RunnerSpace.com: 2011 Results - Nevada NIAA 2-3-4A Northern XC Regional Championships - DyeStat.com Track Talk

Jump to content

Welcome to DyeStat.com Track Talk!

You will have to register for a RunnerSpace account before you can post: click the LOGIN / SIGN UP link in the top brown bar to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.


Page 1 of 1

2011 Results - Nevada NIAA 2-3-4A Northern XC Regional Championships

#1 28 October 2011 01:41 PM
John Dixon of RS/NV 
Nevada Forum Captain, RunnerSpace.com/NV Editor 7 Rep Points
Join Date: 11 Apr 2009
Posts: 624
PipPipPipPipPipPip

Homepage

2011 NIAA Northern Region/League Cross Country

October 28, 2011


 


Overall Finish List - Boys

2A/1A Boys 5K

2A

Qualifying Teams: 4 Individuals: 5

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

Qualifier

1

1

393

Nathanael Williams Sierra Lutheran

16:40

5:23/M

12

TM

2

2

343

Spencer Wilson Incline

17:23

5:36/M

12

TM

3

3

352

Noah McDermott North Tahoe

17:44

5:43/M

10

TM

4

4

354

Patrick McElravey North Tahoe

17:59

5:48/M

11

TM

5

5

379

John Dewald Sage Ridge

18:08

5:51/M

11

TM

6

6

380

Caesar Garduno Sage Ridge

18:08

5:51/M

11

TM

7

7

378

Andrew Chellman Sage Ridge

18:14

5:53/M

11

TM

8

8

388

Luke Barulich Sierra Lutheran

18:21

5:55/M

12

TM

9

9

351

Fletcher McConnell North Tahoe

18:26

5:57/M

10

TM

10

10

342

Evan Vomund Incline

18:48

6:04/M

10

TM

11

11

334

Daniel Baron Incline

18:51

6:05/M

11

TM

12

12

390

Donovan Harrison Sierra Lutheran

18:59

6:07/M

10

TM

13

13

377

Andy Ausherman Sage Ridge

19:06

6:10/M

12

TM

14

14

392

John McRae Sierra Lutheran

19:09

6:11/M

12

TM

15

15

361

Prince Charles ROP

19:16

6:13/M

12

IND

16

16

435

Mikey George Whittell

19:16

6:13/M

12

IND

17

17

337

Levi Dodge Incline

19:23

6:15/M

11

TM

18

18

353

Sean McDermott North Tahoe

19:38

6:20/M

11

TM

19

19

397

Zion Ferrie Silver Stage

19:53

6:25/M

12

IND

20

20

422

Tyler King Wells

19:55

6:25/M

12

IND

21

21

426

Payson Uhlig Wells

20:06

6:29/M

10

IND

22

22

338

Matthew Hanna Incline

20:07

6:29/M

9

TM

23

23

382

Luis Martinez Sage Ridge

20:11

6:31/M

11

TM

24

24

381

Garret Helms Sage Ridge

20:13

6:31/M

10

TM

25

25

391

Wyatt Hicks Sierra Lutheran

20:16

6:32/M

9

TM

26

26

341

Dylan Smith Incline

20:19

6:33/M

9

TM

27

27

349

Brandon Hackett North Tahoe

20:28

6:36/M

10

TM

28

28

439

Josh Welch Whittell

20:31

6:37/M

11


29

29

389

Jonny Harms Sierra Lutheran

20:32

6:37/M

12

TM

30

30

440

Zach Welch Whittell

20:34

6:38/M

12


31

31

408

Jeremy Laine Virginia City

20:36

6:39/M

12


32

32

444

Wyatt Smith Yerington

20:41

6:40/M

11


33

33

368

Antonio Tavera ROP

20:42

6:41/M

12


34

34

335

Mitch Comstock Incline

20:43

6:41/M

12

TM

35

35

395

Taylor Ake Silver Stage

20:45

6:42/M

12


36

36

323

Tyler Young Austin

20:49

6:43/M

11


37

37

413

Adam Young Virginia City

20:51

6:44/M

12


38

38

366

Raul Santana ROP

20:52

6:44/M

11


39

39

404

Bodie Blakely Virginia City

20:55

6:45/M

10


40

40

396

Cody Campbell Silver Stage

20:56

6:45/M

11


41

41

410

Sawyer Robbins Virginia City

20:57

6:45/M

10


42

42

405

Preston Breithaupt Virginia City

20:59

6:46/M

9


43

43

423

Jonathan Lake Wells

21:12

6:50/M

11


44

44

364

Detroit Johnson ROP

21:15

6:51/M

12


45

45

356

Skyler Smith North Tahoe

21:19

6:53/M

10

TM

46

46

400

Ray Mueller Silver Stage

21:27

6:55/M

12


47

47

398

Grizwald Hurt Silver Stage

21:27

6:55/M

12


48

48

443

Kelvin Nez Yerington

21:30

6:56/M

12


49

49

348

Dominic Antonucci North Tahoe

21:32

6:57/M

10

TM

50

50

434

Zachary Andrada Whittell

21:38

6:59/M

10


51

51

425

Armando Soriano Wells

21:42

7:00/M

9


52

52

421

Braydon DeVries Wells

21:50

7:03/M

10


53

53

436

Travis Hisken Whittell

21:52

7:03/M

12


54

54

363

Carlos Jimenez ROP

21:53

7:04/M

11


55

55

411

Brenden Wamke Virginia City

22:05

7:07/M

9


56

56

437

Avery Laub Whittell

22:15

7:11/M

11


57

57

407

Kenny Goldsworthy Virginia City

22:20

7:12/M

11


58

58

445

Rafael Vasquez Yerington

22:27

7:15/M

10


59

59

442

Travis McDonald Yerington

22:36

7:17/M

12


60

60

399

Andrew Lee Silver Stage

22:54

7:23/M

9


61

61

360

Michael Acosta ROP

22:58

7:25/M

12


62

62

369

David Tharp ROP

23:21

7:32/M

12


63

63

438

Rudy Mata Whittell

24:52

8:01/M

9


64

64

424

Enrique Romero Wells

25:22

8:11/M

12


65

65

401

David Simcox Silver Stage

25:24

8:12/M

11


66

66

427

Sione Uhlig Wells

28:50

9:18/M

9


67

67

 


Ghost Number 1 Yerington

28:50

 


 



Top

Team Summary Report - Boys

2A/1A Boys 5K

 

2A

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Sage Ridge

54

5

6

7

13

23

24

 


 

 

Top 5 Times: 1:33:49--- Average Time: 18:45

 

2

Sierra Lutheran

60

1

8

12

14

25

29

 


 

 

Top 5 Times: 1:33:27--- Average Time: 18:41

 

3

North Tahoe

61

3

4

9

18

27

45

49

 

 

Top 5 Times: 1:34:17--- Average Time: 18:51

 

4

Incline

62

2

10

11

17

22

26

34

 

 

Top 5 Times: 1:34:33--- Average Time: 18:54

 

5

Whittell

177

16

28

30

50

53

56

63

 

 

Top 5 Times: 1:43:53--- Average Time: 20:46

 

6

ROP

184

15

33

38

44

54

61

62

 

 

Top 5 Times: 1:44:00--- Average Time: 20:48

 

7

Silver Stage

187

19

35

40

46

47

60

65

 

 

Top 5 Times: 1:44:30--- Average Time: 20:54

 

8

Wells

187

20

21

43

51

52

64

66

 

 

Top 5 Times: 1:44:47--- Average Time: 20:57

 

9

Virginia City

190

31

37

39

41

42

55

57

 

 

Top 5 Times: 1:44:19--- Average Time: 20:51

 

10

Yerington

264

32

48

58

59

67

 


 


 

 

Top 5 Times:--- Average Time: 0:00

 
 

2011 NIAA Northern Region/League Cross Country

October 28, 2011


 


Table of Contents

Finish List - Boys - 3A Boys 5K - 3A
Team Summary - Boys - 3A Boys 5K - 3A
Top

Overall Finish List - Boys

3A Boys 5K

3A

Qualifying Teams: 3 Individuals: 7

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

Qualifier

1

1

274

Connor Henderson South Tahoe

17:05

5:31/M

11

TM

2

2

242

Logan Woodward Fernley

17:28

5:38/M

12

IND

3

3

225

Wayne Prescott Elko

17:35

5:40/M

12

TM

4

4

321

Nick Oberriter Truckee

17:40

5:42/M

9

TM

5

5

223

Aaron Leyva Elko

17:51

5:45/M

12

TM

6

6

191

Tanner Boone Churchill County

17:58

5:48/M

11

IND

7

7

315

Nathan Ariza Truckee

18:01

5:49/M

9

TM

8

8

322

Noah Oberriter Truckee

18:15

5:53/M

9

TM

9

9

280

Marcelino Parra South Tahoe

18:17

5:54/M

12

TM

10

10

277

Tyler Myers South Tahoe

18:25

5:56/M

11

TM

11

11

206

Joe Law Dayton

18:28

5:57/M

11

IND

12

12

203

Aaron Elissa Dayton

18:28

5:57/M

10

IND

13

13

237

Ernesto Garcia Fernley

18:30

5:58/M

11

IND

14

14

279

Harley Norton South Tahoe

18:31

5:58/M

10

TM

15

15

276

Dylan Maxwell South Tahoe

18:32

5:59/M

11

TM

16

16

235

Dustin Contenti Fernley

18:37

6:00/M

12

IND

17

17

241

Dakota Woodward Fernley

18:37

6:00/M

10

IND

18

18

256

Chase Estes Lowry

18:38

6:01/M

12


19

19

227

Kyler Simpkins Elko

18:54

6:06/M

9

TM

20

20

281

Conner Rettig South Tahoe

18:59

6:07/M

11

TM

21

21

226

Hunter Sandoval Elko

19:01

6:08/M

10

TM

22

22

259

Ryan Kracaw Lowry

19:02

6:08/M

12


23

23

192

Erik Endacott Churchill County

19:07

6:10/M

10


24

24

275

Ross Kovac South Tahoe

19:08

6:10/M

10

TM

25

25

207

Skyler Rose Dayton

19:08

6:10/M

11


26

26

219

CJ Armijo Elko

19:18

6:14/M

12

TM

27

27

318

Alex Kopytko Truckee

19:19

6:14/M

11

TM

28

28

224

Devin Pendley Elko

19:22

6:15/M

12

TM

29

29

304

John Hunt Spring Creek

19:22

6:15/M

10


30

30

319

Nick Morgan Truckee

19:24

6:15/M

10

TM

31

31

222

Gordon Harris Elko

19:30

6:17/M

11

TM

32

32

305

Matt Lancaster Spring Creek

19:31

6:18/M

12


33

33

234

Austin Bassett Fernley

19:39

6:20/M

12


34

34

254

Luis Brown Lowry

19:43

6:22/M

10


35

35

260

Brady Riley Lowry

19:43

6:22/M

11


36

36

198

Nathan Schank Churchill County

19:52

6:25/M

10


37

37

255

Morgan Dougherty Lowry

19:55

6:25/M

9


38

38

309

David Stephens Spring Creek

19:58

6:26/M

12


39

39

257

Joey Flanders Lowry

20:04

6:28/M

11


40

40

317

Kyle Jorgensen Truckee

20:05

6:29/M

12

TM

41

41

194

Kevin O'Brien Churchill County

20:10

6:30/M

12


42

42

238

Britt Hoashi Fernley

20:19

6:33/M

11


43

43

302

Nate Gowan Spring Creek

20:24

6:35/M

12


44

44

252

Harley Baker Lowry

20:33

6:38/M

10


45

45

208

Jamie Woods Dayton

20:35

6:38/M

11


46

46

205

Nick Langstaff Dayton

20:37

6:39/M

9


47

47

306

Brendan McBride Spring Creek

20:40

6:40/M

11


48

48

240

Christian Rodriquez Fernley

20:44

6:41/M

10


49

49

320

Simeon Murphy Truckee

20:47

6:42/M

10

TM

50

50

287

Felipe Cervante Sparks

20:49

6:43/M

12


51

51

196

Josh Reavy Churchill County

20:50

6:43/M

12


52

52

310

Jakob Tsosie Spring Creek

20:53

6:44/M

10


53

53

301

Tyler Fuller Spring Creek

21:18

6:52/M

9


54

54

195

Robert Powell Churchill County

21:51

7:03/M

12


55

55

200

Paul Vasquez Churchill County

22:18

7:12/M

11


56

56

204

Phillip Hevener Dayton

22:19

7:12/M

9


57

57

284

Johnny Adams Sparks

23:06

7:27/M

12


58

58

286

Ivan Brastoff Sparks

23:29

7:35/M

11


59

59

290

Chris Sampang Sparks

23:54

7:43/M

12


60

60

285

Josephat Aguilera Sparks

24:45

7:59/M

10


61

61

288

Zack Jones Sparks

31:25

10:08/M

10


Top

Team Summary Report - Boys

3A Boys 5K

 

3A

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Tahoe

49

1

9

10

14

15

20

24

 

 

Top 5 Times: 1:30:53--- Average Time: 18:10

 

2

Elko

74

3

5

19

21

26

28

31

 

 

Top 5 Times: 1:32:43--- Average Time: 18:32

 

3

Truckee

76

4

7

8

27

30

40

49

 

 

Top 5 Times: 1:32:41--- Average Time: 18:32

 

4

Fernley

81

2

13

16

17

33

42

48

 

 

Top 5 Times: 1:32:53--- Average Time: 18:34

 

5

Dayton

139

11

12

25

45

46

56

 


 

 

Top 5 Times: 1:37:18--- Average Time: 19:27

 

6

Lowry

146

18

22

34

35

37

39

44

 

 

Top 5 Times: 1:37:02--- Average Time: 19:24

 

7

Churchill County

157

6

23

36

41

51

54

55

 

 

Top 5 Times: 1:37:59--- Average Time: 19:35

 

8

Spring Creek

189

29

32

38

43

47

52

53

 

 

Top 5 Times: 1:39:57--- Average Time: 19:59

 

9

Sparks

284

50

57

58

59

60

61

 


 

 

Top 5 Times: 1:56:05--- Average Time: 23:13

 
 

2011 NIAA Northern Region/League Cross Country

October 28, 2011



Table of Contents

Finish List - Boys - 4A Boys 5K - 4A
Team Summary - Boys - 4A Boys 5K - 4A
Top

Overall Finish List - Boys

4A Boys 5K

4A

Qualifying Teams: 3 Individuals: 5

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

Qualifier

1

1

148

Jordan Cardenas Reno

16:38

5:22/M

11

IND

2

2

7

Donald Bernard Bishop Manogue

16:56

5:28/M

12

TM

3

3

164

Jacob Fleming Spanish Springs

17:25

5:37/M

12

IND

4

4

25

Taylor Bradshaw Carson

17:36

5:41/M

11

TM

5

5

89

Daniel Metzger Galena

17:40

5:42/M

12

TM

6

6

134

Cody Forman Reed

17:42

5:43/M

11

IND

7

7

87

Evan Jordan Galena

17:46

5:44/M

11

TM

8

8

33

Michael Shonnard Carson

17:50

5:45/M

12

TM

9

9

70

Brandon Pankey Douglas

17:51

5:45/M

10

IND

10

10

88

Mason Labadie Galena

17:52

5:46/M

9

TM

11

11

12

Bill Haug Bishop Manogue

17:57

5:47/M

11

TM

12

12

94

Thomas Sullivan Galena

17:59

5:48/M

12

TM

13

13

46

Russell Chase Damonte Ranch

18:05

5:50/M

12

IND

14

14

151

Mason Osgood Reno

18:07

5:51/M

11


15

15

152

Matthew Schneider Reno

18:08

5:51/M

12


16

16

28

Nick Greene Carson

18:10

5:52/M

11

TM

17

17

86

David Curtis Galena

18:18

5:54/M

10

TM

18

18

93

Ryan Schoenfeld Galena

18:21

5:55/M

12

TM

19

19

31

Dominic Kinder Carson

18:22

5:55/M

10

TM

20

20

168

Jared Stimac Spanish Springs

18:27

5:57/M

10


21

21

14

Gray Reid Bishop Manogue

18:38

6:01/M

12

TM

22

22

136

Brandon Robbins Reed

18:40

6:01/M

11


23

23

8

Hank Bingham Bishop Manogue

18:40

6:01/M

10

TM

24

24

71

Cole Peck Douglas

18:43

6:02/M

10


25

25

74

Jeff Williams Douglas

18:45

6:03/M

10


26

(< 5)

127

Nathanael Johnson North Valleys

18:45

6:03/M

12


27

26

54

Taylor Wethern Damonte Ranch

18:46

6:03/M

10


28

27

51

Nick Pavone Damonte Ranch

18:50

6:05/M

12


29

28

182

Anthony Torres Wooster

18:50

6:05/M

12


30

29

32

Chris Merriner Carson

18:52

6:05/M

11

TM

31

30

73

Lane Smith Douglas

18:55

6:06/M

10


32

31

163

Grant Dieter Spanish Springs

18:58

6:07/M

10


33

32

166

Troy Peterson Spanish Springs

19:08

6:10/M

11


34

33

165

Travis Heitzenraider Spanish Springs

19:12

6:12/M

10


35

34

30

Daniel Jauregui Carson

19:15

6:13/M

9

TM

36

35

47

Peter Chin Damonte Ranch

19:17

6:13/M

10


37

36

13

Sky Nelson Bishop Manogue

19:21

6:15/M

12

TM

38

37

118

Mark Nelson McQueen

19:27

6:16/M

12


39

38

97

Drevaun Jackson Hug

19:29

6:17/M

12


40

39

138

Benjamin Stevens Reed

19:38

6:20/M

9


41

40

9

Jonathan Cantlon Bishop Manogue

19:40

6:21/M

10

TM

42

41

167

Beau Retzer Spanish Springs

19:43

6:22/M

9


43

42

147

Quinn Campbell Reno

19:43

6:22/M

12


44

43

150

Jack Mokler Reno

19:46

6:23/M

11


45

44

49

Sabastian Lopez Damonte Ranch

19:49

6:24/M

9


46

45

65

Josh Cassity Douglas

19:51

6:24/M

10


47

46

115

Michael Cervantes McQueen

19:54

6:25/M

11


48

47

26

Anthony Cacioppo Carson

20:02

6:28/M

10

TM

49

48

68

Parker Dixon Douglas

20:10

6:30/M

10


50

49

139

Wyatt Williams Reed

20:13

6:31/M

11


51

50

161

Tyler Clemens Spanish Springs

20:13

6:31/M

9


52

51

53

Scott Tyson Damonte Ranch

20:17

6:33/M

11


53

52

96

Jomar Bejo Hug

20:18

6:33/M

12


54

53

117

Jordan Harris McQueen

20:19

6:33/M

12


55

54

10

Jack Currie Bishop Manogue

20:20

6:34/M

11

TM

56

55

67

Tanner DeGiovanni Douglas

20:25

6:35/M

12


57

56

122

Walter Weisberg McQueen

20:26

6:35/M

10


58

57

123

Douglas Yan McQueen

20:34

6:38/M

12


59

58

45

Kenny Calder Damonte Ranch

20:35

6:38/M

12


60

59

120

Garrett Rucker McQueen

20:39

6:40/M

12


61

60

133

Blake Campbell Reed

20:48

6:43/M

12


62

61

153

Paul Wilkerson Reno

21:09

6:49/M

11


63

62

132

Mathew Cain Reed

21:13

6:51/M

12


64

63

149

Jacob Mausling Reno

21:20

6:53/M

11


65

64

177

Keith Carlson Wooster

21:42

7:00/M

9


66

65

102

Antonio Solorio Hug

22:05

7:07/M

10


67

66

98

Jason Lopez Hug

22:12

7:10/M

12


68

67

180

Benjamin Lyons Wooster

22:54

7:23/M

9


69

68

178

Forest Duncan Wooster

22:57

7:24/M

12


70

69

100

Zack Roullier Hug

23:55

7:43/M

11


71

70

137

Devon Sanders Reed

24:09

7:47/M

12


72

71

181

Chris Mercada Wooster

26:46

8:38/M

12


Top

Team Summary Report - Boys

4A Boys 5K

 

4A

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Galena

51

5

7

10

12

17

18


 

 

Top 5 Times: 1:29:37--- Average Time: 17:55

 

2

Carson

76

4

8

16

19

29

34

47

 

 

Top 5 Times: 1:30:53--- Average Time: 18:10

 

3

Bishop Manogue

93

2

11

21

23

36

40

54

 

 

Top 5 Times: 1:31:35--- Average Time: 18:19

 

4

Reno

115

1

14

15

42

43

61

63

 

 

Top 5 Times: 1:32:25--- Average Time: 18:29

 

5

Spanish Springs

119

3

20

31

32

33

41

50

 

 

Top 5 Times: 1:33:12--- Average Time: 18:38

 

6

Douglas

133

9

24

25

30

45

48

55

 

 

Top 5 Times: 1:34:07--- Average Time: 18:49

 

7

Damonte Ranch

145

13

26

27

35

44

51

58

 

 

Top 5 Times: 1:34:48--- Average Time: 18:57

 

8

Reed

176

6

22

39

49

60

62

70

 

 

Top 5 Times: 1:37:02--- Average Time: 19:24

 

9

McQueen

249

37

46

53

56

57

59


 

 

Top 5 Times: 1:40:42--- Average Time: 20:08

 

10

Hug

290

38

52

65

66

69



 

 

Top 5 Times: 1:48:01--- Average Time: 21:36

 

11

Wooster

298

28

64

67

68

71



 

 

Top 5 Times: 1:53:10--- Average Time: 22:38

 

Inc.

North Valleys

1 finishers








 

 

 
 

2011 NIAA Northern Region/League Cross Country

October 28, 2011



Table of Contents

Finish List - Girls - 2A Girls 5K - 2A
Team Summary - Girls - 2A Girls 5K - 2A
Top

Overall Finish List - Girls

2A Girls 5K

2A

Qualifying Teams: 4 Individuals: 5

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

Qualifier

1

1

325

Katie Cochran Incline

20:32

6:37/M

12

TM

2

2

383

Becky Grabow Sierra Lutheran

20:51

6:44/M

12

TM

3

3

326

Chloe Dodge Incline

21:04

6:48/M

12

TM

4

4

371

Monica Herrera Sage Ridge

21:21

6:53/M

12

TM

5

5

331

Melanie Swick Incline

21:45

7:01/M

12

TM

6

6

345

Tara Gallant North Tahoe

21:54

7:04/M

9

IND

7

7

324

Kate Ballan Incline

21:56

7:05/M

10

TM

8

8

372

Olivia Lowden Sage Ridge

22:07

7:08/M

10

TM

9

9

384

Erin Henry Sierra Lutheran

22:23

7:13/M

10

TM

10

10

403

Tobi Steele Virginia City

22:31

7:16/M

11

IND

11

11

328

Haley Kennedy Incline

22:38

7:18/M

11

TM

12

12

329

Sophia Mourelatos Incline

22:52

7:23/M

10

TM

13

13

419

Kevyn Swabb Wells

23:19

7:31/M

12

TM

14

14

327

Molly Franklin Incline

23:23

7:33/M

9

TM

15

15

370

Savannah Denis Sage Ridge

23:24

7:33/M

11

TM

16

16

386

Sierra Stulac Sierra Lutheran

24:06

7:46/M

12

TM

17

17

417

Deryan Smith Wells

24:31

7:55/M

11

TM

18

18

346

Taylor Lewis North Tahoe

24:45

7:59/M

12

IND

19

19

373

Josie Sloyan Sage Ridge

24:48

8:00/M

10

TM

20

20

374

Paris Spitzer Sage Ridge

24:51

8:01/M

12

TM

21

21

347

Dana McConnell North Tahoe

25:16

8:09/M

9

IND

22

22

431

Lauren Marshall Whittell

25:19

8:10/M

11

IND

23

23

441

Taylor Kelton Yerington

25:20

8:10/M

10


24

24

420

Elisa Tedder Wells

26:06

8:25/M

11

TM

25

25

402

Heather Redman Virginia City

26:17

8:29/M

10


26

26

387

Abby Williams Sierra Lutheran

26:33

8:34/M

11

TM

27

27

385

Alesha Martinez Sierra Lutheran

26:34

8:34/M

10

TM

28

28

429

Veronica Charles Whittell

26:35

8:35/M

11


29

29

432

Megan Miller Whittell

26:53

8:40/M

12


30

30

415

Ashley Jarman Wells

27:13

8:47/M

12

TM

31

31

414

Matti Birrer Wells

27:53

9:00/M

12

TM

32

32

344

Christie Collins North Tahoe

28:09

9:05/M

10


33

33

359

Breonna Wiggins ROP

28:12

9:06/M

12


34

34

376

Rachel Willis Sage Ridge

28:39

9:15/M

10

TM

35

35

430

Alexa Cooper Whittell

29:23

9:29/M

11


36

36

418

Noemi Solis Wells

30:17

9:46/M

10

TM

37

37

358

Natasha Weir ROP

31:21

10:07/M

12


38

38

416

Whitney McIntyre Wells

33:16

10:44/M

12

TM

39

39

357

N Wallace ROP

34:30

11:08/M

12


40

40


Ghost Number 1 North Tahoe

34:30




41

40


Ghost Number 1 ROP

34:30




42

41


Ghost Number 2 ROP

34:30




43

40


Ghost Number 1 Whittell

34:30




Top

Team Summary Report - Girls

2A Girls 5K

 

2A

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Incline

27

1

3

5

7

11

12

14

 

 

Top 5 Times: 1:47:58--- Average Time: 21:35

 

2

Sage Ridge

66

4

8

15

19

20

34


 

 

Top 5 Times: 1:56:32--- Average Time: 23:18

 

3

Sierra Lutheran

80

2

9

16

26

27



 

 

Top 5 Times: 2:00:29--- Average Time: 24:05

 

4

Wells

115

13

17

24

30

31

36

38

 

 

Top 5 Times: 2:09:03--- Average Time: 25:48

 

5

North Tahoe

117

6

18

21

32

40



 

 

Top 5 Times:--- Average Time: 0:00

 

6

Whittell

154

22

28

29

35

40



 

 

Top 5 Times:--- Average Time: 0:00

 

7

ROP

190

33

37

39

40

41



 

 

Top 5 Times: 34:30--- Average Time: 44:36

 
 

2011 NIAA Northern Region/League Cross Country

October 28, 2011



Table of Contents

Finish List - Girls - 3A Girls 5K - 3A
Team Summary - Girls - 3A Girls 5K - 3A
Top

Overall Finish List - Girls

3A Girls 5K

3A

Qualifying Teams: 3 Individuals: 7

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

Qualifier

1

1

218

Mary Jo Wright Elko

19:44

6:22/M

12

TM

2

2

211

Shelbie Dorsa Elko

19:57

6:26/M

10

TM

3

(< 5)

311

Skyler Flora Truckee

20:02

6:28/M

9

IND

4

(< 5)

201

Katrina Breithaupt Dayton

20:33

6:38/M

11

IND

5

3

267

Shelby McIntyre South Tahoe

20:47

6:42/M

12

TM

6

4

215

Christiana Rose Elko

21:10

6:50/M

11

TM

7

(< 5)

312

Gaby Rinne Truckee

21:18

6:52/M

9

IND

8

5

247

Kinzie McClintick Lowry

21:24

6:54/M

12

IND

9

6

266

Karley Martinez South Tahoe

21:29

6:56/M

10

TM

10

7

233

Hannah Schrock Fernley

21:38

6:59/M

11

IND

11

8

250

Jorden Raynor Lowry

21:38

6:59/M

10

IND

12

9

209

Deidra Algerio Elko

21:39

6:59/M

11

TM

13

10

265

Lisa Johnston South Tahoe

21:43

7:00/M

12

TM

14

11

299

Mackenzie Whimple Spring Creek

21:48

7:02/M

10

TM

15

12

262

Maddie Dant South Tahoe

21:54

7:04/M

12

TM

16

(< 5)

314

Ruby Wood Truckee

21:54

7:04/M

11

IND

17

13

269

Kira Smith South Tahoe

21:56

7:05/M

12

TM

18

14

216

Alyssa Stetler Elko

21:59

7:05/M

12

TM

19

15

268

Danika Reyes South Tahoe

22:00

7:06/M

12

TM

20

16

217

Haley Tryon Elko

22:39

7:18/M

12

TM

21

17

210

Kayla Carpenter Elko

22:58

7:25/M

11

TM

22

18

188

Katie O'Brien Churchill County

23:00

7:25/M

11


23

19

294

Kaylyn Neff Spring Creek

23:08

7:28/M

12

TM

24

20

291

Kim Billin Spring Creek

23:11

7:29/M

12

TM

25

21

190

Allison Shirley Churchill County

23:18

7:31/M

10


26

22

184

Hailey Bunker Churchill County

23:30

7:35/M

11


27

23

271

Emily Treat South Tahoe

23:38

7:37/M

11

TM

28

24

189

Chelsie Schank Churchill County

23:38

7:37/M

11


29

(< 5)

313

Michaela Welch Truckee

23:52

7:42/M

9


30

25

300

Alyssa Woo Spring Creek

24:12

7:48/M

12

TM

31

26

246

Riata Kull Lowry

25:01

8:04/M

11


32

27

296

Nichole Schubert Spring Creek

25:03

8:05/M

12

TM

33

28

298

Ciara Whimple Spring Creek

25:04

8:05/M

12

TM

34

29

293

Sierra Hammar Spring Creek

25:08

8:06/M

9

TM

35

30

232

Abby Kepfer Fernley

25:50

8:20/M

9


36

31

243

Tania Alcaraz Lowry

26:03

8:24/M

11


37

32

229

Taylor Bennett Fernley

26:15

8:28/M

9


38

33

244

Yoana Chavez Lowry

26:28

8:32/M

11


39

34

245

Lexie Coleman Lowry

26:28

8:32/M

10


40

(< 5)

202

Kaia Galloway Dayton

27:00

8:43/M

10


41

35

251

Jancy Ulch Lowry

27:18

8:48/M

10


42

36

183

Abigail Belbin Churchill County

28:43

9:16/M

11


43

37

185

Kim Grantham Churchill County

28:46

9:17/M

12


44

(< 5)

282

Sarah Ezzell Sparks

30:33

9:51/M

10


45

(< 5)

283

Mary T. Garcia Sparks

30:48

9:56/M

11


46

38

187

Esther Mauga Churchill County

32:17

10:25/M

12


47

39

228

Joslyn Bassett Fernley

35:16

11:23/M

9


48

40

230

Zully Huerta Fernley

36:26

11:45/M

9


Top

Team Summary Report - Girls

3A Girls 5K

 

3A

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Elko

30

1

2

4

9

14

16

17

 

 

Top 5 Times: 1:44:31--- Average Time: 20:54

 

2

South Tahoe

44

3

6

10

12

13

15

23

 

 

Top 5 Times: 1:47:50--- Average Time: 21:34

 

3

Spring Creek

102

11

19

20

25

27

28

29

 

 

Top 5 Times: 1:57:24--- Average Time: 23:28

 

4

Lowry

103

5

8

26

31

33

34

35

 

 

Top 5 Times: 2:00:36--- Average Time: 24:07

 

5

Churchill County

121

18

21

22

24

36

37

38

 

 

Top 5 Times: 2:02:12--- Average Time: 24:26

 

6

Fernley

148

7

30

32

39

40



 

 

Top 5 Times: 2:25:26--- Average Time: 29:05

 

Inc.

Dayton

2 finishers








 

 

 

Inc.

Sparks

2 finishers








 

 

 

Inc.

Truckee

4 finishers








 

 

 
 

2011 NIAA Northern Region/League Cross Country

October 28, 2011



Table of Contents

Finish List - Girls - 4A Girls 5K - 4A
Team Summary - Girls - 4A Girls 5K - 4A
Top

Overall Finish List - Girls

4A Girls 5K

4A

Qualifying Teams: 3 Individuals: 5

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Year

Qualifier

1

1

56

Lindsey Adams Douglas

19:43

6:22/M

9

TM

2

2

16

Alex Drozdoff Carson

20:10

6:30/M

10

TM

3

3

112

Laura Palacios McQueen

20:16

6:32/M

12

IND

4

4

60

Sadie Gastelum Douglas

20:18

6:33/M

12

TM

5

5

109

Alyssa Jordan McQueen

20:30

6:37/M

11

IND

6

6

159

Katie Peters Spanish Springs

20:35

6:38/M

11

IND

7

7

19

Cindy Juchtzer Carson

20:37

6:39/M

10

TM

8

8

44

Meagan Wood Damonte Ranch

20:49

6:43/M

11

IND

9

9

145

Erika Root Reno

20:54

6:45/M

12

IND

10

10

81

Sara Hanneman Galena

21:08

6:49/M

9

TM

11

11

5

Hannah Gonzales Bishop Manogue

21:11

6:50/M

10


12

12

83

Jourdyn Labadie Galena

21:13

6:51/M

9

TM

13

13

80

Laura Haley Galena

21:17

6:52/M

12

TM

14

14

39

Alexis Iacoboni Damonte Ranch

21:27

6:55/M

9


15

15

42

Cornilia Wiebols Damonte Ranch

21:33

6:57/M

11


16

16

155

Angela Dela Cruz Spanish Springs

21:38

6:59/M

12


17

(< 5)

130

Jackie Sertic Reed

21:40

6:59/M

10


18

17

23

Erika Sosa Carson

21:43

7:00/M

12

TM

19

18

104

Michelle Cooper McQueen

21:49

7:02/M

10


20

19

58

Cara Dunkelman Douglas

21:51

7:03/M

12

TM

21

20

76

Abby Bolt Galena

22:03

7:07/M

9

TM

22

21

84

Bekah Patton Galena

22:03

7:07/M

11

TM

23

22

41

Sarah O'Sullivan Damonte Ranch

22:04

7:07/M

10


24

23

24

Mallory Wilson Carson

22:07

7:08/M

11

TM

25

24

63

Eunice Perez Douglas

22:11

7:09/M

12

TM

26

25

15

Shelby Brown Carson

22:12

7:10/M

9

TM

27

26

17

Chelsea Gordon Carson

22:14

7:10/M

12

TM

28

27

143

Alexis Opferman Reno

22:14

7:10/M

11


29

28

108

Casey Higgins McQueen

22:18

7:12/M

11


30

29

146

Jocelyn Vides Reno

22:20

7:12/M

9


31

30

43

Alyssa Williams Damonte Ranch

22:23

7:13/M

12


32

31

57

Bre Chabot Douglas

22:31

7:16/M

12

TM

33

32

156

Ashley DeLong Spanish Springs

22:33

7:16/M

9


34

33

78

Gio Casazza Galena

22:41

7:19/M

9

TM

35

34

172

Gabrielle Law Wooster

22:47

7:21/M

10


36

35

142

Megan Escobosa Reno

22:53

7:23/M

11


37

36

106

Haley Harris McQueen

22:55

7:24/M

12


38

(< 5)

124

Elaine Johnson North Valleys

23:01

7:25/M

9


39

37

6

Jazmin Orozco Bishop Manogue

23:05

7:27/M

10


40

38

77

Corrie Calderon Galena

23:14

7:30/M

10

TM

41

39

141

Nicole Clifton Reno

23:23

7:33/M

12


42

40

174

Cassidy Pearson Wooster

23:26

7:34/M

10


43

41

55

Aspen Abbott Douglas

23:29

7:35/M

11

TM

44

42

158

Madison McHenry Spanish Springs

23:30

7:35/M

11


45

43

110

Lauren Mathis McQueen

23:33

7:36/M

12


46

44

40

Geneva Mayall Damonte Ranch

23:35

7:36/M

11


47

45

18

Avrey Hudak Carson

23:39

7:38/M

11

TM

48

46

160

Karmyn Witt Spanish Springs

23:48

7:41/M

10


49

(< 5)

129

Emily Carr Reed

24:03

7:45/M

11


50

47

170

Lily Cooper Wooster

24:10

7:48/M

12


51

48

37

Kaylie Calder Damonte Ranch

24:13

7:49/M

10


52

49

176

Sierra Vice Wooster

24:14

7:49/M

11


53

50

154

Kara Buscay Spanish Springs

24:19

7:51/M

10


54

51

113

Tasha Vasquez McQueen

24:22

7:52/M

12


55

52

140

Lisa Canak Reno

24:29

7:54/M

11


56

53

171

Gloria Hererra Wooster

24:32

7:55/M

12


57

(< 5)

125

Samantha Johnson North Valleys

24:46

7:59/M

12


58

(< 5)

128

Kelsea Campbell Reed

24:48

8:00/M

10


59

(< 5)

131

Ellen Wilson Reed

24:49

8:00/M

11


60

54

157

Marianne Fox Spanish Springs

25:08

8:06/M

9


61

55

62

Audrey Moore Douglas

25:13

8:08/M

12

TM

62

56

173

Candace Peacock Wooster

25:31

8:14/M

12


63

(< 5)

126

Miranda Mendoza North Valleys

27:18

8:48/M

12


64

57

175

Hunter Sullivan Wooster

27:21

8:49/M

9


65

58

4

Emily Creighton Bishop Manogue

30:19

9:47/M

11


66

59

3

Maura Cassidy Bishop Manogue

30:44

9:55/M

9


67

60

2

Ashley Capurro Bishop Manogue

31:44

10:14/M

11


Top

Team Summary Report - Girls

4A Girls 5K

 

4A

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Carson

74

2

7

17

23

25

26

45

 

 

Top 5 Times: 1:46:49--- Average Time: 21:21

 

2

Galena

76

10

12

13

20

21

33

38

 

 

Top 5 Times: 1:47:46--- Average Time: 21:33

 

3

Douglas

79

1

4

19

24

31

41

55

 

 

Top 5 Times: 1:46:36--- Average Time: 21:19

 

4

Damonte Ranch

89

8

14

15

22

30

44

48

 

 

Top 5 Times: 1:48:18--- Average Time: 21:39

 

5

McQueen

90

3

5

18

28

36

43

51

 

 

Top 5 Times: 1:47:50--- Average Time: 21:34

 

6

Reno

139

9

27

29

35

39

52


 

 

Top 5 Times: 1:51:46--- Average Time: 22:21

 

7

Spanish Springs

142

6

16

32

42

46

50

54

 

 

Top 5 Times: 1:52:05--- Average Time: 22:25

 

8

Wooster

223

34

40

47

49

53

56

57

 

 

Top 5 Times: 1:59:11--- Average Time: 23:50

 

9

Bishop Manogue

225

11

37

58

59

60



 

 

Top 5 Times: 2:17:06--- Average Time: 27:25

 

Inc.

North Valleys

3 finishers








 

 

 

Inc.

Reed

4 finishers








 

 

 
 

 


John Dixon
john@runnerspace.com
0

Page 1 of 1

Share this topic:




Fast Reply

  

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

------DyeStat Track Talk Forums------

Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland  

 

International
Canada