Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

SFU Emilie Mondor Spring Open Complete Results

Published by
Devin Rajala   on Apr 15 2012, 11:18 PM
Licensed to Valley Royals Track & Field Club
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/14/2012 06:33 PM
                   SFU Emilie Mondor Spring Open - 4/14/2012                   
                                    Burnaby                                    
                                    Results                                    
 
Event 3  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Simon Fraser  'A'                                     50.27  
  2 Comox Valley Cougars  'A'                             53.30  
 
Event 4  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Simon Fraser  'A'                                     44.27  
     1) 142 Zach Conard                 2) 147 Stuart Ellenwood 19        
     3) 259 Yubai Liu 23                4) 155 Dennis Nicolas 23          
  2 Unattached  'A'                                       45.56  
     1) 193 Sahr Kemoh                  2) 192 Kayode Fatoba              
     3) 197 Eric Oduor                  4) 196 Mica-El Muba               
 
Event 5  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1     6 Timothy Delcourt    18 Coastal Trac          15:21.82  
  2   149 Anton Humeniuk         Simon Fraser          15:22.25  
  3   170 Michael Bourgeois      Ubc Track &           16:21.33  
  4   145 Samir Dhanani          Simon Fraser          16:29.75  
  5   104 Ryan Alcantara         S P U                 17:17.34  
 --   164 Austin Trapp           Simon Fraser               DNF  
 --   256 BJ Cunliffe            Unattached BC              DNF  
 
Event 6  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   133 Ali Worthen         22 S P U                    14.82  -0.3  2 
  2    86 Meghan Palesch      17 Ocean Athlet             15.00  -0.8  1 
  3   135 Andrea Abrams          Simon Fraser             15.27  -0.3  2 
  4   121 Maliea Luquin          S P U                    15.43  -0.8  1 
  5    88 Danielle Y. Delage  19 Pacific Athl             15.48  -0.8  1 
  6   143 Charlotte Crombeen     Simon Fraser             15.67  -0.3  2 
  7   117 Katy Gross          22 S P U                    15.76  -0.3  2 
  8   151 Aisha S. Klippenst  19 Simon Fraser             15.80  -0.3  2 
  9   249 Andrea Robinson        Walnut Grove Sch         16.23  -0.8  1 
 10    12 Chicago Bains       14 Comox Valley             16.46  -0.8  1 
 11    68 Danica Matson       18 Langley Must             16.46  -0.8  1 
 12    72 Shelby Smithson     18 Langley Must             16.49  -0.3  2 
 13   130 Brittany Tri        22 S P U                    16.78  -0.8  1 
 
Event 7  Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   215 Jesse Lynch         19 Unattached BC            15.89  -2.2 
  2   195 Doug  (39) McLaren     Unattached               16.05  -2.2 
  3    64 Eli Kastelin           Langley Must             19.89  -2.2 
 
Event 8  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   134 Robyn Zeldler          S P U                 18:26.32  
  2   112 Elizabeth Doe          S P U                 19:49.96  
 --   183 Jenny McCormack        Ubc Track &                DNF  
 
Event 9  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1    90 Maggie Hanlon       25 Pacific Athl             12.18  -0.8  4 
  2    34 Liza Whitehead      25 Coquitlam CH             12.47  -0.8  4 
  3   262 Carolyn Sutherland  18 Langley Must             12.58  -0.8  4 
  4    22 Esinam A. Ayesu-At  18 Coquitlam CH             12.71  -0.8  4 
  5    28 Shania Payne           Coquitlam CH             12.80  -0.8  4 
  6    94 Anastasia M. Pears  24 Pacific Athl             12.82  -1.5  3 
  7   132 Bryanne Wochnick       S P U                    12.89  -0.8  4 
  8    92 Sudie Momoh         18 Pacific Athl             13.03  -1.5  3 
  9   107 Rasia Baldwin          S P U                    13.11  -0.8  4 
 10   191 Sophie Tran            Ubc Track &              13.19  -1.5  3 
 11    58 Allison Geisbrecht     Langley Must             13.25  -1.5  3 
 12    17 Renee Kennedy       18 Cowichan Val             13.36  -2.5  2 
 13    78 Karin Adande        26 Norwesters T             13.36  -2.5  2 
 14   124 Natalie Nobbs          S P U                    13.41  -2.5  2 
 15   109 Kelsey Chase           S P U                    13.43  -1.5  3 
 16    59 Jasmine Grant          Langley Must             13.43  -1.5  3 
 17    89 Claire N. Donner    23 Pacific Athl             13.44  -1.5  3 
 18    12 Chicago Bains       14 Comox Valley             13.49  -2.2  1 
 19   252 Gagan Nijjar        15 Universal AT             13.65  -2.5  2 
 20   181 Addison Kramer         Ubc Track &              13.66  -2.5  2 
 21   158 Mercedes Rhode         Simon Fraser             13.70  -2.5  2 
 22   161 Jasmin Sjodin          Simon Fraser             13.74  -2.5  2 
 23   137 Robin Broomfield       Simon Fraser             13.81  -2.2  1 
 24   225 Larissa Taddei      17 Unattached BC            13.90  -2.2  1 
 25    19 Tayler Morton       15 Comox Valley             13.90  -2.2  1 
 26    13 Delaney Carr        16 Comox Valley             14.06  -2.2  1 
 27   202 Cheryl Chow            Unattached BC            14.89  -2.2  1 
 
Event 10  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   221 Chad Payne          18 Unattached BC            11.38   1.5  2 
  2    26 James K. Linde      18 Coquitlam CH             11.50  -1.5  3 
  3    31 Adeyemi Taylor-Lew  16 Coquitlam CH             11.52   1.5  2 
  4    23 Nicholas Ayin       19 Coquitlam CH             11.53  -1.5  3 
  5    32 Tunji Taylor-Lewis  18 Coquitlam CH             11.58   1.5  2 
  6   101 Deven Stewart       25 Riverside Track          11.73  -1.5  3 
  7    81 Farhan Umedaly      31 Norwesters T             11.83   1.5  2 
  8   210 Jerry HO               Unattached BC            11.88  -1.7  1 
  9    79 Angadh Sen          17 Norwesters T             12.01   1.5  2 
 10   198 Luke (Xinxiao) Wan     Unattached               12.05   1.5  2 
 11   229 Tarin Dosanjh       24 Universal AT             12.05   1.5  2 
 12   220 Cedric Payne        16 Unattached BC            12.19   1.5  2 
 13    37 Paul Tshinyama      42 Greyhounds               12.29  -1.7  1 
 14    20 Liam Parker         17 Comox Valley             12.48  -1.7  1 
 15    38 Sam Walker          41 Greyhounds               12.54  -1.7  1 
 16   260 Amrit Singh Randha  17 Unattached BC            12.61  -1.7  1 
 17    36 Albert Hsue         16 Dover Bay                12.67  -1.7  1 
 18     2 David Edmunds       20 Burnaby Stri             12.83  -1.5  3 
 19   254 Conrad Chow            Unattached BC            13.05  -1.7  1 
 
Event 11  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   235 Helen J. Crofts     22 Unattached BC            56.49   3 
  2    33 Cheyanne A. Tunti   18 Coquitlam CH             57.50   3 
  3   131 Myisha Valentine       S P U                    57.70   3 
  4   126 Emily Quatier          S P U                    58.39   3 
  5    90 Maggie Hanlon       25 Pacific Athl             58.48   3 
  6    96 Jeannette Van Den   35 Pacific Athl             59.69   2 
  7    29 Picabo Reeves          Coquitlam CH           1:00.31   2 
  8    58 Allison Geisbrecht     Langley Must           1:00.47   2 
  9   263 Alana Mussatto      16 Unattached BC          1:00.84   2 
 10   230 Jasmine Gill        16 Universal AT           1:01.66   2 
 11   180 Kathryn Hutchins       Ubc Track &            1:01.83   1 
 12     4 Adrianna Lunt       17 Chilliwack Track       1:02.36   2 
 13     1 Julia C. Daye       20 Burnaby Stri           1:02.98   1 
 14   176 Mikaela Hannam         Ubc Track &            1:03.41   1 
 15    21 Shayla Phillips     14 Comox Valley           1:04.56   1 
 16     5 Jennifer Weibe      15 Chilliwack Track       1:05.93   1 
 17     3 Caitlin Geary       16 Chilliwack Track       1:09.73   1 
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1    80 Matthew Swanson     18 Norwesters T             49.29   3 
  2   199 Darcy Achari        22 Unattached BC            49.68   3 
  3   127 Nathan Seely           S P U                    50.07   3 
  4    95 Eric Pollard        17 Pacific Athl             50.79   2 
  5    25 Hodson Harding      18 Coquitlam CH             50.83   3 
  6   110 John Corazza           S P U                    51.51   2 
  7   216 Sean McKenzie       18 Unattached BC            51.60   2 
  8    75 Ethan Wilkinson     17 Langley Must             51.63   1 
  9    14 Adam Commandeur     17 Comox Valley             51.68   3 
 10   142 Zach Conard            Simon Fraser             52.18   3 
 11   119 Nate Johnson        22 S P U                    52.38   1 
 12   228 Hameet Dhillon      17 Universal AT             52.43   2 
 13   168 Simon Bill             Ubc Track &              52.70   3 
 14   250 Jerome Rosler       18 Kajaks Track             52.78   1 
 15   233 Paul S. Pooni       20 Universal AT             53.10   2 
 16    16 Kyle Johnson        17 Comox Valley             53.94   1 
 17   120 Taylor Ladd            S P U                    54.45   1 
 18    38 Sam Walker          41 Greyhounds               55.60   1 
 
Event 13  Women 800 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   238 Brianna M. Kane     23 Valley Royal           2:10.64  
  2   138 Lindsey Butterwort  20 Simon Fraser           2:11.55  
  3   160 Sarah Sawatzky         Simon Fraser           2:13.02  
  4    24 Traci W. Boss       25 Coquitlam CH           2:14.15  
  5   173 Catharine Farish       Ubc Track &            2:14.66  
  6   116 McKayla Fricker        S P U                  2:14.88  
  7   188 Heather Slinn          Ubc Track &            2:15.22  
  8   150 Michaela Kane          Simon Fraser           2:15.27  
  9   165 Abby Vogt              Simon Fraser           2:15.79  
 10    83 Miryam Bassett      16 Oceanside TR           2:16.78  
 11   118 Jasmine Johnson        S P U                  2:16.94  
 12   200 Chelsea Balbosa     20 Unattached BC          2:17.96  
 13    27 Miranda Menzies     18 Coquitlam CH           2:19.03  
 14   186 Mariah Robinson        Ubc Track &            2:21.01  
 15   244 Kansas MACKENZIE    18 Vancouver TH           2:21.27  
 16     7 Ally Ginter         17 Coastal Trac           2:22.33  
 17   144 Caitlin Dell           Simon Fraser           2:25.02  
 18    10 Jenna Phipps        16 Coastal Trac           2:26.39  
 19    41 Nicole Hutchinson   15 Harriers               2:26.96  
 20   128 Gabriella Serventi     S P U                  2:27.39  
 21   100 Mine Celebi         16 Prince OF Whales       2:29.53  
 22   167 Etta Degnan         18 Sunshine Coa           2:42.93  
 
Event 14  Men 800 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   265 Ryan Brockerville      Simon Fraser           1:52.85  
  2     9 Adam Paul-Morris    20 Coastal Trac           1:53.23  
  3   189 Jordan Smith           Ubc Track &            1:54.41  
  4     8 Nathan Goodwin      18 Coastal Trac           1:54.80  
  5   243 Christian Gravel    18 Vancouver TH           1:54.86  
  6   259 Yubai Liu           23 Simon Fraser           1:55.43  
  7   166 Travis Vugteveen       Simon Fraser           1:55.62  
  8   147 Stuart Ellenwood    19 Simon Fraser           1:55.78  
  9   264 Adam Reid              Simon Fraser           1:55.91  
 10   246 Matthew So          16 Vancouver TH           1:57.01  
 11   148 Keir Forster           Simon Fraser           1:58.10  
 12   179 Theo Hunt              Ubc Track &            1:59.07  
 13   222 Cameron L. Procevi  19 Unattached BC          1:59.24  
 14    77 Mike Adair          25 Norwesters T           2:00.33  
 15   245 Patrick W. Riddell  18 Vancouver TH           2:01.02  
 16   247 Max Trummer            Vancouver TH           2:01.48  
 17   227 Jovan Zigic            Unattached BC          2:02.96  
 18   146 Chris Dinsdale         Simon Fraser           2:03.95  
 19   242 Daniel Goh          16 Vancouver TH           2:04.35  
 20   172 Chris Dong             Ubc Track &            2:04.71  
 21    97 Warren McCulloch    46 PHRC                   2:05.18  
 22   164 Austin Trapp           Simon Fraser           2:05.36  
 23   248 MACKENZIE Wong      18 Vancouver TH           2:05.93  
 24    30 Rowdy Reeves        18 Coquitlam CH           2:10.82  
 
Event 15  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1    88 Danielle Y. Delage  19 Pacific Athl             25.68  -1.4  5 
  2    33 Cheyanne A. Tunti   18 Coquitlam CH             25.93  -1.4  5 
  3    28 Shania Payne           Coquitlam CH             26.02  -1.7  4 
  4   133 Ali Worthen         22 S P U                    26.05  -1.4  5 
  5   132 Bryanne Wochnick       S P U                    26.20  -1.4  5 
  6   126 Emily Quatier          S P U                    26.26  -1.7  4 
  7   124 Natalie Nobbs          S P U                    26.47   0.5  3 
  8   131 Myisha Valentine       S P U                    26.55  -1.4  5 
  9   107 Rasia Baldwin          S P U                    26.80  -1.4  5 
 10   191 Sophie Tran            Ubc Track &              26.92  -1.7  4 
 11    92 Sudie Momoh         18 Pacific Athl             26.94  -1.7  4 
 12   135 Andrea Abrams          Simon Fraser             27.00   0.5  3 
 13    56 Allison Gallaugher  18 Langley Must             27.07   0.5  3 
 14    59 Jasmine Grant          Langley Must             27.08   0.5  3 
 15   109 Kelsey Chase           S P U                    27.12  -1.7  4 
 16   121 Maliea Luquin          S P U                    27.25  -2.0  1 
 17    17 Renee Kennedy       18 Cowichan Val             27.27   0.1  2 
 18    12 Chicago Bains       14 Comox Valley             27.33   0.1  2 
 19     4 Adrianna Lunt       17 Chilliwack Track         27.39  -1.7  4 
 20    78 Karin Adande        26 Norwesters T             27.64  -2.0  1 
 21   223 Rachel Shuttlewort  17 Unattached BC            27.81  -2.0  1 
 22   117 Katy Gross          22 S P U                    28.31   0.1  2 
 23    21 Shayla Phillips     14 Comox Valley             28.51   0.1  2 
 24    19 Tayler Morton       15 Comox Valley             28.73   0.1  2 
 25     5 Jennifer Weibe      15 Chilliwack Track         29.37  -2.0  1 
 26     3 Caitlin Geary       16 Chilliwack Track         30.05  -2.0  1 
 
Event 16  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1    23 Nicholas Ayin       19 Coquitlam CH             22.56  -0.7  3 
  2    26 James K. Linde      18 Coquitlam CH             22.71  -0.7  3 
  3    80 Matthew Swanson     18 Norwesters T             22.82  -0.7  3 
  4    95 Eric Pollard        17 Pacific Athl             23.08  -1.5  2 
  5    31 Adeyemi Taylor-Lew  16 Coquitlam CH             23.18  -1.5  2 
  6    63 Stephen Humphrey       Langley Must             23.26  -0.7  3 
  7   221 Chad Payne          18 Unattached BC            23.34  -1.5  2 
  8    14 Adam Commandeur     17 Comox Valley             23.36  -1.5  2 
  9   110 John Corazza           S P U                    23.58  -0.7  3 
 10   216 Sean McKenzie       18 Unattached BC            23.66  -1.5  2 
 11   241 Ben Daly-Grafstein  18 Vancouver TH             23.76  -1.5  2 
 12   142 Zach Conard            Simon Fraser             23.83  -1.5  2 
 13    32 Tunji Taylor-Lewis  18 Coquitlam CH             24.03  -1.5  1 
 14    75 Ethan Wilkinson     17 Langley Must             24.57  -1.5  1 
 15   220 Cedric Payne        16 Unattached BC            24.96  -1.5  1 
 16    16 Kyle Johnson        17 Comox Valley             25.22  -1.5  1 
 17   198 Luke (Xinxiao) Wan     Unattached               25.31  -1.5  1 
 18    35 Adam Betz              Dover Bay                25.81  -1.5  1 
 19   260 Amrit Singh Randha  17 Unattached BC            26.02  -1.5  1 
 
Event 17  Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1    94 Anastasia M. Pears  24 Pacific Athl           1:03.07   2 
  2   182 Nano Anna Mari         Ubc Track &            1:04.40   2 
  3    86 Meghan Palesch      17 Ocean Athlet           1:05.52   1 
  4   124 Natalie Nobbs          S P U                  1:05.57   2 
  5   249 Andrea Robinson        Walnut Grove Sch       1:08.02   2 
  6   181 Addison Kramer         Ubc Track &            1:08.68   1 
  7    18 MACKENZIE McLoed    16 Comox Valley           1:09.81   1 
  8    71 Emma Smithson          Langley Must           1:10.12   1 
  9    68 Danica Matson       18 Langley Must           1:10.23   1 
 
Event 18  Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   113 Ryan Endresen          S P U                    55.61  
  2    64 Eli Kastelin           Langley Must             58.13  
  3   215 Jesse Lynch         19 Unattached BC            59.16  
  4    82 Sebastian Adugalsk  17 Ocean Athlet             59.79  
  5    65 Ben Marshal            Langley Must           1:00.30  
  6    87 Richard Roberts     16 Ocean Athlet           1:01.04  
 
Event 19  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    84 Rebecca Bassett     17 Oceanside TR           4:55.96  
  2   171 Amelie DE Fenoyl       Ubc Track &            4:56.25  
  3   108 Josie Becker           S P U                  4:59.32  
  4   129 Katie Thrails          S P U                  5:00.32  
  5   177 Katie Huang            Ubc Track &            5:08.98  
  6   214 Daisy A. Laforce    31 Unattached BC          5:14.49  
  7   111 Allison Cutting        S P U                  5:18.91  
  8   253 Lovellen Mahal      17 Universal AT           5:25.60  
 
Event 20  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    98 Nigel Hole          23 Point Grey T           3:55.00  
  2    11 Declan White        20 Coastal Trac           3:58.11  
  3    99 Mark D. Wilkie      28 Point Grey T           3:59.34  
  4   106 AJ Baker               S P U                  4:02.84  
  5   217 Tom Michie          26 Unattached BC          4:05.00  
  6   178 Tim Huebsch            Ubc Track &            4:06.11  
  7   179 Theo Hunt              Ubc Track &            4:08.27  
  8   226 James Young         21 Unattached BC          4:08.36  
  9   185 Devin Rajala           Ubc Track &            4:13.57  
 10    39 Jesse Hooton        17 Harriers               4:16.29  
 11   257 Billy Wong          18 Unattached BC          4:17.38  
 12   145 Samir Dhanani          Simon Fraser           4:18.25  
 13    66 Adam Marshall          Langley Must           4:23.92  
 14    42 James Miles         17 Harriers               4:30.50  
 15   208 Kieran Halliday     16 Unattached BC          4:32.27  
 16   211 Jack Huang          18 Unattached BC          4:39.79  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 S P U  'A'                                          3:51.86  
  2 Simon Fraser  'A'                                   4:03.57  
  3 Unattached BC  'B'                                  4:08.26  
  4 Ubc Track & Field Club  'A'                         4:14.85  
     1) 188 Heather Slinn               2) 186 Mariah Robinson            
     3) 176 Mikaela Hannam              4) 180 Kathryn Hutchins           
  5 Unattached BC  'A'                                  4:33.43  
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Simon Fraser  'A'                                   3:25.17  
  2 Coastal Track Club  'A'                             3:31.43  
  3 Unattached  'B'                                     3:39.12  
     1) 243 Christian Gravel 18         2) 246 Matthew So 16              
     3) 242 Daniel Goh 16               4) 208 Kieran Halliday 16         
  4 Unattached BC  'A'                                  3:46.57  
  5 Unattached  'A'                                     3:47.98  
     1) 221 Chad Payne 18               2) 220 Cedric Payne 16            
     3) 241 Ben Daly-Grafstein 18       4) 227 Jovan Zigic                
 
Event 23  Women 18-99 Discus Throw 1 kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    49 Asianna Covington   15 Kajaks Track            46.64m  
      41.40m  45.96m  FOUL  46.64m  43.94m  FOUL
  2   159 Jade Richardson     20 Simon Fraser            40.60m  
      40.60m  FOUL  FOUL  40.09m  FOUL  FOUL
  3   207 Prabhjiy Dosanjh    16 Unattached BC           37.66m  
      36.26m  37.66m  36.27m  35.30m  36.04m  35.93m
  4    48 Channell Botsis     14 Kajaks Track            30.79m  
      28.04m  30.79m  FOUL  27.73m  FOUL  FOUL
  5    76 Brittni Wolczyk     15 Langley Must            29.76m  
      26.79m  28.74m  25.98m  29.76m  27.49m  28.59m
  6    53 Grorgie Antle       16 Langley Must            28.13m  
      25.07m  24.53m  26.10m  26.74m  27.54m  28.13m
  7    46 Gurleen Bhandal     14 Kajaks Track            22.47m  
      17.60m  FOUL  20.57m  20.19m  20.01m  22.47m
 
Event 24  Men 18-99 Discus Throw 2 kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   206 Gurinder Dosanjh    22 Unattached BC           45.42m  
      43.41m  44.39m  43.14m  FOUL  FOUL  45.42m
  2    47 Pauljit Bhandal     18 Kajaks Track            40.05m  
      38.29m  38.76m  33.15m  36.11m  40.05m  37.36m
 
Event 25  Women 18-99 Hammer Throw 4 kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    49 Asianna Covington   15 Kajaks Track            55.21m  
      50.32m  54.58m  52.69m  53.40m  55.21m  FOUL
  2   139 Ryley Carr          20 Simon Fraser            42.12m  
      38.98m  36.46m  42.11m  41.98m  42.12m  40.72m
  3   255 Autumn Covinton     14 Unattached BC           41.10m  
      38.95m  41.10m  39.73m  FOUL  38.45m  37.29m
  4    48 Channell Botsis     14 Kajaks Track            38.05m  
      37.83m  38.05m  36.01m  36.23m  37.85m  36.85m
  5   237 Manpreet Grewal     16 Valley Royal            33.96m  
      33.96m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  6    15 Carly Gunter        16 Comox Valley            33.02m  
      31.91m  FOUL  30.44m  31.95m  33.02m  31.14m
  7    46 Gurleen Bhandal     14 Kajaks Track            29.18m  
      FOUL  FOUL  26.17m  28.37m  29.18m  28.26m
 
Event 26  Men 18-99 Hammer Throw 7.26kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    52 Ryan Jensen         27 Kamloops Tra            61.62m   7.26 kg
      FOUL  60.40m  58.58m  61.62m  FOUL  58.56m
  2    47 Pauljit Bhandal     18 Kajaks Track            48.51m   12 lb
      46.98m  48.51m  FOUL  44.76m  47.44m  45.70m
  3   236 Jeewan Grewal       15 Valley Royal            31.77m   12 lb
      FOUL  FOUL  27.76m  31.77m  FOUL  PASS
 --    50 Mark Kalmykov       17 Kajaks Track              FOUL   12 lb
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 --   154 Luca Molinari       19 Simon Fraser              FOUL   7.26kg
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 27  Women 18-99 Shot Put 4 kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   251 Ruky Abdulai        27 Valley Royal            11.43m  
      10.81m  11.30m  FOUL  FOUL  11.43m  11.08m
  2    55 Georgia Ellenwood   17 Langley Must            10.28m  
      9.70m  9.54m  9.59m  FOUL  10.07m  10.28m
  3    86 Meghan Palesch      17 Ocean Athlet             8.91m  
      FOUL  8.40m  8.90m  8.91m  7.11m  8.41m
  4   209 Tiffanni L. Hernan  18 Unattached BC            8.79m  
      8.29m  8.19m  8.25m  8.79m  FOUL  8.19m
  5    72 Shelby Smithson     18 Langley Must             8.08m  
        x  x       8.08m  7.87m
 
Event 28  Men 18-99 Shot Put 7.26kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   224 Steven Stredulinsk  31 Unattached BC           11.50m  
      11.28m  11.50m  11.15m  11.43m  11.28m  10.94m
 
Event 29  Women Triple Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   122 Trinna Miranda         S P U                   10.96m   1.4 
     10.56m(+0.0) 10.58m(1.0) FOUL(1.5) 10.28m(1.4) 10.96m(1.4) 10.83m(+0.0)
  2   151 Aisha S. Klippenst  19 Simon Fraser            10.44m   0.3 
     10.26m(0.9) FOUL(1.6) FOUL(1.7) 10.36m(1.5) FOUL      10.44m(0.3)
 
Event 30  Men Triple Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   218 Vladislav Moldavan  17 Unattached BC           12.71m   1.0 
     12.54m(1.4) 12.33m(2.0) 12.71m(1.0) FOUL(1.4) FOUL(2.5) FOUL(1.4)
  2   213 Bashir Khan         18 Unattached BC           12.64m   2.1 
     12.06m(0.6) 12.41m(1.9) 12.16m(+0.0) 12.45m(0.6) 12.32m(0.2) 12.64m(2.1)
 
Event 31  Women 18-99 Javelin Throw 600 g
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    69 Tiffany Perkins     21 Langley Must            50.31m  
      45.82m  47.85m  49.79m  50.31m  45.96m  45.62m
  2   103 Brittany Aanstad    22 S P U                   45.80m  
      45.80m  45.02m  44.39m  43.01m  44.45m  43.26m
  3   251 Ruky Abdulai        27 Valley Royal            42.41m  
      39.52m  40.45m  42.41m  41.07m  37.21m  38.96m
  4   162 Kirstin H. Stewart  19 Simon Fraser            40.72m  
      40.72m  FOUL  33.89m  34.10m  36.30m  34.29m
  5   201 Selina Byer         19 Unattached BC           39.63m  
      36.05m  39.63m  36.77m  37.26m  FOUL  37.16m
  6   117 Katy Gross          22 S P U                   39.55m  
      38.19m  37.84m  38.70m  37.60m  39.55m  34.09m
  7   163 Michelle K. Stuart  21 Simon Fraser            38.48m  
      38.48m  32.27m  37.97m  34.73m  34.15m  34.42m
  8   105 Carly Andrews       22 S P U                   38.47m  
      38.11m  36.40m  36.83m  38.41m  FOUL  38.47m
  9   130 Brittany Tri        22 S P U                   36.96m  
      34.99m  36.96m  36.72m  32.26m  35.67m  33.09m
 10   209 Tiffanni L. Hernan  18 Unattached BC           36.45m  
      FOUL  36.45m  35.14m         
 11    76 Brittni Wolczyk     15 Langley Must            34.12m  
      31.06m  31.25m  34.12m         
 12   114 Michaela Farner     22 S P U                   33.76m  
      33.42m  33.76m  33.63m         
 13    48 Channell Botsis     14 Kajaks Track            33.51m  
      30.70m  31.39m  33.51m         
 14    55 Georgia Ellenwood   17 Langley Must            33.48m  
      FOUL  32.38m  33.48m         
 15    53 Grorgie Antle       16 Langley Must            22.08m  
      FOUL  FOUL  22.08m         
 
Event 32  Men 18-99 Javelin Throw 800 g
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   141 Ben Coles           20 Simon Fraser            53.44m  
      51.83m  52.60m  52.00m  52.67m  52.06m  53.44m
  2    60 Maxwell Hanna          Langley Must            52.76m  
      FOUL  52.24m  52.76m  51.74m  50.92m  50.28m
  3   119 Nate Johnson        22 S P U                   48.80m  
         46.96m  44.05m  48.80m  FOUL  48.54m
  4   169 Uluc Birol          20 Ubc Track &             46.60m  
      46.39m  46.60m  42.86m  45.59m  44.93m  FOUL
 
Event 33  Women High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    93 Kim Neville-Ruther  18 Pacific Athl             1.67m  
     1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.70 
        O    O    O   XO   XO    O  XXX 
  2    88 Danielle Y. Delage  19 Pacific Athl             1.62m  
     1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 
       XO    O   XO    O  XXX 
  3   103 Brittany Aanstad    22 S P U                   J1.62m  
     1.52 1.57 1.62 1.67 
        O  XXO   XO  XXX 
  4    54 Robyn Buckingham       Langley Must             1.57m  
     1.47 1.52 1.57 1.62 
        O    O   XO  XXX 
  5    72 Shelby Smithson     18 Langley Must             1.52m  
     1.52 1.57 
      XXO  XXX 
  5   258 Anastasia Evans     15 Unattached BC            1.52m  
     1.42 1.47 1.52 1.57 
        O    O  XXO  XXX 
  7    70 Hannah Rolfe           Langley Must             1.47m  
     1.42 1.47 1.52 
       XO   XO  XXX 
  8    71 Emma Smithson          Langley Must            J1.47m  
     1.37 1.42 1.47 1.52 
      XXO    O   XO  XXX 
  9   261 Jessica Padriano       Simon Fraser            J1.47m  
     1.37 1.42 1.47 1.52 
        O    O  XXO  XXX 
 10   194 Erin Marshall       18 Unattached               1.42m  
     1.37 1.42 1.47 
        O   XO  XXX 
 --   121 Maliea Luquin          S P U                       NH  
     1.37 
      XXX 
 
Event 34  Men High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    43 Filip Backiel       18 Holy Cross               1.93m  
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.93 1.95 
        O    O   XO  XXO    O  XXX 
  2    61 James Hellner          Langley Must             1.70m  
     1.60 1.65 1.70 1.75 
        O   XO   XO  XXX 
 
Event 35  Women Long Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   262 Carolyn Sutherland  18 Langley Must             5.52m  +0.0 
     5.23m(1.8) 5.38m(1.4) 5.13m(1.5) 5.30m(1.4) FOUL(1.5) 5.52m(+0.0)
  2   133 Ali Worthen         22 S P U                    5.44m   0.7 
     5.14m(2.0) 5.19m(1.5) 5.24m(0.9) 5.20m(0.3) 5.44m(0.7) 5.22m(+0.0)
  3    88 Danielle Y. Delage  19 Pacific Athl             5.40m  +0.0 
     5.17m(1.7) 5.40m(+0.0)            
  4   122 Trinna Miranda         S P U                    5.14m   1.0 
     5.08m(2.4) 4.97m(+0.0) 5.14m(1.0) 4.95m(0.6) FOUL      FOUL     
  5   190 Erin Templeton         Ubc Track &              5.06m   0.5 
     5.01m(+0.0) 5.05m(1.9) 4.73m(+0.0) 5.06m(0.5) 4.99m(1.7) 5.01m(0.1)
  6   143 Charlotte Crombeen     Simon Fraser             5.02m  +0.0 
     FOUL      5.02m(+0.0) 4.49m(+0.0) 4.76m(+0.0) FOUL(+0.0) 4.97m(0.5)
  7    56 Allison Gallaugher  18 Langley Must             4.97m   1.7 
     4.72m(1.4) 4.97m(1.7) 4.61m(0.1)         
  8    17 Renee Kennedy       18 Cowichan Val             4.94m   1.9 
     FOUL(+0.0) 4.94m(1.9) 4.79m(1.1) 4.54m(+0.0) 4.74m(+0.0) 4.83m(+0.0)
  9   107 Rasia Baldwin          S P U                    4.92m  +0.0 
     4.61m(-0.0) 4.92m(+0.0)            
 10   117 Katy Gross          22 S P U                    4.91m   0.5 
     4.91m(0.5) FOUL      4.66m(+0.0)         
 11   158 Mercedes Rhode         Simon Fraser             4.89m   0.3 
     4.89m(0.9) 4.49m(+0.0) 4.89m(0.3)         
 12    89 Claire N. Donner    23 Pacific Athl             4.76m  +0.0 
     4.76m(+0.0) 4.67m(+0.0) 4.55m(1.0)         
 13   151 Aisha S. Klippenst  19 Simon Fraser             4.75m   0.2 
     4.22m(+0.0) 4.42m(1.2) 4.75m(0.2)         
 14   121 Maliea Luquin          S P U                    4.63m   0.2 
     4.47m(+0.0) FOUL(0.7) 4.63m(0.2)         
 14   153 April MacKenzie-Co     Simon Fraser             4.63m   1.6 
     4.63m(1.6) 4.61m(+0.0) 4.40m(+0.0)         
 16   137 Robin Broomfield       Simon Fraser             4.62m  +0.0 
     4.62m(+0.0) 4.44m(+0.0) FOUL(0.8)         
 17   261 Jessica Padriano       Simon Fraser             4.57m   0.1 
     4.55m(+0.0) 4.57m(0.1) 4.49m(+0.0)         
 18   124 Natalie Nobbs          S P U                    4.54m  +0.0 
     FOUL      FOUL      4.54m(+0.0)         
 19    93 Kim Neville-Ruther  18 Pacific Athl             4.34m  +0.0 
     4.34m(+0.0) 4.16m(0.4)            
 
Event 36  Men Long Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1    57 Robbie Gallaugher      Langley Must             7.01m   1.3 
     FOUL(0.3) 7.01m(1.3) 6.95m(0.9) 6.87m(1.9) 6.98m(+0.0) 7.00m(0.4)
  2   119 Nate Johnson        22 S P U                    6.09m   2.1 
     6.06m(0.8) 6.09m(2.1) FOUL(+0.0) 5.82m(2.7) 4.21m(0.3)   
  3   210 Jerry HO               Unattached BC            6.05m   1.7 
     5.90m(1.2) 6.00m(-0.2) 6.05m(1.7) 4.61m(1.1) 5.83m(1.4) 5.82m(0.4)
  4    35 Adam Betz              Dover Bay                5.52m   2.0 
     FOUL      5.52m(2.0) 5.26m(0.6) 4.64m(1.4)      
  5    36 Albert Hsue         16 Dover Bay                5.29m   0.6 
     4.83m(1.1) FOUL(1.5) 5.04m(1.0) FOUL(+0.0) FOUL(0.5) 5.29m(0.6)
 
Event 38  Men 13-17 Discus Throw 1.62 kg
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    50 Mark Kalmykov       17 Kajaks Track            37.41m  
      FOUL  36.73m  36.78m  37.41m  FOUL  FOUL
  2   236 Jeewan Grewal       15 Valley Royal            28.65m  
      FOUL  FOUL  28.33m  25.89m  28.65m  FOUL
Post to:  
Post as: 
History for UBC Track and Field and Cross Country
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 15 93    
2013 2 166    
2012 34 102 148 1
2011 49 67 147  
2010 50 30 131  
2009 33 9    
2008 8 5    
2007 2 4    
2006   1    
2004   1    
Hashtags: #ubc