Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Northern Badger Track Classic

Published by
ross   on Apr 21 2010, 02:59 PM
Northern Badger Track Classic - Mar 20, 2010
Menominie, WI, US
 
Men: 55m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 55h | 4x200m | 4x400m | Shot | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 55m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 55h | 4x200m | 4x400m | Shot | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gerber, Matt   Tomahawk 06.72 nwi 1  
2 King, Adam   Turtle Lake/Clay 06.89 nwi 1  
3 Garofalo, Joe   Arcadia 06.91 nwi 1  
4 Kelly, Stephen   Cadott 06.97 nwi 1  
5 Kvapil, Steven   Cornell 07.00 nwi 1  
6 Kuznar, Jacob   Flambeau 07.02 nwi 1  
7 Yeske, Ben   Turtle Lake/Clay 07.13 nwi 1  
8 Johnson, Matt   Newman Catholic 07.30 nwi 1  
 
Mens 55m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Garofalo, Joe   Arcadia 06.97 nwi 5  
2 Kelly, Stephen   Cadott 07.03 nwi 2  
3 Kuznar, Jacob   Flambeau 07.07 nwi 4  
4 King, Adam   Turtle Lake/Clay 07.08 nwi 4  
5 Kvapil, Steven   Cornell 07.09 nwi 1  
6 Gerber, Matt   Tomahawk 07.12 nwi 7  
7 Yeske, Ben   Turtle Lake/Clay 07.15 nwi 4  
10 Tessmer, Jordon   Athens 07.21 nwi 7  
11 Braun, Tyler   Baldwin-Woodvill 07.21 nwi 2  
12 Hruska, Luke   Newman Catholic 07.21 nwi 5  
8 Johnson, Matt   Newman Catholic 07.21 nwi 2  
9 Olson, Turner   Chetek 07.21 nwi 6  
13 Teran, Santiago   Arcadia 07.22 nwi 6  
14 Phelps, Eric   Cornell 07.23 nwi 6  
15 Strilzuk, Landen   Luck 07.26 nwi 2  
16 Holmstrom, Dillan   Chetek 07.28 nwi 5  
17 Anderson, Tyler   Shell Lake 07.33 nwi 2  
18 Bibeau, Mason   Baldwin-Woodvill 07.35 nwi 5  
19 Paisley, Mike   Bangor 07.36 nwi 6  
20 McConville, Michael   Cadott 07.38 nwi 7  
20 Stumlin, Josh   Bangor 07.38 nwi 1  
22 Schlosser, Logan   Durand 07.42 nwi 2  
22 Christoffel, Greg   Colfax 07.42 nwi 1  
24 Wayne, Tim   Elmwood/Plum Cit 07.43 nwi 3  
25 Messicci, Nick   Turtle Lake/Clay 07.44 nwi 3  
26 Holtum, Lance Von   Elmwood/Plum Cit 07.45 nwi 3  
27 Tandler, Jordan   Chetek 07.50 nwi 1  
27 Smrecek, Luke   Cadott 07.50 nwi 4  
29 Dlugopolski, Evan   Athens 07.55 nwi 6  
30 Dahnke, Dallin   Colfax 07.56 nwi 7  
30 Borgenson, Brody   Baldwin-Woodvill 07.56 nwi 5  
32 Curtis, MacKenzie   Shell Lake 07.63 nwi 3  
33 Helbig, Jonathan   Cumberland 07.67 nwi 5  
34 Pake, Todd   Flambeau 07.68 nwi 2  
34 Walsh-Brenizer, AJ   Luck 07.68 nwi 1  
34 Hrdlicka, Ethan   Cornell 07.68 nwi 7  
37 Mikesell, Zach   Colfax 07.71 nwi 4  
37 Christains, Joe   Bangor 07.71 nwi 6  
39 Scharenbrock, Michael   Flambeau 07.78 nwi 3  
40 Orth, Ben   Schaeffer Academ 07.79 nwi 3  
41 Towers, John   Bruce 07.96 nwi 5  
42 Flatland, Jaron   Colfax 08.01 nwi 4  
43 Williams, Tory   Shell Lake 08.07 nwi 3  
44 Truttmann, Tristan   Turtle Lake/Clay 08.13 nwi 1  
45 Bignell, Maverick   Durand 08.18 nwi 7  
46 Steen, Roger   Luck 08.28 nwi 3  
47 Williams, Austin   Shell Lake 08.80 nwi 2  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gerber, Matt   Tomahawk 24.03 nwi 8  
2 Helstern, Tom   Shell Lake 24.11 nwi 6  
3 Garofalo, Joe   Arcadia 24.15 nwi 8  
4 King, Adam   Turtle Lake/Clay 24.71 nwi 7  
5 Hruska, Luke   Newman Catholic 24.76 nwi 8  
6 Kelly, Stephen   Cadott 24.92 nwi 8  
7 Kvapil, Steven   Cornell 25.00 nwi 6  
8 Johnson, Matt   Newman Catholic 25.03 nwi 7  
9 Strilzuk, Landen   Luck 25.13 nwi 1  
10 Holtum, Lance Von   Elmwood/Plum Cit 25.45 nwi 7  
11 Reynolds, Max   Bangor 25.65 nwi 7  
12 Heller, Nathan   Athens 25.92 nwi 4  
13 Boldt, Aaron   Baldwin-Woodvill 25.93 nwi 5  
14 Pecha, Tyler   Cadott 25.99 nwi 5  
15 Smith, Matt   Cumberland 26.14 nwi 6  
16 Tandler, Jordan   Chetek 26.23 nwi 6  
17 Knoblock, Bradley   Newman Catholic 26.32 nwi 7  
18 Heffner, Michael   Arcadia 26.75 nwi 8  
19 Wayne, Tim   Elmwood/Plum Cit 26.92 nwi 7  
20 Swangim, Josh   Chetek 27.13 nwi 6  
21 Boardman, Levi   Durand 27.16 nwi 1  
22 Robinson, Andrew   Arcadia 27.40 nwi 8  
23 Shedd, Peyton   Flambeau 27.51 nwi 5  
24 Christains, Joe   Bangor 27.55 nwi 4  
25 Parr, Alex   Chetek 27.56 nwi 5  
26 Pynonnen, Zach   Bruce 27.65 nwi 1  
27 Baber, Anthony   Schaeffer Academ 27.68 nwi 2  
28 Zivcic, Cody   Colfax 27.75 nwi 2  
29 Zeitz, Brock   Flambeau 28.12 nwi 4  
30 Elstran, Wyatt   Cadott 28.17 nwi 4  
31 Martinson, Nic   Schaeffer Academ 28.28 nwi 2  
32 Linton, Nathan   Cumberland 29.09 nwi 4  
33 Duden, Dylan   Elmwood/Plum Cit 29.35 nwi 5  
34 Foley, Luke   Schaeffer Academ 30.43 nwi 1  
35 Harell, Tyler   Shell Lake 31.41 nwi 3  
36 Thompson, Matt   Luck 32.40 nwi 1  
37 Hart, Kody   Athens 32.48 nwi 3  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Yeager, Josiah   Cadott 53.84 7  
2 Runnoe, John   Newman Catholic 55.32 7  
3 Wilke, Andrew   Newman Catholic 55.88 7  
4 O'Neil, Josh   Cumberland 57.65 5  
5 Phelps, Eric   Cornell 57.94 6  
6 Talford, Timothy   Elmwood/Plum Cit 58.29 7  
7 Holmstrom, Dillan   Chetek 59.39 6  
8 Pecha, Tyler   Cadott 59.57 7  
9 Strzelecki, Jon   Chetek 59.75 6  
10 Maher, Cavan   Shell Lake 1:00.14 7  
11 Hrdlicka, Ethan   Cornell 1:00.24 5  
12 Krause, Erik   Bangor 1:00.70 5  
13 Orf, Jordon   Turtle Lake/Clay 1:01.30 2  
14 Miller, Garrett   Colfax 1:01.38 5  
14 Meyers, Shane   Elmwood/Plum Cit 1:01.38 6  
14 Martinez, Felipe   Arcadia 1:01.38 4  
17 Weisenbeck, Ryan   Durand 1:01.88 2  
18 Michaels, Steven   Bruce 1:03.00 1  
19 Foley, Scott   Schaeffer Academ 1:03.36 1  
20 Duden, Dylan   Elmwood/Plum Cit 1:03.41 6  
21 Trimner, Danny   Athens 1:03.44 4  
22 Dumholt, Cayden   Cornell 1:04.60 4  
23 Wahl, Joe   Colfax 1:04.62 5  
24 Weltzien, Chris   Arcadia 1:05.84 5  
25 Lloyd, Anthony   Shell Lake 1:06.19 3  
26 Tangen, Greg   Bruce 1:06.88 1  
27 Franzel, David   Luck 1:08.42 2  
28 Foley, Luke   Schaeffer Academ 1:08.49 3  
29 Nowicki, David   Athens 1:08.73 4  
30 Richey, JP   Luck 1:09.44 1  
31 Truttmann, Tristan   Turtle Lake/Clay 1:09.52 2  
32 Hazen, Randall   Durand 1:11.84 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Helstern, Tom   Shell Lake 2:08.46 1  
2 Schneider, Jacob   Newman Catholic 2:10.06 1  
3 Gilles, Alex   Elmwood/Plum Cit 2:10.08 1  
4 Bostwick, Tyler   Tomahawk 2:11.04 1  
5 Olson, Devon   Baldwin-Woodvill 2:12.68 1  
6 Zastrow, Mitch   Arcadia 2:14.42 1  
7 Mroczenski, Joel   Athens 2:15.47 1  
8 Barr, Josh   Tomahawk 2:16.73 1  
9 Trimner, David   Athens 2:20.58 1  
10 Miller, Sam   Baldwin-Woodvill 2:20.98 1  
11 Larson, Ryan   Colfax 2:23.27 1  
12 Yeager, Josiah   Cadott 2:23.30 1  
13 Furst, Joey   Schaeffer Academ 2:26.01 1  
14 Arnold, Caston   Cornell 2:29.08 1  
15 Schneider, Matthew   Colfax 2:30.20 1  
16 Kay, Josiah   Shell Lake 2:30.80 1  
17 Eckes, Josh   Chetek 2:31.19 1  
18 Damask, Jake   Newman Catholic 2:33.10 1  
19 Kujak, Ryan   Arcadia 2:34.45 1  
20 O'Brien, Tanner   Cadott 2:35.05 1  
21 Foley, Scott   Schaeffer Academ 2:39.45 1  
22 Pynonnen, Zach   Bruce 2:39.53 1  
23 Romanowski, Josh   Cumberland 2:40.08 1  
24 Cristopherson, Tyler   Durand 2:41.98 1  
25 Scharping, Brandon   Bangor 2:42.46 1  
26 Reynolds, Dylan   Bangor 2:50.49 1  
27 Schilling, Andrew   Cornell 2:51.23 1  
28 Toth, Tyler   Athens 2:59.41 1  
29 Usher, Alex   Elmwood/Plum Cit 3:01.06 1  
30 Nichols, Alex   Chetek 3:14.71 1  
31 Anderson, Ryan   Durand 3:16.77 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schneider, Jacob   Newman Catholic 4:57.55 1  
2 Olson, Devon   Baldwin-Woodvill 4:59.12 1  
3 Melstraom, Adam   Durand 4:59.76 1  
4 Scharenbrock, Nathan   Flambeau 5:00.27 1  
5 Behnke, Nathaniel   Bruce 5:00.44 1  
6 Miller, Sam   Baldwin-Woodvill 5:23.58 1  
7 Breezee, David   Chetek 5:28.00 1  
8 Furst, Joey   Schaeffer Academ 5:28.38 1  
9 Larson, Ryan   Colfax 5:32.27 1  
10 Zilka, Filip   Cornell 5:32.89 1  
11 Martin, Ed   Chetek 5:35.68 1  
12 Wanek, Cameron   Arcadia 5:38.67 1  
13 Kramer, Sam   Arcadia 5:41.60 1  
14 Michaels, Steven   Bruce 5:41.90 1  
15 Warwick, Matt   Cumberland 5:46.47 1  
16 O'Brien, Tanner   Cadott 5:46.75 1  
17 Dushek, Andrew   Newman Catholic 5:49.91 1  
18 Holman, Brett   Shell Lake 5:52.05 1  
19 Finke, Dustin   Athens 5:59.58 1  
20 Bechel, Tanner   Elmwood/Plum Cit 6:03.26 1  
21 Fields, Marlo   Shell Lake 6:07.15 1  
22 Reynolds, Dylan   Bangor 6:07.59 1  
23 Pothen, Travis   Cumberland 6:08.18 1  
24 Almquist, Matthew   Colfax 6:08.98 1  
25 Bauer, James   Elmwood/Plum Cit 6:24.80 1  
26 Wieser, Jonathan   Elmwood/Plum Cit 6:34.74 1  
27 Madlon, Kyle   Bruce 6:37.26 1  
28 Whitcomb, Jordan   Schaeffer Academ 6:38.44 1  
29 Dumholt, Cayden   Cornell 6:46.64 1  
30 Holmstrom, Dan   Cornell 6:46.80 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Behnke, Nathaniel   Bruce 10:46.63 1  
2 Scharenbrock, Nathan   Flambeau 10:48.41 1  
3 Scott, Clay   Durand 11:05.33 1  
4 Leonard, Conner   Arcadia 11:17.71 1  
5 McKeeth, Cadyn   Arcadia 11:42.68 1  
6 Hinwood, Lachlan   Colfax 11:44.98 1  
7 Kondo, Kazuki   Cumberland 12:05.85 1  
8 Martin, Ed   Chetek 12:19.14 1  
9 Holman, Brett   Shell Lake 12:59.93 1  
10 Sieja, Mark   Chetek 13:18.28 1  
11 Hall, Mack   Colfax 13:22.68 1  
12 Messicci, Nick   Turtle Lake/Clay 13:28.53 1  
13 Richie, Jim   Cumberland 13:37.59 1  
14 Talford, Jacob   Durand 14:03.49 1  
15 Madlon, Kyle   Bruce 14:43.99 1  
 
Mens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wistrcill, Joe   Cumberland 08.19 1  
2 Burkhardt, Jason   Bangor 08.30 1  
3 Murphy, Andy   Tomahawk 08.38 1  
4 Kuznar, Jacob   Flambeau 08.50 1  
5 West, Jordan   Chetek 08.84 1  
6 Orf, Jordon   Turtle Lake/Clay 08.95 1  
7 Postier, Neil   Schaeffer Academ 09.08 1  
8 Wilke, Andrew   Newman Catholic 09.23 1  
 
Mens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kuznar, Jacob   Flambeau 08.40 3  
2 Wistrcill, Joe   Cumberland 08.41 3  
3 Burkhardt, Jason   Bangor 08.43 1  
4 Murphy, Andy   Tomahawk 08.57 2  
5 West, Jordan   Chetek 09.03 1  
6 Orf, Jordon   Turtle Lake/Clay 09.14 2  
7 Wilke, Andrew   Newman Catholic 09.20 3  
8 Postier, Neil   Schaeffer Academ 09.26 3  
9 Lierman, Alex   Durand 09.32 2  
10 Flatland, Reece   Chetek 09.88 2  
11 Zeitz, Brock   Flambeau 09.89 2  
12 Kallstrom, Luke   Newman Catholic 10.47 1  
13 Lanz, Chase   Elmwood/Plum Cit 10.59 3  
14 Zimmer, Will   Flambeau 11.01 2  
15 Linton, Nathan   Cumberland 11.14 1  
16 Spindler, Nathan   Cadott 11.21 2  
17 Zak, Chris   Cadott 11.36 3  
18 Rozumalski, Jan   Luck 11.54 3  
19 Licht, Zach   Cadott 12.18 1  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Shell Lake 1:40.79 3  
2 Relay Team   Elmwood/Plum Cit 1:41.05 4  
3 Relay Team   Newman Catholic 1:41.44 4  
4 Relay Team   Bangor 1:41.94 2  
5 Relay Team   Athens 1:41.96 4  
6 Relay Team   Arcadia 1:42.05 4  
7 Relay Team   Athens 1:44.80 3  
8 Relay Team   Baldwin-Woodvill 1:46.01 3  
9 Relay Team   Cadott 1:46.28 3  
10 Relay Team   Arcadia 1:46.51 4  
11 Relay Team   Schaeffer Academ 1:47.75 1  
12 Relay Team   Baldwin-Woodvill 1:48.28 2  
13 Relay Team   Chetek 1:49.37 3  
14 Relay Team   Bruce 1:50.43 1  
15 Relay Team   Cumberland 1:51.02 4  
16 Relay Team   Durand 1:52.24 1  
17 Relay Team   Shell Lake 1:52.82 2  
18 Relay Team   Schaeffer Academ 1:53.30 1  
19 Relay Team   Luck 1:53.41 1  
20 Relay Team   Elmwood/Plum Cit 1:57.43 2  
21 Relay Team   Cadott 1:58.22 2  
22 Relay Team   Chetek 2:01.35 2  
-- Relay Team   Colfax DNF 3  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Arcadia 3:45.74 4  
2 Relay Team   Newman Catholic 3:47.59 4  
3 Relay Team   Elmwood/Plum Cit 3:50.22 4  
4 Relay Team   Cadott 3:50.86 4  
5 Relay Team   Chetek 3:54.55 4  
6 Relay Team   Bangor 4:00.05 3  
7 Relay Team   Cornell 4:00.29 1  
8 Relay Team   Arcadia 4:04.81 4  
9 Relay Team   Athens 4:08.27 3  
10 Relay Team   Schaeffer Academ 4:09.74 2  
11 Relay Team   Durand 4:14.17 1  
12 Relay Team   Turtle Lake/Clay 4:14.20 1  
13 Relay Team   Colfax 4:14.39 3  
14 Relay Team   Cadott 4:24.51 3  
15 Relay Team   Schaeffer Academ 4:24.54 2  
16 Relay Team   Cumberland 4:28.69 3  
17 Relay Team   Bruce 4:31.29 2  
18 Relay Team   Elmwood/Plum Cit 4:35.01 1  
19 Relay Team   Shell Lake 4:55.96 2  
-- Relay Team   Shell Lake DNF 2  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ludwigson, Mike   Chetek 46-03.00(14.10m) 1  
2 Steen, Roger   Luck 43-08.00(13.31m) 1  
3 Knoblock, Brandon   Newman Catholic 42-09.00(13.03m) 1  
4 Wimmer, Theodore   Bruce 42-00.00(12.80m) 1  
5 Hartung, Alex   Elmwood/Plum Cit 41-03.00(12.57m) 1  
6 Bundy, Joe   Durand 40-11.00(12.47m) 1  
7 Rudesil, Vince   Baldwin-Woodvill 40-10.00(12.45m) 1  
8 Heimerman, Zak   Newman Catholic 40-09.00(12.42m) 1  
9 Samens, Marcus   Chetek 40-09.00(12.42m) 1  
10 Damask, Jake   Newman Catholic 40-00.00(12.19m) 1  
11 Paisley, Mike   Bangor 39-11.00(12.17m) 1  
12 Curtis, MacKenzie   Shell Lake 39-02.00(11.94m) 1  
13 Dushek, Andrew   Newman Catholic 38-07.00(11.76m) 1  
14 Payne, Jacob   Athens 38-05.00(11.71m) 1  
15 Rudolph, Nick   Athens 38-01.00(11.61m) 1  
15 Hutter, Charles   Elmwood/Plum Cit 38-01.00(11.61m) 1  
17 Dorry, Mike   Cumberland 37-10.00(11.53m) 1  
18 Nelson, Nick   Arcadia 37-07.00(11.46m) 1  
19 Williams, Tory   Shell Lake 37-04.00(11.38m) 1  
20 Frahm, Hunter   Athens 37-03.00(11.35m) 1  
21 Lettner, Kyle   Arcadia 36-11.00(11.25m) 1  
22 Walsh-Brenizer, AJ   Luck 36-10.00(11.23m) 1  
23 Call, Jesse   Athens 36-06.00(11.13m) 1  
24 Hellmann, Matt   Colfax 36-04.00(11.07m) 1  
25 Pierce, Luke   Bangor 36-01.00(11.00m) 1  
26 Fields, Marlo   Shell Lake 34-09.00(10.59m) 1  
27 Schade, CJ   Durand 34-05.00(10.49m) 1  
28 Musial, Max   Luck 34-04.00(10.46m) 1  
29 Lloyd, Levi   Colfax 34-03.00(10.44m) 1  
30 Logslett, Aaron   Colfax 33-10.00(10.31m) 1  
31 Truttmann, Tristan   Turtle Lake/Clay 32-10.00(10.01m) 1  
32 Rueter, Blake   Schaeffer Academ 32-08.00(9.96m) 1  
33 Chavez, Luis   Arcadia 32-07.00(9.93m) 1  
34 Armour, Evan   Luck 31-11.00(9.73m) 1  
35 Zettler, Tyson   Athens 31-09.00(9.68m) 1  
36 Anders, Jesse   Flambeau 31-06.00(9.60m) 1  
37 Rue, Brody   Turtle Lake/Clay 31-04.00(9.55m) 1  
38 Williams, Austin   Shell Lake 31-01.00(9.47m) 1  
39 Hokanson, Jess   Cumberland 30-11.00(9.42m) 1  
40 Michaels, Brad   Bruce 30-09.00(9.37m) 1  
41 Tangen, Greg   Bruce 30-01.00(9.17m) 1  
42 Ring, Andrew   Baldwin-Woodvill 29-10.00(9.09m) 1  
43 Terpstra, Ryan   Baldwin-Woodvill 29-06.00(8.99m) 1  
44 Passow, Lance   Arcadia 29-02.00(8.89m) 1  
45 Siverling, Michael   Cadott 28-10.00(8.79m) 1  
46 Whitcomb, Jordan   Schaeffer Academ 26-08.00(8.13m) 1  
47 Larson, Aaron   Elmwood/Plum Cit 26-03.00(8.00m) 1  
48 Vojtasek, Matt   Flambeau 25-04.00(7.72m) 1  
49 Elstran, Wyatt   Cadott 23-05.00(7.14m) 1  
50 Kettenacker, Ethan   Turtle Lake/Clay 21-06.00(6.55m) 1  
51 Goin, Curtis   Chetek 21-05.00(6.53m) 1  
52 Bertelsen, Randy   Cumberland 20-02.00(6.15m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burkhardt, Jason   Bangor 6-01.00(1.85m) 1  
2 Lemmer, Zachery   Athens 6-00.00(1.83m) 1  
3 Yeske, Ben   Turtle Lake/Clay 5-10.00(1.78m) 1  
4 Lierman, Alex   Durand 5-10.00(1.78m) 1  
5 Pieterick, Andrew   Arcadia 5-08.00(1.73m) 1  
6 Schreiner, Zach   Athens 5-08.00(1.73m) 1  
7 Schlosser, Logan   Durand 5-08.00(1.73m) 1  
8 Robinson, Andrew   Arcadia 5-06.00(1.68m) 1  
11 Heis, Adam   Newman Catholic 5-04.00(1.63m) 1  
9 Kallstrom, Luke   Newman Catholic 5-04.00(1.63m) 1  
9 Kelly, Stephen   Cadott 5-04.00(1.63m) 1  
9 West, Jordan   Chetek 5-04.00(1.63m) 1  
13 Bauer, Brady   Durand 5-02.00(1.57m) 1  
14 Spindler, Nathan   Cadott 5-02.00(1.57m) 1  
15 Franzel, David   Luck 5-00.00(1.52m) 1  
16 Kaminski, Andrew   Chetek 5-00.00(1.52m) 1  
-- Stetzer, Shawn   Bangor NH(--) 1  
-- Armour, Evan   Luck NH(--) 1  
-- Parker, Caleb   Shell Lake NH(--) 1  
-- Smith, Cole   Shell Lake NH(--) 1  
-- Helbig, Jonathan   Cumberland NH(--) 1  
-- Johnson, Michael   Cumberland NH(--) 1  
-- Holtum, Lance Von   Elmwood/Plum Cit NH(--) 1  
-- Messicci, Nick   Turtle Lake/Clay NH(--) 1  
-- Usher, Alex   Elmwood/Plum Cit NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Strilzuk, Landen   Luck 19-05.00(5.92m) nwi 1  
2 Stetzer, Shawn   Bangor 19-03.50(5.88m) nwi 1  
3 Temke, Kyle   Arcadia 19-03.00(5.87m) nwi 1  
4 Garofalo, Joe   Arcadia 19-01.00(5.82m) nwi 1  
5 Yeager, Josiah   Cadott 18-07.00(5.66m) nwi 1  
6 Weise, Matthew   Athens 18-06.00(5.64m) nwi 1  
7 King, Adam   Turtle Lake/Clay 18-06.00(5.64m) nwi 1  
8 Hetke, Ryan   Chetek 18-06.00(5.64m) nwi 1  
9 Tauer, Isaak   Newman Catholic 17-11.00(5.46m) nwi 1  
10 Stumlin, Josh   Bangor 17-09.00(5.41m) nwi 1  
11 Bibeau, Mason   Baldwin-Woodvill 17-05.50(5.32m) nwi 1  
12 Stone, Shane   Baldwin-Woodvill 17-03.50(5.27m) nwi 1  
13 Lierman, Alex   Durand 17-02.00(5.23m) nwi 1  
14 Phelps, Eric   Cornell 17-00.00(5.18m) nwi 1  
15 Rue, Brody   Turtle Lake/Clay 16-11.00(5.16m) nwi 1  
15 Pynonnen, Zach   Bruce 16-11.00(5.16m) nwi 1  
17 Hruska, Luke   Newman Catholic 16-10.50(5.14m) nwi 1  
18 Swangim, Josh   Chetek 16-10.00(5.13m) nwi 1  
19 Stencil, Luke   Athens 16-09.00(5.11m) nwi 1  
20 Newton, Brodie   Baldwin-Woodvill 16-08.50(5.09m) nwi 1  
21 Franzel, David   Luck 16-07.50(5.07m) nwi 1  
22 Miller, Garrett   Colfax 16-04.00(4.98m) nwi 1  
23 Smrecek, Luke   Cadott 16-03.00(4.95m) nwi 1  
23 McFaul, Quinn   Chetek 16-03.00(4.95m) nwi 1  
25 Wistrcill, Joe   Cumberland 16-02.50(4.94m) nwi 1  
26 Smith, Matt   Cumberland 16-02.00(4.93m) nwi 1  
27 Wayne, Tim   Elmwood/Plum Cit 16-01.00(4.90m) nwi 1  
28 Krause, Erik   Bangor 15-09.00(4.80m) nwi 1  
29 Knoblock, Bradley   Newman Catholic 15-06.50(4.74m) nwi 1  
30 Boardman, Levi   Durand 15-04.50(4.69m) nwi 1  
31 Maher, Cavan   Shell Lake 14-06.50(4.43m) nwi 1  
32 Rozumalski, Jan   Luck 14-04.00(4.37m) nwi 1  
33 Hall, Justin   Bruce 13-07.00(4.14m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pieterick, Andrew   Arcadia 39-09.00(12.12m) nwi 1  
2 Schneider, Jacob   Newman Catholic 38-07.00(11.76m) nwi 1  
3 Hrdlicka, Ethan   Cornell 38-03.00(11.66m) nwi 1  
4 Zehner, Zach   Tomahawk 37-07.00(11.46m) nwi 1  
5 Anderson, Tyler   Shell Lake 37-06.50(11.44m) nwi 1  
6 Heis, Adam   Newman Catholic 37-01.00(11.30m) nwi 1  
7 Reynolds, Max   Bangor 36-01.00(11.00m) nwi 1  
8 Weise, Matthew   Athens 35-03.00(10.74m) nwi 1  
9 Snyder, Geoffrey   Chetek 35-02.00(10.72m) nwi 1  
10 Gilles, Alex   Elmwood/Plum Cit 34-11.00(10.64m) nwi 1  
10 Kaminski, Andrew   Chetek 34-11.00(10.64m) nwi 1  
12 Krajewski, Cory   Bangor 33-04.00(10.16m) nwi 1  
13 Mikula, Ryan   Shell Lake 33-02.00(10.11m) nwi 1  
14 Zak, Chris   Cadott 33-01.00(10.08m) nwi 1  
15 Stencil, Luke   Athens 32-10.00(10.01m) nwi 1  
16 Shedd, Peyton   Flambeau 30-10.00(9.40m) nwi 1  
17 Zimmer, Will   Flambeau 30-03.00(9.22m) nwi 1  
18 Secraw, Trevor   Colfax 29-07.00(9.02m) nwi 1  
18 Zeldenrust, Jon   Schaeffer Academ 29-07.00(9.02m) nwi 1  
20 Musial, Max   Luck 29-01.00(8.86m) nwi 1  
21 Hokanson, Jess   Cumberland 23-08.00(7.21m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hanson, Kyle   Chetek 11-06.00(3.51m) 1  
2 Walsh-Brenizer, AJ   Luck 11-06.00(3.51m) 1  
3 McConville, Michael   Cadott 11-06.00(3.51m) 1  
4 Michalske, Nick   Newman Catholic 11-00.00(3.35m) 1  
5 Schmitt, Zach   Bangor 10-00.00(3.05m) 1  
6 VanDoorn, Kyle   Flambeau 10-00.00(3.05m) 1  
7 Michaels, Brad   Bruce 9-06.00(2.90m) 1  
8 Bush, Nick   Newman Catholic 9-00.00(2.74m) 1  
10 Heavilin, Tevin   Cornell 8-06.00(2.59m) 1  
9 McKeeth, Cadyn   Arcadia 8-06.00(2.59m) 1  
11 Pake, Todd   Flambeau 8-00.00(2.44m) 1  
12 Arnold, Caston   Cornell 8-00.00(2.44m) 1  
13 Spencer, Chris   Luck 7-00.00(2.13m) 1  
-- Towers, John   Bruce NH(--) 1  
-- Braun, Tyler   Baldwin-Woodvill NH(--) 1  
-- Helwig, John   Arcadia NH(--) 1  
-- Roth, Jacob   Cadott NH(--) 1  
 
Womens 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Goedhart, Kammy   Schaeffer Academ 07.53 nwi 1  
2 Booth, Erin   Baldwin-Woodvill 07.72 nwi 1  
3 Rock, Teresa   Newman Catholic 07.82 nwi 1  
4 Hecomovich, Kayla   Chetek 07.93 nwi 1  
5 Reitz, Jenna   Elmwood/Plum Cit 08.06 nwi 1  
6 Downes, Hannah   Flambeau 08.13 nwi 1  
7 Scharlau, Mikayla   Colfax 08.29 nwi 1  
8 Wahlquist, Katie   Baldwin-Woodvill 08.36 nwi 1  
 
Womens 55m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Goedhart, Kammy   Schaeffer Academ 07.61 nwi 6  
2 Booth, Erin   Baldwin-Woodvill 07.78 nwi 3  
3 Rock, Teresa   Newman Catholic 07.92 nwi 4  
4 Hecomovich, Kayla   Chetek 07.93 nwi 5  
5 Wahlquist, Katie   Baldwin-Woodvill 08.00 nwi 1  
6 Reitz, Jenna   Elmwood/Plum Cit 08.04 nwi 2  
7 Downes, Hannah   Flambeau 08.09 nwi 1  
8 Scharlau, Mikayla   Colfax 08.23 nwi 2  
9 Schreiner, Mariah   Athens 08.27 nwi 5  
10 VonHoltum, Heather   Elmwood/Plum Cit 08.37 nwi 6  
11 Schott, Demi Jo   Osseo-Fairchild 08.48 nwi 4  
12 Boyer, Marah   Elmwood/Plum Cit 08.49 nwi 3  
13 Candler, Chelsey   Chetek 08.53 nwi 2  
14 Drewek, Becky   Athens 08.56 nwi 4  
15 Burling, Katie   Cumberland 08.68 nwi 1  
16 Jerome, Karley   Cornell 08.71 nwi 3  
17 Paulsen, Gabby   Flambeau 08.84 nwi 1  
18 Lautsbaugh, Sam   Cadott 08.85 nwi 5  
18 Moss, Emma   Osseo-Fairchild 08.85 nwi 6  
20 Shumaker, Sarah   Shell Lake 08.95 nwi 3  
21 Straub, Avery   Bangor 08.98 nwi 5  
21 Williams, Tenisha   Chetek 08.98 nwi 5  
21 Doenier, Briana   Arcadia 08.98 nwi 3  
24 Peter, Hannah   Athens 09.02 nwi 6  
25 Kruppe, Kayla   Flambeau 09.06 nwi 5  
26 Mikesell, Abby   Colfax 09.11 nwi 3  
27 Wojak, Erin   Turtle Lake/Clay 09.19 nwi 6  
28 Harmon, Mikayla   Colfax 09.26 nwi 6  
29 Chavez, Jessica   Arcadia 09.33 nwi 2  
30 Orth, Renee   Schaeffer Academ 09.36 nwi 5  
31 Smoczyk, Ashley   Cadott 09.37 nwi 2  
32 Saiko, Allie   Colfax 09.46 nwi 4  
33 Alberts, Sage   Baldwin-Woodvill 09.59 nwi 6  
34 Erp, Ashely Van   Cumberland 09.67 nwi 1  
35 Althoff, Mariah   Bangor 09.68 nwi 2  
36 Wickersham, Kendra   Bruce 10.52 nwi 4  
37 Kern, Chel-C   Bruce 10.63 nwi 5  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Quinn, Kallie   Arcadia 27.50 nwi 8  
2 Hecomovich, Kayla   Chetek 28.76 nwi 7  
3 Cassel, Jen   Shell Lake 29.34 nwi 8  
4 Goedhart, Kammy   Schaeffer Academ 29.47 nwi 3  
5 VonHoltum, Heather   Elmwood/Plum Cit 29.88 nwi 6  
6 Downes, Hannah   Flambeau 29.89 nwi 6  
7 Soppeland, Jessica   Cadott 30.00 nwi 1  
8 Rock, Teresa   Newman Catholic 30.07 nwi 7  
9 Boyer, Marah   Elmwood/Plum Cit 30.32 nwi 7  
10 Anderson, Emma   Shell Lake 30.33 nwi 7  
11 Drewek, Emily   Athens 30.38 nwi 8  
12 Nellessen, Rachael   Colfax 30.51 nwi 5  
13 Gajewski, Erin   Athens 30.66 nwi 7  
14 Moir, Heather   Schaeffer Academ 30.93 nwi 1  
15 Flatland, Sydney   Chetek 31.15 nwi 8  
16 Germer, Stephanie   Cumberland 31.20 nwi 6  
17 Smith, Amanda   Cornell 31.25 nwi 4  
18 Raval, Angelou   Turtle Lake/Clay 31.26 nwi 9  
19 Mikula, Renee   Shell Lake 31.37 nwi 5  
20 Reisner, Josie   Chetek 31.59 nwi 4  
21 Denver, Angela   Cumberland 31.82 nwi 6  
22 Murray, Monica   Schaeffer Academ 31.97 nwi 9  
23 Jerome, Karley   Cornell 32.00 nwi 4  
24 Burling, Katie   Cumberland 32.07 nwi 8  
25 Beron, Jenna   Bangor 32.13 nwi 6  
26 McCulloch, Haili   Baldwin-Woodvill 32.16 nwi 7  
27 Fischer, Marie   Osseo-Fairchild 32.52 nwi 4  
28 Radke, Kristen   Bangor 32.77 nwi 5  
29 Knuth, Emmi   Osseo-Fairchild 32.84 nwi 4  
30 Nellessen, Sam   Colfax 32.88 nwi 4  
31 Schweighart, Elizabeth   Schaeffer Academ 33.05 nwi 3  
32 Wojak, Erin   Turtle Lake/Clay 33.22 nwi 9  
33 Paulsen, Gabby   Flambeau 33.53 nwi 5  
34 Hartzell, Sarah   Cadott 33.67 nwi 2  
35 Nowakowska, Agata   Bruce 34.05 nwi 1  
36 Fredrickson, Marissa   Cadott 34.43 nwi 9  
37 Veenstra, Katelyn   Baldwin-Woodvill 34.45 nwi 2  
38 Nowacki, Rachel   Athens 34.79 nwi 3  
39 Nowicki, Rebecca   Athens 35.35 nwi 5  
40 Althoff, Mariah   Bangor 35.72 nwi 3  
41 Oja, Kaylyn   Athens 36.19 nwi 5  
42 Louis, Yveline   Arcadia 36.76 nwi 2  
43 Wang, Helena   Bruce 37.57 nwi 1  
44 Cheon, Hazel   Bruce 43.08 nwi 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cassel, Jen   Shell Lake 1:03.71 5  
2 Slaughter, Jenna   Osseo-Fairchild 1:04.62 5  
3 Bastable, Caitlyn   Newman Catholic 1:06.02 4  
4 Rothbauer, Amanda   Colfax 1:07.10 5  
5 Anderson, Emma   Shell Lake 1:07.51 5  
6 Peterson, Jadra   Colfax 1:08.24 4  
7 Stanley, Jade   Flambeau 1:08.43 4  
8 Suchla, Alayna   Arcadia 1:08.53 4  
9 Michalske, Andrea   Newman Catholic 1:08.76 4  
10 Long, Carla   Turtle Lake/Clay 1:09.44 4  
11 Schaetzl, Kim   Athens 1:09.62 5  
12 Zimmer, Hailey   Flambeau 1:10.42 5  
13 Winter, Bianca   Cornell 1:11.89 3  
14 Halderson, Andrea   Osseo-Fairchild 1:12.83 3  
15 Bechel, Jessica   Elmwood/Plum Cit 1:12.99 3  
16 Kuzniecki, Cassandra   Cadott 1:13.32 2  
17 Plahuta, Becky   Flambeau 1:13.52 2  
18 Sendelbach, Danielle   Arcadia 1:15.05 3  
19 Cole, Kadee   Chetek 1:15.34 3  
20 Curtis, Jenna   Baldwin-Woodvill 1:16.41 1  
21 Baughman, Brenda   Flambeau 1:17.03 2  
22 Richter, April   Shell Lake 1:17.87 2  
23 Bauer, Carissa   Durand 1:19.38 1  
24 Nykanen, Cassie   Cumberland 1:20.38 2  
25 Nowicki, Rebecca   Athens 1:20.52 2  
26 Potaczek, Josie   Cadott 1:24.00 1  
27 Strand, Katherine   Bruce 1:41.48 1  
28 Warner, Cassie   Bruce 1:42.52 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Koss, Mackenzie   Bangor 2:36.05 1  
2 Flury, Sierra   Osseo-Fairchild 2:38.95 1  
3 Burkhardt, Kali   Bangor 2:41.03 1  
4 Hartung, Becky   Elmwood/Plum Cit 2:41.04 1  
5 Frahm, Lindsay   Athens 2:41.52 1  
6 Pempek, Morgan   Athens 2:42.72 1  
7 Anderson, Emma   Shell Lake 2:43.42 1  
8 Cassel, Jen   Shell Lake 2:45.20 1  
9 Renn, Kelsey   Tomahawk 2:46.03 1  
10 Braml, Liz   Turtle Lake/Clay 2:46.58 1  
11 Rothbauer, Brittney   Colfax 2:46.95 1  
12 Osuldsen, Molly   Bruce 2:47.01 1  
13 Sweeney, Morgan   Elmwood/Plum Cit 2:51.34 1  
14 Makinia, Shelly   Flambeau 2:52.09 1  
15 Hartung, Abbie   Elmwood/Plum Cit 2:53.74 1  
16 Pronschinske, Shawna   Arcadia 2:54.43 1  
17 Bastable, Caitlyn   Newman Catholic 2:54.64 1  
18 Haffey, Keirsten   Schaeffer Academ 2:55.15 1  
19 Pfeifer, Michaela   Schaeffer Academ 2:55.52 1  
20 Smith, Heather   Colfax 2:55.98 1  
21 Hanson, Mara   Baldwin-Woodvill 2:57.86 1  
22 Swan, Regan   Tomahawk 2:58.47 1  
23 Claflin, Sarah   Elmwood/Plum Cit 3:00.61 1  
24 Moe, Carissa   Arcadia 3:05.98 1  
25 Johnson, Amanda   Osseo-Fairchild 3:06.08 1  
26 Books, Rachel   Chetek 3:06.11 1  
27 Drilling, Erin   Cadott 3:06.69 1  
28 McIntyre, Maggie   Newman Catholic 3:06.87 1  
29 Haller, Kiley   Cornell 3:15.87 1  
30 Woodford, Charissa   Chetek 3:17.76 1  
31 Villiard, Paige   Bruce 3:17.94 1  
32 Neby, Shannon   Cumberland 3:18.12 1  
33 Kuzniecki, Raquel   Cadott 3:25.43 1  
34 Corrigan, Ashlyn   Baldwin-Woodvill 3:31.26 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McMahon, Sarah   Colfax 5:21.13 1  
2 Sudbury, Rachel   Tomahawk 5:33.04 1  
3 Flury, Sierra   Osseo-Fairchild 5:46.57 1  
4 Pempek, Morgan   Athens 6:00.53 1  
5 Braml, Liz   Turtle Lake/Clay 6:02.36 1  
6 Haffey, Keirsten   Schaeffer Academ 6:02.47 1  
7 Pfeifer, Michaela   Schaeffer Academ 6:03.45 1  
8 Winters, Tori   Flambeau 6:04.00 1  
9 Osuldsen, Molly   Bruce 6:04.11 1  
10 Sweeney, Morgan   Elmwood/Plum Cit 6:12.47 1  
11 Dorschner, Kyrie   Durand 6:14.44 1  
12 Kelly, Jessica   Cadott 6:17.40 1  
13 Ulcej, Abby   Colfax 6:17.86 1  
14 Hartung, Abbie   Elmwood/Plum Cit 6:19.16 1  
15 Pronschinske, Shawna   Arcadia 6:28.24 1  
16 Radke, Kayla   Bangor 6:29.98 1  
17 Hilby, Kailey   Bangor 6:30.89 1  
18 Halderson, Andrea   Osseo-Fairchild 6:30.97 1  
19 McIntyre, Maggie   Newman Catholic 6:31.52 1  
20 Johnson, Amanda   Osseo-Fairchild 6:35.05 1  
21 Servais, Kayla   Bangor 6:40.56 1  
22 Erbe, Colleen   Arcadia 6:47.34 1  
23 Noel, Brooke   Flambeau 6:50.19 1  
24 Garcia, Sabrina   Shell Lake 6:50.20 1  
25 Zimmerman, Carla   Bruce 7:09.68 1  
26 Verdon, Ellie   Colfax 7:17.30 1  
27 Haller, Kiley   Cornell 7:20.98 1  
28 Ricci, Ranae   Cumberland 8:14.46 1  
29 DeYarman, Samantha   Chetek 9:14.05 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McMahon, Sarah   Colfax 11:53.02 1  
2 Steig, Haley   Osseo-Fairchild 13:03.30 1  
3 Miller, Rachael   Tomahawk 13:04.60 1  
4 Doda, Rose   Schaeffer Academ 13:38.91 1  
5 Gustafson, Maxine   Tomahawk 13:40.64 1  
6 Hilby, Kailey   Bangor 14:23.07 1  
7 DeJardin, Libby   Turtle Lake/Clay 14:51.41 1  
8 Baumann, Hannah   Newman Catholic 15:30.61 1  
9 Osteen, Ashley   Elmwood/Plum Cit 15:33.98 1  
10 Doda, Molly   Schaeffer Academ 15:41.55 1  
11 Trippler, Rachel   Cadott 16:02.79 1  
12 Hotelling, Isabella   Arcadia 16:58.12 1  
13 Frey, Emma   Shell Lake 17:16.12 1  
14 Esders, Greta   Bruce 18:32.54 1  
15 Grunewald, Jessica   Bruce 19:51.45 1  
 
Womens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rock, Teresa   Newman Catholic 09.31 1  
2 Schmidt, Thea   Bruce 09.41 1  
3 Anders, Courtney   Flambeau 10.10 1  
4 Kuzniecki, Cassandra   Cadott 10.13 1  
5 Ogstad, Kayli   Tomahawk 10.33 1  
6 Molenaar, Jordyn   Baldwin-Woodvill 10.45 1  
7 Raval, Angelou   Turtle Lake/Clay 12.25 1  
8 Kiander, Marlee   Tomahawk 13.60 1  
 
Womens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Rock, Teresa   Newman Catholic 09.83 3  
2 Kuzniecki, Cassandra   Cadott 09.87 1  
2 Ogstad, Kayli   Tomahawk 09.87 1  
4 Anders, Courtney   Flambeau 09.99 1  
5 Kiander, Marlee   Tomahawk 10.16 4  
6 Raval, Angelou   Turtle Lake/Clay 10.24 4  
7 Schmidt, Thea   Bruce 10.25 2  
8 Molenaar, Jordyn   Baldwin-Woodvill 10.35 2  
9 Zimmer, Hillary   Cumberland 10.44 2  
10 Straub, Haylee   Bangor 10.74 1  
11 Rawson, Hannah   Elmwood/Plum Cit 10.94 1  
12 Sendelbach, Danielle   Arcadia 11.06 3  
13 Rippley, Ella   Arcadia 11.17 3  
14 Neby, Joanna   Cumberland 11.18 2  
15 Konsela, Shyanda   Colfax 11.47 4  
16 Swenson, Kathryn   Baldwin-Woodvill 11.51 4  
17 Rongstad, Lindsey   Osseo-Fairchild 11.60 1  
18 Kunsman, Anna   Cadott 11.80 2  
19 Martinez, Astrid   Arcadia 11.83 1  
20 Michalske, Andrea   Newman Catholic 12.00 3  
21 Meisegeier, Kaylee   Bruce 12.14 4  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Arcadia 1:55.36 4  
2 Relay Team   Tomahawk 1:58.94 4  
3 Relay Team   Baldwin-Woodvill 1:58.96 3  
4 Relay Team   Elmwood/Plum Cit 1:59.38 4  
5 Relay Team   Chetek 2:00.72 4  
6 Relay Team   Flambeau 2:02.20 3  
7 Relay Team   Athens 2:03.11 4  
8 Relay Team   Colfax 2:03.86 2  
9 Relay Team   Cumberland 2:05.13 3  
10 Relay Team   Schaeffer Academ 2:06.13 1  
11 Relay Team   Athens 2:06.75 2  
12 Relay Team   Bangor 2:07.49 3  
13 Relay Team   Cadott 2:10.19 4  
14 Relay Team   Osseo-Fairchild 2:11.61 3  
15 Relay Team   Schaeffer Academ 2:12.90 1  
16 Relay Team   Shell Lake 2:14.19 2  
17 Relay Team   Arcadia 2:21.06 1  
18 Relay Team   Cadott 2:22.89 2  
19 Relay Team   Bruce 2:24.28 3  
20 Relay Team   Bruce 2:30.61 2  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Tomahawk 4:24.56 3  
2 Relay Team   Arcadia 4:39.04 3  
3 Relay Team   Colfax 4:39.06 3  
4 Relay Team   Athens 4:40.79 3  
5 Relay Team   Flambeau 4:40.81 3  
6 Relay Team   Bangor 4:44.05 3  
7 Relay Team   Elmwood/Plum Cit 4:49.54 2  
8 Relay Team   Cadott 4:57.38 2  
9 Relay Team   Bangor 5:07.20 2  
10 Relay Team   Chetek 5:10.14 2  
11 Relay Team   Schaeffer Academ 5:12.11 1  
12 Relay Team   Bruce 5:12.49 2  
13 Relay Team   Colfax 5:25.42 1  
14 Relay Team   Arcadia 5:27.10 1  
15 Relay Team   Cadott 5:34.93 1  
16 Relay Team   Cumberland 5:42.49 2  
17 Relay Team   Shell Lake 6:03.07 1  
18 Relay Team   Bruce 6:33.60 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCord, Danielle   Athens 33-04.00(10.16m) 1  
2 Sikorski, Ellen   Cadott 32-02.00(9.80m) 1  
3 Neby, Shannon   Cumberland 31-06.00(9.60m) 1  
4 Hundt, Maryann   Bangor 31-00.00(9.45m) 1  
5 Schott, Demi Jo   Osseo-Fairchild 30-09.00(9.37m) 1  
6 Stewert, Roshel   Flambeau 30-05.00(9.27m) 1  
7 DeMoe, Haylie   Colfax 30-04.00(9.25m) 1  
8 Hryniewiecki, Fawn   Bruce 29-05.00(8.97m) 1  
9 Janke, Jessica   Athens 28-08.00(8.74m) 1  
10 Pogreba, Tawna   Durand 27-06.00(8.38m) 1  
11 Suzan, Leah   Bruce 27-03.00(8.31m) 1  
12 Lexen, Elsa   Cumberland 26-10.00(8.18m) 1  
12 Traczyk, Paige   Chetek 26-10.00(8.18m) 1  
14 Kegley, Janet   Flambeau 26-08.00(8.13m) 1  
15 Baumann, Hannah   Newman Catholic 25-02.00(7.67m) 1  
16 Lien, Lisa   Durand 25-01.00(7.65m) 1  
17 Zimmer, Hillary   Cumberland 25-00.00(7.62m) 1  
18 Wickersham, Kendra   Bruce 24-07.00(7.49m) 1  
19 Davis, Jessica   Colfax 24-02.00(7.37m) 1  
20 Tannler, Erika   Cadott 24-01.00(7.34m) 1  
21 Shawley, Tanya   Bangor 24-00.00(7.32m) 1  
21 Shumaker, Sarah   Shell Lake 24-00.00(7.32m) 1  
23 Opachan, Caitlin   Flambeau 23-05.00(7.14m) 1  
24 Wilcox, Amy   Bangor 22-07.00(6.88m) 1  
25 Gindt, Mindy   Cadott 21-10.00(6.65m) 1  
25 Kraft, Brianna   Durand 21-10.00(6.65m) 1  
27 Douglas, Katie   Turtle Lake/Clay 21-09.00(6.63m) 1  
28 Lambert, Lexie   Arcadia 21-01.00(6.43m) 1  
29 Alberts, Sage   Baldwin-Woodvill 20-08.00(6.30m) 1  
30 Lokken, Sam   Elmwood/Plum Cit 20-05.00(6.22m) 1  
31 Traczyk, Taylor   Chetek 20-03.00(6.17m) 1  
32 Rippley, Ella   Arcadia 20-00.00(6.10m) 1  
33 Strand, Katherine   Bruce 19-11.00(6.07m) 1  
33 Esparza, Patricia   Arcadia 19-11.00(6.07m) 1  
35 Skrypek, Samantha   Chetek 18-11.00(5.77m) 1  
36 Stewart, Rebecca   Elmwood/Plum Cit 17-04.00(5.28m) 1  
37 Chavez, Jessica   Arcadia 16-06.00(5.03m) 1  
38 Kern, Chel-C   Bruce 15-11.00(4.85m) 1  
39 Osteen, Ashley   Elmwood/Plum Cit 15-09.00(4.80m) 1  
40 Larson, Leanne   Baldwin-Woodvill 13-05.00(4.09m) 1  
41 Touma, Sarah   Durand 2-11.00(0.89m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Flynn, Kellan   Tomahawk 5-03.00(1.60m) 1  
2 Schmidt, Thea   Bruce 4-10.00(1.47m) 1  
3 Suchla, Alayna   Arcadia 4-08.00(1.42m) 1  
4 Radke, Kristen   Bangor 4-08.00(1.42m) 1  
5 Drewek, Emily   Athens 4-06.00(1.37m) 1  
6 Boyer, Marah   Elmwood/Plum Cit 4-06.00(1.37m) 1  
7 Brady, Sara   Chetek 4-06.00(1.37m) 1  
8 Lexen, Elsa   Cumberland 4-06.00(1.37m) 1  
9 Kubishak, Morgan   Osseo-Fairchild 4-06.00(1.37m) 1  
10 Baughman, Brenda   Flambeau 4-04.00(1.32m) 1  
10 Schreiner, Holly   Athens 4-04.00(1.32m) 1  
10 Dunham, Sage   Shell Lake 4-04.00(1.32m) 1  
13 Nellessen, Sam   Colfax 4-04.00(1.32m) 1  
14 Berg, Madison   Arcadia 4-04.00(1.32m) 1  
15 Veenstra, Emily   Baldwin-Woodvill 4-04.00(1.32m) 1  
16 Buckley, Emma   Cumberland 4-02.00(1.27m) 1  
17 Noel, Brooke   Flambeau 4-00.00(1.22m) 1  
17 Kunsman, Anna   Cadott 4-00.00(1.22m) 1  
17 McIntyre, Maggie   Newman Catholic 4-00.00(1.22m) 1  
17 Tannler, Erika   Cadott 4-00.00(1.22m) 1  
-- Ferrick, Tiana   Baldwin-Woodvill NH(--) 1  
-- Plahuta, Becky   Flambeau NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
26 Smith, Megan   Baldwin-Woodvill 11.00m(36'1) nwi 1  
1 Schmidt, Thea   Bruce 15-03.50(4.66m) nwi 1  
2 Hoesley, Samantha   Arcadia 15-01.00(4.60m) nwi 1  
3 Hanson, Tricia   Turtle Lake/Clay 15-00.00(4.57m) nwi 1  
4 Anders, Courtney   Flambeau 14-08.50(4.48m) nwi 1  
5 Slaughter, Jenna   Osseo-Fairchild 14-06.50(4.43m) nwi 1  
6 Suchla, Alayna   Arcadia 14-06.50(4.43m) nwi 1  
7 Scharlau, Mikayla   Colfax 13-07.50(4.15m) nwi 1  
8 Konsela, Shyanda   Colfax 13-06.50(4.13m) nwi 1  
9 Drewek, Becky   Athens 13-01.50(4.00m) nwi 1  
10 Fischer, Marie   Osseo-Fairchild 12-09.50(3.90m) nwi 1  
11 Swenson, Kathryn   Baldwin-Woodvill 12-08.00(3.86m) nwi 1  
12 Makinia, Shelly   Flambeau 12-07.00(3.84m) nwi 1  
13 Riegert, Judith   Cadott 12-00.50(3.67m) nwi 1  
14 Booth, Erin   Baldwin-Woodvill 11-11.50(3.64m) nwi 1  
15 Williams, Tenisha   Chetek 11-08.00(3.56m) nwi 1  
16 Neby, Joanna   Cumberland 11-06.50(3.52m) nwi 1  
17 Cole, Kadee   Chetek 11-05.50(3.49m) nwi 1  
18 Winter, Bianca   Cornell 11-01.00(3.38m) nwi 1  
19 Smoczyk, Ashley   Cadott 10-10.00(3.30m) nwi 1  
20 Orth, Renee   Schaeffer Academ 10-08.00(3.25m) nwi 1  
21 Mikula, Renee   Shell Lake 10-00.50(3.06m) nwi 1  
22 Veenstra, Katelyn   Baldwin-Woodvill 9-09.00(2.97m) nwi 1  
23 Richter, April   Shell Lake 9-04.00(2.84m) nwi 1  
24 Denver, Angela   Cumberland 9-02.50(2.81m) nwi 1  
25 Lokken, Sam   Elmwood/Plum Cit 9-01.50(2.78m) nwi 1  
-- Moir, Heather   Schaeffer Academ ND(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Suchla, Alayna   Arcadia 30-09.00(9.37m) nwi 1  
2 Slaughter, Jenna   Osseo-Fairchild 30-07.00(9.32m) nwi 1  
3 Anders, Courtney   Flambeau 30-04.00(9.25m) nwi 1  
4 Michalske, Andrea   Newman Catholic 30-02.50(9.21m) nwi 1  
5 Hanson, Tricia   Turtle Lake/Clay 29-10.00(9.09m) nwi 1  
6 Smith, Megan   Baldwin-Woodvill 29-06.00(8.99m) nwi 1  
7 Mark, Jordyn   Elmwood/Plum Cit 29-01.00(8.86m) nwi 1  
8 Zimmer, Hillary   Cumberland 28-09.00(8.76m) nwi 1  
9 Soppeland, Jessica   Cadott 28-05.00(8.66m) nwi 1  
10 Burkhardt, Kali   Bangor 27-11.00(8.51m) nwi 1  
11 Frane, Savanna   Athens 26-10.00(8.18m) nwi 1  
12 Fischer, Marie   Osseo-Fairchild 25-10.00(7.87m) nwi 1  
13 Winter, Bianca   Cornell 25-04.50(7.73m) nwi 1  
14 Jiskra, Caitlyn   Chetek 24-02.50(7.38m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hecomovich, Kayla   Chetek 8-00.00(2.44m) 1  
2 Avery, Missy   Flambeau 8-00.00(2.44m) 1  
3 Smith, Heather   Colfax 7-06.00(2.29m) 1  
4 Sendelbach, Danielle   Arcadia 7-00.00(2.13m) 1  
5 Michalske, Andrea   Newman Catholic 6-00.00(1.83m) 1  
5 Kelly, Jessica   Cadott 6-00.00(1.83m) 1  
-- Quinn, Kallie   Arcadia NH(--) 1  
-- Jiskra, Caitlyn   Chetek NH(--) 1  
-- Lautsbaugh, Sam   Cadott NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Newman Catholic 77 2) Arcadia 63 3) Bangor 40 4) Tomahawk 37 5) Cadott 35 6) Chetek/Weyerhaeuser 34 7) Shell Lake 32 8) Elmwood/Plum City 27 9) Turtle Lake/Clayton 26 9) Luck 26 11) Flambeau 24 12) Athens 22 12) Durand 22 14) Bruce 21 15) Baldwin-Woodville 19 16) Cornell 18 17) Cumberland 17 18) Colfax 3 18) Schaeffer Academy 3 Women - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Arcadia 61 2) Tomahawk 51 3) Colfax 48 4) Osseo-Fairchild 46 5) Flambeau 44 6) Athens 33 7) Newman Catholic 32.50 8) Bangor 32 9) Chetek/Weyerhaeuser 29 10) Bruce 27 11) Schaeffer Academy 25 11) Elmwood/Plum City 25 13) Shell Lake 23 14) Baldwin-Woodville 21 15) Cadott 19.50 16) Turtle Lake/Clayton 18 17) Cumberland 8

 

Post to:  
Post as: 
History for Flambeau High School Track & Field - Tony, Wisconsin
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014   2    
2013   3    
2012   5    
2011   2    
2010 1 11 1  
Hashtags: #northern-badger