Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

Misc News (549)
Recaps (31)
News (25)
Awards (7)
Entries (97)
RRW (4)
MEAC (0)
NAIA (0)
All (34723)
 

News

 

2012 Results - NWAACC Outdoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/College   on May 22 2012, 10:25 PM
NWAACC Outdoor Championships
May 21, 2012 to May 22, 2012
Spokane, WA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Dec | Dec: 100m | Dec: 110h | Dec: 1500m | Dec: 400m | Dec: Discus | Dec: HJ | Dec: Javelin | Dec: LJ | Dec: PV | Dec: Shot

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Hep | Hep: 100h | Hep: 200m | Hep: 800m | Hep: HJ | Hep: Javelin | Hep: LJ | Hep: Shot

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Helms, Branden 9 Lane (OR) 11.17 -1.1 1 10
2 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 11.18 -1.1 1 8
3 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 11.27 -1.1 1 6
4 Donovan, Gage 9 Everett Communit 11.29 -1.1 1 5
5 Adams, Ryan 9 Clackamas 11.37 -1.1 1 4
6 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 11.43 -1.1 1 3
7 Allen, Joey 9 Clackamas 11.45 -1.1 1 2
8 Abrams, Aaron 9 Green River Comm 11.53 -1.1 1 1
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 10.96 -0.2 2  
2 Helms, Branden 9 Lane (OR) 10.97 -0.2 2  
1 Donovan, Gage 9 Everett Communit 11.07 -0.5 1  
3 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 11.09 -0.2 2  
4 Adams, Ryan 9 Clackamas 11.12 -0.2 2  
2 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 11.17 -0.5 1  
5 Allen, Joey 9 Clackamas 11.28 -0.2 2  
6 Abrams, Aaron 9 Green River Comm 11.30 -0.2 2  
3 Grubb, Shelby 9 Clackamas 11.32 -0.5 1  
4 Scovile, Ryan 9 Southwestern Ore 11.34 -0.5 1  
7 Hennricks, Joe 9 Lane (OR) 11.37 -0.2 2  
5 Green, Devonte 9 Everett Communit 11.40 -0.5 1  
6 Say, Darryn 9 Southwestern Ore 11.54 -0.5 1  
8 Rodriguez, Timmy 9 Clackamas 11.62 -0.2 2  
7 Rodriguez, Israel 10 Treasure Valley 12.93 -0.5 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 22.06 -1.7 1 10
2 Helms, Branden 9 Lane (OR) 22.07 -1.7 1 8
3 Grubb, Shelby 9 Clackamas 22.47 -1.7 1 6
4 Allen, Ben 9 Spokane CC 22.70 -1.7 1 5
5 Bland, Josh 10 Spokane CC 22.84 -1.7 1 4
6 Adams, Ryan 9 Clackamas 22.91 -1.7 1 3
7 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 23.05 -1.7 1 2
-- lujan, Zach 9 Treasure Valley DNF -1.7 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Helms, Branden 9 Lane (OR) 21.90 -1.4 1  
1 Arceneaux, Brent 9 Spokane CC 21.94 -1.7 2  
2 Adams, Ryan 9 Clackamas 22.47 -1.4 1  
2 Allen, Ben 9 Spokane CC 22.56 -1.7 2  
3 Grubb, Shelby 9 Clackamas 22.59 -1.4 1  
4 Bland, Josh 10 Spokane CC 22.61 -1.4 1  
3 lujan, Zach 9 Treasure Valley 22.66 -1.7 2  
4 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 22.69 -1.7 2  
5 Donovan, Gage 9 Everett Communit 22.78 -1.4 1  
5 Allen, Joey 9 Clackamas 22.88 -1.7 2  
6 Sudberry, Douglas 9 Mt Hood 22.93 -1.7 2  
6 Hennricks, Joe 9 Lane (OR) 22.94 -1.4 1  
7 Lowery, Jemiel 9 Lane (OR) 22.96 -1.4 1  
8 Abrams, Aaron 9 Green River Comm 23.11 -1.4 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bland, Josh 10 Spokane CC 48.28 1 10
2 Allen, Ben 9 Spokane CC 48.63 1 8
3 Gilje, Cody 10 Green River Comm 48.94 1 6
4 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 49.29 1 5
5 Vuksich, Kyle 10 Clackamas 49.33 1 4
6 Avants, LT 9 Mt Hood 49.92 1 3
7 Medrano, Elias 10 Spokane CC 50.37 1 2
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Bland, Josh 10 Spokane CC 48.28 2  
2 lujan, Zach 9 Treasure Valley 48.39 2  
1 Allen, Ben 9 Spokane CC 48.56 1  
2 Gilje, Cody 10 Green River Comm 49.04 1  
3 Robinson, Trevonn 9 Lane (OR) 49.12 2  
3 Vuksich, Kyle 10 Clackamas 49.51 1  
4 Medrano, Elias 10 Spokane CC 49.52 1  
4 Avants, LT 9 Mt Hood 50.46 2  
5 Mcnaughton, Ian 9 Lane (OR) 50.47 1  
5 Davis, Gary 9 Everett Communit 51.68 2  
6 Weeks, Kale 9 Treasure Valley 52.78 2  
6 Hust, Matt 9 Skagit Valley 52.92 1  
7 Schubert, Wilson 9 Everett Communit 1:03.69c 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sultessa, Badane 9 Clackamas 1:54.12 1 10
2 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 1:54.23 1 8
3 Cottrell, Jeff 9 Spokane CC 1:54.23 1 6
4 Sherier, Brandon 10 Clackamas 1:54.54 1 5
5 Smith, Stetson 9 Lane (OR) 1:54.83 1 4
6 Crain, Andrew 9 Olympic College 1:57.29 1 3
7 Collins, Austin 9 Clackamas 1:59.94 1 2
8 Stash, Chris 9 Clackamas 2:06.52 1 1
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cottrell, Jeff 9 Spokane CC 1:53.79 1  
2 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 1:55.95 1  
3 Sherier, Brandon 10 Clackamas 1:57.30 1  
1 Smith, Stetson 9 Lane (OR) 1:57.31 2  
2 Collins, Austin 9 Clackamas 1:57.85 2  
3 Sultessa, Badane 9 Clackamas 1:57.88 2  
4 Crain, Andrew 9 Olympic College 1:57.98 1  
5 Stash, Chris 9 Clackamas 1:59.70 1  
4 Craig, Corey 9 Treasure Valley 1:59.80 2  
6 Feiring, Jacob 10 Olympic College 2:00.66 1  
5 Tafere, Bruk 9 Everett Communit 2:02.36 2  
6 Davis, Gary 9 Everett Communit 2:06.09 2  
7 Schubert, Wilson 9 Everett Communit 2:09.66 1  
7 Omar, Qadar 10 Everett Communit 2:11.96 2  
8 Weeks, Kale 9 Treasure Valley 2:17.06 2  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 3:58.07 1 10
2 Sultessa, Badane 9 Clackamas 4:00.64 1 8
3 Van de Velde, Sam 9 Lane (OR) 4:01.92 1 6
4 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 4:03.61 1 5
5 Collins, Austin 9 Clackamas 4:03.91 1 4
6 Yoke, Justin 9 Spokane CC 4:04.96 1 3
7 Holden, Justin 9 Spokane CC 4:05.63 1 2
8 Robinson, John 9 Treasure Valley 4:06.60 1 1
9 Len, Roman 9 Clark College 4:08.14 1  
10 Medgin, Mark 9 Clackamas 4:10.69 1  
11 Craig, Corey 9 Treasure Valley 4:12.40 1  
12 Shippy, Alex 10 Treasure Valley 4:19.52 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gedyon, Elias 9 Lane (OR) 15:23.46 1 10
2 Smith, Jon 9 Spokane CC 15:27.41 1 8
3 Berkner, Jacob 10 Lane (OR) 15:28.89 1 6
4 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 15:31.83 1 5
5 Bennett, Jon 9 Spokane CC 15:52.30 1 4
6 Maisonville, Micha 9 Lane (OR) 15:57.11 1 3
7 Van de Velde, Sam 9 Lane (OR) 15:58.06 1 2
8 Colliton, Tim 9 Spokane CC 15:58.61 1 1
9 Bucko, Christian 9 Spokane CC 16:14.66 1  
10 Brenton, Aaron 9 Spokane CC 16:21.68 1  
11 Castillo, Juan 10 Everett Communit 16:22.40 1  
12 Holden, Justin 9 Spokane CC 16:22.53 1  
13 Hanson, Keefe 9 Everett Communit 16:23.58 1  
14 Sams, Jason 10 Spokane CC 16:28.18 1  
15 Richards, Nathan 9 Clark College 16:29.37 1  
16 Ishenin, Vladislav 9 Mt Hood 16:33.30 1  
17 Tekle, Abiel 9 Everett Communit 16:47.85 1  
18 Hibbs, Zach 9 Clackamas 17:05.75 1  
-- Campbell, Aaron 9 Everett Communit DNF 1  
 
Mens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Jon 9 Spokane CC 33:05.24c 1 10
2 Bennett, Jon 9 Spokane CC 33:10.94c 1 8
3 Berkner, Jacob 10 Lane (OR) 33:21.24c 1 6
4 Maisonville, Micha 9 Lane (OR) 33:23.94c 1 5
5 Sams, Jason 10 Spokane CC 33:27.54c 1 4
6 Tekle, Abiel 9 Everett Communit 34:34.24c 1 3
7 Richards, Nathan 9 Clark College 35:00.54c 1 2
8 Cherberg, Darion 9 Skagit Valley 35:00.64c 1 1
9 Lawrence, Nic 9 Everett Communit 35:23.54c 1  
10 Fry, Kramer 10 Everett Communit 35:29.14c 1  
11 Fullen, Jacob 10 Green River Comm 35:33.04c 1  
12 Horner, Houston 9 Treasure Valley 35:41.44c 1  
13 Celestino, Reynald 10 Treasure Valley 35:53.64c 1  
14 Hibbs, Zach 9 Clackamas 36:25.04c 1  
-- Brenton, Aaron 9 Spokane CC DNF 1  
-- Castillo, Juan 10 Everett Communit DQ 1  
-- Antush, Maximilian 10 Everett Communit DQ 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gil-Juarez, Jorge 9 Clackamas 9:44.09 1 10
2 Yoke, Justin 9 Spokane CC 9:44.63 1 8
3 Colliton, Tim 9 Spokane CC 9:54.52 1 6
4 Sultessa, Badane 9 Clackamas 10:00.12 1 5
5 Shippy, Alex 10 Treasure Valley 10:01.60 1 4
6 Medgin, Mark 9 Clackamas 10:05.16 1 3
7 Hanson, Keefe 9 Everett Communit 10:07.35 1 2
8 Bucko, Christian 9 Spokane CC 10:07.83 1 1
9 Cherberg, Darion 9 Skagit Valley 10:27.69 1  
10 Snook, Colton 9 Clackamas 10:30.13 1  
11 Fure, Jacob 9 Skagit Valley 10:32.41 1  
12 Tafere, Bruk 9 Everett Communit 10:51.22 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Packard, Logan 9 Spokane CC 14.98 1 10
2 Sternen, Nari 9 Everett Communit 15.43 1 8
3 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 15.47 1 6
4 Wilcher, Jacob 10 Green River Comm 15.69 1 5
5 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 15.71 1 4
6 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 15.92 1 3
7 Paz, Saril 9 Clackamas 16.01 1 2
8 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 16.38 1 1
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Packard, Logan 9 Spokane CC 14.91 2  
1 Sternen, Nari 9 Everett Communit 14.98 1  
2 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 15.26 1  
2 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 15.39 2  
3 Wilcher, Jacob 10 Green River Comm 15.49 2  
4 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 15.91 2  
3 Paz, Saril 9 Clackamas 15.97 1  
5 Cranor, Thomas 9 Lane (OR) 16.20 2  
4 Hanke, Robert 10 Mt Hood 17.03 1  
6 Oman, Michael 9 Clark College 17.03 2  
5 Mejlaender, Sten 9 Skagit Valley 17.25 1  
6 Grubb, Shelby 9 Clackamas 18.05 1  
7 Rau, Ryan 10 Clackamas 18.19 2  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hanke, Robert 10 Mt Hood 53.68 1 10
2 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 53.99 1 8
3 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 54.28 1 6
4 Packard, Logan 9 Spokane CC 56.62 1 5
5 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 56.96 1 4
6 Lundgren, Justin 10 Clackamas 57.25 1 3
7 Rau, Ryan 10 Clackamas 58.39 1 2
8 Williams, Jon 9 Spokane CC 58.47 1 1
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Hanke, Robert 10 Mt Hood 55.76 2  
1 Seitz, Dylan 9 Spokane CC 55.84 1  
2 Accinelli, Kevin 9 Lane (OR) 56.96 2  
3 Packard, Logan 9 Spokane CC 57.70 2  
2 Sarmiento, Kennedy 10 Spokane CC 57.80 1  
3 Lundgren, Justin 10 Clackamas 58.06 1  
4 Rau, Ryan 10 Clackamas 58.33 1  
4 Williams, Jon 9 Spokane CC 58.77 2  
5 Arroyo, Sergio 9 Green River Comm 58.87 1  
6 Paz, Saril 9 Clackamas 58.96 1  
5 Thompson, Brandon 9 Clackamas 1:00.62c 2  
6 Mejlaender, Sten 9 Skagit Valley 1:01.26c 2  
7 Wilcher, Jacob 10 Green River Comm 1:02.39c 2  
7 Von Linsowe, Clint 9 Southwestern Ore 1:02.41c 1  
8 Choun, Junior 9 Green River Comm 1:04.71c 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lowery, Hart,
Hennrick, Helms
  Lane (OR) 41.61 1 10
2 Allen, Arceneau,
Bland, Cottrell
  Spokane CC 42.04 1 8
3 Grubb, Adams,
Dickson, Allen
  Clackamas 42.12 1 6
4 Hanke, Sudberry,
Avants, Troupe
  Mt Hood 42.46 1 5
5 Wilcher, Henton,
Melu, Abrams
  Green River Comm 42.72 1 4
6 Donovan, Green,
Sternen, Davis
  Everett Communit 42.85 1 3
7 Gill, Hatley,
Say, Scovile
  Southwestern Ore 43.17 1 2
8 Spaude, Knittle,
Resiga, Nymeyer
  Clark College 45.03 1 1
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Allen, Bland,
Cottrell, Medrano
  Spokane CC 3:15.12 1 10
2 Mcnaught, Hennrick,
Robinson, Smith
  Lane (OR) 3:15.84 1 8
3 Thompson, Sherier,
Collins, Vuksich
  Clackamas 3:18.41 1 6
4 Arroyo, Melu,
Abrams, Gilje
  Green River Comm 3:24.90 1 5
5 Hanke, Avants,
Troupe, Sudberry
  Mt Hood 3:28.25 1 4
6 Weeks, Craig,
Shippy, Robinson
  Treasure Valley 3:32.19 1 3
7 Crain, Harvey-T,
Hansen, Enis
  Olympic College 3:36.44 1 2
--