Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Our Media/Results from California CIF SS Masters  

Select Year:

California CIF SS Masters
May 25th
11110 Alondra Boulevard, Norwalk, California, United States

 

CIF Southern Section Masters Meet

May 25th, 2012     Cerritos College

Track Events: 6:00pm          Field Events: 4:30pm

Bus Departs: TBD          Bus Returns: TBD

 

Congratulations to our CIF Masters Meet Athletes!

 

Girls 4x100: Sara Schwartz, Abigail Smith, Nicole Greenberg,

Brooke Edell, and Deja Webster

Event Time: 6:00pm


Girls 100: Abigail Smith 

Event Time: 7:09pm


Boys Pole Vault: Luigi Colella

Event Time: 4:30pm

------------------------------------------------------------------------------------------------
 CIF SOUTHERN SECTION MASTERS MEET TIME SCHEDULE 

RUNNING EVENTS

Girls 400m Relay
Boys 400m Relay
Girls 1600m
Boys 1600m
Girls 100 m HH
Boys 110m HH
Girls 400m
Boys 400m
Girls 100m
Boys 100m
Girls 800m
Boys 800m
Girls 300m LH
Boys 300m IH
Girls 200m
Boys 200m
Girls 3200m
Boys 3200m
Girls 1600m Relay
Boys 1600m Relay

 

6:00
6:08
6:17
6:28
6:40
6:47
6:55
7:02
7:09
7:15
7:22
7:29
7:38
7:45
7:53
8:00
8:08
8:25
8:40
8:50

FIELD EVENTS

Girls Discus - 4:30pm (Warmups begin at 3:30)
Boys Discus - To Follow Girls
 
Boys Shot Put - 4:30pm (Warmups begin at 3:30)
Girls Shot Put - To Follow Boys
 
Boys and Girls Long Jump - 4:30pm (Warmups begin at 4:00)

Boys and Girls Triple Jump - To Follow Long Jump

Girls High Jump - 4:30pm (Warmups begin at 4:00)
Boys High Jump - To Follow Girls

Boys Pole Vault - 4:30pm (Warmups begin at 3:30)
Girls Pole Vault - To Follow Boys
 

 

Advancing to CA State Prelims/Finals


MASTERS MEET INTO THE STATE MEET- The top five (5) finishers in each event will advance to the State Meet at Buchanan High School in Clovis on Friday and Saturday, June 1 and 2, 2012. At-Large entries will be accepted into the State Meet. See the below table for At-Large Qualifying Marks.
 
2012 CA State Championships At-Large Marks

Boys 100 Dash

Boys 200 Dash

Boys 400 Dash

Boys 800 Run

Boys 1600 Run

Boys 3200 Run

Boys 110 Hurdles

Boys 300 Hurdles

Boys 4x100 Relay

Boys 4x400 Relay

Boys Long Jump

Boys Triple Jump

Boys High Jump

Boys Pole Vault

Poys Shot Put

Boys Discus

10.66

21.60

48.65

1:53.32

4:15.97

9:08.89

14.40

38.32

41.90

3:18.44

22-05.00

46-06.00

6-05.00

15-03.00

55-01.00

168-11.00

Girls 100 Dash

Girls 200 Dash

Girls 400 Dash

Girls 800 Run

Girls 1600 Run

Girls 3200 Run

Girls 110 Hurdles

Girls 300 Hurdles

Girls 4x100 Relay

Girls 4x400 Relay

Girls Long Jump

Girls Triple Jump

Girls High Jump

Girls Pole Vault

Girls Shot Put

Girls Discus

11.88

24.54

55.99

2:13.62

4:58.66

10:42.57

14.31

43.75

47.48

3:51.77

18-02.00

38-07.00

5-05.00

11-08.00

41-05.00

135-11.00

 

Our Results

California CIF SS Masters - May 25, 2012
Cerritos College, 11110 Alondra Boulevard, Norwalk, CA, US
 
Men: PV

Women: 100m | 4x100m
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
3 Colella, Luigi 10 Westlake 15-09.00(4.80m) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
7 Smith, Abigail 9 Westlake 11.97w +4.3 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
7 Schwartz, Smith,
Greenber, Edell
  Westlake 47.72 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

 

2012 Results - California CIF SS Masters

Published by RunnerSpace.com/HighSchool on May 26 2012, 02:24 AM

Results by: Royal Results

Licensed to Royal Results - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/25/2012 08:56 PM
               CIF-SS Master's Track and Field Meet - 5/25/2012                
                               Cerritos College                                
                                    Results                                    
 
Girls 100 M Dash
==============================================================================
National H.S: # 11.14  6/1/1992    Marion Jones (Thousand Oaks)                
 CIF-SS Best: C 11.14  6/1/1992    Marion Jones,Thousand Oaks                  
  State Qual: S 11.88                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Ariana Washington         10 Poly/Long Beach        11.45      11.61   4.3 
  2 Alexis Faulknor           12 Serra                  11.76      11.73   4.3 
  3 La Troya Franklin         11 Jordan/ss              11.63      11.74   4.3 
  4 Sydney Lewis              12 Oak Park/ss            11.70      11.83   4.3 
  5 Ashlie Curenton           12 Silverado              11.75      11.89   4.3 
  6 Kelly Rhines              12 Los Osos               11.69      11.96   4.3 
  7 Abigail Smith              9 Westlake               11.63      11.97   4.3 
  8 Brittany Brown            11 Claremont              11.73      11.98   4.3 
  9 Loryn Nichols             12 Murrieta Valley        11.73      12.04   4.3 
 
Girls 200 M Dash
==============================================================================
National H.S: # 22.52  6/7/2003    Allyson Felix (Los Angeles Baptist_         
 CIF-SS Best: C 22.52  6/7/2003    Allyson Felix (Los Angeles Baptist)         
  State Qual: S 24.54                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ariana Washington         10 Poly/Long Beach        23.52      23.55S  0.2 
  2 Sierra Peterson           10 St. Mary's Acad.       23.88      23.79S  0.2 
  3 La Troya Franklin         11 Jordan/ss              23.90      24.05S  0.2 
  4 Alexis Faulknor           12 Serra                  24.12      24.15S  0.2 
  5 Kelly Rhines              12 Los Osos               24.09      24.19S  0.2 
  6 Diamond Thomas            11 Poly/Long Beach        24.24      24.30S  0.2 
  7 Sydney Lewis              12 Oak Park/ss            24.32      24.58   0.2 
  8 Danni Alakija             11 Oaks Christian         24.32      24.70   0.2 
  9 Schuyler Moore             9 Oaks Christian         24.58      24.84   0.2 
 
Girls 400 M Dash
=========================================================================
National H.S: # 50.74  6/3/2000    Monique Henderson (Morse, San Diego)        
 CIF-SS Best: C 52.18  6/2/2001    Angel Perkins (Gahr)                        
  State Qual: S 55.99                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Renetia James             12 Serra                  54.77      54.41S 
  2 Khala Taylor              12 Great Oak              55.27      54.96S 
  3 Danni Alakija             11 Oaks Christian         55.00      55.47S 
  4 Kayah Agudo               12 Serra                  55.96      56.20  
  5 Tylnn Carter              10 Alemany/ss             56.00      56.58  
  6 Brianna Wilson            12 Los Osos               55.76      56.77  
  7 Jeannuel Williams         12 Highland/ss            55.89      56.94  
  8 Hollie Harris             10 Poly/Long Beach        56.49      57.17  
 
Girls 800 M Run
=========================================================================
National H.S: # 2:02.04  6/4/2011    Amy Weissenbach (Harvard Westlake)        
 CIF-SS Best: C 2:04.91  6/2/1984    Trena Hull, Compton                       
  State Qual: S 2:13.62                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Amy Weissenbach           12 Harvard Westlake     2:07.38    2:05.55S 
  2 Savannah Camacho          12 Templeton            2:09.48    2:10.26S 
  3 Chelsea Kruthers          12 San Juan Hills       2:10.70    2:10.41S 
  4 Caitlin Turner            12 Thousand Oaks        2:10.81    2:11.95S 
  5 Ashley Welker             12 West Ranch           2:14.10    2:13.05S 
  6 Kiara McIntosh            11 Paloma Valley/ss     2:13.41    2:13.55S 
  7 Amber Gore                 9 Redondo /ss          2:12.38    2:14.91  
  8 Jessica Morosoli          12 Arroyo Grande        2:15.38    2:15.37  
  9 Briana Fonseca            11 Vista del Lago       2:14.68    2:15.46  
 10 Ashlyn Rambo              10 Mater Dei            2:13.51    2:16.75  
 11 Sarah Porter              12 Santa Margarita      2:14.93    2:16.87  
 
Girls 1600 M Run
=========================================================================
National H.S: # 4:33.82  5/31/2008   Christine Babcock (Woodbridge)            
 CIF-SS Best: C 4:33.82  5/31/2008   Christine Babcock (Woodbridge)            
  State Qual: S 4:58.86                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cami Chapus               12 Harvard Westlake     4:48.77    4:43.90S  1500m 4:26.41
  2 Rebecca Mehra             12 Palos Verdes         4:50.23    4:49.46S  1500m 4:33.33
  3 Xochitl Navarrete         12 Colony               4:47.19    4:50.13S  1500m 4:32.87
  4 Erika Reddish             12 Vista Murrieta       4:48.96    4:51.12S  1500m 4:35.16
  5 Adriana Olivas            12 Cent.-Cor/ss         4:53.63    4:51.35S  1500m 4:33.42
  6 Molly Babcock             12 Woodbridge           4:53.75    4:52.99S  1500m 4:36.02
  7 Megan Huebner             10 La Quinta(Lq)/ss     4:54.31    4:53.99S  1500m 4:35.62
  8 Mariel Mendoza            12 North J.W.           4:57.32    4:57.92S  1500m 4:41.07
  9 Bethan Knights            10 Northwood/ss         4:57.37    4:58.14S  1500m 4:41.00
 10 Brianna Simmons           12 Beverly Hills        4:54.06    4:58.31S  1500m 4:39.79
 11 Cara Ulizio               11 Redondo /ss          4:56.19    4:58.64S  1500m 4:41.20
 12 Kylie Nishisaka           11 Marina               4:56.29    4:58.66S  1500m 4:41.30
 
Girls 3200 M Run
=========================================================================
National H.S: #  9:48.59  5/24/1996   Kim Mortensen (Thousand Oaks)            
 CIF-SS Best: C  9:48.59  5/24/1996   Kim Mortensen, Thousand Oaks             
  State Qual: S 10:42.57                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarah Baxter              10 Simi Valley         10:27.90   10:08.71S 
  2 Laura Hollander           12 Marina              10:27.51   10:17.28S 
  3 Xochitl Navarrete         12 Colony              10:33.85   10:26.84S 
  4 Adeline Zerrenner         10 Dos Pueblos         10:41.98   10:28.01S 
  5 Paige Tennison            11 Newport Harbor      10:36.07   10:31.15S 
  6 Karis Frankian            12 Saugus              10:35.90   10:31.44S 
  7 C. Hoffman                12 San Luis Obispo     10:54.54   10:31.73S 
  8 Rachel Bush               12 Redondo /ss         10:53.75   10:33.92S 
  9 Adriana Olivas            12 Cent.-Cor/ss        10:45.95   10:34.73S 
 10 Danica Wyson              12 Aliso Niguel        10:49.72   10:39.99S 
 11 Mariel Mendoza            12 North J.W.          10:37.64   10:41.07S 
 12 Alana Jones               11 Laguna Hills/ss     10:41.98   11:04.91  
 
Girls 100 M Hurdles
==============================================================================
National H.S: # 13.03  6/2/2007    Vashti Thomas (Mt. Pleasant)                
 CIF-SS Best: C 13.20  6/3/2000    Nichole Denby (J.W. North) Riverside        
  State Qual: S 14.31                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Traci Hicks               12 Poly/Long Beach        13.72      13.66S  0.8 
  2 Jordie Munford            11 Rancho Cucamonga       13.72      13.80S  0.8 
  3 Jasmyne Graham             9 Vista Murrieta         14.32      14.05S  0.8 
  4 Ebony Crear               10 Maranatha/ss           14.17      14.09S  0.8 
  5 Iris Chijioke             12 Roosevelt, E           14.66      14.18S  0.8 
  6 Kymber Payne              10 Poly/Long Beach        14.17      14.25S  0.8 
  7 Taylor Thomas             12 Canyon/CC              14.18      14.40   0.8 
  8 Karsen Sper               10 Thousand Oaks          14.45      14.46   0.8 
  9 Haley Sanner              12 Cajon                  14.60      14.71   0.8 
 
Girls 300 M Hurdles
=========================================================================
National H.S: # 39.98  5/19/2001   Lashinda Demus (LB Wilson)                  
 CIF-SS Best: C 39.98  5/19/2001   Lashinda Demus (Wilson) Long Beach          
  State Qual: S 43.75                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jordie Munford            11 Rancho Cucamonga       41.37      41.86S 
  2 Jade Miller               11 Great Oak              42.00      42.67S 
  3 Tayler Fleming            11 King, ML               43.31      43.03S 
  4 ShebanetTe Terry          11 Irvine                 43.62      43.24S 
  5 Kymber Payne              10 Poly/Long Beach        43.03      43.45S 
  6 Aliyah Hale                9 St. Mary's Acad.       43.61      43.70S 
  7 Amanda Hamilton           12 Simi Valley            44.21      44.08  
  8 Ebony Crear               10 Maranatha/ss           42.46      44.29  
  9 Haley Sanner              12 Cajon                  44.11      44.57  
 
Girls 4x100 M Relay
=========================================================================
National H.S: # 44.50  4/23/2004   Poly (Long Beach)                           
 CIF-SS Best: C 44.50  4/23/2004   Poly (Long Beach)                           
  State Qual: S 47.48                                                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Poly (Lb) /ss          SS                           45.81      45.72S 
     1) Tori Myers 12                   2) Traci Hicks 12                 
     3) Diamond Thomas 11               4) Ariana Washington 10           
  2 Serra /ss              SS                           45.80      46.21S 
     1) Maya Brown 12                   2) Chimere Ezumah 11              
     3) Jade Pavageau 11                4) Alexis Faulknor 12             
  3 Los Osos                                            46.58      46.78S 
     1) Aminat Iriafen 10               2) Ifeoma Onumomu 12              
     3) Kelly Rhines 12                 4) Brianna Wilson 12              
  4 St. Mary's Academy                                  46.04      47.09S 
     1) Allanah Hughes 10               2) Sierra Peterson 10             
     3) Aliyah Hale 9                   4) Rachel Tolliver 11             
  5 Oaks Christian/ss      SS                           47.07      47.24S 
     1) Schuyler Moore 9                2) Sarah Johnson 9                
     3) Asha Culhane 10                 4) Danni Alakija 11               
  6 Vista Murrieta                                      47.27      47.44S 
     1) Laura Stokes 12                 2) Jasmyne Graham 9               
     3) Michelle Norman 10              4) Audriana Holloway 10           
  7 Westlake /ss           SS                           47.32      47.72  
     1) Sara Schwartz 10                2) Abigail Smith 9                
     3) Nicole Greenberg 10             4) Brooke Edell 10                
  8 Roosevelt, E                                        47.26      47.82  
     1) Akia Armstrong 11               2) Iris Chijioke 12               
     3) Simone Buchanan 10              4) Angela Mitchell 10             
  9 Jordan /ss             SS                           47.31      47.83  
     1) Re'Onna Taylor 12               2) LaTroya Franklin 11            
     3) Lakindra Oates 10               4) Tonisha Jones 9                
 
Girls 4x400 M Relay
=========================================================================
National H.S: # 3:35.49  6/5/2004    Poly (Long Beach)                         
 CIF-SS Best: C 3:35.49  6/5/2004    Poly (Long Beach, CA)                     
  State Qual: S 3:51.77                                                        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Serra /ss              SS                         3:44.53    3:46.83S 
     1) Kayah Agudo 12                  2) Renetia James 12               
     3) Megan George 11                 4) Chimere Ezumah 11              
  2 Harvard Westlake/ss      SS                       3:46.52    3:47.19S 
     1) Imani Cook-Gist 9               2) Cami Chapus 12                 
     3) Shea Copeland 9                 4) Amy Weissenbach 12             
  3 Poly (Lb) /ss          SS                         3:48.59    3:48.76S 
     1) Kymber Payne 10                 2) Hollie Harris 10               
     3) Janice Lane 10                  4) Ratanya Washington 11          
  4 St. Mary's Academy                                3:47.46    3:48.93S 
     1) Summer Buckely 10               2) Rachel Toliver 11              
     3) Zuri Henderson 9                4) Sierra Peterson 10             
  5 Great Oak                                         3:48.87    3:50.52S 
     1) Martiesha Caines 11             2) Ronke Odubela 12               
     3) Jade Miller 11                  4) Khala Taylor 12                
  6 Oaks Christian/ss      SS                         3:50.98    3:51.11S 
     1) Schuyler Moore 9                2) Sarah Johnson 9                
     3) Asha Culhane 10                 4) Danni Alakija 11               
  7 Roosevelt, E                                      3:50.88    3:51.14S 
     1) Akia Armstrong 11               2) Chasity Ducre 10               
     3) Iris Chijioke 12                4) April Sutton 9                 
  8 Mater Dei /ss          SS                         3:49.88    3:52.14  
     1) Ashlyn Rambo 10                 2) Tara Radan 10                  
     3) Lupe Medina 11                  4) Emma Radan 10                  
  9 Wilson/Lb/ss          SS                          3:51.66    3:52.40  
     1) Jordyn Overby 11                2) Ashleigh Chambers 10           
     3) Imani Pearson 11                4) Kaila Hawkins 11               
 
Girls High Jump
===================================================================================
National H.S: #  6-04  4/25/2009   Toni Young (Del City, OK)                   
 CIF-SS Best: C  6-02  4/5/2003    Sharon Day (Costa Mesa)                     
  State Qual: S  5-05                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Raegan Nizdil             11 Rio Mesa             5-05.00    5-07.00S     1.70m 
  2 Alex Florent               9 Harvard Westlake     5-05.00   J5-07.00S     1.70m 
  3 Becky Collier             11 Woodcrest Ch         5-03.00    5-05.00S     1.65m 
  3 Erinn Beattie              9 Buena /ss            5-03.00    5-05.00S     1.65m 
  5 Taylor Saline             10 Lutheran/Orange      5-07.00   J5-05.00S     1.65m 
  6 Kealin Davis              10 Wilson/Long Beac     5-05.00   J5-05.00S     1.65m 
  7 Angelyn Caldwell          12 Thousand Oaks        5-05.00   J5-05.00S     1.65m 
  7 Claire Kieffer-Wright     10 S Pasadena           5-07.00   J5-05.00S     1.65m 
  9 Taelor Eyre               11 Colony               5-05.00    5-03.00      1.60m 
  9 Savannah Miller           10 Redlands /ss         5-03.00    5-03.00      1.60m 
  9 Allison Jackson           11 Quartz Hill          5-07.00    5-03.00      1.60m 
  9 Skyler Daniel              9 Upland               5-03.00    5-03.00      1.60m 
  9 Dominique Wheatley        10 Bonita               5-03.00    5-03.00      1.60m 
  9 Savannah Forry            12 Alemany/ss           5-05.00    5-03.00      1.60m 
  9 Brittany Tayloe           12 Oaks Christian       5-03.00    5-03.00      1.60m 
  9 Candace Dominguez-Fields  10 Ventura              5-03.00    5-03.00      1.60m 
  9 Michelle De Dmon          10 El Toro              5-03.00    5-03.00      1.60m 
  9 Madelyn Sando             12 Mater Dei            5-03.00    5-03.00      1.60m 
 19 Alexandria Mero           11 Arroyo Grande        5-03.00    5-01.00      1.54m 
 19 Kathryn Mende             11 Redlands East Va     5-03.00    5-01.00      1.54m 
 19 Tammy McVickar             9 Peninsula            5-03.00    5-01.00      1.54m 
 
Girls Pole Vault
===================================================================================
National H.S: # 14-01  6/2/2007    Tori Anthony (Castilleja)                   
 CIF-SS Best: C 13-08  6/2/2001    Shayla Balentine, Morro Bay                 
  State Qual: S 11-08                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Victoria Rische           12 Foothill            12-00.00   12-11.00S     3.93m 
  2 Kaitlyn Merritt            9 Santa Margarita     13-03.00   12-08.00S     3.86m 
  3 Gardenia Centanaro        11 Roosevelt, E        11-00.00   11-08.00S     3.55m 
  4 Sara Greene               12 Mater Dei           11-06.00  J11-08.00S     3.55m 
  5 Karen Snapper             12 Edison              11-06.00  J11-08.00S     3.55m 
  6 Megan Melton              12 King, ML            11-00.00   11-02.00      3.40m 
  6 Amy Loschiavo             12 Huntington Beach    12-00.00   11-02.00      3.40m 
  6 Devin Stetson             10 Corona              11-00.00   11-02.00      3.40m 
  9 Jessica Goodkin           12 Marlborough         11-00.00  J11-02.00      3.40m 
  9 Holly Tokar               11 Ventura             11-00.00  J11-02.00      3.40m 
 11 Kim Sanchez               12 Oaks Christian      11-00.00   10-08.00      3.25m 
 11 Mikaela Morris            12 El Toro             11-00.00   10-08.00      3.25m 
 11 Kaylie Welch              12 Mater Dei           11-00.00   10-08.00      3.25m 
 11 Julie Johnson             11 Mater Dei           11-06.00   10-08.00      3.25m 
 
Girls Long Jump
========================================================================================
National H.S: # 22-01.75  5/24/1976   Kathy McMillan (Rseford, NC)             
 CIF-SS Best: C 22-00.50  6/19/1993   Marion Jones, Thousand Oaks              
  State Qual: S    18-02                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Margaux Jones              9 Redlands /ss        19-06.00   19-04.50S -1.3     5.90m 
     19-04.50(-1.3) FOUL      18-07.25(1.2) PASS      PASS      PASS     
  2 Alexis Faulknor           12 Serra               19-09.00   18-11.50S  1.2     5.77m 
     17-11.25(+0.0) FOUL      18-11.50(1.2) PASS      PASS      PASS     
  3 Tiffini Stone             12 Canyon/CC           18-05.75   18-04.25S -1.6     5.59m 
     17-03.25(-1.0) 17-10.25(-3.8) 18-04.25(-1.6) 16-01.50(-0.4) 17-11(-0.8)   
  4 Traci Hicks               12 Poly/Long Beach     19-00.75   18-03.25S -1.7     5.56m 
     17-05.50(-2.1) 18-03.25(-1.7) FOUL      FOUL      PASS      PASS     
  5 Ashlie Curenton           12 Silverado           20-04.00   18-02.75S  2.0     5.55m 
     18-02.75(2.0) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  6 Ayana Gales               12 Cajon               18-10.00   18-00.75  -2.0     5.50m 
     17-06.75(-2.0) 18-00.75(-2.0) 17-07.75(-1.2) 17-07.25(+0.0) 17-07.25(NWI) 17-07(NWI)
  7 Marissa Rossi             12 Calabasas/ss        18-02.75   17-11.50  -1.6     5.47m 
     FOUL      17-11.50(-1.6) 17-10.25(-2.1) 17-08.25(1.3) 17-10.50(NWI) 17-09.50(-1.6)
  8 Zoe Goss                  10 Sierra Canyon       19-02.00   17-09.25   1.0     5.41m 
     FOUL      16-09(-1.9) FOUL         17-07.25(1.2) 17-09.25(1.0)
  9 Jordan Agnew              11 Los Alamitos        18-04.25   17-08.75   0.5     5.40m 
     17-04(-0.7) 17-08.75(0.5) 16-00.75(-1.5) 16-06(2.9) FOUL      17-06.50(-1.3)
  9 Madisen Richards          10 Simi Valley         18-05.75   17-08.75  -1.0     5.40m 
     17-03.75(-1.0) 16-11(-1.5) 17-07.25(-5.2) 16-10.50(-0.9) 17-08.75(-1.0) FOUL     
 11 Dominique Wheatley        10 Bonita              18-03.00   17-01.50  -0.8     5.21m 
     17-01.50(-0.8) FOUL         15-02.50(0.5) 15-11.50(NWI) 15-07(-1.4)
 -- Akia Armstrong            11 Roosevelt, E        19-01.00       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Girls Triple Jump
========================================================================================
National H.S: # 44-02.25  4/11/2001   Ychlindria Spears (Lubing, TX)           
 CIF-SS Best: C 44-00.50  5/31/1991   Juliana Yendork, Walnut                  
  State Qual: S    38-07                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Jazzelena Black           12 Pacifica(OX)        38-02.50   39-03.00S -3.5    11.96m 
     37-01(-3.0) 39-03(-3.5) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2 Rachel Tolliver           11 St. Mary's Acad.    38-01.00   38-06.25  -1.2    11.74m 
     37-06.25(-2.2) 36-11(-3.3) 37-11.75(-0.9) 36-11.50(-2.8) 37-03(-0.8) 38-06.25(-1.2)
  3 Brenna Barker             11 Dana Hills          38-08.50   38-05.50   3.0    11.72m 
     37-08(-3.5) 36-06.25(-1.1) 37-09.50(-2.7) 37-08.25(-3.8) 38-05.50(3.0) 36-04(-4.2)
  4 Dominique Wheatley        10 Bonita              39-08.25   38-04.00  -5.6    11.68m 
     36-11.25(-1.5) 37-05(0.1) 37-03(-2.5) 38-02.25(-3.2) 38-03(-0.1) 38-04(-5.6)
  5 Rebecka Miranda           11 Cabrillo/Lom        39-02.75   38-00.25  -3.3    11.58m 
     37-06.25(-3.4) 36-00(+0.0) 37-11(-2.4) 37-09.25(-2.2) FOUL(-2.2) 38-00.25(-3.3)
  6 Becky Collier             11 Woodcrest Ch        38-06.00   37-10.00  +0.0    11.53m 
     36-09.50(-4.3) 36-04(-1.5) 37-01.75(-3.8) 37-06(-2.0) 35-01.75(-1.4) 37-10(+0.0)
  7 Tiffini Stone             12 Canyon/CC           38-05.50   37-07.25  -0.4    11.46m 
     36-05.75(-1.6) 36-09.25(-1.1) 36-11.25(-1.0) 36-01(+0.0) 36-07.25(-1.8) 37-07.25(-0.4)
  8 Kayla Phillips            11 St. Mary's Acad.    38-09.00   37-05.50  -2.9    11.41m 
     FOUL(-3.5) 36-05.75(0.6) 37-01.75(-4.7) 36-11.50(-1.9) 35-00(-0.3) 37-05.50(-2.9)
  9 Bailey Mason              11 St. Mary's Acad.    38-02.75   37-02.50  -1.0    11.34m 
     FOUL      36-08.25(0.3) 36-00(-3.6) 37-02.50(-1.0) 36-00.50(-0.4) 36-09.50(-1.3)
 10 Teyana Poole              11 Yucca Valley        38-09.00   36-10.75  -3.5    11.24m 
     36-10.75(-3.5) 35-11.25(-1.9) 35-11.50(-4.9) FOUL(0.4) 35-11.25(1.1) 36-06(0.6)
 11 Asha Culhane              10 Oaks Christian      38-01.75   36-07.50  -1.0    11.16m 
     35-09.50(-0.3) FOUL(-3.3) 34-11.25(-2.6) FOUL(-1.5) 36-02.50(2.0) 36-07.50(-1.0)
 12 Ifunanya Gwacham          11 Ayala               38-03.25   36-06.25  -0.2    11.13m 
     35-04.50(+0.0) 36-05.50(0.6) 36-06.25(-0.2) 36-00(-1.0) 35-05.50(-1.0) FOUL(-2.2)
 
Girls Shot Put
===================================================================================
National H.S: # 54-10.75  5/9/2003    Michelle Carter (Red Oak, TX)            
 CIF-SS Best: C 53-07.25  5/21/1983   Natalie Kaaiawahia (Fullerton)           
  State Qual: S    41-05                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tanya Sapa                11 La Sierra           45-09.00   46-09.50S    14.26m 
      46-09.50  45-09.75  FOUL  45-08  FOUL  FOUL
  2 Stamaita Scarvelis        10 Dos Pueblos         45-03.00   46-04.75S    14.14m 
      FOUL  42-00.75  46-04.75  43-11  44-03.75  44-11
  3 Nia Britt                  9 Alemany/ss          45-04.00   44-11.00S    13.69m 
      43-10  FOUL  44-11  44-04.75  42-10.75  FOUL
  4 Destiny Parker            10 Summit              40-03.50   42-06.00S    12.95m 
      42-06  36-11.50  39-03  PASS  PASS  PASS
  5 Urina Harrell             12 Serra               41-11.00   41-11.75S    12.79m 
      40-04.75  41-00.50  41-11.75  38-11  37-10.50  40-07
  6 Madison Jacobs            11 Arroyo Grande       41-08.50   41-06.75S    12.66m 
      39-11.50  39-07  41-06.75  40-10.25  39-04  FOUL
  7 Karle'h Wilson            12 Corona del Mar      42-07.00   40-10.50     12.45m 
      40-10.50  39-04.25  40-00.50  39-05  38-11.50  FOUL
  8 Jessica Rotter            12 St. Joseph/Lak      41-06.00   40-09.50     12.43m 
      37-04.75  38-11.50  40-09.50  39-11.50  38-08  40-07.50
  9 Tiffany Gilmore           10 Downey /ss          40-01.00   39-08.00     12.09m 
      36-03.25  39-08  FOUL  36-11.50  FOUL  39-00.25
 10 Geralynn Leaupepe         10 Camarillo           39-00.00   38-11.00     11.86m 
      36-03.25  38-11  FOUL  FOUL  37-11.50  FOUL
 11 Hailey Erickson           12 Cent.-Cor/ss        41-02.00   38-05.00     11.70m 
      38-05  37-05  36-02  35-11.50  36-04  36-01.75
 12 Mele Halalilo             12 Chaffey /ss         39-02.00   38-01.00     11.60m 
      38-01  36-09.25  FOUL  FOUL  FOUL  35-06
 
Girls Discus Throw
===================================================================================
National H.S: # 190-03  5/9/2009    Anna Jelmini (Shafter, CA)                 
 CIF-SS Best: C 182-06  5/24/2003   Billie Jo Grant (Arroyo Grande)            
  State Qual: S 135-11                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Madison Jacobs            11 Arroyo Grande         127-09     150-01S    45.74m 
      150-01  132-10  149-03  FOUL  141-09  FOUL
  2 Kara Caskey               12 Mater Dei             132-05     138-08S    42.26m 
      127-01  133-06  138-08  108-05  128-00  126-08
  3 Kendall Mader              9 Newbury Park          124-02     137-10S    42.01m 
      128-06  FOUL  125-03  FOUL  137-10  134-11
  4 Breanna Standifer         11 Elsinore /ss          123-04     136-10S    41.70m 
      130-01  118-04  FOUL  132-07  136-10  FOUL
  5 Destiny Talalemotu        11 Millikan/ss           140-05     135-10     41.40m 
      125-01  FOUL  135-10  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Karle'h Wilson            12 Corona del Mar        130-04     135-05     41.27m 
      130-06  FOUL  126-05  134-02  FOUL  135-05
  7 Erica Peyton              12 Notre Dame/SO         123-08     135-00     41.14m 
      135-00  130-04  FOUL  FOUL  FOUL  111-01
  8 Rocki Bartholomew         11 Glendora              124-03     132-07     40.41m 
      128-09  116-05  132-07  122-08  122-01  125-04
  9 Katelyn Homb              11 Ventura               125-01     132-05     40.36m 
      115-01  FOUL  109-02  132-05  FOUL  132-05
 10 Tawny Hanna               12 Irvine                127-11     132-03     40.30m 
      77-07  FOUL  115-04  125-08  132-03  FOUL
 11 Sheraton Jones            11 Canyon/Ana/ss         124-02     125-02     38.15m 
      FOUL  101-11  125-02  114-09  FOUL  110-07
 12 Geraldynn Leaupepe        10 Camarillo             129-10     122-06     37.33m 
      FOUL  FOUL  88-08  120-02  122-06  FOUL
 
Boys 100 M Dash
==============================================================================
National H.S: # 10.15  5/12/1990   Henry Neal (Greenville, TX)                 
 CIF-SS Best: C 10.25  5/19/1984   Henry Thomas (Hawthorne)                    
  State Qual: S 10.66                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Khalfani Muhammad         11 Notre Dame/SO          10.45      10.51S  1.2 
  2 Herbert Gamboa            12 San Clemente/ss        10.51      10.59S  1.2 
  3 Blake Selig               12 Rio Mesa               10.50      10.65S  1.2 
  4 Eric McDaniel             12 Notre Dame/SO          10.60      10.70   1.2 
  5 Morgan Simon              11 Loyola                 10.53      10.73   1.2 
  6 Vinnie Saucer             11 Oaks Christian         10.54      10.74   1.2 
  7 Austin Hazel              12 Mater Dei              10.67     J10.74   1.2 
  8 Kyree King                12 Colony                 10.53      10.81   1.2 
  9 Elijah Mitchell           11 Roosevelt, E           10.59      10.93   1.2 
 
Boys 200 M Dash
==============================================================================
National H.S: # 20.15  5/31/1985   Roy Martin (Roosevelt, Dallas, TX)          
 CIF-SS Best: C 20.43  6/2/2007    Bryshon Nellum (Poly, Long Beach            
  State Qual: S 21.60                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Khalfani Muhammad         11 Notre Dame/SO          21.10      21.10S  1.0 
  2 Morgan Simon              11 Loyola                 21.15      21.47S  1.0 
  3 Michael Davis             11 Glendale /ss           21.40      21.61   1.0 
  4 Elijah Mitchell           11 Roosevelt, E           21.19      21.62   1.0 
  5 Kyree King                12 Colony                 21.14      21.64   1.0 
  6 Cyntrell Smith            11 Highland/ss            21.55      21.73   1.0 
  7 Eric McDaniel             12 Notre Dame/SO          21.46      21.76   1.0 
  8 John Kane                 11 Great Oak              21.58      22.01   1.0 
 -- Vinnie Saucer             11 Oaks Christian         21.42         DQ   1.0  3 steps on line
 
Boys 400 M Dash
=========================================================================
National H.S: # 45.25  6/19/1993   Calvin Harrison (North Salinas)             
 CIF-SS Best: C 45.54  6/2/2007    Bryshon Nellum (Poly, Long Beach            
  State Qual: S 48.65                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Alex Rohani               11 Beverly Hills          47.37      47.87S 
  2 Michael Rogers            12 St. John Bosco/s       48.35      48.45S 
  3 Alex McElwee              12 Arcadia/ss             47.97      48.48S 
  4 Kyle Ezold                12 San Marino             48.12      48.60S 
  5 German Fabela             12 La Serna /ss           48.03      48.69  
  6 Darion Zimmerman          12 Rio Mesa               48.18      48.70  
  7 Tyler Brown               12 La Quinta(Lq)/ss       48.06      48.71  
  8 Garrett Robinson           9 Harvard Westlake       48.75      49.11  
  9 Daniel Mouton             11 St Bernard/ss          48.68      49.58  
 
Boys 800 M Run
=========================================================================
National H.S: # 1:46.45  5/31/1996   Michael Granville (Bell Gardens)          
 CIF-SS Best: C 1:46.45  5/31/1996   Michael Granville, Bell Gardens           
  State Qual: S 1:53.32                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brett Moulton             11 Santiago(Co)         1:51.64    1:52.58S 
  2 Edgar Cobian              12 La Sierra            1:52.47    1:52.93S 
  3 Dragan Simic              12 Woodbridge           1:54.56    1:52.97S 
  4 Omar Solis                11 Vista Murrieta       1:52.22    1:53.16S 
  5 Kevin Gonzalez            12 Vista Murrieta       1:51.78    1:53.21S 
  6 David Manahan             10 Harvard Westlake     1:54.15    1:53.79  
  7 Josh Lewis                11 Loyola               1:54.56    1:54.37  
  8 Tony Moseley              12 Arcadia/ss           1:53.57    1:54.51  
  9 Connor Vigil              12 Redlands East Va     1:54.91    1:54.64  
 10 Kyle Medina               11 Ventura              1:54.52    1:55.34  
 11 Dustin Herold             10 Redondo /ss          1:54.30    1:55.88  
 12 Malik Hayes               12 Quartz Hill          1:51.98    2:01.20  
 
Boys 1600 M Run
=========================================================================
National H.S: # 3:59.51  4/14/2001   Alan Webb (South Lakes, VA)               
 CIF-SS Best: C 4:00.83  6/4/2011    Jantzen Oshier (Trabuco Hills)            
  State Qual: S 4:15.79                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Luis Gutierrez            12 Rancho Cucamonga     4:12.97    4:08.68S  1500m 3:53.28
  2 Juan Gonzalez             11 El Toro              4:13.58    4:11.28S  1500m 3:56.98
  3 Nicholas Woolf            12 Roosevelt, E         4:14.30    4:11.57S  1500m 3:57.19
  4 Nick Rivera               12 Rowland/ss           4:15.61    4:11.84S  1500m 3:57.33
  5 Evan Malone-White         11 Redondo /ss          4:17.01    4:12.12S  1500m 3:56.75
  6 Daniel De La Torre        11 La Salle             4:10.74    4:12.84S  1500m 3:57.07
  7 Aaron Potts               12 Roosevelt, E         4:16.22    4:13.17S  1500m 3:57.70
  8 Sergio Gonzalez           12 Arcadia/ss           4:14.21    4:13.23S  1500m 3:57.44
  9 Austin O'Neil             12 Hart                 4:12.11    4:13.39S  1500m 3:56.70
 10 Sam Cartwright            12 Chadwick/ss          4:16.54    4:14.39S  1500m 3:58.37
 11 Porter Reddish            11 Vista Murrieta       4:13.56    4:14.82S  1500m 3:59.00
 12 Garrett Corcoran          10 Villa Park/ss        4:16.69    4:15.80   1500m 3:59.61
 
Boys 3200 M Run
=========================================================================
National H.S: # 8:34.23  5/31/2008   German Fernandez (Riverbank, CA)          
 CIF-SS Best: C 8:44.6h  5/28/1976   Eric Hulst, Laguna Beach                  
  State Qual: S 9:08.89                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Danny Martinez            12 St. John Bosco/s     9:01.93    9:04.25S 
  2 Omar Caro                 11 Norte Vista          9:05.35    9:05.87S 
  3 Jonah Diaz                12 Palos Verdes         9:05.85    9:05.95S 
  4 Daniel De La Torre        11 La Salle             9:05.84    9:06.13S 
  5 Bryan Guijarro            12 Knight               9:13.90    9:06.42S 
  6 Sergio Gonzalez           12 Arcadia/ss           9:14.07    9:06.88S 
  7 Kevin Durham              12 El Toro              9:04.94    9:08.15S 
  8 Brandon Price             11 St. Margaret         9:14.15    9:13.99  
  9 Charles Marquardt         12 Loyola               9:12.61    9:20.38  
 10 Jose Penaloza             11 Godinez              9:15.37    9:21.54  
 11 Jared Hazlett             12 Trabuco Hills        9:16.09    9:28.11  
 12 Bryan Fernandez           11 Dos Pueblos          9:14.55    9:29.59  
 
Boys 110 M Hurdles
==============================================================================
National H.S: # 13.30  5/26/1990   Chris Nelloms (Dunbar, Dayton, OH)          
 CIF-SS Best: C 13.41  6/5/1982    Steve Kerho, Mission Viejo                  
  State Qual: S 14.40                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Lloyd Siscard             11 Serra                  14.47      14.49   1.4 
  2 Cameron Akins             11 Cathedral/ss           14.55      14.51   1.4 
  3 Darion Williams           12 Vista Murrieta         14.21      14.52   1.4 
  4 Cody Smith                12 S Torrance             14.31      14.60   1.4 
  5 Grant Weiss               12 Oxnard                 14.26      14.69   1.4 
  6 Keithyon Moten            12 Indio/ss               14.27      14.75   1.4 
  7 Misana Viltz              10 Millikan/ss            14.56      14.95   1.4 
  8 Donte Deayon              12 Summit                 14.22      14.98   1.4 
  9 Duane Solomon             12 Great Oak              14.30      15.00   1.4 
 
Boys 300 M Hurdles
=========================================================================
National H.S: # 35.02  6/5/2009    Reggie Wyatt (La Sierra, Riverside, CA)     
 CIF-SS Best: C 35.02  6/5/2009    Reggie Wyatt (La Sierra, Riverside, CA)     
  State Qual: S 38.32                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Corey Hammond             12 Mater Dei              37.60      37.35S 
  2 Lloyd Siscard             11 Serra                  37.49      37.36S 
  3 Zach Lewis                12 Ramona                 37.28      37.49S 
  4 Jarrett Gonzales          12 Damien                 36.80      37.61S 
  5 Andrew Fischer            12 Diamond Ranch          37.62      37.79S 
  6 Duane Solomon             12 Great Oak              37.26      37.87S 
  7 Cody Smith                12 S Torrance             38.06      37.94S 
  8 Donte Deayon              12 Summit                 37.76      37.96S 
  9 Victor Bolden             11 Los Osos               37.88      38.10S 
 
Boys 4x100 M Relay
=========================================================================
National H.S: # 39.76  5/16/1998   Wyatt (Ft Worth (TX)                        
 CIF-SS Best: C 40.14  5/28/1999   Poly (Long Beach)                           
  State Qual: S 41.90                                                          
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rio Mesa                                            41.05      40.95S 
     1) Jordan Nunnery 12               2) Blake Selig 12                 
     3) Darion Zimmerman 12             4) Cameron Roach 12               
  2 Notre Dame(SO)/ss      SS                           41.23      41.01S 
     1) Khalfani Muhammad 11            2) Eric McDaniel 12               
     3) Nick Holland 11                 4) Koa Farmer 10                  
  3 Serra /ss              SS                           41.58      41.27S 
     1) Marques Rodgers 11              2) Darrell Fuery 11               
     3) Malik Roberson 9                4) Adoree Jackson 10              
  4 Oaks Christian/ss      SS                           41.35      41.39S 
     1) Vinnie Saucer 11                2) Ishmael Adams 12               
     3) Francis Owusu 11                4) Terry Johnson 11               
  5 Loyola /ss             SS                           41.66      41.66S 
     1) Lee Duncan 11                   2) David Tassone 12               
     3) Morgan Simon 11                 4) Mekai Sheffie 10               
  6 Poly (Lb) /ss          SS                           41.66      41.67S 
     1) Gerard Wicks 11                 2) Richard Smith 12               
     3) Tiller Gaston 12                4) Austin Gunter 11               
  7 Chaminade /ss          SS                           41.85      41.81S 
     1) Isaiah Bernard 11               2) Harry Brockington 11           
     3) Elijah Dunston 11               4) Terrell Newby 11               
  8 Rancho Verde /ss       SS                           42.15      42.09  
     1) Dajon Wise 11                   2) Jamison Lindsey 12             
     3) Mike Lyles 11                   4) Christopher Walsh 11           
 -- St. John Bosco/ss      SS                           41.86         DQ  
     1) Shay Fields 10                  2) Lennier Keyes-Clark 12         
     3) Michael Rogers 12               4) Bryce Treggs 12                
 
Boys 4x400 M Relay
=========================================================================
National H.S: # 3:07.40  4/6/1985    Hawthorne (Hawthorne)                     
 CIF-SS Best: C 3:07.40  4/6/1984    Hawthorne                                 
  State Qual: S 3:18.44                                                        
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chaminade /ss          SS                         3:16.43    3:15.28S 
     1) Isaiah Bernard 11               2) Jared Dinowitz 12              
     3) Elijah Dunston 11               4) Terrell Newby 11               
  2 Vista Murrieta                                    3:16.67    3:15.95S 
     1) Kyle Garner 11                  2) Deondrae Brooks 11             
     3) Larry Parrish 12                4) Kevin Gonzalez 12              
  3 Rio Mesa                                          3:16.02    3:16.37S 
     1) Darion Zimmerman 12             2) Drew Weisenberger 11           
     3) Blake Selig 12                  4) Cameron Roach 12               
  4 Serra /ss              SS                         3:18.76    3:17.05S 
     1) Lloyd Siscard 11                2) Darrell Fuery 11               
     3) Ronny Hall 10                   4) Randall Bennett 12             
  5 St. John Bosco/ss      SS                         3:16.67    3:17.75S 
     1) Bryce Treggs 12                 2) Lennier Keyes-Clark 12         
     3) Jordan Pitts 10                 4) Michael Rogers 12              
  6 Great Oak                                         3:19.05    3:19.24  
     1) Jeremy Marino 12                2) Dre McIntosh 11                
     3) Damion Marshall 9               4) Duane Solomon 12               
  7 Poly (Lb) /ss          SS                         3:18.83    3:19.83  
     1) Austin Gunter 11                2) Colin Monaco 12                
     3) Richard Smith 12                4) Veth Seng 12                   
  8 Corona del Mar/ss      SS                         3:17.80    3:20.47  
     1) Ryan Rodrigues 12               2) John Swigert 12                
     3) Troy Hardy 11                   4) Kyle Iverson 12                
  9 Damien /ss             SS                         3:18.66    3:21.38  
     1) Kenneth Armstrong 11            2) Michael Sanchez 11             
     3) Jarrett Gonzales 12             4) Hayden Clase 12                
 
Boys High Jump
===================================================================================
National H.S: # 7-05.25  3/24/1984   Dothel Edwards (Cedar Shoals, Athens,     
 CIF-SS Best: C    7-04  3/26/1994   Jeremy Fisher (Camarillo)                 
  State Qual: S    6-05                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Crampton Cody             12 Canyon/Ana/ss        6-08.00    6-10.25S     2.08m 
  2 Miles Poullard            12 Colony               6-11.00    6-07.00S     2.00m 
  3 Vincent Calhoun           10 Poly/Long Beach      6-07.00    6-05.00S     1.95m 
  3 Adam Aguirre              12 Cantwell /ss         6-07.00    6-05.00S     1.95m 
  5 Sage Stone                11 Mission Viejo        6-07.00   J6-05.00S     1.95m 
  6 Tim White                 12 Hart                 6-07.00    6-03.00      1.90m 
  6 Lohnnie Tape-Jackson      11 Quartz Hill          6-05.00    6-03.00      1.90m 
  8 Lenin Dolmos              12 Downey /ss           6-05.00   J6-03.00      1.90m 
  9 Aiden Elias               12 Notre Dame/SO        6-05.00   J6-03.00      1.90m 
 10 Diego Felix               11 Coach. Valley        6-05.00    6-01.00      1.85m 
 10 Adam Ruggiero             12 Desert Ch-La         6-05.00    6-01.00      1.85m 
 -- Keemontae Washington      12 Cabrillo(Lb)ss       6-05.00         NH            
 
Boys Pole Vault
===================================================================================
National H.S: # 18-02.25  5/14/1999   Eric Eshbach, Orangefield, (TX)          
 CIF-SS Best: C    17-06  3/14/2010   Michael Woepse (Mater Dei)               
  State Qual: S    15-03                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Connor Stark              12 Oak Park/ss         15-03.00   15-09.00S     4.80m 
  2 Peter Chapman             12 Murrieta Valley     16-03.00  J15-09.00S     4.80m 
  3 Luigi Colella             10 Westlake            15-09.00  J15-09.00S     4.80m 
  4 Ben Gaylord               11 Harvard Westlake    14-09.00   15-03.00S     4.64m 
  5 Philippe Ueng             12 Temple City         15-03.00  J15-03.00S     4.64m 
  6 Kyle Beck                 11 Los Osos            14-09.00   14-09.00      4.49m 
  7 Michael Rovzar            11 Mater Dei           15-03.00  J14-09.00      4.49m 
  8 Connor Hall               11 San Luis Obispo     15-09.00  J14-09.00      4.49m 
  8 Cory Pittman              12 Great Oak           14-09.00  J14-09.00      4.49m 
 10 Paul Bowker               12 Mission Viejo       14-09.00   14-03.00      4.34m 
 10 Keith Messinger           12 Dana Hills          14-09.00   14-03.00      4.34m 
 12 Nicholas Weisheit         11 Roosevelt, E        14-09.00  J14-03.00      4.34m 
 12 Andrew Gonzalez           12 Downey /ss          14-09.00  J14-03.00      4.34m 
 
Boys Long Jump
========================================================================================
National H.S: # 26-04.75  6/3/1989    James Stallworth (Tulare, CA)            
 CIF-SS Best: C    25-07  5/13/1967   Proctor (Muir)/McAlister (Blair)         
  State Qual: S    22-05                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hakeem Fairweather        12 Warren              23-04.00   23-08.00S  1.0     7.21m 
     23-04(2.9) 23-03(1.3) PASS      20-09(-0.3) 23-04.50(0.2) 23-08(1.0)
  2 Walter Jones              11 Redlands /ss        23-06.00   23-06.25   3.6     7.16m 
     23-00(-0.3) 23-02(1.4) 22-09(1.9) PASS      22-01.50(1.5) 23-06.25(3.6)
  3 Adoree Jackson            10 Serra               23-07.50   23-06.00   3.5     7.16m 
     FOUL(+0.0) 23-06(3.5) PASS      PASS      PASS      23-01(1.9)
  4 Justin Schneider          12 El Toro             23-10.00   23-02.50   2.5     7.07m 
     23-02.50(2.5) FOUL(2.8) FOUL(6.2) PASS      PASS      PASS     
  5 Miles Poullard            12 Colony              22-04.50   22-09.00S  2.0     6.93m 
     20-10.75(-1.1) FOUL(5.5) 21-09(3.5) 19-05.50(1.2) 22-09(2.0) PASS     
  6 Adam Ruggiero             12 Desert Ch-La        22-05.50   22-07.00S  1.2     6.88m 
     21-06.75(3.1) 21-11.50(2.2) 22-00.50(3.6) 21-11.25(3.6) 22-05.50(2.5) 22-07(1.2)
  7 Blake Glasgow             12 Poly/Long Beach     23-01.25   22-06.75S  1.4     6.87m 
     FOUL(+0.0) 21-08(1.8) 22-02.50(3.5) FOUL(2.7) 21-07(3.6) 22-06.75(1.4)
  8 Klyvens Delunay           12 Claremont           22-08.25   22-06.50S  0.2     6.87m 
     22-05.50(1.3) FOUL(2.5) 22-03(2.5) FOUL(3.4) 22-06.50(0.2) PASS     
  9 Darrell Fuery             11 Serra               23-01.75   22-01.75   1.0     6.75m 
     21-03.50(-1.4) 22-01.75(1.0) 21-07.25(3.2) 20-00.50(2.7) 16-10(6.2) FOUL(2.8)
 10 Clint Gingrich            12 Valencia/Val        22-05.25   22-01.00   5.0     6.73m 
     20-10.75(4.9) 21-08.75(3.9) 21-04.75(3.4) 21-08.50(3.2) 22-01(5.0) FOUL(4.1)
 11 Chris Milan               12 Great Oak           23-03.00   21-07.25   3.1     6.58m 
     FOUL(3.4) 20-09(4.5) 21-00.25(2.9) FOUL(2.4) 20-10.75(-1.2) 21-07.25(3.1)
 12 Lucas Bedolla             12 Santa Fe /ss        22-08.00   21-01.75   3.5     6.44m 
     20-09.25(5.1) 21-01.75(3.5) 20-00.25(3.7) FOUL(1.0) 21-00(1.1) 20-11.75(2.4)
 
Boys Triple Jump
========================================================================================
National H.S: # 52-10.50  5/6/1980    Charles Mayfield (Muir, Pasadena, CA)    
 CIF-SS Best: C 52-10.50  5/6/1980    Charles Mayfield (Muir)                  
  State Qual: S    46-06                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Klyvens Delunay           12 Claremont           48-01.00   49-06.75S  1.4    15.10m 
     43-06.25(2.4) 46-08.50(1.1) FOUL(2.8) 47-10(1.1) 49-06.75(1.4) 47-00.25(1.5)
  2 Tim White                 12 Hart                48-05.25   48-01.50S  0.8    14.66m 
     FOUL(1.8) FOUL(1.6) 48-01.50(0.8) PASS      PASS      PASS     
  3 Anthony Applequist        11 Burroughs/Ridg/s    46-10.50   47-02.25   2.2    14.38m 
     44-08.25(0.9) 44-07.50(2.4) PASS      47-02.25(2.2) FOUL(0.3) 46-00.50(1.2)
  4 Walter Jones              11 Redlands /ss        46-09.00   47-01.75S  0.9    14.37m 
     44-09.25(+0.0) 45-00.75(2.2) FOUL(1.3) 45-02.25(1.9) 42-09.25(3.6) 47-01.75(0.9)
  5 Ricky Carrigan            12 Cabrillo(Lb)ss      46-08.75   46-10.25S  0.9    14.28m 
     46-00.50(1.4) 46-10.25(0.9) FOUL(0.7) 46-04.25(2.6) PASS      PASS     
  6 Craig Mauldin             12 Murrieta Mesa       46-04.25   46-07.00   2.1    14.19m 
     FOUL(2.5) 46-07(2.1) 44-10.50(2.2) 44-09(1.7) 44-08.50(0.4) 44-05(2.5)
  7 Jaelen Spencer            11 Sultana             49-07.25   46-06.25   3.5    14.17m 
     45-08(1.6) 45-10(2.4) FOUL(2.1) 45-09.25(4.1) 46-06.25(3.5) PASS     
  8 Myles Hawkins             10 Lutheran/Orange     46-08.50   46-00.00   1.3    14.02m 
     46-00(1.3) 45-07.25(0.9) 43-10.25(0.3) FOUL(1.1) 44-02.25(4.0) 45-03.50(1.7)
  9 Michael Harris            12 Monrovia /ss        47-06.50   45-05.75   0.5    13.86m 
     FOUL(2.1) 45-05.75(0.5) FOUL(1.1) PASS      PASS      PASS     
 10 Seshawn Wilson            11 Granite Hills/ss    46-06.50   45-00.50   1.3    13.72m 
     43-06.75(0.2) FOUL(1.4) PASS      43-04.50(2.8) 45-00.50(1.3) FOUL(2.9)
 11 Blake Glasgow             12 Poly/Long Beach     46-05.00   44-04.00   0.5    13.51m 
     FOUL(2.0) 44-04(0.5) PASS      43-08(4.3) FOUL(3.2) FOUL(-0.5)
 -- Jackie Manuel             12 Paramount/ss        46-04.25       FOUL                 
     FOUL(2.9) FOUL(2.4) PASS                 
 
Boys Shot Put
===================================================================================
National H.S: #    77-00  5/5/1979    Michael Carter (Jefferson, Dallas, TX)   
 CIF-SS Best: C 69-06.50  5/25/1985   Brian Blutreich (Capo Valley)            
  State Qual: S    55-01                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Garrett Weinreich         12 Arroyo Grande       61-03.75   61-08.00S    18.79m 
      58-07.25  57-05.50  60-02.50  FOUL  61-08  61-03.50
  2 Ethan Cochran             12 Newport Harbor      60-05.50   61-07.25S    18.77m 
      56-01.50  60-01.75  FOUL  60-05  61-07.25  FOUL
  3 Nick Ponzio               11 Great Oak           58-08.00   60-02.00S    18.33m 
      57-11.50  FOUL  58-11.75  56-07.75  58-11.75  60-02
  4 Nick Bultman              12 West Ranch          57-05.00   59-10.50S    18.24m 
      FOUL  54-01.75  56-09.75  56-09.75  59-01.50  59-10.50
  5 Jayson Kovar              12 Burroughs/Ridg/s    59-06.50   59-04.75S    18.10m 
      59-04.75  58-03.50  58-01.25  58-07.25  FOUL  FOUL
  6 Amir Patterson            10 Crespi              58-06.75   59-00.00S    17.98m 
      52-11  56-06.75  59-00  FOUL  53-05  FOUL
  7 Connor Einck              12 Servite             58-00.00   58-06.50S    17.84m 
      FOUL  56-05.50  FOUL  58-06.50  FOUL  FOUL
  8 Ryan Hunter-Simms         12 San Grgn/ss         62-03.00   58-04.50S    17.79m 
      34-08.50  58-04.50  55-02  57-05.50  54-05.50  56-10.25
  9 Marty Taylor              11 Newport Harbor      57-11.50   57-09.00S    17.60m 
      56-02.50  55-11.75  57-03  FOUL  57-09  FOUL
 10 Corey Whitaker            12 Vista Murrieta      57-06.00   56-05.00S    17.19m 
      FOUL  47-08.25  55-06  55-00  56-05  FOUL
 11 Brett Kimball             12 Nipomo              56-05.00   54-09.00     16.68m 
      54-01.50  54-09  52-03  54-00.25  FOUL  FOUL
 12 Steve Michaelsen          12 Newport Harbor      57-05.00   54-02.50     16.52m 
      54-02.50  53-10.75  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Boys Discus Throw
===================================================================================
National H.S: # 236-06  4/26/2009   Mason Finley (Buena Vista, CO)             
 CIF-SS Best: C 213-07  6/28/2006   Bo Taylor (Newport Harbor)                 
  State Qual: S 168-11                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ethan Cochran             12 Newport Harbor        191-02     197-10S    60.29m 
      FOUL  FOUL  36-03  FOUL  171-04  197-10
  2 Jayson Kovar              12 Burroughs/Ridg/s      182-09     190-09S    58.14m 
      166-11  180-10  179-10  161-11  183-07  190-09
  3 Quaid Vuncannon           12 San Clemente/ss       176-04     184-05S    56.21m 
      184-01  161-11  FOUL  133-07  182-11  184-05
  4 Garrett Weinreich         12 Arroyo Grande         164-10     179-11S    54.83m 
      179-11  FOUL  175-06  FOUL  172-10  FOUL
  5 Steve Michaelsen          12 Newport Harbor        182-10     177-09S    54.17m 
      176-11  FOUL  FOUL  177-09  FOUL  174-06
  6 Sapule Ta'amilo           12 Vista Murrieta        175-04     174-08S    53.23m 
      174-08  155-04  167-06  161-06  166-04  FOUL
  7 Brandon Berguia           12 Arroyo Grande         162-04     174-04S    53.13m 
      FOUL  133-01  FOUL  168-07  155-04  174-04
  8 Ryan Hunter-Simms         12 San Grgn/ss           175-07     171-11S    52.40m 
      152-02  140-03  129-08  149-00  171-11  151-01
  9 Marty Taylor              11 Newport Harbor        164-03     167-09     51.13m 
      167-04  FOUL  163-00  FOUL  167-09  FOUL
 10 Nick Ponzio               11 Great Oak             165-07     164-02     50.03m 
      148-11  FOUL  138-07  FOUL  153-00  164-02
 11 Logan Tracey              12 Damien                163-04     159-11     48.74m 
      149-08  143-08  159-11  149-03  FOUL  144-07
 12 Jacob Costilow            12 Elsinore /ss          167-01     159-01     48.48m 
      FOUL  156-02  159-01  153-09  151-04  139-01



 
 
Post as: 
 

Media

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Our Photos (0 of 39)

 

Our Blogs (0 of 0)

 

Our Videos (0 of 1)

 

Results