Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - 2011 Gojekian Invitational

Published by
Trakrunner03   on Apr 18 2011, 03:03 AM
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Molton, Shyra Patrick Henr 12.06 12.53 3 10
2 Walker, Breanna Osbourn Park 12.16 12.55 3 8
3 Burks, Ashley Gar-Field 12.78 12.82 3 6
4 McGhee, J'Quiana Woodbridge 12.61 12.93 3 5
5 Agyepong-Wiafe, Yaa Forest Park 13.24 12.95 2 4
6 Robinson, Mariah Battlefield 12.65 13.03 3 3
7 Calhoun, HeleneAngel Forest Park 13.31 13.11 1 2
8 Penn, Kayla Patrick Henr 12.57 13.20 3 1
9 Briscoe, Tnaja Colonial For 13.00 13.33 2
10 Coatney, Tyana Colonial For 13.85 13.37 1
10 Orsted, Jasmine Gar-Field 13.10 13.37 2
12 Cockrell, Taylor Battlefield 13.35 13.39 1
13 Wallace, Latia Freedom 13.18 13.49 2
14 Burrell, Erica Osbourn Park 13.65 13.69 1
15 Colvin, London Woodbridge 13.14 13.80 2

Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Walker, Breanna Osbourn Park 25.15 25.23 3 10
2 Molton, Shyra Patrick Henr 24.79 25.67 3 8
3 Simmons, Kalyn Osbourn Park 26.08 25.90 3 6
4 Rolle, Jessica Battlefield 25.99 26.60 3 5
5 Cooper, Quayshona Forest Park 26.27 26.78 3 4
6 Penn, Kayla Patrick Henr 26.46 26.79 2 3
7 Chukwu, Oluoma Potomac Seni 26.40 26.82 3 2
8 Nvobjo, Naomi Battlefield 26.89 26.91 2 1
9 Reed, Mia Colonial For 27.28 27.28 2
10 Wallace, Latia Freedom 27.18 27.61 2
11 Clark, Crystal Gar-Field 27.00 28.45 2
12 Phillips, Grace Colonial For 29.10 29.38 1
13 Gales, Reanna Woodbridge 29.71 29.96 1
14 Houston, Alexis Potomac Seni 29.05 30.23 1
15 Neal, Tia Gar-Field 29.00 30.52 2
16 Morales, Shaila Woodbridge 30.12 31.31 1

Girls 400 Yard Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hill, Virginia Battlefield 58.93 58.65 4 10
2 Grove, Ellison Battlefield 59.14 59.17 4 8
3 Simmons, Kalyn Osbourn Park 1:00.65 1:00.40 4 6
4 Hairston, Kiana Osbourn Park 1:05.00 1:02.59 2 5
5 Coopwood, Kimberly Woodbridge 1:03.11 1:03.39 3 4
6 West, Aphrodite Forest Park 1:04.24 1:04.74 3 3
7 Freeman, K'Mani Woodbridge 1:03.96 1:04.80 3 2
8 Lee, Erin Forest Park 1:03.63 1:04.84 3 1
9 Sakyi, Ivy Gar-Field 1:04.27 1:05.08 3
10 Taylor, Melissa Potomac Seni 1:07.00 1:05.36 1
11 Hakopian *, Molly Patrick Henr 1:04.39 1:05.42 3
12 Vashro, Taylor Colonial For 1:05.18 1:05.68 2
13 Wallace, Latia Freedom 1:01.73 1:05.81 4
14 Duncan, Dejah Freedom 1:02.50 1:05.87 4
15 Hooker *, Danesha Patrick Henr 1:04.74 1:06.84 2
16 Hosey, Corynn Freedom 1:09.45 1:07.55 1
17 Anyang-rusi, Samantha Potomac Seni 1:05.34 1:08.98 2

Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Capalbo, Marina Battlefield 2:22.14 2:21.10 10
2 Wybersky, Brandy Osbourn Park 2:19.46 2:24.08 8
3 Krumholz, Brianna Forest Park 2:22.32 2:24.94 6
4 Mulder, Kaitlin Osbourn Park 2:27.02 2:25.26 5
5 Walker, Jenna Colonial For 2:25.00 2:26.25 4
6 Moore, Lilly Colonial For 2:27.50 2:26.98 3
7 Richardson, Malina Patrick Henr 2:24.50 2:29.49 2
8 Duncan, Dejah Freedom 2:29.63 2:32.61 1
9 Lopez, Olivia Forest Park 2:52.52 2:34.41
10 Smith, Alyssa Woodbridge 2:39.98 2:37.40
11 Skinner, Brynn Woodbridge 2:39.94 2:37.41
12 Loehle, Kristen Battlefield 2:28.48 2:39.71
13 Harrington *, Logan Patrick Henr 2:32.44 2:45.04
14 Nolasco, Kimberl Gar-Field 2:54.24 2:52.32
15 Kelly, Aaliyah Freedom 2:45.00 3:04.88

Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bodmer, Allyson Forest Park 5:15.33 5:17.76 10
2 Carter, Nicole Battlefield 5:26.30 5:19.15 8
3 Russell, Kelly Osbourn Park 5:28.58 5:20.80 6
4 Dunham*, Amy Patrick Henr 5:17.95 5:27.79 5
5 Slyer, Graciela Colonial For 5:30.00 5:31.33 4
6 Myers, Sara Colonial For 5:30.00 5:33.78 3
7 Knudsen, Kylie Osbourn Park 5:44.46 5:41.74 2
8 Bullard, Erin Forest Park 5:38.47 5:42.70 1
9 Cercy, Nicole Battlefield 5:56.14 6:15.47
10 Zrimm, Rachel Woodbridge 6:11.53 6:26.20
11 Fisher*, Laura Patrick Henr 6:30.47 6:27.23
12 Quispe, Jocelyn Potomac Seni 6:20.00 6:28.24
13 Sparacino, Rachel Gar-Field 6:41.62 6:42.86
14 Chebat, Christia Woodbridge 6:26.67 7:07.92

Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Carter, Nicole Battlefield 11:12.81 11:30.24 10
2 Dunham*, Amy Patrick Henr 12:16.64 11:48.24 8
3 Gray, Jessica Osbourn Park 11:40.33 11:53.24 6
4 Young, Natalie Forest Park 11:58.24 5
5 Schwennesen, Hannah Battlefield 12:11.18 12:13.24 4
6 Karalus, Sarah Osbourn Park 12:28.58 12:16.24 3
7 Richardson, Malina Patrick Henr 12:19.04 12:26.24 2
8 Stoney, Emma Oakton 12:45.67 12:55.24 1
9 Mcdonald, Kayla Potomac Seni 13:00.00 13:02.24
10 Mccullen, Kailey Oakton 12:49.94 13:24.24
11 Brymmer, Erin Forest Park 13:48.21 14:24.24
-- Baner, Debra Potomac Seni 12:00.00 DNF

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Walker, Fredsal Osbourn Park 15.11 15.82 3 10
2 Ross, Adriana Gar-Field 15.56 15.89 3 8
3 Coopwood, Olivia Woodbridge 16.80 16.09 3 6
4 Shelton*, Jessica Patrick Henr 15.02 16.30 3 5
5 Seabrook, Laura Osbourn Park 16.04 16.65 3 4
6 Agyepong-Wiafe, Yaa Forest Park 17.25 17.10 2 3
7 Perdue*, Brooke Patrick Henr 16.39 17.98 3 2
8 Carter, Katie Woodbridge 18.37 18.24 2 1
9 Williams, Karyne Forest Park 18.29 1
10 Clemons, Mollie Colonial For 20.00 18.36 1
11 Johnson, Kiah Potomac Seni 18.87 19.05 2
12 Sesay, Aminata Potomac Seni 19.55 19.48 2
13 Thomas, Katelen Colonial For 19.00 21.54 2

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Coopwood, Olivia Woodbridge 47.97 46.02 3 10
2 Walker, Fredsal Osbourn Park 45.79 47.02 3 8
3 Agyepong-Wiafe, Yaa Forest Park 51.38 48.70 2 6
4 Shelton*, Jessica Patrick Henr 47.73 48.90 3 5
5 Ross, Adriana Gar-Field 50.78 49.59 3 4
6 Fisher*, Lynnell Patrick Henr 49.45 50.09 3 3
7 Kline, Katie Colonial For 52.00 51.90 2 2
8 Cunningham, Marchelle Osbourn Park 54.91 52.12 2 1
9 Carter, Katie Woodbridge 53.26 52.33 2
10 Flowers, Jacqueline Gar-Field 50.08 54.08 3
11 Thomas, Katelen Colonial For 54.00 55.53 2
12 Johnson, Kiah Potomac Seni 53.46 57.56 2

Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Battlefield 'A' 51.10 49.96 2 10
2 Patrick Henry (Ashland) 'A' 50.34 50.15 2 8
1) Molton, Shyra 2) Penn, Kayla
3) Perdue*, Brooke 4) Shelton*, Jessica
3 Osbourn Park 'A' 50.66 50.19 2 6
4 Forest Park 'A' 51.52 51.97 1 5
5 Colonial Forge 'A' 51.24 52.23 2 4
1) Davidson, Hailey 2) Johnson, Sabrina
6 Woodbridge 'A' 52.39 52.34 1 3
1) McGhee, J'Quiana 2) Colvin, London
3) Carter, Katie 4) Freeman, K'Mani

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Battlefield 'A' 4:01.10 3:59.58 10
2 Colonial Forge 'A' 4:11.37 4:10.47 8
3 Forest Park 'A' 4:15.22 4:12.83 6
4 Woodbridge 'A' 4:15.69 4:16.08 5
1) McGhee, J'Quiana 2) Coopwood, Kimberly
3) Coopwood, Olivia 4) Freeman, K'Mani
5 Patrick Henry (Ashland) 'A' 4:18.38 4:24.88 4
1) Alvarez*, Emily 2) Stairs*, Rachael
3) Harrington *, Logan 4) Fisher*, Lynnell
6 Potomac Senior High School 'A' 4:20.00 4:26.30 3
1) Anyang-rusi, Samantha 2) Chukwu, Oluoma
3) Poindexter, Christina 4) Coates, Sierra

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Battlefield 'A' 10:00.00 10:40.11 10
2 Forest Park 'A' 10:51.40 8
3 Woodbridge 'A' 10:46.90 10:54.37 6
1) Coopwood, Kimberly 2) Skinner, Brynn
3) Smith, Alyssa 4) Cocherell, Taylor
4 Patrick Henry (Ashland) 'A' 10:20.36 11:25.27 5
1) Stanley*, Samantha 2) Carter, Megan
3) Stubbs*, Angela 4) Fisher*, Laura

Girls 1600 Sprint Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Battlefield 'A' 4:14.88 4:14.19 10
2 Colonial Forge 'A' 4:30.00 4:29.54 8
3 Forest Park 'A' 4:23.00 4:30.40 6
4 Patrick Henry (Ashland) 'A' 4:56.91 4:42.01 5
1) Alvarez*, Emily 2) Stairs*, Rachael
3) Perdue*, Brooke 4) Harrington *, Logan
5 Osbourn Park 'A' 4:50.00 4:52.45 4
6 Woodbridge 'A' 4:52.10 4:54.29 3
1) Colvin, London 2) Rasool, Tahirah
3) Matthews, Emoni 4) Gales, Reanna

Girls Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Forest Park 'A' 12:45.00 12:49.95 10
2 Colonial Forge 'A' 13:00.82 8
3 Battlefield 'A' 13:02.59 14:14.68 6
4 Osbourn Park 'A' 13:39.28 14:43.27 5
5 Woodbridge 'A' 14:52.86 15:15.50 4
1) Matthews, Emoni 2) Zrimm, Rachel
3) Chebat, Christia 4) Cocherell, Taylor
6 Patrick Henry (Ashland) 'A' 13:30.45 15:19.15 3
1) Nichols *, Allison 2) Stanley*, Samantha
3) Stubbs*, Angela 4) Schaffer *, Paytience

Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dominick, Johnna Battlefield 5-05.00 5-04.00 10
2 Ross, Adriana Gar-Field 5-02.00 5-02.00 8
3 Coopwood, Kimberly Woodbridge 5-00.00 4-10.00 6
4 Krumholz, Brianna Forest Park 5-00.00 J4-10.00 4.50
4 Hicks, Aisha Forest Park J4-08.00 4.50
6 Alvarez*, Emily Patrick Henr 4-08.00 J4-08.00 3
7 Briscoe, Samantha Osbourn Park 4-04.00 4-06.00 2
8 Molton, Shyra Patrick Henr 4-08.00 J4-06.00 1
9 Robinson, Mariah Battlefield 4-04.00 4-04.00
10 Same, Iris Woodbridge J4-04.00
-- Hairston, Kiana Osbourn Park 4-10.00 FAIL

Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brezina, Caitlin Woodbridge 10-00.00 10-09.00 10
2 Thompson, Elizabeth Gar-Field 7-00.00 8-06.00 7
2 Alvarez*, Emily Patrick Henr 9-00.00 8-06.00 7
3 Kline, Katie Colonial For 8-06.00 J8-06.00 5
4 Fairbanks, Alexis Battlefield 8-00.00 J8-06.00 4
6 Clemons, Mollie Colonial For 8-00.00 8-00.00 3
7 Skinner, Brynn Woodbridge 6-06.00 J8-00.00 2
8 White, Alize Gar-Field 6-00.00 7-00.00 1
9 Stanley*, Samantha Patrick Henr 7-06.00 6-00.00
-- Opongbrown, Keab Forest Park FAIL
-- Garcia, Dakota Battlefield 5-06.00 FAIL

Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Chukwu, Oluoma Potomac Seni 17-10.00 18-02.00 10
2 Orsted, Jasmine Gar-Field 17-08.25 17-01.50 8
3 Hicks, Aisha Forest Park 16-02.50 16-07.50 6
4 Burks, Ashley Gar-Field 17-11.00 16-03.50 5
5 Coopwood, Olivia Woodbridge 15-11.25 16-01.50 4
6 Briscoe, Tnaja Colonial For 14-05.50 15-11.00 3
7 Shelton*, Jessica Patrick Henr 16-05.00 15-09.50 2
8 Williams, Karyne Forest Park 16-02.00 15-05.00 1
9 Seabrook, Laura Osbourn Park 14-05.50 15-03.50
10 Stairs*, Rachael Patrick Henr 16-04.00 15-03.00
11 Colvin, London Woodbridge 14-10.50 14-09.50
12 Smith, Erin Battlefield 15-05.00 14-08.50
13 Thomas, Katelen Colonial For 15-10.25 14-06.00
-- Burrell, Erica Osbourn Park 15-04.00 FOUL
-- Ray, Ashley Battlefield 14-02.00 FOUL

Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Flowers, Jacqueline Gar-Field 34-09.00 36-08.00 10
2 Orsted, Jasmine Gar-Field 33-09.00 35-05.50 8
3 Williams, Karyne Forest Park 34-07.00 35-03.00 6
4 Stairs*, Rachael Patrick Henr 35-01.00 34-06.00 5
5 Mitchell, Tichina Forest Park 32-07.00 4
6 Fisher*, Lynnell Patrick Henr 34-03.75 32-04.00 3
7 Colvin, London Woodbridge 30-05.50 31-08.00 2
8 Reed, Mia Colonial For 31-04.00 1
9 Thomas, Katelen Colonial For 30-04.00
10 Bradley, Alanna Osbourn Park 30-03.00 30-00.00
11 Rasool, Tahirah Woodbridge 28-03.25 28-07.00
12 Marshall, Jasmyn Potomac Seni 27-09.00 27-07.50

Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Williams, Shania Patrick Henr 36-00.50 36-07.50 10
2 Rose-Delia, Naihla Gar-Field 35-01.00 36-05.50 8
3 Davidson, Hailey Colonial For 31-08.25 34-09.00 6
4 Cause, Galissia Battlefield 33-00.00 33-07.50 5
5 Johnson, Sabrina Colonial For 31-07.50 33-04.00 4
6 Harris*, Chiquitta Patrick Henr 33-02.00 32-03.50 3
7 Alexander, Jasmine Potomac Seni 29-02.00 28-09.50 2
8 Same, Iris Woodbridge 26-04.00 27-06.50 1
9 Williams, Karyne Forest Park 26-11.00
10 Sakyi, Ivy Gar-Field 29-07.75 24-10.00
11 Serwaa, Abena Battlefield 25-05.00 24-04.00
12 Matthews, Emoni Woodbridge 25-04.00 23-01.50
13 Seabrook, Laura Osbourn Park 23-06.00 22-04.00

Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Davidson, Hailey Colonial For 105-00 99-01 10
2 Cause, Galissia Battlefield 94-11 95-03 8
3 Rose-Delia, Naihla Gar-Field 84-00 79-02.75 6
4 Harris*, Chiquitta Patrick Henr 85-07 77-04.50 5
5 Williams, Shania Patrick Henr 82-00 73-07.75 4
6 Johnson, Sabrina Colonial For 82-03 67-10.25 3
7 Setness, Madison Battlefield 67-05 66-04.50 2
8 Jones, Raven Gar-Field 58-07 64-08.75 1
9 Same, Iris Woodbridge 61-00 63-05.50
10 Hibbert, Candice Forest Park 56-06.50
11 Matthews, Emoni Woodbridge 55-07

Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Williams, Musahakim Forest Park 11.07 11.09 4 10
2 Reed, Pete Colonial For 11.50 11.35 3 8
3 Harris, Kenneth Forest Park 11.33 11.41 3 6
4 Boadu, Kenneth Osbourn Park 11.19 11.53 4 5
5 Molton, Ricardo Patrick Henr 11.22 11.56 4 4
6 Reed, Lonnie Colonial For 11.30 11.60 4 3
7 Budd, Jerry Stonewall Ja 11.02 11.64 4 2
8 Foster, Javon Stonewall Ja 11.24 11.72 4 1
9 Latimore, Donte' Freedom 11.40 11.77 3
10 Kelly, Emmitt Freedom 11.40 11.89 3
11 Thomas, Matt Potomac Seni 11.61 11.93 2
12 Amankwah, Nana Gar-Field 11.68 12.09 2
13 Mason, Thomas Woodbridge 11.88 12.37 2
14 Monks, Sean Battlefield 12.50 12.42 1
15 Luckittaro, Kan Woodbridge 12.64 12.90 1
16 Nelson, Roger Patrick Henr 12.75 13.50 1 1350
-- Richardson, Kiran Potomac Seni 11.55 DNF 3

Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Williams, Musahakim Forest Park 22.50 21.93 4 10
2 Long, Aron Stonewall Ja 22.64 22.35 4 8
3 Smith, Garrett Osbourn Park 22.91 22.63 4 6
4 Michie, Calvin Forest Park 23.27 22.77 3 5
5 Reed, Pete Colonial For 23.25 22.88 3 4
6 Molton, Ricardo Patrick Henr 22.70 22.99 4 3
7 Yancey, Alex Woodbridge 22.95 23.01 4 2
8 Lacey, Erik Battlefield 23.89 23.60 2 1
9 Johnson, Darion Woodbridge 23.55 23.77 3
10 Latimore, Donte' Freedom 24.62 24.06 2
11 Tillman, Zaytoine Patrick Henr 24.42 24.12 2
12 Arriola, Gabriel Osbourn Park 23.74 24.14 3
13 Opokee-Anerbi, Brendan Potomac Seni 24.84 24.32 1
14 Lamb, Alex Gar-Field 23.10 24.41 4
15 Kelly, Emmitt Freedom 23.50 24.43 3
16 Garland, Robert Battlefield 24.83 24.62 1
17 Payne, Phillip Potomac Seni 24.73 24.86 2
18 Price, Avery Colonial For 24.74 24.97 2
19 Dollard, Mitch Oakton 24.48 25.30 2
20 Haskins, Eugene Patrick Henr 26.86 26.52 1

Boys 400 Yard Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Owusu-Mensah, Prince Gar-Field 50.03 50.01 4 10
2 Pittman, Justin Gar-Field 49.98 50.53 4 8
3 Foster, Jordan Stonewall Ja 52.64 51.67 3 6
4 Bickersteth, Ayinde Potomac Seni 52.04 51.79 4 5
5 Satterly, Evan Osbourn Park 52.52 52.54 4 4
6 Carolina, Justin Osbourn Park 54.29 53.03 2 3
7 Morgan, Ricky Forest Park 52.43 53.04 4 2
8 Hoepker, Jason Battlefield 52.83 53.30 3 1
9 Bowen, Shawn Woodbridge 52.62 53.54 4
10 Brown, Christian Forest Park 55.74 53.64 2
11 Burnett, Dezmund Freedom 52.88 53.74 3
12 Morales, Quentin Woodbridge 53.04 54.23 3
13 Merrit, Alex Battlefield 52.69 54.92 3
14 Bowden, Tra Patrick Henr 56.56 55.68 1
15 Hill, Terry Colonial For 56.93 56.09 1
16 Hill, Juwan Colonial For 53.90 56.26 2
17 Gillis, Matt Potomac Seni 55.34 58.00 2
18 Haskins, Eugene Patrick Henr 1:05.60 1:00.28 1

Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Klimek, David Colonial For 1:57.50 1:55.80 10
2 Menk *, Julian Patrick Henr 2:01.51 2:02.16 8
3 McGreal, Ryan Woodbridge 1:59.73 2:02.80 6
4 Richard, Daniel Osbourn Park 2:05.52 2:02.82 5
5 Camacho, Daniel Forest Park 2:02.87 2:02.87 4
6 Larson, Andy Oakton 2:05.75 2:03.41 3
7 Lopez-gomez, Oliver Oakton 2:04.54 2:03.49 2
8 Natour, Matthew Osbourn Park 2:01.58 2:03.65 1
9 Mazzu, Luke Battlefield 2:02.81 2:03.86
10 Nayda *, Nathan Patrick Henr 2:02.55 2:04.12
11 Samvura, Elie Gar-Field 2:07.10 2:05.58
12 Foresster, Aaron Forest Park 2:04.24 2:07.77
13 Moser, Matthew Battlefield 2:12.84 2:12.61
14 Longoria, Michael Battlefield 2:10.76 2:13.83
15 Gorham, Triston Gar-Field 2:14.59 2:14.26
16 Clausson, Chris Woodbridge 2:02.80 2:14.57
17 Doescher, Colin Colonial For 2:15.00 2:18.42
18 Franklin, Kaleb Potomac Seni 2:22.29 2:19.55
19 Laaksonen, William Freedom 2:20.90 2:26.15
20 Scheider, John Potomac Seni 2:36.21 2:28.44
21 Williams, Stefan Freedom 2:22.30 2:28.86

Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lozier, Jordanis Colonial For 4:30.00 4:28.43 10
2 Hoffman, Kyle Osbourn Park 4:39.46 4:36.30 8
3 Natour, Andrew Osbourn Park 4:46.04 4:36.93 6
4 Gaiser, Andrew Forest Park 4:41.71 4:39.09 5
5 Henken, Cameron Battlefield 4:47.62 4:47.46 4
6 Swanson, Patrick Forest Park 4:52.16 4:49.59 3
7 Samvura, Elie Gar-Field 4:47.27 4:52.80 2
8 Schnorbus, David Battlefield 4:54.88 4:53.80 1
9 Rosati, Chris Colonial For 4:50.00 4:56.84
10 Addison-coleman, Nathani Potomac Seni 5:00.00 5:03.41
11 Clark, Jonah Woodbridge 5:07.29 5:14.32
12 Jones, Ray Woodbridge 5:09.87 5:17.98
13 Richardson, William Patrick Henr 5:26.70 5:21.44
14 Marotske, Cobie Potomac Seni 5:20.00 5:29.07
15 Keesee, Chip Patrick Henr 5:43.52 5:32.65
16 Rivers, Eric Gar-Field 5:30.00 5:34.81

Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Horlick, Brian Osbourn 10:01.80 9:57.57 10
2 Malinowski, Owen Battlefield 10:09.81 10:15.02 8
3 Bannan, Alex Osbourn Park 10:32.04 10:17.69 6
4 Green, Jordan Forest Park 9:58.55 10:22.05 5
5 Boykin, Andrew Colonial For 10:20.00 10:30.54 4
6 Jewell, Chris Oakton 10:24.49 10:33.92 3
7 Ray, Ryan Forest Park 10:35.00 10:39.06 2
8 Granato, Ryan Oakton 10:27.75 10:40.93 1
9 Mancato, Ricardo Oakton 10:41.13
10 Stoney, Jack Oakton 10:43.70
11 Campbell, Wyatt Patrick Henr 10:44.55 10:51.84
12 Alexander, Travis Potomac Seni 11:00.00 10:56.65
13 Zeigler, Dylan Osbourn Park 10:27.64 10:57.34
14 Zavco, Humberto Potomac Seni 11:01.12 10:57.36
15 Mason, Marlon Woodbridge 10:43.00 10:59.08
16 Satterwhite, Matthew Battlefield 10:56.79 11:01.80
17 Clark, Ryan Colonial For 10:25.00 11:04.61
18 Warinner *, Brock Patrick Henr 11:23.02 11:07.52
19 Smith, Nate Woodbridge 10:40.82 11:08.41
20 Pashaei, Ibrahim Osbourn 11:14.92 11:26.94

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Williams, Anthony Potomac Seni 14.39 14.43 3 10
2 Brewer, Devin Potomac Seni 14.79 14.96 3 8
3 Granderson, Jeremy Colonial For 15.11 15.32 3 6
4 Phillips, Travis Patrick Henr 15.31 15.53 3 5
5 Copeland, Austin Gar-Field 15.31 15.67 3 4
6 Fitzroy, Josiah Osbourn Park 16.22 16.07 2 3
7 Weinberg-Jones, Desmond Colonial For 17.50 16.84 2 2
8 Matthews, Grayson Battlefield 15.65 16.91 2 1
9 Masud, Navid Gar-Field 17.46 17.87 2
10 Nam, Yun Forest Park 18.81 18.04 1
11 Chaabane, Nour Woodbridge 18.68 18.55 2
12 Merrit, Alex Battlefield 18.00 18.63 2
13 Byrd, Ladonald Freedom 18.73 19.31 1
14 Augustus, Christopher Woodbridge 19.90 20.13 1
-- Jackson, Tyller Osbourn Park 15.16 DNF 3

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Williams, Anthony Potomac Seni 37.83 39.13 3 10
2 Brewer, Devin Potomac Seni 38.44 39.14 3 8
3 DeVito, Brian Osbourn Park 40.09 40.44 3 6
4 Matthews, Grayson Battlefield 40.87 40.86 3 5
5 Cappetta, Ricky Colonial For 41.38 41.52 3 4
6 Akanni, Jairus Osbourn Park 42.34 41.65 2 3
7 Blaylock, Christopher Battlefield 43.88 41.67 2 2
8 Phillips, Travis Patrick Henr 41.52 42.53 3 1
9 McHugh, Andrew Colonial For 44.16 43.95 2
10 Masud, Navid Gar-Field 44.07 44.20 2
11 Nam, Yun Forest Park 45.24 45.96 1
12 Chaabane, Nour Woodbridge 45.58 45.96 1
13 Byrd, Ladonald Freedom 44.66 47.21 2
14 Straus, Jarrod Patrick Henr 46.89 48.40 1
15 Nadutey, Geoffrey Woodbridge 51.84 49.36 1
16 Pablo, Shane Freedom 47.90 51.11 1

Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Patrick Henry (Ashland) 'A' 44.34 42.54 2 10
1) Phan *, Minh 2) Molton, Ricardo
3) Oxendine, Damon 4) Tillman, Zaytoine
2 Colonial Forge 'A' 44.74 43.78 2 8
1) Williams, Eric 2) Ponte, Tyler
3 Osbourn Park 'A' 43.77 44.12 2 6
1) Boadu, Kenneth 2) DeVito, Brian
3) Carolina, Justin 4) Akanni, Jairus
4 Gar-Field 'A' 44.34 44.30 2 5
1) Piggott, Deonte 2) Amankwah, Nana
3) Copeland, Austin 4) Lamb, Alex
5 Forest Park 'A' 43.50 44.51 2 4
6 Woodbridge 'A' 45.04 45.78 1 3
1) Yancey, Alex 2) Mason, Thomas
3) Bowen, Shawn 4) Augustus, Christopher
7 Potomac Senior High School 'A' 45.04 45.95 1 2
1) Richardson, Kiran 2) Thomas, Matt
3) Payne, Phillip 4) Opokee-Anerbi, Brendan
8 Battlefield 'A' 45.44 46.96 1 1

Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Potomac Senior High School 'A' 3:31.53 3:29.87 2 10
1) Brewer, Devin 2) Bickersteth, Ayinde
3) Thomas, Matt 4) Williams, Anthony
2 Battlefield 'A' 3:30.72 3:30.40 2 8
3 Colonial Forge 'A' 3:28.11 3:34.94 2 6
4 Forest Park 'A' 3:41.79 3:37.56 2 5
5 Woodbridge 'A' 3:42.12 3:44.34 1 4
1) Mason, Thomas 2) Augustus, Christopher
3) Chaabane, Nour 4) Jones, Ray
6 Osbourn Park 'A' 3:48.00 3:53.38 1 3
7 Patrick Henry (Ashland) 'A' 3:49.45 4:04.27 1 2
1) Tillman, Zaytoine 2) Bowden, Tra
3) Straus, Jarrod 4) Nelson, Roger

Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Forest Park 'A' 8:17.44 8:29.22 10
2 Woodbridge 'A' 8:21.60 8:35.24 8
1) McGreal, Ryan 2) Clausson, Chris
3) Morales, Quentin 4) Scott, Kasey
3 Battlefield 'A' 8:31.01 8:35.66 6
4 Patrick Henry (Ashland) 'A' 8:40.23 8:42.31 5
1) Menk *, Julian 2) Nayda *, Nathan
3) McReynolds *, Tyler 4) Thomas *, Sam
5 Colonial Forge 'A' 8:16.55 9:13.38 4
6 Osbourn Park 'A' 8:15.21 9:20.09 3

Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Gar-Field 'A' 3:35.00 3:37.49 2 10
1) Owusu-Mensah, Prince 2) Piggott, Deonte
3) Pittman, Justin 4) Lamb, Alex
2 Woodbridge 'A' 3:35.67 3:39.10 2 8
1) McGreal, Ryan 2) Clausson, Chris
3) Yancey, Alex 4) Bowen, Shawn
3 Battlefield 'A' 3:45.24 3:45.68 2 6
4 Colonial Forge 'A' 3:55.00 3:54.15 2 5
5 Potomac Senior High School 'A' 4:02.83 1 4
1) Parker, Allen 2) Rubino, Steve
3) Franklin, Kaleb 4) Owens, James
6 Osbourn Park 'A' 3:55.00 4:04.26 1 3
7 Forest Park 'A' 3:40.00 4:06.43 2 2
8 Patrick Henry (Ashland) 'A' 3:56.93 4:29.57 1 1
1) Thomas *, Sam 2) Keesee, Chip
3) Oxendine, Damon 4) Phillips, Travis

Boys Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Forest Park 'A' 10:48.24 11:09.78 10
2 Battlefield 'A' 11:20.93 11:37.00 8
3 Colonial Forge 'A' 11:48.48 6
4 Osbourn Park 'A' 11:48.69 12:00.88 5
5 Woodbridge 'A' 11:42.57 12:03.03 4
1) Stringfellow, Adam 2) Knorr, Andrew
3) Scott, Kasey 4) Wentlandt, Tanner
6 Patrick Henry (Ashland) 'A' 12:07.24 12:20.91 3
1) Warinner *, Brock 2) Thomas *, Sam
3) Keesee, Chip 4) Richardson, William

Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Akanni, Jairus Osbourn Park 6-04.00 6-00.00 10
2 Piggott, Deonte Gar-Field 5-06.00 5-10.00 8
3 Budd, Greg Potomac Seni 5-08.00 5-08.00 5.50
3 Williams, Musahakim Forest Park 5-08.00 5.50
5 Bowden, Tra Patrick Henr 5-06.00 5-06.00 3.50
5 Walker, Johnny Potomac Seni 5-08.00 5-06.00 3.50
7 Cain, Sekani Gar-Field 5-06.00 J5-06.00 2
8 Mccormack, Michael Battlefield 5-08.00 J5-06.00 1
-- Granderson, Jeremy Colonial For 6-10.25 NH
-- Price, Avery Colonial For NH
-- Mason, Marlon Woodbridge NH
-- Clausson, Chris Woodbridge 5-10.00 NH
-- Michie, Calvin Forest Park NH
-- Romeo, Darion Battlefield 5-04.00 NH
-- Oxendine, Damon Patrick Henr 5-04.00 NH

Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Casey, Will Forest Park 12-00.00 12-00.00 10
2 Janjua, Nabeel Falls Church 11-06.00 11-06.00 8
3 Clausson, Chris Woodbridge 11-00.00 10-06.00 6
4 Paquin, Joshua Battlefield 9-06.00 10-00.00 5
5 Robinson, Tyrone Gar-Field 9-00.00 9-06.00 4
6 Carranza-sadiarin, Eth Gar-Field 9-00.00 9-00.00 3
7 Weinberg-Jones, Desmond Colonial For 8-06.00 2
8 Pangilinan, Jacob Osbourn Park J8-06.00 1
9 Knorr, Andrew Woodbridge 7-00.00 7-06.00
-- Monks, Sean Battlefield 9-06.00 FAIL
-- Shotwell, Alexander Forest Park 12-06.00 FAIL

Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sintim, Byron Battlefield 23-03.50 22-10.50 10
2 Reed, Lonnie Colonial For 21-07.50 8
3 Burnett, Dezmund Freedom 21-04.75 21-01.50 6
4 Copeland, Austin Gar-Field 20-11.25 21-00.00 5
5 Reed, Pete Colonial For 20-10.00 4
6 Smith, Garrett Osbourn Park 21-08.50 20-05.00 3
7 Vanegas, Javier Gar-Field 19-01.00 20-02.50 2
8 Garland, Robert Battlefield 19-10.00 19-02.50 1
9 Stafford, Marcus Potomac Seni 19-00.50
10 Tillman, Zaytoine Patrick Henr 18-10.00 18-07.50
11 Bowen, Shawn Woodbridge 19-03.50 18-06.50
12 Mason, Thomas Woodbridge 17-07.00 17-06.00
13 Lehn, Ishmail Osbourn Park 19-07.00 16-11.50
14 Morgan, Ricky Forest Park 18-03.50 16-06.00
-- Harris, Kenneth Forest Park 21-00.50 FOUL
-- Phan *, Minh Patrick Henr 21-03.00 FOUL

Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Copeland, Austin Gar-Field 45-06.50 45-10.00 10
2 Phan *, Minh Patrick Henr 43-03.00 44-05.00 8
3 Reed, Lonnie Colonial For 42-02.00 6
4 Burnett, Dezmund Freedom 41-02.00 41-10.50 5
5 Walker, Javan Potomac Seni 42-08.25 41-00.00 4
6 Daye, Tamarus Forest Park 38-03.00 40-08.00 3
7 Harris, Otis Patrick Henr 39-11.50 38-06.00 2
8 Bowen, Shawn Woodbridge 37-07.00 38-05.00 1
9 Garland, Robert Battlefield 38-10.75 37-06.50
10 Williams, Musahakim Forest Park 36-01.50
11 Zayas, Edgar Woodbridge 35-02.00 35-07.00
12 Walker, Johnny Potomac Seni 29-03.25 34-01.00
13 Sintim, Byron Battlefield 45-06.00 31-05.50

Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Marley, Kevin Osbourn Park 46-08.00 48-10.00 10
2 Davis, Tyrell Potomac Seni 43-07.00 46-00.00 8
3 Dukeman, Brandon Battlefield 41-02.00 43-05.00 6
4 Chesnut, Andrew Gar-Field 40-00.00 42-00.50 5
5 Michael, Eric Battlefield 40-04.50 41-05.50 4
6 Wilhide, Brady Woodbridge 38-00.00 40-03.00 3
7 Fisher, Walter Patrick Henr 37-08.25 39-02.50 2
8 Ponte, Tyler Colonial For 35-01.50 38-01.50 1
9 Valenti, Anthony Osbourn Park 40-11.00 37-03.50
10 Flowers, Kenneth Gar-Field 34-10.50 36-11.50
11 Boyd, Cameron Forest Park 36-05.00
12 Harris *, Eugene Patrick Henr 37-09.50 35-04.50
13 Norcutt, Devin Forest Park 33-04.00 34-04.50
14 Williams, Eric Colonial For 31-07.00 33-04.50
15 Papageorge, Taylor Woodbridge 27-00.50 30-04.00

Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Simmons, Isaiah Woodbridge 177-07 192-07.50 10
2 Whitfield, Joseph Gar-Field 116-00 118-01.25 8
3 Quarcoo, Abraham Woodbridge 118-00 114-05 6
4 Michael, Eric Battlefield 129-00 111-04.50 5
5 Marley, Kevin Osbourn Park 02-06.50 108-10 4
6 Cartledge *, Gavin Patrick Henr 107-05 104-03 3
7 Poole, Austin Osbourn Park 103-07 101-05.50 2
8 Fernnan, Paul Forest Park 81-01 99-07.75 1
9 Harris *, Eugene Patrick Henr 88-11 91-10.75
10 Hoepker, Jason Battlefield 107-00 91-04.50
11 Ponte, Tyler Colonial For 86-00 85-09.75
12 Williams, Eric Colonial For 81-03 81-03
13 Norcutt, Devin Forest Park 75-06
Post to:  
Post as: 
History for Colonial Forge High School Track & Field and Cross Country - Stafford, VA
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 52 9    
2013 18 11    
2012 6 11    
2011 5 8    
2010 1 12    
Hashtags: None