Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - FHSAA 2A District 2

Published by
LFCSumner3   on May 3 2011, 08:41 PM
Florida FHSAA 2A District 2 - Apr 13, 2011
Tallahassee, FL, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ellis, Lachaddrick   Taylor County 10.78 nwi 1 10
2 Butler, Johnathan   James S Rickards 10.98 nwi 1 8
3 Houston, James   Taylor County 11.20 nwi 1 6
4 Butler, Joseph   James S Rickards 11.24 nwi 1 5
5 Andrews, Dennis   Godby 11.38 nwi 1 4
6 Young, Kenneth   Godby 11.46 nwi 1 3
7 CLARK, BRIAN   James S Rickards 11.49 nwi 1 2
8 Thomas, Jakarri   Godby 11.50 nwi 1 1
 
Mens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Butler, Johnathan   James S Rickards 11.03 nwi 3  
2 Ellis, Lachaddrick   Taylor County 11.15 nwi 4  
3 Houston, James   Taylor County 11.20 nwi 2  
4 Butler, Joseph   James S Rickards 11.21 nwi 3  
5 Andrews, Dennis   Godby 11.32 nwi 2  
6 Thomas, Jakarri   Godby 11.40 nwi 2  
7 Young, Kenneth   Godby 11.43 nwi 1  
8 CLARK, BRIAN   James S Rickards 11.55 nwi 3  
9 Lindsey, Demetrius   Wakulla 11.58 nwi 1  
10 Wells, Deonshay   Madison County H 11.69 nwi 2  
11 Perkins, JaJuan   East Gadsden HS 11.74 nwi 1  
12 Walker, Kevin   Godby 11.83 nwi 3  
13 Cunningham, Javerius   East Gadsden HS 11.84 nwi 3  
14 Parham, Jevarius   Florida State Un 11.88 nwi 2  
15 James, Kendrea   East Gadsden HS 11.96 nwi 4  
16 Omah, Kelechi   James S Rickards 12.07 nwi 1  
17 Johnson, Freddie   Madison County H 12.09 nwi 1  
18 Rhodes, Aaron   Wakulla 12.23 nwi 1  
19 Goates, Justin   Wakulla 12.29 nwi 3  
20 McGee, Day'Shawn   Florida State Un 12.39 nwi 2  
21 Baker, Fred   East Gadsden HS 12.57 nwi 4  
22 Dennis, Maurice   Wakulla 13.81 nwi 4  
-- Denson, Dantonio   Madison County H FS nwi 4  
-- Gallon, Deshawnte   Madison County H FS nwi 4  
 
Mens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ellis, Lachaddrick   Taylor County 22.08 nwi 1 10
2 Butler, Johnathan   James S Rickards 22.51 nwi 1 8
3 Jones, Tevin   Taylor County 22.68 nwi 1 6
4 Houston, James   Taylor County 23.14 nwi 1 5
5 Philpott, Robert   James S Rickards 23.50 nwi 1 4
6 MCGHEE, RICKY   James S Rickards 23.58 nwi 1 3
7 Andrews, Dennis   Godby 23.66 nwi 1 2
8 Wells, Deonshay   Madison County H 24.39 nwi 1 1
 
Mens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Ellis, Lachaddrick   Taylor County 22.23 nwi 3  
2 Butler, Johnathan   James S Rickards 23.27 nwi 2  
3 Houston, James   Taylor County 23.64 nwi 1  
4 Jones, Tevin   Taylor County 23.67 nwi 1  
4 MCGHEE, RICKY   James S Rickards 23.67 nwi 3  
6 Andrews, Dennis   Godby 23.79 nwi 2  
7 Philpott, Robert   James S Rickards 23.83 nwi 3  
8 Wells, Deonshay   Madison County H 24.23 nwi 3  
9 Alexander, Curtis   East Gadsden HS 24.32 nwi 1  
10 Perkins, JaJuan   East Gadsden HS 24.39 nwi 3  
11 Young, Kenneth   Godby 24.73 nwi 2  
12 Logan, Austin   Florida State Un 24.94 nwi 3  
13 Cunningham, Javerius   East Gadsden HS 25.12 nwi 1  
14 Rhodes, Aaron   Wakulla 25.13 nwi 2  
15 Omah, Kelechi   James S Rickards 25.38 nwi 2  
16 Arnold, Tre   Madison County H 25.82 nwi 1  
17 Wilson, Brienden   Godby 25.85 nwi 2  
18 Johnson, Freddie   Madison County H 26.30 nwi 1  
19 Goates, Justin   Wakulla 26.48 nwi 1  
20 Baker, Fred   East Gadsden HS 27.00 nwi 1  
21 Gallon, Devontee   Madison County H 27.12 nwi 2  
22 Cash, Cody   Wakulla 27.26 nwi 3  
-- Vickers, Jamal   Godby DNF nwi 2  
 
Mens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Shedrick   Madison County H 51.83 4 10
2 Johnson, Javarious   East Gadsden HS 52.86 4 8
3 Lewis, Gerrell   East Gadsden HS 53.11 4 6
4 Cunningham, Janorriss   East Gadsden HS 53.94 3 5
5 Lewis, Darrius   Wakulla 54.07 4 4
6 Alexander, Curtis   East Gadsden HS 54.33 3 3
7 Farmer, Damian   James S Rickards 54.90 4 2
8 Mahoney, Anthony   Florida State Un 55.06 3 1
9 Ashby, Jalen   James S Rickards 55.07 3  
10 Miller, Sheldrick   Madison County H 55.23 3  
11 Hayling, Jason   Madison County H 55.34 4  
12 Brown, Montrell   Godby 55.35 2  
13 Gillyard, Ladarius   Madison County H 55.60 4  
14 Omah, Kelechi   James S Rickards 56.30 3  
15 Logan, Austin   Florida State Un 56.80 3  
16 Thompson, Cameron   Godby 57.09 2  
17 Smith, Trevor   Wakulla 57.27 2  
18 Horner, Caleb   Taylor County 57.52 1  
19 Williams, Tadric   Florida State Un 58.30 2  
20 Livingston, Traevis   Godby 1:02.18 1  
21 Morris, Jonathan   Wakulla 1:15.69 2  
-- Jones, Tevin   Taylor County DNF 3  
-- Holmes, Tamarick   Wakulla DNF 2  
 
Mens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Edwards, Albert   Florida State Un 2:00.79 1 10
2 Garcia, Joseph   Florida State Un 2:04.22 1 8
3 Coker, Kaytron   Godby 2:07.76 1 6
4 Morris, Shawn   Wakulla 2:09.32 1 5
5 Griffin, Nathanial   East Gadsden HS 2:09.33 1 4
6 Thomas, Jon   Taylor County 2:16.51 1 3
7 Thomas, Nicko   Madison County H 2:18.06 1 2
8 Williams, Michael   Florida State Un 2:19.76 1 1
9 Charlton, Trini   East Gadsden HS 2:19.90 1  
10 Sancho, Jonathan   Godby 2:20.25 1  
11 Crumite, Ryland   Madison County H 2:22.65 1  
12 Gamble, Shauntavis   Madison County H 2:27.65 1  
13 Pye, Jason   James S Rickards 2:27.89 1  
14 Dixon, Reggie   Godby 2:28.72 1  
15 Walker, Richard   Wakulla 2:34.19 1  
16 Deldebo, Sophonias   James S Rickards 2:40.12 1  
17 Barron, Kendall   Wakulla 2:48.79 1  
-- Smith, Trevor   Wakulla DNF 1  
 
Mens 1600m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Duclos, Dieumy   Godby 4:44.00 1 10
2 Garcia, Joseph   Florida State Un 4:47.09 1 8
3 Phillips, Hunter   Wakulla 5:03.55 1 6
4 Toothman, Walker   Florida State Un 5:03.85 1 5
5 Dismuke, Josh   Wakulla 5:07.35 1 4
6 Broadway, Zach   Wakulla 5:16.23 1 3
7 Walker, William   East Gadsden HS 5:19.55 1 2
8 Dixon, Leslie   East Gadsden HS 5:21.75 1 1
9 Hutchins, Gabe   Wakulla 5:21.76 1  
10 Weatherspoon, Jamaran   Madison County H 5:31.25 1  
11 Sancho, Jonathan   Godby 5:31.67 1  
12 Kallschmidt, Luke   Taylor County 5:35.41 1  
13 Maher, Brian   Florida State Un 5:40.06 1  
14 Deldebo, Sophonias   James S Rickards 5:41.71 1  
15 Herring, Quinton   Madison County H 5:41.73 1  
16 Crumite, Ryland   Madison County H 5:44.48 1  
17 Charlton, Trini   East Gadsden HS 7:12.25 1  
-- Dixon, Reggie   Godby DNF 1  
 
Mens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Duclos, Dieumy   Godby 10:40.25 1 10
2 Linton, Stanley   Wakulla 10:44.21 1 8
3 Phillips, Hunter   Wakulla 10:54.63 1 6
4 Hoffman, Jarod   Godby 10:54.81 1 5
5 Toothman, Walker   Florida State Un 11:03.35 1 4
6 Dismuke, Josh   Wakulla 11:18.21 1 3
7 James, Cody   Wakulla 11:32.44 1 2
8 Singleton, Roberto   Godby 11:32.72 1 1
9 Dixon, Leslie   East Gadsden HS 12:08.49 1  
10 Maher, Brian   Florida State Un 12:14.08 1  
11 Weatherspoon, Jamaran   Madison County H 12:17.30 1  
12 Wynn, Austin   Taylor County 13:33.28 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davis, Thurston   Godby 15.08 1 10
2 Williams, Montavious   Godby 15.10 1 8
3 St. Hilaire, Eddie   Godby 15.32 1 6
4 Shaw, Jacquacy   Godby 15.38 1 5
5 Scott, Brion   Taylor County 15.97 1 4
6 Jackson, Jalan   Taylor County 16.26 1 3
7 Korie, Divine   James S Rickards 16.91 1 2
-- Johnson, Darious   East Gadsden HS FS 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Davis, Thurston   Godby 14.89 2  
2 Shaw, Jacquacy   Godby 14.94 1  
3 Johnson, Darious   East Gadsden HS 15.09 1  
4 St. Hilaire, Eddie   Godby 15.53 2  
5 Williams, Montavious   Godby 15.63 2  
6 Scott, Brion   Taylor County 15.75 1  
7 Jackson, Jalan   Taylor County 16.38 1  
8 Korie, Divine   James S Rickards 17.58 2  
9 Spencer, Harvey   Madison County H 21.33 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Darious   East Gadsden HS 39.96 1 10
2 Williams, Montavious   Godby 40.87 1 8
3 St. Hilaire, Eddie   Godby 41.62 1 6
4 Ford, Malchom   James S Rickards 42.85 1 5
5 Shaw, Jacquacy   Godby 43.47 1 4
6 Grandison, Darrel   James S Rickards 44.66 1 3
7 Ford, James   James S Rickards 45.55 1 2
 
Mens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Johnson, Darious   East Gadsden HS 40.82 2  
2 St. Hilaire, Eddie   Godby 43.93 2  
3 Williams, Montavious   Godby 44.33 1  
4 Ford, Malchom   James S Rickards 44.37 2  
5 Grandison, Darrel   James S Rickards 44.38 2  
6 Ford, James   James S Rickards 44.80 1  
7 Shaw, Jacquacy   Godby 44.90 1  
8 Arnold, Tre   Madison County H 45.18 2  
9 Lockwood, Brantley   Wakulla 45.31 2  
10 Korie, Divine   James S Rickards 47.89 1  
11 Walker, William   East Gadsden HS 50.23 1  
12 Spencer, Harvey   Madison County H 51.58 2  
 
Mens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Scott, Ellis,
Houston, Jones
  Taylor County 42.24 1 10
2 Philpott, Butler,
McGhee, Butler
  James S Rickards 42.64 1 8
3 Smith, Thomas,
Andrews, Young
  Godby 43.14 1 6
4 Gallon, Gillyard,
Denson, Williams
  Madison County H 43.70 1 5
5 Thomas, Lewis,
Lockwood, Lindsey
  Wakulla 45.11 1 4
6 Cunningh, James,
Baker,ed, Perkins
  East Gadsden HS 46.16 1 3
7 Detorres, Copeland,
Odom, Williams
  Florida State Un 46.73 1 2
 
Mens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lewis, Johnson,
Johnson, Alexande
  East Gadsden HS 3:29.95 1 10
2 Duclos, St. Hila,
Williams, Shaw
  Godby 3:33.55 1 8
3 Gallon, Gillyard,
Miller, Denson
  Madison County H 3:35.14 1 6
4 Edwards, Logan,
Spottsvi, Mahoney
  Florida State Un 3:36.52 1 5
5 Philpott, Butler,
Ford, Farmer
  James S Rickards 3:37.41 1 4
6 Morris, Thomas,
Lewis, Lockwood
  Wakulla 3:40.71 1 3
7 Jackson, Scott,
Jones, Thomas
  Taylor County 4:00.62 1 2
 
Mens 4x800m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lewis, Bethel,
Johnson, Cunningh
  East Gadsden HS 8:44.64 1 10
2 Edwards, Maher,
Toothman, Mahoney
  Florida State Un 8:48.24 1 8
3 Ford, Farmer,
James, Ford
  James S Rickards 8:54.86 1 6
4 Morris, Lockwood,
Linton, Phillips
  Wakulla 8:56.13 1 5
5 Singleto, Coker,
Brown, Sancho
  Godby 11:02.01 1 4
-- Gamble, Thomas,
Hayling, Weathers
  Madison County H DQ 1  
 
Mens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Screen, Devin   Godby 50-05.50(15.38m) 1 10
2 Doston, Reginald   Madison County H 50-00.00(15.24m) 1 8
3 Brandon, Wes   Taylor County 43-04.00(13.21m) 1 6
4 Jones, Brandon   Taylor County 42-06.00(12.95m) 1 5
5 Sweet, William   East Gadsden HS 41-07.00(12.67m) 1 4
6 Vernon, Kaleb   Wakulla 41-04.00(12.60m) 1 3
7 Hart, Jermaine   Madison County H 40-11.00(12.47m) 1 2
8 Denson, Dantonio   Madison County H 40-00.00(12.19m) 1 1
9 Brenner, Blaine   Taylor County 38-08.00(11.79m) 1  
10 Jones, Mike   East Gadsden HS 37-11.00(11.56m) 1  
11 Hinchliffe, Mark   Florida State Un 37-05.00(11.40m) 1  
12 Vinson, Ridge   Florida State Un 35-10.00(10.92m) 1  
13 Duncan, Benjamin   Florida State Un 34-04.00(10.46m) 1  
13 Pye, Jason   James S Rickards 34-04.00(10.46m) 1  
15 Pate, Tony   Wakulla 26-11.00(8.20m) 1  
16 Mounts, Michael   Wakulla 25-07.00(7.80m) 1  
17 Mathews, Tanner   Wakulla 23-00.00(7.01m) 1  
 
Mens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Screen, Devin   Godby 150-07(45.90m) 1 10
2 Doston, Reginald   Madison County H 135-07(41.33m) 1 8
3 Sweet, William   East Gadsden HS 117-07(35.84m) 1 6
4 Cartwright, Jc   Taylor County 112-07(34.32m) 1 5
5 Duncan, Benjamin   Florida State Un 111-00(33.83m) 1 4
6 Williams, Keldrick   Madison County H 106-05(32.44m) 1 3
7 Reed, Dante   Godby 104-01(31.72m) 1 2
8 DeTorres, Fernando   Florida State Un 104-00(31.70m) 1 1
9 Vernon, Kaleb   Wakulla 103-04(31.50m) 1  
10 Brenner, Blaine   Taylor County 101-11(31.06m) 1  
11 Holt, Brandon   East Gadsden HS 101-09(31.01m) 1  
12 Dixon, Reggie   Godby 98-09(30.10m) 1  
13 Vinson, Ridge   Florida State Un 85-07(26.09m) 1  
14 Pye, Jason   James S Rickards 69-11(21.31m) 1  
15 Mounts, Michael   Wakulla 68-10(20.98m) 1  
16 Pate, Tony   Wakulla 68-09(20.96m) 1  
17 Mathews, Tanner   Wakulla 54-11(16.74m) 1  
 
Mens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hollifield, Brandon   Godby 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Livingston, Traevis   Godby 6-04.00(1.93m) 1 8
3 Odom, Devin   Florida State Un 6-00.00(1.83m) 1 6
4 Andrews, Dennis   Godby 6-00.00(1.83m) 1 5
5 James, Kendrea   East Gadsden HS 6-00.00(1.83m) 1 4
6 Young, Aaron   Godby 5-10.00(1.78m) 1 3
-- Story, Brandon   Florida State Un NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Vickers, Jamal   Godby 23-06.00(7.16m) nwi 1 10
2 Smith, Quayshun   Godby 22-10.50(6.97m) nwi 1 8
3 MCGHEE, RICKY   James S Rickards 21-06.25(6.56m) nwi 1 6
4 Gallon, Deshawnte   Madison County H 21-05.50(6.54m) nwi 1 5
5 Thomas, Jakarri   Godby 21-05.00(6.53m) nwi 1 4
6 Williams, Shedrick   Madison County H 20-08.50(6.31m) nwi 1 3
7 James, Kendrea   East Gadsden HS 20-06.00(6.25m) nwi 1 2
8 Livingston, Traevis   Godby 19-09.50(6.03m) nwi 1 1
9 Cunningham, Janorriss   East Gadsden HS 18-07.00(5.66m) nwi 1  
10 Arnold, Tre   Madison County H 18-00.50(5.50m) nwi 1  
11 Butler, Joseph   James S Rickards 17-10.50(5.45m) nwi 1  
12 Safford, O'Brian   East Gadsden HS 17-07.00(5.36m) nwi 1  
13 Spencer, Harvey   Madison County H 16-09.50(5.12m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Smith, Quayshun   Godby 46-11.00(14.30m) nwi 1 10
2 Harris, Bakarri   Godby 42-03.00(12.88m) nwi 1 8
3 Vickers, Jamal   Godby 41-11.00(12.78m) nwi 1 6
4 Odom, Devin   Florida State Un 39-10.00(12.14m) nwi 1 5
5 Safford, O'Brian   East Gadsden HS 38-05.00(11.71m) nwi 1 4
6 Thomas, Jakarri   Godby 38-03.50(11.67m) nwi 1 3
7 Grandison, Darrel   James S Rickards 38-01.00(11.61m) nwi 1 2
8 Wimberly, Dominique   East Gadsden HS 38-01.00(11.61m) nwi 1 1
9 Bethel, Bryan   East Gadsden HS 36-07.00(11.15m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mueller, Billy   Godby 13-07.00(4.14m) 1 10
2 Westberry, Joseph   Godby 11-06.00(3.51m) 1 8
3 Lloyd, Eddie   Godby 11-00.00(3.35m) 1 6
4 Grandison, Darrel   James S Rickards 11-00.00(3.35m) 1 5
5 DeTorres, Fernando   Florida State Un 10-06.00(3.20m) 1 4
6 Kanipe, Chris   Taylor County 10-00.00(3.05m) 1 3
7 Davis, Gary   Taylor County 9-00.00(2.74m) 1 2
8 Thompson, Cameron   Godby 9-00.00(2.74m) 1 1
 
Womens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wilson, Caitlin   Godby 12.48 nwi 1 10
2 Clark-Solomon, Jessica   Madison County H 12.83 nwi 1 8
3 Evans-Jenkins, Azarya   Godby 12.91 nwi 1 6
4 Wilson, Kieona   James S Rickards 12.92 nwi 1 5
5 Frost, Donielle   Godby 13.27 nwi 1 4
6 Akins, Destiny   East Gadsden HS 13.42 nwi 1 3
7 Jarmon, Asia   Florida State Un 13.72 nwi 1 2
8 Thomas, Sharzay   Godby 16.12 nwi 1 1
 
Womens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Wilson, Caitlin   Godby 12.53 nwi 3  
2 Clark-Solomon, Jessica   Madison County H 12.81 nwi 1  
3 Evans-Jenkins, Azarya   Godby 12.90 nwi 2  
4 Frost, Donielle   Godby 12.99 nwi 1  
5 Wilson, Kieona   James S Rickards 13.06 nwi 3  
6 Akins, Destiny   East Gadsden HS 13.32 nwi 1  
7 Thomas, Sharzay   Godby 13.39 nwi 2  
8 Jarmon, Asia   Florida State Un 13.61 nwi 2  
9 Gardner, Adaeze   James S Rickards 13.62 nwi 2  
10 Arnold, Tra'Jae   Madison County H 13.63 nwi 1  
11 Sharpe, Franeka   Madison County H 13.67 nwi 3  
12 Pennywell, Cayla   Wakulla 13.73 nwi 2  
13 Shaw, Drucilla   Florida State Un 13.85 nwi 3  
14 Elder, Delonda   Taylor County 14.01 nwi 1  
15 Fead, Tyneshia   Taylor County 14.06 nwi 1  
16 Calloway, Nyesha   Wakulla 14.08 nwi 2  
17 Collins, Alexis   Wakulla 14.16 nwi 3  
18 Arnold, Ty'neshia   Madison County H 14.18 nwi 1  
19 Harrell, Chelnise   Florida State Un 14.80 nwi 2  
20 Harrell, Chellise   Florida State Un 14.95 nwi 1  
21 Cobb, Shania   Taylor County 15.10 nwi 2  
22 Jackson, Breondra   Taylor County 15.24 nwi 3  
 
Womens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wilson, Caitlin   Godby 25.69 nwi 1 10
2 Clark-Solomon, Jessica   Madison County H 26.73 nwi 1 8
3 Everheart, Marrhea   Florida State Un 26.76 nwi 1 6
4 Allen, Ahtina   Florida State Un 27.33 nwi 1 5
5 Evans-Jenkins, Azarya   Godby 27.43 nwi 1 4
6 Wilson, Kieona   James S Rickards 27.76 nwi 1 3
7 Akins, Destiny   East Gadsden HS 28.78 nwi 1 2
8 Ardley, Shantel   Florida State Un 28.80 nwi 1 1
 
Womens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Wilson, Caitlin   Godby 26.06 nwi 3  
2 Everheart, Marrhea   Florida State Un 27.24 nwi 2  
3 Clark-Solomon, Jessica   Madison County H 27.35 nwi 2  
4 Wilson, Kieona   James S Rickards 28.37 nwi 1  
5 Allen, Ahtina   Florida State Un 28.54 nwi 3  
6 Akins, Destiny   East Gadsden HS 28.60 nwi 2  
7 Evans-Jenkins, Azarya   Godby 28.67 nwi 1  
8 Ardley, Shantel   Florida State Un 28.71 nwi 3  
9 Thomas, Carisa   Madison County H 28.88 nwi 1  
10 Mccullers, Alina   Wakulla 29.01 nwi 2  
11 Livingston, Yasmine   Madison County H 29.52 nwi 1  
12 Elder, Delonda   Taylor County 29.88 nwi 3  
13 Jackson, Sarah   Florida State Un 29.89 nwi 3  
14 Fead, Tyneshia   Taylor County 30.03 nwi 1  
15 Mccrae, Marlena   Madison County H 30.12 nwi 1  
16 Price, Tachina   East Gadsden HS 31.61 nwi 3  
17 Morris, Shanterrica   James S Rickards 32.35 nwi 1  
18 Williams, Selina   Wakulla 32.50 nwi 2  
19 McNair, Nakelianna   Taylor County 34.75 nwi 1  
-- Cobb, Shania   Taylor County FS nwi 3  
 
Womens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Caitlin   Godby 59.08 3 10
2 Everheart, Marrhea   Florida State Un 59.91 3 8
3 Ardley, Shantel   Florida State Un 1:03.16 2 6
4 Allen, Ahtina   Florida State Un 1:03.20 3 5
5 Crump, Jasmine   Godby 1:03.45 3 4
6 Davis, Delysia   James S Rickards 1:03.51 3 3
7 Jackson, Sarah   Florida State Un 1:05.97 3 2
8 Rittman, Sharquetta   East Gadsden HS 1:06.10 2 1
9 Clark-Solomon, Jessica   Madison County H 1:06.19 2  
10 Crawford, Jasmine   Godby 1:06.35 2  
11 Gee, Shayla   East Gadsden HS 1:08.71 2  
12 Green, April   East Gadsden HS 1:09.21 2  
13 Morris, Shanterrica   James S Rickards 1:10.37 1  
14 Thigpen, Kaylyn   Wakulla 1:13.24 2  
15 Sledge, Jazzmin   Madison County H 1:16.50 1  
16 Livingston, Yasmine   Madison County H 1:16.88 2  
17 McNair, Nakelianna   Taylor County 1:18.36 1  
18 Davis, Jemera   Madison County H 1:20.42 1  
-- Bell, Torriah   East Gadsden HS FS 3  
-- Harris, Madison   Wakulla DNF 3  
 
Womens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Madison   Wakulla 2:25.62 1 10
2 Osterbye, Savana   Florida State Un 2:29.40 1 8
3 Earp, Sydney   Florida State Un 2:35.07 1 6
4 Mccullers, Emily   Wakulla 2:37.23 1 5
5 Davis, Delysia   James S Rickards 2:41.92 1 4
6 Fitzpatrick, Madison   Florida State Un 2:42.47 1 3
7 Bennett, Brigette   Florida State Un 2:45.26 1 2
8 Bolton, Breighly   Wakulla 2:45.65 1 1
9 Blanco, Hannah   Taylor County 3:06.61 1  
10 Burgess, Trinity   East Gadsden HS 3:15.04 1  
11 Washington, Shantanice   East Gadsden HS 3:47.89 1  
-- Gleason, Mariah   Taylor County DNF 1  
 
Womens 1600m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wiedeman, Marty   Wakulla 5:45.55 1 10
2 Kreps, Brionnah   Florida State Un 5:49.43 1 8
3 Toothman, Langlee   Florida State Un 5:53.61 1 6
4 Atkinson, Cora   Wakulla 5:54.04 1 5
5 Yue, Isabella   Florida State Un 6:12.75 1 4
6 Harris, Savanna   Wakulla 6:17.61 1 3
7 Kadir, Hana   Florida State Un 6:21.43 1 2
8 Gimello, Caroline   Wakulla 6:50.99 1 1
9 Johnson, Katie   Taylor County 8:21.47 1  
10 Washington, Shantanice   East Gadsden HS 8:43.81 1  
 
Womens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Toothman, Langlee   Florida State Un 12:59.78 1 10
2 Atkinson, Cora   Wakulla 13:14.89 1 8
3 Wiedeman, Marty   Wakulla 13:16.67 1 6
4 Kreps, Brionnah   Florida State Un 13:25.96 1 5
5 Yue, Isabella   Florida State Un 13:33.36 1 4
6 Gray, Raychel   Wakulla 14:03.72 1 3
7 Woofter, Rachel   Wakulla 14:20.25 1 2
8 Campbell, Ebony   Godby 14:58.64 1 1
9 Kadir, Hana   Florida State Un 15:10.68 1  
 
Womens 100m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McGee, LaKetra   Florida State Un 15.07 1 10
2 Evans, Jazmyn   Godby 15.10 1 8
3 Corbett, Brittany   Florida State Un 15.62 1 6
4 Hall, Quaniqua   Godby 16.04 1 5
5 Chandler, Latonya   East Gadsden HS 16.54 1 4
6 Patterson, Whitney   East Gadsden HS 19.36 1 3
7 Horner, Shea   Taylor County 19.39 1 2
 
Womens 100m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Corbett, Brittany   Florida State Un 15.41 1  
2 Evans, Jazmyn   Godby 15.49 1  
3 McGee, LaKetra   Florida State Un 15.72 2  
4 Chandler, Latonya   East Gadsden HS 16.57 2  
5 Hall, Quaniqua   Godby 17.11 2  
6 Horner, Shea   Taylor County 18.88 1  
7 Jackson, Melanie   Taylor County 19.38 1  
8 Patterson, Whitney   East Gadsden HS 19.53 2  
9 Vaughan, Taylor   Wakulla 19.89 2  
10 Crowley, Deanna   Taylor County 20.01 1  
11 Walker, Amy   Wakulla 20.20 2  
12 Stewart, Amber   Wakulla 20.21 2  
13 Kimble, Bree   Taylor County 23.54 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hall, Quaniqua   Godby 47.64 1 10
2 McGee, LaKetra   Florida State Un 48.33 1 8
3 Corbett, Brittany   Florida State Un 49.33 1 6
4 Evans, Jazmyn   Godby 51.98 1 5
5 Stewart, Amber   Wakulla 56.41 1 4
6 Crowley, Deanna   Taylor County 56.84 1 3
7 Praseik, Shelby   Florida State Un 57.63 1 2
 
Womens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Corbett, Brittany   Florida State Un 50.40 1  
2 Hall, Quaniqua   Godby 50.45 1  
3 McGee, LaKetra   Florida State Un 50.57 2  
4 Evans, Jazmyn   Godby 50.89 2  
5 Chandler, Latonya   East Gadsden HS 54.17 2  
6 Praseik, Shelby   Florida State Un 57.35 2  
7 Stewart, Amber   Wakulla 57.41 1  
8 Crowley, Deanna   Taylor County 57.47 1  
9 Vaughan, Taylor   Wakulla 1:03.50 1  
10 Walker, Amy   Wakulla 1:03.73 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Thomas, Hall,
Holifiel, Evans-Je
  Godby 49.94 1 10
2 Goodman, Goodman,
Gardner, Wilson
  James S Rickards 50.63 1 8
3 Mcculler, Collins,
Calloway, Pennywel
  Wakulla 52.50 1 6
4 Arnold, Thomas,
Livingst, Mccrae
  Madison County H 52.89 1 5
5 Jackson, Jarmon,
West, Harrell
  Florida State Un 53.22 1 4
6 Carroll, Akins,
Chandler, Pillers
  East Gadsden HS 54.92 1 3
7 Elder, Fead,
Crowley, Horner
  Taylor County 55.40 1 2
 
Womens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 McGee, Earp,
Everhear, Allen
  Florida State Un 4:10.57 1 10
2 Mcculler, Mcculler,
Thigpen, Harris
  Wakulla 4:21.56 1 8
3 Holifiel, Crawford,
Crump, Evans
  Godby 4:26.69 1 6
4 Chandler, Bell,
Rittman, Green
  East Gadsden HS 4:27.58 1 5
5 Giacomuc, Elder,
Blanco, Crowley
  Taylor County 4:45.73 1 4
 
Womens 4x800m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Earp, Yue,
Bennett, Kreps
  Florida State Un 10:33.29 1 10
2 Mcculler, Gray,
Carr, Woofter
  Wakulla 11:28.33 1 8
3 Gillings, Melton,
Crawford, Campbell
  Godby 12:07.69 1 6
4 Green, Gee,
Burgess, Price
  East Gadsden HS 12:25.92 1 5
5 Blanco, Gleason,
Johnson, Hoover
  Taylor County 12:51.35 1 4
 
Womens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Owens, Shannon   James S Rickards 33-09.00(10.29m) 1 10
2 Berrian, Jennifer   James S Rickards 33-05.00(10.19m) 1 8
3 Stephens, Arneshia   Taylor County 32-10.00(10.01m) 1 6
4 Holifield, Bernicia   Godby 32-09.00(9.98m) 1 5
5 West, Aeon   Florida State Un 32-04.00(9.86m) 1 4
6 Stallworth, Jhori   Florida State Un 31-06.00(9.60m) 1 3
7 Bryant, Orieana   Florida State Un 29-08.00(9.04m) 1 2
8 Martin, Ashley   Godby 28-09.00(8.76m) 1 1
9 Morgan, Alexandria   Godby 27-01.00(8.26m) 1  
10 Carr, Allison   Wakulla 26-10.50(8.19m) 1  
11 Jarmon, Asia   Florida State Un 26-08.00(8.13m) 1  
12 Jackson, Cherrish   James S Rickards 26-05.00(8.05m) 1  
13 House, Lisa   Wakulla 25-11.00(7.90m) 1  
14 Sowner, Suzanne   Wakulla 25-06.00(7.77m) 1  
15 James, Tyterria   East Gadsden HS 25-02.00(7.67m) 1  
16 Collins, Alexis   Wakulla 24-10.50(7.58m) 1  
17 Davis, Jakourtney   Taylor County 24-06.00(7.47m) 1  
18 Brown, Kalia   Madison County H 24-05.50(7.45m) 1  
19 Scott, Erica   Taylor County 20-09.50(6.34m) 1  
20 Williams, Chelsea   Taylor County 18-01.00(5.51m) 1  
 
Womens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holifield, Bernicia   Godby 112-06(34.29m) 1 10
2 Berrian, Jennifer   James S Rickards 101-09(31.01m) 1 8
3 Holliday, Symone   Florida State Un 94-03(28.73m) 1 6
4 Martin, Ashley   Godby 83-03(25.37m) 1 5
5 Williams, Nakedra   Florida State Un 80-00(24.38m) 1 4
6 Stallworth, Jhori   Florida State Un 75-03(22.94m) 1 3
7 Morgan, Alexandria   Godby 75-01(22.89m) 1 2
8 Brown, Kalia   Madison County H 70-10(21.59m) 1 1
9 House, Lisa   Wakulla 69-08(21.23m) 1  
10 Jackson, Cherrish   James S Rickards 69-03(21.11m) 1  
11 Scott, Erica   Taylor County 67-11(20.70m) 1  
12 Carr, Allison   Wakulla 67-03(20.50m) 1  
13 Sowner, Suzanne   Wakulla 59-04(18.08m) 1  
14 Hoover, Chyenne   Taylor County 55-03(16.84m) 1  
15 James, Tyterria   East Gadsden HS 52-10(16.10m) 1  
16 Burns, Kendalin   Wakulla 32-10(10.01m) 1  
 
Womens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Corbett, Brittany   Florida State Un 5-00.00(1.52m) 1 10
2 Evans, Jazmyn   Godby 5-00.00(1.52m) 1 8
3 Giacomucci, Ashley   Taylor County 4-10.00(1.47m) 1 6
4 Patterson, Whitney   East Gadsden HS 4-08.00(1.42m) 1 5
5 Blanco, Hannah   Taylor County 4-08.00(1.42m) 1 4
6 Crump, Jasmine   Godby 4-06.00(1.37m) 1 3
7 Kill, Mariah   Florida State Un 4-04.00(1.32m) 1 2
8 Osterbye, Savana   Florida State Un 4-04.00(1.32m) 1 0.50
8 West, Aeon   Florida State Un 4-04.00(1.32m) 1 0.50
 
Womens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wilson, Caitlin   Godby 17-05.50(5.32m) nwi 1 10
2 Corbett, Brittany   Florida State Un 16-10.50(5.14m) nwi 1 8
3 Thomas, Sharzay   Godby 16-08.00(5.08m) nwi 1 6
4 Bell, Torriah   East Gadsden HS 16-08.00(5.08m) nwi 1 5
5 Carroll, Shaketra   East Gadsden HS 15-11.00(4.85m) nwi 1 4
6 Giacomucci, Ashley   Taylor County 15-04.50(4.69m) nwi 1 3
7 Mccullers, Emily   Wakulla 15-03.50(4.66m) nwi 1 2
8 Bennett, Brigette   Florida State Un 15-02.00(4.62m) nwi 1 1
9 Davis, Delysia   James S Rickards 15-01.50(4.61m) nwi 1  
10 Patterson, Whitney   East Gadsden HS 14-06.00(4.42m) nwi 1  
11 Thomas, Carisa   Madison County H 14-03.00(4.34m) nwi 1  
12 Brown, Kalia   Madison County H 14-00.50(4.28m) nwi 1  
13 Stewart, Amber   Wakulla 13-08.00(4.17m) nwi 1  
14 Bolton, Breighly   Wakulla 13-07.00(4.14m) nwi 1  
15 Fitzpatrick, Madison   Florida State Un 13-05.00(4.09m) nwi 1  
16 Jackson, Breondra   Taylor County 13-04.50(4.08m) nwi 1  
17 Arnold, Ty'neshia   Madison County H 13-03.50(4.05m) nwi 1  
18 Walker, Amy   Wakulla 13-02.00(4.01m) nwi 1  
19 Reed, Dysia   Godby 13-01.50(4.00m) nwi 1  
20 Kimble, Bree   Taylor County 13-00.00(3.96m) nwi 1  
21 Sledge, Jazzmin   Madison County H 12-02.00(3.71m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Giacomucci, Ashley   Taylor County 36-05.00(11.10m) nwi 1 10
2 Rittman, Sharquetta   East Gadsden HS 33-09.50(10.30m) nwi 1 8
3 Bell, Torriah   East Gadsden HS 33-07.50(10.25m) nwi 1 6
4 Thomas, Sharzay   Godby 32-06.00(9.91m) nwi 1 5
5 Carroll, Shaketra   East Gadsden HS 32-05.50(9.89m) nwi 1 4
6 Crump, Jasmine   Godby 31-11.00(9.73m) nwi 1 3
7 Bennett, Brigette   Florida State Un 31-03.00(9.53m) nwi 1 2
8 Reed, Dysia   Godby 29-10.00(9.09m) nwi 1 1
9 Melton, Mikela   Godby 29-04.50(8.95m) nwi 1  
10 Kill, Mariah   Florida State Un 28-11.00(8.81m) nwi 1  
11 West, Aeon   Florida State Un 28-03.50(8.62m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Blanco, Hannah   Taylor County 7-06.00(2.29m) 1 10
2 Kill, Mariah   Florida State Un 7-06.00(2.29m) 1 8
3 Melton, Mikela   Godby 7-00.00(2.13m) 1 6
4 Gillings, Dominique   Godby 6-06.00(1.98m) 1 5
5 Reed, Dysia   Godby 5-06.00(1.68m) 1 4
-- Crawford, Jasmine   Godby NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Florida High School 203 2) Godby HS 174 3) Wakulla HS 82 4) East Gadsden HS 58 5) Taylor County HS 54 6) Rickards High School 49 7) Madison County HS 22 Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Godby HS 230 2) East Gadsden HS 83 3) Taylor County HS 80 4) Rickards High School 75 5) Florida High School 72 6) Wakulla HS 56 7) Madison County HS 54

 

Post to:  
Post as: 
History for Godby High School Track & Field and Cross Country - Tallahassee, FL
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 5 2    
2013 7 12    
2012 11 12    
2011 35 21 1  
2010 20 15    
2009   2    
Hashtags: None