Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - NSCHSAA Championships

Published by
Matt   on May 17 2010, 05:12 AM
NSCHSAA Championships - May 16, 2010
Uniondale, NY, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 2k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Farmer, Patrick 12 St Anthony's 10.67 nwi 1 6
2 Webb, Tahj 12 Holy Trinity 11.09 nwi 1 4
3 Joseph, Michael 12 Holy Trinity 11.10 nwi 1 3
4 Israel, Cody 10 Chaminade 11.24 nwi 1 2
5 Ellerbe, Maston 10 St Anthony's 11.44 nwi 1 1
6 Samples, Darrius 10 St John The Bapt 11.75 nwi 1  
 
Mens 100m Semi large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Farmer, Patrick 12 St Anthony's 11.11 nwi 1  
2 Webb, Tahj 12 Holy Trinity 11.26 nwi 2  
3 Joseph, Michael 12 Holy Trinity 11.36 nwi 2  
3 Israel, Cody 10 Chaminade 11.36 nwi 3  
5 Ellerbe, Maston 10 St Anthony's 11.57 nwi 1  
6 Samples, Darrius 10 St John The Bapt 11.68 nwi 3  
7 Signore, Rocco 09 Chaminade 11.69 nwi 2  
8 Hoey, Andrew 11 St Anthony's 12.11 nwi 3  
9 Drummond, Kevin 09 Chaminade 12.22 nwi 3  
10 Duprey, Jordan 09 Chaminade 12.54 nwi 2  
10 Marron, Michael James 11 Chaminade 12.54 nwi 3  
12 Ferro, David 11 Chaminade 12.67 nwi 2  
13 Kelleher, Sean 11 Chaminade 12.71 nwi 2  
14 Kerr, William 11 Chaminade 12.83 nwi 1  
15 Kaminski, James 11 Chaminade 13.07 nwi 1  
16 Brennan, Joseph 11 Chaminade 14.26 nwi 1  
17 Lanigan, Ryan 11 Chaminade 14.69 nwi 3  
-- Verhulst, Austen 11 St Anthony's FS nwi 1  
 
Mens 100m Small Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Archibol, Roberto 10 St Mary's (Lanca 11.49 nwi 2 6
2 Kalan, Ryan 11 St Dominic 11.70 nwi 2 4
3 Fielding, Carlton 9 St Mary's (Lanca 11.78 nwi 1 3
4 Clarke, Taevoughn 11 St Mary's (Lanca 11.91 nwi 1 2
5 Morrish, Chaz 12 St Mary's (Lanca 12.41 nwi 1 1
6 Morse, Estephan 9 St Mary's (Lanca 13.25 nwi 1  
7 Balkaransigh, Brandon 10 St Mary's (Lanca 13.39 nwi 2  
8 Guercin, Donald 11 St Mary's (Lanca 13.55 nwi 1  
9 Cordero, Dan 11 St Dominic 13.70 nwi 2  
10 Rosso, Matthew Del 9 St Dominic 15.38 nwi 2  
11 Abbatangelo, John 10 St Mary's (Lanca 15.39 nwi 2  
 
Mens 200m large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 III, Warner Coolev 11 St Anthony's 21.98 nwi 1 6
2 Mastanduno, Michael 12 St Anthony's 22.10 nwi 1 4
3 DuPlessis, Michael 12 St John The Bapt 22.50 nwi 1 3
4 Verhulst, Austen 11 St Anthony's 22.72 nwi 1 2
5 Daly, Erick 12 Holy Trinity 23.02 nwi 1 1
6 Micheels, Joe 12 St John The Bapt 23.16 nwi 1  
 
Mens 200m Semi large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mastanduno, Michael 12 St Anthony's 22.43 nwi 1  
2 III, Warner Coolev 11 St Anthony's 22.77 nwi 3  
3 DuPlessis, Michael 12 St John The Bapt 22.91 nwi 2  
4 Verhulst, Austen 11 St Anthony's 23.14 nwi 3  
5 Daly, Erick 12 Holy Trinity 23.22 nwi 1  
6 Micheels, Joe 12 St John The Bapt 23.25 nwi 2  
7 DiFranco, Andrew 11 Chaminade 23.58 nwi 1  
8 Zapata, Napoleon 10 St Anthony's 24.04 nwi 2  
9 Smith, Dwight 9 Holy Trinity 24.05 nwi 1  
10 Maloney, Caelum 09 Chaminade 24.11 nwi 3  
11 Kum, Gene 10 St Anthony's 24.38 nwi 3  
12 Hoey, Andrew 11 St Anthony's 24.69 nwi 2  
12 Randall, Doyle 11 Kellenberg 24.69 nwi 4  
14 Webb, Malcolm 11 Holy Trinity 24.70 nwi 1  
15 Perrelli, Matt 12 St John The Bapt 24.73 nwi 4  
16 Sutcliffe, Kevin 12 Chaminade 24.87 nwi 3  
17 Allhusen, Andrew 10 Chaminade 24.91 nwi 4  
17 Hall, Brian 11 Chaminade 24.91 nwi 4  
19 Fahey, Brendan 11 Kellenberg 25.17 nwi 4  
20 Drogalis, Andrew 11 Chaminade 25.26 nwi 2  
21 Rosser, Dylan 10 Kellenberg 25.32 nwi 3  
22 Perrotta, Thomas 11 Chaminade 25.82 nwi 4  
23 Kerr, William 11 Chaminade 26.11 nwi 2  
 
Mens 200m Small Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fielding, Carlton 9 St Mary's (Lanca 24.07 nwi 1 6
2 Morrish, Chaz 12 St Mary's (Lanca 24.30 nwi 1 4
3 Cordero, Dan 11 St Dominic 24.35 nwi 1 3
4 Morse, Estephan 9 St Mary's (Lanca 28.12 nwi 1 2
5 Archibol, Roberto 10 St Mary's (Lanca 28.38 nwi 1 1
6 Johnson, Aaron 9 St Mary's (Lanca 29.88 nwi 1  
7 Siggia, Thomas 10 St Dominic 30.67 nwi 1  
8 Nascimento, Dennis 11 St Mary's (Lanca 31.29 nwi 1  
 
Mens 400m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Farmer, Patrick 12 St Anthony's 48.89 4 6
2 Burrell, Hunter 11 St John The Bapt 50.43 4 4
3 Perry, Dwayne 12 Holy Trinity 51.53 4 3
4 Senatus, Quesnel 12 Kellenberg 52.68 4 2
5 Sison, Steven 10 Chaminade 53.22 4 1
6 Watson, Jelani 12 Holy Trinity 53.48 3  
7 Mendoza, Christian 11 Holy Trinity 53.78 4  
8 Bertuch, Benjamin 12 St Anthony's 54.33 1  
9 Johnson, Andre 12 Kellenberg 54.44 3  
10 Antchoutine, Timothy 11 Chaminade 56.35 1  
11 Macaluso, Eric 10 St Anthony's 56.50 1  
12 Smyth, Timothy 11 St Anthony's 57.16 2  
13 Campbell, Josch 9 St John The Bapt 57.39 1  
14 Funk, Ryan 12 St John The Bapt 58.15 3  
15 Vaughans, David 11 St Anthony's 58.33 3  
16 Capozzoli, Tyler 10 Kellenberg 58.51 2  
17 Perrotta, Thomas 11 Chaminade 58.79 2  
18 Loehle, Thomas 10 Kellenberg 59.09 2  
19 Gitto, Bryan 12 Chaminade 59.25 1  
20 Lynch, Christopher 11 Kellenberg 59.99 2  
21 Rogers, Aaron 11 St Anthony's 1:01.40 1  
22 Ferro, David 11 Chaminade 1:03.36 1  
23 Sommer, Ethan 10 Kellenberg 1:07.02 2  
 
Mens 400m Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kalan, Ryan 11 St Dominic 53.66 1 6
2 Fras, Christopher 11 St Mary's (Lanca 1:00.36 1 4
3 Mortel, Parick 9 St Mary's (Lanca 1:07.80 1 3
4 Taveras, Ariel 11 St Mary's (Lanca 1:08.04 1 2
5 Balkaransigh, Brandon 10 St Mary's (Lanca 1:21.31 1 1
 
Mens 800m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mituniewicz, Austin 11 Holy Trinity 2:00.92 1 6
2 Hazzard, Payton 11 St Anthony's 2:00.93 1 4
3 Solomon, Seitu 11 St John The Bapt 2:02.60 1 3
4 Grell, Kyle 12 St John The Bapt 2:03.00 1 2
5 Grieco, Nicholas 11 Chaminade 2:03.72 1 1
6 Taylor, Francis 12 Chaminade 2:03.83 1  
7 James, Andrew 12 Chaminade 2:05.39 1  
8 Petsky, Nicholas 12 Chaminade 2:05.93 1  
9 Santiago, Adam 10 Kellenberg 2:10.76 1  
10 Murphy, Dylan 9 Kellenberg 2:11.37 1  
11 Meehan, Daniel 10 St Anthony's 2:11.63 1  
12 Bentel, Lukas 12 Chaminade 2:12.41 1  
13 Wallace, Robert 11 Chaminade 2:13.72 1  
14 Kaufmann, Nicholas 11 St Anthony's 2:14.29 1  
15 Maulo, Joseph 10 Kellenberg 2:15.12 1  
16 Bonetti, Christopher 09 Chaminade 2:15.91 1  
17 Gardner, Charles 10 Kellenberg 2:17.96 1  
18 Gitto, Bryan 12 Chaminade 2:22.00 1  
19 Licandro, Jonathan 11 St Anthony's 2:23.82 1  
20 LaGumina, Paul 10 Chaminade 2:29.87 1  
 
Mens 800m small Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Horace, Collin 9 St Dominic 2:27.27 1 6
2 Faccibene, Julian 9 St Dominic 2:29.34 1 4
3 Blanchard, Karl 12 St Mary's (Lanca 2:33.30 1 3
4 Ripani, Sal 10 St Dominic 2:41.03 1 2
5 Julien, Jonathan 11 St Mary's (Lanca 2:46.80 1 1
6 Abbatangelo, John 10 St Mary's (Lanca 2:48.55 1  
 
Mens 1600m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Murphy, Patrick 12 St Anthony's 4:31.94 1 6
2 Awad, Thomas 10 Chaminade 4:33.66 1 4
3 Slattery, William 11 Chaminade 4:34.50 1 3
4 Diliberto, Thomas 10 St Anthony's 4:34.68 1 2
5 Smith, Stephen 12 Chaminade 4:39.17 1 1
6 Camenzuli, Brandon 11 St John The Bapt 4:39.98 1  
7 James, Andrew 12 Chaminade 4:40.61 1  
8 Zampariello, Matt 11 St John The Bapt 4:41.07 1  
9 Woop, Matthew 11 Chaminade 4:45.38 1  
10 Kirk, Andrew 11 Chaminade 4:50.57 1  
11 Johnson, Nicholas 11 St Anthony's 4:52.54 1  
 
Mens 1600m Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Faccibene, Julian 9 St Dominic 5:08.03 1 6
2 Horace, Collin 9 St Dominic 5:08.50 1 4
3 Ripani, Sal 10 St Dominic 6:06.75 1 3
 
Mens 3200m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nickel, Conor 12 Chaminade 9:38.70 1 6
2 Walshak, Kenneth 12 St Anthony's 9:44.50 1 4
3 Awad, Thomas 10 Chaminade 10:00.90 1 3
4 Zampariello, Matt 11 St John The Bapt 10:06.40 1 2
5 Hensler, Jake 9 St Anthony's 10:10.50 1 1
6 Rojas, Christian 11 St John The Bapt 10:11.10 1  
7 Camenzuli, Brandon 11 St John The Bapt 10:23.50 1  
8 Thieke, Thomas 11 St Anthony's 10:26.80 1  
9 Smith, Stephen 12 Chaminade 10:50.00 1  
10 McAward, Andrew 11 Chaminade 10:56.00 1  
11 Rooney, Paul 11 Chaminade 11:03.40 1  
 
Mens 3k Steeple large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walshak, Kenneth 12 St Anthony's 9:48.97 1 6
2 Nickel, Conor 12 Chaminade 10:06.12 1 4
3 Burke, Patrick 12 Kellenberg 10:07.83 1 3
4 Smith, Brian 10 St Anthony's 10:16.06 1 2
5 Segreto, Frank 10 St Anthony's 10:35.48 1 1
6 Hall, Sean 10 St John The Bapt 10:58.90 1  
7 Duvally, Michael 11 Chaminade 11:12.44 1  
8 Taylor, Ronald 11 Holy Trinity 11:34.20 1  
 
Mens 110m Hurdles large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pardo, Elijah 12 St John The Bapt 14.66 1 6
2 Joachim, Brandon 12 Kellenberg 14.93 1 4
3 Boyce, Azeem 12 St John The Bapt 15.70 1 3
4 Martinez, LaQuan 10 St John The Bapt 16.19 1 2
5 Magno, Kevin 10 Kellenberg 16.26 1 1
6 McKnight, Timothy 11 Kellenberg 18.88 1  
 
Mens 110m Hurdles Semi large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pardo, Elijah 12 St John The Bapt 14.93 1  
2 Joachim, Brandon 12 Kellenberg 14.98 2  
3 Boyce, Azeem 12 St John The Bapt 15.70 2  
4 Martinez, LaQuan 10 St John The Bapt 15.93 3  
5 Magno, Kevin 10 Kellenberg 16.12 3  
6 Crowe, Kevin 9 Kellenberg 16.41 1  
7 Mundo, Alex 12 St John The Bapt 16.90 2  
8 Simons, Conor 10 Chaminade 18.17 1  
9 Rosser, Dylan 10 Kellenberg 18.30 3  
10 Burke, John 10 St John The Bapt 18.46 3  
11 France, Phillip 12 Chaminade 19.02 1  
12 Murphy, Thomas-Joseph 11 Chaminade 19.05 2  
13 Homer, Luke 12 Chaminade 20.02 1  
14 Cassidy, Michael 9 Kellenberg 20.42 2  
 
Mens 400m Hurdles large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Boyce, Azeem 12 St John The Bapt 56.03 2 6
2 Joseph, Djovanny 12 Holy Trinity 57.02 2 4
3 Prevost, Jonathan 12 Holy Trinity 58.01 2 3
4 McKnight, Timothy 11 Kellenberg 1:00.03 2 2
5 Micheels, Joe 12 St John The Bapt 1:01.00 2 1
7 Murphy, Thomas-Joseph 11 Chaminade 1:04.09 1  
8 Homer, Luke 12 Chaminade 1:07.00 1  
9 France, Phillip 12 Chaminade 1:10.08 1  
 
Mens 4x100m Relay large Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Anthony's 43.16 1 6
2 Relay Team   St John The Bapt 44.15 1 4
3 Relay Team   Holy Trinity 44.41 1 3
4 Relay Team   Chaminade 45.75 1 2
5 Verhulst, III,
Mastandu, Barnes
  St Anthony's 46.09 1 1
6 Relay Team   St John The Bapt 46.29 1  
 
Mens 4x100m Relay Small Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Mary's (Lanca 46.86 1 6
2 Relay Team   St Mary's (Lanca 47.88 1 4
3 Relay Team   St Mary's (Lanca 48.79 1 3
 
Mens 4x400m Relay large Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Saracino, Hazzard,
Barnes, Farmer
  St Anthony's 3:20.62 1 6
2 Relay Team   Holy Trinity 3:22.35 1 4
3 Relay Team   Kellenberg 3:29.62 1 3
4 Relay Team   Chaminade 3:30.32 1 2
5 Relay Team   St John The Bapt 3:39.20 1 1
6 Relay Team   Chaminade 3:40.61 1  
7 Relay Team   St Anthony's 3:43.21 1  
 
Mens 4x400m Relay Small Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Mary's (Lanca 4:03.20 1 6
2 Relay Team   St Mary's (Lanca 4:24.00 1 4
 
Mens 4x800m Relay large Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Tassey, Fiola,
Kreider, Murphy
  St Anthony's 8:20.40 1 6
2 Relay Team   St Anthony's 8:20.90 1 4
3 Relay Team   Chaminade 8:23.40 1 3
4 Relay Team   Chaminade 8:28.60 1 2
5 Relay Team   St John The Bapt 8:31.00 1 1
6 Relay Team   Kellenberg 8:35.10 1  
 
Mens Shot Put large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Aneke, Kenechukwu 12 Holy Trinity 48-00.00(14.63m) 1 6
2 Slanover, John 12 St Anthony's 43-04.00(13.21m) 1 4
3 Hand, Christopher 11 St Anthony's 42-05.00(12.93m) 1 3
4 II, Bentley Whitfield 12 St Anthony's 42-02.00(12.85m) 1 2
5 Halloran, John 11 Chaminade 41-05.25(12.63m) 1 1
6 Bagnasco, Connor 12 St Anthony's 39-10.50(12.15m) 1  
 
Mens Shot Put Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 James, Jonathan 12 St Mary's (Lanca 37-05.75(11.42m) 1 6
2 Weiss, Matt 12 St Dominic 36-10.00(11.23m) 1 4
3 James, Adam 12 St Mary's (Lanca 36-09.00(11.20m) 1 3
4 Kavanac, Dimitri 11 St Mary's (Lanca 25-01.00(7.65m) 1 2
 
Mens Discus large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 II, Bentley Whitfield 12 St Anthony's 129-05(39.45m) 1 6
2 Slanover, John 12 St Anthony's 124-04(37.90m) 1 4
3 Aneke, Kenechukwu 12 Holy Trinity 124-02(37.85m) 1 3
4 Harty, Thomas 11 St Anthony's 122-04(37.29m) 1 2
5 Haslip, Cameron 11 St John The Bapt 118-10(36.22m) 1 1
6 Powell, Ian 12 St John The Bapt 109-09(33.45m) 1  
7 Bagnasco, Connor 12 St Anthony's 106-06(32.46m) 1  
8 Adams, Cary 10 St John The Bapt 106-05(32.44m) 1  
 
Mens High Jump large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Perrelli, Matt 12 St John The Bapt 6-04.00(1.93m) 1 6
2 Pitt, Troy 12 St John The Bapt 6-02.00(1.88m) 1 4
3 Ugbomah, Andrew 12 St Anthony's 6-02.00(1.88m) 1 3
4 McGuirk, Brendan 11 Kellenberg 5-10.00(1.78m) 1 2
5 Black, Cameron 10 St Anthony's 5-08.00(1.73m) 1 1
6 Samson, Peter 11 Kellenberg 5-08.00(1.73m) 1  
7 Rufrano, Michael 10 Chaminade 5-08.00(1.73m) 1  
 
Mens Long Jump large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Solomon, Seitu 11 St John The Bapt 21-10.25(6.66m) nwi 1 6
2 Mastanduno, Michael 12 St Anthony's 21-05.75(6.55m) nwi 1 4
3 Pardo, Elijah 12 St John The Bapt 21-03.25(6.48m) nwi 1 3
4 Thomson, Xavyer 12 Holy Trinity 20-07.50(6.29m) nwi 1 2
5 DiDominica, Steven 12 Chaminade 20-04.50(6.21m) nwi 1 1
6 DeLuca, Samuel 11 Chaminade 19-00.75(5.81m) nwi 1  
 
Mens Long Jump Small Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jarvis, Kody 12 St Mary's (Lanca 17-08.75(5.40m) nwi 1 6
2 Blanchard, Karl 12 St Mary's (Lanca 15-06.00(4.72m) nwi 1 4
3 James, Jonathan 12 St Mary's (Lanca 15-05.25(4.71m) nwi 1 3
4 Taveras, Ariel 11 St Mary's (Lanca 12-06.50(3.82m) nwi 1 2
 
Mens Triple Jump large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Solomon, Seitu 11 St John The Bapt 44-02.25(13.47m) nwi 1 6
2 III, Warner Coolev 11 St Anthony's 42-07.50(12.99m) nwi 1 4
3 Israel, Cody 10 Chaminade 42-01.25(12.83m) nwi 1 3
4 Chukwuogo, Kenechi 12 Holy Trinity 40-08.00(12.40m) nwi 1 2
5 Black, Cameron 10 St Anthony's 40-02.75(12.26m) nwi 1 1
6 McKnight, Timothy 11 Kellenberg 39-08.75(12.11m) nwi 1  
7 Joachim, Brandon 12 Kellenberg 39-05.75(12.03m) nwi 1  
8 Randall, Doyle 11 Kellenberg 38-04.25(11.69m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brunoforte, Michael 10 St Anthony's 12-00.00(3.66m) 1 6
2 Graci, Luke 12 St Anthony's 11-06.00(3.51m) 1 4
3 Simons, Conor 10 Chaminade 11-00.00(3.35m) 1 3
4 Collins, Pat J 10 St John The Bapt 11-00.00(3.35m) 1 2
5 Pluhowski, Matthew 10 St Anthony's 11-00.00(3.35m) 1 1
6 Safina, Dom 11 St John The Bapt 10-06.00(3.20m) 1  
 
Womens 100m large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lundin, Victoria 11 St John The Bapt 12.23 nwi 1 6
2 Taussig, Emily T 11 St Anthony's 12.43 nwi 1 4
3 Chung, Chynna-Mo 10 St Anthony's 12.45 nwi 1 3
1 Lundin, Victoria 11 St John The Bapt 12.57 nwi 1  
2 Taussig, Emily T 11 St Anthony's 12.59 nwi 3  
3 Chung, Chynna-Mo 10 St Anthony's 12.62 nwi 3  
4 McLeod, Krystal 10 St John The Bapt 12.65 nwi 1 2
5 Barbour, Gabrielle 11 St Anthony's 12.70 nwi 1 1
6 Smith, Alexis 11 St John The Bapt 12.72 nwi 1  
4 McLeod, Krystal 10 St John The Bapt 12.85 nwi 2  
5 Barbour, Gabrielle 11 St Anthony's 12.87 nwi 2  
6 Smith, Alexis 11 St John The Bapt 13.13 nwi 1  
7 Santiago, Alexia 11 Kellenberg 13.30 nwi 1  
7 Mazzucca, Kathryn 9 St Anthony's 13.30 nwi 3  
9 Ziegler, Catherine 12 St Anthony's 13.31 nwi 2  
10 Rizzo, Maria 12 Kellenberg 13.46 nwi 3  
11 Rodin, Erin 11 St Anthony's 13.65 nwi 1  
12 Rivera, Yaslynn 10 St John The Bapt 13.79 nwi 2  
13 Castaneda, Amanda 10 St Anthony's 14.00 nwi 1  
14 Davis, Brianna 9 St John The Bapt 14.20 nwi 2  
15 Fisk, Lauren 9 St John The Bapt 14.22 nwi 3  
16 Guin, Khadijah 10 Holy Trinity 14.71 nwi 2  
16 Geraghty, Amanda 10 St John The Bapt 14.71 nwi 3  
18 Adams, Kelly 10 St John The Bapt 15.58 nwi 1  
 
Womens 100m Small Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gallick, Colleen 12 St Dominic 13.18 nwi 1 6
2 Headley, Malijha 11 St Dominic 13.34 nwi 1 4
3 Hines, Brittany 10 St Mary's (Lanca 13.56 nwi 1 3
4 Ferby-Guy, Cherie 12 St Mary's (Lanca 13.57 nwi 1 2
5 Rozea, Ali 11 Our Lady of 13.93 nwi 2 1
6 Lamb, Tara 9 St Mary's (Lanca 13.98 nwi 1  
7 Stokes, Melissa 9 St Dominic 13.99 nwi 2  
8 Gentry, Trejor 10 St Mary's (Lanca 14.24 nwi 2  
9 James, Janelle 10 St Mary's (Lanca 14.34 nwi 2  
10 Clark, Kateri 10 St Mary's (Lanca 14.50 nwi 1  
11 Schenone, Giana Marie 12 Our Lady of 14.80 nwi 2  
12 Lally, Katie 9 Our Lady of 15.45 nwi 2  
 
Womens 200m large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lundin, Victoria 11 St John The Bapt 25.45 nwi 1 6
1 Lundin, Victoria 11 St John The Bapt 25.65 nwi 1  
2 Taussig, Emily T 11 St Anthony's 25.91 nwi 1 4
2 Chung, Chynna-Mo 10 St Anthony's 26.06 nwi 1  
3 Chung, Chynna-Mo 10 St Anthony's 26.25 nwi 1 3
3 Taussig, Emily T 11 St Anthony's 26.27 nwi 3  
4 Barbour, Gabrielle 11 St Anthony's 26.34 nwi 2  
4 Barbour, Gabrielle 11 St Anthony's 26.47 nwi 1 2
5 Fiedler, Megan 9 St Anthony's 26.59 nwi 3  
6 McLeod, Krystal 10 St John The Bapt 26.75 nwi 2  
5 McLeod, Krystal 10 St John The Bapt 26.84 nwi 1 1
7 Carey, Bridget 11 St John The Bapt 26.85 nwi 2  
8 Santiago, Alexia 11 Kellenberg 27.20 nwi 1  
9 Porcelli, Julia 12 Kellenberg 27.72 nwi 2  
10 Healy, Meghan 9 St Anthony's 27.78 nwi 3  
11 Hernandez, Sara 10 Holy Trinity 27.92 nwi 2  
12 Almonacy, Corhine 10 Convent of the S 28.10 nwi 3  
13 Rivera, Yaslynn 10 St John The Bapt 28.63 nwi 1  
14 Sadowski, Amanda 9 Holy Trinity 28.78 nwi 3  
15 Rispoli, Michelle 9 Kellenberg 30.07 nwi 1  
16 Green, Amanda 11 Kellenberg 30.12 nwi 3  
17 O'Keefe, Megan 10 Kellenberg 30.56 nwi 2  
18 Murray, Bridget 10 Kellenberg 31.30 nwi 1  
 
Womens 200m Small Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ferby-Guy, Cherie 12 St Mary's (Lanca 28.81 nwi 1 6
2 Bocker, Cecelia 10 Our Lady of 29.96 nwi 1 4
3 Cunningham, Sophia 11 St Mary's (Lanca 31.83 nwi 1 3
4 Lally, Katie 9 Our Lady of 32.25 nwi 2 2
5 Gaudreau, Madison 9 Our Lady of 32.81 nwi 2 0.50
5 Kozlow, Christina 10 Our Lady of 32.81 nwi 1 0.50
7 Antimisiaris, Kelly 10 Our Lady of 33.60 nwi 2  
8 Santulli, Madeline 11 Our Lady of 33.81 nwi 2  
9 D'Alessandro, Christina 10 Our Lady of 33.86 nwi 2  
10 Bryant, Jenica 10 Our Lady of 34.20 nwi 1  
11 Boody, Jenny 10 Our Lady of 34.39 nwi 2  
12 McCrossen, Kasey 10 Our Lady of 36.92 nwi 1  
 
Womens 400m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woolley, Ryan 12 St John The Bapt 57.42 1 6
2 Carey, Bridget 11 St John The Bapt 59.18 1 4
3 Fiedler, Megan 9 St Anthony's 59.56 1 3
4 Belcher, Jasmine 10 Kellenberg 1:01.28 1 2
5 Murphy, Shannon 10 St Anthony's 1:02.78 1 1
6 Kikenny, Lauren 12 St Anthony's 1:03.13 1  
7 McCann, Mary 12 Convent of the S 1:03.37 2  
8 Kennedy, Megan 12 St Anthony's 1:06.92 2  
9 Westervelt, Kathleen 11 St Anthony's 1:08.07 2  
10 Levano, Christina 10 Convent of the S 1:08.54 2  
11 Kettell, Kelsey 11 St Anthony's 1:10.07 2  
12 Prendergast, Megan 10 Convent of the S 1:12.53 2  
 
Womens 400m Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Krumholtz, Bridget 10 Our Lady of 1:02.29 1 6
2 Gallick, Colleen 12 St Dominic 1:05.77 1 4
3 Headley, Malijha 11 St Dominic 1:08.24 1 3
4 Jacobsen, Maggie 11 Our Lady of 1:08.52 1 2
5 Hines, Brittany 10 St Mary's (Lanca 1:10.55 1 1
6 Carlson, Elizabeth 9 Our Lady of 1:11.09 1  
7 Chiedo, Aduare 9 St Mary's (Lanca 1:13.80 2  
8 Gordon, Alexsis 12 St Mary's (Lanca 1:14.50 2  
9 Shank, Caroline 11 Our Lady of 1:15.70 2  
10 Albanese, Marissa 10 Our Lady of 1:15.90 2  
11 Mendiolaza, Christine 9 Our Lady of 1:16.20 2  
12 Vitale, Aria 9 Our Lady of 1:18.00 2  
 
Womens 800m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mackay, Kimberly 11 Kellenberg 2:14.10 1 6
2 Williams, Olicia 10 St Anthony's 2:15.40 1 4
3 Westby, Catherine 12 St John The Bapt 2:18.90 1 3
4 Fontana, Lauren 10 St Anthony's 2:21.90 1 2
5 Meenan, Colleen 12 Kellenberg 2:24.30 1 1
6 Forde, Jelissa 12 Holy Trinity 2:27.40 1  
7 Walsh, Meagan A 11 Our Lady of 2:30.20 1  
8 Sikorski, Suzan 10 Convent of the S 2:31.70 1  
9 Gomez, Elizabeth 9 St Anthony's 2:36.30 1  
 
Womens 800m Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walsh, Meagan A 11 Our Lady of 2:30.21 1 6
2 Saracino, Kami 9 Our Lady of 2:43.00 1 4
3 Collucio, Maria 11 St Dominic 2:45.00 1 3
4 Wilschusen, Katherine 12 Our Lady of 2:46.00 1 2
5 Gorman, Colleen 9 Our Lady of 2:50.00 1 1
6 Cunningham, Sophia 11 St Mary's (Lanca 2:55.00 1  
 
Womens 1500m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schmidt, Colleen 11 Holy Trinity 4:34.57 1 6
2 Mackay, Kimberly 11 Kellenberg 4:38.82 1 4
3 Carey, Anne 11 St John The Bapt 4:44.45 1 3
4 Foster, Krystal 12 St John The Bapt 4:53.12 1 2
5 Lavoro, Lauren 10 St Anthony's 4:55.40 1 1
6 Ciotti, Victoria 10 St Anthony's 5:04.33 1  
7 Leddy, Veronica 10 St Anthony's 5:07.98 1  
8 Murphy, Ashley 11 Convent of the S 5:11.44 1  
 
Womens 1500m Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rozea, Brooke 11 Our Lady of 5:23.21 1 6
2 Saracino, Kami 9 Our Lady of 5:29.04 1 4
3 Sterber, Emily 11 Our Lady of 5:38.55 1 3
4 Collucio, Maria 11 St Dominic 6:07.22 1 2
5 Volkerick, Nicole 10 St Dominic 6:09.30 1 1
6 Peers, Carrie 11 Our Lady of 6:18.01 1  
 
Womens 3000m large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schmidt, Colleen 11 Holy Trinity 10:22.60 1 6
2 Carey, Anne 11 St John The Bapt 10:34.50 1 4
3 Lavoro, Lauren 10 St Anthony's 10:42.80 1 3
4 Foster, Krystal 12 St John The Bapt 11:07.30 1 2
5 Pearse, Kylie 11 Kellenberg 11:12.20 1 1
6 Flynn, Kerri-Anne 9 St Anthony's 11:49.40 1  
7 Impelli, Catherine 12 Kellenberg 12:32.00 1  
 
Womens 2k Steeple large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pearse, Kylie 11 Kellenberg 7:44.02 1 6
2 Dorney, Alyssa 11 St John The Bapt 7:51.54 1 4
3 Russ, Sloan 10 St Anthony's 8:04.08 1 3
4 Brown, Caroline 9 Holy Trinity 8:04.94 1 2
5 Conroy, Ashlin 10 Kellenberg 8:05.01 1 1
6 Becker, Kayden 11 St Anthony's 8:05.95 1  
7 McCarthy, Katherine 11 Our Lady of 8:29.28 1  
8 Sloan, Megan 12 St Anthony's 9:19.32 1  
 
Womens 100m Hurdles large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Abbate, Olivia 12 St Anthony's 14.45 1 6
1 Abbate, Olivia 12 St Anthony's 14.65 2  
2 Anthony, Michelle 11 Kellenberg 14.95 1  
2 Anthony, Michelle 11 Kellenberg 15.07 1 4
3 Cavanaugh, Katherine 10 Kellenberg 15.10 1 3
3 Cavanaugh, Katherine 10 Kellenberg 15.50 3  
4 McGaley, Mary 11 St John The Bapt 16.59 1 2
5 Martelly, Saralee 11 Kellenberg 16.86 1 1
4 Martelly, Saralee 11 Kellenberg 17.12 3  
5 McGaley, Mary 11 St John The Bapt 17.34 2  
6 Trentacoste, Victoria 12 Convent of the S 17.98 1  
6 Trentacoste, Victoria 12 Convent of the S 18.54 1  
7 Smith, Aliyah 9 St John The Bapt 18.63 1  
8 Hutchinson, Mary 11 Kellenberg 18.94 3  
9 Vilceus, Nissah 11 Kellenberg 19.16 3  
10 Sweeney, Colleen 9 St John The Bapt 19.64 3  
11 Ruvolo, Victoria 9 Our Lady of 19.68 2  
12 Adam, Tara 9 Our Lady of 19.92 2  
13 Maxon, Meghan 9 Our Lady of 20.94 1  
14 Cooper, Adrianna 9 Kellenberg 21.03 1  
15 Samson, Teresa 9 Kellenberg 21.74 2  
16 Verhulst, Mary 9 St Anthony's 22.21 3  
17 Baieta, Lauren 9 Kellenberg 22.90 2  
 
Womens 400m Hurdles large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woolley, Ryan 12 St John The Bapt 1:02.50 2 6
2 Anthony, Michelle 11 Kellenberg 1:07.80 2 4
3 Penn, Chelsea 10 St John The Bapt 1:09.20 2 3
4 Rivera, Alexis 10 St John The Bapt 1:09.30 1 2
5 Reinertsen, Lauren 11 St Anthony's 1:09.50 1 1
6 Belot, Odrine 9 Kellenberg 1:11.00 2  
7 McGaley, Mary 11 St John The Bapt 1:12.50 1  
8 Rivera, Lauren 9 St John The Bapt 1:13.60 1  
9 Dankenbrin, Maryellen 12 Holy Trinity 1:15.90 2  
10 Grima, Caroline 11 Our Lady of 1:17.80 1  
11 Vitale, Aria 9 Our Lady of 1:25.80 1  
-- Abbate, Olivia 12 St Anthony's DNF 2  
 
Womens 4x100m Relay large Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Anthony's 49.69 1 6
2 Relay Team   St John The Bapt 50.57 1 4
3 Relay Team   St Anthony's 51.33 1 3
4 Relay Team   Kellenberg 52.46 1 2
5 Relay Team   Kellenberg 53.32 1 1
 
Womens 4x100m Relay Small Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Dominic 55.78 1 6
2 Relay Team   St Mary's (Lanca 56.94 1 4
3 Relay Team   Our Lady of 57.94 1 3
4 Relay Team   St Mary's (Lanca 58.89 1 2
5 Relay Team   Our Lady of 59.85 1 1
 
Womens 4x400m Relay large Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Carey, Penn,
Pescitel, Woolley
  St John The Bapt 3:56.61 1 6
2 Relay Team   St Anthony's 3:59.86 1 4
3 Relay Team   Holy Trinity 4:09.30 1 3
4 Relay Team   Kellenberg 4:11.56 1 2
5 Relay Team   St Anthony's 4:14.97 1 1
6 Relay Team   St John The Bapt 4:19.93 1  
 
Womens 4x400m Relay Small Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Krumholt, Rozea,
Rozea, Walsh
  Our Lady of 4:23.07 1 6
2 Relay Team   Our Lady of 4:41.52 1 4
3 Relay Team   Our Lady of 4:55.11 1 3
 
Womens 4x800m Relay large Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Ciotti, Fontana,
Russ, Williams
  St Anthony's 9:38.30 1 6
2 Relay Team   Kellenberg 9:47.90 1 4
3 Relay Team   St John The Bapt 9:53.50 1 3
4 Relay Team   St Anthony's 10:34.00 1 2
5 Relay Team   St Anthony's 10:37.50 1 1
6 Relay Team   St John The Bapt 10:43.30 1  
 
Womens Shot Put large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jean, Natalie 9 Kellenberg 32-06.00(9.91m) 1 6
2 Thompson, Alisha 12 Kellenberg 31-09.00(9.68m) 1 4
3 Burke, Catherine 12 Kellenberg 31-02.50(9.51m) 1 3
4 Madden, Nicole 11 St John The Bapt 29-04.50(8.95m) 1 2
5 Slane, Maggie 12 Kellenberg 27-08.50(8.45m) 1 1
6 Davis, Brianna 9 St John The Bapt 25-00.00(7.62m) 1  
 
Womens Shot Put Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johson, Debbie 10 Our Lady of 29-02.00(8.89m) 1 6
2 Oyebode, Folasade 9 St Mary's (Lanca 28-00.00(8.53m) 1 4
3 Clark, Kateri 10 St Mary's (Lanca 25-08.00(7.82m) 1 3
 
Womens Discus large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thompson, Alisha 12 Kellenberg 104-08(31.90m) 1 6
2 Henning, Karen 12 St Anthony's 87-05(26.64m) 1 4
3 Vullo, Francesca 10 St John The Bapt 82-07(25.17m) 1 3
4 Mckeon, Jackie 12 Kellenberg 79-07(24.26m) 1 2
5 Mcerlean, Lindsay 9 St John The Bapt 78-02(23.83m) 1 1
6 Madden, Nicole 11 St John The Bapt 72-11(22.23m) 1  
7 Corrsen, Kirsten 9 St John The Bapt 71-05(21.77m) 1  
8 Burke, Catherine 12 Kellenberg 69-06(21.18m) 1  
 
Womens High Jump large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Profit, Victoria 12 St Anthony's 5-02.00(1.57m) 1 6
2 Gallagher, Katie 11 St Anthony's 5-00.00(1.52m) 1 4
3 Fallon, Elizabeth 10 St Anthony's 5-00.00(1.52m) 1 3
4 Cunningham, Nicole 10 St John The Bapt 4-10.00(1.47m) 1 2
5 Gawrych, Kathryn 11 Holy Trinity 4-06.00(1.37m) 1 1
6 Murray, Kellie 10 Kellenberg 4-06.00(1.37m) 1  
6 Tighe, Maggie 12 St John The Bapt 4-06.00(1.37m) 1  
 
Womens High Jump Small Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grima, Caroline 11 Our Lady of 4-04.00(1.32m) 1 5
1 Walsh, Meaghan E 11 Our Lady of 4-04.00(1.32m) 1 5
3 Adam, Tara 9 Our Lady of 4-04.00(1.32m) 1 3
 
Womens Long Jump large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mackay, Kimberly 11 Kellenberg 16-09.75(5.12m) nwi 1 6
2 Gallagher, Katie 11 St Anthony's 16-02.75(4.95m) nwi 1 4
3 Smith, Alexis 11 St John The Bapt 15-11.00(4.85m) nwi 1 3
4 Profit, Victoria 12 St Anthony's 15-10.50(4.84m) nwi 1 2
5 Cleary, Emma 10 St John The Bapt 15-05.00(4.70m) nwi 1 1
6 McGaley, Mary 11 St John The Bapt 15-01.50(4.61m) nwi 1  
7 Gawrych, Kathryn 11 Holy Trinity 14-10.00(4.52m) nwi 1  
8 Livingston, Martina 10 St Anthony's 14-05.50(4.41m) nwi 1  
 
Womens Long Jump Small Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Johson, Anne 9 Our Lady of 13-04.25(4.07m) nwi 1 6
2 Musella, Kristen 10 Our Lady of 12-06.00(3.81m) nwi 1 4
3 Lamb, Tara 9 St Mary's (Lanca 12-05.50(3.80m) nwi 1 2.50
3 Imai, Eri 9 Our Lady of 12-05.50(3.80m) nwi 1 2.50
5 Gordon, Alexsis 12 St Mary's (Lanca 12-05.00(3.78m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump large Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Profit, Victoria 12 St Anthony's 35-08.50(10.88m) nwi 1 6
2 Baptiste, Jonice 11 Kellenberg 34-07.50(10.55m) nwi 1 4
3 Belot, Odrine 9 Kellenberg 33-10.50(10.33m) nwi 1 3
4 Martelly, Saralee 11 Kellenberg 33-07.50(10.25m) nwi 1 2
5 Cleary, Emma 10 St John The Bapt 33-00.25(10.06m) nwi 1 1
6 Semenick, Colleen 11 Kellenberg 31-03.50(9.54m) nwi 1  
7 Gawrych, Kathryn 11 Holy Trinity 31-01.50(9.49m) nwi 1  
8 Lopilato, Christina 11 Kellenberg 30-01.00(9.17m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault large Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cleary, Emma 10 St John The Bapt 8-00.00(2.44m) 1 6
2 kelsch, Elizabeth 9 St Anthony's 8-00.00(2.44m) 1 4
-- Kechejian, Caroline 9 St Anthony's 6-00.00(1.83m) 1  
-- Hingerton, kelli 10 St Anthony's 6-00.00(1.83m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Small - Team Rankings - 9 Events Scored =============================================================================== 1) Saint Mary 88 2) St. Dominic 42 Men - large - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Saint Anthony's 119 2) St. John the Baptist 66 3) Holy Trinity 44 4) Chaminade 42 5) Kellenberg 17 Women - Small - Team Rankings - 10 Events Scored =============================================================================== 1) Our Lady of Mercy Academy 90.50 2) Saint Mary 31.50 3) St. Dominic 29 Women - large - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Saint Anthony's 97 2) St. John the Baptist 88 3) Kellenberg 79 4) Holy Trinity 18

 

Post to:  
Post as: 
History for St. John the Baptist Track & Field and Cross Country - West Islip, NY
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 15 12    
2013 6 16    
2012 13 11    
2011 4 3    
2010 6 6    
Hashtags: None