Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Our Media/Results from Nevada NIAA Southern 1-2-3A Regionals  

Select Year:

Nevada NIAA Southern 1-2-3A Regionals
May 11th - May 12th
Overton, Nevada, United States
 

Our Results

 

2012 Results - Nevada NIAA Southern 1-2-3A Regionals

Published by John Dixon of RS/NV on May 12 2012, 10:33 PM

 

Licensed to Nevada Track Stats, Inc - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/12/2012 03:19 PM
            Southern 1-2-3A Regional Meet - 5/11/2012 to 5/12/2012             
                         Moapa Valley HS, Overton, NV                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 8:35.60  2006        Round Mountain                            
                         T Akers, T Winston, E Redman, G Messerly          
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Spring Mountain  'A'                                9:27.00  
     1) Patton, Kelvin                  2) Tatlow, Kyle                   
     3) Mathews, Donovine               4) Gonzales, Alex                 
  2 Tonopah  'A'                                       10:04.10  
     1) Ayers, Jeb                      2) Hunt, Jimmy                    
     3) Otero, Derek                    4) Gordon, Michael                
     5) Littlefield, Spencer            6)                                
  3 Beatty  'A'                                        10:38.00  
     1) Dunsterville, Michael           2) Mendez, Jessie                 
     3) Reid, Ben                       4) Cimental, Juan                 
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 9:01.80  2003        Faith Lutheran                            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Laughlin  'A'                                       9:25.90  
     1) Harris, Charles                 2) Davila, Dominic                
     3) Escarzaga, Anthony              4) Romero, Brian                  
  2 Lincoln County  'A'                                 9:48.10  
     1) Roundy, Craig                   2) Roundy, Matthew                
     3) LeBaron, Hyrum                  4) Frehner, Cameron               
  3 West Wendover  'A'                                  9:49.90  
     1) Rojas, Alan                     2) Becker, Blaine                 
     3) Ceballos, David                 4) Landeros, Jose                 
  4 White Pine  'A'                                    10:08.70  
     1) Baer, Jacob                     2) Evers, Dalton                  
     3) Fullmer, Dee                    4) McOmber, Ben                   
 
Event 3  Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 8:25.83  2008        Moapa Valley                              
                         M Delgadillo, H Costa, S Sandoval, J Witter       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Moapa Valley  'A'                                   8:49.52  
     1) Waite, Jeremy                   2) Reynolds, Tyler                
     3) Omer, Josh                      4) Prisbrey, Austin               
     5) Whipple, Skylar                 6) Zobrist, Tyler                 
  2 Virgin Valley  'A'                                  8:56.34  
     1) Aguirre, Cristian               2) Parker, Dylan                  
     3) Crane, Kyle                     4) Durbin, Drew                   
  3 Boulder City  'A'                                   9:08.68  
     1) Ybarra, Thomas                  2) Huxford, Braise                
     3) Meyer, Garrett                  4) Lee, Zach                      
     5) Severns, Shay                   6) Harkins, Chandler              
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 15.5h  2001        David Olsen, Indian Springs                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Russum, Montell              Spring Mount             15.83   NWI 
  2 Eppenger, Maurice            Spring Mount             17.28   NWI 
  3 Lewis, Jaylin                Spring Mount             18.27   NWI 
  4 Lewis, Jontae                Spring Mount             18.78   NWI 
 
Event 5  Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
Division Rec: @ 15.2h  2001        Jeff Downer, The Meadows                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Kufuor, Kwaku                The Meadows              15.91   NWI  2 
  2 Jones, Trevor                White Pine               16.10   NWI  2 
  3 Smith, Devyn                 Lincoln Coun             16.34   NWI  2 
  4 Gaffin, Neal                 The Meadows              17.18   NWI  2 
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 14.2h  1993        Derrell Smith, Pahrump Valley               
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 McConnell, Sean              Moapa Valley             16.85   NWI 
  2 Dixon, Jacorey               Boulder City             16.92   NWI 
  3 Graves, Dillon               Virgin Valle             17.52   NWI 
  4 Mortensen, Jackson           Moapa Valley             17.62   NWI 
 
Event 7  Girls 100 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 13.1h  2004        Jenna Speransella, Indian Springs           
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Martinez, Ana                Beatty                   14.07   NWI  2 
  2 Corder, Kristine             Indian Sprin             14.14   NWI  2 
  3 Saenz, Alyssa                Round Mounta             14.15   NWI  2 
  4 Gutierrez, Maria             Beatty                   14.22   NWI  2 
 
Event 8  Girls 100 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 12.90  2011        Lauren Henry, The Meadows                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Henry, Lauren                The Meadows              12.42@  NWI  3 
  2 Lawrence, Autumn             White Pine               12.76@  NWI  3 
  3 Nelson, Phallen              Calvary Chap             13.55   NWI  3 
  4 Stever, Brooke               Lincoln Coun             13.68   NWI  3 
 
Event 9  Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 12.0h  2005        Dominique Maloy, Pahrump Valley             
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Domzalski, Kaylee            Boulder City             13.36   NWI  2 
  2 Dodd, Zoe                    Boulder City             13.37   NWI  2 
  3 Jackson, Makayla             Moapa Valley             13.72   NWI  2 
  4 Bhatia, Ashlen               Boulder City             14.43   NWI  2 
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 1:35.29  2006        Laughlin                                  
                         J Baily, H Ailstock, T Deyampert, D Cook          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pahranagat Valley  'A'                              1:42.72  
     1) Stirling, Mason                 2) Leavitt, Wade                  
     3) Roemer, Matthew                 4) Poulson, Austin                
  2 Tonopah  'A'                                        1:43.26  
     1) Gordon, Michael                 2) McGaw, David                   
     3) Otero, Derek                    4) Hunt, Jimmy                    
     5) Hunt, Bobby                     6) Withers, Jimmy                 
 
Event 11  Boys 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 1:35.9h  2004        Laughlin                                  
                         D Noade, M Smith, D Cook, D Asbil                 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Laughlin  'A'                                       1:36.42  
     1) Jobe, Thomas                    2) Burkett, Vincent               
     3) Avery, Christian                4) Day, Robert                    
  2 Calvary Chapel  'A'                                 1:38.87  
     1) Bullock, Adam                   2) Chatelle, Jesse                
     3) Murphy, Cameron                 4) Kreilick, Seth                 
     5) Brown, Mason                    6) Nelson, Kendall                
  3 White Pine  'A'                                     1:42.67  
     1) Ashby, Dru                      2) Caulfield, Ryan                
     3) Lawrence, Zach                  4) Groben, Josh                   
     5) Lee, Nathaniel                  6) Hedges, Josh                   
  4 West Wendover  'A'                                  1:42.81  
     1) Murphy, Seth                    2) Maddox, Bryan                  
     3) Cerna, Angel                    4) Limon, Jesus                   
     5) Anderson, Christian             6)                                
 
Event 12  Boys 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 1:32.44  2011        Boulder City                              
                         M Fonteboa, X Steel, A Hyde, T Montgomery         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Virgin Valley  'A'                                  1:33.54  
     1) Aguirre, Cristian               2) Randell, Jared                 
     3) Toscano, Heimberto              4) Caswell, Harold                
  2 Boulder City  'A'                                   1:34.00  
     1) Viera, Billy                    2) Sanchez, Efren                 
     3) Ortiz, Gary                     4) Steel, Xavier                  
     5) Sharp-Bryant, Keenan            6) Carnes, Chris                  
  3 Moapa Valley  'A'                                   1:36.30  
     1) Mortensen, Conner               2) Bush, Derrick                  
     3) Gordon, Dakota                  4) Sprague, Nathan                
     5) Johnson, Brandon                6) Baldwin, Zak                   
 
Event 13  Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 4:47.30  2001        Greg Sullivan, Beatty                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dunsterville, Michael        Beatty                 5:22.31  
  2 Vargas, Daniels              Spring Mount           5:28.50  
  3 Reid, Ben                    Beatty                 5:29.55  
  4 Mendez, Jessie               Beatty                 5:59.34  
 
Event 14  Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 4:39.8h  2005        Anthony Wadsworth, Lincoln County         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Romero, Brian                Laughlin               5:07.99  
  2 Frehner, Cameron             Lincoln Coun           5:08.59  
  3 Evers, Dalton                White Pine             5:09.00  
  4 Read, Chris                  The Meadows            5:11.79  
 
Event 15  Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 4:29.51  2011        Josh Thompson, Moapa Valley               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Waite, Jeremy                Moapa Valley           4:53.80  
  2 Harkins, Chandler            Boulder City           4:53.85  
  3 Brown, Harrison              Boulder City           4:58.40  
  4 Rappleye, Ty                 Virgin Valle           4:59.58  
 
Event 16  Girls 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 53.4h  2003        Trinity Christian                           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Indian Springs  'A'                                   54.94  
     1) Carpenter, Erika                2) Sawyer, Taylor                 
     3) Masanz, Janet                   4) Corder, Kristine               
  2 Lund  'A'                                             55.63  
     1) Boren, Melynda                  2) Erekson, Emmalee               
     3) Jensen, Ciera                   4) Reid, Kelsea                   
  3 Tonopah  'A'                                          56.15  
     1) Bottom, Courtney                2) Perchetti, Abri                
     3) Eason, Ashley                   4) Swafford, Kathy                
  4 Beatty  'A'                                         1:02.70  
     1) Perez, Glenda                   2) Cimental, Rocio                
     3) Davis, Earie                    4) Hernandez, Esther              
     5) Robles, Elizabeth               6) Rodriguez, Benita              
 
Event 17  Girls 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 53.9h  2001        The Meadows                                 
    School                                               Finals 
================================================================
  1 The Meadows  'A'                                      52.88@ 
     1) Mauban, Erika                   2) Parker, Jocelyn                
     3) Johnson, Rozalyn                4) Henry, Lauren                  
     5) O'Neal, Taylor                  6)                                
  2 Calvary Chapel  'A'                                   56.28  
     1) Smith, Brianna                  2) Nelson, Phallen                
     3) Miller, Cortney                 4) Mejia, Jamie                   
     5) Reyes, Lianne                   6) Chan, Leslie                   
  3 Lincoln County  'A'                                   57.51  
     1) Cole, Aleesha                   2) Austria, Melani                
     3) Soderborg, Taylor               4) Stever, Brooke                 
  4 West Wendover  'A'                                    59.59  
     1) Torres, Indiata                 2) Mercado, Laura                 
     3) Soriano, Natali                 4) Brunner, Sadie                 
 
Event 18  Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 51.70  1997        Moapa Valley                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Boulder City  'A'                                     52.26  
     1) Osborne, Carolyn                2) Domzalski, Kaylee              
     3) Rockenfeller, Kirsten           4) Dodd, Zoe                      
     5) Bhatia, Ashlen                  6) Kanally, Logan                 
  2 Moapa Valley  'A'                                     52.46  
     1) Reid, Malary                    2) Noto, Ashley                   
     3) Harding, Breanna                4) Jackson, Makayla               
     5) Black, Marissa                  6) Mills, Emily                   
  3 Virgin Valley  'A'                                    56.67  
     1) Durenburger, Claudia            2) Bryant, Taylor                 
     3) Williams, Amber                 4) Bryant, Karson                 
 
Event 19  Boys 400 Meter Dash 1A
===================================================================
Division Rec: @ 51.07  2011        Anthony Turner, Beatty                      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Eppenger, Maurice            Spring Mount             53.05   2 
  2 Russum, Montell              Spring Mount             54.68   2 
  3 Patton, Kelvin               Spring Mount             55.28   2 
  4 Stirling, Mason              Pahranagat V             56.25   2 
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================
Division Rec: @ 51.75  2004        Jarrid Rollins, Faith Lutheran              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Murphy, Cameron              Calvary Chap             49.62@  3 
  2 Halgas, Taaje                Andre Agassi             51.71@  3 
  3 Jones, Trevor                White Pine               54.37   3 
  4 Johnson, Jake                White Pine               58.11   2 
 
Event 21  Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
Division Rec: @ 49.88  2011        Chase Witter, Moapa Valley                  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Prisbrey, Austin             Moapa Valley             52.22   2 
  2 Dixon, Jacorey               Boulder City             52.82   2 
  3 Aguirre, Cristian            Virgin Valle             53.41   2 
  4 Lee, Zach                    Boulder City             54.66   1 
 
Event 22  Girls 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
Division Rec: @ 49.73  2004        Amber Rosenlund, Lund                       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Johnson, Carey               Beatty                   54.74   2 
  2 Venezio, Shankara            Beatty                   55.54   2 
  3 Masanz, Janet                Indian Sprin             55.60   2 
  4 Montoya, Victoria            Lund                     58.81   2 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
Division Rec: @ 46.7h  2001        Dominique Bosa-Edwards, The Meadows         
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 O'Neal, Taylor               The Meadows              50.15   2 
  2 Fullmer, Kerri               White Pine               54.41   2 
  3 Mejia, Jamie                 Calvary Chap             55.32   2 
  4 McCall, Mary                 The Meadows              56.45   1 
 
Event 24  Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Division Rec: @ 45.80  2004        Katie Palmer, Boulder City                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mills, Emily                 Moapa Valley             49.08  
  2 Noto, Ashley                 Moapa Valley             49.47  
  3 Grajek, McCall               Virgin Valle             49.54  
  4 Barlow, Whitney              Boulder City             50.94  
 
Event 25  Girls 800 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 2:24.00  2004        Wendy Harris, Lund                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Perchetti, Abri              Tonopah                2:31.81  
  2 Saenz, Alyssa                Round Mounta           2:48.30  
  3 Thompson, Christina          Beatty                 2:50.47  
  4 Pimentel, Zuri               Beatty                 2:54.36  
 
Event 26  Girls 800 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 2:22.60  2003        Eliza Culverwell, Lincoln County          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Heerema, Jinks               The Meadows            2:27.80  
  2 Stanton, Caitlin             White Pine             2:38.94  
  3 Gosse, Cassidy               The Meadows            2:41.02  
  4 Stewart, Nychea              White Pine             2:41.54  
 
Event 27  Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 2:23.40  1994        Mary Shauerhamer, White Pine              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tobler, Jessica              Boulder City           2:32.26  
  2 Mills, Emily                 Moapa Valley           2:32.70  
  3 Gonzales, Alexandria         Boulder City           2:40.06  
  4 Morris, Savannah             Boulder City           2:42.75  
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 22.63  2009        Dominic Jones, Spring Mountain              
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 McGaw, David                 Tonopah                  24.59   NWI  2 
  2 Henry, Joseph                Spring Mount             24.89   NWI  2 
  3 Lewis, Jaylin                Spring Mount             25.08   NWI  2 
  4 Browning, Kyle               Round Mounta             25.09   NWI  2 
 
Event 29  Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 22.9h  2005        Tracy Thomas, White Pine                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Valencia, Devante            White Pine               23.78   NWI  3 
  2 Brown, Jamhrey               Andre Agassi             24.16   NWI  3 
  3 Day, Robert                  Laughlin                 24.37   NWI  3 
  4 Avery, Christian             Laughlin                 24.51   NWI  3 
 
Event 30  Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 22.0h  1993        Derrell Smith, Pahrump Valley               
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Toscano, Heimberto           Virgin Valle             23.69   NWI  2 
  2 Steel, Xavier                Boulder City             24.35   NWI  2 
  3 Randell, Jared               Virgin Valle             24.45   NWI  2 
  4 Mortensen, Conner            Moapa Valley             24.76   NWI  2 
 
Event 31  Girls 3200 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 11:32.70  2006        Wendy Harris, Lund                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pimentel, Zuri               Beatty                13:42.19  
  2 Pimentel, Ruth               Beatty                14:58.36  
  3 Perez, Glenda                Beatty                16:43.80  
  4 Bottom, Ashley               Tonopah               17:22.77  
 
Event 32  Girls 3200 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 12:00.50  2005        Eliza Culverwell, Lincoln County         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gosse, Bailey                The Meadows           13:15.12  
  2 Mejia, Kemberly              Laughlin              13:58.38  
  3 Escarzaga, Christina         Laughlin              14:01.85  
  4 Rea, Joslyn                  Laughlin              14:42.56  
 
Event 33  Girls 3200 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 11:51.64  2008        McKenzie Dean, Pahrump Valley            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tobler, Jessica              Boulder City          12:09.12  
  2 Seydoux, Claire              Moapa Valley          13:53.22  
  3 Frump, Katlyn                Virgin Valle          14:19.48  
  4 Frehner, Katie               Moapa Valley          15:43.62  
 
Event 34  Girls 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 4:39.77  2007        Laughlin                                  
                         K Benavides, V Dix, A Hardy, A Deyampert          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Tonopah  'A'                                        4:45.11  
     1) Bottom, Courtney                2) Perchetti, Abri                
     3) Eason, Ashley                   4) Swafford, Kathy                
  2 Indian Springs  'A'                                 4:51.35  
     1) Sawyer, Taylor                  2) Pierce, Ashley                 
     3) Medina, Marissa                 4) Carpenter, Erika               
     5) Sawyer, Alex                    6)                                
  3 Lund  'A'                                           5:05.15  
     1) Erekson, Emmalee                2) Reid, Kelsea                   
     3) Montoya, Victoria               4) Jensen, Ciera                  
  4 Beatty  'A'                                         5:47.19  
     1) Hernandez, Eunice               2) Martin, Alyssa                 
     3) Davis, Earie                    4) Cimental, Rocio                
 
Event 35  Girls 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 4:26.90  2003        The Meadows                               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 White Pine  'A'                                     4:28.16  
     1) Drew, Savannah                  2) Lawrence, Autumn               
     3) Stanton, Caitlin                4) Stewart, Nychea                
  2 Laughlin  'A'                                       4:40.24  
     1) Garza, Luisa                    2) Puentes, Coquie                
     3) Tripp, Deanna                   4) Bunting, Larissa               
  3 The Meadows  'A'                                    4:52.00  
     1) Gosse, Cassidy                  2) Akhar, Sophia                  
     3) Lee, Hanna                      4) Gosse, Delaney                 
     5) Gosse, Bailey                   6) Johnson, Rozalyn               
  4 Calvary Chapel  'A'                                 5:10.92  
     1) Acosta, Sarah                   2) Chan, Leslie                   
     3) Mace, Jenna                     4) Smith, Brianna                 
     5) Reyes, Lianne                   6)                                
 
Event 36  Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 4:16.60  2005        Boulder City                              
                         K Palmer, S Mackley, C Stemmer, C Knight          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Boulder City  'A'                                   4:25.00  
     1) Jeppsen, Eliza                  2) Gonzales, Alexandria           
     3) Rockenfeller, Kirsten           4) Toumasis, Tasja                
     5) Morris, Savannah                6) O'Berto, Melissa               
  2 Moapa Valley  'A'                                   4:46.02  
     1) Black, Marissa                  2) Rost, Leonie                   
     3) Schlaefli, Jeanne               4) Udall, Kelly                   
     5) Mills, Emily                    6) Noto, Ashley                   
  3 Virgin Valley  'A'                                  5:03.84  
     1) Hermosillo, Clarisa             2) Gonzalez, Yvette               
     3) Dobbs, Stephanie                4) Singer, Josie                  
 
Event 37  Boys High Jump 1A
================================================================
Division Rec: @  6-02  2008        Budweiser Hawkins, Trinity Christian        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stirling, Mason              Pahranagat V           6-00.00  
  2 Littlefield, Spencer         Tonopah                5-10.00  
  3 Brandon, Roemello            Spring Mount           5-08.00  
 
Event 38  Boys High Jump 2A
================================================================
Division Rec: @  6-03  2010        Nathan Bradshaw, White Pine                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Frizzel, Noah                Calvary Chap           5-06.00  
  2 Henze, Carl                  White Pine            J5-06.00  
  3 Valencia, Devante            White Pine            J5-06.00  
  4 Hill, Alex                   White Pine             5-02.00  
 
Event 39  Boys High Jump 3A
================================================================
Division Rec: @  6-06  2006        R Bush (96) M Attig (00) V Wright (06), Moap
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mortensen, Jackson           Moapa Valley           5-08.00  
  2 Spencer, Zach                Virgin Valle          J5-08.00  
  3 Goodrich, Tanner             Moapa Valley          J5-08.00  
  4 Bailey, Kaleb                Boulder City           5-06.00  
 
Event 40  Boys Long Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 21-02  2005        Darion Cook, Laughlin                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Dawson, Dakota               Beatty                20-00.50   NWI 
  2 Poulson, Austin              Pahranagat V          19-04.00   NWI 
  3 Brandon, Roemello            Spring Mount          19-01.25   NWI 
  4 Gonzales, Alex               Spring Mount          18-04.50   NWI 
 
Event 41  Boys Long Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 21-07.75  2006        Kyle Kopp, White Pine                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Halgas, Taaje                Andre Agassi          19-08.50   NWI 
  2 Valencia, Devante            White Pine            19-04.75   NWI 
  3 Smith, Devyn                 Lincoln Coun          19-02.50   NWI 
  4 Jobe, Thomas                 Laughlin              18-09.25   NWI 
 
Event 42  Boys Long Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 23-00.75  1998        Brett Woodall, Boulder City              
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Teerlink, Tyson              Virgin Valle          20-03.00   NWI 
  2 Johnson, Brandon             Moapa Valley          19-09.50   NWI 
  3 Sharp-Bryant, Keenan         Boulder City          19-08.25   NWI 
  4 Caswell, Harold              Virgin Valle          19-06.25   NWI 
 
Event 43  Girls Triple Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 33-03  2007        Katie Rebman, Round Mountain                
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnson, Carey               Beatty                31-02.00   NWI 
  2 Carpenter, Victoria          Indian Sprin          29-11.50   NWI 
  3 Thompson, Christina          Beatty                29-02.50   NWI 
  4 Saenz, Alyssa                Round Mounta          27-06.50   NWI 
 
Event 44  Girls Triple Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 38-09.25  2001        Dominique Bosa-Edwards, The Meadows      
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Drew, Savannah               White Pine            30-05.50   NWI 
  2 Brunner, Sadie               West Wendove         J30-05.50   NWI 
  3 Medlyn, Marci                White Pine            28-06.50   NWI 
  4 Chami, Dani                  The Meadows           28-00.00   NWI 
 
Event 45  Girls Triple Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 36-11  1999        Kim Ortega, Moapa Valley                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Reid, Malary                 Moapa Valley          33-10.00   NWI 
  2 Grajek, McCall               Virgin Valle          33-06.00   NWI 
  3 Cota, Cailyn                 Boulder City          29-09.00   NWI 
  4 Bird, Mallory                Boulder City          29-06.50   NWI 
 
Event 46  Girls Pole Vault 1A
================================================================
Division Rec: @  9-01  2004        Whitnee Jensen, Lund                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Martinez, Ana                Beatty                 7-00.00  
  2 Gomez, Teresa                Beatty                 5-06.00  
  3 Venezio, Shankara            Beatty                J5-06.00  
 
Event 47  Girls Pole Vault 2A
================================================================
Division Rec: @  9-06  2001        Lisa Booke, The Meadows                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mitchell, Heather            White Pine             8-06.00  
  2 Johnson, Elisse              The Meadows            5-00.00  
 
Event 48  Girls Pole Vault 3A
================================================================
Division Rec: @ 11-00  1997        April Denning, Boulder City                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bryant, Karson               Virgin Valle           8-06.00  
  2 Mulliner, Maggie             Virgin Valle           8-00.00  
  3 Bryant, Taylor               Virgin Valle          J8-00.00  
  4 Schamanek, Angie             Moapa Valley           7-06.00  
 
Event 49  Girls Shot Put 1A
================================================================
Division Rec: @ 34-07.25  2001        Taryn Jordan, Trinity Christian          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cornelison, Emily            Lund                  34-05.50  
  2 White, Brittany              Beatty                29-05.50  
  3 Gray, Ashley                 Tonopah               28-11.50  
  4 Montoya, Victoria            Lund                  26-08.50  
 
Event 50  Girls Shot Put 2A
================================================================
Division Rec: @ 36-00  2001        Stephanie Dingle, Faith Lutheran            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miller, Cortney              Calvary Chap          35-05.50  
  2 Medlyn, Marci                White Pine            32-09.50  
  3 Williams, Brittany           Andre Agassi          31-06.50  
  4 Phillips, Marisa             Lincoln Coun          31-00.50  
 
Event 51  Girls Shot Put 3A
================================================================
Division Rec: @ 41-07  2008        Ashlie Rencher, Pahrump Valley              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gray, Shelbie                Moapa Valley          33-09.25  
  2 Barlow, Whitney              Boulder City          30-07.00  
  3 Frantz, Avalon               Boulder City          28-04.25  
  4 Plank, Leslie                Virgin Valle          28-00.25  
 
Event 52  Boys Discus 1A
================================================================
Division Rec: @ 138-07  2007        Forrest Kelly, Indian Springs              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brandon, Roemello            Spring Mount            111-09  
  2 Wallace, Nic                 Tonopah                  93-01  
  3 Ayers, Jeb                   Tonopah                  92-09  
  4 Pinon, Lorenzo               Beatty                   90-11  
 
Event 53  Boys Discus 2A
================================================================
Division Rec: @ 179-03  2004        Zach Lloyd, White Pine                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hoke, Carris                 Laughlin                120-06  
  2 Rice, Jonathan               White Pine              106-06  
  3 Rippetoe, Gary               West Wendove            106-00  
  4 Clark, Shelby                Calvary Chap            100-01  
 
Event 54  Boys Discus 3A
================================================================
Division Rec: @ 155-03  1998        Nate Yamashita, Moapa Valley               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nilsen, Christian            Boulder City            127-08  
  2 Leavitt, Kyler               Moapa Valley            116-05  
  3 Johnson, Matt                Boulder City            114-10  
  4 Dunagan, Jackson             Boulder City            106-03  
 
Event 55  Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 10:45.00  2006        Lund                                     
                          W Harris, M Stewart, K Stewart, K Rimington       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Beatty  'A'                                        12:14.33  
     1) Martin, Alyssa                  2) Pimentel, Ruth                 
     3) Pimentel, Zuri                  4) Gomez, Teresa                  
  2 Tonopah  'A'                                       13:02.44  
     1) Swafford, Kathy                 2) Mancha, Christiana             
     3) Bottom, Ashley                  4) Gray, Ashley                   
  3 Indian Springs  'A'                                13:13.93  
     1) Pierce, Ashley                  2) Sawyer, Alex                   
     3) Carpenter, Victoria             4) Medina, Marissa                
  4 Lund  'A'                                          13:14.07  
     1) Cornelson, Sammi                2) Christensen, Sarah             
     3) Montoya, Victoria               4) Mierr, Malania                 
 
Event 56  Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 10:44.69  2003        The Meadows                              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 The Meadows  'A'                                   11:15.70  
     1) Akhar, Sophia                   2) Gosse, Cassidy                 
     3) Gosse, Delaney                  4) Heerema, Jinks                 
     5) Gosse, Bailey                   6)                                
  2 Laughlin  'A'                                      11:22.87  
     1) Escarzaga, Christina            2) Rea, Joslyn                    
     3) Garza, Luisa                    4) Mejia, Kemberly                
  3 White Pine  'A'                                    11:49.74  
     1) Drew, Savannah                  2) Humphries, Rebekkah            
     3) Stewart, Nychea                 4) Boyd, Jessica                  
     5) Mitchell, Heather               6)                                
  4 Lincoln County  'A'                                12:56.86  
     1) Chen, Cathy                     2) Bingley, Julie                 
     3) Gloeckner, Isabella             4) Soderborg, Taylor              
 
Event 57  Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 10:32.50  2007        Moapa Valley                             
                          H Thompson, E Mulcock, B Hughes, J Chappell       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Boulder City  'A'                                  11:30.64  
     1) Gonzales, Alexandria            2) Bird, Kennedy                  
     3) Camps, Natalie                  4) Morris, Savannah               
     5) O'Berto, Melissa                6) Tobler, Jessica                
  2 Moapa Valley  'A'                                  11:57.49  
     1) German, Tahnee                  2) Udall, Kelly                   
     3) Seydoux, Claire                 4) Barlow, Lynae                  
     5) Noto, Ashley                    6) Frehner, Katie                 
  3 Virgin Valley  'A'                                 12:32.80  
     1) Francis, Jamie                  2) Gonzalez, Yvette               
     3) Reath, Emily                    4) Frump, Katlyn                  
 
Event 58  Girls 100 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 16.94  2011        Alyssa Higbee, Pahranagat Valley            
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Masanz, Janet                Indian Sprin             18.65  -0.4 
  2 McClary, Lauren              Indian Sprin             19.54  -0.4 
  3 Johnson, Carey               Beatty                   19.82  -0.4 
  4 Venezio, Shankara            Beatty                   20.49  -0.4 
 
Event 59  Girls 100 Meter Hurdles 2A
========================================================================
Division Rec: @ 15.3h  2001        Dominque Bosa-Edwards, The Meadows          
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 O'Neal, Taylor               The Meadows              16.36   0.5  2 
  2 Mejia, Jamie                 Calvary Chap             18.46   0.5  2 
  3 Fullmer, Kerri               White Pine               18.66   0.5  2 
  4 McCall, Mary                 The Meadows              19.31   0.5  2 
 
Event 60  Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 15.1h  2005        Katie Palmer, Boulder City                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Reid, Malary                 Moapa Valley             16.25  -0.2 
  2 Grajek, McCall               Virgin Valle             16.38  -0.2 
  3 Dodd, Zoe                    Boulder City             16.86  -0.2 
  4 Barlow, Whitney              Boulder City             19.39  -0.2 
 
Event 61  Boys 100 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 11.17  2009        Dominic Jones, Spring Mountain              
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Henry, Joseph                Spring Mount             11.71   0.9  2 
  2 Walker, Quillian             Spring Mount             11.78   0.9  2 
  3 Kelly, James                 Spring Mount             11.89   0.9  2 
  4 McGaw, David                 Tonopah                  11.92   0.9  2 
 
Event 62  Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 11.1h  2005        Tracy Thomas, White Pine                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Day, Robert                  Laughlin                 11.46   2.3  4 
  2 Woodson, Johnnie             The Meadows              11.52   2.3  4 
  3 Valencia, Devante            White Pine               11.55   2.3  4 
  4 List, Robert                 The Meadows              11.67   NWI  3 
 
Event 63  Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 10.5h  1993        Derrell Smith, Pahrump Valley               
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Steel, Xavier                Boulder City             11.55  -0.4  2 
  2 Macias, Jaime                Virgin Valle             11.74  -0.4  2 
  3 Caswell, Harold              Virgin Valle             11.88  -0.4  2 
  4 To, John                     Virgin Valle             11.95   0.6  1 
 
Event 64  Girls 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 1:53.49  2008        Laughlin                                  
                         J Brody, A Deyampert, A Hardy, E Stafford         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lund  'A'                                           1:57.92  
     1) Boren, Melynda                  2) Erekson, Emmalee               
     3) Jensen, Ciera                   4) Reid, Kelsea                   
  2 Indian Springs  'A'                                 1:58.67  
     1) Masanz, Janet                   2) McClary, Lauren                
     3) Corder, Kristine                4) Sawyer, Taylor                 
  3 Tonopah  'A'                                        1:59.36  
     1) Eason, Ashley                   2) Bottom, Courtney               
     3) Perchetti, Abri                 4) Swafford, Kathy                
 
Event 65  Girls 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 1:53.1h  2003        The Meadows                               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 The Meadows  'A'                                    1:58.97  
     1) Johnson, Rozalyn                2) O'Neal, Taylor                 
     3) McCall, Mary                    4) Mauban, Erika                  
     5) Hilts, Alexis                   6) Parker, Jocelyn                
  2 Lincoln County  'A'                                 2:02.41  
     1) Austria, Melani                 2) Cole, Aleesha                  
     3) Soderborg, Taylor               4) Stever, Brooke                 
  3 Calvary Chapel  'A'                                 2:09.53  
     1) Nelson, Phallen                 2) Chan, Leslie                   
     3) Smith, Brianna                  4) Acosta, Sarah                  
     5) Mejia, Jamie                    6) McLean, Michaela               
  4 White Pine  'A'                                     2:13.48  
     1) Mitchell, Heather               2) Medlyn, Marci                  
     3) Large, Alisha                   4) Boyd, Jessica                  
     5) Poulsen, Jessi                  6) Marshall, Samantha             
 
Event 66  Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 1:49.7h  1997        Virgin Valley                             
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Boulder City  'A'                                   1:51.29  
     1) Osborne, Carolyn                2) Domzalski, Kaylee              
     3) Dodd, Zoe                       4) Toumasis, Tasja                
     5) Bhatia, Ashlen                  6) Rockenfeller, Kirsten          
  2 Moapa Valley  'A'                                   1:57.17  
     1) Black, Marissa                  2) Jackson, Makayla               
     3) Harding, Breanna                4) Noto, Ashley                   
     5) Reid, Malary                    6) Mills, Emily                   
  3 Virgin Valley  'A'                                  2:00.97  
     1) Gardner, Katie                  2) Grajek, Josie                  
     3) Rath, Franziska                 4) Durenburger, Claudia           
 
Event 67  Girls 1600 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 5:23.50  2005        Wendy Harris, Lund                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pimentel, Zuri               Beatty                 6:30.46  
  2 Venezio, Shankara            Beatty                 6:54.11  
  3 Pimentel, Ruth               Beatty                 6:55.33  
  4 Bottom, Ashley               Tonopah                7:34.53  
 
Event 68  Girls 1600 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 5:28.30  2003        Eliza Culverwell, Lincoln County          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Heerema, Jinks               The Meadows            5:52.27  
  2 Gosse, Bailey                The Meadows            5:53.61  
  3 Stanton, Caitlin             White Pine             6:00.28  
  4 Mejia, Kemberly              Laughlin               6:28.73  
 
Event 69  Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 5:20.80  1995        Mary Shauerhamer, White Pine              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tobler, Jessica              Boulder City           5:30.46  
  2 Seydoux, Claire              Moapa Valley           6:17.36  
  3 Gonzalez, Yvette             Virgin Valle           6:25.79  
  4 Frump, Katlyn                Virgin Valle           6:38.22  
 
Event 70  Boys 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 45.88  2009        Spring Mountain                             
                       J Westly, D Jones, J Pope, J Johnson              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Spring Mountain  'A'                                  46.70  
     1) Glover, Keir                    2) Kelly, James                   
     3) Henry, Joseph                   4) Walker, Quillian               
  2 Tonopah  'A'                                          49.85  
     1) Littlefield, Spencer            2) Gordon, Michael                
     3) Hunt, Jimmy                     4) Otero, Derek                   
     5) Hunt, Bobby                     6) Withers, Jimmy                 
 
Event 71  Boys 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 44.9h  2001        Lincoln County                              
    School                                               Finals 
================================================================
  1 The Meadows  'A'                                      46.18  
     1) Woodson, Johnnie                2) Falk, Alex                     
     3) List, Robert                    4) Kufuor, Kwaku                  
     5) DeVera, Nathan                  6)                                
  2 Laughlin  'A'                                         46.76  
     1) Burkett, Vincent                2) Avery, Christian               
     3) Jobe, Thomas                    4) Day, Robert                    
  3 Calvary Chapel  'A'                                   46.83  
     1) Kreilick, Seth                  2) Nelson, Kendall                
     3) Bullock, Adam                   4) Chatelle, Jesse                
     5) Brown, Mason                    6)                                
  4 White Pine  'A'                                       48.91  
     1) Ashby, Dru                      2) Groben, Josh                   
     3) Hedges, Josh                    4) Lawrence, Zach                 
     5) Caulfield, Ryan                 6)                                
 
Event 72  Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 43.89  1999        Boulder City                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Boulder City  'A'                                     45.58  
     1) Chugg, Nathan                   2) Viera, Billy                   
     3) Sanchez, Efren                  4) Steel, Xavier                  
     5) Sharp-Bryant, Keenan            6) Carnes, Chris                  
  2 Moapa Valley  'A'                                     46.19  
     1) Mortensen, Conner               2) Bush, Derrick                  
     3) Sprague, Nathan                 4) McConnell, Sean                
     5) Baldwin, Zak                    6) Chapman, Daniel                
 
Event 73  Girls 400 Meter Dash 1A
===================================================================
Division Rec: @ 1:01.64  2010        Andrea Martinez, Trinity Christian        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Carpenter, Erika             Indian Sprin           1:04.17   2 
  2 Saenz, Alyssa                Round Mounta           1:05.97   2 
  3 Martinez, Ana                Beatty                 1:06.46   2 
  4 Jensen, Ciera                Lund                   1:08.48   2 
 
Event 74  Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================
Division Rec: @ 1:00.60  2001        Chas Lahodny, Faith Lutheran              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lawrence, Autumn             White Pine             1:03.01   3 
  2 Cole, Aleesha                Lincoln Coun           1:06.62   3 
  3 Bunting, Larissa             Laughlin               1:07.15   3 
  4 Tripp, Deanna                Laughlin               1:07.26   3 
 
Event 75  Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
Division Rec: @ 55.04  2006        Dominique Maloy, Pahrump Valley             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mills, Emily                 Moapa Valley           1:00.21  
  2 Toumasis, Tasja              Boulder City           1:02.25  
  3 Barlow, Whitney              Boulder City           1:04.93  
  4 Jeppsen, Eliza               Boulder City           1:07.82  
 
Event 76  Boys 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
Division Rec: @ 41.30  2001        David Olsen, Indian Springs                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Russum, Montell              Spring Mount             42.43   2 
  2 Lewis, Jontae                Spring Mount             44.82   2 
  3 Gonzales, Alex               Spring Mount             45.57   2 
  4 Harris, James                Lund                     45.66   2 
 
Event 77  Boys 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
Division Rec: @ 38.9h  2001        Jeff Downer, The Meadows                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kufuor, Kwaku                The Meadows              41.69   2 
  2 Jones, Trevor                White Pine               41.75   2 
  3 Smith, Devyn                 Lincoln Coun             42.80   2 
  4 List, Robert                 The Meadows              44.32   2 
 
Event 78  Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
Division Rec: @ 38.70  1993        Derrell Smith, Pahrump Valley               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 McConnell, Sean              Moapa Valley             41.44   2 
  2 Macias, Jaime                Virgin Valle             41.95   2 
  3 Dixon, Jacorey               Boulder City             42.17   2 
  4 Mortensen, Jackson           Moapa Valley             44.56   2 
 
Event 79  Boys 800 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 2:05.00  2006        Tyrell Akers, Round Mountain              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dawson, Dakota               Beatty                 2:08.69  
  2 Patton, Kelvin               Spring Mount           2:11.65  
  3 Roemer, Matthew              Pahranagat V           2:13.50  
  4 Leavitt, Wade                Pahranagat V           2:16.17  
 
Event 80  Boys 800 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 2:03.59  2004        Jarid Rollins, Faith Lutheran             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Read, Chris                  The Meadows            2:15.85  
  2 Frehner, Cameron             Lincoln Coun           2:15.91  
  3 Evers, Dalton                White Pine             2:17.46  
  4 Davila, Dominic              Laughlin               2:17.89  
 
Event 81  Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 1:57.05  2010        Chase Witter, Moapa Valley                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Prisbrey, Austin             Moapa Valley           2:06.58  
  2 Waite, Jeremy                Moapa Valley           2:08.19  
  3 Durbin, Drew                 Virgin Valle           2:08.68  
  4 Harkins, Chandler            Boulder City           2:11.19  
 
Event 82  Girls 200 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 26.93  2008        Ariana Hardy, Laughlin                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Corder, Kristine             Indian Sprin             29.05   NWI  2 
  2 Gutierrez, Maria             Beatty                   29.39   NWI  2 
  3 Boren, Melynda               Lund                     29.43   NWI  2 
  4 Martinez, Ana                Beatty                   30.26   NWI  2 
 
Event 83  Girls 200 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 26.6h  2001        Belinda Brooks, White Pine                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Henry, Lauren                The Meadows              26.34@  NWI  3 
  2 Lawrence, Autumn             White Pine               27.54   NWI  3 
  3 Nelson, Phallen              Calvary Chap             28.46   NWI  3 
  4 Cole, Aleesha                Lincoln Coun             29.48   NWI  3 
 
Event 84  Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 24.1h  2005        Dominique Maloy, Pahrump Valley             
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Toumasis, Tasja              Boulder City             27.74   NWI  2 
  2 Mills, Emily                 Moapa Valley             27.84   NWI  2 
  3 Domzalski, Kaylee            Boulder City             28.34   NWI  2 
  4 Jackson, Makayla             Moapa Valley             28.77   NWI  2 
 
Event 85  Boys 3200 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 11:08.90  2008        Luke Matheson, Lund                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Vargas, Daniels              Spring Mount          11:41.49  
  2 Reid, Ben                    Beatty                12:08.27  
  3 Dunsterville, Michael        Beatty                12:13.07  
  4 Fierro, Alonzo               Spring Mount          13:33.84  
 
Event 86  Boys 3200 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 10:04.20  2006        Owen Baughmen, White Pine                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Romero, Brian                Laughlin              10:53.16  
  2 Landeros, Jose               West Wendove          10:56.58  
  3 Escarzaga, Anthony           Laughlin              11:08.91  
  4 Lorico-Rappa, Marco          The Meadows           11:27.13  
 
Event 87  Boys 3200 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 9:41.25  2010        Josh Thompson, Moapa Valley               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harkins, Chandler            Boulder City          11:00.00  
  2 Brown, Harrison              Boulder City          11:00.41  
  3 Rappleye, Ty                 Virgin Valle          11:00.42  
  4 Omer, Josh                   Moapa Valley          11:09.87  
 
Event 88  Boys 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 3:32.74  2006        Round Mountain                            
                         T Winston, T Akers, G Messerly, E Redman          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Spring Mountain  'A'                                3:51.45  
     1) Kelly, James                    2) Glover, Keir                   
     3) Tatlow, Kyle                    4) Lewis, Jontae                  
  2 Pahranagat Valley  'A'                              3:53.13  
     1) Poulson, Austin                 2) Leavitt, Wade                  
     3) Roemer, Matthew                 4) Stirling, Mason                
  3 Tonopah  'A'                                        4:10.19  
     1) Ayers, Jeb                      2) Withers, Jimmy                 
     3) Hunt, Bobby                     4) Hunt, Jimmy                    
     5) Gordon, Michael                 6) Wallace, Nic                   
 
Event 89  Boys 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 3:38.05  2010        White Pine                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Calvary Chapel  'A'                                 3:46.87  
     1) Murphy, Cameron                 2) Nelson, Kendall                
     3) Chatelle, Jesse                 4) Brown, Mason                   
     5) Bullock, Adam                   6) Frizzel, Noah                  
  2 White Pine  'A'                                     3:51.71  
     1) Johnson, Jake                   2) Lawrence, Zach                 
     3) Poplin, Clay                    4) Jones, Trevor                  
     5) Jones, Spencer                  6) Ashby, Dru                     
  3 Lincoln County  'A'                                 3:51.76  
     1) Katschke, Chandler              2) Roundy, Matthew                
     3) Roundy, Craig                   4) Smith, Devyn                   
  4 West Wendover  'A'                                  3:55.01  
     1) Rojas, Alan                     2) Becker, Blaine                 
     3) Maddox, Bryan                   4) Anderson, Christian            
     5) Ceballos, David                 6) Landeros, Jose                 
 
Event 90  Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 3:30.60  2006        Faith Lutheran                            
                         S Simon, J Rollins, J Sullivan, L Hansen          
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Virgin Valley  'A'                                  3:31.54  
     1) Aguirre, Cristian               2) Macias, Jaime                  
     3) Randell, Jared                  4) Toscano, Heimberto             
  2 Moapa Valley  'A'                                   3:33.79  
     1) McConnell, Sean                 2) Rebman, Samuel                 
     3) Mortensen, Jackson              4) Prisbrey, Austin               
     5) Omer, Josh                      6) Reynolds, Tyler                
  3 Boulder City  'A'                                   3:35.08  
     1) Kelso, Michael                  2) Sanchez, Efren                 
     3) Lee, Zach                       4) Dixon, Jacorey                 
     5) Severns, Shay                   6) Carmel, Phillip                
 
Event 91  Girls High Jump 1A
================================================================
Division Rec: @  5-02  2007        Arianna Hardy, Laughlin                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carpenter, Erika             Indian Sprin           4-08.00  
  2 McClary, Lauren              Indian Sprin           4-06.00  
  3 Carpenter, Victoria          Indian Sprin           4-04.00  
  4 Johnson, Carey               Beatty                J4-04.00  
 
Event 92  Girls High Jump 2A
================================================================
Division Rec: @  5-00  2001        Ann Bookout, The Meadows                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fullmer, Kerri               White Pine             4-08.00  
  2 Parker, Jocelyn              The Meadows           J4-08.00  
  3 Marques, Shania              White Pine             4-06.00  
  4 Chami, Dani                  The Meadows            4-04.00  
 
Event 93  Girls High Jump 3A
================================================================
Division Rec: @  5-06  1987        Ellen Harding, Boulder City                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Eira, Emma                   Moapa Valley           4-10.00  
  2 Bryant, Taylor               Virgin Valle           4-08.00  
  3 Hess, Arianne                Boulder City           4-02.00  
  3 Bush, Makenzie               Moapa Valley           4-02.00  
  3 Schlaefli, Jeanne            Moapa Valley           4-02.00  
 
Event 94  Boys Pole Vault 1A
================================================================
Division Rec: @ 10-06  2001        Zeb Jensen, Lund                            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dawson, Dakota               Beatty                 9-06.00  
 
Event 95  Boys Pole Vault 2A
================================================================
Division Rec: @ 12-06  2011        Ryan Caulfield, White Pine                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caulfield, Ryan              White Pine            12-00.00  
  2 Chatelle, Jesse              Calvary Chap          11-06.00  
  3 Gaffin, Neal                 The Meadows           10-06.00  
  4 Ashby, Dru                   White Pine             9-00.00  
 
Event 96  Boys Pole Vault 3A
================================================================
Division Rec: @ 14-06  1997        Travis Larsen, White Pine                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Teerlink, Tyson              Virgin Valle          14-07.00@ 
  2 Imlay, Tanner                Boulder City          12-00.00  
  3 Hill, Skyler                 Moapa Valley          11-06.00  
  4 Boren, Justin                Moapa Valley          11-00.00  
 
Event 97  Girls Long Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 17-02  2008        Arianna Hardy, Laughlin                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bottom, Courtney             Tonopah               13-09.75   NWI 
  2 Thompson, Christina          Beatty                13-07.50   NWI 
  3 Carpenter, Victoria          Indian Sprin          12-09.00   NWI 
  4 Gutierrez, Maria             Beatty                12-05.50   NWI 
 
Event 98  Girls Long Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 18-00  2001        Dominique Bosa-Edwards, The Meadows         
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Stever, Brooke               Lincoln Coun          15-09.00   NWI 
  2 Mejia, Jamie                 Calvary Chap          14-10.00   NWI 
  3 Parker, Jocelyn              The Meadows           13-05.75   NWI 
  4 Chami, Dani                  The Meadows           13-04.00   NWI 
 
Event 99  Girls Long Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 18-08  2006        Dominique Maloy, Pahrump Valley             
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Reid, Malary                 Moapa Valley          16-03.75   NWI 
  2 Grajek, McCall               Virgin Valle          16-00.00   NWI 
  3 Noto, Ashley                 Moapa Valley          15-02.50   NWI 
  4 Williams, Amber              Virgin Valle          14-10.75   NWI 
 
Event 100  Boys Triple Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 43-09  2011        Austin Poulson, Pahranagat Valley           
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Poulson, Austin              Pahranagat V          43-01.50   NWI 
  2 Brandon, Roemello            Spring Mount          41-07.50   NWI 
  3 Dawson, Dakota               Beatty                40-11.75   NWI 
  4 Browning, Kyle               Round Mounta          36-04.50   NWI 
 
Event 101  Boys Triple Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 43-06  2001        Denver Bethel, Tonopah                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hodges, Jake                 Laughlin              39-01.25   NWI 
  2 Johnson, Jake                White Pine            36-05.00   NWI 
  3 Bischoff, Thomas             White Pine            36-04.25   NWI 
  4 Henze, Carl                  White Pine            35-11.00   NWI 
 
Event 102  Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 45-05.75  2008        Kyle Mills, Pahrump Valley               
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Johnson, Brandon             Moapa Valley          41-01.00   NWI 
  2 Kelso, Michael               Boulder City          39-08.75   NWI 
  3 Bailey, Kaleb                Boulder City          38-11.50   NWI 
  4 Imlay, Tanner                Boulder City          37-10.75   NWI 
 
Event 103  Girls Discus 1A
================================================================
Division Rec: @ 112-07  2011        Melynda Boren, Lund                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Boren, Melynda               Lund                    112-03  
  2 Pierce, Ashley               Indian Sprin            106-00  
  3 Cornelison, Emily            Lund                     87-11  
  4 Manley, Morgan               Round Mounta             81-11  
 
Event 104  Girls Discus 2A
================================================================
Division Rec: @ 123-07  2003        Abbie Lynch, Faith Lutheran                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Miller, Cortney              Calvary Chap            121-09  
  2 Phillips, Marisa             Lincoln Coun             95-10  
  3 Williams, Brittany           Andre Agassi             88-07  
  4 Medlyn, Marci                White Pine               87-04  
 
Event 105  Girls Discus 3A
================================================================
Division Rec: @ 111-07  2009        Ashley Vince, Boulder City                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Frantz, Avalon               Boulder City            102-09  
  2 Gray, Shelbie                Moapa Valley             90-02  
  3 Singer, Josie                Virgin Valle             78-03  
  4 Gneiting, Sariah             Boulder City             75-02  
 
Event 106  Boys Shot Put 1A
================================================================
Division Rec: @ 48-11.50  2003        Faavo Fago, Indian Springs               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Henry, Joseph                Spring Mount          45-08.75  
  2 Wilcox jr., Keith            Spring Mount          38-10.00  
  3 Wallace, Nic                 Tonopah               36-07.25  
  4 Rimington, Derrick           Lund                  36-00.00  
 
Event 107  Boys Shot Put 2A
================================================================
Division Rec: @ 64-06.50  2004        Zach Lloyd, White Pine                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rice, Jonathan               White Pine            41-09.50  
  2 Walton, Jackson              Laughlin              39-03.00  
  3 Rippetoe, Gary               West Wendove          38-07.75  
  4 Collins, Tim                 Laughlin              38-01.00  
 
Event 108  Boys Shot Put 3A
================================================================
Division Rec: @ 59-08  1986        Chris Wells, Boulder City                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Johnson, Matt                Boulder City          43-08.25  
  2 Kelso, Michael               Boulder City          43-06.00  
  3 Teerlink, Tyson              Virgin Valle          43-05.00  
  4 Nilsen, Christian            Boulder City          40-00.00  
 
                 Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Beatty                     246        2) Indian Springs            136   
    3) Tonopah                     99        4) Lund                       98   
    5) Round Mountain              36        6) Pahranagat Valley          10   
 
                 Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) The Meadows                184        2) White Pine                157   
    3) Calvary Chapel              87        4) Laughlin                   80   
    5) Lincoln County              72        6) West Wendover              38   
    7) Andre Agassi                25                                           
 
                 Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Boulder City                79        2) Moapa Valley               74   
    3) Virgin Valley               33                                           
 
                  Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Spring Mountain            255        2) Beatty                    105   
    3) Tonopah                     93        4) Pahranagat Valley          72   
    5) Lund                        18        6) Round Mountain             17   
    7) Indian Springs               8                                           
 
                  Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) White Pine                 191        2) Laughlin                  163   
    3) The Meadows                 87        4) Calvary Chapel             83   
    5) Lincoln County              58        6) West Wendover              54   
    7) Andre Agassi                37                                           
 
                  Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Boulder City                68        2) Moapa Valley               64   
    3) Virgin Valley               54                                           

 
 
Post as: 
Hashtags: None
 
 

Media

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Our Photos (0 of 0)

 

Our Blogs (0 of 0)

 

Our Videos (0 of 0)