Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - NWAACC Outdoor Championships

Published by
Shane   on May 24 2011, 08:04 PM
NWAACC Outdoor Championships
May 23, 2011 to May 24, 2011
Spokane, WA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Peterson, Cody 10 Spokane CC 11.02 +0.4 1  
2 Jarvis, Dusty 10 Lane (OR) 11.03 +0.4 1  
3 Wordell, Spencer 10 Spokane CC 11.15 +0.4 1  
4 Rich, Ben 9 Southwestern Ore 11.20 +0.4 1  
5 Johnson, Keelynn 9 Clackamas 11.25 +0.4 1  
6 Obbink, Kyle 9 Clark College 11.39 +0.4 1  
7 Oliveri, Justin 9 Mt Hood 11.42 +0.4 1  
8 Acree, Trent 9 Clackamas 12.53 +0.4 1  
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Peterson, Cody 10 Spokane CC 11.03 +0.6 2  
3 Rich, Ben 9 Southwestern Ore 11.15 +0.6 2  
2 Jarvis, Dusty 10 Lane (OR) 11.16 -0.5 1  
4 Oliveri, Justin 9 Mt Hood 11.22 +0.6 2  
5 Wordell, Spencer 10 Spokane CC 11.27 -0.5 1  
6 Obbink, Kyle 9 Clark College 11.34 +0.6 2  
7 Johnson, Keelynn 9 Clackamas 11.36 -0.5 1  
8 Acree, Trent 9 Clackamas 11.37 +0.6 2  
9 Huff, Isaiah 9 Mt Hood 11.46 +0.6 2  
10 Mulick, Nick 10 Mt Hood 11.61 -0.5 1  
11 Cervantes, Junel 9 Clark College 11.70 -0.5 1  
12 Shamberger, David 10 Southwestern Ore 11.84 -0.5 1  
13 Green, Billy 9 Everett Communit 11.89 -0.5 1  
14 Bazilme, Delwin 9 Everett Communit 12.20 -0.5 1  
-- Gilje, Cody 9 Green River Comm DQ +0.6 2  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jarvis, Dusty 10 Lane (OR) 21.85 -0.6 1  
2 Johnson, Keelynn 9 Clackamas 21.88 -0.6 1  
3 Rich, Ben 9 Southwestern Ore 22.28 -0.6 1  
4 Latt, Jordan 9 Lane (OR) 22.29 -0.6 1  
5 Rial, Zach 9 Clackamas 22.39 -0.6 1  
6 lujan, Zach 9 Treasure Valley 22.41 -0.6 1  
7 Peterson, Cody 10 Spokane CC 22.46 -0.6 1  
8 Oliveri, Justin 9 Mt Hood 22.81 -0.6 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Jarvis, Dusty 10 Lane (OR) 22.04 +0.1 2  
2 Johnson, Keelynn 9 Clackamas 22.13 +0.3 1  
3 Latt, Jordan 9 Lane (OR) 22.33 +0.1 2  
4 Rial, Zach 9 Clackamas 22.42 +0.3 1  
5 lujan, Zach 9 Treasure Valley 22.58 +0.1 2  
6 Rich, Ben 9 Southwestern Ore 22.61 +0.3 1  
7 Peterson, Cody 10 Spokane CC 22.68 +0.1 2  
8 Oliveri, Justin 9 Mt Hood 22.75 +0.3 1  
9 Formolo, David 9 Lane (OR) 22.76 +0.1 2  
10 Medrano, Elias 9 Spokane CC 22.80 +0.1 2  
11 Johnson, Logan 10 Skagit Valley 22.80 +0.1 2  
12 Mulick, Nick 10 Mt Hood 23.08 +0.3 1  
13 Nokes, Jason 10 Spokane CC 23.20 +0.3 1  
14 Zeller, Chris 10 Mt Hood 23.27 +0.3 1  
15 Spilsbury, Ryan 9 Clackamas 23.44 +0.3 1  
16 Green, Billy 9 Everett Communit 23.81 +0.1 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Latt, Jordan 9 Lane (OR) 47.96 1  
2 Rial, Zach 9 Clackamas 48.71 1  
3 Garcia, Ricky 10 Clark College 48.98 1  
4 Nokes, Jason 10 Spokane CC 49.39 1  
5 Johnson, Logan 10 Skagit Valley 49.75 1  
6 Medrano, Elias 9 Spokane CC 49.92 1  
7 Bland, Josh 9 Spokane CC 50.13 1  
8 Spilsbury, Ryan 9 Clackamas 50.91 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Rial, Zach 9 Clackamas 49.39 1  
3 Bland, Josh 9 Spokane CC 49.87 1  
4 Latt, Jordan 9 Lane (OR) 49.90 1  
2 Garcia, Ricky 10 Clark College 50.00 2  
5 Nokes, Jason 10 Spokane CC 50.29 2  
6 Medrano, Elias 9 Spokane CC 50.55 2  
7 Johnson, Logan 10 Skagit Valley 50.62 1  
8 Spilsbury, Ryan 9 Clackamas 50.83 2  
9 Bazilme, Delwin 9 Everett Communit 52.59 1  
10 Urias, Emmanuel 10 Southwestern Ore 53.40 1  
11 O'Neill, Aaron 9 Skagit Valley 53.57 2  
12 McIntosh, Greg 9 Skagit Valley 54.10 2  
13 Stubbs, Chris 10 Lane (OR) 56.53 2  
14 Zeller, Chris 10 Mt Hood 56.61 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jorgensen, Jesse 9 Spokane CC 1:51.65 1  
2 Hughes, Taylor 9 Green River Comm 1:52.39 1  
3 Skidmore, Trevor 10 Treasure Valley 1:52.96 1  
4 Vuksich, Kyle 9 Clackamas 1:56.05 1  
5 Sherier, Brandon 9 Clackamas 1:57.22 1  
6 Michel, Nik 9 Spokane CC 1:57.48 1  
7 Brown, Jasen 10 Spokane CC 2:01.05 1  
8 Olsen, Chris 10 Clackamas 2:20.93 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Skidmore, Trevor 10 Treasure Valley 1:54.83 1  
3 Brown, Jasen 10 Spokane CC 1:55.17 1  
5 Hughes, Taylor 9 Green River Comm 1:55.41 1  
6 Sherier, Brandon 9 Clackamas 1:55.75 1  
2 Jorgensen, Jesse 9 Spokane CC 1:55.90 2  
4 Vuksich, Kyle 9 Clackamas 1:56.09 2  
7 Olsen, Chris 10 Clackamas 1:56.21 2  
8 Michel, Nik 9 Spokane CC 1:56.92 2  
9 Miramontes, Ben 10 Clark College 1:57.40 1  
10 VanDeBrake, Cody 10 Spokane CC 1:57.41 2  
11 Robinson, John 9 Treasure Valley 1:59.41 1  
12 Prettyman, Troy 9 Mt Hood 1:59.43 2  
13 Garcia, Ruben 9 Clackamas 2:00.80 1  
14 Steeves, Dane 9 Lane (OR) 2:01.35 1  
15 Bellamy , Mic 10 Lane (OR) 2:01.37 2  
16 Powell, Larry 9 Lane (OR) 2:02.27 2  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pierson, Seth 10 Everett Communit 3:55.94 1  
2 Brown, Jasen 10 Spokane CC 3:58.08 1  
3 Olsen, Chris 10 Clackamas 3:58.60 1  
4 Larson, Drew 10 Everett Communit 4:00.02 1  
5 Michel, Nik 9 Spokane CC 4:01.10 1  
6 Miller, Ray 10 Treasure Valley 4:02.19 1  
7 Berkner, Jacob 9 Lane (OR) 4:04.58 1  
8 VanDeBrake, Cody 10 Spokane CC 4:07.48 1  
9 Bywater, Johnny 9 Everett Communit 4:09.60 1  
10 Prettyman, Troy 9 Mt Hood 4:12.75 1  
11 Castillo, Juan 9 Everett Communit 4:17.06 1  
12 Larson, Scott 9 Everett Communit 4:20.78 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Anthony 10 Spokane CC 15:09.12 1  
2 Perez, Cesar 10 Lane (OR) 15:37.14 1  
3 Hartmeier, Joey 10 Spokane CC 15:43.67 1  
4 Berkner, Jacob 9 Lane (OR) 15:49.20 1  
5 Goodrick, Trevin 10 Spokane CC 15:52.90 1  
6 Spencer, Rudy 9 Spokane CC 15:54.71 1  
7 Delicino, Jeremy 9 Olympic College 15:59.50 1  
8 Reim, Bryton 9 Everett Communit 16:02.33 1  
9 Wilson, Nick 10 Spokane CC 16:14.70 1  
10 Pierson, Seth 10 Everett Communit 16:18.78 1  
11 Prettyman, Brad 9 Clackamas 16:19.47 1  
12 Sams, Jason 9 Spokane CC 16:20.36 1  
13 Miller, Ray 10 Treasure Valley 16:22.13 1  
14 Monrroy, Carlos 9 Lane (OR) 16:36.76 1  
-- Larson, Drew 10 Everett Communit DNF 1  
-- Castillo, Juan 9 Everett Communit DNF 1  
 
Mens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Delicino, Jeremy 9 Olympic College 32:57.42 1  
2 Hartmeier, Joey 10 Spokane CC 32:58.82 1  
3 Perez, Cesar 10 Lane (OR) 33:23.27 1  
4 Sams, Jason 9 Spokane CC 33:42.72 1  
5 Spencer, Rudy 9 Spokane CC 34:12.86 1  
6 Monrroy, Carlos 9 Lane (OR) 34:44.88 1  
7 Castillo, Juan 9 Everett Communit 34:52.40 1  
8 Berger, Joe 9 Green River Comm 35:12.93 1  
9 Pawloski, Ryan 9 Green River Comm 35:34.93 1  
10 Felch, Scott 10 Everett Communit 36:18.87 1  
11 Obrien, Jared 10 Clark College 36:32.04 1  
12 Fry, Kramer 9 Everett Communit 36:41.87 1  
13 Reis, Dustin 9 Southwestern Ore 39:15.25 1  
14 Rasor, Kyle 10 Everett Communit 40:09.17 1  
-- Brown, Anthony 10 Spokane CC DQ 1  
-- Reim, Bryton 9 Everett Communit DQ 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Goodrick, Trevin 10 Spokane CC 9:55.20 1  
2 Wilson, Nick 10 Spokane CC 10:02.42 1  
3 Prettyman, Brad 9 Clackamas 10:09.23 1  
4 Bywater, Johnny 9 Everett Communit 10:13.22 1  
5 Shippy, Alex 10 Treasure Valley 10:16.88 1  
6 Hughes, Wes 10 Mt Hood 10:19.89 1  
7 Lofgran, Sky 9 Mt Hood 10:36.32 1  
8 Coulson, Donnie 9 Mt Hood 10:42.66 1  
9 Stephens, Ben 10 Southwestern Ore 10:51.06 1  
10 Rasmussen, Josh 9 Everett Communit 11:02.87 1  
11 Sherier, Brandon 9 Clackamas 11:16.10 1  
12 Douglas, Dominique 9 Clackamas 11:21.10 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walker, Dominick 10 Clackamas 15.11 1  
2 Ratliff, James 10 Clackamas 15.14 1  
3 James, Kevin 10 Southwestern Ore 15.49 1  
4 Arnold, Richard 10 Lane (OR) 15.57 1  
5 Howelton, Brian 10 Mt Hood 15.58 1  
6 Wilcher, Jacob 9 Green River Comm 16.15 1  
7 Young, Zach 10 Mt Hood 16.26 1  
8 Sarmiento, Kennedy 9 Spokane CC 16.52 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Ratliff, James 10 Clackamas 15.31 1  
3 Walker, Dominick 10 Clackamas 15.37 1  
4 Arnold, Richard 10 Lane (OR) 15.39 1  
2 James, Kevin 10 Southwestern Ore 15.46 2  
5 Howelton, Brian 10 Mt Hood 15.59 2  
6 Wilcher, Jacob 9 Green River Comm 15.65 2  
7 Young, Zach 10 Mt Hood 15.70 2  
8 Sarmiento, Kennedy 9 Spokane CC 15.96 1  
9 Grossnicklaus, Christi 10 Lane (OR) 16.51 1  
10 Hanke, Robert 9 Mt Hood 16.71 2  
11 Bennett, Tyson 9 Clark College 17.20 2  
12 Oman, Michael 9 Clark College 17.59 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ratliff, James 10 Clackamas 52.53 1  
2 Wordell, Spencer 10 Spokane CC 52.98 1  
3 Young, Zach 10 Mt Hood 53.73 1  
4 Hanke, Robert 9 Mt Hood 54.83 1  
5 Arnold, Richard 10 Lane (OR) 55.54 1  
6 McMaster, Brian 10 Clark College 56.54 1  
7 Grossnicklaus, Chris 10 Lane (OR) 58.87 1  
8 Howelton, Brian 10 Mt Hood 1:01.56c 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Ratliff, James 10 Clackamas 54.69 2  
2 Young, Zach 10 Mt Hood 54.95 1  
3 Hanke, Robert 9 Mt Hood 55.00 1  
4 Wordell, Spencer 10 Spokane CC 55.11 2  
5 Arnold, Richard 10 Lane (OR) 55.38 2  
6 McMaster, Brian 10 Clark College 56.90 1  
7 Howelton, Brian 10 Mt Hood 57.72 1  
8 Grossnicklaus, Christi 10 Lane (OR) 58.42 1  
9 Scherer, Cole 9 Southwestern Ore 59.05 1  
10 Von Linsowe, Clint 9 Southwestern Ore 59.06 1  
11 Sarmiento, Kennedy 9 Spokane CC 59.11 2  
12 Wilcher, Jacob 9 Green River Comm 1:00.30c 1  
13 Heninger, Dan 9 Treasure Valley 1:01.69c 2  
14 Rau, Ryan 9 Clackamas 1:01.92c 2  
15 McGraw, Ronelle 9 Mt Hood 1:02.29c 2  
16 Urias, Emmanuel 10 Southwestern Ore 1:05.15c 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Medrano, Peterson,
Nokes, Wordell
  Spokane CC 41.75 1  
2 Oliveri, Mulick,
Young, Zeller
  Mt Hood 42.15 1  
3 Formolo, Prater,
Latt, Jarvis
  Lane (OR) 42.18 1  
4 Acree, Johnson,
Spilsbur, Rial
  Clackamas 42.43 1  
5 Cervante, Morgan,
Ebukam, Anthony
  Clark College 43.47 1  
6 Goodwin, Slack,
Lujan, Heninger
  Treasure Valley 43.85 1  
-- Scherer, Rich,
Moore, Shamberg
  Southwestern Ore DNF 1  
-- Webster, Gilje,
Wilcher, Melu
  Green River Comm DNF 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Ratliff, Olsen,
Vuksich, Rial
  Clackamas 3:15.63 1  
2 Nokes, Wordell,
Brown, Jorgense
  Spokane CC 3:15.67 1  
3 Obbink, Miramont,
McMaster, Garcia
  Clark College 3:19.03 1  
4 Formolo, Arnold,
Stubbs, Latt
  Lane (OR) 3:19.21 1  
5 Skidmore, Heninger,
Robinson, Lujan
  Treasure Valley 3:21.61 1  
6 Hughes, Webster,
Melu, Gilje
  Green River Comm 3:21.85 1  
7 Hanke, Mulick,
Young, Huff
  Mt Hood 3:24.61 1  
8 Thomas, Harvey-T,
Schruhl, Crock
  Olympic College 3:31.75 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lehr, James 9 Spokane CC 14.91m(48'11) 1  
2 Weidemann, Kevin 10 Southwestern Ore 14.72m(48'3.5) 1  
3 Wolfe, Ryan 10 Spokane CC 13.92m(45'8) 1  
4 Henderson, Robert 9 Spokane CC 13.43m(44'0.5) 1  
5 Benson, Chris 9 Mt Hood 13.14m(43'1.25) 1  
6 Stephens, Zach 9 Mt Hood 12.93m(42'5) 1  
7 Ibarra, Alan 9 Mt Hood 12.83m(42'1) 1  
8 Alnassim, Jaime 10 Spokane CC 11.98m(39'3.5) 1  
9 Price, James 9 Mt Hood 11.70m(38'4.5) 1  
10 Parks, Danny 9 Lane (OR) 11.58m(37'11.75) 1  
11 Van Fossen, Max 10 Spokane CC 11.57m(37'11.5) 1  
12 Callahan, Tyler 9 Mt Hood 11.49m(37'8.25) 1  
13 Ellingson, John 9 Clackamas 10.37m(34'0.25) 1  
14 Morris, Cody 9 Southwestern Ore 9.78m(32'1) 1  
-- Blair, Nathan 9 Clark College FOUL(--) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Henderson, Robert 9 Spokane CC 45.00m(147'7.5) 1  
2 Wolfe, Ryan 10 Spokane CC 41.90m(137'5.5) 1  
3 Parks, Danny 9 Lane (OR) 41.70m(136'9.5) 1  
4 Lehr, James 9 Spokane CC 41.54m(136'3.25) 1  
5 Stephens, Zach 9 Mt Hood 41.36m(135'8.25) 1  
6 Benson, Chris 9 Mt Hood 38.15m(125'1.75) 1  
7 Callahan, Tyler 9 Mt Hood 37.69m(123'7.75) 1  
8 Ibarra, Alan 9 Mt Hood 37.01m(121'5) 1  
9 Alnassim, Jaime 10 Spokane CC 35.86m(117'7.75) 1  
10 Nolen, Wesley 10 Spokane CC 35.49m(116'5) 1  
11 Oman, Michael 9 Clark College 30.06m(98'7.25) 1  
12 Price, James 9 Mt Hood 28.67m(94'0.5) 1  
-- Blair, Nathan 9 Clark College FOUL(--) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nolen, Wesley 10 Spokane CC 65.61m(215'3) 1  
2 Callahan, Tyler 9 Mt Hood 62.34m(204'6.25) 1  
3 Seanoa, Malaki 9 Everett Communit 61.89m(203'0.5) 1  
4 Taylor, Joseph 10 Spokane CC 61.47m(201'8) 1  
5 Vazquez, Carlos 10 Clackamas 56.59m(185'7.75) 1  
6 Bates, Kenny 9 Everett Communit 55.32m(181'5.75) 1  
7 Ocasio, Angel 9 Clark College 54.77m(179'8.25) 1  
8 Brandenburg, Kurt 10 Clark College 52.25m(171'5) 1  
9 Parks, Danny 9 Lane (OR) 50.10m(164'4.25) 1  
10 Ibarra, Alan 9 Mt Hood 48.79m(160'0.75) 1  
11 Ericksen, Alex 10 Lane (OR) 48.43m(158'10.5) 1  
12 Lane, Tyler 10 Clark College 47.48m(155'9.25) 1  
13 Morris, Cody 9 Southwestern Ore 42.17m(138'4) 1  
 
Mens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Carey, Austin 10 Clark College 53.01m(173'11) 1  
2 Alnassim, Jaime 10 Spokane CC 50.20m(164'8.25) 1  
3 Van Fossen, Max 10 Spokane CC 48.23m(158'2.75) 1  
4 Henderson, Robert 9 Spokane CC 47.89m(157'1.25) 1  
5 Wolfe, Ryan 10 Spokane CC 42.62m(139'9.75) 1  
6 Lehr, James 9 Spokane CC 40.98m(134'5.25) 1  
7 Nolen, Wesley 10 Spokane CC 40.68m(133'5.5) 1  
8 Stephens, Zach 9 Mt Hood 39.86m(130'9.25) 1  
9 Benson, Chris 9 Mt Hood 39.84m(130'8.5) 1  
10 Weidemann, Kevin 10 Southwestern Ore 38.44m(126'1.25) 1  
11 Seanoa, Malaki 9 Everett Communit 32.63m(107'0.5) 1  
12 Price, James 9 Mt Hood 32.51m(106'7.75) 1  
13 Bates, Kenny 9 Everett Communit 32.31m(106'0) 1  
14 Blair, Nathan 9 Clark College 31.22m(102'5) 1  
15 Parks, Danny 9 Lane (OR) 31.17m(102'3) 1  
16 Morris, Cody 9 Southwestern Ore 29.86m(97'11.5) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lane, Tyler 10 Clark College 2.03m(6'7.75) 1  
2 Bateman, Kevin 9 Green River Comm 2.03m(6'7.75) 1  
3 Pecktol, Josh 9 Lane (OR) 1.98m(6'5.75) 1  
4 Walker, Dominick 10 Clackamas 1.93m(6'3.75) 1  
5 Korsness, Jacob 9 Clackamas 1.88m(6'2) 1  
6 Bennett, Tyson 9 Clark College 1.83m(6'0) 1  
7 Acree, Trent 9 Clackamas 1.83m(6'0) 1  
10 Schoenfeld, Kenny 9 Clackamas 1.78m(5'10) 1  
8 Sherier, Brandon 9 Clackamas 1.78m(5'10) 1  
9 Parra , Clark 10 Lane (OR) 1.78m(5'10) 1  
11 Hadenfeld, Kyle 10 Clark College 1.73m(5'8) 1  
12 Norris , Terry 10 Lane (OR) 1.73m(5'8) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Peterson, Cody 10 Spokane CC 7.06m(23'1.75) +0.0 1  
2 Vazquez, Carlos 10 Clackamas 6.88m(22'6.75) +0.8 1  
3 Walker, Dominick 10 Clackamas 6.70m(21'11.75) +1.5 1  
4 Lane, Tyler 10 Clark College 6.70m(21'11.75) +0.4 1  
5 Anthony, Morgan 9 Clark College 6.63m(21'9) +0.0 1  
6 Howelton, Brian 10 Mt Hood 6.58m(21'7) +0.0 1  
7 Curtice, Kyle 9 Spokane CC 6.55m(21'5.75) +0.4 1  
8 Bennett, Tyson 9 Clark College 6.43m(21'1) +0.0 1  
9 Acree, Trent 9 Clackamas 6.42m(21'0.75) +0.4 1  
10 Melu, Josh 9 Green River Comm 6.37m(20'10.75) -0.4 1  
11 Formolo, David 9 Lane (OR) 6.36m(20'10.25) -0.3 1  
12 Parra , Clark 10 Lane (OR) 6.34m(20'9.5) +0.0 1  
13 James, Kevin 10 Southwestern Ore 6.26m(20'6.25) +0.8 1  
14 Ebukam, Bruno 9 Clark College 6.10m(20'0) -1.0 1  
15 Thomas, Travis 10 Olympic College 5.57m(18'3.25) +0.0 1  
-- Schoenfeld, Kenny 9 Clackamas FOUL(--) nwi 1  
-- Norris , Terry 10 Lane (OR) FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Curtice, Kyle 9 Spokane CC 14.43m(47'4) +1.9 1  
2 Melu, Josh 9 Green River Comm 14.03m(46'0.25) +0.4 1  
3 Acree, Trent 9 Clackamas 13.68m(44'10.5) +0.5 1  
4 Norris , Terry 10 Lane (OR) 13.61m(44'7.75) +0.4 1  
5 James, Kevin 10 Southwestern Ore 13.22m(43'4.25) +0.4 1  
6 Hadenfeld, Kyle 10 Clark College 12.97m(42'6.5) +0.5 1  
7 Bennett, Tyson 9 Clark College 12.94m(42'5.25) +0.0 1  
8 Bland, Josh 9 Spokane CC 12.92m(42'4.5) +1.9 1  
9 Parra , Clark 10 Lane (OR) 12.75m(41'9.75) +1.9 1  
10 Thomas, Travis 10 Olympic College 12.62m(41'4.75) +1.4 1  
11 Tillerman, Kroon 9 Southwestern Ore 12.58m(41'3.25) +0.4 1  
12 Shamberger, David 10 Southwestern Ore 12.41m(40'8.5) +0.4 1  
-- Howelton, Brian 10 Mt Hood FOUL(--) nwi 1  
-- Chevarria, Hugo 9 Southwestern Ore FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parker , Jordan 10 Lane (OR) 5.09m(16'8.25) 1  
2 Formolo, David 9 Lane (OR) 4.95m(16'2.75) 1  
3 Hippler, Jared 10 Clackamas 4.85m(15'10.75) 1  
4 Tomeo, Chibron 10 Spokane CC 4.75m(15'7) 1  
5 Ericksen, Alex 10 Lane (OR) 4.10m(13'5.25) 1  
6 Stapleton, Zaine 9 Lane (OR) 4.10m(13'5.25) 1  
6 Prater, Trevor 9 Lane (OR) 4.10m(13'5.25) 1  
-- Ellingson, John 9 Clackamas NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barnes, Ebony 9 Spokane CC 12.39 -0.5 1  
2 Fuller, Tiara 9 Clackamas 12.75 -0.5 1  
3 Drake, Erica 9 Mt Hood 12.79 -0.5 1  
4 Gallagher, Addie 10 Clackamas 13.02 -0.5 1  
5 Cummings, Stephenie 9 Spokane CC 13.09 -0.5 1  
6 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 13.16 -0.5 1  
7 Garrett, Zhitaya 9 Spokane CC 13.20 -0.5 1  
8 Leaf, Nicole 10 Southwestern Ore 13.25 -0.5 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Barnes, Ebony 9 Spokane CC 12.32 -0.4 2  
2 Cummings, Stephenie 9 Spokane CC 12.40 -0.5 1  
3 Fuller, Tiara 9 Clackamas 12.41 -0.5 1  
4 Drake, Erica 9 Mt Hood 12.66 -0.4 2  
5 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 12.67 -0.5 1  
6 Leaf, Nicole 10 Southwestern Ore 12.93 -0.5 1  
7 Gallagher, Addie 10 Clackamas 13.00 -0.5 1  
8 Garrett, Zhitaya 9 Spokane CC 13.18 -0.4 2  
9 Cannon, Leslie 9 Green River Comm 13.32 -0.4 2  
10 Standley, Chelsea 10 Southwestern Ore 13.34 -0.4 2  
11 Blanchard, Korbi 9 Lane (OR) 13.37 -0.5 1  
12 Goode, rosie 9 Treasure Valley 13.51 -0.4 2  
13 Anthony, Stephanie 9 Mt Hood 13.71 -0.5 1  
14 Thompson, Grace 9 Green River Comm 13.80 -0.4 2  
15 Bolen, Amber 9 Lane (OR) 13.83 -0.5 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barnes, Ebony 9 Spokane CC 25.31 -0.6 1  
2 Cummings, Stephenie 9 Spokane CC 25.69 -0.6 1  
3 Fuller, Tiara 9 Clackamas 26.03 -0.6 1  
4 Drake, Erica 9 Mt Hood 26.36 -0.6 1  
5 Knudson, Laura 9 Mt Hood 26.40 -0.6 1  
6 Crumpler, Mariah 9 Mt Hood 26.41 -0.6 1  
7 Gallagher, Addie 10 Clackamas 26.44 -0.6 1  
8 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 27.09 -0.6 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Barnes, Ebony 9 Spokane CC 25.57 -0.8 2  
2 Cummings, Stephenie 9 Spokane CC 25.62 -0.6 1  
3 Fuller, Tiara 9 Clackamas 25.87 -0.6 1  
4 Drake, Erica 9 Mt Hood 26.18 -0.6 1  
5 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 26.25 -0.8 2  
6 Knudson, Laura 9 Mt Hood 26.43 -0.6 1  
7 Crumpler, Mariah 9 Mt Hood 26.73 -0.8 2  
8 Gallagher, Addie 10 Clackamas 26.80 -0.6 1  
9 Garrett, Zhitaya 9 Spokane CC 27.18 -0.8 2  
10 Jackson, Shallyn 10 Spokane CC 27.24 -0.8 2  
11 Blanchard, Korbi 9 Lane (OR) 27.48 -0.6 1  
12 Standley, Chelsea 10 Southwestern Ore 28.11 -0.8 2  
13 McCann, Renee 9 Everett Communit 28.70 -0.6 1  
14 Bolen, Amber 9 Lane (OR) 29.14 -0.8 2  
-- Weber, Laina 9 Everett Communit DQ -0.6 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cummings, Stephenie 9 Spokane CC 56.84 1  
2 Knudson, Laura 9 Mt Hood 59.62 1  
3 Jensen, Ashley 9 Treasure Valley 1:00.70c 1  
4 Jackson, Shallyn 10 Spokane CC 1:00.73c 1  
5 Harrison, Krystina 9 Everett Communit 1:00.90c 1  
6 Crumpler, Mariah 9 Mt Hood 1:01.46c 1  
7 Durham, Jeanessa 9 Southwestern Ore 1:01.51c 1  
8 Stevenson, Jenny 9 Clackamas 1:01.63c 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cummings, Stephenie 9 Spokane CC 57.01 1  
3 Jackson, Shallyn 10 Spokane CC 1:00.05c 1  
2 Knudson, Laura 9 Mt Hood 1:00.32c 2  
4 Crumpler, Mariah 9 Mt Hood 1:00.63c 2  
5 Durham, Jeanessa 9 Southwestern Ore 1:01.41c 2  
6 Stevenson, Jenny 9 Clackamas 1:01.45c 2  
7 Harrison, Krystina 9 Everett Communit 1:01.69c 1  
8 Jensen, Ashley 9 Treasure Valley 1:02.26c 2  
9 Ferris, Shawndra 10 Lane (OR) 1:02.41c 2  
10 Frank, Ashley 9 Olympic College 1:02.76c 1  
11 Moore, Irene 10 Olympic College 1:03.29c 1  
12 Vincent, Kelsi 9 Lane (OR) 1:04.34c 1  
13 Ratliff, Brittany 9 Treasure Valley 1:04.57c 2  
14 McCann, Renee 9 Everett Communit 1:06.67c 1  
15 Caballero, Nallely 9 Treasure Valley 1:06.71c 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDaniel, Rachel 10 Spokane CC 2:16.13 1  
2 Jensen, Rachel 9 Lane (OR) 2:19.14 1  
3 Mclaren, Barry 9 Lane (OR) 2:19.82 1  
4 Copenhagen, Laura 10 Clackamas 2:20.49 1  
5 Botsford, Mary 10 Clackamas 2:21.11 1  
6 Talford, Kim 10 Treasure Valley 2:23.08 1  
7 Giesman, Ashlee 9 Spokane CC 2:27.56 1  
8 Hardgrove, Jessika 9 Spokane CC 2:27.78 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Jensen, Rachel 9 Lane (OR) 2:19.77 2  
3 Botsford, Mary 10 Clackamas 2:20.92 2  
2 McDaniel, Rachel 10 Spokane CC 2:21.03 1  
4 Copenhagen, Laura 10 Clackamas 2:22.27 1  
5 Mclaren, Barry 9 Lane (OR) 2:22.82 2  
6 Giesman, Ashlee 9 Spokane CC 2:22.87 1  
7 Hardgrove, Jessika 9 Spokane CC 2:23.51 1  
8 Talford, Kim 10 Treasure Valley 2:23.81 1  
9 Feiring, Rachel 9 Olympic College 2:23.95 2  
10 Diaz, Gabriela 9 Mt Hood 2:24.22 2  
11 Rodriguez, Janette 9 Spokane CC 2:26.59 2  
12 Tina, Jennifer 9 Mt Hood 2:26.98 2  
13 Solomon, KD 9 Lane (OR) 2:27.21 1  
14 Smith, Amanda 10 Mt Hood 2:29.45 2  
15 Savenkova, Vera 9 Everett Communit 2:36.61 1  
 
Womens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Porter, Shannon 10 Treasure Valley 4:40.59 1  
2 Jensen, Rachel 9 Lane (OR) 4:44.74 1  
3 Botsford, Mary 10 Clackamas 4:49.36 1  
4 Elliott, Mikel 9 Spokane CC 4:50.45 1  
5 Jackson, Laura 9 Lane (OR) 4:51.07 1  
6 Dart, Megan 10 Spokane CC 4:58.75 1  
7 Diaz, Gabriela 9 Mt Hood 5:05.07 1  
8 Feiring, Rachel 9 Olympic College 5:06.63 1  
9 Solomon, KD 9 Lane (OR) 5:10.85 1  
10 Giesman, Ashlee 9 Spokane CC 5:19.51 1  
11 Tina, Jennifer 9 Mt Hood 5:22.16 1  
 
Womens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Porter, Shannon 10 Treasure Valley 18:03.64 1  
2 Crossman, Gylany 9 Lane (OR) 18:23.03 1  
3 Claver, MaCayla 10 Lane (OR) 18:54.07 1  
4 Jackson, Laura 9 Lane (OR) 19:07.01 1  
5 Mueller, Katarina 9 Clark College 19:12.66 1  
6 Elliott, Mikel 9 Spokane CC 19:26.96 1  
7 Gula, Angela 9 Clark College 19:34.14 1  
8 Beaudion, Shelby 9 Clark College 19:38.67 1  
9 Smith, Amanda 10 Mt Hood 19:51.28 1  
10 Peters, Melanie 10 Clackamas 20:32.53 1  
11 Gipe, Alesha 10 Clark College 20:34.58 1  
12 Kulla, Tamara 9 Clark College 20:39.99 1  
13 Hale, Megan 10 Lane (OR) 21:06.43 1  
14 Davis, Holli 10 Mt Hood 22:06.00 1  
 
Womens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crossman, Gylany 9 Lane (OR) 39:45.78 1  
2 Mueller, Katarina 9 Clark College 40:10.98 1  
3 Gula, Angela 9 Clark College 41:44.03 1  
4 Gebhardt, Kate 9 Everett Communit 43:30.28 1  
5 Peters, Melanie 10 Clackamas 43:49.13 1  
6 Gipe, Alesha 10 Clark College 43:52.85 1  
7 Hale, Megan 10 Lane (OR) 46:36.26 1  
8 Carbajal, Melissa 9 Treasure Valley 47:32.94 1  
9 Hogan, Julie 10 Spokane CC 47:42.90 1  
-- Vuong, Phung 9 Everett Communit DNF 1  
 
Womens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Elliott, Mikel 9 Spokane CC 12:01.72 1  
2 Dart, Megan 10 Spokane CC 12:19.12 1  
3 Copenhagen, Laura 10 Clackamas 12:40.06 1  
4 Johanningmeier, Chandr 9 Lane (OR) 12:56.95 1  
5 Kulla, Tamara 9 Clark College 13:17.24 1  
6 Carter, Marissa 9 Everett Communit 13:20.00 1  
7 Castile, Stefani 9 Green River Comm 13:20.34 1  
8 Jones, Stephanie 9 Spokane CC 13:25.37 1  
9 Davis, Holli 10 Mt Hood 13:30.84 1  
10 Gray, kayla 9 Treasure Valley 13:41.85 1  
11 Gebhardt, Kate 9 Everett Communit 13:45.03 1  
12 Savenkova, Vera 9 Everett Communit 13:57.09 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dezellem, Shayle 9 Spokane CC 14.77 1  
2 Zodrow, Terra 9 Mt Hood 15.34 1  
3 Fuller, Tiara 9 Clackamas 15.39 1  
4 McNairy, Michaela 10 Clackamas 15.42 1  
5 Hossley, Kristina 9 Southwestern Ore 15.49 1  
6 Luse, Joanna 9 Spokane CC 15.57 1  
7 Poppe, Samantha 10 Lane (OR) 15.87 1  
8 Davis, Katie 10 Lane (OR) 16.28 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Zodrow, Terra 9 Mt Hood 15.43 1  
2 McNairy, Michaela 10 Clackamas 15.46 2  
3 Fuller, Tiara 9 Clackamas 15.48 2  
4 Dezellem, Shayle 9 Spokane CC 15.51 1  
5 Hossley, Kristina 9 Southwestern Ore 15.87 1  
6 Luse, Joanna 9 Spokane CC 16.02 2  
7 Davis, Katie 10 Lane (OR) 16.06 1  
8 Poppe, Samantha 10 Lane (OR) 16.18 1  
9 Retherford, Jacee 10 Lane (OR) 16.51 2  
10 Scott, Makenzie 10 Lane (OR) 16.60 2  
11 Millager, Kelly 10 Southwestern Ore 16.81 1  
12 Olivo, Irene 9 Treasure Valley 17.09 1  
13 Gallagher, Addie 10 Clackamas 17.17 1  
14 Villa, Mariah 9 Clackamas 17.46 2  
15 Swenson, Whitney 9 Mt Hood 32.93 2  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dezellem, Shayle 9 Spokane CC 1:03.09c 1  
2 McNairy, Michaela 10 Clackamas 1:05.33c 1  
3 Zodrow, Terra 9 Mt Hood 1:06.02c 1  
4 Olivo, Irene 9 Treasure Valley 1:06.04c 1  
5 Luster, Laniece 9 Clark College 1:06.39c 1  
6 Moore, Irene 10 Olympic College 1:08.43c 1  
7 Luse, Joanna 9 Spokane CC 1:09.61c 1  
8 Hardy, Skyler 9 Skagit Valley 1:09.90c 1  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Dezellem, Shayle 9 Spokane CC 1:04.81c 1  
2 Luster, Laniece 9 Clark College 1:07.68c 2  
3 Zodrow, Terra 9 Mt Hood 1:08.03c 1  
4 McNairy, Michaela 10 Clackamas 1:08.71c 2  
5 Moore, Irene 10 Olympic College 1:09.44c 1  
6 Hardy, Skyler 9 Skagit Valley 1:09.45c 2  
7 Luse, Joanna 9 Spokane CC 1:09.69c 1  
8 Olivo, Irene 9 Treasure Valley 1:10.06c 2  
9 Scott, Makenzie 10 Lane (OR) 1:13.33c 2  
10 Thompson, Grace 9 Green River Comm 1:13.66c 1  
11 Smith, Jessica 9 Clark College 1:15.40c 2  
12 Hatcher, Miranda 10 Lane (OR) 1:16.51c 1  
13 Weber, Laina 9 Everett Communit 1:19.77c 2  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Drake, Knudson,
Zodrow, Crumpler
  Mt Hood 48.15 1  
2 Gallaghe, Roberts,
McNairy, Fuller
  Clackamas 48.69 1  
3 Jackson, Barnes,
Garrett, Cummings
  Spokane CC 48.70 1  
4 Standley, Leaf,
Durham, Hossley
  Southwestern Ore 50.86 1  
5 Jensen, Caballer,
Goode, Olivo
  Treasure Valley 51.66 1  
6 Retherfo, Bolen,
Ferris, Blanchar
  Lane (OR) 51.92 1  
7 Harrison, Voehl,
Weber, McCann
  Everett Communit 54.13 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Dezellem, McDaniel,
Jackson, Cummings
  Spokane CC 3:55.58 1  
2 Botsford, McNairy,
Stevenso, Copenhag
  Clackamas 4:04.54 1  
3 McLaren, Jensen,
Ferris, Johannin
  Lane (OR) 4:05.40 1  
4 Olivo, Jensen,
Porter, Talford
  Treasure Valley 4:11.22 1  
5 Durham, James,
Millager, Leaf
  Southwestern Ore 4:14.68 1  
6 Frank, Feiring,
Kozloff, Moore
  Olympic College 4:14.80 1  
7 Zodrow, Diaz,
Crumpler, Knudson
  Mt Hood 4:19.03 1  
8 Harrison, Voehl,
McCann, Carter
  Everett Communit 4:26.04 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fowler, Krystall 9 Spokane CC 12.55m(41'2) 1  
2 Lindseth, Alexa 9 Spokane CC 11.84m(38'10) 1  
3 Henderson, McKenzie 9 Lane (OR) 11.49m(37'8.25) 1  
4 Higgins, Katie 9 Clackamas 11.32m(37'1.5) 1  
5 Francis, Hannah 9 Southwestern Ore 11.31m(37'1.25) 1  
6 Guzman, Jennifer 10 Lane (OR) 10.98m(36'0.25) 1  
7 Abbott, Emily 9 Spokane CC 10.27m(33'8.25) 1  
8 Hutchens, Courtney 9 Southwestern Ore 10.12m(33'2.25) 1  
9 Hartshorn, Kaylee 10 Spokane CC 10.11m(33'2) 1  
10 Kau, Linsey 9 Lane (OR) 9.95m(32'7.5) 1  
11 Standley, Chelsea 10 Southwestern Ore 9.75m(31'11.75) 1  
12 Willmann, Sondra 10 Spokane CC 9.66m(31'8.25) 1  
13 Carter, Christine 9 Southwestern Ore 9.43m(30'11.25) 1  
-- Youmans, Melissa 9 Spokane CC FOUL(--) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Higgins, Katie 9 Clackamas 41.65m(136'7.75) 1  
2 Lindseth, Alexa 9 Spokane CC 40.62m(133'3) 1  
3 Alyea, Janell 9 Everett Communit 40.31m(132'3) 1  
4 Frankart, Melanie 10 Spokane CC 38.41m(126'0) 1  
5 Francis, Hannah 9 Southwestern Ore 38.24m(125'5.5) 1  
6 Guzman, Jennifer 10 Lane (OR) 35.57m(116'8.25) 1  
7 Abbott, Emily 9 Spokane CC 32.93m(108'0.25) 1  
8 Kau, Linsey 9 Lane (OR) 32.59m(106'11) 1  
9 Fowler, Krystall 9 Spokane CC 32.41m(106'3.75) 1  
10 Brunetti, Jordan 9 Lane (OR) 32.21m(105'8) 1  
11 Willmann, Sondra 10 Spokane CC 31.56m(103'6.5) 1  
12 Kutsev, Melania 9 Clackamas 29.45m(96'7.25) 1  
13 Henderson, McKenzie 9 Lane (OR) 25.29m(82'11.5) 1  
14 Wardsworth, Kelsey 9 Spokane CC 24.25m(79'6.5) 1  
15 Carter, Christine 9 Southwestern Ore 20.54m(67'4.5) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Randall, Brook 10 Spokane CC 46.37m(152'1.5) 1  
2 Super, Ali 10 Clackamas 45.16m(148'1.75) 1  
3 Brunetti, Jordan 9 Lane (OR) 44.85m(147'1.75) 1  
4 Kau, Linsey 9 Lane (OR) 40.69m(133'5.75) 1  
5 Hartshorn, Kaylee 10 Spokane CC 39.14m(128'4.75) 1  
6 Kutsev, Melania 9 Clackamas 38.48m(126'2.75) 1  
7 Banta, Katie 9 Southwestern Ore 37.40m(122'8.25) 1  
8 Durham, Jeanessa 9 Southwestern Ore 36.86m(120'11) 1  
9 Hutchens, Courtney 9 Southwestern Ore 36.50m(119'9) 1  
10 Francis, Hannah 9 Southwestern Ore 32.10m(105'3.75) 1  
11 Perez, Norma 9 Clark College 31.80m(104'3.75) 1  
12 Carter, Christine 9 Southwestern Ore 31.42m(103'1) 1  
13 Lindseth, Alexa 9 Spokane CC 31.28m(102'7.5) 1  
 
Womens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Higgins, Katie 9 Clackamas 48.81m(160'1.5) 1  
2 Fowler, Krystall 9 Spokane CC 41.66m(136'8) 1  
3 Randall, Brook 10 Spokane CC 41.03m(134'7.25) 1  
4 Frankart, Melanie 10 Spokane CC 39.96m(131'1) 1  
5 Youmans, Melissa 9 Spokane CC 39.93m(131'0) 1  
6 Guzman, Jennifer 10 Lane (OR) 39.52m(129'7.75) 1  
7 Willmann, Sondra 10 Spokane CC 37.73m(123'9.25) 1  
8 Wardsworth, Kelsey 9 Spokane CC 36.69m(120'4.25) 1  
9 Kutsev, Melania 9 Clackamas 31.70m(104'0) 1  
10 Henderson, McKenzie 9 Lane (OR) 29.25m(95'11.5) 1  
11 Hutchens, Courtney 9 Southwestern Ore 28.27m(92'8.75) 1  
12 Abbott, Emily 9 Spokane CC 27.91m(91'6.75) 1  
13 Carter, Christine 9 Southwestern Ore 27.50m(90'2.5) 1  
14 Kau, Linsey 9 Lane (OR) 26.21m(85'11.75) 1  
-- Alyea, Janell 9 Everett Communit FOUL(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Millager, Kelly 10 Southwestern Ore 1.68m(5'6) 1  
2 Hartshorn, Kaylee 10 Spokane CC 1.58m(5'2) 1  
2 Glass, Michelle 9 Olympic College 1.58m(5'2) 1  
4 Poppe, Samantha 10 Lane (OR) 1.53m(5'0) 1  
5 Davis, Katie 10 Lane (OR) 1.48m(4'10.25) 1  
6 Buchanan, Leina 9 Clark College 1.48m(4'10.25) 1  
6 Hossley, Kristina 9 Southwestern Ore 1.48m(4'10.25) 1  
8 Collins, Erin 9 Green River Comm 1.48m(4'10.25) 1  
9 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 1.43m(4'8.25) 1  
9 Smith, Jessica 9 Clark College 1.43m(4'8.25) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Monterola, Keisa 10 Clackamas 5.50m(18'0.5) +0.1 1  
2 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 5.30m(17'4.5) +0.4 1  
3 Dezellem, Shayle 9 Spokane CC 5.26m(17'3) -1.1 1  
4 Zodrow, Terra 9 Mt Hood 5.20m(17'0.5) +0.0 1  
5 Jackson, Shallyn 10 Spokane CC 5.11m(16'9) -1.3 1  
6 Hardgrove, Jessika 9 Spokane CC 5.07m(16'7.5) +0.0 1  
7 Un, Khettery 9 Everett Communit 5.00m(16'4.75) +0.0 1  
8 Hossley, Kristina 9 Southwestern Ore 4.94m(16'2.25) +0.0 1  
9 Poppe, Samantha 10 Lane (OR) 4.92m(16'1.5) +0.0 1  
10 Anthony, Stephanie 9 Mt Hood 4.89m(16'0.5) +0.0 1  
11 Retherford, Jacee 10 Lane (OR) 4.85m(15'10.75) +0.0 1  
12 Standley, Chelsea 10 Southwestern Ore 4.81m(15'9.25) +0.9 1  
13 Howe, Alex 9 Clackamas 4.80m(15'8.75) +1.4 1  
14 Voehl, Caitlin 9 Everett Communit 4.57m(14'11.75) -0.1 1  
15 Leaf, Nicole 10 Southwestern Ore 4.56m(14'11.5) -0.2 1  
16 Buchanan, Leina 9 Clark College 4.53m(14'10.25) -1.0 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Davis, Katie 10 Lane (OR) 11.09m(36'4.5) +0.5 1  
2 Roberts, Jennifer 10 Clackamas 11.06m(36'3.25) +1.3 1  
3 Retherford, Jacee 10 Lane (OR) 10.77m(35'4) +1.4 1  
4 Un, Khettery 9 Everett Communit 10.56m(34'7.75) +1.0 1  
5 Hardgrove, Jessika 9 Spokane CC 10.33m(33'10.5) +0.0 1  
6 Person, Taylor 9 Olympic College 10.30m(33'9.5) +1.7 1  
7 Jackson, Shallyn 10 Spokane CC 10.16m(33'4) +0.8 1  
8 Lohof, Cary Ann 9 Southwestern Ore 10.13m(33'2.75) +0.8 1  
9 Scott, Makenzie 10 Lane (OR) 10.07m(33'0.25) +0.4 1  
10 Howe, Alex 9 Clackamas 9.84m(32'3.25) +0.2 1  
11 Buchanan, Leina 9 Clark College 9.56m(31'4.25) +0.9 1  
12 Voehl, Caitlin 9 Everett Communit 9.55m(31'3.75) +0.2 1  
13 Leaf, Nicole 10 Southwestern Ore 9.50m(31'2) +0.0 1  
14 Cannon, Leslie 9 Green River Comm 9.49m(31'1.5) +0.5 1  
15 Nelson, Brook 9 Southwestern Ore 9.34m(30'7.5) +0.4 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Monterola, Keisa 10 Clackamas 4.33m(14'2.25) 1  
2 Beard, Lindsay 10 Lane (OR) 3.53m(11'6.75) 1  
3 Troyer, Amber 9 Spokane CC 3.43m(11'3) 1  
4 Poppe, Samantha 10 Lane (OR) 3.43m(11'3) 1  
5 Mclaren, Barry 9 Lane (OR) 2.93m(9'7.25) 1  
6 Macrae-Smith, Kara 9 Clark College 2.78m(9'1.25) 1  
-- Bolen, Amber 9 Lane (OR) NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 250 2) Clackamas CC 174 3) Lane CC 145 4) Mt. Hood CC 68 5) SW Oregon CC 47.50 6) Treasure Valley CC 44 7) Clark College 37.50 8) Everett CC 28 9) Olympic College 17 10) Green River CC 3 11) Skagit Valley 1 Men - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 267 2) Clackamas CC 148 3) Lane CC 134 4) Mt. Hood CC 71 5) Clark College 63 6) Everett CC 32 7) Green River CC 31 8) SW Oregon CC 29 9) Treasure Valley CC 23 10) Olympic College 13 11) Skagit Valley 4 Women - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 250 2) Clackamas CC 174 3) Lane CC 145 4) Mt. Hood CC 68 5) SW Oregon CC 47.50 6) Treasure Valley CC 44 7) Clark College 37.50 8) Everett CC 28 9) Olympic College 17 10) Green River CC 3 11) Skagit Valley 1 Men - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 267 2) Clackamas CC 148 3) Lane CC 134 4) Mt. Hood CC 71 5) Clark College 63 6) Everett CC 32 7) Green River CC 31 8) SW Oregon CC 29 9) Treasure Valley CC 23 10) Olympic College 13 11) Skagit Valley 4

 

Post to:  
Post as: 
History for LANE
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 13 1    
2013 73 18    
2012 109 15    
2011 110 31 67 1
2010 90 21 87  
2009 81 8 92 4
2008 97 10 168 9
2007 14 5 42 1
2006   2    
2004   2    
2002   1