Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2013 Entries - New England High School Outdoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Jun 5 2013, 06:10 PM
Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 04.Jun.13 10:12 AM
                 68th New England Interscholastic - 08.Jun.13                  
                        Track & Field Championship Meet                        
                      Veterans' Stadium - New Britain, CT                      
                               Performance List                                
 
Event 1  Girls 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
        Meet:  11.50  1995        Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Quashira McIntosh             SO Hope - RI             12.02 
  2  Adrian Jones                  12 Bloomfield            12.03 
  3  Kate Hall                     SO Lake Region - ME      12.15 
  4  Monique Beckford              12 Weaver                12.24 
  5  Dominique Twombley            09 Oyster River          12.30 
  6  Alex Majetich                 12 Mount Greylo          12.33 
  7  Michaela Pernell              10 Nonnewaug             12.35 
  8  Kathareeya Tonyai             12 Conant                12.37 
  9  Amanda Reilly                 11 Notre Dame A          12.41 
 10  Tulie Finley-Moise            12 Lexington             12.46 
 11  Michelle Otaluka              10 South Windso          12.50 
 12  Jelesa Nelson                 10 Coe-Brown             12.51 
 13  Zoie Reed                     10 Amity                 12.54 
 14  Oluwadara Falaye              SR Classical - RI        12.56 
 15  Leniesha Williams             JR Mnt. Anthony  VT      12.58 
 16  Rita Donohoe                  SR Mt.St.Charls-RI       12.62 
 17  Aliyah Alley                  12 Wareham               12.62 
 18  Haliana Burhans               JR Champlain Val VT      12.65 
 19  Dakotah Clement               SR Noble  - ME           12.66 
 20  Jess Hackett                  10 Dover                 12.67 
 21  Crystle Hill                  12 Norwalk               12.67 
 22  Raheemah Madany               SO Mnt. Anthony  VT      12.71 
 23  Tyrah Urie                    SO Lake Region VT        12.71 
 24  Stephanie DiTraglia           SO La Salle - RI         12.75 
 25  Taylor Morrison               10 Bow                   12.75 
 26  Kelsey Glidden                09 Spaulding             12.78 
 27  Alliyah Veilleux              SR Winslow - ME          12.81 
 28  Olivia Dexter                 SO U32  VT               12.86 
 29  Brooke Phillips               11 Milton VT             12.89 
 30  India Lamboy                  SR La Salle - RI         12.92 
 31  Cassidy Hill                  FR Belfast - ME          12.95 
 32  Greta Scott                   SO Portsmouth - RI       12.97 
 33  Charlotte Cutshall            JR Falmouth  - ME        13.38 
 
Event 3  Girls 200 Meter Dash
===============================================================================
        Meet:  23.75  1996        Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Quashira McIntosh             SO Hope - RI             24.44 
  2  Isabella DiMare               10 Notre Dame A          24.70 
  3  Kristen Bourque               11 Londonderry           24.97 
  4  Adrian Jones                  12 Bloomfield            24.97 
  5  Domonique Hall                11 Shrewsbury            25.02 
  6  Dominique Twombley            09 Oyster River          25.02 
  7  Emily Ryan                    11 Wellesley             25.14 
  8  Katie Mulkerin                11 Billerica             25.25 
  9  Kathareeya Tonyai             12 Conant                25.30 
 10  Rhyana Freeman                10 Brookline             25.39 
 11  Oluwadara Falaye              SR Classical - RI        25.42 
 12  Kate Hall                     SO Lake Region - ME      25.49 
 13  Johanna Celli                 11 Bedford               25.49 
 14  Dyshelle Pemberton            12 Norwich Free          25.52 
 15  Meredith Ramsey               10 Merrimack Va          25.55 
 16  Michaela Pernell              10 Nonnewaug             25.63 
 17  Michelle Otaluka              10 South Windso          25.63 
 18  Sashana Hinds                  9 Windsor               25.67 
 19  Crystle Hill                  12 Norwalk               25.75 
 20  Jessica Krafft                12 Milford               25.88 
 21  Aliyah Alley                  12 Wareham               26.04 
 22  Kathleen Cronin               SO Coventry - RI         26.04 
 23  Stephanie DiTraglia           SO La Salle - RI         26.15 
 24  Isis Hack                     FR Hope - RI             26.21 
 25  Dakotah Clement               SR Noble  - ME           26.21 
 26  Haliana Burhans               JR Champlain Val VT      26.37 
 27  Tyrah Urie                    SO Lake Region VT        26.55 
 28  Greta Scott                   SO Portsmouth - RI       26.58 
 29  Brooke Phillips               11 Milton VT             26.64 
 30  Amanda Knight                 JR Messalonskee-ME       26.75 
 31  Cassidy Hill                  FR Belfast - ME          26.89 
 32  Tia Jackson                   JR Old Town  - ME        26.98 
 33  Lexi Dietrich                 JR Freeport - ME         27.00 
 34  Shelby Kranz                  SR Essex VT              27.01 
 35  Olivia Dexter                 SO U32  VT               27.08 
 36  Taylor Gruber                 SO Mnt. Anthony  VT      27.27 
 
Event 5  Girls 400 Meter Dash
===============================================================================
        Meet:  54.6h  1986        Tasha Downing, Boston Technical HS, MA       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sydnee Over                   12 Windsor               54.81 
  2  Sydney Petersen               11 Exeter                56.54 
  3  Anna Sulger                   10 Darien                56.69 
  4  Sierra Irvin                  10 Hingham               56.82 
  5  Amy Piccolo                   10 Ursuline Aca          56.92 
  6  Keilan Nova                   11 Milford               56.97 
  7  Dyshelle Pemberton            12 Norwich Free          57.17 
  8  Monique Beckford              12 Weaver                57.20 
  9  Djenne Parris                 12 Brookfield            57.26 
 10  Kylie Lorenzen                10 Holliston             57.38 
 11  Robin Gross                   12 Lexington             57.41 
 12  Molly Weeks                   12 Ridgefield            57.60 
 13  Mikaila Amerantes             10 Mansfield             57.70 
 14  Audrey Weyand                    Bonny Eagle  - M      57.75 
 15  Kaitlin Saulter               JR Hermon - ME           57.76 
 16  Amanda Joyal                  JR La Salle - RI         57.81 
 17  Meredith Ramsey               10 Merrimack Va          57.92 
 18  Savanna Spencer               09 Winnacunnet           58.00 
 19  Jaila Remillard               10 Winnisquam            58.11 
 20  Sarah Burke                   12 Bish Guertin          58.60 
 21  Pearl Abiti                   JR Colchester VT         58.72 
 22  Danielle Gajewski             11 Timberlane            58.76 
 23  Veronica Hardy                JR La Salle - RI         59.07 
 24  Kelsey Maxim                  SR Old Town  - ME        59.72 
 25  Amanda Knight                 JR Messalonskee-ME       59.76 
 26  Stephanie Mattson             SO Smithfield - RI       59.93 
 27  Meaghan Scullin               FR Cumberland- RI        59.97 
 28  Phoebe Osterhout              JR E. Greenwich- RI    1:00.09 
 29  Fern Morrison                 SO Foxcroft - ME       1:00.20 
 30  Sarah Mount                   FR Cheverus - ME       1:01.04 
 31  Shelby Kranz                  SR Essex VT            1:01.27 
 32  Alexa Pius                    SR Essex VT            1:01.64 
 33  Stephanie Grobe               SR Hartford VT         1:01.99 
 34  Riley Mitiguy                 SO Rice Mem VT         1:02.37 
 35  Molly O'Callaghan             SO Mnt. Anthony  VT    1:02.56 
 
Event 7  Girls 800 Meter Run
===============================================================================
        Meet:  2:08.34  1992        Liz Mueller, Waterford HS, CT              
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Karina Shepard                11 Dracut              2:09.29 
  2  Hannah Parker                 10 Coe-Brown           2:10.62 
  3  Elle Purrier                  SR Richford VT         2:11.54 
  4  Kellie Davis                  12 Hillhouse           2:12.64 
  5  Erica Johnson                 SR Bay View - RI       2:13.14 
  6  Abby Livingston               JR Barrington - RI     2:13.34 
  7  Danae Rivers                   9 Wilbur Cross        2:13.77 
  8  Maya Halprin-Adams            10 Cambridge R&L       2:14.17 
  9  Maegan Doody                  09 Oyster River        2:14.47 
 10  Maddy Berkson                 JR Classical - RI      2:14.76 
 11  Briana Lenehan                12 Norwich Free        2:15.72 
 12  Eliza Rego                    FR La Salle - RI       2:15.72 
 13  Shannon Hugard                JR Middletown - RI     2:15.79 
 14  Taylor Worthy                 12 Medfield            2:15.98 
 15  Molly McCabe                  11 Bish Guertin        2:16.47 
 16  Bethanie Brown                SR Waterville - ME     2:16.50 
 17  Kate Gobi                     09 Wachusett           2:16.55 
 18  Jane Clark                    11 Notre Dame A        2:17.05 
 19  Katie Foley                   11 Trumbull            2:17.40 
 20  Olivia Manickas-Hill          10 Lexington           2:17.51 
 21  Carmen Bango                  FR Woodstock VT        2:17.79 
 22  Smita Boesch-Dining           11 Concord             2:18.18 
 23  Megan Verner-Crist            JR Barrington - RI     2:18.33 
 24  Caroline Smith                11 Simsbury            2:18.44 
 25  Robin Vincent                 JR St. Johnsbury VT    2:19.23 
 26  Autumn Eastman                JR Champlain Val VT    2:19.26 
 27  Tyler Scanlin                 11 Staples             2:19.48 
 28  Kristen Tilley                10 Windham             2:20.08 
 29  Lydia Shaw                    SO York    - ME        2:21.49 
 30  Kyaunna Libby                    Bonny Eagle  - M    2:21.51 
 31  Brittney Sorbello             12 Dover               2:21.72 
 32  Shelby Whitman                SR Mnt. Anthony  VT    2:22.75 
 33  Alison Bourgeois              SR Bell. Fre Ac. VT    2:23.15 
 34  Shannon Conley                JR South Port - ME     2:24.62 
 35  Elora McCuddy                 SO Traip  - ME         2:30.72 
 36  Laken Kerrigan                SO Seacoast - ME       2:32.26 
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
===============================================================================
        Meet:  4:47.3h  1985        Eileen Ellig, Rutland HS, VT               
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Maddy Berkson                 JR Classical - RI      4:52.27 
  2  Sheridan Wilbur               SO La Salle - RI       4:53.21 
  3  Claire Howlett                11 Westhill            4:53.97 
  4  Eliza Rego                    FR La Salle - RI       4:55.36 
  5  Cate Allen                    11 Fairfield WA        4:55.65 
  6  Bethanie Brown                SR Waterville - ME     4:56.34 
  7  Danae Rivers                   9 Wilbur Cross        4:57.45 
  8  Jessica Bellows               SO Coventry - RI       5:02.28 
  9  Margaret McCaffrey            SO E. Greenwich- RI    5:02.29 
 10  Caroline Falvey               JR La Salle - RI       5:02.75 
 11  Kerri Keohane                 10 Tyngsborough        5:03.63 
 12  Autumn Eastman                JR Champlain Val VT    5:03.76 
 13  Janelle Solviletti            12 Arlington Ca        5:04.63 
 14  Jessica Wojnicki              11 Immaculate          5:05.09 
 15  Carmen Bango                  FR Woodstock VT        5:05.29 
 16  Christine Bendzinski          11 RHAM                5:05.94 
 17  Quinn Bornstein               JR St. Johnsbury VT    5:07.80 
 18  Kirstin Sandreuter            JR Greely  - ME        5:07.97 
 19  Kaleigh Roberts               11 Mercy               5:09.16 
 20  Shannon Murdock               10 Exeter              5:09.71 
 21  Katherine Cook                JR S. Burlington VT    5:11.62 
 22  Laura Mears                   SR Independent VT      5:11.86 
 23  Robin Vincent                 JR St. Johnsbury VT    5:12.20 
 24  Stella Worters                11 Shepherd Hil        5:12.88 
 25  Kialeigh Marston              FR Bonny Eagle  - M    5:14.66 
 26  Sam Cox                          Bonny Eagle  - M    5:16.10 
 27  Charlotte Pierce              SR Thornton  - ME      5:20.47 
 28  Mercedes McCoy                09 Winnacunnet         5:22.19 
 29  Casey Hecox                   10 Derryfield          5:23.43 
 30  Sarah Nadeau                  09 Hopkinton           5:23.77 
 31  Meg Scannell                  09 Coe-Brown           5:25.26 
 32  Katie Irwin                   11 Hopkinton           5:25.60 
 33  Anne McKee                    FR Kents Hill  - ME    5:26.07 
 
Event 11  Girls 3200 Meter Run
===============================================================================
        Meet:  10:19.09  2011        Abbey Leonardi, Kennebunk ME              
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Claire Howlett                11 Westhill           10:20.03 
  2  Hannah DeBalsi                 9 Staples            10:21.86 
  3  Bethanie Brown                SR Waterville - ME    10:36.36 
  4  Jackie Burr                   JR Westerly-RI        10:52.38 
  5  Stephanie Deccy               12 Lewis Mills        10:54.63 
  6  Sarah Mattison                11 Simsbury           10:55.12 
  7  Alyssa Brehler                11 Griswold           10:57.46 
  8  Aisha McAdams                 SR N. Kingstown-RI    10:58.90 
  9  Quinn Bornstein               JR St. Johnsbury VT   10:58.96 
 10  Taylor Spillane               SR Champlain Val VT   11:02.72 
 11  Courtney Hawkins              12 Milford            11:03.21 
 12  Kerri Ruffo                   11 Plainfield         11:05.29 
 13  Julienne Devita               SR Champlain Val VT   11:06.75 
 14  Morgan Sansing                09 Pinkerton          11:12.18 
 15  Maddy Berkson                 JR Classical - RI     11:14.39 
 16  Emma McMillan                 FR Barrington - RI    11:17.38 
 17  Catalina Dominick             10 Danvers            11:17.56 
 18  Elisabeth Danis               09 Coe-Brown          11:17.83 
 19  Karina Tavares                FR Mt. Hope-RI        11:17.99 
 20  Rachel Pinto                  SR Essex VT           11:19.73 
 21  Casey McGrath                    Ponaganset-RI      11:23.85 
 22  Emma Newton                   11 Hollis/Brook       11:24.70 
 23  Sarah Lagan                   10 Natick             11:29.20 
 24  Laura Mears                   SR Independent VT     11:35.64 
 25  Mary Szatkowski                  Bonny Eagle  - M   11:39.66 
 26  Charlotte Pierce              SR Thornton  - ME     11:41.65 
 27  Lydia Lyman                   11 Alvirne            11:41.74 
 28  Bethany Mallett               SO U32  VT            11:41.92 
 29  Alissa Rogers                 12 Londonderry        11:43.23 
 30  Kiera Murray                  JR Cheverus - ME      11:45.46 
 31  Laken Kerrigan                SO Seacoast - ME      11:52.33 
 32  Anne McKee                    FR Kents Hill  - ME   11:52.35 
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
        Meet:  14.07  1980        Anne Jennings, Falmouth HS, MA               
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Betsy Garnick                 12 Bish Guertin          14.23 
  2  Emily Dawidczyk               12 Oxford                14.45 
  3  Maria Bolibruch               JR N. Kingstown-RI       14.69 
  4  Ally Saccone                  12 Old Rocheste          14.78 
  5  Chenoa Sebastian              11 Ledyard               14.91 
  6  Robin Kelly                   12 Needham               15.10 
  7  Milani Glass                  11 Career Magne          15.12 
  8  Nancy Taban                   11 Merrimack Va          15.16 
  9  Alica Holloway                JR Classical - RI        15.21 
 10  Sarah Boyd                    11 Brien McMaho          15.27 
 11  Kelsey Ferreira               11 Mansfield             15.32 
 12  Melissa Wolliston             12 Windsor               15.33 
 13  Katy Sprout                   12 Tolland               15.39 
 14  Breigh Souliere               SR Cumberland- RI        15.41 
 15  Kelly Ludew                   12 Lebanon               15.41 
 16  Angela Ragosta                SR Smithfield - RI       15.48 
 17  Rebecca Massah                11 Concord               15.48 
 18  Synclaire Tasker              JR Brewer  - ME          15.52 
 19  Michaela Athanasopoulos       12 Monadnock             15.59 
 20  Cole Godzinski                10 North Readin          15.61 
 21  Morgan Doan                   11 Acton-Boxbor          15.68 
 22  Stefanie Mueller              10 Simsbury              15.72 
 23  Jenna Athanasopoulos          12 Monadnock             15.73 
 24  Kylie McPherson               JR Mt. Hope-RI           15.78 
 25  Cassie Roberge                SR Mt.St.Charls-RI       15.94 
 26  Haley Macomber                SR Fair Haven VT         16.18 
 27  Kathryn Bassette              SO Woodstock VT          16.47 
 28  Katie Dudley                  SR Lawrence - ME         16.48 
 29  Brit Moyna                    SR Bellows Falls VT      16.58 
 30  Jade Canak                    JR Erskine  - ME         16.60 
 31  Hannah Yindra                 12 Mt. Mansfield VT      16.62 
 32  Darcy Schmoll                 SR U32  VT               16.64 
 33  Karlee Fowler                 JR Burlington VT         16.72 
 34  Alexa Dufour                  SR Old Town  - ME        16.79 
 35  Avery Chisholm                SR Edward Lit - ME       16.95 
 36  Kelsey Grant                  JR Freeport - ME         17.55 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===============================================================================
        Meet:  42.82  2011        Jennifer Esposito, Mansfield, MA             
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Katy Sprout                   12 Tolland               43.48 
  2  Ally Saccone                  12 Old Rocheste          43.55 
  3  Michaela Athanasopoulos       12 Monadnock             44.48 
  4  Rita Donohoe                  SR Mt.St.Charls-RI       44.70 
  5  Amy Piccolo                   10 Ursuline Aca          44.95 
  6  Amy Taintor                   11 E.O. Smith            45.26 
  7  Alica Holloway                JR Classical - RI        45.28 
  8  Anna Noble                    10 Spaulding             45.67 
  9  Jaliyah White                 10 Hillhouse             45.72 
 10  Kylie McPherson               JR Mt. Hope-RI           46.07 
 11  Ann Sheehy                    10 Winnacunnet           46.07 
 12  Chenoa Sebastian              11 Ledyard               46.08 
 13  Sarah Boyd                    11 Brien McMaho          46.18 
 14  Shauna Owen                   12 Notre Dame A          46.27 
 15  Kelly Ludew                   12 Lebanon               46.41 
 16  Grace Dunn                    12 Farmington            46.41 
 17  Synclaire Tasker              JR Brewer  - ME          46.48 
 18  Elise Leavitt                 10 Exeter                46.51 
 19  Savanna Craib                 12 Acton-Boxbor          46.53 
 20  Crista Hargbol                12 Sunapee               46.59 
 21  Kayley McGonagle              11 Natick                47.05 
 22  Jessica Kaufman               JR Portsmouth - RI       47.27 
 23  Maria Nunez                   FR E. Greenwich- RI      47.54 
 24  Kate Freda                    10 Hingham               48.00 
 25  Ashley Joyner                 FR Edward Lit - ME       48.08 
 26  Anne Slattery                 SR Cheverus - ME         48.17 
 27  Ailine Veiga                  SR Shea-Ri               48.17 
 28  Kira Hancock                  JR Essex VT              49.63 
 29  Emily Close                   SO Lake Region VT        49.65 
 30  Alexa Dufour                  SR Old Town  - ME        49.99 
 31  Darcy Schmoll                 SR U32  VT               50.20 
 32  Brit Moyna                    SR Bellows Falls VT      50.21 
 33  Eliza Giles                   JR Champlain Val VT      50.31 
 34  Jessica Barnum                SR Hartford VT           50.42 
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
        Meet:  47.36  2008        Danbury,  CT                                 
                      S Walton, T Green, D Dorcemus, C Green            
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Windsor                                                47.98 
     1) Shaina Blamahsah 12             2) Sashana Hinds 9                
     3) Courtney Kearse 12              4) Applelonia Dawes 12            
     5) Jahzmin Cooper 11               6) Danielle Milliner 11           
  2  Bloomfield                                             48.43 
     1) Erica Belvit 9                  2) Alleah Red 12                  
     3) Katarah Lincoln 12              4) Adrian Jones 12                
     5) Zenobia Jones 10                6) Dominique Aiwinnilomo 10       
  3  Greenwich                                              48.71 
     1) Lindsey Noskin 12               2) Anna Black 11                  
     3) Isabella Narvaez 12             4) Naomi Leeds 12                 
     5) Anna Giannuzzi 9                6) Katherine McCaffrey 10         
  4  Wellesley                                              49.13 
     1) Rachel Walsh 12                 2) Emily Ryan 11                  
     3) Leigh Barnhill 12               4) Ally Isley 09                  
     5) Julia Troxell 11                6)                                
  5  Notre Dame Academy-Hingham                             49.14 
     1) Isabella DiMare 10              2) Amanda Reilly 11               
     3) Shauna Owen 12                  4) Gabby Kenyon 11                
     5) Gabby Sillari 09                6)                                
  6  Springfield Central                                    49.32 
     1) Arielle Christian 12            2) Angelina Estrada 11            
     3) Diamante Spencer 12             4) Kamrii Henderson 10            
     5) Keyonna Bost 10                 6) Aysia Sharif 10                
  7  Natick                                                 49.33 
     1) Kisha Kalra 11                  2) Kayley McGonagle 11            
     3) Mariel Boggia 09                4) Danielle Mitchell 12           
     5) Elizabeth Gee 09                6) Caroline Zwick 10              
  8  Londonderry                                            49.39 
     1) Kristen Bourque 11              2) Hannah Brownstein 11           
     3) Katie Mullett 12                4) Yorgelis Ortiz 09              
     5) Hannah Rettig 11                6)                                
  9  La Salle Ac - Prov.- RI                                49.51 
     1) Stephanie DiTraglia SO          2) Amanda Joyal JR                
     3) Veronica Hardy JR               4) India Lamboy SR                
 10  Cheshire                                               49.54 
     1) Jamiya Richardson 10            2) Kristin Cabrera 11             
     3) Janaia Skibitcky 9              4) Alexandra Pelletier 10         
     5) Elissa Aldrich 10               6) Janine Zumerchik 9             
 11  Amity                                                  49.55 
     1) Zoie Reed 10                    2) Alexa Eldracher 12             
     3) Shaylyn Sullivan 11             4) Allison Maier 12               
     5) Alissa Beedle 10                6) Grace Horelick 10              
 12  Bedford                                                49.59 
     1) Brooke Hoople 12                2) Jenny Mara 12                  
     3) Brenna Williams 11              4) Johanna Celli 11               
     5) Rebecca Rooney 09               6) Katie Ho Sang 11               
 13  Bishop Feehan - Attleboro                              49.60 
     1) Megan Luongo 10                 2) Morgan Silveira 12             
     3) Danielle Whall 12               4) Riley Scharland 09             
     5) Arianna Bruno 10                6) Jess Mahoney 12                
 14  Norwich Free Academy                                   49.81 
     1) Taylor Driggers 11              2) Lauren Knerr 10                
     3) Camille McKenzie 11             4) MiaLynne Park 11               
     5) Brittany Grabill 12             6) Sabrina Rickey 11              
 15  Milford                                                49.84 
     1) Olivia Rougeau 09               2) Nicole McMorrow 09             
     3) Kendra Bonczar 12               4) Jessica Krafft 12              
 16  Coe-Brown                                              49.94 
     1) Ariel Clachar 10                2) Lauren Montgomery 10           
     3) Jelesa Nelson 10                4) Samantha Toscano 12            
 17  Lexington                                              50.07 
     1) Tulie Finley-Moise 12           2) Emmy Wheaton 12                
     3) Alexandra Cox 09                4) Jessica Foley 09               
 18  Cranston West  Hs-Ri                                   50.21 
     1) Tatiana Abrantes SR             2) Eleni Grammas SO               
     3) Nicole Grammas SO               4) Oceana Williams SO             
 19  Classical HS - Prov - RI                               50.30 
     1) Oluwadara Falaye SR             2) Krysan Davidson FR             
     3) Chelsea Fevry JR                4) Alica Holloway JR              
 20  Nashua North                                           50.36 
     1) Adaeze Okorie 09                2) Sarah Kert 12                  
     3) Summer Choate 12                4) Taylor Choate 10               
     5) Bianca Hyde 12                  6) Nicole DeAlmedia 09            
 21  North Kingstown-RI                                     50.39 
     1) Maria Bolibruch JR              2) Holly Bobola JR                
     3) Shannon Emrich JR               4) Alicia Southland FR            
 22  Mnt Anthony Uhs- Bennington VT                         50.45 
     1) Raheemah Madany SO              2) Chelsea Corrow SO              
     3) Taylor Gruber SO                4) Leniesha Williams JR           
     5) Grace Page FR                   6)                                
 23  Lebanon                                                50.45 
     1) Lauren Simard 09                2) Kelly Ludew 12                 
     3) Katherine Colt 11               4) Emily Kovacs 09                
     5) Georgia Michalovic 11           6)                                
 24  Lake Region                                            50.65 
     1) Zsofi Kaiser SR                 2) Kate Hall SO                   
     3) Sydney Hancock SR               4) Hannah Perkins SR              
     5) Kelsey Winslow SR               6) Savannah Devoe SR              
     7) Audrey Blais FR                 8) Courtney Yates JR              
 25  Edward Little High School                              50.66 
     1) Ayumi Ranucci SR                2) Ashley Joyner FR               
     3) Avery Chisholm SR               4) Lexi Clavet SR                 
 26  Lincoln HS - RI                                        50.75 
 27  East Greenwich HS - RI                                 50.75 
     1) Racquel Rodriguez FR            2) Jen Sarazen SO                 
     3) Phoebe Osterhout JR             4) Laura Cooper FR                
 28  Essex High School-VT                                   50.89 
     1) Shelby Kranz SR                 2) Lucy Sopchak FR                
     3) Olivia DiMambro SO              4) Mariah Neverett JR             
     5) Amanda Sinkewicz FR             6) Mallory Charland SO            
     7) Destin Barber SO                8) Abby Evans FR                  
 29  Traip Academy                                          51.68 
     1) Jessie Batchelder SR            2) Jocelyn Lorrey JR              
     3) Hannah Stevens FR               4) Ashleigh Roberts JR            
     5) LoRee Thomas JR                 6) Hannah Nightingale SO          
     7) Kelsey Barnes JR                8)                                
 30  Champlain Val Uhs Hinesburg VT                         51.98 
     1) Haliana Burhans JR              2) Katie Arms JR                  
     3) Abigail Eddy SR                 4) Abbey Norris JR                
     5) Maddie Tieso SO                 6) Alison Kahn JR                 
 31  Falmouth High School                                   52.59 
     1) Maggie Seitz JR                 2) Emma Van Wickler SO            
     3) Jillian Rothweiler JR           4) Charlotte Cutshall JR          
     5) Olivia Baranowski SO            6) Lydia Farmer FR                
     7) Gina Pardi FR                   8) Sarah Sparks SR                
 32  Hermon High School                                     52.71 
     1) Mollie Roy JR                   2) Kaitlin Saulter JR             
     3) Kaylin Rogers JR                4) Maddie Page JR                 
     5) Katherine Reynosa SR            6) Kayla McLeish SO               
     7) Meagan Zapsky JR                8)                                
 33  U-32 HS - Montpelier - VT                              52.90 
     1) Olivia Dexter SO                2) Aisling Stephenson SR          
     3) Kate LaPorte JR                 4) Rylie Partin JR                
     5) Madison Bennett JR              6) Madeline Smart FR              
     7) Lydia Bohn FR                   8)                                
 34  Colchester HS - VT                                     53.11 
     1) Kristy Benoit SR                2) Kristi Chapman JR              
     3) Elise Bouffard JR               4) Sarah Paskevich SR             
 35  Bellows Falls Uhs - VT                                 53.55 
     1) Cassidy Santorelli SO           2) Sarah Wells SO                 
     3) Enny Mustapha SR                4) Chapin Reis JR                 
 36  Erskine Academy                                        53.64 
     1) Julia White FR                  2) Bridget Humphrey SR            
     3) Jade Canak JR                   4) Christina Belanger SO          
     5) Jocelyn Magnusen SR             6) Heaven Austin SO               
     7) Amelia Dyer JR                  8) Madison Furst JR               
 
Event 21  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
        Meet:  3:50.04  2009        Mansfield, MA                              
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Bishop Guertin                                       3:53.87 
     1) Betsy Garnick 12                2) Gabby Richardson 10            
     3) Rachel Pelletier 11             4) Sabrina Beaulieu 10            
  2  Norwich Free Academy                                 3:54.53 
     1) MiaLynne Park 11                2) Camille McKenzie 11            
     3) Briana Lenehan 12               4) Dyshelle Pemberton 12          
     5) Nicole Coughlin 11              6) Charollette Van Sambeck 11     
  3  Tolland                                              3:54.58 
     1) Jenna Olander 11                2) Carly Dedominicis 12           
     3) Kelsey Swanson 10               4) Katy Sprout 12                 
     5) Julia Sprout 9                  6) Karissa Laramie 9              
  4  Bedford                                              3:55.18 
     1) Brooke Hoople 12                2) Johanna Celli 11               
     3) Rebecca Rooney 09               4) Gwenyth Winship 10             
     5) Katie Ho Sang 11                6) Kathlyn Rooney                 
  5  Mansfield                                            3:57.35 
     1) Mikaila Amerantes 10            2) Julia Jones 12                 
     3) Maddie Oldow 11                 4) Rachel Stier 09                
     5) Ashley Bjorkman 12              6) Lindsay Goulet 10              
     7) Kelly Esposito 09               8) Felicia Salden 10              
  6  Lexington                                            3:58.00 
     1) Camila Isern 12                 2) Melissa Solomon 09             
     3) Olivia Manickas-Hill 10         4) Robin Gross 12                 
     5) Paige Campbell 11               6)                                
  7  New Milford                                          3:59.32 
     1) Hannah Tower 9                  2) Helen Bayers 10                
     3) Sierra Grazia 11                4) Meghan Dietter 11              
  8  Northampton                                          3:59.41 
     1) Khaila Ramirez 11               2) Sierra Loomis 09               
     3) Alexandra Dibrindisi 10         4) Mia Toffoli 12                 
     5) Sophie Sharp 10                 6) Leah Tompkins 12               
     7) Isabelle Ness 10                8) Pearl Farley 11                
  9  Londonderry                                          3:59.45 
     1) Kristen Bourque 11              2) Morgan McGrath 12              
     3) Madison McKivergan 09           4) Amanda Szymanski 12            
     5) Makayla D'Urso 11               6)                                
 10  Glastonbury                                          3:59.66 
     1) Stefanie McArdle 11             2) Kathryn Hastings 9             
     3) Kristen Arborio 11              4) Cacie Rosario 11               
     5) Stephanie Pagan 11              6) Mara Cosentino 9               
 11  Classical HS - Prov - RI                             4:01.16 
     1) Oluwadara Falaye SR             2) Maddy Berkson JR               
     3) Chelsea Fevry JR                4) Alica Holloway JR              
 12  Hingham                                              4:01.91 
     1) Sierra Irvin 10                 2) Leah Hickey 10                 
     3) Teresa Walsh 11                 4) Kate Freda 10                  
     5) Casey Rand 09                   6) Erin Hurley 09                 
     7) Kelly Bandera 12                8) Kelly Miller 11                
 13  Exeter                                               4:02.01 
     1) Molly Ryan 11                   2) Madeline Lasewicz 09           
     3) Shannon Murdock 10              4) Rachel Leonard 10              
     5) Sydney Petersen 11              6) Elise Leavitt 10               
 14  Shrewsbury                                           4:03.21 
     1) Jennifer Tylock 12              2) Jessica Goldstein 10           
     3) Natalie Benjamin 12             4) Domonique Hall 11              
     5) Evelyn Cody 11                  6) Rebecca Paddock 09             
 15  Wilbur Cross                                         4:04.06 
     1) Claudia Schatz 10               2) Erica Snape 9                  
     3) Shea Connors 11                 4) Danae Rivers 9                 
     5) Abby Beech 9                    6) Kiana Hernandez 11             
 16  Hanover                                              4:04.16 
     1) Katherine Vincelette 12         2) Melanie Subbiah 12             
     3) Lindsey White 11                4) Aidan Bardos 12                
     5) Olivia Hinch 09                 6)                                
 17  Milford                                              4:04.58 
     1) Jessica Krafft 12               2) Dina Pitsas 12                 
     3) Kendra Bonczar 12               4) Emily Robinson 09              
 18  Mt. Hope-Bristol-RI                                  4:04.85 
     1) Hazel Baldwin-Kress JR          2) Kylie McPherson JR             
     3) Nicole Rusin SR                 4) Megan Vento SR                 
 19  Fairfield Warde                                      4:05.19 
     1) Lauren Levine 10                2) Paige Hanley 11                
     3) Lia Joham 10                    4) Cate Allen 11                  
     5) Heather Gans 10                 6) Roey Mappa 9                   
 20  Coventry HS - RI                                     4:05.48 
     1) Allison Bellows SO              2) Jessica Bellows SO             
     3) Gianna Rocchio SR               4) Kathleen Cronin SO             
 21  Bonny Eagle High School                              4:05.79 
     1) Kialeigh Marston FR             2) Kyaunna Libby                  
     3) Sam Cox                         4) Audrey Weyand                  
 22  Westerly-RI                                          4:07.84 
     1) Charlotte Andrus FR             2) Madison McLaughlin SO          
     3) Julia Wickland SO               4) Adeline Hanssen SR             
 23  Woodstock High School - VT                           4:09.84 
     1) Elizabeth Bassette SR           2) Claire Spangler SO             
     3) Anna Ramsey JR                  4) Carmen Bango FR                
     5) Kristin Ramsey FR               6)                                
 24  East Greenwich HS - RI                               4:10.85 
     1) Emily Ferguson SO               2) Phoebe Osterhout JR            
     3) Laura Cooper FR                 4) Margaret McCaffrey SO          
 25  North Kingstown-RI                                   4:11.07 
     1) Holly Bobola JR                 2) Shannon Emrich JR              
     3) Allison Lenox FR                4) Allison Lomas SR               
 26  Mnt Anthony Uhs- Bennington VT                       4:12.06 
     1) Shelby Whitman SR               2) Molly O'Callaghan SO           
     3) Samantha Mears JR               4) Kate Ahearn JR                 
     5) Sierra Dickie SO                6) Asuka Kosaki FR                
     7) Grace Page FR                   8)                                
 27  St. Johnsbury Academy - VT                           4:12.51 
     1) Phoebe Christopher FR           2) Allie Peck FR                  
     3) Alicia Plambeck SR              4) Robin Vincent JR               
     5) Lauren Gillott SO               6) Bettina Hammer FR              
     7) Irene Devereaux SO              8)                                
 28  Traip Academy                                        4:13.97 
     1) LoRee Thomas JR                 2) Hannah Stevens FR              
     3) Jocelyn Lorrey JR               4) Elora McCuddy SO               
     5) Hannah Nightingale SO           6) Eileen Macomber SR             
     7) Izze Mutch SO                   8) Laurel Simonds SR              
 29  Orono High School                                    4:14.98 
     1) Abby Weigang SO                 2) Kayla Marquis SR               
     3) Bella Desisto SO                4) Diana Tyutyunnyk SO            
     5) Holly LaBrecque SO              6) Olivia Fandel FR               
     7) Elea Kass JR                    8) Sherraiah Grace JR             
 30  Belfast Area High School                             4:15.24 
     1) Kelsey Grass JR                 2) Courtney Drinkwater SR         
     3) Lexi Nelligan SR                4) Cassidy Hill FR                
     5) Kristine Mehuren JR             6) Allie Njaa SR                  
     7) Lydia Violette FR               8) Brogan Leppanen SO             
 31  Old Town High School                                 4:15.46 
     1) Tia Jackson JR                  2) Alexa Dufour SR                
     3) Riley Marquis SR                4) Kelsey Maxim SR                
     5) Kayla Day SR                    6) Courtney Nye SO                
     7) Christine Pollard SO            8) Julia Van Steenberghe FR       
 32  Cheverus High School                                 4:16.55 
     1) Anne Slattery SR                2) Emily Perry SR                 
     3) Georgia Caso SO                 4) Sarah Mount FR                 
 33  Burlington High School  - VT                         4:20.00 
     1) Emma Boutcher JR                2) Lin Pease JR                   
     3) Sabrina Farmer JR               4) Lauren Rathgeb JR              
     5) Sophie Watterson FR             6) Alicia Breen FR                
 34  Essex High School-VT                                 4:20.45 
     1) Kira Hancock JR                 2) Irma Melezovic SO              
     3) Gloria Keough JR                4) Anna O'Malley JR               
     5) Mallory Charland SO             6) Marlo Allaire FR               
     7) Alexa Pius SR                   8) Taylor Hallowell SR            
 35  Colchester HS - VT                                   4:24.27 
     1) Kiley Baillargeon JR            2) Lindsay McNall SR              
     3) Dakota Bilodeau FR              4) Jackie Sortor SR               
     5) Pearl Abiti JR                  6) Meghan Critchlow SR            
 
Event 17  Girls 4x800 Meter Relay
===============================================================================
        Meet:  9:12.16  2001        The Bromfield School, MA                   
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Barrington Hs-Ri                                     9:15.85 
     1) Megan Verner-Crist JR           2) Abby Livingston JR             
     3) Emma McMillan FR                4) Julianna Portelli JR           
  2  New Milford                                          9:17.66 
     1) Hannah Tower 9                  2) Sierra Grazia 11               
     3) Saige Grazia 10                 4) Helen Bayers 10                
     5) Jessica Noteware 12             6)                                
  3  Coe-Brown                                            9:19.59 
     1) Elisabeth Danis 09              2) Hannah Parker 10               
     3) Katelyn Terry 12                4) Brooke Laskowsky 09            
  4  Glastonbury                                          9:20.83 
     1) Anna Orientale 12               2) Kelly Dickau 10                
     3) Kaitlyn Hebert 10               4) Kristen Arborio 11             
     5) Allison McArdle 9               6) Sarah Tobias 12                
  5  Wilton                                               9:21.63 
     1) Alex Fiesel 12                  2) Sarah Healy 11                 
     3) Annika Sheehan 10               4) Alosha Southern 12             
     5) Madison Peraino 10              6) Cailey Troller 12              
  6  Ridgefield                                           9:21.66 
     1) Laura Hergenrother 11           2) Sarah Guillaume 12             
     3) Sarah Mickool 11                4) Hannah Fleming 10              
     5) Molly Weeks 12                  6) Melissa Budicini 11            
  7  La Salle Ac - Prov.- RI                              9:22.35 
     1) Caroline Falvey JR              2) Caitlin Marino SR              
     3) Alicia DeCastro JR              4) Victoria Stephens SR           
  8  Lincoln-Sudbury                                      9:22.57 
     1) Morgane Butler 10               2) Katherine LaScaleia 12         
     3) Ariel Keklak 09                 4) Sydney Clary 10                
     5) Brianna Bisson 11               6) Dori Lustig 10                 
     7) Meri Kohler 12                  8)                                
  9  Simsbury                                             9:30.49 
     1) Caroline Smith 11               2) Sarah Soja 9                   
     3) Abigail Erasmus 10              4) Sarah Mattison 11              
     5) Amber Wilkes 11                 6) Alison Heubner 10              
 10  Newton South                                         9:32.40 
     1) Elizabeth Fineman 11            2) Alekhya Chaparala 11           
     3) Anna Rhatigan 11                4) Kayla Burton 12                
     5) Rebecca Grusby 09               6) Catharine Pierce 09            
     7) Lucrecia Aguilar 11             8) Matia Whiting 10               
 11  South Kingstown-RI                                   9:32.90 
     1) Kendall Feaster SR              2) Malia Erickson JR              
     3) Britney Laraway SO              4) Kelly Reiss JR                 
 12  Londonderry                                          9:33.64 
     1) Sydney Lagueux 12               2) Morgan McGrath 12              
     3) Madison McKivergan 09           4) Amanda Szymanski 12            
     5) Makayla D'Urso 11               6)                                
 13  Berlin                                               9:34.24 
     1) Catherine Voelpel 12            2) Kristen Madeia 10              
     3) Jody DiCicco 9                  4) Michele Grieco 9               
     5) Stefanie Parillo 12             6) Nicole Grieco 11               
 14  Cumberland Hs-Ri                                     9:34.57 
     1) Hannah Tavares JR               2) Amy Laverty FR                 
     3) Nichole Barger SO               4) Meaghan Scullin FR             
 15  Concord-Carlisle                                     9:35.04 
     1) Caitlin Lawlor 11               2) Maggie Nickerson 09            
     3) Nikita Rajgopal 12              4) Megan Ratcliffe 12             
     5) Kiersten Brady 10               6) Margaret Giles 11              
     7) Rachel Ehlers 12                8) Olivia Bigay 09                
 16  Concord-NH                                           9:36.55 
     1) Erin Waters 10                  2) Katherine Tebbits 11           
     3) Michaella Conery 09             4) Smita Boesch-Dining 11         
     5) Sabrina Lawrence 11             6)                                
 17  Bedford                                              9:38.63 
     1) Katie Ho Sang 11                2) Caroline Conrad 11             
     3) Kristen Larosa 12               4) Gwenyth Winship 10             
     5) Bailey Marshall                 6)                                
 18  Bishop Guertin                                       9:38.83 
     1) Chloe Conway 09                 2) Breanna Veilleux 09            
     3) Gabby Richardson 10             4) Molly McCabe 11                
     5) Danielle Poublon 09             6) Sabrina Beaulieu 10            
 19  Souhegan                                             9:39.12 
     1) Sarah Hurd 11                   2) Amy Lambert 09                 
     3) Min-Lu Kelly-Durham 11          4) Hannah Culver 10               
     5) Pia Marciano 12                 6) Hannah Gillis 09               
 20  Westerly-RI                                          9:41.20 
     1) Charlotte Andrus FR             2) Jackie Burr JR                 
     3) Madison McLaughlin SO           4) Adeline Hanssen SR             
 21  Champlain Val Uhs Hinesburg VT                       9:46.87 
     1) Julienne Devita SR              2) Autumn Eastman JR              
     3) Rachel Slimovitch SO            4) Taylor Spillane SR             
     5) Abby Keim SO                    6) Maeve Higgins FR               
     7) Evelyn Needham SO               8)                                
 22  Mt.  Desert Island H.S.                              9:49.48 
     1) Olivia Erickson JR              2) Waylon Hennggeler SO           
     3) Maggie Painter JR               4) Isabel Erickson JR             
     5) Nora Hubbell JR                 6) Julia Mace FR                  
     7) Malia Demers SR                 8) Kayla Ray SO                   
 23  South Portland High School                           9:49.95 
     1) Casey Loring FR                 2) Casey Kelley JR                
     3) Shannon Conley JR               4) Nyajock Pan SR                 
 24  St. Johnsbury Academy - VT                           9:50.00 
     1) Phoebe Christopher FR           2) Jess Poulin FR                 
     3) Robin Vincent JR                4) Quinn Bornstein JR             
     5) Molly Mulcahy SO                6) Macy Towle JR                  
     7) Lauren Gillott SO               8)                                
 25  Cranston West  Hs-Ri                                 9:57.49 
     1) Julia Smith SR                  2) Alex Hackett SR                
     3) Michaela Hackett SR             4) Kate Capuano FR                
 26  Bonny Eagle High School                              9:58.79 
     1) Kristen Glennie                 2) Mary Szatkowski                
     3) Alexandra Vayda SR              4) Kyaunna Libby                  
 27  Winslow High School                                 10:02.08 
     1) Erica Bertolaccini SR           2) Jessica Greeley FR             
     3) Molly Schassberger SR           4) Bethany Winkin JR              
     5) Brittany White JR               6) Ciera Poulin FR                
 28  Harwood Union HS - VT                               10:02.40 
     1) Ellie Ramsey JR                 2) Jaime Thomas SR                
     3) India Harvey JR                 4) Claire Brundage SO             
     5) Marla Davidson JR               6) Lauren Alexander JR            
 29  Essex High School-VT                                10:05.84 
     1) Rose Monahan SO                 2) Jenna Emery FR                 
     3) Charlotte Murphy SO             4) Rachel Pinto SR                
     5) Anna O'Malley JR                6) Feora Leveillee FR             
     7) Abby Trombley FR                8) Emily Murphy SR                
 30  Mnt Anthony Uhs- Bennington VT                      10:08.94 
     1) Shelby Whitman SR               2) Molly O'Callaghan SO           
     3) Grace Page FR                   4) Erin Anderson SR               
     5) Asuka Kosaki FR                 6) Kinsey Boudreau JR             
     7) Kate Ahearn JR                  8)                                
 31  Burlington High School  - VT                        10:11.38 
     1) Emma Boutcher JR                2) Sabrina Farmer JR              
     3) Lauren Rathgeb JR               4) Sophie Watterson FR            
     5) Eva Paradiso FR                 6)                                
 32  Lisbon                                              10:15.85 
     1) Bree Sautter FR                 2) Olivia Bulgin JR               
     3) Adrianna White FR               4) Kayla Angelico SR              
     5) Delanie Ouellette JR            6) Paige Galligan JR              
     7) Abigail Gamache FR              8) Caitlyn Bundy FR               
 33  Falmouth High School                                10:32.69 
     1) Cassie Darrow SR                2) Denali Nalamalapu SR           
     3) Madeline Roberts JR             4) Alexa Hoffman FR               
     5) Alta Farrell SO                 6) Vishva Nalamalapu FR           
     7) Hayley Simmons SR               8) Rachel Simonds JR              
 
Event 23  Girls High Jump
===============================================================================
        Meet:   6-01  1996        Heather Francis, Dartmouth HS, MA            
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Erin Schaeffer                12 Norwich Free        5-06.00 
  2  Madeline Pacella              12 Keene               5-06.00 
  3  Ellen DiPietro                11 Marshfield          5-06.00 
  4  Grace MacLean                 SR Bangor  - ME        5-04.00 
  5  Hannah Johnson                   Kennebunk - ME      5-04.00 
  6  Olivia Downey                 12 Melrose             5-04.00 
  7  Lily Cummings                 11 Marblehead          5-04.00 
  8  Natori Jones                  12 Bloomfield          5-04.00 
  9  Adrienne Pascucci             12 Northampton         5-04.00 
 10  Samantha Hicks                12 Laconia             5-03.00 
 11  Katherine Furland             JR Essex VT            5-03.00 
 12  Shelby Strickland                Kennebunk - ME      5-02.00 
 13  Emi Kanyo                     12 North Haven         5-02.00 
 14  Eleanor Freeland              12 Glastonbury         5-02.00 
 15  Lauren Bossi                  12 Bristol Cent        5-02.00 
 16  Leah Hotchkiss                11 Darien              5-02.00 
 17  Melanie Brunelle              SO Pilgrim - RI        5-01.00 
 18  Taylor Stevens                   Ponaganset-RI       5-01.00 
 19  Mikaela Lee                   FR Bay View - RI       5-01.00 
 20  Carly Timpson                 SO Narragansett-RI     5-01.00 
 21  Emily Swanson                 12 Timberlane          5-01.00 
 22  Jenny Mara                    12 Bedford             5-01.00 
 23  Marykate Melanson             11 Plymouth Reg        5-01.00 
 24  Brooke Simmons                12 Goffstown           5-01.00 
 25  Sierra Smith                     Ponaganset-RI       5-01.00 
 26  Tia Jackson                   JR Old Town  - ME      5-00.00 
 27  Meaghan Scullin               FR Cumberland- RI      4-11.00 
 28  Emma Sopchak                  SR Essex VT            4-11.00 
 29  Abigail Eddy                  SR Champlain Val VT    4-09.00 
 30  Darcy Schmoll                 SR U32  VT             4-09.00 
 31  Samantha Mears                JR Mnt. Anthony  VT    4-09.00 
 32  Lucy Sopchak                  FR Essex VT            4-09.00 
 
Event 25  Girls Pole Vault
===============================================================================
        Meet:  12-09  09.Jun.12   Jacilyn Briggs, Keene  - NH                  
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Emily Savage                  12 Weston             12-06.00 
  2  Lindsey Folsom                SR Cony   - ME        11-07.00 
  3  Jenna Calandro                11 Newtown            11-06.00 
  4  Jamie Briggs                  11 Keene              11-03.00 
  5  Megan Reese                   11 Concord            11-03.00 
  6  Madison Arndt                 11 Central Cath       11-00.00 
  7  Madeleine Schneider           10 Darien             11-00.00 
  8  Grace Ashworth                12 Lowell             11-00.00 
  9  Bridget Owen                  11 Algonquin          11-00.00 
 10  Ashly Craig                   11 Westford Aca       10-06.00 
 11  Julia Valenti                 09 North Readin       10-06.00 
 12  Carly Railing                 11 Algonquin          10-06.00 
 13  Lyzandra Fernandes            12 Danbury            10-06.00 
 14  Selina Sampieri               11 Cheshire           10-06.00 
 15  Jane Wall                     11 Weston             10-06.00 
 16  Kelsey Barnes                 JR Traip  - ME        10-06.00 
 17  Melanie Packard               12 Londonderry        10-03.00 
 18  Bianca Donadio                JR Classical - RI     10-00.00 
 19  Taylor Flaxington             SR Lincoln HS - RI    10-00.00 
 20  Morgan Hart                   JR Exeter-W.Gr.-RI    10-00.00 
 21  Amy Vegliante                 11 Bish Guertin        9-09.00 
 22  Kathryn Bassette              SO Woodstock VT        9-06.00 
 23  Lexi Clavet                   SR Edward Lit - ME     9-06.00 
 24  Jordan Dufresne               09 Londonderry         9-03.00 
 25  Elizabeth Allard              11 Nash South          9-03.00 
 26  Natalie Howes                 10 Londonderry         9-03.00 
 27  Brooke Phillips               11 Milton VT           9-00.00 
 28  Emily Geske                   JR Champlain Val VT    9-00.00 
 29  Megan Smith                   SR Yarmouth  - ME      9-00.00 
 30  Kayla Marquis                 SR Orono   - ME        9-00.00 
 31  Abby Weigang                  SO Orono   - ME        9-00.00 
 32  Jaxine Wolfe                  JR N. Kingstown-RI     8-06.00 
 33  Sydney Curran                 JR N. Kingstown-RI     8-06.00 
 34  Victoria Stack                SR N. Kingstown-RI     8-06.00 
 35  Mariah Barnett                JR Bellows Falls VT    8-06.00 
 36  Katherine Furland             JR Essex VT            8-06.00 
 37  Carissa Smith                 12 Mt. Mansfield VT    8-06.00 
 38  Ireland Judge                 FR Smithfield - RI     8-06.00 
 39  Brit Moyna                    SR Bellows Falls VT    8-06.00 
 
Event 27  Girls Long Jump
===============================================================================
        Meet:  19-02.50  1985        Pam Hughes, Hope HS, Providence, RI       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Amy Taintor                   11 E.O. Smith         19-00.75 
  2  Natori Jones                  12 Bloomfield         19-00.50 
  3  Kate Hall                     SO Lake Region - ME   18-05.75 
  4  Catherine Lacy                11 Darien             18-05.00 
  5  Bionca St Fleur               12 Melrose            18-03.75 
  6  Betsy Garnick                 12 Bish Guertin       17-10.75 
  7  Cassie Roberge                SR Mt.St.Charls-RI    17-09.25 
  8  Rachel Hill                   12 Somersworth        17-09.00 
  9  Zoie Reed                     10 Amity              17-08.00 
 10  Ariel Clachar                 10 Coe-Brown          17-06.25 
 11  Sierra Cameron                11 Bacon Academ       17-05.75 
 12  Emma Checovich                11 Winnacunnet        17-04.75 
 13  Kelsey Sullivan               11 Marshfield         17-04.50 
 14  Abigale Slonski               12 Griswold           17-03.25 
 15  Rebecca O'Donnell             JR Pilgrim - RI       17-01.25 
 16  Pearl Abiti                   JR Colchester VT      16-10.50 
 17  Elizabeth Bassette            SR Woodstock VT       16-10.25 
 18  Kate Criscitiello             10 Hingham            16-10.00 
 19  Jayne Boylan                  12 Nash South         16-09.75 
 20  Alexandra Dibrindisi          10 Northampton        16-09.00 
 21  Tatyana George                12 Saint Peter-       16-07.50 
 22  Charlotte Cutshall            JR Falmouth  - ME     16-07.00 
 23  Ally Parker                   09 Mahar Region       16-06.75 
 24  Greta Scott                   SO Portsmouth - RI    16-06.25 
 25  Olivia DiMambro               SO Essex VT           16-06.00 
 26  Moriah Leary                  SR Winooski  VT       16-05.00 
 27  Samantha Toscano              12 Coe-Brown          16-04.50 
 28  Jade Canak                    JR Erskine  - ME      16-04.50 
 29  Breigh Souliere               SR Cumberland- RI     16-03.25 
 30  Lindsay Ferrieri              JR La Salle - RI      16-03.25 
 31  Julia Gilbert                 SR Independent VT     16-02.50 
 32  Jocelyn Lorrey                JR Traip  - ME        16-02.00 
 33  Ashleigh Roberts              JR Traip  - ME        16-01.25 
 34  Alexis Chamberlain            FR Lawrence - ME      16-01.25 
 35  Stephanie Grobe               SR Hartford VT        15-08.75 
 
Event 29  Girls Triple Jump
===============================================================================
        Meet:  41-09.50  2011        Eke Nadia, Holy Name, Ma                  
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Rachel Hill                   12 Somersworth        38-02.00 
  2  Brooke Nadeau                 10 Millbury           37-07.50 
  3  Natalie Bowens                12 Montville          37-04.50 
  4  Alisha Ward                   12 Maloney            37-00.75 
  5  Dana Bramble                  11 East Hartfor       36-09.50 
  6  Amy Hunter                    09 Bromfield Sc       36-09.00 
  7  Quinn Miller                  12 Chicopee           36-07.00 
  8  Jocelyn Lorrey                JR Traip  - ME        36-06.75 
  9  Natori Jones                  12 Bloomfield         36-02.00 
 10  Abigale Slonski               12 Griswold           36-01.00 
 11  Alex Majetich                 12 Mount Greylo       36-00.00 
 12  Michelle Jaquint              10 Chelmsford         35-11.00 
 13  Cassie Roberge                SR Mt.St.Charls-RI    35-09.50 
 14  Rebecca O'Donnell             JR Pilgrim - RI       35-08.50 
 15  Pearl Abiti                   JR Colchester VT      35-08.00 
 16  Melanie Brunelle              SO Pilgrim - RI       35-08.00 
 17  Megan Heffernan               11 Bristol Cent       35-07.75 
 18  Jade Canak                    JR Erskine  - ME      35-04.50 
 19  Lexi Clavet                   SR Edward Lit - ME    35-02.00 
 20  Stephanie Mattson             SO Smithfield - RI    34-11.75 
 21  Angela Ragosta                SR Smithfield - RI    34-10.75 
 22  Lauren MacGregor              11 Salem              34-09.75 
 23  Synclaire Tasker              JR Brewer  - ME       34-09.50 
 24  Heather King                  11 Lebanon            34-08.50 
 25  Julia Gilbert                 SR Independent VT     34-08.00 
 26  Skyler Goss                   09 Pelham             34-07.75 
 27  Alexis Chamberlain            FR Lawrence - ME      34-07.75 
 28  Katherine Furland             JR Essex VT           34-06.50 
 29  Hunter Bastan                 SR Warwivk  Vet- RI   34-05.50 
 30  Gracie Ryan                   11 Kennett            34-04.50 
 31  Katelyn Terry                 12 Coe-Brown          34-04.00 
 32  Elizabeth Bassette            SR Woodstock VT       33-10.50 
 33  Brayden Costa                 SO Thornton  - ME     33-10.25 
 34  Izzy Federico                 SR Essex VT           32-08.00 
 35  Ursula Casey                  SR Brattleboro VT     32-02.00 
 
Event 35  Girls Shot Put
===============================================================================
        Meet:  51-06.50  2008        Becky O'Brien, Greely      ME             
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Sabrina Silva                 12 Mahar Region       41-11.00 
  2  Taylor Drayton                11 Oxford             41-09.00 
  3  Michaela Smith                11 Newton North       41-07.50 
  4  Katherine Simon               12 Amity              40-01.00 
  5  Julianah Adejuyigbe           12 Merrimack Va       39-08.50 
  6  Kendra Plant                  SR Cumberland- RI     39-06.00 
  7  Alley Savioli                 11 Coe-Brown          39-03.50 
  8  Victoria Ebert                JR Exeter-W.Gr.-RI    38-10.50 
  9  Gwen Sawyer                   SR Greely  - ME       38-10.00 
 10  Lindsay Manning               12 Hopkinton          38-07.50 
 11  Kylie Fustini                 12 Ledyard            38-06.50 
 12  Michaela Mendygral            10 Sheehan            38-06.25 
 13  Sonja Campbell                12 Montville          38-05.00 
 14  Maggie Riseborough            12 Marthas Vine       38-04.75 
 15  Veronica Wiggins              SR Tolman - RI        38-02.50 
 16  Samantha Blake                12 Windsor            37-10.25 
 17  Nicole Gilcoine               12 Rockland           37-09.25 
 18  Camryn Johnson                11 Milford            36-04.00 
 19  Patty Driscoll                11 Londonderry        36-00.00 
 20  Kaileigh Harrison             JR Thornton  - ME     35-11.00 
 21  Enny Mustapha                 SR Bellows Falls VT   35-09.00 
 22  Alva Hicks                    SO Classical - RI     35-08.25 
 23  Cassidy Webster               SO North Country VT   35-07.50 
 24  Destinee Barrette             SR Pilgrim - RI       35-07.25 
 25  Karisa Bergman                12 White Mounta       35-06.00 
 26  Lonnie Staten                 JR Windham  - ME      35-04.50 
 27  Katey Comstock                FR Windsor VT         35-04.00 
 28  Briana Pina                   SR Cumberland- RI     35-01.25 
 29  Amanda Battiest               JR Springfield VT     34-04.50 
 30  Jordyn Poulin                 SO Lawrence - ME      33-10.00 
 31  Bailey Friedman               JR Fryeburg  - ME     33-07.00 
 32  Olivia Conway                 11 White Mounta       33-05.00 
 33  Liz Ksepka                    SO U32  VT            32-06.50 
 34  Kayla Margola                 SO Lake Region VT     32-00.00 
 35  Bridget Humphrey              SR Erskine  - ME      30-01.00 
 
Event 31  Girls Discus Throw
===============================================================================
        Meet:  161-11  2008        Becky O'Brien, Greely      ME               
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Madeline Nicholson            12 Simsbury             137-01 
  2  Alva Hicks                    SO Classical - RI       133-05 
  3  Kylie Fustini                 12 Ledyard              125-01 
  4  Taylor Drayton                11 Oxford               123-09 
  5  Amy Anyoha                    11 Newtown              122-06 
  6  Jackie Vahey                  12 Winchester           117-09 
  7  Sabrina Silva                 12 Mahar Region         117-05 
  8  Mariah Collins                12 Southwick-To         115-09 
  9  Elizabeth Tevnan              11 Notre Dame A         115-02 
 10  Victoria Ebert                JR Exeter-W.Gr.-RI      114-11 
 11  Taylor Smith                  12 Burlington           114-06 
 12  Summer Murray                 JR E. Greenwich- RI     113-03 
 13  Cassie Desrochers             12 Waltham              112-09 
 14  Morgan Ferland                10 Fall Mountai         111-09 
 15  Samantha Mazur                11 Brookfield           111-03 
 16  Michaela Nowacki              10 Newtown              109-09 
 17  Karisa Bergman                12 White Mounta         108-05 
 18  Muriel Adams                  15 Nya   - ME           107-06 
 19  Katie Andersen                12 Kennett              106-07 
 20  Amanda Ouellette              12 Bedford              105-01 
 21  Alliyah Veilleux              SR Winslow - ME         104-10 
 22  Grace Restituyo               SO Barrington - RI      104-08 
 23  Emily Wernig                  11 Gilford              104-06 
 24  Megan Rouillard               11 Coe-Brown            104-04 
 25  Alyssa Colbert                FR Smithfield - RI      104-02 
 26  Katey Comstock                FR Windsor VT           103-11 
 27  Bridget Humphrey              SR Erskine  - ME        103-03 
 28  Kaileigh Harrison             JR Thornton  - ME        98-09 
 29  Jenna Moss                    JR North Country VT      98-07 
 30  Eraleena Hairston             SO Edward Lit - ME       97-01 
 31  Liz Ksepka                    SO U32  VT               96-05 
 32  Enny Mustapha                 SR Bellows Falls VT      95-02 
 33  Sarah Correia                 SR Essex VT              94-11 
 34  Amanda Sinkewicz              FR Essex VT              94-09 
 35  Molly Hook                    SR Lake Region - ME      93-08 
 36  Ami Humphrey                     Ponaganset-RI         92-11 
 
Event 33  Girls Javelin Throw
===============================================================================
        Meet:  149-06  2008        Danika Ham, Somersworth   NH                
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ellie Gravitte                12 Ridgefield           145-09 
  2  Meghan Lester                 12 Tolland              132-03 
  3  Molly McCausland              12 Millbury             131-08 
  4  Lauren Kennedy                12 East Longmea         129-06 
  5  Megan Perrin                  11 Watertown            128-10 
  6  Miranda Gagnon                12 Somersworth          126-05 
  7  Moriah Morton                 12 Lebanon              126-01 
  8  Iolani DeRis                  12 Monument Mou         123-02 
  9  Abigale Slonski               12 Griswold             123-01 
 10  Caitlin Piker                 12 Conard               122-10 
 11  Sima Suon                     12 Lowell               122-06 
 12  Chelsee Porcaro               11 Tewksbury            122-04 
 13  Dominique Pascoal             11 Central              121-09 
 14  Alyssa Colbert                FR Smithfield - RI      121-07 
 15  Olivia Conway                 11 White Mounta         121-06 
 16  Rachel Quaye                  12 Oakmont              121-04 
 17  Molly Dietrich                12 Gilford              117-07 
 18  Marquia Grundy                10 Platt                117-05 
 19  Erin Hudson                   SO St. Johnsbury VT     116-04 
 20  Ariana Fiacco                 11 Winnacunnet          114-04 
 21  Brianna Hake                  JR Champlain Val VT     113-00 
 22  Aishwarya Nambiar                Ponaganset-RI        112-04 
 23  Kayla Angelico                SR Lisbon - ME          109-02 
 24  Hannah Lee                    SR Bay View - RI        108-11 
 25  Elizabeth Grzyb               SO Fryeburg  - ME       108-04 
 26  Shannon Kunz                  SR Seacoast - ME        106-10 
 27  Erin Jeter                    JR Hampden  - ME        106-08 
 28  Kierstin Stritch              SO Gray-New Gl - ME     106-07 
 29  Kaitlin Eschenbrenner         JR Messalonskee-ME      105-00 
 30  Paige Olausen                 SO N. Kingstown-RI      104-11 
 31  Greta Pellerin                12 Independent VT       102-06 
 32  Eva Clark                     SR Bell. Fre Ac. VT     100-09 
 33  Taylor Stevens                   Ponaganset-RI        100-06 
 34  Aimee Johnston                JR Brattleboro VT        96-10 
 35  Enny Mustapha                 SR Bellows Falls VT      96-03 
 
Event 2  Boys 100 Meter Dash Prelims
===============================================================================
        Meet:  10.36  1981        Mike Morris, Ayer HS, MA                     
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Taj-Amir Torres               10 Amherst-Pelh          10.72 
  2  David Campbell                12 Bloomfield            10.83 
  3  Jashane Brown                 12 Middletown            10.88 
  4  Deangelo Berry                12 Xavier                10.93 
  5  Evan Lexo                     10 Groton-Dunst          10.95 
  6  Tikuan Johnson                12 Windsor               10.97 
  7  Ryan Williams                 JR E.Providence-Ri       10.98 
  8  Michael Owusu                 11 Wachusett             11.00 
  9  Lee Moses                     SO B.Hendricken-Ri       11.00 
 10  Denzel Tomaszewski            SR Wells  - ME           11.01 
 11  Zakari Jenkins                10 Nash North            11.07 
 12  Kevin Facey                   12 Burke                 11.11 
 13  Joseph Carter                 11 Ledyard               11.12 
 14  Power Kanga                   SO B.Hendricken-Ri       11.12 
 15  Ian Weider                    SR Thetford VT           11.13 
 16  Collins Ebozue                10 Weston                11.15 
 17  derek jackson                 SR Classical - RI        11.17 
 18  Ryan Jamison                  SR Scarborough -me       11.18 
 19  Hantzly Murat                 11 Needham               11.20 
 20  Dereck Daluz                  SR Pilgrim - RI          11.20 
 21  Andrew Alicea                 12 Merrimack Va          11.20 
 22  Will Heathman                 SR Oxbow VT              11.22 
 23  Devon Hazel                   12 Hartford Pub          11.24 
 24  Viktor Montanez               12 Hillsboro-De          11.29 
 25  Kevin Conchieri               SR Essex VT              11.29 
 26  Walters Ndi                   11 Concord               11.33 
 27  Trevor Knight                 11 Nash South            11.33 
 28  Matt Clark                    JR Fair Haven VT         11.36 
 29  Malcolm Gocha                 10 Plymouth Reg          11.37 
 30  Derek Boissonault             SO Thornton  - ME        11.41 
 31  Ilan Rich                     JR Classical - RI        11.41 
 32  Thomas Baumann                JR Woodstock VT          11.45 
 33  Hassan Mohamed                SO Lewiston  - ME        11.45 
 34  Nicolas Boutin                SO Old Town  - ME        11.50 
 35  Theo-Raje Virgo               SR Wash Acad  - ME       11.52 
 36  Jeremy Carter                 12 Mt. Mansfield VT      11.62 
 
Event 4  Boys 200 Meter Dash
===============================================================================
        Meet:  20.89  2006        Jeffrey Smith, Silver Lake Reg., MA          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Alex Mayhew                   12 Haverhill             21.71 
  2  David Campbell                12 Bloomfield            21.73 
  3  Jared Delane                  12 Northwest CA          21.75 
  4  Ryan Fitzgerald               12 Lowell                21.80 
  5  Brian Sappleton               12 Windsor               21.82 
  6  Preston Gordon                10 Woburn                21.84 
  7  Joseph Carter                 11 Ledyard               21.94 
  8  Tikuan Johnson                12 Windsor               22.03 
  9  Ryan Williams                 JR E.Providence-Ri       22.10 
 10  Zakari Jenkins                10 Nash North            22.14 
 11  Deangelo Berry                12 Xavier                22.25 
 12  Zach Cicio                    11 Pinkerton             22.40 
 13  derek jackson                 SR Classical - RI        22.43 
 14  Colin Kraft                   12 Algonquin             22.50 
 15  Lawrence Warwick              SR Coventry - RI         22.52 
 16  Starlin Ortiz                 10 Londonderry           22.65 
 17  Andrew Doelp                  12 Acton-Boxbor          22.67 
 18  Will Heathman                 SR Oxbow VT              22.76 
 19  Denzel Tomaszewski            SR Wells  - ME           22.86 
 20  Mackenzie Turgeon             10 Bedford               22.87 
 21  Ryan Jamison                  SR Scarborough -me       22.89 
 22  Nevin Kapuscinski             11 Lebanon               22.90 
 23  William Goulding              11 Nash North            22.94 
 24  Ian Weider                    SR Thetford VT           22.98 
 25  Dereck Daluz                  SR Pilgrim - RI          22.98 
 26  Ryan Gerrity                  SR Missisquoi VT         22.99 
 27  Hassan Mohamed                SO Lewiston  - ME        23.11 
 28  John Cute                     JR B.Hendricken-Ri       23.20 
 29  Randolf Zleh                  JR Mt.Pleasant - RI      23.25 
 30  Jake Dixon                    SO Cheverus - ME         23.30 
 31  Jacob Buhelt                  SR Falmouth  - ME        23.34 
 32  Tobias Muellers               JR Burlington VT         23.36 
 33  Matt Clark                    JR Fair Haven VT         23.38 
 34  Nicolas Boutin                SO Old Town  - ME        23.49 
 35  Ben Seward                    JR Mnt. Anthony  VT      23.51 
 
Event 6  Boys 400 Meter Dash
===============================================================================
        Meet:  47.31  2008        Daundre Barnaby, Weaver, CT                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Brian Sappleton               12 Windsor               48.51 
  2  Zachery Emrich                JR N. Kingstown-RI       48.55 
  3  Ryan Lucken                   12 Newton North          48.75 
  4  Kahlin Bolden                 12 Windsor               48.77 
  5  Zachary Andrews               12 New Britain           48.80 
  6  Rob Mills                     12 Plymouth Reg          48.82 
  7  Nick Pulitano                 12 Greenwich             48.89 
  8  Brian Sommers                 12 Acton-Boxbor          49.05 
  9  Shnyden Pierre                11 Brien McMaho          49.14 
 10  Connor Kwiecien               11 Pinkerton             49.30 
 11  David Johnston                12 Lexington             49.56 
 12  Stephen Barmore               11 Southington           49.71 
 13  James Campbell                SR Cheverus - ME         49.97 
 14  Justin Patterson              11 Marshfield            49.99 
 15  Isaac Yiadom                  11 Doherty               50.00 
 16  Tommy Harter                  11 Winnacunnet           50.10 
 17  Dage Minors                   SR St. Johnsbury VT      50.19 
 18  Rob Flynn                     11 Bedford               50.37 
 19  Ryan Gerrity                  SR Missisquoi VT         50.55 
 20  Steve Croft                   SR Pilgrim - RI          50.68 
 21  Harrison Stivers              JR Freeport - ME         50.74 
 22  Joe DiPalma                   SR Chariho - RI          50.83 
 23  Joe Craven                    SO N. Kingstown-RI       50.86 
 24  Jacob Buhelt                  SR Falmouth  - ME        51.00 
 25  Christian Leefmans            11 Exeter                51.06 
 26  Joe Vogel                     SR York    - ME          51.16 
 27  Justus Von Heinegg            JR Portsmouth - RI       51.35 
 28  Richard Satchwill             SR Exeter-W.Gr.-RI       51.36 
 29  Robert Younghusband           11 Alvirne               51.43 
 30  Tobias Muellers               JR Burlington VT         51.48 
 31  Garane Saban                  SR Lewiston  - ME        51.60 
 32  Jerry Kenney                  SO Scarborough -me       51.84 
 33  Andrew Brandmeyer             JR Mnt. Anthony  VT      52.17 
 34  Marcos Tavares                JR St. Johnsbury VT      52.69 
 35  Dylan Schulte                 SR Fair Haven VT         52.87 
 
Event 8  Boys 800 Meter Run
===============================================================================
        Meet:  1:51.96  1987        Lance Campbell, Cambridge R&L, MA          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Henry Wynne                   12 Staples             1:50.63 
  2  Isaiah Harris                 SO Lewiston  - ME      1:54.17 
  3  Sean Munnelly                 10 Campbell            1:54.43 
  4  Gabe Montague                 11 Newton North        1:54.55 
  5  Ryan Pearl                    12 Hamden              1:54.55 
  6  Adam Vare                     11 Fairfield PR        1:54.82 
  7  Kyle Liang                    12 Norwich Free        1:54.93 
  8  Robert Cheng                  12 New Fairfiel        1:54.95 
  9  Duncan Burleigh               12 Hingham             1:55.00 
 10  James Mulliken                11 Fairfield PR        1:55.52 
 11  Paul Duffey                   12 Whitman-Hans        1:55.74 
 12  Jamie Ross                    SR Brunswick - ME      1:55.99 
 13  Dage Minors                   SR St. Johnsbury VT    1:57.11 
 14  Zachery Emrich                JR N. Kingstown-RI     1:57.50 
 15  Brandon Hannon                12 Pelham              1:57.83 
 16  Ethan Call                    11 White Mounta        1:57.96 
 17  Brady Foshay                  SR Cheverus - ME       1:58.04 
 18  Bryce Kelley                  SR Chariho - RI        1:58.05 
 19  Benjamin Chaimberg            10 Hanover             1:58.07 
 20  Michael Stephens              SR La Salle - RI       1:58.26 
 21  Brett Hoerner                 10 Memorial            1:58.31 
 22  Tim Hughes                    JR Rutland VT          1:58.63 
 23  Seamus Cullinane              12 Winnacunnet         1:58.78 
 24  Lorenzo LaBrusciano           SR Burlington VT       1:58.99 
 25  John Rahill                   JR U32  VT             1:59.00 
 26  Alex Karam                    JR Scarborough -me     1:59.99 
 27  Ben Fazio                     SR E. Greenwich- RI    2:00.00 
 28  Victor Ricci                  SR Prout Hs-Ri         2:00.67 
 29  Justin Andrade                SR E.Providence-Ri     2:00.67 
 30  Azad Jalali                   SR Falmouth  - ME      2:00.69 
 31  Brandon Legendre              SR St. Johnsbury VT    2:01.91 
 32  Jared Keyes                   SR Champlain Val VT    2:01.97 
 33  Harrison Stivers              JR Freeport - ME       2:02.51 
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
===============================================================================
        Meet:  4:10.31  2001        Tristan Colangelo, Gloucester HS, MA       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Henry Wynne                   12 Staples             4:13.82 
  2  Logan Fulton                  12 Joel Barlow         4:16.18 
  3  Will Shafer                   JR Gray-New Gl - ME    4:16.28 
  4  Dharan Velasquez              11 Capital Prep        4:17.41 
  5  Matt Chisholm                 11 Farmington          4:17.76 
  6  William Bordash               11 Ridgefield          4:18.21 
  7  Spencer Brown                 11 Wilton              4:18.26 
  8  Bryce Kelley                  SR Chariho - RI        4:18.74 
  9  Jeremy Brassard               11 Coe-Brown           4:19.09 
 10  Ben Fazio                     SR E. Greenwich- RI    4:19.16 
 11  B.J. Smith                    12 Concord             4:20.06 
 12  Patrick Coppinger             12 Lowell              4:20.66 
 13  Malcolm Plunkett              SR S. Burlington VT    4:20.73 
 14  Owen Gonser                   11 King Philip         4:21.08 
 15  Josef Holt-Andrews            JR Telstar - ME        4:21.18 
 16  Aaron Bellomo                 12 Alvirne             4:21.37 
 17  Ben Finnigan                  10 St. Thomas A        4:21.78 
 18  Tom Barry                     SR Barrington - RI     4:21.97 
 19  Dan Paiva                     SO La Salle - RI       4:22.06 
 20  Ian Robertson                 11 Medfield            4:22.56 
 21  Dan Grosvenor                 SR Independent VT      4:23.84 
 22  Dan Damato                    12 Keene               4:24.14 
 23  Jack Salsbury                 FR La Salle - RI       4:24.20 
 24  Jamie Moore                   JR Bellows Falls VT    4:24.66 
 25  Sam Daly                      12 Bedford             4:25.76 
 26  Robert Hall                   SR Scarborough -me     4:25.83 
 27  Tim Fitzgerald                11 Wachusett           4:26.36 
 28  Brandon Legendre              SR St. Johnsbury VT    4:26.88 
 29  John Rahill                   JR U32  VT             4:27.21 
 30  Caleb Lord                    SO Hampden  - ME       4:31.11 
 31  Sam Merriman                  JR U32  VT             4:32.29 
 32  Mohamed Barre                 SR Lewiston  - ME      4:32.87 
 33  Dallin Smith                  JR N. Kingstown-RI     4:32.88 
 34  Farhan Abdillahi              JR Lewiston  - ME      4:38.24 
 
Event 12  Boys 3200 Meter Run
===============================================================================
        Meet:  8:58.16  2010        Christopher Bendtsen, Walcott, CT          
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Christian Alvarado            11 Fairfield PR        9:17.72 
  2  Alex Ostberg                  10 Darien              9:18.44 
  3  Trevor Hopper                 11 Ridgefield          9:21.12 
  4  Malcolm Plunkett              SR S. Burlington VT    9:25.31 
  5  Zach Williams                 11 Xavier              9:26.37 
  6  Trevor Crawley                SR Cumberland- RI      9:26.95 
  7  Jake Feinstein                12 Newtown             9:27.39 
  8  Dan Grosvenor                 SR Independent VT      9:28.43 
  9  Scott Carpenter               12 Lenox Memori        9:29.43 
 10  Marc Brandmeyer               SR Mnt. Anthony  VT    9:32.87 
 11  Connor Doyle                  SR B.Hendricken-Ri     9:33.11 
 12  Colin Tierney                 JR B.Hendricken-Ri     9:33.56 
 13  Shae Belenski                 12 Amity               9:34.95 
 14  Jan Michael Richter           SO Ponaganset-RI       9:35.61 
 15  B.J. Smith                    12 Concord             9:36.88 
 16  Dan Curts                     JR Ellsworth  - ME     9:37.54 
 17  Matt Herzig                   12 Weston              9:37.76 
 18  Paolo Tavares                 12 New Bedford         9:37.90 
 19  Jamie Moore                   JR Bellows Falls VT    9:38.89 
 20  Tim Fafard                    10 Mascenic Reg        9:39.25 
 21  Tyler Henseler                SR B.Hendricken-Ri     9:42.44 
 22  Noah Williams                 12 Hanover             9:42.79 
 23  Thomas Caulfield              12 Oyster River        9:43.16 
 24  Josh Fontaine                 10 Lebanon             9:44.67 
 25  Jake Grundy                   SO La Salle - RI       9:46.41 
 26  Patrick Hickey                JR S. Burlington VT    9:47.10 
 27  Ben Decker                    JR Yarmouth  - ME      9:47.24 
 28  Sam Nishi                     SO Harwood VT          9:47.77 
 29  Eli Moskowitz                 10 Souhegan            9:49.69 
 30  Chris Cote                    SO Waterville - ME     9:54.30 
 31  Justin Tracy                  SR Mt. Blue  - ME      9:58.45 
 32  Colin Tardiff                 FR Scarborough -me    10:06.39 
 33  Ryan Cadorette                JR Thornton  - ME     10:07.45 
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
        Meet:  13.90  1995        Tony Ortiz, Crosby HS, Waterbury, CT         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Jung Park                     12 Newton South          14.26 
  2  Ben DeForest                  11 Souhegan              14.34 
  3  Ben Colello                   11 Lincoln-Sudb          14.43 
  4  Izaiah McEwen                 11 Bloomfield            14.53 
  5  Edison Perez                  11 Springfield           14.55 
  6  Connor McCarthy               12 Walpole               14.56 
  7  Jordan Samuels                11 Boston Colle          14.67 
  8  George Feliz                  11 Concord               14.79 
  9  Galo Rodriguez                12 Northwest CA          14.80 
 10  Devaun Bovell                 12 New Canaan            14.82 
 11  Craig Telfer                  11 Lebanon               14.91 
 12  Edward Matovu                 11 Tewksbury             14.91 
 13  Dan Baum                      12 Sheehan               14.92 
 14  Jon Polen                     SR Mnt. Anthony  VT      14.95 
 15  Alec Eschholz                 10 Mt. Mansfield VT      14.97 
 16  Julian Nijkamp                SR Gorham  - ME          15.01 
 17  Donald Boyer                  SR Foxcroft - ME         15.06 
 18  Daniel Sypek                  12 Bish Guertin          15.10 
 19  Tyrik Henry                   10 Enfield               15.15 
 20  Kevin Cheam                   12 Pelham                15.19 
 21  Shawn Fletcher                10 Hillhouse             15.20 
 22  Andrew Toothaker              SR Hampden  - ME         15.34 
 23  Tom Reid                      SR York    - ME          15.43 
 24  Lucas Kelsey                  SR Bell. Fre Ac. VT      15.44 
 25  Roshi Brooklyn                SR Champlain Val VT      15.46 
 26  Gabe Carter                   12 Kearsarge             15.47 
 27  Joshua Rambert                SR E.Providence-Ri       15.49 
 28  Cristian Pichardo             SO Classical - RI        15.55 
 29  John Brapoh                   JR Mt.Pleasant - RI      15.59 
 30  Elijah Yeboah                 JR Cheverus - ME         15.63 
 31  Jordhan Levine                JR Waterville - ME       15.69 
 32  Jon Welch                     SR Vergennes  VT         15.78 
 33  Vincent Santos                JR Narragansett-RI       15.80 
 34  Abdul-lateff Orulebaja        JR Classical - RI        15.83 
 35  TJ Bernier                    SR Bellows Falls VT      15.94 
 36  Max Leatham                   JR Chariho - RI          16.03 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===============================================================================
        Meet:  37.06  1993        Aaron Hayes, Wlbr Cross, New Havn, CT        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ben Colello                   11 Lincoln-Sudb          37.61 
  2  Jared Delane                  12 Northwest CA          38.50 
  3  Irvin Johnson                 11 New Bedford           38.71 
  4  Peter Katsarakes              12 Lexington             38.72 
  5  Andrew DiMaiti                11 Saint Mary's          38.92 
  6  Gary Burnett                  12 Amherst-Pelh          39.63 
  7  Tyler Latham                  11 Fitch                 39.65 
  8  Andrew Toothaker              SR Hampden  - ME         39.79 
  9  George Feliz                  11 Concord               39.87 
 10  Nick Usoff                    12 Acton-Boxbor          39.91 
 11  Damon Vega                    10 Windham Tech          39.96 
 12  Jake Burns                    13 Nya   - ME            40.15 
 13  Elijah Yeboah                 JR Cheverus - ME         40.20 
 14  Kevin Cheam                   12 Pelham                40.20 
 15  Benjamin Stewart              JR N. Kingstown-RI       40.26 
 16  Isaac Yeboah                  JR Cheverus - ME         40.27 
 17  Rashad Ramsey                 12 Windsor               40.39 
 18  Alec Eschholz                 10 Mt. Mansfield VT      40.43 
 19  Robert Jacowleff              11 Staples               40.51 
 20  Carter Johnson                11 New Fairfiel          40.63 
 21  Aswan Duncan                  JR Edward Lit - ME       40.68 
 22  Nate Jaeger                   11 Bedford               40.69 
 23  Brendan Adair                 12 Newfound Reg          40.78 
 24  Joshua Rambert                SR E.Providence-Ri       41.25 
 25  Tom Reid                      SR York    - ME          41.30 
 26  Ethan Boucher                 12 Alvirne               41.38 
 27  TJ Bernier                    SR Bellows Falls VT      41.48 
 28  Abdul-lateff Orulebaja        JR Classical - RI        41.55 
 29  Blaise Haba                   FR Mt.Pleasant - RI      41.64 
 30  Sawyer Baldwin                12 Keene                 41.83 
 31  Lucas Kelsey                  SR Bell. Fre Ac. VT      41.85 
 32  Graham Pellegrino             SO N. Kingstown-RI       42.18 
 33  Roshi Brooklyn                SR Champlain Val VT      42.21 
 34  Paul Lyon                     SR S. Burlington VT      42.25 
 35  James Thulier                 SR S. Kingstown-RI       42.81 
 36  Josh Thibault                 JR Lake Region VT        43.22 
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
        Meet:  42.06  2005        Wethersfield, CT                             
                      J Harris, J Harris, J Scricca, P Oware            
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Windsor                                                41.62 
     1) Sherrod Peay 12                 2) Kahlin Bolden 12               
     3) Brian Sappleton 12              4) Tikuan Johnson 12              
     5) Montrelle Murphy 12             6) Julio Medina 11                
  2  Middletown                                             42.07 
     1) London Highsmith 11             2) Denzell Dempsey 12             
     3) O'Brian Sinclair 12             4) Jashane Brown 12               
     5) Jacob Homar 11                  6) Frank Gene Footman 9           
  3  New Britain                                            42.12 
     1) Malique Jones 12                2) Zachary Andrews 12             
     3) Juan Usuga 12                   4) Basil Niccolls 12              
     5) Michael Robinson 11             6)                                
  4  Bis.Hendricken-Warwk-RI                                42.61 
     1) Marco DelVecchio SR             2) John Cute JR                   
     3) Power Kanga SO                  4) Lee Moses SO                   
  5  Woburn                                                 42.75 
     1) Anthony Nguyen 11               2) Preston Gordon 10              
     3) Chris Jewett 10                 4) Miguel Torres 11               
     5) Nick McGinnis 10                6) Kawai Marin 11                 
     7) Nick Dalton 12                  8) Jules Voltaire 12              
  6  Malden HS                                              42.77 
     1) Tyler Williams 12               2) Kelly DeSane 12                
     3) Franklin Huynh 12               4) Richard Mulo 11                
  7  Ledyard                                                42.77 
     1) Joseph Carter 11                2) Steve Servedio 12              
     3) Alex Paterson 12                4) Alex Hintz-Valdez 12           
     5) Michael Lopes 10                6)                                
  8  Bedford                                                42.86 
     1) Nick Villani 11                 2) Mackenzie Turgeon 10           
     3) Dylan York 12                   4) Joseph Thibeault 12            
     5) Nate Jaeger 11                  6)                                
  9  Xaverian Brothers                                      43.16 
     1) Dana Pagliuca 12                2) Kyle Darrow 12                 
     3) Terenze Coleman 11              4) Conor Biagiotti 12             
 10  Newton South                                           43.21 
     1) Salong Jamir 10                 2) Noah Shuster 10                
     3) Ben Cooper 10                   4) Tyrone Thornton 11             
 11  Concord-NH                                             43.29 
     1) Walters Ndi 11                  2) Tolbert Nemo 12                
     3) Marc Gaudett 11                 4) George Feliz 11                
     5) Leo Sudieh 09                   6)                                
 12  West Haven                                             43.31 
     1) Eddy Williams 12                2) Robert Hayes 12                
     3) Bobby Sampson 12                4) Jawaun Manning 12              
     5) Denzel Asson 10                 6)                                
 13  Mt. Pleasant HS - Prov. - RI                           43.38 
     1) Randolf Zleh JR                 2) Guei Zleh JR                   
     3) Melvin Washington JR            4) Blaise Haba FR                 
 14  Bunnell                                                43.41 
     1) Roney Polynice 12               2) Isaiah Arthur-Brown 12         
     3) Terrence N'Dabian 12            4) Ian LeComer 12                 
     5) Daniel Ghajar 11                6) Devante Teel 11                
 15  Nashua North                                           43.52 
     1) Walter Torres 11                2) William Goulding 11            
     3) Michael Pagan 11                4) Zakari Jenkins 10              
     5) Brendan Robbins 12              6) Chad Saint-Amant 11            
 16  East Providence Hs-Ri                                  43.68 
     1) Christopher Moura SR            2) Joshua Rambert SR              
     3) Trystan Casey SO                4) Ryan Williams JR               
 17  Amherst-Pelham                                         43.71 
     1) Devin Clarke 12                 2) Dylan Owens 12                 
     3) JJ Sylla 09                     4) Joseph Tavares 09              
     5) Brandon Rivera 10               6) Noris Cuevas-Nova 12           
     7) Gary Burnett 12                 8) Kelzy Rodrigues 10             
 18  Westfield                                              43.86 
     1) Max Cravet 12                   2) Charlie Newmam 12              
     3) Jordanio Oquendo 10             4) Alex Martin 12                 
     5) Nate Kantor 12                  6)                                
 19  Lebanon                                                43.89 
     1) Matthew Stebbins 11             2) Nevin Kapuscinski 11           
     3) Will Merchant 10                4) Craig Telfer 11                
     5) David Hampton 12                6)                                
 20  Cheverus High School                                   43.98 
     1) James Campbell SR               2) Brady Foshay SR                
     3) Jake Dixon SO                   4) Jackson McMann SR              
 21  Londonderry                                            44.08 
     1) James Zimolka 09                2) Joel Rodriguez 12              
     3) David Sharkey 12                4) Starlin Ortiz 10               
     5) Zachary Joy 12                  6)                                
 22  Wells High School                                      44.11 
     1) Denzel Tomaszewski SR           2) Sean Roche SR                  
     3) Jacob Moody JR                  4) Samuel LaPointe SR             
     5) Dante Fanning SR                6) Dylan Stevens SR               
     7) Dominic Barra SR                8)                                
 23  Classical HS - Prov - RI                               44.12 
     1) Ilan Rich JR                    2) Allen Tat JR                   
     3) derek jackson SR                4) Nathan Narcisse FR             
 24  Merrimack Valley                                       44.23 
     1) Andrew Alicea 12                2) John Lindonen 12               
     3) Brendan Polichronopoulos 11     4) Bibek Thapa 12                 
     5) Mitchell Denault 12             6)                                
 25  Falmouth High School                                   44.36 
     1) Jacob Buhelt SR                 2) Grant Burfeind SR              
     3) Alex Gowen SR                   4) Andy Clement SO                
     5) Tony St Angelo FR               6) Nigel Dunn FR                  
     7) Sean Soucy FR                   8) Mike Wulbrecht JR              
 26  Thornton Academy                                       44.52 
     1) Derek Boissonault SO            2) Dan Marsh                      
     3) Dylan Smith SO                  4) Andrew Smith SO                
 27  Narragansett HS - RI                                   44.59 
     1) Mike Paradise SR                2) Deontae Stanley SO             
     3) Ryan Luddy SR                   4) Michael Silvestri FR           
 28  Hampden Academy                                        44.75 
     1) Roy Donnelly SR                 2) Sam Donnelly JR                
     3) Josh Hoch JR                    4) Jonathan Seymour SO            
 29  La Salle Ac - Prov.- RI                                44.78 
     1) Martin Bannerman SR             2) Greg Mederios JR               
     3) T-Boy White FR                  4) Hakeem Kushimi JR              
 30  Fair Haven Uhs - VT                                    45.02 
     1) Matt Clark JR                   2) Tom Kearns FR                  
     3) Dylan Schulte SR                4) Paul Larue JR                  
     5) Austin Beauregard SO            6) Will Reed SO                   
 31  Essex High School-VT                                   45.30 
     1) Taite Carpenter SR              2) John McLamore SO               
     3) Carl Bryant JR                  4) Kevin Conchieri SR             
     5) Pim Nierop SR                   6) Peter Barrows FR               
     7) Jack Mechler JR                 8) Jake Maurer FR                 
 32  South Burlington HS - VT                               45.75 
     1) Damion Curtis JR                2) Sam Barritt SR                 
     3) Jack Graham SO                  4) Paul Lyon SR                   
     5) Cal Heffernan SR                6) Jonathon Shungu JR             
     7) Trent Austin FR                 8) Ismail Temirov SO              
 33  North Yarmouth Academy                                 45.79 
     1) Jake Burns 13                   2) Michael McIntosh 14            
     3) El Tayeb Dahia 14               4) Dean Walters 13                
     5) Abrahim Al Musawi 15            6) Jarred Davis 14                
 34  Lake Region Uhs Orleans VT                             45.91 
     1) Dylan Lahar SO                  2) Brian Mosher SR                
     3) Shaquille Urie SR               4) Josh Thibault JR               
     5) Evan Mckenzie SO                6)                                
 35  Burlington High School  - VT                           46.46 
     1) Sang Bui JR                     2) Makahil Abdinoor JR            
     3) Ahmed Noor SO                   4) Michael Peacock SR             
     5) Jack Treadwell JR               6)                                
 36  St. Johnsbury Academy - VT                             46.71 
     1) Marcos Tavares JR               2) Gavin Harpin SO                
     3) David Duong SR                  4) Sully Kiley SR                 
     5) Taeshon Best JR                 6) Jeff Yang SR                   
     7) EJ Baer JR                      8)                                
 
Event 22  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
        Meet:  3:17.97  2012        Winsor - CT                                
                        R Ramsey, K Bolden, D Meggie, B Sappleton         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Acton-Boxborough                                     3:22.04 
     1) Nick Usoff 12                   2) Andrew Doelp 12                
     3) Jimmy Wang 11                   4) Brian Sommers 12               
     5) Mandela Franciscono 09          6) Adam Waks 10                   
     7) Henry Zhou 12                   8) Benjamin Vitale 11             
  2  Middletown                                           3:22.12 
     1) Jashane Brown 12                2) Marcus Alleyne 9               
     3) O'Brian Sinclair 12             4) Denzell Dempsey 12             
     5) Frank Gene Footman 9            6)                                
  3  Windsor                                              3:22.56 
     1) Rashad Ramsey 12                2) Nathaniel Williams 10          
     3) O'Shady Daron 12                4) Kahlin Bolden 12               
     5) Rajay Hinds 10                  6) Kevin Boudreau 10              
  4  Hingham                                              3:22.77 
     1) Kevin Oneill 12                 2) Corbin Robichaud 12            
     3) Bill Lumbert 12                 4) Andrew Bolze 11                
     5) Duncan Burleigh 12              6) Grant Whitney 12               
     7) Micheal Ferrara 10              8) Andrew Ricciardelli 12         
  5  New Britain                                          3:23.55 
     1) Stephon Henry 11                2) Macris Webb 9                  
     3) Basil Niccolls 12               4) Juan Usuga 12                  
  6  Staples                                              3:23.79 
     1) Jack Scott 11                   2) Tucker Rizzi 12                
     3) Walker Marsh 12                 4) Henry Wynne 12                 
     5) Peter Elkind 11                 6) James Lewis 9                  
  7  New Fairfield                                        3:23.82 
     1) Ryan Thomas 12                  2) Carter Johnson 11              
     3) Anthony Cammorota 11            4) Robert Cheng 12                
     5) Derek Simoncelli 10             6) Jack Schosser 12               
  8  Newton South                                         3:24.79 
     1) Ben Cooper 10                   2) Marini Lopci 12                
     3) Levon Tiekka 10                 4) Deion Arneaud 12               
     5) Joe Hickey 12                   6) Ben Eisenberg 12               
     7) Anthony DeNitto 09              8) Salong Jamir 10                
  9  Trumbull                                             3:24.82 
     1) Isaac Cotto 12                  2) Joe Matera 11                  
     3) Rafe Gangi 12                   4) Tim Johnson 12                 
     5) Kevin Crossley 12               6) Neil Barrow 11                 
 10  North Kingstown-RI                                   3:25.79 
     1) Joe Craven SO                   2) Zachery Emrich JR              
     3) Nick Tierney SR                 4) Benjamin Stewart JR            
 11  Cheverus High School                                 3:26.73 
     1) Elijah Yeboah JR                2) Jake Dixon SO                  
     3) Brady Foshay SR                 4) James Campbell SR              
 12  Souhegan                                             3:27.72 
     1) Jason Bender 12                 2) Ben Platt 10                   
     3) Sam Ballard 12                  4) Brady Camplin 11               
     5) Nathan Kittredge 12             6) Jacob Kittredge 12             
 13  Mnt Anthony Uhs- Bennington VT                       3:28.75 
     1) Andy Seward JR                  2) Andrew Brandmeyer JR           
     3) Brad Myers JR                   4) Ben Seward JR                  
 14  Lewiston High School                                 3:28.77 
     1) Abdifatah Mohamed JR            2) Garane Saban SR                
     3) Hassan Mohamed SO               4) Isaiah Harris SO               
 15  Winnacunnet                                          3:29.04 
     1) Matt Guerin 12                  2) Jack Knollmeyer 12             
     3) Tommy Harter 11                 4) Seamus Cullinane 12            
     5) Evan O'Connor 11                6)                                
 16  Keene                                                3:29.16 
     1) Sawyer Baldwin 12               2) Dan Damato 12                  
     3) Justin Kissell 11               4) Terell Peterson 09             
     5) Serioja Tcharkovski 12          6)                                
 17  East Providence Hs-Ri                                3:29.81 
     1) Justin Andrade SR               2) Christopher Moura SR           
     3) Alejandro Duarte FR             4) Joshua Rambert SR              
 18  Exeter                                               3:29.85 
     1) Peter Winslow 12                2) Parker Dubuque 12              
     3) Alex Peck 12                    4) Christian Leefmans 11          
     5) Silas Richards 11               6)                                
 19  Central HS Providence - RI                           3:29.87 
     1) Steven Perez JR                 2) Destin Bibemi SO               
     3) Anderson Mota JR                4) Josue Astacio JR               
 20  Burlington High School  - VT                         3:30.92 
     1) Tobias Muellers JR              2) Nicholas Smith SR              
     3) Lorenzo LaBrusciano SR          4) Ahmed Noor SO                  
     5) Makahil Abdinoor JR             6)                                
 21  St. Johnsbury Academy - VT                           3:31.51 
     1) Marcos Tavares JR               2) Sully Kiley SR                 
     3) David Duong SR                  4) Nate Solnit SR                 
     5) Dage Minors SR                  6) Bowen Christopher SR           
     7) Colin Jacobs SR                 8)                                
 22  Alvirne                                              3:31.53 
     1) Kyle Saunders 10                2) Kyle Salucco 11                
     3) Billy Perry 11                  4) Robert Younghusband 11         
     5) Aaron Bellomo 12                6) Josh Bellomo 11                
     7) Phillip Demers 10               8) Ethan Boucher 12               
 23  Bis.Hendricken-Warwk-RI                              3:32.17 
     1) Mario Rousseau SR               2) Ian MacLeod JR                 
     3) Andrew Geremia SO               4) Cameron Ricci SR               
 24  Merrimack Valley                                     3:32.25 
     1) Keegan Hanks 11                 2) Brendan Polichronopoulos 11    
     3) Carter Saltmarsh 11             4) Bibek Thapa 12                 
     5) Branden McCoo 12                6)                                
 25  Portsmouth HS - RI                                   3:33.45 
     1) Alex Eyster JR                  2) John Futoma JR                 
     3) Cooper Richmond JR              4) Justus Von Heinegg JR          
 26  South Kingstown-RI                                   3:34.07 
     1) Stephen Krajeski SR             2) Raymond Reyes JR               
     3) Brody Hall                      4) Scott Washburn SR              
 27  South Burlington HS - VT                             3:34.31 
     1) Sam Barritt SR                  2) Damion Curtis JR               
     3) Ismail Temirov SO               4) Sean MacDonald SO              
     5) Malcolm Plunkett SR             6) Jack Graham SO                 
     7) Tommy Royer SR                  8) Sidi Abdoulaye JR              
 28  Falmouth High School                                 3:35.03 
     1) Grant Burfeind SR               2) Alex Gowen SR                  
     3) Andy Clement SO                 4) Azad Jalali SR                 
     5) Sean Soucy FR                   6) Brian Taylor JR                
     7) Tony St Angelo FR               8) Nigel Dunn FR                  
 29  Hampden Academy                                      3:35.46 
     1) Jonathan Seymour SO             2) Nick Kopf SR                   
     3) Robert Frye SO                  4) Andrew Toothaker SR            
 30  Belfast Area High School                             3:36.09 
     1) Travis Tufo SR                  2) Drew Nealey FR                 
     3) Jake Levangie SR                4) Jordan Hill SR                 
     5) Levi Lapham SO                  6) Grant Richards SR              
     7) Evan Schweikert JR              8) Marcus Riley JR                
 31  Orono High School                                    3:37.30 
     1) Jamie Normand JR                2) Tyler White SR                 
     3) David Frederick SR              4) Kayne Woodworth JR             
     5) Brandon Crocker JR              6) Jerome Stevens SO              
     7) Einar Loktu SR                  8) Josh Marquis JR                
 32  Champlain Val Uhs Hinesburg VT                       3:37.39 
     1) Jared Keyes SR                  2) Roshi Brooklyn SR              
     3) Sam Longenbach SR               4) David Keyes SR                 
     5) Brian Boisjoli SR               6) Thomas Keller SR               
     7) Sean Delaney SR                 8)                                
 33  Middlebury Uhs - VT                                  3:40.24 
     1) James Hare SR                   2) Naina Horning JR               
     3) Sam Ferguson JR                 4) Max Moulton JR                 
     5) Nathan Peck JR                  6) Burke Farrell FR               
     7) Haven Tate FR                   8) Christopher Garner FR          
 
Event 18  Boys 4x800 Meter Relay
===============================================================================
        Meet:  7:40.28  2010        Hamden, CT                                 
                        N Saba, P Cyr, I Whiting, C FitzSimons            
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Souhegan                                             7:47.39 
     1) Ben Platt 10                    2) Jason Bender 12                
     3) Brady Camplin 11                4) Tanner Kent 12                 
     5) Eli Moskowitz 10                6)                                
  2  Billerica Memorial HS                                7:52.39 
     1) Brendan Knickle 12              2) Alex Finestone 12              
     3) Peter Garmon 10                 4) Scott Arsenault 12             
  3  Oxford                                               7:53.49 
     1) Brandon Au 12                   2) Christopher Faber 12           
     3) Ryan Flach 11                   4) Cameron Swift 12               
     5) Matt Dodson 9                   6)                                
  4  Ridgefield                                           7:54.32 
     1) Kristian Sogaard 10             2) Thomas Guillaume 11            
     3) McCall Keller 12                4) Graeme Hewett 11               
     5) Trevor Hopper 11                6) William Bordash 11             
  5  Staples                                              7:55.47 
     1) Peter Elkind 11                 2) Luis Cruz 10                   
     3) Patrick Nolan 12                4) Walker Marsh 12                
     5) James Lewis 9                   6) Victor Kolbin 11               
  6  Danbury-Ct                                           7:56.06 
     1) Mickey Kozak 11                 2) C.J. Cunningham 11             
     3) Steven Farkas 11                4) Austin Winter 12               
     5) Michael Leone 12                6) Chazz Winter 11                
  7  Glastonbury                                          7:58.03 
     1) Hayes Watson 12                 2) Randall Neish 9                
     3) Ryan Shiring 12                 4) Patrick Shiring 12             
     5) Ryan Day 12                     6) Tom Chamberlin 11              
  8  E.O. Smith                                           7:58.70 
     1) Jason Ball 11                   2) Zach Pittman 12                
     3) Nathaniel Picard-Busky 12       4) Jack Phillips 12               
     5) Trevon Johnson 12               6) Caleb Erhard 10                
  9  Cambridge Rindge & Latin                             8:00.31 
     1) Esu Alemseged 09                2) Niko Emack-Bazelais 12         
     3) Samuel Ingersoll 10             4) Michael Scarlett 11            
     5) Daniel Aschale 09               6) Sam Stubbs 09                  
 10  Saint John's Prep                                    8:05.35 
     1) Colin Monahan 11                2) Jack Sanford 12                
     3) Josh Raposa 10                  4) Will Stark 12                  
     5) Liam Dow 11                     6) Tom O'Shea 12                  
     7) Tim Loehner 11                  8)                                
 11  Cheverus High School                                 8:06.24 
     1) James Hannigan SO               2) Colin Grove JR                 
     3) James Campbell SR               4) Brady Foshay SR                
 12  Lewiston High School                                 8:07.93 
     1) Mohamed Awil SR                 2) Mohamed Mohamed JR             
     3) Mohamed Barre SR                4) Isaiah Harris SO               
 13  Bow                                                  8:08.86 
     1) Ben Evans 12                    2) Alex Evans 12                  
     3) Kevin McCully 12                4) Sam Evans 12                   
 14  Mansfield                                            8:09.60 
     1) Chris Murphy 11                 2) Andrew Chotkowski 12           
     3) Dan Romano 10                   4) Jimmy Murphy 11                
     5) Conor Monks 12                  6) Andrew Simons 10               
     7) Val Madonna-Lendvai 11          8) Brendan Keady 11               
 15  North Kingstown-RI                                   8:10.58 
     1) Ian Connors SO                  2) Benjamin Sawyer SO             
     3) Dallin Smith JR                 4) Benjamin Stewart JR            
 16  Pinkerton                                            8:13.31 
     1) Nathan Rees 10                  2) Ryan Lynch 10                  
     3) Joe Poggi 11                    4) Noah Davis 09                  
     5) Nolan Cooney 09                 6) Sean Kopetz 12                 
 17  Woburn                                               8:13.57 
     1) Kyle Sullivan 12                2) Josh Ercolini 11               
     3) Max Deufoleu 12                 4) Dylan Crowley 12               
     5) Ron Hibbard 11                  6) Chris Connolly 11              
     7) Patrick Hurley 09               8) Matt DiMauro 09                
 18  Portsmouth                                           8:13.68 
     1) Sam Lichtenstein 12             2) Beckley Stearns 11             
     3) Brian Reaney 10                 4) Henry Wager 12                 
     5) Joey Auger 09                   6) Christian Leighton 10          
 19  East Greenwich HS - RI                               8:14.43 
     1) Garrett Scanlon JR              2) Tommy Sommer SO                
     3) Graham Chapski JR               4) Nate Waddell JR                
 20  Needham                                              8:14.66 
     1) Daniel Alpert 11                2) Tyler Hagen 12                 
     3) Derek Howes 10                  4) Adrian Amaya 11                
     5) John Benner 09                  6)                                
 21  Merrimack Valley                                     8:15.44 
     1) Brendan Polichronopoulos 11     2) Keegan Hanks 11                
     3) Bibek Thapa 12                  4) Carter Saltmarsh 11            
     5) Branden McCoo 12                6)                                
 22  Champlain Val Uhs Hinesburg VT                       8:16.78 
     1) Zach Marshall JR                2) Sean Delaney SR                
     3) Jared Keyes SR                  4) Sam Longenbach SR              
     5) Casey Silk JR                   6) Chase Weaver SR                
     7) Clarke Shedd JR                 8)                                
 23  Nashua North                                         8:19.38 
     1) Craig Hammond 12                2) Justin Carter 12               
     3) Chad Saint-Amant 11             4) Zach Taylor 12                 
     5) Liam Curran 12                  6)                                
 24  Bis.Hendricken-Warwk-RI                              8:20.02 
     1) Alex Doherty SR                 2) Jared Boulanger SO             
     3) Avery Ingegneri FR              4) Marcus Swift SR                
 25  Barrington Hs-Ri                                     8:21.58 
     1) Sam Somera SO                   2) Marcus Sefranek JR             
     3) Will Casazza SR                 4) Connor Royley SR               
 26  La Salle Ac - Prov.- RI                              8:22.95 
     1) Shane Watterson SR              2) Zach Chapasko SR               
     3) Mike Nadeau SR                  4) Adam Rego SR                   
 27  Mnt Anthony Uhs- Bennington VT                       8:23.46 
     1) Andy Seward JR                  2) Andrew Brandmeyer JR           
     3) PJ Seward FR                    4) Marc Brandmeyer SR             
 28  Ellsworth High School                                8:26.99 
     1) Jeff Weeks SO                   2) Kody Holmes SR                 
     3) Robert Looker JR                4) Cooper Holmes FR               
     5) Frank King JR                   6) Dan Curts JR                   
 29  Scituate HS - RI                                     8:29.63 
     1) Kenneth Vinacco JR              2) Dan Heston JR                  
     3) Ian Gould SO                    4) Nick Russo JR                  
 30  Burlington High School  - VT                         8:30.94 
     1) Lukas Adamowicz SR              2) Lorenzo LaBrusciano SR         
     3) Jake Van Buren JR               4) Nicholas Smith SR              
     5) Daniel Hart SO                  6)                                
 31  Middlebury Uhs - VT                                  8:35.51 
     1) James Hare SR                   2) Sam Ferguson JR                
     3) Christopher Garner FR           4) Max Moulton JR                 
     5) Matt Becker SO                  6) Andrew Edwards SR              
     7) David Dregallo FR               8)                                
 32  St. Johnsbury Academy - VT                           8:35.59 
     1) Colin Jacobs SR                 2) Bowen Christopher SR           
     3) Kobe Richardson SO              4) Will Jones SO                  
     5) Callum Henning JR               6) PJ Wright JR                   
     7) Zac Favreau-Smith FR            8)                                
 33  Harwood Union HS - VT                                8:36.54 
     1) Brennan Degen JR                2) Nathanial Kazlow JR            
     3) Geoffrey Kazlow JR              4) Sam Nishi SO                   
     5) Ethan Carr JR                   6) Quetin Bell SO                 
     7) Caleb kessler JR                8) Caleb Hoyne FR                 
 34  South Portland High School                           8:36.59 
     1) John Salamone JR                2) Jacob Maloney FR               
     3) Jonathan Bagley JR              4) Maxwell Knutsen SR             
 35  Central High School                                  8:39.01 
     1) Grant Goodwin SR                2) Jake Garrett SR                
     3) Ty Orduna SO                    4) Adam Oko SR                    
     5) Tristan Wright FR               6) Chris Hersey FR                
     7) Mike Smith SR                   8)                                
 36  Fryeburg  Academy                                    8:45.73 
     1) Tyler O'Keefe JR                2) Patrick Carty FR               
     3) TJ Rose SO                      4) Eric Hannes JR                 
 
Event 24  Boys High Jump
===============================================================================
        Meet:   7-01  1997        Dave Arundel, S. Kingstown, RI               
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Demario Gray                  12 Bloomfield          6-10.00 
  2  Jake Almquist                 12 Woodstock AC        6-08.00 
  3  Alex Niemiec                  12 Chicopee Com        6-06.00 
  4  Ben DeForest                  11 Souhegan            6-05.00 
  5  John Cioffredi                11 Lebanon             6-05.00 
  6  Lawrence Warwick              SR Coventry - RI       6-04.00 
  7  Sean Greene                   SR La Salle - RI       6-04.00 
  8  Erik Mateo                    JR Central Falls RI    6-04.00 
  9  Jack Devine                   11 Minnechaug          6-04.00 
 10  Tyler Gibson                  12 Rockland            6-04.00 
 11  Ben Sattiewhite               12 Salem               6-04.00 
 12  Lherief Kenku                 11 Taunton             6-04.00 
 13  Joshua Walker                 11 Windsor             6-04.00 
 14  Daequone Clark                12 New Britain         6-04.00 
 15  Nicholas Lombardo             11 Darien              6-04.00 
 16  Starlin Ortiz                 10 Londonderry         6-03.00 
 17  Alec Boucher                  11 Winnacunnet         6-03.00 
 18  Kenny Teng                    SR Cranston W. - RI    6-02.00 
 19  Nicholas Griswold             11 Foran               6-02.00 
 20  Connor Harris                 SR Edward Lit - ME     6-02.00 
 21  Brandon Hoghaug               11 Douglas             6-02.00 
 22  Jordan Litts                  10 Wilton-Lynde        6-01.00 
 23  Keelan McCoole                11 Bedford             6-01.00 
 24  Atencio Martin                SR Traip  - ME         6-00.00 
 25  Austin Weigle                    Kennebunk - ME      6-00.00 
 26  Kyle Sayre                    JR N. Kingstown-RI     6-00.00 
 27  Ben Murphy                    SO B.Hendricken-Ri     6-00.00 
 28  Mason Travers                 SR Lawrence - ME       6-00.00 
 29  Dennis Newland                JR Lake Region VT      5-11.00 
 30  Sam Emerson                   10 Rivendell VT        5-09.00 
 31  Ian Weider                    SR Thetford VT         5-09.00 
 32  Rodney Johnson                SR Randolph VT         5-09.00 
 33  Kyle Berteau                  12 Mt. Mansfield VT    5-09.00 
 34  Leo Patenaude                 SR Windsor VT          5-09.00 
 35  Tim Yandow                    JR Essex VT            5-09.00 
 36  Dylan Stevens                 SR Wells  - ME         5-08.00 
 
Event 26  Boys Pole Vault
===============================================================================
        Meet:  16-09  2008        David Slovenski, Brunswick ME                
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Chandler Ives                 12 Simsbury           15-00.00 
  2  Joseph Fogarasi               10 Windham            15-00.00 
  3  Billy Thibault                12 Westhill           15-00.00 
  4  Matthew Mula                  12 Staples            14-06.00 
  5  Nicholas Sumby                12 Old Saybrook       14-00.00 
  6  Curtis Warren                 JR Belfast - ME       14-00.00 
  7  Joseph Stein                  12 Shelton            14-00.00 
  8  Vladimir Popusoi              11 Greenfield         14-00.00 
  9  Aaron Beckwith                12 Hopkinton          13-09.00 
 10  David Frederick               SR Orono   - ME       13-09.00 
 11  Devin Burgess                 SR Waterville - ME    13-06.00 
 12  Kyle Tereso                   12 Chicopee           13-06.00 
 13  Nate Solnit                   SR St. Johnsbury VT   13-06.00 
 14  Conor Hayward                 SR N. Kingstown-RI    13-06.00 
 15  ChangBae Son                  12 Wachusett          13-06.00 
 16  Mikritch Arslanyan            SR Cranston W. - RI   13-06.00 
 17  Kevin Prewitt                 11 Marlborough        13-06.00 
 18  Alex Tamulonis                11 Milford            13-03.00 
 19  Tim Breen                     11 Westford Aca       13-00.00 
 20  Andrew Thornton               SR Falmouth  - ME     13-00.00 
 21  Kyle Baker                    SO Essex VT           13-00.00 
 22  Drew Nealey                   FR Belfast - ME       13-00.00 
 23  Kevin Manning                 SR Scarborough -me    13-00.00 
 24  Alex Gowen                    SR Falmouth  - ME     13-00.00 
 25  Brian Boisjoli                SR Champlain Val VT   13-00.00 
 26  Ray Belanger-Deloge           12 Central Cath       13-00.00 
 27  Seth Oliveira                 JR Portsmouth - RI    12-06.00 
 28  Tim Yandow                    JR Essex VT           12-06.00 
 29  Carlton Eaton                 SO Smithfield - RI    12-06.00 
 30  Josh Teixeiro                 12 Exeter             12-03.00 
 31  Isaiah Backels                10 Pinkerton          12-03.00 
 32  Brendan O'Brien               12 Campbell           12-03.00 
 33  Caleb Kasupski                10 Milton VT          12-00.00 
 34  Sam Davey                     SR La Salle - RI      12-00.00 
 35  Jordan Zerva                  JR Cumberland- RI     12-00.00 
 36  Josh Mostert                  JR Portsmouth - RI    12-00.00 
 37  Quentin Bazarnicki            11 Monadnock          11-09.00 
 38  Oren Klempner                 SR Champlain Val VT   11-06.00 
 
Event 28  Boys Long Jump
===============================================================================
        Meet:  24-10  1992        Eric Scammons, So. Hadley HS, MA             
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Alex Niemiec                  12 Chicopee Com       23-05.25 
  2  Matthew Bowers                12 King Philip        23-00.00 
  3  Kyle Darrow                   12 Xaverian Bro       22-09.25 
  4  Demario Gray                  12 Bloomfield         22-09.00 
  5  Andrew Bolze                  11 Hingham            22-05.00 
  6  Ian Weider                    SR Thetford VT        22-03.50 
  7  Kevin Cheam                   12 Pelham             21-11.75 
  8  Lawrence Warwick              SR Coventry - RI      21-11.50 
  9  Donald Boyer                  SR Foxcroft - ME      21-10.00 
 10  Mike Lang                     11 Woodland           21-09.00 
 11  Jeremy Bissell                SR Brewer  - ME       21-08.50 
 12  Cody Trudel                   10 Westford Aca       21-08.25 
 13  Devin Burgess                 SR Waterville - ME    21-07.00 
 14  John Braga                    12 North Readin       21-06.50 
 15  Gabe Carter                   12 Kearsarge          21-04.00 
 16  Sherrod Peay                  12 Windsor            21-03.50 
 17  Josh Bordeau                  SR Missisquoi VT      21-02.50 
 18  Lexus Gordon                  12 Fitch              21-02.00 
 19  Tommy Gallagher               10 Berlin             21-01.50 
 20  Nicholas Lombardo             11 Darien             21-00.50 
 21  Patrick Fitzgerald            12 Windham            21-00.50 
 22  Christopher Moura             SR E.Providence-Ri    21-00.50 
 23  Marcus Willingham             SR Rice Mem VT        20-11.50 
 24  Aaron Halls                   SR Lisbon - ME        20-10.25 
 25  Tim Yandow                    JR Essex VT           20-10.00 
 26  Alex Mayo                     12 Killingly          20-10.00 
 27  CJ Waite                      FR La Salle - RI      20-09.25 
 28  Jason Lambrou                 JR Cumberland- RI     20-08.00 
 29  Randolf Zleh                  JR Mt.Pleasant - RI   20-07.50 
 30  Joe Badger                    10 Milton VT          20-05.50 
 31  Dennis Newland                JR Lake Region VT     20-05.00 
 32  Andrew Smith                  SO Thornton  - ME     20-04.50 
 33  David Donovan                 12 Inter-Lakes        20-04.50 
 34  Aljenis candelier             JR Classical - RI     20-04.25 
 35  Eric Balben                   12 Keene              20-03.00 
 36  Jake Doolan                   SR Lawrence - ME      20-02.75 
 
Event 30  Boys Triple Jump
===============================================================================
        Meet:  50-01.50  1994        Robert Howard, Shea HS, Pawtucket, RI     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jordan Samuels                11 Boston Colle       48-00.50 
  2  Demario Gray                  12 Bloomfield         47-00.00 
  3  David Oluwadara               12 Newton North       46-08.50 
  4  Tyler Gibson                  12 Rockland           45-09.25 
  5  Lamont Gooden                 12 Putnam Voc/T       45-04.50 
  6  Kahil Smith                   12 St. Joseph         45-04.00 
  7  Lawrence Warwick              SR Coventry - RI      45-01.00 
  8  Connor Harris                 SR Edward Lit - ME    44-10.25 
  9  Lexus Gordon                  12 Fitch              44-09.00 
 10  Tyler Malone                  12 Stoneham           44-07.50 
 11  Atencio Martin                SR Traip  - ME        44-07.25 
 12  Mike Lang                     11 Woodland           44-06.00 
 13  Ryan Moulton                  JR Sacopee Val -me    44-02.00 
 14  ChangBae Son                  12 Wachusett          44-01.50 
 15  Julian Franklin               12 Canton             44-00.00 
 16  Reggie Deresier               SR B.Hendricken-Ri    43-06.50 
 17  Gabe Carter                   12 Kearsarge          43-03.00 
 18  Cody Steed                    12 Pembroke           43-01.75 
 19  Jared Keck                    12 Branford           43-01.50 
 20  Jack Chace                    12 Portsmouth         43-01.25 
 21  Quentin Bazarnicki            11 Monadnock          43-01.00 
 22  Soren Donisvitch              JR Messalonskee-ME    42-09.25 
 23  Jeremy Bissell                SR Brewer  - ME       42-08.50 
 24  Christopher Moura             SR E.Providence-Ri    42-06.50 
 25  Shaquille Urie                SR Lake Region VT     42-04.00 
 26  Abdul-lateff Orulebaja        JR Classical - RI     42-04.00 
 27  Jordhan Levine                JR Waterville - ME    41-10.50 
 28  Shawn Case                    11 Memorial           41-08.75 
 29  Philip Skinner                12 Alvirne            41-08.00 
 30  Trystan Casey                 SO E.Providence-Ri    41-06.50 
 31  James Murphy                  JR Barrington - RI    41-02.00 
 32  Paxton Reed                   JR Brattleboro VT     40-09.50 
 33  Mark Winslow                  SR Mnt. Anthony  VT   40-07.00 
 34  Anthony Spinella              11 Chelsea            40-07.00 
 35  Robert Lesure                 JR Spaulding VT       39-09.00 
 36  Kyle Polson                   10 Mt. Mansfield VT   39-06.50 
 
Event 36  Boys Shot Put
===============================================================================
        Meet:  64-01  2010        Dominic Filiano, Lebanon, NH                 
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Eric Beckwith                 12 North Attleb       58-06.00 
  2  Jared Bell                    SR Deering  - ME      57-02.25 
  3  Carl Whitham                  12 Newton North       56-08.00 
  4  Perry Mroz                    12 Amesbury           55-01.50 
  5  Ryan Luberto                  12 Windham            54-07.75 
  6  Aaron Comery                  SR Coventry - RI      54-05.25 
  7  John Fiorello                 12 Tewksbury          54-01.75 
  8  Joe Breen                     12 Algonquin          54-01.00 
  9  Nate Robitaille               12 Seekonk            54-00.50 
 10  Robert Seaman                 12 New Fairfiel       53-04.50 
 11  Matthew Marcarelli            12 North Haven        52-04.75 
 12  Kyle Wilson                   12 Ledyard            52-02.50 
 13  Adam Rock                     12 Griswold           51-07.00 
 14  Zachary Torro                 12 Amity              51-06.50 
 15  Joe Colao                     SR Westerly-RI        50-00.25 
 16  Mike Lynch                    12 Nash North         48-02.00 
 17  Joseph Thibeault              12 Bedford            48-01.75 
 18  David LePauloe                SR Thornton  - ME     47-11.25 
 19  Jeremy Frantz                 SR Lawrence - ME      47-10.25 
 20  Nick Danner                   SR Waterville - ME    47-04.50 
 21  Christian Dyer                12 Winnacunnet        46-10.75 
 22  Hugh McSorley                 SO Scarborough -me    46-05.50 
 23  Coty Cadorett                 11 Con-Val            46-01.50 
 24  Mike Shanahan                 12 Dover              45-08.00 
 25  Corey Bjornson                JR Foxcroft - ME      45-07.00 
 26  Nick Ritzo                    11 Portsmouth         45-05.00 
 27  Thomas Carton                 SR Essex VT           44-01.50 
 28  Tobias Muellers               JR Burlington VT      43-11.00 
 29  Noah Lemieux                  JR Ponaganset-RI      43-05.00 
 30  Mike Simoneau                 SR S. Burlington VT   42-09.00 
 31  EJ Baer                       JR St. Johnsbury VT   42-08.50 
 32  Max Ginnis                    JR Harwood VT         42-04.50 
 33  Dylan Hatin                   JR Oxbow VT           42-03.00 
 
Event 32  Boys Discus Throw
===============================================================================
        Meet:  190-02  1979        Alan Baginski, Classical HS, Prov., RI      
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Matt Graziano                 12 Canton               181-07 
  2  Jared Bell                    SR Deering  - ME        176-07 
  3  Isaiah Brooks                 12 Bloomfield           169-02 
  4  Austin Pacific                12 Brookfield           166-05 
  5  Joe Colao                     SR Westerly-RI          160-04 
  6  Steve Preston                 12 Newburyport          155-05 
  7  Ryan Kim                      11 Newton South         154-09 
  8  Nate Robitaille               12 Seekonk              150-06 
  9  Steve Sam                     12 Lynn Classic         150-01 
 10  David Roy                     12 Saint John's P       148-06 
 11  Dan Carrol                    11 Dover-Sherbo         148-06 
 12  Bruce Stiles                  11 Wilbur Cross         146-03 
 13  Dan Cox                       JR Ellsworth  - ME      144-04 
 14  olusegun Vadis                JR Classical - RI       143-04 
 15  Peter Golish                  SR Pilgrim - RI         143-02 
 16  Abhishek Panigrahi            10 Bethel               143-00 
 17  Adam Lufkin                   JR Brewer  - ME         141-02 
 18  Tyler Landry                  11 Rocky Hill           140-02 
 19  David LePauloe                SR Thornton  - ME       139-09 
 20  Ed French                     12 Portsmouth           137-01 
 21  Mike Lynch                    12 Nash North           136-08 
 22  Brendon Keach                 11 Exeter               135-03 
 23  Nick White                    SO Cheverus - ME        135-01 
 24  Thomas Carton                 SR Essex VT             134-07 
 25  Mahlik Handley                SR S. Kingstown-RI      134-02 
 26  Karl Raacke                   SR Colchester VT        133-03 
 27  Gabriel Shakour               12 Keene                132-01 
 28  Peter Kelley                  SR Belfast - ME         131-08 
 29  Lucas Kelsey                  SR Bell. Fre Ac. VT     130-03 
 30  Mitchell Kuiper               SR Harwood VT           130-02 
 31  Tommy Hughes                  12 Con-Val              128-09 
 32  Danny Merchant                11 Winnacunnet          128-04 
 33  EJ Baer                       JR St. Johnsbury VT     124-01 
 34  Garret Davis                  JR Rogers-RI            121-01 
 35  Ben Jackson                   SR Enosburg VT          120-07 
 
Event 34  Boys Javelin Throw
===============================================================================
        Meet:  231-05  2005        Matt Maloney, La Salle-Prov.,RI             
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Nick Danner                   SR Waterville - ME      192-09 
  2  TJ Noonan                     12 Waltham              190-00 
  3  Zach Hurd                     SR Exeter-W.Gr.-RI      189-02 
  4  Tony White                    12 Longmeadow           186-10 
  5  Ethan Wright                  JR Narragansett-RI      185-07 
  6  Mark Zavrl                    12 Andover              185-06 
  7  Gregory Bombara               11 Simsbury             184-03 
  8  Kevin Foster                  12 East Lyme            183-09 
  9  Cy McIntosh                   12 Bristol Cent         179-06 
 10  Aybars Gungor                 12 Amherst-Pelh         178-00 
 11  Colin Hoey                    12 Lowell               177-06 
 12  Tyler Latham                  11 Fitch                176-11 
 13  James Frey                    12 Maloney              174-08 
 14  Jake Doolan                   SR Lawrence - ME        173-08 
 15  Matt Cushing                  SR Cheverus - ME        170-06 
 16  Alex Magoon                   12 Salem                170-02 
 17  Pat Barry                     12 Wilmington           170-00 
 18  John Lindonen                 12 Merrimack Va         168-10 
 19  Trent Vasey                   SR Cumberland- RI       166-01 
 20  Whit Devaux                   11 Wethersfield         165-04 
 21  Shaun Howard                  11 Sanborn Regi         165-01 
 22  Tim Jerome                    JR Cheverus - ME        163-05 
 23  Adam Gowans                   JR U32  VT              161-04 
 24  Nate Sturk                    12 Keene                161-01 
 25  Eric Maynard                  JR Ponaganset-RI        160-10 
 26  Cristian Pichardo             SO Classical - RI       159-03 
 27  Gabriel Shakour               12 Keene                158-06 
 28  Robbie Pallozzi               JR St Doms  - ME        157-07 
 29  Mitchell Herrington           10 Exeter               155-11 
 30  Pat Maiato                    SR Portsmouth - RI      155-09 
 31  Sam Sherlock                  SR Brattleboro VT       155-00 
 32  Logan Archer                  JR Seacoast - ME        153-10 
 33  James Pecsok                  SR Middlebury VT        144-02 
 34  Jamie Carlson                 11 Mt. Mansfield VT     144-00 
 35  Thomas Carton                 SR Essex VT             142-11 
 36  Bowen Lord                    SR Spaulding VT         142-10 

Post to:  
Post as: 
History for Scarborough High School Track & Field and Cross Country - Scarborough, Maine
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014   5    
2013   8    
2012   5    
2011   1    
2010   8