Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Lake County Invitational

Published by
Coach Matt   on Sep 18 2010, 05:18 PM
              Lake County Invitational - 9/11/2010 9:00:03 PM              
                 Colorado Mountain College, Leadville, CO                  

                    Varsity Boys 5000 Meter Run Finals                    
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Time   Pts
==========================================================================
  1 Josh Noriega                 Salida                     17:33.00    --
  2 Josiah Valenzuela            Mesa Ridge                 17:36.00     1
  3 Jesse Mathews                Coronado                   18:09.00     2
  4 Shane Molina                 Mesa Ridge                 18:13.00     3
  5 Michael Rees                 Ponderosa                  18:26.00     4
  6 Dan Egger                    Coronado                   18:30.00     5
  7 John Powell                  Gunnison                   18:30.00     6
  8 Danny Mathews                Coronado                   18:37.00     7
  9 Michael Warburton            Ponderosa                  18:48.00     8
 10 Ian Boucher                  Crested Butte              18:52.00     9
 11 Max Bennett                  Ponderosa                  19:06.00    10
 12 Bryce Johnson                Gunnison                   19:12.00    11
 13 Heming                       Gunnison                   19:28.00    12
 14 Quin Calston                 Coronado                   19:32.00    13
 15 George Smith                 Mesa Ridge                 19:33.00    14
 16 Tyler Woodworth              Green Mountain             19:35.00    15
 17 Garrett Lundberg             Salida                     19:46.00    --
 18 Tate Lagasea                 Coronado                   19:53.00    16
 19 Jacob Adamson                Salida                     19:53.00    --
 20 Phil Stafford                Coronado                   20:13.00    17
 21 Mayfield                     Gunnison                   20:49.00    18
 22 John Reynolds                Kent Denver                20:56.00    19
 23 Lewis Boyd                   Buena Vista                21:01.00    20
 24 Adam Stellmach               Mesa Ridge                 21:03.00    21
 25 Forrest Smith                Crested Butte              21:12.00    22
 26 Evan Dirksen                 Gunnison                   21:20.00    23
 27 Eric Albers                  Coronado                   21:21.00    24
 28 Brandon Miller               Gunnison                   21:21.00    25
 29 Ben Greiner                  Buena Vista                21:22.00    26
 30 Jay Peterson                 Buena Vista                21:25.00    27
 31 Avery Martinez               Buena Vista                21:25.00    28
 32 Evan Walters                 Buena Vista                21:27.00    29
 33 Hunter Gienapp               Gunnison                   21:28.00    30
 34 Zach Smith                   Gunnison                   21:30.00    --
 35 Nate VanWinkle               Mesa Ridge                 21:32.00    31
 36 Peter Ricci                  Kent Denver                21:34.00    32
 37 Fletcher Blair               Green Mountain             21:36.00    33
 38 Alex Gough                   Green Mountain             21:37.00    34
 39 Hayden Anderson              Green Mountain             21:46.00    35
 40 Brent Hyman                  Green Mountain             22:01.00    36
 41 Cody Vincent                 Lake County                22:05.00    37
 42 Danny D'Aquila               Crested Butte              22:10.00    38
 43 Andy MacIsaac                Lake County                22:14.00    39
 44 Robert Tekansik              Lake County                22:15.00    40
 45 Brandon Swancutt             Mesa Ridge                 22:20.00    41
 46 JT White                     Ponderosa                  22:30.00    42
 47 Nathaniel Marshall           DSST                       22:53.00    43
 48 Alek Holmstrom               Custer County              22:54.00    --
 49 Brian O'Connor               Custer County              23:01.00    --
 50 Sagen Spesock                Buena Vista                23:01.00    44
 51 Jeff Hargrove                Crested Butte              23:07.00    45
 52 Frederick Tan                Ponderosa                  23:07.00    46
 53 Bradon Pearson               Mesa Ridge                 23:12.00    47
 54 David Bright                 Crested Butte              23:14.00    48
 55 Peter Miscovich              DSST                       23:15.00    49
 56 Joe Rupp                     Middle Park                23:29.00    --
 57 Marcus Martinez              Lake County                23:38.00    50
 58 Kyle Boyle                   Crested Butte              23:50.00    51
 59 Henry Watson                 Custer County              23:52.00    --
 60 Andrew Boria                 Buena Vista                23:54.00    52
 61 Garrett Macklin              Green Mountain             23:59.00    53
 62 Garrett Whitford             Middle Park                24:20.00    --
 63 Keith Price                  Green Mountain             24:27.00    54
 64 Logan Miller                 Buena Vista                24:31.00    --
 65 Martin Heaney                Ponderosa                  24:35.00    55
 66 Brady Cotton                 Green Mountain             24:37.00    --
 67 Tyler Overton                Kent Denver                25:17.00    56
 68 Hugh Newcomb                 Kent Denver                25:19.00    57
 69 Rob Giometti                 Kent Denver                25:57.00    58
 70 Jake Lucero                  Eagle Ridge                26:35.00    --
 71 Ramon Armendariz             DSST                       27:01.00    59
 72 Jacob Jimenez                Eagle Ridge                27:09.00    --
 73 Terrance Bishop              DSST                       28:16.00    60
 74 Austin Sherman               Lake County                28:16.00    61
 75 Salomon Salanka              DSST                       30:11.00    62
 76 Josh Wilson                  DSST                       30:27.00    63
 77 Cordel Sherman               Lake County                30:51.00    64
 78 Austin Dearstyne             Buena Vista                34:21.00    --
 79 Aaron R                      Eagle Ridge                48:46.00    --

Boys Team Results
School Points
Coronado 31
Ponderosa 38
Mesa Ridge 46
Gunnison 66
Salida 67
Green Mountain 124
Crested Butte 126
Buena Vista 129
Lake County 177
Kent Denver 187
DSST 238

Varsity Girls 5000 Meter Run Finals ========================================================================== Name Yr Team Time Pts ========================================================================== 1 Erin Kelly Crested Butte 21:03.00 1 2 Valerie Stark Custer County 21:10.00 -- 3 Bre Hemming Ponderosa 21:28.00 2 4 Jenn Lehr Kent Denver 21:56.00 3 5 Cali Antolini Mesa Ridge 22:17.00 4 6 Haydyn Pike Gunnison 22:22.00 5 7 Bailey Gearheart Coronado 22:23.00 6 8 Kaiti Davis Salida 22:25.00 7 9 Amber Scott Crested Butte 22:48.00 8 10 Emily White Green Mountain 22:54.00 9 11 Bethany Higgins Salida 22:56.00 10 12 Dominica Alloy Salida 23:01.00 11 13 Rileigh Darby-McClure Coronado 23:02.00 12 14 Alexis Work Coronado 23:11.00 13 15 Maggie Kroskob Ponderosa 23:15.00 14 16 Myrissa Diamond Buena Vista 23:17.00 -- 17 Maggie Murphy Gunnison 23:20.00 15 18 Paige Runco Ponderosa 23:26.00 16 19 Kat Killingsworth Green Mountain 23:28.00 17 20 Maegen Leider Green Mountain 23:34.00 18 21 Lauren Akers Coronado 23:41.00 19 22 Kirstin Whiting Gunnison 23:41.00 20 23 Mina Moscatelli Crested Butte 23:51.00 21 24 Courtney Kolberg Kent Denver 23:52.00 22 25 Jamie Mitchell Ponderosa 23:52.00 23 26 India Walden Coronado 24:03.00 24 27 Abby Eustace Ponderosa 24:04.00 25 28 Amelia Clancy Middle Park 24:09.00 -- 29 Cori Van Dyke Green Mountain 24:12.00 26 30 Shannon Young Coronado 24:15.00 27 31 Maggie Cress Gunnison 24:17.00 28 32 Maddie Manning Gunnison 24:35.00 29 33 Abby Whiting Crested Butte 24:48.00 30 34 Betzabet Garcia Denver North 24:53.00 -- 35 Liz Akers Coronado 25:01.00 31 36 Erin McCulloch Kent Denver 25:04.00 32 37 Courtney Aplin Ponderosa 25:05.00 33 38 Kristin Kolberg Kent Denver 25:05.00 34 39 Sage Kitson Salida 25:06.00 35 40 Melissa Lowe Kent Denver 25:08.00 36 41 Mary Cook Ponderosa 25:27.00 37 42 Seraphina Smith Middle Park 25:31.00 -- 43 Emma Miller Kent Denver 25:34.00 38 44 Brooke Love Kent Denver 25:35.00 39 45 Samantha Sharrar Salida 25:36.00 40 46 Kellie Evans Mesa Ridge 25:47.00 41 47 Juilie Compton Green Mountain 26:03.00 42 48 Karina Vaccaro Green Mountain 26:16.00 43 49 Fatima Chavez Lake County 26:25.00 44 50 Taylor O'Neal Crested Butte 26:25.00 45 51 Erin Guy Gunnison 26:26.00 46 52 Rachel Brown Buena Vista 26:59.00 -- 53 Emily Lane Kent Denver 27:26.00 -- 54 Jessie D'Aquila Crested Butte 27:44.00 47 55 Ariann Vierczhalek Lake County 27:53.00 48 56 Julian Coffee DSST 28:02.00 49 57 Kristen Coffee DSST 28:03.00 50 58 Kayla Boria Buena Vista 28:26.00 -- 59 Elizabeth Muth Eagle Ridge 28:27.00 51 60 Sydney Markle Middle Park 28:31.00 -- 61 Brianna Workman Buena Vista 28:47.00 -- 62 Neyva Hernandez Lake County 28:50.00 52 63 Shelby Kopf Crested Butte 28:57.00 53 64 Chelsa Parsons Lake County 29:18.00 54 65 Amelie Menges Mesa Ridge 29:27.00 55 66 Paloma Spina Green Mountain 29:28.00 56 67 Cassy Swancutt Mesa Ridge 29:31.00 57 68 Rachel Shander DSST 30:14.00 58 69 Raina Lopez Mesa Ridge 30:31.00 59 70 Kirstin Woodman Eagle Ridge 30:32.00 60 71 Staci Sperry Eagle Ridge 30:34.00 61 72 Miranda Dobis DSST 30:50.00 62 73 Tessa Cummins Eagle Ridge 30:51.00 63 74 Jubilee Michael DSST 31:14.00 64 75 Carlyn Michael DSST 31:19.00 65 76 Hannah Lufkin Lake County 31:38.00 66 77 Nadia Gonzales Denver North 32:17.00 -- 78 Daniela Duran Lake County 33:06.00 67 79 Lauren Rimmer Middle Park 33:54.00 -- 80 Barrera Denver North 34:04.00 -- 81 Karina Krider Eagle Ridge 34:54.00 68

Girls Team Results
School Points
Coronado 55
Ponderosa 62
Crested Butte 68
Salida 71
Gunnison 77
Green Mountain 79
Kent Denver 105
Buena Vista 151
Mesa Ridge 186
Middle Park 213
Lake County 234
DSST 257
Eagle Ridge 277

Post to:  
Post as: 
History for Coronado High School Track & Field and Cross Country - Colorado Springs, Colorado
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 2 4    
2013 1 7    
2012   7    
2011   3    
2010 9 18