Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Live Results - Iowa IHSAA Outdoor State Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on May 16 2012, 08:05 PM
Iowa IHSAA Outdoor State Championships
May 17, 2012 to May 19, 2012
Drake Stadium, Des Moines, IA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 400h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Distance Medley | 4x110m Shuttle Hurdles | Shot | Discus | HJ | LJ

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 100h | 400h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Sprint Medley 1,1,2,4 | Distance Medley | 4x100m Shuttle Hurdles | Shot | Discus | HJ | LJ

Team Scores
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pittmon, Nick 11 East Mills 11.38 -3.5 1 10
2 Meyer, Meliek 10 Lynnville-Sully 11.47 -3.5 1 8
3 Sines, Bryce 12 Pekin 11.51 -3.5 1 6
4 Striegel, Adam 12 Tri-County 11.55 -3.5 1 5
5 Plowman, Clayton 10 Adair-Casey 11.63 -3.5 1 4
6 Focht, Greg 12 Stanton 11.74 -3.5 1 3
7 Schamdeke, Nathan 12 Grundy Center 11.80 -3.5 1 2
8 Ebel, Cole 12 South O'Brien 11.91 -3.5 1 1
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Pittmon, Nick 11 East Mills 11.16 -1.4 2  
2 Meyer, Meliek 10 Lynnville-Sully 11.21 -1.4 2  
3 Striegel, Adam 12 Tri-County 11.52 -1.5 3  
4 Sines, Bryce 12 Pekin 11.56 -5.9 1  
5 Schamdeke, Nathan 12 Grundy Center 11.61 -1.5 3  
6 Focht, Greg 12 Stanton 11.66 -1.4 2  
7 Plowman, Clayton 10 Adair-Casey 11.68 -5.9 1  
8 Ebel, Cole 12 South O'Brien 11.69 -1.4 2  
9 Fraser, Greyson 12 GMG 11.71 -1.5 3  
10 McGraw, Mason 10 East Buchanan Co 11.83 -1.5 3  
11 Livengood, Dane 10 Treynor 11.86 -1.5 3  
12 Brau, Danny 12 BGM Community 11.87 -1.5 3  
13 Bonnstetter, Mitch 12 WB-Mallard/TRV 11.89 -1.4 2  
14 McKenna, Logan 11 Belmond Klemme 11.94 -5.9 1  
15 Hanson, Kyle 10 St Ansgar 11.96 -5.9 1  
16 Lyons, Shane 12 Montezuma Comm 12.00 -1.4 2  
17 Alden, Justin 11 Calamus Wheatlan 12.02 -1.5 3  
18 Lefler, Austin 11 Lawton-Bronson 12.03 -5.9 1  
19 Mueggenberg, Zach 11 Glidden-Ralston 12.06 -1.5 3  
20 Snell, McCoy 09 Manson NW Webste 12.17 -1.4 2  
21 Trierweiler, Brent 12 Clay Central 12.26 -5.9 1  
22 DaSilva, Justin 11 Laurens-Marathon 12.33 -5.9 1  
23 Noll, John 11 Lisbon 12.38 -5.9 1  
-- Rieck, Marcus 12 Tripoli FS -1.4 2  
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Floen, Jake 12 Unity Christian 11.40 -4.1 1 10
2 Howard, Devin 10 South Hamilton C 11.44 -4.1 1 8
3 Sierra, Andy 12 Louisa-Muscatine 11.48 -4.1 1 6
4 Powell, Jaemin 12 Mid-Prairie Comm 11.53 -4.1 1 5
5 Garcia, Eric 11 Wapello 11.60 -4.1 1 4
6 Weers, Logan 11 Clarke Community 11.69 -4.1 1 3
7 Streeter, Tysen 12 West Marshall 11.76 -4.1 1 2
8 Sieverding, Alex 12 Bellevue Communi 11.86 -4.1 1 1
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Floen, Jake 12 Unity Christian 11.42 -3.1 2  
2 Sierra, Andy 12 Louisa-Muscatine 11.51 -3.1 2  
3 Howard, Devin 10 South Hamilton C 11.63 -2.3 3  
4 Garcia, Eric 11 Wapello 11.68 -2.3 3  
5 Weers, Logan 11 Clarke Community 11.68 -2.5 1  
6 Powell, Jaemin 12 Mid-Prairie Comm 11.70 -2.5 1  
7 Sieverding, Alex 12 Bellevue Communi 11.71 -3.1 2  
8 Streeter, Tysen 12 West Marshall 11.76 -2.5 1  
9 Troutman, Ty 12 Beckman 11.78 -2.5 1  
10 Tvedt, Nate 12 Pella Christian 11.80 -3.1 2  
11 heiar, travis 12 Bellevue Communi 11.81 -2.3 3  
12 Dougherty, Aaron 12 West Fork 11.86 -3.1 2  
13 Grill, Jason 12 Apl. Parkersburg 11.87 -2.3 3  
14 Henningsen, Jalen 12 Alta 11.88 -2.5 1  
15 Norman, Barron 11 Missouri Valley 11.93 -3.1 2  
16 Dansco, Shane 10 Maple Valley Com 11.96 -3.1 2  
17 Hageman, Coleton 11 South Winneshiek 11.98 -2.3 3  
18 Denard, Malcom 12 Woodward Academy 12.00 -2.3 3  
19 Ryen, Trever 11 OA-BCIG 12.02 -2.5 1  
20 Johnson, Seth 12 Ridge View 12.26 -2.5 1  
21 Niehaus, Carter 10 East Sac County 12.27 -2.3 3  
22 Garthoff, Ryan 10 Ridge View 12.29 -3.1 2  
23 Riessen, Cory 12 OA-BCIG 12.34 -2.3 3  
24 Forrester, Mitch 10 Underwood 12.36 -2.5 1  
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Parks, Keagan 12 Webster City 11.40 -4.4 1 10
2 Norman, Brandon 11 Iowa Falls 11.45 -4.4 1 8
3 Thompson, Brendan 12 Fort Madison 11.71 -4.4 1 6
4 Keane, Tim 12 Bishop Heelan Ca 11.73 -4.4 1 5
5 Hadachek, Trev 11 Union 11.73 -4.4 1 4
6 Stephenson, Kyle 11 South Tama Count 11.76 -4.4 1 3
7 Erpelding, Michael 12 Algona 11.77 -4.4 1 2
8 Williams, Derek 12 Marion 11.81 -4.4 1 1
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Parks, Keagan 12 Webster City 11.25 -2.4 3  
2 Norman, Brandon 11 Iowa Falls 11.29 -1.5 2  
3 Keane, Tim 12 Bishop Heelan Ca 11.47 -1.2 1  
4 Hadachek, Trev 11 Union 11.56 -1.2 1  
5 Thompson, Brendan 12 Fort Madison 11.61 -2.4 3  
6 Williams, Derek 12 Marion 11.62 -1.5 2  
7 Stephenson, Kyle 11 South Tama Count 11.63 -1.2 1  
8 Erpelding, Michael 12 Algona 11.63 -1.5 2  
9 Sanders, Darrion 11 Keokuk 11.65 -1.5 2  
10 Dunkin, Tanner 09 Knoxville 11.66 -1.5 2  
11 Klouda, Andy 12 Solon 11.66 -1.2 1  
12 Thompson, Conrad 12 Benton Community 11.81 -1.2 1  
13 Weymiller, Marcus 10 Waukon Senior 11.83 -1.2 1  
14 Goode, Demetrius 12 Mt Pleasant 11.86 -2.4 3  
15 Fronk, Jared 11 Saydel 11.86 -1.2 1  
16 Junge, Travis 12 Benton Community 11.87 -2.4 3  
17 Tenge, Brandon 11 New Hampton Comm 11.88 -1.5 2  
18 Landgrebe, Andrew 10 Oskaloosa 11.89 -2.4 3  
19 Beard, Daniel 11 Western Dubuque 11.92 -1.5 2  
20 Woods, Fred 11 Charles City 11.94 -1.2 1  
21 Beyerink, Anthony 10 Carroll 11.98 -2.4 3  
22 Foss, Joey 11 Harlan Community 12.05 -2.4 3  
23 Nehl, Sam 12 Oelwein 12.08 -1.5 2  
24 Hageman, Nick 12 Charles City 12.16 -2.4 3  
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Harrington, James 12 Cedar Falls 11.13 -6.1 1 10
2 Pearson, Darius 12 Sioux City West 11.41 -6.1 1 8
3 Williams, Armando 12 Iowa City West 11.46 -6.1 1 6
4 Griffin, Will 12 CR Washington 11.52 -6.1 1 5
5 Martin, Tyrell 12 Waterloo West 11.57 -6.1 1 4
6 Minch, Zach 11 Davenport Centra 11.68 -6.1 1 3
7 Steingreaber, Nick 11 Xavier 11.97 -6.1 1 2
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Williams, Armando 12 Iowa City West 10.97 -1.5 1  
2 Harrington, James 12 Cedar Falls 11.02 -1.4 2  
3 Griffin, Will 12 CR Washington 11.06 -4.0 3  
4 Martin, Tyrell 12 Waterloo West 11.10 -1.4 2  
5 Pearson, Darius 12 Sioux City West 11.11 -1.4 2  
6 Younkin, Tyler 12 Bettendorf 11.19 -4.0 3  
7 Minch, Zach 11 Davenport Centra 11.32 -1.5 1  
8 Steingreaber, Nick 11 Xavier 11.34 -4.0 3  
9 Shoultz, Jake 11 Muscatine 11.35 -1.4 2  
10 Harris, Cleo 12 Abraham Lincoln 11.36 -1.5 1  
11 Greene, Vybert 11 Abraham Lincoln 11.40 -1.5 1  
12 Dreeszen, Anthony 11 Sioux City East 11.41 -4.0 3  
13 Cheatem, Jordan 11 Abraham Lincoln 11.42 -1.5 1  
14 Karlan, Nate 10 CR Jefferson Sen 11.42 -1.5 1  
15 Ogden, Brandon 12 Dowling Catholic 11.43 -1.4 2  
16 Hudson, Alex 11 Dowling Catholic 11.48 -1.5 1  
17 Runge, Bryson 09 Iowa City High 11.51 -1.4 2  
18 Toyosi, Luke 12 Cedar Falls 11.54 -4.0 3  
19 Owens, Ryan 12 Waukee 11.57 -1.4 2  
20 Harper, Demetrius 11 CR Prairie 11.57 -1.4 2  
21 Brown, Devon 10 Davenport Centra 11.57 -4.0 3  
22 Manektala, Yash 10 Valley 11.59 -1.5 1  
23 Bredeson, Mitch 11 CR Washington 11.63 -4.0 3  
 
Mens 100m WC Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Houdeshell, Jordan 11 Linn-Mar 20.82 -1.9 1 10
2 Sachsenmier, Drake 10 Camanche 21.03 -1.9 1 8
3 Lee, Austin 09 Des Moines East 43.09 -1.9 1 6
4 Jessen, Matthew 12 Southeast Polk 46.83 -1.9 1 5
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sines, Bryce 12 Pekin 22.78 -1.4 1 10
2 Pittmon, Nick 11 East Mills 22.81 -1.4 1 8
3 Striegel, Adam 12 Tri-County 23.08 -1.4 1 6
4 Tomlinson, Brett 11 Earlham Communit 23.09 -1.4 1 5
5 McGraw, Mason 10 East Buchanan Co 23.23 -1.4 1 4
6 Vaughan, Brian 12 Clayton Ridge 23.44 -1.4 1 3
7 Schmitt, Jordan 12 Turkey Valley Co 23.68 -1.4 1 2
8 Sobotka, Jacob 10 Mt Ayr Community 24.27 -1.4 1 1
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Sines, Bryce 12 Pekin 22.96 -2.0 1  
2 Vaughan, Brian 12 Clayton Ridge 23.13 -3.4 2  
3 Striegel, Adam 12 Tri-County 23.14 -3.4 2  
4 Pittmon, Nick 11 East Mills 23.32 -5.0 3  
5 McGraw, Mason 10 East Buchanan Co 23.37 -2.0 1  
6 Tomlinson, Brett 11 Earlham Communit 23.37 -2.0 1  
7 Schmitt, Jordan 12 Turkey Valley Co 23.38 -2.0 1  
8 Sobotka, Jacob 10 Mt Ayr Community 23.51 -3.4 2  
9 Samson, Bailee 10 Lynnville-Sully 23.51 -3.4 2  
10 Whitehead, Michael 11 Gehlen Catholic 23.56 -3.4 2  
11 Fraser, Greyson 12 GMG 23.60 -2.0 1  
12 Eischeid, Brody 11 Manson NW Webste 23.62 -3.4 2  
13 Bonde, Cole 11 Bedford 23.89 -2.0 1  
14 Dolder, Lucas 10 Manson NW Webste 23.93 -2.0 1  
15 Hanson, Kyle 10 St Ansgar 23.93 -5.0 3  
16 Focht, Greg 12 Stanton 23.95 -5.0 3  
17 Nettleton, Bobby 11 Westwood 23.96 -2.0 1  
18 Rieck, Marcus 12 Tripoli 23.98 -5.0 3  
19 Schachtner, Tim 12 Guthrie Center 24.11 -3.4 2  
20 Steinke, Spencer 11 Tri-County 24.15 -5.0 3  
21 Alden, Justin 11 Calamus Wheatlan 24.25 -5.0 3  
22 Buhs, Jordan 10 WB-Mallard/TRV 24.58 -5.0 3  
23 Ware, Matt 12 Glidden-Ralston 24.66 -3.4 2  
24 Plowman, Clayton 10 Adair-Casey 24.86 -5.0 3  
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Floen, Jake 12 Unity Christian 22.06 -1.7 1 10
2 Ferch, Dalton 12 West Marshall 22.29 -1.7 1 8
3 Sierra, Andy 12 Louisa-Muscatine 22.35 -1.7 1 6
4 Howard, Devin 10 South Hamilton C 22.46 -1.7 1 5
5 Anderson, Carter 12 Hudson 22.51 -1.7 1 4
6 Hammann, Derek 12 Beckman 22.54 -1.7 1 3
7 Bunn, Josh 12 West Marshall 23.58 -1.7 1 2
8 Harksen, Derek 10 Camanche 23.65 -1.7 1 1
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Floen, Jake 12 Unity Christian 22.62 -3.5 2  
2 Sierra, Andy 12 Louisa-Muscatine 22.64 -1.6 3  
3 Hammann, Derek 12 Beckman 22.76 -3.3 1  
3 Ferch, Dalton 12 West Marshall 22.76 -3.5 2  
5 Harksen, Derek 10 Camanche 23.07 -1.6 3  
6 Anderson, Carter 12 Hudson 23.08 -1.6 3  
7 Bunn, Josh 12 West Marshall 23.16 -1.6 3  
8 Howard, Devin 10 South Hamilton C 23.19 -3.5 2  
9 Kenny, Dru 11 Ridge View 23.19 -3.3 1  
10 Fedoris, Joe 12 Mediapolis 23.27 -1.6 3  
11 Henningsen, Jalen 12 Alta 23.29 -3.3 1  
12 Garcia, Eric 11 Wapello 23.30 -3.5 2  
13 Norman, Barron 11 Missouri Valley 23.31 -3.3 1  
14 heiar, travis 12 Bellevue Communi 23.37 -3.3 1  
15 Odneal, Tyler 11 Wapsie Valley 23.45 -1.6 3  
16 Webner, Luke 09 Panorama Comm 23.57 -1.6 3  
17 Sieverding, Alex 12 Bellevue Communi 23.62 -3.5 2  
18 Weers, Logan 11 Clarke Community 23.64 -3.3 1  
19 O'Connor, Sean 12 P C M 23.65 -3.3 1  
20 Mc Elroy, Aaron 11 St Edmond 23.71 -1.6 3  
21 Husman, Marc 11 Washington 23.75 -3.5 2  
22 Greco, Jake 12 North Fayette 24.10 -3.3 1  
23 Hennen, Chase 10 Panorama Comm 24.19 -3.5 2  
24 Angstrom, Cory 11 St Edmond 24.33 -3.5 2  
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Parks, Keagan 12 Webster City 22.73 -4.6 1 10
2 Norman, Brandon 11 Iowa Falls 22.75 -4.6 1 8
3 Thompson, Brendan 12 Fort Madison 23.11 -4.6 1 6
4 Keane, Tim 12 Bishop Heelan Ca 23.31 -4.6 1 5
5 Kuntz, Jonah 11 Solon 23.44 -4.6 1 4
6 Williams, Derek 12 Marion 23.47 -4.6 1 3
7 Sanders, Darrion 11 Keokuk 23.62 -4.6 1 2
8 Spaur, Colton 11 Knoxville 23.62 -4.6 1 1
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Parks, Keagan 12 Webster City 22.55 -4.5 1  
2 Keane, Tim 12 Bishop Heelan Ca 22.61 -3.3 2  
3 Norman, Brandon 11 Iowa Falls 22.87 -4.5 1  
4 Williams, Derek 12 Marion 22.89 -4.5 1  
5 Thompson, Brendan 12 Fort Madison 22.94 -4.0 3  
6 Kuntz, Jonah 11 Solon 23.01 -3.3 2  
7 Sanders, Darrion 11 Keokuk 23.06 -3.3 2  
8 Spaur, Colton 11 Knoxville 23.17 -3.3 2  
9 Hadachek, Trev 11 Union 23.20 -4.0 3  
10 Erpelding, Michael 12 Algona 23.22 -4.0 3  
11 Dudak, Ryan 11 West Delaware Co 23.42 -4.5 1  
12 Harris, Corey 12 Western Dubuque 23.44 -4.0 3  
13 Junge, Travis 12 Benton Community 23.47 -3.3 2  
14 Nowasell, Joe 11 Grinnell 23.63 -3.3 2  
15 Bevins, Collin 12 Creston 23.70 -3.3 2  
16 McDermott, Garrett 12 Western Dubuque 23.74 -4.0 3  
17 Moorman, Brandon 12 Mt Pleasant 23.77 -4.0 3  
18 Grove, Jared 12 Adel-Desoto-Minb 23.82 -4.5 1  
19 Klouda, Andy 12 Solon 23.91 -3.3 2  
20 Cecak, Brad 12 South Tama Count 24.02 -4.5 1  
21 Nehl, Sam 12 Oelwein 24.26 -4.5 1  
22 Foss, Joey 11 Harlan Community 24.33 -4.0 3  
23 Haskovec, Jeffrey 10 Crestwood 24.46 -4.0 3  
-- Landgrebe, Andrew 10 Oskaloosa FS -4.5 1  
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Harrington, James 12 Cedar Falls 21.52 -3.9 1 10
2 Pearson, Darius 12 Sioux City West 22.41 -3.9 1 8
3 Williams, Armando 12 Iowa City West 22.42 -3.9 1 6
4 Martin, Tyrell 12 Waterloo West 22.66 -3.9 1 5
5 Weddington, Jordan 09 Johnston 23.02 -3.9 1 4
6 Harris, Cleo 12 Abraham Lincoln 23.03 -3.9 1 3
7 Martin, Dequayvious 11 Waterloo West 23.38 -3.9 1 2
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Pearson, Darius 12 Sioux City West 22.09 -2.4 2  
2 Harrington, James 12 Cedar Falls 22.16 -2.4 2  
3 Williams, Armando 12 Iowa City West 22.21 -3.0 3  
4 Martin, Tyrell 12 Waterloo West 22.39 -3.0 3  
5 Younkin, Tyler 12 Bettendorf 22.43 -4.9 1  
6 Weddington, Jordan 09 Johnston 22.70 -3.0 3  
7 Harris, Cleo 12 Abraham Lincoln 22.80 -4.9 1  
8 Martin, Dequayvious 11 Waterloo West 22.84 -3.0 3  
9 Taylor, Aaron 11 East Waterloo 22.85 -3.0 3  
10 Keul, Cody 12 Waukee 22.88 -2.4 2  
11 Heiskell, Gerald 11 Sioux City West 22.90 -4.9 1  
12 Steffensen, Tad 11 Marshalltown 22.91 -4.9 1  
13 Karlan, Nate 10 CR Jefferson Sen 22.94 -3.0 3  
14 Robinson, Deshond 10 Clinton 23.01 -2.4 2  
15 Greene, Vybert 11 Abraham Lincoln 23.06 -3.0 3  
16 Cheatem, Jordan 11 Abraham Lincoln 23.06 -2.4 2  
17 Chhim, Ronnie 12 Davenport North 23.06 -3.0 3  
18 Caldwell, Gabe 12 Johnston 23.09 -2.4 2  
19 Brown, Devon 10 Davenport Centra 23.15 -4.9 1  
20 Ball, Nick 12 Xavier 23.17 -4.9 1  
21 Hudson, Alex 11 Dowling Catholic 23.25 -4.9 1  
22 Messer, Zack 12 Ottumwa 23.26 -2.4 2  
23 Washington, Cray 09 Fort Dodge Senio 23.44 -2.4 2  
24 Koeling, John 11 CR John F Kenned 24.25 -4.9 1  
 
Mens 200m WC Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Houdeshell, Jordan 11 Linn-Mar 37.94 -3.4 1 10
2 Sachsenmier, Drake 10 Camanche 39.00 -3.4 1 8
3 Lee, Austin 09 Des Moines East 1:24.45 -3.4 1 6
 
Mens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Eischeid, Brody 11 Manson NW Webste 49.98 3 10
2 Striegel, Adam 12 Tri-County 50.26 3 8
3 Eckels, Josiah 11 West Hancock, Br 50.45 3 6
4 Tuenissen, Adam 12 West Lyon Commun 50.61 2 5
5 Feddersen, Jason 12 Preston 50.77 2 4
6 Keuck, Quentin 12 Treynor 50.95 2 3
7 Lawson, Anthony 12 Colo-Nesco 51.27 3 2
8 Schmitt, Jordan 12 Turkey Valley Co 51.32 2 1
9 Henrichs, Jesse 10 George Little Ro 51.40 3  
10 Anderlik, Justin 11 riceville 51.47 3  
11 Roden, Jake 10 West Harrison 51.54 2  
12 Rider, Andrew 10 Murray 51.64 1  
13 Davis, Alex 12 Orient-Macksburg 51.68 2  
14 Freeborn, Beau 11 North Mahaska 51.72 2  
15 Jansen, Chase 12 Lynnville-Sully 51.80 2  
16 Amlie, Tommy 12 Northern Univers 52.22 3  
17 Sobotka, Jacob 10 Mt Ayr Community 52.30 3  
18 Otdoerfer, Vincent 12 Starmont 52.70 1  
19 Fricke, Max 10 Winfield-Mt Unio 53.16 1  
20 Alexander, Cody 11 Melcher-Dallas 53.40 1  
21 Stumpf, Riley 11 Lone Tree 53.61 1  
22 Hanigan, Michael 11 Boyer Valley 53.73 1  
23 Swanson, Wyatt 10 Gladbrook Reinbe 53.92 1  
-- Pawletzki, Ross 12 Ar-We-Va DQ 1  
 
Mens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Teubel, Will 12 Mt Vernon (B) 48.82 3 10
2 Sehl, George 12 Regina 49.58 3 8
3 Flattery, Neil 12 St Edmond 49.59 2 6
4 Van Roekel, Jordan 12 P C M 49.74 3 5
5 Husman, Marc 11 Washington 50.05 2 4
6 Fisher, Caleb 12 Des Moines Chris 50.30 1 3
7 Rohde, Tate 12 Kingsley-Pierson 50.63 2 2
8 Frey, Zach 12 Cascade High 50.66 3 1
9 Hoffman, Ryan 11 Mid-Prairie Comm 50.83 1  
10 Dolphin, Chad 12 BCLUW 50.85 3  
11 Streeter, Elijah 10 West Marshall 50.90 1  
12 Harksen, Derek 10 Camanche 51.02 3  
13 Harjes, Seth 12 North Polk 51.05 2 51.04
14 Shaffer, Conner 11 Mt Vernon (B) 51.05 2 51.04
15 Roberts, Austin 12 Davis County 51.08 1  
16 Bunn, Josh 12 West Marshall 51.11 2  
17 Zeiser, Josh 12 Baxter 51.21 3  
18 Ajose, Dayo 12 Mediapolis 51.37 3  
19 Garcia, Eric 11 Wapello 51.44 1  
20 Petersen, Nick 11 Interstate 35 51.94 1  
21 Bjerke, Andrew 10 Central Springs 52.09 2  
22 Dotzler, Jacob 12 M F L Marmac Com 52.13 1  
23 Dewald, Alex 11 Jesup 52.25 2  
24 Fritz, Mitchell 09 Alta 52.80 1  
 
Mens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Achterhoff, Trey 11 Moc-Floyd Valley 49.06 3 10
2 Thompson, Brendan 12 Fort Madison 49.19 3 8
3 McCalla, Brett 11 Waverly-Shell Ro 49.30 3 6
4 Kregel, Kyle 12 Decorah Senior 49.56 3 5
5 Black, Raheem 11 Fort Madison 49.63 3 4
6 Foster, Jamey 12 Centerville 49.66 3 3
7 Jones, Derek 11 Glenwood 49.69 3 2
8 Nowasell, Joe 11 Grinnell 50.38 2 1
9 Glab, Gus 12 Wahlert 50.64 2  
10 Flynn, Max 12 Wahlert 50.82 3  
11 Purdy, Adam 11 Winterset 51.07 2  
12 Steenhoek, Lukas 10 Pella 51.29 2  
13 Black, Colynn 11 Nevada 51.34 2  
14 Erb, Ty 09 Carlisle 51.78 2  
15 Jensen, Nick 11 Iowa Falls 51.80 1  
16 Hadachek, Trev 11 Union 52.17 1  
17 Cecak, Brad 12 South Tama Count 52.21 2  
18 Smith, Alan 12 Creston 52.27 1  
19 Pitz, Logan 12 Western Dubuque 52.32 1 52.31
20 Henry, Roland 12 Bishop Heelan Ca 52.32 2 52.31
21 George, Kollin 11 Sergeant Bluff-L 52.46 1  
22 Haselhuhn, Kinser 12 Adel-Desoto-Minb 52.69 1  
23 Meggers, Remington 11 Central Clinton 53.20 1  
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harrington, James 12 Cedar Falls 48.27 3 10
2 Corbett, Nicolas 11 CR Washington 49.46 3 8
3 Karlar, Terrence 11 Des Moines East 49.47 2 6
4 Pugh, Cameron 10 Davenport Centra 49.88 2 5
5 Smith, Quentin 12 Valley 50.00 2 4
6 Lowe, Corbin 10 Waukee 50.28 1 3
7 Messer, Zack 12 Ottumwa 50.29 2 2
8 Hammack, Spencer 12 Ottumwa 50.30 3 1
9 Rogers, Charlie 12 Iowa City West 50.37 3  
10 Christensen, Tate 10 Southeast Polk 50.53 3  
11 Dellamuth, Austin 12 CR Prairie 50.64 2  
12 Brown, Rayvone 12 Davenport West 50.70 2  
13 Clarke, Devon 11 Bettendorf 50.75 2  
14 Shaddox, Shane 12 Cedar Falls 50.76 2  
15 Badu, Kojo 12 Valley 50.91 1  
16 Johnson, Bryant 12 Theodore Rooseve 51.01 3  
17 Hills, Dakota 11 Newton 51.06 1  
18 Bald, Chuck 12 Davenport Centra 51.25 1  
19 Thomas, Skylar 12 Clinton 51.35 3  
20 Chhim, Ronnie 12 Davenport North 51.51 3  
21 Jones, Timauntay 11 CR Jefferson Sen 51.57 1  
22 Banker, Jason 11 Clinton 51.87 1  
23 Shane, Spencer 09 Ames 52.01 1  
24 Graves, Jordon 12 Sioux City West 55.38 1  
 
Mens 400m WC Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Houdeshell, Jordan 11 Linn-Mar 1:13.65 1 10
2 Sachsenmier, Drake 10 Camanche 1:13.65 1 8
 
Mens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cleaveland, Cade 12 Riverside 1:56.56 1 10
2 Verwers, Trent 11 Martensdale-St. 1:57.01 1 8
3 Smock, Conner 12 Lisbon 1:57.76 1 6
4 Drewis, Austin 12 Tripoli 1:59.28 1 5
5 Cruickshank, Casey 12 Sidney 2:00.87 1 4
6 Jansen, Chase 12 Lynnville-Sully 2:00.98 1 3
7 Drake, Hunter 12 AGWSR 2:01.80 1 2
8 Swanson, Wyatt 10 Gladbrook Reinbe 2:02.07 1 1
9 Davis, Alex 12 Orient-Macksburg 2:02.19 1  
10 Boisjolie, Alex 12 Bishop Garrigan 2:02.26 1  
11 Willey, Jacob 12 West Monona 2:02.27 1  
12 Anderlik, Justin 11 riceville 2:02.47 1  
13 Draisey, Trevor 12 Keota 2:02.61 1  
14 Freeborn, Beau 11 North Mahaska 2:03.05 1  
15 Runneberg, Alex 12 Laurens-Marathon 2:03.97 1  
16 Bower, T.J. 10 Nodaway Valley 2:05.13 1  
17 Alexia, Yale 12 Grundy Center 2:05.27 1  
18 Doll, George 12 St Albert 2:05.28 1  
19 Alexander, Cody 11 Melcher-Dallas 2:05.72 1  
20 Schmitt, John 12 Turkey Valley Co 2:05.96 1  
21 Kluesner, Jake 12 Edgewood Colesbu 2:06.39 1  
22 Paulsen, Adam 12 South O'Brien 2:06.51 1  
23 Vermillion, Matt 12 St Albert 2:07.91 1  
24 Herzberg, Travis 11 Villisca 2:14.33 1  
 
Mens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Teubel, Will 12 Mt Vernon (B) 1:53.35 1 10
2 Flattery, Neil 12 St Edmond 1:54.25 1 8
3 Dougherty, William 11 Kingsley-Pierson 1:56.98 1 6
4 Van Dyke, Jaden 11 Colfax-Mingo 1:57.39 1 5
5 Davis, Nathan 12 Clarion-Goldfiel 1:58.07 1 4
6 Dotzler, Jacob 12 M F L Marmac Com 1:58.41 1 3
7 Moser, Bennett 12 Wapello 1:59.01 1 2
8 Husman, Marc 11 Washington 1:59.05 1 1
9 Harjes, Seth 12 North Polk 1:59.16 1  
10 Alhrichs, Ben 10 Monticello Senio 2:00.62 1  
11 Bloomquist, Alex 12 Estherville Linc 2:00.64 1  
12 Wolken, Dakotah 12 East Marshall 2:00.75 1  
13 Bjerke, Andrew 10 Central Springs 2:01.67 1  
14 Frawley, JJ 11 Monticello Senio 2:01.93 1  
15 Donohue, Steven 12 Eddyville-Blakes 2:03.04 1  
16 Bergman, Dylan 11 Sumner-Frederick 2:03.26 1  
17 Christensen, Jared 11 Dike-New Hartfor 2:03.45 1  
18 Greder, Wes 09 Gilbert 2:03.48 1  
19 Petersen, Justin 12 Hudson 2:03.68 1  
20 Hoschek, Logan 09 W Burlington/ND 2:05.21 1  
21 Reel, Seth 11 St Edmond 2:06.65 1  
22 Harris, Jorvik 10 Northeast 2:12.25 1  
23 Makes Room For Them, Nol 11 Clarinda Academy 2:14.67 1  
 
Mens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Busch, Payton 11 Centerville 1:55.50 1 10
2 Hosting, Kyle 11 Decorah Senior 1:58.05 1 8
3 Wolfe, Jay 09 Creston 1:58.25 1 6
4 Green, Nick 12 Central Clinton 1:58.46 1 5
5 Jensen, Alec 11 Charles City 1:58.79 1 4
6 Abrams, Mark 12 Glenwood 1:59.26 1 3
7 Byers, Keith 12 Spirit Lake Park 1:59.40 1 2
8 Prohaska, Josh 11 Dallas Center-Gr 1:59.42 1 1
9 Wise, Ethan 10 Waverly-Shell Ro 1:59.94 1  
10 Janecke, Clayton 11 Wahlert 2:00.14 1  
11 Kelly, Brennen 12 Marion 2:00.24 1  
12 Kabala, Trevor 11 Maquoketa 2:00.49 1  
13 Pingel, Wade 11 Pella 2:00.64 1  
14 Cobian, Rodrigo 11 Le Mars Communit 2:00.67 1  
15 Nimrod, Gavin 11 Decorah Senior 2:00.84 1  
16 Franson, Buddy 12 Wahlert 2:00.90 1  
17 Norris, Will 11 Spirit Lake Park 2:01.01 1  
18 Sam, Greg 12 Marion 2:01.25 1  
19 Hermsen, Ryan 12 Western Dubuque 2:02.00 1  
20 Sagan, Nolan 10 Vinton-Shellsbur 2:02.33 1  
21 James, Cameron 12 Western Dubuque 2:02.46 1  
22 Moore III, David 11 Iowa Falls 2:03.23 1  
23 Thorne, Tommy 11 Mt Pleasant 2:06.56 1  
24 Cunningham, Wick 11 Knoxville 2:08.10 1  
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Krpan, Tyler 12 Indianola 1:55.31 1 10
2 Steffensmeier, Lukas 11 Dowling Catholic 1:55.77 1 8
3 Jones, Timauntay 11 CR Jefferson Sen 1:55.89 1 6
4 Nuehring, Kyle 12 Waukee 1:56.54 1 5
5 Grabau, Chase 11 Linn-Mar 1:56.58 1 4
6 Eigenberger, Dylan 11 Dubuque Senior 1:56.82 1 3
7 Wetherell, Bailey 11 Iowa City West 1:57.07 1 2
8 Hogg, Robert 12 CR Washington 1:57.09 1 1
9 Wahlig, Brian 11 Dowling Catholic 1:57.50 1  
10 Parrish, Antoine 12 Burlington 1:57.70 1  
11 Arndt, Andy 11 Indianola 1:57.81 1  
12 Drake, Caleb 11 Pleasant Valley 1:58.13 1  
13 Smith, Quentin 12 Valley 1:58.17 1  
14 Walker, Jabez 10 Linn-Mar 1:58.26 1  
15 Stumberg, Irvin 11 Waukee 1:58.47 1  
16 Greiner, Kaleb 10 Iowa City West 1:58.89 1  
17 Pearson, Matt 11 Des Moines Hoove 1:59.18 1  
18 Lee, Daniel 10 Ames 1:59.96 1  
19 Lilly, Carter 10 Sioux City East 2:00.14 1  
20 Donahue, Dwight 12 Iowa City High 2:00.27 1  
21 Dixon, Andrew 09 Pleasant Valley 2:01.60 1  
22 Sloan, Andrew 11 Mason City 2:02.92 1  
23 Ohl, Anthony 10 Waterloo West 2:03.34 1  
24 Wieland, Tyson 11 Johnston 2:04.52 1  
 
Mens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smock, Conner 12 Lisbon 4:26.13 1 10
2 Montes, Issac 11 AGWSR 4:27.88 1 8
3 Cleaveland, Cade 12 Riverside 4:33.07 1 6
4 Wanders, Tanner 12 North Mahaska 4:34.83 1 5
5 Thompson, Andrew 12 Nishnabotna 4:36.06 1 4
6 Gunderson, John 12 Riverside 4:36.58 1 3
7 Cruickshank, Casey 12 Sidney 4:36.85 1 2
8 Sindelar, Josh 11 St Albert 4:38.35 1 1
9 Van Ginkel, Alex 10 Trinity Christia 4:39.36 1  
10 Schriever, Joshua 10 Cent Lyon, RR 4:41.39 1  
11 Draisey, Trevor 12 Keota 4:41.42 1  
12 Marpe, Zach 11 Lake Mills 4:41.92 1  
13 Sohl, Adam 12 George Little Ro 4:42.26 1  
14 Steele, Brian 12 Boyer Valley 4:42.74 1  
15 Schiltz, Drew 11 Hinton Community 4:43.01 1  
16 Toppin, Joel 10 Ventura 4:43.20 1  
17 Verwers, Trent 11 Martensdale-St. 4:44.04 1  
18 Culmore, Brandon 12 Northern Univers 4:44.45 1  
19 Dalton, Adam 12 Newman Catholic 4:45.60 1  
20 Bower, T.J. 10 Nodaway Valley 4:46.64 1  
21 Carter, Auston 12 Coon Rapids-Baya 4:47.38 1  
22 Willey, Jacob 12 West Monona 4:48.50 1  
23 Zinnel, Jesse 10 WB-Mallard/TRV 4:49.40 1  
24 Andrea, Tyler 12 Starmont 4:58.27 1  
 
Mens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moser, Bennett 12 Wapello 4:27.18 1 10
2 Powers, Mason 12 Gilbert 4:28.97 1 8
3 Hart, Michael 12 West Branch 4:34.25 1 6
4 Lyons, Josh 12 South Winneshiek 4:35.72 1 5
5 Melchert, Michael 10 Monticello Senio 4:36.10 1 4
6 Alhrichs, Ben 10 Monticello Senio 4:36.36 1 3
7 Bowman, Matt 12 Northeast 4:37.35 1 2
8 Kolacia, Nate 12 St Edmond 4:37.41 1 1
9 Storjohann, Levi 12 BCLUW 4:37.45 1  
10 Hanna, Jordan 10 Okoboji Communit 4:40.59 1  
11 Adamson, Eamon 11 Washington 4:40.80 1  
12 Pollard, Thomas 09 Gilbert 4:41.07 1  
13 Huling, Chris 11 Hampton-Dumont 4:41.17 1  
14 Reel, Seth 11 St Edmond 4:41.36 1  
15 Hanson, Ted 12 Maple Valley Com 4:42.11 1  
16 Crompton, David 11 Regina 4:42.58 1  
17 Kaczinski, Eli 10 Northeast 4:42.76 1  
18 Hartley, Liam 12 Regina 4:44.34 1  
19 Subra, Thad 12 North Polk 4:44.71 1  
20 Skillern, Sean 11 Shenandoah 4:45.28 1  
21 Beers, Gage 12 Clarke Community 4:46.87 1  
22 Timmerman, Dillon 10 Mediapolis 4:47.50 1  
23 Marti, Nate 11 Mt Vernon (B) 4:50.72 1  
24 Kirchoff, Shane 12 Denver 5:10.12 1  
 
Mens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mees, Lukas 12 Marion 4:24.06 1 10
2 Buchheit, Zach 12 Pella 4:25.75 1 8
3 Norris, Will 11 Spirit Lake Park 4:26.13 1 6
4 Byers, Keith 12 Spirit Lake Park 4:28.92 1 5
5 Abrams, Mark 12 Glenwood 4:30.47 1 4
6 Bauermeister, Ryan 10 Spencer 4:30.98 1 3
7 Phipps, Brandon 10 Creston 4:32.64 1 2
8 Carr, Nate 12 Grinnell 4:34.82 1 1
9 Pavone, Alec 09 Bishop Heelan Ca 4:36.50 1  
10 Ellenbecker, Brady 11 South Tama Count 4:36.80 1  
11 Anderson, Kyle 12 Moc-Floyd Valley 4:37.01 1  
12 Steffensmeier, Isaac 11 Fort Madison 4:38.28 1  
13 Lyons, Wyatt 10 Vinton-Shellsbur 4:38.89 1  
14 Huff, Daniel 12 Waverly-Shell Ro 4:39.35 1  
15 Murray, Jack 10 Clear Creek-Aman 4:39.91 1  
16 Beard, Parker 12 Decorah Senior 4:39.97 1  
17 Larson, Patrick 11 Decorah Senior 4:40.50 1  
18 Nugent, Brien 11 Wahlert 4:43.91 1  
19 Murray, Jordan 12 Central Clinton 4:45.70 1  
20 Hovey, Kyle 10 Adel-Desoto-Minb 4:47.57 1  
21 Sailor, Nick 10 West Delaware Co 4:47.63 1  
22 May, Zach 12 Mt Pleasant 4:51.84 1  
-- Prohaska, Josh 11 Dallas Center-Gr DQ 1  
 
Mens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Butler, Matt 12 Bettendorf 4:18.92 1 10
2 Eigenberger, Dylan 11 Dubuque Senior 4:19.49 1 8
3 Evans, Josh 10 Linn-Mar 4:19.81 1 6
4 Decker, Cole 12 Dowling Catholic 4:20.77 1 5
5 Thomas, Jason 11 Dowling Catholic 4:22.37 1 4
6 Schulze, Jordan 11 Indianola 4:24.57 1 3
7 Austin, Chandler 10 Boone 4:25.55 1 2
8 Nzoyisaba, Etienne 11 CR Washington 4:25.89 1 1
9 Espeset, Jack 12 Ames 4:25.96 1  
10 Gardarsson, Daniel 10 Iowa City West 4:30.34 1  
11 Drake, Caleb 11 Pleasant Valley 4:31.25 1  
12 Hottle, Alex 11 Waterloo West 4:31.52 1  
13 Marcos-Teles, Emmanuel 11 Clinton 4:31.89 1  
14 Wetherell, Bailey 11 Iowa City West 4:32.67 1  
15 Pritts, Mitch 10 CR Prairie 4:32.79 1  
16 Luedtke, Bennett 10 Muscatine 4:33.57 1  
17 Anderson, Ben 11 Valley 4:34.31 1  
18 Wattier, Riley 12 Waukee 4:34.59 1  
19 Adrian, Matthew 12 Cedar Falls 4:35.17 1  
20 Nuehring, Kyle 12 Waukee 4:35.61 1  
21 Poss, Matt 12 Johnston 4:41.33 1  
22 Murphy, Daniel 09 Linn-Mar 4:46.66 1  
23 Hadish, Johnny 12 Ames 4:47.01 1  
24 Hershey, Alex 12 Johnston 4:53.73 1  
 
Mens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smock, Conner 12 Lisbon 9:37.06 1 10
2 Wanders, Tanner 12 North Mahaska 9:37.08 1 8
3 Sindelar, Josh 11 St Albert 9:56.02 1 6
4 Gunderson, John 12 Riverside 10:02.20 1 5
5 Dalton, Adam 12 Newman Catholic 10:13.57 1 4
6 Thompson, Andrew 12 Nishnabotna 10:17.98 1 3
7 Toppin, Joel 10 Ventura 10:20.58 1 2
8 McFadden, Collin 09 Don Bosco, G 10:23.23 1 1
9 Montes, Issac 11 AGWSR 10:24.56 1  
10 Wall, Garrett 11 Akron-Westfld 10:27.75 1  
11 Culmore, Brandon 12 Northern Univers 10:32.20 1  
12 Marpe, Zach 11 Lake Mills 10:34.71 1  
13 McVay, Jason 11 Alburnett Commun 10:35.05 1  
14 Larsen, Noah 10 Mt Ayr Community 10:42.11 1  
15 Izer, Ryan 09 Turkey Valley Co 10:44.26 1  
16 Sohl, Adam 12 George Little Ro 10:45.12 1  
17 Wedeking, Caleb 09 North Butler 10:48.92 1  
18 Smith, Nick 12 St. Mary, SL 10:49.85 1  
19 Habel, Austin 12 Edgewood Colesbu 10:50.28 1  
20 Graham, Colton 11 Nodaway Valley 11:00.38 1  
21 Reyes, Miguel 09 AGWSR 11:12.45 1  
22 Jarvis, Dan 12 Pocahontas Area 11:12.94 1  
23 Eden, Matt 11 Highland Communi 11:33.35 1  
-- Springsteen, Austin 11 Lisbon DNF 1  
 
Mens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moser, Bennett 12 Wapello 9:21.23 1 10
2 Powers, Mason 12 Gilbert 9:45.79 1 8
3 Pollard, Thomas 09 Gilbert 9:50.22 1 6
4 Kolacia, Nate 12 St Edmond 9:52.20 1 5
5 Storjohann, Levi 12 BCLUW 9:52.31 1 4
6 Bowman, Matt 12 Northeast 9:52.93 1 3
7 Hanson, Ted 12 Maple Valley Com 9:53.69 1 2
8 Lyons, Josh 12 South Winneshiek 9:56.43 1 1
9 Crompton, David 11 Regina 9:57.83 1  
10 Beninga, Sloan 12 Dike-New Hartfor 10:01.56 1  
11 Melchert, Michael 10 Monticello Senio 10:03.55 1  
12 Kirchoff, Shane 12 Denver 10:07.93 1  
13 Subra, Thad 12 North Polk 10:08.61 1  
14 Hamilton, Chase 12 West Liberty 10:13.54 1  
15 Klobassa, Kevin 12 Nashua-Plainfiel 10:14.68 1  
16 Kaczinski, Eli 10 Northeast 10:15.08 1  
17 Bogert, Brennan 11 Regina 10:16.17 1  
18 Hoffman, Judah 12 Sioux Central Co 10:18.59 1  
19 Skillern, Sean 11 Shenandoah 10:19.03 1  
20 Lenz, Eric 09 Tipton 10:19.86 1  
21 Reichert, Nathan 12 Unity Christian 10:20.83 1  
22 Alhrichs, Ben 10 Monticello Senio 10:32.53 1  
23 Marshall, Slater 11 Durant 10:32.80 1  
24 Beers, Gage 12 Clarke Community 10:52.11 1  
 
Mens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Buchheit, Zach 12 Pella 9:26.03 1 10
2 Mees, Lukas 12 Marion 9:31.34 1 8
3 Carr, Nate 12 Grinnell 9:39.81 1 6
4 Larson, Patrick 11 Decorah Senior 9:41.28 1 5
5 Phipps, Brandon 10 Creston 9:41.79 1 4
6 Huff, Daniel 12 Waverly-Shell Ro 9:43.75 1 3
7 McDonough, Mitchell 12 Moc-Floyd Valley 9:53.63 1 2
8 Bauermeister, Ryan 10 Spencer 9:54.19 1 1
9 DeVries, Alec 11 Bishop Heelan Ca 9:54.81 1  
10 Murray, Jordan 12 Central Clinton 9:58.70 1  
11 Nelson, Brandon 12 South Tama Count 10:00.79 1  
12 Steffensmeier, Isaac 11 Fort Madison 10:01.03 1  
13 Fitzsimmons, Keegan 11 Pella 10:08.77 1  
14 Ramos, Fernando 10 Storm Lake 10:15.94 1  
15 Day, Jacob 10 Charles City 10:16.36 1  
16 Gerber, Dain 11 Anamosa 10:16.46 1  
17 Doty, Mason 10 Grinnell 10:17.32 1  
18 Schulte, Michael 11 Waukon Senior 10:20.29 1  
19 Roberts, Casey 09 Saydel 10:31.12 1  
20 Hentzel, Colter 12 Fort Madison 10:33.02 1  
21 Logan, Luke 12 Saydel 10:38.78 1  
22 Olthoff, Nick 12 Humboldt 10:43.72 1  
23 Daly, Alex 11 Western Dubuque 10:51.53 1  
24 Turner, Trevor 12 Winterset 10:55.45 1  
 
Mens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Decker, Cole 12 Dowling Catholic 9:17.65 1 10
2 Anderson, Ben 11 Valley 9:29.03 1 8
3 DeRocher, Jeff 11 Dowling Catholic 9:29.72 1 6
4 Aune, Jacob 12 CR Prairie 9:32.10 1 5
5 Butler, Matt 12 Bettendorf 9:32.34 1 4
6 Jensen, Isaac 11 Iowa City West 9:36.06 1 3
7 Evans, Josh 10 Linn-Mar 9:36.88 1 2
8 Drake, Caleb 11 Pleasant Valley 9:38.29 1 1
9 Nzoyisaba, Etienne 11 CR Washington 9:41.12 1  
10 Gardarsson, Daniel 10 Iowa City West 9:41.57 1  
11 Specht, Jonathan 10 Hempstead 9:43.81 1  
12 Austin, Chandler 10 Boone 9:44.77 1  
13 Pritts, Mitch 10 CR Prairie 9:50.69 1  
14 Whalen, Blake 11 Dubuque Senior 9:55.80 1  
15 Marcos-Teles, Emmanuel 11 Clinton 9:59.36 1  
16 Simmons, Connor 11 Waukee 10:00.54 1  
17 Ortega, Adrian 11 Davenport West 10:02.89 1  
18 Meier, Albert 10 Boone 10:08.41 1  
19 Streicher, Adam 12 Cedar Falls 10:09.41 1  
20 Meyer, Tony 12 Pleasant Valley 10:11.50 1  
21 Mueller, Taylor 12 CR Jefferson Sen 10:12.40 1  
22 Griffith, Jackson 12 Ames 10:12.40 1  
23 Ohrt, Chris 10 Iowa City High 10:20.23 1  
24 Suttie, Grant 11 Theodore Rooseve 10:25.15 1  
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schamdeke, Nathan 12 Grundy Center 15.22 1 10
2 Tomlinson, Brett 11 Earlham Communit 15.32 1 8
3 Langel, Jordan 12 Gehlen Catholic 15.64 1 6
4 Groth, Austin 12 GMG 15.71 1 5
5 Schoelerman, Jared 12 Clay Central 15.80 1 4
6 Bryant, Josh 12 A-H-s-t 15.94 1 3
7 Meis, Connor 12 Treynor 16.26 1 2
8 Poore, Braydee 11 Mt Ayr Community 16.58 1 1
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Schoelerman, Jared 12 Clay Central 15.10 1  
2 Schamdeke, Nathan 12 Grundy Center 15.28 2  
3 Tomlinson, Brett 11 Earlham Communit 15.31 2  
4 Langel, Jordan 12 Gehlen Catholic 15.41 2  
5 Meis, Connor 12 Treynor 15.55 2  
6 Groth, Austin 12 GMG 15.59 3  
7 Poore, Braydee 11 Mt Ayr Community 15.68 3  
8 Bryant, Josh 12 A-H-s-t 15.77 1  
9 Kauffman, Bryce 12 South Hamilton C 15.78 1  
10 Sieren, Casey 12 Keota 15.85 3  
11 Roth, Christian 12 WACO 15.88 3  
12 Hamilton, Adam 11 Bishop Garrigan 15.89 2  
13 Wilson, Clayton 11 Fremont-Mills 16.00 3  
14 Dugger, Nick 12 Belmond Klemme 16.07 1  
15 Hutson, Paul 11 Logan-Magnolia C 16.24 3  
16 Rice, Zach 11 Earlham Communit 16.25 2  
17 Adams, Tanner 12 Madrid 16.25 3  
18 McKee, Trevor 11 CAM, Anita 16.37 3  
19 Heitshusen, Cameron 12 English Valleys 16.39 1  
20 Woodley, Fisher 12 Edgewood Colesbu 16.49 2  
21 Duysen, Daniel 12 East Mills 17.01 1  
22 Martley, Levi 12 Wayne 17.21 1  
23 Bahl, Jordan 12 Lisbon 17.42 2  
24 Adams, Jason 12 St Ansgar 18.44 1  
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zeiser, Josh 12 Baxter 14.58 1 10
2 Jones, Zach 12 Okoboji Communit 15.01 1 8
3 Pool, Royce 12 Dike-New Hartfor 15.02 1 6
4 Gansemer, Alec 12 Beckman 15.02 1 5
5 Weers, Logan 11 Clarke Community 15.23 1 4
6 Lindquist, Ethan 12 Sioux Central Co 15.28 1 3
7 VanGinkel, Sam 12 Hull Western Chr 15.31 1 2
8 Engstler, Jace 12 Garner-Hayfield 15.34 1 1
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Zeiser, Josh 12 Baxter 14.81 1  
2 Lindquist, Ethan 12 Sioux Central Co 15.06 3  
3 Jones, Zach 12 Okoboji Communit 15.09 3  
4 Pool, Royce 12 Dike-New Hartfor 15.17 2  
5 VanGinkel, Sam 12 Hull Western Chr 15.18 1  
6 Engstler, Jace 12 Garner-Hayfield 15.18 2  
7 Gansemer, Alec 12 Beckman 15.18 2  
8 Weers, Logan 11 Clarke Community 15.28 3  
9 Stansbury, Jared 12 Clarinda 15.34 1  
10 Kuchel, Cody 12 Kingsley-Pierson 15.65 1  
11 Henderson, Cody 11 Emmetsburg 15.95 1  
12 Young, Brandon 12 West Branch 15.98 3  
13 Nathan, Jordon 11 North Polk 15.99 1  
14 Mason, Cody 10 M F L Marmac Com 16.02 3  
15 Nepola, Chris 12 Regina 16.04 3  
16 Takes, Haris 10 Cascade High 16.10 1  
17 Konsor, Austin 10 Underwood 16.12 2  
18 Lentsch, Hank 11 St Edmond 16.15 2  
19 Harrah, Shawn 12 Cent Decatur, L 16.22 2  
20 Carlson, Nick 11 Prairie Valley 16.22 3  
21 Smith, Blake 12 Sumner-Frederick 16.31 1  
22 Spiegel, Ryan 11 Underwood 16.55 3  
-- Jacques, Daniel 11 West Liberty FS 2  
-- Halloran, Spencer 10 West Fork FS 2  
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hess, Austin 11 Harlan Community 14.74 1 10
2 May, Andrew 12 Webster City 15.01 1 8
3 Chesnut, Cole 12 Waverly-Shell Ro 15.10 1 6
4 Thompson, Conrad 12 Benton Community 15.14 1 5
5 Harwood, Corbin 12 Fairfield 15.15 1 4
6 Meyer, Stephen 12 Oelwein 15.29 1 3
7 Moorman, Brandon 12 Mt Pleasant 15.47 1 2
8 VerSteeg, Jace 12 Pella 15.52 1 1
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 May, Andrew 12 Webster City 14.86 2  
2 Thompson, Conrad 12 Benton Community 14.97 1  
3 Chesnut, Cole 12 Waverly-Shell Ro 15.13 1  
4 Hess, Austin 11 Harlan Community 15.18 3  
5 Moorman, Brandon 12 Mt Pleasant 15.19 3  
6 Harwood, Corbin 12 Fairfield 15.29 3  
7 VerSteeg, Jace 12 Pella 15.42 3  
8 Meyer, Stephen 12 Oelwein 15.53 2  
9 Petz, Jackson 12 Williamsburg 15.57 2  
10 Krohn, Austin 12 Sergeant Bluff-L 15.75 3  
11 Klocko, Carson 12 Norwalk Communit 15.80 1  
12 Curtis, Sam 12 Algona 15.83 2  
13 Black, Taurus 10 Western Dubuque 15.86 2  
14 Bowden, Mitch 11 Glenwood 15.91 3  
15 Lewis, Jake 11 Dallas Center-Gr 15.98 1  
16 Rogers, Taylor 12 Marion 15.99 1  
17 Pollpeter, Hunter 10 Fort Madison 16.10 1  
18 Steele, Colin 12 Washington 16.11 3  
19 Lahr, Sam 12 West Delaware Co 16.20 2  
20 Donovan, Tyler 11 Western Dubuque 16.24 3  
21 Webber, Joe 10 Waverly-Shell Ro 16.27 1  
22 Swanson, Jonny 11 Fairfield 16.28 2  
23 Kalinay, Dylan 10 South Tama Count 16.59 1  
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rogers, Charlie 12 Iowa City West 14.59 1 10
2 Rus, Jon 11 North Scott 14.60 1 8
3 Cheatem, Lloyd 12 Urbandale 14.65 1 6
4 Donels, Tyler 12 Southeast Polk 14.72 1 5
5 Roemerman, Dan 12 Iowa City High 14.79 1 4
6 Young, Elijah 10 Abraham Lincoln 14.96 1 3
7 Ophoff, Brandon 12 Linn-Mar 15.04 1 2
8 Sydne, Davis 10 Theodore Rooseve 15.06 1 1
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cheatem, Lloyd 12 Urbandale 14.43 3  
2 Donels, Tyler 12 Southeast Polk 14.65 1  
3 Rogers, Charlie 12 Iowa City West 14.70 2  
4 Young, Elijah 10 Abraham Lincoln 14.83 3  
5 Roemerman, Dan 12 Iowa City High 14.86 2  
6 Rus, Jon 11 North Scott 15.05 1  
7 Ophoff, Brandon 12 Linn-Mar 15.06 1  
8 Sydne, Davis 10 Theodore Rooseve 15.13 3  
9 Hickok, Drake 12 CR Washington 15.20 1  
10 Keiser, Mike 11 Linn-Mar 15.40 3  
11 Tang, Lucas 11 Valley 15.42 3  
12 Larrison, Noah 10 Waukee 15.50 2  
13 Moore, Skylar 12 Davenport West 15.58 3  
14 Treiber, Kris 12 Muscatine 15.59 2  
15 Stanley, Josh 11 Valley 15.67 3  
16 Greer, Mason 12 Iowa City High 15.72 2  
17 Bryant, Conor 11 Pleasant Valley 15.78 3  
18 Killins, Kentrell 10 Ames 15.80 1  
19 Thompson, Jared 10 Abraham Lincoln 15.82 1  
20 Kane, Brandon 12 Pleasant Valley 16.12 1  
21 Brown, Kalund 11 Cedar Falls 16.17 2  
22 Pyle, Taylor 12 Boone 16.22 2  
23 Vega, Forest 12 CR Washington 16.45 2  
24 Bounds, Savaun 10 CR Jefferson Sen 16.66 1  
 
Mens 400m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Jeremy 12 Madrid 53.91 3 10
2 Lawson, Anthony 12 Colo-Nesco 54.71 3 8
3 Keuck, Quentin 12 Treynor 55.17 3 6
4 Anderson, Cole 11 Exira Community 55.36 3 5
5 Amlie, Tommy 12 Northern Univers 55.80 3 4
6 McKee, Trevor 11 CAM, Anita 55.91 3 3
7 Rottler, Rob 11 North Butler 56.73 2 2
8 Sacker, Justin 11 Van Meter 56.80 2 1
9 Martley, Levi 12 Wayne 56.85 1  
10 Standley, Kyle 11 West Lyon Commun 56.86 2  
11 Roth, Christian 12 WACO 57.43 2  
12 Studer, Logan 12 Dunkerton Commun 57.46 1  
13 Woodley, Fisher 12 Edgewood Colesbu 57.70 2  
14 Henneman, Spencer 12 West Monona 57.75 1  
15 Dutcher, Chris 12 AGWSR 57.76 1  
16 Hopp, Isaiah 09 Central, Elkader 58.47 3  
17 Nowotny, Rhett 10 HLV Community 58.81 1  
18 Adams, Tanner 12 Madrid 58.86 3  
19 Gelhaus, Daniel 12 Bishop Garrigan 59.06 1  
20 Herrick, Kevin 11 Fremont-Mills 1:00.03 2  
21 DeVos, Matt 11 South O'Brien 1:04.42 2  
 
Mens 400m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Van Roekel, Jordan 12 P C M 52.26 3 10
2 Zeiser, Josh 12 Baxter 53.91 3 8
3 Wittmaack, Nick 12 Sioux Central Co 53.94 3 6
4 Jones, Zach 12 Okoboji Communit 54.24 3 5
5 Stubbs, Austin 12 Des Moines Chris 54.43 3 4
6 Twedt, Triston 11 South Hamilton C 54.54 3 3
7 Petersen, Nick 11 Interstate 35 54.87 3 2
8 Petzenhauser, Jake 10 Southern Cal 55.38 1 1
9 Roberts, Austin 12 Davis County 55.62 2  
10 Krein, Jon 12 Forest City 55.82 3  
11 Bravard, Lucas 12 Jefferson Scrant 56.39 2  
12 Hayden, James 11 Kingsley-Pierson 56.48 1  
13 Arens, Josh 10 Sumner-Frederick 56.61 2  
14 Mason, Cody 10 M F L Marmac Com 56.69 2  
15 Buster, Drew 10 Mediapolis 56.70 1  
16 Petersen, Tyler 11 South Hardin 56.74 2  
17 Blank, Stuart 12 Garner-Hayfield 57.19 2  
18 Kasik, Scout 12 North Cedar 57.50 1  
19 Fiala, Kyle 11 Tipton 57.84 1  
20 Bond, Travis 12 Hudson 58.03 1  
21 McQuillen, Logan 11 Monticello Senio 58.05 2  
22 Shuka, Jonathon 12 Gilbert 58.88 1  
23 Schmitz, Jordan 12 Alta 1:00.83 2  
 
Mens 400m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Black, Raheem 11 Fort Madison 53.21 3 10
2 Jones, Derek 11 Glenwood 53.36 3 8
3 Villhauer, Dillon 12 Clear Creek-Aman 53.80 2 6
4 Foster, Jamey 12 Centerville 54.49 3 5
5 Martinson, Kevin 12 Spirit Lake Park 54.87 2 4
6 Douglas, Ryan 11 Knoxville 54.97 3 3
7 Donovan, Tyler 11 Western Dubuque 55.24 2 2
8 Thorne, Tommy 11 Mt Pleasant 55.48 3 1
9 Best, Roy 12 Oskaloosa 55.74 3  
10 Chesnut, Cole 12 Waverly-Shell Ro 55.78 3  
11 Gates, Alec 11 Independence 55.81 2  
12 Jensen, Tate 10 Adel-Desoto-Minb 55.90 1  
13 DuPre, Kenny 11 Pella 55.91 2  
14 Kirby, Mitch 11 Central Clinton 55.92 2  
15 Thompson, Conrad 12 Benton Community 56.07 2  
16 May, Andrew 12 Webster City 56.23 3  
17 Lambertz, Josh 12 Carroll 56.25 2  
18 Klocko, Carson 12 Norwalk Communit 56.33 1  
19 Clayton, Conner 10 Harlan Community 56.59 1  
20 Dall, Colton 11 Solon 56.64 1  
21 Cox, Taylor 12 Pella 57.25 1  
22 Myers, Tony 12 Bishop Heelan Ca 57.30 1  
23 Johansen, Holt 10 Decorah Senior 57.31 1  
24 Mowery, Cody 10 Spencer 57.94 1  
 
Mens 400m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rogers, Charlie 12 Iowa City West 53.43 3 10
2 Young, Elijah 10 Abraham Lincoln 53.81 3 8
3 Hickok, Drake 12 CR Washington 54.23 3 6
4 Ophoff, Brandon 12 Linn-Mar 54.44 3 5
5 Sydne, Davis 10 Theodore Rooseve 54.70 2 4
6 Larrison, Noah 10 Waukee 54.99 2 3
7 Moore, Skylar 12 Davenport West 55.12 3 2
8 Jones, Keegan 11 Fort Dodge Senio 55.14 3 1
9 Weiss, Zach 11 Ames 55.21 2  
10 Cotti, Patryk 12 North Scott 55.24 3  
11 Vega, Forest 12 CR Washington 55.58 2  
12 Bryant, Conor 11 Pleasant Valley 55.62 1  
13 Feeley, Matt 11 Iowa City West 56.43 1  
14 Jones, Trenton 12 Abraham Lincoln 56.55 2  
15 Clasen, Noah 09 Xavier 56.58 2  
16 Stacy, Jacob 12 Dowling Catholic 56.83 1  
17 Floss, Caleb 10 Valley 56.83 1  
18 Traore, Mohamed 11 Iowa City High 57.18 2  
19 Thompson, Aaron 11 Ames 57.18 1  
20 Cobb, Colton 12 Bettendorf 57.83 1  
21 Wright, Kadin 12 Thomas Jefferson 58.03 2  
22 Cuvelier, Austin 12 Cedar Falls 58.33 3  
23 Conn, Neal 10 Dowling Catholic 59.01 1  
24 Vanous, Lucas 11 CR Jefferson Sen 1:00.50 1  
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Manson NW Webste 43.55 1 10
2 Relay Team   Clayton Ridge 43.96 1 8
3 Relay Team   Earlham Communit 44.08 1 6
4 Relay Team   St Ansgar 44.18 1 5
5 Relay Team   Logan-Magnolia C 44.32 1 4
6 Relay Team   Lynnville-Sully 44.33 1 3
7 Relay Team   Madrid 44.38 1 2
8 Relay Team   Gehlen Catholic 45.25 1 1
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Manson NW Webste 43.67 1  
2 Relay Team   Clayton Ridge 44.11 2  
3 Relay Team   Lynnville-Sully 44.16 1  
4 Relay Team   St Ansgar 44.44 2  
5 Relay Team   Madrid 44.48 3  
6 Relay Team   Logan-Magnolia C 44.53 2  
7 Relay Team   Gehlen Catholic 44.58 1  
8 Relay Team   Earlham Communit 44.66 3  
9 Relay Team   West Lyon Commun 44.79 2  
10 Relay Team   Belmond Klemme 44.80 2  
11 Relay Team   East Mills 44.92 1  
12 Relay Team   Stanton 45.04 1  
13 Relay Team   Mt Ayr Community 45.18 1  
14 Relay Team   South O'Brien 45.20 2  
15 Relay Team   West Hancock, Br 45.27 1  
16 Relay Team   Postville Commun 45.36 3  
17 Relay Team   A-H-s-t 45.43 3  
18 Relay Team   Bishop Garrigan 45.50 3  
19 Relay Team   Bedford 45.59 2  
20 Relay Team   West Harrison 45.63 3  
21 Relay Team   Exira Community 45.71 3  
22 Relay Team   Pekin 45.77 1  
23 Relay Team   BGM Community 45.87 3  
24 Relay Team   Grundy Center 46.16 2  
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Mediapolis 43.11 1 10
2 Relay Team   Beckman 43.40 1 8
3 Relay Team   West Marshall 43.50 1 6
4 Relay Team   P C M 43.97 1 5
5 Relay Team   Regina 44.26 1 4
6 Relay Team   Wapsie Valley 44.35 1 3
7 Relay Team   Emmetsburg 44.48 1 2
8 Relay Team   Bellevue Communi 44.55 1 1
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Mediapolis 43.40 2  
2 Relay Team   Beckman 43.46 1  
3 Relay Team   West Marshall 43.49 2  
4 Relay Team   Wapsie Valley 43.75 2  
5 Relay Team   P C M 43.79 3  
6 Relay Team   Regina 43.96 3  
7 Relay Team   Emmetsburg 44.23 1  
8 Relay Team   Bellevue Communi 44.42 1  
9 Relay Team   Hull Western Chr 44.43 1  
10 Relay Team   North Fayette 44.54 3  
11 Relay Team   South Winneshiek 44.65 2  
12 Relay Team   Ridge View 44.67 3  
13 Relay Team   OA-BCIG 44.68 2  
14 Relay Team   Eddyville-Blakes 44.84 2  
15 Relay Team   Roland-Story Com 44.88 2  
16 Relay Team   Kingsley-Pierson 44.89 1  
17 Relay Team   South Hamilton C 44.98 3  
18 Relay Team   Woodward Academy 45.03 3  
19 Relay Team   Garner-Hayfield 45.25 3  
19 Relay Team   Boyden-Hull 45.25 1  
21 Relay Team   Shenandoah 45.30 1  
22 Relay Team   West Fork 45.59 3  
23 Relay Team   Osage 45.66 2  
-- Relay Team   Mid-Prairie Comm DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Webster City 43.29 1 10
2 Relay Team   Bishop Heelan Ca 43.34 1 8
3 Relay Team   Oskaloosa 43.37 1 6
4 Relay Team   Pella 43.61 1 5
5 Relay Team   Knoxville 43.72 1 4
6 Relay Team   Algona 43.80 1 3
7 Relay Team   Bondurant-Farrar 43.99 1 2
8 Relay Team   Spirit Lake Park 44.19 1 1
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Bishop Heelan Ca 43.56 2  
2 Relay Team   Oskaloosa 43.60 1  
3 Relay Team   Pella 43.66 1  
4 Relay Team   Algona 43.84 2  
5 Relay Team   Knoxville 43.91 2  
6 Relay Team   Webster City 43.94 3  
7 Relay Team   Spirit Lake Park 44.07 1  
8 Relay Team   Bondurant-Farrar 44.16 1  
9 Relay Team   Norwalk Communit 44.19 1  
10 Relay Team   South Tama Count 44.24 3  
11 Relay Team   Iowa Falls 44.31 2  
12 Relay Team   Western Dubuque 44.43 3  
13 Relay Team   Central Clinton 44.53 3  
14 Relay Team   Nevada 44.73 2  
15 Relay Team   New Hampton Comm 44.77 1  
16 Relay Team   Moc-Floyd Valley 44.94 3  
17 Relay Team   Marion 45.04 2  
18 Relay Team   Fairfield 45.10 1  
19 Relay Team   Washington 45.12 3  
20 Relay Team   Glenwood 45.22 1  
21 Relay Team   Waverly-Shell Ro 45.35 3  
22 Relay Team   Harlan Community 45.85 3  
-- Relay Team   Carroll FS 2  
-- Relay Team   Solon DNF 2  
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Cedar Falls 42.48 1 10
2 Relay Team   Iowa City High 42.59 1 8
3 Relay Team   Iowa City West 42.60 1 6
4 Relay Team   Xavier 42.82 1 5
5 Relay Team   CR Washington 43.20 1 4
6 Relay Team   Dowling Catholic 43.49 1 3
7 Relay Team   Urbandale 43.77 1 2
8 Relay Team   North Scott 44.13 1 1
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Xavier 42.32 2  
2 Relay Team   Cedar Falls 42.44 3  
3 Relay Team   Iowa City High 42.45 1  
4 Relay Team   Iowa City West 42.47 3  
5 Relay Team   CR Washington 42.86 1  
6 Relay Team   Dowling Catholic 42.97 2  
7 Relay Team   Urbandale 43.33 3  
8 Relay Team   North Scott 43.33 2  
9 Relay Team   Davenport Centra 43.34 1  
10 Relay Team   Southeast Polk 43.43 2  
11 Relay Team   Waukee 43.46 3  
12 Relay Team   Des Moines North 43.65 2  
13 Relay Team   CR Jefferson Sen 43.67 1  
14 Relay Team   Bettendorf 43.70 2  
15 Relay Team   Sioux City East 43.85 3  
16 Relay Team   Sioux City West 43.89 1  
17 Relay Team   Valley 43.99 1  
18 Relay Team   Johnston 44.08 3  
19 Relay Team   Ames 44.25 3  
20 Relay Team   Boone 44.46 1  
21 Relay Team   East Waterloo 44.73 3  
22 Relay Team   Waterloo West 46.01 2  
-- Relay Team   Des Moines East DNF 2  
-- Relay Team   Linn-Mar DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Manson NW Webste 1:31.96 2 10
2 Relay Team   Madrid 1:32.85 3 8
3 Relay Team   St Ansgar 1:33.04 3 6
4 Relay Team   Lynnville-Sully 1:33.30 1 5
5 Relay Team   East Mills 1:33.48 3 4
6 Relay Team   A-H-s-t 1:33.50 1 3
7 Relay Team   West Lyon Commun 1:33.85 2 2
8 Relay Team   HLV Community 1:33.88 2 1
9 Relay Team   Postville Commun 1:33.95 1  
10 Relay Team   Griswold 1:33.97 2  
11 Relay Team   St Albert 1:34.13 3  
12 Relay Team   Bedford 1:34.24 3  
13 Relay Team   Exira Community 1:34.28 2  
14 Relay Team   South O'Brien 1:34.41 3  
15 Relay Team   Van Meter 1:34.54 1  
16 Relay Team   East Buchanan Co 1:34.56 1  
17 Relay Team   Earlham Communit 1:34.70 2  
18 Relay Team   BGM Community 1:34.72 2  
19 Relay Team   Pekin 1:34.87 1  
20 Relay Team   West Harrison 1:35.89 1  
21 Relay Team   Stanton 1:35.91 2  
22 Relay Team   Tripoli 1:38.24 1  
-- Relay Team   Bishop Garrigan DQ 3  
-- Relay Team   Belmond Klemme DQ 3  
 
Mens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   West Marshall 1:29.05 3 10
2 Relay Team   Mediapolis 1:29.80 3 8
3 Relay Team   Wapsie Valley 1:30.33 3 6
4 Relay Team   Beckman 1:30.45 3 5
5 Relay Team   Unity Christian 1:31.01 3 4
6 Relay Team   Mid-Prairie Comm 1:31.10 1 3
7 Relay Team   Hudson 1:31.14 3 2
8 Relay Team   Regina 1:32.22 2 1
9 Relay Team   Ridge View 1:32.23 2  
10 Relay Team   OA-BCIG 1:32.60 2  
11 Relay Team   Shenandoah 1:32.62 2  
12 Relay Team   Albia 1:32.69 2  
13 Relay Team   Alta 1:32.83 1  
14 Relay Team   Roland-Story Com 1:33.13 2  
15 Relay Team   Eddyville-Blakes 1:33.14 1  
16 Relay Team   West Branch 1:33.36 3  
17 Relay Team   Dike-New Hartfor 1:33.68 1  
18 Relay Team   Boyden-Hull 1:33.70 1  
19 Relay Team   Osage 1:33.82 1  
20 Relay Team   South Hamilton C 1:33.88 2  
21 Relay Team   Bellevue Communi 1:34.57 2  
22 Relay Team   Des Moines Chris 1:35.24 1  
-- Relay Team   Woodward Academy DQ 1  
-- Relay Team   P C M DQ 3  
 
Mens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Marion 1:29.59 3 10
2 Relay Team   Spirit Lake Park 1:29.94 3 8
3 Relay Team   Central Clinton 1:30.37 3 6
4 Relay Team   Bishop Heelan Ca 1:30.43 2 5
5 Relay Team   Solon 1:30.45 3 4
6 Relay Team   Western Dubuque 1:30.48 3 3
7 Relay Team   Decorah Senior 1:30.84 3 2
8 Relay Team   Le Mars Communit 1:30.95 3 1
9 Relay Team   South Tama Count 1:31.30 2  
10 Relay Team   Pella 1:31.45 3  
11 Relay Team   Knoxville 1:31.61 2  
12 Relay Team   Oskaloosa 1:32.10 2  
13 Relay Team   Bondurant-Farrar 1:32.36 2  
14 Relay Team   Spencer 1:32.42 1  
15 Relay Team   Norwalk Communit 1:32.52 1  
16 Relay Team   Washington 1:32.73 1  
17 Relay Team   Clear Creek-Aman 1:32.98 2  
18 Relay Team   Iowa Falls 1:32.98 1  
19 Relay Team   West Delaware Co 1:33.48 1  
20 Relay Team   Keokuk 1:33.61 2  
21 Relay Team   Ballard Communit 1:33.99 2  
22 Relay Team   Harlan Community 1:34.22 1  
23 Relay Team   Glenwood 1:34.67 1  
24 Relay Team   New Hampton Comm 1:34.74 1  
 
Mens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Iowa City West 1:27.67 3 10
2 Relay Team   Iowa City High 1:28.43 3 8
3 Relay Team   Xavier 1:29.06 3 6
4 Relay Team   CR Washington 1:29.46 2 5
5 Relay Team   Abraham Lincoln 1:29.69 2 4
6 Relay Team   Marshalltown 1:30.04 2 3
7 Relay Team   Johnston 1:30.14 3 2
8 Relay Team   Bettendorf 1:30.25 2 1
9 Relay Team   Sioux City West 1:30.42 2  
10 Relay Team   Cedar Falls 1:30.48 2  
11 Relay Team   Davenport Centra 1:30.49 3  
12 Relay Team   Dowling Catholic 1:30.51 2  
13 Relay Team   CR Jefferson Sen 1:30.57 1  
14 Relay Team   Waukee 1:30.58 3  
15 Relay Team   Linn-Mar 1:30.65 3  
16 Relay Team   Clinton 1:31.52 1  
17 Relay Team   CR John F Kenned 1:31.88 1  
18 Relay Team   Urbandale 1:32.32 1  
19 Relay Team   Des Moines East 1:32.53 2  
20 Relay Team   Pleasant Valley 1:32.61 1  
21 Relay Team   Ames 1:32.65 1  
22 Relay Team   Waterloo West 1:32.83 3  
23 Relay Team   Boone 1:32.89 1  
-- Relay Team   Ankeny DQ 1  
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Manson NW Webste 3:27.04 1 10
2 Relay Team   Turkey Valley Co 3:28.67 1 8
3 Relay Team   St Albert 3:31.85 1 6
4 Relay Team   Van Meter 3:32.06 1 5
5 Relay Team   Tripoli 3:32.89 1 4
6 Relay Team   West Lyon Commun 3:33.82 1 3
7 Relay Team   Treynor 3:34.33 1 2
8 Relay Team   Earlham Communit 3:34.50 1 1
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Manson NW Webste 3:24.88 2  
2 Relay Team   Turkey Valley Co 3:28.77 3  
3 Relay Team   West Lyon Commun 3:30.44 2  
4 Relay Team   Van Meter 3:31.37 1  
5 Relay Team   St Albert 3:31.38 1  
6 Relay Team   Treynor 3:32.16 3  
7 Relay Team   Earlham Communit 3:32.21 2  
8 Relay Team   Tripoli 3:32.34 3  
9 Relay Team   West Harrison 3:32.46 3  
10 Relay Team   Northwood-Kenset 3:33.11 2  
11 Relay Team   Sibley-Ocheyedan 3:33.18 3  
12 Relay Team   North Mahaska 3:33.31 3  
13 Relay Team   St Ansgar 3:33.93 1  
14 Relay Team   Griswold 3:34.26 1  
15 Relay Team   AGWSR 3:34.34 1  
16 Relay Team   HLV Community 3:34.74 1  
17 Relay Team   CAM, Anita 3:34.77 3  
18 Relay Team   Lisbon 3:34.81 1  
19 Relay Team   Preston 3:35.09 2  
20 Relay Team   North Iowa 3:35.74 2  
21 Relay Team   Alburnett Commun 3:35.80 2  
22 Relay Team   Pekin 3:36.75 1  
23 Relay Team   East Mills 3:40.25 3  
24 Relay Team   Iowa Valley Comm 3:41.54 2  
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Kingsley-Pierson 3:21.91 1 10
2 Relay Team   P C M 3:23.67 1 8
3 Relay Team   West Marshall 3:24.34 1 6
4 Relay Team   Hudson 3:24.82 1 5
5 Relay Team   Cascade High 3:24.86 1 4
6 Relay Team   Mt Vernon (B) 3:26.17 1 3
7 Relay Team   West Branch 3:26.26 1 2
8 Relay Team   Monticello Senio 3:28.32 1 1
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   West Marshall 3:24.04 3  
2 Relay Team   Mt Vernon (B) 3:24.22 3  
3 Relay Team   Kingsley-Pierson 3:24.30 3  
4 Relay Team   Cascade High 3:24.95 3  
5 Relay Team   P C M 3:25.83 1  
6 Relay Team   Hudson 3:26.29 2  
7 Relay Team   Monticello Senio 3:26.33 2  
8 Relay Team   West Branch 3:26.53 2  
9 Relay Team   Regina 3:26.84 1  
10 Relay Team   Des Moines Chris 3:26.96 1  
11 Relay Team   Beckman 3:27.25 1  
12 Relay Team   Jefferson Scrant 3:27.68 1  
13 Relay Team   Mediapolis 3:27.77 2  
14 Relay Team   Okoboji Communit 3:28.18 3  
15 Relay Team   Clarion-Goldfiel 3:28.22 2  
16 Relay Team   Albia 3:28.55 2  
17 Relay Team   Alta 3:28.62 3  
18 Relay Team   Sioux Center Com 3:28.78 3  
19 Relay Team   Unity Christian 3:28.81 1  
20 Relay Team   Sumner-Frederick 3:31.73 2  
21 Relay Team   Wapsie Valley 3:31.79 1  
22 Relay Team   Osage 3:32.58 3  
23 Relay Team   St Edmond 3:36.12 1  
24 Relay Team   Camanche 3:36.14 2  
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Decorah Senior 3:22.63 1 10
2 Relay Team   Waverly-Shell Ro 3:22.67 1 8
3 Relay Team   Fort Madison 3:25.40 1 6
4 Relay Team   Spirit Lake Park 3:25.42 1 5
5 Relay Team   Central Clinton 3:25.65 1 4
6 Relay Team   Grinnell 3:25.94 1 3
7 Relay Team   Knoxville 3:26.13 1 2
8 Relay Team   Glenwood 3:28.02 1 1
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Waverly-Shell Ro 3:24.71 2  
2 Relay Team   Decorah Senior 3:24.94 1  
3 Relay Team   Spirit Lake Park 3:25.25 1  
4 Relay Team   Grinnell 3:25.40 2  
5 Relay Team   Glenwood 3:25.65 3  
6 Relay Team   Fort Madison 3:25.83 3  
7 Relay Team   Knoxville 3:26.23 3  
8 Relay Team   Central Clinton 3:26.55 2  
9 Relay Team   Wahlert 3:26.71 3  
10 Relay Team   Pella 3:27.28 1  
11 Relay Team   Western Dubuque 3:27.59 1  
12 Relay Team   Bishop Heelan Ca 3:28.33 3  
13 Relay Team   Adel-Desoto-Minb 3:28.60 2  
14 Relay Team   Solon 3:28.95 1  
15 Relay Team   Clear Creek-Aman 3:29.64 1  
16 Relay Team   Le Mars Communit 3:30.09 1  
17 Relay Team   Dallas Center-Gr 3:30.60 2  
18 Relay Team   Spencer 3:33.13 2  
19 Relay Team   Marion 3:33.61 2  
20 Relay Team   Iowa Falls 3:33.71 1  
21 Relay Team   Algona 3:33.84 2  
22 Relay Team   Charles City 3:35.39 3  
23 Relay Team   Harlan Community 3:37.21 3  
24 Relay Team   Oskaloosa 3:38.80 3  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Valley 3:20.25 1 10
2 Relay Team   CR Prairie 3:20.53 1 8
3 Relay Team   Marshalltown 3:20.71 1 6
4 Relay Team   Cedar Falls 3:21.88 1 5
5 Relay Team   Clinton 3:21.89 1 4
6 Relay Team   CR Washington 3:22.53 1 3
7 Relay Team   Johnston 3:24.48 1 2
8 Relay Team   CR Jefferson Sen 3:25.28 1 1
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   CR Prairie 3:21.68 1  
2 Relay Team   Valley 3:21.92 3  
3 Relay Team   Cedar Falls 3:22.53 3  
4 Relay Team   Clinton 3:23.12 3  
5 Relay Team   Johnston 3:23.29 1  
6 Relay Team   Marshalltown 3:23.61 1  
7 Relay Team   CR Washington 3:24.01 1  
8 Relay Team   CR Jefferson Sen 3:24.09 2  
9 Relay Team   Davenport West 3:24.32 2  
10 Relay Team   Iowa City High 3:24.65 3  
11 Relay Team   Linn-Mar 3:25.00 2  
12 Relay Team   Indianola 3:25.16 3  
13 Relay Team   Ottumwa 3:25.38 2  
14 Relay Team   Theodore Rooseve 3:26.71 2  
15 Relay Team   Waukee 3:26.94 2  
16 Relay Team   Ames 3:27.11 1  
17 Relay Team   Waterloo West 3:27.21 1  
18 Relay Team   Ankeny 3:28.76 3  
19 Relay Team   Dubuque Senior 3:29.66 2  
20 Relay Team   Iowa City West 3:30.89 1  
21 Relay Team   Pleasant Valley 3:32.96 1  
22 Relay Team   Mason City 3:33.03 2  
23 Relay Team   Dowling Catholic 3:36.68 3  
-- Relay Team   Newton DQ 3  
 
Mens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   St Albert 8:13.46 1 10
2 Relay Team   Riverside 8:20.27 1 8
3 Relay Team   Tripoli 8:22.66 1 6
4 Relay Team   Earlham Communit 8:23.34 1 5
5 Relay Team   WB-Mallard/TRV 8:26.98 1 4
6 Relay Team   Van Meter 8:27.74 1 3
7 Relay Team   AGWSR 8:29.59 1 2
8 Relay Team   Keota 8:30.29 1 1
9 Relay Team   Pekin 8:32.69 1  
10 Relay Team   Sidney 8:32.80 1  
11 Relay Team   West Lyon Commun 8:34.42 1  
12 Relay Team   North Tama Count 8:35.05 1  
13 Relay Team   Wayne 8:35.34 1  
14 Relay Team   Manson NW Webste 8:36.00 1  
15 Relay Team   Fremont-Mills 8:37.44 1  
16 Relay Team   Turkey Valley Co 8:38.25 1  
17 Relay Team   Bishop Garrigan 8:38.83 1  
18 Relay Team   Starmont 8:43.68 1  
19 Relay Team   Gladbrook Reinbe 8:43.84 1  
20 Relay Team   Griswold 8:45.40 1  
21 Relay Team   Hinton Community 8:47.05 1  
22 Relay Team   North Linn Commu 8:51.43 1  
23 Relay Team   North Iowa 8:52.46 1  
24 Relay Team   Grundy Center 8:54.70 1  
 
Mens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Mt Vernon (B) 7:57.66 1 10
2 Relay Team   St Edmond 7:59.94 1 8
3 Relay Team   Kingsley-Pierson 8:03.13 1 6
4 Relay Team   Clarion-Goldfiel 8:05.48 1 5
5 Relay Team   Monticello Senio 8:06.35 1 4
6 Relay Team   Cascade High 8:12.74 1 3
7 Relay Team   Beckman 8:15.17 1 2
8 Relay Team   Jefferson Scrant 8:15.23 1 1
9 Relay Team   East Marshall 8:19.96 1  
10 Relay Team   North Polk 8:22.72 1  
11 Relay Team   Unity Christian 8:23.13 1  
12 Relay Team   Forest City 8:23.58 1  
13 Relay Team   South Winneshiek 8:24.30 1  
14 Relay Team   Mediapolis 8:26.16 1  
15 Relay Team   Albia 8:26.34 1  
16 Relay Team   Mid-Prairie Comm 8:29.87 1  
17 Relay Team   Nashua-Plainfiel 8:32.55 1  
18 Relay Team   Dike-New Hartfor 8:32.80 1  
19 Relay Team   Gilbert 8:33.80 1  
20 Relay Team   Estherville Linc 8:34.82 1  
21 Relay Team   Central Springs 8:45.66 1  
22 Relay Team   P C M 8:47.54 1  
23 Relay Team   Denver 8:51.18 1  
24 Relay Team   Tipton 8:57.09 1  
 
Mens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Decorah Senior 7:56.34 1 10
2 Relay Team   Spirit Lake Park 8:00.43 1 8
3 Relay Team   Wahlert 8:03.62 1 6
4 Relay Team   Central Clinton 8:05.48 1 5
5 Relay Team   Knoxville 8:08.22 1 4
6 Relay Team   Marion 8:13.47 1 3
7 Relay Team   Pella 8:15.76 1 2
8 Relay Team   Western Dubuque 8:16.82 1 1
9 Relay Team   Bishop Heelan Ca 8:17.29 1  
10 Relay Team   Dallas Center-Gr 8:19.82 1  
11 Relay Team   Mt Pleasant 8:21.50 1  
12 Relay Team   Spencer 8:22.00 1  
13 Relay Team   Glenwood 8:22.63 1  
14 Relay Team   Bondurant-Farrar 8:24.37 1  
15 Relay Team   Grinnell 8:25.69 1  
16 Relay Team   Fort Madison 8:29.17 1  
17 Relay Team   Le Mars Communit 8:29.68 1  
18 Relay Team   Webster City 8:29.76 1  
19 Relay Team   Charles City 8:30.16 1  
20 Relay Team   Adel-Desoto-Minb 8:30.50 1  
21 Relay Team   Vinton-Shellsbur 8:31.02 1  
22 Relay Team   South Tama Count 8:31.50 1  
23 Relay Team   Center Point Urb 8:34.12 1  
24 Relay Team   Creston 8:42.02 1  
 
Mens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Waukee 7:49.79 1 10
2 Relay Team   Indianola 7:50.39 1 8
3 Relay Team   Dowling Catholic 7:52.25 1 6
4 Relay Team   Linn-Mar 7:56.52 1 5
5 Relay Team   Ames 7:58.18 1 4
6 Relay Team   Iowa City West 7:59.30 1 3
7 Relay Team   Dubuque Senior 8:07.35 1 2
8 Relay Team   Iowa City High 8:07.43 1 1
9 Relay Team   Johnston 8:07.89 1  
10 Relay Team   CR Washington 8:08.40 1  
11 Relay Team   Waterloo West 8:11.35 1  
12 Relay Team   Urbandale 8:12.79 1  
13 Relay Team   Ankeny 8:14.15 1  
14 Relay Team   Pleasant Valley 8:14.50 1  
15 Relay Team   Burlington 8:16.41 1  
16 Relay Team   Muscatine 8:17.69 1  
17 Relay Team   Cedar Falls 8:23.55 1  
18 Relay Team   Southeast Polk 8:24.00 1  
19 Relay Team   Mason City 8:25.61 1  
20 Relay Team   Davenport Centra 8:25.72 1  
21 Relay Team   Des Moines East 8:30.32 1  
22 Relay Team   Xavier 8:33.96 1  
23 Relay Team   Hempstead 8:36.08 1  
24 Relay Team   Bettendorf 8:43.67 1  
 
Mens Distance Medley Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   CR Prairie 3:28.88 3 10
1 Relay Team   Centerville 3:30.33 3 10
2 Relay Team   Iowa City West 3:30.71 2 8
2 Relay Team   Decorah Senior 3:30.94 3 8
1 Relay Team   St Edmond 3:31.19 1 10
3 Relay Team   CR Washington 3:31.80 3 6
4 Relay Team   Waukee 3:31.86 2 5
5 Relay Team   Davenport Centra 3:32.99 3 4
3 Relay Team   Spirit Lake Park 3:33.25 3 6
6 Relay Team   Bettendorf 3:33.70 3 3
2 Relay Team   Clarion-Goldfiel 3:33.96 3 8
7 Relay Team   Iowa City High 3:34.54 3 2
8 Relay Team   Marshalltown 3:34.62 3 1
3 Relay Team   West Branch 3:34.66 3 6
9 Relay Team   Clinton 3:34.90 2  
4 Relay Team   Moc-Floyd Valley 3:34.96 3 5
10 Relay Team   Urbandale 3:35.36 2  
1 Relay Team   Lisbon 3:35.48 3 10
11 Relay Team   Linn-Mar 3:35.67 3  
5 Relay Team   Pella 3:36.03 3 4
6 Relay Team   Algona 3:36.11 3 3
12 Relay Team   Dowling Catholic 3:36.46 3  
7 Relay Team   Central Clinton 3:36.75 2 2
13 Relay Team   CR John F Kenned 3:36.82 1  
8 Relay Team   Marion 3:36.86 2 1
4 Relay Team   Northeast 3:36.89 3 5
5 Relay Team   Mt Vernon (B) 3:36.96 3 4
6 Relay Team   Mediapolis 3:37.40 3 3
7 Relay Team   Cascade High 3:37.54 1 2
9 Relay Team   Glenwood 3:37.69 1  
10 Relay Team   Wahlert 3:37.90 2  
11 Relay Team   Spencer 3:38.01 1  
8 Relay Team   West Marshall 3:38.01 2 1
12 Relay Team   Waverly-Shell Ro 3:38.02 3  
14 Relay Team   Xavier 3:38.12 1  
9 Relay Team   Regina 3:38.30 3  
10 Relay Team   South Winneshiek 3:38.42 2  
15 Relay Team   Indianola 3:38.65 1  
11 Relay Team   BCLUW 3:38.71 2  
2 Relay Team   Tripoli 3:38.94 2 8
12 Relay Team   Unity Christian 3:39.21 1  
13 Relay Team   Eddyville-Blakes 3:39.23 1  
14 Relay Team   Beckman 3:39.26 2  
16 Relay Team   Davenport West 3:39.34 1  
17 Relay Team   Theodore Rooseve 3:39.36 1  
18 Relay Team   Ankeny 3:39.56 2  
19 Relay Team   Southeast Polk 3:39.60 2  
20 Relay Team   Muscatine 3:39.83 1  
21 Relay Team   Mason City 3:40.05 2  
15 Relay Team   Tipton 3:40.51 3  
3 Relay Team   Earlham Communit 3:40.62 3 6
4 Relay Team   Hinton Community 3:40.68 1 5
13 Relay Team   Nevada 3:41.16 1  
22 Relay Team   Dubuque Senior 3:41.17 1  
16 Relay Team   Gilbert 3:41.33 2  
14 Relay Team   Western Dubuque 3:41.62 3  
23 Relay Team   Johnston 3:41.67 1  
17 Relay Team   Okoboji Communit 3:41.74 1  
15 Relay Team   Adel-Desoto-Minb 3:42.14 2  
5 Relay Team   St Albert 3:42.24 3 4
18 Relay Team   Boyden-Hull 3:42.40 1  
6 Relay Team   Manson NW Webste 3:42.51 2 3
24 Relay Team   Ames 3:42.91 2  
16 Relay Team   Atlantic 3:43.27 1  
19 Relay Team   East Sac County 3:43.27 1  
7 Relay Team   Pocahontas Area 3:43.32 1 2
8 Relay Team   Preston 3:43.38 3 1
9 Relay Team   Gehlen Catholic 3:43.40 3  
17 Relay Team   Williamsburg 3:43.45 1  
20 Relay Team   Nashua-Plainfiel 3:43.53 1  
10 Relay Team   Pekin 3:43.64 2  
18 Relay Team   Waukon Senior 3:43.69 2  
21 Relay Team   Dike-New Hartfor 3:43.71 2  
19 Relay Team   Bishop Heelan Ca 3:44.70 1  
22 Relay Team   Camanche 3:44.87 3  
20 Relay Team   Fairfield 3:44.94 2  
11 Relay Team   West Hancock, Br 3:45.09 2  
12 Relay Team   North Tama Count 3:45.18 2  
13 Relay Team   AGWSR 3:45.40 3  
14 Relay Team   Newman Catholic 3:46.11 2  
15 Relay Team   HLV Community 3:46.51 3  
16 Relay Team   WB-Mallard/TRV 3:46.92 1  
21 Relay Team   Perry 3:47.01 2  
22 Relay Team   Carlisle 3:47.07 2  
17 Relay Team   Belmond Klemme 3:47.67 3  
18 Relay Team   North Iowa 3:48.09 2  
19 Relay Team   Belle Plaine Com 3:48.27 1  
20 Relay Team   South Hamilton C 3:49.68 1  
23 Relay Team   Webster City 3:50.12 1  
24 Relay Team   Clear Creek-Aman 3:50.98 1  
21 Relay Team   Griswold 3:50.99 2  
22 Relay Team   Lamoni 3:52.03 1  
23 Relay Team   Harmony 3:52.54 1  
24 Relay Team   Highland Communi 3:55.64 1  
23 Relay Team   Albia 4:19.04 2  
-- Relay Team   North Polk DNF 2  
 
Mens 4x110m Shuttle Hurdles Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Iowa City High 56.78 2 10
2 Relay Team   Iowa City West 57.20 2 8
3 Relay Team   Southeast Polk 57.53 2 6
4 Relay Team   Linn-Mar 57.59 2 5
1 Relay Team   Mt Pleasant 58.24 2 10
2 Relay Team   Western Dubuque 58.29 2 8
3 Relay Team   Pella 58.33 2 6
1 Relay Team   Beckman 58.47 2 10
2 Relay Team   Okoboji Communit 58.59 2 8
1 Relay Team   Earlham Communit 58.63 2 10
3 Relay Team   Sioux Central Co 58.63 2 6
4 Relay Team   Norwalk Communit 58.67 1 5
5 Relay Team   Abraham Lincoln 58.77 1 4
6 Relay Team   Valley 58.86 1 3
2 Relay Team   Madrid 58.89 2 8
7 Relay Team   North Scott 58.91 1 2
5 Relay Team   Marion 58.94 1 4
6 Relay Team   Maquoketa 59.20 2 3
8 Relay Team   Cedar Falls 59.90 1 1
4 Relay Team   Dike-New Hartfor 59.92 1 5
5 Relay Team   West Branch 1:00.09 1 4
7 Relay Team   New Hampton Comm 1:00.62 1 2
6 Relay Team   Ridge View 1:00.86 1 3
7 Relay Team   North Polk 1:00.89 1 2
3 Relay Team   Guthrie Center 1:01.26 1 6
4 Relay Team   Grundy Center 1:01.72 1 5
8 Relay Team   Algona 1:01.74 1 1
5 Relay Team   Treynor 1:02.17 2 4
8 Relay Team   West Fork 1:03.22 2 1
-- Relay Team   West Lyon Commun DQ 2  
-- Relay Team   Belmond Klemme DQ 1  
-- Relay Team   Lynnville-Sully DQ 1  
 
Mens 4x110m Shuttle Hurdles Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Relay Team   Iowa City High 56.94 1  
2 Relay Team   Iowa City West 57.41 3  
3 Relay Team   Linn-Mar 57.71 2  
4 Relay Team   Southeast Polk 58.28 4  
1 Relay Team   Madrid 58.48 1  
1 Relay Team   Pella 58.73 3  
2 Relay Team   Western Dubuque 58.80 2  
5 Relay Team   North Scott 58.81 5  
2 Relay Team   Earlham Communit 58.92 2  
6 Relay Team   Abraham Lincoln 59.03 3  
7 Relay Team   Valley 59.16 2  
1 Relay Team   Okoboji Communit 59.17 4  
8 Relay Team   Cedar Falls 59.24 6  
9 Relay Team   Muscatine 59.26 1  
3 Relay Team   Mt Pleasant 59.30 1  
2 Relay Team   Beckman 59.38 3  
3 Relay Team   Sioux Central Co 59.43 5  
10 Relay Team   Davenport West 59.56 5  
11 Relay Team   Waukee 59.57 1  
12 Relay Team   Ankeny 59.66 6  
4 Relay Team   West Fork 59.97 1  
4 Relay Team   Maquoketa 1:00.00 6  
5 Relay Team   Norwalk Communit 1:00.02 5  
6 Relay Team   New Hampton Comm 1:00.11 2  
13 Relay Team   Urbandale 1:00.28 6  
14 Relay Team   CR John F Kenned 1:00.29 6  
15 Relay Team   Pleasant Valley 1:00.30 3  
16 Relay Team   Des Moines East 1:00.30 4  
5 Relay Team   West Branch 1:00.33 4  
6 Relay Team   North Polk 1:00.33 6  
7 Relay Team   Ridge View 1:00.34 4  
7 Relay Team   Algona 1:00.43 4  
8 Relay Team   Dike-New Hartfor 1:00.53 2  
8 Relay Team   Marion 1:00.54 4  
10 Relay Team   Carroll 1:00.60 1  
9 Relay Team   Harlan Community 1:00.60 3  
9 Relay Team   Apl. Parkersburg 1:00.63 3  
10 Relay Team   Boyden-Hull 1:00.69 6  
3 Relay Team   West Lyon Commun 1:00.72 1  
17 Relay Team   Bettendorf 1:00.74 2  
18 Relay Team   Waterloo West 1:00.77 5  
11 Relay Team   Clear Creek-Aman 1:00.83 2  
11 Relay Team   West Marshall 1:00.95 2  
19 Relay Team   CR Prairie 1:00.95 1  
4 Relay Team   Treynor 1:00.99 3  
12 Relay Team   Des Moines Chris 1:01.05 3  
13 Relay Team   Wapsie Valley 1:01.08 2  
5 Relay Team   Lynnville-Sully 1:01.11 5  
14 Relay Team   Garner-Hayfield 1:01.16 1  
12 Relay Team   Decorah Senior 1:01.27 1  
20 Relay Team   Ames 1:01.35 4  
13 Relay Team   Oskaloosa 1:01.40 5  
14 Relay Team   Webster City 1:01.41 4  
15 Relay Team   P C M 1:01.41 1  
6 Relay Team   Grundy Center 1:01.51 4  
15 Relay Team   Glenwood 1:01.57 5  
16 Relay Team   Sumner-Frederick 1:01.63 5  
7 Relay Team   Guthrie Center 1:01.69 4  
8 Relay Team   Belmond Klemme 1:01.74 3  
16 Relay Team   Vinton-Shellsbur 1:01.77 5  
9 Relay Team   Fremont-Mills 1:01.79 6  
17 Relay Team   Alta 1:01.80 6  
21 Relay Team   Boone 1:01.87 2  
10 Relay Team   Wayne 1:01.92 1  
11 Relay Team   Southeast Webste 1:01.92 2  
12 Relay Team   HLV Community 1:01.94 4  
22 Relay Team   Clinton 1:01.94 3  
17 Relay Team   Bishop Heelan Ca 1:02.02 6  
13 Relay Team   Pekin 1:02.03 2  
18 Relay Team   South Hardin 1:02.11 6  
18 Relay Team   Spencer 1:02.11 4  
19 Relay Team   Mediapolis 1:02.32 2  
20 Relay Team   Cascade High 1:02.45 3  
19 Relay Team   Center Point Urb 1:02.46 1  
20 Relay Team   Fairfield 1:02.51 2  
14 Relay Team   GMG 1:02.61 5  
15 Relay Team   WACO 1:02.69 6  
16 Relay Team   West Hancock, Br 1:02.69 6  
21 Relay Team   Nevada 1:02.85 3  
17 Relay Team   Bishop Garrigan 1:02.94 6  
21 Relay Team   Bellevue Communi 1:02.95 4  
18 Relay Team   AGWSR 1:03.08 5  
19 Relay Team   Central, Elkader 1:03.20 3  
22 Relay Team   Washington 1:03.62 6  
22 Relay Team   M F L Marmac Com 1:03.64 5  
20 Relay Team   Manson NW Webste 1:03.79 3  
23 Relay Team   Cent Decatur, L 1:03.79 5  
21 Relay Team   Alburnett Commun 1:03.83 4  
22 Relay Team   Lake Mills 1:03.90 2  
24 Relay Team   Kingsley-Pierson 1:03.96 1  
23 Relay Team   Akron-Westfld 1:04.04 1  
24 Relay Team   Iowa Valley Comm 1:04.40 5  
-- Relay Team   Waverly-Shell Ro DNF 6  
-- Relay Team   Knoxville DQ 3  
-- Relay Team   Xavier DQ 4  
-- Relay Team   Johnston DQ 5  
 
Mens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Greenfield, Grant 12 Sibley-Ocheyedan 52-07.50(16.04m) 1 10
2 Hulett, Jake 11 Springville Comm 51-09.00(15.77m) 1 8
3 Bauman, Cody 10 West Lyon Commun 51-04.50(15.66m) 1 6
4 Morales, Derek 12 Pekin 50-11.50(15.53m) 1 5
5 Cobb, Tanner 12 River Valley Com 49-09.25(15.17m) 1 4
6 Loew, Sean 12 Madrid 49-06.00(15.09m) 1 3
7 Williams, Rick 11 Riverside 48-09.75(14.88m) 1 2
8 Trierweiler, Brent 12 Clay Central 48-06.75(14.80m) 1 1
9 Kroll, Evan 11 Hinton Community 48-01.50(14.67m) 1  
10 Schleuger, Chris 11 West Hancock, Br 47-10.00(14.58m) 1  
11 Bauer, Mitch 12 Pocahontas Area 47-06.50(14.49m) 1  
12 Janssen, Colton 11 Starmont 47-03.50(14.41m) 1  
13 Koehn, Joe 12 Valley Community 47-02.75(14.40m) 1  
14 McAllister, Cole 12 Boyer Valley 47-02.50(14.39m) 1  
15 Anfinson, Austin 11 Hinton Community 46-03.00(14.10m) 1  
16 Rahm, Mitch 12 Bishop Garrigan 46-00.25(14.03m) 1  
17 Goedken, Collin 12 Starmont 45-09.50(13.96m) 1  
18 McCune, Andrew 11 Woodward-Granger 44-11.00(13.69m) 1  
19 Deemer, Jeremy 10 Lamoni 44-11.00(13.69m) 1  
20 Meinders, Clay 09 AGWSR 44-10.50(13.68m) 1  
21 Eley, Garrett 12 Colo-Nesco 43-10.50(13.37m) 1  
22 Adam, Eric 10 Pekin 43-04.75(13.23m) 1  
23 Franks, Dallas 12 Fremont-Mills 43-02.00(13.16m) 1  
24 Anderson, Sam 12 Westwood 42-11.25(13.09m) 1  
 
Mens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Meyers, Avery 12 West Liberty 58-02.75(17.75m) 1 10
2 Grunder, Brady 12 Durant 52-03.75(15.94m) 1 8
3 Paddock, Cam 12 Monticello Senio 52-02.25(15.91m) 1 6
4 Brennan, Zach 12 Regina 51-10.75(15.82m) 1 5
5 Samson, Zach 10 Baxter 51-08.00(15.75m) 1 4
6 Colfack, Evan 12 Kingsley-Pierson 51-02.75(15.61m) 1 3
7 Myrice, Nathan 11 Ridge View 50-09.00(15.47m) 1 2
8 Bach, Riley 11 Kuemper 49-10.75(15.21m) 1 1
9 Basten, Dakota 12 Cascade High 49-07.50(15.13m) 1  
10 Phelps, Colton 10 Kingsley-Pierson 48-11.50(14.92m) 1  
11 Boas, Colton 12 Davis County 48-11.25(14.92m) 1  
12 McDonald, Mitchell 12 Sheldon Communit 48-08.75(14.85m) 1  
13 Losee, Ethan 12 Central Springs 48-04.75(14.75m) 1  
14 Sauter, Jacob 11 Okoboji Communit 48-04.50(14.74m) 1  
15 Doerscher, Wayne 10 Davis County 47-11.50(14.62m) 1  
16 Bonner, Gable 12 Estherville Linc 47-08.00(14.53m) 1  
17 Lerdal, Jared 11 West Fork 47-05.00(14.45m) 1  
18 Kearns, Mitch 12 West Central-Stu 46-08.50(14.24m) 1  
19 Chambers, Jalen 12 Bellevue Communi 45-05.00(13.84m) 1  
20 Goeller, Alex 12 Wapsie Valley 45-02.75(13.79m) 1  
21 Sander, Josh 12 North Cedar 44-08.75(13.63m) 1  
22 Juergens, Jimmy 12 Des Moines Chris 44-06.25(13.57m) 1  
23 Wolfe, Grant 12 Hudson 44-00.00(13.41m) 1  
24 Huffman, Tony 12 W Burlington/ND 43-11.00(13.39m) 1  
 
Mens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mebus, Connor 12 Solon 57-11.75(17.67m) 1 10
2 Humpal, Jake 12 Decorah Senior 56-01.75(17.11m) 1 8
3 Ansley, Kyle 12 Union 54-08.50(16.68m) 1 6
4 Erritt, Nick 12 Webster City 53-10.50(16.42m) 1 5
5 Borens, Zach 11 Marion 52-09.00(16.08m) 1 4
6 Hovey, Tyler 12 Atlantic 52-08.00(16.05m) 1 3
7 Carber, Joe 12 Central Clinton 52-04.25(15.96m) 1 2
8 Giesting, Clayton 12 Glenwood 50-02.00(15.29m) 1 1
9 Wester, Emmett 11 Mt Pleasant 50-01.00(15.27m) 1  
10 Rupp, Drew 12 Moc-Floyd Valley 49-05.50(15.07m) 1  
11 De Jong, Lawton 12 Moc-Floyd Valley 49-05.00(15.06m) 1  
12 Jensen, Nate 12 Ballard Communit 48-10.00(14.88m) 1  
13 Bevins, Collin 12 Creston 48-06.75(14.80m) 1  
14 Mateer, Trey 11 Norwalk Communit 48-01.00(14.66m) 1  
15 Rathje, Robert 12 Benton Community 48-00.50(14.64m) 1  
16 Dolley, Justin 11 Marion 47-06.75(14.50m) 1  
17 Krietzer, Ryan 11 Crestwood 47-00.50(14.34m) 1  
18 Salow, Dane 11 Center Point Urb 46-10.25(14.28m) 1  
19 Snitker, Seth 10 Waukon Senior 46-09.50(14.26m) 1  
20 Gillen, Garrett 12 Norwalk Communit 46-00.00(14.02m) 1  
21 Gist, Kalob 12 Oskaloosa 44-07.25(13.60m) 1  
22 Heffner, Andy 11 Le Mars Communit 42-11.50(13.09m) 1  
-- Brummer, Joe 12 Harlan Community FOUL(--) 1  
-- Seddon, Derek 12 Knoxville FOUL(--) 1  
 
Mens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 LaMar, Chris 12 Ames 54-07.75(16.66m) 1 10
2 Hurt, Derrick 11 Newton 54-05.50(16.60m) 1 8
3 Campos, Jacob 11 Valley 53-06.50(16.32m) 1 6
4 Kleppe, Nick 12 Pleasant Valley 53-06.25(16.31m) 1 5
5 Wells, Shaquille 11 Urbandale 52-08.00(16.05m) 1 4
6 Behning, Dan 12 Dubuque Senior 51-10.00(15.80m) 1 3
7 Pierschbacher, Ross 10 Cedar Falls 51-05.50(15.68m) 1 2
8 Waskow, Brady 12 Cedar Falls 50-09.50(15.48m) 1 1
10 Render, Keegan 10 Indianola 50-06.50(15.41m) 1  
9 Flynn, JP 12 Bettendorf 50-06.75(15.41m) 1  
11 Zaruba, Brayden 12 Pleasant Valley 50-04.75(15.36m) 1  
12 Herrington, Joel 12 Fort Dodge Senio 48-10.50(14.90m) 1  
12 Kirvin, Jake 10 Dowling Catholic 48-10.50(14.90m) 1  
14 Murtha, Craig 11 Xavier 48-10.00(14.88m) 1  
15 Cronin, Jack 12 Urbandale 48-04.25(14.74m) 1  
16 Weaver, Tray 12 Clinton 48-03.50(14.72m) 1  
17 Dailey, Kody 12 Iowa City High 48-03.50(14.72m) 1  
18 McKay, Marcus 12 Johnston 47-00.50(14.34m) 1  
19 Frazier, Collin 11 Dubuque Senior 46-08.00(14.22m) 1  
20 Palme, TJ 12 Dowling Catholic 46-05.25(14.15m) 1  
21 Drager, Bryce 12 Sioux City East 46-03.25(14.10m) 1  
22 Halupnik, Jack 12 Linn-Mar 45-11.50(14.01m) 1  
-- Kofoot, Noah 11 Mason City FOUL(--) 1  
-- Barents, Jacob 10 Lewis Central FOUL(--) 1  
 
Mens Shot Put WC Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gudenkauf, Alex 10 Dubuque Senior 37-09.75(11.53m) 1 10
2 Jessen, Matthew 12 Southeast Polk 19-03.00(5.87m) 1 8
3 Houdeshell, Jordan 11 Linn-Mar 13-10.00(4.22m) 1 6
4 Sachsenmier, Drake 10 Camanche 13-01.25(3.99m) 1 5
 
Mens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Greenfield, Grant 12 Sibley-Ocheyedan 172-04(52.53m) 1 10
2 Hulett, Jake 11 Springville Comm 163-01(49.71m) 1 8
3 Price, Bill 12 A-H-s-t 162-01(49.40m) 1 6
4 Smith, Pat 11 West Hancock, Br 160-00(48.77m) 1 5
5 Scarborough, AJ 12 Fremont-Mills 158-05(48.29m) 1 4
6 Franks, Dallas 12 Fremont-Mills 155-09(47.47m) 1 3
7 Pritchett, Dustin 12 Mt Ayr Community 154-03(47.02m) 1 2
8 McAllister, Cole 12 Boyer Valley 150-03(45.80m) 1 1
9 Kelsey, Doug 12 St Albert 148-04(45.21m) 1  
10 Steinberg, Jackson 12 St Ansgar 147-01(44.83m) 1  
11 Stofferan, Ethan 12 Sibley-Ocheyedan 145-10(44.45m) 1  
12 Loew, Sean 12 Madrid 145-00(44.20m) 1  
13 Naughton, Marco 12 St Albert 142-01(43.31m) 1  
14 Donovan, Bailey 12 Pekin 136-01(41.48m) 1  
15 Deemer, Jeremy 10 Lamoni 135-05(41.28m) 1  
16 Jepson, Logan 11 Pocahontas Area 134-04(40.94m) 1  
17 Rewerts, Matt 12 AGWSR 134-02(40.89m) 1  
18 Irons, Ben 11 Lake Mills 134-02(40.89m) 1  
19 Janssen, Colton 11 Starmont 133-10(40.79m) 1  
20 Trierweiler, Brent 12 Clay Central 129-00(39.32m) 1  
21 Porter, Miles 12 Alburnett Commun 128-06(39.17m) 1  
22 Geer, Trenton 12 Treynor 117-09(35.89m) 1  
-- Kirkpatrick, Clay 10 Madrid FOUL(--) 1  
-- Koehn, Joe 12 Valley Community FOUL(--) 1  
 
Mens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Goeller, Alex 12 Wapsie Valley 170-05(51.94m) 1 10
2 Colfack, Evan 12 Kingsley-Pierson 168-08(51.41m) 1 8
3 Merrill, Devonte 10 Monticello Senio 167-09(51.13m) 1 6
4 Basten, Dakota 12 Cascade High 164-00(49.99m) 1 5
5 Meyers, Avery 12 West Liberty 163-06(49.83m) 1 4
6 Grunder, Brady 12 Durant 162-04(49.48m) 1 3
7 Newsom, Tyler 11 West Liberty 156-09(47.78m) 1 2
8 Peters, Robbie 10 Mt Vernon (B) 154-00(46.94m) 1 1
9 Kincart, Will 12 Davis County 153-11(46.91m) 1  
10 Korver, Collin 12 Unity Christian 148-03(45.19m) 1  
11 Stepanek, Cody 12 Panorama Comm 147-08(45.01m) 1  
12 Rahe, Tyler 12 Beckman 147-05(44.93m) 1  
13 Huffman, Tony 12 W Burlington/ND 146-05(44.63m) 1  
14 Marquardt, Kane 12 Jefferson Scrant 146-05(44.63m) 1  
15 Phelps, Colton 10 Kingsley-Pierson 141-11(43.26m) 1  
16 Van'tHul, Drake 12 Hull Western Chr 141-08(43.18m) 1  
17 Kragenbrink, Calvin 11 Mt Vernon (B) 140-09(42.90m) 1  
18 Goeller, Jake 09 Wapsie Valley 139-10(42.62m) 1  
19 Zeisneiss, Bryce 10 South Hardin 138-09(42.29m) 1  
20 Klauenberg, Bryon 12 Ogden Community 138-06(42.21m) 1  
21 Munson, Sam 12 P C M 137-06(41.91m) 1  
22 Alexander, Gary 12 Colfax-Mingo 137-02(41.81m) 1  
23 Dunn, Colby 11 West Marshall 130-08(39.83m) 1  
24 Vogel, Kirby 12 Southern Cal 125-09(38.33m) 1  
 
Mens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hovey, Tyler 12 Atlantic 187-09(57.23m) 1 10
2 Kenkel, Ethan 11 Storm Lake 180-00(54.86m) 1 8
3 Seddon, Derek 12 Knoxville 175-01(53.37m) 1 6
4 Carber, Joe 12 Central Clinton 158-10(48.41m) 1 5
5 Dunn, Justin 11 Mt Pleasant 158-07(48.34m) 1 4
6 Humpal, Jake 12 Decorah Senior 158-04(48.26m) 1 3
7 Skibinski, Zach 11 Bishop Heelan Ca 153-02(46.69m) 1 2
8 Edge, Jayson 12 Humboldt 152-03(46.41m) 1 1
9 Dolley, Justin 11 Marion 150-09(45.95m) 1  
10 Giesting, Clayton 12 Glenwood 149-00(45.42m) 1  
11 Jensen, Nate 12 Ballard Communit 148-09(45.34m) 1  
12 Salow, Dane 11 Center Point Urb 148-05(45.24m) 1  
13 Landhuis, Zach 12 Moc-Floyd Valley 147-10(45.06m) 1  
14 Sanders, Jordan 11 Nevada 145-05(44.32m) 1  
15 Krietzer, Ryan 11 Crestwood 144-01(43.92m) 1  
16 Myers, Boone 11 Webster City 143-08(43.79m) 1  
17 Wymer, Jordan 10 Solon 141-03(43.05m) 1  
18 Landgrebe, Alex 12 Norwalk Communit 138-06(42.21m) 1  
19 Mebus, Connor 12 Solon 137-02(41.81m) 1  
20 Wester, Emmett 11 Mt Pleasant 136-03(41.53m) 1  
21 De Jong, Lawton 12 Moc-Floyd Valley 133-05(40.67m) 1  
22 Gillen, Garrett 12 Norwalk Communit 126-06(38.56m) 1  
23 Gorman, Daniel 12 Glenwood 97-03(29.64m) 1  
 
Mens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hayes, Jacob 11 Bettendorf 170-07(51.99m) 1 10
2 Kleppe, Nick 12 Pleasant Valley 166-10(50.85m) 1 8
3 Hurt, Derrick 11 Newton 163-10(49.94m) 1 6
4 Weiner, Joseph 11 Hempstead 163-09(49.91m) 1 5
5 Murtha, Craig 11 Xavier 163-01(49.71m) 1 4
6 Flynn, JP 12 Bettendorf 160-03(48.84m) 1 3
7 Dailey, Kody 12 Iowa City High 157-06(48.01m) 1 2
8 Cronin, Jack 12 Urbandale 157-06(48.01m) 1 1
9 Pappas, Brock 12 Marshalltown 154-07(47.12m) 1  
10 Barents, Jacob 10 Lewis Central 152-00(46.33m) 1  
11 Zaruba, Brayden 12 Pleasant Valley 150-08(45.92m) 1  
12 LaMar, Chris 12 Ames 150-06(45.87m) 1  
13 Hubbard, Connor 11 Fort Dodge Senio 136-06(41.61m) 1  
14 Tracy, Colton 10 Abraham Lincoln 132-08(40.44m) 1  
15 McCormick, Tyler 12 Johnston 131-03(40.01m) 1  
16 Hanson, Robbie 12 Iowa City West 130-09(39.85m) 1  
17 Reynolds, Ross 10 Waukee 130-00(39.62m) 1  
18 Manternach, Sam 12 CR Prairie 129-07(39.50m) 1  
19 Moline, Dan 12 Indianola 129-05(39.45m) 1  
20 Techau, Sam 12 CR Jefferson Sen 126-08(38.61m) 1  
21 Light, Jacob 11 Davenport Centra 125-10(38.35m) 1  
22 Wever, Davis 11 Thomas Jefferson 125-04(38.20m) 1  
23 VanHorn, John 12 Marshalltown 117-06(35.81m) 1  
-- Frazier, Collin 11 Dubuque Senior FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schoelerman, Jared 12 Clay Central 6-07.00(2.01m) 1 10
2 Meis, Connor 12 Treynor 6-06.00(1.98m) 1 8
3 Tuenissen, Adam 12 West Lyon Commun 6-04.00(1.93m) 1 6
4 Poore, Braydee 11 Mt Ayr Community 6-04.00(1.93m) 1 5
5 Cassens, Zach 10 Lawton-Bronson 6-04.00(1.93m) 1 4
6 Knake, Ben 12 Lisbon 6-02.00(1.88m) 1 3
7 Harreld, Clay 12 South Hamilton C 6-02.00(1.88m) 1 2
8 Johnson, Joel 12 Cal-Dows 6-02.00(1.88m) 1 1
9 Welsch, Alex 11 Nodaway Valley 6-02.00(1.88m) 1  
10 Schmitt, Jordan 12 Turkey Valley Co 6-00.00(1.83m) 1  
10 Sines, Bryce 12 Pekin 6-00.00(1.83m) 1  
10 Stai, Charles 12 West Lyon Commun 6-00.00(1.83m) 1  
13 Markert, Josh 11 Manson NW Webste 6-00.00(1.83m) 1  
13 Mueggenberg, Zach 11 Glidden-Ralston 6-00.00(1.83m) 1  
15 Gray, Weston 11 Clarksville 6-00.00(1.83m) 1  
16 Doty, Zak 12 Griswold 5-10.00(1.78m) 1  
16 Gander, Zak 12 River Valley Com 5-10.00(1.78m) 1  
16 Boerm, Mitchell 11 North Tama Count 5-10.00(1.78m) 1  
19 Herrick, Kevin 11 Fremont-Mills 5-10.00(1.78m) 1  
20 Alden, Justin 11 Calamus Wheatlan 5-08.00(1.73m) 1  
20 Vaske, Austin 12 Bishop Garrigan 5-08.00(1.73m) 1  
22 Van Wyk, Brady 11 Lynnville-Sully 5-08.00(1.73m) 1  
22 Hilbrands, Tanner 10 Remsen-Union 5-08.00(1.73m) 1  
-- Olson, Connor 09 Martensdale-St. NH(--) 1  
 
Mens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jamison, Cody 10 Monticello Senio 6-04.00(1.93m) 1 10
2 Tank, Robert 12 IKM-Manning 6-04.00(1.93m) 1 7
2 Gapp, Jacob 12 Forest City 6-04.00(1.93m) 1 7
4 Davisson, James 12 Columbus Communi 6-04.00(1.93m) 1 5
5 Syverson, Dalton 11 Okoboji Communit 6-02.00(1.88m) 1 4
6 Gadbaw, Cody 12 West Marshall 6-02.00(1.88m) 1 3
7 Folkerts, Jordan 10 Hull Western Chr 6-02.00(1.88m) 1 2
8 Young, Brandon 12 West Branch 6-02.00(1.88m) 1 1
9 Brehm, Ethan 12 Beckman 6-02.00(1.88m) 1  
10 Rupiper, Chase 10 Kuemper 6-00.00(1.83m) 1  
11 Wade, Brant 12 South Winneshiek 6-00.00(1.83m) 1  
12 Gorsuch, Mark 12 Jefferson Scrant 6-00.00(1.83m) 1  
13 VanGinkel, Sam 12 Hull Western Chr 6-00.00(1.83m) 1  
13 Giannettino, Jeff 09 W Burlington/ND 6-00.00(1.83m) 1  
13 Lentsch, Hank 11 St Edmond 6-00.00(1.83m) 1  
16 VanKooten, Derek 11 Pella Christian 6-00.00(1.83m) 1  
17 O'Connell, Tyler 12 Maple Valley Com 5-10.00(1.78m) 1  
17 Lindaman, Cole 12 Apl. Parkersburg 5-10.00(1.78m) 1  
19 Johnson, Brandon 11 Eagle Grove 5-10.00(1.78m) 1  
20 Bix, Noah 10 Clarinda 5-10.00(1.78m) 1  
21 Bregar, Tommy 11 Interstate 35 5-10.00(1.78m) 1  
21 Skaar, Ryan 11 Roland-Story Com 5-10.00(1.78m) 1  
-- Shuka, Jonathon 12 Gilbert NH(--) 1  
 
Mens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Krohn, Austin 12 Sergeant Bluff-L 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Meyer, Stephen 12 Oelwein 6-06.00(1.98m) 1 8
3 Drost, Jacob 11 Decorah Senior 6-02.00(1.88m) 1 6
4 Van Kalsbeek, Justin 11 Moc-Floyd Valley 6-02.00(1.88m) 1 5
5 McCalla, Brett 11 Waverly-Shell Ro 6-02.00(1.88m) 1 4
6 Onken, Chase 11 Norwalk Communit 6-02.00(1.88m) 1 3
7 Hudson, Austin 12 Adel-Desoto-Minb 6-02.00(1.88m) 1 2
11 Arceo, Zach 12 Perry 6-00.00(1.83m) 1  
11 Arrowood, Luke 11 Algona 6-00.00(1.83m) 1  
13 Frazier, Isaac 11 Marion 6-00.00(1.83m) 1  
14 Jensen, David 12 Iowa Falls 6-00.00(1.83m) 1  
15 Harwood, Corbin 12 Fairfield 6-00.00(1.83m) 1  
16 Walker, Jared 10 Wahlert 6-00.00(1.83m) 1  
8 Rickels, Kelyn 11 Vinton-Shellsbur 6-00.00(1.83m) 1 0.33
8 Zahn, Cal 09 Webster City 6-00.00(1.83m) 1 0.33
8 Redlinger, Jake 12 Washington 6-00.00(1.83m) 1 0.33
17 Jensen, Nick 11 Iowa Falls 5-10.00(1.78m) 1  
17 Groth, Seth 11 Anamosa 5-10.00(1.78m) 1  
17 Moats, Jacob 11 Knoxville 5-10.00(1.78m) 1  
20 Vial, Andy 12 Red Oak 5-10.00(1.78m) 1  
21 Nesteby, Ford 10 Decorah Senior 5-10.00(1.78m) 1  
22 Iversen, Reese 10 Dallas Center-Gr 5-08.00(1.73m) 1  
23 Kirk, Josh 11 Maquoketa 5-08.00(1.73m) 1  
23 Evans, Briar 11 Creston 5-08.00(1.73m) 1  
 
Mens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Randall, Justin 11 Burlington 6-08.00(2.03m) 1 10
2 Clasen, Alec 12 Xavier 6-06.00(1.98m) 1 8
3 Donels, Tyler 12 Southeast Polk 6-04.00(1.93m) 1 6
4 Seay, Jared 09 Johnston 6-04.00(1.93m) 1 5
10 Alexander, Dondre 11 Iowa City West 6-02.00(1.88m) 1  
5 Johnson, Jeremy 12 Iowa City High 6-02.00(1.88m) 1 3.50
5 Bryant, Conor 11 Pleasant Valley 6-02.00(1.88m) 1 3.50
7 Belk, Austin 12 North Scott 6-02.00(1.88m) 1 2
8 Francis, Christopher 10 Hempstead 6-02.00(1.88m) 1 0.50
8 Brown, Kalund 11 Cedar Falls 6-02.00(1.88m) 1 0.50
11 Rhodes, Willie 09 CR John F Kenned 6-00.00(1.83m) 1  
12 Johnson, Bryant 12 Theodore Rooseve 6-00.00(1.83m) 1  
13 Rier, AJ 12 Mason City 6-00.00(1.83m) 1  
13 Kinne, Bret 11 Boone 6-00.00(1.83m) 1  
15 Cutler, Andrew 10 Waukee 6-00.00(1.83m) 1  
16 Blay, Riley 10 Lewis Central 6-00.00(1.83m) 1  
17 Moore, Ryan 11 Pleasant Valley 5-10.00(1.78m) 1  
17 Morgan, Jeremy 11 Iowa City West 5-10.00(1.78m) 1  
19 Bonner, Jordan 11 Bettendorf 5-10.00(1.78m) 1  
19 Maher, Adam 12 Ames 5-10.00(1.78m) 1  
21 Fritzjunker, Jack 10 Theodore Rooseve 5-10.00(1.78m) 1  
-- Dowell, Chase 10 Dowling Catholic NH(--) 1  
-- Boelts, Brandon 11 Ankeny NH(--) 1  
 
Mens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Markert, Josh 11 Manson NW Webste 22-06.50(6.87m) nwi 1 10
2 Sines, Bryce 12 Pekin 22-05.50(6.85m) nwi 1 8
3 Whitehead, Michael 11 Gehlen Catholic 22-04.00(6.81m) nwi 1 6
4 Mechealsen, Marcus 12 South Hamilton C 21-10.00(6.65m) nwi 1 5
5 Vaughan, Brian 12 Clayton Ridge 21-04.75(6.52m) nwi 1 4
6 Lefler, Austin 11 Lawton-Bronson 21-02.00(6.45m) nwi 1 3
7 Schmitt, Brian 11 Turkey Valley Co 20-09.75(6.34m) nwi 1 2
8 Ostrander, Reed 11 East Greene 20-07.00(6.27m) nwi 1 1
9 Stuhrenberg, Chris 12 Manson NW Webste 20-07.00(6.27m) nwi 1  
10 Nissen, Elias 10 Springville Comm 20-06.00(6.25m) nwi 1  
11 Lyman, Dylan 11 Grundy Center 20-05.75(6.24m) nwi 1  
12 Larsen, Josh 12 Fremont-Mills 20-03.50(6.18m) nwi 1  
13 Livengood, Dane 10 Treynor 20-02.50(6.16m) nwi 1  
14 Puhrmann, Bret 10 South O'Brien 20-01.50(6.13m) nwi 1  
15 Reindle, Tyler 11 Martensdale-St. 19-09.75(6.04m) nwi 1  
16 Gormley, John 11 Iowa Valley Comm 19-09.75(6.04m) nwi 1  
17 Lincoln, Michael 11 West Central, M 19-06.50(5.96m) nwi 1  
18 Novotny, Nick 10 Madrid 19-06.25(5.95m) nwi 1  
19 Eldridge, Brody 12 Seymour 19-01.50(5.83m) nwi 1  
20 McGinnis, Brendon 12 Earlham Communit 19-01.25(5.82m) nwi 1  
21 Steinke, Spencer 11 Tri-County 18-08.25(5.70m) nwi 1  
22 Carr, Jackson 11 Lamoni 18-02.75(5.56m) nwi 1  
-- Dugger, Nick 12 Belmond Klemme FOUL(--) nwi 1  
-- Thies, Dillon 11 Sibley-Ocheyedan FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ferch, Dalton 12 West Marshall 22-11.75(7.00m) nwi 1 10
2 Dougherty, Aaron 12 West Fork 22-05.50(6.85m) nwi 1 8
3 Zeiser, Josh 12 Baxter 21-09.75(6.65m) nwi 1 6
4 Grill, Jason 12 Apl. Parkersburg 21-07.75(6.60m) nwi 1 5
5 VanSickle, Jeshua 10 Ogden Community 21-01.25(6.43m) nwi 1 4
6 Nunes, Justin 12 Des Moines Chris 21-01.25(6.43m) nwi 1 3
7 VanKooten, Derek 11 Pella Christian 21-00.75(6.42m) nwi 1 2
8 Rohde, Tate 12 Kingsley-Pierson 20-09.25(6.33m) nwi 1 1
9 Wolken, Dakotah 12 East Marshall 20-06.50(6.26m) nwi 1  
10 Powell, Jaemin 12 Mid-Prairie Comm 20-06.00(6.25m) nwi 1  
11 Pool, Royce 12 Dike-New Hartfor 20-05.75(6.24m) nwi 1  
11 Gapp, Jacob 12 Forest City 20-05.75(6.24m) nwi 1  
13 Balster, Chris 11 Sheldon Communit 20-03.25(6.18m) nwi 1  
14 Blake, Brandon 12 Bellevue Communi 19-10.25(6.05m) nwi 1  
15 Cartwright, Paul 12 Cent Decatur, L 19-08.50(6.01m) nwi 1  
16 Young, Kaleb 11 OA-BCIG 19-07.75(5.99m) nwi 1  
17 Bovy, Luke 12 North Fayette 19-07.00(5.97m) nwi 1  
18 Johnson, Dedrrick 10 Woodward Academy 19-04.25(5.90m) nwi 1  
19 Axberg, Taylor 10 Tipton 19-02.75(5.86m) nwi 1  
20 boughton, kevin 11 Northeast 19-02.50(5.85m) nwi 1  
21 McDonald, Hunter 10 Sheldon Communit 18-04.50(5.60m) nwi 1  
-- Rivers, Ricky 10 Columbus Communi FOUL(--) nwi 1  
-- Johnson, Alex 12 Roland-Story Com FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 May, Grant 11 Glenwood 22-00.00(6.71m) nwi 1 10
2 Diercks, Chandler 09 Clear Lake 21-11.75(6.70m) nwi 1 8
3 Markham, Sam 11 Atlantic 21-11.00(6.68m) nwi 1 6
4 Parks, Keagan 12 Webster City 21-07.00(6.58m) nwi 1 5
5 Hageman, Nick 12 Charles City 21-06.00(6.55m) nwi 1 4
6 Sanders, Darrion 11 Keokuk 20-11.00(6.38m) nwi 1 3
7 Whiton, Will 09 Perry 20-10.50(6.36m) nwi 1 2
8 Achterhoff, Trey 11 Moc-Floyd Valley 20-10.00(6.35m) nwi 1 1
9 coker, alex 10 Washington 20-06.75(6.27m) nwi 1  
10 Mcmartin, Mitch 12 Independence 20-06.00(6.25m) nwi 1  
11 Stephenson, Kyle 11 South Tama Count 20-05.00(6.22m) nwi 1  
12 Ramsey, Ty 12 Center Point Urb 20-03.00(6.17m) nwi 1  
13 Bousquet, Nick 10 Bishop Heelan Ca 20-02.25(6.15m) nwi 1  
14 Pfeiler, Riley 10 Western Dubuque 20-02.25(6.15m) nwi 1  
15 Richmond, Drew 11 Oskaloosa 20-00.00(6.10m) nwi 1  
16 Frideres, Sawyer 11 Algona 19-11.25(6.08m) nwi 1  
17 Douma, Brady 11 Glenwood 19-10.50(6.06m) nwi 1  
18 Kuhter, Sam 11 South Tama Count 19-08.50(6.01m) nwi 1  
19 Bieker, Jeremiah 10 Harlan Community 19-07.75(5.99m) nwi 1  
20 Lauck, Austin 11 Spencer 19-06.75(5.96m) nwi 1  
21 Cropley, Tyler 10 Bishop Heelan Ca 19-02.50(5.85m) nwi 1  
22 Villagrana, Emillio 09 Solon 19-00.75(5.81m) nwi 1  
23 Schroeder, Colin 11 Dallas Center-Gr 18-08.75(5.71m) nwi 1  
 
Mens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Westerfield, Jerry 12 Davenport North 24-01.00(7.34m) nwi 1 10
2 Pearson, Darius 12 Sioux City West 24-00.50(7.33m) nwi 1 8
3 Hughes, Marcus 12 Mason City 22-08.50(6.92m) nwi 1 6
4 Jacobus, Derek 10 CR John F Kenned 22-04.50(6.82m) nwi 1 5
5 Daniels, Brock 12 Southeast Polk 22-04.00(6.81m) nwi 1 4
6 Smith, Tavian 11 Iowa City West 22-03.50(6.79m) nwi 1 3
7 Millett, Jason 11 Waterloo West 22-01.50(6.74m) nwi 1 2
8 Martin, Dequayvious 11 Waterloo West 22-00.00(6.71m) nwi 1 1
9 Rus, Jon 11 North Scott 21-09.50(6.64m) nwi 1  
10 Wandling, Luke 12 Ames 21-07.75(6.60m) nwi 1  
11 Sydne, Davis 10 Theodore Rooseve 21-05.50(6.54m) nwi 1  
12 Williams, Quinn 12 Sioux City North 21-05.25(6.53m) nwi 1  
13 Riesselman, Weston 12 Boone 21-03.25(6.48m) nwi 1  
14 Bryant, Richard 12 Iowa City West 20-10.50(6.36m) nwi 1  
15 Simmons, Rj 11 Valley 20-09.25(6.33m) nwi 1  
16 Hunke, Tyler 10 Waukee 20-08.25(6.31m) nwi 1  
17 Girkin, Connor 12 Waukee 20-07.75(6.29m) nwi 1  
18 Dreeszen, Anthony 11 Sioux City East 20-07.50(6.29m) nwi 1  
19 Mansaray, Abdul 09 Urbandale 20-06.50(6.26m) nwi 1  
20 Washington, Jasper 12 Iowa City High 20-05.25(6.23m) nwi 1  
21 Williams, Cameron 09 Theodore Rooseve 20-01.75(6.14m) nwi 1  
22 Newell, Kevin 12 Davenport North 19-08.00(5.99m) nwi 1  
23 Van Every, Dean 12 Ames 17-07.50(5.37m) nwi 1  
-- Gibbs, Luke 11 Ankeny FOUL(--) nwi 1  
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stroud, Caitlyn 12 Corning Communit 12.75 -3.3 1 10
2 Herzberg, Ellie 10 Manson NW Webste 12.80 -3.3 1 8
3 Konkler, Emma 10 Audubon 13.10 -3.3 1 6
4 Toennies, Emily 11 Belle Plaine Com 13.14 -3.3 1 5
5 Bodish, Randi 12 Clayton Ridge 13.25 -3.3 1 4
6 Patton, Kate 10 Murray 13.25 -3.3 1 3
7 Schueman, Johnni 12 A-H-s-t 13.28 -3.3 1 2
8 Meyers, Aubrie 11 Bishop Garrigan 13.50 -3.3 1 1
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Stroud, Caitlyn 12 Corning Communit 12.86 -3.7 3  
2 Herzberg, Ellie 10 Manson NW Webste 12.93 -3.4 1  
3 Bodish, Randi 12 Clayton Ridge 13.35 -3.7 3  
4 Toennies, Emily 11 Belle Plaine Com 13.35 -5.5 2  
5 Konkler, Emma 10 Audubon 13.42 -5.5 2  
6 Schueman, Johnni 12 A-H-s-t 13.43 -3.4 1  
7 Meyers, Aubrie 11 Bishop Garrigan 13.43 -3.7 3  
8 Patton, Kate 10 Murray 13.44 -3.4 1  
9 Collins, Meredith 11 WB-Mallard/TRV 13.46 -3.7 3  
10 Schreiner, Allison 12 Remsen-Union 13.50 -5.5 2  
11 Frieden, Lexi 12 Valley Community 13.54 -3.7 3  
12 Hess, Kaitlyn 09 Danville 13.55 -3.4 1  
13 Hawbaker, Cece 09 Northern Univers 13.62 -3.4 1  
14 Flemr, Madelyn 10 Lone Tree 13.65 -3.7 3  
15 Lempke, Kaley 12 WB-Mallard/TRV 13.73 -3.4 1  
16 Agey, Katie 10 Van Meter 13.78 -5.5 2  
17 Schaaf, Sheri 12 Villisca 13.85 -3.7 3  
18 Thorson, Makenzie 10 Lake Mills 13.92 -5.5 2  
19 Culver, Emily 12 Hinton Community 13.93 -3.4 1  
20 Boelen, Dieuwertje 12 BGM Community 14.01 -5.5 2  
21 Lampman, Kyrsten 09 Ar-We-Va 14.05 -3.7 3  
22 Dreckman, Erica 12 Marcus-Meriden-C 14.14 -5.5 2  
23 Stone, Jenna 09 Edgewood Colesbu 14.25 -5.5 2  
24 Wilkenfeld, Payton 12 Exira Community 14.26 -3.4 1  
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wolterstorff, Brooke 11 Hull Western Chr 12.73 -3.4 1 10
2 Jones, Kaylee 11 Monticello Senio 12.98 -3.4 1 8
3 Chandler, Heaven 11 Columbus Communi 12.99 -3.4 1 6
4 Boomgarden, Sarah 09 South Hardin 13.09 -3.4 1 5
5 Hemer, Madison 09 OA-BCIG 13.27 -3.4 1 4
6 Saxton, Caitlyn 10 Cent Decatur, L 13.37 -3.4 1 3
7 Rickels, Sydney 09 Cascade High 13.37 -3.4 1 2
8 Diedrich, Danae 11 Northeast 13.62 -3.4 1 1
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Wolterstorff, Brooke 11 Hull Western Chr 12.65 -2.0 3  
2 Jones, Kaylee 11 Monticello Senio 12.83 -2.2 2  
3 Chandler, Heaven 11 Columbus Communi 12.93 -1.2 1  
4 Boomgarden, Sarah 09 South Hardin 12.98 -2.2 2  
5 Rickels, Sydney 09 Cascade High 13.05 -2.2 2  
6 Hemer, Madison 09 OA-BCIG 13.13 -1.2 1  
7 Diedrich, Danae 11 Northeast 13.22 -2.2 2  
8 Saxton, Caitlyn 10 Cent Decatur, L 13.23 -2.0 3  
9 Vawter, Mallory 09 BCLUW 13.25 -1.2 1  
10 Schelhaas, Jasmin 12 Pella Christian 13.31 -2.0 3  
11 Hill, Alanna 11 Eagle Grove 13.34 -2.2 2  
12 Henkenius, Ashley 10 Southern Cal 13.37 -2.2 2  
13 Clarke, Mackenzie 09 P C M 13.44 -2.2 2  
14 Hildebrandt, Tierra 09 Northeast 13.46 -1.2 1  
15 Wolf, Whitney 11 Durant 13.51 -1.2 1  
16 Webb, Taylor 12 Central Springs 13.59 -2.0 3  
17 Massner, Erika 12 Wapello 13.60 -2.0 3  
18 Albers, Maddie 09 Interstate 35 13.61 -1.2 1  
19 Woodvine, Morgan 12 Panorama Comm 13.69 -2.0 3  
20 Sextro, Katie 11 IKM-Manning 13.72 -2.0 3  
21 Kenny, Emily 10 Ridge View 13.73 -2.0 3  
22 Erhardt, Emily 09 Wapsie Valley 13.82 -2.2 2  
23 Hunt, Rachel 11 Ridge View 14.05 -1.2 1  
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Howard, Sydney 11 Fairfield 12.46 -3.5 1 10
2 Ripslinger, Rose 10 Assumption 12.75 -3.5 1 8
3 Bransky, Emily 12 Solon 12.83 -3.5 1 6
4 Loy, Olivia 10 Anamosa 12.98 -3.5 1 5
5 Thole, Emily 09 West Delaware Co 13.03 -3.5 1 4
6 Dufoe, Kari 09 Adel-Desoto-Minb 13.04 -3.5 1 3
7 Drewelow, Nicole 12 New Hampton Comm 13.05 -3.5 1 2
8 Rose, Yasmeen 09 Bishop Heelan Ca 13.31 -3.5 1 1
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Howard, Sydney 11 Fairfield 12.59 -1.7 3  
2 Ripslinger, Rose 10 Assumption 12.81 -1.7 3  
3 Bransky, Emily 12 Solon 12.93 -2.6 2  
4 Thole, Emily 09 West Delaware Co 13.05 -1.7 3  
5 Drewelow, Nicole 12 New Hampton Comm 13.09 -2.6 1  
6 Dufoe, Kari 09 Adel-Desoto-Minb 13.11 -1.7 3  
7 Rose, Yasmeen 09 Bishop Heelan Ca 13.22 -2.6 2  
8 Loy, Olivia 10 Anamosa 13.24 -2.6 1  
9 Muilenburg, Rebekah 09 Moc-Floyd Valley 13.24 -1.7 3  
10 Hall, Megan 09 Clear Creek-Aman 13.30 -2.6 1  
11 Caudill, Kecia 10 Glenwood 13.38 -2.6 2  
12 Hove, Alexis 10 Decorah Senior 13.38 -2.6 1  
13 Janning, Lauren 10 Carroll 13.45 -2.6 1  
14 Francois, Laura 12 Decorah Senior 13.52 -1.7 3  
15 Hocker, Cassie 11 Fort Madison 13.54 -1.7 3  
16 Hackman, Kailyn 09 Pella 13.59 -1.7 3  
17 Lahart, Kellie 11 Chariton 13.59 -2.6 1  
18 Barnes, Cheyenne 12 Vinton-Shellsbur 13.69 -2.6 2  
19 Kerian, Miranda 10 Crestwood 13.70 -2.6 2  
20 Boyle, Breanna 11 Centerville 13.78 -2.6 1  
21 Rhodes, Mara 09 Nevada 13.87 -2.6 2  
22 Giardino, Dema 10 Washington 14.04 -2.6 2  
23 Hillegas, Hali 09 Charles City 14.06 -2.6 1  
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stouffer, Hannah 11 Urbandale 12.60 -4.6 1 10
2 Shoultz, Katie 10 Muscatine 12.77 -4.6 1 8
3 Davis, Abby 12 Dowling Catholic 13.04 -4.6 1 6
4 Downs, Ashlee 12 Valley 13.12 -4.6 1 5
5 Tucker, Tamika 10 Davenport North 13.23 -4.6 1 4
6 Rattliffe, Maliya 11 CR Jefferson Sen 13.28 -4.6 1 3
7 Breitbach, Molly 10 Xavier 13.29 -4.6 1 2
8 Butler, Jasimine 12 Davenport Centra 13.41 -4.6 1 1
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Stouffer, Hannah 11 Urbandale 12.50 -3.3 2  
2 Shoultz, Katie 10 Muscatine 12.58 -3.3 2  
3 Downs, Ashlee 12 Valley 12.82 -2.5 1  
4 Tucker, Tamika 10 Davenport North 12.86 -2.5 1  
5 Butler, Jasimine 12 Davenport Centra 12.87 -0.6 3  
6 Davis, Abby 12 Dowling Catholic 12.90 -2.5 1  
7 Rattliffe, Maliya 11 CR Jefferson Sen 12.98 -0.6 3  
8 Breitbach, Molly 10 Xavier 12.99 -0.6 3  
9 Gaines, Gabi 09 Waukee 13.05 -0.6 3  
10 Gweah, Lola 10 Des Moines North 13.09 -2.5 1  
11 Dauber, Courtney 11 Iowa City West 13.22 -2.5 1  
12 Schminke, Bailey 09 Boone 13.22 -0.6 3  
13 Jones, Monaijah 09 Abraham Lincoln 13.28 -3.3 2  
14 Mericle, Tiana 10 Fort Dodge Senio 13.31 -3.3 2  
15 Lewis, Teanna 09 Valley 13.33 -2.5 1  
16 Jackson, Dajanique 10 Davenport Centra 13.34 -3.3 2  
17 Schneekloth, Lucy 09 CR Jefferson Sen 13.37 -3.3 2  
18 Speltz, Alison 12 CR Prairie 13.46 -3.3 2  
19 Carlson, Emily 09 Waukee 13.50 -0.6 3  
20 McKinney, Brinesha 11 East Waterloo 13.83 -3.3 2  
21 Moore, Ieashia 11 Waterloo West 13.84 -2.5 1  
22 Garza, Faithe 09 Iowa City High 13.85 -0.6 3  
 
Womens 100m WC Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bash, Cassy 11 Abraham Lincoln 27.67 -0.8 1 10
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stroud, Caitlyn 12 Corning Communit 26.16 -3.6 1 10
2 Herzberg, Ellie 10 Manson NW Webste 26.21 -3.6 1 8
3 Toennies, Emily 11 Belle Plaine Com 26.88 -3.6 1 6
4 Schreiner, Allison 12 Remsen-Union 27.02 -3.6 1 5
5 Bell, Maddie 09 Northern Univers 27.09 -3.6 1 4
6 Hilbrands, Jessica 12 George Little Ro 27.12 -3.6 1 3
7 Agey, Katie 10 Van Meter 27.37 -3.6 1 2
8 Frieden, Lexi 12 Valley Community 27.53 -3.6 1 1
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Herzberg, Ellie 10 Manson NW Webste 25.69 -3.7 1  
2 Stroud, Caitlyn 12 Corning Communit 25.80 -3.7 1  
3 Hilbrands, Jessica 12 George Little Ro 26.46 -3.7 1  
4 Schreiner, Allison 12 Remsen-Union 26.80 -3.7 1  
5 Toennies, Emily 11 Belle Plaine Com 26.81 -3.1 2  
6 Bell, Maddie 09 Northern Univers 26.87 -4.6 3  
7 Frieden, Lexi 12 Valley Community 26.96 -3.7 1  
8 Agey, Katie 10 Van Meter 27.21 -4.6 3  
9 Wunsch, Channing 10 North Butler 27.28 -3.7 1  
10 Patton, Kate 10 Murray 27.32 -3.1 2  
11 Hurley, Kelsey 09 Fremont-Mills 27.38 -3.1 2  
12 Maneman, Renee 10 Newell-Fonda 27.41 -4.6 3  
13 Konkler, Emma 10 Audubon 27.47 -4.6 3  
14 Hall, Daisha 10 Springville Comm 27.47 -3.1 2  
15 Kroll, Melissa 12 Boyer Valley 27.54 -3.7 1  
16 Grimm, Kenzie 11 WB-Mallard/TRV 27.64 -3.7 1  
17 Bodish, Randi 12 Clayton Ridge 27.67 -3.1 2  
18 Dreckman, Erica 12 Marcus-Meriden-C 27.86 -4.6 3  
19 Zadow, Courtney 12 West Hancock, Br 28.03 -4.6 3  
20 Amlie, Sylvia 10 Northern Univers 28.03 -3.1 2  
21 Thorson, Makenzie 10 Lake Mills 28.05 -4.6 3  
22 Long, Julie 11 Belle Plaine Com 28.07 -4.6 3  
23 Flory, Cheyenne 12 Highland Communi 28.14 -3.1 2  
24 Murphy, Emily 09 Martensdale-St. 28.17 -3.1 2  
 
Womens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wolterstorff, Brooke 11 Hull Western Chr 25.50 -4.3 1 10
2 Beeler, Maddie 12 Interstate 35 25.99 -4.3 1 8
3 Evers, Marisa 12 Hudson 26.19 -4.3 1 6
4 Boomgarden, Sarah 09 South Hardin 26.38 -4.3 1 5
5 Lampe, Sarah 11 Bellevue Communi 26.38 -4.3 1 4
6 Wolf, Whitney 11 Durant 27.18 -4.3 1 3
7 Kain, Alexis 10 P C M 27.23 -4.3 1 2
8 Hilsabeck, Maddie 11 Des Moines Chris 27.37 -4.3 1 1
 
Womens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Beeler, Maddie 12 Interstate 35 25.92 -2.6 2  
2 Wolterstorff, Brooke 11 Hull Western Chr 26.00 -3.1 3  
3 Evers, Marisa 12 Hudson 26.47 -2.6 2  
4 Lampe, Sarah 11 Bellevue Communi 26.53 -3.6 1  
5 Boomgarden, Sarah 09 South Hardin 26.58 -3.6 1  
6 Wolf, Whitney 11 Durant 26.84 -3.1 3  
7 Kain, Alexis 10 P C M 27.19 -3.1 3  
8 Hilsabeck, Maddie 11 Des Moines Chris 27.23 -3.6 1  
9 Vawter, Mallory 09 BCLUW 27.27 -2.6 2  
10 Hill, Alanna 11 Eagle Grove 27.34 -3.1 3  
11 Mommsen, Markel 10 Northeast 27.49 -3.1 3  
12 Hemer, Madison 09 OA-BCIG 27.50 -2.6 2  
13 Webb, Taylor 12 Central Springs 27.55 -3.1 3  
14 Schmitz, Mackenzie 09 Baxter 27.62 -2.6 2  
15 Kistenmacher, Sydney 10 Ridge View 27.63 -3.6 1  
15 Diedrich, Danae 11 Northeast 27.63 -2.6 2  
17 Henkenius, Ashley 10 Southern Cal 27.65 -3.6 1  
18 Blair, Chantel 12 Jefferson Scrant 27.73 -3.6 1  
19 Olsen, Raegan 09 W Burlington/ND 27.73 -3.6 1  
20 Heywood, Sara 11 Estherville Linc 27.86 -2.6 2  
21 Massner, Erika 12 Wapello 27.93 -3.6 1  
22 Sougstad, Emma 11 Forest City 28.22 -2.6 2  
23 Vogt, Madelyn 10 M F L Marmac Com 28.23 -3.1 3  
24 Saxton, Caitlyn 10 Cent Decatur, L 28.62 -3.1 3  
 
Womens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Howard, Sydney 11 Fairfield 25.18 -1.9 1 10
2 Irmen, Maddie 10 Assumption 25.44 -1.9 1 8
3 Ripslinger, Rose 10 Assumption 25.45 -1.9 1 6
4 Loy, Olivia 10 Anamosa 25.91 -1.9 1 5
5 Bransky, Emily 12 Solon 25.98 -1.9 1 4
6 Stenzel, Laura 12 Wahlert 26.24 -1.9 1 3
7 Rose, Yasmeen 09 Bishop Heelan Ca 26.69 -1.9 1 2
8 Hall, Megan 09 Clear Creek-Aman 26.75 -1.9 1 1
 
Womens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Ripslinger, Rose 10 Assumption 25.78 -1.3 2  
2 Howard, Sydney 11 Fairfield 25.79 -1.3 2  
3 Irmen, Maddie 10 Assumption 26.06 -4.6 1  
4 Loy, Olivia 10 Anamosa 26.26 -4.6 1  
5 Stenzel, Laura 12 Wahlert 26.50 -4.6 1  
6 Rose, Yasmeen 09 Bishop Heelan Ca 26.61 -1.3 2  
7 Bransky, Emily 12 Solon 26.70 -4.3 3  
8 Hall, Megan 09 Clear Creek-Aman 26.76 -1.3 2  
9 Thole, Emily 09 West Delaware Co 26.78 -4.3 3  
10 Nielsen, Melanie 12 Atlantic 26.86 -1.3 2  
11 Sieperda, Taylor 09 Spirit Lake Park 26.95 -4.6 1  
12 Holterhaus, Jessica 09 Pella 27.01 -4.6 1  
13 Feller, Sam 11 Norwalk Communit 27.18 -4.6 1  
14 Imhoff, Rebecca 10 Williamsburg 27.23 -1.3 2  
15 Lahart, Kellie 11 Chariton 27.28 -1.3 2  
16 Hasken, Danielle 12 Wahlert 27.34 -4.6 1  
17 Evers, Mikayla 09 Harlan Community 27.42 -4.3 3  
18 Barnes, Cheyenne 12 Vinton-Shellsbur 27.60 -1.3 2  
19 Beasley, Brooke 10 Williamsburg 27.63 -4.3 3  
20 Yohe, Madison 12 Bishop Heelan Ca 27.65 -4.3 3  
21 Morris, Quinci 10 Independence 27.74 -4.3 3  
22 Fenske, Jessica 12 Central Clinton 28.05 -4.6 1  
23 Hackman, Kailyn 09 Pella 28.12 -4.3 3  
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stouffer, Hannah 11 Urbandale 25.30 -3.7 1 10
2 McCorkle, Allanah 12 Davenport Centra 25.75 -3.7 1 8
3 Roberts-Lewis, Jalynn 10 Theodore Rooseve 26.08 -3.7 1 6
4 Campbell, Jessica 11 Dowling Catholic 26.15 -3.7 1 5
5 Cronbaugh, McKennan 11 Iowa City West 26.50 -3.7 1 4
6 Tucker, Tamika 10 Davenport North 26.74 -3.7 1 3
7 Brown, Kaz 10 Cedar Falls 27.08 -3.7 1 2
8 Beals, Mackenzie 12 Marshalltown 27.15 -3.7 1 1
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Stouffer, Hannah 11 Urbandale 25.19 -4.3 2  
2 McCorkle, Allanah 12 Davenport Centra 25.34 -1.4 1  
3 Roberts-Lewis, Jalynn 10 Theodore Rooseve 25.74 -3.6 3  
4 Campbell, Jessica 11 Dowling Catholic 25.77 -3.6 3  
5 Cronbaugh, McKennan 11 Iowa City West 25.98 -1.4 1  
6 Tucker, Tamika 10 Davenport North 26.09 -4.3 2  
7 Beals, Mackenzie 12 Marshalltown 26.32 -1.4 1  
8 Brown, Kaz 10 Cedar Falls 26.53 -1.4 1  
9 Garrison, Katie 12 Southeast Polk 26.63 -4.3 2  
10 Holman, Peyton 11 Abraham Lincoln 26.88 -1.4 1  
11 Gweah, Lola 10 Des Moines North 26.89 -4.3 2  
12 Major, Courtney 09 Linn-Mar 27.03 -3.6 3  
13 Morgan, Halley 10 Linn-Mar 27.16 -1.4 1  
14 Whitaker, Daianera 11 Cedar Falls 27.39 -4.3 2  
15 Puk, Haley 10 Waterloo West 27.46 -1.4 1  
16 Lewis, Reanna 11 Des Moines Hoove 27.54 -3.6 3  
17 Riggins, Jaclyn 12 East Waterloo 27.55 -3.6 3  
18 Mericle, Tiana 10 Fort Dodge Senio 27.63 -4.3 2  
19 Cunningham, Alyssa 12 Waukee 27.72 -3.6 3  
20 Perez, Mary 09 Davenport West 27.86 -1.4 1  
21 Richard, Samantha 10 Pleasant Valley 28.41 -4.3 2  
-- Ayers, Ronnoja 10 Johnston DNF -4.3 2  
 
Womens 200m WC Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bash, Cassy 11 Abraham Lincoln 57.50 -4.6 1 10
 
Womens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Staebler, Jasmine 09 Clayton Ridge 57.93 3 10
2 Toennies, Emily 11 Belle Plaine Com 58.41 3 8
3 Herzberg, Ellie 10 Manson NW Webste 59.12 3 6
4 Halfman, Natalie 09 St Ansgar 59.25 3 5
5 Maneman, Renee 10 Newell-Fonda 59.56 2 4
6 Agey, Katie 10 Van Meter 1:00.19 2 3
7 Muhlenbruch, Kaitlyn 12 Cal-Dows 1:00.38 3 2
8 Long, Julie 11 Belle Plaine Com 1:00.88 2 1
9 Ackerman, Riley 11 Grundy Center 1:00.97 3  
10 Dukes, Katie 09 Lenox 1:01.00 3  
11 Reicks, Olivia 11 Turkey Valley Co 1:01.01 2  
12 Kroll, Melissa 12 Boyer Valley 1:01.40 3  
13 Neville, Jennifer 09 Exira Community 1:01.89 2  
14 Sojka, Allison 12 Highland Communi 1:01.92 2  
15 Patton, Kate 10 Murray 1:02.34 2  
16 Clarke, Katie 11 Adair-Casey 1:02.55 1  
17 Feldman, Lisa 10 North Butler 1:03.00 1  
18 Scheer, Jenna 11 Calamus Wheatlan 1:03.02 1  
19 Rusch, Lexie 09 HM-Sanborn 1:03.05 1  
20 Schreiner, Allison 12 Remsen-Union 1:03.42 2  
21 Vasconcelos, Gabriela 10 Preston 1:04.01 1  
22 Weerheim, Dana 12 West Sioux Commu 1:04.20 1  
23 Grothe, Gabbie 10 Danville 1:04.78 1  
24 Ronnebaum, Erica 11 Edgewood Colesbu 1:05.07 1  
 
Womens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wolterstorff, Brooke 11 Hull Western Chr 56.56 3 10
2 Beeler, Maddie 12 Interstate 35 56.67 3 8
3 Evers, Marisa 12 Hudson 57.94 3 6
4 Schelhaas, Jasmin 12 Pella Christian 59.17 3 5
5 Schlichte, Sarah 11 IKM-Manning 59.59 3 4
6 Wolf, Whitney 11 Durant 59.74 3 3
7 Ajose, Tayo 12 Mediapolis 59.96 3 2
8 Kain, Alexis 10 P C M 1:00.69 2 1
9 Witt, Kari 10 Tri-Center 1:01.22 2  
10 Parman, Meghan 12 Colfax-Mingo 1:01.30 3  
11 Hill, Alanna 11 Eagle Grove 1:01.51 2  
12 Hunt, Holly 10 Cascade High 1:01.88 1  
13 Stevens, Ashley 09 Des Moines Chris 1:02.00 1  
14 Ludwig, Claire 10 Kuemper 1:02.21 1  
15 Shindelar, Sam 12 South Winneshiek 1:02.41 2  
16 Diggs, Madison 11 Ogden Community 1:02.49 1  
17 Smith, Jordan 09 Cardinal 1:02.54 2  
18 Massner, Erika 12 Wapello 1:02.82 2  
19 Nanninga, Sarah 09 Durant 1:02.83 2  
20 Chaney, Caitie 11 Columbus Communi 1:03.06 1  
21 Johnson, Sara 11 N Sentral, K 1:03.21 1  
22 Shreckengost, Sydney 09 West Fork 1:03.25 1  
23 Kingston, Jessica 11 Forest City 1:03.27 1  
24 Hauber, Kelley 12 South Winneshiek 1:04.22 2  
 
Womens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Irmen, Maddie 10 Assumption 57.57 3 10
2 Ripslinger, Rose 10 Assumption 57.99 3 8
3 Conaway, Alexis 10 Moc-Floyd Valley 58.40 3 6
4 Glover, Taylor 11 Spencer 58.71 3 5
5 Duehr, Betsy 10 Wahlert 59.39 3 4
6 Haus, Kaleigh 09 Carlisle 59.62 2 3
7 Feller, Sam 11 Norwalk Communit 59.72 3 2
8 Stenzel, Laura 12 Wahlert 59.90 3 1
9 VanZomeren, Nadine 11 Pella 1:00.23 2  
10 Sieperda, Taylor 09 Spirit Lake Park 1:00.38 3  
11 Dufoe, Kari 09 Adel-Desoto-Minb 1:00.63 2  
12 Fishback, Stephanie 10 Washington 1:00.77 2  
13 Bockholt, Peyton 11 Union 1:01.35 2  
14 Leonard, Payton 09 Vinton-Shellsbur 1:01.48 1  
15 Means, Brittany 12 Keokuk 1:02.01 2  
16 Wilkin, Madie 12 Center Point Urb 1:02.10 1  
17 Eyerly, Jessica 11 Winterset 1:02.22 1  
18 Price, Klare 09 Iowa Falls 1:02.39 2  
19 Kerian, Miranda 10 Crestwood 1:02.48 2  
20 VanWaardhuizen, Payten 09 Oskaloosa 1:02.51 1  
21 Livingston, Sam 09 Marion 1:02.65 1  
22 Niedert, Karlie 10 Independence 1:03.37 1  
23 Sobolik, Hayley 10 Crestwood 1:03.86 1  
24 Kloewer, Asia 09 Harlan Community 1:05.78 1  
 
Womens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Alisha 11 Davenport North 56.04 3 10
2 Watts, Mahnee 11 Bettendorf 57.20 3 8
3 Downs, Ashlee 12 Valley 57.21 3 6
4 Norem, Ashley 10 Urbandale 57.78 3 5
5 Perry, Rachel 10 Linn-Mar 58.45 3 4
6 Bishop, Kate 10 Indianola 59.22 3 3
7 Cornick, Kendall 09 Mason City 59.58 3 2
8 Stoll, Brooke 10 Johnston 59.61 3 1
9 Mohr, Kaily 12 Dubuque Senior 1:00.17 2  
10 Dehaes, Hanna 12 Dowling Catholic 1:00.31 1  
11 Oden, Eisha 11 Marshalltown 1:00.93 2  
12 Donels, Jordan 10 Southeast Polk 1:01.14 2  
13 Armitage, Alex 12 Valley 1:01.29 2  
14 Schaeckenbach, Annie 11 Iowa City West 1:01.91 1  
15 Quijano, Kristina 09 Indianola 1:02.22 1  
16 Omar, Fatima 11 Iowa City High 1:02.29 1  
17 Strunk, Sydney 11 Ottumwa 1:02.30 2  
18 Puk, Haley 10 Waterloo West 1:02.32 2  
19 Sears, Abby 09 Bettendorf 1:02.37 1  
20 Kistler, Samantha 11 Muscatine 1:02.52 2  
21 Nash, Alyssa 10 Sioux City West 1:02.57 1  
22 Wenzel, Erin 10 Clinton 1:02.68 2  
23 Mullen, Catie 12 Pleasant Valley 1:03.09 1  
 
Womens 400m WC Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bash, Cassy 11 Abraham Lincoln 1:57.89 1 10
 
Womens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Topham, Rebekah 09 Griswold 2:14.79 1 10
2 Staebler, Jasmine 09 Clayton Ridge 2:14.91 1 8
3 Miller, Nicole 09 North Linn Commu 2:18.60 1 6
4 Courtney, Leah 12 Guthrie Center 2:21.29 1 5
5 Hall, Shelby 12 Woodbine Communi 2:21.75 1 4
6 Halfman, Natalie 09 St Ansgar 2:23.79 1 3
7 Shepherd, Tiffany 11 Corning Communit 2:25.39 1 2
8 Manning, Haley 11 Woodward-Granger 2:26.64 1 1
9 Conger, Celsey 12 Pekin 2:26.72 1  
10 Reicks, Olivia 11 Turkey Valley Co 2:27.24 1  
11 Hoflen, Grace 09 Exira Community 2:28.82 1  
12 Bergan, Haley 10 Edgewood Colesbu 2:28.91 1  
13 Ward, Sabrina 12 St Mary's 2:29.46 1  
14 Horras, Whitney 09 Pekin 2:29.78 1  
15 Hammond, Brooke 12 WACO 2:29.89 1  
16 Watts, Tressa 10 North Mahaska 2:30.07 1  
17 Burgardt, Nicole 09 West Hancock, Br 2:30.49 1  
18 Luhmann, Emma 10 Southeast Webste 2:31.02 1  
19 Peterson, Natalie 09 Northern Univers 2:31.67 1  
20 Dunn, Riley 10 Martensdale-St. 2:32.06 1  
21 Johnson, Ruby 09 Audubon 2:32.57 1  
22 Beck, Kayleen 09 BGM Community 2:32.57 1  
23 Lippert, Jessica 09 AGWSR 2:34.27 1  
24 Delagardelle, Abbie 12 Grundy Center 2:38.81 1  
 
Womens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kite, Lindsey 11 Jesup 2:15.96 1 10
2 Kauder, Mariah 11 Cascade High 2:17.09 1 8
3 Alexander, Tarah 12 Eddyville-Blakes 2:17.37 1 6
4 Thomas, Piper 09 Jesup 2:20.60 1 5
5 Stearns, Gabby 12 Gilbert 2:23.43 1 4
6 Meyer, Abrah 11 Wapsie Valley 2:24.12 1 3
7 Pothast, Victoria 11 West Marshall 2:24.59 1 2
8 McClure, Ally 10 Davis County 2:24.86 1 1
9 Christensen, Tiffany 10 Eagle Grove 2:25.02 1  
10 Schnoor, Libby 10 Camanche 2:25.63 1  
11 Stevens, Ashley 09 Des Moines Chris 2:26.34 1  
12 Mumm, Michelle 10 Tri-Center 2:26.39 1  
13 Evers, Marisa 12 Hudson 2:26.63 1  
14 Poula, Heather 11 West Branch 2:27.13 1  
15 Hamilton, Rachel 12 Sioux Central Co 2:27.24 1  
16 Miller, Paige 11 East Marshall 2:27.58 1  
17 Matthews, Callie 12 Nashua-Plainfiel 2:27.94 1  
18 Rahbusch, Halee 10 South O'Brien 2:27.96 1  
19 Drost, Kathryn 10 East Sac County 2:28.52 1  
20 Kaalberg, Kayla 09 West Liberty 2:28.62 1  
21 Kirchoff, Kelsey 11 Denver 2:28.75 1  
22 Hawkins, Claire 12 Hudson 2:29.10 1  
23 Smith, Alexis 11 Tipton 2:31.97 1  
24 Heckman, Becca 10 West Liberty 2:36.02 1  
 
Womens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Waymire, Madison 10 Dallas Center-Gr 2:16.16 1 10
2 Holdiman, Anna 11 Waverly-Shell Ro 2:17.46 1 8
3 Benzing, Lauren 11 Solon 2:17.75 1 6
4 Caldwell, Abby 10 Waverly-Shell Ro 2:18.39 1 5
5 Leytem, Tessa 12 Wahlert 2:19.00 1 4
6 Weekly, Madison 11 Benton Community 2:19.57 1 3
7 Lamb, Jessica 11 Fairfield 2:19.87 1 2
8 Grubbs, Erica 12 Assumption 2:20.17 1 1
9 Haffarnan, Chloe 10 Mt Pleasant 2:20.77 1  
10 Yi, Paige 11 Algona 2:20.90 1  
11 Scott, Allison 12 Marion 2:21.76 1  
12 Wilch, Lauren 11 Mt Vernon (B) 2:22.13 1  
13 Zieser, Kelsey 12 Independence 2:22.17 1  
14 Eyerly, Jessica 11 Winterset 2:22.65 1  
15 Rusch, Lauren 12 Wahlert 2:22.81 1  
16 Anderson, Tessa 10 Crestwood 2:24.53 1  
17 Gilchrist, Molly 10 Assumption 2:24.74 1  
18 Landhuis, Katie 10 Moc-Floyd Valley 2:25.76 1  
19 Hudson, Taylor 11 Creston 2:27.09 1  
20 VanHouweling, Brooke 12 Oskaloosa 2:27.53 1  
21 Wibhom, Sophia 10 Iowa Falls 2:27.63 1  
22 Kirkland, Ashley 09 Pella 2:28.64 1  
23 Kupka, Kelsey 11 South Tama Count 2:29.12 1  
24 Adams, Sarah 11 Norwalk Communit 2:30.96 1  
 
Womens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Watts, Mahnee 11 Bettendorf 2:12.52 1 10
2 Saggau, Lydia 11 Valley 2:14.17 1 8
3 King, Brianna 11 Cedar Falls 2:14.64 1 6
4 Marnin, Caroline 09 Ames 2:15.68 1 5
5 Nelson, Kaitlyn 12 Valley 2:15.72 1 4
6 Bishop, Kate 10 Indianola 2:16.97 1 3
7 Sabotin, Kayla 10 Waukee 2:17.85 1 2
8 Ciluffo, Kaley 09 Pleasant Valley 2:17.86 1 1
9 Schweizer, Karissa 10 Dowling Catholic 2:18.87 1  
10 Kleve, Maddie 12 Johnston 2:19.07 1  
11 Wampole, Kathia 11 CR John F Kenned 2:19.99 1  
12 Leveille, Molly 11 Iowa City West 2:20.07 1  
13 Bramble, Molly 12 Waukee 2:20.87 1  
14 Phipps, Elin 12 Boone 2:21.33 1  
15 Sammons, Morgan 10 Iowa City High 2:21.54 1  
16 Shirar, Sarah 12 Marshalltown 2:22.31 1  
17 Miller, Vanessa 11 Dowling Catholic 2:22.71 1  
18 Savage, Hannah 12 Cedar Falls 2:22.89 1  
19 Carman, Ellen 10 Iowa City High 2:23.08 1  
20 Schinkel, Alyssa 11 Ankeny 2:23.41 1  
21 Quijano, Kristina 09 Indianola 2:24.03 1  
22 Roberts, Katie 11 Ankeny 2:27.07 1  
23 Terukina, Megan 12 CR John F Kenned 2:27.16 1  
24 Hoeper, Katie 12 Davenport West 2:31.37 1  
 
Womens 1500m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Topham, Rebekah 09 Griswold 4:44.03 1 10
2 Stufflick, Cassie 11 Danville 4:56.27 1 8
3 Hall, Shelby 12 Woodbine Communi 5:01.08 1 6
4 Campbell, Emily 10 North Butler 5:03.13 1 5
5 Kronemann, Kamille 11 West Hancock, Br 5:03.14 1 4
6 Reedy, Erin 11 Bishop Garrigan 5:04.23 1 3
7 Nolan, Kendra 11 Starmont 5:04.94 1 2
8 Flippen, Alyx 09 Griswold 5:05.39 1 1
9 Fitzpatrick, Kari 09 Edgewood Colesbu 5:07.42 1  
10 Betzer, Arden 12 Central City 5:08.69 1  
11 Luhmann, Emma 10 Southeast Webste 5:10.65 1  
12 Weber, Kristen 09 Earlham Communit 5:11.42 1  
13 Shepherd, Tiffany 11 Corning Communit 5:11.68 1  
14 Maaske, Megan 09 Woodbine Communi 5:14.00 1  
15 Weiland, Kaylee 12 West Hancock, Br 5:14.76 1  
16 Vander Leest, Alexa 10 Lynnville-Sully 5:15.46 1  
17 Frels, Therese 11 Guthrie Center 5:16.51 1  
18 Johanns, Zoe 12 Grundy Center 5:18.21 1  
19 Knoblock, Caroline (Kati 12 HM-Sanborn 5:18.66 1  
20 Griffin, Audrey 12 Prince Of Peace 5:21.03 1  
21 Dunn, Riley 10 Martensdale-St. 5:23.89 1  
22 Asche, Amanda 11 Central, Elkader 5:23.94 1  
23 Killinger, Kaitlin 11 Treynor 5:31.55 1  
 
Womens 1500m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kauder, Mariah 11 Cascade High 4:43.64 1 10
2 Christensen, Tiffany 10 Eagle Grove 4:52.29 1 8
3 Bruns, Lindsey 11 West Branch 4:54.17 1 6
4 Stephens, Linnea 11 Des Moines Chris 4:57.85 1 5
5 Alexander, Tarah 12 Eddyville-Blakes 4:58.14 1 4
6 Meyer, Abrah 11 Wapsie Valley 5:00.50 1 3
7 Kirchoff, Kelsey 11 Denver 5:01.37 1 2
8 Rittgers, Jaclyn 11 Prairie Valley 5:01.74 1 1
9 Eide, Mary 11 St Edmond 5:02.26 1  
10 Cartney, Amanda 09 Hudson 5:04.79 1  
11 Sharp, Lauren 11 Dike-New Hartfor 5:04.85 1  
12 Hare, Bailey 09 OA-BCIG 5:05.83 1  
13 Koos, Theresa 11 Bellevue Communi 5:05.98 1  
14 Shaffer, Jennifer 10 Tipton 5:06.03 1  
15 Matthews, Callie 12 Nashua-Plainfiel 5:06.47 1  
16 Douma, Erika 10 Hull Western Chr 5:07.27 1  
17 Miller, Paige 11 East Marshall 5:09.26 1  
18 Byl, Kayla 12 Unity Christian 5:13.26 1  
19 Rapp, Jacqueline 09 Regina 5:17.08 1  
20 Smith, Chandra 11 Davis County 5:21.09 1  
21 Titus, Rebekah 12 Roland-Story Com 5:23.84 1  
22 Kaczinski, Josye 09 Northeast 5:25.26 1  
23 Temple, Lorena 12 Camanche 5:26.89 1  
24 Bruns, Courtney 11 West Branch 5:40.26 1  
 
Womens 1500m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holdiman, Anna 11 Waverly-Shell Ro 4:49.05 1 10
2 Waymire, Madison 10 Dallas Center-Gr 4:49.73 1 8
3 Benzing, Lauren 11 Solon 4:50.85 1 6
4 Tell, Dakota 11 Western Dubuque 4:53.01 1 5
5 Rusch, Lauren 12 Wahlert 4:55.33 1 4
6 Caldwell, Abby 10 Waverly-Shell Ro 4:57.95 1 3
7 Joyce, Lindsey 10 Bishop Heelan Ca 4:59.66 1 2
8 Gilchrist, Molly 10 Assumption 5:00.22 1 1
9 Kelly, Shana 11 Decorah Senior 5:03.01 1  
10 Bruer, Natasha 12 Williamsburg 5:03.81 1  
11 Schmidt, Dondi 10 Spirit Lake Park 5:04.70 1  
12 Mills, Ashley 12 Benton Community 5:07.58 1  
13 Hinsley, Maddie 09 Clear Creek-Aman 5:09.05 1  
14 Grubbs, Erica 12 Assumption 5:09.60 1  
15 Smith, Alex 09 Solon 5:11.39 1  
16 Herber, Anna 11 Wahlert 5:13.01 1  
17 Kepner, Addison 12 Centerville 5:16.36 1  
18 Krogman, Ali 12 Atlantic 5:16.69 1  
19 Wignall, Emily 11 Creston 5:17.01 1  
20 Mostek, Maria 09 Creston 5:18.01 1  
21 Kleven, Victoria 11 Pella 5:20.20 1  
22 Conrad, Ellie 09 Mt Pleasant 5:20.31 1  
23 Kruse, Catie 10 Dallas Center-Gr 5:27.27 1  
24 Martin, Hanna 12 Pella 5:30.52 1  
 
Womens 1500m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Huston, Emma 12 Theodore Rooseve 4:45.28 1 10
2 Schweizer, Karissa 10 Dowling Catholic 4:47.68 1 8
3 Yokom, Ashlynn 10 Iowa City West 4:48.13 1 6
4 Martin, Courtney 12 Ames 4:49.86 1 5
5 Nickles, Megan 11 Bettendorf 4:50.34 1 4
6 Gregg, Allison 11 Cedar Falls 4:51.58 1 3
7 Peer, Anna 11 Bettendorf 4:52.57 1 2
8 Gorman, Shannon 10 CR Washington 4:53.37 1 1
9 Kaster, Kate 12 Clinton 4:55.04 1  
10 Leveille, Molly 11 Iowa City West 4:55.62 1  
11 Eppard, Bailey 11 Johnston 4:56.91 1  
12 Kleve, Jordyn 09 Johnston 4:56.94 1  
13 Richardson, Meg 12 Iowa City High 4:57.76 1  
14 Reynolds, Maddie 10 Pleasant Valley 4:59.43 1  
15 Schott, Megan 09 Theodore Rooseve 4:59.96 1  
16 King, Brianna 11 Cedar Falls 5:00.08 1  
17 Bramble, Molly 12 Waukee 5:00.15 1  
18 Beasley, Harper 12 Iowa City High 5:00.54 1  
19 Smith, Kate 09 Ankeny 5:01.23 1  
20 Shirar, Sarah 12 Marshalltown 5:03.29 1  
21 Averhoff, Alyssa 10 CR John F Kenned 5:05.89 1  
22 Brush, Emily 12 Waukee 5:06.76 1  
23 Culver, Allison 10 CR John F Kenned 5:22.30 1  
 
Womens 3000m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Topham, Rebekah 09 Griswold 10:33.66 1 10
2 Flippen, Alyx 09 Griswold 10:56.67 1 8
3 Campbell, Emily 10 North Butler 11:04.42 1 6
4 Betzer, Arden 12 Central City 11:06.83 1 5
5 Reedy, Erin 11 Bishop Garrigan 11:13.81 1 4
6 Fitzpatrick, Kari 09 Edgewood Colesbu 11:19.38 1 3
7 Knoblock, Caroline (Kati 12 HM-Sanborn 11:19.84 1 2
8 Shepherd, Tiffany 11 Corning Communit 11:20.73 1 1
9 Luhmann, Emma 10 Southeast Webste 11:25.55 1  
10 Griffin, Audrey 12 Prince Of Peace 11:36.13 1  
11 Watson, Abi 09 North Tama Count 11:37.49 1  
12 Schwarz, Nicki 10 Marcus-Meriden-C 11:38.31 1  
13 Frels, Therese 11 Guthrie Center 11:41.05 1  
14 Vander Leest, Alexa 10 Lynnville-Sully 11:42.54 1  
15 Heiderscheit, Ellie 10 Kee 11:45.91 1  
16 Johnson, Dana 12 Audubon 11:46.92 1  
17 Lawrence, Sydney 09 Madrid 11:47.12 1  
18 Nolan, Kendra 11 Starmont 11:49.31 1  
19 Feldman, Ella 11 Lone Tree 11:52.79 1  
20 Johanns, Zoe 12 Grundy Center 11:54.78 1  
21 Conger, Brenna 12 Pekin 11:55.04 1  
22 Cox, Ellen 10 Woodbine Communi 12:03.78 1  
23 Wedeking, Kimberly 11 Clarksville 12:13.43 1  
24 Lower, Katie 12 Central, Elkader 12:17.36 1  
 
Womens 3000m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bruns, Courtney 11 West Branch 10:15.23 1 10
2 Kauder, Mariah 11 Cascade High 10:17.00 1 8
3 Bruns, Lindsey 11 West Branch 10:37.09 1 6
4 Kirchoff, Kelsey 11 Denver 10:53.16 1 5
5 Miller, Paige 11 East Marshall 10:55.09 1 4
6 Matthews, Callie 12 Nashua-Plainfiel 10:57.05 1 3
7 Smith, Chandra 11 Davis County 11:09.23 1 2
8 Rittgers, Jaclyn 11 Prairie Valley 11:13.03 1 1
9 Herrington, Stephanie 12 Eagle Grove 11:14.25 1  
10 Moss, Miranda 10 Sioux Center Com 11:16.29 1  
11 Luttrull, Melanie 11 Louisa-Muscatine 11:20.38 1  
12 Franks, Emily 11 Northeast 11:22.41 1  
13 McKinney, Holly 10 Interstate 35 11:22.61 1  
14 Temple, Lorena 12 Camanche 11:23.84 1  
15 Damon, Claire 09 South Hardin 11:31.14 1  
16 Hare, Bailey 09 OA-BCIG 11:34.17 1  
17 Wolken, Jessica 10 Central Lee 11:34.17 1  
18 Moon, Emily 12 M F L Marmac Com 11:35.90 1  
19 Hulstein, Miranda 10 Hull Western Chr 11:38.94 1  
20 Still, Halle 09 Kingsley-Pierson 11:40.00 1  
21 Peter, Rachel 09 P C M 11:53.04 1  
22 Kaczinski, Josye 09 Northeast 12:05.38 1  
23 Daugherty, Unity 10 Van Buren Commun 12:13.59 1  
-- Timms, Sadie 10 Gilbert DNF 1  
 
Womens 3000m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holdiman, Anna 11 Waverly-Shell Ro 10:06.34 1 10
2 Waymire, Madison 10 Dallas Center-Gr 10:14.25 1 8
3 Benzing, Lauren 11 Solon 10:26.44 1 6
4 Kelly, Shana 11 Decorah Senior 10:44.51 1 5
5 Krogman, Ali 12 Atlantic 10:47.08 1 4
6 Theisen, Mackenzie 09 Le Mars Communit 10:50.96 1 3
7 Dykstra, Bethany 10 Moc-Floyd Valley 10:54.17 1 2
8 Rusch, Lauren 12 Wahlert 10:58.19 1 1
9 Larson, Sam 10 Humboldt 11:04.64 1  
10 Hinsley, Maddie 09 Clear Creek-Aman 11:05.45 1  
11 Savage, Kira 12 Williamsburg 11:08.44 1  
12 Adams, Leah 12 Solon 11:09.07 1  
13 Richard, Caitlin 11 Wahlert 11:09.62 1  
14 Bader, Breann 10 Union 11:09.62 1  
15 Guerrero, Cierra 10 Spencer 11:13.98 1  
16 Schmidt, Dondi 10 Spirit Lake Park 11:20.37 1  
17 Sawyers, Brittany 10 Winterset 11:21.59 1  
18 Lonning, Gara 09 Decorah Senior 11:24.14 1  
19 Alvarez, Kaylee 09 Fort Madison 11:26.14 1  
20 Mullnix, Shannon 10 Williamsburg 11:27.28 1  
21 McCarty, Reeann 10 West Delaware Co 11:30.46 1  
22 Follette, Christa 09 Grinnell 11:39.18 1  
23 Liebe, Sam 09 Dallas Center-Gr 11:40.55 1  
24 Pisarik, Erin 12 Mt Vernon (B) 11:47.06 1  
 
Womens 3000m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gregg, Allison 11 Cedar Falls 10:19.81 1 10
2 Martin, Courtney 12 Ames 10:22.12 1 8
3 Schweizer, Karissa 10 Dowling Catholic 10:22.92 1 6
4 Peer, Anna 11 Bettendorf 10:24.35 1 5
5 Gorman, Shannon 10 CR Washington 10:27.76 1 4
6 Yokom, Ashlynn 10 Iowa City West 10:37.55 1 3
7 Kaster, Kate 12 Clinton 10:39.16 1 2
8 Huston, Emma 12 Theodore Rooseve 10:46.77 1 1
9 Averhoff, Alyssa 10 CR John F Kenned 10:55.98 1  
10 Kleve, Jordyn 09 Johnston 11:04.51 1  
11 Eppard, Bailey 11 Johnston 11:07.16 1  
12 Carney, McKenzie 10 Theodore Rooseve 11:11.51 1  
13 Pritchard, Zoe 09 Ames 11:19.89 1  
14 Gibbons, Grace 09 Dowling Catholic 11:19.89 1  
15 Eland, Mackenzie 12 Burlington 11:20.43 1  
16 Arch, Katherine 12 Iowa City High 11:20.91 1  
17 Kascel, Brooklyn 12 Linn-Mar 11:21.56 1  
18 Mendoza, Sofia 10 Iowa City West 11:21.93 1  
19 Young, Bri 09 Waukee 11:28.80 1  
20 Kammeyer, Evie 10 Urbandale 11:28.81 1  
21 Ewan, Dana 12 Bettendorf 11:30.34 1  
22 Culver, Allison 10 CR John F Kenned 11:30.91 1  
23 Wood, Allison 12 Valley 11:35.06 1  
24 Shepherd, Molly 09 Iowa City High 11:44.31 1  
 
Womens 100m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kingery, Cassie 11 Winfield-Mt Unio 15.26 1 10
2 Rohe, Steph 12 Gehlen Catholic 15.47 1 8
3 Jakoubek, Derica 12 West Hancock, Br 15.56 1 6
4 Rath, Chaley 11 Treynor 15.57 1 5
5 Mathews, Emily 10 Ventura 15.68 1 4
6 Rice, Dani 11 Earlham Communit 15.96 1 3
7 Vokt, Lacey 12 Audubon 16.29 1 2
8 Ryan, Nicole 12 Gehlen Catholic 16.55 1 1
 
Womens 100m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kingery, Cassie 11 Winfield-Mt Unio 15.67 1  
2 Rohe, Steph 12 Gehlen Catholic 15.68 1  
3 Mathews, Emily 10 Ventura 15.75 2  
4 Rath, Chaley 11 Treynor 16.09 2  
5 Vokt, Lacey 12 Audubon 16.15 2  
6 Jakoubek, Derica 12 West Hancock, Br 16.17 3  
7 Rice, Dani 11 Earlham Communit 16.20 3  
8 Ryan, Nicole 12 Gehlen Catholic 16.23 2  
9 Bushkofsky, Krista 11 West Central, M 16.40 3  
10 Streyffeler, Meagan 12 Martensdale-St. 16.47 2  
11 Shropshire, Brittny 12 River Valley Com 16.48 3  
12 Subbert, Carmen 10 Stanton 16.51 1  
13 Edgington, Abbie 11 St Ansgar 16.52 2  
14 Havelka, Emily 12 GMG 16.56 1  
15 Riniker, Amanda 09 East Buchanan Co 16.57 3  
16 Hubbard, Dani 12 Van Meter 16.65 2  
17 Flexsenhar, Suzanne 12 East Buchanan Co 16.90 1  
18 Miller, Addison 12 Bishop Garrigan 16.94 1  
19 McAvoy, Jessa 12 North Butler 17.03 3  
20 Miller, Shealynn 11 BGM Community 17.10 1  
21 Hovenga, Mary 10 Janesville 17.14 3  
22 Fowler, Larissa 10 Belle Plaine Com 17.21 1  
23 Nemechek, Ashley 11 Central, Elkader 17.32 2  
24 Hamman, Jessie 12 Manson NW Webste 17.93 3  
 
Womens 100m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Twedt, Taylor 12 West Fork 15.10 1 10
2 Chandler, Heaven 11 Columbus Communi 15.11 1 8
3 Mahrt, DeAndra 12 Kingsley-Pierson 15.62 1 6
4 Busta, Amanda 12 Forest City 15.95 1 5
5 Thompson, Katie 11 Apl. Parkersburg 16.09 1 4
6 Spear, Madison 11 Gilbert 16.12 1 3
7 Mulholland, Jaci 11 Northeast 16.38 1 2
8 Lupkes, Ellen 11 Interstate 35 16.57 1 1
 
Womens 100m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Chandler, Heaven 11 Columbus Communi 15.24 3  
2 Twedt, Taylor 12 West Fork 15.50 2  
3 Mahrt, DeAndra 12 Kingsley-Pierson 15.56 1  
4 Spear, Madison 11 Gilbert 15.87 1  
5 Lupkes, Ellen 11 Interstate 35 16.09 1  
6 Busta, Amanda 12 Forest City 16.16 3  
7 Mulholland, Jaci 11 Northeast 16.21 1  
8 Thompson, Katie 11 Apl. Parkersburg 16.23 3  
9 Schipper, Bailie 11 Apl. Parkersburg 16.31 3  
10 Gast, Natalie 11 Osage 16.33 1  
11 Van Meeteren, Kendra 10 Boyden-Hull 16.41 2  
12 Mosher, Abbie 12 Kuemper 16.43 2  
13 Sears, Sybbie 10 North Polk 16.45 2  
14 Haynes, Hanna 11 Van Buren Commun 16.45 2  
15 Nuese, Abby 12 East Marshall 16.46 2  
16 Hoyle, Shannon 12 South Hamilton C 16.82 2  
17 Holtz, Ashley 09 Maquoketa Valley 16.86 3  
18 Townsend, Kelsey 11 P C M 16.89 3  
19 Lilienthal, Sidney 11 Durant 16.92 3  
20 Ingalls, Allie 11 N Sentral, K 17.03 1  
21 Miller, Lexie 11 Eagle Grove 17.04 1  
22 Melloy, Bridget 11 Cascade High 17.15 3  
23 Sandquist, Jenna 10 Interstate 35 17.31 1  
24 Tadlock, Kaylyn 12 West Branch 17.68 2  
 
Womens 100m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor, Leslie 10 Mt Pleasant 15.12 1 10
2 Meister, Ali 11 Spencer 15.45 1 8
3 Phipps, Kelsi 09 Mt Pleasant 15.49 1 6
4 Nuernberger, Laura 12 Maquoketa 15.88 1 5
5 Gaiser, Marielle 12 Pella 15.92 1 4
6 Geary, Mackenzie 11 Bishop Heelan Ca 16.35 1 3
7 Smith, Rylee 10 Solon 17.21 1 2
8 Woods, Emily 11 Oelwein 19.16 1 1
 
Womens 100m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Phipps, Kelsi 09 Mt Pleasant 15.72 2  
2 Taylor, Leslie 10 Mt Pleasant 15.78 1  
3 Nuernberger, Laura 12 Maquoketa 15.90 3  
4 Meister, Ali 11 Spencer 15.90 1  
5 Gaiser, Marielle 12 Pella 15.99 2  
6 Smith, Rylee 10 Solon 16.12 3  
7 Geary, Mackenzie 11 Bishop Heelan Ca 16.23 2  
8 Woods, Emily 11 Oelwein 16.43 3  
9 Obermann, Lauren 12 Crestwood 16.48 1  
10 Daubs, Kourtney 12 Center Point Urb 16.51 2  
11 VanEe, Lydia 09 Pella 16.58 3  
12 Welu, Elizabeth 10 Wahlert 16.69 1  
13 Hockett, Brandee 12 Algona 16.69 2  
14 Kolarik, Morgan 11 Marion 16.70 1  
15 Johnson, Rachel 10 Norwalk Communit 16.80 2  
16 Liparoto, Mercedes 12 Glenwood 16.86 3  
17 Bowman, Lacee 11 Benton Community 16.90 1  
18 Fender, Celine 10 Clear Creek-Aman 16.91 3  
19 Enfield, Regan 12 Washington 16.93 2  
20 Shelman, Jennifer 12 Solon 17.17 3  
21 Monson, Kaia 11 Center Point Urb 17.22 1  
22 Christenson, Allie 11 Oskaloosa 17.26 2  
23 Trecker, Katey 10 Carroll 17.33 3  
24 Marvelli, Jordyn 10 Norwalk Communit 17.51 1  
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Young, Mary 10 Urbandale 14.87 1 10
2 Welch, Destani 12 Theodore Rooseve 14.92 1 8
3 Rouw, Maddie 11 Waukee 15.18 1 6
4 Gardner, Jessica 11 Southeast Polk 15.46 1 5
5 Foreman, Brooke 12 CR Washington 15.66 1 4
6 Carber, Summer 12 CR Jefferson Sen 15.75 1 3
7 Leners, Anne 11 Pleasant Valley 15.80 1 2
8 Werthmann, Tanner 11 Davenport West 16.22 1 1
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Young, Mary 10 Urbandale 15.04 3  
2 Welch, Destani 12 Theodore Rooseve 15.04 2  
3 Gardner, Jessica 11 Southeast Polk 15.16 2  
4 Rouw, Maddie 11 Waukee 15.24 1  
5 Leners, Anne 11 Pleasant Valley 15.44 1  
6 Werthmann, Tanner 11 Davenport West 15.46 1  
7 Carber, Summer 12 CR Jefferson Sen 15.60 3  
8 Foreman, Brooke