Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Gunnison Invitational

Published by
Coach Matt   on Oct 28 2010, 04:22 PM
Gunnison Invitational - 9/18/2010 6:51:43 PM                
Gunnison High School XC Course, Gunnison, CO

Varsity Boys 5000 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Josh Noriega Salida 16:28.93 1
2 Joh Powell Gunnison 17:46.09 2
3 Jacob Adamson Salida 17:56.58 3
4 Adrian Lovato Gunnison 17:58.84 4
5 Colten Rogers Telluride 18:05.66 5
6 Daniel De La Rosa Delta 18:05.89 6
7 Ian Boucher Crested Butte 18:10.71 7
8 Dustin Ownbey Delta 18:21.64 8
9 Tyler Sorensen Centauri 18:26.94 --
10 Kaleb Stephens Del Norte 18:40.11 10
11 Nathan Loomis Telluride 18:46.55 11
12 Garrett Lundberg Salida 18:47.50 12
13 Cameron Bowman Telluride 19:01.57 13
14 Brooks Rogers Telluride 19:05.65 14
15 Jacob Ames Delta 19:06.49 15
16 Joe Murrelle Del Norte 19:13.57 16
17 Eric Newhouse GJ Central 19:20.23 17
18 Shawn Beiriger Del Norte 19:21.56 18
19 Avery Martinez Salida 19:23.82 19
20 Forrest Smith Crested Butte 19:31.54 20
21 Andy MacIssac Lake County 19:40.26 21
22 Jordan Wall Sargent 19:43.09 --
23 Robert Tekansik Lake County 19:46.84 23
24 Evan Dirksen Gunnison 19:49.99 24
25 Adrian Reyes Salida 19:51.12 25
26 Ryan Mix Sargent 19:54.73 --
27 Zach Smith Gunnison 20:01.39 27
28 Brandon Miller Gunnison 20:02.25 28
29 Carlos Jaquez Centennial 20:03.96 29
30 John Haefeli Del Norte 20:07.27 30
31 DJ Carson Centennial 20:08.62 31
32 Jose Montez Center 20:11.34 32
33 Eli Baier Delta 20:15.59 33
34 Hayden Anderson Salida 20:19.81 34
35 Bret Bigham Delta 20:20.62 35
36 Jay Peterson Salida 20:32.17 --
37 Steven Duce Ouray 20:33.75 37
38 Francisco Alegira Center 20:34.47 38
39 Justin Clark Ouray 20:42.21 39
40 Joaquin Duran Antonito 20:42.73 --
41 Cody Vincent Lake County 20:43.93 41
42 Alek Holinstrom Custer County 20:46.90 42
43 Stephan Carson Centennial 20:50.59 43
44 Ethan Baier Delta 20:59.58 44
45 Kelly Cannon Salida 21:02.38 --
46 Caleb Johnson Salida 21:02.96 --
47 Chris Horarik Salida 21:03.52 --
48 Hunter Gienapp Gunnison 21:03.91 48
49 Noah Hughes Ouray 21:04.31 49
50 Freddie Ramirez ? 21:07.71 --
51 Kyle Boyle Crested Butte 21:08.33 51
52 Nicholas Pieper Ouray 21:08.64 52
53 Jacob Davignon Delta 21:11.00 --
54 Michael Haynoski Salida 21:12.67 --
55 Marcus Martinez Lake County 21:13.59 55
56 Tucker Smith GJ Central 21:21.63 56
57 Lalo Lemus ? 21:23.01 --
58 Sean Mutz Custer County 21:24.00 58
59 Caleb Lowe Salida 21:27.14 --
60 Elliott Riest Salida 21:28.37 --
61 Brian O'Connor Custer County 21:30.88 61
62 Nate Beldon GJ Central 21:35.53 62
63 Zane Dezeeuw Ouray 21:37.72 63
64 Calvin Coombs Centauri 21:46.27 --
65 Sergio Andrade Delta 21:49.06 --
66 David Bright Crested Butte 21:49.87 66
67 Jeff Hargrove Crested Butte 21:53.49 67
68 Henry Watson Custer County 22:04.68 68
69 Jess Weaver Ouray 22:08.45 69
70 Bradon Wilson Custer County 22:10.26 70
71 Derek Green Ouray 22:13.12 --
72 Julio Maldenado Center 22:15.88 72
73 Alfred Stouder Telluride 22:25.63 73
74 Shane Barks GJ Central 22:32.89 74
75 Albert Evarts Ouray 22:35.41 --
76 Jesse Koenig Salida 22:38.82 --
77 Ryan Jensen Del Norte 23:01.81 77
78 William Gilliam Delta 23:05.50 --
79 Kyle Cotton Ouray 23:08.04 --
80 Jacob Fedel Ouray 23:09.89 --
81 Thomas Gilmartin Centennial 23:19.54 81
82 Jace Jemberg Delta 23:19.87 --
83 Josh Fulton Delta 23:30.17 --
84 Thane Smith Salida 23:40.44 --
85 Eduardo Soria Center 24:01.00 85
86 Tyler Bornsen GJ Central 24:15.90 86
87 Patrick Link Ouray 24:16.95 --
88 Taylor Brown Delta 24:37.12 --
89 Sebastiaan Chavez Delta 24:44.32 --
90 Tyler Smith GJ Central 25:30.79 90
91 Kyle Fowler Salida 26:33.79 --
92 Delano Sandoval Antonito 27:22.69 --
93 Cody Smith Lake County 27:26.47 93
94 Steven Glidden Delta 31:20.79 --
95 Andrew Mixter Delta 32:33.00 --
96 Darrell Claydon Delta 32:34.21 --
97 Jacob Futrell Delta 33:48.58 --
98 Cordell Futrell Delta 35:40.16 --
99 Michael Seeds Delta 35:40.35 --
100 Eric Marshall Delta 44:44.18 --



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 (5) (6)
==========================================================================
1 Salida 35 1 3 12 19 25 34
Total Time: 1:12:37 Average: 18:09.21 1-4 Split: 2:55
2 Telluride 43 5 11 13 14 73 -
Total Time: 1:14:59 Average: 18:44.86 1-4 Split: 60
3 Gunnison 57 2 4 24 27 28 48
Total Time: 1:15:36 Average: 18:54.08 1-4 Split: 2:15
4 Delta 62 6 8 15 33 35 44
Total Time: 1:15:50 Average: 18:57.41 1-4 Split: 2:010
5 Del Norte 74 10 16 18 30 77 -
Total Time: 1:17:23 Average: 19:20.63 1-4 Split: 1:27
6 Lake County 140 21 23 41 55 93 -
Total Time: 1:21:25 Average: 20:21.16 1-4 Split: 1:33
7 Crested Butte 144 7 20 51 66 67 -
Total Time: 1:20:40 Average: 20:10.12 1-4 Split: 3:39
8 Ouray 177 37 39 49 52 63 69
Total Time: 1:23:29 Average: 20:52.23 1-4 Split: 35
9 Centennial 184 29 31 43 81 - -
Total Time: 1:24:23 Average: 21:05.68 1-4 Split: 3:16
10 GJ Central 209 17 56 62 74 86 90
Total Time: 1:24:50 Average: 21:12.57 1-4 Split: 3:13
11 Center 227 32 38 72 85 - -
Total Time: 1:27:03 Average: 21:45.68 1-4 Split: 3:50
12 Custer County 229 42 58 61 68 70 -
Total Time: 1:25:46 Average: 21:26.62 1-4 Split: 1:18


Varsity Girls 5000 Meter Run Finals
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Kaiti Davis Salida 19:46.83 1
2 Valerie Stark Custer County 19:53.05 --
3 Rachel Hampton Telluride 20:36.69 3
4 Dianna Miller Centauri 21:07.71 4
5 Haydyn Pike Gunnison 21:20.94 5
6 Josephine Bush Telluride 21:25.91 6
7 Dominica Alloy Salida 21:26.68 7
8 Bethany Higgins Salida 21:41.05 8
9 Amber Scott Crested Butte 21:50.46 9
10 Clarissa Whiting Delta 21:58.26 10
11 Mina Moscatelli Crested Butte 22:20.23 11
12 Maggie Murphy Gunnison 22:22.97 12
13 Kirstin Whiting Gunnison 22:23.67 13
14 Cleo Whiting Delta 22:23.88 14
15 Abby Whiting Crested Butte 22:44.82 15
16 Sammi Sharrar Salida 22:47.54 16
17 Amber Reynolds Sargent 22:51.49 17
18 Maggie Cress Gunnison 22:54.92 18
19 Christina Burch Center 22:55.00 --
20 Kyla Ownbey Delta 22:58.43 20
21 Jessie Hild Telluride 23:08.34 21
22 Tai Zollars Sargent 23:15.76 22
23 Morgan Haynie GJ Central 23:17.06 23
24 Maddie Manning Gunnison 23:18.04 24
25 Emily Stull GJ Central 23:28.98 25
26 Sabrina Garcia Antonito 23:35.91 --
27 Emma Beckstead GJ Central 23:37.03 27
28 Marissa Sorensen Centauri 23:53.58 28
29 Jordyn Neely Del Norte 23:55.97 --
30 Taylor Schoenebaum Ouray 23:56.88 --
31 Sage Kitson Salida 23:57.43 31
32 Brooke Love Salida 24:02.03 32
33 Kendra Johnson Salida 24:02.84 --
34 Kaitlynn Witten Centauri 24:04.82 34
35 Trisha O'Rourke Del Norte 24:17.43 --
36 Abbey Pizel Sargent 24:40.96 36
37 Sarah Denhardt Sargent 24:42.46 37
38 Erin Guy Gunnison 25:02.95 38
39 Shelby Koof Crested Butte 25:15.06 39
40 Madeline Malzhan Crested Butte 25:21.29 40
41 Kylie Wilkinson Del Norte 25:21.54 --
42 Taylor O'Neal Crested Butte 25:22.20 42
43 Deianna Martinez GJ Central 25:36.69 43
44 Harper Griffin Crested Butte 25:38.42 --
45 Hannah Price Sargent 25:38.42 45
46 Emerald Cordova Centauri 25:46.56 46
47 Mara McLaughlin Crested Butte 25:48.44 --
48 Kelsey Guthmiller Ouray 25:54.32 --
49 Sophie Johnson Ouray 25:57.17 --
50 Leta Stinson Delta 26:03.04 50
51 Felicia Vigil Centennial 26:05.52 --
52 Vanessa Pinela Delta 26:09.14 52
53 Jessie D'Aquila Crested Butte 26:21.59 --
54 Alexis Albert Centennial 26:43.33 --
55 Jena D'Aquila Crested Butte 26:53.39 --
56 Neyva Hernandez Lake County 26:59.51 56
57 Stephene Radulla Lake County 27:09.11 57
58 Kara Riddle GJ Central 27:09.51 58
59 Hanna Lufkin Lake County 27:29.94 59
60 Chelsa Parsons Lake County 27:34.08 60
61 Cailina Faison Gunnison 27:36.35 --
62 Jesse Dean Crested Butte 28:04.12 --
63 Karolina Hutniczak Telluride 28:10.61 63
64 Julia Stinson Delta 28:18.96 64
65 Jessy Allen Telluride 29:47.43 65
66 Sarah Glidden Delta 30:01.56 --
67 Sue Ro Sargent 30:09.06 67
68 CeCe Brennan GJ Central 32:57.36 68
69 Charmaine Cunningham GJ Central 33:53.42 --
70 Sarah Harper-Johnson Crested Butte 36:21.39 --
71 Pascal Nash Salida 37:07.53 --



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 (5) (6)
==========================================================================
1 Salida 32 1 7 8 16 31 32
Total Time: 1:25:42 Average: 21:25.53 1-4 Split: 3:001
2 Gunnison 48 5 12 13 18 24 38
Total Time: 1:29:03 Average: 22:15.63 1-4 Split: 1:34
3 Crested Butte 74 9 11 15 39 40 42
Total Time: 1:32:11 Average: 23:02.65 1-4 Split: 3:25
4 Telluride 93 3 6 21 63 65 -
Total Time: 1:33:22 Average: 23:20.39 1-4 Split: 7:34
5 Delta 94 10 14 20 50 52 64
Total Time: 1:33:24 Average: 23:20.91 1-4 Split: 4:05
6 Sargent 112 17 22 36 37 45 67
Total Time: 1:35:31 Average: 23:52.67 1-4 Split: 1:51
7 Centauri 112 4 28 34 46 - -
Total Time: 1:34:53 Average: 23:43.17 1-4 Split: 4:39
8 GJ Central 118 23 25 27 43 58 68
Total Time: 1:35:60 Average: 23:59.94 1-4 Split: 2:20
9 Lake County 232 56 57 59 60 - -
Total Time: 1:49:13 Average: 27:18.16 1-4 Split: 35
Post to:  
Post as: 
History for Center High School Track & Field and Cross Country - Center, Colorado
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014   1    
2013   2    
2012   3    
2011   1    
2010   4