Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

Misc News (806)
All (2220)
 

News

 

2012 Results - Trinity Prep Developmental Meet

Published by
DrBob   on Feb 29 2012, 08:19 AM
Licensed to Elite Timing & Event Management - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/27/2012 06:54 PM
                Trinity Prep Developmental Meet #1 - 2/27/2012                 
                                   2/27/2012                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hani, Abby                11 Lake Mary Pr        18-07.25   16-11.75   10   
  2 Mccue, Cady               10 Oviedo HS           15-00.00   15-03.25    8   
  3 Pierre, Cherish           10 Oviedo HS           14-06.50   13-06.50    6   
  4 Sofarellli, Becca         11 Trinity Prep        13-00.25   13-05.75    5   
  5 Mckenzie, Paige           11 Trinity Prep        13-10.00   13-03.25    4   
  6 Mackrides, Sophia         10 Oviedo HS           13-07.00   12-10.50    3   
  7 Pope, Jordan              10 Trinity Prep        11-11.50   12-03.50    2   
  8 Orta, Jessica             -- Oviedo HS                      11-08.00    1   
  9 Kiriazis, Anna            12 Trinity Prep         9-02.50    7-03.50  
 
Event 2  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Minnigan, Sean            11 Trinity Prep        16-08.00   18-00.50   10   
  2 Malugen, Dylan            11 Trinity Prep        17-06.50   17-01.00    8   
  3 Nemec, Tyler              10 Trinity Prep                   16-09.50    6   
  4 Simms, Robert             10 Trinity Prep        16-06.75   15-01.00    5   
  5 Roberts, Ian              11 Trinity Prep        15-01.00   13-10.00    4   
 
Event 3  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stapleton, Zoe            12 Oviedo HS           34-06.00   32-01.00   10   
  2 Burney, Morgan            11 Lake Mary Pr        35-08.00   32-00.50    8   
  3 Pierre, Cherish           10 Oviedo HS           30-10.00   30-03.00    6   
  4 Huang, Krystal            11 Trinity Prep        30-08.00   29-00.50    5   
  5 Amrhein, Madison          12 Oviedo HS           29-04.00   28-01.00    4   
  6 Mackrides, Sophia         10 Oviedo HS           29-08.00   27-10.50    3   
  7 Harris, Amanda            10 Trinity Prep                   27-02.00    2   
  8 Maniccia, Darby           -- Oviedo HS                      25-06.00    1   
  9 Gibbons, Jane             10 Trinity Prep                   24-06.50  
 
Event 4  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Minnigan, Sean            11 Trinity Prep        34-10.50   39-11.50   10   
  2 Malugen, Dylan            11 Trinity Prep        37-11.00   37-05.50    8   
  3 Torrey, Brey              11 Trinity Prep        34-08.00   32-10.50    6   
  4 Roberts, Ian              11 Trinity Prep        30-07.25   29-11.00    5   
 
Event 5  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bowen, Emily              11 Lake Mary Pr        20-06.00   23-03.00   10   
  2 Kahky, Julia              11 Trinity Prep        23-08.50   21-02.00    8   
  3 Bloss, Brianna             9 Lake Mary Pr        21-11.00   20-11.50    6   
  4 Copeland, Megan           12 Lake Mary Pr        24-03.50   20-01.50    5   
  5 Taylor, Lawren            11 Oviedo HS                      18-08.50    4   
  6 Ferguson, Drew            10 Trinity Prep        17-11.00   18-02.50    3   
 
Event 6  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lamareillo, Mitchell      11 Trinity Prep        34-06.50   36-01.00   10   
  2 Newlin, James             11 Trinity Prep        32-02.25   31-08.50    8   
  3 Suero, Julien             10 Trinity Prep        28-06.00   29-08.50    6   
  4 Zornik, Jacob              8 Oviedo HS           33-05.00   29-05.00    5   
  5 Holliday, James            9 Oviedo HS           30-01.00   28-11.00    4   
  6 Eliscu, Jace              10 Trinity Prep        29-03.50   24-07.00    3   
  7 Campbell, Jeff             9 Oviedo HS           33-02.00   22-02.50    2   
 -- Fleming, Paxton            9 Trinity Prep        31-00.00       FOUL  
 
Event 7  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bowen, Emily              11 Lake Mary Pr           80-00      71-02   10   
  2 Byrnes, Paige             12 Lake Mary Pr           70-00      69-03    8   
  3 Bloss, Brianna             9 Lake Mary Pr        59-00.25      65-03    6   
  4 Burney, Morgan            11 Lake Mary Pr           75-00      63-00    5   
  5 Kahky, Julia              11 Trinity Prep           68-04      58-04    4   
  6 Copeland, Megan           12 Lake Mary Pr           50-03      57-07    3   
  7 Ferguson, Drew            10 Trinity Prep                      32-06    2   
 
Event 8  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lasater, Mason            12 Lake Mary Pr          156-11     159-01   10   
  2 Anderson, Tom             11 Oviedo HS             104-00     100-03    8   
  3 Lamareillo, Mitchell      11 Trinity Prep           86-08      95-00    6   
  4 Eliscu, Jace              10 Trinity Prep           84-01      80-10    5   
  5 Suero, Julien             10 Trinity Prep           74-09      75-02    4   
  6 Newlin, James             11 Trinity Prep           61-04      71-08    3   
  7 Holliday, James            9 Oviedo HS              87-09      67-00    2   
  8 Campbell, Jeff             9 Oviedo HS              86-01      65-04    1   
  9 Zornik, Jacob              8 Oviedo HS              87-02      64-03  
 10 Wilson, Parker             8 Oviedo HS              86-04      63-04  
 
Event 9  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Copeland, Megan           12 Lake Mary Pr         4-01.25    4-08.00   10   
  2 Mccue, Cady               10 Oviedo HS            4-06.00   J4-08.00    8   
  3 Stapleton, Zoe            12 Oviedo HS            4-10.00    4-06.00    6   
  4 Mingus, Jade              12 Lake Mary Pr         4-06.00   J4-06.00    5   
  5 Campbell, Reagan          10 Lake Mary Pr         4-05.00    4-02.00    3.50
  5 Wiginton, Wesley          10 Lake Mary Pr         4-08.00    4-02.00    3.50
  7 Mackrides, Sophia         10 Oviedo HS                      J4-02.00    2   
  8 Miller, Katie             10 Trinity Prep         4-00.00   J4-02.00    1   
  9 Huang, Krystal            11 Trinity Prep         4-04.00    4-00.00  
  9 Rodriguez, Maria          10 Lake Mary Pr         3-08.00    4-00.00  
  9 Delgado, Kelly            10 Trinity Prep         4-00.00    4-00.00  
 
Event 10  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reynolds, Grant             Trinity Prep         5-00.00    5-06.00   10   
  2 Konsens, Hunter           11 Trinity Prep         5-04.00   J5-06.00    8   
  3 Brown, Parker             12 Trinity Prep         5-08.00   J5-06.00    6   
 -- French, Ben                9 Trinity Prep         5-00.00       FAIL  
 -- Smith, Marko              11 Lake Mary Pr         5-08.00       FAIL  
 -- Christopher, Matthew       9 Trinity Prep         3-10.00       FAIL  
 
Event 11  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Samantha        10 Lake Mary Pr         7-06.00    7-06.00   10   
  2 Arney, Mirren              9 Trinity Prep         7-00.00    7-00.00    8   
  3 Harris, Alexa              9 Trinity Prep                    6-00.00    6   
  4 Kiriazis, Anna            12 Trinity Prep                    5-00.00    5   
 
Event 12  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Martin, Alex              12 Lake Mary Pr        10-06.00   10-00.00   10   
  2 Pawloski, Brian           10 Lake Mary Pr         8-06.00    9-00.00    8   
  3 Hardgrove, Sam            11 Trinity Prep         7-00.00    7-06.00    6   
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Burney, Morgan            11 Lake Mary Pr           17.00      18.08   1  10   
  2 Wiginton, Wesley          10 Lake Mary Pr           20.19      19.86   1   8   
  3 Todd, Emilia              10 Trinity Prep           20.85      20.44   1   6   
  4 Campbell, Reagan          10 Lake Mary Pr           20.84      20.81   1   5   
  5 Amrhein, Madison          12 Oviedo HS                         22.02   2   4   
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sturn, Kevin              10 Trinity Prep           19.78      20.08   10   
  2 Spargo-Dixon, Chris       11 Oviedo HS              19.10      21.11    8   
  3 Lopez, Jeremy             11 Oviedo HS              19.00      22.91    6   
  4 Anderson, Tom             11 Oviedo HS              18.90      23.24    5   
  5 AmRhein, Nicholas          9 Oviedo HS              19.40      24.31    4   
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Manoogian, Dveen          10 Lake Mary Pr           14.50      13.81   1  10   
  2 Ruane, Mikayla            10 Trinity Prep           14.93      14.19   1   8   
  3 Webb, Ursula              10 Oviedo HS              14.64      14.40   1   6   
  4 Brooks, Sierra             8 Lake Mary Pr           14.50      14.51   1   5   
  5 Leabu, Jessica            -- Oviedo HS                         15.36   2   4   
  6 Montoya, Manuela          12 Lake Mary Pr           16.00      15.37   1   3   
  7 Fitzgerald, Megan          8 Lake Mary Pr           16.00      15.60   1   2   
  8 Rodriguez, Maria          10 Lake Mary Pr           16.84      15.89   2   1   
  9 Micheals, Sara             8 Lake Mary Pr           16.00      15.90   1 
 10 Pierre, Chasity            9 Oviedo HS                         16.10   2 
 11 Zetts, Sarah              10 Trinity Prep                      16.39   2 
 12 Kiriazis, Anna            12 Trinity Prep                      16.58   2 
 13 alvarez, sara              9 Oviedo HS                         16.65   2 
 14 Perelmuter, Maddie         9 Trinity Prep                      16.79   2 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Miles, Gannon             11 Trinity Prep           12.30      11.93   1  10   
  2 Rackard, Dwayne           11 Lake Mary Pr           12.37      12.06   1   8   
  3 Gershater, Ethan          11 Oviedo HS              12.70      12.08   1   6   
  4 Simms, Robert             10 Trinity Prep                      12.12   2   5   
  5 Torrey, Brey              11 Trinity Prep           12.67      12.57   1   4   
  6 Nemec, Tyler              10 Trinity Prep           12.85      12.65   2   3   
  7 Fleming, Paxton            9 Trinity Prep           13.02      12.66   2   2   
  8 Bentley, Jake              9 Trinity Prep           13.08      12.67   2   1   
  9 Duncan, Thomas            12 Lake Mary Pr           12.22      13.08   1 
 10 Berggren, Lawrence         9 Oviedo HS              12.50      13.38   1 
 11 Dupree, Eric               8 Oviedo HS              12.10      13.64   1 
 12 Morales-Agosto, Gedeoni    9 Oviedo HS              12.60      13.71   1 
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sutton, Sarina             9 Trinity Prep                    5:56.10   10   
  2 Salas, Stephanie          10 Trinity Prep                    6:02.55    8   
  3 Hague, Emily              12 Oviedo HS            6:45.14    6:07.61    6   
  4 Benefiel, Erin            12 Lake Mary Pr         6:08.59    6:23.98    5   
  5 Worthen, Alex             12 Oviedo HS                       6:40.90    4   
  6 Hinnershitz, Heidi        12 Oviedo HS                       6:49.19    3   
  7 Miliotes, Lanie            9 Trinity Prep                    7:16.73    2   
  8 Roth, Marissa             11 Trinity Prep                    7:18.49    1   
  9 Spradlin, Chelsey         11 Oviedo HS            7:12.59    7:31.91  
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rhodes, Tristan            9 Trinity Prep         5:23.52    5:01.22   10   
  2 Place, Parker             10 Trinity Prep         5:08.67    5:06.75    8   
  3 Taylor, Ian               10 Trinity Prep         5:17.06    5:07.10    6   
  4 Hart, Aaron                9 Lake Mary Pr         7:06.23    5:53.56    5   
  5 Uppers, Nick              10 Lake Mary Pr         5:53.18    6:00.87    4   
  6 Martin, Patrick           10 Lake Mary Pr         5:33.41    6:14.30    3   
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lake Mary Prep  'A'                                 52.00      52.99   10   
     1) Blackwood, Arianna 10           2) Williams, Samantha 10          
     3) Vallario, Rachel 11             4) Campbell, Reagan 10            
  2 Oviedo HS  'A'                                                 53.48    8   
  3 Trinity Prep  'A'                                 1:01.27      54.99    6   
     1) Sofarellli, Becca 11            2) Ruane, Mikayla 10              
     3) Mckenzie, Paige 11              4) Delgado, Kelly 10              
  4 Oviedo HS  'B'                                                 58.39    5   
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trinity Prep  'B'                                              50.38   10   
     1) Sturn, Kevin 10                 2) Brown, Parker 12               
     3) Dyjack, Nathan 12               4) Miles, Gannon 11               
  2 Lake Mary Prep  'A'                                 48.00      51.61    8   
     1) Pawloski, Brian 10              2) Uppers, Nick 10                
     3) Martin, Patrick 10              4) Mccullough, Raymond 12         
 -- Trinity Prep  'A'                                                DNF  
     1) Nemec, Tyler 10                 2) Bentley, Jake 9                
     3) Fleming, Paxton 9               4) Simms, Robert 10               
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hani, Abby                11 Lake Mary Pr           56.43    1:00.36   1  10   
  2 Huang, Krystal            11 Trinity Prep         1:04.35    1:06.77   1   8   
  3 Jacobs, Olivia             9 Trinity Prep                    1:13.05   2   6   
  4 Sutton, Sarina             9 Trinity Prep         1:09.89    1:13.40   1   5   
  5 Pope, Jordan              10 Trinity Prep         1:13.85    1:13.90   1   4   
  6 Harris, Amanda            10 Trinity Prep         1:13.78    1:15.36   1   3   
  7 Salas, Stephanie          10 Trinity Prep                    1:18.00   2   2   
  8 bagwell, leah              9 Oviedo HS                       1:19.80   2   1   
  9 Pierre, Chasity            9 Oviedo HS                       1:22.43   2 
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Reynolds, Grant           12 Trinity Prep                      51.80   2  10   
  2 Davis, Omari              12 Trinity Prep           55.01      54.29   1   8   
  3 Salas, Daniel             11 Trinity Prep                      54.51   2   6   
  4 Sands, Alec               12 Trinity Prep           55.72      57.99   1   5   
  5 Burns, Corey              11 Trinity Prep           58.50      58.23   1   4   
  6 Dupree, Eric               8 Oviedo HS              57.10      58.58   1   3   
  7 Carrier, Nathan           11 Trinity Prep           58.00      59.09   1   2   
  8 Wilson, Parker             8 Oviedo HS              58.10    1:01.81   1   1   
  9 Berggren, Lawrence         9 Oviedo HS              59.10    1:09.17   2 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Burney, Morgan            11 Lake Mary Pr           48.78      54.38   1  10   
  2 Edwards, Mallory          11 Oviedo HS              57.43      55.45   1   8   
  3 Taylor, Lawren            11 Oviedo HS              57.22      57.46   1   6   
  4 Vallario, Rachel          11 Lake Mary Pr         1:00.00      59.26   2   5   
  5 Ruane, Mikayla            10 Trinity Prep           54.29    1:00.76   1   4   
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sturn, Kevin              10 Trinity Prep           46.82      45.89   10   
  2 Tasi, Francesco           10 Trinity Prep           46.76      48.57    8   
  3 AmRhein, Nicholas          9 Oviedo HS              48.10      50.34    6   
  4 Spargo-Dixon, Chris       11 Oviedo HS              48.30      51.50    5   
  5 Lopez, Jeremy             11 Oviedo HS              48.20      53.46    4   
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jacobs, Olivia             9 Trinity Prep                    2:50.91   10   
  2 Turk, Marissa              9 Oviedo HS                       2:51.44    8   
  3 Hague, Emily              12 Oviedo HS                       2:52.12    6   
  4 Salas, Stephanie          10 Trinity Prep                    2:59.99    5   
  5 Sutton, Sarina             9 Trinity Prep         2:39.90    3:00.45    4   
  6 Worthen, Alex             12 Oviedo HS                       3:05.80    3   
  7 Hinnershitz, Heidi        12 Oviedo HS                       3:09.27    2   
  8 Spradlin, Chelsey         11 Oviedo HS            3:06.95    3:17.07    1   
  9 Kennedy, Emma	     12 Trinity Prep                      3:21.97
 10 Roth, Marissa             11 Trinity Prep                    3:29.24  
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gordon, Grant                  11 Trinity Prep                    2:14.44   10   
  2 Shepherd, Nathaniel        8 Oviedo HS            2:30.10    2:16.86    8   
  3 Vinnett, Alfred            9 Trinity Prep         2:22.20    2:19.06    6   
  4 Hart, Aaron                9 Lake Mary Pr         3:15.00    2:22.46    5   
  5 Core, Jackson              9 Oviedo HS            2:25.00    2:29.58    4   
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hani, Abby                11 Lake Mary Pr           25.28      26.20   1  10   
  2 Mccue, Cady               10 Oviedo HS              28.25      28.59   1   8   
  3 Webb, Ursula              10 Oviedo HS              30.33      30.98   1   6   
  4 Pope, Jordan              10 Trinity Prep                      31.91   2   5   
  5 Zetts, Sarah              10 Trinity Prep                      34.40   2   4   
  6 bagwell, leah              9 Oviedo HS                         34.86   3   3   
  7 alvarez, sara              9 Oviedo HS                         35.54   2   2   
  8 Perelmuter, Maddie         9 Trinity Prep                      35.80   3   1   
  9 Miller, Katie             10 Trinity Prep                      36.20   2 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sands, Alec                 Trinity Prep           25.56      24.04   1  10   
  2 Dyjack, Nathan            12 Trinity Prep           24.00      24.43   1   8   
  3 Simms, Robert             10 Trinity Prep           24.58      24.91   1   6   
  4 Rackard, Dwayne           11 Lake Mary Pr           23.00      25.66   1   5   
  5 Bentley, Jake              9 Trinity Prep           25.82      25.83   1   4   
  6 Fleming, Paxton            9 Trinity Prep           28.97      26.75   2   3   
  7 Nemec, Tyler              10 Trinity Prep           26.64      27.25   2   2   
 
Event 29  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Oviedo HS  'A'                                               4:46.41   10   
  2 Oviedo HS  'B'                                               4:49.46    8   
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Lake Mary Prep             197        2) Oviedo HS                 174   
    3) Trinity Prep               157                                           
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Trinity Prep               308        2) Oviedo HS                  82   
    3) Lake Mary Prep              66                                           
Post to:  
Post as: 
History for DistancePreps.com - The Future Runs Now
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 2159 2131 17895 11
2013 1605 3560 25995 18
2012 2287 2220 28653 31
2011 2432 1161 9801 36
2010 713 389 3211 10
2009 41 21 1  
2008 8      
2006   2    
2001 9      
2000 1      
1982 1      
1971 1      
1969 1      
1965 1      
1954 1      
Hashtags: None