Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Wyoming Teams & Pages

    High School     College     RRCA Clubs     USATF Clubs     Timing Companies     Running Stores    
Key [old  new = Results,  = Claimed,  = Premium]
A:
    Arvada Clearmont

B:
    Big Horn
    Big Piney
    Buffalo
    Burlington
    Burns

C:
    Campbell County
    Cheyenne Central
    Cheyenne East
    Cheyenne South
    Chugwater Attendanc...
    Cody
    Cokeville

D:
    Douglas
    Dubois

E:
    Encampment
    Evanston Senior
F:
    Farson-Eden

G:
    Glendo Public
    Glenrock
    Green River
    Greybull
    Guernsey-Sunrise

H:
    H.E.M.
    Hulett Public

J:
    Jackson

K:
    Kaycee
    Kelly Walsh
    Kemmerer

L:
    Lander Valley
    Laramie
    Lingle-Fort Laramie
    Little Snake River
    Lovell
    Lyman
M:
    Meeteetse
    Midwest
    Moorcroft
    Mountain View

N:
    Natrona county
    Newcastle
    Niobrara County
    Normative Services

P:
    Pine Bluffs
    Pinedale
    Powell

R:
    Rawlins
    Riverside
    Riverton
    Rock River
    Rock Springs
    Rocky Mountain
S:
    Saratoga
    Sheridan
    Shoshoni
    Southeast
    St Stephens Indian
    Star Valley
    Sundance

T:
    Ten Sleep
    Thermopolis
    Tongue River
    Torrington

U:
    Upton

W:
    Wheatland
    Wind River
    Worland
    Wright Senior
    Wyoming Indian
 

Wall - 0 followers

Post to:  
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 31 2014, 07:20 PM
Host Site (Arkansas) | NCAA Home Results by: Flash Results ...
 
Post as: 
26 comment(s)  
Ads
#3 Prandini of Oregon advances to Eugen with best time in Women's 100 at 11.17. A&M advances 4 including #3 Ekpone. #2 Akinosun of Texas advances. Sant of Oregon fs
Ads
#8 Teeters of Ok St is fastest advancer to Eugene after running 10.11 as #11 Brown of USC runs season best 10.12. #1 Bromell of Baylor and #7 Givens of Texas advance and Hart and Hardy of A&M get the last two spots.
Ads
Texas runs 4 of top 5 times to advance (and they are 4 of top 5 seeds) to Eugene with Spencer the fastest in 51.38, #2 Francis and #11 Okodogbe of Oregon advance
Ads
A&M advances 4 mens 400 runners to Eugene including #1 Lendore and #2 Berry of Oregon advances. #14 Bilderback of Texas advances.
Ads
#2 Sharika Nelvis of Ark St was the fastest out of round 1 uin 12.98, #1 McReynolds, #6 Snow of Texas and #15 Wallace of Oregon q'd but #11 Blackburn of USC dnf'd
Ads
Johnathan Cabral of Oregon advanced to the second round as the second fastest qualifier with his first race in weeks. Wayne Davis of A&M was the top q as Devon Allen of Oregon was the 3rd fastest qualifier
Ads
#1 Anthony Rotich won the men's steeple in 8:38 and #3 Stanley Kebenei of Arkansas q'd but #2 Curtis Carr of BYU did not Q. and was 38th.
Ads
#4 seed Rachel Johnson of Baylor won the Women's Steeple at 9:53 as #1 Shalaya Kipp of Colorado q'd as did Megan Patrignelli of Oregon
Ads
Both Heymsfield and Komilos of Arkansas q'd
Ads
#6 seed Valarie Allman of Stanford was the top qualifier with a throw of 184-4 ahead of collegiate leader Shelbi Vaughn of A&M at 181-5. Defending champion Anna Jelmini of ASU qualified and Laura bobek of Oregon Q'd
Ads
In Men's Hammer #1 NCAA Seed Nick Miller of Ok State had the top throw at 234-1 with #6 Seed Greg Skipper of Oregon second at 225-1 and #5 seed Michael Lihrman of Wisconsin third at 223-1. #2 Seed Remy Conaster of USC did not start.
Ads
#27 Seed Casey Strong of A&M also advanced in sixth with a best of 206-9 for sixth
View More
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 27 2014, 06:15 PM
Licensed to RecordTiming.com - Contractor License HY-TEK's Meet Manager NCAA Division I 2014 Outdoor Track & Field Championships -West Preliminary ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 22 2014, 06:58 PM
Licensed to RecordTiming.com - Contractor License HY-TEK's Meet Manager NCAA Division I 2014 Outdoor Track & Field Championships -West Preliminary ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - May 18 2014, 08:58 PM
Website:Click here Results by: Track Timing and Data Management ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a news article - May 3 2014, 08:50 PM
Website:Click here Results: Longmont High School ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - Apr 19 2014, 07:15 PM
Website:Click here Results by: Royal Results ...
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - Apr 18 2014, 07:52 PM
Website:Click here 2014 Bryan Clay Invitational Schedule ...
 
Post as: 
 
DyeStatCAL posted a news article - Apr 17 2014, 05:00 PM
Website:Click here Results by: Flash Results West ...
 
Post as: 
6 comment(s)  
Ads

Ads, on , said:

Women's 1500
Finals
1 Sara Vaughn Brooks ID 4:10.05
2 Lea Wallace Nike 4:10.25
3 Laura Thweatt Boulder Track Club 4:10.55
4 Kim Conley New Balance/SRA 4:10.92
5 Stephanie Brown Arkansas 4:11.40
6 Josephine Moultrie Unattached 4:12.33
7 Rebecca Tracy Unattached 4:12.37
8 Hillary Holt College of Idaho 4:13.13

Collegiate leader and School Record for Brown

I suspect Hillary Holt ran the best ever for an NAIA competitor but hard to find records.
Ads
1500 Finals
1 Chad Noelle Oklahoma State 3:40.06
2 Christopher Gowell Adidas/RogueAC 3:40.29
3 Julian Matthews Unattached 3:40.33
4 Hamish Carson New Zealand 3:41.12
5 Tom Farrell Unattached 3:41.43
6 John Simons Minnesota 3:41.94
7 Luc Bruchet British Columbia 3:42.02
8 Sean Tobin Mississippi 3:42.07
9 Jake Hurysz Colorado 3:42.53
10 Zach Dahleen Southern Illinois 3:42.55
11 Tarik Moukrime RFC Liege At 3:42.88
12 Tommy Schmitz Speed Factor 3:42.98

Noelle moves to #2 on CL
Ads
Women's 1500
Finals
1 Sara Vaughn Brooks ID 4:10.05
2 Lea Wallace Nike 4:10.25
3 Laura Thweatt Boulder Track Club 4:10.55
4 Kim Conley New Balance/SRA 4:10.92
5 Stephanie Brown Arkansas 4:11.40
6 Josephine Moultrie Unattached 4:12.33
7 Rebecca Tracy Unattached 4:12.37
8 Hillary Holt College of Idaho 4:13.13

Collegiate leader and School Record for Brown
Ads
Event 114 Men 3000 Meter Steeplechase Invit Elite

1 Matt Hughes Nike 8:35.87
2 Curtis Carr BYU 8:37.54
3 Taylor Milne Speed River 8:39.81
4 Ole Hesselbjerg Eastern Kentucky 8:41.17
5 Stephen Lisgo Leeds City A 8:41.31
6 Jared Bassett Brooks 8:41.33
7 Mattias Wolter Louisville 8:42.20
8 Blake Theroux Colorado 8:51.96
9 Caleb Hoover Northern Arizona 8:52.75
10 Emil Blomberg UT-Arlington 8:53.86

Carr takes collegiate lead
Ads
Women's 5k even hotter
1 Meraf Bahta Hälle IF 15:30.37
2 Brenda Eunice Flores Mun Mexico-FMAA 15:30.87
3 Abbey D'Agostino Dartmouth 15:30.93
4 Jessica O'Connell UCAC 15:33.29
5 Emma Bates Boise State 15:33.42
6 Jordan Hasay Nike Oregon Project 15:34.35
7 Erin Finn Michigan 15:41.35
8 Brenda Martinez New Balance 15:41.50
9 Elinor Kirk UAB 15:42.13
10 Dominique Scott Arkansas 15:42.42
11 Mara Olson Butler 15:47.14
12 Crystal Nelson Iowa State 15:49.90
13 Sarah Crouch Zap Fitness 15:51.86
14 Dana Giordano Dartmouth 15:53.96
15 Shalaya Kipp Colorado 15:54.13

9 under 16:00 as D'Agostino loses a close race
Ads
Men's 5k results
1 Kennedy Kithuka Texas Tech 13:26.98
2 Trevor Dunbar Oregon 13:32.38
3 Luke Caldwell New Mexico 13:33.28
4 Liam Adams Adidas Australia 13:33.53
5 Jared Ward BYU 13:34.74
6 Aron Rono WCAP 13:35.83
7 Maverick Darling Kimberly Creations 13:36.10
8 Tony Okello Santa Monica TC 13:36.48
9 Diego Alberto Borrego Mo UAZ 13:36.98
10 Shadrack Kipchirchir Oklahoma State 13:37.68
11 Sean Quigley Saucony/ Boulder TC 13:38.81
12 Reed Connor Wisconsin 13:39.34
13 Riley Masters Brooks 13:39.47
14 Christo Landry Mizuno 13:39.71
15 Micah Chelimo Alaska Anchorage 13:41.99

Kithuka takes over D1 5k lead as the top 6 times in D1 run in this race, Chelimo in 15th takes over D2
 
RunnerSpace.com/College posted a news article - Apr 12 2014, 11:17 PM
Website:Click here Licensed to University of Colorado HY-TEK's Meet Manager 4/12/2014 05:17 PM Colorado Invitational - 4/11/2014 to 4/12/2014 ...
 
Post as: 
View More
 

Advert

 

Events

September
John Martin XC Invitational
Fri, 20 Fort Collins, CO
Bob Firman Invite
Sat, 21 Boise, ID
Sweetheart Invitational
Fri, 27 Loveland, CO
Rocky Mountain Shootout
Sat, 28 Boulder, CO
Roy Griak Invitational
Sat, 28 St. Paul, MN
October
November
Mountain West Cross Country Championships
Fri, 01 Colorado Springs, CO
NCAA D1 XC Mountain Regional
Fri, 15 Ogden, UT
NCAA D1 Cross Country Championships
Sat, 23 Terre Haute, IN
February
UHSTCA Indoor Invitational
Fri, 07 - 08 Kearns, UT
New Mexico Don Kirby Invitational
Fri, 14 - 15 Albuquerque, NM
Washington Husky Classic
Fri, 14 - 15 Seattle, WA
Mountain West Indoor Championships
Thu, 27 - 01 Colorado Springs, CO
March
NJCAA Indoor Championships
Fri, 07 - 08 New York, NY
Wyoming WHSAA Indoor State Championships
Fri, 07 - 08 Gillette, WY
NCAA D1 Indoor Championships
Fri, 14 - 15 Albuquerque, NM
Colorado Jerry Quiller Classic
Fri, 21 - 22 Boulder, CO
April
Stanford Invite
Fri, 04 - 05 Stanford, CA
Colorado Invitational
Fri, 11 - 12 Boulder, CO
Mt. Sac Relays
Sat, 12 - 19 Walnut, CA
Bryan Clay Invitational
Fri, 18 Azusa, CA
Long Beach Invitational
Fri, 18 - 19 Norwalk, CA
Dan Hansen Invitational
Sat, 26 Sheridan, WY
May
St Vrain Invitational
Fri, 02 Longmont, CO
Mountain West Outdoor Championships
Wed, 14 - 17 Laramie, WY
NCAA D1 West Outdoor Preliminary Round
Thu, 29 - 31 Fayetteville, AR
 

Followers (0)