Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

AK (0)
AZ (0)
CT (0)
DE (0)
DC (0)
FL (0)
GA (0)
HI (0)
KY (0)
ME (0)
MD (0)
MS (0)
NV (0)
NH (0)
NM (0)
NC (0)
ND (0)
OK (0)
RI (0)
SC (0)
SD (0)
TN (0)
VT (0)
VA (0)
WA (0)
WV (0)
WY (0)
All (6559)
 

News

 

2012 Results - SED Outdoor Meet

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on May 5 2012, 09:55 PM
SED Outdoor Meet #4 Boys - May 2, 2012
Lakeland, VA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Glover, Mondryl   Western Branch 11.00 nwi 3 10
2 Peterson, Anaquan   Lakeland 11.26 nwi 6 8
3 Robinson, Byron   Western Branch 11.26 nwi 4 6
4 McKenelly, Rashard   Western Branch 11.36 nwi 3 5
5 Clark, Charles   King's Fork 11.43 nwi 5 4
6 Arjoon, Stephan   Western Branch 11.54 nwi 3 3
7 Artis, William   Lakeland 11.56 nwi 1 2
8 McKenzie, Tyler   Grassfield 11.61 nwi 5 1
9 Johnson, Darrell   King's Fork 11.62 nwi 6  
10 Brown, LaMont   Nansemond River 11.65 nwi 6  
11 Lawrence, Daiquan   Oscar Smith 11.66 nwi 6  
12 Simms, Stevon   Nansemond River 11.72 nwi 4  
13 Hinton, Forrest   Deep Creek 11.72 nwi 4  
14 Shepard, Donte   Western Branch 11.74 nwi 5  
15 Tillery, Demonte   Lakeland 11.75 nwi 5  
16 Davis, Evian   Deep Creek 11.75 nwi 5  
17 Cox, Tre'len   Nansemond River 11.82 nwi 3  
18 Perry, Antonio   Lakeland 11.86 nwi 3  
19 Stevenson, Brandon   Deep Creek 11.87 nwi 4  
20 Williams, Chad   Great Bridge 11.89 nwi 4  
21 Smith, Darelle   Great Bridge 11.90 nwi 6  
21 Townsend, Joshua   Oscar Smith 11.90 nwi 4  
23 Copeland Jr., Calvin   Grassfield 11.98 nwi 6  
24 Lang, Vonte   Deep Creek 12.02 nwi 4  
25 Samuelson, Andrew   Hickory 12.04 nwi 2  
26 Smith, Paris   Grassfield 12.08 nwi 5  
27 Neal, Kionte   Oscar Smith 12.10 nwi 2  
28 Halsey, Sean   Hickory 12.12 nwi 3  
29 Maxwell, Justin   Great Bridge 12.15 nwi 5  
30 Sheppard, Malcolm   Nansemond River 12.23 nwi 3  
31 Eddins, Gus   Great Bridge 12.40 nwi 2  
32 Weston, Ty'Quan   King's Fork 12.41 nwi 3  
33 Evans, Khalil   Deep Creek 12.51 nwi 1  
34 Boone, Patrick   King's Fork 12.55 nwi 5  
35 Watson, Justin   Oscar Smith 12.56 nwi 2  
36 Jones, Yusef   Oscar Smith 12.65 nwi 1  
37 Ray, Rashuan   Indian River 12.74 nwi 2  
38 Williams, Seth   Hickory 12.80 nwi 2  
39 Benson, Johjuan   Indian River 13.19 nwi 1  
40 Clifford, Patrick   Hickory 13.20 nwi 1  
41 Parson, Bardon   Nansemond River 13.45 nwi 1  
42 Midkiff, Steven   Hickory 13.62 nwi 2  
43 Blockton Jr., Tyrone   Indian River 13.85 nwi 1  
-- Hagins, Marc   Great Bridge DNS nwi 1  
-- Edwards, Ladarius   Indian River DNS nwi 4  
-- Holloway, Trey   Grassfield DNS nwi 6  
-- Williams, Dante   Lakeland DNS nwi 2  
-- Thompkins, Devin   Indian River DNS nwi 6  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Glover, Mondryl   Western Branch 22.06 nwi 6 10
2 Hunt, Robert   Hickory 23.01 nwi 6 8
3 Bratcher, Fentrell   Nansemond River 23.11 nwi 6 6
4 Clark, Charles   King's Fork 23.13 nwi 4 5
5 Lawrence, Daiquan   Oscar Smith 23.14 nwi 5 4
6 Gould, Andrew   King's Fork 23.28 nwi 5 3
7 McKenelly, Rashard   Western Branch 23.46 nwi 5 2
8 McKenzie, Tyler   Grassfield 23.48 nwi 5 1
9 Bradshaw, Jaylen   Oscar Smith 23.60 nwi 4  
10 Stevenson, Brandon   Deep Creek 23.81 nwi 4  
11 Cahill, Tristen   Oscar Smith 23.89 nwi 1  
12 Smith, Darelle   Great Bridge 23.93 nwi 5  
13 Hinton, Forrest   Deep Creek 24.03 nwi 3  
14 Cox, Tre'len   Nansemond River 24.13 nwi 4  
15 Williams, Dante   Lakeland 24.19 nwi 3  
16 Chiles, Gregory   Western Branch 24.23 nwi 5  
17 Marriner, Josh   Western Branch 24.34 nwi 6  
18 Jones, Marcus   Grassfield 24.35 nwi 2  
19 Tillery, Demonte   Lakeland 24.43 nwi 4  
20 Lang, Vonte   Deep Creek 24.46 nwi 4  
21 Perry, Antonio   Lakeland 24.49 nwi 4  
22 Webb, Aaron   Hickory 24.59 nwi 3  
23 Samuelson, Andrew   Hickory 24.68 nwi 4  
24 Hamilton, Josiah   Grassfield 24.76 nwi 2  
25 Cuffee, Rashaan   Oscar Smith 24.83 nwi 3  
26 Sheppard, Malcolm   Nansemond River 24.86 nwi 1  
27 Wilson, Jevon   Hickory 25.34 nwi 2  
28 Daniels, Shamek   Indian River 25.39 nwi 1  
29 Council, Jac'Que   King's Fork 25.62 nwi 2  
30 Vincent, Juwan   Deep Creek 25.68 nwi 3  
31 Bailey, Courtney   Grassfield 25.73 nwi 2  
32 Elliott, Tommy   Nansemond River 25.88 nwi 1  
33 Ray, Rashuan   Indian River 26.12 nwi 2  
34 Cross, Earl   Great Bridge 26.23 nwi 2  
35 Eddins, Gus   Great Bridge 26.26 nwi 3  
36 Benson, Johnathan   Indian River 26.94 nwi 1  
37 White, Dylan   Hickory 28.31 nwi 1  
-- Donald, Bre-on   Western Branch DNF nwi 6  
-- Evans, Khalil   Deep Creek DNS nwi 2  
-- Cherry, Michael   Oscar Smith DNS nwi 6  
-- Smith, Kevin   Indian River DNS nwi 1  
-- Freeman, Akil   King's Fork DNS nwi 3  
-- Holloway, Trey   Grassfield DNS nwi 6  
-- Hagins, Marc   Great Bridge DNS nwi 1  
-- Thompson, Rausheeim   Lakeland DNS nwi 6  
-- Brown, LaMont   Nansemond River DNS nwi 5  
-- Johnson, Darrell   King's Fork DNS nwi 5  
-- Revell, ConvonTra   Lakeland DNS nwi 3  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robinson, Byron   Western Branch 49.57 4 10
2 Jones, Corey   Western Branch 49.80 4 8
3 Gould, Andrew   King's Fork 49.91 5 6
4 Thompson, Rausheeim   Lakeland 49.95 5 5
5 Collins, Xavier   Oscar Smith 51.08 5 4
6 Donald, Bre-on   Western Branch 51.34 4 3
7 James, Julius   Nansemond River 52.34 5 2
8 Smith, Nathan   Western Branch 53.10 1 1
9 Stokley, Jordan   Lakeland 53.73 4  
10 Jones, Marquel   Nansemond River 54.04 4  
11 Scott, Ricky   King's Fork 54.12 4  
12 Arjoon, Stephan   Western Branch 54.20 2  
13 Singh, Raequan   Oscar Smith 54.22 1  
14 Rountree, Gregory   Lakeland 54.50 5  
15 Robinson, Malachi   Oscar Smith 54.97 3  
16 Powell, Ra' Shawn   Nansemond River 55.22 4  
17 Morton, Tyrenzo   Deep Creek 56.01 3  
18 Kelly, Jameson   King's Fork 56.36 3  
19 Cahill, Tristen   Oscar Smith 56.64 5  
20 Giardina, Domenico   Hickory 56.84 2  
21 Bailey, Courtney   Grassfield 57.08 3  
22 Joppy, Darrell   Indian River 57.37 3  
23 Huang, Yung   Hickory 57.99 3  
24 Huff, Maurice   King's Fork 58.66 2  
25 Lawton, Myles   Grassfield 59.42 2  
26 Ja'Jaun, Walker   King's Fork 1:00.10 2  
27 Smith, Marcus   Oscar Smith 1:00.51 1  
28 Montague, Matthew   Hickory 1:05.41 2  
-- Perkins, Marcellis   Deep Creek DNS 3  
-- Dickerson, David   Grassfield DNS 2  
-- Cherry, Dwight   Indian River DNS 5  
-- Owens, Justin   Hickory DNS 1  
-- Daniels, Shamek   Indian River DNS 3  
-- Smith, Kevin   Indian River DNS 1  
-- Roberts, Brandon   Nansemond River DNS 1  
-- Williams, Carl   Nansemond River DNS 5  
-- Cross, Earl   Great Bridge DNS 2  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ringo, Darnell Evan   Western Branch 1:59.29 1 10
2 Harrison, Joel   Deep Creek 2:03.60 1 8
3 Robinson, Tyson   Western Branch 2:03.81 1 6
4 Ellis, Eric   Western Branch 2:05.05 1 5
5 Eason, Andrew   Hickory 2:08.48 1 4
6 Childs, Jordan   King's Fork 2:08.92 1 3
7 Wolstenholme, Gabe   Hickory 2:09.12 1 2
8 Davis, Airrin   Nansemond River 2:09.69 1 1
9 Littlejohn, Benjamin   Nansemond River 2:12.06 1  
10 Gross, Daniel   Grassfield 2:12.52 1  
11 Below, Malik   Deep Creek 2:13.49 1  
12 Thompson, Alex   Oscar Smith 2:14.30 1  
13 Rabidoux, Mason   Great Bridge 2:15.01 1  
14 Dwyer, Manny   King's Fork 2:15.19 1  
15 Vinson, Nicholas   Western Branch 2:16.98 1  
16 Long, Jim   Great Bridge 2:18.23 1  
17 Hagberg, Addison   Nansemond River 2:19.08 1  
18 Hoey, John   Great Bridge 2:19.97 1  
19 Johnson, Sydney   Nansemond River 2:20.45 1  
20 Birsch, Nathan   Oscar Smith 2:21.00 1  
21 Hynes, Kevin   Hickory 2:22.46 1  
22 Luke, Austin   Grassfield 2:22.47 1  
23 Boyd, Paul   Great Bridge 2:23.06 1  
24 Pintor, David   Indian River 2:25.89 1  
25 Midkiff, James   Hickory 2:31.00 1  
26 Boone, Daequan   King's Fork 2:36.47 1  
27 Uliana, Andrew   Grassfield 2:36.78 1  
28 Robinson, Malachi   Oscar Smith 2:37.70 1  
-- Richardson, Nick   Western Branch DNS 1  
-- Dimeck, Chance   Grassfield DNS 1  
-- Semnoski, Thomas   Grassfield DNS 1  
-- Owens, Forrest   Hickory DNS 1  
-- Young, Marcel   King's Fork DNS 1  
-- Singh, Raequan   Oscar Smith DNS 1  
-- Mcmillian, Christian   Nansemond River DNS 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Richardson, Nick   Western Branch 4:28.79 1 10
2 Ellington, Micah   Hickory 4:30.32 1 8
3 Taylor, Seth   Grassfield 4:32.12 1 6
4 Robinson, Tyson   Western Branch 4:35.56 1 5
5 Werner, Andrew   Western Branch 4:37.72 1 4
6 Midkiff, Alex   Grassfield 4:38.29 1 3
7 Broom, James   Grassfield 4:38.78 1 2
8 Kling, James   Hickory 4:49.77 1 1
9 Schroeder, Matt   Grassfield 5:02.71 1  
10 Clarke, DeAngelo   Deep Creek 5:03.03 1  
11 Patterson, Dominique   Oscar Smith 5:13.45 1  
12 Boggess, Wade   Hickory 5:17.05 1  
13 Good, Ty   Western Branch 5:22.92 1  
14 Smith, Daniel   Oscar Smith 5:23.02 1  
15 Finch, Kashaun   Deep Creek 5:23.40 1  
16 Pharr, Michael   Hickory 5:27.39 1  
17 Wash, Courtland   Lakeland 5:29.70 1  
18 Ruiz, Christian   Oscar Smith 5:29.97 1  
19 Johnson, Michael   Great Bridge 5:37.03 1  
20 Allen, Isiah   Great Bridge 5:39.85 1  
21 Lunsford, Scott   Great Bridge 5:39.97 1  
22 Toothman, Zack   Hickory 5:41.86 1  
23 Hays, Conner   Great Bridge 6:11.25 1  
24 Fritz, Andrew   Oscar Smith 6:34.35 1  
25 Marcelino, Evan   Nansemond River 7:17.59 1  
-- Donegan, John   Grassfield DNS 1  
-- Dawley, Aaron   King's Fork DNS 1  
-- Tidwell, Blake   Western Branch DNS 1  
-- Parrales, Luis   Oscar Smith DNS 1  
-- Jackson, Jose   Nansemond River DNS 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mickelson, Nate   Western Branch 10:19.60 1 10
2 Charity, Bruce   Western Branch 10:25.86 1 8
3 Werner, Andrew   Western Branch 10:27.49 1 6
4 Broom, James   Grassfield 10:30.53 1 5
-- Barbish, John   Western Branch 10:39.07 1  
5 Wozniak, Austin   Hickory 10:49.52 1 4
6 Dimeck, Colton   Grassfield 11:11.08 1 3
-- Boyd, Brandon   Western Branch 11:12.07 1  
7 Brown, Connor   Hickory 11:14.21 1 2
8 Sareini, Muhammad   Deep Creek 11:37.06 1 1
9 Smith, Daniel   Oscar Smith 11:52.03 1  
10 Patterson, Jacob   Deep Creek 11:54.94 1  
11 Clark, Chad   Grassfield 11:55.69 1  
12 Wash, Courtland   Lakeland 12:47.74 1  
-- Taylor, Seth   Grassfield DNS 1  
-- Fritz, Andrew   Oscar Smith DNS 1  
-- Ferqueron, Tyler   Grassfield DNS 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thomas, Henri   Western Branch 15.33 2 10
2 Crawford, Christopher   Western Branch 15.73 2 8
3 Turner, Ryan   Lakeland 15.86 2 6
4 Foster, Antonio   Western Branch 16.06 2 5
-- Summerville, Eugene   Western Branch 17.05 2  
-- Gabay, Akheem   Western Branch 17.13 2  
5 Ralph, Jerell   Lakeland 17.87 2 4
6 Troupe, Marcus   Nansemond River 18.31 1 3
-- Parker, Adrian   Nansemond River DNS 1  
-- Sterrett, Joseph   Hickory DNS 1  
-- Balestino, Dylan   Hickory DNS 1  
-- McPherson, Brent   Nansemond River DNS 1  
-- Mason, William   Lakeland DNS 2  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thomas, Henri   Western Branch 39.70 3 10
2 Foster, Antonio   Western Branch 40.27 3 8
3 Simpson, Aaron   Western Branch 40.84 3 6
-- Cherry, Devante   Western Branch 40.99 2  
4 Mason, William   Lakeland 41.74 3 5
5 Turner, Ryan   Lakeland 43.06 3 4
-- Gabay, Akheem   Western Branch 43.67 1  
6 Ralph, Jerell   Lakeland 43.98 3 3
7 Ramos, Miguel   King's Fork 44.19 3 2
8 White, Christopher   Oscar Smith 44.40 3 1
9 Sterrett, Joseph   Hickory 45.11 2  
10 Asberry, Keith   Oscar Smith 45.16 1  
11 Robinson, Javon   Nansemond River 45.58 1  
12 Boyd, Altravien   Oscar Smith 46.63 2  
13 McPherson, Brent   Nansemond River 46.75 1  
14 O'Neal, Eric   Oscar Smith 46.79 2  
15 Troupe, Marcus   Nansemond River 48.70 1  
16 Jernigan, Wade   Oscar Smith 50.99 2  
-- Kirk, Chris   Grassfield DNS 2  
-- Harrell, Joshua   Grassfield DNS 2  
-- Balestino, Dylan   Hickory DNS 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Peterson, Tillery,
Thompson, Williams
  Lakeland 43.86 2 10
2 Holloway, Copeland,
Harper, McKenzie
  Grassfield 43.91 2 8
3 Brown, Simms,
Roberts, Cox
  Nansemond River 44.42 2 6
4 Scott, Sanders,
Bailey, Kirksey
  Western Branch 45.13 1 5
5 Smith, Townsend,
Watson, Neal
  Oscar Smith 45.85 2 4
6 Relay Team   Great Bridge 46.24 1 3
-- Relay Team   Nansemond River 46.28 1  
7 Relay Team   Hickory 48.21 2 2
-- Relay Team   Hickory 49.96 2  
-- Shepard, Hamilton,
Boothe, Smith
  Western Branch 50.50 1  
-- Perry, Revell,
Artis, Pearsall
  Lakeland DNS 2  
-- Tyler, Smith,
Williams, Sawyer
  Indian River DNS 1  
-- Jones, Hamilton,
Tyler, Moore
  Grassfield DNS 1  
-- Relay Team   King's Fork DNS 2  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Cherry, Bradshaw,
Lawrence, Collins
  Oscar Smith 3:24.30 2 10
2 Midkiff, Copeland,
Harper, Smith
  Grassfield 3:30.01 2 8
3 Cotton, Warren,
Davis, Price
  Deep Creek 3:30.13 2 6
4 Powell, Bratcher,
Robinson, Cox
  Nansemond River 3:31.79 2 5
5 Ralph, Mason,
Rountree, Stokley
  Lakeland 3:36.44 2 4
-- Williams, Jones,
Sheppard, Parker
  Nansemond River 3:39.81 1  
6 Relay Team   King's Fork 3:40.75 2 3
-- Davenpor, Harrison,
Davis, Morton
  Deep Creek 3:44.51 1  
-- Relay Team   Western Branch 3:48.83 2  
7 Relay Team   Hickory 3:51.69 1 2
-- Relay Team   Western Branch 4:04.16 2  
-- Relay Team   Hickory 4:18.63 1  
-- Relay Team   Great Bridge DNS 1  
-- Cherry, Joppy,
Bynum, Williams
  Indian River DNS 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Green, Philson,
Garrett, May
  Nansemond River 8:36.12 1 10
2 Calvert, Massie,
James, Vinson
  Western Branch 8:47.48 1 8
3 Relay Team   King's Fork 8:49.75 1 6
4 Patterso, Birsch,
Singh, Thompson
  Oscar Smith 8:51.30 1 5
-- Davis, Littlejo,
Cross, Hagberg
  Nansemond River 9:25.41 1  
-- Relay Team   Western Branch 10:14.15 1  
5 Relay Team   Hickory 10:38.54 1 4
-- Relay Team   Hickory DNS 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hines, Andew   Grassfield 46-09.00(14.25m) 1 10
2 Ledbetter, Tristan   Deep Creek 44-03.00(13.49m) 1 8
3 Garrett, Michael   Grassfield 43-11.00(13.39m) 1 6
4 Milner, Matt   Deep Creek 41-10.00(12.75m) 1 5
5 Sweat, Josh   Oscar Smith 40-05.25(12.33m) 1 4
6 Davis, Jhevontae   Oscar Smith 40-02.00(12.24m) 1 3
7 White, Christopher   Oscar Smith 39-10.25(12.15m) 1 2
-- Turner, Davis   Oscar Smith 38-02.50(11.65m) 1  
8 Copeland, Micheal   Nansemond River 37-04.50(11.39m) 1 1
9 Talyor, Craig   Lakeland 36-07.75(11.17m) 1  
10 Hudson, Marcus   Indian River 36-02.50(11.04m) 1  
11 Gray, Tyler   Deep Creek 35-08.25(10.88m) 1  
12 Ellis, Victor   Nansemond River 35-04.00(10.77m) 1  
13 Hagins, Marc   Great Bridge 34-11.25(10.65m) 1  
14 Stills, Desmond   Nansemond River 34-01.50(10.40m) 1  
15 Robbins, Kyle   Indian River 34-00.50(10.38m) 1  
16 Franklin, Evan   Grassfield 33-11.00(10.34m) 1  
17 Spellman, Jermaine   Oscar Smith 31-04.50(9.56m) 1  
18 Rodgers, Chris   Lakeland 31-01.50(9.49m) 1  
19 Demps, Reginald   Great Bridge 30-07.25(9.33m) 1  
20 drummond, orel   Lakeland 29-04.50(8.95m) 1  
21 White, Keonta   Lakeland 29-00.25(8.85m) 1  
22 Barnes, Paul   King's Fork 24-08.75(7.54m) 1  
23 Zachary, Willand   King's Fork 20-08.00(6.30m) 1  
-- Crawford, Christopher   Western Branch DNS(--) 1  
-- Cobb, Alston   Western Branch DNS(--) 1  
-- Faircloth, Clifton   Western Branch DNS(--) 1  
-- Marriner, Josh   Western Branch DNS(--) 1  
-- Grant, Deonte   Western Branch DNS(--) 1  
-- Smith, Dequan   Great Bridge DNS(--) 1  
-- Johnson, Austin   Grassfield DNS(--) 1  
-- Clapp, Steven   Hickory DNS(--) 1  
-- Mallery, Justin   Deep Creek DNS(--) 1  
-- Tomlinson, Michael   Deep Creek DNS(--) 1  
-- Spellman, Christian   King's Fork DNS(--) 1  
-- Hamilton, Breten   Indian River DNS(--) 1  
-- Mcmillian, Christian   Nansemond River DNS(--) 1  
-- Brice, Vantrez   Indian River DNS(--) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stills, Desmond   Nansemond River 141-09(43.21m) 1 10
2 Garrett, Michael   Grassfield 141-03(43.05m) 1 8
3 Milner, Matt   Deep Creek 137-01(41.78m) 1 6
4 White, Christopher   Oscar Smith 125-07.50(38.29m) 1 5
5 Davis, Jhevontae   Oscar Smith 122-05(37.31m) 1 4
6 Ellis, Victor   Nansemond River 122-03(37.26m) 1 3
7 Harrell, Benjamin   Grassfield 121-08(37.08m) 1 2
8 Ledbetter, Tristan   Deep Creek 117-07(35.84m) 1 1
9 Robbins, Kyle   Indian River 115-00(35.05m) 1  
10 Sweat, Josh   Oscar Smith 114-05(34.87m) 1  
11 Copeland, Micheal   Nansemond River 109-01(33.25m) 1  
12 Johnson, Austin   Grassfield 104-08(31.90m) 1  
13 Gray, Tyler   Deep Creek 99-02(30.23m) 1  
14 Turner, Davis   Oscar Smith 91-08.50(27.95m) 1  
15 Franklin, Evan   Grassfield 91-06(27.89m) 1  
16 Sparrow, Brandon   Grassfield 88-02(26.87m) 1  
17 Hudson, Marcus   Indian River 87-09(26.75m) 1  
18 White, Keonta   Lakeland 86-06(26.37m) 1  
19 Talyor, Craig   Lakeland 86-05(26.34m) 1  
20 Rodgers, Chris   Lakeland 85-03.50(26.00m) 1  
21 drummond, orel   Lakeland 72-08(22.15m) 1  
22 Faircloth, Clifton   Western Branch 69-03.50(21.12m) 1  
23 Barnes, Paul   King's Fork 60-07(18.47m) 1  
24 Zachary, Willand   King's Fork 47-07(14.50m) 1  
25 Hamilton, Rashaun   Western Branch 46-07.50(14.21m) 1  
26 Major-Dixon, Darius   Western Branch 37-05(11.40m) 1  
-- Boothe, Tyrique   Western Branch FOUL(--) 1  
-- Tomlinson, Michael   Deep Creek DNS(--) 1  
-- Demps, Reginald   Great Bridge DNS(--) 1  
-- Mallery, Justin   Deep Creek DNS(--) 1  
-- Cobb, Alston   Western Branch DNS(--) 1  
-- Brice, Vantrez   Indian River DNS(--) 1  
-- Mcmillian, Christian   Nansemond River DNS(--) 1  
-- Spellman, Christian   King's Fork DNS(--) 1  
-- Hamilton, Breten   Indian River DNS(--) 1  
-- Smith, Dequan   Great Bridge DNS(--) 1  
-- Hagins, Marc   Great Bridge DNS(--) 1  
-- Clapp, Steven   Hickory DNS(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hardiman, Jordan   Lakeland 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Jones, Bradley   Oscar Smith 6-06.00(1.98m) 1 8
3 Roberts, Brandon   Nansemond River 6-02.00(1.88m) 1 6
4 Robinson, Javon   Nansemond River 6-00.00(1.83m) 1 5
5 Cahill, Tristen   Oscar Smith 6-00.00(1.83m) 1 4
6 Stevenson, Brandon   Deep Creek 5-10.00(1.78m) 1 3
7 Williams, Chad   Great Bridge 5-08.00(1.73m) 1 2
11 Morgan, Jason   Western Branch 5-06.00(1.68m) 1  
8 Major-Dixon, Darius   Western Branch 5-06.00(1.68m) 1 0.33
8 Swoope, Joshua   Deep Creek 5-06.00(1.68m) 1 0.33
8 May, Kentrail   Nansemond River 5-06.00(1.68m) 1 0.33
-- Kirksey, Jalen   Western Branch NH(--) 1  
-- Scott, Ricky   King's Fork NH(--) 1  
-- Pearsall, Micheal   Lakeland NH(--) 1  
-- Smith, Kevin   Indian River DNS(--) 1  
-- Dunkley, Daryn   Western Branch DNS(--) 1  
-- Perkins, Marcellis   Deep Creek DNS(--) 1  
-- Cherry, Dwight   Indian River DNS(--) 1  
-- Williams, Richie   Indian River DNS(--) 1  
-- Freeman, Akil   King's Fork DNS(--) 1  
-- Cobb, Alston   Western Branch DNS(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Shepard, Donte   Western Branch 22-04.00(6.81m) nwi 1 10
2 Crawford, Christopher   Western Branch 22-01.50(6.74m) nwi 1 8
3 Glover, Mondryl   Western Branch 21-07.50(6.59m) nwi 1 6
4 Harper, Isaiah   Grassfield 21-03.50(6.49m) nwi 1 5
-- Thomas, Henri   Western Branch 20-09.00(6.32m) nwi 1  
5 Smith, Marcus   Oscar Smith 20-07.50(6.29m) nwi 1 4
6 Cuffee, Rashaan   Oscar Smith 20-06.50(6.26m) nwi 1 3
7 Townsend, Joshua   Oscar Smith 20-04.00(6.20m) nwi 1 2
-- Arriola, Isaac   Oscar Smith 19-11.50(6.08m) nwi 1  
8 Jones, Marcus   Grassfield 19-11.50(6.08m) nwi 1 1
9 Williams, Dante   Lakeland 19-09.50(6.03m) nwi 1  
10 Gregory, DeAnte   Hickory 19-08.00(5.99m) nwi 1  
11 Artis, William   Lakeland 19-03.00(5.87m) nwi 1  
12 Vincent, Juwan   Deep Creek 19-01.00(5.82m) nwi 1  
13 Boone, Patrick   King's Fork 18-10.00(5.74m) nwi 1  
14 Swoope, Joshua   Deep Creek 18-09.50(5.73m) nwi 1  
15 Watson, Justin   Oscar Smith 18-02.50(5.55m) nwi 1  
16 Stevenson, Brandon   Deep Creek 16-02.00(4.93m) nwi 1  
17 Allen, Chris   Grassfield 13-01.50(4.00m) nwi 1  
-- McKenzie, Tyler   Grassfield ND(--) nwi 1  
-- Evans, Khalil   Deep Creek ND(--) nwi 1  
-- Williams, Xavier   Nansemond River DNS(--) nwi 1  
-- Morgan, Jason   Western Branch DNS(--) nwi 1  
-- Davis, Theoudis   Deep Creek DNS(--) nwi 1  
-- Johnson, Darrell   King's Fork DNS(--) nwi 1  
-- Maxwell, Justin   Great Bridge DNS(--) nwi 1  
-- Moore, Nicholas   Grassfield DNS(--) nwi 1  
-- Smith, Darelle   Great Bridge DNS(--) nwi 1  
-- Williams, Chad   Great Bridge DNS(--) nwi 1  
-- Rountree, Gregory   Lakeland DNS(--) nwi 1  
-- Brown, LaMont   Nansemond River DNS(--) nwi 1  
-- Pearsall, Micheal   Lakeland DNS(--) nwi 1  
-- Peterson, Anaquan   Lakeland DNS(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cobb, Alston   Western Branch 45-09.00(13.94m) nwi 1 10
2 Grant, Deonte   Western Branch 42-07.00(12.98m) nwi 1 8
3 Gregory, DeAnte   Hickory 42-03.00(12.88m) nwi 1 6
4 Arriola, Isaac   Oscar Smith 41-10.00(12.75m) nwi 1 5
5 Jones, Marcus   Grassfield 41-05.75(12.64m) nwi 1 4
6 Simpson, Aaron   Western Branch 41-04.00(12.60m) nwi 1 3
-- Marriner, Josh   Western Branch 41-00.50(12.51m) nwi 1  
7 Williams, Dante   Lakeland 40-11.00(12.47m) nwi 1 2
8 Bradshaw, Jaylen   Oscar Smith 39-08.00(12.09m) nwi 1 1
9 Swoope, Joshua   Deep Creek 39-01.00(11.91m) nwi 1  
10 Morgan, Jason   Western Branch 38-09.50(11.82m) nwi 1  
11 Pearsall, Micheal   Lakeland 38-09.00(11.81m) nwi 1  
12 Artis, William   Lakeland 37-04.00(11.38m) nwi 1  
13 Huang, Yung   Hickory 35-08.00(10.87m) nwi 1  
14 Vincent, Juwan   Deep Creek 35-03.25(10.75m) nwi 1  
15 Sterrett, Joseph   Hickory 35-01.50(10.71m) nwi 1  
16 Lawton, Myles   Grassfield 34-05.50(10.50m) nwi 1  
-- Smith, Marcus   Oscar Smith ND(--) nwi 1  
-- Watson, Justin   Oscar Smith ND(--) nwi 1  
-- Townsend, Joshua   Oscar Smith ND(--) nwi 1  
-- James, Julius   Nansemond River ND(--) nwi 1  
-- Rountree, Gregory   Lakeland ND(--) nwi 1  
-- Dickerson, David   Grassfield DNS(--) nwi 1  
-- Simpson, Damian   Grassfield DNS(--) nwi 1  
-- Hinton, Forrest   Deep Creek DNS(--) nwi 1  
-- Ramos, Miguel   King's Fork DNS(--) nwi 1  
-- Williams, Xavier   Nansemond River DNS(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Corey, Nick   Western Branch 11-00.00(3.35m) 1 10
2 Yusician, Jonathan   Western Branch 10-06.00(3.20m) 1 8
3 Fisher, Patrick   Hickory 10-00.00(3.05m) 1 6
4 James, Dwight   Western Branch 9-06.00(2.90m) 1 5
5 Cummings, David   Hickory 9-00.00(2.74m) 1 4
6 Kelly, Robert   King's Fork 9-00.00(2.74m) 1 2.50
6 Webb, Aaron   Hickory 9-00.00(2.74m) 1 2.50
8 Harrell, Joshua   Grassfield 8-06.00(2.59m) 1 1
-- Witz, Cody   Grassfield NH(--) 1  
-- Midkiff, Steven   Hickory NH(--) 1  
-- Cobb, Alston   Western Branch DNS(--) 1  
-- Phillips, Logan   Western Branch DNS(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Western Branch High School 250.33 2) Grassfield 74 3) Oscar Smith High School 73 4) Lakeland 63 5) Nansemond River 58.33 6) Hickory High School 55.50 7) Deep Creek High School 38.33 8) Kings Fork 34.50 9) Great Bridge High School 5

 

Post to:  
Post as: 
History for RunnerSpace.com/HighSchool
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 3354 9405 3467 8
2013 5923 11107 9910 7
2012 3653 6559 12968 1
2011 1240 1320 2430 8
2010 1753 1131 1462 3
2009 575 684 1683 36
2008 65 151 101 51
2007 1 17    
2006   12    
2005   8    
2004   9    
2003 32 8    
2002   8    
2001 209 9    
2000 533 13    
1999   2    
1994 1      
1991 1      
1984 1      
1983 1      
1982 1      
1972 1      
1971 1      
1970 1      
1969 1      
1965 1      
1962 1      
1954 1      
Hashtags: None