Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Queen City Relays

Published by
David Pickett   on Mar 28 2011, 02:22 AM
Licensed to Scullion's Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/26/2011 03:24 PM
                         Queen City Relays - 3/26/2011                         
                            Myers Park High School                             
                                    Results                                    
 
Men 100 Meter Dash Soule
=================================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 Meet Record: M 10.30  1985        Carpenter, Hoke &  D Brewington, TW A, NC   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Hudson, Camron            11 Berry Academ           10.70      11.05Q  0.6  4 
  2 Bynum, Anthony            12 Hopewell               10.60      11.11Q -0.6  5 
  3 Johnson, Avery            12 Carver                 10.70      11.19Q +0.0  3 
  4 Burnette, Jacob           12 South Meckle           10.80      11.28Q  0.3  1 
  5 Tindall, Aaron            11 Olympic                10.80      11.34Q  NWI  2 
  6 Neal, Micheal             12 Vance, Z. B.           10.90      11.19q  0.6  4 
  7 Neely, Darius             12 Hopewell               10.90      11.29q -0.6  5 
  8 Jennings, Raheim          12 Olympic                10.90      11.35q  0.3  1 
  9 Ray, Jamil                12 Vance, Z. B.           11.00      11.41  -0.6  5 
 10 Mallett, Cameron          12 North Rowan            10.90      11.43   NWI  2 
 11 Johnson, Demario          12 South Meckle           10.80      11.50   NWI  2 
 12 McCullum, Damon           11 Myers Park             10.90      11.52  -0.6  5 
 13 Brantley, Spencer         11 Myers Park             10.90      11.64   0.3  1 
 14 Brewer, Dominique         12 Butler                 11.00      11.69  -0.6  5 
 15 Middleton, Douglas        12 Parkland               11.05      11.71   NWI  2 
 16 Woods, Reggie             10 Kell, Ardrey           11.10      11.72   0.6  4 
 17 Pearson, Jabaree          10 Kell, Ardrey           11.20      11.80  -0.6  5 
 18 Ford, Leo                 11 Waddell                11.10      11.81  +0.0  3 
 19 Kirkwood, Quinn           12 Waddell                11.10      11.83   0.3  1 
 20 Brown, Joel               11 North Meckle           11.20      11.87   NWI  2 
 21 Brown, Darion             12 Garinger               11.20      11.88   0.3  1 
 22 Adodo, Marcus             11 Garinger               11.20      11.91   0.6  4 
 23 Ward, Kalil               11 Rocky River            11.20      11.91   0.3  1 
 24 Sanguine, Joey            10 Marvin Ridge           11.20      11.92   0.6  4 
 25 Bueche, Paul              10 Marvin Ridge           11.20      11.94  +0.0  3 
 26 Gray, Daylon              10 North Rowan            11.00      11.94   0.6  4 
 27 Thompson, Christopher     11 North Meckle           11.10      11.97   0.3  1 
 28 Lawson, Sidney            10 Rocky River            11.20      12.01  -0.6  5 
 29 Tocho, Jack               10 Independence           11.03      12.02  +0.0  3 
 30 Huntley, Chris            10 West Charlot           11.20      12.29   NWI  2 
 31 Byers, T'Shun             11 Independence           11.20      12.56  -0.6  5 
 
Men 100 Meter Dash Soule
==============================================================================
 Meet Record: M 10.30  1985        Carpenter, Hoke &  D Brewington, TW A, NC   
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Johnson, Avery            12 Carver                 11.19      11.15  -0.9 
  2 Bynum, Anthony            12 Hopewell               11.11      11.23  -0.9 
  3 Neal, Micheal             12 Vance, Z. B.           11.19      11.24  -0.9 
  4 Neely, Darius             12 Hopewell               11.29      11.31  -0.9 
  5 Hudson, Camron            11 Berry Academ           11.05      11.32  -0.9 
  6 Tindall, Aaron            11 Olympic                11.34      11.35  -0.9 
  7 Burnette, Jacob           12 South Meckle           11.28      11.36  -0.9 
  8 Jennings, Raheim          12 Olympic                11.35      11.46  -0.9 
 
Men 3200 Meter Run Gibbons
=========================================================================
 Meet Record: M 9:05.80  2002        Matt Debole, Mt Tabor, NC                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Colo, Chris               12 Marvin Ridge         9:30.00    9:25.05  
  2 Cristiano, Mikey          12 South Meckle         9:58.20    9:55.40  
  3 Girodias, Ben             12 Green Hope          10:10.00    9:55.52  
  4 Matkins, Jack             10 Myers Park          10:10.00    9:59.49  
  5 Poindexter, Dakota        11 Myers Park          10:10.00    9:59.94  
  6 Ellis, Michael            11 Mount Tabor         10:14.44   10:05.57  
  7 Ziegler, Nathan           12 Providence          10:08.00   10:07.10  
  8 Winters, Drew             12 Charlotte Ca        10:05.00   10:08.41  
  9 Maxey, Wyatt              09 Providence          10:15.00   10:12.92  
 10 Souder, Madden            11 Kell, Ardrey        10:28.20   10:23.68  
 11 Klecker, Charlie          12 Kell, Ardrey        10:03.34   10:31.86  
 12 Hageman, Sean             12 Charlotte Ca        10:15.00   10:34.63  
 13 Colberg, Corey            09 Green Hope          10:35.00   10:52.29  
 14 Donaldson, Dominique      11 Vance, Z. B.        10:35.00   11:26.73  
 15 Counyer, Ben              09 Mallard Cree        10:40.00   11:51.45  
 -- Woodford, Garrett         10 Mallard Cree        10:40.00         DQ  
 -- Corbett, Kendon           10 Marvin Ridge        10:38.00         DQ  
 -- Lopez, Jonathan           10 Garinger            10:40.00         DQ  
 -- Reece, Tedario            11 Garinger            10:40.00         DQ  
 -- Rao, Tony                 12 North Meckle        10:36.00         DQ  
 -- Nickel, Dalton               Mount Tabor         10:35.00         DQ  
 
Men 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: M 37.45  2007        Spencer Adams, Butler                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Oglesby, Johnny           11 North Rowan            38.80      38.81   4 
  2 Jenkins, Erin             10 Vance, Z. B.           39.00      39.31   4 
  3 Miller, Corey             11 Mallard Cree           38.50      40.64   4 
  4 Walter, Gavin             11 Butler                 39.10      40.94   4 
  5 Shisso, Sam               11 East Mecklen           40.30      41.02   3 
  6 Morrison, AJ              12 Parkland               39.50      41.28   4 
  7 Beatty, Justin            12 Vance, Z. B.           40.30      41.36   3 
  8 Javadi, Jordan            11 Providence             40.10      41.47   3 
  9 Green, Alphonso           12 Mount Tabor            41.29      41.54   2 
 10 Thompson, Nicholas        11 Myers Park             41.50      41.78   2 
 11 Funchess, Will            11 South Meckle           41.25      42.08   3 
 12 Hunt, Kenneth             11 Kell, Ardrey           41.54      42.48   1 
 13 Duvall, Edmond            12 Marvin Ridge           40.00      42.89   4 
 14 Middleton, Douglas        12 Parkland               41.50      43.07   1 
 15 Wemboula, Joshua          11 Butler                 39.50      43.23   4 
 16 Bankhead, Michael         10 Hopewell               41.00      43.37   3 
 17 Robinson, Aaron           09 Kell, Ardrey           41.30      43.47   2 
 18 Hawkins, Demiah           10 North Rowan            40.90      43.65   3 
 19 Beteta, Taj               11 Mallard Cree           41.50      43.99   2 
 20 Snipes, Jamal             10 Hopewell               41.50      45.11   1 
 21 Davis, Deron              09 Rocky River            41.40      45.88   2 
 22 Jones, Austin             11 Charlotte Ca           41.50      45.89   2 
 23 Thompson, Zach            09 Myers Park             41.50      46.51   2 
 24 Terry, Jordon             09 West Charlot           41.50      47.53   1 
 25 Rainer, James             11 Waddell                41.50      52.35   1 
 -- Cunningham, Gregory       11 West Charlot           41.20         DQ   3 
 
Men 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: M 41.30  2002        Mount Tabor HS, NC                          
                       J Samuels, J Wiley, W Bailey, M Lloyd             
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Berry Academy  'A'                                  42.60      42.41   4 
     1) Davis, Kedrick 11               2) Hudson, Camron 11              
     3) Jackson, Taris 11               4) Winchester, Terrance 11        
  2 Vance, Z. B.  'A'                                   42.50      43.11   4 
     1) Tate, Cameron 12                2) Ray, Jamil 12                  
     3) Neal, Micheal 12                4) johnson, lamar 11              
  3 Carver  'A'                                         42.61      43.68   4 
     1) Johnson, Avery 12               2) Rice, Denzel 12                
     3) McKeever, Billy 11              4) Lowery, BJ 11                  
  4 Mallard Creek  'A'                                  43.13      44.47   3 
     1) Beach, Nick 12                  2) Asante, Kevin 12               
     3) Hendricks, Jeff 12              4) Browning, Matthew 12           
  5 Butler  'A'                                         42.20      44.51   4 
     1) Brewer, Dominique 12            2) Kalambayi, Peter 10            
     3) Kelly, Demetrius 12             4) LeMay, Uriah 10                
  6 Hopewell  'A'                                       42.39      44.60   4 
     1) Bynum, Anthony 12               2) Neely, Darius 12               
     3) Hill, Tyjuan 12                 4) Lewis-Freeman, Dondre 12       
  7 South Mecklenburg  'A'                              44.14      44.65   3 
     1) Burnette, Jacob 12              2) Johnson, Demario 12            
     3) Orear, Lavoizea 11              4) Smith, Malik 10                
  8 Myers Park  'A'                                     43.60      44.75   4 
     1) Rainey, Jermiah 11              2) Wright, Deyonta 12             
     3) Harrington, Shaquore 11         4) McCullum, Damon 11             
  9 West Mecklenburg  'A'                               44.80      44.96   2 
     1) Reid, Josh 10                   2) Gladden, Richard 12            
     3) Webster, Kenneth 11             4) Mayela, Prince 11              
 10 Olympic  'A'                                        43.90      44.97   3 
     1) Washington, Laquane 11          2) Jennings, Raheim 12            
     3) Tindall, Aaron 11               4) Wetshemongo, Shembo 11         
 11 Garinger  'A'                                       45.00      45.04   1 
     1) Brown, Darion 12                2) Edwards, Elijah 10             
     3) Adodo, Marcus 11                4) Marsh, Samuel 12               
 12 Kell, Ardrey  'A'                                   44.50      45.28   2 
     1) Woods, Reggie 10                2) Napier, Brandan 11             
     3) Pearson, Jabaree 10             4) Klemons, Ian 11                
 13 Green Hope  'A'                                     44.50      45.72   2 
     1) Compiano, Jared 12              2) Grant, Jaylin 11               
     3) Clater, Devin 11                4) Brown, Miles 11                
 14 Charlotte Catholic  'A'                             44.50      45.73   2 
     1) Bevilacqua, Steven 12           2) Weiss, Daniel 12               
     3) Georges, Nick 11                4) Herlocker, David 11            
 15 Providence  'A'                                     44.60      45.74   2 
     1) Butler, Jarrell 12              2) McCart, Taylor 12              
     3) Samples, Austin 12              4) Dayton, Joe 12                 
 16 Cuthbertson  'A'                                    45.00      45.92   1 
     1) Russell, Matt 11                2) Afam, Emmitt 10                
     3) Singleton, DeMarco 12           4) Lewthwaite, John 12            
 17 North Mecklenburg  'A'                              44.24      46.00   2 
     1) Arnett, Akil 11                 2) Santiago, Will 09              
     3) Brown, Joel 11                  4) Clyburn, Terrance 11           
 18 Porter Ridge  'A'                                   43.90      46.04   3 
     1) Oakley, Jordan 11               2) Johnson, Arron 12              
     3) Alexander, Damarrell 12         4) McNiel, Lee 11                 
 19 West Charlotte  'A'                                 43.24      46.17   3 
     1) Grier, Britton 12               2) Blake, Eric 11                 
     3) Ellis, Jeff 12                  4) Eaves, Dondre 12               
 20 Monroe  'A'                                         44.50      46.33   2 
     1) Barbour, Jaylen 09              2) Sowell, Jalen 12               
     3) Baker, Lavonte 10               4) Nixon, Jamaris 10              
 21 North Rowan  'A'                                    43.00      46.39   3 
     1) Gray, Daylon 10                 2) Jackson, Darius 12             
     3) Kimber, Khandier 09             4) Mallett, Cameron 12            
 22 Rocky River  'A'                                    44.00      47.47   3 
     1) Ward, Kalil 11                  2) Lawson, Sidney 10              
     3) Stanton, Deonte' 11             4) Nunn, Johnny 11                
 23 Waddell  'A'                                        45.14      48.51   1 
     1) Kirkwood, Quinn 12              2) Herbin, Ryan 12                
     3) Smith, Adrian 12                4) Ford, Leo 11                   
 24 Marvin Ridge  'A'                                   44.80      50.38   2 
     1) Bueche, Paul 10                 2) Marino, John 09                
     3) Franklin, Ronny 11              4) Sanguine, Joey 10              
 
Men 4x200 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: M 1:26.20  2006        Cleveland Glenville High Schoo, Cleveland 
                         R Fisher, x Clements, R Small, K Jefferson        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Berry Academy  'A'                                1:29.24    1:31.85   4 
     1) Gibson, Larry 11                2) Winchester, Terrance 11        
     3) Davis, Kedrick 11               4) Jackson, Taris 11              
  2 West Mecklenburg  'A'                             1:32.00    1:33.93   3 
     1) Peale, Jarred 10                2) Reid, Josh 10                  
     3) Webster, Kenneth 11             4) Gladden, Richard 12            
  3 Kell, Ardrey  'A'                                 1:33.44    1:34.23   1 
     1) Woods, Reggie 10                2) Robinson, Aaron 09             
     3) Jarrett, Daniel 11              4) Currilo, Daniel 12             
  4 Olympic  'A'                                      1:33.00    1:36.38   2 
     1) Jennings, Raheim 12             2) Washington, Laquane 11         
     3) Tindall, Aaron 11               4) Thompson, Tanner 10            
  5 Hopewell  'A'                                     1:32.00    1:36.46   3 
     1) Hunt, Mark 12                   2) Hill, Tyjuan 12                
     3) Higgins, Toney 11               4) Bankhead, Michael 10           
  6 Garinger  'A'                                     1:30.10    1:36.64   3 
     1) Brown, Darion 12                2) Edwards, Elijah 10             
     3) Adodo, Marcus 11                4) Marsh, Samuel 12               
  7 Myers Park  'A'                                   1:30.40    1:36.78   4 
     1) Donyinah, Kwame 10              2) McCullum, Damon 11             
     3) Belk, Napolean 11               4) Brantley, Spencer 11           
  8 Providence  'A'                                   1:33.00    1:37.57   2 
     1) McCart, Taylor 12               2) Dayton, Joe 12                 
     3) Butler, Jarrell 12              4) Samples, Austin 12             
  9 North Mecklenburg  'A'                            1:32.24    1:39.06   3 
     1) Brown, Joel 11                  2) Arnett, Akil 11                
     3) Clyburn, Terrance 11            4) Thompson, Christopher 11       
 10 Rocky River  'A'                                  1:33.00    1:39.12   1 
     1) Ward, Kalil 11                  2) Lawson, Sidney 10              
     3) Bethea, Esquire 11              4) Nunn, Johnny 11                
 11 East Mecklenburg  'A'                             1:33.00    1:40.08   2 
     1) Haines, Calvin 09               2) Patterson, Cornelle 12         
     3) Tsikudo, Reginald 12            4) Threatt, Tyrus 12              
 12 Charlotte Catholic  'A'                           1:32.00    1:40.37   3 
     1) Bevilacqua, Steven 12           2) Weiss, Daniel 12               
     3) Georges, Nick 11                4) Sherman, Lonnell 11            
 13 Porter Ridge  'A'                                 1:32.70    1:42.69   2 
     1) Scarboro, Zack 11               2) Oakley, Jordan 11              
     3) Alexander, Damarrell 12         4) McNiel, Lee 11                 
 -- Monroe  'A'                                       1:33.00         FS   2 
     1) Barbour, Jaylen 09              2) Sowell, Jalen 12               
     3) Nixon, Jamaris 10               4) White, Ricardo 12              
 -- Waddell  'A'                                      1:33.00        DNF   2 
     1) Kirkwood, Quinn 12              2) Herbin, Ryan 12                
     3) Smith, Adrian 12                4) Ford, Leo 11                   
 -- Butler  'A'                                       1:27.20         DQ   4 
     1) Kelly, Demetrius 12             2) LeMay, Uriah 10                
     3) Brewer, Dominique 12            4) Sombo, Raul 11                 
 -- West Charlotte  'A'                               1:32.40         DQ   3 
     1) Grier, Britton 12               2) Blake, Eric 11                 
     3) Cunningham, Gregory 11          4) Mobley-Hollie, Alex 12         
 
Men 4x400 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: M 3:16.90  1987        Hillside, NC                              
                         J Reaves, D Brewer, R Wiggins, C Love             
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Berry Academy  'A'                                3:29.00    3:33.70  
     1) Gibson, Larry 11                2) Drayton Ferguson, Traevin 10   
     3) Patterson, Kenny 12             4) Dupree, Jaquan 12              
  2 Providence  'A'                                   3:29.00    3:36.02  
     1) McCart, Taylor 12               2) Samples, Austin 12             
     3) Guthrie, Chad 12                4) Letherby, Adam 12              
  3 Myers Park  'A'                                   3:29.40    3:36.40  
     1) Craven, James 12                2) Donyinah, Kwame 10             
     3) Graham, Chris 10                4) Bernart, Bill 12               
  4 Green Hope  'A'                                   3:35.00    3:39.58  
     1) Williams, DeMario 10            2) Brown, Miles 11                
     3) Brimeyer, Alec 12               4) Grant, Jaylin 11               
  5 Parkland  'A'                                     3:31.00    3:41.45  
     1) Benjamin, Lewis 12              2) Starnes, D'Andre 12            
     3) Elliott, Josiah 10              4) Brown, Charles 12              
  6 Olympic  'A'                                      3:34.00    3:48.41  
     1) Hellams, Corvarius 12           2) Thompson, Tanner 10            
     3) Moore, Jalen 09                 4) Donald, Nigel 11               
  7 Garinger  'A'                                     3:35.00    3:49.03  
     1) Chancley, Mel 11                2) Adodo, Marcus 11               
     3) Herron, Ramond 10               4) Marsh, Samuel 12               
 -- Monroe  'A'                                       3:34.00         DQ  
     1) Chambers, Quashaun 10           2) Wynn, Treyshun 09              
     3) Evans, Phillip 12               4) Sowell, Jalen 12               
 
Men 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: M 7:54.20  1981        Menchville HS, VA                         
                         T Tucker, S Lewis, J Pope, E Thornton             
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kell, Ardrey  'A'                                 8:19.10    8:08.28  
     1) Kapur, Nick 12                  2) White, Christian 09            
     3) Whalen, Dan 11                  4) Rojas, Raphael 12              
  2 Marvin Ridge  'A'                                 8:10.00    8:09.39  
     1) Buckley, Drew 11                2) Lane, Alec 10                  
     3) Van Gurp, Chris 12              4) Colven, Michael 12             
  3 Myers Park  'A'                                   8:20.00    8:14.41  
     1) Craven, James 12                2) Smith, Alex 12                 
     3) Bernart, Bill 12                4) Graham, Chris 10               
  4 Berry Academy  'A'                                8:34.00    8:16.53  
     1) Drayton Ferguson, Traevin 10    2) Harris, Dominick 11            
     3) Baker, Khari 11                 4) Dupree, Jaquan 12              
  5 Vance, Z. B.  'A'                                 8:13.14    8:19.54  
     1) Tate, Cameron 12                2) vazquez, rodrigo 12            
     3) Barrino, Courtney 12            4) johnson, lamar 11              
  6 Mount Tabor  'A'                                  8:12.00    8:21.35  
     1) Oliver, George 11               2) Muhammed, Syeed 12             
     3) Copus, Josh 11                  4) Kirse, Nathan 10               
  7 Providence  'A'                                   8:36.00    8:34.35  
     1) Kendall, Andrew 10              2) Guthrie, Chad 12               
     3) Letherby, Adam 12               4) Hyde, Will 12                  
  8 South Mecklenburg  'A'                            8:40.00    8:35.59  
     1) Funchess, Will 11               2) Sundeen, Brandon 11            
     3) Watts, Darnell 12               4) Brunner, Markus 12             
  9 Parkland  'A'                                     8:20.00    8:42.60  
     1) Brown, Charles 12               2) Benjamin, Lewis 12             
     3) Elliott, Josiah 10              4) Starnes, D'Andre 12            
 10 Hopewell  'A'                                     8:25.00    8:43.43  
     1) Dunford, Brandon 12             2) Silvestri, Corey 12            
     3) Snipes, Jamal 10                4) Nash, Nate 09                  
 11 Charlotte Catholic  'A'                           8:35.30    8:48.00  
     1) Martin, Matt 11                 2) Flyke, Ian 10                  
     3) Bonn, Alex 12                   4) Phillips, Matt 10              
 12 Mallard Creek  'A'                                8:29.40    8:50.00  
     1) Paige, Corey 12                 2) Abebe, Nathanael 11            
     3) Dentamo, Getisso 12             4) Williams, Isaiah 10            
 13 Porter Ridge  'A'                                 8:23.67    8:53.97  
     1) Cabrerra, Richard 11            2) Gonzales, Albert 11            
     3) Hastings, Ryan 09               4) Lind, Marco 12                 
 14 Green Hope  'A'                                   8:35.00    8:54.77  
     1) Saad, Mahmoud 10                2) Glover, Daniel 11              
     3) Hefner, Ryan 10                 4) Kronk, Kevin 10                
 15 Garinger  'A'                                     8:40.00    8:57.13  
     1) Lopez, Jonathan 10              2) Thompson, Terrill 09           
     3) Herron, Ramond 10               4) Williams, Shaquil 12           
 16 East Mecklenburg  'A'                             8:40.00    9:13.17  
     1) Cannon, Alex 10                 2) Rice, Avery 12                 
     3) Gipson, Ronnie 10               4) Castro, Alex 12                
 17 North Mecklenburg  'A'                            8:47.24    9:20.37  
     1) Hunt, Liam 11                   2) Mazyck, Messiah 11             
     3) Heard, David 11                 4) Sherril, Kadeem 10             
 18 Rocky River  'A'                                  8:40.00    9:29.85  
     1) Burkhalter, Quinn 11            2) Crowder, Kendall 09            
     3) Berry, JaShawn 11               4) Nowlin, Rodriquez 10           
 19 North Rowan  'A'                                  8:36.00    9:41.81  
     1) Alexander, Witt 10              2) Barber, Terrese 11             
     3) Imes, Patrick 10                4) Reeves, Neegbeah 11            
 
Men 1600 Sprint Medley
============================================================================
 Meet Record: M 3:28.00  1987        Hillside, NC                              
                         D Brewer, R Wiggins, C Love, R Williams           
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 West Charlotte  'A'                               3:30.20    3:44.67   2 
     1) Blake, Eric 11                  2) Grier, Britton 12              
     3) Hobgood, Marthony 10            4) England, Chris 12              
  2 Hopewell  'A'                                     3:31.00    3:45.71   2 
     1) Bynum, Anthony 12               2) Neely, Darius 12               
     3) Silvestri, Corey 12             4) Dunford, Brandon 12            
  3 Berry Academy  'A'                                3:30.00    3:50.00   2 
     1) Patterson, Kenny 12             2) Hudson, Camron 11              
     3) Jackson, Taris 11               4) Drayton Ferguson, Traevin 10   
  4 Myers Park  'A'                                   3:42.00    3:50.47   2 
     1) Rainey, Jermiah 11              2) Belk, Napolean 11              
     3) Johnson, David 11               4) Smith, Alex 12                 
  5 Butler  'A'                                       3:38.00    3:50.73   2 
     1) Metz, Conner 10                 2) Mason, Floyd, Jr. 09           
     3) Madden, Miles 10                4) Elam, Brandon 11               
  6 Green Hope  'A'                                   3:35.00    3:52.65   2 
     1) Grant, Jaylin 11                2) Brown, Miles 11                
     3) Williams, DeMario 10            4) Walling, Ryan 12               
  7 Olympic  'A'                                      3:43.00    3:55.02   1 
     1) Tindall, Aaron 11               2) Jennings, Raheim 12            
     3) Washington, Laquane 11          4) Hellams, Corvarius 12          
  8 Kell, Ardrey  'A'                                 3:42.60    3:56.83   1 
     1) Currilo, Chris 09               2) White, Christian 09            
     3) Pearson, Jabaree 10             4) Napier, Brandan 11             
  9 Providence  'A'                                   3:45.00    3:59.36   1 
     1) Lewer, Henry 09                 2) Javadi, Jordan 11              
     3) Hyde, Will 12                   4) Maxey, Wyatt 09                
 10 South Mecklenburg  'A'                            3:42.22    4:06.60   1 
     1) Orear, Lavoizea 11              2) Watts, Darnell 12              
     3) Gonzales, John 12               4) Funchess, Will 11              
 11 Monroe  'A'                                       3:43.00    4:13.40   1 
     1) Barbour, Jaylen 09              2) White, Ricardo 12              
     3) Sowell, Jalen 12                4) Evans, Phillip 12              
 12 North Mecklenburg  'A'                            3:44.00    4:15.22   1 
     1) Arnett, Akil 11                 2) Santiago, Will 09              
     3) Parkins, Michael 09             4) Baio, Anthony 12               
 
Men Distance Medley
=========================================================================
 Meet Record: M 10:26.20  1981        Myers Park, NC                           
                          F Howard, A Little, G Hartman, K Dowdle           
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Marvin Ridge  'A'                                10:42.00   11:01.25  
     1) Colven, Michael 12              2) Jackson, Logan 10              
     3) Lane, Alec 10                   4) Colo, Chris 12                 
  2 Myers Park  'A'                                  10:56.00   11:08.26  
     1) Craven, James 12                2) Graham, Chris 10               
     3) Matkins, Jack 10                4) Bernart, Bill 12               
  3 Mount Tabor  'A'                                 10:45.00   11:16.37  
     1) Muhammed, Syeed 12              2) Green, Alphonso 12             
     3) Copus, Josh 11                  4) Oliver, George 11              
  4 Providence  'A'                                  10:58.00   11:16.67  
     1) Ziegler, Nathan 12              2) Letherby, Adam 12              
     3) Maxey, Wyatt 09                 4) Guthrie, Chad 12               
  5 Green Hope  'A'                                  11:15.00   11:16.86  
     1) Saad, Mahmoud 10                2) Brimeyer, Alec 12              
     3) Hefner, Ryan 10                 4) Glover, Daniel 11              
  6 Kell, Ardrey  'A'                                11:10.10   11:35.60  
     1) Kapur, Nick 12                  2) Klecker, Charlie 12            
     3) Shaw, Parth 11                  4) Rojas, Raphael 12              
  7 Charlotte Catholic  'A'                          11:30.00   11:42.79  
     1) Martin, Matt 11                 2) Winters, Drew 12               
     3) Bonn, Alex 12                   4) St. Angelo, Luke 12            
  8 South Mecklenburg  'A'                           10:25.00   11:43.84  
     1) Brunner, Markus 12              2) Chamberlain, John 11           
     3) Gonzales, John 12               4) Lee, Avery 12                  
  9 Vance, Z. B.  'A'                                10:38.00   11:47.27  
     1) Tate, Cameron 12                2) vazquez, rodrigo 12            
     3) Johnson, Joshua 11              4) Elder, Jamel 12                
 10 Parkland  'A'                                    11:40.00   11:53.32  
     1) Brown, Charles 12               2) Benjamin, Lewis 12             
     3) Starnes, D'Andre 12             4) Dula, Robert 11                
 11 North Mecklenburg  'A'                           11:00.00   12:02.69  
     1) Jenkins, Robert 12              2) Parkins, Michael 09            
     3) Baio, Anthony 12                4) Rao, Tony 12                   
 12 Porter Ridge  'A'                                11:12.00   12:04.80  
     1) Scarboro, Zack 11               2) Cabrerra, Richard 11           
     3) Lind, Marco 12                  4) Hastings, Ryan 09              
 13 Garinger  'A'                                    11:00.00   12:06.55  
     1) Williams, Shaquil 12            2) Herron, Ramond 10              
     3) Bursh, Terrill 11               4) Reece, Tedario 11              
 -- Independence  'A'                                10:52.00         DQ  
     1) Church, Matthew 11              2) Church, Zachary 11             
     3) Cannaday, Cody 12               4) Johnson, Clayton 09            
 
Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle
============================================================================
 Meet Record: M 55.96  3/29/2008   Butler, Butler                              
                       M Sargent, S Adams, K Bouleware, R Blanton        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 North Rowan  'A'                                    56.20    1:00.66   3 
     1) Starks, Samuel 12               2) King, Titus 11                 
     3) Hawkins, Demiah 10              4) Oglesby, Johnny 11             
  2 Vance, Z. B.  'A'                                   58.00    1:00.84   3 
     1) Beatty, Jerome 10               2) Beatty, Justin 12              
     3) Coerping, Nolan 10              4) Jenkins, Erin 10               
  3 Butler  'A'                                         59.00    1:02.56   3 
     1) Stewart, Austin 12              2) Wemboula, Joshua 11            
     3) Helton, Chris 12                4) Walter, Gavin 11               
  4 Hopewell  'A'                                       59.90    1:03.42   2 
     1) Bankhead, Michael 10            2) Jackson, Tyriq 12              
     3) Snipes, Jamal 10                4) Harris, Kendrick 11            
  5 Kell, Ardrey  'A'                                 1:02.80    1:06.50   1 
     1) Hunt, Kenneth 11                2) Robinson, Aaron 09             
     3) Currilo, Chris 09               4) Charles, Ishmael 12            
  6 Myers Park  'A'                                   1:03.00    1:08.99   1 
     1) Thompson, Nick 11               2) Thompson, Zach 09              
     3) Harrington, Shaquore 11         4) Prescod, Omari 09              
  7 Waddell  'A'                                      1:02.00    1:11.10   2 
     1) Gamble, Josh 10                 2) Rainer, James 11               
     3) Russell, Walter 11              4) Mixson, Haquan 10              
 -- North Mecklenburg  'A'                            1:01.50         DQ   2 
     1) Ahern, Chris 12                 2) Tourtelot, Stephan 12          
     3) Sutton, Devon 09                4) Allgood, Sebastain 10          
 
Men High Jump
===================================================================================
 Meet Record: M  7-00  1990        John Deberry, Richmond Co, NC               
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Patterson, Cornelle       12 East Mecklen         6-00.00    6-00.00      1.82m 
  2 Johnson, Tevin            12 Kell, Ardrey         6-02.00   J6-00.00      1.82m 
  2 Ford, Malik               10 North Rowan          6-06.00   J6-00.00      1.82m 
  4 Edwards, Elijah           10 Garinger             5-10.00    5-10.00      1.77m 
  5 Webb, Kenneth             09 Mallard Cree         5-10.00    5-08.00      1.72m 
  6 Thierfelder, Joe          12 Charlotte Ca         5-10.00   J5-08.00      1.72m 
  7 Bellard, John             12 Providence           6-02.00   J5-08.00      1.72m 
 -- Ferguson, Zachary         11 Butler               5-10.00         NH            
 -- Mobley-Hollie, Alex       12 West Charlot         6-02.00         NH            
 -- Long, Trevant             12 North Meckle         6-00.00         NH            
 -- Moran, Tyler              09 Vance, Z. B.         5-11.50         NH            
 -- Lowery, Andrew            12 Porter Ridge         5-10.00         NH            
 -- Williams, Nigel           11 Hopewell             5-10.00         NH            
 -- Banks, Michael            10 Myers Park           5-10.00         NH            
 -- Thompson, Terrill         09 Garinger             5-10.00         NH            
 -- Patterson, Bobby          12 Hopewell             6-02.00         NH            
 -- Henderson, Manny          10 Kell, Ardrey         5-10.00         NH            
 -- Spitler, Nathan           11 Marvin Ridge         5-10.00         NH            
 -- wharton, tajir            12 Vance, Z. B.         5-11.50         NH            
 
Men Pole Vault
===================================================================================
 Meet Record: M 15-06  1992        Shannon Pope, TW Andrews, NC                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Massey, Aaron             12 East Forsyth        13-06.00   13-00.00      3.96m 
  2 Mangum, John              12 Green Hope          13-06.00  J13-00.00      3.96m 
  3 Hulbert, Will             12 Green Hope          13-06.00  J13-00.00      3.96m 
  4 Roberts, Josh             11 East Forsyth        12-06.00   11-06.00      3.50m 
  5 Collins, Casey            11 Myers Park          13-00.00   11-00.00      3.35m 
  6 Lackey, Mike              11 Myers Park          11-06.00   10-00.00      3.04m 
  6 Hsu, Jonathan             11 South Meckle        10-06.00   10-00.00      3.04m 
 -- Harmon, Tim               11 Charlotte Ca        10-06.00         NH            
 -- Corbett, Bailey           11 Marvin Ridge        10-06.00         NH            
 -- Aguilar, Issac            12 Waddell             10-06.00         NH            
 -- Russ, Brandon             11 Butler              10-06.00         NH            
 -- Alexander, Mason          11 Kell, Ardrey        10-06.00         NH            
 
Men Long Jump
========================================================================================
 Meet Record: M 24-08  1985        Alivn Blakeney, Myers Park, NC              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Hudson, Camron            11 Berry Academ        22-09.00   21-02.00   NWI     6.45m 
  2 Mobley-Hollie, Alex       12 West Charlot        22-02.00   20-08.00   NWI     6.29m 
  3 McCullum, Damon           11 Myers Park          20-06.00   20-05.75   NWI     6.24m 
  4 Tindall, Aaron            11 Olympic             20-08.00   20-05.00   NWI     6.22m 
  5 Stribling, Channing       10 Butler              21-00.00   20-03.75   NWI     6.19m 
  6 Hill, Tyjuan              12 Hopewell            21-03.00   19-10.00   NWI     6.04m 
  7 Bellard, John             12 Providence          20-08.00   19-06.50   NWI     5.95m 
  8 Coerping, Nolan           10 Vance, Z. B.        21-00.00   19-06.00   NWI     5.94m 
  9 Harris, Asante            12 Independence        20-08.00   19-04.00   NWI     5.89m 
 10 Starks, Samuel            12 North Rowan         22-06.00   19-03.00   NWI     5.86m 
 11 Duke, Austin              11 Independence        21-04.00   19-01.00   NWI     5.81m 
 12 Jordan, Jorian            10 Mallard Cree        20-08.00   18-10.50   NWI     5.75m 
 13 Williams, Dajivon         11 North Meckle        20-04.00   18-08.50   NWI     5.70m 
 14 Nunn, Johnny              11 Rocky River         20-07.00   18-08.25   NWI     5.69m 
 15 Webster, Kenneth          11 West Mecklen        21-00.00   18-07.50   NWI     5.67m 
 16 Haines, Calvin            09 East Mecklen        20-06.00   18-06.25   NWI     5.64m 
 17 Hobgood, Marthony         10 West Charlot        21-04.00   18-05.50   NWI     5.62m 
 18 Hill, Carter              10 Marvin Ridge        20-05.00   18-01.00   NWI     5.51m 
 19 Henderson, Manny          10 Kell, Ardrey        20-05.00   18-00.25   NWI     5.49m 
 20 Johnson, Tevin            12 Kell, Ardrey        20-08.00   17-08.00   NWI     5.38m 
 21 Kirkwood, Quinn           12 Waddell             20-06.00   17-07.75   NWI     5.37m 
 22 Lee, Tyrese               12 Hopewell            21-01.00   17-07.50   NWI     5.37m 
 23 Jenkins, Robert           12 North Meckle        20-08.00   17-06.50   NWI     5.34m 
 24 Herlocker, David          11 Charlotte Ca        20-08.50   17-06.00   NWI     5.33m 
 25 Gamble, Josh              10 Waddell             20-04.00   17-03.75   NWI     5.27m 
 26 Edwards, Elijah           10 Garinger            20-04.00   17-02.25   NWI     5.23m 
 27 Marino, John              09 Marvin Ridge        20-10.00   16-09.00   NWI     5.10m 
 28 Waleh, Sayma              11 Mallard Cree        20-05.00   16-02.00   NWI     4.92m 
 29 Roseboro, Charles         12 Myers Park          20-04.00   15-09.00   NWI     4.80m 
 30 Thompson, Terrill         09 Garinger            20-04.00   15-02.00   NWI     4.62m 
 
Men Triple Jump
========================================================================================
 Meet Record: M 50-01.75  1981        Albert Toon, Menchville, VA              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Stribling, Channing       10 Butler              43-00.00   42-01.00   NWI    12.82m 
  2 Starks, Samuel            12 North Rowan         46-00.00   42-00.00   NWI    12.80m 
  3 Jenkins, Robert           12 North Meckle        43-06.00   41-05.00   NWI    12.62m 
  4 Shute, Abdul              12 Berry Academ        42-06.00   41-04.50   NWI    12.61m 
  5 Brown, Miles              11 Green Hope          42-03.00   41-04.00   NWI    12.59m 
  6 Duke, Austin              11 Independence        42-07.50   41-01.00   NWI    12.52m 
  7 Hobgood, Marthony         10 West Charlot        43-05.00   40-07.50   NWI    12.38m 
  8 Collins, Casey            11 Myers Park          42-00.00   39-07.00   NWI    12.06m 
  9 Ferguson, Zachary         11 Butler              42-01.00   39-06.00   NWI    12.03m 
 10 Gamble, Josh              10 Waddell             42-00.00   39-00.00   NWI    11.88m 
 
Men Shot Put
===================================================================================
 Meet Record: M 62-09.50  1984        Tommy Eckerd, Hickory, NC                
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Sansotta, Nick            12 Butler              55-01.00   51-08.00     15.74m 
  2 Gipson, Jimmie            11 Independence        46-00.00   46-00.00     14.02m 
  3 Archie, Garland           12 North Rowan         49-00.00   43-08.50     13.32m 
  4 Kalambayi, Peter          10 Butler              47-10.00   43-04.50     13.22m 
  5 Flowers, Devin            12 Mallard Cree        46-00.00   42-03.00     12.87m 
  6 Knight, Jack              10 Myers Park          46-00.00   42-02.00     12.85m 
  7 smallwood, brian          11 Vance, Z. B.        46-11.00   41-09.50     12.73m 
  8 York, Latham              12 North Meckle        46-00.00   41-00.50     12.50m 
  9 Dease, Nick               12 Vance, Z. B.        47-11.00   40-08.00     12.39m 
 10 Dunne, Evan               12 North Meckle        46-00.00   40-06.50     12.35m 
 11 Hicks, Braxton            12 Berry Academ        46-02.00   39-05.00     12.01m 
 12 Howle, Emmet              11 Myers Park          46-00.00   39-00.50     11.89m 
 13 Fisher, Kedrick           12 Carver              46-08.00   37-09.00     11.50m 
 13 Heath, Denzel             11 Hopewell            46-00.00   37-09.00     11.50m 
 15 Jackson, Darius           12 North Rowan         47-00.00   36-06.00     11.12m 
 16 Carter, Jorden            10 Hopewell            46-00.00   36-04.00     11.07m 
 17 Townsend, Matt            12 Marvin Ridge        46-00.00   36-03.50     11.06m 
 18 Bull, Ryan                12 Marvin Ridge        46-00.00   35-00.00     10.66m 
 19 Smith, Adrian             12 Waddell             46-00.00   34-02.00     10.41m 
 20 Davis, Tonio              12 West Charlot        46-00.00   33-06.00     10.21m 
 21 Jegier, Erich             10 Providence          46-00.00   33-01.00     10.08m 
 22 White, Hayden             11 Kell, Ardrey        46-06.00   32-09.00      9.98m 
 23 Hawk, Tyler               11 Kell, Ardrey        46-00.00   31-06.00      9.60m 
 24 Ellington, Brian          10 Garinger            48-00.00   30-06.00      9.29m 
 25 Lee, Ping                 12 Providence          46-00.00   28-10.00      8.78m 
 
Men Discus Throw Prince
===================================================================================
 Meet Record: M 197-10  1988        Harils Meadors, Sun Valley, NC             
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Townsend, Matt            12 Marvin Ridge          125-00     126-08     38.60m 
  2 York, Latham              12 North Meckle          125-03  114-00.50     34.75m 
  3 Oweida, Thomas            11 Myers Park            125-00     112-11     34.41m 
  4 Anderson, Steven          11 Marvin Ridge          125-00     111-08     34.03m 
  5 Freeland, Derrick         09 Mallard Cree          125-00     110-08     33.73m 
  6 Porter, J. Cole           10 Butler                125-02     108-09     33.14m 
  7 Dunne, Evan               12 North Meckle          125-00     108-01     32.94m 
  8 Winter, Justin            11 Myers Park            125-00     106-05     32.43m 
  9 Bevilacqua, Steven        12 Charlotte Ca          125-09     106-03     32.38m 
 10 Jones, Tabias             11 Parkland              126-00     103-11     31.67m 
 11 Smith, Adrian             12 Waddell               125-00      95-00     28.95m 
 12 Scaife, Emire             09 Mallard Cree          125-00      90-11     27.71m 
 13 Jewels-Pies, Charles      09 Independence          125-00      90-01     27.45m 
 14 Ellington, Brian          10 Garinger              125-00      89-07     27.30m 
 15 Fisher, Kedrick           12 Carver                126-00      84-10     25.85m 
 16 Carter, Jorden            10 Hopewell              125-00      76-06     23.31m 
 17 Mobley, Devondre'         12 Waddell               125-00      67-10     20.67m 
 -- Burns, Shane              11 Porter Ridge          127-08         ND            
 -- Knox, Vonque              12 West Charlot          128-00         ND            
 -- Kamphsenaky, Impa         12 Providence            128-00         ND            
 -- Dease, Nick               12 Vance, Z. B.        39-09.50         ND            
 -- Hicks, Braxton            12 Berry Academ          130-00         ND            
 -- smallwood, brian          11 Vance, Z. B.          128-00         ND            
 -- Sansotta, Nick            12 Butler                152-01         ND            
 -- Cancellieri, Matt         12 Hopewell              128-11         ND            
 -- Jackson, Darius           12 North Rowan           149-00         ND            
 -- Brown, Otis               12 Parkland              126-05         ND            
 -- Lynch, Will               12 Kell, Ardrey          127-04         ND            
 -- Archie, Garland           12 North Rowan           148-00         ND 

Queen City Relays Girls Girls Women 100 Meter Dash Bradley ================================================================================= 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times Meet Record: M 11.20 1999 LaSonja Collins, Independence, NC Name Year School Seed Prelims Wind H# ================================================================================= Preliminaries 1 Weathers, Dominique 12 Vance, Z. B. 12.11 12.35Q 0.7 2 2 Murphy, Alexis 11 Apex 12.10 12.50Q +0.0 3 3 Rayfield, Madison 11 East Forsyth 12.46 12.54Q 1.5 6 4 Spigner, Myshale 09 Parkland 12.55 12.91Q 0.5 5 5 Floyd, Cori 12 Kell, Ardrey 12.40 13.08Q 1.2 4 6 grier, pazara 12 Vance, Z. B. 12.20 13.12Q 1.7 1 7 Fair, Leah 10 Gaffney 11.90 12.57q 1.5 6 8 Tapper, Naya 11 West Mecklen 12.58 12.66q 1.5 6 9 Jordan, Alexis 12 North Meckle 12.36 12.83 +0.0 3 10 Covington, Raven 10 Cuthbertson 12.50 13.05 +0.0 3 11 Duduly, Alexis 09 Garinger 12.60 13.05 0.5 5 12 McDonald, Devon 10 East Mecklen 12.50 13.09 0.5 5 13 Cox, Kendall 11 Monroe 12.50 13.20 1.2 4 14 Walker, Tynaya 12 Marvin Ridge 12.64 13.23 1.2 4 15 Hutchinson, Cheyenne 11 Hopewell 12.50 13.24 0.7 2 16 Stewart, Aldricqua 09 Mallard Cree 12.70 13.27 0.5 5 17 Shade, Quiara 11 Berry Academ 12.20 13.31 1.7 1 18 Allen, Tameisha 12 North Rowan 12.50 13.31 1.7 1 19 Jones, Christen 12 North Rowan 12.50 13.32 1.7 1 20 Christy, Ashley 12 Marvin Ridge 12.64 13.37 +0.0 3 21 Cowan, Jamia 09 Myers Park 12.70 13.41 0.7 2 22 Gardner, Alexis 11 South Meckle 12.84 13.41 1.7 1 23 Glenn, Chrishana 09 Carver 12.50 13.48 1.5 6 24 Thomas, Natasla 11 West Charlot 12.50 13.54 +0.0 3 25 Loftin, Breyinn 11 Carver 12.70 13.58 1.2 4 26 Vaught, Jasmine 10 Garinger 12.65 13.62 0.7 2 27 Williams, Nicole 09 Kell, Ardrey 12.50 13.72 1.2 4 28 Logan, Tiana 10 Gaffney 12.56 13.79 1.5 6 29 Scott, Chelsea 10 Butler 12.70 13.82 0.5 5 30 Thomas, Avery 11 Myers Park 12.70 13.86 +0.0 3 31 Sadiq, Zakiayyah 10 Waddell 12.70 13.87 1.7 1 32 Hughes, Kailand 11 Rocky River 12.70 13.87 1.5 6 33 Mitchell, Brianna 10 Parkland 12.70 14.06 1.7 1 34 McClain, Ja'Tia 11 West Charlot 12.40 14.24 0.5 5 35 Glover, Shaidae 09 Waddell 12.70 14.45 +0.0 3 36 Martin, Zierrah 09 East Mecklen 12.10 14.65 0.5 5 Women 100 Meter Dash Bradley ============================================================================== Meet Record: M 11.20 1999 LaSonja Collins, Independence, NC Name Year School Prelims Finals Wind ============================================================================== Finals 1 Murphy, Alexis 11 Apex 12.50 12.35 -0.6 2 Weathers, Dominique 12 Vance, Z. B. 12.35 12.42 -0.6 3 Rayfield, Madison 11 East Forsyth 12.54 12.64 -0.6 4 Tapper, Naya 11 West Mecklen 12.66 12.67 -0.6 5 Fair, Leah 10 Gaffney 12.57 12.69 -0.6 6 Spigner, Myshale 09 Parkland 12.91 13.12 -0.6 7 Floyd, Cori 12 Kell, Ardrey 13.08 13.22 -0.6 8 grier, pazara 12 Vance, Z. B. 13.12 13.51 -0.6 Women 3200 Meter Run Grathwohl ========================================================================= Meet Record: M 10:39.30 1981 Maria Lerge, Virginia HS, VA Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Foreman, Sydney 09 Kell, Ardrey 11:45.00 11:15.89 2 Kramer, Kaitlyn 12 Kell, Ardrey 11:36.64 11:19.64 3 Talbert, Madelin 11 South Meckle 12:05.34 11:33.23 4 Bollinger, Sarah 12 Olympic 11:54.00 11:40.49 5 Smith, Emmalee 12 Myers Park 11:41.00 11:44.21 6 Boesch, Emily 10 Green Hope 11:55.00 11:51.29 7 Payerpaj, Sonja 10 Myers Park 12:05.00 11:51.32 8 Guthman, Deb 12 Cuthbertson 12:00.00 11:53.39 9 Ruemmler, Jaclyn 11 Mallard Cree 12:04.24 11:55.87 10 Colo, Caitlyn 11 Marvin Ridge 12:25.00 11:58.72 11 Ramirez, Hanna 12 Olympic 12:05.00 12:05.75 12 Buscemi, Taylor 09 Green Hope 12:25.00 12:11.14 13 Ferris, Christina 12 Charlotte Ca 12:10.00 12:17.10 14 Moerk, Hannah 09 East Forsyth 11:33.00 12:39.73 15 Hageman, Jamie 10 Charlotte Ca 12:20.00 12:43.12 Women 300 Meter Hurdles ============================================================================ Meet Record: M 45.45 2007 Shanice Jones, Reynolds, R. J. Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Blakney, Alvonna 11 West Mecklen 46.50 45.82 4 2 Ramos, Meloney 12 North Rowan 44.90 46.13 4 3 Collins, Reneazia 09 Monroe 49.00 48.15 4 4 Neville, Justine 12 Cuthbertson 50.20 48.63 3 5 Fee, Isabel 11 Rocky River 47.00 48.63 4 6 Smith, Kaila 10 Kell, Ardrey 46.64 48.97 4 7 Inglis, Cameron 11 Green Hope 49.00 48.99 4 8 Helm, Melisa 11 North Meckle 52.50 49.63 2 9 Wilser, Erin 12 Green Hope 50.50 49.94 3 10 Cottle, Cidney 12 Olympic 50.20 50.08 4 11 Etheridge, Lauren 10 Myers Park 50.10 50.13 4 12 Mclean, Lanisha 11 Carver 51.20 52.62 3 13 Cunningham, Lacorey 12 Mallard Cree 51.44 52.84 3 14 Ford, Jasmine 10 Parkland 52.50 52.99 1 15 Fleming, Mary 09 Butler 52.30 53.43 2 16 Gantt, Hannah 11 Myers Park 52.50 53.96 1 17 Fell, Sarah 11 Marvin Ridge 52.00 54.65 2 18 Gaines, Alexis 11 Marvin Ridge 52.50 55.29 2 19 Erwin, Kristen 10 Kell, Ardrey 52.40 56.81 2 20 Edwards, Taylor 10 North Meckle 52.50 56.81 1 21 Talbert, Nia 11 Mallard Cree 50.51 57.61 3 22 Sanders, Samantha 12 Vance, Z. B. 52.00 58.64 3 Women 4x100 Meter Relay ============================================================================ Meet Record: M 47.70 1982 Menchville, VA M Alford, A Perry, D Bullock, B Hayes School Seed Finals H# ============================================================================ 1 West Mecklenburg 'A' 48.38 49.56 4 1) Williams, Michaela 11 2) Blakney, Alvonna 11 3) tapper, noel 10 4) Tapper, Naya 11 2 North Rowan 'A' 48.00 49.85 4 1) Jones, Christen 12 2) Cuthbertson, Teaunna 11 3) Bush, Yasarian 11 4) Allen, Tameisha 12 3 Butler 'A' 49.50 50.35 4 1) Davis, Alexis 09 2) Caldwell, Jacqueline Mary 12 3) Lea, Tyra 10 4) McCarthy, Felicia 10 4 Mallard Creek 'A' 49.54 51.57 4 1) Bates, Amyrah 12 2) Cunningham, Lacorey 12 3) Stewart, Aldricqua 09 4) Gulley, Lauren 12 5 Garinger 'A' 52.00 51.57 3 1) Vaught, Jasmine 10 2) Duduly, Alexis 09 3) Scott, Oriana 11 4) Wallace, Jada 09 6 Olympic 'A' 51.00 51.61 3 1) Legette, Lakanya 10 2) Boulware, Khalie 09 3) Hampton, Alexis 12 4) Sloan, Brittany 10 7 Green Hope 'A' 52.70 51.86 2 1) McEnaney, Jessica 12 2) Wilser, Erin 12 3) Martin, Jaria 09 4) Massey, Skye 09 8 Monroe 'A' 50.00 52.25 4 1) Collins, Reneazia 09 2) Cox, Kendall 11 3) Crowder, Julice 09 4) Collins, Janieyah 11 9 Parkland 'A' 50.50 52.28 4 1) Mitchell, Brianna 10 2) Williams, Emia 09 3) Spigner, Myshale 09 4) Hucks, Stephanie 09 10 Myers Park 'A' 52.68 52.76 3 1) Cowan, Jamia 09 2) Edwards, Jonah 09 3) Thomas, Avery 11 4) Timpton, Saadia 10 11 Cuthbertson 'A' 52.10 52.76 3 1) Brenes, Arrianna 10 2) Neville, Justine 12 3) Afam, Valeria 12 4) Covington, Raven 10 12 Carver 'A' 51.95 52.95 3 1) Loftin, Breyinn 11 2) Lancaster, Dawaya 11 3) Davis'Bloom, Breannah 12 4) Glenn, Chrishana 09 13 Hopewell 'A' 53.80 53.24 2 1) Hutchinson, Cheyenne 11 2) Brown, Tyasia 12 3) Washington, Mariah 10 4) Howard-Mazyck, Alison 10 14 Berry Academy 'A' 53.60 53.32 2 1) Mason, Camile 09 2) Shade, Quiara 11 3) Firms, Passion 09 4) Warner, Tranice 09 15 East Mecklenburg 'A' 52.50 53.38 3 1) McDonald, Devon 10 2) Martin, Zierrah 09 3) Hamlet, Keiyana 11 4) Ezenwa, Janice 09 16 South Mecklenburg 'A' 52.80 53.45 2 1) Bell, Lariel 12 2) Gardner, Alexis 11 3) Napier, Mandy 12 4) davis, dominique 10 17 West Charlotte 'A' 53.20 54.08 2 1) Horne, Quatisha 11 2) McClain, Ja'Tia 11 3) Ingram, Shelby 09 4) Thomas, Natasla 11 18 Ashe County 'A' 53.50 54.24 2 1) Greene, Lexi 12 2) Hanes, Lizzie 12 3) Domske, Mckenzie 11 4) Domske, Aspen 10 19 Vance, Z. B. 'A' 53.53 55.08 2 1) grier, pazara 12 2) Evans, Ashanti 12 3) Sanders, Samantha 12 4) Jaleiba, Mohan 11 20 Porter Ridge 'A' 54.30 55.26 1 1) Breath, Christian 10 2) Newsome, Lindsey 09 3) Jackson, Santana 10 4) Grose, Victoria 11 21 Charlotte Catholic 'A' 55.00 55.32 1 1) Langley, Keenan 11 2) Garrison, Jill 10 3) Gillhammer, Taylor 11 4) Edwards, Onya 11 22 Kell, Ardrey 'A' 50.84 55.55 3 1) Floyd, Cori 12 2) Bullock, Lauren 10 3) Williams, Nicole 09 4) Padgett, Jermaine 11 23 Providence 'A' 54.00 55.91 1 1) Cothern, Abigail 11 2) Lucero, Emily 09 3) Brians, Lindsey 12 4) Smart, Arvanna 10 -- Reynolds, R. J. 'A' 51.50 DNF 3 1) Gainey, Jamaica 09 2) Broadway, Andrea 09 3) Jackson, Asia 09 4) White, Casey-Lynn 09 -- North Mecklenburg 'A' 53.00 DQ 2 1) Jordan, Alexis 12 2) Swayne, Miyesha 11 3) Edwards, Taylor 10 4) Mack, Brianna 09 -- Marvin Ridge 'A' 50.49 DQ 4 1) Christy, Ashley 12 2) Berry, Taylor 11 3) Rankins, Michaela 11 4) Walker, Tynaya 12 -- Waddell 'A' 55.00 DQ 1 out of zone 1) Glover, Shaidae 09 2) Johnson, Shontaye 11 3) Brown, Kanisha 11 4) Sadiq, Zakiayyah 10 Women 4x200 Meter Relay ============================================================================ Meet Record: M 1:40.50 1981 E Forsyth, NC R Cremedy, J Cathcart, C Williams, C Hairston School Seed Finals H# ============================================================================ 1 West Mecklenburg 'A' 1:41.50 1:48.25 4 1) Thorn, Toni 10 2) Blakney, Alvonna 11 3) tapper, noel 10 4) Tapper, Naya 11 2 Butler 'A' 1:46.50 1:50.62 4 1) Caldwell, Jacqueline Mary 12 2) Davis, Melody 12 3) Lea, Tyra 10 4) McCarthy, Felicia 10 3 Garinger 'A' 1:50.00 1:51.67 3 1) Wallace, Jada 09 2) Scott, Oriana 11 3) Duduly, Alexis 09 4) Vaught, Jasmine 10 4 Myers Park 'A' 1:48.00 1:51.94 4 1) Cowan, Jamia 09 2) Timpton, Saadia 10 3) Edwards, Jonah 09 4) Gelbach, Anna 11 5 Parkland 'A' 1:48.90 1:52.44 3 1) Mitchell, Brianna 10 2) Williams, Emia 09 3) Spigner, Myshale 09 4) Hucks, Stephanie 09 6 Vance, Z. B. 'A' 1:48.20 1:53.92 4 1) Weathers, Dominique 12 2) grier, pazara 12 3) Bonapart, Jasmine 11 4) Ussery, Sh'niqua 12 7 Kell, Ardrey 'A' 1:51.20 1:54.30 3 1) Bullock, Lauren 10 2) Williams, Nicole 09 3) Bradbury, Marshe 09 4) Padgett, Jermaine 11 8 East Mecklenburg 'A' 1:52.00 1:54.44 2 1) McDonald, Devon 10 2) Martin, Zierrah 09 3) Hamlet, Keiyana 11 4) Ezenwa, Janice 09 9 Berry Academy 'A' 1:52.70 1:57.59 2 1) Warner, Tranice 09 2) Alston, Tyanna 12 3) Firms, Passion 09 4) Walls, Chandra 09 10 Mallard Creek 'A' 1:48.85 1:57.71 4 1) Stewart, Aldricqua 09 2) Fortenburry, Chandrel 11 3) Cunningham, Lacorey 12 4) Briscoe, Justice 10 11 Hopewell 'A' 1:52.00 1:58.11 2 1) Howard-Mazyck, Alison 10 2) Brown, Tyasia 12 3) Hill, Stephanie 09 4) Holmes, Nadiyah 10 12 Ashe County 'A' 1:52.00 1:58.12 2 1) Greene, Lexi 12 2) Hanes, Lizzie 12 3) Domske, Aspen 10 4) Domske, Mckenzie 11 13 Porter Ridge 'A' 1:53.10 1:58.90 1 1) Breath, Christian 10 2) Newsome, Lindsey 09 3) Jackson, Santana 10 4) Grose, Victoria 11 14 West Charlotte 'A' 1:46.50 1:59.86 4 1) Thomas, Natasla 11 2) Rorie, Deonna 11 3) McClain, Ja'Tia 11 4) Ingram, Shelby 09 15 Charlotte Catholic 'A' 1:53.00 2:00.01 2 1) Langley, Keenan 11 2) Garrison, Jill 10 3) Gillhammer, Taylor 11 4) Edwards, Onya 11 -- Rocky River 'A' 1:53.00 DQ 2 1) Atwater, Marie 09 2) Fee, Isabel 11 3) Pessim, Lucretia 11 4) Hughes, Kailand 11 -- Monroe 'A' 1:51.00 DQ 3 1) Crowder, Julice 09 2) Collins, Reneazia 09 3) Glenn, Jamie 11 4) Elliott, Chyane 11 -- Olympic 'A' 1:48.00 DQ 4 1) Sloan, Brittany 10 2) Hampton, Alexis 12 3) Legette, Lakanya 10 4) Boulware, Khalie 09 Women 4x400 Meter Relay ========================================================================= Meet Record: M 3:59.16 3/26/2010 North Mecklenburg, North Meckle B Brazile, T Johnson, L Lang, A Jordan School Seed Finals ========================================================================= 1 Green Hope 'A' 4:04.63 4:10.92 1) McDonnell, Maura 10 2) Colberg, Lauren 11 3) Inglis, Cameron 11 4) Greene, Monica 12 2 Myers Park 'A' 4:04.00 4:19.99 1) Gelbach, Anna 11 2) Fryling, Maggie 10 3) Edwards, Jonah 09 4) Hoover, Julia 11 3 Parkland 'A' 4:08.00 4:24.78 1) Elliott, Lena 12 2) Mitchell, Brianna 10 3) Spigner, Myshale 09 4) Wiggins, Danisha 11 4 Berry Academy 'A' 4:25.00 4:42.05 1) Zimmerman, Micalyne 10 2) Alston, Tyanna 12 3) Johnson-Anthony, Chasity 09 4) Waller, Sharon 11 5 Ashe County 'A' 4:25.00 4:43.63 1) Hare, Amber 10 2) Clay, Mallary 12 3) Domske, Aspen 10 4) Calhoun, Denise 12 6 Monroe 'A' 4:24.20 4:51.44 1) Collins, Reneazia 09 2) Robinson, Desure 09 3) Cox, Kendall 11 4) Collins, Janieyah 11 7 Olympic 'A' 4:29.00 4:55.97 1) Stevenson, Jazmyne 09 2) Thomas, Tanashia 09 3) McMillan, Marvenus 12 4) McNeely, Jessica 12 Women 4x800 Meter Relay ========================================================================= Meet Record: M 9:45.70 1981 Menchville, VA S Smith, D Totten, C Hudgins, J Harris School Seed Finals ========================================================================= 1 Green Hope 'A' 9:40.00 9:35.74M 1) Amatori, Erica 11 2) Boesch, Emily 10 3) Colberg, Lauren 11 4) Enright, Olivia 12 2 Myers Park 'A' 9:52.00 9:49.72 1) Zizzi, Emily 12 2) Hoover, Julia 11 3) Carpenter, Emily 11 4) Fryling, Maggie 10 3 Kell, Ardrey 'A' 9:48.74 10:09.19 1) Teague, Samantha 10 2) Teague, Sydney 10 3) Brooks, Abby 11 4) Murell, Alisha 10 4 Charlotte Catholic 'A' 10:17.10 10:12.02 1) Ferris, Christina 12 2) Kirchmer, Shannon 12 3) Gasior, Maddy 10 4) Vezolles, Jamie 11 5 Parkland 'A' 9:59.80 10:14.63 1) O'Neill, Jasmine 12 2) Latham, Jordan 10 3) Elliott, Lena 12 4) Wiggins, Danisha 11 6 Marvin Ridge 'A' 10:30.00 10:14.71 1) Kessenich, Alden 09 2) Dwyer, Ailish 10 3) Durand, Morgan 11 4) Van Gurp, Kathleen 09 7 Mallard Creek 'A' 10:40.00 10:38.35 1) El Marzouki, Kenza 11 2) Shetler, Kaitlyn 11 3) Wilcox, Sara 12 4) Parham, Darian 11 8 South Mecklenburg 'A' 10:40.00 10:40.66 1) Sullivan, Madeline 11 2) Craparo, Carleigh 11 3) Stout, Katy 12 4) Pickens, Erin 11 9 Ashe County 'A' 10:35.00 11:05.99 1) Clay, Mallary 12 2) Richardson, Mariah 11 3) Johnson, MacKinsey 11 4) Spanbauer, Sarah 12 Women 1600 Sprint Medley ============================================================================ Meet Record: M 4:14.46 3/26/2010 Olympic, Olympic L Legette, B Sloan, C Cuttle, B Wallace School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Providence 'A' 4:25.00 4:40.05 2 1) Burnham, Lauren 12 2) Daniel, Gina 10 3) Lynch, Haley 12 4) Costa, Emily 11 2 North Mecklenburg 'A' 4:30.00 4:41.85 1 1) Johnson, Trikeria 11 2) Jordan, Alexis 12 3) Dukes, Carol 12 4) Helm, Melisa 11 3 Green Hope 'A' 4:22.00 4:43.10 3 1) McEnaney, Jessica 12 2) Inglis, Cameron 11 3) Amatori, Erica 11 4) Boesch, Emily 10 4 West Mecklenburg 'A' 4:29.00 4:43.36 2 1) Baskins, Starasia 09 2) Blackmon, Rajsha 11 3) Price, Amanda 12 4) Lewis, Jaton 10 5 Myers Park 'A' 4:22.00 4:45.12 3 1) Cowan, Jamia 09 2) Timpton, Saadia 10 3) Fryling, Maggie 10 4) Carpenter, Emily 11 6 Berry Academy 'A' 4:29.00 4:49.87 2 1) Mason, Camile 09 2) Shade, Quiara 11 3) Walls, Chandra 09 4) Zimmerman, Micalyne 10 7 Kell, Ardrey 'A' 4:29.10 4:50.66 2 1) Bullock, Lauren 10 2) Williams, Nicole 09 3) Padgett, Jermaine 11 4) Floyd, Cori 12 8 Ashe County 'A' 4:25.00 4:52.64 2 1) Domske, Aspen 10 2) Domske, Mckenzie 11 3) Hanes, Lizzie 12 4) Spencer, Makayla 11 9 Butler 'A' 4:29.10 5:02.29 1 1) Scott, Chelsea 10 2) White, Corrina 09 3) Fleming, Mary 09 4) Gomez, Fraxedy 09 10 West Charlotte 'A' 4:18.50 5:03.10 3 1) Graham, Shekinah 11 2) McClain, Ja'Tia 11 3) Ingram, Shelby 09 4) Baxter, Talona 10 11 Porter Ridge 'A' 4:25.00 5:12.90 3 1) Grose, Victoria 11 2) Newsome, Lindsey 09 3) Jackson, Santana 10 4) Phillips, Lindsey 12 Women Distance Medley ========================================================================= Meet Record: M 12:34.30 1981 Virginia HS, VA T Brown, P Arnold, M Jones, M Lerge School Seed Finals ========================================================================= 1 Green Hope 'A' 12:40.00 12:44.08 1) Enright, Olivia 12 2) Greene, Monica 12 3) Weldense, Shewit 11 4) Rossabi, Jessica 11 2 Kell, Ardrey 'A' 13:10.10 13:07.07 1) Brooks, Abby 11 2) Kramer, Kaitlyn 12 3) Teague, Samantha 10 4) Murell, Alisha 10 3 Myers Park 'A' 12:25.00 13:07.42 1) Zizzi, Emily 12 2) Gelbach, Anna 11 3) Carpenter, Emily 11 4) Hoover, Julia 11 4 Providence 'A' 12:15.00 13:27.42 1) Lynch, Haley 12 2) Daniel, Gina 10 3) Burnham, Lauren 12 4) Costa, Emily 11 5 Charlotte Catholic 'A' 13:40.00 13:36.66 1) Buttner, Caitlin 10 2) Vezolles, Jamie 11 3) Corcoran, Margot 09 4) Bartolomeo, Rachel 09 6 Marvin Ridge 'A' 13:17.00 13:37.25 1) Kessenich, Alden 09 2) Lipocky, Anna 11 3) Fritz, Brittany 11 4) Colo, Caitlyn 11 7 South Mecklenburg 'A' 13:55.00 13:50.31 1) Talbert, Madelin 11 2) Losko, Abby 10 3) Coates, Jessica 10 4) Stout, Katy 12 8 Olympic 'A' 13:30.00 13:51.38 1) McNeely, Jessica 12 2) Stevenson, Jazmyne 09 3) Ramirez, Hanna 12 4) Bollinger, Sarah 12 9 Mallard Creek 'A' 13:07.20 13:59.78 1) Ruemmler, Jaclyn 11 2) El Marzouki, Kenza 11 3) Wiley, Lorraine 10 4) Shetler, Kaitlyn 11 10 Parkland 'A' 13:40.00 14:05.02 1) Elliott, Lena 12 2) Wiggins, Danisha 11 3) Singleton, Courtney 11 4) Latham, Jordan 10 11 Independence 'A' 14:25.00 14:21.98 1) Campbell, Kayla 09 2) McElrath, Anna 09 3) Marshall, Aysha 11 4) Mungo, T'Shelia 12 12 Ashe County 'A' 14:00.00 15:10.25 1) Gentry, Sarah 10 2) Hare, Amber 10 3) Richardson, Mariah 11 4) Spanbauer, Sarah 12 Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle ============================================================================ Meet Record: M 59.10 1982 Menchville, VA D Collins, D Perry, J Hill, B Hayes School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Mallard Creek 'A' 1:05.90 1:09.98 3 1) Bates, Amyrah 12 2) Talbert, Nia 11 3) Hoffman, Jessica 09 4) Fortenburry, Chandrel 11 2 Ashe County 'A' 1:07.00 1:10.05 3 1) Greene, Lexi 12 2) Domske, Mckenzie 11 3) Calhoun, Denise 12 4) Hanes, Lizzie 12 3 Green Hope 'A' 1:08.00 1:10.96 2 1) Inglis, Cameron 11 2) Wilser, Erin 12 3) Yvars, Rayna 10 4) Massey, Skye 09 4 North Rowan 'A' 1:01.00 1:12.04 3 1) Cuthbertson, Teaunna 11 2) Davis, Kiara 10 3) Ramos, Meloney 12 4) White, Tianka 12 5 Charlotte Catholic 'A' 1:07.50 1:13.61 2 1) Robbe, Allie 12 2) CizMadia, Maddy 09 3) Dean, Kaitlyn 11 4) Langley, Keenan 11 6 Kell, Ardrey 'A' 1:06.80 1:14.29 3 1) Smith, Kaila 10 2) Erwin, Kristen 10 3) Woods, Jasmine 09 4) Tuttle, Karsynn 12 7 Gaffney 'A' 1:10.00 1:14.67 1 1) Toth, Rochelle 11 2) Gregory, Jordan 10 3) Chambers, Hayline 10 4) Dawkins, Keiayrria 10 8 Myers Park 'A' 1:10.00 1:18.11 1 1) Etheridge, Lauren 10 2) Gantt, Hannah 11 3) Barringer, Belva 09 4) Walters, Hannah 10 9 North Mecklenburg 'A' 1:10.00 1:22.57 1 1) Davis, Chelsea 10 2) Edwards, Taylor 10 3) Helm, Melisa 11 4) Mack, Brianna 09 10 Vance, Z. B. 'A' 1:09.50 1:24.07 1 1) Ussery, Sh'niqua 12 2) Sanders, Samantha 12 3) Warner, Gabrielle 10 4) Green, Brisha 10 -- Berry Academy 'A' 1:09.00 DNF 2 1) Johnson-Anthony, Chasity 09 2) Monteith, Mahogany 11 3) Cordray, Manneja 09 4) Walls, Chandra 09 -- Butler 'A' 1:08.20 DQ 2 1) Anderson, DeeDee 10 2) Yoon, Arisa 09 3) Fleming, Mary 09 4) Guess, Kelsea 11 Women High Jump =================================================================================== Meet Record: M 5-07 1982 Pat Poole, East Rowan, NC Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Gulley, Lauren 12 Mallard Cree 5-04.00 5-00.00 1.52m 2 Mattox, Katherine 12 Providence 4-10.00 4-10.00 1.47m 3 Lucero, Emily 09 Providence 4-10.00 J4-10.00 1.47m 4 Bradbury, Marshe 09 Kell, Ardrey 4-10.00 4-06.00 1.37m 5 Browder, Claire 12 Myers Park 4-10.00 J4-06.00 1.37m -- Graves, Kiara 11 Vance, Z. B. 4-11.00 NH -- Williams, Deja 12 Hopewell 4-08.00 NH -- Vieregg, Haylee 10 Myers Park 4-08.00 NH -- Maron, Vivien 11 Marvin Ridge 4-08.00 NH -- Howington, Eryn 09 Mallard Cree 4-08.00 NH -- Smith, Kaila 10 Kell, Ardrey 5-00.00 NH -- Jones, Marie 11 Berry Academ 5-06.00 NH -- Gregory, Jordan 10 Gaffney 4-11.75 NH -- Rogers, Narayana 10 Gaffney 4-11.75 NH -- Gaines, Alexis 11 Marvin Ridge 4-08.00 NH Women Pole Vault =================================================================================== Meet Record: M 11-06 2006 Sallie Gurganus, Watauga Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Fell, Sarah 11 Marvin Ridge 9-06.00 9-00.00 2.74m 2 Yvars, Rayna 10 Green Hope 9-06.00 J9-00.00 2.74m 3 Frederick, Hannah 10 Marvin Ridge 9-00.00 8-00.00 2.43m -- Ward, Michaela 12 Gaffney 8-11.75 NH -- Wood, Liz 09 Cuthbertson 7-06.00 NH -- Cheeks, Shelby 12 North Meckle 7-06.00 NH -- Ives, Madeline 11 Charlotte Ca 8-06.00 NH -- Ives, Ellis 12 Charlotte Ca 7-06.00 NH -- Withrow, Maria 12 Myers Park 7-06.00 NH -- Walters, Hannah 10 Myers Park 9-06.00 NH Women Long Jump ======================================================================================== Meet Record: M 19-11 1982 Katrina Grier, West Charlotte, NC Name Year School Seed Finals Wind ======================================================================================== 1 Legette, Lakanya 10 Olympic 16-04.00 15-11.50 NWI 4.86m 2 Floyd, Cori 12 Kell, Ardrey 17-10.00 15-08.00 NWI 4.77m 3 Childs, Jazmyne 12 Harding Univ 17-06.00 15-05.25 NWI 4.70m 4 Howard, Janiquia 11 West Charlot 15-08.00 15-04.00 NWI 4.67m 5 Edwards, Onya 11 Charlotte Ca 16-03.50 15-03.75 NWI 4.66m 6 McCarthy, Felicia 10 Butler 15-05.00 15-00.00 NWI 4.57m 7 Rayfield, Madison 11 East Forsyth 16-01.75 14-04.00 NWI 4.36m 8 Edwards, Jonah 09 Myers Park 15-00.00 14-02.25 NWI 4.32m 9 Brown, Tyasia 12 Hopewell 15-00.00 14-02.00 NWI 4.31m 10 Glenn, Jamie 11 Monroe 15-05.00 14-01.75 NWI 4.31m 11 Fussell, Liz 12 Charlotte Ca 15-05.00 14-01.50 NWI 4.30m 12 Li, Maggie 09 North Meckle 15-00.00 13-08.50 NWI 4.17m 13 Brooks, Haley 11 Green Hope 15-01.00 13-06.50 NWI 4.12m 14 Jones, Marie 11 Berry Academ 15-05.00 12-11.75 NWI 3.95m 14 Cherry, Akenah 10 Independence 15-00.00 12-11.75 NWI 3.95m 16 Winters, Joy 11 Mallard Cree 15-05.00 12-05.75 NWI 3.80m 17 Salih El Bey, Shani 09 West Charlot 15-00.00 12-03.50 NWI 3.74m 18 Crowder, Julice 09 Monroe 15-00.00 12-01.50 NWI 3.69m 19 Padgett, Jermaine 11 Kell, Ardrey 15-06.00 12-00.00 NWI 3.65m 20 Thompson, Tatiana 09 Waddell 15-00.00 10-05.00 NWI 3.17m Women Triple Jump ======================================================================================== Meet Record: M 38-08.50 1982 Katrina Grier, West Charlotte, NC Name Year School Seed Finals Wind ======================================================================================== 1 Cuthbertson, Teaunna 11 North Rowan 39-00.00 35-01.00 NWI 10.69m 2 Afam, Valerie 12 Cuthbertson 34-03.50 34-08.50 NWI 10.57m 3 Glenn, Jamie 11 Monroe 34-00.00 34-07.00 NWI 10.54m 4 Bonapart, Jasmine 11 Vance, Z. B. 34-07.00 32-02.50 NWI 9.81m 5 Davis'Bloom, Breannah 12 Carver 34-08.00 31-11.00 NWI 9.72m 6 Thalman, Kristen 12 Myers Park 32-00.00 31-10.50 NWI 9.71m 7 Edwards, Onya 11 Charlotte Ca 32-03.00 31-10.00 NWI 9.70m 8 Ussery, Sh'niqua 12 Vance, Z. B. 32-09.75 31-09.50 NWI 9.69m 9 Ward, Michaela 12 Gaffney 34-11.75 31-02.50 NWI 9.51m 10 Browder, Claire 12 Myers Park 32-00.00 31-01.00 NWI 9.47m 11 Maron, Vivien 11 Marvin Ridge 32-00.00 30-08.00 NWI 9.34m 12 Davis, Alexis 09 Butler 32-02.00 30-06.50 NWI 9.30m 13 Floyd, Cori 12 Kell, Ardrey 33-04.00 30-02.50 NWI 9.20m 14 Gregory, Jordan 10 Gaffney 34-11.75 30-00.00 NWI 9.14m Women Shot Put =================================================================================== Meet Record: M 43-10.50 1981 Tracy Toon, Menchville, VA Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Suydam, Jasmine 12 Mallard Cree 37-08.00 37-00.00 11.27m 2 Dula, Davona 12 Harding Univ 38-06.00 34-05.00 10.49m 3 Archie, Aleisha 12 West Charlot 38-08.50 33-02.00 10.10m 4 stroman, queneiu 11 Vance, Z. B. 32-11.75 31-05.00 9.57m 5 Tate, Ashlee 12 Gaffney 34-11.75 30-05.00 9.27m 6 Baker, Mahogany 09 Berry Academ 32-06.00 29-11.00 9.11m 7 Dease, Danielle 11 Vance, Z. B. 34-00.00 29-09.00 9.06m 8 Wynn, Jasmine 11 Monroe 30-00.00 29-02.00 8.89m 9 Ellis, Brittany 12 Providence 32-11.00 28-06.00 8.68m 10 Long, Susanah 12 Porter Ridge 30-09.00 28-02.00 8.58m 11 Elliott, Chyane 11 Monroe 30-00.00 27-11.00 8.50m 12 Mayes, Shalayila 11 West Charlot 31-00.00 27-08.00 8.43m 13 Hardiman, Cherise 12 North Meckle 31-04.00 26-05.00 8.05m 14 Harrell, Cassandra 11 Mallard Cree 30-00.00 26-00.00 7.92m 15 Harris, Monesia 12 North Rowan 30-02.00 25-10.00 7.87m 16 Clayton, Sekydra 12 North Rowan 30-06.00 25-07.00 7.79m 17 Smoot, Kelsey 12 Kell, Ardrey 30-03.00 25-00.00 7.62m 18 Porter, Ashley JR Carver 31-04.00 24-09.50 7.55m 19 Morgan, Deleah 10 Butler 32-06.00 24-07.00 7.49m 20 Hames, Bryanna 09 Myers Park 30-00.00 24-06.00 7.46m 21 Baker, Danielle 11 Myers Park 30-00.00 23-10.00 7.26m 22 Ann, Sophie 11 Kell, Ardrey 34-03.00 23-06.00 7.16m 23 Ayers, Abigail 11 Butler 30-01.00 22-07.00 6.88m 24 Kmec, Allie 11 Marvin Ridge 30-00.00 20-06.00 6.24m 25 Soto, Bria 11 Marvin Ridge 30-00.00 20-00.00 6.09m Women Discus Throw =================================================================================== Meet Record: M 147-01 3/29/2008 Aslynn Halvorson, Butler Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Archie, Aleisha 12 West Charlot 119-02 124-10 38.04m 2 Suydam, Jasmine 12 Mallard Cree 125-05 115-06 35.20m 3 Dease, Danielle 11 Vance, Z. B. 02-08.50 112-07 34.31m 4 Dula, Davona 12 Harding Univ 120-00 106-06 32.46m 5 Clayton, Sekydra 12 North Rowan 101-00 90-08 27.63m 6 stroman, queneiu 11 Vance, Z. B. 91-10.75 89-05 27.25m 7 Ellis, Brittany 12 Providence 90-00 88-08 27.02m 8 Tate, Ashlee 12 Gaffney 00-00.25 86-06 26.36m 9 Burgess, Thomasson 11 Kell, Ardrey 89-02 83-10 25.55m 10 Hames, Bryanna 09 Myers Park 85-00 82-08 25.19m 11 Porter, Ashley JR Carver 89-00 81-08 24.89m 12 Baker, Danielle 11 Myers Park 85-00 81-03 24.76m 13 Baker, Mahogany 09 Berry Academ 100-00 80-01 24.40m 14 Ferkol, Lindsay 09 Kell, Ardrey 85-04 75-06 23.01m 15 Kmec, Allie 11 Marvin Ridge 85-00 75-04 22.96m 16 Mayes, Shalayila 11 West Charlot 90-00 73-05 22.37m 17 Ayers, Abigail 11 Butler 85-06 70-00 21.33m 18 Harrell, Cassandra 11 Mallard Cree 90-01 64-11 19.78m 19 Hardiman, Cherise 12 North Meckle 85-00 64-10 19.76m 20 Mobley, Shyla 09 Waddell 85-00 59-11 18.26m 21 Buchanan, Robyn 10 Marvin Ridge 85-00 56-06 17.22m 22 Garst, Samantha 12 North Meckle 85-00 54-01 16.48m 23 Crawford, Catherine 10 North Rowan 85-00 53-11 16.43m 24 Matthews, Megan 11 Hopewell 85-00 53-05 16.28m

Post to:  
Post as: 
History for WNCPrepTrack.com
YearVideosNewsPhotosBlogs
2011 173 33 13 2
2010 30 68 19 16
2009 1 6 6 1
Hashtags: None
 
 
WNCPrepTrack.com on Facebook