.23      16.88  -1.5  1 
 14 Jarron Sprenger           SO Holy Family            16.42      16.99  -2.3  2 
 15 Andy Bowles               FR Coal Ridge             16.82      17.27  -2.3  2 
 16 Skyler Seewald            SR Brush                  16.86      17.40  -1.5  1 
 17 Tanner Paulek             SR Bayfield               16.65      19.36  -1.5  1 
 -- Jordan Huwa               SO Platte Valley          16.01        DNS  -1.5  1 
 
Event 47  Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================================
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH            
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 14.37  2004        Brad Gamble, Eagle Valley HS                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Sam Little                JR Middle Park            15.06      15.11  -1.1  10   
  2 Taylor Webb               JR Rifle                  15.68      15.46  -1.1   8   
  3 Jake Wood                 SR Manitou Springs        16.01      15.77  -1.1   7   
  4 Anthony Erps              SR Florence               16.64      16.25  -1.1   6   
  5 Brett Jackson             SR Centauri               16.75      16.38  -1.1   5   
  6 Tyler Nebelsick           FR Weld Central           16.30      16.60  -1.1   4   
  7 Dante Markley             SO Cedaredge              16.54      16.67  -1.1   3   
  8 Randall Loch              SR Alamosa                16.72      16.86  -1.1   2   
 -- Taylor Young              SR Colo. Sp. Chris.       15.40         DQ  -1.1  Rule 5-9
 
Event 48  Boys 300 Meter Hurdles 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 38.39  1995        Ben Myers, Colorado Spgs Christian          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Sam Little                JR Middle Park            39.01      39.35Q  2 
  2 Jake Wood                 SR Manitou Springs        40.71      40.32Q  1 
  3 Dante Markley             SO Cedaredge              41.21      40.51Q  1  40.501
  4 Tyler Nebelsick           FR Weld Central           41.61      40.51Q  2  40.510
  5 Jamie Taves               JR Colo. Sp. Chris.       41.36      40.75Q  1 
  6 Taylor Webb               JR Rifle                  40.89      40.84Q  2 
  7 Jared Hernandez           JR Mead                   40.57      40.81q  1 
  8 Jose Salazar              SR Rifle                  40.95      41.42q  2 
  9 Stefan Whiting            SR Gunnison               41.47      41.58q  2 
 10 Trevor Bresson            JR Classical Acdy         41.44      41.68   2 
 11 Mike Rollman              JR Manitou Springs        42.65      41.86   2 
 12 Randall Loch              SR Alamosa                41.50      42.05   1 
 13 Cooper Wynn               SR Berthoud               41.61      42.23   2 
 14 David Shoemaker           SO University             42.39      42.32   1 
 15 Brennan Decker            JR Centauri               42.72      42.79   2 
 16 Austin McMenimen          SO Bayfield               42.20      42.92   1 
 17 Justin Jurado             SR James Irwin            42.74      44.02   1 
 18 Anthony Erps              SR Florence               41.51      45.61   1 
 
Event 48  Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================================
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 38.39  1995        Ben Myers, Colorado Spgs Christian          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Sam Little                JR Middle Park            39.35      39.15   10   
  2 Jake Wood                 SR Manitou Springs        40.32      39.52    8   
  3 Jared Hernandez           JR Mead                   40.81      40.40    7   
  4 Jose Salazar              SR Rifle                  41.42      40.81    6   
  5 Dante Markley             SO Cedaredge              40.51      40.87    5   
  6 Tyler Nebelsick           FR Weld Central           40.51      41.47    4   
  7 Stefan Whiting            SR Gunnison               41.58      41.58    3   
  8 Jamie Taves               JR Colo. Sp. Chris.       40.75      41.64    2   
  9 Taylor Webb               JR Rifle                  40.84      41.94    1   
 
Event 49  Boys 4x100 Meter Relay 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 42.86  1997        Holyoke HS                                  
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Eaton                                               43.35      43.75Q  2 
  2 Mead                                                44.38      44.46Q  1 
  3 Berthoud                                            44.21      44.16Q  2 
  4 Rifle                                               44.06      44.79Q  1 
  5 Roaring Fork                                        44.16      44.53Q  2 
  6 Coal Ridge                                          44.48      44.99Q  1 
  7 Holy Family                                         45.13      44.64q  2 
  8 Classical Academy                                   45.04      44.82q  2 
  9 Grand Valley                                        45.31      45.04q  1 
 10 Manitou Springs                                     45.24      45.23   1 
 11 University                                          45.39      45.43   2 
 12 Highland                                            45.79      45.56   1 
 13 Frontier Academy                                    45.75      45.80   2 
 14 Centauri                                            45.74      45.91   2 
 15 Florence                                            45.45      46.02   2 
 16 Bayfield                                            45.57      46.03   1 
 17 Colorado Springs Christian                          45.55      46.29   1 
 -- Platte Valley                                       44.15         DQ   1  Rule 5-10-10 -Zone 2
 
Event 49  Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 42.86  1997        Holyoke HS                                  
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Eaton                                               43.75      43.71   10   
  2 Berthoud                                            44.16      43.97    8   
  3 Mead                                                44.46      44.36    7   
  4 Classical Academy                                   44.82      44.45    6   
  5 Coal Ridge                                          44.99      44.47    5   
  6 Roaring Fork                                        44.53      44.50    4   
  7 Holy Family                                         44.64      44.64    3   
  8 Rifle                                               44.79      44.86    2   
  9 Grand Valley                                        45.04      45.16    1   
 
Event 50  Boys 4x200 Meter Relay 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:28.31  2002        Yuma HS                                   
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Eaton                                             1:30.80    1:29.82Q  2 
  2 Rifle                                             1:31.07    1:31.20Q  1 
  3 Berthoud                                          1:30.95    1:31.29Q  1 
  4 Classical Academy                                 1:32.35    1:32.54Q  2 
  5 Holy Family                                       1:32.89    1:32.20Q  1 
  6 Buena Vista                                       1:32.93    1:32.73Q  2 
  7 Middle Park                                       1:33.78    1:33.28q  1 
  8 Coal Ridge                                        1:32.55    1:33.53q  1 
  9 Grand Valley                                      1:33.77    1:33.97q  1 
 10 Weld Central                                      1:34.06    1:34.07   2 
 11 Manitou Springs                                   1:33.25    1:34.52   2 
 12 University                                        1:34.46    1:34.65   2 
 13 Alamosa                                           1:34.43    1:35.53   1 
 14 Strasburg                                         1:34.36    1:35.55   1 
 15 Bayfield                                          1:34.47    1:36.38   1 
 16 Pagosa Springs                                    1:34.03    1:38.77   2 
 -- Florence                                          1:34.46        DNF   2 
 -- Platte Valley                                     1:32.46         DQ   2  Rule 5-10-10
 
Event 50  Boys 4x200 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:28.31  2002        Yuma HS                                   
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Rifle                                             1:31.20    1:29.81   10   
  2 Eaton                                             1:29.82    1:29.94    8   
  3 Berthoud                                          1:31.29    1:31.11    7   
  4 Holy Family                                       1:32.20    1:32.30    6   
  5 Buena Vista                                       1:32.73    1:32.52    5   
  6 Classical Academy                                 1:32.54    1:32.62    4   
  7 Middle Park                                       1:33.28    1:32.87    3   
  8 Coal Ridge                                        1:33.53    1:33.39    2   
  9 Grand Valley                                      1:33.97    1:34.81    1   
 
Event 51  Boys 4x400 Meter Relay 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:22.42  2002        Gunnison HS                               
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Rifle                                             3:26.95    3:30.90Q  1 
  2 Coal Ridge                                        3:29.43    3:31.48Q  2 
  3 Pagosa Springs                                    3:29.31    3:31.07Q  1 
  4 University                                        3:32.45    3:32.06Q  2 
  5 Middle Park                                       3:34.03    3:31.77Q  1 
  6 Cedaredge                                         3:34.57    3:32.61Q  2 
  7 Strasburg                                         3:35.61    3:32.57q  1 
  8 Trinidad                                          3:35.23    3:33.63q  1 
  9 Alamosa                                           3:36.25    3:33.73q  2 
 10 Eaton                                             3:36.53    3:34.36   2 
 11 Lamar                                             3:38.34    3:34.55   1 
 12 Holy Family                                       3:34.83    3:34.69   2 
 13 Weld Central                                      3:36.97    3:34.81   1 
 14 Buena Vista                                       3:33.72    3:35.13   1 
 15 Platte Canyon                                     3:36.62    3:35.84   1 
 16 Berthoud                                          3:38.06    3:38.03   2 
 17 Gunnison                                          3:37.34    3:39.39   2 
 -- Classical Academy                                 3:26.62         DQ   2  Rule 4-3-1
 
Event 51  Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:22.42  2002        Gunnison HS                               
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Rifle                                             3:30.90    3:26.66   10   
  2 Pagosa Springs                                    3:31.07    3:27.38    8   
  3 Coal Ridge                                        3:31.48    3:28.52    7   
  4 Strasburg                                         3:32.57    3:30.92    6   
  5 Middle Park                                       3:31.77    3:31.97    5   
  6 University                                        3:32.06    3:32.51    4   
  7 Cedaredge                                         3:32.61    3:33.11    3   
  8 Trinidad                                          3:33.63    3:34.05    2   
  9 Alamosa                                           3:33.73    3:35.63    1   
 
Event 52  Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 7:33.48  2009        Warrington Central HS, PA                 
  Colo. Prep: C 7:45.10  2001        Smoky Hill HS                             
  State Meet: R 7:53.53  2003        D'Evelyn HS                               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Classical Academy                                 8:10.12    8:08.32   10   
  2 Pagosa Springs                                    8:20.31    8:11.33    8   
  3 Holy Family                                       8:31.99    8:13.83    7   
  4 Gunnison                                          8:27.84    8:15.97    6   
  5 University                                        8:23.76    8:18.15    5   
  6 Manitou Springs                                   8:29.75    8:27.97    4   
  7 Rifle                                             8:33.03    8:32.25    3   
  8 Aspen                                             8:34.47    8:34.14    2   
  9 Lake County                                       8:26.94    8:34.20    1   
 10 Coal Ridge                                        8:37.84    8:34.94  
 11 Platte Valley                                     8:30.38    8:36.70  
 12 Basalt                                            8:44.54    8:38.04  
 13 Brush                                             8:35.95    8:40.63  
 14 Frontier Academy                                  8:46.01    8:44.23  
 15 Alamosa                                           8:44.68    8:47.83  
 16 Berthoud                                          8:39.53    8:49.32  
 17 Lamar                                             8:46.88    8:50.44  
 18 Estes Park                                        8:35.31    8:54.77  
 
Event 53  Boys High Jump 3A
================================================================================
    National: N 7-05.75  2009        James White, Grandview HS, MO             
  Colo. Prep: C    7-04  1990        Matt Hemingway, Buena Vista HS            
  State Meet: R 7-02.25  1991        Matt Hemingway, Buena Vista HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Andrew Cirone             SO Estes Park           6-03.00    6-05.00   10   
  2 Gunnar Haynes             SR Eaton                6-06.00    6-04.00    8   
  3 Collin Scheer             SO Classical Acdy       6-04.00    6-03.00    7   
  4 Danny Martinez            JR Cedaredge            6-04.00    6-02.00    6   
  5 Reid Gates                FR Cedaredge            6-03.00   J6-02.00    4.50
  5 CJ Kukus                  SR Brush                6-04.00   J6-02.00    4.50
  7 Thomas Vanhoudt           SR Holy Family          6-01.00   J6-02.00    2.50
  7 Taylor Webb               JR Rifle                6-04.00   J6-02.00    2.50
  9 Justin Witt               SR University           6-00.00    6-01.00    1   
 10 Tyler Correa              SO Florence             6-01.00    6-00.00  
 11 Kristjian Malouff         SR Monte Vista          6-00.00    5-10.00  
 11 Justice Sutton            SO Classical Acdy       6-00.00    5-10.00  
 11 Avi Weissman              SR Estes Park           6-02.50    5-10.00  
 11 Tanner Vernon             SO Olathe               6-00.00    5-10.00  
 11 Dagan Smith               JR Cedaredge            6-01.00    5-10.00  
 16 Josh Aguilera             SO Lamar                6-00.00    5-08.00  
 16 Christian Dick            SR University           6-00.00    5-08.00  
 -- Philipp Sprung            JR Clear Creek          6-00.00         NH  
 -- C J Henderson             JR Ellicott             6-00.00         NH  
 
Event 54  Boys Pole Vault 3A
================================================================================
    National: N 18-02.25  1999        Eric Eshbach, Orangefield HS, TX         
  Colo. Prep: C 17-07.50  1986        Pat Manson, Aurora Central HS            
  State Meet: R    15-00  2004        Drew McClure, Bayfield HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Travis Stuever            SR Bayfield            13-00.00   12-06.00   10   
  2 Brandon Kittle            JR Rifle               11-01.00  J12-06.00    8   
  3 Steele Allred             JR Bayfield            12-00.00  J12-06.00    7   
  4 Samuel Bilderbeck         SO Alamosa             11-06.00   11-06.00    6   
  5 Tyson Naranjo             SO Eaton               10-01.00   11-00.00    5   
  6 David Krier               SR University          11-05.00  J11-00.00    4   
  7 Marc Schmidt              SR Middle Park         11-00.00   10-06.00    3   
  8 Keaton Deere              SR Rifle               10-01.00  J10-06.00    2   
  9 Skyler Anderson           FR Middle Park         11-06.00  J10-06.00    1   
 10 John Quinby               FR Weld Central        10-07.00   10-01.00  
 11 Kellen Lutz               SO Middle Park         12-01.00   10-00.00  
 11 Zach Smith                SO Gunnison            10-01.00   10-00.00  
 11 Mike Rollman              JR Manitou Springs      9-07.00   10-00.00  
 14 David Jones               FR Eaton                9-07.00    9-06.00  
 14 Thomas Weiderspon         JR University           9-07.00    9-06.00  
 16 Stefan Whiting            SR Gunnison            11-00.00    9-00.00  
 -- Jordan Perkins            JR University          10-11.00         NH  
 -- Luke Travis               JR Eaton                9-09.00         NH  
 -- Connor Neville            JR University          10-09.00        DNS  
 
Event 55  Boys Long Jump 3A
=====================================================================================
    National: N 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS, CA          
  Colo. Prep: C 24-07.50  1990        Chris Sanders, Montbello HS              
  State Meet: R 23-01.25  2003        Josiah Baker, La Junta HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 CJ Kukus                  SR Brush               20-11.50   21-06.75  -2.8  10   
  2 Jared Hernandez           JR Mead                20-09.50   21-00.75   1.6   8   
  3 Collin Scheer             SO Classical Acdy      20-02.50   20-09.25  -0.8   7   
  4 Nic Heller                SO Buena Vista         21-07.00   20-07.75  -0.2   6   
  5 Ryan Moeller              SO Rifle               21-02.00   20-06.00   0.9   5   
  6 John Reynolds             SO Kent Denver         20-05.00   20-03.00  -1.2   4   
  7 Nathan Terrin             SR Coal Ridge          20-01.50   20-02.75   0.4   3   
  8 Adam Hange                SR Platte Valley       20-02.00   20-01.75   0.5   2   
  9 Austin Ekeler             SO Eaton               20-07.00   20-01.00  -1.8   1   
 10 Lucas Murdoch             JR Salida              20-09.00   20-00.75  -0.5 
 11 Tyler Davis               SR Weld Central        19-09.25   19-09.00   1.2 
 12 Tim Wortman               SR University          20-01.00   19-07.25   1.5 
 13 Cody Nichols              JR Florence            19-09.50   19-06.50   2.1 
 14 Thomas Vanhoudt           SR Holy Family         20-03.00   19-01.00  -1.1 
 -- Daniel Puskas             JR Pagosa Spgs.        19-08.75         ND   NWI 
 -- Elijah Cuadrado           JR Dolores Huerta      19-08.75        DNS   NWI 
 -- Tyler Onstott             JR Bennett             20-08.50        DNS   NWI 
 -- Jon Alexander             SR Florence            20-05.25        DNS   NWI 
 
Event 56  Boys Triple Jump 3A
=====================================================================================
    National: N 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA   
  Colo. Prep: C 51-00.25  1973        Victor White, Harrison HS                
  State Meet: R    47-05  1999        Marcus Brown, La Junta HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 John Reynolds             SO Kent Denver         44-00.00   45-01.00   3.2  10   
  2 Thomas Vanhoudt           SR Holy Family         42-06.00   44-10.00   1.2   8   
  3 Ryan Moeller              SO Rifle               42-07.00   43-09.00   1.8   7   
  4 Collin Scheer             SO Classical Acdy      42-01.50   43-02.00   2.3   6   
  5 Jack Rosenberg            SR Kent Denver         42-00.25   42-05.50   3.1   5   
  6 Christopher Roob          SO Peak to Peak        41-03.00   42-04.00   2.3   4   
  7 Taylor Young              SR Colo. Sp. Chris.    42-02.25   42-03.50   1.5   3   
  8 Nate Golter               SR Holy Family         42-01.50   42-01.75   3.1   2   
  9 Nathan Terrin             SR Coal Ridge          41-02.00   42-01.00   2.4   1   
 10 Justice Sutton            SO Classical Acdy      40-08.50   41-08.00   2.6 
 11 CJ Kukus                  SR Brush               42-10.00   41-04.00   3.0 
 12 Garrett Stoll             SR Pagosa Spgs.        40-10.00   40-03.50   1.3 
 13 Caleb Shields             SR Platte Canyon       40-01.00   40-03.25   3.6 
 14 Andrew Purvis             SR Manitou Springs     40-02.25   40-02.00   3.0 
 14 Tyler Correa              SO Florence            41-03.50   40-02.00   3.2 
 16 Cody Bowen                SO Weld Central        42-04.50   39-07.00   1.0 
 17 Camron Harshman           JR Gunnison            40-07.50   39-03.50   4.5 
 18 Tim Wortman               SR University          40-07.00   38-10.50   1.7 
 -- Jared Hernandez           JR Mead                40-10.00       FOUL       
 
Event 57  Boys Shot Put 3A
================================================================================
    National: N    77-00  1979        Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX  
  Colo. Prep: C 71-03.25  2009        Mason Finley, Buena Vista HS             
  State Meet: R 67-10.25  2009        Mason Finley, Buena Vista HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clint Myers               SR Salida              48-04.50   51-02.75   10   
  2 Derek McCartney           JR Faith Christian     49-01.00   49-10.75    8   
  3 Will Lohman               SR Bennett             48-07.25   49-09.50    7   
  4 Grayson Bundick           SO Faith Christian     47-10.50   48-10.25    6   
  5 Keanan Garnes             SR Gunnison            49-07.00   47-09.00    5   
  6 Derek Cornelius           SR La Junta            47-01.25   46-04.00    4   
  7 Holden Rexius             JR Eaton               42-11.75   44-10.00    3   
  8 Michael Hawkins           SO Bayfield            43-05.50   43-06.00    2   
  9 Eric Kler                 JR Eaton               47-01.00   43-04.00    1   
 10 Tanner Neil               SR Grand Valley        43-09.25   42-10.25  
 11 Austin Acosta             SR Brush               43-06.50   42-09.25  
 12 Jacob Gibbs               JR Alamosa             45-02.75   42-08.50  
 13 Miguel Barajas            JR Cedaredge           47-11.25   42-06.00  
 14 Tyler Hance               SR Trinidad            42-10.00   41-02.00  
 15 Joe Rosenbrock            SR Brush               46-03.50   40-05.75  
 16 Aaron Jones               SR Ellicott            43-01.50   40-01.00  
 17 TJ Pazell                 SO Bayfield            43-07.00   37-01.50  
 18 Jared Maez                SR Trinidad            42-11.00   37-01.25  
 
Event 58  Boys Discus Throw 3A
================================================================================
    National: N 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado     
  Colo. Prep: C 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS               
  State Meet: R 214-01  2009        Mason Finley, Buena Vista HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kristjian Malouff         SR Monte Vista           158-08     150-02   10   
  2 Emilio Carrillo           SR Lamar                 144-04     137-09    8   
  3 Grayson Bundick           SO Faith Christian       147-01     137-08    7   
  4 Keanan Garnes             SR Gunnison              148-08     136-11    6   
  5 Daniel Carr               SO Buena Vista           139-08     135-06    5   
  6 Jacob Gibbs               JR Alamosa               142-10     134-04    4   
  7 Eric Kler                 JR Eaton                 131-08     134-03    3   
  8 Aaron Velasquez           JR Bayfield              144-04     134-01    2   
  9 Austin Acosta             SR Brush                 136-03     134-00    1   
 10 Dan Rash                  SR Buena Vista           125-03     128-02  
 11 Nick Paradiso             FR Trinidad              128-01     126-08  
 12 Tanner Neil               SR Grand Valley          132-08     126-04  
 13 Mac McClung               JR Valley                130-06     125-08  
 14 Derek McCartney           JR Faith Christian       151-08     124-03  
 15 Michael Mackey            SR Cedaredge             129-01     114-09  
 16 Miguel Barajas            JR Cedaredge             127-05     109-07  
 17 Levi Goode                SR University            126-10     100-00  
 -- Justice Johnson           SR La Junta              135-10       FOUL  
 
Event 61  Girls 100 Meter Dash 3A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 12.07  2004        Dimma Kalu, University HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Sierra Williams           JR Cedaredge              12.49      12.28Q  1.6  1 
  2 Rachael Moralez           SO Platte Valley          12.78      12.61Q  1.5  2 
  3 Courtney Mills            JR Berthoud               12.54      12.39Q  1.6  1 
  4 Kathryn Hall              FR Kent Denver            12.95      12.73Q  1.5  2 
  5 Kelsey Reichert           SR Florence               12.88      12.68Q  1.6  1 
  6 Hannah Kirk               SO Berthoud               12.90      12.74Q  1.5  2 
  7 Icenia Anderson           SR James Irwin            12.30      12.89q  1.5  2 
  8 Aimee Ledall              SO Eaton                  12.84      13.06q  1.5  2  13.0521
  9 Taila Howe                FR Roaring Fork           13.02     J13.06q  1.6  1  13.0523
 10 Ashlee Lenz               SO Ellicott               13.24      13.07   1.5  2 
 11 Kathleen Maldonado        SR Coal Ridge             13.11      13.08   1.6  1 
 12 Katie Armstrong           SR Rifle                  12.87      13.16   1.6  1 
 13 Alicia Lawerence          FR James Irwin            13.41      13.19   1.5  2 
 14 Tacey DiVittorio          FR Berthoud               13.38      13.27   1.5  2 
 15 Lyndee Zelenka            SR Coal Ridge             13.34      13.32   1.6  1 
 16 Summer Herman             FR Cedaredge              13.37      13.38   1.6  1 
 17 Tayler Quist              JR Aspen                  13.45      13.50   1.6  1 
 18 Ashlynn Speakman          FR Grand Valley           13.32      13.63   1.5  2 
 
Event 61  Girls 100 Meter Dash 3A
=====================================================================================
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 12.07  2004        Dimma Kalu, University HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Sierra Williams           JR Cedaredge              12.28      12.19   1.0  10   
  2 Icenia Anderson           SR James Irwin            12.89      12.29   1.0   8   
  3 Courtney Mills            JR Berthoud               12.39      12.41   1.0   7   
  4 Rachael Moralez           SO Platte Valley          12.61      12.47   1.0   6   
  5 Kathryn Hall              FR Kent Denver            12.73      12.53   1.0   5   
  6 Kelsey Reichert           SR Florence               12.68      12.71   1.0   4   
  7 Aimee Ledall              SO Eaton                  13.06      12.82   1.0   3   
  8 Taila Howe                FR Roaring Fork           13.06      12.90   1.0   2   
  9 Hannah Kirk               SO Berthoud               12.74      12.96   1.0   1   
 
Event 62  Girls 200 Meter Dash 3A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 24.54  2004        Dimma Kalu, University HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Sierra Williams           JR Cedaredge              25.85      25.56Q -1.8  2 
  2 Icenia Anderson           SR James Irwin            25.94      25.77Q -2.4  1 
  3 Samantha Berggren         SR Middle Park            26.16      25.58Q -1.8  2 
  4 Courtney Mills            JR Berthoud               26.11      25.91Q -2.4  1 
  5 Kelsey Reichert           SR Florence               26.69      26.30Q -2.4  1 
  6 Rachael Moralez           SO Platte Valley          26.41      26.55Q -1.8  2 
  7 Kathryn Hall              FR Kent Denver            27.18      26.39q -2.4  1 
  8 Tiffany Kenney            SR Colo. Sp. Chris.       26.86      26.74q -2.4  1 
  9 Ashlee Lenz               SO Ellicott               27.05      26.83q -1.8  2 
 10 Ashley Prescott           JR Berthoud               27.03      26.99  -1.8  2 
 11 Alicia Lawerence          FR James Irwin            27.33      27.27  -1.8  2 
 12 Tacey DiVittorio          FR Berthoud               27.41      27.31  -2.4  1 
 13 Taylor Harris             JR Classical Acdy         27.55      27.48  -2.4  1 
 14 Jordan Steinke            JR Grand Valley           27.27      27.55  -2.4  1 
 15 Mollie Quaranto           JR Clear Creek            27.36      27.71  -1.8  2 
 16 Tayler Quist              JR Aspen                  27.63      28.06  -1.8  2 
 -- Sarah Tenschert           SO St. Mary's HS          27.61        DNS  -1.8  2 
 
Event 62  Girls 200 Meter Dash 3A
=====================================================================================
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 24.54  2004        Dimma Kalu, University HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Icenia Anderson           SR James Irwin            25.77      25.29   1.6  10   
  2 Sierra Williams           JR Cedaredge              25.56      25.33   1.6   8   
  3 Courtney Mills            JR Berthoud               25.91      25.73   1.6   7   
  4 Samantha Berggren         SR Middle Park            25.58      25.94   1.6   6   
  5 Kelsey Reichert           SR Florence               26.30      26.42   1.6   5   
  6 Kathryn Hall              FR Kent Denver            26.39      26.50   1.6   4   
  7 Ashlee Lenz               SO Ellicott               26.83      26.76   1.6   3   
  8 Rachael Moralez           SO Platte Valley          26.55      26.91   1.6   2   
  9 Tiffany Kenney            SR Colo. Sp. Chris.       26.74      26.99   1.6   1   
 
Event 63  Girls 400 Meter Dash 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 55.94  2008        Samantha Berggren, Middle Park HS           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Samantha Berggren         SR Middle Park            55.69      56.60Q  2 
  2 Jennifer Celis            FR Hotchkiss              57.94      59.16Q  1 
  3 Ashley Araujo             SR Brush                  60.29      59.92Q  1 
  4 Nicole Sassaman           SO Classical Acdy         60.03      60.78Q  2 
  5 Brittany Pierce           FR Eaton                  59.82      59.93Q  1 
  6 Kathryn Hall              FR Kent Denver            61.71      60.82Q  2 
  7 Lauren Shoop              SR Eaton                  61.19      60.64q  1 
  8 Kasey Jones               SR James Irwin            60.14      60.88q  2 
  9 Danielle Pajak            SR Pagosa Spgs.           60.76      61.05q  1 
 10 Mollie Bonds              JR Berthoud               60.83      61.15   2 
 11 McKenzie Zeman            JR Holy Family            61.49      61.39   1 
 12 Molly Roth                SO Trinidad               61.63      61.79   2 
 13 Julia Leonard             SR Berthoud               60.86      62.03   2 
 14 Tayler Quist              JR Aspen                  62.38      62.22   1 
 15 Becky Reeve               SO University             63.19      62.55   1 
 16 Ashlee Lenz               SO Ellicott               62.74      62.99   1 
 17 Alicia Hampton            FR Coal Ridge             63.18      63.24   2 
 18 Chelsea Lyons             SR Strasburg              62.87      63.26   2 
 
Event 63  Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================================
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 55.94  2008        Samantha Berggren, Middle Park HS           
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Samantha Berggren         SR Middle Park            56.60      56.36   10   
  2 Jennifer Celis            FR Hotchkiss              59.16      58.11    8   
  3 Brittany Pierce           FR Eaton                  59.93      59.44    7   
  4 Ashley Araujo             SR Brush                  59.92      60.28    6   
  5 Kasey Jones               SR James Irwin            60.88      60.31    5   
  6 Nicole Sassaman           SO Classical Acdy         60.78      60.86    4   
  7 Danielle Pajak            SR Pagosa Spgs.           61.05      61.55    3   
  8 Lauren Shoop              SR Eaton                  60.64      61.87    2   
  9 Kathryn Hall              FR Kent Denver            60.82      62.07    1   
 
Event 64  Girls 800 Meter Run 3A
================================================================================
    National: N 2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area HS, PA        
  Colo. Prep: C 2:07.53  1996        Tara Mendozza, Eaglecrest HS              
  State Meet: R 2:11.24  2010        Emily LaValley, Classical Academy         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Samantha Berggren         SR Middle Park          2:11.63    2:11.63   10   
  2 Jennifer Celis            FR Hotchkiss            2:16.08    2:14.24    8   
  3 Jenny DeSouchet           SR Alamosa              2:22.03    2:19.74    7   
  4 Brandi Krieg              SR Grand Valley         2:19.60    2:21.48    6   
  5 Kim Hansen                SR Estes Park           2:24.44    2:23.96    5   
  6 Sydney Harris             SR St. Mary's HS        2:23.71    2:24.02    4   
  7 Erin Barker               JR Estes Park           2:26.96    2:24.25    3   
  8 Natalie Anderson          FR Hotchkiss            2:24.53    2:24.64    2   
  9 Brianne Hoglin            FR Classical Acdy       2:26.34    2:27.95    1   
 10 Kristen Schubert          JR Grand Valley         2:30.93    2:28.00  
 11 Megan Brunette            SO Classical Acdy       2:28.09    2:28.67  
 12 Katie McMenamin           SR Peak to Peak         2:29.31    2:30.18  
 13 Abby Schorg               SO Platte Valley        2:26.32    2:30.34  
 14 Kayla Hinkley             JR Coal Ridge           2:28.63    2:30.72  
 15 Courtney Chacon           SO Valley               2:28.71    2:30.93  
 16 Leah Cheney               SO Eaton                2:27.32    2:32.76  
 17 Meredith Sloan            SR Classical Acdy       2:25.27    2:38.03  
 -- Mercy Bowen               SO Brush                2:30.00        DNS  
 
Event 65  Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================================
    National: N 4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine Woodbridge HS, C
  Colo. Prep: C 4:49.86  1991        Melody Fairchild, Boulder HS              
  State Meet: R 4:57.44  2005        Rachel Gioscia, Buena Vista HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Samantha Berggren         SR Middle Park          5:13.53    5:08.70   10   
  2 Natalie Anderson          FR Hotchkiss            5:19.03    5:10.63    8   
  3 Brandi Krieg              SR Grand Valley         5:09.99    5:11.00    7   
  4 Shelby Stableford         JR Classical Acdy       5:10.34    5:11.22    6   
  5 Sydney Harris             SR St. Mary's HS        5:13.42    5:16.00    5   
  6 Jenny DeSouchet           SR Alamosa              5:20.24    5:18.39    4   
  7 Kim Hansen                SR Estes Park           5:19.47    5:22.52    3   
  8 Megan Brunette            SO Classical Acdy       5:31.95    5:30.92    2   
  9 Kelsi Lasota              FR Estes Park           5:30.95    5:31.91    1   
 10 Jen Lehr                  SO Kent Denver          5:34.64    5:33.06  
 11 Elena Slavoski            FR St. Mary's HS        5:35.05    5:33.96  
 12 Molly Morrison            SO Frontier Acdy.       5:34.60    5:34.75  
 13 Lauren Waltman            JR Brush                5:36.19    5:37.14  
 14 Lindsey Chavez            FR Holy Family          5:35.71    5:39.61  
 15 Kathryn Pennington        FR Classical Acdy       5:31.94    5:40.35  
 16 Brittany Droogsma         SO Classical Acdy       5:37.08    5:43.93  
 17 Mercy Bowen               SO Brush                5:31.17    5:53.09  
 18 Katie McMenamin           SR Peak to Peak         5:36.76    5:59.12  
 
Event 66  Girls 3200 Meter Run 3A
================================================================================
    National: N  9:48.59  1996        Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA 
  Colo. Prep: C 10:21.37  1991        Melody Fairchild, Boulder HS             
  State Meet: R 10:52.49  2002        Caroline Cretti, Roaring Fork HS         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Natalie Anderson          FR Hotchkiss           11:10.79   11:03.83   10   
  2 Shelby Stableford         JR Classical Acdy      11:17.77   11:04.55    8   
  3 Sydney Harris             SR St. Mary's HS       11:42.92   11:41.37    7   
  4 Kelsi Lasota              FR Estes Park          12:13.18   11:57.33    6   
  5 Kaiti Davis               JR Salida              12:04.35   11:57.68    5   
  6 Jen Lehr                  SO Kent Denver         12:13.52   11:59.21    4   
  7 Kathryn Pennington        FR Classical Acdy      12:03.57   12:01.71    3   
  8 Mercy Bowen               SO Brush               12:20.08   12:09.64    2   
  9 Lindsey Chavez            FR Holy Family         11:58.05   12:13.95    1   
 10 Courtney Chacon           SO Valley              12:11.76   12:20.19  
 11 Elena Slavoski            FR St. Mary's HS       12:15.44   12:20.77  
 12 Diana Miller              JR Centauri            12:38.07   12:24.34  
 13 Brittany Droogsma         SO Classical Acdy      12:11.21   12:27.18  
 14 Lauren Waltman            JR Brush               12:15.10   12:35.93  
 15 Grace Knight              FR Middle Park         12:26.35   12:40.77  
 16 Victoria Milano           JR Brush               12:28.09   12:45.53  
 17 Katie Knapp               FR Classical Acdy      12:20.29   12:47.84  
 -- Katie McMenamin           SR Peak to Peak        12:38.35        DNS  
 
Event 67  Girls 100 Meter Hurdles 3A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 14.91  1992        Leona Russell, Gunnison HS                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Tiffany Kenney            SR Colo. Sp. Chris.       15.04      15.45Q -2.5  2 
  2 Tori Cox                  JR Colo. Sp. Chris.       16.12      16.09Q -1.1  1 
  3 Alexa Chacon              SO Classical Acdy         16.16      15.89Q -2.5  2 
  4 Julia Leonard             SR Berthoud               16.36      16.71Q -1.1  1 
  5 Gabby Pajak               SO Pagosa Spgs.           16.28      16.51Q -2.5  2 
  6 Megan Fuentes             SR Gunnison               16.15      16.83Q -1.1  1 
  7 Cheyenne Hickox           SR Middle Park            17.00      16.93q -1.1  1 
  8 Mollie Bonds              JR Berthoud               16.93      17.13q -2.5  2 
  9 Lisa Wood                 SR Manitou Springs        17.40      17.21q -2.5  2 
 10 Tori Fisher               JR University             16.85      17.26  -1.1  1 
 11 Lisa Wickman              SR Bayfield               17.16      17.31  -2.5  2 
 12 Rocio Roman               SO Grand Valley           16.90      17.51  -2.5  2 
 13 Toni Stoll                SO Pagosa Spgs.           17.30      17.56  -2.5  2 
 14 Jordan Smith              SO Cedaredge              17.19      17.60  -1.1  1 
 15 Marisa Danos              FR Gunnison               17.06      17.63  -1.1  1 
 16 Kristen Alward            FR Cedaredge              17.43      17.94  -1.1  1 
 17 Emera Danos               SR Gunnison               17.18      25.20  -2.5  2 
 -- Chelsea Applehunt         FR La Junta               17.24         FS  -1.1  1 
 
Event 67  Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================================
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 14.91  1992        Leona Russell, Gunnison HS                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Tiffany Kenney            SR Colo. Sp. Chris.       15.45      14.93  -0.8  10   
  2 Gabby Pajak               SO Pagosa Spgs.           16.51      15.48  -0.8   8   
  3 Alexa Chacon              SO Classical Acdy         15.89      15.78  -0.8   7   
  4 Tori Cox                  JR Colo. Sp. Chris.       16.09      15.86  -0.8   6   
  5 Megan Fuentes             SR Gunnison               16.83      16.21  -0.8   5   
  6 Lisa Wood                 SR Manitou Springs        17.21      16.63  -0.8   4   
  7 Julia Leonard             SR Berthoud               16.71      16.82  -0.8   3   
  8 Cheyenne Hickox           SR Middle Park            16.93      16.98  -0.8   2   
  9 Mollie Bonds              JR Berthoud               17.13      17.18  -0.8   1   
 
Event 68  Girls 300 Meter Hurdles 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 43.96  2008        Margaret Weingart, Peak to Peak HS          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Alexa Chacon              SO Classical Acdy         46.23      46.31Q  2 
  2 Julia Leonard             SR Berthoud               47.14      47.40Q  1 
  3 Megan Fuentes             SR Gunnison               48.46      48.26Q  1 
  4 Ana Plonski               SR Holy Family            49.13      49.11Q  2 
  5 Adrienne Ackerman         SR Roaring Fork           49.25      48.76Q  1 
  6 Jordan Needens            SR Eaton                  49.50      49.23Q  2 
  7 Hannah Watters            JR Classical Acdy         49.32      49.27q  1 
  8 Elena Roy                 SR Classical Acdy         49.54      49.51q  2 
  9 Beth Sereff               JR Frontier Acdy.         49.86      49.60q  1 
 10 Kelsey Lutz               SO Mead                   50.68      49.69   1 
 11 Coreen Medina             SO Highland               49.85      49.99   2  49.981
 12 Robyne Ortega             SR Cedaredge              49.78      49.99   2  49.990
 13 Rocio Roman               SO Grand Valley           50.12      50.00   2 
 14 Lauren Tinnes             FR Lamar                  49.62      50.38   1 
 15 Mellyni Murray            SR Trinidad               49.76      50.54   1 
 16 Marisa Danos              FR Gunnison               50.32      51.03   2 
 17 Ashley Applehunt          FR La Junta               49.19      51.57   2 
 18 Haley Goddard             JR Bayfield               49.88      53.27   1 
 
Event 68  Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================================
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 43.96  2008        Margaret Weingart, Peak to Peak HS          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Alexa Chacon              SO Classical Acdy         46.31      46.56   10   
  2 Julia Leonard             SR Berthoud               47.40      47.46    8   
  3 Megan Fuentes             SR Gunnison               48.26      48.40    7   
  4 Hannah Watters            JR Classical Acdy         49.27      48.48    6   
  5 Adrienne Ackerman         SR Roaring Fork           48.76      49.01    5   
  6 Jordan Needens            SR Eaton                  49.23      49.03    4   
  7 Elena Roy                 SR Classical Acdy         49.51      49.94    3   
  8 Ana Plonski               SR Holy Family            49.11      50.07    2   
  9 Beth Sereff               JR Frontier Acdy.         49.60      50.69    1   
 
Event 69  Girls 4x100 Meter Relay 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 49.90  2010        Lyons HS                                    
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Berthoud                                            49.65      50.17Q  2 
  2 Eaton                                               50.07      50.69Q  1 
  3 Cedaredge                                           50.94      50.54Q  2 
  4 Holy Family                                         50.94      51.04Q  1 
  5 Platte Valley                                       51.35      51.21Q  2 
  6 Olathe                                              52.00      52.25Q  1 
  7 Classical Academy                                   52.60      52.01q  2 
  8 Lamar                                               52.94      52.25q  1 
  9 Coal Ridge                                          52.84      52.32q  1 
 10 Middle Park                                         52.96      52.59   2 
 11 Hotchkiss                                           52.15      52.63   1 
 12 University                                          53.21      52.71   2 
 13 La Junta                                            53.32      52.81   2 
 14 Bayfield                                            52.30      52.85   2 
 15 Rifle                                               52.96      53.11   2 
 16 Centauri                                            53.13      53.33   1 
 17 Gunnison                                            53.57      53.43   1 
 18 Colorado Springs Christian                          53.15      54.08   1 
 
Event 69  Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 49.90  2010        Lyons HS                                    
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Berthoud                                            50.17      49.86R  10    3A Meet Record
  2 Eaton                                               50.69      50.47    8   
  3 Cedaredge                                           50.54      50.84    7   
  4 Coal Ridge                                          52.32      51.86    6   
  5 Olathe                                              52.25      52.21    5   
  6 Lamar                                               52.25      52.32    4   
  7 Platte Valley                                       51.21      52.68    3   
  8 Classical Academy                                   52.01      52.79    2   
 -- Holy Family                                         51.04        DNF  
 
Event 70  Girls 4x200 Meter Relay 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:44.45  2002        La Junta HS                               
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Berthoud                                          1:44.79    1:44.70Q  1 
  2 Eaton                                             1:44.53    1:45.62Q  2 
  3 James Irwin                                       1:48.11    1:47.39Q  2 
  4 Holy Family                                       1:47.88    1:48.40Q  1 
  5 Cedaredge                                         1:48.26    1:47.75Q  2 
  6 Coal Ridge                                        1:51.24    1:48.41Q  1 
  7 Classical Academy                                 1:49.04    1:49.04q  1 
  8 Platte Valley                                     1:51.78    1:49.68q  2 
  9 Gunnison                                          1:50.63    1:49.93q  2 
 10 Lamar                                             1:52.79    1:51.06   2 
 11 Strasburg                                         1:50.76    1:51.08   1 
 12 Bayfield                                          1:50.29    1:51.99   2 
 13 Rifle                                             1:52.44    1:52.21   2 
 14 Olathe                                            1:52.24    1:52.43   1 
 15 Highland                                          1:53.68    1:52.50   1 
 16 Middle Park                                       1:52.14    1:52.66   1 
 17 Hotchkiss                                         1:51.62    1:53.52   2 
 18 Colorado Springs Christian                        1:49.77    1:54.27   1 
 
Event 70  Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:44.45  2002        La Junta HS                               
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Berthoud                                          1:44.70    1:46.16   10   
  2 James Irwin                                       1:47.39    1:46.21    8   
  3 Eaton                                             1:45.62    1:46.29    7   
  4 Classical Academy                                 1:49.04    1:48.16    6   
  5 Coal Ridge                                        1:48.41    1:48.61    5   
  6 Cedaredge                                         1:47.75    1:49.05    4   
  7 Holy Family                                       1:48.40    1:49.75    3   
  8 Platte Valley                                     1:49.68    1:50.58    2   
  9 Gunnison                                          1:49.93    1:51.24    1   
 
Event 71  Girls 4x400 Meter Relay 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 3:58.07  2009        The Classical Academy                     
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hotchkiss                                         4:15.46    4:10.73Q  1 
  2 Eaton                                             4:05.71    4:12.32Q  2 
  3 Cedaredge                                         4:13.23    4:11.10Q  1 
  4 Pagosa Springs                                    4:14.28    4:13.00Q  2 
  5 Classical Academy                                 4:09.09    4:11.42Q  1 
  6 Holy Family                                       4:14.64    4:14.79Q  2 
  7 Lamar                                             4:20.75    4:11.95q  1 
  8 Trinidad                                          4:19.05    4:15.53q  2 
  9 Estes Park                                        4:20.89    4:15.90q  2 
 10 Brush                                             4:21.60    4:17.67   1 
 11 Colorado Springs Christian                        4:20.12    4:19.63   2 
 12 Middle Park                                       4:20.67    4:20.24   1 
 13 Mead                                              4:24.36    4:20.61   2 
 14 Gunnison                                          4:15.95    4:20.83   1 
 15 Coal Ridge                                        4:21.22    4:21.45   2 
 16 Rifle                                             4:21.45    4:23.40   1 
 17 Berthoud                                          4:23.48    4:29.96   2 
 18 Platte Valley                                     4:25.09    4:32.79   1 
 
Event 71  Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 3:58.07  2009        The Classical Academy                     
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Classical Academy                                 4:11.42    4:06.02   10   
  2 Hotchkiss                                         4:10.73    4:06.52    8   
  3 Cedaredge                                         4:11.10    4:07.57    7   
  4 Eaton                                             4:12.32    4:09.69    6   
  5 Holy Family                                       4:14.79    4:09.93    5   
  6 Pagosa Springs                                    4:13.00    4:13.03    4   
  7 Lamar                                             4:11.95    4:14.93    3   
  8 Estes Park                                        4:15.90    4:15.16    2   
  9 Trinidad                                          4:15.53    4:17.87    1   
 
Event 72  Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
    National: N 8:50.41  2002        Brooklyn HS, Penn.                        
  Colo. Prep: C 9:00.07  2009        Thompson Valley HS                        
  State Meet: R 9:29.21  2009        The Classical Academy                     
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Estes Park                                        9:56.29    9:46.63   10   
  2 Grand Valley                                      9:55.52    9:51.21    8   
  3 Brush                                            10:11.05    9:52.74    7   
  4 Classical Academy                                 9:51.82    9:59.48    6   
  5 Pagosa Springs                                   10:09.32   10:16.09    5   
  6 Frontier Academy                                 10:29.07   10:18.46    4   
  7 Platte Valley                                    10:25.67   10:21.02    3   
  8 Cedaredge                                        10:23.48   10:23.91    2   
  9 Kent Denver                                      10:27.74   10:23.96    1   
 10 Peak to Peak                                     10:35.18   10:25.33  
 11 Colorado Springs Christian                       10:17.95   10:25.41  
 12 Holy Family                                      10:35.97   10:25.53  
 13 Rifle                                            10:34.15   10:36.43  
 14 Gunnison                                         10:24.94   10:37.32  
 15 Centauri                                         10:30.03   10:39.48  
 16 Berthoud                                         10:32.30   10:41.27  
 17 Valley                                           10:25.41   10:41.57  
 18 Middle Park                                      10:07.59   11:13.52  
 
Event 73  Girls 800 Sprint Medley 3A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:48.29  2004        University HS                             
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Berthoud                                          1:50.43    1:51.39Q  2 
  2 Hotchkiss                                         1:54.47    1:52.88Q  1 
  3 Eaton                                             1:52.09    1:54.01Q  1 
  4 Grand Valley                                      1:54.20    1:54.04Q  2 
  5 Cedaredge                                         1:54.97    1:54.43Q  1 
  6 Olathe                                            1:55.59    1:55.07Q  2 
  7 James Irwin                                       1:53.01    1:54.77q  1 
  8 Holy Family                                       1:56.24    1:55.38q  2 
  9 Alamosa                                           1:56.69    1:55.86q  1 
 10 Strasburg                                         1:56.37    1:56.12   1 
 11 University                                        1:57.59    1:57.60   1 
 12 Classical Academy                                 1:53.47    1:58.01   2 
 13 Platte Valley                                     1:57.83    1:58.74   1 
 14 Buena Vista                                       1:58.45    1:58.78   1 
 15 Bennett                                           1:57.58    1:59.27   2 
 16 Gunnison                                          1:57.92    2:00.29   2 
 17 Manitou Springs                                   1:58.29    2:01.57   2 
 18 Brush                                             1:57.03    2:04.56   2 
 
Event 73  Girls 800 Sprint Medley 3A
================================================================================
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:48.29  2004        University HS                             
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hotchkiss                                         1:52.88    1:49.49   10   
  2 Berthoud                                          1:51.39    1:51.14    8   
  3 James Irwin                                       1:54.77    1:51.22    7   
  4 Grand Valley                                      1:54.04    1:52.20    6   
  5 Cedaredge                                         1:54.43    1:54.43    5   
  6 Holy Family                                       1:55.38    1:54.73    4   
  7 Olathe                                            1:55.07    1:55.85    3   
  8 Eaton                                             1:54.01    1:57.98    2   
  9 Alamosa                                           1:55.86    2:00.25    1   
 
Event 74  Girls High Jump 3A
================================================================================
    National: N  6-04  2009        Toni Young, Del City HS, Okla.              
  Colo. Prep: C  6-01  1978        Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS             
  State Meet: R  5-07  1994        Erica Skolasinski, Manitou Springs HS       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quincey Pedersen          SR Middle Park          5-06.00    5-03.00   10   
  2 Ryleigh Haynes            FR Eaton                5-03.00    5-02.00    8   
  3 Noelle Brown              SR Classical Acdy       5-02.00   J5-02.00    7   
  4 Tori Fisher               JR University           5-01.00   J5-02.00    6   
  5 Taylor Strohecker         FR Pagosa Spgs.         5-03.00   J5-02.00    5   
  6 Carsyn Copeland           FR Rifle                5-01.00    5-00.00    4   
  7 Savannah Rocha            SO Hotchkiss            5-00.00   J5-00.00    2.50
  7 Cortlyne Huppe            JR Florence             5-00.00   J5-00.00    2.50
  9 Tiffany Kenney            SR Colo. Sp. Chris.     5-05.00   J5-00.00    0.50
  9 Katy Mulligan             JR Middle Park          4-10.00   J5-00.00    0.50
 11 Jessica Klingensmith      SO Classical Acdy       5-00.00   J5-00.00  
 11 Morgan Stansberry         SR Olathe               5-00.00   J5-00.00  
 13 Ellie Monarch             FR Brush                4-10.00    4-10.00  
 13 Cassie Bratton            SR University           5-00.00    4-10.00  
 13 Chloe Rogers              SO Kent Denver          5-00.00    4-10.00  
 13 Kassie Johannsen          JR Holy Family          5-00.00    4-10.00  
 17 Jacey Sirios              SR Bayfield             4-10.00    4-08.00  
 17 Erica Wuenschel           JR Lake County          5-00.00    4-08.00  
 17 Magan Kraetsch            SR Pagosa Spgs.         4-10.00    4-08.00  
 -- Courtney Kjeldgaard       JR University           5-00.00         NH  
 -- Kendal Lorentzen          JR Olathe               4-10.00         NH  
 -- Kristen Schubert          JR Grand Valley         4-10.00        DNS  
 
Event 75  Girls Pole Vault 3A
================================================================================
    National: N 14-01  2007        Tori Anthony, Palo Alto Castilleja CA       
  Colo. Prep: C 13-03  2008        Elizabeth Stover, Longmont HS               
  State Meet: R 11-01  2006        Carlee Morgan, Gunnison HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karli Jelden              JR Eaton               10-02.00   10-03.00   10   
  2 Katy Mulligan             JR Middle Park          9-01.00    9-06.00    8   
  3 Emera Danos               SR Gunnison             8-04.00    8-06.00    7   
  4 Tani Jorgenson            JR Rifle                7-10.00    8-00.00    6   
  5 Abriana Moreno            SR University           7-07.00   J8-00.00    4.50
  5 Jazmin Schwark            FR Eaton                7-05.00   J8-00.00    4.50
  7 Taylor Hale               SR Eaton                8-01.00    7-06.00    2.50
  7 Katie Patton              SR Bayfield             8-00.00    7-06.00    2.50
  9 Meghan Allen              JR Middle Park          7-06.00   J7-06.00    1   
 10 Lisa Fraser               SR University           7-05.00   J7-06.00  
 11 Madeline Clancy           JR Middle Park          7-01.00    7-00.00  
 11 Boyd Jessica              FR Platte Canyon        7-00.00    7-00.00  
 11 Marisa Danos              FR Gunnison             7-00.00    7-00.00  
 11 McKayla Hanson            JR Platte Valley        7-01.00    7-00.00  
 11 Tess Keller               SR Manitou Springs      8-00.00    7-00.00  
 11 Miriam Rios               SR Platte Valley        7-07.00    7-00.00  
 17 Aubrey Seiff              SR Gunnison             7-06.00    6-06.00  
 17 Andrea Olson              FR Platte Valley        7-01.00    6-06.00  
 -- Laura Peters              JR University           7-07.00         NH  
 
Event 76  Girls Long Jump 3A
=====================================================================================
    National: N 22-01.75  1976        Kathy McMillan, Hoke County HS, NC       
  Colo. Prep: C 21-00.75  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS             
  State Meet: R 18-02.75  2009        Beth Jones, Eaton HS                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Tiffany Kenney            SR Colo. Sp. Chris.    18-00.50   17-09.00  -2.9  10   
  2 Courtney Mills            JR Berthoud            17-07.00   17-04.50  -0.9   8   
  3 Gabby Pajak               SO Pagosa Spgs.        17-05.00   16-10.25  -2.2   7   
  4 Rebecca Deal              FR Cedaredge           17-02.75   16-07.00  -1.3   6   
  5 Makenna Linn              JR Bennett             16-05.00   16-05.50   0.2   5   
  6 Brenda Suarez             JR Olathe              16-03.00   16-01.50  -1.4   4   
  7 Taila Howe                FR Roaring Fork        16-04.50   15-11.75  -2.0   3   
  8 Kylie Tait                JR Olathe              16-04.50   15-09.00  -1.6   2   
  9 Jordan Steinke            JR Grand Valley        16-10.50   15-08.25  -1.4   1   
 10 Ashlee Lenz               SO Ellicott            16-00.00   15-07.00  -0.4 
 11 Chloe Rogers              SO Kent Denver         15-10.00   15-05.50  -1.1 
 12 Cheyenne Hall             SR Berthoud            16-01.75   15-04.50  -0.8 
 13 Toni Stoll                SO Pagosa Spgs.        16-03.50   15-04.00  -3.1 
 14 Whitney Crown             SR Lamar               15-08.00   15-02.50  -0.4 
 15 Fatima Chavez             SR Lake County         15-08.00   14-11.50   0.2 
 16 Kelsey Jones              JR James Irwin         15-08.00   12-02.00  -3.0 
 -- Anna Megenhardt           SO Berthoud            15-07.00        DNS   NWI 
 -- Alexa Chacon              SO Classical Acdy      16-06.50        DNS   NWI 
 
Event 77  Girls Triple Jump 3A
=====================================================================================
    National: N 44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling HS, TX         
  Colo. Prep: C 41-03.50  2006        Nyeisha Wright, Widefield HS             
  State Meet: R    38-01  2006        Abby Weedor, Denver Christian HS         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Courtney Mills            JR Berthoud            38-03.25   38-09.75R  0.1  10    3A Meet Record
  2 Cheyenne Hall             SR Berthoud            36-00.75   36-05.00  -1.8   8   
  3 Lisa Fraser               SR University          36-07.00   36-00.50  +0.0   7   
  4 Toni Stoll                SO Pagosa Spgs.        36-00.00   35-09.75  -3.1   6   
  5 Gabby Pajak               SO Pagosa Spgs.        35-07.25   35-09.00  +0.0   5   
  6 Rebecca Deal              FR Cedaredge           34-05.00   35-02.50  -0.7   4   
  7 Quincey Pedersen          SR Middle Park         34-06.75   34-06.75  -1.0   3   
  8 Jordan Steinke            JR Grand Valley        34-05.00   34-03.50  +0.0   2   
  9 Jazmin Montes             FR Platte Valley       34-01.25   33-11.50  -1.5   1   
 10 Makenna Linn              JR Bennett             34-05.50   33-11.25  -0.5 
 11 Brenda Suarez             JR Olathe              33-05.25   32-09.50  -1.0 
 12 Ally Klaes                FR Berthoud            34-02.00   32-08.00  -1.3 
 13 Whitney Crown             SR Lamar               33-03.00   32-04.00  -1.6 
 14 Leah Cheney               SO Eaton               34-00.00   31-11.00  -1.1 
 15 Ana Plonski               SR Holy Family         33-07.50   31-10.75  -1.4 
 16 Alea Southard             SR Peak to Peak        33-06.25   31-08.00  -0.3 
 17 Maggie Christensen        FR Brush               32-09.00   31-06.00  -1.4 
 18 Shantel Harris            SO Centauri            32-09.00   29-00.00  +0.0 
 
Event 78  Girls Shot Put 3A
================================================================================
    National: N 54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak HS, TX          
  Colo. Prep: C    51-01  1994        Collinus Newsome, Denver South HS        
  State Meet: R 44-11.25  2010        Megan Patterson, Dolores Huerta Prep     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mel Herl                  JR Eaton               38-06.50   38-00.25   10   
  2 Tanya Bezanson            SR Berthoud            39-09.50   36-04.25    8   
  3 Joey Kuheim               SO Rifle               38-09.25   35-07.00    7   
  4 Rebecca Walker            SR Brush               34-10.75   34-06.25    6   
  5 Caylor Albers             FR Gunnison            33-05.50   34-05.00    5   
  6 Keri Ruff                 SO Eaton               34-00.50   34-02.25    4   
  7 Samantha Espinosa         SO Bayfield            33-09.25   34-00.75    3   
  8 Kylie Hodges              FR Hotchkiss           36-04.00   34-00.25    2   
  9 Hannah Carr               FR Classical Acdy      32-11.00   33-10.25    1   
 10 Kendra Naibauer           SR Platte Valley       34-07.00   33-09.00  
 11 Crissie Boe               SR Rifle               33-09.50   32-06.00  
 12 Alexis Gerry              JR Holy Family         35-00.00   32-03.75  
 13 Monica Dominguez          SR Centauri            34-10.25   31-11.50  
 14 Katrina Gallic            SO Holy Family         33-03.00   31-11.00  
 15 Candace Shaw              JR Bayfield            32-09.75   31-06.75  
 16 Ivannie Robertson         FR Weld Central        33-05.00   31-04.00  
 17 Bekah Bodine              SR Bennett             33-02.75   30-02.50  
 -- Sydney Crist              JR Lamar               34-04.50       FOUL  
 
Event 79  Girls Discus Throw 3A
================================================================================
    National: N 190-03  2009        Ana Jelmini, Shafter HS, CA                
  Colo. Prep: C 160-01  1994        Shelly Greathouse, Rocky Mountain HS       
  State Meet: R 141-08  1998        Maggie Metzler, Yuma HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alexis Gerry              JR Holy Family           127-10     127-02   10   
  2 Kendra Naibauer           SR Platte Valley         119-09     122-04    8   
  3 Rebecca Walker            SR Brush                 122-01     121-07    7   
  4 Keri Ruff                 SO Eaton                 121-07     116-08    6   
  5 Summer Eberhardt          FR Lamar                 113-07     116-02    5   
  6 Karli Jelden              JR Eaton                 111-07     111-06    4   
  7 Candace Shaw              JR Bayfield              117-10     108-04    3    2nd Best 107-10
  8 Lexi Laschinger           SR Holy Family           110-01    J108-04    2    2nd Best 107-02
  9 Haley Goddard             JR Bayfield              104-02     107-06    1   
 10 Brittany Neuroth          FR Rifle                 107-02     105-02  
 11 Abby Orgill               SO Rifle                 109-04     102-10  
 12 Rebekah Page              JR Alamosa               107-03     102-01  
 13 Joey Kuheim               SO Rifle                 108-04     100-11  
 14 Mel Herl                  JR Eaton                 114-04     100-07  
 15 Brooklynn DuCharme        JR Pagosa Spgs.          105-00      99-09  
 16 Cheyenne Cook             SR Florence              104-07      98-00  
 17 Kristen Berg              FR Brush                 107-03      94-07  
 18 Danielle Toberman         SR Bennett               110-00      93-04  


Event 81  Boys 100 Meter Dash 4A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.53  2000        Gregg Trigg, Fountain-Ft Carson HS          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Malik McKinney            JR Mullen                 10.60      10.63Q  1.9  1 
  2 Jeff Richmond             SR Northridge             10.59      10.65Q  0.8  2 
  3 Trent Ireland             SR Broomfield             10.74      10.78Q  1.9  1 
  4 Brandon Cartagena         SO Vista Ridge            10.86      10.85Q  0.8  2 
  5 Dan Summers               SR Niwot                  11.00      10.88Q  0.8  2 
  6 Jaylyn Mars               SO Mullen                 10.88      10.90Q  1.9  1 
  7 Derek Drake               SR Northridge             11.03      10.98q  1.9  1 
  8 Vince Lewis               SR Wasson                 10.98      11.07q  0.8  2 
  9 Josh Lewis                JR Vista Ridge            11.14      11.13q  0.8  2 
 10 Jesse Vieira              SR Lewis-Palmer           11.12      11.16   0.8  2 
 11 Alex Gildon               SR ValorChristian         10.87      11.20   0.8  2 
 12 Will Carter               SR T. Jefferson           11.22      11.21   1.9  1 
 13 Harrison Einspahr         JR Broomfield             11.04      11.30   1.9  1  11.296
 14 Kalen Ballage             FR Falcon                 11.19     J11.30   0.8  2  11.297
 15 Dean Trott                SR Sierra                 11.20     J11.30   0.8  2  11.304
 16 Andrew Law                SR Ridge View             11.18      11.33   1.9  1 
 17 Christian Fournier        JR Discovery Canyon       11.18      11.61   1.9  1 
 -- Cyler Miles               JR Mullen                 10.90        DNS   1.9  1 
 
Event 81  Boys 100 Meter Dash 4A
=====================================================================================
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.53  2000        Gregg Trigg, Fountain-Ft Carson HS          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Malik McKinney            JR Mullen                 10.63      10.52   2.3  10    Wind No Record
  2 Dan Summers               SR Niwot                  10.88      10.75   2.3   8   
  3 Trent Ireland             SR Broomfield             10.78      10.79   2.3   7   
  4 Jaylyn Mars               SO Mullen                 10.90      10.89   2.3   6   
  5 Derek Drake               SR Northridge             10.98      10.90   2.3   5   
  6 Josh Lewis                JR Vista Ridge            11.13      10.96   2.3   4   
  7 Vince Lewis               SR Wasson                 11.07      10.96   2.3   3   
  8 Brandon Cartagena         SO Vista Ridge            10.85      11.23   2.3   2   
  9 Jeff Richmond             SR Northridge             10.65      13.21   2.3   1   
 
Event 82  Boys 200 Meter Dash 4A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 21.10  1998        Corky Stark, Rifle HS                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Jeff Richmond             SR Northridge             22.14      21.65Q  1.8  1 
  2 Malik McKinney            JR Mullen                 21.59      21.74Q  2.7  2 
  3 Trent Ireland             SR Broomfield             22.00      21.71Q  1.8  1 
  4 Derek Drake               SR Northridge             22.29      21.94Q  2.7  2 
  5 Jaylyn Mars               SO Mullen                 21.66      21.90Q  1.8  1 
  6 Dan Summers               SR Niwot                  22.45      22.06Q  2.7  2 
  7 Alex Gildon               SR ValorChristian         22.35      22.34q  2.7  2 
  8 Brandon Cartagena         SO Vista Ridge            22.04      22.38q  2.7  2 
  9 Mike Ortega               SR Wheat Ridge            22.44      22.41q  1.8  1 
 10 Aaron Hamilton            SR Mitchell               22.20      22.65   1.8  1 
 11 Demetrius Warren          SO Vista Ridge            22.62      22.70   2.7  2 
 12 Anthony Hamilton          SR Mitchell               22.37      22.72   1.8  1 
 13 Calvin Luster             SR Wasson                 22.50      22.93   1.8  1 
 14 Harrison Einspahr         JR Broomfield             22.53      23.02   1.8  1 
 -- Jamal Shields             JR T. Jefferson           22.67        DNS   2.7  2 
 -- Devonte Johnson           SR Denver South           22.67        DNS   1.8  1 
 -- Cyler Miles               JR Mullen                 22.09        DNS   2.7  2 
 -- Andrew Law                SR Ridge View             22.49        DNS   2.7  2 
 
Event 82  Boys 200 Meter Dash 4A
=====================================================================================
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 21.10  1998        Corky Stark, Rifle HS                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Malik McKinney            JR Mullen                 21.74      21.59   2.4  10   
  2 Alex Gildon               SR ValorChristian         22.34      21.95   2.4   8   
  3 Trent Ireland             SR Broomfield             21.71      21.99   2.4   7   
  4 Brandon Cartagena         SO Vista Ridge            22.38      22.36   2.4   6   
  5 Jaylyn Mars               SO Mullen                 21.90      22.45   2.4   5   
  6 Dan Summers               SR Niwot                  22.06      22.48   2.4   4   
  7 Derek Drake               SR Northridge             21.94      22.61   2.4   3   
  8 Mike Ortega               SR Wheat Ridge            22.41      22.73   2.4   2   
 -- Jeff Richmond             SR Northridge             21.65        DNS   2.4 
 
Event 83  Boys 400 Meter Dash 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 47.01  2007        Matt Butcher, Longmont HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Boris Berian              SR Widefield              47.37      47.99Q  2 
  2 Nolan Mayhew              SR Cheyenne Mtn.          47.86      48.02Q  1 
  3 Trent Ireland             SR Broomfield             48.68      48.83Q  1 
  4 Jimmy Sablan              SR ValorChristian         49.82      49.82Q  2 
  5 Logan Stout               JR PuebloCounty           49.73      49.71Q  1 
  6 Chris Sterling            SR Sierra                 49.53      50.69Q  2 
  7 Zach McCoy                SO Canon City             50.26      50.82q  1 
  8 Zack Krieger              SR Greeley Central        49.04      50.91q  2 
  9 Laquan Johnson            SR Widefield              50.71      51.04q  1 
 10 Josh Ehrmantraut          SR Longmont               49.76      51.42   2 
 11 Enrique Medina            SR Delta                  50.40      51.73   2 
 12 Dean Trott                SR Sierra                 50.89      51.79   1 
 13 Jordan Chavez             SO PuebloCounty           50.93      51.87   2 
 14 Brock Arnold              JR PuebloCentral          50.92      51.88   2 
 15 Chad Pasma                SR Niwot                  50.11      52.20   1 
 16 Vaughn Wingo              JR Harrison               50.37      52.87   2 
 17 Alex Inscoe               SO Golden                 50.97      53.97   1 
 -- Jamal Shields             JR T. Jefferson           49.58        DNS   1 
 
Event 83  Boys 400 Meter Dash 4A
================================================================================
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 47.01  2007        Matt Butcher, Longmont HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Boris Berian              SR Widefield              47.99      46.93R  10    4A Meet Record
  2 Nolan Mayhew              SR Cheyenne Mtn.          48.02      47.59    8   
  3 Trent Ireland             SR Broomfield             48.83      48.37    7   
  4 Zach McCoy                SO Canon City             50.82      48.94    6   
  5 Logan Stout               JR PuebloCounty           49.71      49.18    5   
  6 Jimmy Sablan              SR ValorChristian         49.82      49.38    4   
  7 Chris Sterling            SR Sierra                 50.69      49.99    3   
  8 Zack Krieger              SR Greeley Central        50.91      50.28    2   
  9 Laquan Johnson            SR Widefield              51.04      51.02    1   
 
Event 84  Boys 800 Meter Run 4A
================================================================================
    National: N 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens HS, CA    
  Colo. Prep: C 1:51.23  2001        James Hatch, Fairview HS                  
  State Meet: R 1:52.71  2006        Bobby Potrykus, Conifer HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boris Berian              SR Widefield            1:52.77    1:52.18R  10    4A Meet Record
  2 Nolan Mayhew              SR Cheyenne Mtn.        1:52.98    1:52.66R   8   
  3 Jake Fox                  SR Cheyenne Mtn.        1:55.76    1:56.00    7   
  4 Ben Williamson            SR Thompson Valley      1:57.82    1:56.66    6   
  5 Eric Shellhorn            SR Montrose             1:58.07    1:56.72    5   
  6 Chuck Zulanas             SR Cheyenne Mtn.        1:58.11    1:57.17    4   
  7 Jade Gale                 SR Falcon               1:57.55    1:57.62    3   
  8 Brandon Lange             SR Pueblo South         1:58.01    1:57.84    2   
  9 Jimmy Sablan              SR ValorChristian       1:57.22    1:58.03    1   
 10 Joe Mitchem               JR Broomfield           1:58.50    1:59.02  
 11 Douglas Hallenborg        SR Montrose             2:00.15    1:59.18  
 12 Quin Ralston              JR Coronado             1:59.45    1:59.51  
 13 Jeff Sperry               SR Steamboat Spgs.      1:58.27    1:59.80  
 14 James Sprague             SR Montezuma-Cortez     1:59.34    2:00.49  
 15 Austin Gunnarson          SO Silver Creek         1:59.47    2:00.71  
 16 Paul Acuna                SR Roosevelt            1:59.95    2:01.11  
 17 Daniel Lara               SO Thompson Valley      1:59.73    2:02.63  
 18 Postyn Smith              SR Cheyenne Mtn.        1:58.60    2:04.24  
 
Event 85  Boys 1600 Meter Run 4A
================================================================================
    National: N 3:59.51  2001        Alan Webb, South Lakes HS, VA             
  Colo. Prep: C 4:10.98  1981        Rich Martinez, Widefield HS               
  State Meet: R 4:12.61  2002        David Olson, Lewis-Palmer HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Cernoia           SR Pueblo West          4:14.68    4:17.06   10   
  2 Jake Fox                  SR Cheyenne Mtn.        4:21.11    4:18.80    8   
  3 Alfredo Lebron            JR Moffat Count         4:24.00    4:21.00    7   
  4 Eric Shellhorn            SR Montrose             4:23.47    4:22.82    6   
  5 Josh Davis                JR Lewis-Palmer         4:29.91    4:27.93    5   
  6 Quin Ralston              JR Coronado             4:31.08    4:29.34    4   
  7 Jesse Mathews             SR Coronado             4:31.89    4:30.41    3   
  8 Ben Williamson            SR Thompson Valley      4:29.86    4:30.82    2   
  9 Joe Maloney               SO Durango              4:26.03    4:31.31    1   
 10 Jak Hamilton              SR Evergreen            4:29.91    4:33.10  
 11 Spencer Wenck             SR Palmer Ridge         4:17.45    4:34.49  
 12 Gus Waneka                JR Thompson Valley      4:27.84    4:35.75  
 13 Brandon Lange             SR Pueblo South         4:30.19    4:35.95  
 14 Nick Harris               JR Niwot                4:32.35    4:36.25  
 15 Mitch Kasyon              SR Cheyenne Mtn.        4:29.21    4:37.15  
 16 Daniel Lara               SO Thompson Valley      4:30.03    4:37.80  
 17 Postyn Smith              SR Cheyenne Mtn.        4:30.80    4:44.09  
 18 Nick Taylor               JR D'Evelyn             4:30.86    4:51.65  
 
Event 86  Boys 3200 Meter Run 4A
================================================================================
    National: N 8:34.23  2008        German Fernandez, Riverbank HS, CA        
  Colo. Prep: C 9:05.89  2003        Brent Vaughn, Smoky Hill HS               
  State Meet: R 9:06.27  2008        Kevin Williams, D'Evelyn HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Michael Cernoia           SR Pueblo West          9:34.01    9:22.62   10   
  2 Jake Fox                  SR Cheyenne Mtn.        9:42.64    9:27.99    8   
  3 Spencer Wenck             SR Palmer Ridge         9:19.28    9:38.56    7   
  4 Alfredo Lebron            JR Moffat Count         9:35.48    9:39.37    6   
  5 Jesse Mathews             SR Coronado             9:56.41    9:46.30    5   
  6 Mitch Kasyon              SR Cheyenne Mtn.        9:48.37    9:51.09    4   
  7 Ludovic Funfrock          SR Cheyenne Mtn.       10:02.84    9:54.33    3   
  8 Postyn Smith              SR Cheyenne Mtn.       10:04.92    9:54.86    2   
  9 David Shearon             SR Battle Mtn.         10:04.89    9:57.42    1   
 10 Ben Forsee                JR Broomfield           9:56.20    9:58.02  
 11 Joe Maloney               SO Durango              9:57.58   10:00.96  
 12 Jordan Montera            SR Pueblo West         10:08.70   10:04.28  
 13 Josh Davis                JR Lewis-Palmer         9:53.07   10:04.73  
 14 Nick Harris               JR Niwot                9:57.43   10:10.05  
 15 Nick Kadlec               SR Silver Creek        10:04.55   10:10.11  
 16 Gus Waneka                JR Thompson Valley      9:43.41   10:13.29  
 17 Chandler Reid             SO Centaurus            9:59.05   10:22.71  
 18 Josiah Valenzuela         JR Mesa Ridge          10:06.70   10:44.20  
 
Event 87  Boys 110 Meter Hurdles 4A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH         
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 13.68  1998        Ricardo Moody, Harrison HS                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hunter Warwick            SR Palmer Ridge           14.84      14.60Q  2.5  1 
  2 Jared Blake               JR Durango                15.07      14.82Q  1.7  2 
  3 Seth Brown                JR Wasson                 15.10      14.90Q  2.5  1 
  4 Javonte Walker-Reese      SR Sierra                 14.84      15.05Q  1.7  2 
  5 Andre Young               JR Coronado               15.31      14.98Q  2.5  1 
  6 Josh Cogdill              JR Longmont               15.09      15.14Q  1.7  2 
  7 Alec Willard              SO Pueblo South           15.19      15.08q  2.5  1 
  8 Alec Comito               JR D'Evelyn               15.26      15.16q  1.7  2 
  9 Luke Engelhaupt           JR Sterling               15.28      15.38q  1.7  2 
 10 Collin Girardi            SR Palisade               15.36      15.40   2.5  1 
 11 Glenn Albright            SR Coronado               15.39      15.41   1.7  2 
 12 Scott Carter              JR Elizabeth              14.84      15.44   2.5  1 
 13 Steven Montgomery         SR Frederick              15.49      15.50   2.5  1 
 14 Peter Eisinger            SR Wheat Ridge            15.54      15.55   2.5  1 
 15 Viktor Baeza              SO Roosevelt              15.66      15.69   2.5  1  15.685
 16 Darrian Morgan            SO Vista Ridge            15.46      15.69   1.7  2  15.690
 17 Winn Howard               SO Palmer Ridge           15.58      15.82   1.7  2 
 18 Quinton Johnson           SR Vista Ridge            15.58      15.86   1.7  2 
 
Event 87  Boys 110 Meter Hurdles 4A
=====================================================================================
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH         
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 13.68  1998        Ricardo Moody, Harrison HS                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Hunter Warwick            SR Palmer Ridge           14.60      14.47  -0.8  10   
  2 Jared Blake               JR Durango                14.82      14.93  -0.8   8   
  3 Javonte Walker-Reese      SR Sierra                 15.05      14.94  -0.8   7   
  4 Alec Comito               JR D'Evelyn               15.16      14.98  -0.8   6   
  5 Alec Willard              SO Pueblo South           15.08      15.08  -0.8   5   
  6 Josh Cogdill              JR Longmont               15.14      15.29  -0.8   4   
  7 Andre Young               JR Coronado               14.98      15.34  -0.8   3   
  8 Seth Brown                JR Wasson                 14.90      15.39  -0.8   2   
  9 Luke Engelhaupt           JR Sterling               15.38      15.47  -0.8   1   
 
Event 88  Boys 300 Meter Hurdles 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 36.81  2010        Trevor Brown, Wasson HS                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hunter Warwick            SR Palmer Ridge           39.10      38.64Q  2 
  2 Andre Young               JR Coronado               39.58      39.10Q  1 
  3 Jared Blake               JR Durango                39.86      39.49Q  2  39.485
  4 Ryan Buchanan             SR Glenwood Spgs.         40.12      39.49Q  1  39.487
  5 Braden Hitchcock          JR Longmont               40.24      39.54Q  2 
  6 Seth Brown                JR Wasson                 39.45      39.61Q  1 
  7 Winn Howard               SO Palmer Ridge           40.28      39.62q  1 
  8 Alec Comito               JR D'Evelyn               40.53      39.63q  1 
  9 Josh Cogdill              JR Longmont               40.25      39.76q  1 
 10 Josh Mielke               JR Thompson Valley        40.13      39.84   2 
 11 Glenn Albright            SR Coronado               40.08      39.88   1 
 12 Javonte Walker-Reese      SR Sierra                 40.02      40.02   2 
 13 Darrian Morgan            SO Vista Ridge            40.53      40.84   1 
 14 Bryce Johnson             SO Mesa Ridge             40.68      40.96   2 
 15 Chris Cutcher             SO Mesa Ridge             40.41      41.32   2 
 16 Sean Dunn                 SR Palisade               40.57      41.45   2 
 17 Peter Eisinger            SR Wheat Ridge            41.18      41.54   1 
 18 Michael Ellsworth         SR Discovery Canyon       40.51      41.56   2 
 
Event 88  Boys 300 Meter Hurdles 4A
================================================================================
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 36.81  2010        Trevor Brown, Wasson HS                     
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hunter Warwick            SR Palmer Ridge           38.64      38.20   10   
  2 Ryan Buchanan             SR Glenwood Spgs.         39.49      39.10    8   
  3 Braden Hitchcock          JR Longmont               39.54      39.40    7   
  4 Alec Comito               JR D'Evelyn               39.63      39.49    6   
  5 Jared Blake               JR Durango                39.49      39.60    5   
  6 Josh Cogdill              JR Longmont               39.76      39.81    4   
  7 Seth Brown                JR Wasson                 39.61      40.34    3   
  8 Winn Howard               SO Palmer Ridge           39.62      40.64    2   
  9 Andre Young               JR Coronado               39.10      42.37    1   
 
Event 89  Boys 4x100 Meter Relay 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 41.28  1997        Mullen HS                                   
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Valor Christian                                     43.11      42.56Q  2 
  2 Mitchell                                            42.89      42.95Q  1 
  3 Vista Ridge                                         42.82      42.62Q  2 
  4 Widefield                                           42.98      43.00Q  1 
  5 Niwot                                               43.13      43.04Q  2 
  6 Windsor                                             43.44      43.18Q  1 
  7 Thomas Jefferson                                    43.54      43.47q  2 
  8 Harrison                                            43.76      43.53q  2 
  9 Falcon                                              43.89      43.56q  2 
 10 Mullen                                              43.24      43.57   2 
 11 Pueblo South                                        43.97      43.73   2 
 12 Longmont                                            43.33      43.74   2 
 13 Wasson                                              43.49      43.80   1 
 14 Northridge                                          43.14      43.92   1 
 15 Mountain View                                       43.88      44.06   1 
 16 Broomfield                                          43.79      45.16   1 
 -- Palmer Ridge                                        43.98        DNF   1 
 -- Denver South                                        43.21        DNF   1 
 
Event 89  Boys 4x100 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 41.28  1997        Mullen HS                                   
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Mitchell                                            42.95      42.59   10   
  2 Valor Christian                                     42.56      42.69    8   
  3 Vista Ridge                                         42.62      42.74    7   
  4 Widefield                                           43.00      42.96    6   
  5 Windsor                                             43.18      43.19    5   
  6 Niwot                                               43.04      43.54    4   
  7 Thomas Jefferson                                    43.47      43.67    3   
  8 Harrison                                            43.53      43.83    2   
  9 Falcon                                              43.56      43.84    1   
 
Event 90  Boys 4x200 Meter Relay 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:26.03  2000        Mullen HS                                 
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Vista Ridge                                       1:29.55    1:29.11Q  2 
  2 Sierra                                            1:29.63    1:29.63Q  1 
  3 Valor Christian                                   1:28.71    1:29.65Q  2 
  4 Windsor                                           1:29.51    1:29.66Q  1 
  5 Mullen                                            1:29.51    1:29.73Q  1 
  6 Denver South                                      1:30.10    1:30.48Q  2 
  7 Widefield                                         1:29.87    1:30.45q  1 
  8 Longmont                                          1:30.53    1:31.10q  2 
  9 Northridge                                        1:29.52    1:31.27q  2 
 10 Glenwood Springs                                  1:31.09    1:31.42   2 
 11 Mountain View                                     1:30.97    1:31.75   1 
 12 Thomas Jefferson                                  1:31.26    1:32.15   1 
 13 Harrison                                          1:31.17    1:32.73   2 
 14 Niwot                                             1:31.69    1:32.97   2 
 15 Pueblo West                                       1:31.62    1:33.07   2 
 16 Broomfield                                        1:30.60    1:34.09   1 
 -- Montezuma-Cortez                                  1:31.70         DQ   1  Rule 5-10-10 -Zone 3
 -- Elizabeth                                         1:31.30         DQ   1  Rule 5-10-10 -Zone 1
 
Event 90  Boys 4x200 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:26.03  2000        Mullen HS                                 
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Vista Ridge                                       1:29.11    1:28.27   10   
  2 Windsor                                           1:29.66    1:29.34    8   
  3 Sierra                                            1:29.63    1:29.82    7   
  4 Denver South                                      1:30.48    1:30.37    6   
  5 Northridge                                        1:31.27    1:30.78    5   
  6 Longmont                                          1:31.10    1:30.86    4   
  7 Widefield                                         1:30.45    1:31.15    3   
  8 Mullen                                            1:29.73    1:31.28    2   
 -- Valor Christian                                   1:29.65        DNF  
 
Event 91  Boys 4x400 Meter Relay 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:17.87  2003        Alamosa HS                                
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Widefield                                         3:23.55    3:20.76Q  1 
  2 Longmont                                          3:24.18    3:22.57Q  2 
  3 Cheyenne Mountain                                 3:23.80    3:21.77Q  1 
  4 Mountain View                                     3:23.25    3:24.81Q  2 
  5 Sierra                                            3:28.00    3:24.85Q  2 
  6 Valor Christian                                   3:27.00    3:24.96Q  1 
  7 Glenwood Springs                                  3:27.41    3:25.38q  2 
  8 Niwot                                             3:28.55    3:26.24q  2 
  9 Greeley Central                                   3:28.08    3:26.82q  1 
 10 Montrose                                          3:27.03    3:27.08   2 
 11 Canon City                                        3:27.81    3:28.04   2 
 12 Pueblo County                                     3:27.55    3:28.19   1 
 13 Denver South                                      3:24.70    3:28.66   2 
 14 Falcon                                            3:27.69    3:30.28   1 
 15 Broomfield                                        3:25.48    3:30.53   1 
 16 Montezuma-Cortez                                  3:28.07    3:30.97   1 
 17 Pueblo West                                       3:28.27    3:31.35   2 
 18 Pueblo Central                                    3:28.62    3:36.56   1 
 
Event 91  Boys 4x400 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:17.87  2003        Alamosa HS                                
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Widefield                                         3:20.76    3:21.35   10   
  2 Longmont                                          3:22.57    3:22.74    8   
  3 Sierra                                            3:24.85    3:23.73    7   
  4 Valor Christian                                   3:24.96    3:24.96    6   
  5 Cheyenne Mountain                                 3:21.77    3:25.89    5   
  6 Glenwood Springs                                  3:25.38    3:26.18    4   
  7 Mountain View                                     3:24.81    3:26.35    3   
  8 Niwot                                             3:26.24    3:28.63    2   
  9 Greeley Central                                   3:26.82    3:30.18    1   
 
Event 92  Boys 4x800 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 7:33.48  2009        Warrington Central HS, PA                 
  Colo. Prep: C 7:45.10  2001        Smoky Hill HS                             
  State Meet: R 7:48.60  2006        D'Evelyn HS                               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cheyenne Mountain                                 7:54.55    7:58.05   10   
  2 Pueblo West                                       8:00.48    7:59.63    8   
  3 Thompson Valley                                   8:07.36    8:04.30    7   
  4 Broomfield                                        8:18.06    8:06.83    6   
  5 Moffat County                                     8:09.86    8:09.60    5   
  6 Glenwood Springs                                  8:18.00    8:16.94    4   
  7 Pueblo South                                      8:11.44    8:19.01    3   
  8 D'Evelyn                                          8:20.57    8:21.25    2   
  9 Mullen                                            8:21.52    8:24.42    1   
 10 Montrose                                          8:15.16    8:24.76  
 11 Falcon                                            8:18.68    8:25.43  
 12 Coronado                                          8:18.18    8:26.10  
 13 Niwot                                             8:22.91    8:26.93  
 14 Pueblo East                                       8:14.74    8:30.09  
 15 Mountain View                                     8:16.58    8:36.24  
 16 Valor Christian                                   8:24.18    8:49.66  
 17 Delta                                             8:20.22    9:22.67  
 -- Widefield                                         8:15.01         DQ   Rule 5-9
 
Event 93  Boys High Jump 4A
================================================================================
    National: N 7-05.75  2009        James White, Grandview HS, MO             
  Colo. Prep: C    7-04  1990        Matt Hemingway, Buena Vista HS            
  State Meet: R    6-10  1991        Tracy Heiman, Liberty HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trevor Evanson            SR Golden               6-09.00    6-08.00   10   
  2 Bobby Lebsock             SR Sterling             6-06.00    6-06.00    8   
  3 Mitchel Solomon           SR Erie                 6-05.50    6-05.00    7   
  4 Colt Sessions             FR Cheyenne Mtn.        6-03.00    6-04.00    6   
  5 Hector Dominguez          SR Roosevelt            6-02.00   J6-04.00    5   
  6 Kane Gunther              JR Palisade             6-04.00    6-03.00    4   
  7 Josh Cogdill              JR Longmont             6-05.00   J6-03.00    3   
  8 Robert Tye                JR Discovery Canyon     6-02.00    6-02.00    2   
  9 Avery Llewellyn           SR Durango              6-03.00   J6-02.00    1   
 11 Kyle Nachbar              SR Discovery Canyon     6-02.25   J6-02.00  
 11 Javonte Walker-Reese      SR Sierra               6-07.00   J6-02.00  
 12 TJ Frison                 SR Vista Ridge          6-02.00    6-00.00  
 12 Tony Carodine             JR Widefield            6-02.00    6-00.00  
 12 Josh Dyekman              SR Mnt. View            6-04.00    6-00.00  
 12 Dallas Hall               JR Windsor              6-02.00    6-00.00  
 -- David Young               JR Centaurus            6-02.00         NH  
 -- Quinn O'Neill             JR Evergreen            6-02.00         NH  
 -- Noah Gabel                SO Vista Ridge          6-02.00         NH  
 -- Winn Howard               SO Palmer Ridge         6-04.00         NH  
 -- Ethan Baier               JR Delta                6-02.00         NH  
 -- Turmon Battle             SR Denver South         6-04.00         NH  
 -- Jeremy Sabo               SR Eagle Valley         6-03.00         NH  
 -- Dylan Cunningham          JR Roosevelt            6-02.00         NH  
 -- Ben Shaum                 SR Lewis-Palmer         6-02.00        DNS  
 
Event 94  Boys Pole Vault 4A
================================================================================
    National: N 18-02.25  1999        Eric Eshbach, Orangefield HS, TX         
  Colo. Prep: C 17-07.50  1986        Pat Manson, Aurora Central HS            
  State Meet: R 15-08.50  2006        Sam Pierson, Pueblo South HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Steven Wacker             JR Longmont            13-07.50   14-06.00   10   
  2 Dillon Manzanares         JR Niwot               14-01.50   14-00.00    7.50
  2 Daniel Pierson            SR Pueblo South        14-03.00   14-00.00    7.50
  4 Mikal Mekhraliyev         SR Greeley Central     14-01.50  J14-00.00    6   
  5 Isaac Wilson              JR Broomfield          13-01.50   13-06.00    5   
  6 Truitt Parrish            SO Sterling            13-07.00  J13-06.00    4   
  7 Zach Guida                JR Battle Mtn.         13-01.00   13-00.00    1.20
  7 Samuel Estrella           JR Centaurus           12-07.50   13-00.00    1.20
  7 Levi Anderson             SR Conifer             12-09.00   13-00.00    1.20
  7 Derek Wing                JR Longmont            14-07.00   13-00.00    1.20
  7 Austin Woodworth          SR Eagle Valley        13-03.00   13-00.00    1.20
 12 Derek Stetson             SR Centaurus           12-07.50  J13-00.00  
 12 Tyler Flournoy            SR WoodlandPark        12-06.00  J13-00.00  
 12 Kaci Rex                  JR Discovery Canyon    13-06.00  J13-00.00  
 15 Tanner Starr              SO Roosevelt           12-07.00   12-06.00  
 15 William Richendifer       JR Sterling            12-07.00   12-06.00  
 17 Josh Semmler              SO Roosevelt           12-06.00   12-00.00  
 -- Thad Hocking              JR Discovery Canyon    13-06.00         NH  
 
Event 95  Boys Long Jump 4A
=====================================================================================
    National: N 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS, CA          
  Colo. Prep: C 24-07.50  1990        Chris Sanders, Montbello HS              
  State Meet: R    23-11  1992        Monte Fry, Sterling HS                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Aaron Khoury              JR Elizabeth           21-09.75   22-03.75   1.0  10   
  2 TJ Frison                 SR Vista Ridge         22-09.00   22-01.50   1.6   8   
  3 Ryan Schuler              SR Niwot               21-10.50   21-11.00   3.1   7   
  4 Chris Ashe                SR Widefield           22-05.00   21-09.50   2.1   6   
  5 Laquan Johnson            SR Widefield           22-03.50   21-08.50   2.2   5   
  6 Cyrus Norwood             SR Centaurus           22-01.00   21-07.50   1.9   4   
  7 Max Demby                 SR Montezuma-Cortez    22-00.75   21-03.50   2.9   3   
  8 Xavier Talton             JR Sterling            21-07.75   21-03.00   1.1   2   
  9 Braden Hitchcock          JR Longmont            21-06.50   21-01.50   2.1   1   
 10 DJ Hanes                  SO Wasson              22-01.00   20-10.25   1.9 
 11 Andre Lane                SO Evergreen           21-08.75   20-08.00   2.5 
 12 Will Carter               SR T. Jefferson        21-10.00   20-07.00   1.6 
 13 Jacob Molina              JR Windsor             21-03.50   20-05.25   2.3 
 14 Luke Yontz                JR Wheat Ridge         21-03.50   20-02.00   3.2 
 15 Rayshon Williams          JR Mullen              22-07.00   20-00.75   1.3 
 16 Ethan Baier               JR Delta               21-08.25   19-11.50   3.0 
 17 Austin Machen             SR Durango             21-04.00   19-09.00   2.6 
 18 Dante Dennis              SR Windsor             21-07.00   19-08.50   1.9 
 -- Christian Fournier        JR Discovery Canyon    21-05.00       FOUL       
 
Event 96  Boys Triple Jump 4A
=====================================================================================
    National: N 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA   
  Colo. Prep: C 51-00.25  1973        Victor White, Harrison HS                
  State Meet: R 49-07.25  1999        Chavous Nichols, Fountain-Ft Carson HS   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Tony Carodine             JR Widefield           46-08.00   47-05.50   1.9  10   
  2 Scott Carter              JR Elizabeth           45-11.75   46-11.50   2.3   8   
  3 Carzell Vickers           SR ValorChristian      45-11.00   45-05.25   2.4   7   
  4 Braden Hitchcock          JR Longmont            43-05.25   44-06.00  +0.0   6   
  5 Corey Miller              SR Fort Morgan         43-10.00   44-03.50   1.3   5   
  6 Austin Trahern            SR Canon City          43-04.25   44-01.00   1.4   4   
  7 Dominique Goins           SR Coronado            44-08.00   43-09.50   3.9   3   
  8 Jared Wilson              SR Falcon              43-04.00   43-09.00   2.4   2    2nd Best 43-08.0
  9 Ethan Baier               JR Delta               43-03.50  J43-09.00   2.7   1    2nd Best 42-06.0
 10 Matt Hausbeck             SR ValorChristian      43-10.75   43-01.00  -0.2 
 11 DJ Hanes                  SO Wasson              45-00.00   43-00.50   3.9 
 12 Laquan Johnson            SR Widefield           44-03.50   43-00.00   3.5 
 13 Alex Beardsley            SR Sterling            43-10.50   42-08.75   2.8 
 14 Aaron Khoury              JR Elizabeth           43-05.50   42-02.50   2.1 
 15 Timmy Reeder              JR Elizabeth           43-00.00   42-00.25   2.0 
 16 Andre Lane                SO Evergreen           43-04.50   41-09.00   1.9 
 17 Canyon Barry              SO Cheyenne Mtn.       43-00.00   41-08.50   3.0 
 18 Cory English              SR Montrose            43-06.00   41-03.50   1.9 
 -- Michael Seaman            JR Skyline             43-06.50       FOUL       
 
Event 97  Boys Shot Put 4A
================================================================================
    National: N    77-00  1979        Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX  
  Colo. Prep: C 71-03.25  2009        Mason Finley, Buena Vista HS             
  State Meet: R 60-04.75  1997        Carlos Tarin, Mullen HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richard Feltenberger      JR Skyline             54-01.50   52-09.50   10   
  2 Justin Reeding-Hansen     SR Longmont            53-02.75   50-09.75    8   
  3 Chad Montover             SR Glenwood Spgs.      51-10.00   50-06.00    7   
  4 Dylan Brant               JR Canon City          51-03.50   49-06.00    6   
  5 Adam Williams             SR Arvada              50-09.50   49-04.00    5   
  6 Garrett Spears            JR Moffat Count        48-02.00   47-11.00    4   
  7 Stanley Gilbert           SO ValorChristian      47-08.00   47-01.50    3   
  8 Ben Wooching              JR Silver Creek        50-05.00   46-09.50    2   
  9 Kendal Medina             JR Pueblo South        49-00.00   46-04.00    1   
 10 Robert Pace               JR Widefield           47-04.00   44-10.00  
 11 Brandon Tara              SR T. Jefferson        47-07.00   44-08.50  
 12 Arthur Flores             JR Mullen              48-09.50   44-03.50  
 13 Justin Music              JR Delta               47-03.50   44-00.25  
 14 Johnny Quintana           JR PuebloCentral       46-10.00   43-11.00  
 15 Phill Latimer             SR Broomfield          47-08.75   43-09.50  
 -- Justin LaBorde            JR Pueblo West         47-01.00       FOUL  
 -- Sean Dorrance             SR Elizabeth           48-06.50       FOUL  
 -- Peter Thavis              SR Evergreen           50-11.50        DNS  
 
Event 98  Boys Discus Throw 4A
================================================================================
    National: N 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado     
  Colo. Prep: C 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS               
  State Meet: R 183-11  1990        Ron Wach, Estes Park HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Andrew Dubiel             JR Vista Ridge           147-03     164-06   10   
  2 Justin Traxinger          SR Longmont              144-04     152-11    8   
  3 Brian Castellucci         SR Pueblo South          155-08     147-09    7   
  4 Tanner Smith              JR Palisade              151-01     145-07    6   
  5 Dylan Brant               JR Canon City            148-07     143-10    5   
  6 Adam Figurski             SR Vista Ridge           148-01     143-06    4   
  7 Miles Bergner             SO Longmont              152-02     142-01    3   
  8 Mike Arseneau             SR WoodlandPark          148-03     140-05    2   
  9 Trent Shaffer             SR Thompson Valley       152-10     139-04    1   
 10 Trevon Lewis              JR Wasson                148-02     138-07  
 11 Michael Boothe            SR Roosevelt             145-04     138-00  
 12 Samad Ferrell             JR Mitchell              145-03     137-06  
 13 James Roberts             JR Broomfield            143-07     136-04  
 14 Alex Kozan                JR ValorChristian        148-01     136-02  
 14 Chad Montover             SR Glenwood Spgs.        147-11     136-02  
 16 Zach Baxter               SR Northridge            153-01     135-02  
 17 Justin LaBorde            JR Pueblo West           148-02     126-04  
 18 Justin Reeding-Hansen     SR Longmont              146-06     113-01  
 
Event 101  Girls 100 Meter Dash 4A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 11.34  2004        Ashley Owens, Liberty HS                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 MaryBeth Sant             SO ValorChristian         12.05      11.99Q  2.0  1 
  2 Christine Scott           JR Mullen                 11.85      12.11Q  2.0  2 
  3 Brandi Schneweis          SR Palmer Ridge           12.39      12.50Q  2.0  2  12.496
  4 Kadeshia Rose             SR Mesa Ridge             12.16     J12.50Q  2.0  1  12.503
  5 Vanessa Gillespie         JR T. Jefferson           12.35      12.55Q  2.0  2 
  6 Patrice Harris            SR Wasson                 12.46      12.74Q  2.0  1 
  7 Abby Simpson              SO PuebloCounty           12.65      12.69q  2.0  2 
  8 Roya Burton               SO Air Academy            12.71      12.76q  2.0  2 
  9 Liya Scott                JR Coronado               12.62      12.85q  2.0  1 
 10 Mackenzie Comstock        JR Green Mnt.             12.85      12.92   2.0  1 
 11 Mary Schwappach           JR Mullen                 12.89      12.93   2.0  1 
 12 Kacey Uhlenbrock          SO Mnt. View              12.89      12.95   2.0  2 
 13 Megan Hannafious          JR PuebloCounty           12.79      12.96   2.0  2 
 14 Faleesa Jeffrey           SR Sierra                 12.76      13.00   2.0  1 
 15 Porche Parnell            SR Wasson                 12.73      13.14   2.0  1 
 16 Courtney Tibbetts         SO Cheyenne Mtn.          12.81      13.27   2.0  2 
 
Event 101  Girls 100 Meter Dash 4A
=====================================================================================
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 11.34  2004        Ashley Owens, Liberty HS                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Christine Scott           JR Mullen                 12.11      12.00  -1.5  10   
  2 MaryBeth Sant             SO ValorChristian         11.99      12.07  -1.5   8   
  3 Kadeshia Rose             SR Mesa Ridge             12.50      12.08  -1.5   7   
  4 Vanessa Gillespie         JR T. Jefferson           12.55      12.45  -1.5   6   
  5 Brandi Schneweis          SR Palmer Ridge           12.50      12.46  -1.5   5   
  6 Abby Simpson              SO PuebloCounty           12.69      12.68  -1.5   4   
  7 Patrice Harris            SR Wasson                 12.74      12.75  -1.5   3   
  8 Roya Burton               SO Air Academy            12.76      12.79  -1.5   2   
  9 Liya Scott                JR Coronado               12.85      12.87  -1.5   1   
 
Event 102  Girls 200 Meter Dash 4A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 23.42  2004        Ashley Owens, Liberty HS                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Christine Scott           JR Mullen                 24.22      24.91Q  2.8  2 
  2 MaryBeth Sant             SO ValorChristian         24.95      25.13Q  1.2  1 
  3 G'Naya Stewart            JR Pueblo West            25.65      25.52Q  1.2  1  25.512
  4 Abby Simpson              SO PuebloCounty           25.63      25.72Q  2.8  2 
  5 Kadeshia Rose             SR Mesa Ridge             25.23      25.52Q  1.2  1  25.516
  6 Allison Aafedt            JR Evergreen              26.11      25.79Q  2.8  2 
  7 Faleesa Jeffrey           SR Sierra                 25.52      25.86q  2.8  2 
  8 Brandi Schneweis          SR Palmer Ridge           25.88      25.88q  2.8  2 
  9 Jolie Dubois              SR Glenwood Spgs.         26.11      25.94q  1.2  1 
 10 Megan Ryan                JR Cheyenne Mtn.          26.25      26.19   1.2  1 
 11 Payton Miller             FR Wheat Ridge            25.85      26.24   1.2  1 
 12 Kait Boisnard             SR Wheat Ridge            26.25      26.48   2.8  2  26.471
 13 Tiana Reed                SR Sierra                 25.96      26.48   2.8  2  26.479
 14 Patrice Harris            SR Wasson                 25.97      26.69   1.2  1 
 15 Deandra Elcock            SO Skyline                26.35      26.98   1.2  1 
 -- Bekah Rogerson            JR Vista Ridge            26.33        DNS   2.8  2 
 -- Taylor Klein              FR Mullen                 26.27        DNS   2.8  2 
 -- Porche Parnell            SR Wasson                 26.27        DNS   1.2  1 
 
Event 102  Girls 200 Meter Dash 4A
=====================================================================================
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 23.42  2004        Ashley Owens, Liberty HS                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Christine Scott           JR Mullen                 24.91      24.17   3.5  10   
  2 Kadeshia Rose             SR Mesa Ridge             25.52      24.62   3.5   8   
  3 MaryBeth Sant             SO ValorChristian         25.13      24.82   3.5   7   
  4 G'Naya Stewart            JR Pueblo West            25.52      25.27   3.5   6   
  5 Abby Simpson              SO PuebloCounty           25.72      25.37   3.5   5   
  6 Brandi Schneweis          SR Palmer Ridge           25.88      25.43   3.5   4   
  7 Faleesa Jeffrey           SR Sierra                 25.86      25.56   3.5   3   
  8 Allison Aafedt            JR Evergreen              25.79      25.65   3.5   2   
  9 Jolie Dubois              SR Glenwood Spgs.         25.94      25.86   3.5   1   
 
Event 103  Girls 400 Meter Dash 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 55.05  2010        Samantha Kee, Longmont HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kadeshia Rose             SR Mesa Ridge             57.83      57.85Q  1 
  2 G'Naya Stewart            JR Pueblo West            58.45      58.55Q  2 
  3 Payton Miller             FR Wheat Ridge            58.47      57.95Q  1 
  4 Kelsey Traxinger          JR Niwot                  58.25      58.59Q  2 
  5 Madeline Anderson         SR Erie                   57.96      58.83Q  1 
  6 Megan Hannafious          JR PuebloCounty           59.12      59.77Q  2 
  7 Christine Conley          SO Canon City             58.74      59.51q  1 
  8 Kait Boisnard             SR Wheat Ridge            59.56      59.96q  1 
  9 Moriah Zachary            SO Mnt. View              57.75      60.03q  2 
 10 Abby Simpson              SO PuebloCounty           59.13      60.05   1 
 11 Megan Ryan                JR Cheyenne Mtn.          60.00      60.33   2 
 12 Molly McDonald            JR Green Mnt.             59.62      60.57   2 
 13 Molly Walton              SR Conifer                60.17      60.89   1 
 14 Haley Placke              SO Roosevelt              58.76      60.98   2 
 15 Paige Locke               SR Sterling               59.71      61.16   2 
 16 Deja Matlock              SO Falcon                 59.82      61.41   1 
 17 Tiana Reed                SR Sierra                 59.97      61.86   1 
 -- Amanda Diaz               SO Mullen                 60.13        DNS   2 
 
Event 103  Girls 400 Meter Dash 4A
================================================================================
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 55.05  2010        Samantha Kee, Longmont HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kadeshia Rose             SR Mesa Ridge             57.85      55.63   10   
  2 Payton Miller             FR Wheat Ridge            57.95      56.16    8   
  3 G'Naya Stewart            JR Pueblo West            58.55      56.46    7   
  4 Megan Hannafious          JR PuebloCounty           59.77      57.13    6   
  5 Kelsey Traxinger          JR Niwot                  58.59      57.23    5   
  6 Madeline Anderson         SR Erie                   58.83      58.36    4   
  7 Christine Conley          SO Canon City             59.51      58.40    3   
  8 Moriah Zachary            SO Mnt. View              60.03      58.85    2   
  9 Kait Boisnard             SR Wheat Ridge            59.96      59.99    1   
 
Event 104  Girls 800 Meter Run 4A
================================================================================
    National: N 2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area HS, PA        
  Colo. Prep: C 2:07.53  1996        Tara Mendozza, Eaglecrest HS              
  State Meet: R 2:10.12  2009        Samantha Thompson, Sierra HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beth Luckel               SR Vista Ridge          2:18.75    2:14.13   10   
  2 Karina Ernst              JR Thompson Valley      2:12.94    2:14.58    8   
  3 Kelsey Traxinger          JR Niwot                2:20.22    2:16.79    7   
  4 Dana Shellhorn            SO Montrose             2:20.76    2:17.52    6   
  5 Heather Bates             SO Discovery Canyon     2:18.50    2:17.56    5   
  6 Greta Sloan               FR Cheyenne Mtn.        2:20.71    2:17.78    4   
  7 Becca Herd                SR Cheyenne Mtn.        2:20.81    2:18.37    3   
  8 Elise Cranny              FR Niwot                2:22.03    2:19.20    2   
  9 Amanda Diaz               SO Mullen               2:20.73    2:20.13    1   
 10 Erin Dobey                JR Evergreen            2:22.20    2:20.23  
 11 Sam Skold                 SO Evergreen            2:21.62    2:20.58  
 12 Stephanie Wickstrom       JR Windsor              2:20.79    2:21.06  
 13 Caroline Braun            JR Mullen               2:21.92    2:22.55  
 14 Makenzie Urban            SO Frederick            2:22.07    2:23.27  
 15 Taylor Lopez-Cepero       SO Pueblo South         2:21.85    2:25.11  
 16 Mackenzie Eberhart        SR Erie                 2:22.34    2:26.21  
 17 Amanda Stoudt             JR Mitchell             2:22.24    2:26.81  
 18 Sydney Scott              JR Denver South         2:18.98    2:32.87  
 
Event 105  Girls 1600 Meter Run 4A
================================================================================
    National: N 4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine Woodbridge HS, C
  Colo. Prep: C 4:49.86  1991        Melody Fairchild, Boulder HS              
  State Meet: R 4:54.59  2009        Laura Tremblay, Thompson Valley HS        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karina Ernst              JR Thompson Valley      4:58.91    5:02.60   10   
  2 Heather Bates             SO Discovery Canyon     5:12.88    5:08.90    8   
  3 Sydney Scott              JR Denver South         5:11.43    5:14.84    7   
  4 Maddy Jourgensen          SR Moffat Count         5:19.85    5:16.09    6   
  5 Greta Sloan               FR Cheyenne Mtn.        5:20.19    5:16.60    5   
  6 Elise Cranny              FR Niwot                5:14.59    5:17.62    4   
  7 Becca Herd                SR Cheyenne Mtn.        5:25.75    5:19.73    3   
  8 Erin Dobey                JR Evergreen            5:25.72    5:21.20    2   
  9 Allie Morgan              JR Discovery Canyon     5:25.97    5:21.37    1   
 10 Samantha Skold            SO Evergreen            5:21.09    5:22.03  
 11 Allison Parks             SR Greeley Central      5:15.55    5:22.29  
 12 Amelia Evans              JR Air Academy          5:25.63    5:23.89  
 13 Victoria Eagen            JR Golden               5:25.79    5:27.94  
 14 Tess Skoe                 SO Montrose             5:25.49    5:28.83  
 15 Kat Killingsworth         JR Green Mnt.           5:26.01    5:29.98  
 16 Mattie Jesmain            JR Pueblo West          5:24.16    5:30.22  
 17 Jessica Kleven            FR Pueblo South         5:24.17    5:30.62  
 18 Maura O'Brien             JR Evergreen            5:20.82    5:42.41  
 
Event 106  Girls 3200 Meter Run 4A
================================================================================
    National: N  9:48.59  1996        Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA 
  Colo. Prep: C 10:21.37  1991        Melody Fairchild, Boulder HS             
  State Meet: R 10:40.66  2006        Katie Vannatta, Ralston Valley HS        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Heather Bates             SO Discovery Canyon    11:17.04   10:57.79   10   
  2 Sydney Scott              JR Denver South        11:06.97   11:03.65    8   
  3 Maddy Jourgensen          SR Moffat Count        11:35.75   11:15.22    7   
  4 Allie Morgan              JR Discovery Canyon    11:31.93   11:21.98    6   
  5 Allison Parks             SR Greeley Central     11:06.07   11:28.21    5   
  6 Amelia Evans              JR Air Academy         11:35.89   11:35.23    4   
  7 Danielle Grossman         SR Cheyenne Mtn.       11:44.85   11:38.58    3   
  8 Mattie Jesmain            JR Pueblo West         11:41.17   11:39.79    2   
  9 Bryn Haebe                SR Evergreen           11:40.94   11:42.87    1   
 10 Amelia Ortiz              SR Battle Mtn.         11:47.71   11:47.29  
 11 Alicia Randall            SR Thompson Valley     11:56.75   11:53.44  
 12 Jessica Kleven            FR Pueblo South        11:44.79   11:54.09  
 13 Kat Killingsworth         JR Green Mnt.          11:46.86   11:57.98  
 14 Mecedes Davila            SR Greeley Central     11:54.81   11:59.70  
 15 McKayla Gray              JR Mnt. View           11:52.84   12:01.51  
 16 Josie Warren              SO D'Evelyn            11:57.56   12:04.81  
 17 Maura O'Brien             JR Evergreen           11:52.54   12:34.87  
 -- Samantha Skold            SO Evergreen           11:48.81        DNS  
 
Event 107  Girls 100 Meter Hurdles 4A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 13.61  2005        Kira Robinson, Mullen HS                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Annie Kunz                SR Wheat Ridge            14.15      14.17Q  1.7  2 
  2 Kenzie Krause             SR Roosevelt              15.84      15.47Q  3.0  1 
  3 Taylor Klein              FR Mullen                 15.69      15.32Q  1.7  2 
  4 Madi Goodstein            JR Glenwood Spgs.         16.01      15.54Q  3.0  1 
  5 Molly McDonald            JR Green Mnt.             15.53      15.56Q  3.0  1 
  6 Janine Beckie             JR ValorChristian         15.81      15.92Q  1.7  2 
  7 Andrea Tuck               JR Canon City             15.48      15.72q  3.0  1 
  8 Deandra Elcock            SO Skyline                16.75      15.93q  3.0  1 
  9 Sarah Morgan              SR D'Evelyn               16.05      15.98q  1.7  2 
 10 Karri Cote-Hook           SR Canon City             16.32      16.18   1.7  2 
 11 Hannah Eining             SO Roosevelt              16.61      16.41   1.7  2 
 12 Molly Klotz               FR Longmont               16.41      16.46   3.0  1 
 13 Nadine Kirk               SR Palmer Ridge           16.15      16.74   1.7  2 
 14 Carrie Johnson            SR Cheyenne Mtn.          16.27      16.81   3.0  1 
 15 Katie Croell              SO Broomfield             16.46      16.85   3.0  1 
 16 Gabrielle Ruddick         SO WoodlandPark           16.33      17.11   1.7  2 
 17 Desiree Harvey            JR Palmer Ridge           16.30      17.32   3.0  1 
 -- Maegan Leider             JR Green Mnt.             16.73        DNS   1.7  2 
 
Event 107  Girls 100 Meter Hurdles 4A
=====================================================================================
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 13.61  2005        Kira Robinson, Mullen HS                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Annie Kunz                SR Wheat Ridge            14.17      14.09  -1.0  10   
  2 Madi Goodstein            JR Glenwood Spgs.         15.54      15.32  -1.0   8   
  3 Taylor Klein              FR Mullen                 15.32      15.50  -1.0   7   
  4 Andrea Tuck               JR Canon City             15.72      15.52  -1.0   6   
  5 Molly McDonald            JR Green Mnt.             15.56      15.74  -1.0   5   
  6 Kenzie Krause             SR Roosevelt              15.47      15.97  -1.0   4   
  7 Deandra Elcock            SO Skyline                15.93      16.10  -1.0   3   
  8 Janine Beckie             JR ValorChristian         15.92      16.43  -1.0   2   
  9 Sarah Morgan              SR D'Evelyn               15.98      16.53  -1.0   1   
 
Event 108  Girls 300 Meter Hurdles 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 43.59  2004        Melecia Lewis, Ranum HS                     
  State Meet: R 43.59  2010        Kita Alvares, Cheyenne Mountain HS          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Annie Kunz                SR Wheat Ridge            43.78    R 42.34Q  2  4A Meet Record
  2 Taylor Klein              FR Mullen                 44.09      44.37Q  1 
  3 Madi Goodstein            JR Glenwood Spgs.         46.66      45.13Q  1 
  4 Veda Magagna              SR Broomfield             46.00      45.49Q  2 
  5 Molly Klotz               FR Longmont               45.99      46.01Q  1 
  6 Janine Beckie             JR ValorChristian         46.04      46.38Q  2 
  7 Kenzie Krause             SR Roosevelt              47.26      46.63q  1 
  8 Katie Croell              SO Broomfield             46.66      46.70q  1 
  9 Kymara Williams           SO Greeley Central        47.47      47.17q  2 
 10 Sarah Morgan              SR D'Evelyn               47.53      47.26   2 
 11 Porche Parnell            SR Wasson                 47.63      47.29   1 
 12 Molly McDonald            JR Green Mnt.             47.88      47.41   1 
 13 Karri Cote-Hook           SR Canon City             47.15      47.79   2 
 14 Isabelle Courtois         JR Battle Mtn.            48.17      48.05   1 
 15 Nadine Kirk               SR Palmer Ridge           48.14      48.67   2 
 16 Kelsey Whipple            FR Fort Morgan            48.10      48.96   2 
 17 Kristy Moore              SR Glenwood Spgs.         47.22      49.85   1 
 -- Maegan Leider             JR Green Mnt.             47.19        DNS   2 
 
Event 108  Girls 300 Meter Hurdles 4A
================================================================================
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 43.59  2004        Melecia Lewis, Ranum HS                     
  State Meet: R 43.59  2010        Kita Alvares, Cheyenne Mountain HS          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Annie Kunz                SR Wheat Ridge            42.34      43.30R  10    Prelim Record
  2 Taylor Klein              FR Mullen                 44.37      44.61    8   
  3 Madi Goodstein            JR Glenwood Spgs.         45.13      46.08    7   
  4 Molly Klotz               FR Longmont               46.01      46.73    6   
  5 Veda Magagna              SR Broomfield             45.49      46.80    5   
  6 Janine Beckie             JR ValorChristian         46.38      47.49    4   
  7 Katie Croell              SO Broomfield             46.70      48.13    3   
  8 Kenzie Krause             SR Roosevelt              46.63      48.80    2   
  9 Kymara Williams           SO Greeley Central        47.17      53.87    1   
 
Event 109  Girls 4x100 Meter Relay 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 48.38  2003        Niwot HS                                    
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mullen                                              49.31      48.63Q  2 
  2 Valor Christian                                     49.54      49.28Q  1 
  3 Glenwood Springs                                    50.25      49.38Q  2 
  4 Mesa Ridge                                          50.00      49.91Q  1 
  5 Sand Creek                                          50.86      49.71Q  2 
  6 Mountain View                                       50.12      50.00Q  1 
  7 Wasson                                              50.08      50.08q  2 
  8 Canon City                                          50.03      50.13q  2 
  9 Vista Ridge                                         50.61      50.40q  2 
 10 Evergreen                                           50.51      50.54   1 
 11 Longmont                                            50.51      50.70   1 
 12 Coronado                                            50.10      50.77   1 
 13 Erie                                                51.29      51.16   1 
 14 Pueblo South                                        50.23      51.35   2 
 15 Pueblo West                                         50.89      51.43   1 
 16 Green Mountain                                      50.96      51.64   2 
 17 Discovery Canyon                                    50.93      52.47   1 
 18 Cheyenne Mountain                                   51.27      54.22   2 
 
Event 109  Girls 4x100 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 48.38  2003        Niwot HS                                    
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Mullen                                              48.63      48.68   10   
  2 Valor Christian                                     49.28      48.89    8   
  3 Mesa Ridge                                          49.91      49.96    7   
  4 Canon City                                          50.13      50.30    6   
  5 Sand Creek                                          49.71      50.34    5   
  6 Mountain View                                       50.00      50.40    4   
  7 Glenwood Springs                                    49.38      50.55    3   
  8 Wasson                                              50.08      50.93    2   
 -- Vista Ridge                                         50.40         DQ   Rule 5-10-10 Zone 1
 
Event 110  Girls 4x200 Meter Relay 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:41.28  2006        Cherokee Trail HS                         
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mullen                                            1:44.62    1:43.59Q  1 
  2 Glenwood Springs                                  1:43.76    1:46.56Q  2 
  3 Palmer Ridge                                      1:46.63    1:46.63Q  2 
  4 Sand Creek                                        1:47.17    1:47.60Q  1 
  5 Mountain View                                     1:45.27    1:46.73Q  2 
  6 Battle Mountain                                   1:48.88    1:48.03Q  1 
  7 Coronado                                          1:47.92    1:47.95q  2 
  8 Vista Ridge                                       1:46.28    1:48.23q  2 
  9 Thompson Valley                                   1:48.38    1:48.45q  2 
 10 Longmont                                          1:45.63    1:48.59   1 
 11 Erie                                              1:48.03    1:49.68   1 
 12 Centaurus                                         1:48.46    1:50.14   2 
 13 Green Mountain                                    1:48.30    1:51.10   1 
 14 Pueblo West                                       1:44.93    1:52.61   2 
 15 Wheat Ridge                                       1:46.19    1:52.88   1 
 16 Niwot                                             1:47.70    1:54.98   1 
 17 Cheyenne Mountain                                 1:47.99    1:59.97   2 
 -- Pueblo South                                      1:44.70         DQ   1  Rule 5-10-10 (Zone2)
 
Event 110  Girls 4x200 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:41.28  2006        Cherokee Trail HS                         
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Mullen                                            1:43.59    1:42.14   10   
  2 Glenwood Springs                                  1:46.56    1:44.67    8   
  3 Palmer Ridge                                      1:46.63    1:45.17    7   
  4 Mountain View                                     1:46.73    1:46.00    6   
  5 Sand Creek                                        1:47.60    1:46.21    5   
  6 Vista Ridge                                       1:48.23    1:47.64    4   
  7 Battle Mountain                                   1:48.03    1:48.01    3   
  8 Coronado                                          1:47.95    1:48.67    2   
  9 Thompson Valley                                   1:48.45    1:52.18    1   
 
Event 111  Girls 4x400 Meter Relay 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 3:50.74  2009        Thompson Valley HS                        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Glenwood Springs                                  3:59.92    3:59.34Q  2 
  2 Cheyenne Mountain                                 4:04.64    4:02.74Q  1 
  3 Wheat Ridge                                       4:06.73    3:59.93Q  2 
  4 Evergreen                                         4:05.69    4:05.04Q  1 
  5 Niwot                                             4:05.14    4:01.62Q  2 
  6 Longmont                                          4:06.08    4:05.74Q  1 
  7 Green Mountain                                    4:08.23    4:02.32q  2 
  8 Erie                                              4:06.69    4:03.86q  2 
  9 Vista Ridge                                       4:07.60    4:06.29q  1 
 10 Canon City                                        4:05.34    4:06.55   2 
 11 Greeley Central                                   4:08.98    4:07.93   2 
 12 Palmer Ridge                                      4:11.97    4:08.12   2 
 13 Thompson Valley                                   4:09.64    4:09.31   2 
 14 Pueblo West                                       4:05.10    4:10.26   1 
 15 Roosevelt                                         4:09.54    4:10.44   1 
 16 Mountain View                                     4:07.81    4:11.83   1 
 17 Battle Mountain                                   4:09.02    4:12.14   1 
 18 Broomfield                                        4:12.03    4:12.87   1 
 
Event 111  Girls 4x400 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 3:50.74  2009        Thompson Valley HS                        
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Glenwood Springs                                  3:59.34    3:57.74   10   
  2 Wheat Ridge                                       3:59.93    4:01.76    8   
  3 Niwot                                             4:01.62    4:01.94    7   
  4 Vista Ridge                                       4:06.29    4:04.00    6   
  5 Green Mountain                                    4:02.32    4:04.53    5   
  6 Cheyenne Mountain                                 4:02.74    4:04.93    4   
  7 Evergreen                                         4:05.04    4:06.48    3   
  8 Erie                                              4:03.86    4:07.08    2   
  9 Longmont                                          4:05.74    4:08.56    1   
 
Event 112  Girls 4x800 Meter Relay 4A
================================================================================
    National: N 8:50.41  2002        Brooklyn HS, Penn.                        
  Colo. Prep: C 9:00.07  2009        Thompson Valley HS                        
  State Meet: R 9:00.07  2009        Thompson Valley HS                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cheyenne Mountain                                 9:34.63    9:32.12   10   
  2 Evergreen                                         9:48.27    9:33.35    8   
  3 Niwot                                             9:43.37    9:39.02    7   
  4 Thompson Valley                                   9:50.94    9:39.70    6   
  5 Glenwood Springs                                  9:57.69    9:46.29    5   
  6 Discovery Canyon                                 10:08.89    9:51.41    4   
  7 Erie                                              9:45.16    9:51.71    3   
  8 Mullen                                            9:48.57    9:52.39    2   
  9 Battle Mountain                                   9:57.43   10:01.35    1   
 10 Montrose                                         10:04.83   10:02.17  
 11 Green Mountain                                    9:55.46   10:05.83  
 12 Pueblo West                                       9:49.94   10:07.32  
 13 D'Evelyn                                         10:10.17   10:09.42  
 14 Golden                                           10:06.79   10:10.73  
 15 Coronado                                         10:06.72   10:11.51  
 16 Durango                                          10:00.30   10:11.97  
 17 Vista Ridge                                       9:58.85   10:24.74  
 18 Greeley Central                                  10:09.79   10:33.52  
 
Event 113  Girls 800 Sprint Medley 4A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:47.07  2007        Thompson Valley HS                        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Pueblo West                                       1:48.79    1:50.60Q  2 
  2 Cheyenne Mountain                                 1:51.39    1:52.82Q  1 
  3 Sierra                                            1:50.89    1:51.26Q  2 
  4 Glenwood Springs                                  1:52.91    1:52.99Q  1 
  5 Mountain View                                     1:50.63    1:53.08Q  1 
  6 Frederick                                         1:53.02    1:54.53Q  2 
  7 Erie                                              1:51.35    1:53.25q  1 
  8 Centaurus                                         1:52.74    1:53.63q  1 
  9 Vista Ridge                                       1:49.74    1:53.70q  1 
 10 Niwot                                             1:51.56    1:54.77   2 
 11 Green Mountain                                    1:51.96    1:54.96   1 
 12 Pueblo County                                     1:51.71    1:55.02   1 
 13 Greeley Central                                   1:52.37    1:55.09   2 
 14 Roosevelt                                         1:51.50    1:55.43   2 
 15 Thompson Valley                                   1:50.85    1:56.57   2 
 16 Mullen                                            1:53.06    1:58.34   2 
 17 Wheat Ridge                                       1:53.11    2:03.96   1 
 -- Evergreen                                         1:52.38         FS   2 
 
Event 113  Girls 800 Sprint Medley 4A
================================================================================
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:47.07  2007        Thompson Valley HS                        
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Pueblo West                                       1:50.60    1:48.97   10   
  2 Cheyenne Mountain                                 1:52.82    1:49.80    8   
  3 Glenwood Springs                                  1:52.99    1:49.96    7   
  4 Centaurus                                         1:53.63    1:50.00    6   
  5 Sierra                                            1:51.26    1:50.04    5   
  6 Vista Ridge                                       1:53.70    1:50.56    4   
  7 Erie                                              1:53.25    1:50.90    3   
  8 Frederick                                         1:54.53    2:01.91    2   
 -- Mountain View                                     1:53.08         DQ   Rule 5-9
 
Event 114  Girls High Jump 4A
================================================================================
    National: N    6-04  2009        Toni Young, Del City HS, Okla.            
  Colo. Prep: C    6-01  1978        Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS           
  State Meet: R 5-08.25  1999        Jill Fadenrecht, Skyline HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Annie Kunz                SR Wheat Ridge          5-07.00    5-02.00   10   
  2 Gabrielle Ruddick         SO WoodlandPark         5-02.00    5-01.00    8   
  3 Tiffany Trimble           JR Roosevelt            5-02.00    5-00.00    6.50
  3 Michelle Owen             SR Montrose             5-00.00    5-00.00    6.50
  5 Jessi Macedo              JR Sand Creek           5-00.00   J5-00.00    5   
  6 Sierra Smith              SO Skyline              5-00.00   J5-00.00    4   
  7 Tyler Chrisman            SO Sterling             5-02.00   J5-00.00    3   
  8 Nicole Hulet              JR Erie                 5-03.00   J5-00.00    2   
  9 Courtney Olson            FR Palmer Ridge         5-00.00    4-10.00    0.20
  9 Megan Foster              SO Silver Creek         5-01.00    4-10.00    0.20
  9 Kileen Willis             SR Mnt. View            5-00.00    4-10.00    0.20
  9 Michala Gordon            SO Pueblo South         5-00.00    4-10.00    0.20
  9 Lindsey Kroboth           FR Thompson Valley      5-03.50    4-10.00    0.20
 14 Kaire Phelps              SR Evergreen            5-00.00   J4-10.00  
 14 Kellie Evans              SR Mesa Ridge           5-00.00   J4-10.00  
 -- Angelique Urenda          SO Pueblo South         5-02.00         NH  
 -- Justine Jenkinson         SO Air Academy          5-02.00         NH  
 -- Kelly Moore               SO Mullen               5-03.00         NH  
 -- Valerie Constein          FR Battle Mtn.          5-01.00         NH  
 -- Logan Carlson             FR Battle Mtn.          5-01.00         NH  
 -- Lauren Roberts            SR Moffat Count         5-00.00         NH  
 -- Jordan Florschuetz        SR Evergreen            5-00.00         NH  
 -- Rebecca Harris            FR Sand Creek           5-00.00        DNS  
 -- Loryn Kassie              JR Lewis-Palmer         5-00.00        DNS  
 
Event 115  Girls Pole Vault 4A
================================================================================
    National: N 14-01  2007        Tori Anthony, Palo Alto Castilleja CA       
  Colo. Prep: C 13-03  2008        Elizabeth Stover, Longmont HS               
  State Meet: R 13-03  2008        Elizabeth Stover, Longmont HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Addy Neibauer             SO Greeley Central     11-03.00   10-00.00   10   
  2 Alyson Foust              JR Greeley Central     10-01.00  J10-00.00    8   
  3 Amanda Belzer             SR Lewis-Palmer         9-06.00    9-06.00    6.50
  3 Samantha Bellah           JR Pueblo South        10-02.00    9-06.00    6.50
  5 Bailey Garton             JR Battle Mtn.          9-04.00   J9-06.00    5   
  6 Caitlin Searle            SR Lewis-Palmer         9-08.00   J9-06.00    4   
  7 Holly Shepherd            JR Discovery Canyon     9-02.00   J9-06.00    3   
  8 Katie Dishman             SO Centaurus            9-00.00   J9-06.00    2   
  9 Molly Childers            SO Battle Mtn.          9-06.00   J9-06.00    0.50
  9 Ana Huber                 SR WoodlandPark         9-06.00   J9-06.00    0.50
 11 Kendal Bergman            SR D'Evelyn             9-00.00    9-00.00  
 11 Lauren Degroot            SR Niwot                9-01.50    9-00.00  
 11 Emma Jacobs               JR Broomfield           9-01.00    9-00.00  
 11 Jade Vandersteen          SO Silver Creek         9-01.50    9-00.00  
 11 Taryn Lee                 JR Erie                 9-05.00    9-00.00  
 11 Megan Heidel              SR Silver Creek         9-07.00    9-00.00  
 17 Jacey Gordley             SR Mnt. View            9-00.00    8-06.00  
 -- Claire Mueller            JR ValorChristian      10-07.00         NH  
 -- LaRose Currie             FR Battle Mtn.          9-04.00         NH  
 
Event 116  Girls Long Jump 4A
=====================================================================================
    National: N 22-01.75  1976        Kathy McMillan, Hoke County HS, NC       
  Colo. Prep: C 21-00.75  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS             
  State Meet: R    20-03  2005        Griffin Matthew, Niwot HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Katie Lindenmuth          SR Thompson Valley     17-06.00   17-04.75   1.2  10   
  2 Lindsay Clark             JR Green Mnt.          17-09.75   17-00.00   1.9   8   
  3 Olevia Shafer             SR Palisade            17-04.50   16-10.25   1.2   7   
  4 Kelli Barris              JR Pueblo West         17-06.00   16-09.25   1.7   6   
  5 Rachael Jackson           JR Mesa Ridge          17-07.00   16-08.50   2.2   5   
  6 Deandra Elcock            SO Skyline             16-03.50   16-06.25  -0.7   4   
  7 Porche Parnell            SR Wasson              16-07.75   16-04.50   1.4   3   
  8 Lauren Roberts            SR Moffat Count        17-03.75   16-04.00   1.5   2   
  9 Emily Bennett             SR Elizabeth           17-03.50   16-02.50  +0.0   1   
 10 Kileen Willis             SR Mnt. View           16-04.50   16-02.25  +0.0 
 11 Mariah Yarbrough          SO Pueblo South        17-06.50   16-00.00   3.0 
 12 Tatianna Clanton          FR Coronado            16-04.00   15-09.75   0.2 
 13 Alison Mead               SR Cheyenne Mtn.       16-03.75   15-08.50   0.4 
 14 Patrice Harris            SR Wasson              16-05.50   15-05.25   1.0 
 15 Christine Conley          SO Canon City          17-02.25   14-09.00   1.6 
 -- Meaghan Jordan            JR Discovery Canyon    16-11.00       FOUL       
 -- Janine Beckie             JR ValorChristian      16-09.50        DNS   NWI 
 -- Jayma Martin              SO Pueblo South        16-11.50        DNS   NWI 
 
Event 117  Girls Triple Jump 4A
=====================================================================================
    National: N 44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling HS, TX         
  Colo. Prep: C 41-03.50  2006        Nyeisha Wright, Widefield HS             
  State Meet: R 41-03.50  2006        Nyeisha Wright, Widefield HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Annie Kunz                SR Wheat Ridge         37-03.25   38-02.00   2.0  10   
  2 Tambre Haddock            SR Longmont            35-10.50   37-00.50   2.0   8   
  3 Mackenzie Comstock        JR Green Mnt.          35-01.00   36-06.00   2.1   7   
  4 Kileen Willis             SR Mnt. View           35-04.00   35-10.00   1.8   6   
  5 Jordan Florschuetz        SR Evergreen           34-10.00   34-11.25   2.2   5   
  6 Abby Watson               FR Mnt. View           34-09.00   34-08.00   2.8   4   
  7 Andrea Tuck               JR Canon City          35-06.75   34-06.25   1.0   3   
  8 Shannon Monahan           SR D'Evelyn            34-05.25   34-05.00   2.0   2   
  9 Olevia Shafer             SR Palisade            36-08.00   34-03.00   1.8   1   
 10 Katie Roos                SR Elizabeth           34-06.00   33-07.50   3.0 
 11 Brita Salzmann            SR Wheat Ridge         34-04.00   33-04.50   0.9 
 12 Erin Stumbaugh            SR Mnt. View           34-07.00   33-04.00   2.8 
 13 Michelle Carbajal         FR Eagle Valley        35-08.50   33-03.50   1.5 
 14 Sarah Hughes              JR Broomfield          34-06.00   32-11.25   1.9 
 15 Rachael Jackson           JR Mesa Ridge          34-03.50   32-09.50   1.5 
 16 Kelli Barris              JR Pueblo West         34-07.00   32-02.50   1.9 
 -- Valerie Constein          FR Battle Mtn.         34-08.75       FOUL       
 -- Alexis Humann             JR Thompson Valley     34-07.00       FOUL       
 
Event 118  Girls Shot Put 4A
================================================================================
    National: N 54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak HS, TX          
  Colo. Prep: C    51-01  1994        Collinus Newsome, Denver South HS        
  State Meet: R    43-05  2009        Katie Kruger, Alamosa HS                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Megan Patterson           JR Pueblo South        47-09.75   45-11.75R  10    4A Meet Record
  2 Kiah Hicks                SR Falcon              41-06.00   41-01.50    8   
  3 Ashlee Utley              SR Windsor             40-00.50   39-09.75    7   
  4 Tyra Cruz                 SO Pueblo South        39-11.00   37-11.00    6   
  5 Krystel Martinez          SR PuebloCentennial    39-03.50   37-10.00    5   
  6 McKenzie Nelson-Beuhler   SO Glenwood Spgs.      35-04.50   37-01.50    4   
  7 Katelyn Davis             SO Widefield           36-07.00   36-11.75    3   
  8 Valerie Allman            SO Silver Creek        38-02.00   36-11.50    2   
  9 Laura Heaton              JR Montezuma-Cortez    37-04.50   36-10.00    1   
 10 Erin Michaelis            SR Broomfield          36-09.00   36-04.50  
 11 Allie Schneider           SO Fort Morgan         34-05.00   35-05.25  
 12 Whitney Barr              JR Evergreen           35-02.50   34-10.50  
 13 Bryanna Music             FR Delta               40-01.00   33-11.50  
 14 Rebecca Eidson            SO Roosevelt           34-04.00   33-11.00  
 15 Katrina Wagner            JR Greeley Central     36-09.75   33-10.00  
 16 Justus Reid               SO Arvada              34-04.50   32-00.25  
 17 Kaire Phelps              SR Evergreen           35-06.00   31-10.50  
 -- Shenique Washington       JR Harrison            37-06.00       FOUL  
 
Event 119  Girls Discus Throw 4A
================================================================================
    National: N 190-03  2009        Ana Jelmini, Shafter HS, CA                
  Colo. Prep: C 160-01  1994        Shelly Greathouse, Rocky Mountain HS       
  State Meet: R 144-11  1997        Cherie Griffin, Grand Jct. Central HS      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiah Hicks                SR Falcon                156-03     152-11R  10    4A Meet Record
  2 Krystel Martinez          SR PuebloCentennial      148-05     147-05R   8   
  3 Valerie Allman            SO Silver Creek          139-02     145-05R   7   
  4 Megan Patterson           JR Pueblo South          144-05     139-11    6   
  5 Ashlee Utley              SR Windsor               121-00     130-04    5   
  6 Ashley Lingo              JR Montezuma-Cortez      127-04     117-10    4   
  7 Caitlin Arnold            FR PuebloCentennial      113-07     115-11    3   
  8 Shenique Washington       JR Harrison              117-02     114-05    2   
  9 Marissa Rudd              JR Mesa Ridge            115-08     113-06    1   
 10 Katelyn Davis             SO Widefield             111-03     112-10  
 11 Alyssa Magalong           JR Mesa Ridge            113-09     112-02  
 12 Aimee Larrabee            SO ValorChristian        116-09     110-04  
 13 Raychele Rounds           SR Widefield             111-01     108-02  
 14 Hannah Erickson           SO WoodlandPark          112-08     104-00  
 15 Erin Michaelis            SR Broomfield            115-04      99-08  
 16 Savannah Hanson           SO Palisade              112-08      95-11  
 17 Katrina Wagner            JR Greeley Central       113-04      93-00  
 -- McKenzie Nelson-Beuhler   SO Glenwood Spgs.        112-02       FOUL 



Licensed to Colo. H.S. Act. Assoc.          HY-TEK's Meet Manager 5/21/2011 07:05 PM
                 COLORADO HIGH SCHOOL - 5/19/2011 to 5/21/2011                 
                       STATE TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS                       
                      Jefferson County Stadium, Lakewood   
 
Event 121  Boys 100 Meter Dash 5A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Raymond Bozmans           JR Fort Collins           10.55      10.57Q  1.0  2 
  2 Markesh Woodson           JR Fountain-Ft Crsn       10.62      10.65Q  2.1  1 
  3 Chaz Butler               JR Overland               10.77      10.58Q  1.0  2 
  4 Marcus Harris             SO Eaglecrest             10.62      10.76Q  2.1  1 
  5 Gavin McHenry             JR Chaparral              10.64      10.61Q  1.0  2 
  6 Brandon King              SR Douglas Coun           10.97      10.77Q  2.1  1 
  7 Enyinna Isiguzo           JR Geo. Washington        10.93      10.94q  1.0  2 
  8 Erik Gaytan               JR Chatfield              10.86      10.99q  2.1  1 
  9 Joey Scott                JR Cherokee Trail         10.88      11.03q  2.1  1 
 10 Walter Peterson           SR Arvada West            10.96      11.04   1.0  2 
 11 Solyde Bankston           SO Fountain-Ft Crsn       10.93      11.05   1.0  2 
 12 Nathan Noel               JR Doherty                10.96      11.07   2.1  1  11.072
 13 Bryce Adams               SR Rocky Mtn.             11.08     J11.07   1.0  2  11.073
 14 Jergen Sanford            JR Overland               10.96      11.10   2.1  1 
 15 Ben Meyer                 JR Fairview               11.12      11.12   2.1  1 
 16 Jake Strother             SR Pomona                 11.05      11.13   1.0  2 
 17 Antonio Goode             SR Fountain-Ft Crsn       10.97      11.17   1.0  2 
 -- Kordell Deffenbaugh       JR Montbello              11.00        DNS   2.1  1 
 
Event 121  Boys 100 Meter Dash 5A
=====================================================================================
    National: N 10.15  1990        Henry Neal, Greenville HS, TX               
  Colo. Prep: C 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
  State Meet: R 10.32  2007        Jeremy Rankin, Overland HS                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Markesh Woodson           JR Fountain-Ft Crsn       10.65      10.45   1.9  10   
  2 Gavin McHenry             JR Chaparral              10.61      10.57   1.9   8   
  3 Raymond Bozmans           JR Fort Collins           10.57      10.59   1.9   7   
  4 Chaz Butler               JR Overland               10.58      10.61   1.9   6   
  5 Erik Gaytan               JR Chatfield              10.99      10.76   1.9   5   
  6 Brandon King              SR Douglas Coun           10.77      10.80   1.9   4   
  7 Enyinna Isiguzo           JR Geo. Washington        10.94      10.98   1.9   3    10.972
  8 Joey Scott                JR Cherokee Trail         11.03      10.98   1.9   2    10.976
 -- Marcus Harris             SO Eaglecrest             10.76        DNS   1.9 
 
Event 122  Boys 200 Meter Dash 5A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Markesh Woodson           JR Fountain-Ft Crsn       21.45      21.39Q  3.4  1 
  2 Raymond Bozmans           JR Fort Collins           21.16      21.49Q  2.0  2 
  3 Gavin McHenry             JR Chaparral              21.21      21.46Q  3.4  1 
  4 Chaz Butler               JR Overland               22.04      21.53Q  2.0  2 
  5 Erik Gaytan               JR Chatfield              21.75      21.81Q  3.4  1 
  6 Enyinna Isiguzo           JR Geo. Washington        21.64      21.88Q  2.0  2 
  7 Nowlan Savage             SR Arapahoe               22.09      21.92q  3.4  1 
  8 Kordell Deffenbaugh       JR Montbello              21.90      22.03q  2.0  2 
  9 Brandon King              SR Douglas Coun           22.08      22.04q  3.4  1 
 10 Dominic Rufran            SR Palmer                 22.39      22.28   3.4  1 
 11 Glen Taylor               JR Grandview              22.10      22.37   2.0  2 
 12 Steffen Johnson           JR Rangeview              22.16      22.38   3.4  1 
 13 Jergen Sanford            JR Overland               22.20      22.65   2.0  2 
 14 Jacob Haas                SR Poudre                 22.19      22.70   3.4  1 
 15 Walter Peterson           SR Arvada West            22.10      22.78   2.0  2 
 16 Logan Jones               SR Loveland               22.36      23.06   2.0  2 
 -- Malcom Jones              SR Geo. Washington        21.73        DNS   3.4  1 
 -- Marcus Harris             SO Eaglecrest             21.50        DNS   2.0  2 
 
Event 122  Boys 200 Meter Dash 5A
=====================================================================================
    National: N 20.13  1985        Roy Martin, Dallas Roosevelt HS, TX         
  Colo. Prep: C 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
  State Meet: R 20.70  2005        Jeremy Dodson, George Washington HS         
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Markesh Woodson           JR Fountain-Ft Crsn       21.39      21.19   1.6  10   
  2 Raymond Bozmans           JR Fort Collins           21.49      21.43   1.6   8   
  3 Chaz Butler               JR Overland               21.53      21.55   1.6   7   
  4 Gavin McHenry             JR Chaparral              21.46      21.59   1.6   6   
  5 Erik Gaytan               JR Chatfield              21.81      21.81   1.6   5   
  6 Kordell Deffenbaugh       JR Montbello              22.03      21.96   1.6   4   
  7 Enyinna Isiguzo           JR Geo. Washington        21.88      22.05   1.6   3   
  8 Brandon King              SR Douglas Coun           22.04      22.17   1.6   2   
  9 Nowlan Savage             SR Arapahoe               21.92      22.33   1.6   1   
 
Event 123  Boys 400 Meter Dash 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kordell Deffenbaugh       JR Montbello              48.33      49.27Q  2 
  2 Erik Gaytan               JR Chatfield              48.94      49.41Q  1 
  3 Tanner Townsend           SO Castle View            50.33      49.35Q  2 
  4 Hugo Wester               SR Rampart                49.42      49.93Q  1 
  5 Ben Goodman               SO Palmer                 48.63      49.94Q  1  49.932
  6 Rex Quartarone            SR Boulder                49.18      49.94Q  2  49.940
  7 Jordan Medina             SO Rangeview              49.18      50.18q  2 
  8 TJ Dennis                 SR Pine Creek             50.11      50.31q  2 
  9 David Morales             FR Rocky Mtn.             49.80      50.34q  2 
 10 Jason Van De Weghe        SR Arapahoe               49.90      50.45   2 
 11 Jesse Dunn                JR Pomona                 49.78      50.56   1 
 12 Ryan Morningstar          SO ThunderRidge           50.40      50.67   1 
 13 Trent Feldt               JR Arapahoe               50.05      50.72   1 
 14 Isaac Vigil               SR Pomona                 50.06      50.73   2 
 15 Nate Sturges              SR Regis Boys             50.13      50.91   1 
 16 Lance Loken               JR Arapahoe               50.13      50.93   1 
 17 Quentin Riser             SR Fountain-Ft Crsn       49.98      51.14   1 
 -- Pedro Borunda             JR Grandview              50.38        DNS   2 
 
Event 123  Boys 400 Meter Dash 5A
================================================================================
    National: N 45.25  1993        Calvin Harrison, Salinas North HS, CA       
  Colo. Prep: C 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
  State Meet: R 46.23  2006        J.T. Scheuerman, Littleton HS               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Erik Gaytan               JR Chatfield              49.41      47.95   10   
  2 Kordell Deffenbaugh       JR Montbello              49.27      48.37    8   
  3 Ben Goodman               SO Palmer                 49.94      49.16    7   
  4 Tanner Townsend           SO Castle View            49.35      49.21    6   
  5 Rex Quartarone            SR Boulder                49.94      49.30    5   
  6 Hugo Wester               SR Rampart                49.93      49.84    4   
  7 Jordan Medina             SO Rangeview              50.18      49.92    3   
  8 TJ Dennis                 SR Pine Creek             50.31      50.57    2   
  9 David Morales             FR Rocky Mtn.             50.34      53.63    1   
 
Event 124  Boys 800 Meter Run 5A
================================================================================
    National: N 1:46.45  1996        Michael Granville, Bell Gardens HS, CA    
  Colo. Prep: C 1:51.23  2001        James Hatch, Fairview HS                  
  State Meet: R 1:51.88  2001        James Hatch, Fairview HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connor Winter             SR Arapahoe             1:53.33    1:53.23   10   
  2 Andrew Goodman            SR Palmer               1:55.56    1:53.33    8   
  3 Kirk Webb                 JR Monarch              1:54.00    1:53.44    7   
  4 Tanner Ruhl               JR Smoky Hill           1:58.30    1:54.68    6   
  5 Tyler Nelson              SR Highlands Ranch      1:57.90    1:55.92    5   
  6 Keifer Johnson            JR ThunderRidge         1:56.05    1:56.96    4   
  7 Colin Best                SR Highlands Ranch      1:57.82    1:57.13    3   
  8 Kori Hazel                SR Cherry Creek         1:56.34    1:57.38    2   
  9 William Kincaid           SR Columbine            1:58.41    1:57.55    1   
 10 Pablo Hoosier             SR Pine Creek           1:57.80    1:58.05  
 11 Carson Aberle             SR Arvada West          1:57.31    1:58.10  
 12 Nathan Purdue             SR Chaparral            1:56.17    1:59.71  
 13 Michael Warburton         SR Ponderosa            1:57.63    1:59.84  
 14 Deven Jones               SR Fountain-Ft Crsn     1:56.92    2:00.22  
 15 Kyle Krahenbuhl           SR Fairview             1:58.01    2:00.38  
 16 Jack Robb                 FR Littleton            1:58.06    2:03.45  
 17 Robin Butler              JR Poudre               1:57.59    2:05.39  
 18 Chris Ganem               SR Castle View          1:55.34    2:12.91  
 
Event 125  Boys 1600 Meter Run 5A
================================================================================
    National: N 3:59.51  2001        Alan Webb, South Lakes HS, VA             
  Colo. Prep: C 4:10.98  1981        Rich Martinez, Widefield HS               
  State Meet: R 4:10.98  1981        Rich Martinez, Widefield HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connor Winter             SR Arapahoe             4:11.50    4:19.74   10   
  2 Tyler Nelson              SR Highlands Ranch      4:20.11    4:20.29    8   
  3 Chris Ganem               SR Castle View          4:14.67    4:21.06    7   
  4 Keifer Johnson            JR ThunderRidge         4:18.99    4:22.75    6   
  5 Kirk Webb                 JR Monarch              4:18.53    4:22.94    5   
  6 Andrew Goodman            SR Palmer               4:23.15    4:25.13    4   
  7 William Kincaid           SR Columbine            4:20.21    4:25.16    3   
  8 Daniel Carney             JR Dakota Ridge         4:25.49    4:25.25    2   
  9 Kyle Ames                 JR Smoky Hill           4:26.14    4:25.85    1   
 10 Keagan Vargo              SR Chaparral            4:25.37    4:26.83  
 11 Jefferson Abbey           JR Fort Collins         4:25.47    4:27.89  
 12 Adam Hartman              JR Horizon              4:24.73    4:29.51  
 13 Marty Andrie              SR Smoky Hill           4:27.82    4:31.26  
 14 Griffin Hay               JR Fort Collins         4:26.27    4:31.99  
 15 Colin Best                SR Highlands Ranch      4:28.23    4:32.51  
 16 Ed Cleary                 JR Fossil Ridge         4:24.12    4:33.28  
 17 Tait Rutherford           JR Fort Collins         4:26.85    4:33.78  
 18 Christopher Davis         JR Arapahoe             4:26.14    4:59.06  
 
Event 126  Boys 3200 Meter Run 5A
================================================================================
    National: N 8:34.23  2008        German Fernandez, Riverbank HS, CA        
  Colo. Prep: C 9:05.89  2003        Brent Vaughn, Smoky Hill HS               
  State Meet: R 9:05.89  2003        Brent Vaughn, Smoky Hill HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connor Winter             SR Arapahoe             9:09.04    9:15.51   10   
  2 Keifer Johnson            JR ThunderRidge         9:30.26    9:18.24    8   
  3 William Kincaid           SR Columbine            9:16.46    9:18.33    7   
  4 Andrew Goodman            SR Palmer               9:37.93    9:29.36    6   
  5 Daniel Carney             JR Dakota Ridge         9:34.89    9:30.71    5   
  6 Tait Rutherford           JR Fort Collins         9:37.46    9:35.00    4   
  7 Griffin Hay               JR Fort Collins         9:44.00    9:36.86    3   
  8 Jackson Friesth           SR Monarch              9:49.22    9:46.32    2   
  9 Ed Cleary                 JR Fossil Ridge         9:54.16    9:47.99    1   
 10 Garret Lee                JR Heritage             9:54.74    9:54.91  
 11 Christopher Davis         JR Arapahoe             9:46.29    9:55.06  
 12 Alec Brudzinski           SO Cherry Creek         9:53.06    9:58.23  
 13 Brandon Williams          JR Bear Creek           9:53.00    9:58.56  
 14 John Patterson            JR Fort Collins         9:56.45   10:16.95  
 15 Mark Choate               SR Cherry Creek         9:49.88   10:20.76  
 16 Pierce Tews               SR ThunderRidge         9:55.01   10:20.86  
 17 Taylor Anders             JR Greeley West         9:52.64   10:25.23  
 -- Jefferson Abbey           JR Fort Collins         9:56.45        DNS  
 -- Keagan Vargo              SR Chaparral            9:34.90        DNS  
 
Event 127  Boys 110 Meter Hurdles 5A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH         
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 13.62  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Casey Young               SR Regis Boys             14.51      14.51Q  2.5  2 
  2 Casey Riggs               SR Loveland               14.54      14.58Q  2.2  1 
  3 Alex Jordan               SR Arapahoe               14.99      14.74Q  2.2  1 
  4 Nick Dalton               JR Bear Creek             15.15      14.77Q  2.5  2 
  5 Aaron Wallway             SR GJ Central             14.97      14.78Q  2.5  2 
  6 Jace Horak                JR Fossil Ridge           15.05      14.96Q  2.2  1 
  7 Dakota Leazer             SO Fountain-Ft Crsn       15.05      14.97q  2.5  2 
  8 Jesse Haas                SR Poudre                 15.04      15.00q  2.5  2 
  9 Brad Crowther             SO Columbine              15.05      15.03q  2.5  2  15.029
 10 Reginald Allison          SR Palmer                 14.94     J15.03   2.5  2  15.034
 11 Frank Graziano            SR ThunderRidge           15.14      15.14   2.2  1 
 12 Alex Waltenbaugh          JR Fountain-Ft Crsn       15.32      15.25   2.2  1 
 13 Devin Bell                JR Cherokee Trail         15.01      15.26   2.2  1 
 14 Aaron Paden               JR Pine Creek             15.14      15.27   2.2  1 
 15 Charles Rappe             JR Poudre                 15.07      15.28   2.5  2 
 16 Trey Talley               SR Fountain-Ft Crsn       14.62      15.56   2.2  1 
 17 Cody Hill                 SR Liberty                15.05      16.10   2.2  1 
 -- Jake Williams             SR Bear Creek             15.28        DNS   2.5  2 
 
Event 127  Boys 110 Meter Hurdles 5A
=====================================================================================
    National: N 13.1h  1980        Dennis Brantley, Houston Worthing HS, TX    
    National: N 13.30  1990        Chris Nelloms, Dayton Dunbar HS, OH         
  Colo. Prep: C 13.61  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
  State Meet: R 13.62  2004        Wilbert Smith, Eaglecrest HS                
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Casey Young               SR Regis Boys             14.51      14.64  -0.9  10   
  2 Casey Riggs               SR Loveland               14.58      14.69  -0.9   8   
  3 Jace Horak                JR Fossil Ridge           14.96      14.72  -0.9   7   
  4 Aaron Wallway             SR GJ Central             14.78      14.90  -0.9   6   
  5 Alex Jordan               SR Arapahoe               14.74      15.07  -0.9   5   
  6 Jesse Haas                SR Poudre                 15.00      15.11  -0.9   4   
  7 Nick Dalton               JR Bear Creek             14.77      15.20  -0.9   3   
  8 Brad Crowther             SO Columbine              15.03      15.36  -0.9   2   
  9 Dakota Leazer             SO Fountain-Ft Crsn       14.97      15.64  -0.9   1   
 
Event 128  Boys 300 Meter Hurdles 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jakoby Baker              SR Denver East            38.41      38.40Q  1 
  2 Jacob Haas                SR Poudre                 39.16      38.65Q  2 
  3 Casey Young               SR Regis Boys             39.27      38.59Q  1 
  4 Dakota Leazer             SO Fountain-Ft Crsn       38.37      38.87Q  2 
  5 Alex Jordan               SR Arapahoe               38.67      38.90Q  1 
  6 Aaron Wallway             SR GJ Central             39.59      39.09Q  2 
  7 Charles Rappe             JR Poudre                 39.36      39.26q  1 
  8 Frank Graziano            SR ThunderRidge           39.71      39.31q  1 
  9 Nate Sturges              SR Regis Boys             39.19      39.37q  2 
 10 Ryne Chavez               JR Doherty                39.64      39.40   1 
 11 Casey Riggs               SR Loveland               39.74      39.50   2 
 12 Cody Hill                 SR Liberty                39.55      39.65   2 
 13 Brock McLaughlin          SR Loveland               40.06      39.91   1 
 14 Michael Thomas            SR Castle View            39.76      40.08   2 
 15 Angel Mendez              JR Lincoln                40.38      41.19   1 
 16 Hunter Leachman           JR Monarch                40.08      41.23   1 
 17 Jake Williams             SR Bear Creek             40.32      41.80   2 
 -- Blake Williams            SR Cherry Creek           40.27        DNS   2 
 
Event 128  Boys 300 Meter Hurdles 5A
================================================================================
    National: N 35.02  2009        Reggie Wyatt, Riverside LaSierra HS CA      
  Colo. Prep: C 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
  State Meet: R 36.41  2001        Gerren Crochet, Bear Creek HS               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Dakota Leazer             SO Fountain-Ft Crsn       38.87      38.59   10   
  2 Jakoby Baker              SR Denver East            38.40      38.91    8   
  3 Casey Young               SR Regis Boys             38.59      39.29    7   
  4 Jacob Haas                SR Poudre                 38.65      39.64    6   
  5 Aaron Wallway             SR GJ Central             39.09      39.64    5   
  6 Charles Rappe             JR Poudre                 39.26      39.70    4   
  7 Alex Jordan               SR Arapahoe               38.90      39.73    3   
  8 Frank Graziano            SR ThunderRidge           39.31      39.90    2   
  9 Nate Sturges              SR Regis Boys             39.37      40.54    1   
 
Event 129  Boys 4x100 Meter Relay 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 41.21  2007        Overland HS                                 
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Collins                                        42.37      41.81Q  1 
  2 Chaparral                                           42.29      42.44Q  2 
  3 Fountain-Ft. Carson                                 42.32      41.88Q  1 
  4 Overland                                            43.27      42.56Q  2 
  5 Douglas County                                      43.41      42.59Q  2 
  6 Arvada West                                         43.33      42.67Q  1 
  7 George Washington                                   42.61      42.66q  2 
  8 Rangeview                                           42.89      42.87q  1 
  9 Liberty                                             43.50      42.92q  1 
 10 Denver East                                         42.81      42.95   2 
 11 Arapahoe                                            43.24      43.08   2 
 12 Cherokee Trail                                      43.24      43.14   1 
 13 Cherry Creek                                        43.34      43.17   1 
 14 Fossil Ridge                                        43.36      43.20   2 
 15 Grandview                                           43.08      43.29   2 
 16 Mountain Vista                                      43.06      43.38   1 
 17 Eaglecrest                                          43.21      44.37   1 
 18 Poudre                                              43.11      45.31   2 
 
Event 129  Boys 4x100 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 39.76  1998        Fort Worth Wyatt HS, TX                     
  Colo. Prep: C 41.21  2007        Overland HS                                 
  State Meet: R 41.21  2007        Overland HS                                 
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Fountain-Ft. Carson                                 41.88      41.71   10   
  2 Fort Collins                                        41.81      41.85    8   
  3 Chaparral                                           42.44      42.41    7   
  4 Douglas County                                      42.59      42.78    6   
  5 Rangeview                                           42.87      43.23    5   
  6 George Washington                                   42.66      43.33    4   
  7 Arvada West                                         42.67      43.34    3   
  8 Liberty                                             42.92      43.62    2   
  9 Overland                                            42.56      44.58    1   
 
Event 130  Boys 4x200 Meter Relay 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:25.59  2007        George Washington HS                      
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Fountain-Ft. Carson                               1:27.47    1:27.96Q  2 
  2 Rangeview                                         1:28.95    1:29.28Q  1 
  3 Chaparral                                         1:28.64    1:28.71Q  2 
  4 Overland                                          1:28.78    1:29.42Q  1 
  5 Pomona                                            1:29.02    1:29.04Q  2 
  6 Arvada West                                       1:28.50    1:29.83Q  1 
  7 Arapahoe                                          1:28.58    1:29.25q  2 
  8 Cherokee Trail                                    1:29.65    1:30.51q  1 
  9 Grandview                                         1:29.74    1:30.53q  2 
 10 Mountain Vista                                    1:30.18    1:30.91   2 
 11 Castle View                                       1:29.93    1:31.71   1 
 12 Heritage                                          1:30.39    1:31.84   1 
 13 Loveland                                          1:29.88    1:32.15   2 
 14 Denver East                                       1:30.06    1:32.16   1 
 15 Fruita Monument                                   1:30.23    1:32.31   2 
 16 George Washington                                 1:29.18    1:33.88   2 
 -- Fort Collins                                      1:27.53         DQ   1  Rule 5-10-10
 -- Poudre                                            1:29.54         DQ   1  Rule 5-10-10
 
Event 130  Boys 4x200 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 1:23.92  2007        Fort Bend Hightower HS, TX                
  Colo. Prep: C 1:25.59  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:25.59  2007        George Washington HS                      
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Fountain-Ft. Carson                               1:27.96    1:27.13   10   
  2 Chaparral                                         1:28.71    1:27.55    8   
  3 Rangeview                                         1:29.28    1:28.07    7   
  4 Pomona                                            1:29.04    1:28.33    6   
  5 Arvada West                                       1:29.83    1:28.55    5   
  6 Arapahoe                                          1:29.25    1:28.87    4   
  7 Cherokee Trail                                    1:30.51    1:29.23    3   
  8 Grandview                                         1:30.53    1:30.42    2   
 -- Overland                                          1:29.42         DQ   Rule 5-10-10 Zone 1
 
Event 131  Boys 4x400 Meter Relay 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:15.34  1997        Montbello HS                              
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Rangeview                                         3:20.56    3:17.21Q  2 
  2 Palmer                                            3:22.45    3:21.94Q  1 
  3 Littleton                                         3:25.16    3:21.40Q  2 
  4 Arapahoe                                          3:20.98    3:23.18Q  1 
  5 Castle View                                       3:25.56    3:23.39Q  2 
  6 Heritage                                          3:23.97    3:23.65Q  1 
  7 Fort Collins                                      3:26.67    3:23.84q  2 
  8 Poudre                                            3:22.76    3:23.91q  2 
  9 Smoky Hill                                        3:24.62    3:24.18q  2 
 10 Pomona                                            3:22.80    3:24.42   2 
 11 Fountain-Ft. Carson                               3:24.00    3:25.11   1 
 12 Doherty                                           3:26.31    3:26.50   1 
 13 Monarch                                           3:25.18    3:26.64   1 
 14 Fairview                                          3:25.50    3:26.69   1 
 15 ThunderRidge                                      3:27.01    3:29.66   1 
 16 Loveland                                          3:26.30    3:31.15   1 
 17 Chaparral                                         3:26.80    3:38.16   2 
 -- Rampart                                           3:26.12        DNS   2 
 
Event 131  Boys 4x400 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 3:07.40  1985        Hawthorne HS, CA                          
  Colo. Prep: C 3:15.34  1997        Montbello HS                              
  State Meet: R 3:15.34  1997        Montbello HS                              
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Rangeview                                         3:17.21    3:16.28   10   
  2 Arapahoe                                          3:23.18    3:17.45    8   
  3 Palmer                                            3:21.94    3:19.78    7   
  4 Heritage                                          3:23.65    3:21.78    6   
  5 Castle View                                       3:23.39    3:22.59    5   
  6 Smoky Hill                                        3:24.18    3:22.96    4   
  7 Poudre                                            3:23.91    3:24.97    3   
  8 Fort Collins                                      3:23.84    3:27.86    2   
 -- Littleton                                         3:21.40         DQ   Rule 5-12-1 a
 
Event 132  Boys 4x800 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 7:33.48  2009        Warrington Central HS, PA                 
  Colo. Prep: C 7:45.10  2001        Smoky Hill HS                             
  State Meet: R 7:45.10  2001        Smoky Hill HS                             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chaparral                                         7:58.38    7:53.92   10   
  2 Fairview                                          8:00.42    7:54.39    8   
  3 Smoky Hill                                        8:01.05    7:54.77    7   
  4 Cherry Creek                                      8:05.67    7:58.96    6   
  5 Highlands Ranch                                   8:07.42    8:00.26    5   
  6 Castle View                                       8:11.29    8:05.40    4   
  7 Monarch                                           8:12.74    8:05.71    3   
  8 Littleton                                         8:11.73    8:10.78    2   
  9 Fountain-Ft. Carson                               8:05.89    8:12.98    1   
 10 Boulder                                           8:10.91    8:14.83  
 11 Dakota Ridge                                      8:10.19    8:15.08  
 12 Poudre                                            8:09.79    8:15.98  
 13 Rock Canyon                                       8:14.82    8:16.28  
 14 Fort Collins                                      8:12.75    8:16.30  
 15 Mountain Range                                    8:15.62    8:17.71  
 16 Eaglecrest                                        8:14.34    8:20.77  
 17 Arapahoe                                          8:09.94    8:35.68  
 18 Mountain Vista                                    8:16.35    8:36.58  
 
Event 133  Boys High Jump 5A
================================================================================
    National: N 7-05.75  2009        James White, Grandview HS, MO             
  Colo. Prep: C    7-04  1990        Matt Hemingway, Buena Vista HS            
  State Meet: R    7-02  1987        Jeff Martinez, Brighton HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ryan Cook                 JR Rampart              6-06.00    6-10.00   10   
  2 Ryan Tomlinson            SR Castle View          6-04.00    6-07.00    8   
  3 Camren Mcwee              JR Legacy               6-08.00    6-06.00    7   
  4 Mason Doubleday           SR Legacy               6-04.00    6-04.00    6   
  5 Hunter Baumgarten         SR ThunderRidge         6-03.00    6-03.00    5   
  6 Jonathon Edmunds          SR Littleton            6-04.00   J6-03.00    4   
  7 J.J. Davis                JR Greeley West         6-02.00    6-02.00    1.50
  7 Ethan Karp                JR Rocky Mtn.           6-05.50    6-02.00    1.50
  7 Simon Hayes               JR Pine Creek           6-04.00    6-02.00    1.50
  7 Avery Roberts             JR Eaglecrest           6-06.00    6-02.00    1.50
 11 Matt Becar                JR Doherty              6-04.00   J6-02.00  
 11 Grant Winters             SR Doherty              6-02.00   J6-02.00  
 13 Cameron Morley            JR ThunderRidge         6-02.00    6-00.00  
 13 Tevin Tyson               SR Littleton            6-02.00    6-00.00  
 13 Zach Castro               JR Westminster          6-04.00    6-00.00  
 13 Nelson Rock               SR Grand Junction       6-04.00    6-00.00  
 13 Brandon Rodewald          JR ThunderRidge         6-02.00    6-00.00  
 -- Isaiah Lavallais          SO Hinkley              6-02.00         NH  
 -- Denzel Washington         SR Littleton            6-04.00         NH  
 -- Justin Muench             SR Legacy               6-02.00         NH  
 
Event 134  Boys Pole Vault 5A
================================================================================
    National: N 18-02.25  1999        Eric Eshbach, Orangefield HS, TX         
  Colo. Prep: C 17-07.50  1986        Pat Manson, Aurora Central HS            
  State Meet: R    17-03  1986        Pat Manson, Aurora Central HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 David Krumland            SR Rampart             15-00.00   14-06.00   10    Jump Off Winner
  2 Ramel Sanchez             SR Cherry Creek        14-04.00  J14-06.00    8   
  3 Nick Dalton               JR Bear Creek          14-01.00   14-00.00    7   
  4 Bruce McCoy               SR Cherry Creek        14-00.00   13-06.00    6   
  5 Dalton Vickles            SO ThunderRidge        13-06.00  J13-06.00    5   
  6 Mark Hall                 SR RalstonValley       13-00.00  J13-06.00    4   
  7 Josh Holland              JR Arapahoe            14-06.00   13-00.00    3   
  8 Brandon Gallagher         JR Heritage            13-06.00  J13-00.00    2   
  9 Sven Johnson              SR Monarch             13-07.00  J13-00.00    1   
 10 Tanner Griffin            SR Loveland            13-00.00  J13-00.00  
 11 John Sherry               SR Fairview            13-00.00   12-06.00  
 11 Kody Fossum               SR Fossil Ridge        13-00.00   12-06.00  
 11 MacKenzie Felkley         JR Boulder             13-09.00   12-06.00  
 11 William Bakemeyer         JR Castle View         13-03.00   12-06.00  
 15 Trey Richardson           SR Geo. Washington     13-06.00   12-00.00  
 15 Chase Barker              SR Horizon             12-10.00   12-00.00  
 -- Gregory Peterson          SR Mtn. Range          13-06.00         NH  
 -- Chris Davidoff            SR Poudre              13-00.00         NH  
 
Event 135  Boys Long Jump 5A
=====================================================================================
    National: N 26-04.75  1989        James Stallworth, Tulare HS, CA          
  Colo. Prep: C 24-07.50  1990        Chris Sanders, Montbello HS              
  State Meet: R 24-05.50  1995        William Henderson, Montbello HS          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Reginald Allison          SR Palmer              21-10.00   23-00.50   3.1  10   
  2 Jonathon Edmunds          SR Littleton           22-08.75   23-00.25   3.1   8   
  3 Christian Archibald       SR Douglas Coun        22-09.00   22-11.25   1.1   7   
  4 Alec Rupe                 SR GJ Central          22-05.25   22-10.00   2.1   6   
  5 Camren Mcwee              JR Legacy              22-06.00   22-09.00   1.9   5   
  6 Cameron Carter            SR Mtn. Vista          22-09.25   22-08.75   1.6   4   
  7 Kordale Taylor            SR Fountain-Ft Crsn    22-07.00   22-07.75   1.6   3   
  8 Jonathan Lee              SR Mtn. Vista          22-07.00   22-03.25   2.0   2   
  9 Stephen Palmier           JR Fort Collins        21-09.50   21-10.00   2.9   1    2nd Best 21-05.75
 10 Trey Talley               SR Fountain-Ft Crsn    22-05.00  J21-10.00   2.3  2nd Best 21-03.0
 11 Ian Chaffee               SR Grand Junction      21-08.25   21-07.25   1.2 
 12 Trey Richardson           SR Geo. Washington     22-01.00   21-02.50   1.7 
 13 Dakota Randell            SR Aurora Central      21-05.50   21-01.75   1.8 
 14 Darien Thompkins          SR Liberty             21-07.50   20-08.50  -1.6 
 15 Alex Leonard              SR Fossil Ridge        21-06.00   20-07.75   3.9 
 16 Patrick Voelker           JR ThunderRidge        21-07.00   20-05.75   4.5 
 17 Riley Travis              SR Poudre              21-05.00   19-08.25   1.9 
 18 Dylan Summervill          SR Littleton           21-04.25   19-07.75   0.6 
 
Event 136  Boys Triple Jump 5A
=====================================================================================
    National: N 52-10.50  1980        Charles Mayfield, Pasadena Muir HS, CA   
  Colo. Prep: C 51-00.25  1973        Victor White, Harrison HS                
  State Meet: R 51-00.25  1973        Victor White, Harrison HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jonathon Edmunds          SR Littleton           47-04.25   48-00.75   1.8  10   
  2 Reginald Allison          SR Palmer              47-01.50   47-07.50  +0.0   8   
  3 Trey Richardson           SR Geo. Washington     47-07.00   46-07.50   1.1   7   
  4 Kordale Taylor            SR Fountain-Ft Crsn    47-00.50   45-05.75   1.7   6   
  5 Stephen Palmier           JR Fort Collins        46-06.25   45-02.25  -0.9   5   
  6 Josiah Lee                SR Fountain-Ft Crsn    43-10.75   44-11.50   2.5   4   
  7 Trey Talley               SR Fountain-Ft Crsn    45-09.50   44-11.00  +0.0   3   
  8 Simon Hayes               JR Pine Creek          43-05.00   44-07.25   0.5   2   
  9 Spencer Slaugh            JR Doherty             43-02.50   44-02.50   0.9   1   
 10 Kyle Griffin              SR RalstonValley       44-09.25   44-00.75   1.1 
 11 Mitchell Larson           SR Arvada West         43-10.75   41-09.75  -1.3 
 12 Ryan Tomlinson            SR Castle View         43-00.25   41-08.50   0.6 
 13 Jordan Charles            SO Grandview           43-00.00   41-05.00   0.3 
 13 Chase Thurgood            SO Fort Collins        43-00.00   41-05.00   1.7 
 15 Jesse Haas                SR Poudre              42-10.50   41-02.25  +0.0 
 16 Cameron Carter            SR Mtn. Vista          43-07.00   41-01.50  +0.0 
 17 Connor Turnage            JR Highlands Ranch     42-10.00   36-10.00  +0.0 
 -- Riley Travis              SR Poudre              43-07.50        DNS   NWI 
 
Event 137  Boys Shot Put 5A
================================================================================
    National: N    77-00  1979        Michael Carter, Dallas Jefferson HS, TX  
  Colo. Prep: C 71-03.25  2009        Mason Finley, Buena Vista HS             
  State Meet: R 66-03.25  1982        Jim Banich, Arvada HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jake Jones                SR Lakewood            50-04.00   54-06.25   10   
  2 Jacob Hanks               SO Fort Collins        49-06.00   54-03.00    8   
  3 JT Van Veen               SR Regis Boys          53-07.00   53-05.75    7   
  4 Brendon Austin            SR Chaparral           48-05.75   53-02.00    6   
  5 Jake Schneeberger         SR Fossil Ridge        56-09.50   53-00.00    5   
  6 Tayler Sheridan           SR Rock Canyon         53-00.25   52-08.00    4   
  7 Ethan Karp                JR Rocky Mtn.          49-08.00   50-08.00    3   
  8 Kyle Johnson              SR Horizon             50-06.75   48-10.50    2   
  9 Christian Norgard         JR Mtn. Vista          50-08.00   48-08.50    1   
 10 Alex Blaho                SO Poudre              48-03.00   47-05.25  
 11 Colten Deters             JR Grand Junction      51-00.00   46-10.50  
 12 Dillon Zacharias          JR Cherokee Trail      47-11.00   46-03.50  
 13 Jeff Borden               SR Prairie View        48-02.00   45-06.00  
 14 Zechary Green             JR Eaglecrest          47-05.00   44-08.25  
 15 Brandon Watts             SR Rangeview           49-00.00   44-07.00  
 16 Bryce Wilson              JR Rocky Mtn.          49-01.00   43-07.75  
 -- Harry Ulricksen           SR Columbine           47-04.25       FOUL  
 -- Callen Hecker             SR Loveland            53-04.00       FOUL  
 
Event 138  Boys Discus Throw 5A
================================================================================
    National: N 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS, Colorado     
  Colo. Prep: C 236-06  2009        Mason Finley, Buena Vista HS               
  State Meet: R 192-05  1977        Todd Austin, Westminster HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 JT Van Veen               SR Regis Boys            181-01     171-04   10   
  2 Jake Schneeberger         SR Fossil Ridge          180-03     166-05    8   
  3 Austin Roup               SR Dakota Ridge          171-11     164-06    7   
  4 Josh Croy                 JR Columbine             170-09     163-05    6   
  5 Brendon Austin            SR Chaparral             176-08     161-01    5   
  6 Cody Nitzel               JR Bear Creek            148-07     151-04    4   
  7 Callen Hecker             SR Loveland              144-09     148-05    3   
  8 Tyler Church              JR Fruita Monum          147-11     147-02    2   
  9 Ethan Karp                JR Rocky Mtn.            142-10     145-00    1   
 10 Jake Jones                SR Lakewood              153-07     143-00  
 11 Bryce Wilson              JR Rocky Mtn.            141-08     141-01  
 12 Jaden Koos                JR Fruita Monum          145-01     139-08  
 13 Zack Golditch             SO Gateway               153-06     135-10  
 14 Stanford Cooper           FR Cherry Creek          145-11     132-08  
 15 Taylor Schultz            JR Grandview             147-09     127-00  
 16 Austin Waterman           SO Greeley West          142-00     115-03  
 -- Hans Lehndorff            JR Boulder               156-01       FOUL  
 -- Christian Norgard         JR Mtn. Vista            147-08       FOUL  
 
Event 141  Girls 100 Meter Dash 5A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 11.37  1997        Alisha Latimer, Palmer HS                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Chyna Ries                FR Geo. Washington        11.81      11.77Q  1.5  2 
  2 Ana Holland               SO Regis Girls            11.91      12.00Q  1.1  1 
  3 Zainab Sanni              SO Smoky Hill             12.03      12.01Q  1.1  1 
  4 Amoni Ashby               SR Cherokee Trail         12.04      12.02Q  1.5  2 
  5 Kiera Brown               SO Liberty                12.32      12.34Q  1.5  2  12.336
  6 Emily Romo                SO Cherry Creek           12.48     J12.34Q  1.1  1  12.342
  7 Alexis Pappas             SO Legend                 12.46      12.41q  1.5  2 
  8 Juliana Grover            SR Chatfield              12.45      12.46q  1.5  2  12.455
  9 Stephanie Hutsell         SR Loveland               12.36     J12.46q  1.1  1  12.464
 10 Jordan Rand               SR Doherty                12.47      12.49   1.1  1 
 11 Stephanie Ryken           SR Grand Junction         12.41      12.50   1.5  2  12.502
 12 Brianna Pardner           SO Overland               12.45     J12.50   1.1  1  12.503
 13 Chelsie Horton            JR Fountain-Ft Crsn       12.36      12.53   1.1  1 
 14 Emily Elliott             SR Fort Collins           12.42      12.59   1.1  1 
 15 Lettia Wilson             FR Grandview              12.54      12.78   1.5  2 
 16 Raja Wright               SO Denver East            12.56      12.82   1.5  2 
 17 Tiana Porter              JR Montbello              12.57      12.86   1.1  1 
 -- Kaylee Packham            JR Loveland               12.38        DNS   1.5  2 
 
Event 141  Girls 100 Meter Dash 5A
=====================================================================================
    National: N 11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks HS, CA          
  Colo. Prep: C 11.31  1987        Caryl Smith, George Washington HS           
  State Meet: R 11.37  1997        Alisha Latimer, Palmer HS                   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Ana Holland               SO Regis Girls            12.00      11.77   1.1  10   
  2 Chyna Ries                FR Geo. Washington        11.77      11.87   1.1   8   
  3 Zainab Sanni              SO Smoky Hill             12.01      11.94   1.1   7   
  4 Amoni Ashby               SR Cherokee Trail         12.02      12.05   1.1   6   
  5 Kiera Brown               SO Liberty                12.34      12.20   1.1   5   
  6 Emily Romo                SO Cherry Creek           12.34      12.26   1.1   4   
  7 Alexis Pappas             SO Legend                 12.41      12.29   1.1   3   
  8 Stephanie Hutsell         SR Loveland               12.46      12.40   1.1   2   
  9 Juliana Grover            SR Chatfield              12.46      12.42   1.1   1   
 
Event 142  Girls 200 Meter Dash 5A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dior Hall                 FR Geo. Washington        24.71      24.25Q  2.8  1 
  2 Ana Holland               SO Regis Girls            24.20      24.50Q  1.8  2 
  3 Chyna Ries                FR Geo. Washington        24.42      24.28Q  2.8  1 
  4 Zainab Sanni              SO Smoky Hill             25.01      24.96Q  1.8  2 
  5 Kaylee Packham            JR Loveland               25.19      25.19Q  1.8  2 
  6 Rhianna Williams          SO Fossil Ridge           25.25      25.55Q  2.8  1 
  7 Juliana Grover            SR Chatfield              25.58      25.33q  1.8  2 
  8 Amanda Lark               JR Ponderosa              25.30      25.74q  2.8  1 
  9 Emily Elliott             SR Fort Collins           25.33      25.75q  1.8  2 
 10 Megan Pogue               SO Regis Girls            25.56      25.84   1.8  2 
 11 Stephanie Ryken           SR Grand Junction         25.73      26.32   2.8  1 
 12 Alexis Pappas             SO Legend                 25.46      26.36   2.8  1 
 13 Sierra Vaden              SO Denver East            25.60      26.57   2.8  1 
 14 Kiera Brown               SO Liberty                25.69      26.83   1.8  2 
 -- Elisa Isakson             SR ThunderRidge           25.71        DNS   1.8  2 
 -- Stephanie Hutsell         SR Loveland               25.53        DNS   2.8  1 
 -- Chelsie Horton            JR Fountain-Ft Crsn       25.34        DNS   1.8  2 
 -- Hannah Sparks             FR Cherokee Trail         25.68        DNS   2.8  1 
 
Event 142  Girls 200 Meter Dash 5A
=====================================================================================
    National: N 22.52  2003        Allyson Felix, Los Angelas Baptist, CA      
  Colo. Prep: C 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
  State Meet: R 23.36  1994        Aspen Burkett, Denver East HS               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Chyna Ries                FR Geo. Washington        24.28      24.26   2.3  10   
  2 Ana Holland               SO Regis Girls            24.50      24.27   2.3   8   
  3 Dior Hall                 FR Geo. Washington        24.25      24.50   2.3   7   
  4 Zainab Sanni              SO Smoky Hill             24.96      25.24   2.3   6   
  5 Rhianna Williams          SO Fossil Ridge           25.55      25.35   2.3   5   
  6 Juliana Grover            SR Chatfield              25.33      25.41   2.3   4   
  7 Amanda Lark               JR Ponderosa              25.74      25.63   2.3   3   
  8 Kaylee Packham            JR Loveland               25.19      25.67   2.3   2   
  9 Emily Elliott             SR Fort Collins           25.75      26.06   2.3   1   
 
Event 143  Girls 400 Meter Dash 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Ana Holland               SO Regis Girls            56.19      56.30Q  1 
  2 Taryn Phipps              SO Arapahoe               55.24      56.60Q  2 
  3 Kaela Edwards             JR Littleton              55.73      56.43Q  1 
  4 Amanda Lark               JR Ponderosa              56.77     J56.73Q  1  56.721
  5 Iris Hardarson            SR Littleton              56.51     J56.73Q  2  56.727
  6 Rhianna Williams          SO Fossil Ridge           56.52      56.97Q  2 
  7 Taylor Buschy             FR Loveland               57.00      57.13q  1 
  8 Mckenzie Brogan           JR Lakewood               57.55      57.14q  1 
  9 Grace Brittan             JR Littleton              57.08      57.51q  2 
 10 Dana Gaetani              JR Littleton              58.31      57.57   2 
 11 Kristina Fischer          JR RalstonValley          58.66      57.93   2 
 12 Emily Elliott             SR Fort Collins           57.90      58.08   2 
 13 Alesha Knudson            SR Mtn. Range             58.72      58.29   1 
 14 Joy Dafoe                 SO Arapahoe               58.34      58.57   1 
 15 Kayla Mescher             SR Brighton               58.64      59.09   2 
 16 Emily Smith               SR Palmer                 58.38      59.33   1 
 -- Elisa Isakson             SR ThunderRidge           57.78        DNS   1 
 -- Chelsie Horton            JR Fountain-Ft Crsn       57.51        DNS   2 
 
Event 143  Girls 400 Meter Dash 5A
================================================================================
    National: N 50.74  2000        Monique Henderson, San Diego S. Morse HS CA 
  Colo. Prep: C 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
  State Meet: R 53.71  1993        Cynthia Newsome, Denver South HS            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Ana Holland               SO Regis Girls            56.30      54.68   10   
  2 Taryn Phipps              SO Arapahoe               56.60      55.47    8   
  3 Amanda Lark               JR Ponderosa              56.73      55.73    7   
  4 Kaela Edwards             JR Littleton              56.43      55.74    6   
  5 Iris Hardarson            SR Littleton              56.73      55.85    5   
  6 Rhianna Williams          SO Fossil Ridge           56.97      56.15    4   
  7 Mckenzie Brogan           JR Lakewood               57.14      56.78    3   
  8 Grace Brittan             JR Littleton              57.51      57.02    2   
  9 Taylor Buschy             FR Loveland               57.13      57.37    1   
 
Event 144  Girls 800 Meter Run 5A
================================================================================
    National: N 2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area HS, PA        
  Colo. Prep: C 2:07.53  1996        Tara Mendozza, Eaglecrest HS              
  State Meet: R 2:07.52  1996        Tara Mendozza, Eaglecrest HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eleanor Fulton            SR Highlands Ranch      2:12.37    2:09.20   10   
  2 Olivia Anderson           JR Cherry Creek         2:13.52    2:09.87    8   
  3 Gina Hauptman             SO Liberty              2:15.50    2:10.71    7   
  4 Kaela Edwards             JR Littleton            2:09.05    2:10.73    6   
  5 Taryn Phipps              SO Arapahoe             2:13.23    2:12.58    5   
  6 Rikki Gonzales            JR Rangeview            2:15.47    2:12.74    4   
  7 Alesha Knudson            SR Mtn. Range           2:16.69    2:13.90    3   
  8 Devan Foster              FR Chaparral            2:15.81    2:15.91    2   
  9 Claire Green              FR Monarch              2:16.54    2:16.38    1   
 10 Hannah Dimmick            SO Liberty              2:17.53    2:16.72  
 11 Breanna Hemming           SR Ponderosa            2:16.38    2:17.45  
 12 Kristina Fischer          JR RalstonValley        2:17.93    2:17.57  
 13 Sydney Smith              JR Cherry Creek         2:19.86    2:18.17  
 14 Laura Yarrow              JR Pine Creek           2:18.34    2:18.49  
 15 Rachael Lopez             FR Brighton             2:19.28    2:22.95  
 16 Shayla Peel               SR Rocky Mtn.           2:19.62    2:26.18  
 -- Kailie Hartman            SO Loveland             2:18.05        DNS  
 -- Kristen Narum             SR Fairview             2:18.63        DNS  
 
Event 145  Girls 1600 Meter Run 5A
================================================================================
    National: N 4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine Woodbridge HS, C
  Colo. Prep: C 4:49.86  1991        Melody Fairchild, Boulder HS              
  State Meet: R 4:49.86  1991        Melody Fairchild, Boulder HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eleanor Fulton            SR Highlands Ranch      4:52.95    4:53.56   10   
  2 Gina Hauptman             SO Liberty              5:06.62    5:01.78    8   
  3 Rikki Gonzales            JR Rangeview            5:06.15    5:03.13    7   
  4 Dominique Gerard          SR ThunderRidge         5:07.66    5:07.21    6   
  5 Claire Green              FR Monarch              5:10.27    5:09.97    5   
  6 Alaina Anderson           FR Pomona               5:10.36    5:10.36    4   
  7 Hannah Everson            JR Liberty              5:10.25    5:11.56    3   
  8 Olivia Anderson           JR Cherry Creek         5:06.70    5:12.65    2   
  9 Taylor Floming            SO Monarch              5:13.89    5:12.76    1   
 10 Hannah Dimmick            SO Liberty              5:08.89    5:13.35  
 11 Laura Yarrow              JR Pine Creek           5:10.77    5:14.40  
 12 Kaitlyn Benner            FR Monarch              5:13.96    5:18.00  
 13 Mariel Fulton             SR Monarch              5:14.23    5:18.25  
 14 Sam Lewis                 JR Boulder              5:13.13    5:18.28  
 15 Kailie Hartman            SO Loveland             5:06.26    5:21.22  
 16 Kristen Kientz            JR Highlands Ranch      5:12.30    5:22.10  
 17 Marci Witczak             SR Fort Collins         5:13.34    5:25.13  
 18 Kira Miklos               FR Fort Collins         5:15.38    5:29.46  
 
Event 146  Girls 3200 Meter Run 5A
================================================================================
    National: N  9:48.59  1996        Kimberly Mortensen, Thousand Oaks HS, CA 
  Colo. Prep: C 10:21.37  1991        Melody Fairchild, Boulder HS             
  State Meet: R 10:34.09  1990        Melody Fairchild, Boulder HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eleanor Fulton            SR Highlands Ranch     10:43.39   10:50.98   10   
  2 Dominique Gerard          SR ThunderRidge        11:09.25   11:06.18    8   
  3 Sam Lewis                 JR Boulder             11:21.03   11:06.99    7   
  4 Hannah Everson            JR Liberty             11:18.67   11:09.23    6   
  5 Erin Hooker               SO Fort Collins        11:16.87   11:09.44    5   
  6 Alaina Anderson           FR Pomona              11:11.90   11:09.55    4   
  7 Rikki Gonzales            JR Rangeview           11:10.14   11:15.22    3   
  8 Mariel Fulton             SR Monarch             11:21.84   11:17.39    2   
  9 Taylor Floming            SO Monarch             11:21.31   11:17.42    1   
 10 Kristen Kientz            JR Highlands Ranch     11:13.91   11:21.64  
 11 Lindsey Smith             SO Mtn. Vista          11:22.29   11:23.30  
 12 Ali Will                  SR Rock Canyon         11:20.80   11:27.02  
 13 Erin McLaughlin           FR Boulder             11:22.12   11:30.98  
 14 Rachael Chacko            SO Smoky Hill          11:31.77   11:35.17  
 15 Cilia Jaeger              SR Boulder             11:30.74   11:42.00  
 16 Marci Witczak             SR Fort Collins        11:32.11   11:42.12  
 17 Melanie Nunn              SO Legacy              11:26.41   11:47.43  
 -- Kailie Hartman            SO Loveland            11:18.55        DNS  
 
Event 147  Girls 100 Meter Hurdles 5A
=================================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Dior Hall                 FR Geo. Washington        13.73      13.78Q  2.1  2 
  2 Amoni Ashby               SR Cherokee Trail         14.49      14.41Q  2.0  1 
  3 Stephanie Gerber          SR Arapahoe               14.52      14.34Q  2.1  2 
  4 Kami Mendez               JR Denver East            14.38      14.68Q  2.0  1 
  5 Kaylee Packham            JR Loveland               14.56      14.80Q  2.0  1 
  6 Monica Franco             JR Fort Collins           15.12      14.92Q  2.1  2 
  7 Haley Brogan              JR Lakewood               15.09      14.95q  2.0  1 
  8 Maggie Anderson           SR Loveland               14.54      14.96q  2.1  2 
  9 Erin Bowers               SO ThunderRidge           15.15      15.35q  2.0  1 
 10 Chanah Gallagher          SR ThunderRidge           15.35      15.42   2.1  2 
 11 Brittany Lewis            SR Geo. Washington        15.30      15.47   2.0  1 
 12 Ivy Deibel                SR Rock Canyon            15.60      15.71   2.1  2 
 13 Taylor Hill               SO Grandview              15.55      15.78   2.0  1 
 14 Laci Harrison             JR Eaglecrest             15.42      15.90   2.0  1 
 15 Margaret Hurst            JR Doherty                15.40      15.95   2.1  2 
 16 Jamie Derrieux            JR Grand Junction         15.64      15.96   2.0  1 
 17 London Williams           JR Fountain-Ft Crsn       15.57      16.21   2.1  2 
 -- Takara Reed               SR Geo. Washington        15.13        DNS   2.1  2 
 
Event 147  Girls 100 Meter Hurdles 5A
=====================================================================================
    National: N 13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA     
  Colo. Prep: C 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
  State Meet: R 13.23  1996        Dominque Calloway, Denver South HS          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Dior Hall                 FR Geo. Washington        13.78      13.84  +0.0  10   
  2 Kami Mendez               JR Denver East            14.68      14.45  +0.0   8   
  3 Kaylee Packham            JR Loveland               14.80      14.48  +0.0   7   
  4 Amoni Ashby               SR Cherokee Trail         14.41      14.52  +0.0   6   
  5 Stephanie Gerber          SR Arapahoe               14.34      14.73  +0.0   5   
  6 Maggie Anderson           SR Loveland               14.96      14.88  +0.0   4   
  7 Haley Brogan              JR Lakewood               14.95      15.13  +0.0   3   
  8 Erin Bowers               SO ThunderRidge           15.35      15.35  +0.0   2   
  9 Monica Franco             JR Fort Collins           14.92      15.40  +0.0   1   
 
Event 148  Girls 300 Meter Hurdles 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Haley Brogan              JR Lakewood               44.91      42.85Q  2 
  2 Stephanie Gerber          SR Arapahoe               44.22      43.72Q  1 
  3 Kaylee Packham            JR Loveland               43.64      43.35Q  2 
  4 Kami Mendez               JR Denver East            45.50      43.85Q  1 
  5 Katie Weber               JR Fort Collins           45.06      44.21Q  1 
  6 Brittany Lewis            SR Geo. Washington        45.21      44.74Q  2 
  7 Amoni Ashby               SR Cherokee Trail         43.96      44.23q  1 
  8 Maggie Anderson           SR Loveland               44.64      44.91q  2 
  9 Brooke Harms              SR ThunderRidge           45.43      44.94q  2 
 10 Margaret Hurst            JR Doherty                44.98      45.34   1 
 11 Erin Bowers               SO ThunderRidge           45.78      45.70   1 
 12 Amee Tan                  SR Ponderosa              45.78      45.85   2 
 13 Aubree Dietrich           SR Fort Collins           46.20      46.23   1 
 14 Kendra Smith              SR Liberty                45.88      46.51   1 
 15 Chanah Gallagher          SR ThunderRidge           46.48      46.91   1 
 16 Sydney Rohlwing           SO Regis Girls            46.33      47.02   2 
 17 Monica Franco             JR Fort Collins           45.84      47.45   2 
 18 Carly Paul                FR Poudre                 46.28      47.83   2 
 
Event 148  Girls 300 Meter Hurdles 5A
================================================================================
    National: N 39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS, CA    
  Colo. Prep: C 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
  State Meet: R 41.35  2000        Twink Krainik, Highlands Ranch HS           
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaylee Packham            JR Loveland               43.35      42.69   10   
  2 Haley Brogan              JR Lakewood               42.85      42.83    8   
  3 Stephanie Gerber          SR Arapahoe               43.72      43.56    7   
  4 Amoni Ashby               SR Cherokee Trail         44.23      43.93    6   
  5 Katie Weber               JR Fort Collins           44.21      44.66    5   
  6 Brittany Lewis            SR Geo. Washington        44.74      44.70    4   
  7 Brooke Harms              SR ThunderRidge           44.94      45.24    3   
  8 Maggie Anderson           SR Loveland               44.91      45.62    2   
  9 Kami Mendez               JR Denver East            43.85      45.88    1   
 
Event 149  Girls 4x100 Meter Relay 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 46.51  2007        George Washington HS                        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Arapahoe                                            48.57      48.41Q  1 
  2 Cherry Creek                                        49.96      48.97Q  2 
  3 Loveland                                            48.35      48.56Q  1 
  4 Cherokee Trail                                      49.26      49.21Q  2 
  5 Heritage                                            49.24      48.80Q  1 
  6 Eaglecrest                                          48.92      49.31Q  2 
  7 Doherty                                             49.81      49.42q  1 
  8 Grand Junction                                      50.02      49.50q  2 
  9 Smoky Hill                                          50.15      49.73q  1 
 10 Chatfield                                           49.99      49.77   1 
 11 Littleton                                           49.03      49.82   1 
 12 Liberty                                             50.05      49.84   2 
 13 Regis Jesuit Girls                                  48.64      49.85   2 
 14 Fort Collins                                        49.95      49.87   2 
 15 Highlands Ranch                                     49.95      49.96   1 
 16 Fossil Ridge                                        49.29      50.08   2 
 17 Monarch                                             49.97      50.59   1 
 18 George Washington                                   48.22      50.85   2 
 
Event 149  Girls 4x100 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 44.50  2004        Long Beach Poly HS, CA                      
  Colo. Prep: C 46.51  2007        George Washington HS                        
  State Meet: R 46.51  2007        George Washington HS                        
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Loveland                                            48.56      48.17   10   
  2 Arapahoe                                            48.41      48.51    8   
  3 Heritage                                            48.80      48.65    7   
  4 Eaglecrest                                          49.31      48.66    6   
  5 Cherry Creek                                        48.97      48.81    5   
  6 Cherokee Trail                                      49.21      48.91    4   
  7 Grand Junction                                      49.50      49.05    3   
  8 Smoky Hill                                          49.73      49.79    2   
  9 Doherty                                             49.42      50.71    1   
 
Event 150  Girls 4x200 Meter Relay 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:38.09  2007        George Washington HS                      
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Loveland                                          1:39.90    1:41.67Q  2 
  2 Heritage                                          1:42.60    1:43.61Q  1 
  3 ThunderRidge                                      1:43.92    1:42.92Q  2 
  4 Littleton                                         1:42.43    1:45.48Q  1 
  5 Grand Junction                                    1:44.79    1:45.68Q  2 
  6 Cherry Creek                                      1:45.31    1:46.68Q  1 
  7 Fort Collins                                      1:44.72    1:46.26q  2 
  8 Highlands Ranch                                   1:45.88    1:47.34q  1 
  9 Regis Jesuit Girls                                1:42.12    1:47.73q  2 
 10 Rocky Mountain                                    1:46.02    1:47.82   2 
 11 George Washington                                 1:40.99    1:48.70   1 
 12 Fossil Ridge                                      1:44.02    1:48.94   1 
 13 Lakewood                                          1:46.27    1:49.01   2 
 14 Cherokee Trail                                    1:42.00    1:49.19   2 
 15 Arapahoe                                          1:42.85    1:49.31   2 
 16 Chatfield                                         1:46.48    1:50.89   1 
 -- Eaglecrest                                        1:41.80         DQ   1  Rule 5-10-10 (Zone1)
 -- Poudre                                            1:44.22        DNS   1 
 
Event 150  Girls 4x200 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 1:33.87  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 1:38.09  2007        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:38.09  2007        George Washington HS                      
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Loveland                                          1:41.67    1:40.35   10   
  2 Littleton                                         1:45.48    1:41.91    8   
  3 ThunderRidge                                      1:42.92    1:42.39    7   
  4 Heritage                                          1:43.61    1:42.67    6   
  5 Cherry Creek                                      1:46.68    1:45.39    5   
  6 Highlands Ranch                                   1:47.34    1:45.40    4   
  7 Grand Junction                                    1:45.68    1:46.15    3   
  8 Fort Collins                                      1:46.26    1:46.98    2   
  9 Regis Jesuit Girls                                1:47.73    1:49.10    1   
 
Event 151  Girls 4x400 Meter Relay 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 3:48.59  1993        Denver South HS                           
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Loveland                                          3:53.75    3:56.06Q  1 
  2 Littleton                                         3:49.57    3:57.83Q  2 
  3 Ponderosa                                         3:54.15    3:58.94Q  2 
  4 Arapahoe                                          3:52.76    3:59.06Q  1 
  5 Cherokee Trail                                    3:56.84    4:00.20Q  2 
  6 Heritage                                          3:57.06    4:01.14Q  1 
  7 Lakewood                                          4:01.29    4:02.30q  1 
  8 Fossil Ridge                                      4:06.20    4:02.70q  2 
  9 ThunderRidge                                      4:01.51    4:03.85q  2 
 10 Palmer                                            4:02.94    4:04.72   1 
 11 Poudre                                            4:02.37    4:04.90   2 
 12 Ralston Valley                                    4:03.64    4:05.95   2 
 13 Fort Collins                                      4:03.19    4:08.83   1 
 14 Chaparral                                         4:06.14    4:10.32   1 
 15 Fairview                                          4:06.60    4:12.04   1 
 16 Regis Jesuit Girls                                4:04.72    4:12.64   2 
 17 Monarch                                           4:06.46    4:16.32   2 
 18 Highlands Ranch                                   4:05.30    4:17.03   1 
 
Event 151  Girls 4x400 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 3:35.49  2004        Long Beach Poly HS, CA                    
  Colo. Prep: C 3:48.59  1993        Denver South HS                           
  State Meet: R 3:48.59  1993        Denver South HS                           
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Littleton                                         3:57.83    3:45.69R  10    Colo. Prep Record
  2 Loveland                                          3:56.06    3:50.62    8   
  3 Arapahoe                                          3:59.06    3:51.75    7   
  4 Heritage                                          4:01.14    3:52.08    6   
  5 Ponderosa                                         3:58.94    3:53.19    5   
  6 Cherokee Trail                                    4:00.20    3:56.62    4   
  7 Fossil Ridge                                      4:02.70    3:58.69    3   
  8 Lakewood                                          4:02.30    3:59.49    2   
  9 ThunderRidge                                      4:03.85    4:00.71    1   
 
Event 152  Girls 4x800 Meter Relay 5A
================================================================================
    National: N 8:50.41  2002        Brooklyn HS, Penn.                        
  Colo. Prep: C 9:00.07  2009        Thompson Valley HS                        
  State Meet: R 9:01.83  2003        Smoky Hill HS                             
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Liberty                                           9:30.85    9:17.00   10   
  2 Highlands Ranch                                   9:26.85    9:22.25    8   
  3 Monarch                                           9:39.74    9:25.19    7   
  4 ThunderRidge                                      9:31.92    9:31.21    6   
  5 Loveland                                          9:44.84    9:33.33    5   
  6 Cherry Creek                                      9:47.65    9:34.71    4   
  7 Fairview                                          9:41.82    9:38.29    3   
  8 Arapahoe                                          9:25.50    9:40.37    2   
  9 Ralston Valley                                    9:43.09    9:41.36    1   
 10 Littleton                                         9:28.85    9:45.78  
 11 Mountain Vista                                    9:46.35    9:46.07  
 12 Palmer                                            9:47.67    9:50.94  
 13 Pine Creek                                        9:51.68    9:51.93  
 14 Smoky Hill                                        9:42.93    9:53.28  
 15 Rock Canyon                                       9:51.82    9:54.05  
 16 Horizon                                           9:42.55    9:56.08  
 17 Fossil Ridge                                      9:48.57    9:58.29  
 18 Chaparral                                         9:51.50   10:09.33  
 
Event 153  Girls 800 Sprint Medley 5A
============================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:43.85  1996        George Washington HS                      
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Heritage                                          1:48.04    1:48.96Q  2 
  2 Loveland                                          1:46.86    1:49.34Q  1 
  3 Regis Jesuit Girls                                1:44.77    1:49.00Q  2 
  4 Poudre                                            1:49.99    1:50.17Q  1 
  5 Littleton                                         1:47.64    1:50.05Q  2 
  6 Arapahoe                                          1:47.46    1:50.20Q  1 
  7 Mountain Range                                    1:50.70    1:51.04q  1 
  8 Chaparral                                         1:50.60    1:51.22q  2 
  9 Rocky Mountain                                    1:50.47    1:51.67q  1 
 10 Fort Collins                                      1:50.33    1:51.73   2 
 11 Monarch                                           1:50.41    1:51.75   1 
 12 Denver East                                       1:50.95    1:52.28   2 
 13 Eaglecrest                                        1:50.06    1:52.30   2 
 14 Chatfield                                         1:50.69    1:52.60   2 
 15 Cherokee Trail                                    1:48.81    1:53.04   1 
 16 Cherry Creek                                      1:51.38    1:57.12   1 
 17 ThunderRidge                                      1:50.96    1:59.05   2 
 18 Lakewood                                          1:50.82    1:59.14   1 
 
Event 153  Girls 800 Sprint Medley 5A
================================================================================
  Colo. Prep: C 1:43.85  1996        George Washington HS                      
  State Meet: R 1:43.85  1996        George Washington HS                      
    School                                            Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Regis Jesuit Girls                                1:49.00    1:45.53   10   
  2 Heritage                                          1:48.96    1:47.38    8   
  3 Littleton                                         1:50.05    1:48.30    7   
  4 Loveland                                          1:49.34    1:48.39    6   
  5 Arapahoe                                          1:50.20    1:49.37    5   
  6 Poudre                                            1:50.17    1:50.59    4   
  7 Rocky Mountain                                    1:51.67    1:52.72    3   
  8 Chaparral                                         1:51.22    1:53.95    2   
  9 Mountain Range                                    1:51.04    1:56.63    1   
 
Event 154  Girls High Jump 5A
================================================================================
    National: N    6-04  2009        Toni Young, Del City HS, Okla.            
  Colo. Prep: C    6-01  1978        Sharon Burrill, J.F. Kennedy HS           
  State Meet: R 6-00.50  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kelsey English            SR Doherty              5-08.50    5-09.00   10   
  2 Carly Paul                FR Poudre               5-09.00    5-08.00    8   
  3 Monica Franco             JR Fort Collins         5-07.00    5-04.00    7   
  4 Devin Steninger           SR Douglas Coun         5-02.00   J5-04.00    6   
  5 Autumn Gardner            SO Mtn. Range           5-05.00    5-03.00    5   
  6 Hailey Gilleland          JR Bear Creek           5-04.00    5-02.00    3.50
  6 Erika Musante             SR Rocky Mtn.           5-07.00    5-02.00    3.50
  8 Kelsey Cleere             SO Eaglecrest           5-02.00   J5-02.00    2   
  9 Kendra Smith              SR Liberty              5-04.00   J5-02.00    1   
 10 Ewelina Pena              JR Lakewood             5-02.00   J5-02.00  
 11 Natasha Jones             JR Castle View          5-02.00    5-01.00  
 12 Marcena Day               SO StandleyLake         5-02.00    5-00.00  
 12 Elle Brunsdale            SR Lakewood             5-02.00    5-00.00  
 12 Dezzerae Chavers          SR Eaglecrest           5-02.00    5-00.00  
 12 Courtney Batusiak         FR Heritage             5-04.00    5-00.00  
 12 Amanda Chaffin            SR GJ Central           5-02.00    5-00.00  
 17 Shanna Christian          JR Ponderosa            5-02.00    4-10.00  
 -- Megan Bohn                SO Chatfield            5-02.00         NH  
 -- Sophie Lattes             FR Fairview             5-02.00         NH  
 -- Koree Willer              SO Fossil Ridge         5-02.00        DNS  
 
Event 155  Girls Pole Vault 5A
================================================================================
    National: N 14-01  2007        Tori Anthony, Palo Alto Castilleja CA       
  Colo. Prep: C 13-03  2008        Elizabeth Stover, Longmont HS               
  State Meet: R 13-01  2008        Kelli Ehardt, Rampart HS                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Valentina Pauna           SR Rocky Mtn.          11-06.00   11-06.00   10   
  2 Elisa Isakson             SR ThunderRidge        11-06.00  J11-06.00    8   
  3 Paris Duhamel             JR Arapahoe            10-06.00   10-06.00    7   
  4 Danni Thenell             SR Bear Creek          10-06.00  J10-06.00    6   
  5 Carrie Nickel             JR Heritage            11-01.00   10-00.00    4.50
  5 Elizebeth Kelly           SR Littleton           10-06.00   10-00.00    4.50
  7 Lauren Brunsdale          SO Lakewood            10-03.00  J10-00.00    2.50
  7 Lauren Santi              SO Lakewood            10-03.00  J10-00.00    2.50
  9 Colleen McAnallen         SR Littleton           10-03.00    9-06.00    1   
 10 Lisa Bohannon             SO Loveland             9-07.00   J9-06.00  
 10 Drew Cooper               JR Smoky Hill           9-06.00   J9-06.00  
 10 Heidi Hurst               SR Greeley West        10-02.00   J9-06.00  
 13 Kerry Betz                SR Fairview             9-03.00    9-00.00  
 13 Heather Waite             FR Loveland             9-01.00    9-00.00  
 15 Noelle Turner             JR Loveland             9-03.00    8-06.00  
 15 Carly Stewart             SR Fairview             9-03.00    8-06.00  
 15 Marina Chhay              SR StandleyLake         9-03.00    8-06.00  
 -- Carlee Reava              SO Heritage             9-10.00         NH  
 -- Zoe Robb                  SO Boulder              9-01.00         NH  
 
Event 156  Girls Long Jump 5A
=====================================================================================
    National: N 22-01.75  1976        Kathy McMillan, Hoke County HS, NC       
  Colo. Prep: C 21-00.75  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS             
  State Meet: R 21-00.75  2005        Chelsea Taylor, Montbello HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Chyna Ries                FR Geo. Washington     19-00.25   19-03.75  -0.4  10   
  2 Elle Brunsdale            SR Lakewood            18-11.50   18-08.50  -1.5   8   
  3 Jordan Rand               SR Doherty             18-08.50   18-08.25  -1.9   7   
  4 Pam Yu                    SR Highlands Ranch     17-09.00   17-05.25  -2.0   6   
  5 Laura Whalen              SR Littleton           17-00.00   17-04.50  -0.4   5   
  6 Alexis Pappas             SO Legend              18-03.00   17-03.00  -1.5   4   
  7 Sarah Versluis            SR Grand Junction      17-05.75   17-01.00  -0.5   3   
  8 Koree Willer              SO Fossil Ridge        17-01.75   16-07.50  -1.7   2   
  9 Danielle Williams         JR Eaglecrest          16-10.50   16-04.75  -1.1   1   
 10 Megan McCabe              FR Cherry Creek        16-11.00   16-02.75  -2.2 
 11 Whitney Jackson           SO Grand Junction      16-10.75   16-02.00  -1.8 
 11 Hannah Sparks             FR Cherokee Trail      17-09.50   16-02.00  -1.1 
 13 Dior Hall                 FR Geo. Washington     17-01.75   16-01.00  -1.3 
 14 Takara Reed               SR Geo. Washington     17-00.50   15-04.25   0.7 
 15 Hailey Gilleland          JR Bear Creek          17-00.75   15-02.50  -0.7 
 16 Abby Pahlau               SO Fossil Ridge        16-11.25   15-02.00  -1.9 
 17 Brittany Lewis            SR Geo. Washington     17-08.00   13-10.50  +0.0 
 18 Ciera Morgan              FR Highlands Ranch     17-07.50   13-07.50  -1.8 
 
Event 157  Girls Triple Jump 5A
=====================================================================================
    National: N 44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling HS, TX         
  Colo. Prep: C 41-03.50  2006        Nyeisha Wright, Widefield HS             
  State Meet: R 41-00.50  2004        Shaquania Lundy, George Washington HS    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jordan Rand               SR Doherty             40-00.00   40-05.25   1.9  10   
  2 Danielle Williams         JR Eaglecrest          39-05.00   40-04.25   1.8   8   
  3 Kami Mendez               JR Denver East         38-03.50   38-05.50   1.5   7   
  4 Elle Brunsdale            SR Lakewood            37-08.00   38-03.00   0.1   6   
  5 Pam Yu                    SR Highlands Ranch     37-04.50   37-02.75   2.3   5   
  6 Kelsey Cunningham         SO Regis Girls         35-08.50   37-02.00   2.6   4   
  7 Aubree Dietrich           SR Fort Collins        37-04.75   37-01.50   3.9   3   
  8 Koree Willer              SO Fossil Ridge        37-04.50   36-08.50   1.3   2   
  9 Rachael Rudel             JR Fort Collins        36-06.25   36-06.50   2.1   1   
 10 Maggie DeMott             JR Rocky Mtn.          35-07.75   35-11.25   1.6 
 11 Stephanie Bess            FR Arvada West         35-10.00   35-03.50  -1.4 
 12 Haley Brogan              JR Lakewood            36-05.50   35-00.00   1.3 
 13 Abby Pahlau               SO Fossil Ridge        35-10.50   34-01.75   1.0 
 14 Hailey Gilleland          JR Bear Creek          35-05.00   33-10.50   0.1 
 15 Miriah Abram              JR Geo. Washington     36-00.00   33-02.75   1.1 
 16 Haylee Barber             SR Pine Creek          35-06.00   31-01.00   2.8 
 17 Takara Reed               SR Geo. Washington     37-07.00   30-05.00   1.5 
 -- Stephanie Gerber          SR Arapahoe            38-09.00        DNS   NWI 
 
Event 158  Girls Shot Put 5A
================================================================================
    National: N 54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak HS, TX          
  Colo. Prep: C    51-01  1994        Collinus Newsome, Denver South HS        
  State Meet: R    50-01  1994        Collinus Newsome, Denver South HS        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alexis Cooks              SR Doherty             43-02.75   42-09.00   10   
  2 Katie Pham                JR Rangeview           40-11.00   39-11.75    8   
  3 Adaeze Obinnah            SO Grandview           38-11.00   39-11.50    7   
  4 Baja Robinson             JR Hinkley             37-01.50   39-03.50    6   
  5 Ashley Ehardt             JR Rampart             39-05.00   37-04.50    5   
  6 Sydney Spencer            JR Loveland            38-02.25   36-11.75    4   
  7 Christina Fasci           SO Rangeview           36-00.75   36-04.75    3    2nd Best 35-10.75
  8 Karisa Fernandez          JR StandleyLake        37-02.00  J36-04.75    2    2nd Best 35-10.25
  9 Beth McCarthy             SR Pine Creek          38-07.00   35-07.25    1   
 10 Rachel Pott               SO Poudre              37-05.50   35-05.25  
 11 Anna Gerhard              JR Loveland            36-11.00   35-02.50  
 12 Renata Rankin             SR Fountain-Ft Crsn    35-11.00   34-06.50  
 13 Kai Stuckey               SR Fort Collins        35-02.00   34-00.50  
 14 Ashley Kennedy            SR Boulder             36-03.25   33-11.00  
 15 Keila Utu                 SR Fruita Monum        35-11.00   33-10.50  
 16 Valleria Miranda          JR Lakewood            35-02.75   33-06.00  
 17 Tasha Carey               JR Denver East         35-06.25   32-02.25  
 18 Brailyn Reddick           SO GJ Central          36-02.00   32-00.00  
 
Event 159  Girls Discus Throw 5A
================================================================================
    National: N 190-03  2009        Ana Jelmini, Shafter HS, CA                
  Colo. Prep: C 160-01  1994        Shelly Greathouse, Rocky Mountain HS       
  State Meet: R 153-03  2003        Sarah Stevens, Fort Collins HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Alexis Cooks              SR Doherty               155-02     147-04   10   
  2 Katie Pham                JR Rangeview             132-02     134-00    8   
  3 Ashley Ehardt             JR Rampart               128-03     129-11    7   
  4 Anna Gerhard              JR Loveland              124-00     120-11    6   
  5 Laresa Dern               SR Fort Collins          124-05     119-08    5   
  6 Sydney Spencer            JR Loveland              125-05     118-05    4   
  7 Sydney Davis              SR Arapahoe              121-02     118-00    3   
  8 Mia Davies                JR Chaparral             112-08     113-11    2   
  9 Karisa Fernandez          JR StandleyLake          111-04     113-05    1   
 10 Beth McCarthy             SR Pine Creek            119-05     111-10  
 11 Erika Musante             SR Rocky Mtn.            111-11     108-07  
 12 Josephine Natrasevschi    FR Fort Collins          118-00     107-08  
 13 Kara Walling              SO Legacy                113-01     106-09  
 14 Kim Krenrich              JR Rangeview             115-07     102-11  
 15 Rachel Pott               SO Poudre                112-09      99-08  
 16 Adriane Huber             SR Ponderosa             111-07      96-03  
 17 Brigitta Games            SO Chatfield             114-01      95-06  
 -- Renata Rankin             SR Fountain-Ft Crsn      118-03       FOUL  


                Women - 1A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Merino                      92        2) Simla                      75   
    3) Elbert                      56        4) Caliche                    49   
    5) Dove Creek                  48        6) Bethune                    46   
    7) Vail Christian              42        8) Haxtun                     40   
    8) Fleming                     40       10) Springfield                35   
   11) Peetz                       31       12) Shining Mtn. Waldorf       27   
   13) Wiley                       24       14) Walsh                      23   
   15) Prairie                     22       16) Otis                       21   
   17) North Park                  18       18) McClave                    17   
   18) Cheyenne Wells              17       20) Kim                        13.50
   21) Woodlin                     13       21) Arickaree                  13   
   21) Pawnee                      13       24) Cotopaxi                   11.50
   25) Cheraw                      11       25) Idalia                     11   
   27) Holly                       10       27) Plainview                  10   
   29) Hanover                      6       30) Stratton                    5   
   30) Moffat                       5       30) Edison                      5   
   30) Pikes Peak Christian         5       34) Flagler                     4   
   35) Weldon Valley                2       35) Deer Trail                  2   
   35) Liberty (Joes)               2       38) Kit Carson                  1   
   38) Hi-Plains                    1                                           
 
                 Women - 2A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Lyons                      116        2) Akron                     102   
    3) Telluride                   81        4) Limon                      60.50
    5) Dolores                     43        6) Paonia                     38   
    7) Nederland                   37        8) Sedgwick County            30   
    9) Wray                        28       10) Holyoke                    27   
   10) Custer County               27       12) Crested Butte Comm.        26   
   13) Cripple Creek-Victor        20       14) Dayspring Christian        19   
   14) Lutheran - Denver           19       16) Yuma                       18.50
   17) Meeker                      18       18) The Vanguard School        15   
   18) Sanford                     15       20) Sangre de Cristo           14   
   21) Burlington                  13.50    22) Fowler                     13   
   23) Eads                        12       24) Hayden                     10   
   25) Las Animas                   9       26) Lutheran-Parker             8   
   26) Byers                        8       28) Sargent                     7   
   29) Miami-Yoder                  6       30) Fountain Valley             5.50
   31) Peyton                       5       31) Ouray                       5   
   33) Del Norte                    3       33) Rangely                     3   
   35) South Park                   2       35) Hoehne                      2   
   35) Mancos                       2       35) Soroco                      2   
   35) Kiowa                        2       40) Crowley County              1   
 
                 Women - 3A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Berthoud                    89        2) Eaton                      88   
    3) Classical Academy           82        4) Middle Park                60.50
    5) Hotchkiss                   58.50     6) Cedaredge                  53   
    7) Pagosa Springs              43        8) James Irwin                38   
    9) Estes Park                  30        9) Grand Valley               30   
   11) Brush                       28       12) Colorado Springs Christia  27.50
   13) Holy Family                 27       14) Platte Valley              25   
   14) Gunnison                    25       16) University                 17.50
   17) Rifle                       17       18) St. Mary's HS              16   
   19) Kent Denver                 15       20) Olathe                     14   
   21) Alamosa                     12       21) Lamar                      12   
   23) Florence                    11.50    24) Coal Ridge                 11   
   25) Roaring Fork                10       26) Bayfield                    9.50
   27) Bennett                      5       27) Frontier Academy            5   
   27) Salida                       5       30) Manitou Springs             4   
   31) Ellicott                     3       32) Trinidad                    1   
 
                 Women - 4A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Mullen                      58        2) Wheat Ridge                57   
    3) Glenwood Springs            53        4) Cheyenne Mountain          40   
    5) Mesa Ridge                  38        6) Discovery Canyon           37   
    7) Thompson Valley             35.20     8) Niwot                      32   
    9) Pueblo West                 31       10) Valor Christian            29   
   11) Pueblo South                28.70    12) Green Mountain             25   
   13) Greeley Central             24       13) Vista Ridge                24   
   15) Mountain View               22.20    16) Evergreen                  21   
   17) Canon City                  18       17) Falcon                     18   
   19) Palmer Ridge                16.20    20) Pueblo Centennial          16   
   21) Moffat County               15       21) Denver South               15   
   21) Longmont                    15       21) Sand Creek                 15   
   21) Pueblo County               15       26) Erie                       14   
   27) Roosevelt                   12.50    27) Montrose                   12.50
   29) Windsor                     12       30) Skyline                    11   
   31) Lewis-Palmer                10.50    32) Battle Mountain             9.50
   33) Silver Creek                 9.20    34) Woodland Park               8.50
   35) Palisade                     8       35) Centaurus                   8   
   35) Wasson                       8       35) Sierra                      8   
   35) Broomfield                   8       40) Air Academy                 6   
   40) Thomas Jefferson             6       42) Montezuma-Cortez            5   
   43) D'Evelyn                     3       43) Widefield                   3   
   43) Coronado                     3       43) Sterling                    3   
   47) Harrison                     2       47) Frederick                   2   
   49) Elizabeth                    1                                           
 
                 Women - 5A - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Loveland                    81        2) Arapahoe                   57   
    3) Littleton                   54.50     4) Highlands Ranch            53   
    5) George Washington           49        6) Doherty                    48   
    7) Regis Jesuit Girls          43        8) ThunderRidge               41   
    9) Liberty                     40       10) Lakewood                   35   
   11) Rangeview                   33       12) Heritage                   31.50
   13) Fort Collins                30       14) Cherry Creek               28   
   15) Cherokee Trail              26       16) Eaglecrest                 17   
   16) Monarch                     17       18) Rocky Mountain             16.50
   19) Denver East                 16       19) Fossil Ridge               16   
   21) Ponderosa                   15       21) Smoky Hill                 15   
   23) Poudre                      12       23) Rampart                    12   
   25) Bear Creek                   9.50    26) Grand Junction              9   
   26) Mountain Range               9       28) Pomona                      8   
   29) Grandview                    7       29) Legend                      7   
   29) Boulder                      7       32) Hinkley                     6   
   32) Douglas County               6       32) Chaparral                   6   
   35) Chatfield                    5       36) Standley Lake               3   
   36) Fairview                     3       38) Ralston Valley              1   
   38) Pine Creek                   1                                           
 
                  Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Walsh                      110        2) Springfield                77   
    3) Sierra Grande               57        4) Stratton                   41   
    5) Idalia                      38        6) Pikes Peak Christian       37   
    7) Bethune                     35        8) Otis                       33.50
    9) Merino                      30        9) Primero                    30   
   11) Vail Christian              29.50    12) Simla                      24   
   13) Caliche                     22       13) Holly                      22   
   13) Colo. School for D&B        22       16) Granada                    20   
   17) Hi-Plains                   19       18) Plateau Valley             18   
   18) Karval                      18       20) Fleming                    14   
   21) Elbert                      13       21) Hilltop Baptist            13   
   23) Kit Carson                  12       24) Cheyenne Wells             11   
   25) McClave                     10       26) Deer Trail                  9   
   26) Kim                          9       28) Shining Mtn. Waldorf        8   
   29) South Baca                   7       29) Wiley                       7   
   29) Cotopaxi                     7       32) Haxtun                      5   
   33) North Park                   4       33) Flagler                     4   
   35) Briggsdale                   3       36) Hanover                     2   
   36) Woodlin                      2       38) Dove Creek                  1   
 
                  Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Lyons                       88        2) Wray                       59   
    3) Burlington                  48        4) Hoehne                     44   
    5) Telluride                   41        6) Yuma                       38   
    7) Meeker                      34        8) Limon                      28   
    9) Akron                       26.50    10) Custer County              26   
   10) South Park                  26       12) Hayden                     25   
   13) Paonia                      23       13) Mancos                     23   
   13) Sedgwick County             23       16) Sargent                    21   
   16) Peyton                      21       16) Ignacio                    21   
   19) Rye                         20       19) Eads                       20   
   21) La Veta                     18       22) Wiggins                    17   
   23) Holyoke                     16       24) Dolores                    15   
   25) Denver Christian            13       26) Lutheran-Parker            11   
   26) Ouray                       11       28) Crested Butte Comm.        10   
   28) Cripple Creek-Victor        10       28) Byers                      10   
   31) Lutheran - Denver            8       32) Evangelical Christian       6   
   33) Rocky Ford                   5.50    34) Fowler                      5   
   35) Swink                        4       36) Fountain Valley             3   
   36) Del Norte                    3       36) West Grand                  3   
   39) The Vanguard School          2       40) Dayspring Christian         1   
 
                  Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Rifle                       81.50     2) Classical Academy          76   
    3) Eaton                       50        4) Roaring Fork               45   
    5) Mead                        42        6) Faith Christian            41   
    7) Middle Park                 37        8) Gunnison                   34   
    9) Pagosa Springs              30       10) Bayfield                   29   
   11) Holy Family                 28.50    12) Manitou Springs            24   
   12) Berthoud                    24       14) Alamosa                    23   
   15) Cedaredge                   21.50    16) University                 20   
   17) Kent Denver                 19       18) Salida                     18   
   18) Coal Ridge                  18       20) Buena Vista                17   
   21) Trinidad                    16       22) Brush                      15.50
   23) Basalt                      15       24) Monte Vista                10   
   24) Estes Park                  10       26) Weld Central                9   
   27) Lamar                        8       27) St. Mary's HS               8   
   27) Platte Valley                8       30) Bennett                     7   
   31) Florence                     6       31) Strasburg                   6   
   33) Machebeuf                    5       33) Colorado Springs Christia   5   
   33) Centauri                     5       36) Peak to Peak                4   
   36) La Junta                     4       38) Highland                    2   
   38) Grand Valley                 2       38) Aspen                       2   
   41) Lake County                  1                                           
 
                  Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Cheyenne Mountain           73        2) Longmont                   67.20
    3) Widefield                   61        4) Vista Ridge                51   
    5) Valor Christian             37        6) Mullen                     34   
    7) Niwot                       32.50     8) Broomfield                 32   
    9) Palmer Ridge                29       10) Pueblo West                28   
   11) Pueblo South                25.50    12) Sierra                     24   
   13) Glenwood Springs            23       14) Moffat County              22   
   15) Canon City                  21       16) Coronado                   19   
   17) Elizabeth                   18       18) Thompson Valley            16   
   19) Durango                     15       19) Sterling                   15   
   21) D'Evelyn                    14       21) Northridge                 14   
   23) Windsor                     13       24) Montrose                   11   
   25) Mitchell                    10       25) Golden                     10   
   25) Skyline                     10       25) Palisade                   10   
   29) Greeley Central              9       30) Wasson                      8   
   31) Erie                         7       32) Denver South                6   
   32) Falcon                       6       34) Centaurus                   5.20
   35) Roosevelt                    5       35) Arvada                      5   
   35) Lewis-Palmer                 5       35) Fort Morgan                 5   
   35) Pueblo County                5       40) Montezuma-Cortez            3   
   40) Mountain View                3       40) Thomas Jefferson            3   
   43) Battle Mountain              2.20    44) Harrison                    2   
   44) Woodland Park                2       44) Discovery Canyon            2   
   44) Wheat Ridge                  2       44) Silver Creek                2   
   49) Conifer                      1.20    49) Eagle Valley                1.20
   51) Delta                        1                                           
 
                  Men - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Fountain-Ft. Carson         68        2) Arapahoe                   54   
    3) Palmer                      50        3) Chaparral                  50   
    5) Fort Collins                46        6) Regis Jesuit Boys          35   
    7) Castle View                 30        7) ThunderRidge               30   
    9) Rangeview                   25       10) Rampart                    24   
   10) Littleton                   24       12) Cherry Creek               22   
   13) Highlands Ranch             21       13) Fossil Ridge               21   
   15) Chatfield                   20       16) Douglas County             19   
   16) Columbine                   19       18) Legacy                     18   
   18) Smoky Hill                  18       18) Monarch                    18   
   21) GJ Central                  17       21) Poudre                     17   
   21) George Washington           17       24) Bear Creek                 14   
   24) Overland                    14       24) Dakota Ridge               14   
   27) Montbello                   12       28) Loveland                   11   
   29) Lakewood                    10       30) Heritage                    8   
   30) Arvada West                  8       30) Fairview                    8   
   30) Denver East                  8       34) Mountain Vista              7   
   35) Rocky Mountain               6.50    36) Pomona                      6   
   37) Pine Creek                   5.50    38) Cherokee Trail              5   
   38) Boulder                      5       40) Ralston Valley              4   
   40) Rock Canyon                  4       42) Liberty                     2   
   42) Horizon                      2       42) Grandview                   2   
   42) Fruita Monument              2       46) Greeley West                1.50
   46) Eaglecrest                   1.50    48) Doherty                     1   

Posted Image
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Share this topic:



1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

------DyeStat Track Talk Forums------

Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland  

 

International
Canada