RunnerSpace.com: 2011 Results - Delaware DIAA Outdoor State Championships - DyeStat.com Track Talk

Jump to content

Welcome to DyeStat.com Track Talk!

You will have to register for a RunnerSpace account before you can post: click the LOGIN / SIGN UP link in the top brown bar to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2011 Results - Delaware DIAA Outdoor State Championships

#1 19 May 2011 12:24 PM
Shane 
RunnerSpace Moderator 31 Rep Points
Join Date: 30 Sep 2007
Posts: 2960
PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip

Homepage

Website:Click here

Licensed to Ultimate Sports - Contractor License                                                          HY-TEK's Meet Manager
                      
            2011 DIAA State Track & Field Championships                       
                                        Caesar Rodney High School                           
                                             5/20/2011 to 5/21/2011                       
                                                     Full Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 12.04  5/22/2001   Danielle Bailey, Christiana                 
 Meet Record: M 12.04  2001        Danielle Bailey, Christiana                 
Divis Record: D 12.12  1994        Zakiya Haley, Glasgow                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ebonique Jones            12 William Penn             12.20Q  0.5  3 
  2 Alexis Reeves             10 Delcastle Te             12.34Q  4.4  1 
  3 Kristina Viamante         12 Delcastle Te             12.69Q  1.5  2 
  4 Tyra Reid                 09 Caesar Rodne             12.50q  4.4  1 
  5 Nyaire Jeffers            12 A.I. duPont              12.74q  0.5  3 
  6 Nadia St. John-Johnson    12 Newark                   12.80q  1.5  2 
  7 Briana Gibbs              12 William Penn             12.96q  1.5  2 
  8 Cionna Keys               11 Christiana               13.02q  4.4  1 
  9 Kelsey Nagengast          10 Concord                  13.05   0.5  3 
 10 Chantal Higgin            10 William Penn             13.09   4.4  1 
 11 Ahkeesha Duffy            11 Cape Henlope             13.19   1.5  2 
 12 Whitney Wilson            12 Charter                  13.24   0.5  3 
 13 Jonesha Warren            12 Cape Henlope             13.27   1.5  2 
 14 Mylezia King              09 Concord                  13.30   0.5  3 
 15 Krystal Cassevs           11 Middletown               13.38   4.4  1 
 16 Khadijah Mackey           10 Sussex Central H         13.48   0.5  3 
 17 Alanna Hill                8 Charter                  13.71   0.5  3 
 18 Krysta Morrison           12 Smyrna                   13.72   1.5  2 
 
Finals
  1 Ebonique Jones            12 William Penn             12.22   0.6  10   
  2 Alexis Reeves             10 Delcastle Te             12.28   0.6   8   
  3 Nyaire Jeffers            12 A.I. duPont              12.67   0.6   6   
  4 Tyra Reid                 09 Caesar Rodne             12.73   0.6   4   
  5 Kristina Viamante         12 Delcastle Te             12.77   0.6   2   
  6 Cionna Keys               11 Christiana               13.16   0.6   1   
  7 Briana Gibbs              12 William Penn             13.17   0.6 
  8 Nadia St. John-Johnson    12 Newark                   13.19   0.6 
 
Girls 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 24.17  5/15/1998   Rhondale Jones, Delcastle                   
 Meet Record: M 24.17  1998        Rhondale Jones, Delcastle                   
Divis Record: D 24.17  1998        Rhondale Jones, Delcastle                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ebonique Jones            12 William Penn             25.24Q  2.3  1 
  2 Alexis Reeves             10 Delcastle Te             25.44Q  3.1  3 
  3 Royce Aiken               09 Delcastle Te             25.53Q  1.9  2 
  4 Tyra Reid                 09 Caesar Rodne             25.67q  2.3  1 
  5 Nyaire Jeffers            12 A.I. duPont              25.87q  3.1  3 
  6 Kristina Viamante         12 Delcastle Te             25.98q  2.3  1 
  7 Keyairra Boyce            12 Christiana               26.25q  3.1  3 
  8 Kelsey Nagengast          10 Concord                  26.41q  2.3  1 
  9 Hope Brown                10 Caesar Rodne             26.46   1.9  2 
 10 Adrienne Tingba           12 Christiana               26.63   2.3  1 
 11 Briana Gibbs              12 William Penn             26.74   1.9  2 
 12 Nadia St. John-Johnson    12 Newark                   27.00   3.1  3 
 13 Chantal Higgin            10 William Penn             27.07   1.9  2 
 14 Brandi Wesley             12 Concord                  27.15   3.1  3 
 15 Whitney Wilson            12 Charter                  27.18   3.1  3 
 16 Krystal Cassevs           11 Middletown               27.50   3.1  3 
 17 Elizabeth Brixen          10 Charter                  28.07   1.9  2 
 18 Khadijah Mackey           10 Sussex Central H         28.23   1.9  2 
 
Finals
  1 Ebonique Jones            12 William Penn             24.77   2.5  10   
  2 Alexis Reeves             10 Delcastle Te             25.35   2.5   8   
  3 Royce Aiken               09 Delcastle Te             25.45   2.5   6   
  4 Nyaire Jeffers            12 A.I. duPont              25.73   2.5   4   
  5 Keyairra Boyce            12 Christiana               25.80   2.5   2   
  6 Tyra Reid                 09 Caesar Rodne             25.82   2.5   1   
  7 Kristina Viamante         12 Delcastle Te             25.98   2.5 
  8 Kelsey Nagengast          10 Concord                  26.74   2.5 
 
Girls 400 Meter Dash Division 1
==========================================================================
State Record: S 54.83  5/8/2010    Celina Emerson, Delcastle                   
 Meet Record: M 55.5h  1989        Diana Pitts, Christiana                     
Divis Record: D 55.41  2010        Celina Emerson, Delcastle                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kehinde Akojie            11 Christiana               57.34   3  10   
  2 Royce Aiken               09 Delcastle Te             58.56   3   8   
  3 Adrienne Tingba           12 Christiana               58.96   3   6   
  4 Shanel Dickens            11 Cape Henlope             59.75   3   4   
  5 Adanna Amachi             12 William Penn           1:00.42   1   2   
  6 Hope Brown                10 Caesar Rodne           1:01.15   2   1   
  7 Briana Gibbs              12 William Penn           1:01.22   3 
  8 Brandi Wesley             12 Concord                1:01.33   3 
  9 Joelle Prettyman          11 St. Mark's             1:01.45   3 
 10 Audra Boyd                10 Delcastle Te           1:02.04   2 
 11 Monet Le'mon              12 Newark                 1:02.54   2 
 12 Erin Ford                 09 Charter                1:03.27   1 
 13 Ashley Robinson           12 Dover                  1:03.66   1 
 14 Krystal Cassevs           11 Middletown             1:03.68   2 
 15 Khaleah Williams          12 Smyrna                 1:04.17   1 
 16 Taylor Miller             10 A.I. duPont            1:05.12   1 
 17 Nhiya Harmon              10 Sussex Central H       1:05.28   1 
 18 Junei Mosley              10 Christiana             1:06.39   1 
 19 Chanel Coleman            10 Middletown             1:08.17   1 
 
Girls 800 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: S 2:11.51  2011        Reagan Anderson, Tatnall                  
 Meet Record: M 2:11.8h  1984        Vicki Huber, Concord                      
Divis Record: D 2:11.8h  1984        Vicki Huber, Concord                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Frydrych            12 St. Mark's             2:16.33   10   
  2 Meredith Steenkamer       12 Charter                2:21.20    8   
  3 Isabel Wharton            11 Sussex Tech            2:22.75    6   
  4 Ali Coning                11 Cape Henlope           2:25.56    4   
  5 Francesca Reyes           12 Charter                2:26.19    2   
  6 Lexi Santer               09 Charter                2:26.80    1   
  7 Danielle Wegrzyn          11 St. Mark's             2:28.80  
  8 Allie Barkes              12 Concord                2:28.84  
  9 Paige Hennessy            12 Dover                  2:29.61  
 10 Monique Harper            11 William Penn           2:31.21  
 11 Jillian Allen             12 St. Mark's             2:31.37  
 12 Shanel John               12 Christiana             2:31.82  
 13 Shanel Dickens            11 Cape Henlope           2:37.09  
 14 Megan Blissick            11 Concord                2:39.11  
 15 Elizabeth Sparks          09 Cape Henlope           2:40.75  
 
Girls 1600 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: S 4:48.84  2011        Haley Pierce, Tatnall                     
 Meet Record: M 4:54.4h  1985        Vicki Huber, Concord                      
Divis Record: D 4:54.4h  1985        Vicki Huber, Concord                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Frydrych            12 St. Mark's             5:08.16   10   
  2 Katrina Steenkamer        12 St. Mark's             5:09.79    8   
  3 Amanda Rickert            10 Charter                5:10.44    6   
  4 Emily Ritter              12 Sussex Tech            5:16.30    4   
  5 Isabel Wharton            11 Sussex Tech            5:16.85    2   
  6 Ali Coning                11 Cape Henlope           5:27.66    1   
  7 Shanel John               12 Christiana             5:34.92  
  8 Kristin Weiher            12 Charter                5:38.87  
  9 Danielle Wegrzyn          11 St. Mark's             5:42.55  
 10 Emily Degnars             12 Middletown             5:48.14  
 11 Rachel Walsh              09 Charter                5:49.73  
 12 Dieunise Desir            10 William Penn           5:52.07  
 13 Karly Jones               11 Caesar Rodne           5:56.63  
 14 Paige McKinney            09 Concord                6:07.92  
 15 Kalli Riley               12 Middletown             6:08.31  
 -- Tori Vickers              09 Smyrna                     DNF  
 
Girls 3200 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: S 10:17.52  2011        Haley Pierce, Tatnall                    
 Meet Record: M 10:57.64  2002        Meredith Lambert, Tatnall                
Divis Record: D 11:03.19  2010        Julie Macedo, Charter                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katrina Steenkamer        12 St. Mark's            11:24.21   10   
  2 Amanda Rickert            10 Charter               11:25.43    8   
  3 Emily Ritter              12 Sussex Tech           11:59.91    6   
  4 Beth Sowden               12 St. Mark's            12:08.07    4   
  5 Kendall Savage            10 Charter               12:14.45    2   
  6 Sydney Blissick           12 Concord               12:28.27    1   
  7 Erica Trofa               11 St. Mark's            12:54.42  
  8 Tori Vickers              09 Smyrna                13:12.74  
  9 Kalli Riley               12 Middletown            13:22.16  
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: S 14.13  5/13/2006   Jernail Hayes, Glasgow                      
 Meet Record: M 14.32  1998        Rhondale Jones, Delcastle                   
Divis Record: D 14.32  1998        Rhondale Jones, Delcastle                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Arieal Bias               11 William Penn             15.91Q  0.6  1 
  2 Ynijah Copeland           11 Christiana               16.64Q  1.1  2 
  3 Taybatou Jalloh           11 Christiana               16.94q  1.1  2 
  4 Merissa Cope              11 St. Mark's               17.01q  1.1  2 
  5 Amanda Hurst              09 Cape Henlope             17.49q  0.6  1 
  6 Tyra Weatherly            09 Cape Henlope             17.59q  0.6  1 
  7 Johnasia Lewis            09 Delcastle Te             17.81q  1.1  2 
  7 Donna Davis               11 Cape Henlope             17.81q  0.6  1 
  9 Leslie Ope                10 William Penn             18.87   1.1  2 
 10 Rebecca Ledden            12 A.I. duPont              19.05   0.6  1 
 -- Briana Hall               09 Sussex Tech                 DQ   0.6  1  Interfered with
                                                                          Runner
Finals
  1 Ynijah Copeland           11 Christiana               16.03   2.1  10   
  2 Arieal Bias               11 William Penn             16.23   2.1   8   
  3 Johnasia Lewis            09 Delcastle Te             16.39   2.1   6   
  4 Taybatou Jalloh           11 Christiana               16.55   2.1   4   
  5 Merissa Cope              11 St. Mark's               16.99   2.1   2   
  6 Amanda Hurst              09 Cape Henlope             17.17   2.1   1   
  7 Tyra Weatherly            09 Cape Henlope             17.73   2.1 
 
Girls 300 Meter Hurdles Division 1
==========================================================================
State Record: S 42.31  5/20/2006   Jernail Hayes, Glasgow                      
 Meet Record: M 42.31  5/20/2006   Jernail Hayes, Glasgow                      
Divis Record: D 42.31  5/20/2006   Jernail Hayes, Glasgow                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hannah Pepper             12 Cape Henlope             47.28   2  10   
  2 Kristina Viamante         12 Delcastle Te             47.35   2   8   
  3 Stephanie Floyd           09 Concord                  47.70   2   6   
  4 Merissa Cope              11 St. Mark's               49.09   2   4   
  5 Amanda Hurst              09 Cape Henlope             49.97   1   2   
  6 Elizabeth King            12 St. Mark's               50.05   2   1   
  7 Miannie Hickson           09 William Penn             50.41   2 
  8 Johnasia Lewis            09 Delcastle Te             50.71   1 
  9 Ashley Morris             09 Smyrna                   50.79   1 
 10 Quira Parker              12 Newark                   50.85   1 
 11 Tyra Weatherly            09 Cape Henlope             51.02   2 
 12 Taybatou Jalloh           11 Christiana               51.50   2 
 13 Whitley Hatton            10 Caesar Rodne             51.82   1 
 14 Patience Bowman           09 Dover                    53.03   1 
 15 Lucero Pizano             12 A.I. duPont              54.19   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: S 47.78  4/3/2010    Delcastle, Delcastle                        
                       Viamante, Reeves, Dickerson, Emerson              
 Meet Record: M 48.54  1998        William Penn, William Penn                  
                       Fletcher, Lewis, Century, Fletcher                
Divis Record: D 48.54  1998        William Penn, William Penn                  
                       Fletcher, Lewis, Century, Fletcher                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Concord                                               50.09   2  10   
     1) Mylezia King 09                 2) Kim Price 12                   
     3) Kelsey Nagengast 10             4) Stephanie Floyd 09             
  2 Cape Henlopen                                         50.21   2   8   
     1) Kadijah Doughty 10              2) Ahkeesha Duffy 11              
     3) Tyra Weatherly 09               4) Jonesha Warren 12              
  3 Christiana                                            50.51   2   6   
     1) Taybatou Jalloh 11              2) Keyairra Boyce 12              
     3) Ynijah Copeland 11              4) Cionna Keys 11                 
  4 William Penn                                          50.91   2   4   
     1) Briana Gibbs 12                 2) Adanna Amachi 12               
     3) Nicole Ford 10                  4) Ebonique Jones 12              
  5 Sussex Tech                                           51.42   2   2   
     1) Thomeka Floyd 10                2) Castaysha Lewes 09             
     3) Margaret Boachie 09             4) Briana Hall 09                 
  6 Newark                                                51.94   2   1   
     1) Khadija Cover 12                2) Sandrea Webster 12             
     3) Shanice Rodgers 12              4) Nadia St. John-Johnson 12      
  7 Dover                                                 52.17   1 
     1) Jada Abrams 11                  2) Desirae Hagaman 11             
     3) Alycia Casey 12                 4) Amber Boyce 11                 
  8 Charter                                               52.20   1 
     1) Elizabeth Brixen 10             2) Whitney Wilson 12              
     3) Charis Murray 12                4) Alanna Hill 8                  
  9 St. Mark's                                            52.81   2 
     1) Adrienne Newton 11              2) Cassie Vincellette 11          
     3) Jessica Ferguson 12             4) Alana Taylor 12                
 10 Caesar Rodney                                         55.09   1 
     1) De'Aira Nickerson 09            2) Janice Dixon 10                
     3) Jannah Williams 09              4) Tie'Naira Nickerson 10         
 11 A.I. duPont                                           55.72   1 
     1) Jaelynn Watson 11               2) Victoria Burton 12             
     3) Rebecca Ledden 12               4) Lillian Mento 12               
 -- Smyrna                                                  DNF   1 
     1) Rolanda Smith 10                2) Ronae Foxworth 09              
     3) Surrayah Fluellen 10            4) Krysta Morrison 12             
 -- Delcastle Tech                                           DQ   2  3-4 Exchange
     1) Johnasia Lewis 09               2) Royce Aiken 09            out of Zone     
     3) Audra Boyd 10                   4) Alexis Reeves 10               
 
Girls 4x200 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: S 1:39.26  2010        Delcastle, Delcastle                      
                         Viamantie, Reeves, Dickerson, Emerson             
 Meet Record: M 1:41.53  1999        Christiana, Christiana                    
                         Bailey, Brown, Huewill, Bailey                    
Divis Record: D 1:41.20  2010        Delcastle, Delcastle                      
                         Viamantie, Dickerson, Casseus, Reeves             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Christiana                                          1:41.88   2  10   
     1) Taiwo Akojie 11                 2) Kehinde Akojie 11              
     3) Keyairra Boyce 12               4) Adrienne Tingba 12             
  2 Delcastle Tech                                      1:42.47   2   8   
     1) Alexis Reeves 10                2) Royce Aiken 09                 
     3) Kristina Viamante 12            4) Audra Boyd 10                  
  3 Concord                                             1:45.64   2   6   
     1) Kelsey Nagengast 10             2) Kim Price 12                   
     3) Stephanie Floyd 09              4) Brandi Wesley 12               
  4 Caesar Rodney                                       1:45.84   2   4   
     1) Tyra Reid 09                    2) Michaella Estrada 10           
     3) Whitley Hatton 10               4) Hope Brown 10                  
  5 Cape Henlopen                                       1:49.09   1   2   
     1) Ahkeesha Duffy 11               2) Carissa Stevens 10             
     3) Amanda Hurst 09                 4) Jonesha Warren 12              
  6 Dover                                               1:51.08   2   1   
     1) Jada Abrams 11                  2) Destinee Hagaman 11            
     3) Amber Boyce 11                  4) Patience Bowman 09             
  7 St. Mark's                                          1:51.13   1 
     1) Joelle Prettyman 11             2) Cassie Vincellette 11          
     3) Maddie Murphy 10                4) Merissa Cope 11                
  8 Sussex Tech                                         1:51.13   2 
     1) Margaret Boachie 09             2) Megan Tindley 09               
     3) Castaysha Lewes 09              4) Briana Hall 09                 
  9 Smyrna                                              1:51.33   1 
     1) Rolanda Smith 10                2) Rhoslyn Scott 12               
     3) Surrayah Fluellen 10            4) Krysta Morrison 12             
 10 Charter                                             1:52.21   1 
     1) Whitney Wilson 12               2) Charis Murray 12               
     3) Erin Ford 09                    4) Elizabeth Brixen 10            
 11 William Penn                                        1:52.97   2 
     1) Leslie Ope 10                   2) Adanna Amachi 12               
     3) Chantal Higgin 10               4) Miannie Hickson 09             
 12 A.I. duPont                                         1:55.26   1 
     1) Taylor Miller 10                2) Victoria Burton 12             
     3) Rebecca Ledden 12               4) Jaelynn Watson 11              
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: S 3:49.6h  4/26/1984   William Penn, William Penn                
                         Baine, Ellerbe, Fisher, Hill                      
 Meet Record: M 3:53.4h  1986        William Penn, William Penn                
                         Baine, Washam, Williams, Ellerbe                  
Divis Record: D 3:53.3h  1986        William Penn, William Penn                
                         Baine, Washam, Williams, Ellerbe                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Christiana                                          4:00.82   2  10   
     1) Kehinde Akojie 11               2) Taiwo Akojie 11                
     3) Keyairra Boyce 12               4) Adrienne Tingba 12             
  2 Cape Henlopen                                       4:05.08   2   8   
     1) Hannah Pepper 12                2) Ali Coning 11                  
     3) Megan Hart 09                   4) Shanel Dickens 11              
  3 St. Mark's                                          4:07.32   2   6   
     1) Joelle Prettyman 11             2) Elizabeth King 12              
     3) Alana Taylor 12                 4) Emily Frydrych 12              
  4 Caesar Rodney                                       4:09.87   2   4   
     1) Tyra Reid 09                    2) Marcianna Green 09             
     3) Whitley Hatton 10               4) Hope Brown 10                  
  5 William Penn                                        4:11.07   1   2   
     1) Leslie Ope 10                   2) Adanna Amachi 12               
     3) Chantal Higgin 10               4) Miannie Hickson 09             
  6 Dover                                               4:14.46   2   1   
     1) Paige Hennessy 12               2) Gabrielle Green 12             
     3) Destinee Hagaman 11             4) Ashley Robinson 12             
  7 Charter                                             4:14.72   2 
     1) Meredith Steenkamer 12          2) Erin Ford 09                   
     3) Francesca Reyes 12              4) Lexi Santer 09                 
  8 Concord                                             4:15.55   2 
     1) Brandi Wesley 12                2) Stephanie Floyd 09             
     3) Mylezia King 09                 4) Allie Barkes 12                
  9 Delcastle Tech                                      4:23.28   2 
     1) Audra Boyd 10                   2) Brandi Parker 11               
     3) Riise Taylor 10                 4) Amber Dixon 09                 
 10 Sussex Tech                                         4:25.68   1 
     1) Isabel Wharton 11               2) Castaysha Lewes 09             
     3) Megan Tindley 09                4) Margaret Boachie 09            
 11 A.I. duPont                                         4:35.33   1 
     1) Taylor Miller 10                2) Lucero Pizano 12               
     3) Rebecca Ledden 12               4) Lillian Mento 12               
 
Girls 4x800 Meter Relay Division 1
=======================================================================
State Record: S 9:03.70  5/8/2009    Tatnall, Tatnall                          
                         Pierce, Simmons, Buenaga, Bottorff                
 Meet Record: M 9:28.4h  1984        Concord, Concord                          
                         Dunagan, George, Heath, Huber                     
Divis Record: D 9:21.61  2010        St. Mark's, St. Mark's                    
                         Prettymanh, Frydrych, Prettyman, King             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Mark's                                          9:39.01   10   
     1) Katrina Steenkamer 12           2) Elizabeth King 12              
     3) Beth Sowden 12                  4) Emily Frydrych 12              
  2 Charter                                             9:45.79    8   
     1) Meredith Steenkamer 12          2) Amanda Rickert 10              
     3) Francesca Reyes 12              4) Lexi Santer 09                 
  3 Cape Henlopen                                      10:01.67    6   
     1) Ali Coning 11                   2) Megan Hart 09                  
     3) Elizabeth Sparks 09             4) Shanel Dickens 11              
  4 Sussex Tech                                        10:17.97    4   
     1) Isabel Wharton 11               2) Emily Ritter 12                
     3) Laura Zwiebel 09                4) Casey Thomas 12                
  5 Dover                                              10:23.69    2   
     1) Paige Hennessy 12               2) Gabrielle Green 12             
     3) Destinee Hagaman 11             4) Ashley Robinson 12             
  6 Concord                                            10:38.28    1   
     1) Allie Barkes 12                 2) Sydney Blissick 12             
     3) Megan Blissick 11               4) Paige McKinney 09              
  7 William Penn                                       10:46.27  
     1) Asia Tillison 11                2) Dieunise Desir 10              
     3) Miannie Hickson 09              4) Monique Harper 11              
  8 Christiana                                         10:58.73  
     1) Shanel John 12                  2) Nashya Render 12               
     3) Junei Mosley 10                 4) Samantha Ferguson 11           
  9 Middletown                                         11:00.58  
     1) Kalli Riley 12                  2) Katie Platt 09                 
     3) Caroline Dengler 12             4) Emily Degnars 12               
 10 Delcastle Tech                                     11:07.32  
     1) Amber Dixon 09                  2) Shavonte Harris 11             
     3) Riise Taylor 10                 4) Joniece Graham 10              
 11 A.I. duPont                                        11:11.31  
     1) Taylor Miller 10                2) Lucero Pizano 12               
     3) Lillian Mento 12                4) Sasha Litostansky              
 12 Newark                                             11:52.85  
     1) Monet Le'mon 12                 2) Elizabeth Page 09              
     3) Caitlyn Hamill 09               4) Angela Becker 09               
 
Girls High Jump Division 1
=======================================================================
State Record: S 5-08.25  5/4/1989    Tisha Milligan, Seaford                   
 Meet Record: M    5-07  1993        Shelley Talbert, Glasgow                  
Divis Record: D    5-07  1993        Shelley Talbert, Glasgow                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Arieal Bias               11 William Penn           5-00.00   10   
  2 Hannah Pepper             12 Cape Henlope          J5-00.00    8   
  3 Khaleah Williams          12 Smyrna                 4-08.00    6   
  4 Michaella Estrada         10 Caesar Rodne           4-06.00    3   
  4 Whitney Anderson          09 Caesar Rodne           4-06.00    3   
  6 Shayla Evans              11 Smyrna                J4-06.00    1   
  7 Annika Moller             12 Caesar Rodne          J4-06.00  
 -- Tenika Robinson           12 Dover                       NH  
 
Girls Pole Vault Division 1
=======================================================================
State Record: S 11-04  5/1/2010    Courtney Markow, A.I. duPont                
 Meet Record: M 10-07  2005        Jennifer Johnson, Caesar Rodney             
Divis Record: D 10-07  2005        Jennifer Johnson, Caesar Rodney             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Dixon               12 Charter                9-00.00   10   
  2 Kayla Albertella          11 Cape Henlope           8-00.00    7   
  2 Carrie Weidman            12 Charter                8-00.00    7   
  4 Shannon Cawley            11 A.I. duPont           J8-00.00    4   
  5 Victoria Burton           12 A.I. duPont            7-00.00    1.50
  5 Shalil Reynolds           11 Christiana             7-00.00    1.50
  7 Vanessa Wescott           11 Christiana            J7-00.00  
  8 Destinee Hagaman          11 Dover                  6-06.00  
  8 Christina Conmy           11 Charter                6-06.00  
 -- Michaella Estrada         10 Caesar Rodne                NH  
 -- Desirae Hagaman           11 Dover                       NH  
 
Girls Long Jump Division 1
============================================================================
State Record: S 19-05.50  4/22/1999   Lynn Harris, Christiana                  
 Meet Record: M 18-07.25  1998        Shana Hairston, Dickinson                
Divis Record: D 18-07.25  1998        Shaina Hairston, Dickinson               
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Arieal Bias               11 William Penn          17-04.50   0.2  10   
  2 Ebonique Jones            12 William Penn          16-07.00   1.1   8   
  3 Kadijah Doughty           10 Cape Henlope          16-06.50   0.3   6   
  4 Taiwo Akojie              11 Christiana            16-04.50   2.6   4   
  5 Charis Murray             12 Charter               15-10.25  -0.1   2   
  6 Tenika Robinson           12 Dover                 15-08.00  -1.0   1   
  7 Tiyanna Gibbs             09 Concord               15-06.00   2.0 
  8 Ynijah Copeland           11 Christiana            15-02.50  -0.8 
  9 Michaella Estrada         10 Caesar Rodne          15-00.50   1.2 
 10 Annika Moller             12 Caesar Rodne          14-07.25   0.3 
 11 Jalisha Braxton           11 Caesar Rodne          14-07.00  -0.7 
 12 Kim Price                 12 Concord               14-06.25  -0.2 
 13 Nhiya Harmon              10 Sussex Central H      14-05.00   0.6 
 14 Megan Hart                09 Cape Henlope          14-03.00   0.2 
 15 Alycia Casey              12 Dover                 14-02.50   0.3 
 16 Taybatou Jalloh           11 Christiana            14-02.25   0.3 
 17 Jasmine Ford              11 William Penn          14-00.50   0.2 
 18 Donna Davis               11 Cape Henlope          13-11.00  +0.0 
 19 Sandrea Webster           12 Newark                11-05.50   0.7 
 
Girls Triple Jump Division 1
============================================================================
State Record: S 39-03.50  4/18/2008   Krystina Muhammad, Newark                
 Meet Record: M    38-03  1993        Selena Edward, Caesar Rodney             
Divis Record: D    38-03  1993        Selena Edward, Caesar Rodney             
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kim Price                 12 Concord               36-09.50  +0.0  10   
  2 Taiwo Akojie              11 Christiana            35-01.75  -0.1   8   
  3 Hannah Pepper             12 Cape Henlope          35-01.00   1.1   6   
  4 Kehinde Akojie            11 Christiana            34-05.50  +0.0   4   
  5 Charis Murray             12 Charter               34-01.75  +0.0   2   
  6 Brittney Kerns            10 William Penn          33-02.50   0.2   1   
  7 Jalisha Braxton           11 Caesar Rodne          33-01.00   0.3 
  8 Tenika Robinson           12 Dover                 32-09.50  +0.0 
  9 Shaneen Festus            11 Delcastle Te          32-05.50  -0.1 
 10 Whitney Anderson          09 Caesar Rodne          32-05.00   0.3 
 11 Annika Moller             12 Caesar Rodne          32-04.25  +0.0 
 12 Jasmine Ford              11 William Penn          32-04.00   0.2 
 12 Shayla Evans              11 Smyrna                32-04.00   1.5 
 14 Megan Hart                09 Cape Henlope          32-02.50   0.5 
 15 Alycia Casey              12 Dover                 32-02.00  -0.2 
 16 Shavonte Harris           11 Delcastle Te          31-10.50  -0.9 
 17 Ahkeesha Duffy            11 Cape Henlope          31-09.50   0.9 
 18 Khaleah Williams          12 Smyrna                31-06.00   0.6 
 19 Damara Jones              11 Concord               30-10.50  -0.2 
 20 Adrienne Newton           11 St. Mark's            29-08.00   0.4 
 21 Kim Fussell               11 Concord               29-03.25   0.2 
 22 Brianna Grant             09 William Penn          29-01.50   0.2 
 23 Lauren Hanling            09 St. Mark's            28-03.50   0.9 
 
Girls Shot Put Division 1
=======================================================================
State Record: S 44-11.50  5/10/2008   Brieanna Kennedy, Caravel                
 Meet Record: M 44-07.25  2005        Keosha Gibbs, Seaford                    
Divis Record: D 42-05.50  2003        Aysha Gregory, Brandywine                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kadijah Doughty           10 Cape Henlope          38-04.50   10   
  2 Khadijah Corbett          12 Christiana            34-08.00    8   
  3 Caressa Reeves            12 Charter               34-06.50    6   
  4 Gabrielle Kennedy         12 A.I. duPont           32-08.50    4   
  5 Gabrielle Troise          09 Charter               32-06.50    2   
  6 Onique Clowers            11 William Penn          32-01.00    1   
  7 Alexia Troise             09 Charter               31-06.50  
  8 Alyssa Miller             09 Sussex Tech           30-09.00  
  9 Candace Williams          11 Concord               30-02.50  
 10 Kaylene Garrison          09 Sussex Tech           28-10.50  
 11 Alexus Duffy              12 Cape Henlope          28-05.00  
 12 Kenisha Armstrong         12 Concord               28-00.00  
 13 Chrishauna Watson         12 William Penn          27-09.00  
 14 Rashay Holt               10 Caesar Rodne          27-06.00  
 15 Mary Batten               11 Sussex Tech           26-10.50  
 16 Tiana Evans               10 Cape Henlope          26-08.00  
 
Girls Discus Throw Division 1
=======================================================================
State Record: S 144-08  5/21/2008   Brieanna Kennedy, Caravel                  
 Meet Record: M 138-08  1999        Kathy Darling, Milford                     
Divis Record: D 138-03  2001        Lateefah Vaughn, William Penn              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gabrielle Kennedy         12 A.I. duPont             107-06   10   
  2 Kadijah Doughty           10 Cape Henlope            104-07    8   
  3 Caressa Reeves            12 Charter                  97-00    6   
  4 Alyssa Miller             09 Sussex Tech              96-11    4   
  5 Rose Porter               12 Charter                  94-08    2   
  6 Soyini Huggert            12 Delcastle Te             93-03    1   
  7 Alexia Troise             09 Charter                  88-10  
  8 Julianna Musumeci         09 St. Mark's               86-01  
  9 Onique Clowers            11 William Penn             81-10  
 10 Kenisha Armstrong         12 Concord                  81-09  
 11 Mary Batten               11 Sussex Tech              72-08  
 12 Vonshe Johnson            10 Cape Henlope             72-02  
 13 Khadijah Corbett          12 Christiana               69-08  
 
Girls 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 12.04  5/22/2001   Danielle Bailey, Christiana                 
 Meet Record: M 12.04  2001        Danielle Bailey, Christiana                 
Divis Record: D 12.1h  1985        Beth Webster, Sanford                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Keiosha Shelton           10 Indian River             12.28Q  2.5  1 
  2 Carly McGowan             11 Archmere                 12.52Q  2.3  2 
  3 La'Taija Maddox           11 Woodbridge               12.66Q  1.6  3 
  4 Toresha Foster            12 Appoquinimin             12.68q  2.3  2 
  5 Sydney Ray                11 Tatnall                  12.72q  2.5  1 
  6 Isis Pinkney              09 Mt. Pleasant             12.93q  1.6  3 
  7 Deborah Spruance          11 Polytech                 12.95q  2.5  1 
  8 Destiny Sivels            10 Milford                  13.09q  1.6  3 
  9 Laura Hurff               10 Ursuline                 13.11   2.5  1 
 10 Brianna Nelson            11 Archmere                 13.17   2.5  1 
 11 Leigh Henjes              10 Archmere                 13.28   2.3  2 
 12 Shakilah Jackson          09 McKean                   13.42   1.6  3 
 13 Shanekqua Holden          10 Indian River             13.46   2.5  1 
 14 Samantha Desonor          10 St. Elizabet             13.49   2.3  2 
 15 Brooke Atley              10 St. Georges              13.60   1.6  3 
 16 Rebecca Aull               8 Wilmington C             13.62   1.6  3 
 17 Sabrina Hackendorn        09 St. Elizabet             13.74   2.5  1 
 18 Brianna Marshall          10 Indian River             13.78   2.3  2 
 19 Carlancia Jean            12 Seaford                  13.97   1.6  3 
 20 Sarah Jackson             11 Ursuline                 14.11   1.6  3 
 21 Jocelyn Rodriguez         10 St. Elizabet             14.43   2.3  2 
 
Finals
  1 Keiosha Shelton           10 Indian River             12.37   0.2  10   
  2 Toresha Foster            12 Appoquinimin             12.51   0.2   8   
  3 La'Taija Maddox           11 Woodbridge               12.65   0.2   6   
  4 Carly McGowan             11 Archmere                 12.68   0.2   4   
  5 Sydney Ray                11 Tatnall                  12.80   0.2   2   
  6 Deborah Spruance          11 Polytech                 13.00   0.2   1   
  7 Isis Pinkney              09 Mt. Pleasant             13.07   0.2 
  8 Destiny Sivels            10 Milford                  13.30   0.2 
 
Girls 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 24.17  5/15/1998   Rhondale Jones, Delcastle                   
 Meet Record: M 24.17  1998        Rhondale Jones, Delcastle                   
Divis Record: D 25.1h  1986        Beth Webster, Sanford                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Keiosha Shelton           10 Indian River             25.12Q  3.1  2 
  2 Myra Wanamaker            11 Howard Tech              25.56Q  2.3  1 
  3 Brittany Powell           12 Mt. Pleasant             25.75Q  2.1  3 
  4 Toresha Foster            12 Appoquinimin             25.75q  3.1  2 
  5 La'Taija Maddox           11 Woodbridge               25.95q  2.3  1 
  6 Tyesha Bowman             10 Milford                  26.36q  3.1  2 
  7 Isis Pinkney              09 Mt. Pleasant             26.39q  2.1  3 
  8 Brianna Nelson            11 Archmere                 26.56q  2.3  1 
  9 Sydney Ray                11 Tatnall                  26.66   3.1  2 
 10 Leigh Henjes              10 Archmere                 26.79   3.1  2 
 11 Alexis Groce              10 Milford                  26.80   2.1  3 
 12 Lauren Lord               12 Padua                    26.82   2.1  3 
 13 Samantha Desonor          10 St. Elizabet             27.16   2.1  3 
 14 Laura Hurff               10 Ursuline                 27.45   2.3  1 
 15 Kiera Gibbs               12 Howard Tech              27.50   2.1  3 
 16 Corine Coleman            10 Hodgson Vo-T             27.75   3.1  2 
 17 Brooke Atley              10 St. Georges              28.04   3.1  2 
 18 Destiny Sivels            10 Milford                  28.09   3.1  2 
 19 MyQuay Cotton             10 Appoquinimin             28.19   2.3  1 
 20 Shanice Whaley            10 Indian River             28.24   2.3  1 
 
Finals
  1 Myra Wanamaker            11 Howard Tech              24.58   3.6  10   
  2 Keiosha Shelton           10 Indian River             24.78   3.6   8   
  3 Toresha Foster            12 Appoquinimin             25.32   3.6   6   
  4 Brittany Powell           12 Mt. Pleasant             25.49   3.6   4   
  5 La'Taija Maddox           11 Woodbridge               26.21   3.6   2   
  6 Tyesha Bowman             10 Milford                  26.47   3.6   1   
  7 Brianna Nelson            11 Archmere                 26.75   3.6 
 
Girls 400 Meter Dash Division 2
==========================================================================
State Record: S 54.83  5/8/2010    Celina Emerson, Delcastle                   
 Meet Record: M 55.5h  1989        Diana Pitts, Christiana                     
Divis Record: D 56.47  5/19/2007   Tanissa Britt, Howard Tech                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Myra Wanamaker            11 Howard Tech              56.46D  4  10   
  2 Alana Whitmarsh           11 Padua                    58.61   4   8   
  3 Lindsay Voltz             10 Tatnall                  58.95   4   6   
  4 Brittany Powell           12 Mt. Pleasant             59.08   3   4   
  5 Tyesha Bowman             10 Milford                  59.88   4   2   
  6 Ashleigh Veney            10 Polytech                 59.98   3   1   
  7 Alexis Groce              10 Milford                1:00.07   4 
  8 Ireland Gibson            09 Tower Hill             1:00.22   4 
  9 Taylor Dale               12 Howard Tech            1:02.30   4 
 10 Sarah Heins               09 Ursuline               1:02.31   2 
 11 Jazmine Lee               10 St. Georges            1:02.37   3 
 12 Sarah Gilroy              10 Archmere               1:03.01   3 
 13 Rebecca Aull               8 Wilmington C           1:03.24   2 
 14 Jackie Adeseye            11 Caravel                1:03.59   3 
 15 Phoebe Tait               10 Caravel                1:03.72   3 
 16 Jacki D'Amico             09 Padua                  1:03.75   2 
 17 Taylor Reed               10 St. Georges            1:04.35   2 
 18 Maddie Marsh              12 Caravel                1:04.76   2 
 19 Tabia Wade                12 St. Georges            1:04.85   3 
 20 Adia Berkel               09 Brandywine             1:05.02   2 
 21 Samantha Desonor          10 St. Elizabet           1:05.04   3 
 22 Nicole Johnson            12 Dickinson              1:05.42   1 
 23 Mercedes Chartier         09 Archmere               1:06.54   1 
 24 Kat Michael               09 Wilmington C           1:08.15   1 
 
Girls 800 Meter Run Division 2
=======================================================================
State Record: S 2:11.51  2011        Reagan Anderson, Tatnall                  
 Meet Record: M 2:11.8h  1984        Vicki Huber, Concord                      
Divis Record: D 2:14.76  5/16/2009   Katie Buenaga, Tatnall                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reagan Anderson           10 Tatnall                2:15.21   10   
  2 Julie Williams            10 Tatnall                2:16.70    8   
  3 Rebecca Salter            10 Tatnall                2:16.73    6   
  4 Molly Bliss               11 Milford                2:21.34    4   
  5 Maeve McCoy               12 Brandywine             2:21.35    2   
  6 Kerrin Jennings           12 Padua                  2:26.21    1   
  7 Michelle Gilroy           12 Archmere               2:27.64  
  8 Angie Spadaccini          09 Padua                  2:28.71  
  9 Abby Heath                10 Appoquinimin           2:29.15  
 10 Jazmine Lee               10 St. Georges            2:31.00  
 11 Phoebe Tait               10 Caravel                2:31.94  
 12 Meghan Buckley            10 Brandywine             2:32.53  
 13 Parthena Moisiadis        12 Wilmington F           2:32.68  
 14 Olivia Allegretto         11 Padua                  2:32.99  
 15 Celine Cumming            10 Appoquinimin           2:35.70  
 16 Haley Belcher             10 Brandywine             2:36.68  
 
Girls 1600 Meter Run Division 2
=======================================================================
State Record: S 4:48.84  2011        Haley Pierce, Tatnall                     
 Meet Record: M 4:54.4h  1985        Vicki Huber, Concord                      
Divis Record: D 4:57.15  5/16/2009   Juliet Bottorff, Tatnall                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haley Pierce              11 Tatnall                4:51.66M  10   
  2 Lindsey Olivere           12 Archmere               4:58.06    8   
  3 Reagan Anderson           10 Tatnall                5:06.28    6   
  4 Rebecca Salter            10 Tatnall                5:07.93    4   
  5 Maeve McCoy               12 Brandywine             5:15.95    2   
  6 Molly Bliss               11 Milford                5:22.92    1   
  7 Kerrin Jennings           12 Padua                  5:28.44  
  8 Abby Heath                10 Appoquinimin           5:28.78  
  9 Nina Thomas               12 Polytech               5:33.86  
 10 Meghan O'Keefe            10 Archmere               5:36.77  
 11 Meaghan Foley             11 Ursuline               5:43.13  
 12 Parthena Moisiadis        12 Wilmington F           5:48.31  
 13 Tess DiIorio              10 Conrad Schoo           5:53.89  
 14 Katie Wecht               09 Padua                  5:58.53  
 15 Jasmine Sowards           10 Brandywine             6:02.01  
 16 Tayler Fisher             11 Conrad Schoo           6:06.27  
 17 Paige Gugerty             12 Ursuline               6:17.38  
 -- Sara Long                 11 Archmere                   DNF  
 
Girls 3200 Meter Run Division 2
=======================================================================
State Record: S 10:17.52  2011        Haley Pierce, Tatnall                    
 Meet Record: M 10:57.64  2002        Meredith Lambert, Tatnall                
Divis Record: D 10:48.11  2010        Haley Pierce, Tatnall                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haley Pierce              11 Tatnall               10:37.94D  10   
  2 Lindsey Olivere           12 Archmere              10:45.46    8   
  3 Cara Bottorff             12 Tatnall               11:29.67    6   
  4 Kennedy Wong              09 Ursuline              11:48.26    4   
  5 Kieran Hanrahan            8 Tatnall               11:48.90    2   
  6 Laura Fay                 12 Padua                 12:06.67    1   
  7 Celia Pascoe              10 Appoquinimin          12:35.10  
  8 Kelsey Cabrera            09 Milford               12:50.48  
  9 Hilary Carannage          12 Polytech              12:57.07  
 10 Meaghan Foley             11 Ursuline              13:00.39  
 11 Nina Thomas               12 Polytech              13:08.73  
 12 Katie Wecht               09 Padua                 13:36.65  
 13 Ally Allegretto           11 Padua                 13:55.26  
 
Girls 100 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: S 14.13  5/13/2006   Jernail Hayes, Glasgow                      
 Meet Record: M 14.32  1998        Rhondale Jones, Delcastle                   
Divis Record: D 14.2h  1986        Beth Webster, Sanford                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Octivia Booker            11 Hodgson Vo-T             15.23Q  2.7  2 
  2 Latazah Coleman           11 Appoquinimin             15.60Q  2.8  1 
  3 MoYounger Gobeh           12 St. Georges              16.23q  2.7  2 
  4 Carly McGowan             11 Archmere                 16.46q  2.7  2 
  5 Mira Bragg                12 Wilmington F             16.47q  2.8  1 
  6 Keyanna Winder            11 Milford                  16.48q  2.8  1 
  7 Shekinah Brown            12 Milford                  16.77q  2.8  1 
  8 Brandi Brown              10 Brandywine               17.51q  2.7  2 
  9 Franzi Sadlow             12 Caravel                  17.86   2.7  2 
 10 Tyiana Clark              09 Seaford                  18.63   2.7  2 
 
Finals
  1 Octivia Booker            11 Hodgson Vo-T             15.38   1.6  10   
  2 Latazah Coleman           11 Appoquinimin             15.43   1.6   8   
  3 MoYounger Gobeh           12 St. Georges              16.19   1.6   6   
  4 Shekinah Brown            12 Milford                  16.20   1.6   4   
  5 Mira Bragg                12 Wilmington F             16.37   1.6   2   
  6 Brandi Brown              10 Brandywine               17.48   1.6   1   
  7 Carly McGowan             11 Archmere                 18.24   1.6 
 
Girls 300 Meter Hurdles Division 2
==========================================================================
State Record: S 42.31  5/20/2006   Jernail Hayes, Glasgow                      
 Meet Record: M 42.4h  1987        Connie Ellerbe, William Penn                
Divis Record: D 43.57  1995        Zanora Berry, Hodgson                       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Latazah Coleman           11 Appoquinimin             44.78   3  10   
  2 Shekinah Brown            12 Milford                  46.76   3   8   
  3 La'Taija Maddox           11 Woodbridge               46.81   3   6   
  4 Mira Bragg                12 Wilmington F             47.55   3   4   
  5 Haley Lucey               09 Padua                    49.62   2   2   
  6 MoYounger Gobeh           12 St. Georges              49.95   3   1   
  7 Allison Calvarese         12 Tatnall                  50.12   3 
  8 Sierra Butler                Laurel High Scho         50.14   1 
  9 Katherine Desch           11 Ursuline                 50.18   2 
 10 Kahilah Napper            12 Tatnall                  50.31   3 
 11 Cindy Williams            11 Hodgson Vo-T             50.46   3 
 12 Megan Meideros            10 Appoquinimin             51.55   2 
 13 Franzi Sadlow             12 Caravel                  51.98   2 
 14 Brandi Brown              10 Brandywine               52.97   1 
 15 Alexandra Henderson       12 Milford                  53.03   2 
 16 Sarah O'Connor            10 Padua                    53.09   2 
 17 Leanne Harkins            09 Padua                    53.21   2 
 18 Joycelynn Johnson         11 Milford                  54.00   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Division 2
==========================================================================
State Record: S 47.78  4/3/2010    Delcastle, Delcastle                        
                       Viamante, Reeves, Dickerson, Emerson              
 Meet Record: M 48.54  1998        William Penn, William Penn                  
                       Fletcher, Lewis, Century, Fletcher                
Divis Record: D 49.54  1999        Howard, Howard                              
                       Ransburg, Carroll, Ellerbe, Brown                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milford                                               50.47   3  10   
     1) Keyanna Winder 11               2) Destiny Sivels 10              
     3) Alexandra Henderson 12          4) Shekinah Brown 12              
  2 Hodgson Vo-Tech                                       50.69   3   8   
     1) Taraya Williams 10              2) Octivia Booker 11              
     3) Shakoyah Brown 10               4) Corine Coleman 10              
  3 Archmere                                              50.93   3   6   
     1) Leigh Henjes 10                 2) Sarah Gilroy 10                
     3) Brianna Nelson 11               4) Carly McGowan 11               
  4 Appoquinimink                                         51.28   3   4   
     1) Megan Meideros 10               2) Latazah Coleman 11             
     3) Ashley Skinner 12               4) Toresha Foster 12              
  5 Padua                                                 51.67   3   2   
     1) Lauren Lord 12                  2) Natalie Kowalski 11            
     3) Bridget Tullier 09              4) Ali Phillips 09                
  6 Indian River                                          52.24   3   1   
     1) Brianna Marshall 10             2) Shanekqua Holden 10            
     3) Shanice Whaley 10               4) Keiosha Shelton 10             
  7 Glasgow                                               52.80   2 
     1) Devon Turner 10                 2) Asia Stewart 10                
     3) Teyler Wilson 10                4) Charna Talton 10               
  8 St. Elizabeth                                         52.86   2 
     1) Samantha Desonor 10             2) Sabrina Hackendorn 09          
     3) Jocelyn Rodriguez 10            4) Keyshia Buckham 12             
  9 St. Georges Tech                                      53.58   3 
     1) Britney Goff 12                 2) Brooke Atley 10                
     3) Nicole O'Neal 12                4) Kimberly Burroughs 12          
 10 Seaford                                               54.89   2 
     1) Monshea Murry 09                2) Tyiana Clark 09                
     3) Alisha Jones 10                 4) Carlancia Jean 12              
 11 Ursuline                                              55.38   3 
     1) Sarah Jackson 11                2) Lauren Baker 11                
     3) Sarah Heins 09                  4) Katherine Desch 11             
 12 Howard Tech                                           55.96   2 
     1) Dejanay White 09                2) Brandi Harris 11               
     3) Tekoah Willis 11                4) Ashly Scott 11                 
 13 Polytech                                              56.27   1 
     1) Adrielle Green 09               2) Vanessa Hatton 09              
     3) LaShelle Thompson 12            4) Tess Scott 12                  
 14 Tatnall                                               56.76   2 
     1) Arianna Wallace 09              2) Abby Schmidt 11                
     3) Theresa Patti 10                4) Shalanda Williams 12           
 15 Tower Hill                                            58.28   1 
     1) Amanda Girard 12                2) Meghan Okoniewski 09           
     3) Michelle Cooper 12              4) Ireland Gibson 09              
 16 Wilmington Christian                                1:00.00   2 
     1) Lydia Willetts 8                2) Kristi McClure 10              
     3) Elizabeth Latham 8              4) Portia Alexander-Hill 11       
 -- Brandywine                                               DQ   2  2-3 Exchange before
     1) Adia Berkel 09                  2) Brianna Fogelman 12            
     3) Denajiah Mosley 09              4) Brandi Brown 10                
 -- McKean                                                   DQ   1  2-3 Exchange before
     1) Le'Azia Best-Robinson 09        2) Tasia Robinson 09              
     3) Mayjaliyah Hardwick 09          4) Dominique Hill 11              
 
Girls 4x200 Meter Relay Division 2
==========================================================================
State Record: S 1:39.26  2010        Delcastle, Delcastle                      
                         Viamantie,Reeves,Dickerson,Emerson                
 Meet Record: M 1:41.53  1999        Christiana, Christiana                    
                         Bailey, Brown, Huewitt, Bailey                    
Divis Record: D 1:43.86  2007        Howard Tech, Howard Tech                  
                         E Wanamaker, J Dean, P Rollins, T Britt           
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Archmere                                            1:46.04   3  10   
     1) Leigh Henjes 10                 2) Sarah Gilroy 10                
     3) Brianna Nelson 11               4) Carly McGowan 11               
  2 Indian River                                        1:46.41   3   8   
     1) Brianna Marshall 10             2) Shanice Whaley 10              
     3) Shanekqua Holden 10             4) Keiosha Shelton 10             
  3 Padua                                               1:46.50   3   6   
     1) Alana Whitmarsh 11              2) Natalie Kowalski 11            
     3) Ali Phillips 09                 4) Lauren Lord 12                 
  4 Howard Tech                                         1:48.66   3   4   
     1) Kiera Gibbs 12                  2) Taylor Dale 12                 
     3) Danae Carter 11                 4) Marsheena Jackson 12           
  5 Hodgson Vo-Tech                                     1:48.95   3   2   
     1) Taraya Williams 10              2) Corine Coleman 10              
     3) Jasmine Norwood 09              4) Cindy Williams 11              
  6 Milford                                             1:49.41   3   1   
     1) Khila Hughes 10                 2) Destiny Sivels 10              
     3) Alexandra Henderson 12          4) Tyesha Bowman 10               
  7 Ursuline                                            1:51.57   3 
     1) Sarah Jackson 11                2) Katherine Desch 11             
     3) Sarah Heins 09                  4) Laura Hurff 10                 
  8 St. Georges Tech                                    1:52.06   2 
     1) Kimberly Burroughs 12           2) Brooke Atley 10                
     3) Nicole O'Neal 12                4) MoYounger Gobeh 12             
  9 St. Elizabeth                                       1:52.07   2 
     1) Samantha Desonor 10             2) Sabrina Hackendorn 09          
     3) Keyshia Buckham 12              4) Jocelyn Rodriguez 10           
 10 Glasgow                                             1:52.86   3 
     1) Charna Talton 10                2) Asia Stewart 10                
     3) Teyler Wilson 10                4) Devon Turner 10                
 11 Caravel                                             1:52.93   2 
     1) Phoebe Tait 10                  2) Jackie Adeseye 11              
     3) Maddie Marsh 12                 4) Franzi Sadlow 12               
 12 Brandywine                                          1:53.58   1 
     1) Adia Berkel 09                  2) Brianna Fogelman 12            
     3) Denajiah Mosley 09              4) Destiny Taylor 10              
 13 Wilmington Christian                                1:56.88   1 
     1) Elizabeth Latham 8              2) Kat Michael 09                 
     3) Portia Alexander-Hill 11        4) Rebecca Aull 8                 
 14 Tatnall                                             1:59.15   2 
     1) Allison Calvarese 12            2) Shalanda Williams 12           
     3) Theresa Patti 10                4) Arianna Wallace 09             
 -- Appoquinimink                                            DQ   2nd Exchange 
     1) MyQuay Cotton 10                2) Angela Johnson 10      before Zone        
     3) Marianna Pittman 09             4) Ashley Skinner 12              
 -- Polytech                                                 DQ   2nd Exchange
     1) Ashleigh Veney 10               2) LaShelle Thompson 12   before Zone        
     3) Adrielle Green 09               4) Deborah Spruance 11            
 -- Seaford                                                  DQ   2nd Exchange
     1) Monshea Murry 09                2) Tyiana Clark 09        before Zone        
     3) Carlancia Jean 12               4) Keona Hughes 11                
 
Girls 4x400 Meter Relay Division 2
==========================================================================
State Record: S 3:49.6h  4/26/1984   William Penn, William Penn                
                         Baine, Ellerbe, Fisher, Hill                      
 Meet Record: M 3:53.3h  1986        William Penn, William Penn                
                         Baine, Washam, Williams, Ellerbe                  
Divis Record: D 4:00.15  5/16/2009   Tatnall, Tatnall                          
                         J Bottorff, C Simmons, K Buenaga, T Cooper        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tatnall                                             4:01.57   2  10   
     1) Lindsay Voltz 10                2) Julie Williams 10              
     3) Haley Pierce 11                 4) Reagan Anderson 10             
  2 Milford                                             4:02.05   2   8   
     1) Molly Bliss 11                  2) Tyesha Bowman 10               
     3) Shekinah Brown 12               4) Alexis Groce 10                
  3 Howard Tech                                         4:03.47   2   6   
     1) Marsheena Jackson 12            2) Danae Carter 11                
     3) Taylor Dale 12                  4) Myra Wanamaker 11              
  4 Padua                                               4:03.88   2   4   
     1) Haley Lucey 09                  2) Lauren Lord 12                 
     3) Jacki D'Amico 09                4) Alana Whitmarsh 11             
  5 St. Georges Tech                                    4:19.53   2   2   
     1) MoYounger Gobeh 12              2) Tabia Wade 12                  
     3) Jazmine Lee 10                  4) Taylor Reed 10                 
  6 Archmere                                            4:25.43   2   1   
     1) Sarah Gilroy 10                 2) Mercedes Chartier 09           
     3) Michelle Gilroy 12              4) Meghan O'Keefe 10              
  7 Polytech                                            4:30.64   1 
     1) Deborah Spruance 11             2) LaShelle Thompson 12           
     3) Nina Thomas 12                  4) Ashleigh Veney 10              
  8 Caravel                                             4:35.08   2 
     1) Maddie Marsh 12                 2) Jackie Adeseye 11              
     3) Phoebe Tait 10                  4) Franzi Sadlow 12               
  9 Wilmington Christian                                4:37.72   1 
     1) Ashley Evans 12                 2) Portia Alexander-Hill 11       
     3) Kat Michael 09                  4) Rebecca Aull 8                 
 10 Brandywine                                          4:38.48   1 
     1) Berkel Adia 09                  2) Meghan Buckley 10              
     3) Alisheya Cottman 09             4) Destiny Taylor 10              
 11 Ursuline                                            4:56.53   1 
     1) Katherine Desmond 11            2) Paige Gugerty 12               
     3) Meaghan Foley 11                4) Kennedy Wong 09                
 
Girls 4x800 Meter Relay Division 2
=======================================================================
State Record: S 9:03.70  5/8/2009    Tatnall, Tatnall                          
                         Pierce, Simmons, Buenaga, Bottorff                
 Meet Record: M 9:25.70  5/15/2009   Tatnall, Tatnall                          
                         K Oldham, K Fehr, R Salter, R Anderson            
Divis Record: D 9:25.52  2008        Tatnall, Tatnall                          
                         Buenaga, Simmons, Kershner, Bottorff              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Tatnall                                             9:42.18   10   
     1) Lauren Blackwell 12             2) Julie Williams 10              
     3) Lindsay Voltz 10                4) Haley Pierce 11                
  2 Padua                                               9:49.74    8   
     1) Angie Spadaccini 09             2) Kerrin Jennings 12             
     3) Laura Fay 12                    4) Alana Whitmarsh 11             
  3 Milford                                            10:14.42    6   
     1) Molly Bliss 11                  2) Kelsey Cabrera 09              
     3) Alexandra Henderson 12          4) Alexis Groce 10                
  4 Ursuline                                           10:16.41    4   
     1) Sarah Heins 09                  2) Katherine Desch 11             
     3) Meaghan Foley 11                4) Kennedy Wong 09                
  5 Archmere                                           10:17.27    2   
     1) Lindsey Olivere 12              2) Michelle Gilroy 12             
     3) Meghan O'Keefe 10               4) Sarah Waldis 11                
  6 Appoquinimink                                      10:40.42    1   
     1) Abby Heath 10                   2) Megan Meideros 10              
     3) Celine Cumming 10               4) Celia Pascoe 10                
  7 St. Georges Tech                                   11:06.26  
     1) Jazmine Lee 10                  2) Ariel Richardson 11            
     3) Taylor Reed 10                  4) Jazmyn Money 09                
  8 Polytech                                           11:36.49  
     1) Nina Thomas 12                  2) Hilary Carannage 12            
     3) Chanel Gordy 10                 4) Rebecca Tomczak 11             
 
Girls High Jump Division 2
=======================================================================
State Record: S 5-08.25  5/4/1989    Tisha Milligan, Seaford                   
 Meet Record: M    5-07  1993        Shelley Talbert, Glasgow                  
Divis Record: D    5-06  1988        Tisha Milligan, Seaford                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Toresha Foster            12 Appoquinimin           5-04.00   10   
  2 Octivia Booker            11 Hodgson Vo-T           5-00.00    8   
  3 Sydney Ray                11 Tatnall                4-10.00    6   
  4 Latazah Coleman           11 Appoquinimin           4-08.00    4   
  5 Allison Calvarese         12 Tatnall               J4-08.00    2   
  6 Andrea Demby              12 Mt. Pleasant          J4-08.00    1   
  7 Kaitlyn Payne             11 Milford                4-06.00  
 -- Lauriel Robertson         10 Milford                     NH  
 -- Gabre Cosey               10 Polytech                    NH  
 
Girls Pole Vault Division 2
=======================================================================
State Record: S 11-04  5/1/2010    Courtney Markow, A.I. duPont                
 Meet Record: M 10-07  2005        Jennifer Johnson, Caesar Rodney             
Divis Record: D 10-06  5/19/2006   Kelly Strickland, Caravel                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Haley Doordan             09 Caravel                9-06.00   10   
  2 Kayla Burd                12 Delmarva Chr          J9-06.00    8   
  3 Jessica Waites            12 Caravel                9-00.00    6   
  4 Hannah Westwood           11 Milford                8-00.00    4   
  5 Marissa Wallendorf        09 Caravel               J8-00.00    2   
  6 Sarah Parsons             10 Polytech              J8-00.00    0.50
  6 Taylor Rosser             09 Lake Forest           J8-00.00    0.50
  8 Devyn Lozzi               12 Lake Forest            7-00.00  
 
Girls Long Jump Division 2
============================================================================
State Record: S 19-05.50  4/22/1999   Lynn Harris, Christiana                  
 Meet Record: M 18-07.25  1998        Shana Hairston, Dickinson                
Divis Record: D 18-03.50  2010        Octavia Booker, Hodgson                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Octivia Booker            11 Hodgson Vo-T          17-10.00   0.2  10   
  2 Brittany Powell           12 Mt. Pleasant          16-10.75   0.2   8   
  3 Ashely Thomas             11 Appoquinimin          16-10.00   0.2   6   
  4 Natalie Kowalski          11 Padua                 16-08.50   0.5   4   
  5 Keyanna Winder            11 Milford               16-00.50   0.4   2   
  6 O'Hara Chard              11 Caravel               15-08.00   0.4   1   
  7 Monshea Murry             09 Seaford               15-07.00  -0.2 
  8 Ashleigh Veney            10 Polytech              15-01.50   0.3 
  9 Deborah Spruance          11 Polytech              14-10.25  -0.1 
 10 Tyiana Clark              09 Seaford               13-09.50   0.6 
 11 Nia Becton                10 Milford               11-04.00   0.4 
 -- Keona Hughes              11 Seaford                   FOUL       
 
Girls Triple Jump Division 2
============================================================================
State Record: S 39-03.50  4/18/2008   Krystina Muhammad, Newark                
 Meet Record: M    38-03  1993        Selena Edward, Caesar Rodney             
Divis Record: D 37-03.75  1990        Erin Young, Friends                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brittany Powell           12 Mt. Pleasant          37-00.25  -0.3  10   
  2 Natalie Kowalski          11 Padua                 36-02.75   0.6   8   
  3 Jackie Adeseye            11 Caravel               34-11.75   0.9   6   
  4 Ashely Thomas             11 Appoquinimin          34-09.50  +0.0   4   
  5 O'Hara Chard              11 Caravel               34-03.00  -0.3   2   
  6 Monshea Murry             09 Seaford               34-00.75   0.6   1   
  7 Brandi Brown              10 Brandywine            31-08.75  +0.0 
  8 Keona Hughes              11 Seaford               31-00.00  -0.4 
  9 Andrea Demby              12 Mt. Pleasant          30-09.00   0.2 
 10 Tess Scott                12 Polytech              30-05.00   0.7 
 11 Ali Phillips              09 Padua                 30-04.50  +0.0 
 12 Lauren Baker              11 Ursuline              30-03.25  +0.0 
 13 Alisha Jones              10 Seaford               28-01.50  -0.2 
 14 Sarah O'Connor            10 Padua                 28-01.00  -0.7 
 
Girls Shot Put Division 2
=======================================================================
State Record: S 44-11.50  5/10/2008   Brieanna Kennedy, Caravel                
 Meet Record: M 44-07.25  2005        Keosha Gibbs, Seaford                    
Divis Record: D 41-09.50  1986        Linda Downing, Seaford                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Christina Hillman         12 St. Thomas M          42-03.00D  10   
  2 Mackenzie Chrisco         12 Caravel               36-11.00    8   
  3 Sabrina Hackendorn        09 St. Elizabet          34-02.00    6   
  4 Ashley Muschiatti         09 Padua                 33-10.00    4   
  5 Sarah Hillman             09 Polytech              33-05.00    2   
  6 Taylor Shelley            11 Padua                 32-11.50    1   
  7 Chanel Handy              11 Indian River          32-09.50  
  8 Sherrie Wallace           11 Mt. Pleasant          30-08.00  
  9 Candace Galentine         12 Ursuline              30-01.50  
 10 Hunter Mateusivich        10 Lake Forest           29-04.00  
 11 Maura Riley               12 Ursuline              28-10.00  
 12 Jasmine Williams          11 Milford               28-08.00  
 12 Rachel Wolfs              11 Tatnall               28-08.00  
 14 Tylar Duncan              09 St. Georges           28-07.00  
 15 Kari Elzey                12 Milford               27-08.00  
 16 Tabia Wade                12 St. Georges           26-10.50  
 
Girls Discus Throw Division 2
=======================================================================
State Record: S 144-08  5/21/2008   Brieanna Kennedy, Caravel                  
 Meet Record: M 144-05  5/18/2007   Brieanna Kennedy, Caravel                  
Divis Record: D 144-05  5/18/2007   Brieanna Kennedy, Caravel                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Christina Hillman         12 St. Thomas M            118-07   10   
  2 Kari Elzey                12 Milford                 107-11    8   
  3 Sarah Hillman             09 Polytech                101-05    6   
  4 Mackenzie Chrisco         12 Caravel                 101-02    4   
  5 Tylar Duncan              09 St. Georges              98-05    2   
  6 Ashley Muschiatti         09 Padua                    92-09    1   
  7 Hunter Mateusivich        10 Lake Forest              90-11  
  8 Harbour Boots             10 Lake Forest              87-00  
  9 Mackenzie Bowman          12 Padua                    86-08  
 10 Tabia Wade                12 St. Georges              85-02  
 11 Kesline Beaucejour        12 Milford                  84-04  
 12 Maura Riley               12 Ursuline                 79-10  
 13 Lauren Baker              11 Ursuline                 78-08  
 14 Suzette Phillips          12 Mt. Pleasant             73-01  
 
Boys 100 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 10.64  1996        Dayne Ross, Christiana                      
 Meet Record: M 10.64  1996        Dayne Ross, Hodgson                         
Divis Record: D 10.75  1993        Shae Devlin, William Penn                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brandon Ross              12 Charter                  11.05Q  1.5  2 
  2 Jeffrey McFarland         12 Concord                  11.15Q  2.2  3 
  3 Marquis Dendy             12 Middletown               11.17Q  2.9  1 
  4 Austinio Brown            09 Caesar Rodne             11.07q  1.5  2 
  5 Jarrett Ross              10 Charter                  11.15q  2.2  3 
  6 Adrian Trammell           10 Caesar Rodne             11.24q  2.2  3 
  7 Desmond Sivels            12 Sussex Tech              11.30q  2.9  1 
  8 Matthew Watson            12 Dover                    11.33q  2.2  3 
  9 Raekwon Bouges            09 Dover                    11.37   1.5  2 
 10 Ramee Gregory             11 William Penn             11.40   2.9  1 
 11 Greg Taylor               10 Sussex Central H         11.52   2.9  1 
 12 Matthew Claudy            12 Salesianum               11.56   1.5  2 
 13 Matthew Szczecisnki       11 Salesianum               11.60   1.5  2 
 14 Dermaih Gibbs             11 Caesar Rodne             11.62   2.9  1 
 15 Evan Griskowitz           12 St. Mark's               11.65   2.2  3 
 16 Sharif Simpson            11 William Penn             11.70   1.5  2 
 17 Chris Williams            12 William Penn             11.72   2.2  3 
 18 Jermaine Hopkins          12 Newark                   11.75   2.9  1 
 19 Lionel Brown              11 Newark                   12.01   2.9  1 
 
Finals
  1 Marquis Dendy             12 Middletown               10.80   0.5  10   
  2 Brandon Ross              12 Charter                  10.92   0.5   8   
  3 Austinio Brown            09 Caesar Rodne             11.01   0.5   6   
  4 Jarrett Ross              10 Charter                  11.04   0.5   4   
  5 Jeffrey McFarland         12 Concord                  11.13   0.5   2   
  6 Adrian Trammell           10 Caesar Rodne             11.29   0.5   1   
  7 Matthew Watson            12 Dover                    11.41   0.5 
  8 Desmond Sivels            12 Sussex Tech              11.54   0.5 
 
Boys 200 Meter Dash Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 21.2h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
 Meet Record: M 21.2h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
Divis Record: D 21.4h  1983        Reggie Bright, Delcastle                    
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Brandon Ross              12 Charter                  21.96Q  2.6  1 
  2 Jarrett Ross              10 Charter                  22.18Q  2.3  3 
  3 Jeffrey McFarland         12 Concord                  22.51Q  1.9  2 
  4 Osedebamen Imeokparia     11 Newark                   22.56q  2.3  3 
  5 Ramee Gregory             11 William Penn             22.59q  1.9  2 
  6 William Berry             11 Caesar Rodne             22.67q  2.6  1 
  7 Austinio Brown            09 Caesar Rodne             22.78q  1.9  2 
  8 Trey Harmon               09 Dover                    22.84q  2.3  3 
  9 Adrian Trammell           10 Caesar Rodne             23.08   2.6  1 
 10 Rickey Bell               12 Salesianum               23.31   2.3  3 
 11 Matthew Watson            12 Dover                    23.39   1.9  2 
 12 Malik Golson              11 Smyrna                   23.44   2.6  1 
 13 Greg Taylor               10 Sussex Central H         24.01   1.9  2 
 14 Alonzo Jones              09 A.I. duPont              24.25   1.9  2 
 15 Matthew Szczecisnki       11 Salesianum               24.25   2.3  3 
 16 Jerod Villines            11 William Penn             24.27   2.3  3 
 17 Bernard Mulwa             10 Delcastle Te             24.95   1.9  2 
 -- Deon Wright               09 Dover                       DQ   2.6  1  Lane Violation
 
Finals
  1 Brandon Ross              12 Charter                  21.84   1.9  10   
  2 Jarrett Ross              10 Charter                  22.30   1.9   8   
  3 Osedebamen Imeokparia     11 Newark                   22.32   1.9   6   
  4 Trey Harmon               09 Dover                    22.58   1.9   4   
  5 Ramee Gregory             11 William Penn             22.84   1.9   2   
  6 Austinio Brown            09 Caesar Rodne             22.84   1.9   1   
  7 Jeffrey McFarland         12 Concord                  22.94   1.9 
  8 William Berry             11 Caesar Rodne             23.09   1.9 
 
Boys 400 Meter Dash Division 1
==========================================================================
State Record: S 47.3h  2002        Jason Lilly, Dover                          
 Meet Record: M 47.3h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
Divis Record: D 47.56  5/20/2006   Daryl Shelton, Brandywine                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Elliott Webster           12 Newark                   49.81   2  10   
  2 Kyle Williams             12 Christiana               49.83   2   8   
  3 Deon Wright               09 Dover                    51.19   1   6   
  4 Brandon Doherty           12 St. Mark's               51.57   2   4   
  5 William Berry             11 Caesar Rodne             51.65   2   2   
  6 Jarrell Young             11 St. Mark's               51.66   2   1   
  7 Eric Gilchrist            10 Christiana               51.72   1 
  8 Anthony Watkins           10 William Penn             52.27   2 
  9 Quincey Lowery            11 A.I. duPont              52.54   1 
 10 Nathaniel Tucker          10 Middletown               52.63   2 
 11 Brian Doherty             12 St. Mark's               52.92   2 
 12 Darnell Williams          09 Salesianum               53.06   1 
 13 Malik Golson              11 Smyrna                   53.06   1 
 14 Gavin Alburg              10 Concord                  53.14   1 
 15 Raheel Ahmad              12 Charter                  54.34   1 
 
Boys 800 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: S 1:49.4h  1984        Bruce Harris, Dover                       
 Meet Record: M 1:51.9h  1984        Bruce Harris, Dover                       
Divis Record: D 1:51.9h  1984        Bruce Harris, Dover                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandon Barnes            12 Dover                  1:59.18   10   
  2 Jon Fredericks            12 Charter                1:59.94    8   
  3 Matthew Reyher            12 Salesianum             2:00.09    6   
  4 Terrell Oliver            11 Caesar Rodne           2:00.55    4   
  5 Andrew Wade               11 Salesianum             2:00.84    2   
  6 Joseph Casini             10 Salesianum             2:00.93    1   
  7 Ken Fontal                10 Newark                 2:01.79  
  8 Nate Castaneda            12 St. Mark's             2:03.13  
  9 Beau Warrington           11 Sussex Tech            2:03.64  
 10 Rashawn Harris            12 A.I. duPont            2:04.84  
 11 Nathaniel Tucker          10 Middletown             2:05.24  
 12 Kedar Salih               12 Concord                2:06.09  
 13 Jaaron Marshall           12 Delcastle Te           2:06.42  
 14 Rob Richardson            10 Delcastle Te           2:06.62  
 15 Durrelle Gardner          12 Concord                2:06.69  
 16 Quincey Lowery            11 A.I. duPont            2:06.97  
 17 Thom Harrington           12 St. Mark's             2:07.23  
 18 Robert Alt                11 St. Mark's             2:07.28  
 19 Kuentin Smart             12 Dover                  2:07.68  
 20 Shaheem Davis             10 William Penn           2:08.76  
 21 Brad Brooks               11 Charter                2:09.99  
 
Boys 1600 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: S 4:11.93  5/24/2006   Brian Sklodowski, Tatnall                 
 Meet Record: M 4:16.4h  1972        Jim Bray, Newark                          
Divis Record: D 4:16.4h  1972        Jim Bray, Newark                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandon Barnes            12 Dover                  4:28.27   10   
  2 Matthew McKenna           11 Salesianum             4:29.86    8   
  3 Jaymin Modi               12 Charter                4:30.48    6   
  4 Brad Brooks               11 Charter                4:31.45    4   
  5 Scott Davis               11 Salesianum             4:33.07    2   
  6 Tommy Zabielski           11 Salesianum             4:34.81    1   
  7 Terrell Oliver            11 Caesar Rodne           4:35.89  
  8 Kedar Salih               12 Concord                4:37.16  
  9 Jimmy Simons              12 Caesar Rodne           4:38.26  
 10 Tyler Giles               12 St. Mark's             4:38.32  
 11 Matt Mossman              12 St. Mark's             4:40.64  
 12 Nolan O'Connor            10 Charter                4:43.06  
 13 Ben Gotthold              12 A.I. duPont            4:59.69  
 
Boys 3200 Meter Run Division 1
=======================================================================
State Record: S 9:12.19  5/8/2010    Ryan Lee, Archmere                        
 Meet Record: M 9:21.3h  1983        Eric Hamilton, Dickinson                  
Divis Record: D 9:28.5h  1982        Brian Kelly, Concord                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthew McKenna           11 Salesianum             9:53.21   10   
  2 Matthias Arauco-Shapiro   11 Salesianum             9:59.03    8   
  3 Chris Steenkamer          11 St. Mark's             9:59.16    6   
  4 Jaymin Modi               12 Charter               10:03.27    4   
  5 Eric Moore                12 Salesianum            10:04.77    2   
  6 Zach Binder               11 Charter               10:12.24    1   
  7 Thomas Griffith           11 Charter               10:12.33  
  8 Erik Frazier              11 Smyrna                10:22.03  
  9 Daniel Rowe               11 Concord               10:24.57  
 10 Kyle Fox                  12 St. Mark's            10:36.91  
 11 Mark Corrigan             09 St. Mark's            10:45.22  
 12 Andrew Milham             09 Newark                10:52.31  
 13 P.J. Gallucci             09 Caesar Rodne          10:54.33  
 14 Ricky Hernandez           10 Sussex Tech           10:58.45  
 15 Bryce Stevenosky          09 Caesar Rodne          11:05.34  
 16 Charles Leehan            10 Concord               11:09.84  
 17 Christopher Dengler       12 Middletown            11:17.64  
 
Boys 110 Meter Hurdles Division 1
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: S 13.8h  1985        Eric Cannon, Delcastle                      
 Meet Record: M 13.9h  1985        Eric Cannon, Delcastle                      
Divis Record: D 13.9h  1985        Eric Cannon, Delcastle                      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jaaron Carson             11 Newark                   15.28Q  2.1  2 
  2 Ryan Taylor               12 St. Mark's               15.49Q  1.8  1 
  3 Darrin Beckett            11 Sussex Tech              15.41q  2.1  2 
  4 Raykeem Ward              12 Caesar Rodne             15.59q  2.1  2 
  5 Kevin Harvey              12 Concord                  15.78q  1.8  1 
  6 Emanuel Velez             12 Smyrna                   16.31q  1.8  1 
  7 Andrew Thompkins          10 Caesar Rodne             16.35q  2.1  2 
  8 Maurice McFolling-Nichol  09 Smyrna                   16.64q  1.8  1 
  9 Alex Cazin                12 Smyrna                   17.00   1.8  1 
 10 Evan Graham               12 St. Mark's               17.16   1.8  1 
 11 Craig O'Donnell           11 Salesianum               17.21   1.8  1 
 12 Bernard Mulwa             10 Delcastle Te             17.27   2.1  2 
 13 James Lin                 12 Middletown               17.30   2.1  2 
 14 John Marine               10 St. Mark's               17.36   2.1  2 
 15 Andrew Chicoski           11 Salesianum               18.16   1.8  1 
 16 Eric Evans                10 A.I. duPont              18.19   2.1  2 
 
Finals
  1 Ryan Taylor               12 St. Mark's               15.05   3.9  10   
  2 Kevin Harvey              12 Concord                  15.26   3.9   8   
  3 Jaaron Carson             11 Newark                   15.29   3.9   6   
  4 Raykeem Ward              12 Caesar Rodne             15.34   3.9   4   
  5 Darrin Beckett            11 Sussex Tech              15.42   3.9   2   
  6 Andrew Thompkins          10 Caesar Rodne             16.31   3.9   1   
  7 Emanuel Velez             12 Smyrna                   20.27   3.9 
 
Boys 300 Meter Hurdles Division 1
==========================================================================
State Record: S 37.23  1993        Alonzo Wiggins, William Penn                
 Meet Record: M 37.29  1993        Alonzo Wiggins, William Penn                
Divis Record: D 37.29  1993        Alonzo Wiggins, William Penn                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ryan Taylor               12 St. Mark's               40.16   3  10   
  2 Kevin Harvey              12 Concord                  40.53   2   8   
  3 Anthony Brinkley          10 A.I. duPont              40.79   3   6   
  4 Jaaron Carson             11 Newark                   41.46   3   4   
  5 James Campagnini          12 Caesar Rodne             41.60   2   2   
  6 Darrin Beckett            11 Sussex Tech              41.72   3   1   
  7 Andrew Thompkins          10 Caesar Rodne             41.80   2 
  8 Michael Puhl              11 St. Mark's               42.45   1 
  9 James Turner              12 William Penn             42.50   3 
 10 John Marine               10 St. Mark's               42.60   2 
 11 Eric Staats               12 Charter                  42.60   3 
 12 Bernard Mulwa             10 Delcastle Te             42.86   2 
 13 Raykeem Ward              12 Caesar Rodne             43.28   3 
 14 James Lin                 12 Middletown               43.61   2 
 15 Eric Evans                10 A.I. duPont              43.76   1 
 16 Tyler Alston              11 William Penn             44.07   1 
 17 Alex Cazin                12 Smyrna                   44.46   1 
 18 Greg Shelton              12 Concord                  44.63   1 
 19 Andrew Chicoski           11 Salesianum               44.99   1 
 20 Avery Griffin             12 A.I. duPont              48.73   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: S 41.5h  1983        Howard, Howard                              
                       Green, Taylor, Lott, Brown                        
 Meet Record: M 42.19  1996        Newark, Newark                              
                       Patrick, Pressey                                  
Divis Record: D 42.19  1996        Newark, Newark                              
                       Patrick, Pressey, McClennon, Stanford             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dover                                                 42.98   2  10   
     1) Raekwon Bouges 09               2) Matthew Watson 12              
     3) Trey Harmon 09                  4) Kamal Abrams 12                
  2 Newark                                                42.99   2   8   
     1) Elliott Webster 12              2) Micah Thomas 12                
     3) Jermaine Hopkins 12             4) Osedebamen Imeokparia 11       
  3 Caesar Rodney                                         43.46   2   6   
     1) Austinio Brown 09               2) Adrian Trammell 10             
     3) Dermaih Gibbs 11                4) Dante Shells 12                
  4 Salesianum                                            43.46   2   4   
     1) Matthew Szczecisnki 11          2) Craig O'Donnell 11             
     3) Matthew Claudy 12               4) Rickey Bell 12                 
  5 St. Mark's                                            43.54   2   2   
     1) Evan Griskowitz 12              2) Ryan Taylor 12                 
     3) Evan Graham 12                  4) TJ Yeninas 11                  
  6 Charter                                               43.82   2   1   
     1) Brandon Ross 12                 2) Evan Carson 10                 
     3) Varun Sridhar 10                4) Jarrett Ross 10                
  7 William Penn                                          43.85   1 
     1) Anthony Watkins 10              2) Chris Williams 12              
     3) Jamal Johnson 12                4) Ramee Gregory 11               
  8 Sussex Tech                                           43.91   2 
     1) Aquilla Cartwright 10           2) Darrin Beckett 11              
     3) Prince Collins 11               4) Desmond Sivels 12              
  9 Concord                                               44.24   2 
     1) Darien Hudgins 10               2) Jeffrey McFarland 12           
     3) Greg Shelton 12                 4) Kevin Harvey 12                
 10 A.I. duPont                                           45.66   1 
     1) Avery Griffin 12                2) Willy Annan 12                 
     3) Cedric Walker 10                4) Alonzo Jones 09                
 11 Sussex Central High School                            46.16   1 
     1) Isaiah Bailey                   2) Malcolm Bowden 12              
     3) Edward Wescott                  4) Greg Taylor 10                 
 
Boys 4x200 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: S 1:26.9h  1984        Howard, Howard                            
                         Green, Brown, Loft, Taylor                        
 Meet Record: M 1:28.37  2001        Dover, Dover                              
                         Moore, Eaddy, Bowers, Lilly                       
Divis Record: D 1:28.37  2001        Dover, Dover                              
                         Moore, Eaddy, Bowers, Lilly                       
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Caesar Rodney                                       1:29.67   2  10   
     1) Austinio Brown 09               2) Dante Shells 12                
     3) Nick Price 11                   4) William Berry 11               
  2 Newark                                              1:30.11   2   8   
     1) Osedebamen Imeokparia 11        2) Micah Thomas 12                
     3) Jermaine Hopkins 12             4) Elliott Webster 12             
  3 Charter                                             1:30.27   2   6   
     1) Jarrett Ross 10                 2) Jon Fredericks 12              
     3) Eric Staats 12                  4) Brandon Ross 12                
  4 William Penn                                        1:32.26   1   4   
     1) Anthony Watkins 10              2) James Turner 12                
     3) Sharif Simpson 11               4) Ramee Gregory 11               
  5 St. Mark's                                          1:32.73   2   2   
     1) Evan Griskowitz 12              2) Evan Graham 12                 
     3) Brandon Doherty 12              4) Jarrell Young 11               
  6 Salesianum                                          1:32.83   2   1   
     1) Matthew Szczecisnki 11          2) Devin Harmon 11                
     3) Tim Mangan 11                   4) Rickey Bell 12                 
  7 Sussex Tech                                         1:33.40   2 
     1) Aquilla Cartwright 10           2) Patrick Collins 11             
     3) Prince Collins 11               4) Desmond Sivels 12              
  8 Concord                                             1:33.61   2 
     1) Jeffrey McFarland 12            2) Darien Hudgins 10              
     3) Greg Shelton 12                 4) Gavin Alburg 10                
  9 A.I. duPont                                         1:36.23   1 
     1) Alonzo Jones 09                 2) Stephen Choi 12                
     3) Cedric Walker 10                4) Anthony Brinkley 10            
 10 Christiana                                          1:36.45   1 
     1) Kyle Williams 12                2) Maliek Shammack 12             
     3) Derin Felder 12                 4) Leroy Greenaway 12             
 11 Smyrna                                              1:36.92   1 
     1) Malik Golson 11                 2) Alex Cazin 12                  
     3) Michael Frazier 10              4) Aaron Scott 10                 
 -- Dover                                                    FS   2 
     1) Raekwon Bouges 09               2) Matthew Watson 12              
     3) Trey Harmon 09                  4) Deon Wright 09                 
 
Boys 4x400 Meter Relay Division 1
==========================================================================
State Record: S 3:14.1h  1984        Howard, Howard                            
                         Palmer, Murphy, Nuriddin, Brown                   
 Meet Record: M 3:19.4h  1983        Dover, Dover                              
                         Trott, Christopher, Demby, Harris                 
Divis Record: D 3:19.4h  1983        Dover, Dover                              
                         Trott, Christopher, Demby, Brown                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dover                                               3:26.73   2  10   
     1) Deon Wright 09                  2) Trey Harmon 09                 
     3) Raekwon Bouges 09               4) Brandon Barnes 12              
  2 Newark                                              3:26.84   2   8   
     1) Jermaine Hopkins 12             2) Micah Thomas 12                
     3) Osedebamen Imeokparia 11        4) Elliott Webster 12             
  3 Caesar Rodney                                       3:27.70   2   6   
     1) William Berry 11                2) Dante Shells 12                
     3) Raykeem Ward 12                 4) Jimmy Simons 12                
  4 Christiana                                          3:28.23   2   4   
     1) Maliek Shammack 12              2) Eric Gilchrist 10              
     3) Leroy Greenaway 12              4) Kyle Williams 12               
  5 St. Mark's                                          3:32.78   2   2   
     1) Brandon Doherty 12              2) Brian Doherty 12               
     3) Jarrell Young 11                4) Ryan Taylor 12                 
  6 A.I. duPont                                         3:33.03   1   1   
     1) Avery Griffin 12                2) Anthony Brinkley 10            
     3) Chris Sims 12                   4) Quincey Lowery 11              
  7 Concord                                             3:33.22   2 
     1) Gavin Alburg 10                 2) Kevin Harvey 12                
     3) Darien Hudgins 10               4) Durrelle Gardner 12            
  8 Salesianum                                          3:33.92   2 
     1) Rickey Bell 12                  2) Tim Mangan 11                  
     3) Matthew Reyher 12               4) Joseph Casini 10               
  9 Sussex Tech                                         3:36.55   1 
     1) Patrick Collins 11              2) Ricky Yakimowicz 10            
     3) Colby Hastings 12               4) Beau Warrington 11             
 10 Charter                                             3:37.20   2 
     1) Eric Staats 12                  2) Jon Fredericks 12              
     3) Raheel Ahmad 12                 4) Roy Lawler 10                  
 11 Smyrna                                              3:38.59   1 
     1) Ludric Francis 10               2) Carlos Velez 11                
     3) Michael Frazier 10              4) Malik Golson 11                
 12 Delcastle Tech                                      3:45.52   1 
     1) Briean Boddy 12                 2) Edwin Francois 12              
     3) Duane Lee 10                    4) Dareon Johnson 10              
 -- William Penn                                             DQ   1  Jewelry Violation
     1) Nehemiah Carter 12              2) James Turner 12                
     3) Kenny Ope 10                    4) Shaheem Davis 10               
 
Boys 4x800 Meter Relay Division 1
=======================================================================
State Record: S 7:49.10  2005        Salesianum, Salesianum                    
                         Donnelly, DellaPelle, Buonocore, Kowal            
 Meet Record: M 7:54.7h  1984        Brandywine, Brandywine                    
                         Doyle, Reith, Stokes, Rogers                      
Divis Record: D 7:54.7h  1984        Brandywine, Brandywine                    
                         Doyle, Reith, Stokes, Rogers                      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Salesianum                                          8:10.25   10   
     1) Andrew Wade 11                  2) Tommy Zabielski 11             
     3) Joseph Casini 10                4) Matthew Reyher 12              
  2 Charter                                             8:16.71    8   
     1) Jaymin Modi 12                  2) Eric Staats 12                 
     3) Thomas Griffith 11              4) Jon Fredericks 12              
  3 Caesar Rodney                                       8:27.03    6   
     1) Jimmy Simons 12                 2) Terrell Oliver 11              
     3) Emmanuel Morris 12              4) Cody Herrmann 12               
  4 A.I. duPont                                         8:27.72    4   
     1) Chris Sims 12                   2) Anthony Brinkley 10            
     3) Quincey Lowery 11               4) Rashawn Harris 12              
  5 Concord                                             8:33.69    2   
     1) Kedar Salih 12                  2) Durrelle Gardner 12            
     3) Gavin Alburg 10                 4) Charles Leehan 10              
  6 Newark                                              8:42.49    1   
     1) Ken Fontal 10                   2) Evan LeMon 10                  
     3) Andrew Milham 09                4) Michael Potochney 10           
  7 Sussex Tech                                         8:46.41  
     1) Benjamin Price 12               2) Beau Warrington 11             
     3) Patrick Collins 11              4) Ricky Hernandez 10             
  8 Delcastle Tech                                      8:56.77  
     1) Jaaron Marshall 12              2) Edwin Francois 12              
     3) Alex Rivera                     4) Rob Richardson 10              
  9 Christiana                                          9:00.21  
     1) Maliek Shammack 12              2) Eric Gilchrist 10              
     3) Kyle Williams 12                4) Ricardo Morales 10             
 10 William Penn                                        9:04.80  
     1) Anthony Watkins 10              2) Shaheem Davis 10               
     3) Kenny Ope 10                    4) Nehemiah Carter 12             
 11 Smyrna                                              9:31.65  
     1) Erik Frazier 11                 2) Ludric Francis 10              
     3) John Hughes 11                  4) Andre French 10                
 12 Sussex Central High School                         10:05.02  
 -- St. Mark's                                               DQ   3rd Runner
     1) Nate Castaneda 12               2) Matt Mossman 12        Lane Violation        
     3) Nathaniel Cope 11               4) Robert Alt 11                  
 
Boys High Jump Division 1
=======================================================================
State Record: S 6-11.25  1981        John Carroll, Tower Hill                  
 Meet Record: M 6-11.25  1981        John Carroll, Tower Hill                  
Divis Record: D 6-10.50  1984        Rodney Smith, Cape Henlopen               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dante Shells              12 Caesar Rodne           6-02.00   10   
  2 Daqwan Riley              12 Newark                J6-02.00    8   
  3 Christopher Phillips      12 Salesianum             6-00.00    6   
  4 Briean Boddy              12 Delcastle Te           5-10.00    4   
  5 Devin Harmon              11 Salesianum            J5-10.00    2   
  6 James Campagnini          12 Caesar Rodne           5-08.00    0.33
  6 Nathaniel Tucker          10 Middletown             5-08.00    0.33
  6 Shanin Bennefield         12 Newark                 5-08.00    0.33
  9 Korey Proctor             11 Smyrna                J5-08.00  
 10 Carlos Velez              11 Smyrna                J5-08.00  
 11 Jonathan Shepard             William Penn          J5-08.00  
 12 Nick Miller               10 Salesianum            J5-08.00  
 13 Eric Gilchrist            10 Christiana             5-06.00  
 14 Brandon Brown             12 Concord               J5-06.00  
 15 Gerard Pickett            12 Dover                 J5-06.00  
 16 Andrew Thompkins          10 Caesar Rodne          J5-06.00  
 -- Equwen Crain              10 Dover                       NH  
 
Boys Pole Vault Division 1
=======================================================================
State Record: S 15-06  5/9/2009    Darwin Gibbons, Caravel                     
 Meet Record: M 14-03  5/19/2007   Brandon Krauss, Sussex Tech                 
Divis Record: D 14-03  5/19/2007   Brandon Krauss, Sussex Tech                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Cherry             12 Charter               12-06.00   10   
  2 Richard Murray            11 Salesianum            12-00.00    8   
  3 Justin Cogar              12 Smyrna               J12-00.00    6   
  4 Daniel Smith              11 Charter               11-06.00    3   
  4 Justin Gregg              11 Salesianum            11-06.00    3   
  6 Eric Evans                10 A.I. duPont          J11-06.00    1   
  7 Korbin Tinsley            10 Caesar Rodne          11-00.00  
  8 Dan Hamilton              12 Caesar Rodne          10-06.00  
  8 Gabriel Wojnarowski       10 Smyrna                10-06.00  
 10 Leander Anthony           09 Sussex Tech          J10-06.00  
 11 Colby Hastings            12 Sussex Tech           10-00.00  
 11 Tyere Joyner              12 Dover                 10-00.00  
 13 Rob Phipps                11 Christiana           J10-00.00  
 14 Gary Willis               11 Caesar Rodne           9-06.00  
 
Boys Long Jump Division 1
============================================================================
State Record: S 24-01.50  1998        Kai Maull, Cape Henlopen                 
 Meet Record: M 23-07.50  5/15/2009   Marquis Dendy, Middletown                
Divis Record: D 23-07.50  5/15/2009   Marquis Dendy, Middletown                
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Marquis Dendy             12 Middletown            21-09.50  -2.2  10   
  2 Micah Thomas              12 Newark                21-07.25  -1.5   8   
  3 Briean Boddy              12 Delcastle Te          21-04.25  -1.6   6   
  4 Chris Williams            12 William Penn          20-08.00  -1.2   4   
  5 Craig O'Donnell           11 Salesianum            20-06.75  -1.4   2   
  6 Desmond Sivels            12 Sussex Tech           20-06.00  -0.8   1   
  7 Eric Sumlin               12 Dover                 20-03.75  -0.7 
  8 Michael Clark             12 Caesar Rodne          19-05.75  -2.3 
  9 Korey Proctor             11 Smyrna                19-05.25  -1.5 
 10 Cedric Walker             10 A.I. duPont           19-04.00  -0.1 
 11 Kendrick Freeman          12 Concord               19-02.00  -1.8 
 12 Daniel Rea                12 Salesianum            18-11.00  -1.2 
 13 Zomaine Smith             11 Christiana            18-08.00  -2.5 
 14 Keron Brown               10 Dover                 17-09.50  -1.8 
 -- James Campagnini          12 Caesar Rodne                ND   NWI 
 
Boys Triple Jump Division 1
============================================================================
State Record: S 50-10.75  4/24/2010   Marquis Dendy, Middletown                
 Meet Record: M 49-05.50  1998        Mike Roberts, Tower Hill                 
Divis Record: D 48-10.25  1999        Ali Fordham, Dover                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Marquis Dendy             12 Middletown            47-06.50  -1.5  10   
  2 Chris Williams            12 William Penn          44-10.50  -0.1   8   
  3 James Campagnini          12 Caesar Rodne          43-07.00  -1.4   6   
  4 Craig O'Donnell           11 Salesianum            41-11.50  +0.0   4   
  5 Keron Brown               10 Dover                 41-09.50  -0.2   2   
  6 Michael Clark             12 Caesar Rodne          41-06.00  +0.0   1   
  7 DJ Ayers                  11 Sussex Tech           39-07.75  -0.4 
  8 Wilmur Johnson            10 William Penn          39-05.50  +0.0 
  9 Kuentin Smart             12 Dover                 39-03.50  -0.5 
 10 Derek Benson              12 Delcastle Te          39-01.00  -0.3 
 11 Kendrick Freeman          12 Concord               38-07.50   0.2 
 12 Kenny Ope                 10 William Penn          38-04.25  -0.5 
 13 Cedric Walker             10 A.I. duPont           38-03.75   0.1 
 14 Daniel Rea                12 Salesianum            38-03.00  -0.2 
 
Boys Shot Put Division 1
=======================================================================
State Record: S    64-08  1982        Terry Thomas, Howard                     
 Meet Record: M 62-01.25  1981        Terry Thomas, Howard                     
Divis Record: D    60-05  1999        Chris White, William Penn                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Demarkus Kirby            12 A.I. duPont           48-01.00   10   
  2 Demetrius Williams        12 Smyrna                46-09.00    8   
  3 James Goodavage           11 Salesianum            45-11.00    6   
  4 Stewart Carey             12 Newark                44-04.00    4   
  5 Andre Poole               12 Christiana            42-04.50    2   
  6 Matt Lemite               12 William Penn          42-03.50    1   
  7 Ryan Bricker              12 Middletown            41-04.00  
  8 Justin Glenn              12 A.I. duPont           40-08.00  
  9 Malcolm Bowden            12 Sussex Central H      40-01.00  
 10 Jaylin DuPrey             10 St. Mark's            39-07.00  
 11 John Claudy               12 Salesianum            38-06.00  
 12 Steven Fox                12 Middletown            38-04.00  
 
Boys Discus Throw Division 1
=======================================================================
State Record: S 195-10  1982        Terry Thomas, Howard                       
 Meet Record: M 190-10  1981        Terrry Thomas, Howard                      
Divis Record: D 179-10  2001        William Brown, William Penn                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Fox                12 Middletown              150-06   10   
  2 James Goodavage           11 Salesianum              133-07    8   
  3 Jack Hostetler            12 Caesar Rodne            128-03    6   
  4 Demarkus Kirby            12 A.I. duPont             124-00    4   
  5 Malcolm Bowden            12 Sussex Central H        120-01    2   
  6 Carlos Velez              11 Smyrna                  117-03    1   
  7 Justin Glenn              12 A.I. duPont             115-11  
  8 Kevin Stirparo            11 St. Mark's              112-09  
  9 Keith Stubbs              09 Newark                  111-03  
 10 Rhett Malone              11 Sussex Tech             108-11  
 11 Demetrius Williams        12 Smyrna                  100-00  
 -- Patrick O'Kane            11 St. Mark's                FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
State Record: S 10.64  1996        Dayne Ross, Hodgson                         
 Meet Record: M 10.64  1996        Dayne Ross, Hodgson                         
Divis Record: D 10.64  1996        Dayne Ross, Hodgson                         
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Joseph Jarrett            12 McKean                   10.96Q  3.3  4 
  2 Brandon Young             12 McKean                   11.05Q  1.1  2 
  3 Leshon Collins            11 Glasgow                  11.21Q  2.0  1 
  4 Monte Scott               10 Brandywine               11.27Q  1.6  3 
  5 David Okeke               11 Polytech                 11.16q  3.3  4 
  6 Shane Letthand            12 Milford                  11.29q  1.6  3 
  7 Corey Jones               10 Howard Tech              11.39q  1.1  2 
  8 Gregory Austin            11 Mt. Pleasant             11.53q  1.1  2 
  9 Greg Beulah               12 Hodgson Vo-T             11.56   3.3  4 
 10 Alex Vantine              12 Milford                  11.57   1.6  3 
 11 Aaron Forrest             11 Lake Forest              11.61   1.1  2 
 12 Joseph Crenshaw           10 Lake Forest              11.65   3.3  4 
 13 Brandon Goff              12 St. Georges              11.70   1.6  3 
 14 Dominique Brisco          11 Cape Henlope             11.71   3.3  4 
 15 Stephen Brown             12 Appoquinimin             11.74   2.0  1 
 16 Chas Holden               11 Milford                  11.75   3.3  4 
 17 Matthew Williams          09 Polytech                 11.85   1.1  2 
 18 Kyle Wheeler              11 Brandywine               12.00   2.0  1 
 19 Maurice Reyes             11 Hodgson Vo-T             12.08   1.1  2 
 20 Alec Laise                10 Caravel                  12.31   2.0  1 
 
Finals
  1 Leshon Collins            11 Glasgow                  11.09   0.9  10   
  2 David Okeke               11 Polytech                 11.15   0.9   8   
  3 Brandon Young             12 McKean                   11.27   0.9   6   
  4 Joseph Jarrett            12 McKean                   11.28   0.9   4   
  5 Monte Scott               10 Brandywine               11.29   0.9   2   
  6 Shane Letthand            12 Milford                  11.48   0.9   1   
  7 Corey Jones               10 Howard Tech              11.55   0.9 
  8 Gregory Austin            11 Mt. Pleasant             11.71   0.9 
 
Boys 200 Meter Dash Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
State Record: S 21.2h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
 Meet Record: M 21.2h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
Divis Record: D 21.2h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Joseph Jarrett            12 McKean                   21.84Q  2.5  3 
  2 Hakeem Harris             12 Brandywine               21.85Q  1.4  2 
  3 Keenan Russell            12 Hodgson Vo-T             22.48Q  1.8  1 
  4 Brandon Young             12 McKean                   21.86q  1.4  2 
  5 Rayshawn Church           12 Seaford                  22.34q  2.5  3 
  6 Shane Letthand            12 Milford                  22.45q  2.5  3 
  7 Dawan Smith               12 Milford                  22.56q  1.4  2 
  8 Diamere Nabinett          12 Tatnall                  22.60q  1.8  1 
  9 Alpha Mansaray            12 Brandywine               22.62   2.5  3 
 10 Phillip Shorts            12 Milford                  22.82   2.5  3 
 11 Nigel Morris              11 McKean                   23.02   1.8  1 
 12 Dre Miller                11 Cape Henlope             23.03   1.4  2 
 13 Greg Beulah               12 Hodgson Vo-T             23.39   1.4  2 
 14 Stephen Brown             12 Appoquinimin             23.56   1.4  2 
 15 Gregory Austin            11 Mt. Pleasant             23.76   1.8  1 
 16 Zion Thomas               10 Tower Hill               23.88   2.5  3 
 17 Zach Wilson               12 Caravel                  23.92   1.8  1 
 18 Deauntra Thompson-Smith   11 Appoquinimin             23.95   1.4  2 
 19 Tre Tisdale               11 Appoquinimin             23.97   1.4  2 
 20 Garry Johnson             10 Caravel                  23.97   1.8  1 
 
Finals
  1 Hakeem Harris             12 Brandywine               21.84   0.5  10   
  2 Brandon Young             12 McKean                   21.99   0.5   8   
  3 Joseph Jarrett            12 McKean                   22.27   0.5   6   
  4 Rayshawn Church           12 Seaford                  22.43   0.5   4   
  5 Diamere Nabinett          12 Tatnall                  22.50   0.5   2   
  6 Dawan Smith               12 Milford                  22.68   0.5   1   
  7 Shane Letthand            12 Milford                  23.05   0.5 
  8 Keenan Russell            12 Hodgson Vo-T             23.33   0.5 
 
Boys 400 Meter Dash Division 2
==========================================================================
State Record: S 47.3h  2002        Jason Lilly, Dover                          
 Meet Record: M 47.3h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
Divis Record: D 47.3h  1985        Vando Davis, Dickinson                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Teron Evans               12 Howard Tech              48.20   2  10   
  2 Hakeem Harris             12 Brandywine               48.56   2   8   
  3 Dawan Smith               12 Milford                  49.35   2   6   
  4 Alpha Mansaray            12 Brandywine               50.05   2   4   
  5 Phillip Shorts            12 Milford                  50.23   2   2   
  6 Keenan Russell            12 Hodgson Vo-T             50.58   2   1   
  7 Lamar Bruton              10 Howard Tech              50.72   2 
  8 Stephen Brown             12 Appoquinimin             52.13   1 
  9 Chaz Hendrix              11 Mt. Pleasant             52.60   1 
 10 Chris Wickes              11 Caravel                  53.50   1 
 11 Tre Tisdale               11 Appoquinimin             54.25   1 
 
Boys 800 Meter Run Division 2
=======================================================================
State Record: S 1:49.4h  1984        Bruce Harris, Dover                       
 Meet Record: M 1:51.9h  1984        Bruce Harris, Dover                       
Divis Record: D 1:54.35  1994        Karl Rose, Dickinson                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Tate                12 Tatnall                1:53.15D  10   
  2 Josh Hayman               12 Appoquinimin           1:59.18    8   
  3 Rudolph Braxton           10 Hodgson Vo-T           1:59.63    6   
  4 Ryan Boylan               11 Caravel                2:01.31    4   
  5 Josh Johnson              11 Milford                2:01.74    2   
  6 Chanon Tuntivate          12 Brandywine             2:02.07    1   
  7 Jose Zavala               11 Glasgow                2:02.21  
  8 Eric Melchoir             10 Appoquinimin           2:02.43  
  9 Brian Elliott             11 Hodgson Vo-T           2:02.67  
 10 Jordan Ortiz              11 Tatnall                2:03.00  
 11 Taylor Payne              11 Tatnall                2:04.11  
 12 Kyle Szwetkowski          12 Caravel                2:04.74  
 13 John Mascioli             10 Archmere               2:05.15  
 14 Jihad Jasper              12 Hodgson Vo-T           2:06.16  
 15 Taiwan Savage             11 Milford                2:06.31  
 15 Alec Faust                12 Cape Henlope           2:06.31  
 17 Seth Cottom               11 Pencader Cha           2:10.90  
 18 Nigel Morris              11 McKean                 2:11.47  
 
Boys 1600 Meter Run Division 2
=======================================================================
State Record: S 4:11.93  5/24/2006   Brian Sklodowski, Tatnall                 
 Meet Record: M 4:16.4h  1972        Jim Bray, Newark                          
Divis Record: D 4:20.71  5/20/2006   Christopher Slate, Concord                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Tate                12 Tatnall                4:18.36D  10   
  2 Josh Hayman               12 Appoquinimin           4:19.87    8   
  3 J.R. Creekmore            12 Archmere               4:21.34    6   
  4 Kyle McFoy                12 Tatnall                4:22.42    4   
  5 Steve Garrett              8 Tatnall                4:23.79    2   
  6 Chanon Tuntivate          12 Brandywine             4:30.14    1   
  7 Blake Allen               12 Mt. Pleasant           4:31.51  
  8 Cavender Salvadori        10 Wilmington F           4:32.14  
  9 Sebastian Oja             12 Archmere               4:34.29  
 10 Jose Zavala               11 Glasgow                4:34.91  
 11 John Mascioli             10 Archmere               4:37.37  
 12 Steven Eshelman           12 Milford                4:38.37  
 13 Brandon Parker            12 Mt. Pleasant           4:41.39  
 14 Koshawn Warren            12 McKean                 4:42.70  
 15 Henry Phalen              10 Milford                4:51.96  
 16 Jonathan Quinones         12 McKean                 4:54.48  
 17 Andrew Gates              12 Tower Hill             4:54.97  
 18 Andrew Tyris              10 Brandywine             4:57.61  
 
Boys 3200 Meter Run Division 2
=======================================================================
State Record: S 9:12.19  5/8/2010    Ryan Lee, Archmere                        
 Meet Record: M 9:21.3h  1983        Eric Hamilton, Dickinson                  
Divis Record: D 9:21.4h  1983        Dan Foran, Mt. Pleasant                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sebastian Oja             12 Archmere               9:39.67   10   
  2 Sam Parsons               11 Tatnall                9:40.96    8   
  3 Kyle McFoy                12 Tatnall                9:43.23    6   
  4 J.R. Creekmore            12 Archmere               9:47.66    4   
  5 Alex Giacco               10 Tatnall                9:48.38    2   
  6 Noah Chodos               12 Tower Hill            10:13.64    1   
  7 Carl Richardson           11 Milford               10:15.25  
  8 Cavender Salvadori        10 Wilmington F          10:16.02  
  9 Evan Guerin               10 Archmere              10:21.59  
 10 Erik Witman               12 Hodgson Vo-T          10:25.50  
 11 Vincent Kahler            11 Appoquinimin          10:26.37  
 12 Chazz Higginbotham        11 Wilmington F          10:37.45  
 13 Blake Allen               12 Mt. Pleasant          10:38.22  
 14 Ryne Wood                    Laurel High Scho      10:40.74  
 15 Connor Szwetkowski        10 Caravel               10:43.84  
 16 Steven Eshelman           12 Milford               10:50.96  
 17 Jonathan Quinones         12 McKean                11:00.10  
 18 Brandon Parker            12 Mt. Pleasant          11:21.77  
 
Boys 110 Meter Hurdles Division 2
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
State Record: S 13.8h  1985        Eric Cannon, Delcastle                      
 Meet Record: M 13.9h  1985        Eric Cannon, Delcastle                      
Divis Record: D 14.35  2002        John Drummond, Polytech                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kyle Jones                12 Howard Tech              14.64Q  2.6  1 
  2 Charles Wulff             11 Hodgson Vo-T             15.04Q  0.7  2 
  3 Brett Harris              11 Hodgson Vo-T             15.53q  2.6  1 
  4 Sterling Jones            11 Brandywine               15.54q  2.6  1 
  5 Morris Frasier            12 Lake Forest              15.64q  0.7  2 
  6 Kieran Purnell            10 Milford                  15.79q  0.7  2 
  7 Demitrius Durrell         12 Appoquinimin             16.22q  2.6  1 
  8 Chris Lacy                12 Mt. Pleasant             16.61q  0.7  2 
  9 Quiyamah Shepeard         09 Howard Tech              16.68   2.6  1 
 10 Darius McCrea             11 Milford                  17.02   2.6  1 
 11 Bryan Samuels             10 Woodbridge               17.09   0.7  2 
 12 Brandon Hunter            10 Brandywine               17.44   0.7  2 
 13 Seth Ward                 11 Appoquinimin             17.60   2.6  1 
 14 Alberto Burgos-Martinez   11 Polytech                 18.49   0.7  2 
 15 Andrew Chandler           09 Caravel                  23.29   0.7  2 
 
Finals
  1 Kyle Jones                12 Howard Tech              14.86   1.7  10   
  2 Charles Wulff             11 Hodgson Vo-T             15.27   1.7   8   
  3 Brett Harris              11 Hodgson Vo-T             15.48   1.7   6   
  4 Sterling Jones            11 Brandywine               15.48   1.7   4   
  5 Morris Frasier            12 Lake Forest              15.85   1.7   2   
  6 Kieran Purnell            10 Milford                  15.93   1.7   1   
  7 Demitrius Durrell         12 Appoquinimin             15.96   1.7 
  8 Chris Lacy                12 Mt. Pleasant             16.31   1.7 
 
Boys 300 Meter Hurdles Division 2
==========================================================================
State Record: S 37.23  1993        Alonzo Wiggins, William Penn                
 Meet Record: M 37.29  1993        Alonzo Wiggins, William Penn                
Divis Record: D 37.81  2001        Rob Randolph, Tower Hill                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Monte Scott               10 Brandywine               38.91   2  10   
  2 Kyle Jones                12 Howard Tech              38.96   2   8   
  3 Charles Wulff             11 Hodgson Vo-T             39.53   2   6   
  4 Diamere Nabinett          12 Tatnall                  39.54   2   4   
  5 Isaiah Brown              11 Milford                  40.51   2   2   
  6 Sterling Jones            11 Brandywine               41.41   2   1   
  7 Brett Harris              11 Hodgson Vo-T             41.74   2 
  8 Kieran Purnell            10 Milford                  42.44   1 
  9 Dre Miller                11 Cape Henlope             42.61   2 
 10 Quiyamah Shepeard         09 Howard Tech              43.37   1 
 11 Demitrius Durrell         12 Appoquinimin             43.47   1 
 12 Alberto Burgos-Martinez   11 Polytech                 43.61   1 
 13 Seth Ward                 11 Appoquinimin             43.72   1 
 14 Chris Lacy                12 Mt. Pleasant             43.97   1 
 15 Andrew Chandler           09 Caravel                  43.98   1 
 16 Morris Frasier            12 Lake Forest              44.80   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay Division 2
==========================================================================
State Record: S 41.5h  1983        Howard, Howard                              
                       Green, Taylor, Lott, Brown                        
 Meet Record: M 42.19  1996        Newark, Newark                              
                       Patrick, Pressey                                  
Divis Record: D 42.1h  1983        Howard, Howard                              
                       Green, Taylor, Lott, Brown                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McKean                                                43.11   3  10   
     1) Prennis Johnson 12              2) Brandon Young 12               
     3) Theodore Patton 12              4) Joseph Jarrett 12              
  2 Milford                                               43.35   3   8   
     1) Alex Vantine 12                 2) Chas Holden 11                 
     3) Bryson Cartwright 11            4) Shane Letthand 12              
  3 Glasgow                                               43.38   3   6   
     1) Elijah Brooks 10                2) Leshon Collins 11              
     3) Shaq Lewis 11                   4) Clifton Armstead 11            
  4 Hodgson Vo-Tech                                       44.74   3   4   
     1) Maurice Reyes 11                2) Keenan Russell 12              
     3) DeVauntay Brown 11              4) Greg Beulah 12                 
  5 Caravel                                               45.12   3   2   
     1) Manny Simms 10                  2) Montrell Hicks-Taylor 12       
     3) Vaughn Nichols-Taylor 12        4) Zach Wilson 12                 
  6 Cape Henlopen                                         45.61   3   1   
     1) Chris Stigile 11                2) Dre Miller 11                  
     3) William Malecdan 11             4) Paris White 12                 
  7 Brandywine                                            45.81   3 
     1) Tylon Holloway 10               2) Jair Crews 10                  
     3) Fred Mansaray 09                4) Kyle Wheeler 11                
  8 Polytech                                              45.94   2 
     1) Jer'a Harmon 11                 2) Matthew Williams 09            
     3) Jonathon Green 09               4) David Okeke 11                 
  9 Pencader Charter                                      46.73   2 
     1) Akorteh Addy 11                 2) Dante DeAscanis 10             
     3) Exavier Santiago 11             4) Derrick Foreman 12             
 10 Lake Forest                                           46.83   2 
     1) Aaron Forrest 11                2) Juwan Smith 10                 
     3) Tolga Yilmaz 10                 4) Joseph Crenshaw 10             
 11 St. Georges Tech                                      47.29   2 
     1) Schuyler Harvey 12              2) Vincent Williams 09            
     3) Brandon Goff 12                 4) Tyrus Bastin 09                
 12 Tatnall                                               48.86   2 
     1) Payne Warren 12                 2) Monte Taylor 10                
     3) Medley Mark 12                  4) Terran Madris 09               
 13 Wilmington Christian                                  49.09   1 
     1) Jihun Ray Song 09               2) Tyler Yzaguirre 12             
     3) Pete Eleutheriou 11             4) Dwayne Manlove 10              
 14 Tower Hill                                            49.20   1 
     1) Jermaine Knotts Jr. 09          2) Nicholas Giroux-Doehring 10    
     3) Mark Christie 09                4) Zion Thomas 10                 
 15 Archmere                                              49.36   1 
     1) Seth Adams 11                   2) Andrew Mascioli 10             
     3) Weston Takata 12                4) Chris McCord 12                
 16 Wilmington Friends                                    50.44   1 
     1) Luke Morgan 09                  2) Logan Joyce 11                 
     3) Javier Horstmann 12             4) Matthew O'Brien 09             
 -- Mt. Pleasant                                            DNF   2 
     1) Chaz Hendrix 11                 2) Gregory Austin 11              
     3) Tyhreek Phillips 09             4) Fahti Carter 10                
 
Boys 4x200 Meter Relay Division 2
==========================================================================
State Record: S 1:26.9h  1984        Howard, Howard                            
                         Green, Brown, Loft, Taylor                        
 Meet Record: M 1:28.37  2001        Dover, Dover                              
                         Moore, Eaddy, Bowers, Lilly                       
Divis Record: D 1:29.2h  1981        Woodbridge, Woodbridge                    
                         Bailey, Bailey, Morris, Brown                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandywine                                          1:29.15D  3  10   
     1) Monte Scott 10                  2) Hakeem Harris 12               
     3) Alpha Mansaray 12               4) Sterling Jones 11              
  2 Milford                                             1:30.07   3   8   
     1) Phillip Shorts 12               2) Bryson Cartwright 11           
     3) Isaiah Brown 11                 4) Shane Letthand 12              
  3 McKean                                              1:30.49   3   6   
     1) Brandon Young 12                2) Prennis Johnson 12             
     3) Nigel Morris 11                 4) Theodore Patton 12             
  4 Glasgow                                             1:33.78   3   4   
     1) Elijah Brooks 10                2) Shaq Lewis 11                  
     3) Clifton Armstead 11             4) Andre Davis 12                 
  5 Caravel                                             1:34.85   3   2   
     1) Manny Simms 10                  2) Montrell Hicks-Taylor 12       
     3) Vaughn Nichols-Taylor 12        4) Zach Wilson 12                 
  6 Polytech                                            1:35.15   2   1   
     1) Timothy Howell 10               2) David Okeke 11                 
     3) Matthew Williams 09             4) Jonathon Green 09              
  7 Hodgson Vo-Tech                                     1:35.71   3 
     1) Greg Beulah 12                  2) Brett Harris 11                
     3) DeVauntay Brown 11              4) Maurice Reyes 11               
  8 Cape Henlopen                                       1:37.15   2 
     1) Dominique Brisco 11             2) William Malecdan 11            
     3) Tony Hazzard 10                 4) Chris Stigile 11               
  9 Lake Forest                                         1:37.22   2 
     1) Aaron Forrest 11                2) Juwan Smith 10                 
     3) Tolga Yilmaz 10                 4) Joseph Crenshaw 10             
 10 Mt. Pleasant                                        1:37.72   3 
     1) Chaz Hendrix 11                 2) Tyhreek Phillips 09            
     3) Gregory Austin 11               4) Fahti Carter 10                
 11 Archmere                                            1:40.95   1 
     1) Seth Adams 11                   2) Andrew Mascioli 10             
     3) Weston Takata 12                4) Chris McCord 12                
 12 Tatnall                                             1:42.27   2 
     1) Payne Warren 12                 2) Terran Madris 09               
     3) Monte Taylor 10                 4) Steve Sklodowski 11            
 13 Wilmington Christian                                1:43.83   2 
     1) Jihun Ray Song 09               2) Tyler Yzaguirre 12             
     3) Pete Eleutheriou 11             4) Dwayne Manlove 10              
 14 Wilmington Friends                                  1:44.36   1 
     1) Logan Joyce 11                  2) Jesse Miller 09                
     3) Luke Morgan 09                  4) Matthew O'Brien 09             
 -- Pencader Charter                                         DQ   2  1-2 Exchange 
     1) Dante DeAscanis 10              2) Akorteh Addy 11           before Zone     
     3) Exavier Santiago 11             4) Derrick Foreman 12             
 
Boys 4x400 Meter Relay Division 2
==========================================================================
State Record: S 3:14.1h  1984        Howard, Howard                            
                         Palmer, Murphy, Nuriddin, Brown                   
 Meet Record: M 3:19.4h  1983        Dover, Dover                              
                         Trott, Christopher, Demby, Harris                 
Divis Record: D 3:22.2h  1983        Howard, Howard                            
                         Lott, Nuriddin, Brown, Brown                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Howard Tech                                         3:20.37D  3  10   
     1) Kyle Jones 12                   2) Lamar Bruton 10                
     3) Rue Tiller 11                   4) Teron Evans 12                 
  2 Brandywine                                          3:20.88   3   8   
     1) Monte Scott 10                  2) Sterling Jones 11              
     3) Alpha Mansaray 12               4) Hakeem Harris 12               
  3 Milford                                             3:22.17   3   6   
     1) Phillip Shorts 12               2) Dawan Smith 12                 
     3) Bryson Cartwright 11            4) Isaiah Brown 11                
  4 Hodgson Vo-Tech                                     3:27.67   3   4   
     1) Charles Wulff 11                2) Brian Elliott 11               
     3) Rudolph Braxton 10              4) Keenan Russell 12              
  5 Tatnall                                             3:29.42   3   2   
     1) Tyler Tate 12                   2) Taylor Payne 11                
     3) Jordan Ortiz 11                 4) Diamere Nabinett 12            
  6 Polytech                                            3:40.79   2   1   
     1) Alberto Burgos-Martinez 11      2) Tyrone Taylor 12               
     3) Gabriel Green 09                4) George Dickerson 10            
  7 Caravel                                             3:41.42   3 
     1) Chris Wickes 11                 2) Ryan Boylan 11                 
     3) Garry Johnson 10                4) Zach Wilson 12                 
  8 Pencader Charter                                    3:42.56   2 
     1) Akorteh Addy 11                 2) Dante DeAscanis 10             
     3) Seth Cottom 11                  4) Derrick Foreman 12             
  9 Cape Henlopen                                       3:43.52   2 
     1) Alec Faust 12                   2) Tony Hazzard 10                
     3) Chris Stigile 11                4) Dominique Brisco 11            
 10 Laurel High School                                  3:44.11   2 
     1) Shaheam Spence                  2) Jerron Tull                    
     3) Ben Miller                      4) Jermaine Harris                
 11 Lake Forest                                         3:45.61   1 
     1) Alide Camara 10                 2) Garrett Swenson 12             
     3) Morris Frasier 12               4) Tolga Yilmaz 10                
 12 Archmere                                            3:51.95   2 
     1) Colton Takata 09                2) Andrew Mascioli 10             
     3) Weston Takata 12                4) John Mascioli 10               
 13 Wilmington Friends                                  3:53.62   1 
     1) Luke Morgan 09                  2) Jesse Miller 09                
     3) Logan Joyce 11                  4) Chazz Higginbotham 11          
 
Boys 4x800 Meter Relay Division 2
=======================================================================
State Record: S 7:49.10  2005        Salesianum, Salesianum                    
                         Donnelly, DellaPelle, Buonocore, Kowal            
 Meet Record: M 7:54.7h  1984        Brandywine, Brandywine                    
                         Doyle, Reith, Stokes, Rogers                      
Divis Record: D 8:05.50  5/15/2009   Archmere, Archmere                        
                         G Jackey, D Buckley, J Newton, R Lee              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Tatnall                                             8:08.45   10   
     1) Diamere Nabinett 12             2) Jordan Ortiz 11                
     3) Taylor Payne 11                 4) Tyler Tate 12                  
  2 Milford                                             8:13.28    8   
     1) Taiwan Savage 11                2) Mike Doughty 11                
     3) Josh Johnson 11                 4) Isaiah Brown 11                
  3 Archmere                                            8:14.27    6   
     1) Sebastian Oja 12                2) John Mascioli 10               
     3) Evan Guerin 10                  4) J.R. Creekmore 12              
  4 Hodgson Vo-Tech                                     8:14.86    4   
     1) Brian Elliott 11                2) Jihad Jasper 12                
     3) Charles Wulff 11                4) Rudolph Braxton 10             
  5 Appoquinimink                                       8:34.10    2   
     1) Josh Hayman 12                  2) Andy Sieben 12                 
     3) Eric Melchoir 10                4) Ryan Weaver 12                 
  6 Mt. Pleasant                                        8:45.93    1   
     1) Blake Allen 12                  2) Brandon Parker 12              
     3) Brandon Goode-Hudson 09         4) Keith Taylor 11                
  7 Caravel                                             8:50.93  
     1) Ryan Boylan 11                  2) Bryant Hughes 12               
     3) TJ Morton 09                    4) Kyle Szwetkowski 12            
  8 Glasgow                                             9:03.07  
     1) Bright Simpson 10               2) Jose Zavala 11                 
     3) Adam Dailey 11                  4) Miguel Paredes 11              
  9 Lake Forest                                         9:13.52  
     1) Alide Camara 10                 2) Tolga Yilmaz 10                
     3) Matthew Hood 11                 4) Garrett Swenson 12             
 10 Cape Henlopen                                       9:18.37  
     1) Alec Faust 12                   2) Tony Hazzard 10                
     3) Benjamin Velasquez 09           4) Jonathan Velasquez 11          
 11 Howard Tech                                         9:19.81  
     1) Reginald Smith 12               2) Quiyamah Shepeard 09           
     3) Jalen Johnson 11                4) NaQuan Evans 09                
 12 Polytech                                            9:28.20  
     1) George Dickerson 10             2) Justin Clark 11                
     3) Joshua Tworig 11                4) Tyrone Taylor 12               
 13 Wilmington Friends                                  9:28.55  
     1) Nick Napoletano 11              2) Jack Hollingsworth 10          
     3) Ben Pickles 10                  4) Jesse Miller 09                
 14 Brandywine                                          9:34.22  
     1) Andrew Short 12                 2) Andrew Gross                   
     3) Matt Bixby 10                   4) Connor Smith 09                
 -- Tower Hill                                               DQ   Lane Violation
     1) Andrew Gates 12                 2) Rory Slatko 12                 
     3) Mason Nickel 10                 4) Nicholas Giroux-Doehring 10    
 
Boys High Jump Division 2
=======================================================================
State Record: S 6-11.25  1981        John Carroll, Tower Hill                  
 Meet Record: M 6-11.25  1981        John Carroll, Tower Hill                  
Divis Record: D 6-11.25  1981        John Carroll, Tower Hill                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Paris White               12 Cape Henlope           6-02.00   10   
  2 Nathan Hickman            10 Wilmington C          J6-02.00    8   
  3 Joseph Jarrett            12 McKean                J6-02.00    6   
  4 DeVauntay Brown           11 Hodgson Vo-T           6-00.00    4   
  5 Morris Frasier            12 Lake Forest            5-10.00    2   
  6 Monte Taylor              10 Tatnall               J5-10.00    1   
  7 Damion Rucker             12 McKean                 5-08.00  
  8 Latrell Ridgeway          10 Lake Forest           J5-08.00  
  9 Medley Mark               12 Tatnall               J5-08.00  
 10 Derek Munce               11 Milford               J5-08.00  
 10 Ryan Thomas               09 Milford               J5-08.00  
 12 Eric Lloyd                11 Woodbridge             5-06.00  
 13 Thomas Claiborne          10 McKean                J5-06.00  
 -- Anthony Coles-Knox        11 Hodgson Vo-T                NH  
 
Boys Pole Vault Division 2
=======================================================================
State Record: S 15-06  5/9/2009    Darwin Gibbons, Caravel                     
 Meet Record: M 14-06  5/16/2009   Darwin Gibbons, Caravel                     
Divis Record: D 14-06  5/16/2009   Darwin Gibbons, Caravel                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Jensen            10 Appoquinimin          14-09.00D  10   
  2 Brandon Stacy             09 Caravel               13-00.00    8   
  3 Carl Richardson           11 Milford               12-00.00    6   
  4 Derek Munce               11 Milford               11-00.00    4   
  5 Tyler Chapman             10 Caravel              J11-00.00    2   
  6 Patrick Davis             11 Woodbridge            10-00.00    0.50
  6 Mitchel Oppel             11 Delmarva Chr          10-00.00    0.50
  8 James Hagen               10 Milford              J10-00.00  
 -- Dan Armistead             09 Caravel                     NH  
 -- Anthony Maraboli          11 Polytech                    NH  
 
Boys Long Jump Division 2
============================================================================
State Record: S 24-01.50  1998        Kai Maull, Cape Henlopen                 
 Meet Record: M    23-03  1997        Kai Maull, Cape Henlopen                 
Divis Record: D    23-03  1997        Kai Maull, Cape Henlopen                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paris White               12 Cape Henlope          20-11.25  -3.0  10    20-09.50
  2 Dawan Smith               12 Milford              J20-11.25  -0.8   8    20-07.50
  3 Bryson Cartwright         11 Milford               20-07.75  -1.3   6   
  4 Keith Flowers             12 Howard Tech           20-01.00  -1.4   4   
  5 Theodore Patton           12 McKean                19-07.75  -1.7   2   
  6 TJ Brown                  09 Appoquinimin          19-04.00  -1.9   1   
  7 Damion Rucker             12 McKean                18-11.25  -0.5 
  8 Kyle Wheeler              11 Brandywine            18-06.00  -2.6 
  9 Ryan Thomas               09 Milford               18-03.25  -0.2 
 10 Sean Daniel               10 Howard Tech           18-02.50  -0.5 
 11 Jer'a Harmon              11 Polytech              17-06.50  -0.8 
 12 Maurice Mills             09 Cape Henlope          11-09.00  -1.7 
 -- Thomas McFadden           11 Brandywine                  ND   NWI 
 
Boys Triple Jump Division 2
============================================================================
State Record: S 50-10.75  4/24/2010   Marquis Dendy, Middletown                
 Meet Record: M 49-05.50  1998        Mike Roberts, Tower Hill                 
Divis Record: D 49-05.50  1998        Mike Roberts, Tower Hill                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paris White               12 Cape Henlope          44-02.00  -1.1  10   
  2 Ryan Thomas               09 Milford               43-10.00  -0.2   8   
  3 Dre Miller                11 Cape Henlope          42-00.50  -1.0   6   
  4 Latrell Ridgeway          10 Lake Forest           41-05.50  +0.0   4   
  5 Nathan Hickman            10 Wilmington C          41-05.00  -0.3   2   
  6 Taiwan Savage             11 Milford               40-01.00  -1.2   1   
  7 Roderick Henry            12 Caravel               38-11.00  -0.2 
  8 Theodore Patton           12 McKean                38-10.25  -1.1 
  9 Chris Stigile             11 Cape Henlope          38-08.50  -0.3 
 10 Derek Munce               11 Milford               38-06.00  -0.2 
 11 Bret Sweetman             12 Appoquinimin          37-03.25  -0.1 
 
Boys Shot Put Division 2
=======================================================================
State Record: S    64-08  1982        Terry Thomas, Howard                     
 Meet Record: M 62-01.25  1981        Terry Thomas, Howard                     
Divis Record: D 61-08.50  1981        Terry Thomas, Howard                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rashad Myles              11 Polytech              51-08.00   10   
  2 Christian Forrest         12 Lake Forest           47-03.50    8   
  3 Aaron Shahan              10 Lake Forest           47-02.50    6   
  4 Jon Bird                  12 Wilmington C          46-05.50    4   
  5 Justin Rife                  Laurel High Scho      44-10.00    2   
  6 Terrill Williams          12 Caravel               42-07.00    1   
  7 Deron Wright              12 Seaford               41-00.00  
  8 Taylor Jones              10 Lake Forest           40-07.00  
  9 Payne Warren              12 Tatnall               40-04.00  
 10 Devin Wright              12 McKean                39-02.00  
 11 Dominique Brisco          11 Cape Henlope          38-11.00  
 12 Katteem Harmon            12 Indian River          38-00.00  
 13 Jonathan Jones            12 Milford               34-09.00  
 
Boys Discus Throw Division 2
=======================================================================
State Record: S    195-10  1982        Terry Thomas, Howard                    
 Meet Record: M    190-10  1981        Terry Thomas, Howard                    
Divis Record: D 184-06.50  1981        Terry Thomas, Howard                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Rife                  Laurel High Scho        147-01   10   
  2 Jon Bird                  12 Wilmington C            143-07    8   
  3 Rashad Myles              11 Polytech                133-08    6   
  4 Jonathan Jones            12 Milford                 130-02    4   
  5 Cameron Clark             11 Caravel                 129-08    2   
  6 Aaron Shahan              10 Lake Forest             126-08    1   
  7 Taylor Jones              10 Lake Forest             121-04  
  8 Christian Forrest         12 Lake Forest             113-00  
  9 Alex Rodriguez            11 Caravel                 109-10  
 10 Jake Furbish                 Laurel High Scho         99-05  
 
Team Scores by Division
 
 
                      Female Team Scores -  Division 1                  
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Cape Henlopen                      CH               91  
                2 Christiana                         CHRI             84.5
                3 Charter                            CSW              72  
                4 William Penn                       WP               66  
                5 St. Mark's                         STM              65  
                6 Delcastle Tech                     DEL              55  
                7 Concord                            CON              34  
                8 A.I. duPont                        AI               29.5
                9 Sussex Tech                        ST               28  
               10 Caesar Rodney                      CAR              20  
               11 Smyrna                             SMY               7  
               12 Dover                              DOV               5  
               13 Newark                             NEW               1  
 
                                  Female Team Scores -  Division 2                  
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Tatnall                            TAT              98  
                2 Appoquinimink                      APPO             61  
                3 Milford                            MLF              59  
                4 Padua                              PAD              50  
                5 Archmere                           ARC              39  
                5 Caravel                            CHR              39  
                7 Hodgson Vo-Tech                    HOD              38  
                8 Howard Tech                        HOW              30  
                9 Indian River                       INDI             27  
                9 Mt. Pleasant                       MTP              27  
               11 St. Thomas More                    STTH             20  
               12 Woodbridge                         WDB              14  
               13 St. Georges Tech                   STGE             11  
               14 Polytech                           PT               10.5
               15 Delmarva Christian                 DELM              8  
               15 Ursuline                           URS               8  
               17 St. Elizabeth                      STE               6  
               17 Wilmington Friends                 WILM              6  
               19 Brandywine                         BRY               5  
               20 Seaford                            SEA               1  
               21 Lake Forest                        LF                0.5
 
                       Male Team Scores - Division 1              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Salesianum                         SAL              94  
                2 Charter                            CSW              81  
                3 Caesar Rodney                      CAR           72.3333
                4 Newark                             NEW           71.3333
                5 Dover                              DOV              52  
                6 Middletown                         MID           40.3333
                7 St. Mark's                         STM              37  
                8 A.I. duPont                        AI               26  
                9 Concord                            CON              20  
               10 William Penn                       WP               19  
               11 Smyrna                             SMY              15  
               12 Christiana                         CHRI             14  
               13 Delcastle Tech                     DEL              10  
               14 Sussex Tech                        ST                4  
               15 Sussex Central High School         SXCE              2  
 
 
                        Male Team Scores - Division 2                                 
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Milford                            MLF              82  
                2 Tatnall                            TAT              61  
                3 Brandywine                         BRY              59  
                4 McKean                             MCK              48  
                5 Hodgson Vo-Tech                    HOD              43  
                6 Howard Tech                        HOW              42  
                7 Cape Henlopen                      CH               37  
                8 Appoquinimink                      APPO             29  
                9 Polytech                           PT               26  
                9 Archmere                           ARC              26  
               11 Lake Forest                        LF               23  
               12 Wilmington Christian               WCS              22  
               13 Caravel                            CHR              21  
               14 Glasgow                            GLA              20  
               15 Laurel High School                 LAUR             12  
               16 Seaford                            SEA               4  
               17 Tower Hill                         TH                1  
               17 Mt. Pleasant                       MTP               1  
               19 Woodbridge                         WDB               0.5
               19 Delmarva Christian                 DELM              0.5


Posted Image
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Share this topic:



1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

------DyeStat Track Talk Forums------

Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland  

 

International
Canada