Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

Blogs

 

2011 XC Preview - John Dey's FAB 5

Published by
DrBob   on Jul 30 2011, 01:31 PM

The 2011 XC Season is right around the corner.  Catch John Dey's 2011 Pre-season XC rankings as he counts down the FAB 5 teams and athletes in each classification as he tells us who he thinks will be the movers and shakers for Florida's Class of 2012. 

 

SEE JOHN'S FAB 5 RANKINGS ON VIDEO HERE

 


 

 

All Classifications


All-Classifications Girls

1.  Julie Wollrath(9) - Holy Trinity

2.  Shelby Davidson(12) - Cocoa Beach

3.  Lily Williams(12) - Chiles

4.   Bridget Blake(12) - Dr. Phillips

5.  Kacy Smith(11) - Estero 

Possibles...Stefanie Kurgatt(11) - Maclay, Carly Thomas(12) - Chiles, Nicole Carpio(12) - Ransom Everglades 

 

******

 

All-Classification Girls Teams

1.  Lakewood Ranch

2.  Estero

3.  Our Lady of Lourdes

4.  Chiles

5.  Plant

Possibles...Dr. Phillips, Ferguson, Oak Hall


*****

 

All-Classification Boys

1.  Elliott Clemente(12) - Belen Jesuit

2.  Max Del Monte(12) - Chamberlain

3.  Ryan Schnulle(12) - Charlotte

4.  Andres Arroyo(11) - Colonial

5.  Logan Kruse(12) - Dr. Phillips

Possibles...Kamal Koroso(11) - Terry Parker, Quincy O'Connor(12) - Celebration, Thomas Howell(10) - Niceville, Bert Irigoyen(12) - Ransom Everglades

 

******


All-Classification Boys Teams

1.  Belen Jesuit

2.  Estero

3.  Colonial

4.  Holy Trinity

5.  Christopher Columbus


******


1A

1A FAB 5 Girls:

1.  Julie Wollrath(9) - Holy Trinity

2.  Stefanie Kurgatt(11) - Maclay

3.  Brittney Olinger (10) - Oak Hall

4.  Kristin Sweeney(11) - Maclay

5.  Katelyn Greenleaf(12) - Northside Christian

 

Possibles....Christina McKinney(9) - Mount Dora Bible, Danielle Van Liere(8) - Providence, Mackenzie Dummer(11) - Holy Trinity, Bryce Seymour(11) - Circle Christian

 

******

 

1A FAB 5 Girls Teams:

1.  Oak Hall

2.  Providence

3.  Holy Trinity

4.  Westminster Academy

5.  Maclay

 

******

1A FAB 5 Boys:

1.  Ryan Gousse(12) -Trinity Prep

2.  Joey Castagnaro(12) - Holy Trinity

3.  Daniel Moore(12) - Holy Trinity

4.  Daniel Salas(11) - Trinity Prep

5.  Alex Brown(11) - Holy Trinity

 

Possibles...Derek Bolser(12) - PK Yonge, Mark Mutz(11) - Lakeland Christian, Garrett Westlake(11) - PK Yonge

******

 

1A FAB 5 Boys Teams:

1.  Holy Trinity

2.  PK Yonge

3.  Trinity Prep

4.  Circle Christian

5.  First Academy

******

 

2A

2A FAB 5 Girls:

1.  Shelby Davidson(12) - Cocoa Beach

2.  Nicole Carpio(12) - Ransom Everglades

3.  Karri Grippo(10) - Gulf

4.  Daesha Rogers(7) - American Heritage

5.  Laurel Brennan(11) - North Broward Prep

 

Possibles....Colleen Doherty(9) - Academy of Holy Names, Joanna McCoy(12) - Coral Shores, Mackenzie Wilson(8) - Episcopal

 

******

 

2A FAB 5 Girls Teams:

1.  Bolles 

2.  Cocoa Beach 

3.  Carrolton 

4.  Bishop Kenny 

5.  Episcopal 

 

******

2A FAB 5 Boys:

1.  Bert Irigoyen(12) - Ransom Everglades

2.  Nick Palermo(12) - North Broward Prep

3.  Taylor Hickey(12) - Rockledge

4.  Dillon Hodge(12) - Pedro Menendez HS

5.  Brian Sharp(12) - Robinson

 

******

 

2A FAB 5 Boys Teams:

1.  Ransom Everglades 

2.  Bishop Kenny 

3.  Immokalee 

4.  Lemon Bay 

5.  Berkeley Prep

Possibles...Cocoa Beach, Lincoln Park, Rockledge

 

******


3A

3A FAB 5 Girls:

1.  Lily Williams(12) - Chiles

2.  Kacy Smith(11) - Estero 

3.  Carly Thomas(12) - Chiles

4.  Olivia Ortiz(11) - Lakewood Ranch  

5.  Vanessa Valentine(12) - Melbourne

Possibles....Kristin Zarrella(11) -Lakewood, Emily Edwards(10) - Ft. Myers, Rachel Givens(11) -Chiles, Anne Marie Blaney(12) - Belleview

 

******

 

3A FAB 5 Girls Teams:

1.  Lakewood Ranch 

2.  Estero 

3.  Chiles 

4.  Ft Myers 

5.  Creekside


Possible...Niceville

 

******

3A FAB 5 Boys:

1.  Elliot Clemente(12) - Belen Jesuit

2.  Max Del Monte(12) - Chamberlain

3.  Ryan Schnulle(12) - Charlotte

3.  Thomas Howell(10) - Niceville 

4.  Quincy O'Connor(12) - Celebration

5.  Kamal Koroso(11) - Terry Parker

 

Possibles...Jacob Kotick(12) - B.T. Washington, Aaron Rojas(12) - Estero,Tim Wenger(12) - Citrus

 

******

 

3A FAB 5 Boys Teams:

1.  Belen Jesuit

2.  Estero

3.  Lincoln 

4.  Ft. Walton Beach

5.  Bartram Trail

 

******


4A

 

*** EDITED  4A FAB 5 Girls:

 

1.   Bridget Blake(11) - Dr. Phillips

2.   Mary Kate Ponder(12) - Mandarin

3.   Julia Rodriguez(11) - Plant

4.   Victoria Villanorvo(12) - Our Lady of Lourdes

5.   Dana Demsky(11) - Dr. Phillips

 .

Possibles....Danielle Kissel(12) - Plant, Caroline Gibson(11) - Plant, Christina Figueras(10) - Our Lady of Lourdes,

 

******

 

4A FAB 5 Girls Teams:

1.  Our Lady of Lourdes

2.  Plant

3.  Ferguson

4.  Dr. Phillips

5.  Spruce Creek

Possibles...Sarasota Riverview

 

******

4A FAB 5 Boys:

1.   Andres Arroyo(11) - Colonial

2.   Logan Kruse(12) - Dr. Phillips

3.   Chris Godwin(12) - Buchholz  

4.   Billy Anguish(12) - Winter Park

5.   Mitchell Moore(12) - Olympia

 

Possibles...Anderson Charles(12) - John I. Leonard, Thomas Christenberry(12) - Plant

 

******

 

4A FAB 5 Boys Teams:

1.  Colonial

2.  Christopher Columbus

3.  Winter Park

4.  St. Thomas Aquinas

5.  Olympia

Possible...Park Vista, Plant



 


 

 

 




 


 

 

Post to:  
Post as: 
History for Estero High School Track & Field and Cross Country - Estero, Florida
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 74 17 10  
2013 43 26 663  
2012 35 27 18  
2011 56 21 1 1
2010 28 7    
2009   2    
Hashtags: #distancepreps