Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Our Media/Results from Shelton Invitational  

Select Year:

Shelton Invitational
April 28th
Highclimber Stadium, Shelton, Washington, 98584, United States
 

Our Results

Shelton Invitational - Apr 28, 2012
Shelton High School, Highclimber Stadium, Shelton, WA, US, 98584
 
Men: 200m | 800m | 1 Mile | 3200m | 110h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | LJ

Women: 100m | 400m | 1 Mile | 100h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ

Team Scores
 
Mens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
5 Strong, Lucas 11 Gig Harbor 23.23 nwi 1  
7 Steuk, Garret 10 Gig Harbor 23.31 nwi 1  
 
Mens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
3 Drinkwater, Will 12 Gig Harbor 1:56.05 1 6
1 Parker, Zachary 12 Gig Harbor 1:57.96 2 5
4 Peloquin, Casey 12 Gig Harbor 1:58.27 1 4
5 Dvorak, R Caleb 11 Gig Harbor 2:00.56 2  
8 Gagliano, Joseph 12 Gig Harbor 2:01.07 2  
 
Mens 1 Mile Frosh/Soph Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
7 Shields, Charles 10 Gig Harbor 4:44.06 1  
8 Hammer, Michael 9 Gig Harbor 4:44.72 1  
 
Mens 1 Mile Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
3 Carroll, Logan 10 Gig Harbor 4:21.81 1 6
-- Beck, Wolfgang 10 Gig Harbor DQ 1  
 
Mens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
9 Peloquin, Tristan 9 Gig Harbor 9:40.51 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
7 Larson, Bryan 12 Gig Harbor 15.76 1 1
 
Mens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
3 Relay Team   Gig Harbor 43.93 1 6
 
Mens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
3 Relay Team   Gig Harbor 3:28.66 2 5
 
Mens Shot Put Frosh/Soph Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Luke, Robert 10 Gig Harbor 43-02.50(13.17m) 1  
8 Dahlstrom, Charlie 9 Gig Harbor 38-09.50(11.82m) 1  
 
Mens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ambrose, Tyler 12 Gig Harbor 52-00.50(15.86m) 1 10
5 Hacker, Samuel 12 Gig Harbor 46-08.00(14.22m) 1 4
13 Schweitzer, Jack 11 Gig Harbor 41-01.00(12.52m) 1  
 
Mens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
4 Hacker, Samuel 12 Gig Harbor 147-05(44.93m) 1 5
10 Schweitzer, Jack 11 Gig Harbor 125-03(38.18m) 1  
 
Mens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
15 Page, Kristien 11 Gig Harbor 18-04.00(5.59m) nwi 1  
 
Womens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
2 Meisburger, Sara 11 Gig Harbor 13.36 nwi 2 1
 
Womens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
5 Frame, Katherine 11 Gig Harbor 59.59 1 4
8 Dennis, Charlotte 11 Gig Harbor 1:01.71c 1  
 
Womens 1 Mile Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Peloquin, Brenna 9 Gig Harbor 5:12.94 1 10
 
Womens 100m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
3 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 16.51 2  
4 Edge, Dallas 11 Gig Harbor 16.90 2  
 
Womens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
5 Relay Team   Gig Harbor 50.70 1 4
 
Womens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Gig Harbor 4:10.13 1 5
 
Womens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
5 Markham, Sammi 11 Gig Harbor 35-08.00(10.87m) 1 4
7 DeYoung, Alexa 11 Gig Harbor 35-04.00(10.77m) 1 2
 
Womens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
14 DeYoung, Alexa 11 Gig Harbor 83-08(25.50m) 1  
 
Womens Javelin Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
2 Markham, Sammi 11 Gig Harbor 117-09(35.89m) 1 8
 
Womens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
2 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 5-04.00(1.63m) 1 8
6 Ward, Naphtali 10 Gig Harbor 5-02.00(1.57m) 1 3
 
Womens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 17-00.50(5.19m) nwi 1 10
9 Trunk, Holly 11 Gig Harbor 15-05.25(4.71m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jost, Courtney 11 Gig Harbor 37-04.50(11.39m) nwi 1 10

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Wenatchee 80 2) Gig Harbor 52 3) Peninsula 42 4) Timberline 39 5) Rogers-Puyallup 30 6) Bellarmine Prep 25 7) Quincy 24 8) Steilacoom 23 8) Tumwater 23 8) Olympia 23 11) Auburn Mountainview 22 12) Aberdeen 20 12) South Kitsap 20 12) Shelton 20 15) Mt Tahoma 19 16) Emerald Ridge 18.50 17) Henry Foss 18 18) North Mason 16 19) Capital 12 19) Shadle Park 12 19) Battle Ground 12 22) Puyallup 11 23) Mt Si 10 24) North Kitsap 8.50 25) W F West 8 25) Lynden 8 27) Orting 7.50 28) Chiawana 7 28) North Thurston 7 30) Central Kitsap 6 30) Mt Spokane 6 30) Black Hills 6 30) Tahola 6 34) Sequim 5 34) Redmond 5 34) Port Angeles 5 37) Raymond 4.50 38) Ocosta 2 Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Wenatchee 80 2) Gig Harbor 52 3) Peninsula 42 4) Timberline 39 5) Rogers-Puyallup 30 6) Bellarmine Prep 25 7) Quincy 24 8) Steilacoom 23 8) Tumwater 23 8) Olympia 23 11) Auburn Mountainview 22 12) Aberdeen 20 12) South Kitsap 20 12) Shelton 20 15) Mt Tahoma 19 16) Emerald Ridge 18.50 17) Henry Foss 18 18) North Mason 16 19) Capital 12 19) Shadle Park 12 19) Battle Ground 12 22) Puyallup 11 23) Mt Si 10 24) North Kitsap 8.50 25) W F West 8 25) Lynden 8 27) Orting 7.50 28) Chiawana 7 28) North Thurston 7 30) Central Kitsap 6 30) Mt Spokane 6 30) Black Hills 6 30) Tahola 6 34) Sequim 5 34) Redmond 5 34) Port Angeles 5 37) Raymond 4.50 38) Ocosta 2

 

 

2012 Results - Shelton Invitational

Published by RunnerSpace.com/HighSchool on Apr 29 2012, 01:22 AM

Website:Click here

Licensed to Shelton Track Club         HY-TEK's Meet Manager 4/28/2012 08:56 PM
                 2012 -  52nd Shelton Invitational - 4/28/2012                 
                       HighClimber Stadium, Shelton, Wa                        
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash Varsity
================================================================================
        Meet: M 11.90  1998        Alexis Yeater, Steilacoom HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1    18 Lombardo, Erika     12 Auburn Mount           12.46      12.82   10   
  2   596 Torfin, Annie       12 Tumwater               12.68      13.07    8   
  3    71 Robbins, Ashley     10 Black Hills            12.54      13.16    5   
  4   609 Adams, Christie     11 Wenatchee              12.74      13.23    4   
  5   412 Millsap, Jolene     10 Port Angeles           12.92      13.32    3   
  6   279 Flemming, Kamina    11 North Kitsap           13.08      13.36    2   
  7   108 Leaptrot, Jasmine   11 Central Kits           12.94      13.37  
  8   111 Conger, Alyssa      11 Chiawana               13.05      13.38  
Section  2  
  1   191 Anderson, Haley     12 Kennedy                13.19      13.16    6   
  2   164 Meisburger, Sara    11 Gig Harbor             13.09      13.36    1   
  3    21 Moore, Jasmine      11 Auburn Mount           13.41      13.44  
  4   195 Joy, Juliana        12 Kennedy                13.35      13.49  
  5   466 Eckmann, Maria      11 Redmond                13.34      13.54  
  6       Mc Clarron, Abrei   11 Henry Foss             13.44      13.59  
  7   104 Villanueva, Mary A  12 Capital                13.43      13.79  
 
Women 200 Meter Dash Varsity
================================================================================
        Meet: M 24.90  1998        Alexis yeater, Steilacoom HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1    18 Lombardo, Erika     12 Auburn Mount           25.66      25.80   10   
  2   609 Adams, Christie     11 Wenatchee              26.21      26.21    8   
  3   571 Johnsen, Heather    10 Timberline             26.54      26.34    6   
  4   480 Smiley, Katherine   12 Redmond                26.44      26.42    5   
  5   128 Bowling, Samantha   11 Emerald Ridg           26.60      26.50    4   
  6   344 Fesenbek, Alexis    12 Olympia                25.98      26.64    3   
  7   596 Torfin, Annie       12 Tumwater               26.24      26.65    2   
  8   540 Wilson, Amanda      12 South Kitsap           26.40      26.89  
Section  2  
  1   454 Borden, Hannah      12 Raymond                26.84      26.70    1   
  2    71 Robbins, Ashley     10 Black Hills            27.24      27.16  
  3    21 Moore, Jasmine      11 Auburn Mount           27.44      27.38  
  4   652 Bragg, Kandyce      12 Shelton                27.36      27.53  
  5   319 Ellis, BreAnna       9 North Thurst           27.04      27.86  
  6   411 Lovgren, Elyse       9 Port Angeles           27.61      27.88  
  7   371 Whatley, Alexi       9 Orting                 27.72      28.00  
 
Women 400 Meter Dash Varsity
================================================================================
        Meet: M 56.84  2003        Jessie Bobert, Heritage HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   344 Fesenbek, Alexis    12 Olympia                59.07      58.50   10   
  2    77 Busch, Cass         12 Bremerton              61.10      59.19    8   
  3   603 Nelson, Raegan      10 W F West               60.50      59.26    6   
  4   596 Torfin, Annie       12 Tumwater               60.09      59.28    5   
  5   154 Frame, Katherine    11 Gig Harbor             59.64      59.59    4   
  6   478 Rusch, Mandy        11 Redmond                59.54      59.64    3   
  7    33 Olstead, Andrea     11 Battle Groun           60.92      60.82    2   
  8   148 Dennis, Charlotte   11 Gig Harbor             60.24      61.71  
Section  2  
  1   540 Wilson, Amanda      12 South Kitsap           62.14      60.86    1   
  2   223 Hommes, Maddi       11 Lynden                 61.21      60.88  
  3    92 Guscott, Madison    12 Capital                61.11      61.30  
  4   319 Ellis, BreAnna       9 North Thurst           61.64      61.42  
  5   246 Hurley, Karlie       9 Mt Si                  61.48      61.68  
  6   273 Brown, Kristin      10 North Kitsap           61.66      62.71  
  7   283 Krol, Annika Lee     9 North Kitsap           61.88      63.36  
  8   524 Boe, Rhianna        12 South Kitsap           63.24      65.21  
 
Women 800 Meter Run Varsity
================================================================================
        Meet: M 2:14.88  2007        Chelsie Jorgensen, Puyallup HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1    37 Derby, Hannah       10 Bellarmine P         2:19.03    2:17.36   10   
  2   106 Christen, Rose      10 Central Kits         2:20.14    2:17.79    8   
  3   464 Dunn, Kelsey        10 Redmond              2:23.70    2:21.52    6   
  4   207 Roberts, Marina     12 Kingston             2:25.26    2:22.54    5   
  5   205 Nash, Kelly         10 Kingston             2:24.95    2:23.17    3   
  6   618 Dotter, Marissa     11 Wenatchee            2:23.19    2:23.41    2   
  7   229 Stokes, Amber       12 Lynden               2:23.90    2:23.54    1   
  8   432 Hope, Joey          12 Puyallup             2:24.01    2:38.30  
Section  2  
  1   599 Fisher, Rashelle    11 W F West             2:26.20    2:23.17    4   
  2   394 Lynch, Katie        11 Peninsula            2:26.44    2:23.74  
  3   105 Carroll, Sophie     10 Central Kits         2:26.26    2:24.80  
  4   343 Downen, Rebekah     10 Olympia              2:28.10    2:27.01  
  5    42 Hale, Rachel        10 Bellarmine P         2:26.32    2:27.69  
  6   323 Rush, Lydia         12 North Thurst         2:25.90    2:28.98  
  7   256 Volken, Christina   11 Mt Si                2:27.80    2:30.27  
  8    23 Orpilla, Richelle   12 Auburn Mount         2:25.40    2:35.25  
 
Women 1 Mile Run Varsity
================================================================================
        Meet: M 5:00.65  5/2/2009    Sarah Lord, Redmond HS                    
        Meet: M 5:20.90  1998        Anna Blue * (1600 Meters), Capital HS     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   168 Peloquin, Brenna     9 Gig Harbor           5:11.60    5:12.94M  10   
  2    52 Ross, Miranda        9 Bellarmine P         5:15.58    5:16.39M   8   
  3    49 Phill, Daryl        11 Bellarmine P         5:13.55    5:22.04    6   
  4   444 Tacke, Emily        11 Puyallup             5:18.79    5:22.82    5   
  5   206 Roberts, Annie      10 Kingston             5:27.40    5:25.34    4   
  6   392 Johnson, Addi       12 Peninsula            5:23.78    5:26.03    3   
  7   332 Weber, Elizabeth    12 NW Christian         5:15.50    5:30.32    2   
  8   575 Schodt, Marti       12 Timberline           5:35.88    5:32.49    1   
  9   477 Rice, Lila          11 Redmond              5:29.10    5:34.38  
 10   285 Lund, Clara         10 North Kitsap         5:31.52    5:38.98  
 11   366 McCoy, Kayleigh     12 Orting               5:34.93    5:40.87  
 12   539 Wheeler, Molly      12 South Kitsap         5:38.73    5:44.06  
 13   291 Ramsey, Kathleen    10 North Kitsap         5:29.79    5:45.03  
 14   533 Peterson, Jessica   11 South Kitsap         5:28.85    5:46.95  
 15   328 Schilter, Savannah  11 NW Christian         5:39.02    5:47.19  
 
Women 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
        Meet: M 10:44.60  5/2/2009    Shannon Porter, Hockinson                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   207 Roberts, Marina     12 Kingston            11:05.68   10:48.67   10   
  2   352 Kane, Sofia         10 Olympia             11:09.57   10:57.23    8   
  3   332 Weber, Elizabeth    12 NW Christian        11:22.00   11:14.27    6   
  4   381 Bravo, McKenzi      10 Peninsula           11:42.20   11:16.64    5   
  5   533 Peterson, Jessica   11 South Kitsap        11:32.00   11:24.54    4   
  6   476 Nichols, Allie      12 Redmond             11:38.10   11:35.18    3   
  7   366 McCoy, Kayleigh     12 Orting              11:57.88   11:38.86    2   
  8   285 Lund, Clara         10 North Kitsap        11:47.22   11:41.51    1   
  9   291 Ramsey, Kathleen    10 North Kitsap        11:55.00   11:44.69  
 10    93 Hartman, Nicole     10 Capital             12:10.71   11:49.41  
 11     4 Gibson, Hailey      12 Aberdeen            12:09.60   11:51.39  
 12   400 Paradis, Rebecca    12 Peninsula           12:08.90   11:58.88  
 13    57 Willis, Zoe         11 Bellarmine P        12:08.87   11:59.20  
 14   539 Wheeler, Molly      12 South Kitsap        12:08.00   12:17.67  
 15   418 Stevenson, Elizabe  10 Port Angeles        12:09.89   12:49.57  
 
Women 100 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
        Meet: M 14.34  5/1/2010    Kayla Stueckle, Emerald Ridge HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   139 Stueckle, Kimmie    12 Emerald Ridg           15.17      15.23   10   
  2   276 Colyer, Reagan      11 North Kitsap           15.46      15.33    8   
  3   375 Brooks-Johnson, Al  11 Pe Ell                 15.21      15.40    6   
  4   121 Sparks, Sadie       12 Chiawana               15.03      15.41    5   
  5   617 Dorsey, Nicole      12 Wenatchee              16.02      15.63    4   
  6   591 Feldmeier, Brooke   10 Tumwater               15.74      15.66    3   
  7   454 Borden, Hannah      12 Raymond                15.82      15.98    2   
  8   621 Ketcham, Audrey     12 Wenatchee              15.70      16.20  
Section  2  
  1    14 Echols, Whitney     12 Auburn Mount           16.54      16.20    1   
  2   588 Deck, Allison       12 Tumwater               16.11      16.30  
  3   159 Jost, Courtney      11 Gig Harbor             16.45      16.51  
  4   152 Edge, Dallas        11 Gig Harbor             16.04      16.90  
  5   329 Sowers, Allison     11 NW Christian           16.67      16.94  
  6   137 Newby, Abby         10 Emerald Ridg           16.23      17.04  
  7   372 Williams, Kayla     11 Orting                 16.56      17.06  
  8   406 Wright, Jayne       12 Peninsula              16.44      17.73  
 
Women 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
        Meet: M 43.34  5/1/2010    Kayla Stueckle, Emerald Ridge HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   375 Brooks-Johnson, Al  11 Pe Ell                 45.65      44.87   10   
  2   276 Colyer, Reagan      11 North Kitsap           45.71      44.87    8   
  3   454 Borden, Hannah      12 Raymond                45.84      45.81    6   
  4   139 Stueckle, Kimmie    12 Emerald Ridg           45.86      46.28    5   
  5   591 Feldmeier, Brooke   10 Tumwater               46.34      46.74    3   
  6   329 Sowers, Allison     11 NW Christian           47.01      46.83    2   
  7   121 Sparks, Sadie       12 Chiawana               46.15      48.28  
  8   137 Newby, Abby         10 Emerald Ridg           47.49      48.78  
Section  2  
  1   617 Dorsey, Nicole      12 Wenatchee              47.52      46.67    4   
  2   222 Hack, Kendra        11 Lynden                 48.16      47.32    1   
  3   372 Williams, Kayla     11 Orting                 48.49      47.74  
  4   249 Jackson, Ashley     11 Mt Si                  48.32      48.39  
  5   528 Lacey, Sarah        12 South Kitsap           47.54      48.76  
  6   588 Deck, Allison       12 Tumwater               49.51      48.80  
 
Women 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
        Meet: M 49.09  2006        Kamiakin HS, Kamiakin HS                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Auburn Mountainview                                 49.46      49.72   10   
  2 Chiawana                                            50.09      50.36    8   
  3 Redmond                                             50.84      50.61    6   
  4 North Kitsap                                        51.04      50.64    5   
  5 Gig Harbor                                          50.88      50.70    4   
  6 Timberline                                          51.91      50.95    3   
  7 Olympia                                             51.34      51.43    2   
  8 W F West                                            51.96      51.68  
Section  2  
  1 Kennedy                                             51.96      51.46    1   
  2 North Mason                                         52.24      52.06  
  3 Mt Si                                               52.31      52.25  
  4 Lynden                                              53.10      52.35  
  5 South Kitsap                                        52.94      52.46  
  6 Shelton                                             52.67      52.74  
  7 Black Hills                                         52.24      53.13  
  8 Capital                                             52.94      53.51  
 
Women 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
        Meet: M 3:57.19  4/30/2011   Skyview, Skyview                          
                         M Lanford, P Timmons, R Shirley, R McQuivey       
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Gig Harbor                                        4:24.99    4:10.13    5   
  2 W F West                                          4:16.25    4:14.66    1   
  3 Kingston                                          4:21.48    4:15.42  
  4 Mt Si                                             4:26.00    4:17.63  
  5 Capital                                           4:24.87    4:18.01  
  6 Peninsula                                         4:19.63    4:19.68  
  7 Timberline                                        4:23.79    4:20.52  
  8 Puyallup                                          4:16.00    4:21.72  
Section  2  
  1 Bellarmine Prep                                   4:07.00    4:01.59   10   
  2 Auburn Mountainview                               4:07.67    4:05.18    8   
  3 Lynden                                            4:09.00    4:05.47    6   
  4 Olympia                                           4:12.59    4:12.38    4   
  5 North Kitsap                                      4:13.00    4:12.70    3   
  6 Redmond                                           4:10.50    4:12.79    2   
  7 NW Christian-Lacey                                4:14.00    4:17.26  
  8 South Kitsap                                      4:12.00    4:19.85  
 
Women High Jump Varsity
================================================================================
        Meet: M  5-06  5/1/2010    Taylor Fettig, Olympia HS                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Flight  1  
  1   621 Ketcham, Audrey     12 Wenatchee            5-06.00    5-06.00M  10   
  2   159 Jost, Courtney      11 Gig Harbor           5-06.00    5-04.00    8   
  3   473 Lord, Katie         12 Redmond              5-04.00   J5-04.00    6   
  4    68 McMillan, Kristen   12 Black Hills          5-00.00    5-02.00    5   
  5   355 Peters, Molly       10 Olympia              5-01.00   J5-02.00    4   
  6   180 Ward, Naphtali      10 Gig Harbor           5-00.00   J5-02.00    3   
  7   209 Wahl, Sarah         11 Kingston             5-01.00    5-00.00    2   
  8   329 Sowers, Allison     11 NW Christian         5-00.00    4-10.00  
  8   440 Owens, Ashley       10 Puyallup             5-00.00    4-10.00  
 10   486 Barnette, Colby     10 Rogers-Puyal         4-10.00   J4-10.00  
 11   376 Robinson, Sami      11 Pe Ell               4-10.00   J4-10.00  
 12   277 Criss, Havilah      11 North Kitsap         4-10.00   J4-10.00  
 12   600 Forbes, Amanda      11 W F West             5-00.00   J4-10.00  
 14   187 Nesbitt, Tawnie     11 Ilwaco               4-10.00    4-08.00  
 15   522 Womer, Hannah        9 Shelton              4-10.00    4-06.00  
 --   121 Sparks, Sadie       12 Chiawana             5-04.00         NH  
 
Women Pole Vault Varsity
================================================================================
        Meet: M 12-01  2006        Laura Schvaneveldt, Interlake HS            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   410 Erickson, Tarah     12 Port Angeles        10-06.00   10-00.00   10   
  2   611 Black, Kenzi        12 Wenatchee            9-06.00    9-06.00    8   
  3    38 Fiacchi, Brynn      10 Bellarmine P         9-00.00    9-00.00    5.50
  3    67 McGee, Sarah        10 Black Hills         10-00.00    9-00.00    5.50
  5   241 Curley, Daniele     11 Mt Si                8-06.00   J9-00.00    4   
  6    63 Kramer, Moriah       9 Black Hills          8-06.00   J9-00.00    3   
  7   251 Richmond, Hannah    11 Mt Si                9-00.00    8-06.00    1   
  7   255 Swanson, Lexi       12 Mt Si               10-00.00    8-06.00    1   
  7   636 Huber, Micheala     11 Willapa Vall         9-03.00    8-06.00    1   
 10   194 Dittmar, Charlotte  12 Kennedy              9-00.00   J8-06.00  
 11   600 Forbes, Amanda      11 W F West             8-06.00   J8-06.00  
 11   634 Friese, Karli        9 Willapa Vall         8-06.00   J8-06.00  
 13   534 Saenz, Nichole      12 South Kitsap         8-06.00    8-00.00  
 13   635 Friese, Lauren      10 Willapa Vall         8-00.00    8-00.00  
 15   337 Bonbright, Lexi     12 Olympia              8-00.00   J8-00.00  
 16   650 Johnson, Heidi      11 North Kitsap         8-06.00    7-06.00  
 17   507 VanDyken, Emily      9 Sequim               8-00.00   J7-06.00  
 18   339 Clarke, Andrea      12 Olympia             10-00.00   J7-06.00  
 --   192 Carnahan, Danielle  10 Kennedy              9-08.00         NH  
 
Women Long Jump Varsity
================================================================================
        Meet: M 19-00  5/2/2009    Andrea Geubelle, Curtis HS                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   159 Jost, Courtney      11 Gig Harbor          18-07.75   17-00.50   10   
  2   284 Lanzafame, Alexand  11 North Kitsap        17-06.00   17-00.25    8   
  3   117 Pierce, Sarah       12 Chiawana            17-03.00   16-10.25    6   
  4   376 Robinson, Sami      11 Pe Ell              16-11.00   16-04.50    5   
  5   375 Brooks-Johnson, Al  11 Pe Ell              16-08.00   16-01.00    4   
  6   250 Miller, Sally       12 Mt Si               15-11.00   15-09.75    3   
  7   621 Ketcham, Audrey     12 Wenatchee           16-05.00   15-09.50    2   
  8   446 Waldow, Siri        12 Puyallup            16-01.00   15-06.25    1   
  9   178 Trunk, Holly        11 Gig Harbor          16-07.00   15-05.25  
 10    45 Medani, Nkeiruka    11 Bellarmine P        15-10.50   15-04.00  
 11   304 Berg, Emma          11 North Mason         16-00.00   15-02.25  
 12    51 Robic, Larisa       10 Bellarmine P        16-08.50   15-02.00  
 13   118 Powers, Madison     11 Chiawana            15-10.00   15-01.00  
 14   138 Quinn, Sharaya      10 Emerald Ridg        16-11.75   14-10.75  
 15    74 Turner, Kristin     12 Black Hills         15-11.00   14-10.50  
 16   223 Hommes, Maddi       11 Lynden              16-02.00   14-00.25  
 
Women Triple Jump Varsity
================================================================================
        Meet: M 39-03.50  5/2/2009    Andrea Geubelle, Curtis HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   159 Jost, Courtney      11 Gig Harbor          39-02.25   37-04.50   10   
  2   139 Stueckle, Kimmie    12 Emerald Ridg        36-10.50   35-08.50    8   
  3   117 Pierce, Sarah       12 Chiawana            37-08.00   35-03.75    6   
  4   114 Loving, Danielle    11 Chiawana            34-10.00   35-00.25    5   
  5   375 Brooks-Johnson, Al  11 Pe Ell              35-03.00   34-09.50    4   
  6   376 Robinson, Sami      11 Pe Ell              35-08.00   34-05.75    3   
  7   118 Powers, Madison     11 Chiawana            35-05.25   34-02.00    2   
  8    45 Medani, Nkeiruka    11 Bellarmine P        33-08.00   33-11.00    1   
  9    33 Olstead, Andrea     11 Battle Groun        35-04.00   33-04.25  
 10   446 Waldow, Siri        12 Puyallup            33-06.00   33-03.50  
 11   284 Lanzafame, Alexand  11 North Kitsap        37-01.00   32-10.25  
 12    88 Cleveland, Camiele  10 Capital             32-10.75   32-00.75  
 12   481 Steiner, Aliyah     11 Redmond             33-03.50   32-00.75  
 14   252 Rockow, Sophie      12 Mt Si               33-00.00   31-09.00  
 15   297 Snyder, Hannah      10 North Kitsap        33-09.25   31-08.75  
 16   455 Dykes, Hannah       10 Raymond             33-05.25   31-04.50  
 
Women Shot Put Varsity
================================================================================
        Meet: M 45-03.50  4/30/2011   Tera Novy, Montesano                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   369 Powers, Mykaelynn   12 Orting              37-00.00   39-01.00   10   
  2    44 Medani, Adaeze      12 Bellarmine P        35-01.00   38-07.00    8   
  3    81 Johnson, Julisha    12 Bremerton           36-08.50   36-08.00    6   
  4   526 Forcier, Kelsie     12 South Kitsap        40-02.50   36-04.00    5   
  5   162 Markham, Sammi      11 Gig Harbor          36-01.00   35-08.00    4   
  6    35 Adams, Kiley        11 Bellarmine P        34-02.00   35-05.50    3   
  7   149 DeYoung, Alexa      11 Gig Harbor          33-03.00   35-04.00    2   
  8   270 Lynch, Crystal      11 North Beach         34-07.50   34-05.00    1   
  9   296 Simmons, Lexi       12 North Kitsap        32-04.00   33-06.00  
 10   656 Callanan, Jennifer  12 Steilacoom          34-08.00   33-00.50  
 11   218 DeLappe, Shannon    12 Lynden              30-07.00   32-08.00  
 12   309 Martin, Alicia      11 North Mason         31-08.50   32-05.00  
 13   365 Diablo, Alexia      12 Orting              33-02.50   32-03.00  
 14   338 Brock, Olivia       11 Olympia             31-08.50   31-05.00  
 15   517 Jones, Alaura       12 Shelton             34-08.00   31-04.00  
 16   396 Mason, Chandler     12 Peninsula           31-01.25   31-00.00  
 
Women Discus Throw Varsity
================================================================================
        Meet: M 134-01  2000        Shannon Rance, Renton HS                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   526 Forcier, Kelsie     12 South Kitsap          124-04     113-01   10   
  2   218 DeLappe, Shannon    12 Lynden                118-00     110-04    8   
  3   296 Simmons, Lexi       12 North Kitsap          108-08     109-04    6   
  4   396 Mason, Chandler     12 Peninsula             119-08     107-03    5   
  5   517 Jones, Alaura       12 Shelton               104-10     106-02    4   
  6   270 Lynch, Crystal      11 North Beach            98-03     102-08    3   
  7   369 Powers, Mykaelynn   12 Orting                118-08      99-01    1.50
  7   311 Nelson, Ruby        10 North Mason            96-02      99-01    1.50
  9   407 Zilkey, Michala      9 Peninsula             104-07      96-05  
 10   365 Diablo, Alexia      12 Orting                103-03      93-04  
 11   368 Peters, Rachel      11 Orting                100-00      92-01  
 12   223 Hommes, Maddi       11 Lynden                106-09      90-08  
 13   367 Olmsted, Leilani    12 Orting                 95-06      84-03  
 14   149 DeYoung, Alexa      11 Gig Harbor             95-00      83-08  
 15   512 Brandenburg, Eliza  10 Shelton                95-06      83-03  
 --   633 Ege, Katrina        11 Willapa Vall           98-00       FOUL  
 
Women Javelin Throw Varsity
================================================================================
        Meet: M 134-03  4/30/2011   Taylor Barrus, Skyview                     
        Meet: M 143-05  2000        Leslie Erickson * (Old Implement), North Th
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   338 Brock, Olivia       11 Olympia               125-09     118-00   10   
  2   162 Markham, Sammi      11 Gig Harbor             99-10     117-09    8   
  3   376 Robinson, Sami      11 Pe Ell                116-01     113-00    6   
  4   660 Cheney, Rachel       9 Chitwin               122-03     111-07    5   
  5     9 Wilson, Shayna      11 Aberdeen              116-11     110-02    4   
  6   236 Crea, Tiffanie      12 Montesano             105-05     106-00    3   
  7    48 Petty, Nakaira      12 Bellarmine P          113-04     105-06    2   
  8   309 Martin, Alicia      11 North Mason           106-02     103-08    1   
  9   331 Walker, Kalli       12 NW Christian          106-03      98-04  
 10   137 Newby, Abby         10 Emerald Ridg          101-05      96-10  
 11    15 Greve, Rachel       10 Auburn Mount          102-06      95-06  
 12   515 Hansen, Courtney    11 Shelton               111-00      94-10  
 13   224 Jacob, Shelby       10 Lynden                115-08      94-02  
 14   396 Mason, Chandler     12 Peninsula             103-07      89-10  
 15     8 Walsh, Lillian      10 Aberdeen              100-08      88-02  
 16   123 Christie, Devanie   10 Crescent              103-07      87-06  
 17    30 Blackman, Jossilyn   9 Battle Groun          105-10      78-08  
 
Women 100 Meter Dash Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 13.21  4/30/2011   Kendra Thomas, Sehome                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Section  1  
  1   571 Johnsen, Heather    10 Timberline             13.25      13.11M 
  2   245 Guyer, Jesse        10 Mt Si                  13.14      13.26  
  3   580 Sudberry, Jaz'Mere  10 Timberline             13.24      13.33  
  4   122 Stephenson, Alexis   9 Chiawana               13.20      13.35  
  5   391 Gleza, Kayla         9 Peninsula              13.32      13.48  
  6   319 Ellis, BreAnna       9 North Thurst           13.40      13.76  
Section  2  
  1   183 Williams, Mil-Lind  10 Henry Foss             13.44      13.37  
  2   411 Lovgren, Elyse       9 Port Angeles           13.41      13.58  
  3   228 Smiley, Alexa        9 Lynden                 13.58      13.76  
  4    85 Chamberlin, Haley    9 Capital                13.53      13.87  
  5   455 Dykes, Hannah       10 Raymond                13.49      13.93  
 
Women 400 Meter Dash Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 61.36  5/1/2010    Taylor Guenther, Prairie HS                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Section  1  
  1   388 Eberhardt, Megan     9 Peninsula              62.27      61.26M 
  2   371 Whatley, Alexi       9 Orting                 62.41      61.46  
  3    51 Robic, Larisa       10 Bellarmine P           62.41      61.62  
  4   493 Rose, Brionna       10 Rogers-Puyal           62.09      62.28  
  5   133 Laky, Jordanne      10 Emerald Ridg           63.50      63.09  
  6   130 Edgecomb, Kayla     10 Emerald Ridg           64.35      63.35  
  7   247 Hutchison, Madelei  10 Mt Si                  64.64      66.87  
 
Women 1 Mile Run Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 5:28.25  4/30/2011   Nicole Goecke, Prairie                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1   253 Scott, Bailey       10 Mt Si                5:35.20    5:27.54M 
  2   395 Manning, Sarah       9 Peninsula            5:32.80    5:29.06  
  3    43 Hustead, Hayley     10 Bellarmine P         5:30.51    5:31.69  
  4   101 Pierson, Lauren      9 Capital              5:35.72    5:32.56  
  5    54 Staeheli, Laura      9 Bellarmine P         5:40.82    5:32.60  
  6   546 Elliot, Gabriela     9 Steilacoom           5:38.76    5:35.13  
  7   429 Erickson, Johanna   10 Puyallup             5:40.40    5:35.44  
  8   625 Murie, Ashley       10 Wenatchee            5:39.17    5:38.97  
  9    56 Thurston, Jordan    10 Bellarmine P         5:32.69    5:39.82  
 10   657 Knutzen, Berhanie    9 Tumwater             5:42.02    5:39.91  
 11   295 Shafer, Katherine    9 North Kitsap         5:38.50    5:43.87  
 12   655 Hartman, Hannah     10 Capital              5:45.10    5:44.12  
 13   301 Woodward, Mikhaela   9 North Kitsap         5:38.70    5:44.13  
 14   484 Young, Claira       10 Redmond              5:36.60    5:45.31  
 15    75 Won, Danielle        9 Black Hills          5:42.41    5:45.51  
 16   418 Stevenson, Elizabe  10 Port Angeles         5:41.51    5:54.47  
 
Women Shot Put Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 35-07  4/30/2011   Jessie Horn, Skyview                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Flight  1  
  1   512 Brandenburg, Eliza  10 Shelton             30-00.50   31-05.00  
  2   416 Raber, Cami          9 Port Angeles        30-07.50   30-06.00  
  3   320 Friberg, Bonnie     10 North Thurst        30-03.00   30-02.00  
  4   456 Garcia, Aiysha       9 Raymond             33-02.50   29-09.50  
  5    30 Blackman, Jossilyn   9 Battle Groun        33-01.00  J29-09.50  
  6    15 Greve, Rachel       10 Auburn Mount        28-11.75   29-01.00  
  7   311 Nelson, Ruby        10 North Mason         30-04.25   27-04.00  
  8   572 Miller, Angela      10 Timberline          27-05.75   26-04.00  
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Wenatchee                   80        2) Gig Harbor                 52   
    3) Peninsula                   42        4) Timberline                 39   
    5) Rogers-Puyallup             30        6) Bellarmine Prep            25   
    7) Quincy                      24        8) Steilacoom                 23   
    8) Tumwater                    23        8) Olympia                    23   
   11) Auburn Mountainview         22       12) Aberdeen                   20   
   12) South Kitsap                20       12) Shelton                    20   
   15) Mt Tahoma                   19       16) Emerald Ridge              18.50
   17) Henry Foss                  18       18) North Mason                16   
   19) Capital                     12       19) Shadle Park                12   
   19) Battle Ground               12       22) Puyallup                   11   
   23) Mt Si                       10       24) North Kitsap                8.50
   25) W F West                     8       25) Lynden                      8   
   27) Orting                       7.50    28) Chiawana                    7   
   28) North Thurston               7       30) Central Kitsap              6   
   30) Mt Spokane                   6       30) Black Hills                 6   
   30) Tahola                       6       34) Sequim                      5   
   34) Redmond                      5       34) Port Angeles                5   
   37) Raymond                      4.50    38) Ocosta                      2   





 
Men 100 Meter Dash Varsity
================================================================================
        Meet: M 10.50  1987        Brian McDaniel, Woodrow Wilson HS           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   613 Brandt-Sims, Isaia  10 Wenatchee              10.96      10.77   10   
  2   129 Durr, Kris          12 Emerald Ridg           11.05      11.19    8   
  3   390 Gilman, Jacob       12 Peninsula              11.14      11.35    6   
  4   220 Fishbook, Braden    12 Lynden                 11.18      11.42    5   
  5   374 Yoro, Jaysen        10 Orting                 11.24      11.43    4   
  6   523 Boddie, Dominic     12 South Kitsap           11.33      11.60    3   
  7    26 Staragerov, Anatol  11 Auburn Mount           11.30      11.61    1   
  8   487 Caviezel, Kyle      12 Rogers-Puyal           11.28      11.64  
Section  2  
  1   566 Cuttino, Markus     11 Timberline             11.44      11.60    2   
  2   462 Binkerd, Alex       11 Redmond                11.44      11.63  
  3   243 Davis, Jimbo        11 Mt Si                  11.42      11.68  
  4   287 Miller, Shane       12 North Kitsap           11.57      11.69  
  5   271 Trygstad, Gunnar    12 North Beach            11.42      11.70  
  6   286 McCorkle, Conner    12 North Kitsap           11.56      11.75  
  7   585 Brown, Dominique    12 Tumwater               11.58      11.97  
  8   110 Simmons, Dustin     12 Central Kits           11.61      12.13  
 
Men 200 Meter Dash Varsity
================================================================================
        Meet: M 21.50  1978        John Bathhurst, Lake Washington HS          
        Meet: M 21.50  1981        Darrrell Robinson, Woodrow Wilson HS        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   613 Brandt-Sims, Isaia  10 Wenatchee              21.64      21.73   10   
  2   181 Chambers, Marcus    11 Henry Foss             21.72      22.02    8   
  3   584 Brown, Andrew       11 Tumwater               22.54      22.51    6   
  4   129 Durr, Kris          12 Emerald Ridg           22.84      22.65    5   
  5   177 Strong, Lucas       11 Gig Harbor             22.79      23.23  
  6   567 Dansby, DeVon       12 Timberline             22.84      23.23  
  7   176 Steuk, Garret       10 Gig Harbor             22.88      23.31  
  8   271 Trygstad, Gunnar    12 North Beach            22.94      23.41  
Section  2  
  1   487 Caviezel, Kyle      12 Rogers-Puyal           23.08      23.08    4   
  2   302 Allen, Craig        11 North Mason            23.08      23.09    3   
  3   462 Binkerd, Alex       11 Redmond                23.28      23.09    2   
  4   490 Jones, Derrick      12 Rogers-Puyal           22.97      23.17    1   
  5   624 Moore, Phillip       9 Wenatchee              23.08      23.24  
  6   286 McCorkle, Conner    12 North Kitsap           23.18      23.30  
  7   566 Cuttino, Markus     11 Timberline             23.29      23.34  
  8   357 Roth, Austin        12 Olympia                23.31      23.54  
 
Men 400 Meter Dash Varsity
================================================================================
        Meet: M 46.80  1981        Calvin Kennon, Woodrow Wilson HS            
        Meet: M 46.80  1982        Darrell Robinson, Woodrow Wilson HS         
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   181 Chambers, Marcus    11 Henry Foss             48.28      47.86   10   
  2   584 Brown, Andrew       11 Tumwater               48.88      48.51    8   
  3   490 Jones, Derrick      12 Rogers-Puyal           49.67      48.99    6   
  4   567 Dansby, DeVon       12 Timberline             50.99      50.00    4   
  5    20 Melu, Shaddye       12 Auburn Mount           50.71      50.66    3   
  6   274 Capell, Edward      12 North Kitsap           50.61      51.33    1   
  7   287 Miller, Shane       12 North Kitsap           51.12      51.49  
  8   271 Trygstad, Gunnar    12 North Beach            50.24      52.53  
Section  2  
  1   499 Brockelsby, Jayson  11 Sequim                 52.11      49.92    5   
  2   510 Jensen, Cole        11 Shadle Park            51.72      51.08    2   
  3   226 Newman, Caleb       11 Lynden                 51.91      51.98  
  4   357 Roth, Austin        12 Olympia                51.98      52.26  
  5    24 Pelfrey, Elliott    11 Auburn Mount           52.39      52.73  
  6   469 Gilroy, Michael     12 Redmond                52.44      52.84  
  7   551 Lawton, Trenton     12 Steilacoom             52.34      53.06  
  8   112 Gilbert, Matthew    12 Chiawana               52.33      53.07  
 
Men 800 Meter Run Varsity
================================================================================
        Meet: M 1:52.60  1986        Craig Norman, Sammamish HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   612 Boersma, Nick       12 Wenatchee            1:51.78    1:53.15   10   
  2   430 Fletcher, Mason     11 Puyallup             1:57.12    1:55.69    8   
  3   150 Drinkwater, Will    12 Gig Harbor           1:54.83    1:56.05    6   
  4   169 Peloquin, Casey     12 Gig Harbor           1:58.77    1:58.27    4   
  5   465 Dunn, Max           12 Redmond              1:58.70    1:58.34    3   
  6   103 Temple, Alec        12 Capital              1:59.76    1:59.23  
  7   604 Robertson, Danny    11 W F West             1:59.84    2:00.25  
  8   221 Fleishman, Paulin   12 Lynden               2:00.40    2:01.22  
Section  2  
  1   167 Parker, Zachary     12 Gig Harbor           2:00.60    1:57.96    5   
  2   409 Dennis, Brendan     11 Port Angeles         2:01.45    1:58.71    2   
  3   570 Hardebeck, Sawyer   12 Timberline           2:01.51    1:58.89    1   
  4   536 Sleigh, Zach        11 South Kitsap         2:02.20    2:00.55  
  5   151 Dvorak, R Caleb     11 Gig Harbor           2:01.97    2:00.56  
  6   619 Dunley, Jack        11 Wenatchee            2:02.03    2:00.91  
  7    25 Rumbaugh, Ethan     12 Auburn Mount         2:01.90    2:01.01  
  8   155 Gagliano, Joseph    12 Gig Harbor           2:01.95    2:01.07  
 
Men 1 Mile Run Varsity
================================================================================
        Meet: M 4:13.20  1979        Steve Kaestner, Shoreline HS              
        Meet: M 4:04.60  1989        Chris Lewis * (1600 Meters), Mead HS      
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   612 Boersma, Nick       12 Wenatchee            4:20.59    4:17.07   10   
  2   607 Snider, Dallas      11 W F West             4:22.00    4:19.41    8   
  3   146 Carroll, Logan      10 Gig Harbor           4:29.10    4:21.81    6   
  4   103 Temple, Alec        12 Capital              4:21.49    4:22.45    5   
  5     2 Baltazar, Poli      11 Aberdeen             4:27.30    4:22.63    4   
  6   438 McLaughlin, Nathan  12 Puyallup             4:25.70    4:23.61    3   
  7   259 Johnson, Hunter     12 Mt Spokane           4:24.28    4:23.65    2   
  8   525 Church, LaForrest   11 South Kitsap         4:33.92    4:26.65    1   
  9   321 Jasperson, James    10 North Thurst         4:28.96    4:27.68  
 10   482 Stevens, Johnathan  11 Redmond              4:28.68    4:28.37  
 11   353 Kesting, Peter       9 Olympia              4:23.88    4:28.76  
 12   518 Morgan, Nathan      12 Shelton              4:29.77    4:30.01  
 13   132 Gonzalez, Taigen    12 Emerald Ridg         4:28.54    4:32.06  
 14   492 Nunn, Garrett       12 Rogers-Puyal         4:36.61    4:32.15  
 15   542 Allen, Hezekiah     10 Steilacoom           4:29.42    4:35.38  
 --   143 Beck, Wolfgang      10 Gig Harbor           4:19.80         DQ  
 
Men 3200 Meter Run Varsity
================================================================================
        Meet: M 9:03.01  1985        John Quade, Woodinville HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   629 Smith, Jacob        12 Wenatchee            9:13.57    9:03.94   10   
  2   393 King, Curtis        12 Peninsula            9:31.50    9:07.39    8   
  3    34 Tedder, Mark        11 Battle Groun         9:41.70    9:25.60    6   
  4     2 Baltazar, Poli      11 Aberdeen             9:34.20    9:26.52    5   
  5   258 Dressel, John        9 Mt Spokane           9:45.05    9:31.78    4   
  6   353 Kesting, Peter       9 Olympia              9:53.16    9:33.27    3   
  7   521 Williamson, Cody    10 Shelton              9:36.14    9:34.39    2   
  8   380 Borg, Nick          12 Peninsula            9:36.06    9:34.87    1   
  9   170 Peloquin, Tristan    9 Gig Harbor           9:32.02    9:40.51  
 10   439 Ottesen, Michael    11 Puyallup             9:32.56    9:42.11  
 11   615 Christman, Cole      9 Wenatchee            9:45.25   10:00.25  
 12   542 Allen, Hezekiah     10 Steilacoom           9:59.93   10:01.18  
 13    32 Mason, Jay          12 Battle Groun         9:55.60   10:06.05  
 14   363 Van Haitsma, Nate   11 Olympia              9:56.45   10:08.79  
 15   417 Shindler, Nick      12 Port Angeles         9:46.32   10:12.12  
 16   441 Patnode, Tyler      10 Puyallup             9:51.35   10:17.47  
 17   592 Knutzen, Brent      10 Tumwater             9:54.35   10:44.86  
 
Men 110 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
        Meet: M 14.00  1989        Lake Dawson, Federal Way HS                 
        Meet: M 14.00  1989        Ed Miller, Federal Way HS                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   555 Zmuda, Daniel       11 Steilacoom             14.39      14.83   10   
  2   579 Smith, Rashon       12 Timberline             14.86      15.19    8   
  3   495 Simpson, Eric       10 Rogers-Puyal           14.85      15.27    5   
  4    29 Blackman, Jake      12 Battle Groun           15.16      15.33    4   
  5   302 Allen, Craig        11 North Mason            15.16      15.39    3   
  6   317 Cave, Si            12 North Thurst           15.24      15.70    2   
  7   160 Larson, Bryan       12 Gig Harbor             15.20      15.76    1   
  8   576 Segura-Mitchell, J  12 Timberline             15.44      16.08  
Section  2  
  1   597 Wood, Taylor        12 Tumwater               15.46      15.25    6   
  2   514 Endicott, Indi      12 Shelton                15.73      15.86  
  3   451 Perez, Christian    12 Quincy                 15.63      15.87  
  4   266 Baker, Rob          12 Naselle                16.00      16.13  
  5   387 Dukowitz, Blake     11 Peninsula              15.72      16.16  
  6     3 Brooks, Spencer     12 Aberdeen               16.04      16.43  
  7   590 Durden, David       11 Tumwater               15.84      16.70  
  8   109 Salley, Ethan       12 Central Kits           16.13      17.23  
 
Men 300 Meter Hurdles Varsity
================================================================================
        Meet: M 37.10  1990        Myron Wise, Lakes HS                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1   555 Zmuda, Daniel       11 Steilacoom             39.54      38.36   10   
  2   579 Smith, Rashon       12 Timberline             39.13      38.47    8   
  3   302 Allen, Craig        11 North Mason            39.28      38.50    6   
  4   390 Gilman, Jacob       12 Peninsula              39.04      39.46    5   
  5   317 Cave, Si            12 North Thurst           40.80      40.98    4   
  6   449 Bushman, Carter     10 Quincy                 40.88      41.48    2   
  7    29 Blackman, Jake      12 Battle Groun           40.70      41.52    1   
  8   451 Perez, Christian    12 Quincy                 41.23      42.97  
Section  2  
  1   590 Durden, David       11 Tumwater               41.25      41.20    3   
  2   231 Varner, Elijah      11 Lynden                 42.67      41.96  
  3   109 Salley, Ethan       12 Central Kits           41.64      42.24  
  4   196 Nobmann, Ian        12 Kennedy                41.91      42.27  
  5   597 Wood, Taylor        12 Tumwater               42.84      42.93  
  6   197 Prescott, Orion     12 Kennedy                41.96      43.07  
  7     3 Brooks, Spencer     12 Aberdeen               42.14      43.17  
  8   561 Butler, Alan        12 Timberline             42.94      43.27  
 
Men 4x100 Meter Relay Varsity
================================================================================
        Meet: M 42.30  1980        Foss HS, Foss HS                            
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Wenatchee                                           43.24      43.53   10   
  2 Rogers-Puyallup                                     44.29      43.83    8   
  3 Gig Harbor                                          42.74      43.93    6   
  4 Timberline                                          44.06      44.12    5   
  5 Lynden                                              44.15      44.78    1   
 -- South Kitsap                                        44.24         DQ  
 -- Tumwater                                            44.25         DQ  
Section  2  
  1 Peninsula                                           44.64      44.19    4   
  2 North Kitsap                                        44.84      44.69    3   
  3 Orting                                              44.83      44.70    2   
  4 Kennedy                                             45.34      44.89  
  5 Olympia                                             44.43      45.03  
 -- Puyallup                                            44.77         DQ  
 
Men 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================================
        Meet: M 3:18.40  1982        Woodrow Wilson HS, Woodrow Wilson HS      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Timberline                                        3:32.15    3:28.05    6   
  2 W F West                                          3:32.67    3:32.37  
  3 Auburn Mountainview                               3:37.68    3:32.61  
  4 Olympia                                           3:36.80    3:34.03  
  5 Peninsula                                         3:36.91    3:35.27  
  6 Chiawana                                          3:34.72    3:36.09  
  7 Black Hills                                       3:37.30    3:38.65  
  8 Redmond                                           3:37.30    3:39.61  
Section  2  
  1 Wenatchee                                         3:24.40    3:24.54   10   
  2 South Kitsap                                      3:28.89    3:26.80    8   
  3 Gig Harbor                                        3:27.86    3:28.66    5   
  4 Rogers-Puyallup                                   3:29.30    3:29.78    4   
  5 Steilacoom                                        3:30.27    3:31.01    3   
  6 Lynden                                            3:30.19    3:31.19    2   
  7 North Kitsap                                      3:28.40    3:32.06    1   
  8 Puyallup                                          3:30.43    3:36.10  
 
Men High Jump Varsity
================================================================================
        Meet: M 7-00.25  1979        Mike Nelson, Interlake HS                 
        Meet: M 7-00.25  1996        Joey Kirkpatrick, Tumwater HS             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Flight  1  
  1   510 Jensen, Cole        11 Shadle Park          6-06.00    6-06.00   10   
  2    20 Melu, Shaddye       12 Auburn Mount         6-04.00   J6-06.00    8   
  3   359 Schorno, Jack       12 Olympia              6-05.00    6-04.00    6   
  4    53 Sinsheimer, Jared   10 Bellarmine P         6-02.00   J6-04.00    5   
  5   358 Sanderlin, Tyrone   12 Olympia              6-04.00   J6-04.00    4   
  6     5 Stipic, Tyson       12 Aberdeen             6-02.00    6-02.00    3   
  7   129 Durr, Kris          12 Emerald Ridg         6-05.00    6-00.00    1.50
  7   374 Yoro, Jaysen        10 Orting               6-00.00    6-00.00    1.50
  9   499 Brockelsby, Jayson  11 Sequim               6-04.00   J6-00.00  
 10   623 McGinnis, Killion    9 Wenatchee            6-04.00    5-10.00  
 11   334 Herrera, Alex       10 Ocosta               6-00.00   J5-10.00  
 12   266 Baker, Rob          12 Naselle              5-10.00   J5-10.00  
 13   119 Ruiz, Cortez         9 Chiawana             6-02.00   J5-10.00  
 13   298 Stephens, Taylor    10 North Kitsap         6-02.00   J5-10.00  
 15   305 Dunham, Brandon     11 North Mason          5-10.00   J5-10.00  
 16   124 Christie, Donovan   11 Crescent             5-10.00    5-08.00  
 
Men Pole Vault Varsity
================================================================================
        Meet: M 15-05  2004        TJ Emery, W.F. West - Chehalis              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   620 Faulkner, Conner    11 Wenatchee           13-06.00   13-06.00   10   
  2   450 Hodges, Darren      11 Quincy              13-06.00  J13-06.00    8   
  3   449 Bushman, Carter     10 Quincy              14-00.00  J13-06.00    6   
  4   514 Endicott, Indi      12 Shelton             12-06.00   13-00.00    5   
  5    41 Grissafi, Garrison  12 Bellarmine P        12-00.00  J13-00.00    4   
  6   520 Rodgers, Bryton     12 Shelton             13-06.00  J13-00.00    3   
  7   351 Hoza, William       12 Olympia             12-06.00   12-06.00    2   
  8   453 Veenendaal, Michae  11 Quincy              13-00.00  J12-06.00    1   
  9   243 Davis, Jimbo        11 Mt Si               12-00.00  J12-06.00  
 10   637 Rockett, David      11 Willapa Vall        12-06.00  J12-06.00  
 11   185 Berteaux, Josh      12 Ilwaco              12-06.00   12-00.00  
 12   614 Britt, Evan         11 Wenatchee           12-00.00  J12-00.00  
 13   202 Beversluis, Andrew  12 Kingston            12-00.00  J12-00.00  
 14    46 Moore, Aidan        10 Bellarmine P        11-06.00  J12-00.00  
 15   307 Jensen, Nick        11 North Mason         12-00.00   11-06.00  
 16   347 Fish, Jimmy         10 Olympia             11-06.00  J11-06.00  
 17   586 Chafin, Donovan     11 Tumwater            12-00.00   11-00.00  
 
Men Long Jump Varsity
================================================================================
        Meet: M 24-01.50  5/1/2010    Rahmel Dockery, Curtis HS                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   401 Plummer, Luke       12 Peninsula           21-11.25   21-04.50   10   
  2   120 Sparks, Austin      11 Chiawana            20-04.00   20-01.25    7   
  2   404 Welstad, Daniel     12 Peninsula           19-07.00   20-01.25    7   
  4   527 Gascoyne, Adam      11 South Kitsap        20-05.50   19-09.75    5   
  5   294 Roberts, Carson     11 North Kitsap        20-05.00   19-08.50    3.50
  5   459 Phansisay, Ally     10 Raymond             19-10.00   19-08.50    3.50
  7   573 Neil, Asan          10 Timberline          19-09.00   19-07.75    2   
  8   263 Sullivan, Aaron     12 Mt Tahoma           20-02.00   19-06.00    1   
  9   268 Pascua, Titus       12 Neah Bay            20-09.00   19-03.25  
 10   462 Binkerd, Alex       11 Redmond             20-01.50   19-03.00  
 11   489 Hilts-Hoskins, Dav  12 Rogers-Puyal        20-04.50   19-01.25  
 12   630 Smith, Spencer      10 Wenatchee           19-11.50   18-10.75  
 13   610 Aguilar, Blake      10 Wenatchee           19-09.25   18-10.50  
 14   437 Lee, Andrew         12 Puyallup            20-00.75   18-09.25  
 15   166 Page, Kristien      11 Gig Harbor          20-02.75   18-04.00  
 --   266 Baker, Rob          12 Naselle             19-10.75       FOUL  
 
Men Triple Jump Varsity
================================================================================
        Meet: M 47-07.75  1977        Aaron Williams, Woodrow Wilson HS        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   516 Hurst, Roman        12 Shelton             43-01.00   43-04.00   10   
  2     5 Stipic, Tyson       12 Aberdeen            42-08.00   42-08.00    8   
  3    53 Sinsheimer, Jared   10 Bellarmine P        41-07.00   42-05.75    6   
  4    55 Swillie, Isaac       9 Bellarmine P        40-11.50   41-10.25    5   
  5   126 Babcock, Austin     11 Emerald Ridg        41-01.00   41-05.00    4   
  6   582 Watson, Javon       10 Timberline          41-06.50   41-04.75    3   
  7   489 Hilts-Hoskins, Dav  12 Rogers-Puyal        41-05.50   40-11.50    2   
  8   459 Phansisay, Ally     10 Raymond             42-04.50   40-10.75    1   
  9   573 Neil, Asan          10 Timberline          41-10.50   40-05.75  
 10   294 Roberts, Carson     11 North Kitsap        41-03.00   39-09.25  
 11   457 Newman, Rayce        9 Raymond             41-01.25   39-01.50  
 12   193 Cowan, Jason        10 Kennedy             40-05.50   39-00.00  
 13    31 Duong, Daniel       11 Battle Groun        41-07.00   38-10.00  
 
Men Shot Put Varsity
================================================================================
        Meet: M 69-03  1977        Vince Goldsmith, Mt Tahoma HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   142 Ambrose, Tyler      12 Gig Harbor          52-05.50   52-00.50   10   
  2   262 Roberts, Joseph     12 Mt Tahoma           47-01.50   49-02.00    8   
  3   659 Capoeman, Cecil     12 Chitwin             48-07.50   47-10.00    6   
  4    97 Miller, Andy        11 Capital             47-06.75   47-05.00    5   
  5   157 Hacker, Samuel      12 Gig Harbor          48-02.50   46-08.00    4   
  6   452 Tafoya, Armando     11 Quincy              50-00.00   46-04.00    3   
  7   333 Helman, William     12 Ocosta              49-03.00   46-02.75    2   
  8    29 Blackman, Jake      12 Battle Groun        47-08.00   43-11.00    1   
  9   240 Copeland, Brian     12 Mt Si               44-08.00   43-01.00  
 10    19 Mack, William       12 Auburn Mount        45-03.00   42-09.00  
 11    78 Fisher, Kyle        12 Bremerton           46-05.50   42-00.50  
 12   447 Wisor, Nic          12 Puyallup            44-07.00   41-02.00  
 13   173 Schweitzer, Jack    11 Gig Harbor          43-06.00   41-01.00  
 14   125 Zapien, Mike        12 Crescent            42-03.50   41-00.50  
 15   308 Marsh, Tommy        10 North Mason         43-08.50   39-00.25  
 16   658 Davis, Elisha       12 Mt Tahoma           47-04.75   37-09.50  
 --   264 Truong, Phoung      12 Mt Tahoma           52-07.00       FOUL  
 
Men Discus Throw Varsity
================================================================================
        Meet: M 183-06  1989        Jason Baskett, Mead HS                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   264 Truong, Phoung      12 Mt Tahoma             174-11     164-02   10   
  2    19 Mack, William       12 Auburn Mount          141-06     148-04    8   
  3   107 Henderson, Bryce    12 Central Kits          145-06     148-01    6   
  4   157 Hacker, Samuel      12 Gig Harbor            146-09     147-05    5   
  5   452 Tafoya, Armando     11 Quincy                144-05     146-09    4   
  6   531 Pavlik, Steven      12 South Kitsap          151-10     143-04    3   
  7    11 Aumua, Nicholas     11 Auburn Mount          142-09     141-11    2   
  8   322 Richards, Caleb     12 North Thurst          137-07     135-08    1   
  9   308 Marsh, Tommy        10 North Mason           129-00     127-03  
 10   173 Schweitzer, Jack    11 Gig Harbor            137-02     125-03  
 11   125 Zapien, Mike        12 Crescent              124-02     123-01  
 12   257 Brosmore, Levi      11 Mt Spokane            155-11     121-03  
 13   333 Helman, William     12 Ocosta                124-10     121-02  
 14   532 Pervinich, Blaine   11 South Kitsap          131-02     120-05  
 15   587 Coker, Nick         12 Tumwater              127-02     116-00  
 16   574 Reinhold, Dylan     10 Timberline            124-05     115-09  
 17   254 Stevens, Bradly     11 Mt Si                 130-06     110-04  
 
Men Javelin Throw Varsity
================================================================================
        Meet: M 218-04  4/30/2011   Sean Keller, Heritage                      
        Meet: M 226-09  1975        Tom Sinclair * (Old Implement), Penninsula 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   254 Stevens, Bradly     11 Mt Si                 193-00     190-00   10   
  2   360 Shanafelt, Drew     12 Olympia               158-04     177-07    8   
  3    61 Johnson, Michael    12 Black Hills           174-02     172-10    6   
  4    47 Parker, Doug        11 Bellarmine P          161-00     169-06    5   
  5   305 Dunham, Brandon     11 North Mason           158-06     169-05    4   
  6   415 Norberg, Jordan     12 Port Angeles          173-00     168-11    3   
  7   100 Peterson, Karl      12 Capital               160-00     163-01    2   
  8   398 Morse, Isaac        12 Peninsula             159-08     158-05    1   
  9   402 Smith, Benjamin     10 Peninsula             160-09     150-06  
 10   336 Badger, Dustin      11 Olympia               155-06     150-00  
 11   390 Gilman, Jacob       12 Peninsula             171-08     149-08  
 12     6 Struthers, Brock    11 Aberdeen              161-06     146-03  
 13   562 Campbell, Ian       12 Timberline            155-08     145-07  
 14   610 Aguilar, Blake      10 Wenatchee             159-04     141-03  
 15   318 Cerantes, Bobby     11 North Thurst          155-03     130-00  
 16     7 Walsh, James        12 Aberdeen              152-08     129-00  
 
Men 100 Meter Dash Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 11.26  4/30/2011   Taylor Bonneau, Sequim                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Section  1  
  1   624 Moore, Phillip       9 Wenatchee              11.47      11.54  
  2   235 Birdsall, Tanner     9 Montesano              11.44      11.55  
  3   131 Gomez-Wilson, Jon   10 Emerald Ridg           11.53      11.68  
  4    55 Swillie, Isaac       9 Bellarmine P           11.51      11.68  
  5   193 Cowan, Jason        10 Kennedy                11.47      11.75  
  6   356 Riley, Zion          9 Olympia                11.51      11.83  
Section  2  
  1   354 Murphy, John        10 Olympia                11.70      11.76  
  2   488 Fort, Tyree         10 Rogers-Puyal           11.70      11.90  
  3   272 Barrion, Lynyrd     10 North Kitsap           12.11      11.91  
  4   182 Smith, Isaiah        9 Henry Foss             11.96      12.17  
  5   397 McLaughlin, Oshea   10 Peninsula              11.94      12.58  
 
Men 400 Meter Dash Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 51.40  4/30/2011   Caleb Newman, Lynden                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Section  1  
  1   601 Jones, Hunter       10 W F West               52.64      51.89  
  2   227 Phelps, Jalani      10 Lynden                 53.81      52.27  
  3   538 Tabacchi, Bastian   10 South Kitsap           53.56      52.66  
  4   622 Lovercamp, Reid      9 Wenatchee              52.11      52.70  
  5   248 Hyland, Sean         9 Mt Si                  53.21      53.03  
  6   497 Steliga, Riley      10 Rogers-Puyal           52.27      53.31  
  7   549 Flynn, Ryan         11 Steilacoom             52.97      53.40  
 
Men 1 Mile Run Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 4:39.52  5/1/2010    Dillon Quintana, Mt Baker HS              
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1    50 Purtzer, Quentin    10 Bellarmine P         4:34.78    4:35.87M 
  2   260 Vandenberg, Jacob   10 Mt Spokane           4:35.48    4:37.43M 
  3   616 Cunderla, Tristan   10 Wenatchee            4:44.74    4:38.73M 
  4   592 Knutzen, Brent      10 Tumwater             4:41.22    4:39.93  
  5   471 Kirwan, Zach        10 Redmond              4:38.20    4:40.53  
  6    98 Monk, Ben           10 Capital              4:44.00    4:42.38  
  7   174 Shields, Charles    10 Gig Harbor           4:40.27    4:44.06  
  8   158 Hammer, Michael      9 Gig Harbor           4:40.42    4:44.72  
  9    39 Franz, Ian          10 Bellarmine P         4:45.13    4:47.47  
 10   595 Smith, Kyle         10 Tumwater             4:46.38    4:47.92  
 11   460 Aebi, Carter        10 Redmond              4:50.20    4:48.35  
 12   467 Engel, Harry        10 Redmond              4:53.20    4:48.93  
 13   349 Gilvar Parke, Ben    9 Olympia              4:54.35    4:51.46  
 14    95 Mallott, Nick       10 Capital              4:54.80    4:52.17  
 15   513 Burke, Darius        9 Shelton              4:56.19    4:56.78  
 16   290 Polk, Dutton         9 North Kitsap         4:56.94    5:00.73  
 
Men Shot Put Frosh/Soph
=========================================================================
        Meet: M 48-02.50  5/1/2010    Titi Lamositele, Sehome HS               
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Flight  1  
  1   161 Luke, Robert        10 Gig Harbor          41-00.00   43-02.50  
  2   269 Bridge, Caleb        9 North Beach         40-00.50   42-06.00  
  3   496 Snyder, Brandon     10 Rogers-Puyal        41-00.00   40-07.00  
  4   203 Burns, Tucker       10 Kingston            40-05.50   40-00.50  
  5   519 Paulson, Michael     9 Shelton             39-02.50   39-09.00  
  6   242 Davis, Cameron       9 Mt Si               38-11.75   39-05.00  
  7   354 Murphy, John        10 Olympia             39-05.25   39-00.00  
  8   147 Dahlstrom, Charlie   9 Gig Harbor          38-00.00   38-09.50  
  9   661 Mason, Maverick     10 Peninsula                      34-04.00  
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Wenatchee                   80        2) Gig Harbor                 52   
    3) Peninsula                   42        4) Timberline                 39   
    5) Rogers-Puyallup             30        6) Bellarmine Prep            25   
    7) Quincy                      24        8) Steilacoom                 23   
    8) Tumwater                    23        8) Olympia                    23   
   11) Auburn Mountainview         22       12) Aberdeen                   20   
   12) South Kitsap                20       12) Shelton                    20   
   15) Mt Tahoma                   19       16) Emerald Ridge              18.50
   17) Henry Foss                  18       18) North Mason                16   
   19) Capital                     12       19) Shadle Park                12   
   19) Battle Ground               12       22) Puyallup                   11   
   23) Mt Si                       10       24) North Kitsap                8.50
   25) W F West                     8       25) Lynden                      8   
   27) Orting                       7.50    28) Chiawana                    7   
   28) North Thurston               7       30) Central Kitsap              6   
   30) Mt Spokane                   6       30) Black Hills                 6   
   30) Tahola                       6       34) Sequim                      5   
   34) Redmond                      5       34) Port Angeles                5   
   37) Raymond                      4.50    38) Ocosta                      2   



 
 
Post as: 
 

Media

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Our Photos (0 of 0)

 

Our Blogs (0 of 0)

 

Our Videos (0 of 0)

 

Results