Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Our Media/Results from Alabama AHSAA Outdoor State Championships  

Select Year:

Alabama AHSAA Outdoor State Championships
May 4th - May 5th
Selma / Gulf Shores, Alabama, United States
 

Our Results

Alabama AHSAA Outdoor State Championships
May 4, 2012 to May 5, 2012
Selma / Gulf Shores, AL, US
 

Women: Shot | Discus

Team Scores
 
Womens Shot Put 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
21 Bowie, Tamara   Alma Bryant 28-05.00(8.66m) 1  
 
Womens Discus 6A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
22 Campfield, Shyan   Alma Bryant 78-06(23.93m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) UMS-Wright 148 2) Beauregard 102 3) Brooks 70 4) Anniston 65 5) Lincoln 53 6) Guntersville 48 7) Brewbaker Tech 38 8) Alabama Christian 29.50 9) St James 23 10) Childersburg 21 11) Fairview 13 12) DAR 11.50 13) Cleburne County 11 14) West Limestone 10 14) Wilson 10 16) Pope John Paul II 9 17) Dallas County 6 17) Douglas 6 17) B C Rain 6 20) Jacksonville 5 20) Monroe County 5 22) North Jackson 3 22) Cherokee County 3 24) Corner 2 25) Springville 1 Women - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) St Paul's 137.50 2) Scottsboro 111 3) Hartselle 66.50 3) John Carroll 66.50 5) Fort Payne 44 6) Central-Tuscaloosa 31 7) Parker 26 8) Briarwood 25.50 9) J O Johnson 20 9) Mortimer Jordan 20 11) Fairfield 14 12) Cullman 12 12) Center Point HS 12 14) Albertville 11 15) Faith Academy 10 16) Russell County 9 17) Ramsay 8 17) Demopolis 8 17) Hueytown 8 20) Madison County 7 21) Charles Henderson 6.50 22) Brewer 6 22) Vigor 6 24) Sylacauga 5 24) Columbia 5 24) Eufaula 5 24) Hayden 5 28) Boaz 3 28) Valley 3 30) Arab 2.50 31) Wenonah 2 31) Spanish Fort 2 33) Carrol 1 33) Pleasant Grove 1 Women - 6A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Hoover 107 2) Mountain Brook 86 3) McGill-Toolen 79 4) Auburn 58 5) Bob Jones 52 6) Opelika 46 7) Pelham 35 8) Northridge 32 9) Spain Park 27 9) Huntsville 27 11) Murphey 22 12) Central-Phenix City 20 13) Baker 19 14) Oak Mountain 14 15) Hewitt-Trussville 11 16) Homewood 10 17) Oxford 9 18) Shades Valley 8 18) Florence 8 20) Gadsden City 6 20) Thompson 6 20) Vestavia Hills 6 23) Blount 5 24) Bessemer City High School 4 25) Smiths Station 3 26) Carver Montgomery 1 Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) UMS-Wright 106.50 2) Dadeville HS 67 3) Beauregard 59 4) Alabama Christian 56 5) Lincoln 52 6) Oneonta 48 6) Anniston 48 8) Childersburg 42 9) Brooks 38.50 10) DAR 26 11) Munford 19 11) Dallas County 19 11) St Clair County 19 14) Monroe County 18 15) Corner 14.50 16) Springville 14 17) Hillcrest-Evergreen 12 17) Guntersville 12 19) Locust Fork 8 20) Pope John Paul II 4.50 21) Deshler 4 21) St James 4 23) North Jackson 3 24) Hayleyville 2 24) Douglas 2 26) Jacksonville 1 26) Fairview 1 26) Priceville 1 Men - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) St Paul's 76.50 2) Walker 61 3) Central-Tuscaloosa 58 4) Vigor 51 5) Briarwood 45.50 6) Scottsboro 37.50 7) Sylacauga 24 8) Charles Henderson 23 9) John Carroll 22 10) Columbia 20 10) Center Point HS 20 12) Hartselle 19 12) Paul W. Bryant High School 19 14) Fort Payne 18 14) Valley 18 16) Albertville 15 16) Etowah 15 18) Wenonah 14 19) Muscle Shoals 12 19) Spanish Fort 12 19) B T Washington 12 22) Russell County 11 22) West Point 11 22) Russellville 11 25) Fairfield 10 25) LeFlore 10 27) Ramsay 9 28) Cullman 7 28) Boaz 7 30) Tallassee 6 30) J O Johnson 6 32) Pinson Valley 5.50 32) Mortimer Jordan 5.50 34) Faith Academy 4 35) Talladega 2 35) Madison County 2 37) Demopolis 1 38) Carrol 0.50 Men - 6A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Hoover 100 2) Auburn 71 3) Spain Park 66 4) Northridge 58 5) Mountain Brook 52 6) Smiths Station 39 7) Hewitt-Trussville 33 8) Vestavia Hills 28 9) Opelika 26 10) Bob Jones 22 11) McGill-Toolen 21 12) Baker 20 13) Thompson 19 14) Fairhope 18 15) Huntsville 16 15) Tuscaloosa County 16 17) Davidson 15 18) Sidney Lanier 14 19) Gadsden City 12 20) Oak Mountain 11 21) Prattville 10 22) Murphey 7 23) Stanhope Elmore 6 24) Bessemer City High School 4 24) Jackson-Olin 4 24) Oxford 4 27) Theodore 3 28) Williamson 2 28) Homewood 2 28) Lee-Montgomery 2 31) Northview 1 Women - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored =================================================================================== 1) CEDAR BLUFF 97.50 2) Westminster School 87 3) Hubbard 62 4) Addison 55.50 5) Holy Spirit Catholic High 44 6) St Bernard 42 7) Marengo 37 8) Meek HS 30 9) Vina HS 25.50 10) Verbena 23 11) DONOHO 21 12) ALABAMA SCHOOL FOR THE DE 20 13) Marion County 19.50 14) Linden 18 15) Woodville 15 15) St Jude 15 17) Gaston 13 18) Talladega County Central 11 19) Whitesburg 7 20) St. Luke's Episcopal Scho 4 20) Tharptown 4 22) Phillips HS 3 23) Skyline 2 24) Brilliant 1 Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =================================================================================== 1) CEDAR BLUFF 82 2) Westminster School 71 3) Addison 69 4) ALABAMA SCHOOL FOR THE DE 63 5) Linden 56 6) Marion County 41 7) St Bernard 40 8) Gaston 35 9) Maplesville 33 10) Holy Spirit Catholic High 30 11) St Jude 27 12) Phillips HS 23 13) Florala HS 21 14) DONOHO 18.50 15) Whitesburg 18 16) Applachian 17 17) Decatur Heritage Christian 10.50 18) Athens Bible 10 19) Keith 8 20) St. Luke's Episcopal Scho 6 21) Winterboro 4 21) Pickens County 4 23) Brilliant 3 24) Hubbard 1 24) St. Luke's 1 24) AL Johnson 1 Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored =================================================================================== 1) Barbour County 94.50 2) LaFayette 85 2) American Christian Academy 85 4) Falkville 53 4) Cottage Hill 53 6) Mobile Christian 44.50 7) Altamont 42 8) Section 30 9) Cherokee 26 10) Providence Christian Scho 22 11) Lanett 21 12) J.B. Blacksher 20 13) COLD SPRINGS 15 14) Westbrook Christian 13 15) Tanner 12 16) Isabella 11 17) Pleasant Valley 10 18) Lamar County 7 19) Colbert Heights 6 20) Thorsby 5 20) Billingsley 5 22) Sand Rock 2 Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =================================================================================== 1) Tanner 89 2) American Christian Academ 84 3) LaFayette 77 4) Mobile Christian 74 5) Altamont 54 6) Cottage Hill 44 7) Lanett 40 8) Barbour County 37 9) Fultondale 33 10) COLD SPRINGS 32 11) Falkville 25 12) Lamar County 19 13) Lexington 16 14) Sand Rock 10 15) R C Hatch 8 15) Holy Family 8 15) Westbrook Christian 8 15) Section 8 15) Billingsley 8 20) Pleasant Valley 7 21) Providence Christian Schoo 5 21) J.B. Blacksher 5 23) Isabella 4 24) Hatton 3 Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =================================================================================== 1) BAYSIDE ACADEMY 116 2) T R Miller 80 3) Montgomery Academy 71 4) Sheffield 65 5) Winfield 57.50 6) Winston County 39 7) Piedmont 36 8) Randolph 35 9) Greensboro 28 10) Sardis 22 11) Rogers 21.50 12) Catholic- Montgomery 21 13) B B Comer 18 14) Ashville 17 15) Danville 13 16) Leeds 10 17) Daleville 8 17) Handley 8 19) Pisgah 7 20) J B Pennington 6 21) Hamilton 5 22) Trinity Wildcats 4 22) LAMP 4 22) Colbert County 4 25) Hokes Bluff 2 26) CLEMENTS 1 Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =================================================================================== 1) Greensboro 106 2) Hanceville 76 3) Catholic- Montgomery 75 4) Trinity Wildcats 56 5) T R Miller 45 6) Colbert County 43 7) Randolph 41 8) Montgomery Academy 36 9) Winfield 30 10) Brindlee Mountain 22 11) LAMP 19 12) Sheffield 17 13) Rogers 16 14) Ashville 15 15) Vinemont 11 15) Clay County 11 15) J B Pennington 11 18) BAYSIDE ACADEMY 9 18) Piedmont 9 18) Handley 9 21) Leeds 8 22) Hamilton 7 23) Opp 6 24) White Plains 5 25) Saks 4 25) Glencoe High School 4 27) B B Comer 3 27) Sardis 3 29) Daleville 2 30) CLEMENTS 1 30) Danville 1

 

 

2012 Results - Alabama AHSAA Outdoor State Championships

Published by RunnerSpace.com/HighSchool on May 5 2012, 09:38 PM

Website:Click here

Results by: Xpress Timing

Licensed to Xpress Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/4/2012 05:53 PM
           AHSAA 123A Championship Meet 2012 - 5/4/2012 to 5/5/2012            
                             1A, 2A, 3A Divisions                              
                            Selma-Memorial Stadium                             
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 12.07  5/8/2009    Katelin Barber, Belgreen                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Boone, Katie Brooks          Westminster Scho       12.56      12.68q  NWI  2 
  2 Gholston, Alex               Hubbard                12.46      12.69q  NWI  3 
  3 Hawkins, Whitney             St Jude                13.05      12.97q  NWI  1 
  4 Dupree, Candria              Cedar Bluff            13.13      13.06q  NWI  1 
  5 Moore, Diamonds              Cedar Bluff            13.70      13.36q  NWI  3 
  6 Davis, Sierra                St Jude                13.55      13.38q  NWI  2 
  7 Garrett, Destinee            Talladega County       13.68      13.40q  NWI  2 
  8 Lloyd, McKenize              Holy Spirit            13.42      13.50q  NWI  3  13.498
  9 Stockdale, Shakira           Talladega County       13.67      13.50   NWI  1  13.500
 10 Ramsey, Myia                 Maplesville            13.54      13.60   NWI  3 
 11 Lewis, Kiana                 Marengo                13.85      13.65   NWI  1 
 12 Johnson, Alexis              Linden                 13.34      13.67   NWI  2 
 13 Bryson, Courtney             Addison                13.58      13.81   NWI  1 
 14 Porter, Keirra               Gaston                 13.84      13.83   NWI  1 
 15 Dickinson, Makayla           Marion County          13.79      14.18   NWI  3 
 16 Carano, Tonya                Whitsburg              14.16      14.21   NWI  3 
 17 White, Amanad                Holy Spirit            14.24      14.23   NWI  3 
 18 Collins, Seaunna             Gaston                 14.01      14.23   NWI  2 
 19 Fisher, Brittney             School For Deaf        14.20      14.34   NWI  2 
 20 Boone, Alice                 Westminster Scho       14.23      14.36   NWI  1 
 21 Ray, Morgan                  Addison                14.24      14.38   NWI  1 
 22 Taylor, Jessica              Addison                14.08      14.60   NWI  3 
 23 Blackwell, Kentara           Gaston                 14.24      14.80   NWI  2 
 
Girls 200 Meter Dash 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 24.76  5/7/2011    Alexandria Gholston, Hubbard                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Gholston, Alex               Hubbard                25.37      25.51q  NWI  3 
  2 Boone, Katie Brooks          Westminster Scho       25.72      25.94q  NWI  2 
  3 Dupree, Candria              Cedar Bluff            27.24      27.03q  NWI  1 
  4 Bouler, Keondra              Marengo                27.21      27.11q  NWI  1 
  5 Moore, Diamonds              Cedar Bluff            27.55      27.29q  NWI  3 
  6 Clarke, Keishelle            Marengo                27.84      27.38q  NWI  2 
  7 Laster, Ashley               School For Deaf        27.50      27.39q  NWI  2 
  8 Baker, Sydnee                Whitsburg              29.19      27.76q  NWI  2 
  9 Hawkins, Whitney             St Jude                27.81      27.78   NWI  3 
 10 Davis, Sierra                St Jude                29.94      27.81   NWI  3 
 11 Stockdale, Shakira           Talladega County       27.94      27.97   NWI  1 
 12 Willis, Courtney             Talladega County       28.44      28.45   NWI  2 
 13 Mills, Candace               Vina HS                28.41      28.48   NWI  1 
 14 Hester, Mollie               Belgreen               28.67      28.57   NWI  3 
 15 Porter, Keirra               Gaston                 28.67      28.74   NWI  3 
 16 Giggie, Alex                 Holy Spirit            29.36      28.83   NWI  3 
 17 Ramsey, Myia                 Maplesville            28.68      29.01   NWI  2 
 18 Jones, Cierra                Linden                 28.81      29.24   NWI  1 
 19 Bryson, Courtney             Addison                28.69      29.47   NWI  1 
 20 Twymon, Anslea               Winterboro             29.86      29.59   NWI  2 
 21 Ray, Morgan                  Addison                29.83      29.78   NWI  1 
 22 Dickinson, Makayla           Marion County          29.57      29.99   NWI  3 
 23 Carter, Lisa                 Hubbard                29.58      30.27   NWI  2 
 24 Stewart, Summer              Meek HS                29.59      30.40   NWI  1 
 
Girls 400 Meter Dash 1A
===================================================================================
State 123 Re: R 55.34  5/6/2011    Alexandria Gholston, Hubbard                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Gholston, Alex               Hubbard                58.15      55.12R  3  10    State Record
  2 Boone, Katie Brooks          Westminster Scho       58.89      58.43   3   8   
  3 Bouler, Keondra              Marengo              1:04.53    1:02.03   3   6   
  4 Thompson, Rebecca            Westminster Scho     1:05.88    1:03.70   3   5   
  5 Johnson, Alexis              Linden               1:06.24    1:03.71   3   4   
  6 Laster, Ashley               School For Deaf      1:03.12    1:03.92   3   3   
  7 Humphres, Morgan             Vina HS              1:07.38    1:05.16   2   2   
  8 Reynolds, Morgan             Westminster Scho     1:06.51    1:05.48   2   1   
  9 Lewis, Kiana                 Marengo              1:06.75    1:05.72   2 
 10 Weber, Bailey                Meek HS              1:07.03    1:06.21   2 
 11 Blackwell, Kentara           Gaston               1:11.19    1:06.80   1 
 12 Ramsey, Myia                 Maplesville          1:10.05    1:07.27   1 
 13 Robinson, Sierra             Tharptown            1:11.02    1:07.41   1 
 14 Burnett, Hunter              Addison              1:09.56    1:08.03   1 
 15 De'Aizha, Swain              Talladega County     1:09.38    1:08.52   2 
 16 Hester, Mollie               Belgreen             1:08.80    1:08.58   2 
 17 Wolfe, Rebekah               Meek HS              1:04.66    1:08.59   3 
 18 Thomas, Dasheena             Keith                1:08.63    1:08.66   2 
 19 Rogers, Lily                 Holy Spirit          1:10.63    1:09.10   1 
 20 Spearman, Lily               St Jude              1:08.62    1:09.23   2 
 21 Manora, Ashley               St Jude              1:11.99    1:10.83   1 
 22 Johnson, Brianna             Marion County        1:11.72    1:13.02   1 
 
Girls 1600 Meter Run 1A
================================================================================
State 123 Re: R 5:06.28  5/1995      Heather Tanner, Randolph                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richmond, Jordan             Holy Spirit          5:47.40    5:23.36   10   
  2 Reynolds, Morgan             Westminster Scho     5:38.60    5:37.59    8   
  3 Ayers, Logan                 St Bernard           5:58.40    5:42.83    6   
  4 Mami, Ayleana                St Bernard           5:45.10    5:45.62    5   
  5 Hoaglund, Maddie             Westminster Scho     6:08.20    5:49.45    4   
  6 Sisk, Kelsie                 Woodville            5:50.60    5:49.51    3   
  7 Baugh, Sara                  Woodville            6:00.00    5:54.97    2   
  8 Wilson, Marigrace            Cedar Bluff          6:09.73    6:01.76    1   
  9 Pickle, Jessica              Vina HS              6:32.80    6:09.96  
 10 Farley, Brittney             Brilliant            6:21.93    6:14.76  
 11 wilson, jessica              Tharptown            6:26.76    6:19.62  
 12 Richardson, Amber            Whitsburg            6:20.50    6:21.31  
 13 Thorn, Heather               Vina HS              6:37.94    6:23.45  
 14 Hall, Leslie                 Gaston               6:34.70    6:26.42  
 15 Edge, Jaden                  St Bernard           6:19.80    6:27.96  
 16 Jackson, Shaquinta           Linden               6:56.19    6:51.48  
 17 Corban, Kathryn              School For Deaf      6:46.34    6:52.94  
 18 Jackson, Samone              Linden               7:03.30    6:56.85  
 19 Angell, Cowan                Donoho               6:53.21    6:57.85  
 20 Willingham, Molly            Addison              7:01.67    7:05.34  
 21 Winkles, Alyssa              Cedar Bluff          7:05.89    7:06.08  
 22 Wert, Natalie                School For Deaf      7:04.75    7:08.18  
 23 Hinton, Sara                 Westminster Scho     6:52.10    7:30.79  
 
Girls 100 Meter Hurdles 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 14.43  5/2007      Jasmine Patton, Hazelwood                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Carter, Lisa                 Hubbard                18.01      17.64q  NWI  2 
  2 Dunklin, Tuesdae             School For Deaf        18.04      17.65q  NWI  1 
  3 Price, Delilah               Cedar Bluff            18.24      17.88q  NWI  1 
  4 Thompson, Hope               Westminster Scho       19.45      18.27q  NWI  1 
  5 Bowen, Maggie                Cedar Bluff            18.79      18.59q  NWI  2 
  6 Guthrie, Mallary             Meek HS                17.85      18.60q  NWI  3 
  7 Taylor, Jessica              Addison                18.27      18.64q  NWI  2 
  8 Shotts, Fallyn               Vina HS                18.72      18.74q  NWI  3 
  9 Jackson, Kendra              Marion County          18.73      18.79   NWI  3 
 10 Fezeel, Kateria              Addison                18.95      18.97   NWI  1 
 11 Landrum, Jakayla             Marengo                20.61      19.17   NWI  1 
 12 Pollard, Brittany            Gaston                 20.40      20.13   NWI  3 
 13 Manora, Ashley               St Jude                21.18      20.16   NWI  2 
 14 Spearman, Lily               St Jude                21.03      20.20   NWI  3 
 15 Hood, Kristina               Meek HS                19.89      20.28   NWI  2 
 16 Jackson, Samone              Linden                 20.55      20.34   NWI  2 
 17 Segrest, Allie               Donoho                 21.24      20.58   NWI  1 
 18 Johnson, Tobrasia            Marengo                21.04      20.66   NWI  3 
 19 Kurzhal, Ashlyn              Decatur Heri           20.61      20.82   NWI  1 
 20 Hammack, Kendre              Addison                20.18      20.85   NWI  3 
 21 Wallace, Savannah            Applachian             20.68      20.94   NWI  2 
 22 Boykins, Tomysha             Linden                 21.22      20.95   NWI  1 
 23 Poindexter, Fantasy          School For Deaf        22.29      22.70   NWI  2 
 
Girls 4x100 Meter Relay 1A
============================================================================
State 123 Re: R 49.01  5/2004      Hazelwood, Hazelwood                        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Marengo  'A'                                        53.66      52.12q  1 
  2 Cedar Bluff  'A'                                    53.04      52.38q  1 
  3 Linden  'A'                                         54.05      52.70q  2 
  4 Alabama School For The Deaf  'A'                    52.55      53.53q  2 
  5 Addison  'A'                                        55.30      54.34q  2 
  6 Marion County  'A'                                  54.97      54.61q  3 
  7 Gaston  'A'                                         55.25      54.93q  3 
  8 Holy Spirit Catholic High Scho  'A'                 57.32      55.57q  1 
  9 Keith  'A'                                          58.54      56.94   3 
 10 Whitesburg  'A'                                     56.80      57.35   1 
 11 Meek HS  'A'                                        58.41      57.74   3 
 12 Westminster School  'A'                             58.30      57.80   2 
 13 Vina HS  'A'                                      1:01.19      58.23   1 
 14 Brilliant  'A'                                      59.60      59.63   2 
 15 Donoho  'A'                                         59.75    1:00.38   1 
 16 Applachian  'A'                                   1:01.85    1:03.27   2 
 17 Phillips HS  'A'                                  1:08.22    1:08.48   3 
 -- Talladega County Central  'A'                       52.51        DNF   3 
 
Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================================
State 123 Re: R 10:29.70  5/1985      Randolph, Randolph                       
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Holy Spirit Catholic High Scho  'A'              11:04.24   10:42.86   10   
  2 Meek HS  'A'                                     11:27.08   11:00.16    8   
  3 St Bernard  'A'                                  11:37.65   11:04.67    6   
  4 Whitesburg  'A'                                  11:26.12   11:21.39    5   
  5 Vina HS  'A'                                     11:59.55   11:26.20    4   
  6 Cedar Bluff  'A'                                 11:50.85   11:27.21    3   
  7 Gaston  'A'                                      12:57.61   12:00.80    2   
  8 Westminster School  'A'                          12:13.22   12:18.63    1   
  9 Donoho  'A'                                      12:21.76   12:30.02  
 10 Alabama School For The Deaf  'A'                 12:42.42   12:45.70  
 11 Marion County  'A'                               12:34.85   13:20.30  
 -- Brilliant  'A'                                   12:20.24        DNF  
 -- Addison  'A'                                     12:16.96         DQ   throwing baton
 
Girls High Jump 1A
==========================================================================================
State 123 Re: R  5-03  5/1996      Julie Preuitt, Addison                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ankrom, Christine            Donoho               4-10.00    4-10.00      1.47m  10   
  2 Hinton, Summer               Addison              4-10.00    4-08.00      1.42m   8   
  3 Hargitt, Audrey              Cedar Bluff          4-10.00   J4-08.00      1.42m   5.50
  3 Fezeel, Kateria              Addison              4-08.00   J4-08.00      1.42m   5.50
  5 Mills, Candace               Vina HS              4-08.00    4-06.00      1.37m   4   
  6 Bryson, Courtney             Addison              4-11.00   J4-06.00      1.37m   3   
  7 Smith, Savannah              Marion County        4-08.00   J4-06.00      1.37m   1.50
  7 Adams, Jasmine               Cedar Bluff          4-08.00   J4-06.00      1.37m   1.50
  9 Phillis, Corey               Donoho               4-04.00    4-04.00      1.32m 
  9 Guthrie, Mallary             Meek HS              4-04.00    4-04.00      1.32m 
 11 Daniels, Brooke              Tharptown            4-06.00    4-02.00      1.27m 
 11 Stallworth, Kaneesha         School For Deaf      4-04.00    4-02.00      1.27m 
 11 Riggs, Anna                  Decatur Heri         4-02.00    4-02.00      1.27m 
 -- Segrest, Allie               Donoho               4-06.00         NH            
 -- Coats, Ashley                Vina HS              4-04.00         NH            
 
Girls Pole Vault 1A
==========================================================================================
State 123 Re: R  9-03  5/2007      Anna Lindsey, Cedar Bluff                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stewart, Summer              Meek HS              8-06.00    9-00.00      2.74m  10   
  2 Bowen, Maggie                Cedar Bluff          8-03.00    7-06.00      2.28m   8   
  3 Adams, Jasmine               Cedar Bluff          7-06.00    7-00.00      2.13m   6   
 -- Howard, Miranda              Vina HS              7-00.00         NH            
 -- Shotts, Fallyn               Vina HS              6-06.00         NH            
 -- Johnson, Riley               Cedar Bluff          6-06.00         NH            
 
Girls Long Jump 1A
===============================================================================================
State 123 Re: R 16-09  5/1998      Skyland Lightfoot, Courtland                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Gholston, Alex               Hubbard             16-00.00   16-08.00   0.4     5.08m  10   
  2 Hargitt, Audrey              Cedar Bluff         15-11.75   16-03.50  +0.0     4.96m   8   
  3 Hawkins, Whitney             St Jude             15-04.50   15-07.50  +0.0     4.76m   6   
  4 Willis, Courtney             Talladega County    13-10.75   15-02.00   0.8     4.62m   5   
  5 Carter, Lisa                 Hubbard             14-09.50   14-08.50  -0.3     4.48m   4   
  6 Cleghorn, Mackenzie          Meek HS             14-10.25   14-07.00  -1.7     4.44m   3   
  7 Ayers, Logan                 St Bernard          13-11.00   14-06.00   0.3     4.41m   2   
  8 Phillis, Corey               Donoho              14-10.00   14-05.50  +0.0     4.40m   1   
  9 Fezeel, Kateria              Addison             14-01.00   14-04.50   1.9     4.38m 
 10 Russell, Katie               Addison             13-10.00   14-00.00   0.3     4.26m 
 11 Jones, Cierra                Linden              14-07.25   13-11.50  -0.1     4.25m 
 12 Garrett, Destinee            Talladega County    13-06.75   13-08.50   1.6     4.17m 
 13 Brock, Sadie                 Addison             13-03.50   13-08.25  +0.0     4.17m 
 14 Twymon, Anslea               Winterboro          13-04.50   13-08.00  -0.4     4.16m 
 15 Thompson, Hope               Westminster Scho    14-07.50   13-03.00  -0.2     4.03m 
 16 Stewart, Kiarrah             Marion County       13-06.75   12-09.00   NWI     3.88m 
 17 Smithey, Kayla               Paint Rock Valle    13-07.00   12-08.75  -0.1     3.87m 
 18 Porter, Keirra               Gaston              13-01.50   12-06.50   1.1     3.82m 
 19 Adams, Jasmine               Cedar Bluff         13-02.75   12-04.00  +0.0     3.75m 
 20 Guthrie, Mallary             Meek HS             13-04.25   11-11.50  +0.0     3.64m 
 
Girls Discus Throw 1A
==========================================================================================
State 123 Re: R 122-00  5/1986      Beverly McCall, Calhoun                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Deramus, Marqueska           Verbina                98-09     101-02     30.83m  10   
  2 Robinson, Taylor             Addison                93-07      92-00     28.04m   8   
  3 Hinton, Summer               Addison                74-07      90-07     27.60m   6   
  4 Stewart, Kendall             Donoho                 83-03      89-04     27.22m   5   
  5 Alfaro, Kathy                Tharptown           87-06.50      87-10     26.77m   4   
  6 Matson, Rachel               Donoho                 78-06      83-06     25.45m   3   
  7 Avans, Sarah                 Skyline                80-06      82-06     25.14m   2   
  8 Gibbs, Johnna                Brilliant              84-05      81-03     24.76m   1   
  9 Borden, Kelsey               Tharptown              72-05      79-11     24.35m 
 10 Johnson, Abby                Meek HS                84-03      77-09     23.69m 
 11 Leach, Hannah                Cedar Bluff            85-10      76-07     23.34m 
 12 Turrentine, Gerquitta        Cedar Bluff            81-04      73-11     22.52m 
 13 Cheshier, Alainnah           Decatur Heri           71-07      71-11     21.92m 
 14 Stallworth, Kaneesha         School For Deaf        78-07      70-00     21.33m 
 15 Miller, Davitta              Marengo                66-11      66-09     20.34m 
 16 Hayes, Alisyn                Marion County          73-11      66-08     20.32m 
 17 Aldridge, Saterica           Linden                 69-06      66-05     20.24m 
 18 Harris, Peyton               Hubbard                74-09      66-02     20.16m 
 19 Pollard, Brittany            Gaston                 66-08      64-07     19.68m 
 20 Boyd, Shelby                 Vina HS                77-05      64-02     19.55m 
 21 Calvert, Kourtney            Applachian             66-11      63-06     19.35m 
 22 Lolley, Raven                Phillips HS            82-08      62-07     19.07m 
 23 Kennedy, Kelsey              Marengo                70-07      61-07     18.77m 
 24 Bouler, Jasmaria             Linden                 67-08      54-09     16.68m 
 
Girls 100 Meter Dash 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 11.97  5/1995      Yolanda Jones, Hazelwood                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Gabrielle         Barbour County         12.73      12.63q  NWI  2 
  2 Huguley, Bria                LaFayette              12.71      12.76q  NWI  3 
  3 Whitlow, Valexia             LaFayette              13.01      12.93q  NWI  1 
  4 Taylor, Olivia               Cherokee               13.05      13.08q  NWI  1 
  5 Welch, Lorien                Westbrook Christ       13.28      13.10q  NWI  3 
  6 Askew, Brianna               Lanett                 13.06      13.36q  NWI  2 
  7 Hines, Precious              Tanner                 13.43      13.47q  NWI  3 
  8 Dean, Breuna                 J.B. Blacksher         13.51      13.57q  NWI  1 
  9 Boykin, Aaliyah              Barbour County         13.81      13.69   NWI  3 
 10 Shanahan, Taylor             Amer. Christian        13.52      13.72   NWI  1 
 11 Armstead, Samone             Cherokee               13.51      13.77   NWI  2 
 12 Bobbitt, Keeli               Lamar County           13.59      13.78   NWI  2 
 13 Willams, Kelsea              Hatch, RC              13.92      13.94   NWI  2 
 14 Reed, Kaitlan                Billingsley            13.84      14.01   NWI  2 
 15 Vester, Aaliyah              Amer. Christian        13.84      14.08   NWI  1 
 16 Lindsey, Mary                Sand Rock              14.03      14.08   NWI  3 
 17 Blackmon, Brooklyn           Clev                   13.96      14.52   NWI  3 
 18 Collins, Ebony               Holy Family            14.16      14.53   NWI  1 
 19 McCay, Chelsae               Cold Springs           14.38      14.71   NWI  1 
 20 Thomas, Logan                Lamar County           14.61      14.73   NWI  3 
 21 Telly, Kristen               Tanner                 14.46      15.20   NWI  2 
 
Girls 200 Meter Dash 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 25.47  5/1997      Yolanda Cooper, Haze;wood                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Henderson, Gabrielle         Barbour County         26.36      26.55q  NWI  3 
  2 Whitlow, Valexia             LaFayette              26.69      26.73q  NWI  2 
  3 Huguley, Bria                LaFayette              26.80      27.01q  NWI  1 
  4 Welch, Lorien                Westbrook Christ       27.89      27.19q  NWI  2 
  5 Taylor, Olivia               Cherokee               28.14      27.81q  NWI  3 
  6 Burns, Alison                Providence C           28.06      27.89q  NWI  3 
  7 Hines, Precious              Tanner                 28.20      28.12q  NWI  2 
  8 Askew, Brianna               Lanett                 27.86      28.27q  NWI  1 
  9 Sellers, Bethany             Barbour County         28.83      28.67   NWI  1 
 10 Armstead, Samone             Cherokee               28.83      28.72   NWI  2 
 11 Willams, Kelsea              Hatch, RC              28.68      29.02   NWI  1 
 12 Thomas, Logan                Lamar County           30.47      30.03   NWI  2 
 13 Vester, Aaliyah              Amer. Christian        29.43      30.17   NWI  2 
 14 Weems, Caroline              Clev                   30.70      30.61   NWI  3 
 15 Collins, Ebony               Holy Family            31.33      30.75   NWI  1 
 16 McCay, Chelsae               Cold Springs           29.93      31.26   NWI  1 
 17 Clark, Jordan                Isabella               31.11      31.49   NWI  1 
 18 Loosier, Zoie                Lexington              32.74      32.03   NWI  3 
 19 Rodriguez, Carla             Sand Rock              30.88      32.17   NWI  2 
 20 Allen, Kaile                 Lexington              31.79      32.84   NWI  2 
 
Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================================
State 123 Re: R 57.81  5/1998      Susan Berry, Mars Hill Bible                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Burns, Alison                Providence C         1:01.71    1:02.36   3  10   
  2 Mccarver, Jordan             Section              1:04.38    1:02.58   3   8   
  3 Vanderheiden, Hannah         Cottage Hill         1:05.28    1:04.01   3   6   
  4 Howell, Rachel               Cottage Hill         1:05.71    1:04.25   3   5   
  5 Davis, Tyra                  Altamont             1:05.62    1:05.50   3   4   
  6 Jackson, Mercedes            Lanett               1:08.18    1:05.87   2   3   
  7 Hawkins, Radreeka            Barbour County       1:05.68    1:05.95   3   2   
  8 Riddle, Amber                Falkville            1:07.53    1:06.07   2   1   
  9 Bobbitt, Keeli               Lamar County         1:09.91    1:06.18   1 
 10 Rector, Chloe                Amer. Christian      1:07.23    1:07.02   2 
 11 Hayes, Jordan                Cherokee             1:09.51    1:07.08   1 
 12 Robertson, Reagan            Lamar County         1:07.59    1:07.28   2 
 13 Dalrymple, Maleah            Colbert Heights      1:05.01    1:07.48   3 
 14 Williams, Areal              Falkville            1:09.26    1:07.55   1 
 15 Merring, Kaleigh             Cold Springs         1:08.70    1:08.02   1 
 16 Williams, Bertice            LaFayette            1:08.58    1:08.94   2 
 17 Brooks, kenyetta             Lanett               1:08.28    1:09.08   2 
 18 Weems, Caroline              Clev                 1:09.23    1:09.52   1 
 19 Waldrep, Alix                Cherokee             1:11.03    1:09.85   1 
 20 Glover, Jasmine              Holy Family          1:10.84    1:10.25   1 
 21 Roberts, Ivory               Lanett               1:08.75    1:11.28   1 
 
Girls 1600 Meter Run 2A
================================================================================
State 123 Re: R 5:02.14  5/2006      Elizabeth Molen, Altamont                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 York, Kaitlin                Amer. Christian      5:46.46    5:27.42   10   
  2 Patrick, Analisa             Amer. Christian      6:02.95    5:38.21    8   
  3 Hall, Amanda                 Mobile Christian     5:46.25    5:40.20    6   
  4 Graham, Sarah                Isabella             5:58.04    5:43.94    5   
  5 Brown, Meredith              Amer. Christian      6:14.10    5:58.32    4   
  6 Smith, Kaylee                Pleasant Valley      6:19.22    6:07.88    3   
  7 Boyd, Erin                   Lanett               6:09.97    6:10.83    2   
  8 Dawson, Kaitlyn              Pleasant Valley      6:13.38    6:16.15    1   
  9 Rasmussen, Megan             Providence C         6:19.96    6:17.03  
 10 Still, Cassi                 Cold Springs         6:31.92    6:21.20  
 11 Morgan, Bailee               Sand Rock            6:31.59    6:22.43  
 12 Culp, Lillian                Altamont             6:31.26    6:25.30  
 13 Campbell, Emily              Cold Springs         6:22.81    6:26.26  
 14 Koerber, Katrina             Falkville            6:35.55    6:33.75  
 15 Noland, Elizabeth            Cottage Hill         6:42.06    6:38.49  
 16 Huffstutler, Katie           Cold Springs         7:08.63    6:39.06  
 17 Venable, Carly               Section              6:46.88    6:39.96  
 18 Polhill, Sarah               Altamont             7:00.61    6:47.00  
 19 Byrd, Mckenzie               Cherokee             7:01.97    6:54.12  
 20 Arnold, Ann                  Altamont             6:51.78    6:55.22  
 21 Rasmussen, Haley             Providence C         7:00.17    7:00.48  
 22 Patterson, Sierra            Mars Hill            7:13.71    7:13.96  
 23 Bahena, Melissa              Lamar County         7:06.75    7:21.22  
 
Girls 100 Meter Hurdles 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 15.80  5/2007      Natasha Sturkie, Whjite Plains              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hawkins, Radreeka            Barbour County         16.91      17.09q  NWI  3 
  2 Koerber, Jaclyn              Falkville              17.85      17.27q  NWI  1 
  3 Marbury, Matekia             LaFayette              17.41      17.58q  NWI  2 
  4 Riddle, Amber                Falkville              17.42      17.73q  NWI  1 
  5 Vanderheiden, Hannah         Cottage Hill           17.95      17.99q  NWI  2 
  6 Moore, Emily                 Mobile Christian       18.62      18.25q  NWI  2 
  7 Jones, Alexandria            Mobile Christian       17.98      18.36q  NWI  3 
  8 Kennedy, Kendra              Barbour County         21.85      18.46q  NWI  3 
  9 Dressler, Caitlyn            Cottage Hill           18.82      18.49   NWI  1 
 10 Reed, Kaitlan                Billingsley            18.84      18.83   NWI  1 
 11 Boykin, Aaliyah              Barbour County         23.49      18.97   NWI  2 
 12 Golliver, Marina             Lexington              19.35      19.26   NWI  2 
 13 Robinson, Riley              Cold Springs           19.89      19.99   NWI  3 
 14 Hamilton, Kenisha            Tanner                 20.04      20.07   NWI  2 
 15 Lott, Dakota                 Cold Springs           19.79      20.30   NWI  3 
 16 Rico, Ana                    Sand Rock              20.91      20.62   NWI  1 
 17 Shelly, Sha'Rainia           Lamar County           21.15      21.35   NWI  2 
 18 Goodson, Shabreanne          Billingsley            23.31      22.75   NWI  1 
 19 Goodloe, Ashley              Cherokee               21.38      23.19   NWI  3 
 20 Chadwick, Lexi               Section                21.93      24.36   NWI  2 
 
Girls 4x100 Meter Relay 2A
============================================================================
State 123 Re: R 49.68  5/1998      Hazelwood, Hazelwood                        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 LaFayette  'A'                                      51.87      51.26q  2 
  2 American Christian Academy  'A'                     54.94      54.36q  1 
  3 Cherokee  'A'                                       55.24      54.49q  2 
  4 Tanner  'A'                                         55.41      54.83q  2 
  5 Mobile Christian  'A'                               56.70      54.88q  1 
  6 Westbrook Christian  'A'                            56.76      55.30q  1 
  7 Cottage Hill  'A'                                   57.98      55.41q  1 
  8 Sand Rock  'A'                                      57.53      56.51q  2 
  9 Cleveland  'A'                                      57.16      57.14   2 
 10 Holy Family  'A'                                    57.65      57.18   1 
 11 Cold Springs  'A'                                 1:00.88    1:00.85   1 
 12 Billingsley  'A'                                  1:03.20    1:01.00   1 
 13 Section  'A'                                      1:00.68    1:01.10   2 
 -- Falkville  'A'                                      58.36         DQ   2  finish without baton
 -- Barbour County  'A'                                 51.93         DQ   1  zone 1 late
 
Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================================
State 123 Re: R 10:12.94  5/2006      Altamont, Altamont                       
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 American Christian Academy  'A'                  11:32.72   10:57.24   10   
  2 Section  'A'                                     11:54.47   11:19.92    8   
  3 Altamont  'A'                                    12:12.31   11:22.32    6   
  4 Cottage Hill  'A'                                11:55.20   11:45.26    5   
  5 Cold Springs  'A'                                12:04.00   11:52.61    4   
  6 Barbour County  'A'                              11:52.27   12:05.97    3   
  7 Lanett  'A'                                      12:00.66   12:14.04    2   
  8 Lamar County  'A'                                12:40.17   12:28.21    1   
  9 Lexington  'A'                                   13:10.56   12:45.60  
 
Girls Triple Jump 2A
===============================================================================================
State 123 Re: R 36-04.75  5/1994      Christie Parrish, West End               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Huguley, Bria                LaFayette           34-06.00   32-10.25   0.6    10.01m  10   
  2 Cobb, Kennedi                Amer. Christian     32-04.50   32-03.00   0.1     9.82m   8   
  3 Ayre, Sarah                  Falkville           32-01.50   32-02.00   1.3     9.80m   6   
  4 Kennedy, Kendra              Barbour County      32-07.00   32-00.75   1.7     9.77m   5   
  5 Wentland, Hannah             Cottage Hill        32-08.00   31-10.00   0.5     9.70m   4   
  6 Sears, Emily                 Altamont            29-09.00   30-06.25   2.0     9.30m   3   
  7 Vanderheiden, Hannah         Cottage Hill        30-03.50   29-11.75   1.4     9.13m   2   
  8 Goudy, Keara                 Barbour County      27-04.00   29-09.50   1.0     9.08m   1   
  9 Eddy, Autumn                 Falkville           31-02.00   28-11.50   0.3     8.82m 
 10 Mccray, Brianna              Barbour County      28-05.50   28-08.25  +0.0     8.74m 
 11 Vester, Aaliyah              Amer. Christian     28-07.00   28-00.00  +0.0     8.53m 
 12 Davis, Elizabeth             Falkville           27-08.00   26-07.00   0.1     8.10m 
 13 Crider, Ka Ka                Cold Springs        26-10.00   25-09.25   0.5     7.85m 
 13 Lindsey, Mary                Sand Rock           26-01.75   25-09.25  +0.0     7.85m 
 15 Lott, Dakota                 Cold Springs        26-05.00   24-08.25   0.6     7.52m 
 16 McCarver, Taylor             Section             26-00.25   24-07.50   1.0     7.50m 
 
Girls Javelin Throw 2A
==========================================================================================
State 123 Re: R 135-08  5/2008      Rebekah Hoppis, American Christian         
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Drinkard, Tiana              Falkville             114-01     117-03     35.73m  10   
  2 Rainwater, Michalyn          Mobile Christian      102-03     107-02     32.66m   8   
  3 Booth, Morgan                Colbert Heights       105-07     104-11     31.97m   6   
  4 Sanchez, Megan               Thorsby                95-02     101-10     31.03m   5   
  5 Marbury, Matekia             LaFayette              87-09      98-01     29.89m   4   
  6 Harry, Madison               Mobile Christian       91-08      94-03     28.72m   3   
  7 Blunt, Nakiamalika           LaFayette              86-08      89-01     27.15m   2   
  8 Moore, Jazzy                 Section                83-04      88-04     26.92m   1   
  9 Dutton, Brooke               Amer. Christian        83-04      87-09     26.74m 
 10 Evans, Kelly                 Section                81-07      86-10     26.46m 
 11 Ray, Jordan                  Cherokee               94-05      83-06     25.45m 
 12 Howell, Ashley               Cottage Hill           86-06      82-10     25.24m 
 13 Mickelson, Emily             Falkville           82-03.50      82-04     25.09m 
 14 Plunkett, Karly              Lexington              75-03      76-05     23.29m 
 15 Faulk, Kandace               Barbour County         78-03      73-03     22.32m 
 16 Mccray, Brianna              Barbour County         78-03      72-10     22.19m 
 17 Abernathy, Jesse             Sand Rock           68-09.50      70-09     21.56m 
 18 Vess, Emily                  Colbert Heights        71-01      68-07     20.90m 
 19 Self, Katie                  Cold Springs           77-00      65-07     19.98m 
 20 Goudy, Keara                 Barbour County         75-05      52-07     16.02m 
 21 Harris, Savanna              Mobile Christian       71-07      52-00     15.84m 
 
Girls 100 Meter Dash 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 11.93  5/2005      Bridget Rose, Leeds                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Calametti, Carlisle          Bayside                12.89      12.99q  NWI  2 
  2 Wiggins, Wendy               Greensboro             12.91      13.03q  NWI  1 
  3 Thompson, Breanna            Piedmont               13.24      13.11q  NWI  2  13.101
  4 Rose, Brianna                Leeds                  13.43      13.11q  NWI  3  13.104
  5 Lawson, Valencia             B B Comer              13.33      13.12q  NWI  1 
  6 Webb, Lacey                  Winfield               13.01      13.18q  NWI  1 
  7 Lister, Shakima              Daleville              13.09      13.20q  NWI  2 
  8 Robinson, Angelica           Sheffield              12.81      13.21q  NWI  3 
  9 Manson, Monique              Sheffield              13.24      13.35   NWI  3 
 10 Greer, Miranda               Ashville               13.79      13.40   NWI  2 
 11 Brooks, Jade                 Montgomery Acade       13.22      13.48   NWI  3 
 12 Russell, Quadra              Sheffield              13.26      13.52   NWI  1 
 13 Cole, Lark                   Hokes Bluff            13.69      13.61   NWI  2 
 14 Mcclung, Hannah              Danville               13.75      13.62   NWI  3 
 15 Stallworth, Brittany         LAMP                   13.35      13.74   NWI  2 
 16 Cantrell, Brooke             Winfield               13.51      13.81   NWI  2 
 17 Dulaney, Ariel               Bayside                13.63      13.90   NWI  1 
 18 Martin, Sarah                Piedmont               13.83      13.94   NWI  1 
 19 Thompson, Riesha             Piedmont               13.81      13.98   NWI  1 
 20 Hagwood, Ashlyn              Colbert County         13.59      14.03   NWI  1 
 21 Fetter, Victoria             Winfield               13.73      14.07   NWI  3 
 22 Martin, Madison              Randolph               13.88      14.09   NWI  2 
 23 Adell, Lillian               ELKM                   14.08      14.29   NWI  3 
 
Girls 200 Meter Dash 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 25.10  5/8/2009    Simone Pugh, Cottage Hill                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Webb, Lacey                  Winfield               26.54      26.92q  NWI  3 
  2 Wiggins, Wendy               Greensboro             26.69      27.02q  NWI  2 
  3 Lawson, Valencia             B B Comer              27.35      27.04q  NWI  3 
  4 Henry, Shea                  Trinity Wild           27.46      27.55q  NWI  3 
  5 Robinson, Angelica           Sheffield              27.22      27.57q  NWI  2 
  6 Cicco, Jane Anne             Bayside                27.73      27.72q  NWI  2 
  7 Bothwell, Anika              Ashville               28.23      27.85q  NWI  3 
  8 Buell, Maggie                Randolph               27.11      28.00q  NWI  1 
  9 Witt, Della                  J B Pennington         28.15      28.24   NWI  2 
 10 Stallworth, Brittany         LAMP                   27.77      28.89   NWI  1 
 11 Burleson, Adrianna           Winfield               28.43      28.91   NWI  3 
 12 Bradley, Jasmine             Carbon Hill            28.74      28.98   NWI  3 
 13 Davis, Imani                 ELKM                   29.46      28.99   NWI  2 
 14 Westendorf, Jennifer         Catholic- Montgo       28.56      29.03   NWI  2 
 15 Machleit, Chelsea            Hokes Bluff            28.69      29.20   NWI  3 
 16 Hagwood, Ashlyn              Colbert County         28.66      29.23   NWI  2 
 17 Anderson, Algeria            Sheffield              28.91      29.34   NWI  1 
 18 Looney, Lasondra             Ashville               28.62      29.42   NWI  1 
 19 Thompson, Riesha             Piedmont               28.59      30.09   NWI  1 
 20 Martin, Madison              Randolph               28.83      30.21   NWI  2 
 21 Fetter, Victoria             Winfield               29.14      30.71   NWI  1 
 
Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================================
State 123 Re: R 57.82  5/1986      Tammy Young, Clarke County                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Buell, Maggie                Randolph               59.21      59.69   3  10   
  2 Wiggins, Wendy               Greensboro           1:04.65    1:01.51   3   8   
  3 Webb, Lacey                  Winfield             1:02.76    1:01.96   3   6   
  4 Jordan, Sage                 Randolph             1:01.31    1:02.88   3   5   
  5 Witt, Della                  J B Pennington       1:02.76    1:03.51   3   4   
  6 Powell, Alexis               Sardis               1:06.39    1:04.30   2   3   
  7 Anderson, Algeria            Sheffield            1:05.32    1:05.33   3   2   
  8 Walker, Majestie             T R Miller           1:06.85    1:05.36   2   1   
  9 Killen, Morgan               Rogers               1:06.79    1:05.42   2 
 10 Wright, Emily                Bayside              1:07.10    1:05.92   2 
 11 Marcum, Paulann              Winfield             1:06.20    1:06.80   2 
 12 Rose, Brianna                Leeds                1:08.63    1:06.81   1 
 13 Carter, Kaytlain             B B Comer            1:09.01    1:06.88   1 
 14 Cantrell, Brooke             Winfield             1:08.57    1:07.26   1 
 15 Hash, Mary Grace             Randolph             1:08.42    1:07.29   1 
 16 Lee, Lauren                  Glencoe High         1:08.59    1:07.73   1 
 17 Barksdale, Megan             Holly Pond           1:05.86    1:07.75   3 
 18 Kastner, Natalie             Bayside              1:08.41    1:07.89   2 
 19 Mcgowin, Margaret            Montgomery Acade     1:06.87    1:08.44   2 
 20 Holcomb, Stephanie           Sardis               1:08.60    1:08.97   1 
 21 Stoudamire, Chara            Ashville             1:09.97    1:09.98   1 
 22 Byers, Ericka                Leeds                1:09.91    1:13.37   1 
 -- Garner, Sarah                Piedmont             1:04.26         FS   3 
 
Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================================
State 123 Re: R 5:13.77  4/30/2010   Karisa Nelson, T R Miller                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gerard, Taylor               Montgomery Acade     5:24.37    5:14.60   10   
  2 Nelson, Karisa               T R Miller           5:24.49    5:15.79    8   
  3 Holdbrooks, Emma Kate        Winfield             5:39.70    5:32.07    6   
  4 Terino, Katherine            Catholic- Montgo     5:35.80    5:32.18    5   
  5 Holdbrooks, Kelsey           Winfield             5:41.80    5:38.12    4   
  6 Gill, Charlotte              Bayside              5:36.03    5:39.50    3   
  7 Nelson, Allie                T R Miller           5:43.92    5:42.74    2   
  8 Spottswood, Bowen            Bayside              5:48.15    5:43.32    1   
  9 Jay, Alison                  CLEM                 5:54.09    5:44.74  
 10 Stakely, Kristie             Montgomery Acade     5:53.08    5:49.54  
 11 Contreras, Alegna            Sipsey Valle         5:58.82    5:53.10  
 12 Stewart, Katie               Rogers               6:03.68    5:58.11  
 13 Green, Tatiana               Piedmont             5:51.93    6:00.24  
 14 Pierce, Emily                Montgomery Acade     6:10.31    6:09.27  
 15 Wilson, Kristyn              Randolph             6:09.66    6:11.49  
 16 Ward, Morgan                 Vinemont             6:15.80    6:15.21  
 17 Strickland, Renee            Vinemont             6:20.16    6:16.99  
 18 Pressnell, Samantha          ELKM                 6:07.95    6:21.55  
 19 Shamblin, Katelynn           Sipsey Valle         6:11.90    6:22.44  
 20 McHan, Lauren                J B Pennington       6:13.41    6:24.63  
 21 Paxton, Mariah               Saks                 7:10.29    7:28.76  
 -- Olinger, Tori                PISG                 6:01.36        DNF  
 -- Sloan, Madison               Susan Moore          5:49.16         DQ   running off track
 
Girls 100 Meter Hurdles 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 14.23  5/2005      Bridget Rose, Leeds                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Melendez, Alona              Bayside                15.89      16.01q  NWI  3 
  2 Tarvin, Selena               Sardis                 16.96      16.63q  NWI  1 
  3 Lister, Shakima              Daleville              17.18      16.69q  NWI  2 
  4 Nelson, Amber                T R Miller             16.85      16.73q  NWI  2 
  5 Daniel, Meredith             Winston County         17.20      17.21q  NWI  3 
  6 Monroe, Sydney               PISG                   17.27      17.29q  NWI  3 
  7 Gutherie, Taylor             T R Miller             17.00      17.47q  NWI  1 
  8 Williams, Leah               Sardis                 18.28      17.56q  NWI  1 
  9 Rowell, Morgan               T R Miller             18.72      18.08   NWI  1 
 10 Killen, Morgan               Rogers                 18.22      18.58   NWI  2 
 11 Tankersley, Corrie           Montgomery Acade       18.96      19.08   NWI  2 
 12 Smith, Madi                  Randolph               19.89      19.25   NWI  1 
 13 Manson, Monique              Sheffield              18.97      19.25   NWI  3 
 14 Carter, Megan                Handley                20.88      19.78   NWI  1 
 15 Mcchenrin, Sharnique         Ashville               19.92      19.84   NWI  1 
 16 Burleson, Adrianna           Winfield               19.34      20.25   NWI  3 
 17 henderson, kaitee            Danville               20.02      20.37   NWI  2 
 18 Caldwell, Catie              Bayside                20.41      20.58   NWI  2 
 19 Hollaway, Maegen             Winfield               20.03      20.95   NWI  3 
 20 Hicks, Sylvia                White Plains           21.04      21.02   NWI  2 
 21 Finley, Jasmine              Handley                21.02      21.84   NWI  1 
 -- Clark, Sarica                Handley                22.22         DQ   NWI  3  hooking hurdle
 
Girls 4x100 Meter Relay 3A
============================================================================
State 123 Re: R 49.52  5/2002      Sheffield, Sheffield                        
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Sheffield  'A'                                      51.23      51.37q  3 
  2 Piedmont  'A'                                       52.50      52.16q  1 
  3 Greensboro  'A'                                     52.45      52.20q  2 
  4 T R Miller  'A'                                     53.47      52.72q  3 
  5 B B Comer  'A'                                      56.83      53.02q  3 
  6 Ashville  'A'                                       53.76      53.59q  2 
  7 Hokes Bluff  'A'                                    54.56      53.64q  2 
  8 Daleville  'A'                                      52.50      53.83q  1 
  9 Randolph  'A'                                       53.17      53.89   3 
 10 Handley  'A'                                        54.53      54.16   1 
 11 Bayside Academy  'A'                                52.57      54.36   2 
 12 Montgomery Academy  'A'                             53.81      54.36   1 
 13 Lamp  'A'                                           55.39      54.69   3 
 14 Leeds  'A'                                          55.90      56.05   2 
 15 Danville  'A'                                       56.28      56.06   1 
 16 Winfield  'A'                                       55.68      56.09   3 
 17 Carbon Hill  'A'                                    56.20      56.26   1 
 18 Rogers  'A'                                         57.68      57.45   2 
 19 Clements  'A'                                       58.50      58.87   1 
 20 White Plains  'A'                                 1:02.76    1:01.24   2 
 -- Hanceville  'A'                                   1:00.14         DQ   1  late zone 3
 
Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
State 123 Re: R 10:10.88  5/2007      Altamont, Altamont                       
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Montgomery Academy  'A'                          11:27.76   10:09.18R  10    State Record
  2 Bayside Academy  'A'                             10:51.70   10:15.98    8   
  3 Randolph  'A'                                    10:45.04   10:18.82    6   
  4 Winfield  'A'                                    10:54.83   10:24.75    5   
  5 T R Miller  'A'                                  11:00.97   10:57.48    4   
  6 Piedmont  'A'                                    11:04.62   10:57.59    3   
  7 J B Pennington  'A'                              11:07.31   11:10.70    2   
  8 Catholic- Montgomery  'A'                        11:14.62   11:17.93    1   
  9 Rogers  'A'                                      11:26.52   11:19.45  
 10 Pisgah  'A'                                      11:30.49   11:22.60  
 11 Hamilton  'A'                                    11:37.08   11:25.28  
 12 Clements  'A'                                    11:40.35   11:37.86  
 13 Saks  'A'                                        11:53.94   11:46.08  
 14 Vinemont  'A'                                    11:43.94   11:51.60  
 15 Sipsey Valley High School  'A'                   12:35.85   12:21.56  
 16 Ashville  'A'                                    13:05.42   12:29.25  
 -- Sardis  'A'                                      11:37.47         DQ   1st leg off track
 
Girls High Jump 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R  5-08  5/1986      Kelli Ogden, St. Paul's                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Barry, Trista                Bayside              5-00.00    5-04.00      1.62m  10   
  2 Melendez, Alona              Bayside              5-02.00    5-02.00      1.57m   8   
  3 Pruitt, Kayla                Winston County       5-00.00    4-10.00      1.47m   6   
  4 Westendorf, Jennifer         Catholic- Montgo     4-08.00   J4-10.00      1.47m   5   
  5 Leatherbury, Isbel           Bayside              4-08.00    4-08.00      1.42m   4   
  6 Mcclung, Hannah              Danville             5-00.00    4-06.00      1.37m   3   
  7 Mcchenrin, Sharnique         Ashville             4-06.00   J4-06.00      1.37m   2   
  8 Tramutolo, Laura             Winfield             4-06.00   J4-06.00      1.37m   0.50
  8 Hyde, Alex                   Rogers               4-07.00   J4-06.00      1.37m   0.50
  9 Daniel, Meredith             Winston County       4-10.00   J4-06.00      1.37m 
  9 mccafferty, colleen          Rogers               4-08.00   J4-06.00      1.37m 
  9 Aultman, Holly               Winfield             4-08.00   J4-06.00      1.37m 
 13 Camacho, Franeisha           Hamilton             4-06.00    4-04.00      1.32m 
 13 Butler, Sydney               Rogers               4-06.00    4-04.00      1.32m 
 13 Carter, Megan                Handley              4-04.00    4-04.00      1.32m 
 16 Woodruff, Victoria           Piedmont             4-03.00    4-02.00      1.27m 
 16 Smith, Madi                  Randolph             4-02.00    4-02.00      1.27m 
 
Girls Long Jump 3A
===============================================================================================
State 123 Re: R 18-07  5/1994      Camille Root, St. Paul's                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Garner, Sarah                Piedmont            17-01.50   16-02.75   NWI     4.94m  10   
  2 Thompson, Breanna            Piedmont            16-02.00   16-00.50   NWI     4.88m   8   
  3 Greer, Miranda               Ashville            16-03.75   15-10.75   NWI     4.84m   6   
  4 Gutherie, Taylor             T R Miller          16-05.50   15-05.75   NWI     4.71m   5   
  5 Westendorf, Jennifer         Catholic- Montgo    17-05.00   15-05.00   NWI     4.69m   4   
  6 Tarvin, Selena               Sardis              15-05.25   15-04.50   NWI     4.68m   3   
  7 Montgomery, Lateshia         T R Miller          15-06.50   14-11.00   NWI     4.54m   2   
  8 Daniel, Meredith             Winston County      16-01.75   14-08.00   NWI     4.47m   1   
  9 Barry, Trista                Bayside             14-08.00   14-06.00   NWI     4.41m 
 10 Machleit, Chelsea            Hokes Bluff         13-09.50   14-02.50   NWI     4.33m 
 10 Smith, Kristina              Carbon Hill         15-00.00   14-02.50   NWI     4.33m 
 12 Carpenter, Haley             Colbert County      14-02.50   13-11.75   NWI     4.26m 
 13 Rhodes, Jasmine              Handley             14-09.75   13-08.50   NWI     4.17m 
 14 Hill, Hope                   Rogers              13-08.25   13-07.50   NWI     4.15m 
 15 Sisk, Laura                  Hokes Bluff         13-11.50   13-07.00   NWI     4.14m 
 16 Finley, Jasmine              Handley             14-02.50   13-06.00   NWI     4.11m 
 17 McNeely, Camielle            Leeds               13-08.75   13-00.50   NWI     3.97m 
 18 Clark, Sarica                Handley             13-07.00   12-10.00   NWI     3.91m 
 19 Tramutolo, Laura             Winfield            14-03.75   12-05.50   NWI     3.79m 
 20 Woodruff, Victoria           Piedmont            13-05.75   12-05.00   NWI     3.78m 
 21 Aultman, Holly               Winfield            13-09.25   12-02.00   NWI     3.70m 
 22 Richards, Garrisha           Daleville           13-05.75   11-10.00   NWI     3.60m 
 23 Byers, Ericka                Leeds               14-07.00   11-04.00   NWI     3.45m 
 
Girls Shot Put 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R 39-11  5/2005      Tiffanie Baker, Leeds                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Jadazia             Sheffield           34-09.00   33-01.75     10.10m  10   
  2 Lyons, Nyesha                Handley             28-03.00   31-04.50      9.56m   8   
  3 Pruitt, Kayla                Winston County      32-06.00   31-01.25      9.48m   6   
  4 Edwards, Tynedra             Greensboro          30-07.25   30-08.25      9.35m   5   
  5 Jolley, Tara                 Danville            29-08.00   30-00.75      9.16m   4   
  6 Builta, Emory                Bayside             29-11.25   29-09.25      9.07m   3   
  7 Wagener, Bonnie              PISG                28-02.50   29-01.00      8.86m   2   
  8 Cheatom, Kadejia             Colbert County      32-07.00   28-11.50      8.82m   1   
  9 Cole, Jasmine                Hanceville          28-06.00   28-08.25      8.74m 
 10 Lee, Latonya                 Greensboro          26-06.75   28-02.00      8.58m 
 11 Brundidge, Leah              T R Miller          26-11.00   28-00.75      8.55m 
 12 White, Lauren                Ashville            29-02.00   27-09.50      8.47m 
 13 Dees, Joy                    LAMP                26-07.00   27-05.00      8.35m 
 14 Miller, Sarah                Rogers              28-06.00   27-03.00      8.30m 
 15 Newton, Alexis               Ashville            27-06.00   27-02.25      8.28m 
 16 Hall, Onesha                 T R Miller          26-05.50   27-01.25      8.26m 
 17 Hoskins, Elicia              Greensboro          26-11.50   26-11.75      8.22m 
 18 White, Kira                  Rogers              28-09.50   26-09.50      8.16m 
 19 Reddick, Tianna              White Plains        26-09.00   26-04.25      8.03m 
 19 Goodman, Mackenzie           Winfield            27-06.00   26-04.25      8.03m 
 21 Crump, Allie                 Winfield            28-07.50   26-01.75      7.96m 
 22 Thompson, Kelsey             T R Miller          27-00.50   25-10.00      7.87m 
 
Girls Javelin Throw 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R 127-01  4/30/2010   Shelby Builta, BAYSIDE                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Jadazia             Sheffield             108-02     117-01     35.68m  10   
  2 Pruitt, Kayla                Winston County        106-03     114-08     34.95m   8   
  3 Walker, Jessica              Rogers                111-07     109-00     33.22m   6   
  4 Hatfield, Ali                Bayside                90-10     106-10     32.56m   5   
  5 Chandler, Sydney             Bayside               103-08     104-07     31.87m   4   
  6 Crump, Allie                 Winfield              101-05     100-10     30.73m   3   
  7 Woika, Audrey                Montgomery Acade       92-10      98-07     30.04m   2   
  8 Brundidge, Leah              T R Miller            120-08      96-03     29.33m   1   
  9 golliver, jocelyn            Rogers                 93-00      91-03     27.81m 
 10 Kimberlin, Delany            Rogers                 91-01      83-09     25.52m 
 11 Builta, Emory                Bayside                77-04      83-03     25.37m 
 12 Randall, Taylor              Vinemont               74-10      81-07     24.86m 
 13 Pettus, Alex                 Vinemont               87-06      78-11     24.05m 
 14 Harris, Adrianne             Ashville               73-10      78-06     23.92m 
 14 Haynes, Sierra               White Plains           82-05      78-06     23.92m 
 16 Hogan, Jessica               Danville               87-03      77-04     23.57m 
 17 Wagener, Bonnie              PISG                   75-01      72-10     22.19m 
 17 Croom, Jasmine               Greensboro             85-00      72-10     22.19m 
 19 White, Lauren                Ashville               76-05      71-00     21.64m 
 20 Lee, Latonya                 Greensboro             74-08      61-01     18.61m 
 21 Jolley, Tara                 Danville               82-08      55-02     16.81m 
 22 Littleton, Falan             J B Pennington         76-10      51-01     15.57m 
 
Boys 100 Meter Dash 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 10.79  5/2008      Terrell Irons, Cedar Bluff                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Privett, Ryan                Addison                11.03      11.16q  NWI  3 
  2 Hawkins, John                St Jude                11.36      11.23q  NWI  2 
  3 Morrow, Cameron              Maplesville            11.37      11.25q  NWI  1 
  4 Johnson, Charles             Keith                  11.51      11.36q  NWI  2 
  5 Parker, Demetrius            Maplesville            11.40      11.48q  NWI  1 
  6 McCree, Terrance             School For Deaf        11.66      11.57q  NWI  2 
  7 Justice, Antonio             St Jude                11.70      11.74q  NWI  1 
  8 Schalk, Max                  Holy Spirit            11.65      11.75q  NWI  3 
  9 Guyton, Corey                Pickens County         11.76      11.79   NWI  2 
 10 Payne, George                St. Luke's E           11.70      11.82   NWI  1 
 11 Robinson, Anthony            Linden                 11.97      11.91   NWI  2 
 12 Douglas, Albert              Gaston                 12.26      11.92   NWI  3 
 13 Willingham, Marcus           Hubbard                12.07      11.94   NWI  2 
 14 Feltman, Sydney              Phillips HS            11.63      12.02   NWI  3 
 15 Knight, Marcus               Gaston                 11.76      12.03   NWI  3 
 16 Little, Julian               Linden                 12.02      12.03   NWI  1 
 17 Robinson, Seth               Addison                11.80      12.05   NWI  3 
 18 Godwin, Lee                  Decatur Heri           12.05      12.07   NWI  1 
 19 Williams, Teddre             Donoho                 12.45      12.24   NWI  1 
 20 Smith, Mitchell              Gaston                 12.43      12.29   NWI  2 
 21 Henderson, Bam               Cedar Bluff            12.48      12.32   NWI  2 
 22 Allen, Jeremy                Talladega County       12.47      12.34   NWI  1 
 23 Carr, Kevin                  Donoho                 12.66      12.39   NWI  3 
 24 Stewart, Demetrek            Marion County          12.17      12.51   NWI  3 
 
Boys 200 Meter Dash 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 21.86  5/2001      Montavius Pitts, Loachapoka                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Privett, Ryan                Addison                22.79      22.46q  NWI  3 
  2 Morrow, Cameron              Maplesville            23.64      22.99q  NWI  1 
  3 Hawkins, John                St Jude                24.28      23.04q  NWI  2 
  4 Parker, Demetrius            Maplesville            24.11      23.20q  NWI  1 
  5 Raby, Terrence               Linden                 23.52      23.56q  NWI  2 
  6 Slaughter, Kadarius          School For Deaf        24.07      23.96q  NWI  2 
  7 Guyton, Corey                Pickens County         24.06      24.06q  NWI  3 
  8 Douglas, Albert              Gaston                 25.69      24.12q  NWI  1 
  9 Godwin, Lee                  Decatur Heri           24.80      24.32   NWI  3 
 10 Robinson, Seth               Addison                24.10      24.34   NWI  1 
 11 Feltman, Sydney              Phillips HS            24.01      24.53   NWI  2 
 12 Little, Julian               Linden                 25.42      24.93   NWI  3 
 13 Brock, Anthony               Pickens County         25.10      25.09   NWI  2 
 14 Knight, Marcus               Gaston                 25.12      25.11   NWI  1 
 15 McCree, Terrance             School For Deaf        25.04      25.21   NWI  3 
 16 Skinner, Ryan                Whitsburg              26.27      25.43   NWI  3 
 17 Moore, Joshua                Westminster Scho       25.82      25.63   NWI  2 
 18 Henderson, Bam               Cedar Bluff            25.69      25.97   NWI  1 
 19 Perkins, Carlton             St Jude                23.95      26.03   NWI  1 
 20 Jackson, Jacob               Marion County          25.49      26.66   NWI  3 
 21 Carr, Kevin                  Donoho                 25.60      27.22   NWI  2 
 
Boys 400 Meter Dash 1A
===================================================================================
State 123 Re: R 49.25  5/2003      James Harris, Hazelwood                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Schalk, Max                  Holy Spirit            51.54      51.20   3  10   
  2 Carrell, Andrew              Westminster Scho       52.85      52.41   3   8   
  3 Payne, George                St. Luke's E           52.81      52.84   3   6   
  4 Abercrombie, Apollos         Maplesville            53.21      52.93   3   5   
  5 Moffett, Cole                Westminster Scho       55.15      53.70   3   4   
  6 Hairston, Alex               Cedar Bluff            54.72      53.92   3   3   
  7 Tillery, Austin              Whitsburg              55.28      53.95   3   2   
  8 Woods, Demarcus              AL Johnson             57.78      54.01   1   1   
  9 Rackley, Jalen               St Jude                54.15      54.10   3 
 10 Perkins, Carlton             St Jude                56.06      54.34   2 
 11 Lewis, Terris                Linden                 57.11      55.16   2 
 12 Carr, Chris                  Donoho                 56.82      55.21   2 
 13 Mcmillan, George             Donoho                 55.70      56.44   2 
 14 Guyton, Corey                Pickens County         58.43      56.69   1 
 15 Messer, Malcolm              Westminster Scho       57.08      56.97   2 
 16 Winland, Andrew              Whitsburg              57.52      57.16   1 
 17 Stacy, Jeffery               Linden                 58.19      57.40   1 
 18 Bryson, Jake                 Addison                57.69      57.70   1 
 19 Wooten, Daniel               Vina HS                58.73      58.00   1 
 20 Virto, Salvador              Marion County          57.22      58.02   2 
 21 Edwards, Charles             AL Johnson             57.46      59.41   2 
 22 Thomas, Eddie                School For Deaf        59.17    1:00.15   1 
 23 Bates, Josef                 Phillips HS            58.92    1:02.10   1 
 -- Craig, Kynard                Linden                 57.08         FS   2 
 
Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================================
State 123 Re: R 4:26.76  5/1985      Jeff Harwell, Athens Bible                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Faulk, Will                  St Bernard           4:48.50    4:37.78   10   
  2 Enns, Alex                   Holy Spirit          4:54.81    4:44.47    8   
  3 Mcburnett, Evan              Cedar Bluff          5:01.27    4:45.65    6   
  4 Dunkerley, Adam              Westminster Scho     4:55.40    4:46.30    5   
  5 Prickett, Taylor             Gaston               4:58.10    4:48.88    4   
  6 Self, Chris                  Phillips HS          5:10.60    4:55.49    3   
  7 Russell, Seamus              St Bernard           5:03.10    4:58.59    2   
  8 Johnson, Jacob               Gaston               5:17.20    4:58.94    1   
  9 Richardson, Paul             Whitsburg            4:59.80    5:00.51  
 10 Thompson, Noah               Westminster Scho     5:09.50    5:00.83  
 11 Colburn, Jackson             Holy Spirit          5:30.38    5:18.25  
 12 Charleston, Dewayne          Linden               5:32.67    5:22.68  
 13 Carver, Austin               Cedar Bluff          5:30.61    5:22.87  
 14 Smith, Tywan                 Linden               5:33.49    5:23.10  
 15 Castillo, Hugo               Belgreen             5:32.05    5:23.43  
 16 Mami, Steven                 St Bernard           5:19.70    5:24.08  
 17 Shaw, Ethan                  Westminster Scho     5:24.50    5:24.34  
 18 Giggie, Christian            Holy Spirit          5:32.47    5:27.65  
 19 Nelson, Graham               Donoho               5:34.03    5:36.11  
 20 Lods, Patrick                St. Luke's E         5:33.30    5:39.14  
 21 Mitchell, Wil                Cedar Bluff          5:31.17    5:46.65  
 22 Chastain, Tanner             St. Luke's E         5:37.15    5:53.19  
 -- St. Clair, Zack              Donoho               5:39.70        DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles 1A
=================================================================================
State 123 Re: R 15.01  5/2003      Clarence Jones, Hazelwood                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Carrell, Andrew              Westminster Scho       16.29      16.21q  NWI  3 
  2 Hawkins, John                St Jude                17.68      16.25q  NWI  2 
  3 Eatmon, Joshua               School For Deaf        16.73      16.62q  NWI  2 
  4 Combs, Nick                  Cedar Bluff            17.78      16.95q  NWI  3 
  5 Talley, Tyree                School For Deaf        16.97      17.00q  NWI  1 
  6 Seals, Jesse                 Addison                17.01      17.54q  NWI  1 
  7 Crumpton, Tyler              Phillips HS            18.28      18.56q  NWI  3 
  8 Early, Dillon                Addison                18.42      18.75q  NWI  2 
  9 Lewis, Jamal                 Linden                 19.65      19.23   NWI  1 
 10 Cagle, Matt                  Addison                19.40      19.61   NWI  1 
 11 Wallace, Jordan              Marion County          20.29      19.96   NWI  2 
 12 Provitt, Jarvis              St Jude                21.71      20.34   NWI  2 
 13 Erickson, Shaun              Applachian             21.29      20.37   NWI  3 
 14 Wates, Garrett               Marion County          20.32      20.47   NWI  3 
 15 Hughes, Lee                  Cedar Bluff            21.31      21.17   NWI  2 
 16 Darty, Paul                  Phillips HS            21.61      21.48   NWI  1 
 17 Carrell, Jacob               Westminster Scho       22.69      21.99   NWI  3 
 18 Huckaba, Andrew              Phillips HS            23.30      22.68   NWI  3 
 19 Snider, Seth                 Cedar Bluff            24.22      23.23   NWI  2 
 
Boys 4x100 Meter Relay 1A
============================================================================
State 123 Re: R 43.10  5/1999      St Jude, St. Jude                           
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Linden  'A'                                         45.98      44.73q  1 
  2 Alabama School For The Deaf  'A'                    46.05      44.93q  2 
  3 St Jude  'A'                                        45.69      45.04q  2 
  4 Addison  'A'                                        45.87      45.95q  1 
  5 Marion County  'A'                                  46.09      46.54q  2 
  6 Keith  'A'                                          46.87      46.63q  1 
  7 Cedar Bluff  'A'                                    47.21      47.16q  1 
  8 Gaston  'A'                                         48.39      47.33q  2 
  9 Donoho  'A'                                         49.00      48.23   2 
 10 Holy Spirit Catholic High Scho  'A'                 50.31      48.26   1 
 11 Phillips HS  'A'                                    49.12      49.27   1 
 12 Westminster School  'A'                             50.15      49.40   2 
 13 Brilliant  'A'                                      50.20      50.03   2 
 14 Decatur Heritage Christian Aca  'A'                 52.00      50.09   1 
 15 Alabama School for the Blind  'A'                   50.00      56.12   1 
 -- Vina HS  'A'                                        53.67         DQ   2  zone 1 late
 
Boys 4x800 Meter Relay 1A
================================================================================
State 123 Re: R 8:40.70  5/1998      St. Jude, St. Jude                        
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Westminster School  'A'                           9:10.02    8:49.65   10   
  2 Donoho  'A'                                       9:09.60    8:56.91    8   
  3 St Bernard  'A'                                   9:29.65    9:07.58    6   
  4 Cedar Bluff  'A'                                  9:56.84    9:17.76    5   
  5 Gaston  'A'                                      10:06.69    9:18.42    4   
  6 Whitesburg  'A'                                   9:44.12    9:27.30    3   
  7 Addison  'A'                                      9:54.70    9:37.86    2   
  8 Marion County  'A'                               10:09.58    9:42.50    1   
  9 Phillips HS  'A'                                  9:42.45    9:49.92  
 10 Brilliant  'A'                                   10:11.68   10:03.77  
 
Boys High Jump 1A
==========================================================================================
State 123 Re: R 6-06.25  5/1999      Kerry Harrell, St. Jude                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Seals, Jesse                 Addison              6-01.00    6-00.00      1.82m  10   
  2 Slaughter, Kadarius          School For Deaf      6-00.00    5-10.00      1.77m   8   
  3 Mudian, Pavan                Donoho               5-10.00    5-08.00      1.72m   5.50
  3 Scales, Terrance             Cedar Bluff          5-06.00    5-08.00      1.72m   5.50
  5 Lewis, Jalen                 Linden               5-04.00    5-04.00      1.62m   4   
 -- Brown, Tony                  Addison              5-04.00         NH            
 -- Combs, Nick                  Cedar Bluff          5-06.00         NH            
 
Boys Pole Vault 1A
==========================================================================================
State 123 Re: R 12-00  5/6/2011    Tony Mcginnis, CEDAR BLUFF                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Gilbert, Ben                 Athens Bible        10-06.00   11-09.00      3.58m  10   
  2 Hall, Shane                  Cedar Bluff         10-06.00   11-00.00      3.35m   8   
  3 Wates, Garrett               Marion County        9-00.00    9-06.00      2.89m   6   
  4 Hughes, Lee                  Cedar Bluff          9-06.00   J9-06.00      2.89m   5   
  5 Reed, Coleton                Cedar Bluff          8-06.00    8-06.00      2.59m   3.50
  5 Gill, Grant                  Decatur Heri         8-00.00    8-06.00      2.59m   3.50
  7 Lowry, Matthew               School For Deaf      9-00.00    8-00.00      2.43m   2   
 
Boys Triple Jump 1A
===============================================================================================
State 123 Re: R 48-10  5/2008      Terrell Irons, Cedar Bluff                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Swanigan, Dorryl             Marion County       40-01.25   41-01.75   1.0    12.54m  10   
  2 Eatmon, Joshua               School For Deaf     40-06.50  J41-01.75   1.2    12.54m   8   
  3 Carr, Jeremy                 Linden              42-05.00   40-00.75   0.1    12.21m   6   
  4 Lewis, Jalen                 Linden              39-03.75   39-04.00   1.7    11.98m   5   
  5 Hardy, Deangelo              Cedar Bluff         38-10.00   39-02.50   1.4    11.95m   4   
  6 Hackett, Hayden              Cedar Bluff         39-10.50   38-11.75   0.5    11.88m   3   
  7 Johnson, Ben                 Marion County       38-09.75   38-08.50  -0.3    11.79m   2   
  8 Seals, Jesse                 Addison             37-11.00   37-04.00  +0.0    11.37m   1   
  9 Crews, Jacob                 Decatur Heri        37-07.50   37-02.50  +0.0    11.34m 
 10 Brock, Anthony               Pickens County      37-00.50   36-09.00   0.8    11.20m 
 11 Raines, Garrett              Meek HS             34-09.25   36-06.75   0.1    11.14m 
 12 Scales, Terrance             Cedar Bluff         38-00.00   35-11.25  +0.0    10.95m 
 13 York, David                  Westminster Scho    35-08.50   35-09.75  +0.0    10.91m 
 14 Bogle, Jackson               Gaston              35-09.50   35-07.25   0.3    10.85m 
 15 Hernandez, Crescencio        Applachian          37-03.00   35-06.50   0.5    10.83m 
 16 Gilcrease, Chris             Hubbard             36-03.00   34-05.50   0.1    10.50m 
 17 Scott, Anthony               School For Deaf     34-11.00   34-04.50   0.6    10.47m 
 18 Ripley, Devin                Decatur Heri        34-04.50   33-10.75   0.8    10.33m 
 19 Sutliff, Ron                 Brilliant           34-00.25   33-00.25  -0.6    10.06m 
 
Boys Discus Throw 1A
==========================================================================================
State 123 Re: R 172-03  5/1996      Arthur Hughes, Randolph                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Plummer, Dallas              Cedar Bluff           127-10     123-03     37.56m  10   
  2 Robinson, Cory               Addison               117-10     116-07     35.53m   8   
  3 Willette, Ronnie             Addison             11-08.75     115-10     35.30m   6   
  4 Hyde, Jonathan               Phillips HS         12-09.50     114-00     34.74m   5   
  5 Lewis, Terris                Linden                106-05     113-10     34.69m   4   
  6 Leach, Greg                  Cedar Bluff           110-05     110-00     33.52m   3   
  7 Gray, Tae                    Winterboro            106-06     109-00     33.22m   2   
  8 Cox, Cameron                 Applachian            102-03     106-08     32.51m   1   
  9 Rogers, Chris                Linden                110-01     104-09     31.92m 
 10 Abernathy, Austin            Cedar Bluff           101-02     101-07     30.96m 
 11 Bess, John                   Florala HS             99-03      98-10     30.12m 
 12 Thomas, Tate                 Donoho                126-08      98-07     30.04m 
 13 Brimer, Blake                Phillips HS         91-02.50      95-03     29.03m 
 14 Mitchell, Joshua             Marion County          99-00      95-01     28.98m 
 15 Steele, Randall              Addison               101-03      90-04     27.53m 
 16 Gosa, Michael                Marion County          92-01      87-03     26.59m 
 17 Croom, Michael               AL Johnson             93-07      84-11     25.88m 
 18 Jackson, Jacob               Marion County       91-09.50      84-05     25.73m 
 -- Burrow, Lonenzo              School For Deaf       103-03       FOUL            
 -- Karrh, Will                  Decatur Heri          105-08       FOUL            
 
Boys 100 Meter Dash 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 10.39  5/1986      Pierre Goode, Hazelwood                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Thatch, Javin                Tanner                 11.26      11.22q  NWI  2 
  2 Stewart, Ardarius            Fultondale             11.30      11.24q  NWI  1 
  3 Marshall, Deundrea           Fultondale             11.22      11.25q  NWI  3 
  4 Rich, Fredrick               Tanner                 11.37      11.30q  NWI  1 
  5 Rogers, Tyler                Mobile Christian       11.59      11.33q  NWI  1 
  6 Bledsoe, Steven              LaFayette              11.56      11.45q  NWI  3 
  7 Higgins, Emmanuel            LaFayette              11.54      11.46q  NWI  2 
  8 Harton, Tim                  Lamar County           11.55      11.55q  NWI  3 
  9 Edwards, Chancelor           Tanner                 11.61      11.56   NWI  1 
 10 Foster, Reggie               Goshen                 11.82      11.70   NWI  2 
 11 Raines, Ryan                 Holy Family            11.70      11.75   NWI  2 
 12 Katechis, Holden             Altamont               11.56      11.80   NWI  2 
 13 Welch, Brien                 Westbrook Christ       11.96      11.88   NWI  2 
 14 Huller, Jahri                Holy Family            12.05      11.88   NWI  3 
 15 Knox, Bobby                  Isabella               11.92      11.96   NWI  1 
 16 Banks, Leon                  Hatch, RC              11.73      12.09   NWI  3 
 17 Woodall, Hunter              Falkville              11.99      12.14   NWI  3 
 18 Rogers, Jake                 Lexington              11.81      12.16   NWI  3 
 19 Green, Stanley               Hatch, RC              12.21      12.19   NWI  2 
 20 Myles, Bryce                 Lamar County           12.34      12.45   NWI  2 
 21 Parker, Andrew               Hatton                 12.28      12.62   NWI  1 
 22 Davis, Peyton                Lexington              12.40      13.31   NWI  3 
 
Boys 200 Meter Dash 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 21.83  5/8/2009    James Harris, Lanett                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Thatch, Javin                Tanner                 23.06      22.71q  NWI  3 
  2 Bledsoe, Steven              LaFayette              23.20      22.87q  NWI  1 
  3 Rogers, Tyler                Mobile Christian       23.16      23.12q  NWI  2 
  4 Rich, Fredrick               Tanner                 23.79      23.22q  NWI  1 
  5 Whitlow, JaQuantiez          LaFayette              23.40      23.31q  NWI  2 
  6 Harton, Tim                  Lamar County           23.49      23.32q  NWI  3 
  7 Axle, James                  Holy Family            23.29      23.42q  NWI  1 
  8 Katechis, Holden             Altamont               23.47      23.44q  NWI  3 
  9 Vines, Jerguin               LaFayette              23.67      23.55   NWI  1 
 10 Jones, Brandon               Hatch, RC              24.04      23.60   NWI  3 
 11 Raines, Ryan                 Holy Family            23.96      24.27   NWI  2 
 12 Welch, Brien                 Westbrook Christ       24.33      24.27   NWI  1 
 13 Hullet, Jahri                Holy Family            24.16      24.50   NWI  2 
 14 Sumerel, Travis              Falkville              24.65      24.51   NWI  3 
 15 Tyus, Trevor                 Billingsley            24.54      24.56   NWI  3 
 16 Hughes, Stacy                Hatton                 24.68      24.72   NWI  2 
 17 Pasche, Sam                  Altamont               24.42      24.72   NWI  2 
 18 Becerra, Aaron               Falkville              24.70      24.79   NWI  1 
 19 Myles, Bryce                 Lamar County           25.71      25.26   NWI  2 
 20 Webb, Taylor                 Hatton                 25.24      25.28   NWI  1 
 21 Senior, Romie                Hatton                 25.73      25.70   NWI  3 
 
Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================================
State 123 Re: R 48.40  5/1999      Adrian Green, West Morgan                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Harton, Tim                  Lamar County           53.62      50.65   3  10   
  2 Axle, James                  Holy Family            55.45      52.28   2   8   
  3 Hinds, Caden                 Amer. Christian        53.38      52.46   3   6   
  4 Estes, Aaron                 Falkville              54.70      52.64   2   5   
  5 Marshall, Devernon           Westbrook Christ       54.91      52.65   2   4   
  6 Bledsoe, Steven              LaFayette              52.80      52.74   3   3   
  7 Floyd, Jalen                 Lanett                 52.87      52.81   3   2   
  8 Jones, Tyswain               Lanett                 53.30      52.88   3   1   
  9 Walters, Jamal               Barbour County         54.17      53.69   3 
 10 Bishop, Lucas                Cottage Hill           53.84      53.84   3 
 11 Bailey, Justin               LaFayette              54.59      53.92   2 
 12 Murphy, Romello              Lanett                 55.17      53.94   2 
 13 Sumerel, Travis              Falkville              55.63      53.96   1 
 14 Vasser, Reggie               Hatch, RC              55.39      54.02   2 
 15 William, Rodney              Goshen                 54.89      55.29   2 
 16 Rodriguez, William           Clev                   57.47      55.42   1 
 17 Mardis, Austin               Hatton                 57.98      56.27   1 
 18 Stewart, Vince               Cold Springs           56.85      56.75   1 
 19 Scott, Corey                 Lexington              58.48      56.89   1 
 20 Gipson, Tramarcus            Hatch, RC              55.25      57.50   2 
 21 James, Levi                  Lexington              59.84    1:00.94   1 
 
Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================================
State 123 Re: R 4:28.89  5/2001      Brandon Smith, Clay Cunty                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Krishnan, Pranav             Altamont             4:52.15    4:32.00   10   
  2 Kelley, Tanner               Amer. Christian      5:06.00    4:39.43    8   
  3 Verdin, Colby                Cottage Hill         4:46.38    4:41.53    6   
  4 Hall, Anthony                Mobile Christian     4:50.66    4:42.17    5   
  5 Wilemon, Cade                Falkville            4:53.22    4:45.62    4   
  6 Schmitz, Dylan               Cottage Hill         4:53.08    4:47.80    3   
  7 Calvert, Blake               Cold Springs         4:49.68    4:51.39    2   
  8 Tuttle, Alex                 Falkville            5:08.49    4:56.77    1   
  9 Chance, David                Cottage Hill         5:00.71    4:59.67  
 10 Cross, Maddy                 Lexington            5:01.40    5:02.18  
 11 Herrington, Parker           Mobile Christian     4:59.42    5:03.21  
 12 Bonds, Matthew               Pleasant Valley      5:00.79    5:05.14  
 13 Kirk, Todd                   Pleasant Valley      5:06.83    5:07.51  
 14 Smith, Justin                Hatch, RC            5:07.55    5:09.79  
 15 Kelley, Jesse                Amer. Christian      5:12.76    5:10.17  
 16 Carroll, Jonathan            Clev                 5:21.99    5:12.81  
 17 Crider, Kramer               Cold Springs         5:10.55    5:13.38  
 18 Cox, Ramon                   Holy Family          5:11.82    5:16.93  
 19 Odem, David                  Lanett               5:16.55    5:17.64  
 20 Smith, Morgan                Cold Springs         5:11.35    5:18.78  
 21 Herrington, Trent            Mobile Christian     5:09.55    5:19.19  
 22 Washington, Vitello          Lanett               5:19.90    5:26.92  
 23 Wilson, Demarkis             Hatch, RC            5:13.08    5:34.74  
 24 Eskridge, Dakota             Hatton               5:42.17    5:36.80  
 
Boys 110 Meter Hurdles 2A
=================================================================================
State 123 Re: R 13.73  5/1986      Pierre Goode, Hazelwood                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Mclin, Greg                  Tanner                 17.05      16.66q  NWI  1 
  2 Vines, Jerguin               LaFayette              16.19      16.77q  NWI  3 
  3 Callens, Denzell             Billingsley            17.51      17.29q  NWI  3 
  4 Walters, Jamal               Barbour County         16.59      17.40q  NWI  2 
  5 Rachael, Montavion           Lanett                 16.99      17.43q  NWI  1 
  6 Love, Desmond                Tanner                 17.24      18.08q  NWI  2 
  7 Williams, Rasheed            LaFayette              18.66      18.39q  NWI  2 
  8 Hamby, Kenneth               Cold Springs           19.32      18.47q  NWI  2 
  9 Dressler, TJ                 Cottage Hill           18.86      18.50   NWI  1 
 10 Brown, Brennan               Mobile Christian       18.53      18.58   NWI  3 
 11 Wilhite, Austin              Falkville              18.87      18.60   NWI  1 
 12 McMahon, Stephen             Altamont               19.59      18.97   NWI  2 
 13 Mcgaughy, Caleb              Mobile Christian       19.76      19.54   NWI  1 
 14 Richard, Kasey               Hatton                 19.57      19.64   NWI  3 
 15 Springer, Brandon            Lexington              19.42      19.96   NWI  3 
 15 Parrish, Josh                Lexington              19.83      19.96   NWI  1 
 17 Smith, Donald                Billingsley            19.98      20.34   NWI  2 
 18 Cole, Slade                  Hatton                 20.22      20.52   NWI  3 
 19 Long, Danyon                 Hatton                 21.19      20.86   NWI  1 
 20 Kyle, Clay                   Falkville              20.97      21.03   NWI  1 
 21 Brown, Ervin                 Billingsley            21.29      21.39   NWI  2 
 22 Townsend, Chris              Tanner                 20.12      21.51   NWI  3 
 -- Ellis, Chuck                 Hatch, RC              21.89        DNF   NWI  3 
 
Boys 4x100 Meter Relay 2A
============================================================================
State 123 Re: R 43.56  5/1996      Tanner, Tanner                              
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Tanner  'A'                                         45.75      43.72q  1 
  2 LaFayette  'A'                                      44.45      43.86q  3 
  3 Mobile Christian  'A'                               45.59      45.77q  2 
  4 R C Hatch  'A'                                      45.85      46.03q  1 
  5 Falkville  'A'                                      47.50      46.15q  2 
  6 Billingsley  'A'                                    47.11      46.76q  3 
  7 Lanett  'A'                                         47.62      46.96q  1 
  8 Westbrook Christian  'A'                            47.98      47.18q  1 
  9 Hatton  'A'                                         48.41      47.45   2 
 10 Altamont  'A'                                       47.45      47.70   3 
 11 Cold Springs  'A'                                   48.50      48.09   3 
 12 Phil Campbell  'A'                                  48.74      48.82   3 
 13 Lexington  'A'                                      49.08      49.07   2 
 14 Sand Rock  'A'                                      49.72      49.48   1 
 15 Providence Christian School  'A'                  1:04.83      50.04   1 
 16 Cleveland  'A'                                      50.83      50.22   2 
 17 Lamar County  'A'                                   50.91      50.54   3 
 18 Holy Family  'A'                                  1:04.49      51.40   1 
 19 Section  'A'                                        57.37      53.06   3 
 -- Cherokee  'A'                                       50.09        DNF   1 
 -- Goshen  'A'                                         46.29         DQ   2  zone 3 early
 
Boys 4x800 Meter Relay 2A
================================================================================
State 123 Re: R 8:22.56  5/2006      Falkville, Falkville                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cottage Hill  'A'                                 8:47.90    8:37.32   10   
  2 Mobile Christian  'A'                             8:47.65    8:45.33    8   
  3 Altamont  'A'                                     9:21.47    8:48.09    6   
  4 Lanett  'A'                                       9:00.05    8:49.87    5   
  5 American Christian Academy  'A'                   9:35.66    9:21.80    4   
  6 Providence Christian School  'A'                  9:27.53    9:26.69    3   
  7 Cold Springs  'A'                                 9:26.71    9:29.17    2   
  8 Westbrook Christian  'A'                          9:46.60    9:31.78    1   
  9 Cleveland  'A'                                    9:39.10    9:35.28  
 10 Pleasant Valley  'A'                              9:34.96    9:36.89  
 11 Falkville  'A'                                    9:59.61    9:36.94  
 12 Hatton  'A'                                      10:07.62    9:53.35  
 13 LaFayette  'A'                                   10:05.95    9:58.03  
 
Boys Long Jump 2A
===============================================================================================
State 123 Re: R 22-11  5/1986      Pierre Goode, Hazelwood                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Mclin, Greg                  Tanner              19-09.75   20-09.00  -0.4     6.32m  10   
  2 Stewart, Ardarius            Fultondale          21-06.50   20-04.00   NWI     6.19m   8   
  3 Higgins, Emmanuel            LaFayette           21-00.50   20-03.25   NWI     6.17m   6   
  4 Stewart, Vince               Cold Springs        19-03.50   19-10.25  -0.5     6.05m   5   
  5 Presley, Carson              Mobile Christian    18-10.50   19-03.50   NWI     5.88m   4   
  6 Tate, Austin                 Pleasant Valley     20-01.00  J19-03.50  -2.0     5.88m   3   
  7 Rich, Fredrick               Tanner              19-06.50   19-02.50   NWI     5.85m   2   
  8 White, Sam                   Mobile Christian    18-06.00   19-00.50   NWI     5.80m   1   
  9 Boyd, Qua                    LaFayette           19-00.50   18-09.00   NWI     5.71m 
 10 Rogers, Jake                 Lexington           19-02.00   18-06.50   NWI     5.65m 
 11 Hibbett, Griffin             Mars Hill           18-03.00   18-05.75   NWI     5.63m 
 12 Vandiver, Cody               Cold Springs        17-10.75   18-04.75   NWI     5.60m 
 13 Rachael, Montavion           Lanett              19-03.75   18-01.50   NWI     5.52m 
 14 Wheeler, Alex                Lamar County        18-05.50   17-11.00   NWI     5.46m 
 15 Jones, Brandon               Hatch, RC           19-03.25   17-10.00  -0.2     5.43m 
 16 Alford, Brandon              Goshen              18-06.50   17-09.00   NWI     5.41m 
 17 Wylie, Sean                  Sand Rock           18-01.50   17-07.00   NWI     5.35m 
 18 Milsap, Joshua               Goshen              19-03.50   17-06.50  -1.4     5.34m 
 18 Harris, Zach                 Cherokee            17-04.50   17-06.50   NWI     5.34m 
 20 Bailer, Gabe                 Section             17-11.50   17-02.25   NWI     5.23m 
 21 Gardner, Daryle              Billingsley         17-10.75   17-01.50   NWI     5.21m 
 22 Raines, Ryan                 Holy Family         18-04.50   17-00.50   NWI     5.19m 
 23 James, Casey                 Lexington           17-05.50   16-10.75   NWI     5.14m 
 24 Keeth, Jeffery               Holy Family         17-05.50   13-11.50   NWI     4.25m 
 
Boys Shot Put 2A
==========================================================================================
State 123 Re: R 48-06.50  5/1996      Dan Buckner, Oneonta                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Karr, Nathan                 Amer. Christian     52-11.00   50-02.00R    15.29m  10    State Record
  2 Vines, Torres                LaFayette           45-11.75   45-02.75     13.78m   8   
  3 Williams, Michael            Barbour County      43-10.50   43-09.00     13.33m   6   
  4 Gray, Gavin                  Lexington           46-00.00   43-00.00     13.10m   5   
  5 Fuqua, Joshua                Mobile Christian    42-02.00   42-05.00     12.92m   4   
  6 Boyd, Qua                    LaFayette           41-02.50   42-00.25     12.80m   3   
  7 Jones, Tyswain               Lanett              42-09.00   41-06.50     12.66m   2   
  8 Guice, Dequawn               Barbour County      42-00.00   40-06.75     12.36m   1   
  9 Holberg, Hamilton            Cottage Hill        42-04.00   40-01.75     12.23m 
 10 Wilkins, Jesse               Hatton              40-11.75   39-00.00     11.88m 
 11 Lockett, Demetri             Hatch, RC           42-05.25   38-08.25     11.79m 
 12 Thornberry, Dylan            Section             38-09.00   38-01.50     11.62m 
 13 ray, mandell                 Lanett              41-08.00   37-06.50     11.44m 
 14 Jaco, Trey                   Colbert Heights     38-05.00   35-06.00     10.82m 
 15 Hardy, Devion                Billingsley         37-07.25   35-03.00     10.74m 
 16 Dudley, Abram                Billingsley         35-11.00   34-11.75     10.66m 
 17 Colvin, Jared                Pleasant Valley     39-10.00   34-11.25     10.64m 
 18 Thompson, Willie             Cherokee            37-05.75   34-07.75     10.56m 
 19 Clemons, Tyler               Lexington           38-02.00   34-07.50     10.55m 
 20 Benford, Chase               Tanner              36-00.50   33-11.00     10.33m 
 21 Lambert, Ethan               Pleasant Valley     36-00.00   33-08.50     10.27m 
 22 Smith, Canaan                Falkville           37-01.50   33-07.50     10.24m 
 
Boys 100 Meter Dash 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 10.78  5/1997      Jason Smoots, Litchfield                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 VanHooser, Walker            Trinity Wild           10.90      10.97q  NWI  3 
  2 Powell, Cameron              Catholic- Montgo       11.18      11.21q  NWI  1 
  3 Simmons, Diamond             Hanceville             11.28      11.23q  NWI  2 
  4 Jones, Lamar                 Clay County            11.19      11.30q  NWI  1 
  5 Woolfolk, Justin             Montgomery Acade       11.34      11.39q  NWI  3 
  6 Toles, Devonta               Glencoe High           11.67      11.44q  NWI  3 
  7 Smith, Javontey              Greensboro             11.42      11.45q  NWI  3 
  8 Staples, Herbert             Handley                11.70      11.51q  NWI  2 
  9 Goodman, Chantz              Walter Wellb           11.55      11.61   NWI  1 
 10 Mitchell, Adam               Leeds                  11.77      11.64   NWI  2 
 11 Boyd, Myake                  Opp                    11.77      11.66   NWI  3 
 12 Boland, Tyler                Vinemont               11.75      11.82   NWI  1 
 13 Horrison, Thyro              Colbert County         11.57      11.86   NWI  2 
 14 West, Anthony                Colbert County         11.72      11.87   NWI  1 
 15 Lacy, Orlando                Opp                    11.84      11.89   NWI  3 
 16 Melton, Blaine               Sheffield              11.54      12.01   NWI  2 
 17 Daughtry, Cody               Piedmont               11.96      12.02   NWI  2 
 18 Parker, Willie               Greensboro             11.58      12.06   NWI  3 
 19 Kaplan, Andrew               J B Pennington         11.94      12.13   NWI  1 
 20 Hill, Caleb                  Danville               11.87      12.15   NWI  2 
 21 Drakes, Tyler                White Plains           12.06      12.98   NWI  3 
 -- Brown, Marcellus             Ashville               11.90         FS   NWI  1 
 -- Jackson, Charles             Sheffield              11.10         FS   NWI  2 
 
Boys 200 Meter Dash 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 21.82  5/1998      Jason Smoots, Litchfield                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Simmons, Diamond             Hanceville             22.68      22.63q  NWI  3 
  2 VanHooser, Walker            Trinity Wild           22.77      22.83q  NWI  2 
  3 Woolfolk, Justin             Montgomery Acade       23.15      23.04q  NWI  1 
  4 Powell, Cameron              Catholic- Montgo       24.04      23.35q  NWI  2 
  5 Smith, Javontey              Greensboro             23.18      23.38q  NWI  2 
  6 Brown, Marcellus             Ashville               23.91      23.39q  NWI  2 
  7 Freeman, Julian              Montgomery Acade       23.31      23.46q  NWI  3 
  8 Simmons, Shawncey            Clay County            23.88      23.48q  NWI  3 
  9 Parker, Willie               Greensboro             23.66      23.66   NWI  1 
 10 Melton, Blaine               Sheffield              23.84      23.76   NWI  1 
 11 Butler, Jordan               B B Comer              24.52      23.78   NWI  1 
 12 Goodman, Chantz              Walter Wellb           23.62      23.81   NWI  2 
 13 Horrison, Thyro              Colbert County         23.60      23.81   NWI  3 
 14 Mitchell, Adam               Leeds                  24.43      23.95   NWI  1 
 15 Washington, Jeremiah         Hanceville             23.99      23.99   NWI  1 
 16 Philyaw, Justin              J B Pennington         24.16      24.18   NWI  3 
 17 Mcabee, Dallas               Danville               24.32      24.26   NWI  2 
 18 Daughtry, Cody               Piedmont               23.89      24.42   NWI  3 
 19 Okinedo, Denzel              Randolph               24.56      24.49   NWI  2 
 20 Tucker, Phillip              Colbert County         23.92      24.51   NWI  1 
 21 King, Justin                 Sheffield              24.59      24.95   NWI  3 
 22 Malcom, Broc                 Hanceville             22.81      26.87   NWI  1 
 -- Briskey, John                Handley                23.86         FS   NWI  2 
 
Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================================
State 123 Re: R 49.33  5/1998      Brandon Phillips, UMS Wright                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Malcom, Broc                 Hanceville             49.01      49.02R  3  10    state record
  2 Sisco, Nathan                Randolph               50.99      50.89   3   8   
  3 Smith, Javontey              Greensboro             52.49      51.98   3   6   
  4 Wright, Connor               Catholic- Montgo       52.83      52.17   3   5   
  5 Washington, Jeremiah         Hanceville             51.84      52.87   3   4   
  6 Philyaw, Justin              J B Pennington         54.50      53.03   2   3   
  7 Freeman, Julian              Montgomery Acade       54.38      53.44   2   2   
  8 Melton, Blaine               Sheffield              53.27      53.62   3   1   
  9 Eggleston, Tyrecus           Colbert County         54.52      53.82   2 
 10 Ruffin, Tavio                Sheffield              54.78      54.00   2 
 11 Mann, Davis                  Trinity Wild           54.90      54.18   2 
 12 Harrell, Dexter              LAMP                   53.81      54.26   3 
 13 Teachey, Branson             Randolph               54.20      54.66   3 
 14 Bridge, Nathan               Danville               54.95      54.74   2 
 15 Young, Jamaal                Piedmont               55.18      55.20   1 
 16 Jackson, Diante              Daleville              56.77      55.72   1 
 17 Horrison, Thyro              Colbert County         54.62      55.92   2 
 18 Tinker, Christopher          Glencoe High           56.84      56.01   1 
 19 Freeman, Justin              Montgomery Acade       55.48      56.13   1 
 20 Martin, Jon                  J B Pennington         55.28      56.78   1 
 21 Wisener, Lucas               J B Pennington         55.04      57.16   2 
 22 Looney, Alex                 Ashville               58.41      58.58   1 
 23 Morris, Quincy               Handley                58.07      59.31   1 
 
Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================================
State 123 Re: R 4:26.67  5/2003      Wade Martin, Good Hope                    
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Martin, Skip                 Catholic- Montgo     4:34.21    4:32.52   10   
  2 Curles, Wesley               Trinity Wild         4:36.30    4:33.34    8   
  3 King, Eshan                  Randolph             4:51.04    4:39.12    6   
  4 Stokes, Rob                  T R Miller           4:43.63    4:45.15    5   
  5 Mason, Jarrett               Catholic- Montgo     4:44.86    4:47.35    4   
  6 Klein, Nick                  Winfield             4:51.93    4:47.44    3   
  7 Shankle, Ryan                Bayside              4:48.16    4:50.18    2   
  8 Stallings, Thomas            Trinity Wild         5:00.20    4:55.32    1   
  9 Corbett, Ethan               Rogers               5:12.78    4:56.67  
 10 Pouncey, Matt                Catholic- Montgo     4:51.30    4:57.46  
 11 Gross, Michael               Randolph             4:54.98    4:59.20  
 12 Foster, Noah                 LAMP                 5:01.78    5:00.38  
 13 Howard, Samuel               Ashville             5:02.00    5:00.42  
 14 Johnson, Timmy               J B Pennington       5:06.64    5:05.20  
 15 Lindsay, James               Glencoe High         5:07.00    5:08.56  
 16 Wise, Matt                   Handley              5:08.00    5:09.45  
 17 Beckman, Andrew              Randolph             4:59.69    5:09.64  
 18 VanWagnen, Mack              CLEM                 5:13.93    5:10.19  
 19 Parker, Gregory              Sipsey Valle         5:17.19    5:13.28  
 20 Synder, Steven               Saks                 5:10.00    5:25.79  
 21 rogers, mic                  Rogers               5:17.50    5:28.63  
 22 Flores, Eduard               B B Comer            5:12.00    5:37.50  
 
Boys 110 Meter Hurdles 3A
=================================================================================
State 123 Re: R 14.49  5/7/2011    Dominic Walls, Winfield                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Ramsey             Colbert County         15.41      15.73q  NWI  3 
  2 Britford, Terrance           Greensboro             17.17      16.02q  NWI  1 
  3 Kitchens, Spencer            Brindlee Mountai       16.40      16.26q  NWI  2 
  4 Tabb, Frederick              Greensboro             16.81      16.55q  NWI  2 
  5 Qualls, Tobias               Colbert County         16.77      16.58q  NWI  1 
  6 Smith, J.D.                  Sheffield              16.44      16.76q  NWI  1 
  7 Winn, Kameron                T R Miller             17.00      16.77q  NWI  3 
  8 Daves, Michael               Bayside                17.09      16.95q  NWI  2 
  9 Reddick, Dalemetrius         White Plains           16.92      17.10   NWI  3 
 10 Butler, Jordan               B B Comer              17.85      17.14   NWI  3 
 11 Vaughn, Andrew               J B Pennington         18.09      17.28   NWI  1 
 12 Bridge, Nathan               Danville               17.48      17.70   NWI  1 
 13 Paterson, Drew               Montgomery Acade       18.02      17.85   NWI  3 
 14 Rivers, Blake                Hamilton               17.53      18.28   NWI  2 
 15 Burbank, Austin              Rogers                 18.08      18.57   NWI  2 
 16 Ponder, Levi                 Vinemont               18.20      18.58   NWI  1 
 17 Massey, Jesse                Sardis                 18.53      19.10   NWI  2 
 18 Wright, Bo                   Vinemont               19.50      19.79   NWI  3 
 19 Turner, Dezmond              Ashville               20.36      19.92   NWI  1 
 20 Bailey, Skylar               Ashville               24.46      23.00   NWI  2 
 
Boys 4x100 Meter Relay 3A
============================================================================
State 123 Re: R 43.04  5/1987      Geneva, Geneva                              
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Hanceville  'A'                                     44.68      43.85q  2 
  2 Opp  'A'                                            45.52      44.76q  3 
  3 Montgomery Academy  'A'                             44.55      44.94q  3 
  4 Daleville  'A'                                      45.41      45.02q  2 
  5 T R Miller  'A'                                     44.98      45.09q  1 
  6 Clay County  'A'                                    44.86      45.15q  1 
  7 Sheffield  'A'                                      46.38      45.45q  2 
  8 B B Comer  'A'                                      47.43      45.46q  3 
  9 Glencoe High School  'A'                            46.24      46.12   3 
 10 Ashville  'A'                                       46.53      46.15   2 
 11 Trinity Wildcats  'A'                               47.29      46.48   2 
 12 J B Pennington  'A'                                 46.40      46.53   1 
 13 Danville  'A'                                       47.20      46.96   2 
 14 Piedmont  'A'                                       46.66      47.03   3 
 15 Vinemont  'A'                                       47.28      47.08   1 
 16 Rogers  'A'                                         46.92      47.08   3 
 17 White Plains  'A'                                   47.49      47.50   2 
 18 Randolph  'A'                                       47.26      47.54   1 
 19 Clements  'A'                                       47.46      47.63   3 
 20 Winfield  'A'                                       47.79      48.35   1 
 21 Saks  'A'                                           48.00      50.38   1 
 22 Bayside Academy  'A'                                48.80      50.43   3 
 -- Colbert County  'A'                                 46.45        DNF   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
State 123 Re: R 8:17.45  5/1996      UMS Wright, UMS Wright                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Catholic- Montgomery  'A'                         8:42.66    8:28.64   10   
  2 Randolph  'A'                                     8:53.29    8:39.45    8   
  3 Trinity Wildcats  'A'                             8:52.83    8:41.85    6   
  4 Lamp  'A'                                         9:05.65    8:55.39    5   
  5 Hamilton  'A'                                     9:17.33    9:01.48    4   
  6 Colbert County  'A'                               9:12.60    9:03.69    3   
  7 Winfield  'A'                                     9:23.04    9:04.12    2   
  8 J B Pennington  'A'                               9:07.48    9:13.58    1   
  9 Greensboro  'A'                                   9:12.31    9:15.49  
 10 Montgomery Academy  'A'                           9:33.94    9:25.64  
 11 Bayside Academy  'A'                              9:22.24    9:25.83  
 12 Hanceville  'A'                                   9:38.16    9:35.88  
 13 Sipsey Valley High School  'A'                    9:54.30    9:37.26  
 14 Clements  'A'                                     9:55.51    9:43.50  
 15 Vinemont  'A'                                     9:44.48    9:44.19  
 16 Piedmont  'A'                                     9:46.19    9:50.27  
 17 T R Miller  'A'                                   9:30.81   10:21.29  
 
Boys Pole Vault 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R 13-09  5/1996      Wes True, St. Paul's                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Posey, Tye                   Winfield            11-06.00   12-00.00      3.65m  10   
  2 Hervol, Brandon              Winfield            10-00.00   11-06.00      3.50m   8   
  3 Newman, William              Montgomery Acade    11-00.00   11-00.00      3.35m   6   
  4 Adams, Nick                  T R Miller          10-06.00   10-06.00      3.20m   5   
  5 Vickery, Miller              T R Miller           9-00.00  J10-06.00      3.20m   4   
  6 Boutwell, Matthew            Sheffield           10-06.00  J10-06.00      3.20m   3   
  7 Citrin, Andy                 Bayside              9-06.00   10-00.00      3.04m   2   
  8 Borunda, Gaston              CLEM                10-00.00    9-06.00      2.89m   1   
  9 Vinson, Brooks               Montgomery Acade     9-00.00   J9-06.00      2.89m 
 10 Killen, Raliegh              Rogers               8-00.00    8-00.00      2.43m 
 
Boys Triple Jump 3A
===============================================================================================
State 123 Re: R 47-06.50  5/2005      Jeremy Glover, Leeds                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Tabb, Frederick              Greensboro          43-03.00   42-05.75  -0.9    12.94m  10   
  2 Boland, Tyler                Vinemont            43-03.00   42-04.00  -0.8    12.90m   8   
  3 Bennett, Ahmad               Greensboro          40-11.00   40-06.00  +0.0    12.34m   6   
  4 Paterson, Drew               Montgomery Acade    39-07.00   40-05.25  +0.0    12.32m   5   
  5 Winn, Kameron                T R Miller          39-04.00   40-01.00  +0.0    12.21m   4   
  6 Newsome, Antonio             Colbert County      38-01.00   39-00.75  -0.3    11.90m   3   
  7 Lumpkin, Marcus              Daleville           40-08.00   38-08.75  +0.0    11.80m   2   
  8 Mccollum, Xavier             Winfield            39-01.50   38-05.25  +0.0    11.71m   1   
  9 Burroughs, Laphonso          Piedmont            38-09.00   38-01.00  +0.0    11.60m 
 10 Taylor, Ahmad                T R Miller          39-01.00   37-11.25  +0.0    11.56m 
 11 Newton, Alex                 Ashville            37-09.50   37-10.50  -0.5    11.54m 
 12 Kaplan, Andrew               J B Pennington      39-03.25   37-08.25  -0.9    11.48m 
 13 Robinson, Slater             Danville            36-07.25   37-07.75  +0.0    11.47m 
 14 Deaton, Skyler               Hamilton            36-10.50   37-05.50  +0.0    11.41m 
 15 Boutwell, Matthew            Sheffield           38-01.50   37-04.00  +0.0    11.37m 
 16 Campbell, Darryl             Greensboro          38-06.00   37-02.25   1.2    11.33m 
 17 Qualls, Tobias               Colbert County      38-03.75   37-01.50   0.3    11.31m 
 18 Goe, Garris                  Bayside             38-02.00   37-00.00  +0.0    11.27m 
 19 Thompson, Earl               CLEM                38-07.00   36-09.00   0.7    11.20m 
 20 Barragan, David              T R Miller          36-08.00   35-10.00   0.9    10.92m 
 21 Giddens, Logan               White Plains        36-05.50   34-06.50  +0.0    10.52m 
 22 Williamson, Blake            Winfield            36-00.50   32-09.00  +0.0     9.98m 
 
Boys Shot Put 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R 61-11.50  5/1985      Daniel Blacksher, St. Paul's             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lewis, Sheldon               Hanceville          49-07.75   48-04.75     14.75m  10   
  2 Brown, James                 Greensboro          43-08.25   46-08.75     14.24m   8   
  3 Westendorf, Wellington       Catholic- Montgo    43-10.25   44-06.50     13.57m   6   
  4 Jackson, Charles             Sheffield           45-01.00   43-02.75     13.17m   5   
  5 Hopper, Bobby                Brindlee Mountai    45-09.00   42-10.00     13.05m   4   
  6 Sparks, Anthony              Brindlee Mountai    41-05.75   41-11.75     12.79m   3   
  7 Jackson, Xavier              Piedmont            43-00.75   41-08.25     12.70m   2   
  8 Stovall, Derek               Winfield            41-00.00   40-11.50     12.48m   1   
  9 Gamble, Marquez              Piedmont            41-01.50   39-02.50     11.95m 
 10 Dillard, Chris               Handley             39-08.50   38-09.50     11.82m 
 10 Kelly, Quinn                 Handley             42-04.50   38-09.50     11.82m 
 12 Whitworth, Zach              T R Miller          41-05.25   38-05.75     11.72m 
 13 Bonaker, Zachary             Randolph            39-06.00   37-09.75     11.52m 
 14 Harris, Blake                Rogers              38-08.00   37-08.50     11.49m 
 15 Sunwood, Arekson             Randolph            39-11.50   37-06.75     11.44m 
 16 terry, matthew               Danville            39-08.00   37-04.00     11.37m 
 17 Aston, Kurt                  Rogers              40-01.00   37-02.50     11.34m 
 18 Elrod, Chase                 LAMP                37-03.50   36-09.00     11.20m 
 19 Tucker, Phillip              Colbert County      40-10.00   36-07.50     11.16m 
 20 Stewart, Koran               Daleville           36-06.50   36-00.25     10.97m 
 21 Hulcher, Zach                Catholic- Montgo    37-08.50   33-09.50     10.29m 
 
Boys Discus Throw 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R 154-10.50  5/1985      Daniel Blacksher, St.Paul's             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lewis, Sheldon               Hanceville            146-03     135-02     41.19m  10   
  2 Brown, James                 Greensboro            117-11     132-10     40.48m   8   
  3 Pitts, Braxton               Hanceville            123-05     123-09     37.71m   6   
  4 Davis, Jabaris               Greensboro            111-04     122-02     37.23m   5   
  5 Westendorf, Wellington       Catholic- Montgo    24-11.50     121-10     37.13m   4   
  6 Sunwood, Arekson             Randolph              126-00     121-01     36.90m   3   
  7 Moore, Logan                 Piedmont              126-09     119-01     36.29m   2   
  8 Hopper, Bobby                Brindlee Mountai      117-01     115-09     35.28m   1   
  9 Savage, Derick               Opp                 15-02.25     115-06     35.20m 
 10 Bonaker, Zachary             Randolph              113-04     115-03     35.12m 
 11 Allen, Briar                 Rogers                120-07     114-11     35.02m 
 12 Moseley, Jarrett             Trinity Wild          119-10     114-07     34.92m 
 13 Dillard, Chris               Handley               114-03     113-07     34.62m 
 14 Steele, Brad                 Vinemont              116-06     109-03     33.29m 
 15 Sparks, Anthony              Brindlee Mountai      115-00     108-04     33.02m 
 16 Johnson, Jaylon              Piedmont              120-04     107-11     32.89m 
 17 Costantini, Brody            Bayside             25-00.75     104-09     31.92m 
 18 Stovall, Derek               Winfield            07-08.50     104-03     31.77m 
 19 Belew, Matt                  CLEM                07-00.50     102-04     31.19m 
 20 Clark, Jeremy                Leeds                  96-06      96-08     29.46m 
 21 Pittman, Jonathan            Daleville             107-11      96-07     29.43m 
 22 grigsby, tyler               Rogers              07-11.50      94-06     28.80m 
 23 Bullock, Arvelle             Hamilton            04-10.50      91-07     27.91m 
 24 Stewart, Koran               Daleville             108-10      89-05     27.25m 
 
Boys Javelin Throw 3A
==========================================================================================
State 123 Re: R 174-07  5/6/2011    Ryland Dixon, T R Miller                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 grigsby, tyler               Rogers                174-10     176-06R    53.79m  10    State Record
  2 Brown, Quante                Greensboro            158-05     173-04     52.83m   8   
  3 Adams, Nick                  T R Miller            150-02     160-10     49.02m   6   
  4 Westendorf, Wellington       Catholic- Montgo      146-00     150-01     45.74m   5   
  5 Bennett, Ahmad               Greensboro            140-01     142-07     43.45m   4   
  6 Shands, Cory                 Sardis                149-06     139-08     42.57m   3   
  7 pettus, mike                 Rogers                140-08     139-01     42.39m   2   
  8 Brown, James                 Greensboro            135-04     137-09     41.98m   1   
  9 Whittle, William             T R Miller            145-04     136-06     41.60m 
 10 Major, Jamie                 Piedmont              140-03     136-02     41.50m 
 11 Calametti, Davis             Bayside               140-08     135-05     41.27m 
 12 Robinson, Slater             Danville              135-07     134-10     41.09m 
 13 Stovall, Derek               Winfield              147-05     133-11     40.81m 
 14 Mims, Sidney                 Montgomery Acade      133-09     133-03     40.61m 
 15 Wright, Bo                   Vinemont              133-11     130-02     39.67m 
 16 Denney, Trey                 Clay County           133-06     129-03     39.39m 
 17 Devoe, Michael               Piedmont              137-03     128-03     39.09m 
 18 Sparks, Anthony              Brindlee Mountai      137-02     126-04     38.50m 
 19 burks, trey                  Rogers                148-05     118-11     36.24m 
 20 Reese, Dylan                 Winfield              128-00     118-05     36.09m 
 21 Hurst, Caleb                 Hanceville            135-08     116-03     35.43m 
 22 Giddens, Logan               White Plains          140-02     116-02     35.40m 
 23 Tucker, Phillip              Colbert County        146-03     115-01     35.07m 
 -- Mccorvey, Neil               Montgomery Acade      150-09       FOUL            

                      Women - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored                
===================================================================================
    1) CEDAR BLUFF                 97.50     2) Westminster School         87      
    3) Hubbard                     62        4) Addison                    55.50   
    5) Holy Spirit Catholic High   44        6) St Bernard                 42      
    7) Marengo                     37        8) Meek HS                    30      
    9) Vina HS                     25.50    10) Verbena                    23      
   11) DONOHO                      21       12) ALABAMA SCHOOL FOR THE DE  20      
   13) Marion County               19.50    14) Linden                     18      
   15) Woodville                   15       15) St Jude                    15      
   17) Gaston                      13       18) Talladega County Central   11      
   19) Whitesburg                   7       20) St. Luke's Episcopal Scho   4      
   20) Tharptown                    4       22) Phillips HS                 3      
   23) Skyline                      2       24) Brilliant                   1      

                       Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored                 
===================================================================================
    1) CEDAR BLUFF                 82        2) Westminster School         71      
    3) Addison                     69        4) ALABAMA SCHOOL FOR THE DE  63      
    5) Linden                      56        6) Marion County              41      
    7) St Bernard                  40        8) Gaston                     35      
    9) Maplesville                 33       10) Holy Spirit Catholic High  30      
   11) St Jude                     27       12) Phillips HS                23      
   13) Florala HS                  21       14) DONOHO                     18.50   
   15) Whitesburg                  18       16) Applachian                 17      
   17) Decatur Heritage Christian  10.50    18) Athens Bible               10      
   19) Keith                        8       20) St. Luke's Episcopal Scho   6      
   21) Winterboro                   4       21) Pickens County              4      
   23) Brilliant                    3       24) Hubbard                     1      
   24) St. Luke's                   1       24) AL Johnson                  1      

                      Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored                
===================================================================================
    1) Barbour County              94.50     2) LaFayette                  85      
    2) American Christian Academy  85        4) Falkville                  53      
    4) Cottage Hill                53        6) Mobile Christian           44.50   
    7) Altamont                    42        8) Section                    30      
    9) Cherokee                    26       10) Providence Christian Scho  22      
   11) Lanett                      21       12) J.B. Blacksher             20      
   13) COLD SPRINGS                15       14) Westbrook Christian        13      
   15) Tanner                      12       16) Isabella                   11      
   17) Pleasant Valley             10       18) Lamar County                7      
   19) Colbert Heights              6       20) Thorsby                     5      
   20) Billingsley                  5       22) Sand Rock                   2      

                       Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored                 
===================================================================================
    1) Tanner                      89        2) American Christian Academ  84      
    3) LaFayette                   77        4) Mobile Christian           74      
    5) Altamont                    54        6) Cottage Hill               44      
    7) Lanett                      40        8) Barbour County             37      
    9) Fultondale                  33       10) COLD SPRINGS               32      
   11) Falkville                   25       12) Lamar County               19      
   13) Lexington                   16       14) Sand Rock                  10      
   15) R C Hatch                    8       15) Holy Family                 8      
   15) Westbrook Christian          8       15) Section                     8      
   15) Billingsley                  8       20) Pleasant Valley             7      
   21) Providence Christian Schoo   5       21) J.B. Blacksher              5      
   23) Isabella                     4       24) Hatton                      3      

                      Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored                
===================================================================================
    1) BAYSIDE ACADEMY            116        2) T R Miller                 80      
    3) Montgomery Academy          71        4) Sheffield                  65      
    5) Winfield                    57.50     6) Winston County             39      
    7) Piedmont                    36        8) Randolph                   35      
    9) Greensboro                  28       10) Sardis                     22      
   11) Rogers                      21.50    12) Catholic- Montgomery       21      
   13) B B Comer                   18       14) Ashville                   17      
   15) Danville                    13       16) Leeds                      10      
   17) Daleville                    8       17) Handley                     8      
   19) Pisgah                       7       20) J B Pennington              6      
   21) Hamilton                     5       22) Trinity Wildcats            4      
   22) LAMP                         4       22) Colbert County              4      
   25) Hokes Bluff                  2       26) CLEMENTS                    1      

                       Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored                 
===================================================================================
    1) Greensboro                 106        2) Hanceville                 76      
    3) Catholic- Montgomery        75        4) Trinity Wildcats           56      
    5) T R Miller                  45        6) Colbert County             43      
    7) Randolph                    41        8) Montgomery Academy         36      
    9) Winfield                    30       10) Brindlee Mountain          22      
   11) LAMP                        19       12) Sheffield                  17      
   13) Rogers                      16       14) Ashville                   15      
   15) Vinemont                    11       15) Clay County                11      
   15) J B Pennington              11       18) BAYSIDE ACADEMY             9      
   18) Piedmont                     9       18) Handley                     9      
   21) Leeds                        8       22) Hamilton                    7      
   23) Opp                          6       24) White Plains                5      
   25) Saks                         4       25) Glencoe High School         4      
   27) B B Comer                    3       27) Sardis                      3      
   29) Daleville                    2       30) CLEMENTS                    1      
   30) Danville                     1                                              

Licensed to Xpress Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/5/2012 05:35 PM
           AHSAA State Championship Meet 2012 - 5/4/2012 to 5/5/2012           
                             4A, 5A, 6A Divisions                              
                                Gulf Shores, Al                                
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 4A
========================================================================
State Record: R 11.98  5/1/2010    Kayla Stewart, Guntersville                 
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Milner, Alexis               Beauregard               12.35q  NWI  1 
  2 Jordan, Fredricka            Anniston                 12.37q  NWI  3 
  3 White, Shelbi                Lincoln                  12.49q  NWI  2 
  4 Kelly, Mac                   Childersburg             12.69q  NWI  3 
  5 Shields, Shaquitta           Dallas County            12.90q  NWI  1 
  6 Miller, Daly                 Ums-Wright               12.91q  NWI  2 
  7 Gray, Sierra                 Alabama Chri             12.94q  NWI  3 
  8 Palmer, Davia                Anniston                 12.95q  NWI  2 
  9 Berry, Rekha                 Ums-Wright               13.08   NWI  2 
 10 Dixon, Jothani               Deshler                  13.09   NWI  1 
 11 Matthews, Jasmine            B C Rain                 13.18   NWI  2 
 12 Martin, Tia                  Brewbaker Tech           13.33   NWI  3 
 13 Wilson, Shantavia            Calera                   13.34   NWI  3 
 14 Hawkins, Brianna             North Jackson            13.44   NWI  3 
 15 Hawkins, Brittany            North Jackson            13.46   NWI  1 
 16 Brown, Alexis                Cleburne County          13.50   NWI  1 
 17 Roach, K'Maya                Brooks                   13.54   NWI  1 
 18 Bell, Bailee                 Dar                      13.60   NWI  1 
 19 Brown, Kristian              Cleburne County          13.61   NWI  3 
 20 Shelley, Ashley              Calera                   13.64   NWI  2 
 21 Collier, Kanesha             Beauregard               13.64   NWI  2 
 22 McClendon, Jazzmyn           Jacksonville             13.64   NWI  2 
 23 Pitts, Destiny               Beauregard               13.94   NWI  3 
 
Girls 100 Meter Dash 4A
============================================================================
State Record: R 11.98  5/1/2010    Kayla Stewart, Guntersville                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Milner, Alexis               Beauregard               12.31   1.1  10   
  2 White, Shelbi                Lincoln                  12.44   1.1   8   
  3 Jordan, Fredricka            Anniston                 12.53   1.1   6   
  4 Kelly, Mac                   Childersburg             12.58   1.1   5   
  5 Gray, Sierra                 Alabama Chri             12.92   1.1   4   
  6 Miller, Daly                 Ums-Wright               12.99   1.1   3   
  7 Shields, Shaquitta           Dallas County            13.10   1.1   2   
  8 Palmer, Davia                Anniston                 13.16   1.1   1   
 
Girls 200 Meter Dash 4A
========================================================================
State Record: R 24.85  5/1987      Fetacia Chapman, Clarke County              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 White, Shelbi                Lincoln                  25.62q  2.0  3 
  2 Jordan, Fredricka            Anniston                 26.18q  2.0  3 
  3 Milner, Alexis               Beauregard               26.20q  1.8  2 
  4 Miller, Daly                 Ums-Wright               26.70q  2.0  3 
  5 Beans, Kaitlyn               Brewbaker Tech           26.97q  2.5  1 
  6 Brown, Alexis                Cleburne County          27.71q  2.5  1 
  7 Gray, Sierra                 Alabama Chri             27.71q  1.8  2 
  8 Martin, Tia                  Brewbaker Tech           27.86q  2.5  1 
  9 Hawkins, Brianna             North Jackson            27.93   2.0  3 
 10 Matthews, Jasmine            B C Rain                 28.01   2.5  1 
 11 Palmer, Davia                Anniston                 28.10   2.5  1 
 12 Bell, Bailee                 Dar                      28.18   1.8  2 
 13 Brown, Kristian              Cleburne County          28.29   1.8  2 
 14 Collier, Kanesha             Beauregard               28.34   2.5  1 
 15 Westmoreland, Makayla        North Jackson            28.40   2.5  1 
 16 Janssen, Alana               Pope John Paul I         28.42   1.8  2 
 17 Fomby, Raven                 Lincoln                  28.45   2.0  3 
 18 McCullum, Diamond            Escambia County          28.48   1.8  2 
 19 Merritt, Brandi              Calera                   28.79   2.0  3 
 20 Long, Tedeidra               Anniston                 29.03   2.0  3 
 21 Hopper, Kaylie               Holtville                29.17   2.0  3 
 
Girls 200 Meter Dash 4A
============================================================================
State Record: R 24.85  5/1987      Fetacia Chapman, Clarke County              
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 White, Shelbi                Lincoln                  25.23   NWI  10   
  2 Milner, Alexis               Beauregard               25.93   NWI   8   
  3 Beans, Kaitlyn               Brewbaker Tech           26.41   NWI   6   
  4 Miller, Daly                 Ums-Wright               26.50   NWI   5   
  5 Gray, Sierra                 Alabama Chri             27.36   NWI   4   
  6 Brown, Alexis                Cleburne County          27.67   NWI   3   
 
Girls 400 Meter Dash 4A
==========================================================================
State Record: R 56.91  5/2006      Lakeshia Williams, Tarrant                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 White, Shelbi                Lincoln                  58.15   3  10   
  2 Kelly, Mac                   Childersburg             59.85   3   8   
  3 Milner, Alexis               Beauregard             1:00.84   3   6   
  4 Nylen, Rebecca               Beauregard             1:01.36   3   5   
  5 Heard, Jasmine               Anniston               1:01.45   3   4   
  6 Lazarchick, Kathryn          Ums-Wright             1:02.20   3   3   
  7 Hayes, Shelby                Fairview               1:04.47   2   2   
  8 Duncan, Nicole               B C Rain               1:04.62   1   1   
  9 Stansil, Brittney            Anniston               1:04.69   2 
 10 Norris, Zikieria             Dadeville HS           1:05.06   2 
 11 Castello, Sofia              Ums-Wright             1:05.33   2 
 12 mccall, talesa               Brewbaker Tech         1:05.49   2 
 13 elmore, taylor               Springville            1:05.70   2 
 14 Heard, Kyaira                Cleburne County        1:05.74   2 
 15 Roach, K'Maya                Brooks                 1:06.22   1 
 16 Fomby, Raven                 Lincoln                1:06.23   3 
 17 Westmoreland, Makayla        North Jackson          1:06.80   1 
 18 Wills, Andreka               Lincoln                1:07.38   3 
 19 Sisk, Katie                  Pope John Paul I       1:07.55   1 
 20 Cox, Hallie                  Dadeville HS           1:07.70   1 
 21 Graham, Kylie                Cherokee County        1:07.74   2 
 22 Sweeney, Lydia               Pope John Paul I       1:08.86   1 
 23 kelly, dominique             Brewbaker Tech         1:09.00   1 
 24 Winslow, Adrian              Brewbaker Tech         1:09.73   1 
 
Girls 800 Meter Run 4A
=======================================================================
State Record: R 2:17.57  5/7/2011    Kathryn Lazarchick, UMS-Wright            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lazarchick, Kathryn          Ums-Wright             2:22.75   10   
  2 Stancil, Marlah              Fairview               2:28.89    8   
  3 Kennedy, Claire              Ums-Wright             2:29.70    6   
  4 Simpson, Kalynn              Beauregard             2:31.13    5   
  5 Nylen, Rebecca               Beauregard             2:32.54    4   
  6 Crouch, Kenley               West Limestone         2:33.15    3   
  7 Lovelace, Lori-Anna          Brooks                 2:33.61    2   
  8 elmore, taylor               Springville            2:37.81    1   
  9 Moore, Jennifer              Cleburne County        2:38.04  
 10 Sweeney, Lydia               Pope John Paul I       2:38.10  
 11 Najiy, Rakeema               Anniston               2:39.31  
 12 Rivers, Elizabeth            Ums-Wright             2:41.13  
 13 Weber, Katie                 Brooks                 2:42.34  
 14 Norris, Zikieria             Dadeville HS           2:43.14  
 15 Knopf, Shelbee               Hayleyville            2:44.30  
 16 Ray, Chelsea                 Cherokee County        2:44.73  
 17 Smith, Kiana                 Beauregard             2:45.44  
 18 Moon, Cele                   Wilson                 2:46.08  
 19 williams, kristina           Brewbaker Tech         2:47.05  
 20 Johnson, Deshana             Dadeville HS           2:48.27  
 21 Dawson, Kelly                Alabama Chri           2:48.79  
 22 Miller, Alexis               Childersburg           2:49.36  
 
Girls 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
State Record: R 5:16.15  5/2006      Sarah Gilmore, UMS Wright                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lazarchick, Kathryn          Ums-Wright             5:16.71   10   
  2 Kennedy, Claire              Ums-Wright             5:17.81    8   
  3 Duncan, Taylor               St James               5:21.23    6   
  4 Carter, Ellie                Ums-Wright             5:37.95    5   
  5 Crouch, Kenley               West Limestone         5:41.91    4   
  6 Simpson, Kalynn              Beauregard             5:46.42    3   
  7 Lovelace, Lori-Anna          Brooks                 5:52.17    2   
  8 Lopez, Betty                 Pope John Paul I       6:03.75    1   
  9 Longo, Maria                 Pope John Paul I       6:04.82  
 10 Moore, Jennifer              Cleburne County        6:05.06  
 11 Adams, Jordan                Wilson                 6:05.48  
 12 Najiy, Rakeema               Anniston               6:10.88  
 13 Dawson, Kelly                Alabama Chri           6:12.66  
 14 Hunter, Porche               Fairview               6:13.64  
 15 Morrison, Maranda            Lincoln                6:17.71  
 16 Moon, Cele                   Wilson                 6:21.98  
 17 King, Samantha               Calera                 6:23.22  
 18 Thomas, Suzie                Beauregard             6:28.07  
 19 Flippo, Molly                Brooks                 6:31.67  
 20 Walker, Ansley               Cleburne County        6:32.62  
 21 Bullock, Ki-yana             Anniston               6:32.74  
 22 Willis, Amber                Hayleyville            6:34.77  
 23 Little, Teanashia            Dadeville HS           7:17.25  
 
Girls 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
State Record: R 11:32.88  5/7/2011    Claire Kennedy, UMS-Wright               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lazarchick, Kathryn          Ums-Wright            11:42.50   10   
  2 Kennedy, Claire              Ums-Wright            11:44.60    8   
  3 Duncan, Taylor               St James              12:08.20    6   
  4 Carter, Ellie                Ums-Wright            12:23.80    5   
  5 Lovelace, Lori-Anna          Brooks                12:33.90    4   
  6 Crouch, Kenley               West Limestone        12:35.90    3   
  7 Simpson, Kalynn              Beauregard            12:36.50    2   
  8 Najiy, Rakeema               Anniston              12:54.60    1   
  9 Knopf, Shelbee               Hayleyville           13:03.70  
 10 Longo, Maria                 Pope John Paul I      13:07.80  
 11 Lopez, Betty                 Pope John Paul I      13:10.80  
 11 Duvall, Gavin                Dar                   13:10.80  
 13 Moon, Cele                   Wilson                13:12.20  
 14 Hunter, Porche               Fairview              13:19.30  
 15 Behel, Carly                 Brooks                13:47.80  
 16 Morrison, Maranda            Lincoln               13:52.00  
 17 Williams, Rebecca            Guntersville          14:10.00  
 18 Bullock, Ki-yana             Anniston              14:18.60  
 19 Thomas, Suzie                Beauregard            14:18.90  
 20 Cannon, LaVisha              Anniston              14:32.30  
 21 ellis, kabronica             Brewbaker Tech        14:57.30  
 22 Haston, Julie                Childersburg          14:58.30  
 23 Greene, Peri                 Alabama Chri          15:27.70  
 
Girls 100 Meter Hurdles 4A
========================================================================
State Record: R 14.77  5/2003      Edra Finley, UMS Wright                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Stewart, Raven               Guntersville           R 14.50q  NWI  3 
  2 Parker, Allie                Ums-Wright               15.70q  NWI  2 
  3 Cave, Lauren                 Ums-Wright               16.60q  NWI  1 
  4 Williamson, Ashley           St James                 16.65q  NWI  1 
  5 Gibson, Makayla              Beauregard               16.81q  NWI  3 
  6 Hincey, jaely                Cherokee County          17.51q  NWI  1 
  7 Welch, De'ara                Anniston                 17.83q  NWI  1 
  8 Fears, Asha                  B C Rain                 17.92q  NWI  3 
  9 Rivers, Bradi                Beauregard               18.19   NWI  3 
 10 Lyles, Breana                Beauregard               18.22   NWI  3 
 11 Hayes, Shelby                Fairview                 18.30   NWI  2 
 12 Calhoun, Quintessa           Childersburg             18.39   NWI  2 
 13 Brown, Ashlynn               St Clair County          18.41   NWI  3 
 14 Wilson, Avanti               Childersburg             18.49   NWI  1 
 15 Coleman, Anna                Locust Fork              18.82   NWI  2 
 16 Kean, Sarah                  St James                 19.17   NWI  2 
 17 Bouska, Erin                 Pope John Paul I         19.68   NWI  1 
 18 Vickery, Susan               Hayleyville              19.84   NWI  2 
 19 Lindsey, Alexis              Fairview                 20.02   NWI  1 
 20 Silas, Alli                  Hayleyville              20.50   NWI  2 
 21 Beasley, Santana             Brooks                   20.89   NWI  3 
 -- Lewis, Apryl                 Anniston                    DQ   NWI  2  Jewelry
 -- king, brittany               Brewbaker Tech              DQ   NWI  1  Electronics
 
Girls 100 Meter Hurdles 4A
============================================================================
State Record: R 14.77  5/2003      Edra Finley, UMS Wright                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Stewart, Raven               Guntersville             14.48R  0.7  10   
  2 Parker, Allie                Ums-Wright               15.84   0.7   8   
  3 Williamson, Ashley           St James                 16.23   0.7   6   
  4 Cave, Lauren                 Ums-Wright               16.49   0.7   5   
  5 Gibson, Makayla              Beauregard               16.51   0.7   4   
  6 Hincey, jaely                Cherokee County          17.64   0.7   3   
  7 Welch, De'ara                Anniston                 17.77   0.7   2   
  8 Fears, Asha                  B C Rain                 17.96   0.7   1   
 
Girls 300 Meter Hurdles 4A
==========================================================================
State Record: R 44.13  5/1997      Elizabeth Finley, Handley                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stewart, Raven               Guntersville             46.02   3  10   
  2 Milner, Alexis               Beauregard               46.05   3   8   
  3 Parker, Allie                Ums-Wright               48.03   3   6   
  4 Lewis, Apryl                 Anniston                 49.55   3   5   
  5 Cave, Lauren                 Ums-Wright               49.57   3   4   
  6 Calhoun, Quintessa           Childersburg             49.72   2   3   
  7 Wills, Andreka               Lincoln                  50.32   3   2   
  8 Johnson, Ariel               Brewbaker Tech           50.93   2   1   
  9 Mccain, Fantasia             Lincoln                  51.95   3 
 10 Gibson, Makayla              Beauregard               52.68   2 
 11 Durham, Kendretta            Beauregard               53.01   1 
 12 Wood, Toni                   Corner                   53.17   2 
 13 king, brittany               Brewbaker Tech           53.32   1 
 14 Woods, Emily                 Pope John Paul I         53.40   2 
 15 Heard, Kyaira                Cleburne County          53.43   1 
 16 patterson, Malieah           Jacksonville             53.92   2 
 17 Vickery, Susan               Hayleyville              54.01   1 
 18 Cox, Hallie                  Dadeville HS             54.52   2 
 19 Beasley, Santana             Brooks                   55.10   2 
 20 Barklay, Rodrika             Childersburg             55.24   1 
 21 Doyle, Jesse                 Guntersville             55.88   1 
 22 Middleton, Ashley            Alabama Chri             57.29   1 
 23 Hill, Amelia                 Lincoln                  58.12   1 
 -- Hayes, Shelby                Fairview                    DQ   3  Hooking Hurdles
 
Girls 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
State Record: R 48.87  5/9/2009    Anniston, Anniston                          
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Anniston  'A'                                         50.91q  3 
  2 Ums-Wright  'A'                                       51.76q  2 
  3 Brewbaker Tech  'A'                                   51.95q  1 
  4 Lincoln  'A'                                          53.12q  2 
  5 Beauregard  'A'                                       53.56q  1 
  6 North Jackson  'A'                                    53.66q  1 
  7 Alabama Christian  'A'                                53.77q  2 
  8 B C Rain  'A'                                         54.44q  2 
  9 Jacksonville  'A'                                     54.70   3 
 10 St James  'A'                                         55.39   3 
 11 Cherokee County  'A'                                  56.09   2 
 12 Fairview  'A'                                         56.83   3 
 13 Corner  'A'                                           57.50   1 
 14 Guntersville  'A'                                     59.99   2 
 15 Douglas  'A'                                        1:02.12   3 
 -- W S Neal  'A'                                           DNF   3 
 -- Pope John Paul II  'A'                                  DNF   3 
 -- Hillcrest-Evergreen  'A'                                 DQ   2  Zone 3 Late
 -- Childersburg  'A'                                        DQ   1  Zone 3 Late
 -- Dallas County  'A'                                       DQ   1  Zone 1 Early
 -- Calera  'A'                                              DQ   1  Electronics
 -- Cleburne County  'A'                                     DQ   3  Early 1 Early
 
Girls 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
State Record: R 48.87  5/9/2009    Anniston, Anniston                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Anniston  'A'                                         50.56   10   
  2 Ums-Wright  'A'                                       50.92    8   
  3 Brewbaker Tech  'A'                                   51.78    6   
  4 Lincoln  'A'                                          52.40    5   
  5 B C Rain  'A'                                         52.76    4   
  6 North Jackson  'A'                                    52.79    3   
  7 Alabama Christian  'A'                                53.38    2   
  8 Beauregard  'A'                                       53.52    1   
 
Girls 4x400 Meter Relay 4A
==========================================================================
State Record: R 4:08.73  5/2006      Guntersville, Guntersville                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lincoln  'A'                                        4:12.63   3  10   
  2 Cleburne County  'A'                                4:20.22   3   8   
  3 Anniston  'A'                                       4:21.43   3   6   
  4 Ums-Wright  'A'                                     4:22.28   3   5   
  5 Brewbaker Tech  'A'                                 4:23.93   3   4   
  6 Beauregard  'A'                                     4:26.39   3   3   
  7 Fairview  'A'                                       4:32.16   2   2    4:32.152
  8 Childersburg  'A'                                   4:32.16   2   1    4:32.158
  9 Pope John Paul II  'A'                              4:36.41   2 
 10 Dar  'A'                                            4:36.88   2 
 11 North Jackson  'A'                                  4:40.63   3 
 12 Corner  'A'                                         4:44.42   2 
 13 Dadeville HS  'A'                                   4:44.66   3 
 14 Alabama Christian  'A'                              4:46.12   1 
 15 St James  'A'                                       4:47.76   2 
 16 Brooks  'A'                                         4:50.00   1 
 17 Jacksonville  'A'                                   4:53.44   1 
 18 B C Rain  'A'                                       4:59.74   2 
 -- Dallas County  'A'                                       DQ   2  2nd Broke Early
 
Girls 4x800 Meter Relay 4A
=======================================================================
State Record: R 10:05.07  5/8/2009    UMS-Wright, UMS-Wright                   
                          L Cave, C Kennedy, K Lazarchick, K Lazarchick     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ums-Wright  'A'                                    10:17.86   10   
  2 Beauregard  'A'                                    10:35.17    8   
  3 Anniston  'A'                                      10:56.77    6   
  4 St James  'A'                                      11:05.83    5   
  5 Brooks  'A'                                        11:06.72    4   
  6 Pope John Paul II  'A'                             11:07.23    3   
  7 Wilson  'A'                                        11:18.43    2   
  8 Fairview  'A'                                      11:20.87    1   
  9 Dar  'A'                                           11:31.07  
 10 Hayleyville  'A'                                   11:33.81  
 11 Guntersville  'A'                                  11:36.61  
 12 Brewbaker Tech  'A'                                11:39.13  
 13 Corner  'A'                                        11:44.72  
 14 Cleburne County  'A'                               11:46.46  
 15 Alabama Christian  'A'                             11:46.58  
 16 Cherokee County  'A'                               11:46.65  
 17 North Jackson  'A'                                 11:51.90  
 18 Childersburg  'A'                                  11:53.22  
 19 Dadeville HS  'A'                                  12:00.06  
 20 Lincoln  'A'                                       12:04.28  
 21 Douglas  'A'                                       12:23.62  
 22 Dallas County  'A'                                 12:54.70  
 
Girls High Jump 4A
=================================================================================
State Record: R 5-06.50  5/1998      Meredith George, Boaz                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Carter, Kylee                Beauregard             5-04.00      1.62m  10   
  2 Bauman, Olivia               Brooks                 5-02.00      1.57m   8   
  3 Beans, Kaitlyn               Brewbaker Tech        J5-02.00      1.57m   6   
  4 mccall, talesa               Brewbaker Tech         5-00.00      1.52m   5   
  5 Cooper, Monica               Dar                    4-10.00      1.47m   3.50
  5 Parker, Allie                Ums-Wright             4-10.00      1.47m   3.50
  7 Lynch, Ailish                Pope John Paul I      J4-10.00      1.47m   2   
  8 kelly, dominique             Brewbaker Tech         4-08.00      1.42m   1   
  9 Wood, Toni                   Corner                J4-08.00      1.42m 
 10 Folds, Ashley                Beauregard             4-06.00      1.37m 
 10 Tanner, Haydin               Alabama Chri           4-06.00      1.37m 
 10 Debord, Andrea               Corner                 4-06.00      1.37m 
 10 McGee, Maddie                Brooks                 4-06.00      1.37m 
 14 Steele, Braxton              St Clair County        4-04.00      1.32m 
 14 Plog, Jodi                   Beauregard             4-04.00      1.32m 
 14 Terry, Shakiyla              Lincoln                4-04.00      1.32m 
 14 Perry, Emily                 Cherokee County        4-04.00      1.32m 
 14 Curry, Carsheuna             Anniston               4-04.00      1.32m 
 -- Calhoun, Caneasha            Childersburg                NH            
 -- Brown, Ashlynn               St Clair County             NH            
 -- Starks, Kalen                Childersburg                NH            
 
Girls Pole Vault 4A
=================================================================================
State Record: R 11-03  5/6/2011    Alex Reaves, UMS-Wright                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mitchell, Kendra             Alabama Chri           9-06.00      2.89m  10   
  2 Ramano, Michaela             Guntersville           9-03.00      2.81m   8   
  3 Brutkiewicz, Rose            Ums-Wright             8-00.00      2.43m   6   
  4 Hannahan, Catherine          Ums-Wright            J8-00.00      2.43m   5   
  5 Plog, Jodi                   Beauregard            J8-00.00      2.43m   4   
  6 Urquhart, Brittany           Alabama Chri           7-06.00      2.28m   2.50
  6 Hunt, Gracie                 Ums-Wright             7-06.00      2.28m   2.50
  8 Folds, Amber                 Beauregard            J7-06.00      2.28m   1   
  9 Lynch, Ailish                Pope John Paul I       7-00.00      2.13m 
  9 Newman, Larissa              Guntersville           7-00.00      2.13m 
  9 Folds, Ashley                Beauregard             7-00.00      2.13m 
 12 Bordeaux, Catherine          Pope John Paul I       6-06.00      1.98m 
 12 Janssen, Alana               Pope John Paul I       6-06.00      1.98m 
 14 Houghton, Leah               Alabama Chri           6-00.00      1.82m 
 
Girls Long Jump 4A
======================================================================================
State Record: R 19-05.75  5/2003      Edra Finley, UMS Wright                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Stewart, Raven               Guntersville          18-01.50   1.0     5.52m  10   
  2 Belue, Kaitlyn               Brooks                16-07.25   1.5     5.06m   8   
  3 Johnson, Ariel               Brewbaker Tech        16-05.50   1.1     5.01m   6   
  4 Heard, Jasmine               Anniston              15-09.50   1.0     4.81m   5   
  5 Shields, Shaquitta           Dallas County         15-06.50   0.7     4.73m   4   
  6 Folds, Amber                 Beauregard            15-04.50   0.3     4.68m   3   
  7 Carter, Kylee                Beauregard            15-03.50   1.0     4.66m   2   
  8 Parker, Allie                Ums-Wright            15-03.00   1.1     4.64m   1   
  9 Cooper, Monica               Dar                   15-01.25  +0.0     4.60m 
 10 Berry, Rekha                 Ums-Wright            14-11.50   1.3     4.55m 
 11 Curry, Carsheuna             Anniston              14-06.50   1.6     4.43m 
 12 Terry, Shakiyla              Lincoln               14-05.00   1.2     4.39m 
 13 Roach, K'Maya                Brooks                14-04.00  +0.0     4.36m 
 14 Adams, Sham                  Beauregard            14-03.75   1.9     4.36m 
 15 Pearson, Lauren              Brooks                14-03.00   0.3     4.34m 
 16 Hunt, Gracie                 Ums-Wright            14-01.75  +0.0     4.31m 
 17 McCabe, Allison              St James              13-11.75   1.2     4.26m 
 18 Long, Tedeidra               Anniston              13-11.00   0.1     4.24m 
 19 mccall, talesa               Brewbaker Tech        13-10.50  +0.0     4.22m 
 20 Mccain, Fantasia             Lincoln               13-08.50   1.3     4.17m 
 21 Dixon, Jothani               Deshler               13-08.25   0.3     4.17m 
 22 Janssen, Alana               Pope John Paul I      13-06.00   0.6     4.11m 
 23 Stahl, Leigh                 Dar                   12-09.00  +0.0     3.88m 
 
Girls Triple Jump 4A
======================================================================================
State Record: R 38-08.50  5/2006      Simone May, Guntersville                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Stewart, Raven               Guntersville          37-06.25  +0.0    11.43m  10   
  2 Pearson, Lauren              Brooks                34-01.50   2.8    10.40m   8   
  3 Berry, Rekha                 Ums-Wright            33-09.00  +0.0    10.28m   6   
  4 Carter, Kylee                Beauregard            33-02.75   0.1    10.12m   5   
  5 Curry, Carsheuna             Anniston              33-02.00   0.5    10.10m   4   
  6 Johnson, Ariel               Brewbaker Tech        32-11.50  +0.0    10.04m   3   
  7 Belue, Kaitlyn               Brooks                32-08.00   2.1     9.95m   2   
  8 Garsed, Caroline             Ums-Wright            32-01.00   2.6     9.77m   1   
  9 Folds, Amber                 Beauregard            31-11.25   0.1     9.73m 
 10 Wills, Andreka               Lincoln               31-00.50  +0.0     9.46m 
 11 Wallace, Erin                Brewbaker Tech        30-08.00   1.3     9.34m 
 12 Mitchell, Kendra             Alabama Chri          30-05.50   0.9     9.28m 
 13 Hunt, Gracie                 Ums-Wright            30-05.00   0.5     9.27m 
 14 Starks, Kalen                Childersburg          30-03.50  +0.0     9.23m 
 15 McGee, Maddie                Brooks                29-04.00  +0.0     8.94m 
 16 Wilson, Avanti               Childersburg          29-00.00   0.6     8.83m 
 17 Graham, Kylie                Cherokee County       28-11.00   1.0     8.81m 
 18 Wilson, Saniyah              Childersburg          28-06.00  +0.0     8.68m 
 19 Woods, Emily                 Pope John Paul I      28-05.00   0.3     8.66m 
 20 Adams, Sham                  Beauregard            28-01.00  +0.0     8.55m 
 21 Perry, Emily                 Cherokee County       27-07.50  +0.0     8.42m 
 22 McLeroy, Khylah              Fairview              26-06.75   3.6     8.09m 
 
Girls Shot Put 4A
=================================================================================
State Record: R 38-11.50  5/1993      Nikita Burnette, Lincoln                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bolton, Quanetria            Anniston              34-02.25     10.42m  10   
  2 Edwards, Ciarra              Wilson                32-03.75      9.84m   8   
  3 Scott, Jacey                 Douglas               31-06.50      9.61m   6   
  4 anderson, kelly              Monroe Count          31-05.00      9.57m   5   
  5 Swain, Cierra                Childersburg          31-02.00      9.49m   4   
  6 Heard, Jazzmynn              Beauregard            30-09.75      9.39m   3   
  7 Mitchell, Kendra             Alabama Chri          30-04.75      9.26m   2   
  8 Cobb, Bre                    Beauregard            30-03.50      9.23m   1   
  9 Blackstock, Erica            Brooks                30-02.50      9.20m 
 10 Carter, Maliya               Lincoln               30-00.00      9.14m 
 11 pogue, allison               Brewbaker Tech        29-09.50      9.08m 
 12 house, audrey                Springville           29-09.25      9.07m 
 13 Debord, Andrea               Corner                29-00.00      8.83m 
 13 ferguson, chelsea            Springville           29-00.00      8.83m 
 15 Scott, Ashley                Ums-Wright            28-06.50      8.69m 
 16 Jones, Errel                 Childersburg          28-06.00      8.68m 
 17 Welch, Lamyracle             Beauregard            28-04.25      8.64m 
 18 Pinion, Sam                  Corner                28-00.00      8.53m 
 19 Bynum, Ciannia               Cherokee County       27-09.25      8.46m 
 20 Morris, Sarah                Ums-Wright            27-04.00      8.33m 
 21 Morris, Deja                 Childersburg          26-06.00      8.07m 
 22 Johnson, Danielle            Lincoln               26-04.00      8.02m 
 
Girls Discus Throw 4A
=================================================================================
State Record: R 129-02.50  5/1993      Nikita Burnette, Lincoln                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomas, Halee                Brooks                  104-01     31.72m  10   
  2 Gover, Alliyah               Lincoln                J104-01     31.72m   8   
  3 Blackstock, Erica            Brooks                97-07.25     29.74m   6   
  4 Heard, Jazzmynn              Beauregard            95-05.50     29.09m   5   
  5 Middleton, Ashley            Alabama Chri          93-02.50     28.40m   4   
  6 Terry, Brenna                Pope John Paul I      91-07.25     27.92m   3   
  7 Bolton, Quanetria            Anniston              89-10.25     27.38m   2   
  8 Marshall, Aliya              Beauregard            89-09.25     27.36m   1   
  9 house, audrey                Springville           89-05.25     27.26m 
 10 Johnson, Danielle            Lincoln               88-02.50     26.88m 
 11 Simmons, Bailey              Alabama Chri          87-08.50     26.73m 
 12 Jackson, Courtney            Hillcrest-Evergr         86-09     26.44m 
 13 Scott, Jacey                 Douglas               86-04.75     26.33m 
 14 ferguson, chelsea            Springville              86-02     26.26m 
 15 Dunson, Kyndale              Beauregard            85-09.25     26.14m 
 16 Clarkson, Chloe              Guntersville          85-07.50     26.09m 
 17 Edwards, Ciarra              Wilson                84-06.25     25.76m 
 18 anderson, kelly              Monroe Count          81-09.25     24.92m 
 19 Spradley, Shay               Dallas County            81-06     24.84m 
 20 Noriega, Katie               Fairview              75-04.25     22.96m 
 21 Sena, Emilie                 Fairview              74-08.25     22.76m 
 22 Caldwell, Aslee              Fairview              72-11.25     22.23m 
 23 Thompson, Deanna             Brooks                68-06.50     20.89m 
 
Girls Javelin Throw 4A
=================================================================================
State Record: R 121-09  5/9/2009    Cara Pettus, Rogers                        
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Chandler, Morgan             Brooks                  123-08R    37.69m  10   
  2 Cooper, Monica               Dar                     115-05     35.17m   8   
  3 Thomas, Halee                Brooks                  114-07     34.92m   6   
  4 McGuire, Mallory             Jacksonville            106-02     32.35m   5   
  5 Morris, Sarah                Ums-Wright              105-02     32.05m   4   
  6 Bolton, Quanetria            Anniston                103-08     31.59m   3   
  7 Debord, Andrea               Corner                   99-05     30.30m   2   
  8 Smith, Sydney                Alabama Chri             98-07     30.04m   1   
  9 Scott, Jacey                 Douglas                  96-01     29.28m 
 10 Miller, Daly                 Ums-Wright               94-07     28.82m 
 11 Edwards, Ciarra              Wilson                   94-03     28.72m 
 12 Dunson, Kyndale              Beauregard               93-00     28.34m 
 13 Terry, Shakiyla              Lincoln                  90-01     27.45m 
 14 Terry, Brenna                Pope John Paul I         87-11     26.79m 
 15 ferguson, chelsea            Springville              87-00     26.51m 
 16 Heard, Jazzmynn              Beauregard               86-06     26.36m 
 17 house, audrey                Springville              84-06     25.75m 
 18 Stahl, Leigh                 Dar                      80-10     24.63m 
 19 Baker, Cloe                  Alabama Chri             74-00     22.55m 
 20 Alozie, Nija                 Alabama Chri             71-06     21.79m 
 21 Cobb, Bre                    Beauregard               69-10     21.28m 
 22 Elston, Megan                Lincoln                  68-10     20.98m 
 23 Williamson, Ashley           St James                 60-08     18.49m 
 
Girls 100 Meter Dash 5A
========================================================================
State Record: R 11.84  5/2008      Lakeshia Williams, Ramsay                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Burks, Quanesha              Hartselle                12.21q  NWI  3 
  2 Chappelle, Sheldonna         Fort Payne               12.50q  NWI  1 
  3 Mcqueen, Adrianna            Scottsboro               12.58q  NWI  2 
  4 Jones, Cymphany              Charles Henderso         12.68q  NWI  2 
  5 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          12.76q  NWI  2 
  6 May, Brekell                 Central-Tuscaloo         12.79q  NWI  3 
  7 Burnett, Naudia              Center Point             12.81q  NWI  1 
  8 Cutcliffe, Abbie             Briarwood                12.83q  NWI  1 
  9 Moffett, Shanterrian         Russell County           12.86   NWI  1 
 10 Sims, Brianna                Ramsay                   12.98   NWI  3 
 11 Reed, Alexis                 Central-Tuscaloo         13.04   NWI  3 
 12 Garrett, Taniya              Sylacauga                13.04   NWI  2 
 13 Pope, Deja                   Sylacauga                13.07   NWI  1 
 14 Richardson, Roni             John Carroll             13.08   NWI  2 
 15 James, JaQuese               Etowah                   13.15   NWI  2 
 16 Davis, Lauren                Spanish Fort             13.19   NWI  3 
 17 Rhodes, Arsheana             Muscle Shoals            13.20   NWI  1 
 18 Mays, Tiarra                 Parker                   13.23   NWI  1 
 19 Benison, Catrina             Demopolis                13.35   NWI  3 
 20 Walker, Shaquarius           Valley                   13.46   NWI  3 
 21 Moss, Callie                 St Paul's                13.61   NWI  3 
 22 Gable, Tiatamara             Vigor                    13.61   NWI  1 
 -- Robertson, Bria              Vigor                       FS   NWI  2 
 
Girls 100 Meter Dash 5A
============================================================================
State Record: R 11.84  5/2008      Lakeshia Williams, Ramsay                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Burks, Quanesha              Hartselle                12.11   0.7  10   
  2 Chappelle, Sheldonna         Fort Payne               12.44   0.7   8   
  3 Mcqueen, Adrianna            Scottsboro               12.53   0.7   6   
  4 Jones, Cymphany              Charles Henderso         12.54   0.7   5   
  5 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          12.62   0.7   4   
  6 May, Brekell                 Central-Tuscaloo         12.82   0.7   3   
  7 Cutcliffe, Abbie             Briarwood                12.82   0.7   2   
  8 Burnett, Naudia              Center Point             12.83   0.7   1   
 
Girls 200 Meter Dash 5A
========================================================================
State Record: R 24.25  5/2006      Laquinta Aaron, Northridge                  
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Burks, Quanesha              Hartselle                25.38q  1.3  2 
  2 Robinson, Iris               Parker                   25.53q  1.3  3 
  3 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          26.11q  1.5  1 
  4 Peter, Jasmine               Fairfield                26.26q  1.5  1 
  5 Holloway, Tiffany            Parker                   26.36q  1.3  3 
  6 Collins, Jonnice             Demopolis                26.45q  1.3  2 
  7 Cutcliffe, Abbie             Briarwood                26.53q  1.3  3 
  8 Foreman, Jasmine             Faith Academy            26.67q  1.5  1 
  9 Holloway, Kierra             Eufaula                  26.86   1.3  2 
 10 Mcqueen, Adrianna            Scottsboro               26.90   1.5  1 
 11 Grandberry, Jamelia          Faith Academy            27.07   1.5  1 
 12 May, Brekell                 Central-Tuscaloo         27.18   1.3  2 
 13 Briscoe, Alex                Vigor                    27.19   1.3  2 
 14 McAllister, Hanna            Mortimer Jordan          27.39   1.3  3 
 15 Rhodes, Arsheana             Muscle Shoals            27.40   1.3  2 
 16 Richardson, Roni             John Carroll             27.43   1.5  1 
 17 Moffett, Shanterrian         Russell County           27.43   1.3  2 
 18 Pope, Deja                   Sylacauga                27.45   1.5  1 
 19 Herzberg, Rebecca            Fort Payne               27.48   1.3  2 
 20 Jones, Cymphany              Charles Henderso         27.59   1.3  3 
 21 Marshall, Demekia            Demopolis                27.60   1.5  1 
 22 Jones, Ashley                Paul Bryant              27.62   1.3  3 
 23 Mitchell, Breanna            Scottsboro               27.86   1.3  3 
 24 King, Sydney                 McAdory                  27.98   1.3  3 
 
Girls 200 Meter Dash 5A
============================================================================
State Record: R 24.25  5/2006      Laquinta Aaron, Northridge                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Burks, Quanesha              Hartselle                24.88   NWI  10   
  2 Robinson, Iris               Parker                   25.28   NWI   8   
  3 Collins, Jonnice             Demopolis                25.90   NWI   6   
  4 Peter, Jasmine               Fairfield                26.20   NWI   5   
  5 Foreman, Jasmine             Faith Academy            26.21   NWI   4   
  6 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          26.39   NWI   3   
  7 Cutcliffe, Abbie             Briarwood                26.72   NWI   2   
 
Girls 400 Meter Dash 5A
==========================================================================
State Record: R 55.16  5/2006      Laquinta Aaron, Northridge                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Martin, Kimari               J O Johnson              57.26   3  10   
  2 Robinson, Iris               Parker                   57.37   3   8   
  3 Spires, Shelley              St Paul's                57.98   3   6   
  4 Sandlin, Mary Ellen          Scottsboro             1:00.93   3   5   
  5 Grandberry, Jamelia          Faith Academy          1:01.81   2   4   
  6 Sims, Brianna                Ramsay                 1:01.91   1   3   
  7 Mcbride, Kaitlin             Scottsboro             1:02.00   3   2   
  8 Carlisle, Latorius           Pleasant Grove         1:02.17   3   1   
  9 Sutherland, Ali              St Paul's              1:02.51   2 
 10 Jones, Ashley                Paul Bryant            1:02.54   1 
 11 Avery, Deja                  Ramsay                 1:02.74   1 
 12 Johnson, Siobhan             St Paul's              1:02.75   2 
 13 Alexander, Cameia            Pinson Valley          1:02.98   1 
 14 Herzberg, Rebecca            Fort Payne             1:03.39   2 
 15 Peter, Jasmine               Fairfield              1:03.68   3 
 16 Davis, Lauren                Spanish Fort           1:03.90   2 
 17 Morris, Jullia               Eufaula                1:04.34   2 
 18 McAllister, Hanna            Mortimer Jordan        1:04.50   2 
 19 Jones, Nagil                 Russell County         1:04.80   1 
 20 Czarnecki, Taylor            Arab                   1:05.38   1 
 21 Ponder, Cheyenne             Center Point           1:05.79   1 
 22 Foreman, Jasmine             Faith Academy          1:06.13   3 
 23 Looney, Keria                Sylacauga              1:07.12   1 
 24 Carter, Areal                Russell County         1:09.12   2 
 
Girls 800 Meter Run 5A
=======================================================================
State Record: R 2:16.86  5/2000      Virnetta Green, Parker                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Kimari               J O Johnson            2:17.45   10   
  2 Thompson, Olivia             Scottsboro             2:23.65    8   
  3 Thurman, Olivia              Fort Payne             2:24.54    6   
  4 Stricklin, Krista            Hayden                 2:25.39    5   
  5 Davis, Collyn                Fort Payne             2:25.65    4   
  6 Sutherland, Ali              St Paul's              2:27.35    3   
  7 Braswell, Anna               St Paul's              2:27.67    2   
  8 D'Alonzo, Felicia            St Paul's              2:27.69    1   
  9 Wilder, Jimmeshia            Central-Tuscaloo       2:30.12  
 10 Smith, Jackie                Spanish Fort           2:31.07  
 11 Outlaw, Sarah                Briarwood              2:32.38  
 12 Roland, Savannah             Scottsboro             2:33.83  
 13 Ebert, Brandy                Pleasant Grove         2:34.09  
 14 Baumbach, Lizzie             Briarwood              2:34.27  
 15 Jowers, Morgan               Cullman                2:34.61  
 16 Granier, Lauren              John Carroll           2:35.56  
 17 Marceaux, Rose               Faith Academy          2:36.03  
 18 Bowling, Reagan              Hartselle              2:37.04  
 19 Thompson, Maggie             Scottsboro             2:37.12  
 20 Thielman, Becky              Briarwood              2:39.42  
 21 Ponder, Cheyenne             Center Point           2:41.61  
 22 Green, Lexie                 Fort Payne             2:43.78  
 23 Messina, Kennedie            John Carroll           2:44.07  
 
Girls 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
State Record: R 5:05.79  5/2006      Mary Carlton Johnson, St. Paul's          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Roberts, Rachel              John Carroll           5:06.19   10   
  2 Thurman, Olivia              Fort Payne             5:25.48    8   
  3 Thompson, Olivia             Scottsboro             5:27.25    6   
  4 Thompson, Maggie             Scottsboro             5:32.26    5   
  5 Braswell, Anna               St Paul's              5:34.90    4   
  6 Roland, Savannah             Scottsboro             5:35.76    3   
  7 Davis, Collyn                Fort Payne             5:43.37    2   
  8 Thielman, Becky              Briarwood              5:46.33    1   
  9 Babington, Alana             St Paul's              5:47.99  
 10 Badger, Trina                Brewer                 5:49.91  
 11 Smith, Savannah B.           Cullman                5:54.48  
 12 Bailey, Mary                 Fort Payne             5:54.95  
 13 burfield, lexie              Lawrence County        5:55.86  
 14 Granier, Lauren              John Carroll           5:58.08  
 15 Grace, Maddie                Spanish Fort           6:03.48  
 16 Roberts, Rebecca             John Carroll           6:04.44  
 17 Brooks, Sharlie              Charles Henderso       6:05.23  
 18 Smith, Darby                 Arab                   6:08.48  
 19 Muncher, Caitlyn             Walker                 6:09.41  
 20 Thomas, Duranna              Lawrence County        6:11.25  
 21 Bennett, Laura               Lawrence County        6:18.69  
 22 Carrico, Sarah               Spanish Fort           6:21.36  
 23 Harrell, Mary Kate           Walker                 6:36.92  
 
Girls 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
State Record: R 10:41.41  5/2007      Katie Huston, Sparkman                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Roberts, Rachel              John Carroll          11:12.63   10   
  2 Delay, Jamie                 Scottsboro            11:48.01    8   
  3 Badger, Trina                Brewer                11:49.20    6   
  4 Thompson, Maggie             Scottsboro            11:50.01    5   
  5 Atilano, Alicia              Scottsboro            12:06.82    4   
  6 Babington, Alana             St Paul's             12:08.23    3   
  7 Braswell, Anna               St Paul's             12:47.86    2   
  8 Galloway, Kimberly           Briarwood             12:55.06    1   
  9 Montegut, Abby               John Carroll          12:59.46  
 10 Whiston, Gracie              St Paul's             13:00.63  
 11 Smith, Savannah B.           Cullman               13:00.84  
 12 Roberts, Rebecca             John Carroll          13:05.20  
 13 burfield, lexie              Lawrence County       13:06.35  
 14 Sharpe, Mckenzie             Fort Payne            13:07.50  
 15 Brooks, Sharlie              Charles Henderso      13:09.02  
 16 Bennett, Laura               Lawrence County       13:12.76  
 17 Crider, Hillary              Cullman               13:18.99  
 18 Grace, Maddie                Spanish Fort          13:19.64  
 19 Barnett, Taylor              Hartselle             13:22.19  
 20 Onks, Rachel                 Arab                  13:22.81  
 21 Russell, Kira                Boaz                  13:33.33  
 22 Muncher, Caitlyn             Walker                13:39.79  
 23 Hrabovsky, Linsey            Spanish Fort          14:40.74  
 
Girls 100 Meter Hurdles 5A
========================================================================
State Record: R 14.23  5/1/2010    Lacey Dent, St Paul's                       
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dent, Lacey                  St Paul's                14.68q  NWI  2 
  2 Russell, Latasha             Central-Tuscaloo         15.00q  NWI  3 
  3 Branch, Sharday              Central-Tuscaloo         15.18q  NWI  1 
  4 Krause, Chanel               St Paul's                15.53q  NWI  3 
  5 Blackwell, Tarolyn           Center Point             15.91q  NWI  1 
  6 Mcqueen, Adrianna            Scottsboro               16.12q  NWI  3 
  7 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          16.27q  NWI  2 
  8 Blood, Tatiyana              Mortimer Jordan          16.29q  NWI  1 
  9 Walker, Audrianna            Valley                   16.50   NWI  1 
 10 Harrell, Crystal             Carrol                   16.51   NWI  2 
 11 Pointer, Savanna             Muscle Shoals            16.56   NWI  2 
 12 Cowen, Elizabeth             Briarwood                16.75   NWI  2 
 13 LeBeau, Maddie               John Carroll             16.81   NWI  1 
 14 Moore, Carlisha              Paul Bryant              16.84   NWI  3 
 15 Smith, Mary T                John Carroll             17.29   NWI  1 
 16 Boman, Destiny               Vigor                    17.38   NWI  3 
 17 Childress, Shelby            Scottsboro               17.52   NWI  2 
 18 Hall, Somer                  Columbia                 17.65   NWI  3 
 19 Castille, Danielle           Briarwood                17.91   NWI  3 
 20 Miller, Amanda               West Point               17.95   NWI  1 
 21 Masters, Julia               Cullman                  18.14   NWI  2 
 22 Mitchell, Mckenzie           St Paul's                18.19   NWI  3 
 23 Shelton, Billie              Hartselle                18.27   NWI  1 
 24 Doss, Emma                   Cullman                  18.50   NWI  2 
 
Girls 100 Meter Hurdles 5A
============================================================================
State Record: R 14.23  5/1/2010    Lacey Dent, St Paul's                       
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Dent, Lacey                  St Paul's                14.39  -0.9  10   
  2 Russell, Latasha             Central-Tuscaloo         15.30  -0.9   8   
  3 Branch, Sharday              Central-Tuscaloo         15.34  -0.9   6   
  4 Krause, Chanel               St Paul's                15.38  -0.9   5   
  5 Blackwell, Tarolyn           Center Point             15.68  -0.9   4   
  6 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          16.09  -0.9   3   
  7 Blood, Tatiyana              Mortimer Jordan          16.44  -0.9   2   
  8 Mcqueen, Adrianna            Scottsboro               16.67  -0.9   1   
 
Girls 300 Meter Hurdles 5A
==========================================================================
State Record: R 44.24  5/2001      Courtney Golston, B.C. Rains                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dent, Lacey                  St Paul's                44.60   3  10   
  2 Dean, Amanda                 Mortimer Jordan          46.41   3   8   
  3 Krause, Chanel               St Paul's                46.63   3   6   
  4 Cowen, Elizabeth             Briarwood                47.08   3   5   
  5 Russell, Latasha             Central-Tuscaloo         47.18   3   4   
  6 Sandlin, Mary Ellen          Scottsboro               47.51   3   3   
  7 Jones, Kadeidra              Eufaula                  47.70   2   2   
  8 LeBeau, Maddie               John Carroll             48.01   2   1   
  9 Branch, Sharday              Central-Tuscaloo         48.22   3 
 10 Pointer, Savanna             Muscle Shoals            48.23   1 
 11 Boman, Destiny               Vigor                    48.40   1 
 12 Walker, Audrianna            Valley                   48.92   2 
 13 Childress, Shelby            Scottsboro               49.00   2 
 14 Smith, Mary T                John Carroll             49.23   2 
 15 Hall, Somer                  Columbia                 49.93   3 
 16 Mathews, Melissa             Briarwood                50.13   2 
 17 Avery, Deja                  Ramsay                   51.51   1 
 18 Moss, Callie                 St Paul's                51.86   1 
 19 Shelton, Billie              Hartselle                52.06   1 
 20 Masters, Julia               Cullman                  52.22   1 
 21 Blackwell, Tarolyn           Center Point             53.15   1 
 -- Neal, Ariyana                Fort Payne                  FS   1 
 -- Blood, Tatiyana              Mortimer Jordan             DQ   2  Hooking Hurdles
 -- Wilder, Jimmeshia            Central-Tuscaloo            DQ   2  Hooking Hurdles
 
Girls 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
State Record: R 47.95  5/1/2010    Scottsboro, Scottsboro                      
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Parker  'A'                                           48.89q  3 
  2 Scottsboro  'A'                                       49.79q  2 
  3 Central-Tuscaloosa  'A'                               49.82q  3 
  4 Russell County  'A'                                   50.44q  1 
  5 Sylacauga  'A'                                        50.56q  1 
  6 Center Point HS  'A'                                  50.58q  1 
  7 Demopolis  'A'                                        50.75q  3 
  8 John Carroll  'A'                                     51.11q  2 
  9 Charles Henderson  'A'                                51.32   3 
 10 Muscle Shoals  'A'                                    51.56   1 
 11 Ramsay  'A'                                           51.83   2 
 12 Fort Payne  'A'                                       51.88   1 
 13 St Paul's  'A'                                        52.07   3 
 14 Lee-Huntsville  'A'                                   52.90   3 
 15 J O Johnson  'A'                                      53.05   3 
 16 Etowah  'A'                                           53.90   1 
 17 Albertville  'A'                                      53.93   1 
 18 Wenonah  'A'                                          56.94   3 
 -- Valley  'A'                                             DNF   2 
 -- Vigor  'A'                                              DNF   2 
 -- Fairfield  'A'                                          DNF   1 
 -- Briarwood  'A'                                           DQ   2  Zone 1 Late
 
Girls 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
State Record: R 47.95  5/1/2010    Scottsboro, Scottsboro                      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Parker  'A'                                           48.62   10   
  2 Scottsboro  'A'                                       50.06    8   
  3 Center Point HS  'A'                                  50.26    6   
  4 Sylacauga  'A'                                        50.28    5   
  5 Russell County  'A'                                   50.57    4   
  6 John Carroll  'A'                                     50.83    3   
  7 Demopolis  'A'                                        51.22    2   
 -- Central-Tuscaloosa  'A'                                 DNF  
 
Girls 4x400 Meter Relay 5A
==========================================================================
State Record: R 4:00.81  5/1989      Williamson, Williamson                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 St Paul's  'A'                                      4:07.78   3  10   
  2 Scottsboro  'A'                                     4:09.24   3   8   
  3 Fort Payne  'A'                                     4:09.29   3   6   
  4 Ramsay  'A'                                         4:11.76   3   5   
  5 Fairfield  'A'                                      4:17.69   2   4   
  6 Eufaula  'A'                                        4:17.98   2   3   
  7 Faith Academy  'A'                                  4:18.09   3   2   
  8 John Carroll  'A'                                   4:18.97   3   1   
  9 Spanish Fort  'A'                                   4:20.80   2 
 10 Vigor  'A'                                          4:20.86   2 
 11 Briarwood  'A'                                      4:21.36   2 
 12 Demopolis  'A'                                      4:21.84   1 
 13 Paul W. Bryant High School  'A'                     4:23.31   2 
 14 Russell County  'A'                                 4:28.25   1 
 15 Cullman  'A'                                        4:28.55   2 
 16 Wenonah  'A'                                        4:31.18   1 
 17 J O Johnson  'A'                                    4:31.60   3 
 18 Albertville  'A'                                    4:34.64   1 
 19 Hartselle  'A'                                      4:36.17   1 
 20 Valley  'A'                                         4:36.96   1 
 21 Walker  'A'                                         4:37.20   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay 5A
=======================================================================
State Record: R 9:37.34  5/2006      St. Pauls, St. Paul's                     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St Paul's  'A'                                     10:01.97   10   
  2 Fort Payne  'A'                                    10:14.59    8   
  3 Scottsboro  'A'                                    10:18.79    6   
  4 Briarwood  'A'                                     10:29.81    5   
  5 Cullman  'A'                                       10:45.74    4   
  6 John Carroll  'A'                                  10:51.06    3   
  7 Hartselle  'A'                                     11:00.99    2   
  8 Arab  'A'                                          11:03.31    1   
  9 Brewer  'A'                                        11:08.65  
 10 Spanish Fort  'A'                                  11:10.55  
 11 Walker  'A'                                        11:17.59  
 12 Central-Tuscaloosa  'A'                            11:24.93  
 13 Boaz  'A'                                          11:28.55  
 14 Lawrence County  'A'                               11:31.05  
 15 Center Point HS  'A'                               11:35.17  
 16 Pinson Valley  'A'                                 11:39.66  
 17 Madison County  'A'                                11:42.74  
 18 Ramsay  'A'                                        11:47.76  
 19 Mortimer Jordan  'A'                               11:50.68  
 20 Albertville  'A'                                   11:57.18  
 21 Tallassee  'A'                                     12:03.06  
 
Girls High Jump 5A
=================================================================================
State Record: R  5-10  5/2005      Raevan Harris, Northridge                   
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Spires, Shelley              St Paul's              5-04.00      1.62m  10   
  2 McCarrick, Maura             John Carroll           5-02.00      1.57m   8   
  3 Krause, Charlotte            St Paul's              5-00.00      1.52m   6   
  4 Matthews, Katlyn             Columbia               4-10.00      1.47m   5   
  5 Kaup, Shelby                 Hartselle             J4-10.00      1.47m   4   
  6 Thornton, Jordan             Cullman               J4-10.00      1.47m   3   
  7 Musachia, Ashley             Briarwood             J4-10.00      1.47m   1.50
  7 Martin, Camille              Charles Henderso      J4-10.00      1.47m   1.50
  9 Amberson, Alyssa             Mortimer Jordan        4-08.00      1.42m 
  9 Douglas, Taylor              Boaz                   4-08.00      1.42m 
  9 Laidly, Erica                West Point             4-08.00      1.42m 
  9 Gurley, Aquintia             Center Point           4-08.00      1.42m 
  9 Gable, Tiatamara             Vigor                  4-08.00      1.42m 
  9 Eustace, Emily               Scottsboro             4-08.00      1.42m 
 15 Nichols, Collins             Madison County         4-06.00      1.37m 
 15 Smith, Morgan                Boaz                   4-06.00      1.37m 
 -- Wren, Kelsey                 Cullman                     NH            
 -- Brown, Carolyn               Paul Bryant                 NH            
 -- Knight, Rochell              Parker                      NH            
 -- Carter, Areal                Russell County              NH            
 -- Vaphiades, Samantha          John Carroll                NH            
 
Girls Pole Vault 5A
=================================================================================
State Record: R 12-08  5/9/2009    Neal Tisher, St Paul's                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Krause, Chanel               St Paul's             12-00.00      3.65m  10   
  2 Eustace, Emily               Scottsboro            10-00.00      3.04m   8   
  3 Roberts, Marcie              Scottsboro             9-00.00      2.74m   6   
  4 Thornton, Jordan             Cullman               J9-00.00      2.74m   5   
  5 Bodet, Katy                  St Paul's              8-06.00      2.59m   3.50
  5 Dinan, Maude                 John Carroll           8-06.00      2.59m   3.50
  7 Walling, Kelsey              Hartselle              7-06.00      2.28m   1.50
  7 Cook, Amanda                 Arab                   7-06.00      2.28m   1.50
  9 Russell, Elizabeth           Hartselle             J7-06.00      2.28m 
 -- Weitzman, Nanette            St Paul's                   NH            
 
Girls Long Jump 5A
======================================================================================
State Record: R 19-02.25  5/1991      Petrina Lacey, Williamson                
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dent, Lacey                  St Paul's             18-07.75  +0.0     5.68m  10   
  2 Burks, Quanesha              Hartselle             17-10.75  -0.9     5.45m   8   
  3 Spires, Shelley              St Paul's             17-04.25  -1.2     5.28m   6   
  4 Moffett, Shanterrian         Russell County        17-01.75  -1.1     5.22m   5   
  5 Branch, Sharday              Central-Tuscaloo      16-08.75  +0.0     5.09m   4   
  6 Grubb, Erin                  Briarwood             16-07.50  -0.8     5.06m   3   
  7 Chappelle, Sheldonna         Fort Payne            16-05.50  -0.9     5.01m   2   
  8 Kimble, Brittney             Carrol                15-11.75  -1.6     4.87m   1   
  9 Jones, Kadeidra              Eufaula               15-10.75  +0.0     4.84m 
 10 Jones, Nagil                 Russell County        15-05.50  -1.1     4.71m 
 11 Collins, Jonnice             Demopolis             15-03.25  -1.2     4.65m 
 12 Irby, Imani                  Central-Tuscaloo      15-02.00  +0.0     4.62m 
 13 Blood, Tatiyana              Mortimer Jordan       14-11.75  +0.0     4.56m 
 14 Mcbride, Kaitlin             Scottsboro            14-07.00  +0.0     4.44m 
 15 Martin, Camille              Charles Henderso      14-03.50   0.8     4.35m 
 16 Morris, Jullia               Eufaula               14-03.25  -0.9     4.34m 
 17 Johnson, Meredith            Arab                  14-02.00  -1.6     4.31m 
 18 Branford, Aquanita           Scottsboro            13-11.00  -0.5     4.24m 
 19 Moody, Cheyenne              Spanish Fort          13-09.50  +0.0     4.20m 
 20 Pierce, Dena                 Madison County        13-08.75  +0.0     4.18m 
 21 Rivers, Kenya                Ramsay                13-02.25  -0.1     4.01m 
 -- Grandberry, Jamelia          Faith Academy             FOUL                 
 
Girls Triple Jump 5A
======================================================================================
State Record: R 39-02  5/1998      Kim Freeman, Williamson                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Dent, Lacey                  St Paul's             39-11.75R  1.4    12.18m  10   
  2 Burks, Quanesha              Hartselle             38-09.50  +0.0    11.82m   8   
  3 Briscoe, Alex                Vigor                 34-05.50   0.6    10.50m   6   
  4 Mathews, Melissa             Briarwood             33-07.50  +0.0    10.24m   5   
  5 Mcbride, Kaitlin             Scottsboro            32-10.00  +0.0    10.00m   4   
  6 Walker, Shaquarius           Valley                32-06.00  +0.0     9.90m   3   
  7 Gilchrist, Kaylee            John Carroll          32-00.50   0.4     9.76m   2   
  8 Brazier, Ariana              John Carroll          31-08.00  +0.0     9.65m   1   
  9 Irby, Imani                  Central-Tuscaloo      31-07.00  +0.0     9.62m 
 10 Branford, Aquanita           Scottsboro            31-05.50  +0.0     9.58m 
 11 Green, Tila                  Paul Bryant           31-05.00   0.2     9.57m 
 12 Moody, Cheyenne              Spanish Fort          31-02.50   0.2     9.51m 
 13 Rumbarger, Kasey             John Carroll          30-11.00  +0.0     9.42m 
 14 Eustace, Emily               Scottsboro            30-08.25   0.2     9.35m 
 15 James, JaQuese               Etowah                30-05.25  +0.0     9.27m 
 15 Krause, Charlotte            St Paul's             30-05.25   0.4     9.27m 
 17 Brown, Carolyn               Paul Bryant           30-01.00  +0.0     9.16m 
 18 Gunn, Lolitha                Center Point          29-10.00   0.6     9.09m 
 19 Ferguson, Teagan             St Paul's             29-05.75   0.2     8.98m 
 20 Thornton, Jordan             Cullman               29-02.50  +0.0     8.90m 
 20 Gurley, Aquintia             Center Point          29-02.50   0.9     8.90m 
 22 Wilder, Jimmeshia            Central-Tuscaloo      29-01.25  +0.0     8.87m 
 23 Doss, Emma                   Cullman               29-00.00   0.7     8.83m 
 24 Pierce, Dena                 Madison County        28-11.00   0.4     8.81m 
 
Girls Shot Put 5A
=================================================================================
State Record: R 44-07  5/1991      Sonya Ellis, Williamson                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mccarrick, Meaghan           John Carroll          35-04.00     10.76m  10   
  2 Hardy, Morgan                Hueytown              34-06.00     10.51m   8   
  3 Roper, Alicia                Albertville           34-01.00     10.38m   6   
  4 Williams, Elisha             Fairfield             34-00.50     10.37m   5   
  5 Dent, Delisha                Central-Tuscaloo      33-03.50     10.14m   4   
  6 Yawn, Robin                  Madison County        32-09.50      9.99m   3   
  7 Russell, Latasha             Central-Tuscaloo      32-03.00      9.82m   2   
  8 Hood, Lashondra              Center Point          32-01.50      9.79m   1   
  9 McBride, Allison             LeFlore               31-11.00      9.72m 
 10 Davis, Janea                 Scottsboro            30-06.00      9.29m 
 11 Cain, Averineshia            Athens                30-03.75      9.23m 
 12 Scott, Peaches               Russell County        30-01.50      9.18m 
 13 Lucky, Jasmine               LeFlore               30-00.00      9.14m 
 14 Brown, Laniynah              Center Point          29-01.25      8.87m 
 15 McCauley, Jala               Madison County        28-03.75      8.62m 
 16 Parker, Bri                  Eufaula               28-00.50      8.54m 
 17 Robertson, Shalesha          Scottsboro            27-09.25      8.46m 
 18 Salter, Bethshanna           Boaz                  27-02.50      8.29m 
 19 Thompson, Shelby             Boaz                  26-07.00      8.10m 
 20 Burnett, Diamond             J O Johnson           26-01.00      7.95m 
 21 Waker, Angela                Etowah                26-00.75      7.94m 
 22 Bradford, Brae               Lawrence County       25-09.75      7.86m 
 23 Teague, Nastashia            Albertville           25-09.00      7.84m 
 24 Reese, Alexis                Parker                24-06.00      7.46m 
 
Girls Discus Throw 5A
=================================================================================
State Record: R 127-08  5/1987      Ginger Holt, Cullman                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Weitzman, Nanette            St Paul's               115-08     35.25m  10   
  2 Mccarrick, Meaghan           John Carroll          99-09.50     30.41m   8   
  3 Davis, Janea                 Scottsboro            98-02.50     29.93m   6   
  4 Robertson, Shalesha          Scottsboro               96-01     29.28m   5   
  5 Teague, Nastashia            Albertville              94-09     28.87m   4   
  6 Branford, K'Hadijah          Scottsboro            86-05.50     26.35m   3   
  7 Wallace, Naomi               Wenonah               86-04.50     26.32m   2   
  8 Stephens, Ashley             Albertville              81-11     24.96m   1   
  9 Moorer, Lauren               Spanish Fort             81-05     24.81m 
 10 Smith, Ashley                Brewer                78-10.50     24.04m 
 11 Fogel, Jackie                John Carroll             78-04     23.87m 
 12 Smith, Bailey                John Carroll          77-03.75     23.56m 
 13 Hood, Lashondra              Center Point             77-02     23.52m 
 14 Brown, Laniynah              Center Point          77-01.50     23.50m 
 15 Parker, Bri                  Eufaula               76-06.50     23.32m 
 16 Brown, Kayla                 Pinson Valley         76-00.50     23.17m 
 17 Niblett, Hannah              Hayden                   69-00     21.03m 
 18 Williams, Elisha             Fairfield             68-09.50     20.96m 
 -- Dent, Delisha                Central-Tuscaloo          FOUL            
 -- Yawn, Robin                  Madison County            FOUL            
 
Girls Javelin Throw 5A
=================================================================================
State Record: R 150-02  5/2007      Meghan Austin, St. Paul's                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Matthews, Jessica            Hartselle               116-04     35.45m  10   
  2 Pennington, Ashton           Hartselle               105-11     32.28m   8   
  3 Mccarrick, Meaghan           John Carroll            103-01     31.41m   6   
  4 Holmes, Savannah             Hartselle               101-11     31.06m   5   
  5 Yawn, Robin                  Madison County          101-02     30.83m   4   
  6 Sims, Breanna                Boaz                    101-00     30.78m   3   
  7 Smith, Jackie                Spanish Fort            100-03     30.55m   2   
  8 Branford, Aquanta            Scottsboro               98-09     30.09m   1   
  9 Martin, Camille              Charles Henderso         90-11     27.71m 
 10 Zimmerman, Emily             John Carroll             85-06     26.06m 
 11 Johnson, Lindsey             Curry                    85-03     25.98m 
 12 Monroe, Brandie              Madison County           84-11     25.88m 
 13 Krause, Chanel               St Paul's                81-09     24.91m 
 14 Keeton, Sharla               Curry                    81-00     24.68m 
 15 Thompson, Thanne             Fort Payne               78-10     24.02m 
 16 Dent, Delisha                Central-Tuscaloo         78-08     23.97m 
 17 Graham, Taylor               St Paul's                76-03     23.24m 
 18 Argote, Mirriam              Boaz                     73-05     22.37m 
 19 Scott, Peaches               Russell County           72-09     22.17m 
 20 Singletary, Makenzie         Mortimer Jordan          70-11     21.61m 
 21 Williams, Dahasia            Sylacauga                66-11     20.39m 
 22 Williams, Kadesha            Fort Payne               61-09     18.82m 
 23 Cobb, Gaby                   Hayden                   49-10     15.18m 
 
Girls 100 Meter Dash 6A
========================================================================
State Record: R 11.60  5/1986      Frenchie Holmes, McGill Toolen              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Caitland              Pelham                   12.04q  2.4  3 
  2 Lewis, Anissa                Opelika                  12.08q  NWI  2 
  3 Maneice-Marbury, Joy         Hoover                   12.15q  2.1  1 
  4 Mckinley, Tonia              Murphey                  12.19q  2.1  1 
  5 Bowie, Jasmine               Oxford                   12.32q  NWI  2 
  6 Rimpsey, Victoria            Oxford                   12.41q  2.1  1 
  7 Bell, Demesha                Carver Montgomer         12.42q  NWI  2 
  8 James, Chelsea               Gadsden City             12.43q  2.1  1 
  9 Elliott, Leila               Bob Jones                12.44   2.4  3 
 10 Davis, Janisha               Smiths Station           12.44   NWI  2 
 11 Banks, Ashley                Blount                   12.45   2.4  3 
 12 Williams, Kiara              Homewood                 12.60   2.4  3 
 13 Cloy, McPorsha               Blount                   12.60   2.4  3 
 14 Horton, Danielle             Jackson-Olin             12.60   NWI  2 
 15 Baker, Anaya                 Hoover                   12.64   NWI  2 
 16 Lacey, Kourtney              Bob Jones                12.67   2.4  3 
 17 Taylor, Starr                Auburn                   12.78   2.4  3 
 18 Hines, Nascif                Auburn                   12.83   2.1  1 
 19 Wiggins, Rachel              Huntsville               12.87   NWI  2 
 20 Tymes, Alice                 Stanhope                 12.92   2.1  1 
 21 Gamble, Aemeria              Davidson                 13.02   2.4  3 
 22 Jordan, Antoinette           Austin                   13.07   2.1  1 
 23 Strait, Shaiheatrice         Davidson                 13.22   2.1  1 
 
Girls 100 Meter Dash 6A
============================================================================
State Record: R 11.60  5/1986      Frenchie Holmes, McGill Toolen              
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Lewis, Anissa                Opelika                  12.19  -1.2  10   
  2 Smith, Caitland              Pelham                   12.21  -1.2   8   
  3 Maneice-Marbury, Joy         Hoover                   12.33  -1.2   6   
  4 Mckinley, Tonia              Murphey                  12.49  -1.2   5   
  5 James, Chelsea               Gadsden City             12.57  -1.2   4   
  6 Bowie, Jasmine               Oxford                   12.60  -1.2   3   
  7 Rimpsey, Victoria            Oxford                   12.68  -1.2   2   
  8 Bell, Demesha                Carver Montgomer         12.82  -1.2   1   
 
Girls 200 Meter Dash 6A
========================================================================
State Record: R 23.99  5/1985      Nellina Lofton, Murphy                      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Maneice-Marbury, Joy         Hoover                   24.85q  1.9  2 
  2 Smith, Caitland              Pelham                   25.12q  2.2  3 
  3 Lewis, Anissa                Opelika                  25.18q  1.9  2 
  4 Mckinley, Tonia              Murphey                  25.44q  3.3  1 
  5 Tofani, Olivia               Hoover                   25.67q  3.3  1 
  6 Neil, Katharyn               Mountain Brook           25.75q  2.2  3 
  7 Banks, Ashley                Blount                   25.77q  1.9  2 
  8 Mitchell, Dana               Bob Jones                25.84q  2.2  3 
  9 Dortch, Kionna               Florence                 25.86   3.3  1 
 10 James, Chelsea               Gadsden City             26.05   3.3  1 
 11 Rimpsey, Victoria            Oxford                   26.07   3.3  1 
 12 Cloy, McPorsha               Blount                   26.16   3.3  1 
 13 Davis, Janisha               Smiths Station           26.17   3.3  1 
 14 Williams, Kiara              Homewood                 26.22   1.9  2 
 15 Wiggins, Rachel              Huntsville               26.22   2.2  3 
 16 Taylor, Starr                Auburn                   26.33   1.9  2 
 17 Bell, Demesha                Carver Montgomer         26.66   2.2  3 
 18 Jackson, Azariah             Thompson                 26.76   2.2  3 
 19 Daniels, Morgan              Murphey                  26.80   1.9  2 
 20 Bennett, Kristen             Sidney Lanier            26.81   3.3  1 
 21 Hand, Jakayla                Opelika                  26.88   1.9  2 
 22 Jordan, Antoinette           Austin                   27.07   2.2  3 
 23 Briggs, Kandie               Florence                 27.40   1.9  2 
 24 Crenshaw, Kudezyia           Murphey                  27.75   2.2  3 
 
Girls 200 Meter Dash 6A
============================================================================
State Record: R 23.99  5/1985      Nellina Lofton, Murphy                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Smith, Caitland              Pelham                   24.71   NWI  10   
  2 Mckinley, Tonia              Murphey                  25.46   NWI   8   
  3 Lewis, Anissa                Opelika                  25.47   NWI   6   
  4 Neil, Katharyn               Mountain Brook           25.57   NWI   5   
  5 Banks, Ashley                Blount                   25.83   NWI   4   
  6 Mitchell, Dana               Bob Jones                25.95   NWI   3   
  7 Tofani, Olivia               Hoover                   26.07   NWI   2   
 
Girls 400 Meter Dash 6A
==========================================================================
State Record: R 55.17  5/8/2009    Morganne Phillips, Shades Valley            
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Humphrey, Breona             Hoover                   58.69   3  10   
  2 Stevens, Emily               Oak Mountain             58.82   3   8   
  3 Smith, Caitland              Pelham                   58.94   3   6   
  4 Diabate, Fanta               Auburn                   59.44   3   5   
  5 Lyle, Veronica               Hewitt-Trussvill         59.50   3   4   
  6 Wiggins, Rachel              Huntsville               59.85   2   3   
  7 Sanford, Sarah               Hoover                 1:00.58   3   2   
  8 Lewis, Zaesia                Central-Phenix C       1:01.03   1   1   
  9 Brock, Katelyn               Oak Mountain           1:01.63   2 
 10 Pritchard, Margaret          Mountain Brook         1:01.67   2 
 11 Bojang, Namena               Bob Jones              1:01.68   1 
 12 Taylor, Victoria             Thompson               1:01.81   3 
 13 Gunn, Briana                 Pelham                 1:02.21   2 
 14 Niang, Ngone                 Central-Phenix C       1:02.45   3 
 15 Jackson, Mary Margaret       Homewood               1:02.53   1 
 16 Mathews, Briahnna            Opelika                1:02.94   1 
 17 Glen, Jessica                Theodore               1:06.25   1 
 18 Banks, Ashley                Blount                 1:06.61   2 
 19 Murphey, Kiwaunna            Jackson-Olin           1:06.65   1 
 
Girls 800 Meter Run 6A
=======================================================================
State Record: R 2:11.91  5/2004      Kirby Patterson, Daphne                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlos, Carmen               McGill-Toolen          2:13.65   10   
  2 Garner, Emma                 Opelika                2:15.12    8   
  3 Lyle, Veronica               Hewitt-Trussvill       2:16.85    6   
  4 Hawkins, Meghan              McGill-Toolen          2:18.30    5   
  5 Reed, Sanders                Mountain Brook         2:19.30    4   
  6 Reddy, Rachael               Mountain Brook         2:20.00    3   
  7 Reed, Kendall                Mountain Brook         2:20.10    2   
  8 Brock, Katelyn               Oak Mountain           2:20.53    1   
  9 Bryars, Alivia               Murphey                2:20.93  
 10 Blackwell, Sage              McGill-Toolen          2:22.27  
 11 Weems, Presley               Hoover                 2:22.85  
 12 Stevens, Emily               Oak Mountain           2:23.64  
 13 Kulp, Erika                  Thompson               2:24.02  
 14 Woolverton, Margo            Vestavia               2:26.51  
 15 Leinheiser, Anna             Hoover                 2:26.64  
 16 Haseltine, Paula             Parttville             2:27.07  
 17 Jackson, Brandi              Central-Phenix C       2:28.18  
 18 Pidcock, Alexandria          Hewitt-Trussvill       2:28.80  
 19 Jackson, Mary Margaret       Homewood               2:29.15  
 20 Hillian, Tanisha             Central-Phenix C       2:30.22  
 21 Maddox, Sankeia              Central-Phenix C       2:32.13  
 22 Sanford, Sarah               Hoover                 2:45.80  
 
Girls 1600 Meter Run 6A
=======================================================================
State Record: R 4:55.61  5/2008      Madeline Morgan, Mountain brook           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlos, Carmen               McGill-Toolen          4:58.19   10   
  2 Blackwell, Sage              McGill-Toolen          5:06.19    8   
  3 Reddy, Rachael               Mountain Brook         5:15.57    6   
  4 Garner, Emma                 Opelika                5:22.48    5   
  5 Strozier, Mary Grace         Pelham                 5:28.18    4   
  6 Bryars, Alivia               Murphey                5:30.31    3   
  7 Sisson, Ann                  Mountain Brook         5:34.88    2   
  8 Jones, Lauren                Auburn                 5:36.55    1   
  9 Sharp, Laurel                Huntsville             5:40.39  
 10 Pidcock, Alexandria          Hewitt-Trussvill       5:40.79  
 11 Evans, Hannah                Fairhope               5:41.14  
 12 Leinheiser, Anna             Hoover                 5:44.23  
 13 Bedell, Emily                Mountain Brook         5:45.18  
 14 Beasley, Frances             Auburn                 5:45.82  
 15 Yoder, Brittany              Thompson               5:47.83  
 16 Sharp, Madeline              Huntsville             5:48.58  
 17 Douglas, Ebie                McGill-Toolen          5:49.50  
 18 Brady, Olivia                Hewitt-Trussvill       5:50.39  
 19 Pickens, Carsandra           Baker                  5:51.92  
 20 Puckett, Anna                Thompson               5:52.01  
 21 Haseltine, Paula             Parttville             5:52.22  
 22 Cardwell, Vanessa            Bob Jones              5:52.86  
 23 Williams, Shakalia           Tuscaloosa Count       5:59.13  
 -- Bilek, Jessica               Spain Park                 DNF  
 
Girls 3200 Meter Run 6A
=======================================================================
State Record: R 10:36.04  5/2008      Madeline Morgan, Mountain Brook          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlos, Carmen               McGill-Toolen         11:22.67   10   
  2 Blackwell, Sage              McGill-Toolen         11:27.15    8   
  3 Strozier, Mary Grace         Pelham                11:45.94    6   
  4 Sisson, Ann                  Mountain Brook        11:54.71    5   
  5 Ellard, Mary Catherine       Mountain Brook        12:07.78    4   
  6 Morgan, Anna Grace           Mountain Brook        12:09.21    3   
  7 Beasley, Frances             Auburn                12:13.43    2   
  8 Brady, Olivia                Hewitt-Trussvill      12:19.40    1   
  9 Gerard, Anna                 Hoover                12:21.44  
 10 Sharp, Madeline              Huntsville            12:27.77  
 11 Pickens, Carsandra           Baker                 12:29.70  
 12 Howard, Amanda               Oak Mountain          12:44.24  
 13 Barrett, Kelsey              Buckhorn              12:45.72  
 14 Cardwell, Vanessa            Bob Jones             12:47.87  
 15 Akers, Kaleigh               Daphne                12:52.88  
 16 Moffett, Courtney            Bob Jones             12:57.95  
 17 Buckelew, Sarah              Bob Jones             13:06.64  
 18 Puckett, Anna                Thompson              13:19.92  
 
Girls 100 Meter Hurdles 6A
========================================================================
State Record: R 14.14  5/1997      Toyin Augustus, Grissom                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Andrews, Laurel              Auburn                   14.66q  NWI  1 
  2 Gooden, Chalandra            Hoover                   14.69q  NWI  3 
  3 Marcus, Lacey                Thompson                 14.81q  NWI  2 
  4 Humphrey, Brittley           Hoover                   14.82q  NWI  2 
  5 Boler, Marnesha              Auburn                   14.89q  NWI  3 
  6 Pettway, Yasmin              Baker                    15.19q  NWI  1 
  7 Tofani, Olivia               Hoover                   15.24q  NWI  3 
  8 Jones, Elisea                Baker                    15.29q  NWI  2 
  9 Coleman, Elizabeth           Mountain Brook           15.78   NWI  1 
 10 Frazier, A'Kasia             Auburn                   16.15   NWI  2 
 11 Terry, Kiyah                 Vestavia                 16.19   NWI  2 
 12 Wimberly, Shy'keya           Smiths Station           16.22   NWI  1 
 13 Bourdon, Alison              McGill-Toolen            16.43   NWI  1 
 14 Peterson, Abby               Bob Jones                16.49   NWI  3 
 15 Lockhart, Breonna            Opelika                  16.55   NWI  3 
 16 Lucas, Catherine             Parttville               16.66   NWI  3 
 17 Langham, Chasman             Bessemer Cit             16.88   NWI  2 
 18 Jordan, Natelie              Opelika                  17.56   NWI  2 
 19 Penn, Napre'a                Northridge               17.74   NWI  2 
 20 O'Neill, Shelby              McGill-Toolen            17.92   NWI  3 
 21 Miller, Claire               Bob Jones                18.02   NWI  1 
 22 Pruett, Essence              Oxford                   18.64   NWI  3 
 23 yancey, janae                Davidson                 19.20   NWI  1 
 24 Ewing, Jaeda                 Sparkman                 20.69   NWI  1 
 
Girls 100 Meter Hurdles 6A
============================================================================
State Record: R 14.14  5/1997      Toyin Augustus, Grissom                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Gooden, Chalandra            Hoover                   14.75  -1.2  10   
  2 Humphrey, Brittley           Hoover                   14.82  -1.2   8   
  3 Andrews, Laurel              Auburn                   14.97  -1.2   6   
  4 Boler, Marnesha              Auburn                   15.10  -1.2   5   
  5 Pettway, Yasmin              Baker                    15.14  -1.2   4   
  6 Marcus, Lacey                Thompson                 15.28  -1.2   3   
  7 Tofani, Olivia               Hoover                   15.31  -1.2   2   
  8 Jones, Elisea                Baker                    15.34  -1.2   1   
 
Girls 300 Meter Hurdles 6A
==========================================================================
State Record: R 42.91  5/2005      Amelia Anderson, Smiths Station             
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jones, Elisea                Baker                    44.51   3  10   
  2 Gooden, Chalandra            Hoover                   44.54   3   8   
  3 Andrews, Laurel              Auburn                   45.33   3   6   
  4 Scroggins, Briyonna          Shades Valley            45.61   2   5   
  5 Coleman, Elizabeth           Mountain Brook           46.04   3   4   
  6 Sanford, Sarah               Hoover                   46.13   3   3   
  7 Pettway, Yasmin              Baker                    46.41   3   2   
  8 Humphrey, Brittley           Hoover                   46.55   3   1   
  9 Terry, Kiyah                 Vestavia                 46.99   2 
 10 Bourdon, Alison              McGill-Toolen            47.35   2 
 11 Boler, Marnesha              Auburn                   47.71   3 
 12 Lockhart, Breonna            Opelika                  49.71   2 
 13 Ewing, Jaeda                 Sparkman                 50.05   1 
 14 Lucas, Catherine             Parttville               50.38   1 
 15 Dean, Susan                  Oak Mountain             50.75   1 
 16 Cook, Brittany               Baker                    50.82   2 
 17 Penn, Napre'a                Northridge               50.84   1 
 18 Wimberly, Shy'keya           Smiths Station           51.17   2 
 19 Julbert, Madelaine           Hewitt-Trussvill         51.54   1 
 20 Newell, Jasmine              Oxford                   51.57   1 
 21 Hatch, Kaledria              Davidson                 51.88   1 
 22 McLawhorn, Mattie            Auburn                   55.00   2 
 23 Nayman, Katherine            Hazel Green              56.73   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay 6A
===================================================================
State Record: R 46.17  5/2000      Central Tuscaloosa, Central Tuscaloosa      
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hoover  'A'                                           48.85q  2 
  2 Opelika  'A'                                          49.06q  3 
  3 Bob Jones  'A'                                        49.17q  1 
  4 Murphey  'A'                                          49.17q  2 
  5 Shades Valley  'A'                                    49.41q  1 
  6 Oxford  'A'                                           49.46q  2 
  7 Mountain Brook  'A'                                   49.68q  3 
  8 Vestavia Hills  'A'                                   49.86q  3 
  9 Baker  'A'                                            49.91   3 
 10 Smiths Station  'A'                                   50.17   1 
 11 Homewood  'A'                                         50.20   2 
 12 Spain Park  'A'                                       50.31   1 
 13 Gadsden City  'A'                                     50.32   3 
 14 Thompson  'A'                                         50.54   1 
 15 Davidson  'A'                                         50.62   1 
 16 Tuscaloosa County  'A'                                51.04   2 
 17 Austin  'A'                                           51.27   2 
 18 Pelham  'A'                                           51.77   3 
 19 Daphne  'A'                                           52.77   1 
 20 McGill-Toolen  'A'                                    52.91   3 
 21 Huntsville  'A'                                       53.43   1 
 22 Jeff Davis  'A'                                       54.47   2 
 23 Williamson  'A'                                       55.91   2 
 -- Lee-Montgomery  'A'                                      DQ   3  Zone 1 Early
 
Girls 4x100 Meter Relay 6A
=======================================================================
State Record: R 46.17  5/2000      Central Tuscaloosa, Central Tuscaloosa      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hoover  'A'                                           48.18   10   
  2 Bob Jones  'A'                                        48.81    8   
  3 Murphey  'A'                                          48.92    6   
  4 Opelika  'A'                                          48.97    5   
  5 Oxford  'A'                                           49.19    4   
  6 Shades Valley  'A'                                    49.43    3   
  7 Vestavia Hills  'A'                                   50.01    2   
  8 Mountain Brook  'A'                                   50.35    1   
 
Girls 4x400 Meter Relay 6A
==========================================================================
State Record: R 3:52.27  5/2005      Smiths Station, Smiths Station            
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mountain Brook  'A'                                 4:01.36   3  10   
  2 Central-Phenix City  'A'                            4:01.96   3   8   
  3 Auburn  'A'                                         4:02.28   3   6   
  4 Hoover  'A'                                         4:03.69   3   5   
  5 Bob Jones  'A'                                      4:06.67   3   4   
  6 Huntsville  'A'                                     4:07.10   2   3   
  7 Baker  'A'                                          4:11.20   2   2   
  8 Opelika  'A'                                        4:11.86   3   1   
  9 Oak Mountain  'A'                                   4:13.50   3 
 10 Pelham  'A'                                         4:15.03   3 
 11 Oxford  'A'                                         4:15.36   1 
 12 Stanhope Elmore  'A'                                4:15.38   1 
 13 Murphey  'A'                                        4:16.30   2 
 14 Davidson  'A'                                       4:16.82   1 
 15 Vestavia Hills  'A'                                 4:17.80   2 
 16 Smiths Station  'A'                                 4:18.30   2 
 17 Homewood  'A'                                       4:20.20   2 
 18 Tuscaloosa County  'A'                              4:20.50   1 
 19 Shades Valley  'A'                                  4:22.55   1 
 20 Fairhope  'A'                                       4:26.27   1 
 21 McGill-Toolen  'A'                                  4:30.00   2 
 22 Jackson-Olin  'A'                                   4:30.35   1 
 23 Grissom  'A'                                        4:35.11   1 
 -- Thompson  'A'                                            DQ   2  Out of Uniform
 
Girls 4x800 Meter Relay 6A
=======================================================================
State Record: R 9:14.63  5/2008      Mountain Brook, Mountain Broolk           
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 McGill-Toolen  'A'                                  9:26.98   10   
  2 Mountain Brook  'A'                                 9:38.78    8   
  3 Hoover  'A'                                        10:01.69    6   
  4 Oak Mountain  'A'                                  10:03.55    5   
  5 Central-Phenix City  'A'                           10:08.45    4   
  6 Huntsville  'A'                                    10:12.37    3   
  7 Bob Jones  'A'                                     10:12.50    2   
  8 Pelham  'A'                                        10:18.91    1   
  9 Thompson  'A'                                      10:23.52  
 10 Auburn  'A'                                        10:27.37  
 11 Homewood  'A'                                      10:37.97  
 12 Vestavia Hills  'A'                                10:49.22  
 13 Smiths Station  'A'                                10:52.11  
 14 Northridge  'A'                                    11:14.98  
 15 Spain Park  'A'                                    11:17.04  
 
Girls High Jump 6A
=================================================================================
State Record: R  5-10  5/1985      Kelly Gregory, Murphy                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Fuqua, Chardonae             Hoover                 5-04.00      1.62m  10   
  2 Leonard, Julia               Mountain Brook         5-02.00      1.57m   7   
  2 Niang, Ngone                 Central-Phenix C       5-02.00      1.57m   7   
  4 Petitt, Claire               Northridge            J5-02.00      1.57m   5   
  5 Chapman, Marshea             McGill-Toolen          5-00.00      1.52m   4   
  6 Dawson, Sammy                Auburn                J5-00.00      1.52m   3   
  7 Dewine, Harper               Mountain Brook        J5-00.00      1.52m   2   
  8 King, Mercedes               Blount                J5-00.00      1.52m   1   
  9 Harbin, Danielle             McGill-Toolen          4-10.00      1.47m 
  9 Davis, Taylor                Pelham                 4-10.00      1.47m 
  9 Thomas, Kamala               Opelika                4-10.00      1.47m 
  9 Nicastro, Maddie             Grissom                4-10.00      1.47m 
  9 Avery, Katrina               Bob Jones              4-10.00      1.47m 
 14 Spinks, Kala                 Opelika                4-08.00      1.42m 
 14 Tofani, Olivia               Hoover                 4-08.00      1.42m 
 14 Young, Jasmine               Stanhope               4-08.00      1.42m 
 14 Lewis, Keneisha              Davidson               4-08.00      1.42m 
 14 White, Chloe                 Hoover                 4-08.00      1.42m 
 14 Newell, Jasmine              Oxford                 4-08.00      1.42m 
 14 Prewitt, Addie               Vestavia               4-08.00      1.42m 
 -- Williams, KeKe               Northridge                  NH            
 -- Smith, Macy                  Gadsden City                NH            
 -- Mathias, Emmie               McGill-Toolen               NH            
 
Girls Pole Vault 6A
=================================================================================
State Record: R 11-07.25  5/9/2009    Maryashton Nall, Auburn                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lorge, Moriah                Bob Jones             11-00.00      3.35m  10   
  2 Coleman, Elizabeth           Mountain Brook       J11-00.00      3.35m   8   
  3 Chesebro, Mary Kathryn       Mountain Brook        10-06.00      3.20m   6   
  4 Petitt, Claire               Northridge            10-00.00      3.04m   5   
  5 Martin, Shelby               Bob Jones            J10-00.00      3.04m   3   
  5 Ollinger, Margeret           McGill-Toolen        J10-00.00      3.04m   3   
  5 Wells, Melissa               Northridge           J10-00.00      3.04m   3   
  8 Failing, Kirsten             Bob Jones              9-06.00      2.89m   1   
  9 Tarlton, Emily               McGill-Toolen         J9-06.00      2.89m 
 10 Locklier, Elizabeth          Auburn                 9-00.00      2.74m 
 10 Dewine, Harper               Mountain Brook         9-00.00      2.74m 
 10 Bourdon, Alison              McGill-Toolen          9-00.00      2.74m 
 13 Thomas, Eva                  Hoover                 8-06.00      2.59m 
 13 Kirchharr, Kayla             Daphne                 8-06.00      2.59m 
 15 Proctor, Jessica             Northridge             8-00.00      2.43m 
 15 Crapet, Mary                 Hoover                 8-00.00      2.43m 
 15 Fotheringil, Madison         Daphne                 8-00.00      2.43m 
 15 Langston, Hayden             Auburn                 8-00.00      2.43m 
 19 Griner, Gabrielle            Sparkman               7-06.00      2.28m 
 
Girls Long Jump 6A
======================================================================================
State Record: R 19-09.50  5/2002      Whitney Marsh, Mountain Brook            
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Williams, Kiara              Homewood              18-01.25   0.7     5.51m  10   
  2 Charley, Simone              Spain Park            17-10.75   1.2     5.45m   8   
  3 Tofani, Olivia               Hoover                17-06.75   1.4     5.35m   6   
  4 Hand, Jakayla                Opelika               17-06.50   1.2     5.34m   5   
  5 Jones, Tiara                 Bob Jones             17-03.75   0.8     5.27m   4   
  6 Boler, Marnesha              Auburn                16-08.50   0.8     5.09m   3   
  7 Krueger, Kayla               Bob Jones             16-06.25   0.4     5.03m   2   
  8 Humphrey, Brittley           Hoover                16-05.75   0.8     5.02m   1   
  9 Williams, Ashley             Auburn                16-04.75   1.3     4.99m 
 10 Taylor, Starr                Auburn                16-00.75  +0.0     4.89m 
 11 Coleman, Elizabeth           Mountain Brook        15-10.50  +0.0     4.83m 
 12 Beasley, Juel                Central-Phenix C      15-09.50   1.4     4.81m 
 13 Young, Jasmine               Stanhope              15-04.75   0.9     4.69m 
 14 Cloy, McPorsha               Blount                15-04.50  +0.0     4.68m 
 15 Ware, Tiara                  Blount                15-03.25  +0.0     4.65m 
 16 Bradford, Jamiria            Oxford                15-02.00   0.3     4.62m 
 17 Lacount, Tansley             Gadsden City          14-08.50   1.1     4.48m 
 18 Hollis, Savanna              Baldwin County        14-07.75   1.1     4.46m 
 19 Kennedy, Virginia            Mountain Brook        14-07.00  +0.0     4.44m 
 19 Simmons, Summer              Tuscaloosa Count      14-07.00  +0.0     4.44m 
 21 Elliott, Tanika              Northridge            14-02.75  +0.0     4.33m 
 22 Moore, JeKayla               Williamson            14-00.50   0.3     4.27m 
 
Girls Triple Jump 6A
======================================================================================
State Record: R 40-03.25  5/7/2011    Simone Charley, Spain Park               
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Charley, Simone              Spain Park            40-02.00   0.6    12.24m  10   
  2 Jones, Tiara                 Bob Jones             38-11.00  +0.0    11.86m   8   
  3 Hand, Jakayla                Opelika               37-07.50  +0.0    11.46m   6   
  4 Franks, Camille              Auburn                37-04.00  +0.0    11.37m   5   
  5 Gamble, Passion              McGill-Toolen         36-09.00  +0.0    11.20m   4   
  6 Williams, Ashley             Auburn                36-07.50   0.3    11.16m   3   
  7 Krueger, Kayla               Bob Jones             35-10.50  +0.0    10.93m   2   
  8 Humphrey, Brittley           Hoover                35-07.75  +0.0    10.86m   1   
  9 Ware, Tiara                  Blount                35-04.75  +0.0    10.78m 
 10 Humphrey, Breona             Hoover                35-02.50   0.3    10.73m 
 11 Woods, Erin                  Spain Park            34-03.00   0.3    10.43m 
 12 Johnson, Ashton              McGill-Toolen         34-00.25  +0.0    10.36m 
 13 Young, Jasmine               Stanhope              33-10.50   0.4    10.32m 
 14 Johnson, Velencia            Hoover                33-09.50  +0.0    10.29m 
 15 Williams, Alexis             Auburn                33-08.00  +0.0    10.26m 
 15 Lacount, Tansley             Gadsden City          33-08.00  +0.0    10.26m 
 17 Spencer, Machen              Central-Phenix C      33-06.50  +0.0    10.22m 
 17 Watford, Tamika              Huntsville            33-06.50  +0.0    10.22m 
 19 Kennedy, Virginia            Mountain Brook        33-04.75  +0.0    10.17m 
 20 Tunnel, Ashanti              Carver Montgomer      33-00.75  +0.0    10.07m 
 21 Smith, Davena                Williamson            32-07.00  +0.0     9.93m 
 22 Grider, Jamika               Bob Jones             32-00.00  +0.0     9.75m 
 23 Coleman, Ferrin              McGill-Toolen         31-01.25  +0.0     9.48m 
 24 Simmons, Summer              Tuscaloosa Count      30-08.50  +0.0     9.35m 
 
Girls Shot Put 6A
=================================================================================
State Record: R 43-04  5/1981      Jamet Pitts, Selma                          
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Horton, Aerial               Northridge            41-03.00     12.57m  10   
  2 Webb, Shakeela               Auburn                38-07.00     11.76m   8   
  3 Tanner, Nicole               Hoover                38-04.00     11.68m   6   
  4 Moore, Jasmine               Spain Park            36-10.25     11.23m   5   
  5 Fluker, Autavia              Bessemer Cit          36-01.50     11.01m   4   
  6 Brown, Holli                 Thompson              32-11.50     10.04m   3   
  7 Sims, Portia                 Gadsden City          32-06.00      9.90m   2   
  8 Summerville, Indyia          Northridge            31-11.00      9.72m   1   
  9 Gottstine, Sasha             McGill-Toolen         31-09.50      9.69m 
 10 Cockrell, Whitney            Bessemer Cit          31-04.00      9.55m 
 11 Dailey, Jessica              Fairhope              31-01.50      9.48m 
 12 Alvis, Ashley                Opelika               30-07.50      9.33m 
 13 McCullough, Measia           Auburn                30-06.25      9.30m 
 14 Jennings, Joidon             Bob Jones             30-05.00      9.27m 
 15 Green, Jerrisa               Florence              30-04.75      9.26m 
 16 Bivins, Geria                Thompson              30-01.25      9.17m 
 17 Rickman, Nia                 Hoover                29-10.00      9.09m 
 18 Sullivan, Christa            McGill-Toolen         29-09.25      9.07m 
 19 Pose, Deedra                 McGill-Toolen         29-06.00      8.99m 
 20 Hambrick, Nausha             Huntsville            28-09.25      8.76m 
 21 Bowie, Tamara                Alma-Bryant           28-05.00      8.66m 
 22 Rawlings, Samantha           Opelika               28-02.50      8.59m 
 23 Trayler, Monet               Auburn                28-00.25      8.54m 
 24 Calhoun, Brianna             Oxford                25-01.50      7.65m 
 
Girls Discus Throw 6A
=================================================================================
State Record: R 139-06  5/1983      Stacy Shaw, Murphy                         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Amelinaite, Berta            Huntsville           124-05.50     37.93m  10   
  2 Green, Jerrisa               Florence                124-05     37.92m   8   
  3 Horton, Aerial               Northridge           117-00.25     35.66m   6   
  4 Webb, Shakeela               Auburn                  113-00     34.44m   5   
  5 Moore, Jasmine               Spain Park              105-05     32.13m   4   
  6 Rose, Jordan                 Smiths Station        99-02.50     30.23m   3   
  7 Gottstine, Sasha             McGill-Toolen            96-09     29.48m   2   
  8 Brooks, Hannah               McGill-Toolen         93-01.50     28.38m   1   
  9 Richardson, Jasmine          Smiths Station       J93-01.50     28.38m 
 10 Calhoun, Brianna             Oxford                   91-09     27.96m 
 11 Bolden, Jacqueline           Hillcrest-Tuscal         91-07     27.91m 
 12 Comberrel, Mallory           McGill-Toolen         91-02.50     27.80m 
 13 Summerville, Indyia          Northridge               88-08     27.02m 
 14 Stringer, Jessica            Oxford                84-04.50     25.71m 
 14 Adrian, Amy                  Auburn                84-04.50     25.71m 
 16 Trayler, Monet               Auburn                   83-07     25.47m 
 17 Alvis, Ashley                Opelika               82-10.50     25.26m 
 18 Little, Jayelisa             Northridge               82-05     25.12m 
 19 Miles, Moeshia               Hoover                   81-11     24.96m 
 20 Dailey, Jessica              Fairhope                 81-00     24.68m 
 21 Johnson, Victory             Hoover                   80-07     24.56m 
 22 Campfield, Shyan             Alma-Bryant              78-06     23.92m 
 23 Weakley, Annabeth            Huntsville               78-03     23.85m 
 24 Kerby, Brittany              Buckhorn              78-01.50     23.81m 
 
Girls Javelin Throw 6A
=================================================================================
State Record: R 136-02  5/7/2011    Mariah Pennington, Huntsville              
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 White, Chloe                 Hoover                  124-05     37.92m  10   
  2 Pennington, Mariah           Huntsville              122-08     37.38m   8   
  3 Waldrop, Mary Glenn          Mountain Brook          120-06     36.72m   6   
  4 Krueger, Kayla               Bob Jones               120-01     36.60m   5   
  5 Hawkins, Meghan              McGill-Toolen           119-00     36.27m   4   
  6 Crowder, Cayman              Vestavia                116-11     35.63m   3   
  7 Horton, Aerial               Northridge              113-08     34.64m   2   
  8 Terry, Bria                  Vestavia                104-04     31.80m   1   
  9 Beasley, Kayla               Williamson              101-08     30.98m 
 10 Selby, Olivia                Auburn                  100-04     30.58m 
 11 Curtis, Kenya                Blount                  100-01     30.50m 
 12 Gamble, Passion              McGill-Toolen            99-10     30.42m 
 13 Bourdon, Alison              McGill-Toolen            98-05     29.99m 
 14 Jackson, Victoria            Auburn                   98-00     29.87m 
 15 Cruz, Christian              Gadsden City             94-06     28.80m 
 16 Ledson, Max                  Hoover                   94-01     28.67m 
 17 Chesebro, Mary Kathryn       Mountain Brook           94-00     28.65m 
 18 Adrian, Amy                  Auburn                   93-00     28.34m 
 19 Marks, Elizibeth             Mountain Brook           92-09     28.27m 
 20 Leslie, Jasmine              Baker                    91-03     27.81m 
 21 Paige, Charismia             Dothan                   89-07     27.30m 
 22 Hughley, Torretta            Opelika                  86-11     26.49m 
 23 Young, Kelly                 Homewood                 85-10     26.16m 
 
Boys 100 Meter Dash 4A
========================================================================
State Record: R 10.48  5/1998      Shontua Ray, Montevallo                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Wilson, Vashad               Anniston                 11.01q  NWI  3 
  2 Manuel, Ladarius             Beauregard               11.12q  NWI  1 
  3 Patton, Andre                Anniston                 11.18q  NWI  1 
  4 Baldwin, Sterling            Monroe Count             11.23q  NWI  1 
  5 Tripp, Kelsey                Dallas County            11.35q  NWI  3 
  6 Bell, Nick                   Priceville               11.38q  NWI  3 
  7 Richardson, Keith            Hillcrest-Evergr         11.38q  NWI  2 
  8 Smith, D'Andre               Ums-Wright               11.40q  NWI  1 
  9 McDowell, Jawon              Ums-Wright               11.43   NWI  2 
 10 Franklin, Kyle               Munford                  11.46   NWI  1 
 11 Lee, Jonah                   St Clair County          11.49   NWI  2 
 12 Faulks, Rod                  Guntersville             11.52   NWI  2 
 13 Matthews, Jamichael          Lincoln                  11.55   NWI  2 
 14 Minor, Dj                    Beauregard               11.57   NWI  2 
 15 Tawbush, Josh                Locust Fork              11.58   NWI  3 
 16 Moore, Desmond               Escambia County          11.59   NWI  3 
 17 Rodriguez, Marco             Good Hope                11.61   NWI  2 
 18 Jackson, Jon                 B C Rain                 11.68   NWI  3 
 19 Shelton, Edward              Guntersville             11.75   NWI  1 
 20 Stallworth, Albert           Hillcrest-Evergr         11.92   NWI  1 
 21 Ellis, Jaquille              Holtville                11.96   NWI  3 
 -- Collier, Reggie              Beauregard                  FS   NWI  2 
 
Boys 100 Meter Dash 4A
============================================================================
State Record: R 10.48  5/1998      Shontua Ray, Montevallo                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Wilson, Vashad               Anniston                 10.97   1.2  10   
  2 Manuel, Ladarius             Beauregard               11.11   1.2   8   
  3 Patton, Andre                Anniston                 11.24   1.2   6   
  4 Baldwin, Sterling            Monroe Count             11.33   1.2   5   
  5 Richardson, Keith            Hillcrest-Evergr         11.35   1.2   4   
  6 Tripp, Kelsey                Dallas County            11.41   1.2   3   
  7 Smith, D'Andre               Ums-Wright               11.47   1.2   2   
  8 Bell, Nick                   Priceville               11.52   1.2   1   
 
Boys 200 Meter Dash 4A
========================================================================
State Record: R 21.10  5/1998      Shontua Ray, Montevallo                     
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Patton, Andre                Anniston                 22.42q  1.8  3 
  2 Manuel, Ladarius             Beauregard               22.84q  1.8  2 
  3 Tripp, Kelsey                Dallas County            22.97q  1.8  2 
  4 Baldwin, Sterling            Monroe Count             23.04q  1.8  2 
  5 Smith, D'Andre               Ums-Wright               23.13q  1.8  3 
  6 McDowell, Jawon              Ums-Wright               23.18q  2.4  1 
  7 Franklin, Kyle               Munford                  23.21q  2.4  1 
  8 Howard, Jordan               Monroe Count             23.35q  1.8  3 
  9 Minor, Dj                    Beauregard               23.36   2.4  1 
 10 Blevins, Austin              North Jackson            23.43   1.8  2 
 11 Matthews, Jamichael          Lincoln                  23.59   2.4  1 
 12 Faulks, Rod                  Guntersville             23.60   1.8  3 
 13 Lee, Jonah                   St Clair County          23.65   1.8  3 
 14 Hardrick, Josh               St Clair County          23.68   2.4  1 
 15 Moore, Desmond               Escambia County          23.69   1.8  2 
 16 Rodriguez, Marco             Good Hope                23.77   2.4  1 
 17 Miller, Darius               Dadeville HS             23.85   1.8  3 
 18 Talley, Jordan               North Jackson            23.87   2.4  1 
 19 touray, baimodi              Brewbaker Tech           24.03   1.8  3 
 20 Smith, Brett                 North Jackson            24.06   1.8  2 
 21 Shelton, Edward              Guntersville             24.21   1.8  2 
 21 Prestage, Clint              Brooks                   24.21   2.4  1 
 23 Collier, Reggie              Beauregard               24.71   1.8  3 
 24 Ellis, Jaquille              Holtville                24.91   1.8  2 
 
Boys 200 Meter Dash 4A
============================================================================
State Record: R 21.10  5/1998      Shontua Ray, Montevallo                     
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Patton, Andre                Anniston                 22.48   NWI  10   
  2 Manuel, Ladarius             Beauregard               22.68   NWI   8   
  3 Tripp, Kelsey                Dallas County            22.75   NWI   6   
  4 McDowell, Jawon              Ums-Wright               22.84   NWI   5   
  5 Franklin, Kyle               Munford                  23.03   NWI   4   
  6 Smith, D'Andre               Ums-Wright               23.04   NWI   3   
  7 Howard, Jordan               Monroe Count             23.10   NWI   2   
  8 Baldwin, Sterling            Monroe Count             23.65   NWI   1   
 
Boys 400 Meter Dash 4A
==========================================================================
State Record: R 48.89  5/1991      Larry Powell, T. R. Miller                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Howard, Jordan               Monroe Count             51.63   2  10   
  2 Franklin, Kyle               Munford                  51.67   3   8   
  3 White, John                  Springville              52.16   3   6   
  4 Collins, Jay                 Lincoln                  52.56   3   5   
  5 Huettemann, Patrick          Ums-Wright               52.90   2   4   
  6 Hunter, Chris                Dallas County            53.04   2   3   
  7 Miller, Darius               Dadeville HS             53.40   2   2   
  8 Harris, Trey                 Alabama Chri             53.59   2   1   
  9 Kerry, Smith                 Corner                   53.72   1 
 10 Blevins, Austin              North Jackson            53.77   3 
 11 Rhyne, Justin                Dar                      53.89   1 
 12 Lowrance, Daqwan             North Jackson            54.01   1 
 13 Pettway, Sam                 Ums-Wright               54.05   3 
 14 franklin, eric               Monroe Count             54.10   3 
 15 Manuel, Ladarius             Beauregard               54.12   3 
 16 Montgomery, Juan             St Clair County          54.48   1 
 17 Collins, Kendall             Lincoln                  54.52   1 
 18 touray, baimodi              Brewbaker Tech           54.77   2 
 19 White, Terrell               Hillcrest-Evergr         54.88   1 
 20 McClelland, Cody             Brooks                   54.95   1 
 21 Harvey, Drew                 Ums-Wright               55.06   1 
 22 Patton, Kendall              St Clair County          55.42   2 
 23 Lovell, Patrick              Lincoln                  55.91   3 
 24 Meniefield, Tykwane          Beauregard               56.26   2 
 
Boys 800 Meter Run 4A
=======================================================================
State Record: R 1:57.32  5/1/2010    Richie Huettemann, UMS-Wright             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilliland, Alex              Oneonta                2:00.14   10   
  2 White, John                  Springville            2:02.85    8   
  3 Tan, Chase                   Ums-Wright             2:03.53    6   
  4 Dorsett, Levi                St Clair County        2:04.21    5   
  5 Collins, Kendall             Lincoln                2:04.78    4   
  6 Carr, Garrett                Beauregard             2:05.13    3   
  7 Hope, Robert                 Ums-Wright             2:05.74    2   
  8 Mosley, Zachariah            Dadeville HS           2:05.90    1   
  9 Rayman, Tim                  Priceville             2:06.14  
 10 Benefield, Adam              Hayleyville            2:07.51  
 11 Collins, Jay                 Lincoln                2:08.16  
 12 Underwood, Charles           Hillcrest-Evergr       2:09.46  
 13 Kennedy, Blake               Guntersville           2:09.64  
 14 Jones, Riley                 Dar                    2:10.03  
 15 Malone, Lakendrick           B C Rain               2:12.68  
 16 York, Ben                    Dallas County          2:13.30  
 17 Weaver, Andrew               Pope John Paul I       2:13.40  
 18 Mcdaniel, Anderson           Cleburne County        2:14.40  
 19 Gaston, Josh                 Lincoln                2:15.51  
 20 Tavel, Tyler                 Corner                 2:15.69  
 21 West, Aaron                  Ums-Wright             2:16.18  
 22 Kachelman, Stephen           Brooks                 2:16.21  
 23 Johnson, Zackary             Dadeville HS           2:19.82  
 
Boys 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
State Record: R 4:31.20  5/1985      Don Moody, T. R. Miller                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilliland, Alex              Oneonta                4:27.74R  10   
  2 Mosley, Zachariah            Dadeville HS           4:29.12R   8   
  3 Hope, Robert                 Ums-Wright             4:36.14    6   
  4 Tan, Chase                   Ums-Wright             4:38.79    5   
  5 Carr, Garrett                Beauregard             4:47.12    4   
  6 Sollie, Zack                 Beauregard             4:49.28    3   
  7 Benefield, Adam              Hayleyville            4:51.62    2   
  8 Pryor, Benjamin              Jacksonville           4:53.23    1   
  9 Rowe, Andrekus               Dadeville HS           4:56.53  
 10 Johnson, Tyler               Priceville             4:59.62  
 11 Britton, Sheldon             Alabama Chri           5:00.64  
 12 Johnson, Zackary             Dadeville HS           5:00.96  
 13 Asouzu, Charles              Brewbaker Tech         5:03.13  
 14 Waid, Preston                Calera                 5:03.86  
 15 Dorsett, Levi                St Clair County        5:04.31  
 16 Amabtawi, Hayden             Corner                 5:05.60  
 17 Fant, Anthony                Ums-Wright             5:06.15  
 18 Hurren, Bryon                Brooks                 5:06.69  
 19 Gilliland, Logan             Oneonta                5:07.43  
 20 Romine, Jordan               West Limestone         5:11.23  
 21 Phillips, Zach               Wilson                 5:13.07  
 22 Smith, Phillip               Alabama Chri           5:14.25  
 
Boys 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
State Record: R 9:53.40  5/1986      Don Moody, T. R. Miller                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilliland, Alex              Oneonta                9:51.91R  10   
  2 Mosley, Zachariah            Dadeville HS           9:52.40R   8   
  3 Hope, Robert                 Ums-Wright             9:58.55    6   
  4 Tan, Chase                   Ums-Wright            10:29.13    5   
  5 Rowe, Andrekus               Dadeville HS          10:33.91    4   
  6 Sollie, Zack                 Beauregard            10:37.14    3   
  7 Carr, Garrett                Beauregard            10:46.20    2   
  8 Johnson, Zackary             Dadeville HS          10:52.33    1   
  9 Britton, Sheldon             Alabama Chri          10:55.49  
 10 Pryor, Benjamin              Jacksonville          10:57.17  
 11 Smith, Phillip               Alabama Chri          11:10.75  
 12 Johnson, Tyler               Priceville            11:10.78  
 13 Gilliland, Logan             Oneonta               11:15.89  
 14 Asouzu, Charles              Brewbaker Tech        11:20.81  
 15 Amabtawi, Hayden             Corner                11:25.86  
 16 Corker, Dylan                Douglas               11:32.32  
 17 Peek, Thomas                 West Limestone        11:35.73  
 18 Sutphin, Noah                Dar                   11:39.23  
 19 Lunsford, Zebadee            Anniston              11:40.75  
 20 Howell, Josh                 Brooks                11:42.99  
 21 Hurren, Bryon                Brooks                11:50.04  
 22 Graham, Josh                 St Clair County       11:53.15  
 23 Robertson, Chase             St Clair County       12:02.43  
 
Boys 110 Meter Hurdles 4A
========================================================================
State Record: R 14.23  5/1/2010    Jeremy Nicholson, W S Neal                  
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Jarrod                Alabama Chri             15.53q  NWI  3 
  2 Singleton, Ben               Alabama Chri             15.92q  NWI  1 
  3 Farricker, Conner            Alabama Chri             15.93q  NWI  2 
  4 Roberson, Rashad             Oneonta                  16.08q  NWI  2 
  5 Bradley, Lagaryius           Childersburg             16.26q  NWI  1 
  6 Lyons, Terrence              Hillcrest-Evergr         16.47q  NWI  3 
  7 Zieman, Daniel               Ums-Wright               16.78q  NWI  2 
  8 Gary, Corey                  Beauregard               16.89q  NWI  1 
  9 Summerhill, Jakiah           Brooks                   17.10   NWI  3 
 10 Curry, Damien                Munford                  17.14   NWI  3 
 11 Williams, Shaquille          Beauregard               17.15   NWI  3 
 12 Laue, Brandon                Pope John Paul I         17.27   NWI  1 
 13 Thornton, Cole               Brooks                   17.28   NWI  2 
 14 Johnson, Brady               Fairview                 17.29   NWI  2 
 15 Long, Drew                   Locust Fork              17.54   NWI  2 
 16 Smith, Tadarius              Anniston                 17.65   NWI  3 
 17 Mcdaniel, Trent              St Clair County          17.91   NWI  1 
 18 Peeler, Devonta              Lincoln                  18.86   NWI  2 
 19 Smith, Matt                  Hayleyville              19.22   NWI  1 
 20 Pogue, Devonta               Dadeville HS             19.35   NWI  3 
 21 Kennedy, Alex                Hayleyville              19.58   NWI  1 
 -- Hunter, Chris                Dallas County               FS   NWI  1 
 -- Mcelderry, Darius            Munford                     FS   NWI  3 
 -- Spinks, Jaylyn               Anniston                    DQ   NWI  2  Hooking Hurdles
 
Boys 110 Meter Hurdles 4A
============================================================================
State Record: R 14.23  5/1/2010    Jeremy Nicholson, W S Neal                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Jones, Jarrod                Alabama Chri             15.35  -1.0  10   
  2 Roberson, Rashad             Oneonta                  15.90  -1.0   8   
  3 Farricker, Conner            Alabama Chri             15.91  -1.0   6   
  4 Singleton, Ben               Alabama Chri             15.95  -1.0   5   
  5 Lyons, Terrence              Hillcrest-Evergr         16.52  -1.0   4   
  6 Bradley, Lagaryius           Childersburg             16.74  -1.0   3   
  7 Zieman, Daniel               Ums-Wright               16.80  -1.0   2   
  8 Gary, Corey                  Beauregard               16.84  -1.0   1   
 
Boys 300 Meter Hurdles 4A
==========================================================================
State Record: R 38.37  5/1999      David Henson, Madison County                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jones, Jarrod                Alabama Chri             39.64   3  10   
  2 Jones, Derek                 Childersburg             39.71   3   8   
  3 Hunter, Chris                Dallas County            40.92   3   6   
  4 Harris, Trey                 Alabama Chri             41.46   3   5   
  5 Summerhill, Jakiah           Brooks                   41.59   2   4   
  6 Mcdaniel, Trent              St Clair County          42.13   3   3   
  7 Zieman, Daniel               Ums-Wright               42.24   2   2   
  8 Mcelderry, Darius            Munford                  42.27   3   1   
  9 Singleton, Ben               Alabama Chri             42.64   2 
 10 Roberson, Rashad             Oneonta                  42.99   3 
 11 Stockdale, Derrick           Lincoln                  43.62   2 
 12 Laue, Brandon                Pope John Paul I         43.68   1 
 13 Troup, Aaron                 Dar                      44.36   2 
 14 Glenn, Latravious            Dadeville HS             44.70   2 
 15 Bradley, Lagaryius           Childersburg             45.09   1 
 16 Lyons, Terrence              Hillcrest-Evergr         45.48   3 
 17 Fortner, Keely               Corner                   46.54   1 
 18 Vines, Treston               Dadeville HS             46.65   1 
 19 Smith, Matt                  Hayleyville              46.93   1 
 20 Riddle, Elvin                Anniston                 47.07   1 
 21 Williams, Shaquille          Beauregard               47.73   2 
 22 Pogue, Devonta               Dadeville HS             52.33   1 
 -- Smith, Tadarius              Anniston                    DQ   2  Hooking Hurdles
 
Boys 4x100 Meter Relay 4A
===================================================================
State Record: R 42.14  5/1991      T. R. Miller, T. R. Miller                  
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Anniston  'A'                                         43.61q  3 
  2 Ums-Wright  'A'                                       44.26q  1 
  3 North Jackson  'A'                                    44.27q  2 
  4 Munford  'A'                                          44.46q  1 
  5 Locust Fork  'A'                                      44.75q  1 
  6 Beauregard  'A'                                       44.83q  2 
  7 Hillcrest-Evergreen  'A'                              45.01q  3 
  8 Childersburg  'A'                                     45.09q  3 
  9 Alabama Christian  'A'                                45.67   2 
 10 Brooks  'A'                                           46.01   1 
 11 Corner  'A'                                           46.21   2 
 12 Dallas County  'A'                                    46.56   2 
 13 Fairview  'A'                                         46.67   1 
 14 Lincoln  'A'                                          46.75   3 
 15 Dadeville HS  'A'                                     46.81   2 
 16 Calera  'A'                                           46.92   1 
 17 Cleburne County  'A'                                  47.03   3 
 18 Dar  'A'                                              47.13   3 
 19 Douglas  'A'                                          47.80   1 
 20 Hayleyville  'A'                                      49.64   3 
 -- Deshler  'A'                                            DNF   2 
 -- Monroe County  'A'                                       DQ   3  Zone 3 Early
 
Boys 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
State Record: R 42.14  5/1991      T. R. Miller, T. R. Miller                  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Anniston  'A'                                         43.29   10   
  2 Ums-Wright  'A'                                       44.10    8   
  3 Munford  'A'                                          44.20    6   
  4 Beauregard  'A'                                       44.43    5   
  5 Hillcrest-Evergreen  'A'                              44.44    4   
  6 Childersburg  'A'                                     44.52    3   
  7 Locust Fork  'A'                                      44.73    2   
 -- North Jackson  'A'                                       DQ   Cursing
 
Boys 4x400 Meter Relay 4A
==========================================================================
State Record: R 3:24.26  5/9/2009    UMS-Wright, UMS-Wright                    
                         K Cutrell, D Ferguson, R Huettemann, T Mcfarlane  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ums-Wright  'A'                                     3:33.37   3  10   
  2 Lincoln  'A'                                        3:34.16   3   8   
  3 Anniston  'A'                                       3:37.34   3   6   
  4 Corner  'A'                                         3:37.66   3   5   
  5 Alabama Christian  'A'                              3:37.93   3   4   
  6 Dadeville HS  'A'                                   3:39.33   3   3   
  7 Dar  'A'                                            3:40.06   2   2   
  8 Brooks  'A'                                         3:41.21   2   1   
  9 St Clair County  'A'                                3:42.21   3 
 10 Beauregard  'A'                                     3:44.76   2 
 11 North Jackson  'A'                                  3:45.65   3 
 12 B C Rain  'A'                                       3:46.47   2 
 13 Dallas County  'A'                                  3:46.63   2 
 14 Guntersville  'A'                                   3:47.21   1 
 15 Brewbaker Tech  'A'                                 3:47.32   2 
 16 Cleburne County  'A'                                3:48.63   2 
 17 Pope John Paul II  'A'                              3:48.76   1 
 18 Oneonta  'A'                                        3:49.06   1 
 19 Hillcrest-Evergreen  'A'                            3:50.00   2 
 20 St James  'A'                                       3:50.76   1 
 21 Wilson  'A'                                         3:56.80   1 
 22 Douglas  'A'                                        3:57.28   1 
 23 Munford  'A'                                        3:58.64   1 
 24 Fairview  'A'                                       3:58.69   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay 4A
=======================================================================
State Record: R 8:20.30  5/1999      Madison County, Madison County            
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Dar  'A'                                            8:41.44   10   
  2 Dadeville HS  'A'                                   8:43.51    8   
  3 Ums-Wright  'A'                                     8:43.65    6   
  4 Brooks  'A'                                         8:49.60    5   
  5 Corner  'A'                                         8:50.78    4   
  6 Oneonta  'A'                                        8:52.05    3   
  7 Beauregard  'A'                                     8:58.38    2   
  8 Pope John Paul II  'A'                              8:59.22    1   
  9 Brewbaker Tech  'A'                                 9:27.65  
 10 Lincoln  'A'                                        9:28.05  
 11 Priceville  'A'                                     9:28.88  
 12 Hayleyville  'A'                                    9:29.53  
 13 St Clair County  'A'                                9:31.92  
 14 Douglas  'A'                                        9:34.21  
 15 Fairview  'A'                                       9:35.12  
 16 West Limestone  'A'                                 9:36.15  
 17 Cleburne County  'A'                                9:36.55  
 18 Dallas County  'A'                                  9:40.18  
 19 Wilson  'A'                                         9:40.55  
 20 St James  'A'                                       9:44.86  
 21 W S Neal  'A'                                       9:47.33  
 22 North Jackson  'A'                                  9:58.40  
 23 Childersburg  'A'                                  10:08.49  
 24 Alabama Christian  'A'                             10:12.51  
 
Boys High Jump 4A
=================================================================================
State Record: R  6-11  5/2000      John Thomas, Beauregard                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Collins, Kendall             Lincoln                6-02.00      1.87m  10   
  2 Garrett, Tyrell              Childersburg           6-00.00      1.82m   8   
  3 Troup, Aaron                 Dar                   J6-00.00      1.82m   6   
  4 Farricker, Conner            Alabama Chri          J6-00.00      1.82m   5   
  5 Sims, Jadarius               Beauregard             5-10.00      1.77m   4   
  6 Stewart, Dylan               North Jackson          5-08.00      1.72m   3   
  7 Mathews, Kamron              Douglas               J5-08.00      1.72m   2   
  8 Huettemann, Patrick          Ums-Wright            J5-08.00      1.72m   1   
  9 Sims, Tavarus                Beauregard            J5-08.00      1.72m 
 10 McConnell, Chris             Beauregard             5-06.00      1.67m 
 10 Jones, Riley                 Dar                    5-06.00      1.67m 
 10 Banks, Justin                Munford                5-06.00      1.67m 
 10 Henson, Devon                Brooks                 5-06.00      1.67m 
 14 Dodd, Kevin                  Hayleyville            5-04.00      1.62m 
 14 Jones, Timmy                 Hillcrest-Evergr       5-04.00      1.62m 
 14 porter, thaddues             Brewbaker Tech         5-04.00      1.62m 
 14 Green, Matt                  Corner                 5-04.00      1.62m 
 14 Collins, Jay                 Lincoln                5-04.00      1.62m 
 14 Wilkerson, Frank             Childersburg           5-04.00      1.62m 
 -- Southwell, Jacob             W S Neal                    NH            
 -- Laue, Brandon                Pope John Paul I            NH            
 -- Thompson, Drew               Brooks                      NH            
 
Boys Pole Vault 4A
=================================================================================
State Record: R 16-01  5/2005      Donnell Hill, UMS Wright                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hibbard, Dillon              Alabama Chri          13-00.00      3.96m  10   
  2 Morrison, Preston            Guntersville          12-06.00      3.81m   8   
  3 Fuller, Casey                Corner                11-06.00      3.50m   5.50
  3 Thompson, Drew               Brooks                11-06.00      3.50m   5.50
  5 Laue, Brandon                Pope John Paul I     J11-06.00      3.50m   3.50
  5 Majure, Emerson              Ums-Wright           J11-06.00      3.50m   3.50
  7 Grady, Sam                   Ums-Wright           J11-06.00      3.50m   2   
  8 Russell, Josh                Ums-Wright           J11-06.00      3.50m   1   
  9 Moore, Drew                  Guntersville          11-00.00      3.35m 
  9 Watson, Danny                St Clair County       11-00.00      3.35m 
 11 Price, Jordan                Beauregard             9-06.00      2.89m 
 11 Mickens, Aavory              St Clair County        9-06.00      2.89m 
 11 Reeves, Scotty               Alabama Chri           9-06.00      2.89m 
 14 Sumner, Ty                   Beauregard             9-00.00      2.74m 
 -- Green, Matt                  Corner                      NH            
 -- Johnson, Matt                Alabama Chri                NH            
 -- Bones, Ethan                 Lincoln                     NH            
 -- Phillips, Josh               Lincoln                     NH            
 
Boys Long Jump 4A
======================================================================================
State Record: R 23-09.50  5/1991      Charles Rose, Leeds                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Reynolds, Courtney           Childersburg          21-02.50   1.7     6.46m  10   
  2 Zieman, Daniel               Ums-Wright            21-02.00   3.1     6.45m   8   
  3 Miller, DaMonta              Anniston              21-00.25  -2.2     6.40m   6   
  4 Hardrick, Josh               St Clair County       20-09.50  -1.5     6.33m   5   
  5 Williams, Shaquille          Beauregard            20-01.75   1.2     6.14m   4   
  6 Thompson, Drew               Brooks                19-11.75  +0.0     6.08m   3   
  7 Glenn, Latravious            Dadeville HS          19-07.75   1.8     5.98m   2   
  8 Patton, Kendall              St Clair County       19-06.50  +0.0     5.95m   1   
  9 Tripp, Kelsey                Dallas County         19-06.25  -0.1     5.94m 
 10 Kreiling, Andrew             Dar                   19-03.25  -2.0     5.87m 
 11 Carr, Kartez                 St Clair County       18-10.00  +0.0     5.74m 
 12 Mathews, Kamron              Douglas               18-08.00  -0.7     5.68m 
 13 Fuqua, Juakeem               Deshler               18-04.25  +0.0     5.59m 
 14 Nixon, Sheldon               Calera                18-04.00   0.2     5.58m 
 15 Gary, Corey                  Beauregard            18-03.00  +0.0     5.56m 
 16 Rudolph, Tevin               Hillcrest-Evergr      18-01.75  +0.0     5.53m 
 17 Rouse, Jacob                 Corner                18-01.50  -2.6     5.52m 
 18 Estes, Sam                   Locust Fork           18-00.25  -1.3     5.49m 
 19 Jones, Jaylon                Ums-Wright            18-00.00  -1.1     5.48m 
 20 Cowlin, David                Childersburg          17-08.25  +0.0     5.39m 
 21 Touray, Biamoby              Brewbaker Tech        17-00.00  -0.1     5.18m 
 22 Stockdale, Derrick           Lincoln               16-11.75  -0.3     5.17m 
 23 Matthews, Jamichael          Lincoln               16-03.00   1.3     4.95m 
 -- McConnell, Chris             Beauregard                FOUL                 
 
Boys Triple Jump 4A
======================================================================================
State Record: R 49-08.50  5/1994      Marnell Mayfield, Leeds                  
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Reynolds, Courtney           Childersburg          43-10.50   0.1    13.37m  10   
  2 Williams, Shaquille          Beauregard            43-05.00   1.0    13.23m   8   
  3 Craig, Wanye                 Locust Fork           42-09.50  +0.0    13.04m   6   
  4 Carr, Kartez                 St Clair County       41-04.00  +0.0    12.59m   5   
  5 Fuqua, Juakeem               Deshler               41-02.00  +0.0    12.54m   4   
  6 Zieman, Daniel               Ums-Wright            41-01.00   0.7    12.52m   3   
  7 Glenn, Latravious            Dadeville HS          40-10.25  +0.0    12.45m   2   
  8 McConnell, Chris             Beauregard            40-10.00   1.0    12.44m   1   
  9 Gary, Corey                  Beauregard            40-02.50   0.1    12.25m 
 10 Faulks, Rod                  Guntersville          40-00.00   0.6    12.19m 
 11 Pettway, Sam                 Ums-Wright            39-10.75  +0.0    12.16m 
 12 Tripp, Kelsey                Dallas County         39-06.00   0.6    12.03m 
 13 Henson, Christian            Cleburne County       38-11.00   1.5    11.86m 
 14 Green, Pat                   St Clair County       38-10.75   0.8    11.85m 
 15 Matthews, Jamichael          Lincoln               38-10.00   0.9    11.83m 
 16 Jackson, Jordon              St James              38-03.50   0.6    11.67m 
 17 Johnson, Tay                 Brooks                38-02.25  +0.0    11.63m 
 18 Thompson, Drew               Brooks                37-06.25  +0.0    11.43m 
 19 lindsey, eddie               Brewbaker Tech        37-02.50   0.1    11.34m 
 20 Bolden-Perry, Evan           St Clair County       36-09.75  +0.0    11.22m 
 21 Eddings, Josh                Corner                36-07.50   0.9    11.16m 
 22 Rhyne, Justin                Dar                   36-03.25   0.6    11.05m 
 23 Smith, Tadarius              Anniston              35-08.75  +0.0    10.89m 
 24 Nixon, Sheldon               Calera                35-08.50   1.5    10.88m 
 
Boys Shot Put 4A
=================================================================================
State Record: R 56-00.50  5/1994      Jason Box, Muscle Shoals                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Pulliam, Serdarryen          Dadeville HS          50-02.25     15.29m  10   
  2 Williams, George             Ums-Wright            47-09.75     14.57m   8   
  3 Traywick, Kj                 Ums-Wright            46-06.00     14.17m   6   
  4 Boyd, Thomas                 Oneonta               45-04.50     13.83m   5   
  5 Embry, Brandon               Lincoln               45-01.00     13.74m   4   
  6 Wright, Noah                 Dar                   44-05.25     13.54m   3   
  7 Blackwell, Rashad            Dadeville HS          44-01.75     13.45m   2   
  8 Mosley, Rashawn              Dallas County         43-02.00     13.15m   1   
  9 Turner, Charles              Beauregard            42-07.25     12.98m 
 10 Green, Rod                   Lincoln               41-05.00     12.62m 
 11 Hannah, Derrek               Brooks                41-00.00     12.49m 
 12 Allison, Dontay              North Jackson         40-09.00     12.42m 
 13 Terrell, D.J.                Hayleyville           40-06.25     12.35m 
 14 Sears, Forrest               Fairview              40-02.00     12.24m 
 15 Addison, Gus                 Ums-Wright            39-10.25     12.14m 
 16 Winston, Rod                 Deshler               39-04.00     11.98m 
 17 Truss, Danny                 Lincoln               39-01.00     11.91m 
 18 Price, Jordan                Beauregard            38-05.50     11.72m 
 19 Morales-Evans, Jose          Douglas               38-00.00     11.58m 
 20 Wesson, Colby                Wilson                37-01.50     11.31m 
 21 Madison, Jamarius            Monroe Count          36-04.00     11.07m 
 22 Eddings, Josh                Corner                36-02.75     11.04m 
 
Boys Discus Throw 4A
=================================================================================
State Record: R 160-06  5/2006      Heath Batchelor, Haleyville                
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Truss, Danny                 Lincoln                 141-01     43.00m  10   
  2 Hannah, Derrek               Brooks               140-02.50     42.73m   8   
  3 Pulliam, Serdarryen          Dadeville HS         131-03.25     40.01m   6   
  4 Weed, Patrick                Lincoln              128-03.50     39.10m   5   
  5 Jarvis, Jordan               Guntersville         127-05.50     38.84m   4   
  6 Kimbrell, Randy              Beauregard           127-03.50     38.79m   3   
  7 Boyd, Ethan                  Oneonta              125-01.50     38.13m   2   
  8 Thomas, Jake                 Brooks               120-06.25     36.73m   1   
  9 Averhart, Zac                Corner               119-03.50     36.36m 
 10 Banks, Montrel               W S Neal                116-07     35.53m 
 11 Quinnelly, Christopher       Ums-Wright              116-03     35.43m 
 12 Madison, Jamarius            Monroe Count         115-05.75     35.19m 
 13 Wright, Noah                 Dar                  115-01.75     35.09m 
 14 Campbell, Chase              Oneonta              114-08.25     34.95m 
 15 Finley, Chase                Wilson               113-07.75     34.63m 
 16 Border, Evan                 St James             112-06.25     34.29m 
 17 Wiltsie, Kyle                Beauregard           112-00.50     34.15m 
 18 Ragland, Lafeytte            Anniston                111-03     33.90m 
 19 Minor, Cade                  Hayleyville          107-09.50     32.85m 
 20 Olvera, Victor               Guntersville         104-04.50     31.81m 
 21 Armstrong, Justin            St Clair County         100-05     30.60m 
 22 Terrell, D.J.                Hayleyville          100-04.25     30.58m 
 23 Mosley, Rashawn              Dallas County         98-05.75     30.01m 
 24 Twymon, Devonta              Childersburg             97-09     29.79m 
 
Boys Javelin Throw 4A
=================================================================================
State Record: R 188-01  4/30/2010   Fabian Garrett, Childersburg               
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Pulliam, Serdarryen          Dadeville HS            180-01     54.88m  10   
  2 McCluskey, Aaron             Brooks                  173-08     52.93m   8   
  3 Embry, Brandon               Lincoln                 163-10     49.93m   6   
  4 Wright, Noah                 Dar                     156-10     47.80m   5   
  5 Elwell, Preston              St James                154-11     47.21m   4   
  6 McDonald, Alex               Brooks                  151-01     46.05m   3   
  7 Phillips, Hamilton           Ums-Wright              150-11     45.99m   2   
  8 Sears, Forrest               Fairview                149-09     45.64m   1   
  9 Jackson, Emmett              Childersburg            146-03     44.57m 
 10 Hollinghead, Christian       Ums-Wright              142-10     43.53m 
 11 Terwilliger, Joey            Douglas                 141-11     43.25m 
 12 Stanley, Casey               Lincoln                 139-09     42.59m 
 13 Rouse, Jacob                 Corner                  138-04     42.16m 
 14 Cowlin, David                Childersburg            137-07     41.93m 
 15 Glenn, Latravious            Dadeville HS            132-08     40.43m 
 16 Mote, Allen                  Alabama Chri            128-08     39.21m 
 17 Price, Jordan                Beauregard              127-09     38.93m 
 18 Taylor, Dalton               St Clair County         126-04     38.50m 
 19 McCombs, Reid                Good Hope               118-03     36.04m 
 20 Southwell, Jacob             W S Neal                118-01     35.99m 
 21 Wysmulek, Nick               Alabama Chri            110-11     33.80m 
 
Boys 100 Meter Dash 5A
========================================================================
State Record: R 10.37  5/1/2010    Keenan Brock, Carver-Birmingha              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Towner, Kylen                St Paul's                10.78q  1.9  3 
  2 Green, Detorrian             Charles Henderso         10.87q  NWI  1 
  3 Peterson, Darrin             Etowah                   10.98q  NWI  1 
  4 O'Neal, Devin                Sylacauga                11.00q  2.2  2 
  5 Grier, Marquez               Russell County           11.04q  2.2  2 
  6 Key, Kelvin                  B T Washington           11.11q  1.9  3 
  7 Fell, Levi                   Muscle Shoals            11.11q  NWI  1 
  8 Tolliver, Calvin             J O Johnson              11.17q  NWI  1  11.166
  9 Steele, Savegas              LeFlore                  11.17   2.2  2  11.169
 10 Murray, Bracy                Faith Academy            11.18   1.9  3 
 11 Teague, Derek                Athens                   11.19   NWI  1 
 12 Grantland, Hunter            Hartselle                11.21   2.2  2 
 13 Woodard, Charles             J O Johnson              11.25   2.2  2 
 14 Collins, Tre                 Charles Henderso         11.31   1.9  3 
 15 Boyd, Tyler                  Russellville             11.33   2.2  2 
 16 Dedrick, Roderick            Fairfield                11.33   NWI  1 
 17 Watkins, Algeron             Athens                   11.34   2.2  2 
 18 Turner, DeAndre              Fairfield                11.42   1.9  3 
 19 Murphy, Phillip              Fairfield                11.50   1.9  3 
 20 Lewis, D'Ari                 Vigor                    11.55   2.2  2 
 21 Johnson, Dominique           LeFlore                  11.59   NWI  1 
 22 Greer, Sean                  Parker                   11.64   1.9  3 
 23 Odum, Chris                  Paul Bryant              11.64   NWI  1 
 
Boys 100 Meter Dash 5A
============================================================================
State Record: R 10.37  5/1/2010    Keenan Brock, Carver-Birmingha              
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Towner, Kylen                St Paul's                10.79   0.8  10   
  2 Green, Detorrian             Charles Henderso         10.92   0.8   8    10.916
  3 O'Neal, Devin                Sylacauga                10.92   0.8   6    10.919
  4 Peterson, Darrin             Etowah                   10.96   0.8   5   
  5 Key, Kelvin                  B T Washington           11.08   0.8   4   
  6 Fell, Levi                   Muscle Shoals            11.23   0.8   3   
  7 Tolliver, Calvin             J O Johnson              11.36   0.8   2   
  8 Grier, Marquez               Russell County           14.34   0.8   1   
 
Boys 200 Meter Dash 5A
========================================================================
State Record: R 21.24  5/1/2010    Keenan Brock, Carver-Birmingha              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Arthur, Bryan                Columbia                 21.93q  1.1  3 
  2 O'Neal, Devin                Sylacauga                22.02q  1.7  2 
  3 Williams, Dejasmou           Vigor                    22.13q  1.1  3 
  4 Murray, Bracy                Faith Academy            22.32q  1.7  2 
  5 Grier, Marquez               Russell County           22.40q  2.1  1 
  6 Peterson, Darrin             Etowah                   22.47q  1.1  3 
  7 Dudley, Harrison             Paul Bryant              22.61q  2.1  1 
  8 Beal, Ladarius               Central-Tuscaloo         22.62q  1.7  2 
  9 Nesby, Devonta               Vigor                    22.65   2.1  1 
 10 Tolliver, Calvin             J O Johnson              22.68   1.7  2 
 11 Johnson, Barry               Wenonah                  22.85   1.1  3 
 12 Collins, Tre                 Charles Henderso         22.90   1.1  3 
 13 Williams, Timothis           Lee-Huntsville           22.96   1.7  2 
 14 Baker, Anthony               Carrol                   23.12   1.1  3 
 15 Peterson, Tevin              Etowah                   23.22   2.1  1 
 16 Towner, Kylen                St Paul's                23.24   2.1  1 
 17 williams, kevin              Fairfield                23.32   1.7  2 
 18 Coleman, Tyler               Demopolis                23.33   1.7  2 
 19 Jones, Broderick             Valley                   23.46   1.7  2 
 20 Odum, Chris                  Paul Bryant              23.64   2.1  1 
 21 Huff, Jordan                 St Paul's                23.71   1.1  3 
 
Boys 200 Meter Dash 5A
============================================================================
State Record: R 21.24  5/1/2010    Keenan Brock, Carver-Birmingha              
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Arthur, Bryan                Columbia                 21.83   NWI  10   
  2 O'Neal, Devin                Sylacauga                21.92   NWI   8   
  3 Williams, Dejasmou           Vigor                    21.99   NWI   6   
  4 Beal, Ladarius               Central-Tuscaloo         22.18   NWI   5   
  5 Peterson, Darrin             Etowah                   22.35   NWI   4   
  6 Dudley, Harrison             Paul Bryant              22.54   NWI   3   
  7 Murray, Bracy                Faith Academy            22.66   NWI   2   
 
Boys 400 Meter Dash 5A
==========================================================================
State Record: R 46.58  5/2002      Arthur Davis, Williamson                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Arthur, Bryan                Columbia                 48.91   3  10   
  2 Williams, Dejasmou           Vigor                    49.49   3   8   
  3 Hawkins, Hunter              Walker                   50.34   3   6   
  4 Dudley, Harrison             Paul Bryant              50.69   3   5   
  5 Beal, Ladarius               Central-Tuscaloo         50.89   2   4   
  6 Nesby, Devonta               Vigor                    51.10   3   3   
  7 Murray, Bracy                Faith Academy            51.66   3   2   
  8 Hurley, Shawn                Ramsay                   51.70   2   1   
  9 Conniff, Michael             Spanish Fort             52.15   2 
 10 Harper, Rodney               Demopolis                52.17   2 
 11 Allen, Deon                  Fort Payne               52.23   2 
 12 Clark, Keith                 LeFlore                  52.35   1 
 13 Estes, Madison               Scottsboro               52.45   1 
 14 Paschal, Dijon               Tallassee                52.53   2 
 15 Brown, Deante                Russell County           52.56   1 
 16 Paschal, Shaquille           Tallassee                53.15   1 
 17 Wilson, Cortez               Fairfield                53.32   1 
 18 Jackson, Jayson              Scottsboro               53.80   1 
 19 Langley, Joel                Tallassee                53.94   1 
 20 Williams, Trey               Etowah                   53.95   1 
 21 Williams, Timothis           Lee-Huntsville           54.71   2 
 22 Fuqua, Kendrick              Athens                   57.00   2 
 
Boys 800 Meter Run 5A
=======================================================================
State Record: R 1:53.28  5/1987      Phillip Harrell, Southside Gadsden        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Andrew               Walker                 1:54.25   10   
  2 Hawkins, Hunter              Walker                 1:57.89    8   
  3 Lepik, Bradford              Walker                 1:58.12    6   
  4 Clark, Keith                 LeFlore                2:00.30    5   
  5 Brown, Antravoski            Valley                 2:00.41    4   
  6 Lee, Griffin                 John Carroll           2:02.53    3   
  7 Estes, Madison               Scottsboro             2:04.01    2   
  8 Linebarger, Evonte           Paul Bryant            2:04.35    1   
  9 McNeal, Stephen              Cullman                2:04.53  
 10 Brown, Deante                Russell County         2:05.89  
 11 Huddleston, Matthew          Cullman                2:06.21  
 12 Ward, Michael                Center Point           2:07.49  
 13 Lindsey, Adam                Cullman                2:08.15  
 14 Lopez, Christian             Fort Payne             2:09.88  
 15 Paulson, John                Hartselle              2:12.08  
 16 Duncan, Johnathan            Hartselle              2:12.29  
 17 Lanier, Jalen                Columbia               2:12.55  
 18 Woodward, Dominique          Spanish Fort           2:14.11  
 19 Dunklin, Daniel              LeFlore                2:18.26  
 20 McGee, Evan                  Scottsboro             2:20.99  
 21 Irion, Connor                Spanish Fort           2:25.63  
 
Boys 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
State Record: R 4:14.99  5/2001      Scott Fuqua, Oak Mountain                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harris, Andrew               Walker                 4:27.45   10   
  2 Lee, Griffin                 John Carroll           4:27.92    8   
  3 Drew, Dan                    St Paul's              4:34.91    6   
  4 McGee, Evan                  Scottsboro             4:35.35    5   
  5 Lopez, Christian             Fort Payne             4:39.69    4   
  6 Pierce, Daniel               Scottsboro             4:45.66    3   
  7 Reynolds, Jd                 Scottsboro             4:47.94    2   
  8 Francisco, Bairon            Fort Payne             4:47.98    1   
  9 Gomez, Mark                  Cullman                4:50.34  
 10 Montgomery, Justus           Lawrence County        4:50.71  
 11 Brown, Antravoski            Valley                 4:51.80  
 12 Carden, Tate                 Athens                 4:51.89  
 13 Clark, Keith                 LeFlore                4:52.93  
 14 Linebarger, Evonte           Paul Bryant            4:54.70  
 15 Jenkins, Josh                Boaz                   4:55.76  
 16 Holt, Justin                 John Carroll           4:56.47  
 17 Stevens, Reece               St Paul's              4:57.07  
 18 McNeal, Stephen              Cullman                4:57.76  
 19 King, RaShawn                Wenonah                4:57.86  
 20 Barnett, Ben                 Mortimer Jordan        4:58.85  
 21 Duncan, Johnathan            Hartselle              5:02.37  
 22 McClendon, Connor            Arab                   5:08.53  
 23 Ward, Michael                Center Point           5:12.64  
 24 Miles, Chris                 Russell County         5:13.21  
 
Boys 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
State Record: R 9:26.33  5/2004      John Brigham, St. Paul's                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lee, Griffin                 John Carroll           9:48.35   10   
  2 Lopez, Christian             Fort Payne            10:08.14    8   
  3 Drew, Dan                    St Paul's             10:15.98    6   
  4 Duncan, Johnathan            Hartselle             10:17.11    5   
  5 Stevens, Reece               St Paul's             10:17.62    4   
  6 Jenkins, Josh                Boaz                  10:18.73    3   
  7 McGee, Evan                  Scottsboro            10:26.78    2   
  8 Gomez, Mark                  Cullman               10:28.26    1   
  9 Reynolds, Jd                 Scottsboro            10:28.54  
 10 Francisco, Bairon            Fort Payne            10:32.83  
 11 Holt, Justin                 John Carroll          10:34.63  
 12 Montgomery, Justus           Lawrence County       10:39.63  
 13 Hasselbring, Cody            Scottsboro            10:39.90  
 14 Barnett, Ben                 Mortimer Jordan       10:46.59  
 15 White, T'Darius              Center Point          10:53.59  
 16 Oden, Clay                   Brewer                10:54.96  
 17 Harb, Sami                   John Carroll          10:55.33  
 18 Shirah, Freddie              Lawrence County       11:02.38  
 19 Erickson, Brett              St Paul's             11:04.57  
 20 Long, Trey                   Briarwood             11:27.32  
 21 Hatcher, Mikal               Central-Tuscaloo      11:32.98  
 22 Long, Jared                  Briarwood             11:35.51  
 23 Irion, Connor                Spanish Fort          11:55.16  
 
Boys 110 Meter Hurdles 5A
========================================================================
State Record: R 14.13  5/1997      Zeke Parker, Athens                         
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Reed, Kalan                  Briarwood                14.32q  NWI  3 
  2 Staples, Devonte             Valley                   15.09q  NWI  3 
  3 Johnson, Barry               Wenonah                  15.11q  NWI  2 
  4 Legard, Lezyon               Central-Tuscaloo         15.17q  NWI  1 
  5 Frazier, Jordan              Hartselle                15.24q  NWI  3 
  6 Bennet, Eric                 Mortimer Jordan          15.33q  NWI  2 
  7 Thrailkill, Houston          West Point               15.36q  NWI  1 
  8 Seldon, Octavis              Vigor                    15.62q  NWI  2  15.612
  9 Richardson, Ryan             Paul Bryant              15.62   NWI  2  15.618
 10 Pietri, Wesley               St Paul's                15.77   NWI  3 
 11 Jordan, Kenneth              Wenonah                  16.16   NWI  1 
 12 Kurb, Seth                   Arab                     16.33   NWI  3 
 13 Mathews, Erick               Fairfield                16.37   NWI  3 
 14 Patterson, Demarcus          Vigor                    16.39   NWI  1 
 15 King, Alex                   St Paul's                16.58   NWI  2 
 16 Crenshaw, Jonte              LeFlore                  16.96   NWI  1 
 17 Harris, Will                 Mortimer Jordan          16.99   NWI  2 
 18 Baker, Ben                   Sylacauga                17.52   NWI  1 
 19 Schors, Logan                Lee-Huntsville           17.53   NWI  1 
 20 McGee, Mason                 Hartselle                18.05   NWI  2 
 21 Kelley, Darryl               J O Johnson              22.71   NWI  3 
 -- Bell, Brandon                Central-Tuscaloo            FS   NWI  1 
 
Boys 110 Meter Hurdles 5A
============================================================================
State Record: R 14.13  5/1997      Zeke Parker, Athens                         
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Reed, Kalan                  Briarwood                14.35  -1.7  10   
  2 Johnson, Barry               Wenonah                  14.96  -1.7   8   
  3 Staples, Devonte             Valley                   15.15  -1.7   6   
  4 Legard, Lezyon               Central-Tuscaloo         15.16  -1.7   5   
  5 Frazier, Jordan              Hartselle                15.37  -1.7   4   
  6 Bennet, Eric                 Mortimer Jordan          15.47  -1.7   3   
  7 Thrailkill, Houston          West Point               15.76  -1.7   2   
  8 Seldon, Octavis              Vigor                    15.91  -1.7   1   
 
Boys 300 Meter Hurdles 5A
==========================================================================
State Record: R 37.51  5/2003      Daniel Nolan, Scottsboro                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Frazier, Jordan              Hartselle                40.06   3  10   
  2 Thrailkill, Houston          West Point               40.80   3   8   
  3 Carpenter, Joshua            Wenonah                  41.47   3   6   
  4 Richardson, Ryan             Paul Bryant              41.57   3   5   
  5 Bell, Brandon                Central-Tuscaloo         41.72   2   4   
  6 Knight, Christian            Ramsay                   41.74   1   3   
  7 King, Alex                   St Paul's                42.17   2   2   
  8 Paschal, Shaquille           Tallassee                42.26   2   1   
  9 Singleton, Keith             LeFlore                  42.48   2 
 10 Bodet, Tres                  St Paul's                42.82   2 
 11 Mathews, Erick               Fairfield                43.04   3 
 12 Harris, Will                 Mortimer Jordan          43.35   2 
 13 Schors, Logan                Lee-Huntsville           43.54   2 
 14 Williams, David              Central-Tuscaloo         43.71   1 
 15 Magnusson, Zach              Fort Payne               44.74   1 
 16 Looney, Cameron              Sylacauga                44.79   1 
 17 Johnson, Darius              Vigor                    45.14   2 
 18 Thornton, Christian          John Carroll             47.75   1 
 -- Estes, Everett               Scottsboro                  FS   1 
 -- Seldon, Octavis              Vigor                      DNF   3 
 -- Reed, Kalan                  Briarwood                   DQ   3  Hooking Hurdles
 
Boys 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
State Record: R 41.47  5/1994      Smith's Station, Smiths Station             
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Vigor  'A'                                            42.96q  2 
  2 Charles Henderson  'A'                                43.11q  3 
  3 Muscle Shoals  'A'                                    43.17q  2 
  4 Sylacauga  'A'                                        43.40q  1 
  5 Tallassee  'A'                                        43.41q  1 
  6 Etowah  'A'                                           43.55q  1 
  7 Central-Tuscaloosa  'A'                               43.64q  2 
  8 St Paul's  'A'                                        43.64q  1 
  9 John Carroll  'A'                                     43.74   1 
 10 J O Johnson  'A'                                      43.84   3 
 11 Athens  'A'                                           43.89   3 
 12 Columbia  'A'                                         44.01   3 
 13 Demopolis  'A'                                        44.10   1 
 14 Hartselle  'A'                                        44.30   3 
 15 Fairfield  'A'                                        44.34   3 
 16 Carrol  'A'                                           44.47   1 
 17 Russell County  'A'                                   44.66   2 
 18 Madison County  'A'                                   44.81   3 
 19 Scottsboro  'A'                                       45.11   2 
 20 Wenonah  'A'                                          45.44   3 
 21 Paul W. Bryant High School  'A'                       45.49   2 
 -- Center Point HS  'A'                                    DNF   2 
 -- B T Washington  'A'                                     DNF   1 
 -- Ramsay  'A'                                              DQ   2  Zone 1 Late
 
Boys 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
State Record: R 41.47  5/1994      Smith's Station, Smiths Station             
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Charles Henderson  'A'                                42.73   10   
  2 St Paul's  'A'                                        42.86    8    42.853
  3 Etowah  'A'                                           42.86    6    42.859
  4 Vigor  'A'                                            42.99    5   
  5 Tallassee  'A'                                        43.03    4   
  6 Muscle Shoals  'A'                                    43.16    3   
  7 Sylacauga  'A'                                        43.18    2   
  8 Central-Tuscaloosa  'A'                               44.08    1   
 
Boys 4x400 Meter Relay 5A
==========================================================================
State Record: R 3:15.83  5/1988      Williamson, Williamson                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fairfield  'A'                                      3:23.60   3  10   
  2 Walker  'A'                                         3:23.83   3   8   
  3 Vigor  'A'                                          3:25.83   3   6   
  4 Ramsay  'A'                                         3:30.20   3   5   
  5 Central-Tuscaloosa  'A'                             3:30.61   3   4   
  6 Paul W. Bryant High School  'A'                     3:31.34   3   3   
  7 Scottsboro  'A'                                     3:31.63   3   2   
  8 Demopolis  'A'                                      3:33.08   1   1   
  9 Fort Payne  'A'                                     3:34.88   3 
 10 Tallassee  'A'                                      3:34.89   2 
 11 LeFlore  'A'                                        3:35.22   2 
 12 J O Johnson  'A'                                    3:35.45   2 
 13 Wenonah  'A'                                        3:36.07   1 
 14 Charles Henderson  'A'                              3:37.01   1 
 15 St Paul's  'A'                                      3:37.13   1 
 16 Briarwood  'A'                                      3:37.62   2 
 17 Athens  'A'                                         3:39.90   1 
 18 Hartselle  'A'                                      3:40.50   2 
 19 Cullman  'A'                                        3:41.68   2 
 20 Spanish Fort  'A'                                   3:42.36   1 
 21 Russell County  'A'                                 3:44.78   2 
 22 Pinson Valley  'A'                                  3:45.81   1 
 23 Etowah  'A'                                         3:45.88   2 
 24 Albertville  'A'                                    3:48.17   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay 5A
=======================================================================
State Record: R 7:59.27  5/1987      Williamson, Williamson                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walker  'A'                                         8:12.13   10   
  2 Scottsboro  'A'                                     8:29.45    8   
  3 Cullman  'A'                                        8:33.06    6   
  4 Fort Payne  'A'                                     8:48.47    5   
  5 Center Point HS  'A'                                8:50.06    4   
  6 St Paul's  'A'                                      8:53.25    3   
  7 Mortimer Jordan  'A'                                8:53.67    2   
  8 John Carroll  'A'                                   8:55.83    1   
  9 Boaz  'A'                                           8:55.85  
 10 Ramsay  'A'                                         9:00.39  
 11 Briarwood  'A'                                      9:04.21  
 12 Wenonah  'A'                                        9:06.37  
 13 Central-Tuscaloosa  'A'                             9:07.02  
 14 Tallassee  'A'                                      9:12.64  
 15 Valley  'A'                                         9:15.35  
 16 J O Johnson  'A'                                    9:18.93  
 17 Arab  'A'                                           9:19.01  
 18 Parker  'A'                                         9:21.18  
 19 Athens  'A'                                         9:21.96  
 20 Albertville  'A'                                    9:23.20  
 21 Spanish Fort  'A'                                   9:30.22  
 22 Demopolis  'A'                                      9:46.32  
 -- Vigor  'A'                                              DNF  
 -- Russell County  'A'                                      DQ   Broke Early
 
Boys High Jump 5A
=================================================================================
State Record: R 6-10.50  5/1986      Lance Lenoir, Chilton County              
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Swann, Michael               Russell County         6-04.00      1.93m  10   
  2 Shumacher, Grant             Spanish Fort           6-02.00      1.87m   8   
  3 Legard, Lezyon               Central-Tuscaloo       6-00.00      1.82m   6   
  4 Dorsey, Johnathan            B T Washington        J6-00.00      1.82m   5   
  5 McLendon, Nick               St Paul's              5-10.00      1.77m   3.50
  5 Cunningham, Zac              Pinson Valley          5-10.00      1.77m   3.50
  7 Pietri, Wesley               St Paul's             J5-10.00      1.77m   2   
  8 Swann, Steven                Mortimer Jordan       J5-10.00      1.77m   0.50
  8 Siples, Jason                Carrol                J5-10.00      1.77m   0.50
 10 Nance, Ishmael               Muscle Shoals         J5-10.00      1.77m 
 11 Woodard, Charles             J O Johnson            5-08.00      1.72m 
 11 Nance, Jamarcus              Muscle Shoals          5-08.00      1.72m 
 13 Mitchell, Tyler              Charles Henderso       5-06.00      1.67m 
 13 Fuller, Jarvis               LeFlore                5-06.00      1.67m 
 13 Noel, Joshua                 Charles Henderso       5-06.00      1.67m 
 13 Washington, Cor'Darius       Paul Bryant            5-06.00      1.67m 
 13 Scott, Mike                  Demopolis              5-06.00      1.67m 
 -- Williams, Quincy             Wenonah                     NH            
 -- Browning, Justin             Sylacauga                   NH            
 -- Jackson, Jaylan              Hartselle                   NH            
 -- McKinney, Ivan               Etowah                      NH            
 
Boys Pole Vault 5A
=================================================================================
State Record: R 15-01  5/2003      Jeremy Protz, Scottsboro                    
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Whorton, Sam                 Briarwood             13-00.00      3.96m  10   
  2 Crow, Matt                   St Paul's            J13-00.00      3.96m   8   
  3 Robertson, Charlie           Scottsboro            12-00.00      3.65m   5.50
  3 Caldwell, Mathew             Briarwood             12-00.00      3.65m   5.50
  5 Book, Devin                  Scottsboro           J12-00.00      3.65m   4   
  6 Roberts, Rhett               Scottsboro            11-06.00      3.50m   3   
  7 Johnson, Kenny               Madison County       J11-06.00      3.50m   2   
  8 Snyder, Rondal               Talladega            J11-06.00      3.50m   1   
  9 Walker, Merquevious          Valley                10-06.00      3.20m 
 10 Poe, Sebastiam               Albertville           10-00.00      3.04m 
 11 Blomgen, Kolby               Arab                   9-06.00      2.89m 
 11 Panky, Austin                Albertville            9-06.00      2.89m 
 11 Moody, Amortez               Valley                 9-06.00      2.89m 
 -- Haikala, Mathew              John Carroll                NH            
 -- Pugh, Russell                Madison County              NH            
 -- Banks, Denzel                Fort Payne                  NH            
 
Boys Long Jump 5A
======================================================================================
State Record: R 24-08  5/2000      Maurice Robinson, Blount                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Reed, Kalan                  Briarwood             22-06.75   1.1     6.87m  10   
  2 Holder, Aaron                Vigor                 22-01.25   1.4     6.73m   8   
  3 Fell, Levi                   Muscle Shoals         21-10.00   0.3     6.65m   6   
  4 Lewis, Zac                   Charles Henderso      21-09.25   0.3     6.63m   5   
  5 Woodard, Charles             J O Johnson           21-06.00  +0.0     6.55m   4   
  6 Elliott, Austin              Walker                21-00.75  +0.0     6.41m   3   
  7 Cunningham, Zac              Pinson Valley         20-07.25   0.9     6.28m   2   
  8 Harris, Carterio             Valley                20-06.75  +0.0     6.26m   1   
  9 Cox, Markelle                B T Washington        20-05.50   0.2     6.23m 
 10 Merchant, Thaddeus           John Carroll          19-11.50   1.5     6.08m 
 11 Farley, Elija                Center Point          19-10.25   0.6     6.05m 
 12 Patten, Christian            Valley                19-09.50   1.8     6.03m 
 13 Williams, Timothis           Lee-Huntsville        19-08.50   0.4     6.00m 
 14 Pietri, Wesley               St Paul's             19-07.50   0.1     5.98m 
 15 Jennings, Isaac              Sylacauga             19-06.00   2.1     5.94m 
 16 Bell, Tyler                  Faith Academy         19-05.75   1.5     5.93m 
 17 Jenkins, Elijah              Parker                19-05.00   1.6     5.91m 
 18 Patterson, Demarcus          Vigor                 19-02.75  +0.0     5.86m 
 19 Caldwell, Xavier             Etowah                19-02.00   1.8     5.84m 
 20 Fore, Khwan                  J O Johnson           19-01.75   1.2     5.83m 
 21 Towner, Kylen                St Paul's             19-00.25   0.3     5.79m 
 22 Johnson, Barry               Wenonah               18-11.75   0.2     5.78m 
 23 Jacobs, Tez                  Boaz                  17-05.00   0.2     5.30m 
 -- Legard, Lezyon               Central-Tuscaloo          FOUL                 
 
Boys Triple Jump 5A
======================================================================================
State Record: R 50-10  5/2000      Maurice Robinson, Blount                    
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Legard, Lezyon               Central-Tuscaloo      44-04.75   0.4    13.53m  10   
  2 Jennings, Isaac              Sylacauga             44-01.50  +0.0    13.44m   8   
  3 Johnson, Darius              Vigor                 43-05.00   1.0    13.23m   6   
  4 White, Kentorio              LeFlore               43-03.50   0.4    13.19m   5   
  5 Harris, Carterio             Valley                42-11.50   0.7    13.09m   4   
  6 Boyd, Tyler                  Russellville          42-06.00   0.8    12.95m   3   
  7 Moore, Carlos                Paul Bryant           41-11.50  +0.0    12.78m   2   
  8 Snyder, Rondal               Talladega             41-09.25   0.5    12.73m   1   
  9 Barnes, Brandon              Russell County        41-06.50  +0.0    12.66m 
 10 Pietri, Wesley               St Paul's             41-00.50   0.2    12.50m 
 11 Elliott, Austin              Walker                40-07.50   0.2    12.38m 
 12 Adamson, Tray                Tallassee             40-03.75  +0.0    12.28m 
 13 Williams, Timothis           Lee-Huntsville        40-02.00  +0.0    12.24m 
 14 Peterson, Darrin             Etowah                40-00.00  +0.0    12.19m 
 15 Frazier, Jordan              Hartselle             39-10.50  +0.0    12.15m 
 16 Fleming, Stephen             St Paul's             39-08.50  +0.0    12.10m 
 17 Mack, D'Andre                Hartselle             39-08.00   0.1    12.09m 
 18 Brooks, Trevor               John Carroll          39-04.00   0.9    11.98m 
 19 King, RaShawn                Wenonah               38-09.00  +0.0    11.81m 
 20 Greene, Jalin                St Paul's             38-00.00  +0.0    11.58m 
 -- Patten, Christian            Valley                      DQ  +0.0            uniform violation
 
Boys Shot Put 5A
=================================================================================
State Record: R 53-07  5/6/2011    Chris Boudreaux, St Paul's                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lockett, Devon               Central-Tuscaloo      55-00.00R    16.76m  10   
  2 Burgess, James               Vigor                 51-02.00     15.59m   8   
  3 Reese, Samuel                Center Point          50-06.75     15.41m   6   
  4 Slater, Bryan                St Paul's             49-10.25     15.19m   5   
  5 Casher, Joshua               St Paul's             47-08.50     14.54m   4   
  6 Butler, Erick                B T Washington        45-04.00     13.81m   3   
  7 Eldred, Harry                St Paul's             44-11.00     13.69m   2   
  8 Marchman, Nathan             West Point            44-10.00     13.66m   1   
  9 Martin, Tyler                Boaz                  44-07.50     13.60m 
 10 Hayes, Daroues               Center Point          43-11.25     13.39m 
 11 Baecher, Austin              John Carroll          43-11.00     13.38m 
 12 Gibbs, Raheem                Etowah                43-02.00     13.15m
 13 Ware, Jaylan                 Valley                43-01.50     13.14m 
 14 Bell, Kessy                  Demopolis             42-05.25     12.93m 
 15 Foster, Darrell              Chelsea               42-03.25     12.88m 
 16 Marshall, Taylor             Tallassee             41-11.00     12.77m 
 17 Palmore, Ladonus             Etowah                41-05.50     12.63m 
 18 Gore, Jared                  Albertville           41-02.25     12.55m 
 19 Johnson, Chris               Cullman               40-03.25     12.27m 
 20 Patterson, Cale              Scottsboro            39-08.50     12.10m 
 21 Jackson, Sheldon             Central-Tuscaloo      38-08.25     11.79m 
 22 Slater, Dekedrick            Parker                37-09.00     11.50m 
 23 Gachett, Alfonzo             Russell County        34-02.50     10.42m 
 
Boys Discus Throw 5A
=================================================================================
State Record: R 182-06.75  5/1990      Lance Creekmore, Leeds                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maye, Jarette                Center Point         142-02.50     43.34m  10   
  2 Holloway, Jared              St Paul's               132-02     40.28m   8   
  3 Jones, Tyler                 Albertville          129-02.50     39.38m   6   
  4 Slater, Bryan                St Paul's               129-00     39.31m   5   
  5 Gore, Jared                  Albertville          127-04.50     38.82m   4   
  6 Lockett, Devon               Central-Tuscaloo        123-03     37.56m   3   
  7 Maroney, Justin              Boaz                 118-10.50     36.23m   2   
  8 Adamson, Tray                Tallassee            118-00.25     35.97m   1   
  9 Marchman, Nathan             West Point           115-08.25     35.26m 
 10 Ford, Issac                  Chilton County          115-01     35.07m 
 11 Hammon, Brandon              Fort Payne           114-03.75     34.84m 
 12 Gross, Dre                   Valley                  114-02     34.79m 
 13 Rossi, Austin                Chilton County       113-07.50     34.63m 
 14 Jackson, Delante             Carrol                  104-07     31.87m 
 15 Patterson, Cale              Scottsboro            98-05.75     30.01m 
 -- Cotton, Domonic              Central-Tuscaloo          FOUL            
 
Boys Javelin Throw 5A
=================================================================================
State Record: R 194-04  5/8/2009    Tyler Hamlet, Scottsboro                   
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Edwards, Will                Briarwood               172-02     52.47m  10   
  2 Parker, Devan                Russellville            158-01     48.18m   8   
  3 Lockett, Devon               Central-Tuscaloo        157-09     48.08m   6   
  4 Gore, Jared                  Albertville             157-00     47.85m   5   
  5 Walton, Marcus               Spanish Fort            153-00     46.63m   4   
  6 Garrett, Devontay            Valley                  152-02     46.38m   3   
  7 Martin, Tyler                Boaz                    147-01     44.83m   2   
  8 Ferrell, Drew                Scottsboro              144-07     44.06m   1   
  9 Magnusson, Zach              Fort Payne              141-06     43.12m 
 10 Smith, Caleb                 Russell County          140-03     42.74m 
 11 Marchman, Nathan             West Point              139-10     42.62m 
 12 Machen, Jordan               Sylacauga               138-10     42.31m 
 13 Terry, Clay                  Lawrence County         137-05     41.88m 
 14 Butler, Blaike               Southside-Gadsde        136-00     41.45m 
 15 Letson, Dakota               Lawrence County         133-09     40.76m 
 16 Abney, David                 Albertville             133-08     40.74m 
 17 Fleming, Stephen             St Paul's               132-00     40.23m 
 18 Mize, Zach                   Muscle Shoals           127-11     38.98m 
 18 Mansell, Austin              Walker                  127-11     38.98m 
 20 Williams, Tre'               St Paul's               127-05     38.83m 
 21 Morehouse, Chris             Spanish Fort            121-03     36.95m 
 22 Wells, Tanner                Muscle Shoals           115-08     35.25m 
 23 Shore, Chris                 Lee-Huntsville           97-03     29.64m 
 24 Stringer, Keonta             Valley                   89-00     27.12m 
 
Boys 100 Meter Dash 6A
========================================================================
State Record: R 10.33  5/7/2011    Aaron Ernest, Homewood                      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Luper, Cameron               Auburn                   10.65q  2.4  3 
  2 Mckinney, Tracy              Smiths Station           10.76q  1.4  2 
  3 Harris, Fred                 Stanhope                 10.76q  1.4  2 
  4 Miliner, Treshunn            Gadsden City             10.78q  2.1  1 
  5 Johnson, Derrick             Northridge               10.79q  2.4  3 
  6 Thomas, Justin               Parttville               10.83q  2.1  1 
  7 Young, Nyck                  Homewood                 10.88q  2.1  1 
  8 Redwine, Jakaryus            Oak Mountain             10.89q  2.1  1  10.882
  9 Bridges, Tony                Mary Montgomery          10.89   2.1  1  10.889
 10 Johnson, Glen                Davidson                 10.91   1.4  2 
 11 Fossett, Bj                  Decatur                  10.95   1.4  2 
 12 Vardaman, Nathan             Huntsville               11.01   2.4  3 
 13 Darrington, Sharman          Blount                   11.03   1.4  2 
 14 davis, carlos                Huffman                  11.08   1.4  2 
 15 Beasley, Steven              Sidney Lanier            11.10   2.4  3 
 16 Warren, Tamarcus             Auburn                   11.12   2.4  3 
 17 Core, Cody                   Auburn                   11.19   1.4  2 
 18 Bivins, Sebastian            Thompson                 11.23   2.1  1 
 19 Davis, Trey                  Hillcrest-Tuscal         11.28   2.1  1 
 20 Banks, Bobby                 Theodore                 11.31   2.4  3 
 21 Buford, Jamaris              Vestavia                 11.45   2.1  1 
 22 Armstead, D.J.               Florence                 11.67   1.4  2 
 
Boys 100 Meter Dash 6A
============================================================================
State Record: R 10.33  5/7/2011    Aaron Ernest, Homewood                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Thomas, Justin               Parttville               10.79  -1.5  10   
  2 Miliner, Treshunn            Gadsden City             10.87  -1.5   8   
  3 Harris, Fred                 Stanhope                 10.88  -1.5   6   
  4 Mckinney, Tracy              Smiths Station           10.90  -1.5   5   
  5 Johnson, Derrick             Northridge               10.97  -1.5   4   
  6 Redwine, Jakaryus            Oak Mountain             11.21  -1.5   3   
  7 Luper, Cameron               Auburn                   11.51  -1.5   2   
  8 Young, Nyck                  Homewood                 11.52  -1.5   1   
 
Boys 200 Meter Dash 6A
========================================================================
State Record: R 20.91  5/6/2011    Aaron Ernest, Homewood                      
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Luper, Cameron               Auburn                   21.24q  1.8  3 
  2 Mckinney, Tracy              Smiths Station           21.77q  2.2  1 
  3 Johnson, Derrick             Northridge               21.87q  1.8  3 
  4 Jones, Jaalen                Thompson                 22.04q  2.3  2 
  5 Redwine, Jakaryus            Oak Mountain             22.06q  1.8  3 
  6 Cunningham, Stephen          Baker                    22.08q  2.2  1 
  7 Johnson, Glen                Davidson                 22.30q  2.2  1 
  8 Simmons, Michael             Lee-Montgomery           22.40q  2.3  2 
  9 Vardaman, Nathan             Huntsville               22.44   1.8  3 
 10 Smith, Quincy                Smiths Station           22.45   2.3  2 
 11 Core, Cody                   Auburn                   22.47   2.2  1 
 12 Young, Nyck                  Homewood                 22.55   1.8  3 
 13 Jackson, Jared               Thompson                 22.77   1.8  3 
 14 Steele, Alfonzo              Hoover                   22.78   2.3  2 
 15 Rhoden, Forrest              Hazel Green              22.85   1.8  3 
 16 davis, carlos                Huffman                  22.87   2.2  1 
 17 Rice, Cameron                Huntsville               22.93   2.3  2 
 18 Griffith, Darius             Theodore                 22.99   2.2  1 
 19 Belcher, Allec               Hewitt-Trussvill         23.08   2.2  1 
 20 Banks, Bobby                 Theodore                 23.38   2.3  2 
 21 Bivins, Sebastian            Thompson                 23.48   2.2  1 
 22 Elston, Trae                 Oxford                   23.59   1.8  3 
 
Boys 200 Meter Dash 6A
============================================================================
State Record: R 20.91  5/6/2011    Aaron Ernest, Homewood                      
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Luper, Cameron               Auburn                   21.28   NWI  10   
  2 Mckinney, Tracy              Smiths Station           21.68   NWI   8   
  3 Cunningham, Stephen          Baker                    21.69   NWI   6   
  4 Jones, Jaalen                Thompson                 21.90   NWI   5   
  5 Johnson, Derrick             Northridge               21.93   NWI   4   
  6 Redwine, Jakaryus            Oak Mountain             22.30   NWI   3   
  7 Simmons, Michael             Lee-Montgomery           22.34   NWI   2   
  8 Johnson, Glen                Davidson                 22.55   NWI   1   
 
Boys 400 Meter Dash 6A
==========================================================================
State Record: R 46.98  5/1991      D'Andre Jenkins, Murphy                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cribbs, Nigel                Hoover                   48.24   3  10   
  2 Smith, Quincy                Smiths Station           48.72   3   8   
  3 Humphrey, Marlon             Hoover                   49.06   3   6   
  4 Rogers, Tre                  Auburn                   49.43   3   5   
  5 Redwine, Jakaryus            Oak Mountain             49.69   3   4   
  6 Lee Jr, Donnie               Tuscaloosa Count         49.91   3   3   
  7 Cunningham, Stephen          Baker                    50.02   3   2   
  8 Johnson, Glen                Davidson                 50.41   2   1   
  9 Rice, Cameron                Huntsville               50.72   1 
 10 Nellon, Terrance             Smiths Station           50.82   2 
 11 Jones, Gevon                 Auburn                   50.84   2 
 12 Steele, Alfonzo              Hoover                   51.08   2 
 13 Evans, Alfonso               Davidson                 51.24   1 
 14 Johnson, Keith               Central-Phenix C         51.38   2 
 15 Mason, Richard               Parttville               51.46   2 
 16 Rodgers, Jacob               Davidson                 51.48   1 
 17 Patterson, John              Shades Valley            51.64   2 
 18 Morgan, Antonio              Smiths Station           51.86   2 
 19 High, Quinten                Auburn                   51.91   1 
 20 Flannigan, James             Hewitt-Trussvill         52.00   1 
 21 Belcher, Allec               Hewitt-Trussvill         52.94   1 
 22 Snow, William                Northridge               53.44   3 
 23 Cazor, Chris                 Bob Jones                53.48   1 
 
Boys 800 Meter Run 6A
=======================================================================
State Record: R 1:50.16  5/1993      Josh Smith, Mountain Brook                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lee Jr, Donnie               Tuscaloosa Count       1:54.66   10   
  2 Chambliss, Carson            Hewitt-Trussvill       1:55.15    8   
  3 Ballard, Payton              Mountain Brook         1:56.22    6   
  4 Holcomb, Bobby               Vestavia               1:57.50    5   
  5 Hazouri, Brandon             Spain Park             1:58.15    4   
  6 Galloway, Blake              Hewitt-Trussvill       1:58.99    3   
  7 Weeks, Kp                    Smiths Station         1:59.08    2   
  8 Hess, Daniel                 Vestavia               1:59.40    1   
  9 Carrol, William              McGill-Toolen          1:59.84  
 10 Monaghan, Jack               Mountain Brook         2:00.58  
 11 Grace, Thomas                Fairhope               2:02.11  
 12 Fort, Michael                Hoover                 2:02.22  
 13 Cazor, Chris                 Bob Jones              2:02.33  
 14 Bradshaw, Jacob              Vestavia               2:02.41  
 15 Rice, Cameron                Huntsville             2:03.18  
 16 Woody, Darius                Benjamin Russell       2:03.30  
 17 Fix, Andrew                  Mountain Brook         2:03.63  
 18 Young, Alec                  Oxford                 2:04.07  
 19 Archie, Ryan                 Baker                  2:04.45  
 20 Cleveland, Harry             Smiths Station         2:05.29  
 21 Soto, Buddy                  Baker                  2:05.59  
 22 Collins, Conrad              McGill-Toolen          2:06.66  
 
Boys 1600 Meter Run 6A
=======================================================================
State Record: R 4:13.67  5/1987      Stephen Dahmer, McGill Toolen             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hazouri, Brandon             Spain Park             4:21.40   10   
  2 Ballard, Payton              Mountain Brook         4:23.87    8   
  3 Crain, Steven                Spain Park             4:26.37    6   
  4 Chambliss, Carson            Hewitt-Trussvill       4:28.32    5   
  5 Soto, Buddy                  Baker                  4:30.52    4   
  6 Collins, Conrad              McGill-Toolen          4:31.59    3   
  7 Whitehead, Cordaryl          Opelika                4:32.36    2   
  8 Hess, Daniel                 Vestavia               4:32.55    1   
  9 Schwyn, Jacob                Oxford                 4:33.36  
 10 Miller, Jack                 Mountain Brook         4:34.82  
 11 Price, Peyton                Vestavia               4:36.38  
 12 Ellis, Cameron               McGill-Toolen          4:36.54  
 13 Tyler, Peyton                Bob Jones              4:38.79  
 14 Archie, Ryan                 Baker                  4:40.76  
 15 Stewart, Austin              Smiths Station         4:42.08  
 16 McClenny, Reid               Smiths Station         4:42.99  
 17 Ogburn, Dylan                Auburn                 4:43.11  
 18 Galloway, Blake              Hewitt-Trussvill       4:43.73  
 19 Parker, Cory                 Buckhorn               4:45.48  
 20 Johnson, Michael             Thompson               4:46.14  
 21 Fix, Andrew                  Mountain Brook         4:46.90  
 22 Syx, Tanner                  Oak Mountain           4:47.04  
 23 Kent, Sean                   Northview              4:48.08  
 24 Little, Matthew              Huntsville             4:49.46  
 
Boys 3200 Meter Run 6A
=======================================================================
State Record: R 9:10.23  5/2005      Robert Bedsole, Hoover                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hazouri, Brandon             Spain Park             9:32.26   10   
  2 Crain, Steven                Spain Park             9:35.62    8   
  3 Miller, Jack                 Mountain Brook         9:42.67    6   
  4 Whitehead, Cordaryl          Opelika                9:52.38    5   
  5 Halbach, Nick                Mountain Brook         9:56.38    4   
  6 Soto, Buddy                  Baker                  9:58.53    3   
  7 Price, Peyton                Vestavia               9:59.83    2   
  8 Kent, Sean                   Northview             10:00.65    1   
  9 Whitmore, David              Grissom               10:00.89  
 10 Monaghan, Jack               Mountain Brook        10:01.33  
 11 McClenny, Reid               Smiths Station        10:01.87  
 12 Archie, Ryan                 Baker                 10:03.51  
 13 Macoy, Mac                   Vestavia              10:04.06  
 14 Stewart, Austin              Smiths Station        10:05.13  
 15 Tyler, Peyton                Bob Jones             10:06.55  
 16 Ellis, Cameron               McGill-Toolen         10:10.05  
 17 Rohdy, Mike                  Homewood              10:10.38  
 18 McKnight, Jordan             Fairhope              10:11.49  
 19 Ogburn, Dylan                Auburn                10:13.24  
 20 Little, Matthew              Huntsville            10:19.94  
 21 Hamaker, Will                Oak Mountain          10:33.92  
 22 Aguirre, Tim                 McGill-Toolen         10:42.80  
 23 Myrick, Christopher          Bob Jones             11:14.77  
 
Boys 110 Meter Hurdles 6A
========================================================================
State Record: R 13.95  5/1990      Kevin Lee-Cedric Dowdell, Lee Vigor-Dowdell-
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Humphrey, Marlon             Hoover                   14.13q  NWI  3 
  2 Beavers, Nick                Bob Jones                14.33q  NWI  2 
  3 Beasley, Steven              Sidney Lanier            14.57q  NWI  1 
  4 Forbes, Charlie              Mountain Brook           14.65q  NWI  3 
  5 Coleman, Greg                McGill-Toolen            15.17q  NWI  2 
  6 Lundberg, Hall               Mountain Brook           15.23q  NWI  3 
  7 Jackson, Brendan             Davidson                 15.30q  NWI  1 
  8 Vaughn, Cortez               Opelika                  15.34q  NWI  2 
  9 Reed, Tyree                  Central-Phenix C         15.36   NWI  1 
 10 Farrish, Brandon             Thompson                 15.41   NWI  1 
 11 Carroll, Pydrae              Fairhope                 15.51   NWI  3 
 12 Lewis, Micheal               Smiths Station           15.78   NWI  2 
 13 Brown, Parker                Vestavia                 15.84   NWI  3 
 14 Evans, Alex                  Auburn                   15.87   NWI  3 
 15 Hewlett, Obrien              Austin                   15.94   NWI  1 
 16 Brewer, Isaiah               Hoover                   16.08   NWI  1 
 17 Williams, Blake              Spain Park               16.10   NWI  1 
 18 Martin, Jackson              McGill-Toolen            16.18   NWI  1 
 19 Warren, Tamarcus             Auburn                   16.26   NWI  2 
 20 Strickland, Yoland           Austin                   16.68   NWI  2 
 21 Eggleston, Davion            Florence                 17.53   NWI  3 
 -- Dorsey, Matthew              Davidson                    FS   NWI  2 
 -- Bass, Monte                  Oxford                      FS   NWI  2 
 -- Luckey, Jocari               Opelika                    DNF   NWI  3 
 
Boys 110 Meter Hurdles 6A
============================================================================
State Record: R 13.95  5/1990      Kevin Lee-Cedric Dowdell, Lee Vigor-Dowdell-
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Humphrey, Marlon             Hoover                   14.20  -1.0  10   
  2 Beavers, Nick                Bob Jones                14.46  -1.0   8   
  3 Beasley, Steven              Sidney Lanier            14.50  -1.0   6   
  4 Forbes, Charlie              Mountain Brook           14.53  -1.0   5   
  5 Jackson, Brendan             Davidson                 14.86  -1.0   4   
  6 Vaughn, Cortez               Opelika                  15.27  -1.0   3   
  7 Lundberg, Hall               Mountain Brook           15.39  -1.0   2   
  8 Coleman, Greg                McGill-Toolen            15.43  -1.0   1   
 
Boys 300 Meter Hurdles 6A
==========================================================================
State Record: R 36.78  5/1989      Kelvin Nash, Gardendale                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Humphrey, Marlon             Hoover                   37.12   3  10   
  2 Beavers, Nick                Bob Jones                37.83   3   8   
  3 Jackson, Brendan             Davidson                 39.29   3   6   
  4 Brown, Jarrett               Hoover                   40.05   2   5   
  5 Coleman, Greg                McGill-Toolen            40.10   2   4   
  6 Carroll, Pydrae              Fairhope                 40.31   3   3   
  7 Lundberg, Hall               Mountain Brook           40.49   2   2   
  8 Nalls, Quin                  Auburn                   40.65   3   1   
  9 Landers, Vashaun             Opelika                  40.66   3 
 10 Forbes, Charlie              Mountain Brook           40.77   3 
 11 Hewlett, Obrien              Austin                   40.79   1 
 12 Reed, Tyree                  Central-Phenix C         41.14   1 
 13 Jonas, Marc                  Tuscaloosa Count         41.16   2 
 14 Farrish, Brandon             Thompson                 41.61   1 
 15 Yosten, Harrison             Auburn                   41.94   1 
 16 Schumacher, Seth             Hoover                   42.17   1 
 17 Anwah, Ike                   Hewitt-Trussvill         42.30   1 
 18 Bass, Monte                  Oxford                   42.37   2 
 19 Martin, Jackson              McGill-Toolen            42.48   2 
 20 Flannigan, James             Hewitt-Trussvill         42.59   1 
 21 Beasley, Steven              Sidney Lanier            42.80   3 
 22 Blackwood, Jeb               Oak Mountain             42.95   1 
 -- Jones, Darryl                Northridge                 DNF   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay 6A
===================================================================
State Record: R 41.10  5/1986      Davidson  HT, Davidson                      
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Auburn  'A'                                           42.00q  3 
  2 Sidney Lanier  'A'                                    42.45q  2 
  3 Hoover  'A'                                           42.50q  2 
  4 Thompson  'A'                                         42.96q  1 
  5 Theodore  'A'                                         43.05q  1 
  6 Bessemer City High School  'A'                        43.10q  3 
  7 Northridge  'A'                                       43.25q  1 
  8 Oxford  'A'                                           43.28q  2 
  9 Vestavia Hills  'A'                                   43.40   2 
 10 Shades Valley  'A'                                    43.41   3 
 11 Opelika  'A'                                          43.52   2 
 12 Mountain Brook  'A'                                   43.59   1 
 13 Tuscaloosa County  'A'                                43.61   3 
 14 Wetumpka  'A'                                         43.68   1 
 15 McGill-Toolen  'A'                                    43.68   3 
 16 Central-Phenix City  'A'                              44.03   3 
 17 Williamson  'A'                                       44.37   1 
 18 Blount  'A'                                           44.46   1 
 19 Gadsden City  'A'                                     44.53   1 
 20 Decatur  'A'                                          44.61   3 
 21 Prattville  'A'                                       44.73   2 
 22 Austin  'A'                                           45.24   2 
 -- Gardendale  'A'                                         DNF   2 
 -- Baker  'A'                                              DNF   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay 6A
=======================================================================
State Record: R 41.10  5/1986      Davidson  HT, Davidson                      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Auburn  'A'                                           41.70   10   
  2 Sidney Lanier  'A'                                    42.23    8   
  3 Thompson  'A'                                         42.33    6   
  4 Northridge  'A'                                       42.55    5   
  5 Bessemer City High School  'A'                        42.93    4   
  6 Theodore  'A'                                         42.96    3   
  7 Hoover  'A'                                           42.96    2   
  8 Oxford  'A'                                           43.21    1   
 
Boys 4x400 Meter Relay 6A
==========================================================================
State Record: R 3:15.75  5/1983      Davidson, Davidson                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hoover  'A'                                         3:15.65R  3  10   
  2 Smiths Station  'A'                                 3:19.34   3   8   
  3 Northridge  'A'                                     3:21.57   3   6   
  4 Auburn  'A'                                         3:23.66   3   5   
  5 Hewitt-Trussville  'A'                              3:23.74   3   4   
  6 Davidson  'A'                                       3:24.77   3   3   
  7 Mountain Brook  'A'                                 3:25.64   3   2   
  8 Oak Mountain  'A'                                   3:26.65   3   1   
  9 Central-Phenix City  'A'                            3:26.81   2 
 10 Opelika  'A'                                        3:26.91   2 
 11 Williamson  'A'                                     3:28.20   1 
 12 Jeff Davis  'A'                                     3:29.00   1 
 13 Vestavia Hills  'A'                                 3:30.16   2 
 14 Thompson  'A'                                       3:30.40   1 
 15 Tuscaloosa County  'A'                              3:30.74   2 
 16 Carver-Birmingham  'A'                              3:30.74   2 
 17 Pelham  'A'                                         3:31.73   2 
 18 Oxford  'A'                                         3:34.40   1 
 19 Shades Valley  'A'                                  3:34.80   2 
 20 Blount  'A'                                         3:36.10   1 
 21 Bob Jones  'A'                                      3:36.40   1 
 -- McGill-Toolen  'A'                                       DQ   2  Ran out of Lane
 -- Murphey  'A'                                             DQ   1  Out of Uniform
 -- Florence  'A'                                            DQ   1  Out of Uniform
 
Boys 4x800 Meter Relay 6A
=======================================================================
State Record: R 7:51.08  5/2005      Mountain Brook, Mountain Brook            
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mountain Brook  'A'                                 8:01.62   10   
  2 Vestavia Hills  'A'                                 8:04.70    8   
  3 Hoover  'A'                                         8:09.90    6   
  4 Smiths Station  'A'                                 8:10.35    5   
  5 McGill-Toolen  'A'                                  8:11.31    4   
  6 Tuscaloosa County  'A'                              8:11.90    3   
  7 Baker  'A'                                          8:17.67    2   
  8 Oxford  'A'                                         8:32.95    1   
  9 Oak Mountain  'A'                                   8:33.62  
 10 Opelika  'A'                                        8:36.38  
 11 Thompson  'A'                                       8:37.65  
 12 Bob Jones  'A'                                      8:38.97  
 13 Auburn  'A'                                         8:43.97  
 14 Huntsville  'A'                                     8:48.54  
 15 Spain Park  'A'                                     8:49.96  
 16 Hewitt-Trussville  'A'                              8:54.50  
 17 Fairhope  'A'                                       9:01.25  
 18 Williamson  'A'                                     9:11.41  
 19 Northridge  'A'                                     9:13.80  
 
Boys High Jump 6A
=================================================================================
State Record: R 7-00.75  5/2008      Anthony May, Hoover                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Thomas, Ladarris             Northridge             6-06.00      1.98m  10   
  2 Farrish, Brandon             Thompson              J6-06.00      1.98m   8   
  3 Flanning, Michael            Murphey               J6-06.00      1.98m   6   
  4 Jones, Devin                 Hewitt-Trussvill       6-04.00      1.93m   5   
  5 Davis, De'Keviyan            Gadsden City          J6-04.00      1.93m   4   
  6 Williams, Ronnie             Bob Jones              6-02.00      1.87m   3   
  7 Johnson, Deonta              Hoover                J6-02.00      1.87m   2   
  8 Bell, Earnest                Homewood              J6-02.00      1.87m   1   
  9 Nalls, Quin                  Auburn                 6-00.00      1.82m 
  9 Washington, Brandon          Mary Montgomery        6-00.00      1.82m 
  9 Smith, Rashawn               Florence               6-00.00      1.82m 
 12 Ford, Anthony                Central-Phenix C       5-10.00      1.77m 
 12 Jones, Darryl                Northridge             5-10.00      1.77m 
 12 Williams, Andreaus           Central-Phenix C       5-10.00      1.77m 
 12 Coleman, Greg                McGill-Toolen          5-10.00      1.77m 
 12 Limbaugh, Bennett            Northridge             5-10.00      1.77m 
 12 Battle, Sidney               Clay Chalkville        5-10.00      1.77m 
 18 Landers, Vashaun             Opelika                5-08.00      1.72m 
 18 Thompson, Kenjuan            Opelika                5-08.00      1.72m 
 18 Williams, Hunter             Mountain Brook         5-08.00      1.72m 
 -- Walley, Nick                 Davidson                    NH            
 -- Boykin, Melvin               Williamson                  NH            
 
Boys Pole Vault 6A
=================================================================================
State Record: R 16-01.75  5/2002      Thomas Fowlkes, McGill Toolen            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Snell, Sam                   Hoover                14-06.00      4.41m  10   
  2 Toner, Wes                   Hoover                14-00.00      4.26m   8   
  3 Boswell, Zac                 Hoover               J14-00.00      4.26m   6   
  4 Miller, William              McGill-Toolen         13-06.00      4.11m   5   
  5 Hussein, Em                  Northridge           J13-06.00      4.11m   4   
  6 Foote, Andrew                Bob Jones             13-00.00      3.96m   3   
  7 McDonald, Myles              Auburn               J13-00.00      3.96m   2   
  8 Maughan, Mason               Northridge           J13-00.00      3.96m   1   
  9 Lee, Joseph                  Vestavia             J13-00.00      3.96m 
  9 Brown, Harrison              McGill-Toolen        J13-00.00      3.96m 
  9 Thrasher, Chris              Vestavia             J13-00.00      3.96m 
 12 Robin, Dorian                Northridge            12-00.00      3.65m 
 13 McCall, Conner               Oxford                11-06.00      3.50m 
 13 Woerner, Spencer             Daphne                11-06.00      3.50m 
 13 Allie, Austin                Mountain Brook        11-06.00      3.50m 
 13 Rainey, Patrick              Auburn                11-06.00      3.50m 
 17 Smith, Bennett               Vestavia              11-00.00      3.35m 
 17 Campbell, David              Murphey               11-00.00      3.35m 
 17 Arcuri, Jake                 Huntsville            11-00.00      3.35m 
 17 Morgan, Benjamin             Grissom               11-00.00      3.35m 
 21 Mokulis, Stephen             Florence              10-06.00      3.20m 
 -- Steigler, Jonathon           McGill-Toolen               NH            
 -- Phillips, Walker             Mountain Brook              NH            
 
Boys Long Jump 6A
======================================================================================
State Record: R 24-10  5/1990      Orlando Watters, Anniston                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Luper, Cameron               Auburn                23-06.50  -1.6     7.17m  10   
  2 Price, Mike                  Northridge            22-07.50  -1.8     6.89m   8   
  3 Vardaman, Nathan             Huntsville           J22-07.50  -2.4     6.89m   6   
  4 Carroll, Pydrae              Fairhope              21-09.00  -2.2     6.62m   5   
  5 Jones, Jordan                Hoover                21-06.75  -2.0     6.57m   4   
  6 MacKlien, Daijon             Auburn                21-04.00  -1.6     6.50m   3   
  7 Jones, Devin                 Hewitt-Trussvill      20-09.75  -1.1     6.34m   2   
  8 Nalls, Quin                  Auburn                20-08.25  -2.7     6.30m   1   
  9 Bone, Dominique              Huntsville            20-07.25  -0.5     6.28m 
 10 Monroe, Chris                Northridge            20-04.50  -1.8     6.21m 
 11 Johnson, Deonta              Hoover                20-04.00  -1.4     6.19m 
 12 Hardge, Daniel               Smiths Station        20-02.75  -2.9     6.16m 
 12 Charley, Myles               Spain Park            20-02.75  -2.9     6.16m 
 14 Resha, Michael               Mountain Brook        20-00.25  -0.7     6.10m 
 15 Crenshaw, DaPree             Williamson            19-11.00  -2.2     6.07m 
 16 Williams, Dominique          Oxford                19-08.00  -1.9     5.99m 
 17 Autrey, Caleb                Foley                 19-04.00  -1.7     5.89m 
 18 Miles, Trent                 Central-Phenix C      19-02.25  -2.8     5.84m 
 19 Harris, Justin               Sidney Lanier         18-10.00  -0.9     5.74m 
 20 Farrish, Timothy             Thompson              18-03.75  -1.2     5.58m 
 21 Stovall, Denzel              Florence              17-08.00  -1.5     5.38m 
 -- Washington, Brandon          Mary Montgomery           FOUL                 
 
Boys Triple Jump 6A
======================================================================================
State Record: R 52-00  5/1990      Eric Walder, Murphy                         
    Name                    Year School                  Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Carroll, Pydrae              Fairhope              49-06.50  +0.0    15.10m  10   
  2 Charley, Myles               Spain Park            47-08.50  +0.0    14.54m   8   
  3 Monroe, Chris                Northridge            46-06.25  +0.0    14.17m   6   
  4 Jones, Darryl                Northridge            45-11.00   1.2    13.99m   5   
  5 Nalls, Quin                  Auburn                45-03.00  +0.0    13.79m   4   
  6 Hardge, Daniel               Smiths Station        44-08.50   0.3    13.62m   3   
  7 MacKlien, Daijon             Auburn                44-08.00   1.5    13.61m   2   
  8 Glover, Daniel               Mountain Brook        43-07.00   1.5    13.28m   1   
  9 Coleman, Greg                McGill-Toolen         43-06.00  +0.0    13.25m 
 10 Adams, Taquarious            Baldwin County        43-04.50  +0.0    13.22m 
 11 May, Alex                    Hoover                43-04.00  +0.0    13.20m 
 12 Beavers, Nick                Bob Jones             42-10.50  +0.0    13.06m 
 13 Jones, Jordan                Hoover                42-04.50  +0.0    12.91m 
 14 Dix, Bradford                McGill-Toolen         42-02.00  +0.0    12.85m 
 15 Wright, Markius              Hoover                42-00.00  +0.0    12.80m 
 15 Wike, Latrez                 Hazel Green           42-00.00   0.6    12.80m 
 17 Walley, Nick                 Davidson              41-10.00   0.2    12.75m 
 18 Reeves, Quidarius            Bessemer Cit          41-09.50  +0.0    12.73m 
 19 Miles, Trent                 Central-Phenix C      41-07.75  +0.0    12.69m 
 20 Strickland, Miles            Bob Jones             40-10.50   0.1    12.45m 
 21 Peters, Brandon              Williamson            40-08.75   0.1    12.41m 
 22 Moon, LaRoderick             Shades Valley         39-06.50  +0.0    12.05m 
 
Boys Shot Put 6A
=================================================================================
State Record: R 63-00.25  5/1977      Frank Warren, Phillips Birmingham        
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Joseph             Spain Park            58-06.00     17.83m  10   
  2 Philpot, Tony                Opelika               53-09.00     16.38m   8   
  3 Smith, Brian                 Mountain Brook        53-06.25     16.31m   6   
  4 Nezat, Spencer               Hewitt-Trussvill      50-03.50     15.32m   5   
  5 Hill, Grant                  Huntsville            49-04.00     15.03m   4   
  6 Edge, Nygel                  Hoover                47-06.00     14.47m   3   
  7 Williams, James              Williamson            47-04.00     14.42m   2   
  8 Moore, Gary                  Murphey               47-02.50     14.38m   1   
  9 Jackson, Darian              Opelika               46-09.50     14.26m 
 10 Radcliff, Tory               Blount                46-09.00     14.24m 
 11 Sexton, Deafrini             Opelika               45-04.00     13.81m 
 12 Tousant, Shawn               Murphey               45-02.50     13.77m 
 13 Shaw, Brad                   Hoover                45-00.50     13.72m 
 14 Williamson, Kendyl           Davidson              44-09.25     13.64m 
 15 McCants, Mixon               Williamson            44-09.00     13.63m 
 16 Bell, Christian              Hoover                43-11.75     13.40m 
 17 Meskill, Bryant              Grissom               43-04.00     13.20m 
 18 Moore, Robert                Auburn                40-11.00     12.47m 
 19 Muntifering, Matt            Auburn                40-10.50     12.45m 
 20 Windham, Cameron             Daphne                40-03.00     12.26m 
 21 Foxe, Jacob                  Smiths Station        40-01.00     12.21m 
 22 Warren, Thomas               Shades Valley         39-05.00     12.01m 
 
Boys Discus Throw 6A
=================================================================================
State Record: R 202-08  5/2006      Zach Clayton, Opelika                      
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Williams, Joseph             Spain Park           189-06.25     57.76m  10   
  2 Philpot, Tony                Opelika              166-03.75     50.69m   8   
  3 Hill, Brian                  Huntsville           162-08.50     49.59m   6   
  4 Edge, Nygel                  Hoover               149-08.25     45.62m   5   
  5 Omenye, Nnaji                Jackson-Olin         145-04.75     44.31m   4   
  6 Gooden, Trey                 Hoover               144-11.75     44.18m   3   
  7 Muntifering, Matt            Auburn               143-07.75     43.78m   2   
  8 Snow, Michael                Hewitt-Trussvill     143-03.25     43.66m   1   
  9 Bonts, Tyler                 Auburn               139-06.50     42.53m 
 10 Collins, Charles             McGill-Toolen        137-04.50     41.87m 
 11 Adams, Jerrod                Northridge              133-01     40.56m 
 12 Herfuth, Conner              Mountain Brook       130-02.50     39.68m 
 13 Sparks, Adam                 Northridge           126-02.50     38.46m 
 14 Nezat, Spencer               Hewitt-Trussvill        125-04     38.20m 
 15 McCants, Mixon               Williamson           124-09.75     38.04m 
 16 Cooper, Christopher          Northview            122-06.25     37.34m 
 17 Matos, Alex                  Smiths Station       118-10.75     36.23m 
 18 Arata, Brantley              McGill-Toolen        118-00.25     35.97m 
 19 Williams, James              Williamson           117-11.75     35.96m 
 20 King, Robert                 Baker                112-03.25     34.22m 
 -- Fort, Daniel                 Hoover                    FOUL            
 -- Hill, Grant                  Huntsville                FOUL            
 -- Richey, Keyn                 Oxford                    FOUL            
 
Boys Javelin Throw 6A
=================================================================================
State Record: R 223-08  5/2008      Kyle Smith, Daphne                         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Shannon, Kevin               Vestavia                180-02     54.91m  10   
  2 Carter, Justin               Auburn                  175-11     53.61m   8   
  3 Hardin, Sam                  Auburn                  173-10     52.98m   6   
  4 Sparks, Adam                 Northridge              165-07     50.46m   5   
  5 Collins, Charles             McGill-Toolen           161-01     49.09m   4   
  6 King, Robert                 Baker                   161-00     49.07m   3   
  7 McCall, Conner               Oxford                  159-04     48.56m   2   
  8 Lee, Joseph                  Vestavia                156-00     47.54m   1   
  9 Baker, Alex                  Spain Park              155-06     47.39m 
 10 Busby, Harris                Northridge              150-04     45.82m 
 10 Echols, Ben                  Mountain Brook          150-04     45.82m 
 12 Braswell, Michael            Hoover                  149-09     45.64m 
 13 Baxter, Zeke                 Clay Chalkville         148-05     45.23m 
 13 Jackson, Jahad               Vestavia                148-05     45.23m 
 15 Lucassen, Micah              McGill-Toolen           145-04     44.29m 
 16 Allen, Andrew                McGill-Toolen           143-10     43.84m 
 17 Rogers, Braden               Opelika                 142-02     43.33m 
 18 Jennings, Larson             Auburn                  141-10     43.23m 
 19 Kimble, Quamaine             Hoover                  139-06     42.51m 
 20 Herlong, Dwight              Davidson                138-06     42.21m 
 21 Lawrence, Chris              Gadsden City            137-07     41.93m 
 22 Smith, Rashawn               Florence                137-03     41.83m 
 23 Justice, Alec                Hewitt-Trussvill        132-04     40.33m 
 24 Hightower, Brock             Smiths Station          127-02     38.76m 
 
                 Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) UMS-Wright                 148        2) Beauregard                102   
    3) Brooks                      70        4) Anniston                   65   
    5) Lincoln                     53        6) Guntersville               48   
    7) Brewbaker Tech              38        8) Alabama Christian          29.50
    9) St James                    23       10) Childersburg               21   
   11) Fairview                    13       12) DAR                        11.50
   13) Cleburne County             11       14) West Limestone             10   
   14) Wilson                      10       16) Pope John Paul II           9   
   17) Dallas County                6       17) Douglas                     6   
   17) B C Rain                     6       20) Jacksonville                5   
   20) Monroe County                5       22) North Jackson               3   
   22) Cherokee County              3       24) Corner                      2   
   25) Springville                  1                                           
 
                 Women - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) St Paul's                  137.50     2) Scottsboro                111   
    3) Hartselle                   66.50     3) John Carroll               66.50
    5) Fort Payne                  44        6) Central-Tuscaloosa         31   
    7) Parker                      26        8) Briarwood                  25.50
    9) J O Johnson                 20        9) Mortimer Jordan            20   
   11) Fairfield                   14       12) Cullman                    12   
   12) Center Point HS             12       14) Albertville                11   
   15) Faith Academy               10       16) Russell County              9   
   17) Ramsay                       8       17) Demopolis                   8   
   17) Hueytown                     8       20) Madison County              7   
   21) Charles Henderson            6.50    22) Brewer                      6   
   22) Vigor                        6       24) Sylacauga                   5   
   24) Columbia                     5       24) Eufaula                     5   
   24) Hayden                       5       28) Boaz                        3   
   28) Valley                       3       30) Arab                        2.50
   31) Wenonah                      2       31) Spanish Fort                2   
   33) Carrol                       1       33) Pleasant Grove              1   
 
                 Women - 6A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hoover                     107        2) Mountain Brook             86   
    3) McGill-Toolen               79        4) Auburn                     58   
    5) Bob Jones                   52        6) Opelika                    46   
    7) Pelham                      35        8) Northridge                 32   
    9) Spain Park                  27        9) Huntsville                 27   
   11) Murphey                     22       12) Central-Phenix City        20   
   13) Baker                       19       14) Oak Mountain               14   
   15) Hewitt-Trussville           11       16) Homewood                   10   
   17) Oxford                       9       18) Shades Valley               8   
   18) Florence                     8       20) Gadsden City                6   
   20) Thompson                     6       20) Vestavia Hills              6   
   23) Blount                       5       24) Bessemer City High School   4   
   25) Smiths Station               3       26) Carver Montgomery           1   
 
                  Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) UMS-Wright                 106.50     2) Dadeville HS               67   
    3) Beauregard                  59        4) Alabama Christian          56   
    5) Lincoln                     52        6) Oneonta                    48   
    6) Anniston                    48        8) Childersburg               42   
    9) Brooks                      38.50    10) DAR                        26   
   11) Munford                     19       11) Dallas County              19   
   11) St Clair County             19       14) Monroe County              18   
   15) Corner                      14.50    16) Springville                14   
   17) Hillcrest-Evergreen         12       17) Guntersville               12   
   19) Locust Fork                  8       20) Pope John Paul II           4.50
   21) Deshler                      4       21) St James                    4   
   23) North Jackson                3       24) Hayleyville                 2   
   24) Douglas                      2       26) Jacksonville                1   
   26) Fairview                     1       26) Priceville                  1   
 
                  Men - 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) St Paul's                   76.50     2) Walker                     61   
    3) Central-Tuscaloosa          58        4) Vigor                      51   
    5) Briarwood                   45.50     6) Scottsboro                 37.50
    7) Sylacauga                   24        8) Charles Henderson          23   
    9) John Carroll                22       10) Columbia                   20   
   10) Center Point HS             20       12) Hartselle                  19   
   12) Paul W. Bryant High School  19       14) Fort Payne                 18   
   14) Valley                      18       16) Albertville                15   
   16) Etowah                      15       18) Wenonah                    14   
   19) Muscle Shoals               12       19) Spanish Fort               12   
   19) B T Washington              12       22) Russell County             11   
   22) West Point                  11       22) Russellville               11   
   25) Fairfield                   10       25) LeFlore                    10   
   27) Ramsay                       9       28) Cullman                     7   
   28) Boaz                         7       30) Tallassee                   6   
   30) J O Johnson                  6       32) Pinson Valley               5.50
   32) Mortimer Jordan              5.50    34) Faith Academy               4   
   35) Talladega                    2       35) Madison County              2   
   37) Demopolis                    1       38) Carrol                      0.50
 
                  Men - 6A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hoover                     100        2) Auburn                     71   
    3) Spain Park                  66        4) Northridge                 58   
    5) Mountain Brook              52        6) Smiths Station             39   
    7) Hewitt-Trussville           33        8) Vestavia Hills             28   
    9) Opelika                     26       10) Bob Jones                  22   
   11) McGill-Toolen               21       12) Baker                      20   
   13) Thompson                    19       14) Fairhope                   18   
   15) Huntsville                  16       15) Tuscaloosa County          16   
   17) Davidson                    15       18) Sidney Lanier              14   
   19) Gadsden City                12       20) Oak Mountain               11   
   21) Prattville                  10       22) Murphey                     7   
   23) Stanhope Elmore              6       24) Bessemer City High School   4   
   24) Jackson-Olin                 4       24) Oxford                      4   
   27) Theodore                     3       28) Williamson                  2   
   28) Homewood                     2       28) Lee-Montgomery              2   
   31) Northview                    1                                           

 
 
Post as: 
 

Media

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Our Photos (0 of 0)

 

Our Blogs (0 of 0)

 

Our Videos (0 of 0)