Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Media

Photos (0)
View
Videos (3)
View
News (8)
View
Blogs (0)
View
 

Watch By Meet

 

Folders

Senior Boys - Pirates XC Invitational 2011(Length: 36:10 |Views: 8722)
 

Videos

 

Senior Boys - Pirates XC Invitational 2011

Published by
RunnerSpace.com/OFSAA   on Oct 6th 2011, 12:47pm
 

Senior Boys race from the Pirates Cross Country Invitational  held in Brockville Ontario on October 5, 2011

  OFSAA Championship Meet            GER  4:55 PM  10/5/2011  Page 1
                27th Annual Pirates X-Country Invitational
                            2011  - 10/5/2011
                   Memorial Park - Brockville, Ontario
                                 Results
  Event 6  Boys 7200 Meter Run CC Senior
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Yves Sikubwabo               Glebe C I             22:12.15    1
  2 Nick Holden                  Quinte S S            23:06.59    2
  3 Jason Eyre                   Thousand Isl          23:38.35    3
  4 Stuart MacPherson            Fellowes H S          23:50.94    4
  5 Philip Marshall              Glebe C I             24:00.71    5
  6 Eric Wynands                 Thousand Isl          24:05.62    6
  7 Ty Lebannister               General Panet H S     24:09.74    7
  8 Scott Parsons                Arnprior D H S        24:21.42    8
  9 Garrett Rodley               Thousand Isl          24:26.23    9
 10 Liam Delaney                 Thousand Isl          24:33.22   10
 11 Alex Freemantle              Sacred Heart C H S    24:56.85   11
 12 Ewan Craig                   MacKenzie H S         24:57.90   12
 13 Colin Topping                Renfrew C I           25:16.30   13
 14 Clay Fernandes               Sacred Heart C H S    25:23.31   14
 15 David Parsons                Arnprior D H S        25:26.81   15
 16 Thomas Kellar                Renfrew C I           25:44.01   16
 17 Nick Belore                  Sydenham H S          25:55.66   17
 18 Nikyle Williams-McIntosh     Sacred Heart C H S    26:07.13   18
 19 Kade Brazeau                 Thousand Isl         x26:07.48   19
 20 Colin Foley                  Glebe C I             26:11.64   20
 21 Robert Cooper                Brockville C I        26:19.83   21
 22 Lance Brazeau                Brockville C I        26:23.94   22
 23 Andrew Heaslip               Renfrew C I           26:35.60   23
 24 Tommy Summerville            Perth & Dist          26:39.91   24
 25 Spenser Holleran             Bayside S S           26:44.11   25
 26 Jean-Luc Begin               Garneau E S           26:56.33   26
 27 Christopher Marshall         Brockville C I        27:01.88   27
 28 Luke Deighan                 Sacred Heart C H S    27:02.49   28
 29 Andre Pelletier              Glebe C I             27:08.64   29
 30 Chris Monnier                Sydenham H S          27:17.55   30
 31 Ben Trickey                  Sydenham H S          27:30.41   31
 32 Nathan Madigan               Thousand Isl         x27:38.54   32
 33 Scott Serviss                Fellowes H S          27:52.94   33
 34 Conner Hickling              ES Ange-Gabriel       27:55.94   34
 35 Cole Zanchetta-Dumbrille     Thousand Isl         x27:56.16   35
 36 Turner Onion                 Smiths Falls D C I    28:00.98   36
 37 Jack Bowness                 Widdifield S S        28:06.61   37
 38 Alex Lowrie                  Quinte S S            28:06.83   38
 39 Colt Asselstine              Sydenham H S          28:11.22   39
 40 Matthew Fernandez            Glebe C I            x28:16.71   40
 41 Alexandre Chevrette          Beatrice-Des          28:19.67   41
 42 Mitchell Clemmons            Smiths Falls D C I    28:23.16   42
 43 Dane Bueckert                Quinte S S            28:24.28   43
 44 Riley Dagg                   East Northum          28:29.21   44
 45 Eric Bourdon                 Widdifield S S        28:32.44   45
 46 Patrick Russell              Sydenham H S         x28:33.46   46
 47 Carl Piehl                   Thousand Isl         x28:45.02   47
 48 Garrett Closs                Smiths Falls D C I    28:50.33   48
 49 Ryan Noccey                  St. Mary's H S        28:51.60   49
 50 Zach Bateman                 East Northum          28:56.30   50
 51 Pascal Werle                 Quinte S S            28:57.12   51
  ....Event 6  Boys 7200 Meter Run CC Senior
 52 Ryan Harper                  Thousand Isl         x29:01.13   52
 53 Taylor Hoyle                 East Northum          29:02.07   53
 54 David Reavie                 Brockville C I        29:03.02   54
 55 Chris White                  St. Paul's S S        29:09.63   55
 56 Steven Asselstine            Sydenham H S         x29:19.60   56
 57 Justin Ventress              Bayside S S           29:20.76   57
 58 Brandon Hyatt                Jeanne Lajoie E S     29:21.31   58
 59 Tim Tedford                  East Northum          29:23.20   59
 60 Daniel Hill                  Widdifield S S        29:27.73   60
 61 Adrien Schryer               Jeanne Lajoie E S     29:31.99   61
 62 James McIntyre               Quinte S S           x29:36.70   62
 63 Spencer Berry                East Northum         x29:37.72   63
 64 Jason Green                  Arnprior D H S        29:40.44   64
 65 Connnor Bennett              Renfrew C I           29:46.22   65
 66 Matt Keenan                  La Salle S S          29:50.94   66
 67 Tristan Hurford              Thousand Isl         x29:51.41   67
 68 Ryan Blom                    East Northum         x29:54.42   68
 69 Ian Vink                     East Northum         x29:59.78   69
 70 Justin Cameron               Arnprior D H S        30:02.42   70
 71 Tyler Kelly                  Renfrew C I          x30:09.52   71
 72 Joshua MacDonald             Widdifield S S        30:12.22   72
 73 Evan Metcalfe                Bayside S S           30:24.76   73
 74 Phillipe Lachance            Jeanne Lajoie E S     30:26.36   74
 75 Will Rogers                  Arnprior D H S       x30:45.67   75
 76 Robino Deeks                 Thousand Isl         x30:45.99   76
 77 Boden Zvonarich              Arnprior D H S       x30:46.41   77
 78 Waqas Khurshid               Renfrew C I          x31:01.36   78
 79 Yannick Plante               Beatrice-Des          31:03.07   79
 80 Alexandre Morel Banville     Garneau E S           31:05.80   80
 81 Mathieu Reekie               Garneau E S           31:20.26   81
 82 Jamie Rodick                 Thousand Isl         x31:28.44   82
 83 Bryan Gauthier               Garneau E S           31:31.02   83
 84 Nick Lepage                  Perth & Dist          31:34.33   84
 85 Torben Koetter               East Northum         x31:36.55   85
 86 Dillon Krueger               Fellowes H S          31:54.72   86
 87 Kyle Montgomery              Jeanne Lajoie E S     31:58.15   87
 88 Codie Smith                  Fellowes H S          32:14.65   88
 89 Connor Hartnell              Jeanne Lajoie E S    x32:31.44   89
 90 Logan Goulette               Renfrew C I          x32:35.42   90
 91 Mike Adams                   Sydenham H S         x32:53.17   91
 92 Adriann Pacheco              La Salle S S          33:05.67   92
 93 Martin Iwan                  East Northum         x33:24.61   93
 94 Bruce Burns                  La Salle S S          33:30.89   94
 95 David Bodensohn              Quinte S S           x33:37.34   95
 96 Josh Watters                 La Salle S S          33:45.68   96
 97 Damien Rice-Laprise          Perth & Dist          33:51.70   97
 98 David Muchmore               Widdifield S S       x34:19.00   98
 99 Max Giester                  Widdifield S S       x34:19.82   99
100 Graham Mutchmor              Widdifield S S       x34:20.91  100
101 Brody Hillocks               Thousand Isl         x34:22.79  101
102 Guillaume Leblond            Beatrice-Des          34:37.27  102
103 David Rodd                   Fellowes H S         x35:17.87  103
104 Nick Reid                    St. Mary's H S        35:21.13  104
105 Dylan Clucas                 Thousand Isl         x35:43.42  105
  ....Event 6  Boys 7200 Meter Run CC Senior
106 Vincent Senechal             Jeanne Lajoie E S    x35:57.95  106
107 Nate Edwards                 Quinte S S           x36:17.44  107
108 MacInnis Thomas              Jeanne Lajoie E S    x36:20.22  108
109 John Henry- Guy              East Northum         x36:20.75  109
110 Matt Robertson               St. Mary's H S        36:30.11  110
111 Tyrel Somerville             Fellowes H S         x36:36.11  111
112 Ben McIntyre                 Thousand Isl         x36:38.57  112
113 Dylan Slack                  Athens D H S          37:23.54  113
114 Matt Fagan                   General Panet H S     38:12.37  114
115 Jeremy Kolody                General Panet H S     38:54.32  115
116 Christian Bender             Tagwi S S             39:56.43  116
                                   Team Scores
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4   *5   *6   *7
=======================================================================
Results - Men
   1 Thousand Islands S S         28    3    6    9   10   19   32   35
      Total Time:  1:36:43.42
         Average:    24:10.86
   2 Glebe C I                    55    1    5   20   29   40
      Total Time:  1:39:33.14
         Average:    24:53.29
   3 Sacred Heart C H S           71   11   14   18   28
      Total Time:  1:43:29.78
         Average:    25:52.45
   4 Sydenham H S                117   17   30   31   39   46   56   91
      Total Time:  1:48:54.84
         Average:    27:13.71
   5 Renfrew C I                 117   13   16   23   65   71   78   90
      Total Time:  1:47:22.13
         Average:    26:50.54
   6 Brockville C I              124   21   22   27   54
      Total Time:  1:48:48.67
         Average:    27:12.17
   7 Quinte S S                  134    2   38   43   51   62   95  107
      Total Time:  1:48:34.82
         Average:    27:08.71
   8 Arnprior D H S              157    8   15   64   70   75   77
      Total Time:  1:49:31.09
         Average:    27:22.78
   9 East Northumberland S S     206   44   50   53   59   63   68   69
      Total Time:  1:55:50.78
         Average:    28:57.70
  10 Fellowes H S                211    4   33   86   88  103  111
      Total Time:  1:55:53.25
         Average:    28:58.32
  ....Event 6  Boys 7200 Meter Run CC Senior
  11 Widdifield S S              214   37   45   60   72   98   99  100
      Total Time:  1:56:19.00
         Average:    29:04.75
  12 Garneau E S                 270   26   80   81   83
      Total Time:  2:00:53.41
         Average:    30:13.36
  13 Jeanne Lajoie E S           280   58   61   74   87   89  106  108
      Total Time:  2:01:17.81
         Average:    30:19.46
  14 La Salle S S                348   66   92   94   96
      Total Time:  2:10:13.18
         Average:    32:33.30

 

 

Post to:
Post as: 
History for Widdifield Secondary School Track & Field and Cross Country - North Bay, Ontario
YearVideosNewsPhotosBlogs
2015 5 6    
2014 14 4    
2013 11 4    
2012 9 5    
2011 9 6    
2010 7 4    
2009   2    
2007   2    
2006   1    
2004   1