Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Events

No Events found
 

Our Photos

 

Videos

 
Sabrina Southerland 9th Women's 800 Heat 3 2:07.28 - Payton Jordan Cardinal Invite 2014
 
Women's 800m Unseeded Section 2 - Colonial Relays 2014
 
Women's 800m Seeded Section 1 - Colonial Relays 2014
 
Women's 800m Seeded Section 2 - Colonial Relays 2014
 
Women's 800m Seeded Section 3 - Colonial Relays 2014
 

Who Are We...

Georgetown University Track & Field and Cross Country - Washington, DC

 

Wall - 3 followers

Post to:  
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - Jul 23 2014, 12:00 AM
SABRINA SOUTHERLAND MAKING MOST OF WORLD JUNIORS OPPORTUNITYBy Chris Lotsbom, @ChrisLotsbom(c) 2014 Race Results Weekly, all rights reserved - Used with permission.EUGENE, OREGON (22-Jul) -- Sporting the red Team USA vest for the first time at the IAAF...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 31 2014, 07:11 PM
Host Site (North Florida) | NCAA Home Results by: Flash Results ...
 
Post as: 
10 comment(s)  
Ads
#11 SEed Alex Poursanidis of Georgia threw a pr to win at 227-3 by one inch over #3 seed Matthias Tayala of Kent State. Kyle Strawn of Florida and freshman Alex Larsson of Georgia also advanced.
Ads
Everyone of import advanced in women's 100 also
Ads
Everyone of import advanced in first round of men's 100 except Diondre Batson of Alabama dns'd and Mitchell=Blake of LSU false started
Ads
Big 10 5k and 10k champion and Freshman Erin Finn of Michigan won the East Region 10k in 33:1n3 just ahead of Elaina Balouris of William and Mary (11th at '13 NC XC). #1 NCAA seed Elinor Kirk of UAB finished comfortably in 9th, '11 NC champ and #3 seed Juliet Bottorff of Duke finished 6th, and #2 NCAA 10k returnee, Allison Lasnicki (now of West Virginia qualified in 11th.
Ads
Missouri Valley 5k and 10k champ and XC a-a Sophomore John Mascari of Indiana State won the 10k in 29:41. '13 NCAA 5k and 10k finalist Andrew Springer of Georgetown qualified for the final by finishing 11th
Ads
#5 NC seed Nikita Tracey of LSU had the top time in the first round with a pr 56.13, #1 seed and SEC champion Kendra Harrison of Kentucky won her heat with the second fastest time of 56.85
Ads
Quincy Downing of LSU unexpectedly runs the fastest time in the prelims and runs a .53 second pr of 50.54 to lead the first round of the men's 400 hurdles. Top East region seed Rilwan Alowonie of North Carolina, #8 NC seed, advanced to round 2.
Ads
'13 NC indoor champ Marquis Dendy of Florida and '14 #5 seed won the prelim with a best of 25-8. #5 Seed Jarvis Gotch was 4th with a best of 25-4 1/2
Ads
#1 NCAA Women's Hammer seed Julia Ratcliffe of Princeton finished first with a best of 221-6. She beat #2 seed Brooke Pleger of Bowling Green (216-2) and #5 seed Brittany Funk of Akron (211-4), a near 2 meter pr by Nia Barnes of Alabama (203-9) and an NCAA qualifying finish by 5th place Denise hinton of LSU (202-2)
Ads
Robert Morris' Chris Carper set a pr to win the Men's Javelin with a best of 239-9. #2 NCAA seed and SEC champ Raymond Dykstra of Kentucky was second. #1 seed Kyle Quinn of Tennessee threw 210-7 and finished 18th and did not qualify. 2x a-a Stipe Zunic of Florida did not throw (he has only thrown at SEC all year), #3 NCAA seed Rob Robbins of Cornell did not throw and #5 seed Bill Stanley of Ohio State did not throw
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 27 2014, 06:12 PM
Licensed to RecordTiming.com - Contractor License HY-TEK's Meet Manager NCAA Division I 2014 Outdoor Track & Field Championships -East Preliminary ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 22 2014, 06:57 PM
Licensed to RecordTiming.com - Contractor License HY-TEK's Meet Manager NCAA Division I 2014 Outdoor Track & Field Championships -East Preliminary ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 11 2014, 08:12 PM
Website:Click here Results by: Leone Timing ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a video - May 4 2014, 10:40 PM
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 4 2014, 04:00 PM
Website:Click here Results by: Record Timing ...
 
Post as: 
30 comment(s)  
Ads
The Elite Men's 10,000 was won by Juan Luis Barrios in 27:34.40. Barrios' last lap was a sizzling 56 seconds. Second place went to fellow Nike athlete Cam Levins in 27:36. The third place finisher was Bashir Abdi in 27:36.40.
Ads
The Women's 10,000 race was captured by 2012 Olympic Games silver medalist Sally Kipyego of Kenya in 30:42.26. American Molly Huddle actually closed on Kipyego in the last two laps of the race but settled for second in 30:47.59. The third place finisher was Betsy Saina in 30:57.30. Kipyego had ambitions to run closer to the 30 minute mark, but the race's two rabbits did not exactly do their job. Kipyego, who is showing signs of finally returning to form after suffering a nasty foot fracture one month removed from her London Games' performance, looked smooth around the oval.
Ads
Women's 10k, Kipyego and Huddle way ahead for 6k but Huddle dropped. Betsy Saina in third by her self and a pack including Jordan Hasay trails./
Ads
Women's 5k heat 1 Sifan Hassan and Meraf Bahta took off on the last lap and Hassan, in her first 5k after coming down from altitude with the Belgian team, wins in 14:59.23 to 14:59.49, Katie Mackey third in 15:04.74 and Laura Thweatt was fourty in 15:04.98
Ads
Ben True took a lap but wanted to give up the lead. Hassan Mead took off and Ben True chased him down at the finish and won in 13:02.74, Mead 13:02.80, Derrick fourth in 13:08.18.
Ads
Men's 5000 Heat 2 - Joe Rosa felt race was going slow and took off with a mile to go. Luc Bruchet of BC slowly went after him and finally caught him at the finish line running 13:33.
Ads
Section 2 of the Women's 5000 was won by Rochelle Kanuho of Adidas/Boulder Running Club. Kanuho took off at the bell and made sea-level running look so easy. Kanuho's winning time: 15:34.85. Rachel Johnson of Baylor was second in 15:39.43, with third going to Stephanie Garcia of New Balance in 15:43.47.
Ads
Women's 5k heat 2 with 2 o go Stephanie Garcia leads a pack of Rachel Johnson, Rachel Conaho and Kelsey Santistiban dropping off the back.
Ads
Section 1 of the Men's 1500 saw Lee Emanuel ride the rabbit's shoulder but he was passed by Henrik Ingebrigtsen at the bell. Riley Masters of Brooks Beast took Ingebrigtsen at the finish line in a time of 3:38.42 to Ingebrigtsen's 3:38.53. Penn State's Brannon Kidder was no joke in third with a time of 3:38.82.
Ads
Section 1 of the Women's 1500 was won by Kate Grace. the Yale alumna, who now runs for Oiselle, hit the tape in 4:07.35. Kate Van Buskirk was second in 4:08.73, and she led at the bell. Third place was secured by Violah Lagat of Adidas.
View More
 
RunnerSpace.com/Pro posted a news article - Apr 24 2014, 11:05 PM
Website:Click here Results by: Flash Results ...
 
Post as: 
26 comment(s)  
Ads
Men's Triple Jump

1 4 Steve Waithe Penn State 16.22m w (53-2.75)
2 1 Damon McLean Princeton 16.04m (52-7.5)
Ads
Men's Hammer

1 1 Justin Welch Findlay 70.58m (231-6)
Ads
Men's Discus Throw

1 1 Rodney Brown LSU 64.26m (210-9)
2 3 Sam Mattis Penn 60.86m (199-8)
3 2 Stephen Mozia Cornell 58.59m (192-2)
4 5 Zachary Duncavage Navy 58.27m (191-2)
5 7 Eric Masington UConn 57.94m (190-1)
Ads
Men's 4x400 COA

1 Pittsburgh 3:03.44 Micah Murray (46.9), Carvin Nkanata (44.9), Desmond Palmer (47.20), Brycen Spratling (44.45) AE
2 Texas 3:05.13 Christopher Irvin (47.4), Andrew Whyte (46.4), Senoj-Jay Givans (46.26), Zack Bilderback (45.04) AC
3 Oregon 3:06.51 Marcus Chambers, Arthur Delaney, Jack Galpin, Mike Berry AH
4 Texas A&M 3:06.94 Shavez Hart (47.0), Prezel Hardy, Jr. (46.5), Carlyle Roudette (48.62), Deon Lendore (44.84) AA
5 UTech 3:08.87 Jonia McDonald (47.9), Friediann Royes (46.6), Travane Morrison (47.81), Rusheen McDonald (46.54) AD
6 LSU 3:11.43 Quincy Downing (46.7), Darrell Bush (51.7), Cyril Grayson (46.12), Vernon Norwood (46.93) AB
Ads
Men's 4x400

1 Texas 3:25.05 Briana Nelson (52.1), Courtney Okolo (49.7), Kendall Baisden (52.57), Ashley Spencer (50.67) AA
2 Oregon 3:29.82 Claudia Francis (54.8), Chizoba Okodogbe (51.9), Laura Roesler (52.05), Phyllis Francis (51.07) AB
3 Texas A&M 3:29.96 Olivia Ekpone (53.6), Shamier Little (52.7), Ibukun Mayungbe (52.58), Kamaria Brown (51.08) AE
4 UTech 3:31.81 Venicha Baker (54.8), Janieve Russell (52.0), Simoya Campbell (52.92), Shericka Jackson (52.11) AD
5 Penn State 3:33.10 Dynasty McGee (54.5), Mahagony Jones (52.8), Tichina Rhodes (53.57), Kiah Seymour (52.19) AC
6 Texas Tech 3:35.61 Christen Rivers, Cierra White, Amoy Blake (53.38), Montenae Roye-Speight (53.43) AH
7 Cornell 3:37.16 Zena Kolliesuah, Ebolutalese Airewele, Elyse Wilkinson (54.49), Udeme Akpaete (53.24) AG
8 Kentucky 3:39.21 Leah Nugent (55.8), Angelica Whaley (53.2), Dominique Booker (55.56), Sha'Keela Saunders (54.63) AF
Ads
Men's 4x800

1 Villanova 7:16.58 Josh Lampron (1:51.80), Dusty Solis (1:49.45), Jordan Williamsz (1:48.77), Samuel Ellison (1:46.58) AB
2 Penn State 7:18.99 Wade Endress (1:53.35), Za'Von Watkins (1:48.97), Ryan Brennan (1:49.73), Brannon Kidder (1:46.96) AA
3 Georgetown 7:19.27 Ryan Manahan (1:51.42), Billy Ledder (1:50.68), Amos Bartelsmeyer (1:48.59), Ahmed Bile (1:48.60) AE
4 Wake Forest 7:20.49 Simon Holden (1:51.36), Thomas Bojanowski (1:50.50), Kyle Eager (1:49.78), Kyle Graves (1:48.87) AG
5 Stanford 7:24.99 Scott Buttinger (1:53.14), Justin Brinkley (1:51.57), Marco Bertolotti (1:50.89), Luke Lefebure (1:49.40) AD
6 Georgia Tech 7:25.44 Jeremy Greenwald (1:52.13), Zack Fanelty (1:54.70), Shawn Roberts (1:48.74), Brandon Lasater (1:49.88) AC
7 Columbia 7:25.90 Denzel Woode (1:53.84), Harry McFann (1:51.04), Rob Napolitano (1:51.04), Connor Claflin (1:49.99) AF
8 Monmouth 7:27.16 Andrew Langille (1:51.86), Domenick D'Agostino (1:54.80), Alex Leight (1:52.12), Dylan Capwell (1:48.41) AN
9 Texas A&M 7:27.84 Gaines Kinsey (1:53.57), Josh Hernandez (1:51.82), Cameron Cardwell (1:52.68), Hector Hernandez (1:49.78) AJ
10 Brown 7:27.90 Tyler Benster (1:53.25), Matt Bevil (1:52.81), Colin Savage (1:51.80), Henry Tufnell (1:50.05) AH
Ads
Women's 4x800

Villanova 8:21.49 Kelsey Margey (2:06.33), Angel Piccirillo (2:06.00), Nicky Akande (2:05.67), Emily Lipari (2:03.50) AA
2 Oregon 8:22.54 Claudia Francis (2:08.20), Samantha Murphy (2:08.42), Annie Leblanc (2:04.07), Laura Roesler (2:01.86) AB
3 Georgetown 8:31.03 Rachel Schneider (2:08.52), Sabrina Southerland (2:06.09), Becca Deloache (2:08.08), Andrea Keklak (2:08.37) AC
4 Tennessee 8:35.22 Alexis Panisse (2:07.63), Kianna Ruff (2:08.05), Brittney Jackson (2:09.94), Amirah Johnson (2:09.62) AE
Ads
More than 2.5 seconds back when she got the baton, Roesler could not close the gap for the win.
Ads
Men's 100 Meters

Wind: +0.3
RESULTS

PL ID ATHLETE SCHOOL/AFFILIATION MARK
1 3 Adolphus Nevers UTech 10.25
2 7 Cameron Burrell Houston 10.32
3 1 Desmond Lawrence North Carolina A&T 10.39
4 2 Leshon Collins Houston 10.42
5 5 Dennison Long UMBC 10.49
Ads
Women's 100 Meters

1 2 Olivia Ekpone Texas A&M 11.23
2 3 Aaliyah Brown Texas A&M 11.34
3 1 Cierra White Texas Tech 11.46
4 7 Ada Udaya New Haven 11.64
5 5 Gayon Evans UMES 11.66
Ads
Women's 100 Hurdles

1 1 Jasmin Stowers LSU 12.99
2 3 Danielle Williams Johnson C. Smith 13.07
3 2 Morgan Snow Texas 13.28
4 5 Leah Nugent Kentucky 13.29
5 9 Chrisdale Mccarthy UTech 13.38
6 4 Evonne Britton Penn State 13.40
7 8 Samantha Scarlett Auburn 13.57
8 6 Sasha Wallace Oregon 13.85
9 7 Cindy Ofili Michigan 14.15
View More
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - Apr 19 2014, 09:10 PM
Website:Click here Results by: Tumey Timing ...
 
Post as: 
1 comment(s)  
jayhova91275
What happened to the results
View More
 

Followers (3)

 
 

Info

Official Site
Phone:(202) 687-0100
Fax number:
Sport:Track and Field
Level:D1





Address:
37th and O St NW
Washington
District Of Columbia
United States
20057
Students:15318
Mascot:Hoyas