|
Published by on May 12th 2012, 10:33pm
Licensed to Nevada Track Stats, Inc - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/12/2012 03:19 PM
Southern 1-2-3A Regional Meet - 5/11/2012 to 5/12/2012
Moapa Valley HS, Overton, NV
Results
Event 1 Boys 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 8:35.60 2006 Round Mountain
T Akers, T Winston, E Redman, G Messerly
School Finals
================================================================
Finals
1 Spring Mountain 'A' 9:27.00
1) Patton, Kelvin 2) Tatlow, Kyle
3) Mathews, Donovine 4) Gonzales, Alex
2 Tonopah 'A' 10:04.10
1) Ayers, Jeb 2) Hunt, Jimmy
3) Otero, Derek 4) Gordon, Michael
5) Littlefield, Spencer 6)
3 Beatty 'A' 10:38.00
1) Dunsterville, Michael 2) Mendez, Jessie
3) Reid, Ben 4) Cimental, Juan
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 9:01.80 2003 Faith Lutheran
School Finals
================================================================
1 Laughlin 'A' 9:25.90
1) Harris, Charles 2) Davila, Dominic
3) Escarzaga, Anthony 4) Romero, Brian
2 Lincoln County 'A' 9:48.10
1) Roundy, Craig 2) Roundy, Matthew
3) LeBaron, Hyrum 4) Frehner, Cameron
3 West Wendover 'A' 9:49.90
1) Rojas, Alan 2) Becker, Blaine
3) Ceballos, David 4) Landeros, Jose
4 White Pine 'A' 10:08.70
1) Baer, Jacob 2) Evers, Dalton
3) Fullmer, Dee 4) McOmber, Ben
Event 3 Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 8:25.83 2008 Moapa Valley
M Delgadillo, H Costa, S Sandoval, J Witter
School Finals
================================================================
1 Moapa Valley 'A' 8:49.52
1) Waite, Jeremy 2) Reynolds, Tyler
3) Omer, Josh 4) Prisbrey, Austin
5) Whipple, Skylar 6) Zobrist, Tyler
2 Virgin Valley 'A' 8:56.34
1) Aguirre, Cristian 2) Parker, Dylan
3) Crane, Kyle 4) Durbin, Drew
3 Boulder City 'A' 9:08.68
1) Ybarra, Thomas 2) Huxford, Braise
3) Meyer, Garrett 4) Lee, Zach
5) Severns, Shay 6) Harkins, Chandler
Event 4 Boys 110 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 15.5h 2001 David Olsen, Indian Springs
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Russum, Montell Spring Mount 15.83 NWI
2 Eppenger, Maurice Spring Mount 17.28 NWI
3 Lewis, Jaylin Spring Mount 18.27 NWI
4 Lewis, Jontae Spring Mount 18.78 NWI
Event 5 Boys 110 Meter Hurdles 2A
========================================================================
Division Rec: @ 15.2h 2001 Jeff Downer, The Meadows
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Kufuor, Kwaku The Meadows 15.91 NWI 2
2 Jones, Trevor White Pine 16.10 NWI 2
3 Smith, Devyn Lincoln Coun 16.34 NWI 2
4 Gaffin, Neal The Meadows 17.18 NWI 2
Event 6 Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 14.2h 1993 Derrell Smith, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 McConnell, Sean Moapa Valley 16.85 NWI
2 Dixon, Jacorey Boulder City 16.92 NWI
3 Graves, Dillon Virgin Valle 17.52 NWI
4 Mortensen, Jackson Moapa Valley 17.62 NWI
Event 7 Girls 100 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 13.1h 2004 Jenna Speransella, Indian Springs
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Martinez, Ana Beatty 14.07 NWI 2
2 Corder, Kristine Indian Sprin 14.14 NWI 2
3 Saenz, Alyssa Round Mounta 14.15 NWI 2
4 Gutierrez, Maria Beatty 14.22 NWI 2
Event 8 Girls 100 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 12.90 2011 Lauren Henry, The Meadows
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Henry, Lauren The Meadows 12.42@ NWI 3
2 Lawrence, Autumn White Pine 12.76@ NWI 3
3 Nelson, Phallen Calvary Chap 13.55 NWI 3
4 Stever, Brooke Lincoln Coun 13.68 NWI 3
Event 9 Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 12.0h 2005 Dominique Maloy, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Domzalski, Kaylee Boulder City 13.36 NWI 2
2 Dodd, Zoe Boulder City 13.37 NWI 2
3 Jackson, Makayla Moapa Valley 13.72 NWI 2
4 Bhatia, Ashlen Boulder City 14.43 NWI 2
Event 10 Boys 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 1:35.29 2006 Laughlin
J Baily, H Ailstock, T Deyampert, D Cook
School Finals
================================================================
1 Pahranagat Valley 'A' 1:42.72
1) Stirling, Mason 2) Leavitt, Wade
3) Roemer, Matthew 4) Poulson, Austin
2 Tonopah 'A' 1:43.26
1) Gordon, Michael 2) McGaw, David
3) Otero, Derek 4) Hunt, Jimmy
5) Hunt, Bobby 6) Withers, Jimmy
Event 11 Boys 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 1:35.9h 2004 Laughlin
D Noade, M Smith, D Cook, D Asbil
School Finals
================================================================
1 Laughlin 'A' 1:36.42
1) Jobe, Thomas 2) Burkett, Vincent
3) Avery, Christian 4) Day, Robert
2 Calvary Chapel 'A' 1:38.87
1) Bullock, Adam 2) Chatelle, Jesse
3) Murphy, Cameron 4) Kreilick, Seth
5) Brown, Mason 6) Nelson, Kendall
3 White Pine 'A' 1:42.67
1) Ashby, Dru 2) Caulfield, Ryan
3) Lawrence, Zach 4) Groben, Josh
5) Lee, Nathaniel 6) Hedges, Josh
4 West Wendover 'A' 1:42.81
1) Murphy, Seth 2) Maddox, Bryan
3) Cerna, Angel 4) Limon, Jesus
5) Anderson, Christian 6)
Event 12 Boys 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 1:32.44 2011 Boulder City
M Fonteboa, X Steel, A Hyde, T Montgomery
School Finals
================================================================
1 Virgin Valley 'A' 1:33.54
1) Aguirre, Cristian 2) Randell, Jared
3) Toscano, Heimberto 4) Caswell, Harold
2 Boulder City 'A' 1:34.00
1) Viera, Billy 2) Sanchez, Efren
3) Ortiz, Gary 4) Steel, Xavier
5) Sharp-Bryant, Keenan 6) Carnes, Chris
3 Moapa Valley 'A' 1:36.30
1) Mortensen, Conner 2) Bush, Derrick
3) Gordon, Dakota 4) Sprague, Nathan
5) Johnson, Brandon 6) Baldwin, Zak
Event 13 Boys 1600 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 4:47.30 2001 Greg Sullivan, Beatty
Name Year School Finals
================================================================
1 Dunsterville, Michael Beatty 5:22.31
2 Vargas, Daniels Spring Mount 5:28.50
3 Reid, Ben Beatty 5:29.55
4 Mendez, Jessie Beatty 5:59.34
Event 14 Boys 1600 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 4:39.8h 2005 Anthony Wadsworth, Lincoln County
Name Year School Finals
================================================================
1 Romero, Brian Laughlin 5:07.99
2 Frehner, Cameron Lincoln Coun 5:08.59
3 Evers, Dalton White Pine 5:09.00
4 Read, Chris The Meadows 5:11.79
Event 15 Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 4:29.51 2011 Josh Thompson, Moapa Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Waite, Jeremy Moapa Valley 4:53.80
2 Harkins, Chandler Boulder City 4:53.85
3 Brown, Harrison Boulder City 4:58.40
4 Rappleye, Ty Virgin Valle 4:59.58
Event 16 Girls 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 53.4h 2003 Trinity Christian
School Finals
================================================================
1 Indian Springs 'A' 54.94
1) Carpenter, Erika 2) Sawyer, Taylor
3) Masanz, Janet 4) Corder, Kristine
2 Lund 'A' 55.63
1) Boren, Melynda 2) Erekson, Emmalee
3) Jensen, Ciera 4) Reid, Kelsea
3 Tonopah 'A' 56.15
1) Bottom, Courtney 2) Perchetti, Abri
3) Eason, Ashley 4) Swafford, Kathy
4 Beatty 'A' 1:02.70
1) Perez, Glenda 2) Cimental, Rocio
3) Davis, Earie 4) Hernandez, Esther
5) Robles, Elizabeth 6) Rodriguez, Benita
Event 17 Girls 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 53.9h 2001 The Meadows
School Finals
================================================================
1 The Meadows 'A' 52.88@
1) Mauban, Erika 2) Parker, Jocelyn
3) Johnson, Rozalyn 4) Henry, Lauren
5) O'Neal, Taylor 6)
2 Calvary Chapel 'A' 56.28
1) Smith, Brianna 2) Nelson, Phallen
3) Miller, Cortney 4) Mejia, Jamie
5) Reyes, Lianne 6) Chan, Leslie
3 Lincoln County 'A' 57.51
1) Cole, Aleesha 2) Austria, Melani
3) Soderborg, Taylor 4) Stever, Brooke
4 West Wendover 'A' 59.59
1) Torres, Indiata 2) Mercado, Laura
3) Soriano, Natali 4) Brunner, Sadie
Event 18 Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 51.70 1997 Moapa Valley
School Finals
================================================================
1 Boulder City 'A' 52.26
1) Osborne, Carolyn 2) Domzalski, Kaylee
3) Rockenfeller, Kirsten 4) Dodd, Zoe
5) Bhatia, Ashlen 6) Kanally, Logan
2 Moapa Valley 'A' 52.46
1) Reid, Malary 2) Noto, Ashley
3) Harding, Breanna 4) Jackson, Makayla
5) Black, Marissa 6) Mills, Emily
3 Virgin Valley 'A' 56.67
1) Durenburger, Claudia 2) Bryant, Taylor
3) Williams, Amber 4) Bryant, Karson
Event 19 Boys 400 Meter Dash 1A
===================================================================
Division Rec: @ 51.07 2011 Anthony Turner, Beatty
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Eppenger, Maurice Spring Mount 53.05 2
2 Russum, Montell Spring Mount 54.68 2
3 Patton, Kelvin Spring Mount 55.28 2
4 Stirling, Mason Pahranagat V 56.25 2
Event 20 Boys 400 Meter Dash 2A
===================================================================
Division Rec: @ 51.75 2004 Jarrid Rollins, Faith Lutheran
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Murphy, Cameron Calvary Chap 49.62@ 3
2 Halgas, Taaje Andre Agassi 51.71@ 3
3 Jones, Trevor White Pine 54.37 3
4 Johnson, Jake White Pine 58.11 2
Event 21 Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================
Division Rec: @ 49.88 2011 Chase Witter, Moapa Valley
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Prisbrey, Austin Moapa Valley 52.22 2
2 Dixon, Jacorey Boulder City 52.82 2
3 Aguirre, Cristian Virgin Valle 53.41 2
4 Lee, Zach Boulder City 54.66 1
Event 22 Girls 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
Division Rec: @ 49.73 2004 Amber Rosenlund, Lund
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Johnson, Carey Beatty 54.74 2
2 Venezio, Shankara Beatty 55.54 2
3 Masanz, Janet Indian Sprin 55.60 2
4 Montoya, Victoria Lund 58.81 2
Event 23 Girls 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
Division Rec: @ 46.7h 2001 Dominique Bosa-Edwards, The Meadows
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 O'Neal, Taylor The Meadows 50.15 2
2 Fullmer, Kerri White Pine 54.41 2
3 Mejia, Jamie Calvary Chap 55.32 2
4 McCall, Mary The Meadows 56.45 1
Event 24 Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Division Rec: @ 45.80 2004 Katie Palmer, Boulder City
Name Year School Finals
================================================================
1 Mills, Emily Moapa Valley 49.08
2 Noto, Ashley Moapa Valley 49.47
3 Grajek, McCall Virgin Valle 49.54
4 Barlow, Whitney Boulder City 50.94
Event 25 Girls 800 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 2:24.00 2004 Wendy Harris, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Perchetti, Abri Tonopah 2:31.81
2 Saenz, Alyssa Round Mounta 2:48.30
3 Thompson, Christina Beatty 2:50.47
4 Pimentel, Zuri Beatty 2:54.36
Event 26 Girls 800 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 2:22.60 2003 Eliza Culverwell, Lincoln County
Name Year School Finals
================================================================
1 Heerema, Jinks The Meadows 2:27.80
2 Stanton, Caitlin White Pine 2:38.94
3 Gosse, Cassidy The Meadows 2:41.02
4 Stewart, Nychea White Pine 2:41.54
Event 27 Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 2:23.40 1994 Mary Shauerhamer, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Tobler, Jessica Boulder City 2:32.26
2 Mills, Emily Moapa Valley 2:32.70
3 Gonzales, Alexandria Boulder City 2:40.06
4 Morris, Savannah Boulder City 2:42.75
Event 28 Boys 200 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 22.63 2009 Dominic Jones, Spring Mountain
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 McGaw, David Tonopah 24.59 NWI 2
2 Henry, Joseph Spring Mount 24.89 NWI 2
3 Lewis, Jaylin Spring Mount 25.08 NWI 2
4 Browning, Kyle Round Mounta 25.09 NWI 2
Event 29 Boys 200 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 22.9h 2005 Tracy Thomas, White Pine
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Valencia, Devante White Pine 23.78 NWI 3
2 Brown, Jamhrey Andre Agassi 24.16 NWI 3
3 Day, Robert Laughlin 24.37 NWI 3
4 Avery, Christian Laughlin 24.51 NWI 3
Event 30 Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 22.0h 1993 Derrell Smith, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Toscano, Heimberto Virgin Valle 23.69 NWI 2
2 Steel, Xavier Boulder City 24.35 NWI 2
3 Randell, Jared Virgin Valle 24.45 NWI 2
4 Mortensen, Conner Moapa Valley 24.76 NWI 2
Event 31 Girls 3200 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 11:32.70 2006 Wendy Harris, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Pimentel, Zuri Beatty 13:42.19
2 Pimentel, Ruth Beatty 14:58.36
3 Perez, Glenda Beatty 16:43.80
4 Bottom, Ashley Tonopah 17:22.77
Event 32 Girls 3200 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 12:00.50 2005 Eliza Culverwell, Lincoln County
Name Year School Finals
================================================================
1 Gosse, Bailey The Meadows 13:15.12
2 Mejia, Kemberly Laughlin 13:58.38
3 Escarzaga, Christina Laughlin 14:01.85
4 Rea, Joslyn Laughlin 14:42.56
Event 33 Girls 3200 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 11:51.64 2008 McKenzie Dean, Pahrump Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Tobler, Jessica Boulder City 12:09.12
2 Seydoux, Claire Moapa Valley 13:53.22
3 Frump, Katlyn Virgin Valle 14:19.48
4 Frehner, Katie Moapa Valley 15:43.62
Event 34 Girls 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 4:39.77 2007 Laughlin
K Benavides, V Dix, A Hardy, A Deyampert
School Finals
================================================================
1 Tonopah 'A' 4:45.11
1) Bottom, Courtney 2) Perchetti, Abri
3) Eason, Ashley 4) Swafford, Kathy
2 Indian Springs 'A' 4:51.35
1) Sawyer, Taylor 2) Pierce, Ashley
3) Medina, Marissa 4) Carpenter, Erika
5) Sawyer, Alex 6)
3 Lund 'A' 5:05.15
1) Erekson, Emmalee 2) Reid, Kelsea
3) Montoya, Victoria 4) Jensen, Ciera
4 Beatty 'A' 5:47.19
1) Hernandez, Eunice 2) Martin, Alyssa
3) Davis, Earie 4) Cimental, Rocio
Event 35 Girls 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 4:26.90 2003 The Meadows
School Finals
================================================================
1 White Pine 'A' 4:28.16
1) Drew, Savannah 2) Lawrence, Autumn
3) Stanton, Caitlin 4) Stewart, Nychea
2 Laughlin 'A' 4:40.24
1) Garza, Luisa 2) Puentes, Coquie
3) Tripp, Deanna 4) Bunting, Larissa
3 The Meadows 'A' 4:52.00
1) Gosse, Cassidy 2) Akhar, Sophia
3) Lee, Hanna 4) Gosse, Delaney
5) Gosse, Bailey 6) Johnson, Rozalyn
4 Calvary Chapel 'A' 5:10.92
1) Acosta, Sarah 2) Chan, Leslie
3) Mace, Jenna 4) Smith, Brianna
5) Reyes, Lianne 6)
Event 36 Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 4:16.60 2005 Boulder City
K Palmer, S Mackley, C Stemmer, C Knight
School Finals
================================================================
1 Boulder City 'A' 4:25.00
1) Jeppsen, Eliza 2) Gonzales, Alexandria
3) Rockenfeller, Kirsten 4) Toumasis, Tasja
5) Morris, Savannah 6) O'Berto, Melissa
2 Moapa Valley 'A' 4:46.02
1) Black, Marissa 2) Rost, Leonie
3) Schlaefli, Jeanne 4) Udall, Kelly
5) Mills, Emily 6) Noto, Ashley
3 Virgin Valley 'A' 5:03.84
1) Hermosillo, Clarisa 2) Gonzalez, Yvette
3) Dobbs, Stephanie 4) Singer, Josie
Event 37 Boys High Jump 1A
================================================================
Division Rec: @ 6-02 2008 Budweiser Hawkins, Trinity Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Stirling, Mason Pahranagat V 6-00.00
2 Littlefield, Spencer Tonopah 5-10.00
3 Brandon, Roemello Spring Mount 5-08.00
Event 38 Boys High Jump 2A
================================================================
Division Rec: @ 6-03 2010 Nathan Bradshaw, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Frizzel, Noah Calvary Chap 5-06.00
2 Henze, Carl White Pine J5-06.00
3 Valencia, Devante White Pine J5-06.00
4 Hill, Alex White Pine 5-02.00
Event 39 Boys High Jump 3A
================================================================
Division Rec: @ 6-06 2006 R Bush (96) M Attig (00) V Wright (06), Moap
Name Year School Finals
================================================================
1 Mortensen, Jackson Moapa Valley 5-08.00
2 Spencer, Zach Virgin Valle J5-08.00
3 Goodrich, Tanner Moapa Valley J5-08.00
4 Bailey, Kaleb Boulder City 5-06.00
Event 40 Boys Long Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 21-02 2005 Darion Cook, Laughlin
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Dawson, Dakota Beatty 20-00.50 NWI
2 Poulson, Austin Pahranagat V 19-04.00 NWI
3 Brandon, Roemello Spring Mount 19-01.25 NWI
4 Gonzales, Alex Spring Mount 18-04.50 NWI
Event 41 Boys Long Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 21-07.75 2006 Kyle Kopp, White Pine
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Halgas, Taaje Andre Agassi 19-08.50 NWI
2 Valencia, Devante White Pine 19-04.75 NWI
3 Smith, Devyn Lincoln Coun 19-02.50 NWI
4 Jobe, Thomas Laughlin 18-09.25 NWI
Event 42 Boys Long Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 23-00.75 1998 Brett Woodall, Boulder City
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Teerlink, Tyson Virgin Valle 20-03.00 NWI
2 Johnson, Brandon Moapa Valley 19-09.50 NWI
3 Sharp-Bryant, Keenan Boulder City 19-08.25 NWI
4 Caswell, Harold Virgin Valle 19-06.25 NWI
Event 43 Girls Triple Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 33-03 2007 Katie Rebman, Round Mountain
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Johnson, Carey Beatty 31-02.00 NWI
2 Carpenter, Victoria Indian Sprin 29-11.50 NWI
3 Thompson, Christina Beatty 29-02.50 NWI
4 Saenz, Alyssa Round Mounta 27-06.50 NWI
Event 44 Girls Triple Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 38-09.25 2001 Dominique Bosa-Edwards, The Meadows
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Drew, Savannah White Pine 30-05.50 NWI
2 Brunner, Sadie West Wendove J30-05.50 NWI
3 Medlyn, Marci White Pine 28-06.50 NWI
4 Chami, Dani The Meadows 28-00.00 NWI
Event 45 Girls Triple Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 36-11 1999 Kim Ortega, Moapa Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Reid, Malary Moapa Valley 33-10.00 NWI
2 Grajek, McCall Virgin Valle 33-06.00 NWI
3 Cota, Cailyn Boulder City 29-09.00 NWI
4 Bird, Mallory Boulder City 29-06.50 NWI
Event 46 Girls Pole Vault 1A
================================================================
Division Rec: @ 9-01 2004 Whitnee Jensen, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Martinez, Ana Beatty 7-00.00
2 Gomez, Teresa Beatty 5-06.00
3 Venezio, Shankara Beatty J5-06.00
Event 47 Girls Pole Vault 2A
================================================================
Division Rec: @ 9-06 2001 Lisa Booke, The Meadows
Name Year School Finals
================================================================
1 Mitchell, Heather White Pine 8-06.00
2 Johnson, Elisse The Meadows 5-00.00
Event 48 Girls Pole Vault 3A
================================================================
Division Rec: @ 11-00 1997 April Denning, Boulder City
Name Year School Finals
================================================================
1 Bryant, Karson Virgin Valle 8-06.00
2 Mulliner, Maggie Virgin Valle 8-00.00
3 Bryant, Taylor Virgin Valle J8-00.00
4 Schamanek, Angie Moapa Valley 7-06.00
Event 49 Girls Shot Put 1A
================================================================
Division Rec: @ 34-07.25 2001 Taryn Jordan, Trinity Christian
Name Year School Finals
================================================================
1 Cornelison, Emily Lund 34-05.50
2 White, Brittany Beatty 29-05.50
3 Gray, Ashley Tonopah 28-11.50
4 Montoya, Victoria Lund 26-08.50
Event 50 Girls Shot Put 2A
================================================================
Division Rec: @ 36-00 2001 Stephanie Dingle, Faith Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Miller, Cortney Calvary Chap 35-05.50
2 Medlyn, Marci White Pine 32-09.50
3 Williams, Brittany Andre Agassi 31-06.50
4 Phillips, Marisa Lincoln Coun 31-00.50
Event 51 Girls Shot Put 3A
================================================================
Division Rec: @ 41-07 2008 Ashlie Rencher, Pahrump Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Gray, Shelbie Moapa Valley 33-09.25
2 Barlow, Whitney Boulder City 30-07.00
3 Frantz, Avalon Boulder City 28-04.25
4 Plank, Leslie Virgin Valle 28-00.25
Event 52 Boys Discus 1A
================================================================
Division Rec: @ 138-07 2007 Forrest Kelly, Indian Springs
Name Year School Finals
================================================================
1 Brandon, Roemello Spring Mount 111-09
2 Wallace, Nic Tonopah 93-01
3 Ayers, Jeb Tonopah 92-09
4 Pinon, Lorenzo Beatty 90-11
Event 53 Boys Discus 2A
================================================================
Division Rec: @ 179-03 2004 Zach Lloyd, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Hoke, Carris Laughlin 120-06
2 Rice, Jonathan White Pine 106-06
3 Rippetoe, Gary West Wendove 106-00
4 Clark, Shelby Calvary Chap 100-01
Event 54 Boys Discus 3A
================================================================
Division Rec: @ 155-03 1998 Nate Yamashita, Moapa Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Nilsen, Christian Boulder City 127-08
2 Leavitt, Kyler Moapa Valley 116-05
3 Johnson, Matt Boulder City 114-10
4 Dunagan, Jackson Boulder City 106-03
Event 55 Girls 4x800 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 10:45.00 2006 Lund
W Harris, M Stewart, K Stewart, K Rimington
School Finals
================================================================
1 Beatty 'A' 12:14.33
1) Martin, Alyssa 2) Pimentel, Ruth
3) Pimentel, Zuri 4) Gomez, Teresa
2 Tonopah 'A' 13:02.44
1) Swafford, Kathy 2) Mancha, Christiana
3) Bottom, Ashley 4) Gray, Ashley
3 Indian Springs 'A' 13:13.93
1) Pierce, Ashley 2) Sawyer, Alex
3) Carpenter, Victoria 4) Medina, Marissa
4 Lund 'A' 13:14.07
1) Cornelson, Sammi 2) Christensen, Sarah
3) Montoya, Victoria 4) Mierr, Malania
Event 56 Girls 4x800 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 10:44.69 2003 The Meadows
School Finals
================================================================
1 The Meadows 'A' 11:15.70
1) Akhar, Sophia 2) Gosse, Cassidy
3) Gosse, Delaney 4) Heerema, Jinks
5) Gosse, Bailey 6)
2 Laughlin 'A' 11:22.87
1) Escarzaga, Christina 2) Rea, Joslyn
3) Garza, Luisa 4) Mejia, Kemberly
3 White Pine 'A' 11:49.74
1) Drew, Savannah 2) Humphries, Rebekkah
3) Stewart, Nychea 4) Boyd, Jessica
5) Mitchell, Heather 6)
4 Lincoln County 'A' 12:56.86
1) Chen, Cathy 2) Bingley, Julie
3) Gloeckner, Isabella 4) Soderborg, Taylor
Event 57 Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 10:32.50 2007 Moapa Valley
H Thompson, E Mulcock, B Hughes, J Chappell
School Finals
================================================================
1 Boulder City 'A' 11:30.64
1) Gonzales, Alexandria 2) Bird, Kennedy
3) Camps, Natalie 4) Morris, Savannah
5) O'Berto, Melissa 6) Tobler, Jessica
2 Moapa Valley 'A' 11:57.49
1) German, Tahnee 2) Udall, Kelly
3) Seydoux, Claire 4) Barlow, Lynae
5) Noto, Ashley 6) Frehner, Katie
3 Virgin Valley 'A' 12:32.80
1) Francis, Jamie 2) Gonzalez, Yvette
3) Reath, Emily 4) Frump, Katlyn
Event 58 Girls 100 Meter Hurdles 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 16.94 2011 Alyssa Higbee, Pahranagat Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Masanz, Janet Indian Sprin 18.65 -0.4
2 McClary, Lauren Indian Sprin 19.54 -0.4
3 Johnson, Carey Beatty 19.82 -0.4
4 Venezio, Shankara Beatty 20.49 -0.4
Event 59 Girls 100 Meter Hurdles 2A
========================================================================
Division Rec: @ 15.3h 2001 Dominque Bosa-Edwards, The Meadows
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 O'Neal, Taylor The Meadows 16.36 0.5 2
2 Mejia, Jamie Calvary Chap 18.46 0.5 2
3 Fullmer, Kerri White Pine 18.66 0.5 2
4 McCall, Mary The Meadows 19.31 0.5 2
Event 60 Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 15.1h 2005 Katie Palmer, Boulder City
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Reid, Malary Moapa Valley 16.25 -0.2
2 Grajek, McCall Virgin Valle 16.38 -0.2
3 Dodd, Zoe Boulder City 16.86 -0.2
4 Barlow, Whitney Boulder City 19.39 -0.2
Event 61 Boys 100 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 11.17 2009 Dominic Jones, Spring Mountain
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Henry, Joseph Spring Mount 11.71 0.9 2
2 Walker, Quillian Spring Mount 11.78 0.9 2
3 Kelly, James Spring Mount 11.89 0.9 2
4 McGaw, David Tonopah 11.92 0.9 2
Event 62 Boys 100 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 11.1h 2005 Tracy Thomas, White Pine
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Day, Robert Laughlin 11.46 2.3 4
2 Woodson, Johnnie The Meadows 11.52 2.3 4
3 Valencia, Devante White Pine 11.55 2.3 4
4 List, Robert The Meadows 11.67 NWI 3
Event 63 Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 10.5h 1993 Derrell Smith, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Steel, Xavier Boulder City 11.55 -0.4 2
2 Macias, Jaime Virgin Valle 11.74 -0.4 2
3 Caswell, Harold Virgin Valle 11.88 -0.4 2
4 To, John Virgin Valle 11.95 0.6 1
Event 64 Girls 4x200 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 1:53.49 2008 Laughlin
J Brody, A Deyampert, A Hardy, E Stafford
School Finals
================================================================
1 Lund 'A' 1:57.92
1) Boren, Melynda 2) Erekson, Emmalee
3) Jensen, Ciera 4) Reid, Kelsea
2 Indian Springs 'A' 1:58.67
1) Masanz, Janet 2) McClary, Lauren
3) Corder, Kristine 4) Sawyer, Taylor
3 Tonopah 'A' 1:59.36
1) Eason, Ashley 2) Bottom, Courtney
3) Perchetti, Abri 4) Swafford, Kathy
Event 65 Girls 4x200 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 1:53.1h 2003 The Meadows
School Finals
================================================================
1 The Meadows 'A' 1:58.97
1) Johnson, Rozalyn 2) O'Neal, Taylor
3) McCall, Mary 4) Mauban, Erika
5) Hilts, Alexis 6) Parker, Jocelyn
2 Lincoln County 'A' 2:02.41
1) Austria, Melani 2) Cole, Aleesha
3) Soderborg, Taylor 4) Stever, Brooke
3 Calvary Chapel 'A' 2:09.53
1) Nelson, Phallen 2) Chan, Leslie
3) Smith, Brianna 4) Acosta, Sarah
5) Mejia, Jamie 6) McLean, Michaela
4 White Pine 'A' 2:13.48
1) Mitchell, Heather 2) Medlyn, Marci
3) Large, Alisha 4) Boyd, Jessica
5) Poulsen, Jessi 6) Marshall, Samantha
Event 66 Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 1:49.7h 1997 Virgin Valley
School Finals
================================================================
1 Boulder City 'A' 1:51.29
1) Osborne, Carolyn 2) Domzalski, Kaylee
3) Dodd, Zoe 4) Toumasis, Tasja
5) Bhatia, Ashlen 6) Rockenfeller, Kirsten
2 Moapa Valley 'A' 1:57.17
1) Black, Marissa 2) Jackson, Makayla
3) Harding, Breanna 4) Noto, Ashley
5) Reid, Malary 6) Mills, Emily
3 Virgin Valley 'A' 2:00.97
1) Gardner, Katie 2) Grajek, Josie
3) Rath, Franziska 4) Durenburger, Claudia
Event 67 Girls 1600 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 5:23.50 2005 Wendy Harris, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Pimentel, Zuri Beatty 6:30.46
2 Venezio, Shankara Beatty 6:54.11
3 Pimentel, Ruth Beatty 6:55.33
4 Bottom, Ashley Tonopah 7:34.53
Event 68 Girls 1600 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 5:28.30 2003 Eliza Culverwell, Lincoln County
Name Year School Finals
================================================================
1 Heerema, Jinks The Meadows 5:52.27
2 Gosse, Bailey The Meadows 5:53.61
3 Stanton, Caitlin White Pine 6:00.28
4 Mejia, Kemberly Laughlin 6:28.73
Event 69 Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 5:20.80 1995 Mary Shauerhamer, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Tobler, Jessica Boulder City 5:30.46
2 Seydoux, Claire Moapa Valley 6:17.36
3 Gonzalez, Yvette Virgin Valle 6:25.79
4 Frump, Katlyn Virgin Valle 6:38.22
Event 70 Boys 4x100 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 45.88 2009 Spring Mountain
J Westly, D Jones, J Pope, J Johnson
School Finals
================================================================
1 Spring Mountain 'A' 46.70
1) Glover, Keir 2) Kelly, James
3) Henry, Joseph 4) Walker, Quillian
2 Tonopah 'A' 49.85
1) Littlefield, Spencer 2) Gordon, Michael
3) Hunt, Jimmy 4) Otero, Derek
5) Hunt, Bobby 6) Withers, Jimmy
Event 71 Boys 4x100 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 44.9h 2001 Lincoln County
School Finals
================================================================
1 The Meadows 'A' 46.18
1) Woodson, Johnnie 2) Falk, Alex
3) List, Robert 4) Kufuor, Kwaku
5) DeVera, Nathan 6)
2 Laughlin 'A' 46.76
1) Burkett, Vincent 2) Avery, Christian
3) Jobe, Thomas 4) Day, Robert
3 Calvary Chapel 'A' 46.83
1) Kreilick, Seth 2) Nelson, Kendall
3) Bullock, Adam 4) Chatelle, Jesse
5) Brown, Mason 6)
4 White Pine 'A' 48.91
1) Ashby, Dru 2) Groben, Josh
3) Hedges, Josh 4) Lawrence, Zach
5) Caulfield, Ryan 6)
Event 72 Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 43.89 1999 Boulder City
School Finals
================================================================
1 Boulder City 'A' 45.58
1) Chugg, Nathan 2) Viera, Billy
3) Sanchez, Efren 4) Steel, Xavier
5) Sharp-Bryant, Keenan 6) Carnes, Chris
2 Moapa Valley 'A' 46.19
1) Mortensen, Conner 2) Bush, Derrick
3) Sprague, Nathan 4) McConnell, Sean
5) Baldwin, Zak 6) Chapman, Daniel
Event 73 Girls 400 Meter Dash 1A
===================================================================
Division Rec: @ 1:01.64 2010 Andrea Martinez, Trinity Christian
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Carpenter, Erika Indian Sprin 1:04.17 2
2 Saenz, Alyssa Round Mounta 1:05.97 2
3 Martinez, Ana Beatty 1:06.46 2
4 Jensen, Ciera Lund 1:08.48 2
Event 74 Girls 400 Meter Dash 2A
===================================================================
Division Rec: @ 1:00.60 2001 Chas Lahodny, Faith Lutheran
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Lawrence, Autumn White Pine 1:03.01 3
2 Cole, Aleesha Lincoln Coun 1:06.62 3
3 Bunting, Larissa Laughlin 1:07.15 3
4 Tripp, Deanna Laughlin 1:07.26 3
Event 75 Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
Division Rec: @ 55.04 2006 Dominique Maloy, Pahrump Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Mills, Emily Moapa Valley 1:00.21
2 Toumasis, Tasja Boulder City 1:02.25
3 Barlow, Whitney Boulder City 1:04.93
4 Jeppsen, Eliza Boulder City 1:07.82
Event 76 Boys 300 Meter Hurdles 1A
===================================================================
Division Rec: @ 41.30 2001 David Olsen, Indian Springs
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Russum, Montell Spring Mount 42.43 2
2 Lewis, Jontae Spring Mount 44.82 2
3 Gonzales, Alex Spring Mount 45.57 2
4 Harris, James Lund 45.66 2
Event 77 Boys 300 Meter Hurdles 2A
===================================================================
Division Rec: @ 38.9h 2001 Jeff Downer, The Meadows
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kufuor, Kwaku The Meadows 41.69 2
2 Jones, Trevor White Pine 41.75 2
3 Smith, Devyn Lincoln Coun 42.80 2
4 List, Robert The Meadows 44.32 2
Event 78 Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================
Division Rec: @ 38.70 1993 Derrell Smith, Pahrump Valley
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 McConnell, Sean Moapa Valley 41.44 2
2 Macias, Jaime Virgin Valle 41.95 2
3 Dixon, Jacorey Boulder City 42.17 2
4 Mortensen, Jackson Moapa Valley 44.56 2
Event 79 Boys 800 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 2:05.00 2006 Tyrell Akers, Round Mountain
Name Year School Finals
================================================================
1 Dawson, Dakota Beatty 2:08.69
2 Patton, Kelvin Spring Mount 2:11.65
3 Roemer, Matthew Pahranagat V 2:13.50
4 Leavitt, Wade Pahranagat V 2:16.17
Event 80 Boys 800 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 2:03.59 2004 Jarid Rollins, Faith Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Read, Chris The Meadows 2:15.85
2 Frehner, Cameron Lincoln Coun 2:15.91
3 Evers, Dalton White Pine 2:17.46
4 Davila, Dominic Laughlin 2:17.89
Event 81 Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 1:57.05 2010 Chase Witter, Moapa Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Prisbrey, Austin Moapa Valley 2:06.58
2 Waite, Jeremy Moapa Valley 2:08.19
3 Durbin, Drew Virgin Valle 2:08.68
4 Harkins, Chandler Boulder City 2:11.19
Event 82 Girls 200 Meter Dash 1A
========================================================================
Division Rec: @ 26.93 2008 Ariana Hardy, Laughlin
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Corder, Kristine Indian Sprin 29.05 NWI 2
2 Gutierrez, Maria Beatty 29.39 NWI 2
3 Boren, Melynda Lund 29.43 NWI 2
4 Martinez, Ana Beatty 30.26 NWI 2
Event 83 Girls 200 Meter Dash 2A
========================================================================
Division Rec: @ 26.6h 2001 Belinda Brooks, White Pine
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Henry, Lauren The Meadows 26.34@ NWI 3
2 Lawrence, Autumn White Pine 27.54 NWI 3
3 Nelson, Phallen Calvary Chap 28.46 NWI 3
4 Cole, Aleesha Lincoln Coun 29.48 NWI 3
Event 84 Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================
Division Rec: @ 24.1h 2005 Dominique Maloy, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Toumasis, Tasja Boulder City 27.74 NWI 2
2 Mills, Emily Moapa Valley 27.84 NWI 2
3 Domzalski, Kaylee Boulder City 28.34 NWI 2
4 Jackson, Makayla Moapa Valley 28.77 NWI 2
Event 85 Boys 3200 Meter Run 1A
================================================================
Division Rec: @ 11:08.90 2008 Luke Matheson, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Vargas, Daniels Spring Mount 11:41.49
2 Reid, Ben Beatty 12:08.27
3 Dunsterville, Michael Beatty 12:13.07
4 Fierro, Alonzo Spring Mount 13:33.84
Event 86 Boys 3200 Meter Run 2A
================================================================
Division Rec: @ 10:04.20 2006 Owen Baughmen, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Romero, Brian Laughlin 10:53.16
2 Landeros, Jose West Wendove 10:56.58
3 Escarzaga, Anthony Laughlin 11:08.91
4 Lorico-Rappa, Marco The Meadows 11:27.13
Event 87 Boys 3200 Meter Run 3A
================================================================
Division Rec: @ 9:41.25 2010 Josh Thompson, Moapa Valley
Name Year School Finals
================================================================
1 Harkins, Chandler Boulder City 11:00.00
2 Brown, Harrison Boulder City 11:00.41
3 Rappleye, Ty Virgin Valle 11:00.42
4 Omer, Josh Moapa Valley 11:09.87
Event 88 Boys 4x400 Meter Relay 1A
================================================================
Division Rec: @ 3:32.74 2006 Round Mountain
T Winston, T Akers, G Messerly, E Redman
School Finals
================================================================
1 Spring Mountain 'A' 3:51.45
1) Kelly, James 2) Glover, Keir
3) Tatlow, Kyle 4) Lewis, Jontae
2 Pahranagat Valley 'A' 3:53.13
1) Poulson, Austin 2) Leavitt, Wade
3) Roemer, Matthew 4) Stirling, Mason
3 Tonopah 'A' 4:10.19
1) Ayers, Jeb 2) Withers, Jimmy
3) Hunt, Bobby 4) Hunt, Jimmy
5) Gordon, Michael 6) Wallace, Nic
Event 89 Boys 4x400 Meter Relay 2A
================================================================
Division Rec: @ 3:38.05 2010 White Pine
School Finals
================================================================
1 Calvary Chapel 'A' 3:46.87
1) Murphy, Cameron 2) Nelson, Kendall
3) Chatelle, Jesse 4) Brown, Mason
5) Bullock, Adam 6) Frizzel, Noah
2 White Pine 'A' 3:51.71
1) Johnson, Jake 2) Lawrence, Zach
3) Poplin, Clay 4) Jones, Trevor
5) Jones, Spencer 6) Ashby, Dru
3 Lincoln County 'A' 3:51.76
1) Katschke, Chandler 2) Roundy, Matthew
3) Roundy, Craig 4) Smith, Devyn
4 West Wendover 'A' 3:55.01
1) Rojas, Alan 2) Becker, Blaine
3) Maddox, Bryan 4) Anderson, Christian
5) Ceballos, David 6) Landeros, Jose
Event 90 Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
Division Rec: @ 3:30.60 2006 Faith Lutheran
S Simon, J Rollins, J Sullivan, L Hansen
School Finals
================================================================
1 Virgin Valley 'A' 3:31.54
1) Aguirre, Cristian 2) Macias, Jaime
3) Randell, Jared 4) Toscano, Heimberto
2 Moapa Valley 'A' 3:33.79
1) McConnell, Sean 2) Rebman, Samuel
3) Mortensen, Jackson 4) Prisbrey, Austin
5) Omer, Josh 6) Reynolds, Tyler
3 Boulder City 'A' 3:35.08
1) Kelso, Michael 2) Sanchez, Efren
3) Lee, Zach 4) Dixon, Jacorey
5) Severns, Shay 6) Carmel, Phillip
Event 91 Girls High Jump 1A
================================================================
Division Rec: @ 5-02 2007 Arianna Hardy, Laughlin
Name Year School Finals
================================================================
1 Carpenter, Erika Indian Sprin 4-08.00
2 McClary, Lauren Indian Sprin 4-06.00
3 Carpenter, Victoria Indian Sprin 4-04.00
4 Johnson, Carey Beatty J4-04.00
Event 92 Girls High Jump 2A
================================================================
Division Rec: @ 5-00 2001 Ann Bookout, The Meadows
Name Year School Finals
================================================================
1 Fullmer, Kerri White Pine 4-08.00
2 Parker, Jocelyn The Meadows J4-08.00
3 Marques, Shania White Pine 4-06.00
4 Chami, Dani The Meadows 4-04.00
Event 93 Girls High Jump 3A
================================================================
Division Rec: @ 5-06 1987 Ellen Harding, Boulder City
Name Year School Finals
================================================================
1 Eira, Emma Moapa Valley 4-10.00
2 Bryant, Taylor Virgin Valle 4-08.00
3 Hess, Arianne Boulder City 4-02.00
3 Bush, Makenzie Moapa Valley 4-02.00
3 Schlaefli, Jeanne Moapa Valley 4-02.00
Event 94 Boys Pole Vault 1A
================================================================
Division Rec: @ 10-06 2001 Zeb Jensen, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Dawson, Dakota Beatty 9-06.00
Event 95 Boys Pole Vault 2A
================================================================
Division Rec: @ 12-06 2011 Ryan Caulfield, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Caulfield, Ryan White Pine 12-00.00
2 Chatelle, Jesse Calvary Chap 11-06.00
3 Gaffin, Neal The Meadows 10-06.00
4 Ashby, Dru White Pine 9-00.00
Event 96 Boys Pole Vault 3A
================================================================
Division Rec: @ 14-06 1997 Travis Larsen, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Teerlink, Tyson Virgin Valle 14-07.00@
2 Imlay, Tanner Boulder City 12-00.00
3 Hill, Skyler Moapa Valley 11-06.00
4 Boren, Justin Moapa Valley 11-00.00
Event 97 Girls Long Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 17-02 2008 Arianna Hardy, Laughlin
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Bottom, Courtney Tonopah 13-09.75 NWI
2 Thompson, Christina Beatty 13-07.50 NWI
3 Carpenter, Victoria Indian Sprin 12-09.00 NWI
4 Gutierrez, Maria Beatty 12-05.50 NWI
Event 98 Girls Long Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 18-00 2001 Dominique Bosa-Edwards, The Meadows
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Stever, Brooke Lincoln Coun 15-09.00 NWI
2 Mejia, Jamie Calvary Chap 14-10.00 NWI
3 Parker, Jocelyn The Meadows 13-05.75 NWI
4 Chami, Dani The Meadows 13-04.00 NWI
Event 99 Girls Long Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 18-08 2006 Dominique Maloy, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Reid, Malary Moapa Valley 16-03.75 NWI
2 Grajek, McCall Virgin Valle 16-00.00 NWI
3 Noto, Ashley Moapa Valley 15-02.50 NWI
4 Williams, Amber Virgin Valle 14-10.75 NWI
Event 100 Boys Triple Jump 1A
=====================================================================
Division Rec: @ 43-09 2011 Austin Poulson, Pahranagat Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Poulson, Austin Pahranagat V 43-01.50 NWI
2 Brandon, Roemello Spring Mount 41-07.50 NWI
3 Dawson, Dakota Beatty 40-11.75 NWI
4 Browning, Kyle Round Mounta 36-04.50 NWI
Event 101 Boys Triple Jump 2A
=====================================================================
Division Rec: @ 43-06 2001 Denver Bethel, Tonopah
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Hodges, Jake Laughlin 39-01.25 NWI
2 Johnson, Jake White Pine 36-05.00 NWI
3 Bischoff, Thomas White Pine 36-04.25 NWI
4 Henze, Carl White Pine 35-11.00 NWI
Event 102 Boys Triple Jump 3A
=====================================================================
Division Rec: @ 45-05.75 2008 Kyle Mills, Pahrump Valley
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Johnson, Brandon Moapa Valley 41-01.00 NWI
2 Kelso, Michael Boulder City 39-08.75 NWI
3 Bailey, Kaleb Boulder City 38-11.50 NWI
4 Imlay, Tanner Boulder City 37-10.75 NWI
Event 103 Girls Discus 1A
================================================================
Division Rec: @ 112-07 2011 Melynda Boren, Lund
Name Year School Finals
================================================================
1 Boren, Melynda Lund 112-03
2 Pierce, Ashley Indian Sprin 106-00
3 Cornelison, Emily Lund 87-11
4 Manley, Morgan Round Mounta 81-11
Event 104 Girls Discus 2A
================================================================
Division Rec: @ 123-07 2003 Abbie Lynch, Faith Lutheran
Name Year School Finals
================================================================
1 Miller, Cortney Calvary Chap 121-09
2 Phillips, Marisa Lincoln Coun 95-10
3 Williams, Brittany Andre Agassi 88-07
4 Medlyn, Marci White Pine 87-04
Event 105 Girls Discus 3A
================================================================
Division Rec: @ 111-07 2009 Ashley Vince, Boulder City
Name Year School Finals
================================================================
1 Frantz, Avalon Boulder City 102-09
2 Gray, Shelbie Moapa Valley 90-02
3 Singer, Josie Virgin Valle 78-03
4 Gneiting, Sariah Boulder City 75-02
Event 106 Boys Shot Put 1A
================================================================
Division Rec: @ 48-11.50 2003 Faavo Fago, Indian Springs
Name Year School Finals
================================================================
1 Henry, Joseph Spring Mount 45-08.75
2 Wilcox jr., Keith Spring Mount 38-10.00
3 Wallace, Nic Tonopah 36-07.25
4 Rimington, Derrick Lund 36-00.00
Event 107 Boys Shot Put 2A
================================================================
Division Rec: @ 64-06.50 2004 Zach Lloyd, White Pine
Name Year School Finals
================================================================
1 Rice, Jonathan White Pine 41-09.50
2 Walton, Jackson Laughlin 39-03.00
3 Rippetoe, Gary West Wendove 38-07.75
4 Collins, Tim Laughlin 38-01.00
Event 108 Boys Shot Put 3A
================================================================
Division Rec: @ 59-08 1986 Chris Wells, Boulder City
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnson, Matt Boulder City 43-08.25
2 Kelso, Michael Boulder City 43-06.00
3 Teerlink, Tyson Virgin Valle 43-05.00
4 Nilsen, Christian Boulder City 40-00.00
Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Beatty 246 2) Indian Springs 136
3) Tonopah 99 4) Lund 98
5) Round Mountain 36 6) Pahranagat Valley 10
Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) The Meadows 184 2) White Pine 157
3) Calvary Chapel 87 4) Laughlin 80
5) Lincoln County 72 6) West Wendover 38
7) Andre Agassi 25
Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Boulder City 79 2) Moapa Valley 74
3) Virgin Valley 33
Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Spring Mountain 255 2) Beatty 105
3) Tonopah 93 4) Pahranagat Valley 72
5) Lund 18 6) Round Mountain 17
7) Indian Springs 8
Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) White Pine 191 2) Laughlin 163
3) The Meadows 87 4) Calvary Chapel 83
5) Lincoln County 58 6) West Wendover 54
7) Andre Agassi 37
Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Boulder City 68 2) Moapa Valley 64
3) Virgin Valley 54
|