Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

Misc News (549)
Recaps (31)
News (25)
Awards (7)
Entries (97)
RRW (4)
MEAC (0)
NAIA (0)
All (34723)
 

News

 

2012 Results - NCAA Division III Outdoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/College   on May 27 2012, 01:18 AM
NCAA D3 Outdoor Championships
May 24, 2012 to May 26, 2012
Claremont-Mudd-Scripps Colleges, Claremont, CA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Dec | Dec: 100m | Dec: 110h | Dec: 1500m | Dec: 400m | Dec: Discus | Dec: HJ | Dec: Javelin | Dec: LJ | Dec: PV | Dec: Shot

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Hep | Hep: 100h | Hep: 200m | Hep: 800m | Hep: HJ | Hep: Javelin | Hep: LJ | Hep: Shot

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kone, Dominique 11 Colby (ME) 10.24w +2.8 1 10
2 Bernstein, Sean 11 SUNY Oneonta 10.44w +2.8 1 8
3 Dennis, Thurgood 9 Wisconsin-Eau Cl 10.47w +2.8 1 6
4 Pitts, Travis 12 Delaware Valley 10.52w +2.8 1 5
5 Turner, Kenneth 11 McMurry Universi 10.53w +2.8 1 4
6 Dowe, Davivorn 12 Dubuque 10.54w +2.8 1 3
7 Banjo, Victor 9 Wittenberg 10.60w +2.8 1 2
8 Thigpen, Terrence 12 Wisconsin-La Cro 10.61w +2.8 1 1
9 Gray, Bruce 9 Greenville 10.61w +2.8 1 10.60
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Kone, Dominique 11 Colby (ME) 10.39w +2.2 1  
2 Turner, Kenneth 11 McMurry Universi 10.50w +3.7 3  
3 Banjo, Victor 9 Wittenberg 10.58 +1.1 2  
4 Dowe, Davivorn 12 Dubuque 10.58w +3.7 3  
4 Pitts, Travis 12 Delaware Valley 10.58w +2.2 1  
6 Gray, Bruce 9 Greenville 10.59 +1.1 2  
7 Bernstein, Sean 11 SUNY Oneonta 10.62w +2.2 1  
8 Dennis, Thurgood 9 Wisconsin-Eau Cl 10.63 +1.1 2  
9 Thigpen, Terrence 12 Wisconsin-La Cro 10.65 +1.1 2  
10 Tillman, Kimble 11 Whittier 10.66w +2.2 1  
11 Odom, Trevon 11 McMurry Universi 10.73w +3.7 3  
12 Padron, Jonathan 10 Occidental 10.77 +1.1 2  
13 Davis, Merrell 11 Concordia-Chicag 10.79 +1.1 2  
14 Brown-Griffin, Moriarty 10 Wisconsin-Whitew 10.82w +3.7 3  
15 Hyland, LJ 12 Carroll (WI) 10.82w +3.7 3  
16 Bee, Nick 10 Wisconsin-Whitew 10.84w +3.7 3  
17 Brown, Ackeme 11 Ramapo 10.86w +2.2 1  
18 Green, Kiante 10 Monmouth (IL) 10.86w +3.7 3  
19 Scovel, Allen 12 Central College 10.89w +2.2 1  
20 Roberts, Jarell 12 St Lawrence 10.93 +1.1 2  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bernstein, Sean 11 SUNY Oneonta 20.80 +1.7 1 10
2 Dennis, Thurgood 9 Wisconsin-Eau Cl 20.90 +1.7 1 8
3 Odom, Trevon 11 McMurry Universi 21.24 +1.7 1 6
4 Ejaz, Ali 11 Rowan 21.31 +1.7 1 5
5 Rindone, Alex 11 Augustana (IL) 21.31 +1.7 1 4
6 Gray, Bruce 9 Greenville 21.32 +1.7 1 3
7 Thigpen, Terrence 12 Wisconsin-La Cro 21.33 +1.7 1 2
8 Turner, Kenneth 11 McMurry Universi 21.45 +1.7 1 1
9 Fortugno, Marcus 12 La Verne 21.47 +1.7 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bernstein, Sean 11 SUNY Oneonta 21.00 +1.4 2  
2 Dennis, Thurgood 9 Wisconsin-Eau Cl 21.10w +3.1 3  
3 Gray, Bruce 9 Greenville 21.11w +3.5 1  
4 Rindone, Alex 11 Augustana (IL) 21.17w +3.5 1  
5 Ejaz, Ali 11 Rowan 21.18w +3.5 1  
6 Odom, Trevon 11 McMurry Universi 21.28w +3.5 1  
7 Thigpen, Terrence 12 Wisconsin-La Cro 21.37 +1.4 2  
8 Turner, Kenneth 11 McMurry Universi 21.41w +3.5 1  
9 Fortugno, Marcus 12 La Verne 21.41w +3.1 3  
10 Santas, Matt 10 Wisconsin-Whitew 21.43w +3.5 1  
11 Watkins, Chancise 10 La Verne 21.44 +1.4 2  
12 Bee, Nick 10 Wisconsin-Whitew 21.45w +3.1 3  
13 Dowe, Davivorn 12 Dubuque 21.50 +1.4 2  
14 Green, Kiante 10 Monmouth (IL) 21.51w +3.1 3  
15 Banjo, Victor 9 Wittenberg 21.55 +1.4 2  
16 Crafton, Dylan 10 Wisconsin-Whitew 21.60 +1.4 2  
17 Crockett, Jordan 9 Wisconsin-River 21.61 +1.4 2  
18 Roth, Chris 12 Denison 21.81w +3.1 3  
19 Hyland, LJ 12 Carroll (WI) 22.02w +3.1 3  
20 Tallman, Alexander 10 Washington & Lee 22.26w +3.1 3  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunningham, Kevin 12 McMurry Universi 46.98 1 10
2 Fortugno, Marcus 12 La Verne 47.16 1 8
3 Hoeshcen, Aric 11 Wisconsin-La Cro 47.51 1 6
4 Williamson, Mark 12 Wheaton (MA) 47.60 1 5
5 Curbelo, Kevin 10 Whittier 47.71 1 4
6 Watkins, Chancise 10 La Verne 48.20 1 3
7 Farrell, Ben 11 Wisconsin-Platte 48.32 1 2
8 Coy, Ben 11 Simpson College 48.33 1 1
9 Goerdt, Josh 10 Loras 48.43 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Fortugno, Marcus 12 La Verne 47.83 2  
2 Hoeshcen, Aric 11 Wisconsin-La Cro 47.89 1  
4 Curbelo, Kevin 10 Whittier 48.02 1  
5 Williamson, Mark 12 Wheaton (MA) 48.05 2  
3 Cunningham, Kevin 12 McMurry Universi 48.11 3  
6 Watkins, Chancise 10 La Verne 48.34 2  
7 Farrell, Ben 11 Wisconsin-Platte 48.44 3  
8 Goerdt, Josh 10 Loras 48.56 2  
9 Coy, Ben 11 Simpson College 48.61 2  
10 Scott, Richard 12 Alfred U 48.67 3  
11 Tallman, Alexander 10 Washington & Lee 48.90 1  
12 Cejka, John 11 Wisconsin-Oshkos 49.07 1  
13 Dennis-Oehling, Jake 10 Wisconsin-Eau Cl 49.11 1  
14 Prince, Cody 9 Wisconsin-Eau Cl 49.16 3  
15 Howard, Jon 12 North Central 49.52 3  
16 Allemon, Chad 11 Adrian 49.67 2  
17 Sawyer, Nick 12 Nebraska Wesleya 49.86 1  
18 Jolliff, Silas 11 Ohio Wesleyan 50.03 3  
-- Awosika, Babatunde 10 Wisconsin-Steven DNF 3  
-- Campbell, James 10 Buffalo State DNS 2  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Waterman, Jake 11 Wabash 1:49.41 1 10
2 Hutton, Mike 12 St Thomas (MN) 1:49.78 1 8
3 Schafer, Matt 11 Bethel (MN) 1:50.61 1 6
4 Rietsema, Joel 11 Hope 1:50.72 1 5
5 Rever, Matt 10 Elizabethtown 1:50.97 1 4
6 Williams, Cole 9 Occidental 1:51.01 1 3
7 Scheetz, Ben 12 Amherst 1:51.07 1 2
8 Vance, Luke 11 Wheaton (IL) Col 1:51.08 1 1
9 Ramirez, Frank 12 Rochester 1:51.28 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Waterman, Jake 11 Wabash 1:50.11 1  
4 Scheetz, Ben 12 Amherst 1:50.24 1  
7 Schafer, Matt 11 Bethel (MN) 1:50.45 1  
8 Vance, Luke 11 Wheaton (IL) Col 1:50.63 1  
9 Ramirez, Frank 12 Rochester 1:51.05 1  
10 Foley, Patrick 10 North Central 1:51.63 1  
2 Williams, Cole 9 Occidental 1:51.96 2  
5 Rietsema, Joel 11 Hope 1:52.06 2  
3 Hutton, Mike 12 St Thomas (MN) 1:52.16 3  
11 Berry, Scott 10 Wisconsin-Steven 1:52.21 2  
6 Rever, Matt 10 Elizabethtown 1:52.44 3  
12 Saunders, Tyler 12 Illinois Wesleya 1:52.50 3  
13 Wagner, Sam 11 Vassar 1:52.59 2  
14 Tasco, Dominic 10 College of New J 1:52.67 1  
15 Marx, Patrick 11 MIT 1:52.68 2  
16 LePage, James 11 Bates 1:53.11 3  
17 Bailey, Cory 12 Ohio Northern 1:53.79 3  
18 Golato, Andrew 12 Haverford Colleg 1:54.31 3  
19 Marvel, Jeff 11 Tufts 1:54.90 3  
20 Conn, Dennis 11 Widener 1:55.50 2  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sullivan, Dan 10 Wisconsin-Steven 3:55.38 1 10
2 Deichert, Jack 12 Hamline 3:55.86 1 8
3 McCarthy, Kevin 12 Wabash 3:56.30 1 6
4 Brown, Chris 12 Brandeis 3:56.36 1 5
5 Schoch, Tim 12 Haverford Colleg 3:56.99 1 4
6 Horowitz, Coby 10 Bowdoin 3:57.06 1 3
7 Haskins, Zach 10 Bethel (MN) 3:57.11 1 2
8 Turlip, Matt 12 NYU 3:57.70 1 1
9 Thompson, Parker 11 Wheaton (IL) Col 3:57.73 1  
10 Smith, Dan 12 Ohio Northern 3:58.18 1  
11 Whittle, Greg 11 Calvin 3:59.73 1  
12 Mattocks, Benjamin 12 MIT 4:00.57 1  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Deichert, Jack 12 Hamline 3:52.02 2  
3 Horowitz, Coby 10 Bowdoin 3:52.16 2  
5 McCarthy, Kevin 12 Wabash 3:52.27 2  
7 Turlip, Matt 12 NYU 3:52.32 2  
9 Smith, Dan 12 Ohio Northern 3:52.87 2  
10 Thompson, Parker 11 Wheaton (IL) Col 3:53.27 2  
11 Mattocks, Benjamin 12 MIT 3:54.13 2  
12 Haskins, Zach 10 Bethel (MN) 3:54.60 2  
2 Sullivan, Dan 10 Wisconsin-Steven 3:54.73 1  
4 Brown, Chris 12 Brandeis 3:54.82 1  
13 Hebble, Patrick 11 Middlebury 3:54.87 2  
6 Schoch, Tim 12 Haverford Colleg 3:55.10 1  
8 Whittle, Greg 11 Calvin 3:55.21 1  
14 Grimes, Patrick 11 Amherst 3:56.31 1  
15 Garrity, Chris 9 Widener 3:57.49 1  
16 Kingstad, Kit 10 Willamette 3:57.56 1  
17 Even, Tim 12 Southern Maine 3:58.90 1  
18 O'Connell, Ryan 12 Springfield 3:59.75 2  
19 Smith, Justin 11 Augustana (IL) 4:10.56 1  
20 Hannon, Kyle 11 MIT 4:18.73 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nelson, Tim 12 Wisconsin-Stout 14:15.31 1 10
2 Schilit, Jordan 11 Haverford Colleg 14:20.45 1 8
3 Monson, Devin 12 Hamline 14:21.78 1 6
4 Schmidt, Michael 12 Middlebury 14:25.24 1 5
5 Berube, Lee 12 SUNY Geneseo 14:25.85 1 4
6 Sathre, Ben 12 St Thomas (MN) 14:28.18 1 3
7 Salukombo, Makorobondo 12 Denison 14:37.12 1 2
8 Kramer, Nick 12 Calvin 14:39.35 1 1
9 Novara, Eddie 12 SUNY Geneseo 14:40.07 1  
10 Kerley, Dan 11 North Central 14:42.34 1  
11 Kissin, Peter 11 Haverford Colleg 14:42.54 1  
12 Easker, Aaron 11 Wisconsin-Eau Cl 14:43.59 1  
13 Roest, Matt Vander 11 Calvin 14:44.21 1  
14 Kerr, Dan 12 Calvin 14:46.46 1  
15 Williams, Josh 10 Edgewood 14:48.06 1  
16 Crain, John 10 North Central 14:54.30 1  
17 Dannenhauer, Rafer 11 Claremont-Mudd-S 14:58.48 1  
18 Sohail, Faraz 12 Haverford Colleg 15:08.42 1  
-- Deichert, Jack 12 Hamline DNF 1  
-- Breitbach, Thomas 12 Wisconsin-Eau Cl DNS 1  
 
Mens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nelson, Tim 12 Wisconsin-Stout 30:16.07 1 10
2 Schmidt, Michael 12 Middlebury 30:32.84 1 8
3 Monson, Devin 12 Hamline 30:36.73 1 6
4 Berube, Lee 12 SUNY Geneseo 30:40.27 1 5
5 Kerr, Dan 12 Calvin 30:43.69 1 4
6 Sturner, Andrew 12 Haverford Colleg 30:53.09 1 3
7 Kerley, Dan 11 North Central 30:56.71 1 2
8 Burnstein, Michael 12 Washington U in 31:00.45 1 1
9 Harper, Daniel 11 MIT 31:08.02 1  
10 Hasenstein, Sean 12 Wisconsin-Steven 31:17.56 1  
11 Andrews, Tyler 10 Tufts 31:18.41 1  
12 Whitmore, Billy 11 University of Ch 31:25.21 1  
13 Muller, Caleb 11 Marietta 31:35.29 1  
14 Dewitt, John 11 Wisconsin-Oshkos 31:50.55 1  
15 Jones, William 11 Franciscan 31:54.46 1  
16 Vavra, James 12 Rochester 31:54.52 1  
17 Sokas, Brian 10 Haverford Colleg 32:15.08 1  
18 Breitbach, Thomas 12 Wisconsin-Eau Cl 32:37.74 1  
19 Novara, Eddie 12 SUNY Geneseo 32:50.38 1  
-- Salukombo, Makorobondo 12 Denison DNF 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kramer, Nick 12 Calvin 8:51.01 1 10
2 Davies, Jack 11 Middlebury 8:54.61 1 8
3 Fuller, Brian 12 Springfield 8:56.05 1 6
4 LeDuc, Michael 10 Connecticut Coll 8:59.54 1 5
5 Crabo, Anders 12 Pomona-Pitzer 9:00.89 1 4
6 Siperek, Trevor 12 Coast Guard Acad 9:01.53 1 3
7 Over, Bobby 11 Allegheny 9:03.00 1 2
8 Brandenburg, Jared 12 Wisconsin-River 9:04.69 1 1
9 Serene, Stephen 12 MIT 9:09.23 1  
10 Wortham, Andrew 11 Bates 9:19.40 1  
11 Abasolo, Brandon 11 Williams 9:20.78 1  
12 Huderle, Marcus 10 Carleton 9:22.21 1  
13 Morey, Tyler 12 Wisconsin-Oshkos 9:22.38 1  
14 Kieser, Jeremy 11 Wisconsin-Eau Cl 9:34.80 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kramer, Nick 12 Calvin 9:07.62 1  
2 Crabo, Anders 12 Pomona-Pitzer 9:11.69 2  
3 Siperek, Trevor 12 Coast Guard Acad 9:13.05 2  
5 LeDuc, Michael 10 Connecticut Coll 9:13.78 2  
4 Brandenburg, Jared 12 Wisconsin-River 9:14.24 1  
6 Morey, Tyler 12 Wisconsin-Oshkos 9:14.25 1  
7 Davies, Jack 11 Middlebury 9:14.52 1  
8 Serene, Stephen 12 MIT 9:14.72 2  
9 Huderle, Marcus 10 Carleton 9:15.77 2  
11 Kieser, Jeremy 11 Wisconsin-Eau Cl 9:15.88 2  
10 Over, Bobby 11 Allegheny 9:16.08 1  
12 Fuller, Brian 12 Springfield 9:16.12 2  
13 Abasolo, Brandon 11 Williams 9:17.99 1  
14 Wortham, Andrew 11 Bates 9:19.05 2  
15 Waterman, Jake 10 Wheaton (IL) Col 9:21.21 2  
16 Brimstein, Alex 11 SUNY Geneseo 9:29.81 1  
17 Waterman, James 10 Wheaton (IL) Col 9:32.09 2  
18 Amengual, Cody 10 SUNY Cortland 9:44.86 1  
19 Austin, Jake 11 Elmhurst 9:52.50 1  
20 Pietras, Zach 12 Springfield 9:54.91 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Justin 9 St Norbert 13.79 1 10
2 Preux, Junior Saint 9 McMurry Universi 14.26 1 8
3 Coleman, Sutton 12 Rose-Hulman 14.30 1 6
4 Bundy, Matt 11 Wesley 14.49 1 5
5 Jurcak, Matt 12 Case Western Res 14.53 1 4
6 Pruckno, Joe 12 Utica 14.54 1 3
7 Lopez-Jordan, Ryan 10 Marietta 14.56 1 2
8 Scalesse, Adam 10 Coast Guard Acad 15.15 1 1
9 Footer, Derek 9 Hardin-Simmons 15.48 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Johnson, Justin 9 St Norbert 14.15 2  
2 Scalesse, Adam 10 Coast Guard Acad 14.26 3  
4 Preux, Junior Saint 9 McMurry Universi 14.34 3  
3 Coleman, Sutton 12 Rose-Hulman 14.35 1  
5 Jurcak, Matt 12 Case Western Res 14.36 2  
6 Bundy, Matt 11 Wesley 14.36 1  
7 Lopez-Jordan, Ryan 10 Marietta 14.45 1  
8 Pruckno, Joe 12 Utica 14.50 3  
9 Footer, Derek 9 Hardin-Simmons 14.51 2  
10 Curbow, Austin 12 Otterbein 14.60 2  
11 Loferski, Aaron 11 Wisconsin-Platte 14.67 3  
12 Smith, Marcus 11 Wisconsin-Whitew 14.71 2  
13 Valley, TJ 10 Wisconsin-Platte 14.74 3  
14 Judd, Mike 9 Wisconsin-Whitew 14.76 3  
15 Johnson, Larry 11 Wartburg 14.79 2  
16 Posthauer, Ronnie 9 Wabash 14.82 3  
17 Miller, Ethan 12 Central College 14.92 1  
18 Pawlak, Alexander 12 Concordia (WI) 15.04 1  
19 Nichols, Adam 11 Wisconsin-La Cro 15.08 2  
20 Jackson, Tyler 12 Washington U in 16.95 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunningham, Kevin 12 McMurry Universi 51.13 1 10
2 Rooks, Demetrius 11 Rowan 51.25 1 8
3 Voland, David 9 Augustana (IL) 51.60 1 6
4 Wilch, Corey 10 Wisconsin-Oshkos 51.66 1 5
5 Freet, Ethan 11 Ohio Wesleyan 51.66 1 4
6 Coleman, Sutton 12 Rose-Hulman 52.06 1 3
7 Wren, Sean 12 SUNY Oneonta 52.27 1 2
8 Yoder, Joe 12 Heidelberg 52.67 1 1
9 Groskreutz, Steve 10 Gustavus Adolphu 53.56 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Rooks, Demetrius 11 Rowan 51.79 3  
2 Cunningham, Kevin 12 McMurry Universi 51.82 2  
3 Wilch, Corey 10 Wisconsin-Oshkos 52.06 1  
4 Voland, David 9 Augustana (IL) 52.16 1  
5 Coleman, Sutton 12 Rose-Hulman 52.47 1  
6 Yoder, Joe 12 Heidelberg 52.57 2  
7 Freet, Ethan 11 Ohio Wesleyan 53.33 1  
8 Groskreutz, Steve 10 Gustavus Adolphu 53.37 1  
9 Wren, Sean 12 SUNY Oneonta 53.39 3  
10 Mettille, Tyler 9 Mt Union 53.45 3  
11 Shaffer, Ty 12 Case Western Res 53.51 2  
12 Wiltshire, Phill 12 SUNY Cortland 54.07 3  
13 Davis, Greg 12 Augustana (IL) 54.21 2  
14 Schroeder, Pete 12 Wisconsin-Whitew 54.40 1  
15 Pawlak, Alexander 12 Concordia (WI) 54.45 1  
16 Louco, Byrum 9 Waynesburg 55.60 2  
17 Johnson, Justin 9 St Norbert 57.62 3  
18 Hohl, Logan 12 Monmouth (IL) 59.77 3  
19 Koehler, Mike 12 Wartburg 1:10.85 2  
-- Curtis, Matthew 10 Rutgers-Camden DNF 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bolton, Odom,
Bass, Turner
  McMurry Universi 40.62 1 10
2 Crafton, Santas,
Brown-Gr, Bee
  Wisconsin-Whitew 40.66 1 8
3 Hrubes, Olp,
Goffinet, Oyawiri
  Wisconsin-Platte 41.02 1 6
4 Devore, Patton,
Cline, Rindone
  Augustana (IL) 41.06 1 5
5 Wagoner, Danko,
Wood, Scovel
  Central College 41.17 1 4
6 Pierce, Ansley,
Banahene, Brown
  Ramapo 41.31 1 3
7 Sitte, Thigpen,
Sikorski, Brooks
  Wisconsin-La Cro 41.43 1 2
8 Cordes, Smith,
Holt, Johnson
  Baldwin-Wallace 41.46 1 1
9 Butler, Crockett,
Sandle, Woodward
  Wisconsin-River 41.47 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Keith, Odom,
Bass, Turner
  McMurry Universi 40.36 1  
2 Crafton, Santas,
Brown-Gr, Bee
  Wisconsin-Whitew 40.82 2  
3 Devore, Patton,
Cline, Rindone
  Augustana (IL) 40.88 1  
5 Hrubes, Olp,
Goffinet, Oyawiri
  Wisconsin-Platte 40.91 1  
6 Pierce, Ansley,
Banahene, Brown
  Ramapo 41.04 1  
4 Wagoner, Danko,
Wood, Scovel
  Central College 41.18 2  
7 Sitte, Thigpen,
Sikorski, Brooks
  Wisconsin-La Cro 41.21 2  
8 Butler, Crockett,
Sandle, Woodward
  Wisconsin-River 41.24 1  
9 Cordes, Smith,
Holt, Johnson
  Baldwin-Wallace 41.30 1  
10 Friedric, Prince,
White, Dennis
  Wisconsin-Eau Cl 41.33 1  
11 Ambers, Gray,
Garcia, White
  Greenville 41.42 2  
12 Taylor, Brown,
Green, Wilson
  Monmouth (IL) 41.59 2  
13 Taylor, Maxwell,
Rawls, Ejaz
  Rowan 41.69 1  
14 Hickman, Collins,
Jefferso, Martin
  Sul Ross St. 41.73 2  
15 Meginnis, Hower,
Sawyer, Kersenbr
  Nebraska Wesleya 41.76 2  
16 Sprenger, Cejka,
Worm, Badger
  Wisconsin-Oshkos 41.84 2  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Maxwell, Purdue,
Ejaz, Rooks
  Rowan 3:10.56 1 10
2 Patton, Doubet,
Voland, Rindone
  Augustana (IL) 3:10.70 1 8
3 Caron, Hackler,
*, Howard
  North Central 3:10.99 1 6
4 Santas,