Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

AK (0)
AZ (0)
CT (0)
DE (0)
DC (0)
FL (0)
GA (0)
HI (0)
KY (0)
ME (0)
MD (0)
MS (0)
NV (0)
NH (0)
NM (0)
NC (0)
ND (0)
OK (0)
RI (0)
SC (0)
SD (0)
TN (0)
VT (0)
VA (0)
WA (0)
WV (0)
WY (0)
All (6559)
 

News

 

2012 Results - Virginia Beach Invitational

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on May 6 2012, 07:51 PM
Virginia Beach Invitational - May 5, 2012
Virginia Beach, VA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Smith, Damian 12 Green Run 10.99 nwi 4  
2 Harper, Isaiah 10 Grassfield 11.02 nwi 4  
3 Wickes, Fred 10 Ocean Lakes 11.27 nwi 4  
4 Lewis, Jason 9 Ocean Lakes 11.28 nwi 4  
5 Weeks, Treshawn 12 Norview 11.29 nwi 4  
6 Gregory, DeAnte 12 Hickory 11.35 nwi 2  
7 Douglas, Jonathan 11 Landstown 11.41 nwi 3  
8 Stallings, Derrick 12 Heritage (Newpor 11.46 nwi 4  
9 Robinson, Javon 12 John Marshall 11.53 nwi 3  
10 Hinton, Forrest 12 Deep Creek 11.54 nwi 2  
11 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 11.54 nwi 3  
12 Arneaud, Trevor 11 Hampton 11.58 nwi 4  
13 Lang, Vonte 10 Deep Creek 11.58 nwi 1  
14 Guy, Christopher 12 Kempsville 11.66 nwi 2  
15 Hawthorne, Lavelle 10 Booker T Washing 11.68 nwi 3  
16 duncan, eric 10 John Marshall 11.84 nwi 3  
17 Davis, Devin 10 Landstown 11.87 nwi 2  
18 Torres, Dominique 12 Grassfield 11.94 nwi 3  
19 Jenkins, Isaiah   Princess Anne 11.99 nwi 2  
20 Halsey, Sean 12 Hickory 12.07 nwi 1  
21 Sabb, Daqwane 10 Heritage (Newpor 12.46 nwi 1  
22 Knox, Aaron 12 Kempsville 13.99 nwi 3  
-- Lawrence, Daiquan 10 Oscar Smith FS nwi 2  
-- Williams, Kweshon 12 Norview FS nwi 3  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cherry, Michael 11 Oscar Smith 22.08 nwi 3  
2 Smith, Damian 12 Green Run 22.32 nwi 3  
3 Hunt, Robert 11 Hickory 22.81 nwi 3  
4 Green, Darius 11 Hampton 22.99 nwi 3  
5 Lawrence, Daiquan 10 Oscar Smith 23.11 nwi 2  
6 Griffin, Tramayne 9 Ocean Lakes 23.13 nwi 2  
7 Arneaud, Trevor 11 Hampton 23.14 nwi 1  
8 Weeks, Treshawn 12 Norview 23.25 nwi 3  
9 Smith, Markeith 11 Norview 23.50 nwi 3  
10 Stevenson, Brandon 11 Deep Creek 23.72 nwi 1  
11 Davis, Evian 9 Deep Creek 23.80 nwi 2  
12 Shufford, Tevon 12 Heritage (Newpor 23.92 nwi 2  
13 Stallings, Derrick 12 Heritage (Newpor 24.02 nwi 1  
14 Hawthorne, Lavelle 10 Booker T Washing 24.09 nwi 1  
15 Halsey, Sean 12 Hickory 24.20 nwi 1  
16 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 24.37 nwi 2  
17 Poore, Aaron 11 Ocean Lakes 24.94 nwi 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burke, Justin 12 First Colonial 48.59 4  
2 Smith, Damian 12 Green Run 49.57 4  
3 Woods, Deshawn 11 Norview 49.98 4  
4 Leslie, Marious 12 Princess Anne 51.10 4  
5 Moore, Kempton 12 John Marshall 51.25 4  
6 moses, daquawn 11 John Marshall 51.34 3  
7 Brown, Josh 12 Ocean Lakes 51.43 4  
8 Burns, Damond 11 Landstown 51.60 4  
9 Green, Darius 11 Hampton 51.74 4  
10 Warren, Daryl 11 Deep Creek 52.96 3  
11 Walter, David -- Kempsville 53.08 3  
12 Collins, Xavier 11 Oscar Smith 53.60 3  
13 Smith, Brandon 10 Ocean Lakes 53.62 2  
14 Bradshaw, Jaylen 10 Oscar Smith 53.65 1  
15 Samuelson, Andrew 9 Hickory 54.56 2  
16 Hunter-Jones, Brennan 12 Landstown 55.11 3  
17 Eaton, Andy 12 Hickory 55.39 2  
18 King, AJ   Princess Anne 55.40 2  
19 Cobbs, Justin 12 Heritage (Newpor 55.45 2  
20 Chester, Jermell 10 Heritage (Newpor 56.08 2  
21 Davis, Theoudis 9 Deep Creek 56.97 2  
22 Bailey, Courtney 9 Grassfield 57.09 2  
23 Munson, Daquan -- Booker T Washing 59.24 1  
24 Bennett, X-Zavier 12 Booker T Washing 1:00.11 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Worsley, Marquis 12 Norview 1:55.11 1  
2 Coulter, Brent   Landstown 1:56.60 1  
3 Helmke, Sean 12 Floyd E Kellam 1:59.43 1  
4 Midkiff, Alex 11 Grassfield 2:03.22 1  
5 Silver, Cameron 11 Heritage (Newpor 2:08.84 1  
6 Singh, Raequan 9 Oscar Smith 2:08.88 1  
7 Kling, James 12 Hickory 2:09.79 1  
8 Baez, Nick   Landstown 2:11.19 1  
9 Thompson, Alex 9 Oscar Smith 2:11.49 1  
10 Wolstenholme, Gabe 11 Hickory 2:12.33 1  
11 Ford, Justin 10 Ocean Lakes 2:12.57 1  
12 Patterson, Jacob 10 Deep Creek 2:13.99 1  
13 Finch, Kashaun 10 Deep Creek 2:15.55 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Custis, Jalen   Landstown 4:31.70 1  
2 Will, John 10 Ocean Lakes 4:35.53 1  
3 Gregory, David 11 Floyd E Kellam 4:40.31 1  
4 Harrison, Joel 10 Deep Creek 4:42.39 1  
5 Broom, James 10 Grassfield 4:42.54 1  
6 Zarkowski, Ryan 9 Floyd E Kellam 4:53.15 1  
7 Alao, Babadamilo -- Kempsville 4:57.35 1  
8 Polk, Chad   Landstown 4:57.47 1  
9 Parrales, Luis 10 Oscar Smith 5:01.72 1  
10 Totten, Jesse 10 Kempsville 5:03.11 1  
11 Wozniak, Austin 10 Hickory 5:05.63 1  
12 Parker, Jordan 12 Ocean Lakes 5:06.16 1  
13 Brown, Connor 9 Hickory 5:10.99 1  
14 Patterson, Dominique 12 Oscar Smith 5:12.37 1  
15 Sareini, Muhammad 9 Deep Creek 5:13.55 1  
16 Waldon, Mykel 10 Heritage (Newpor 5:29.26 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Boros, Billy 11 Floyd E Kellam 9:46.44 1  
2 Ellington, Micah 10 Hickory 10:14.21 1  
3 Gregory, David 11 Floyd E Kellam 10:21.11 1  
4 Read, Daniel 10 Ocean Lakes 10:28.30 1  
5 Eason, Andrew 10 Hickory 10:38.29 1  
6 Clarke, DeAngelo 10 Deep Creek 10:41.32 1  
7 Zobel, Colton 12 Ocean Lakes 10:49.87 1  
8 Baloy, Scott   Landstown 10:51.06 1  
9 Seip, Aaron   Landstown 11:04.23 1  
10 Schroeder, Matt 11 Grassfield 11:05.16 1  
11 Smith, Daniel 9 Oscar Smith 11:32.30 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woods, Deshawn 11 Norview 15.28 1  
2 Watts, Quincy 9 Ocean Lakes 15.42 1  
3 Johnson, Rodney 11 Booker T Washing 15.47 1  
4 Jardine, Joseph 12 Hampton 15.90 1  
5 Ellis, Abdul 9 Hampton 16.55 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Watts, Quincy 9 Ocean Lakes 40.73 2  
2 Ellis, Abdul 9 Hampton 41.69 2  
3 Weaver, Khiry 11 First Colonial 41.72 2  
4 Crisp, Larry 12 Green Run 42.00 2  
5 Johnson, Rodney 11 Booker T Washing 42.28 2  
6 Jardine, Joseph 12 Hampton 43.79 2  
7 White, Christopher 11 Oscar Smith 44.72 2  
8 Sterrett, Joseph 11 Hickory 44.87 1  
9 Santiago, Brandon 12 Norview 46.30 2  
10 Boyd, Altravien 10 Oscar Smith 47.19 1  
11 Galan, Joshua 9 Ocean Lakes 50.52 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Ocean Lakes 43.66 2  
2 Relay Team   Landstown 43.85 2  
3 Relay Team   Deep Creek 43.99 2  
4 Relay Team   Norview 44.17 2  
5 Relay Team   Kempsville 44.32 2  
6 Relay Team   Grassfield 44.65 1  
7 Relay Team   Hickory 44.79 2  
8 Relay Team   Booker T Washing 45.10 1  
9 Relay Team   Oscar Smith 45.26 2  
10 Relay Team   Heritage (Newpor 48.21 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   John Marshall 3:28.67 2  
2 Relay Team   Oscar Smith 3:30.02 2  
3 Relay Team   Norview 3:32.68 2  
4 Relay Team   Deep Creek 3:40.99 2  
5 Relay Team   Hickory 3:41.12 1  
6 Relay Team   Floyd E Kellam 3:51.42 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Hickory 8:32.33 1  
2 Relay Team   Heritage (Newpor 8:42.92 1  
3 Relay Team   Oscar Smith 8:49.91 1  
4 Relay Team   Ocean Lakes 9:27.96 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frenia, Taylor 12 Kempsville 57-08.00(17.58m) 1  
2 Davis, Jaja 11 Landstown 50-06.00(15.39m) 1  
3 Hines, Andew 10 Grassfield 49-01.00(14.96m) 1  
4 Rimarski, David 10 Kempsville 46-10.50(14.29m) 1  
5 Ledbetter, Tristan 11 Deep Creek 43-10.50(13.37m) 1  
6 Sweat, Josh 9 Oscar Smith 41-01.00(12.52m) 1  
7 Watkins, Leander 11 Norview 40-02.50(12.26m) 1  
8 White, Christopher 11 Oscar Smith 39-10.00(12.14m) 1  
9 Perry, Timothy 11 Landstown 38-07.00(11.76m) 1  
10 Gray, Tyler 10 Deep Creek 34-03.50(10.45m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frenia, Taylor 12 Kempsville 155-02(47.29m) 1  
2 Johnson, Austin 12 Grassfield 153-09(46.86m) 1  
3 Davis, Jaja 11 Landstown 127-03(38.79m) 1  
4 White, Christopher 11 Oscar Smith 124-10(38.05m) 1  
5 Rimarski, David 10 Kempsville 121-02(36.93m) 1  
6 Tomlinson, Michael 11 Deep Creek 113-02(34.49m) 1  
7 Davis, Jhevontae 9 Oscar Smith 112-06(34.29m) 1  
8 Watkins, Leander 11 Norview 101-09(31.01m) 1  
9 Holt-McKay, Raeshon 10 Heritage (Newpor 97-10(29.82m) 1  
10 Carter, Shaquille 12 Heritage (Newpor 97-01(29.59m) 1  
11 Gray, Tyler 10 Deep Creek 87-00(26.52m) 1  
-- Perry, Timothy 11 Landstown FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Avion 12 First Colonial 6-10.00(2.08m) 1  
2 Jones, Bradley 9 Oscar Smith 6-06.00(1.98m) 1  
3 evans, jabari 12 First Colonial 6-06.00(1.98m) 1  
4 Crisp, Larry 12 Green Run 6-02.00(1.88m) 1  
5 Johnson, Rodney 11 Booker T Washing 6-00.00(1.83m) 1  
5 Cahill, Tristen 10 Oscar Smith 6-00.00(1.83m) 1  
7 Guy, Christopher 12 Kempsville 6-00.00(1.83m) 1  
8 Stevenson, Brandon 11 Deep Creek 5-10.00(1.78m) 1  
9 Poore, Aaron 11 Ocean Lakes 5-08.00(1.73m) 1  
9 Swoope, Joshua 11 Deep Creek 5-08.00(1.73m) 1  
11 Woods, Deshawn 11 Norview 5-06.00(1.68m) 1  
-- Barnes, Billy -- Booker T Washing NH(--) 1  
-- Smith, Markeith 11 Norview NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 evans, jabari 12 First Colonial 22-04.75(6.83m) nwi 1  
2 Smith, Damian 12 Green Run 21-10.00(6.65m) nwi 1  
3 Torres, Dominique 12 Grassfield 21-04.75(6.52m) nwi 1  
4 Smith, Markeith 11 Norview 20-08.00(6.30m) nwi 1  
5 Moore, Anton 10 Hampton 20-06.75(6.27m) nwi 1  
6 Bradshaw, Jaylen 10 Oscar Smith 20-00.75(6.12m) nwi 1  
7 hopkins, leonard 12 John Marshall 19-10.50(6.06m) nwi 1  
8 Gregory, DeAnte 12 Hickory 19-09.00(6.02m) nwi 1  
9 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 19-06.00(5.94m) nwi 1  
10 Echols, Deandre 11 Landstown 19-05.00(5.92m) nwi 1  
11 Arnold, Darrius 12 Landstown 19-03.75(5.89m) nwi 1  
12 Arriola, Isaac 10 Oscar Smith 18-05.00(5.61m) nwi 1  
13 Taylor, Keith 10 Ocean Lakes 18-04.25(5.59m) nwi 1  
14 Weaver, Darius 12 Norview 18-02.00(5.54m) nwi 1  
15 Meyers, Anthony 10 Kempsville 18-01.25(5.52m) nwi 1  
16 McKenzie, Tyler 11 Grassfield 17-09.50(5.42m) nwi 1  
17 Evans, Khalil 9 Deep Creek 16-09.25(5.11m) nwi 1  
18 Vincent, Juwan 9 Deep Creek 14-00.50(4.28m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jones, Avion 12 First Colonial 46-06.50(14.19m) nwi 1  
2 Davis, Racheed 11 Ocean Lakes 45-11.00(14.00m) nwi 1  
3 Gregory, DeAnte 12 Hickory 43-05.25(13.24m) nwi 1  
4 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 43-02.75(13.18m) nwi 1  
5 Williams, Kweshon 12 Norview 43-02.25(13.16m) nwi 1  
6 Moore, Anton 10 Hampton 42-04.50(12.92m) nwi 1  
7 Weaver, Khiry 11 First Colonial 42-00.75(12.82m) nwi 1  
8 Jones, Marcus 10 Grassfield 41-07.00(12.67m) nwi 1  
9 Arnold, Darrius 12 Landstown 41-00.75(12.52m) nwi 1  
10 Echols, Deandre 11 Landstown 40-05.00(12.32m) nwi 1  
11 Weaver, Darius 12 Norview 39-10.00(12.14m) nwi 1  
12 Swoope, Joshua 11 Deep Creek 39-01.50(11.93m) nwi 1  
13 Smith, Marcus 11 Oscar Smith 38-10.25(11.84m) nwi 1  
14 hopkins, leonard 12 John Marshall 37-06.50(11.44m) nwi 1  
15 Meyers, Anthony 10 Kempsville 37-00.50(11.29m) nwi 1  
16 Taylor, Keith 10 Ocean Lakes 36-06.00(11.13m) nwi 1  
17 Lawton, Myles   Grassfield 35-08.75(10.89m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Brad   Floyd E Kellam 15-00.00(4.57m) 1  
2 O'Connell, Derek 12 Ocean Lakes 15-00.00(4.57m) 1  
3 Cooper, Landon 12 Ocean Lakes 14-00.00(4.27m) 1  
4 Tran, Andrew 11 Kempsville 10-06.00(3.20m) 1  
5 Jackson, Haniel 11 Kempsville 10-00.00(3.05m) 1  
6 Doggett, Michael 9 Lee-Davis 9-06.00(2.90m) 1  
7 Webb, Aaron   Hickory 9-00.00(2.74m) 1  
7 Cummings, David 9 Hickory 9-00.00(2.74m) 1  
9 Petty, Dj 9 Lee-Davis 9-00.00(2.74m) 1  
10 Witz, Cody 9 Grassfield 8-06.00(2.59m) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Taylor, Taranisha 12 Western Branch 12.03 nwi 3  
2 Greene, Tanisha 12 Landstown 12.08 nwi 3  
3 Anderson, Asonya 10 Heritage (Newpor 12.16 nwi 3  
4 Perry, Brittnee 11 Grassfield 12.52 nwi 3  
5 Melton, Erikina   Bayside 12.62 nwi 2  
6 Snowden, La Kyra 9 First Colonial 12.68 nwi 2  
7 Taliaferro, Briana 10 Landstown 12.70 nwi 3  
8 Scott, Shandell 11 Norview 12.79 nwi 3  
9 Glenn, kyra 10 Ocean Lakes 12.80 nwi 3  
10 Coletrane, Alexis 9 Western Branch 13.04 nwi 2  
11 Grosso, Maddie 12 Ocean Lakes 13.11 nwi 2  
12 Robinson, Nyckya 9 Heritage (Newpor 13.21 nwi 1  
13 Lee, Nydezsa 11 Kempsville 13.25 nwi 1  
14 Murray, Monique   Princess Anne 13.53 nwi 1  
15 woodhouse, degayla 9 Kempsville 13.55 nwi 2  
16 Graham, Kierstin   Princess Anne 14.03 nwi 1  
17 Bowks, Alexis 9 Deep Creek 14.45 nwi 1  
18 Erney, Davis 9 Hickory 14.87 nwi 1  
19 Hept, Miranda 11 Hickory 15.54 nwi 1  
20 Shepherd, Kristen 12 Norview 15.60 nwi 2  
21 Heglar, Ashley 12 Bayside 15.84 nwi 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Greene, Tanisha 12 Landstown 24.52 nwi 3  
2 Jackson, Alexis 11 Deep Creek 25.84 nwi 3  
3 Ray, Chantel 10 Hampton 25.94 nwi 3  
4 Gregory, Jade 12 Norview 26.18 nwi 3  
5 Taliaferro, Briana 10 Landstown 26.21 nwi 3  
6 Vonner, Alexia 10 Kempsville 26.82 nwi 2  
7 McCarty, Madeleine 10 Floyd E Kellam 27.03 nwi 3  
8 Glenn, kyra 10 Ocean Lakes 27.11 nwi 3  
9 Butler, Destiny 10 Kempsville 27.23 nwi 2  
10 Wesson, Talia 10 Heritage (Newpor 27.33 nwi 2  
11 Oluwole, Adetoun 9 Western Branch 27.50 nwi 2  
12 Cherry, Khaleaya   Princess Anne 27.54 nwi 1  
13 Cooper, Clarissa 10 Ocean Lakes 27.64 nwi 2  
14 Jackson, Lindsey   Princess Anne 28.27 nwi 2  
15 Smith, Hananiah 10 Booker T Washing 28.34 nwi 1  
16 Smith, Jewel 9 Western Branch 29.35 nwi 1  
17 Carter, Melanie 9 Hickory 29.80 nwi 1  
18 Robinson, Nyckya 9 Heritage (Newpor 31.66 nwi 1  
19 Erney, Davis 9 Hickory 32.80 nwi 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gregory, Jade 12 Norview 58.20 3  
2 McCarty, Madeleine 10 Floyd E Kellam 1:00.02 3  
3 Jackson, Alexis 11 Deep Creek 1:00.60 3  
4 Revis, Nina 10 Western Branch 1:00.70 3  
5 Addison, Mikaela 9 John Marshall 1:01.20 3  
6 Casmir, Stephany 12 Landstown 1:01.51 2  
7 Thourogood, Unique 11 Landstown 1:01.83 3  
8 Ellis, Almoni 10 Grassfield 1:04.14 2  
9 Devaughan, Laelle 9 Heritage (Newpor 1:04.96 3  
10 Smith, Hananiah 10 Booker T Washing 1:05.92 2  
11 Robinson, Antonia 11 Deep Creek 1:06.58 2  
12 cosby, carnisha   John Marshall 1:07.01 2  
13 Coles, Ashley 12 Western Branch 1:07.58 1  
14 Carter, Melanie 9 Hickory 1:07.59 2  
15 Francis, Shaquira 12 Bayside 1:08.00 3  
16 Rodseth, Meagan 10 Hickory 1:15.81 1  
17 Heglar, Ashley 12 Bayside 1:16.16 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lewis, Rachel 10 Floyd E Kellam 2:25.15 1  
2 Motley, Abby 11 Floyd E Kellam 2:25.64 1  
3 Schroeder, Monica 10 Grassfield 2:29.98 1  
4 Wright, Chelsea 11 Western Branch 2:32.63 1  
5 Wyatt, Heather   Princess Anne 2:33.86 1  
6 Dejarnet, Briana 11 Norview 2:35.44 1  
7 Clanton, Nicole 10 Ocean Lakes 2:35.80 1  
8 Davis, Meredith 10 Western Branch 2:37.46 1  
9 Wolterding, Denaya 10 Hickory 2:39.47 1  
10 Olmo, Andria 10 Hickory 2:41.71 1  
11 Perkins, Antonia 12 Booker T Washing 2:42.60 1  
12 Jefferson, Jakayla -- Norview 2:49.41 1  
13 Cullen, Amanda 11 Grassfield 2:49.97 1  
14 Kwamani, Armani 9 Bayside 2:52.01 1  
15 Johnson, Laniya 9 Bayside 2:53.51 1  
16 Fulgeon, Amber 10 Deep Creek 2:54.56 1  
17 Contreras, Kim   Landstown 2:57.23 1  
18 Johnson, Sabrina   Landstown 3:00.73 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gwin, Courtney 12 Floyd E Kellam 5:20.76 1  
2 Cunniffe, Carolyn 11 Grassfield 5:21.58 1  
3 Fisher, Kayla   Landstown 5:24.69 1  
4 Gray, Hannah 12 Grassfield 5:30.91 1  
5 Matais, Katherine 11 Western Branch 5:46.88 1  
6 Freedman, Jessica 10 Hickory 5:48.19 1  
7 McCoy, Ariana 9 Deep Creek 5:52.53 1  
8 Wesley, Lishelle 11 Deep Creek 5:52.77 1  
9 Hornsby, Lauren   Princess Anne 5:53.38 1  
10 Dudek, Alexis 10 Western Branch 5:56.38 1  
11 Davis, Jessica 11 Booker T Washing 6:06.39 1  
12 Brunke, Taylor 9 Ocean Lakes 6:07.16 1  
13 Lee, Madison 9 Ocean Lakes 6:07.17 1  
14 Deschamps, Shelby 9 Bayside 6:20.46 1  
15 Feng, Leewin 9 Bayside 7:22.25 1  
16 Mitchell, Chelsea 12 Norview 7:50.05 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunniffe, Carolyn 11 Grassfield 11:47.40 1  
2 Gray, Hannah 12 Grassfield 11:47.94 1  
3 Justice, Alexandra 12 Western Branch 11:54.19 1  
4 Murphy, Morgan 11 Hickory 12:37.93 1  
5 Vanhooijdonk, Rene 11 Hickory 12:39.49 1  
6 Pascanik, Carissa 10 Ocean Lakes 12:44.10 1  
7 Davis, Jessica 11 Booker T Washing 12:45.81 1  
8 Williams, Emily 9 Floyd E Kellam 13:14.01 1  
9 McDonald, Alina 10 Western Branch 15:28.31 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lott, Leah 11 Landstown 14.30 2  
2 Ray, Chantel 10 Hampton 14.50 2  
3 Taylor, Taranisha 12 Western Branch 14.65 1  
4 Walter, Summer 11 Bayside 15.02 2  
6 Calhoun, Alana 12 Western Branch 15.87 2  
7 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 16.81 2  
8 Crenshaw, Trynasha 12 Ocean Lakes 17.13 2  
9 Agnew, Paige 11 Ocean Lakes 17.44 2  
10 Miller, Emily 10 Hickory 18.24 1  
11 Kujawa, Hailey 11 Hickory 19.49 1  
12 Burden, Ahshlay 12 Norview 19.59 1  
13 Bullock, Paris -- Grassfield 20.03 1  
14 Tyree-Williams, Alexus 12 Norview 20.74 1  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walter, Summer 11 Bayside 44.31 2  
2 Taylor, Breanna 12 John Marshall 45.57 2  
3 Shepherd, Kristen 12 Norview 47.84 1  
4 Wilson, Charity 12 Grassfield 48.78 2  
5 Revis, Nina 10 Western Branch 48.96 2  
6 Coleman, Erika 11 Grassfield 50.42 1  
7 Lee, Javette 12 Western Branch 50.83 2  
8 Sampson, Chrystine 10 Ocean Lakes 51.27 2  
9 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 52.84 2  
10 Agnew, Paige 11 Ocean Lakes 53.00 1  
11 Miller, Emily 10 Hickory 53.41 1  
12 Burden, Ahshlay 12 Norview 54.07 1  
13 Kujawa, Hailey 11 Hickory 58.28 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Western Branch 48.08 2  
2 Relay Team   Landstown 48.27 1  
3 Relay Team   Heritage (Newpor 48.88 2  
4 Relay Team   Grassfield 49.62 2  
5 Relay Team   Ocean Lakes 49.88 2  
6 Relay Team   First Colonial 50.35 2  
7 Relay Team   Kempsville 51.02 2  
8 Relay Team   Norview 51.75 2  
9 Relay Team   Princess Anne 51.79 2  
10 Relay Team   Bayside 52.50 1  
11 Relay Team   Hickory 58.11 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Norview 4:08.76 2  
2 Relay Team   John Marshall 4:14.50 2  
3 Relay Team   Floyd E Kellam 4:21.21 2  
4 Relay Team   Bayside 4:23.78 1  
5 Relay Team   Western Branch 4:27.16 2  
6 Relay Team   Hickory 4:42.85 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Hickory 10:29.39 1  
2 Relay Team   Landstown 10:38.77 1  
3 Relay Team   Western Branch 10:52.58 1  
4 Relay Team   Bayside 11:11.49 1  
5 Relay Team   Norview 11:15.87 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howell, Kiara 12 Grassfield 47-04.50(14.44m) 1  
2 Howell, Navia 12 Grassfield 36-03.00(11.05m) 1  
3 Gentry, Julianne 12 Kempsville 34-01.50(10.40m) 1  
4 Johnston, Elizabeth 11 Hickory 31-06.50(9.61m) 1  
5 Ford, Alexis 9 Deep Creek 30-08.50(9.36m) 1  
6 Fowler, Malika 10 Booker T Washing 30-05.50(9.28m) 1  
7 Thomas, Mailani 10 Landstown 29-05.00(8.97m) 1  
8 Hinton, Jada 10 Landstown 28-08.50(8.75m) 1  
9 Lapompe, Violet 10 Bayside 28-02.00(8.59m) 1  
10 Mitchell, Chelsea 12 Norview 27-08.50(8.45m) 1  
11 White, Iesha 11 Norview 27-00.00(8.23m) 1  
12 Besinaiz, Brianna 9 Ocean Lakes 26-08.00(8.13m) 1  
13 Rhue, Krista   Kempsville 26-07.00(8.10m) 1  
14 Mencher, Maria 10 Kempsville 26-00.00(7.92m) 1  
15 Hutchinson, Jasmine 9 Deep Creek 24-10.00(7.57m) 1  
16 Williams, Lakisha 10 Western Branch 24-07.00(7.49m) 1  
17 Childress, Madison   Hickory 23-09.50(7.25m) 1  
18 Moore, Crystal   Heritage (Newpor 22-07.50(6.90m) 1  
19 Briggs, Zoe 10 Western Branch 22-01.00(6.73m) 1  
20 Malone, Patrice 10 Heritage (Newpor 19-11.00(6.07m) 1  
21 Dela-Cruz, Auriel 11 Bayside 18-09.00(5.72m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howell, Kiara 12 Grassfield 142-03(43.36m) 1  
2 Barrow, Katrice 11 Heritage (Newpor 118-10(36.22m) 1  
3 Howell, Navia 12 Grassfield 117-10(35.92m) 1  
4 Shufford, Jenira 12 Heritage (Newpor 99-06(30.33m) 1  
5 Gentry, Julianne 12 Kempsville 93-05(28.47m) 1  
6 Johnston, Elizabeth 11 Hickory 85-03(25.98m) 1  
7 Watson, Paris 10 Deep Creek 82-01(25.02m) 1  
8 Mencher, Maria 10 Kempsville 81-09(24.92m) 1  
9 Willey, Victoria 9 Landstown 75-04(22.96m) 1  
10 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 74-10(22.81m) 1  
11 Green, Audree 12 Ocean Lakes 72-09(22.17m) 1  
12 Pearson, Stephaney 9 Landstown 70-06(21.49m) 1  
13 Mitchell, Chelsea 12 Norview 68-07(20.90m) 1  
14 Childress, Madison   Hickory 64-02(19.56m) 1  
15 Rhue, Krista   Kempsville 63-02(19.25m) 1  
16 Lapompe, Violet 10 Bayside 59-07(18.16m) 1  
17 Dela-Cruz, Auriel 11 Bayside 59-06(18.14m) 1  
18 Briggs, Zoe 10 Western Branch 57-00(17.37m) 1  
19 Rolle, Racquel 9 Deep Creek 52-08(16.05m) 1  
20 White, Iesha 11 Norview 42-00(12.80m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rossi, Nicole 12 Ocean Lakes 5-04.00(1.63m) 1  
2 Green, Audree 12 Ocean Lakes 5-02.00(1.57m) 1  
3 Coles, Ashley 12 Western Branch 5-00.00(1.52m) 1  
4 Fisher, Tamadj 9 Grassfield 4-10.00(1.47m) 1  
5 scott, danielle 9 John Marshall 4-08.00(1.42m) 1  
5 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 4-08.00(1.42m) 1  
7 Garnand, Shelby 10 Hickory 4-08.00(1.42m) 1  
8 Ellis, Almoni 10 Grassfield 4-06.00(1.37m) 1  
-- Deschamps, Shelby 9 Bayside NH(--) 1  
-- France, Jasmine 10 Western Branch NH(--) 1  
-- Perkins, Antonia 12 Booker T Washing NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lott, Leah 11 Landstown 18-07.00(5.66m) nwi 1  
2 Taliaferro, Briana 10 Landstown 18-03.50(5.58m) nwi 1  
3 Ellick, Tiffany 12 Western Branch 17-11.50(5.47m) nwi 1  
4 Lee, Javette 12 Western Branch 17-09.00(5.41m) nwi 1  
5 Shufford, Jenira 12 Heritage (Newpor 17-04.50(5.30m) nwi 1  
6 Butler, Destiny 10 Kempsville 16-06.00(5.03m) nwi 1  
7 Vonner, Alexia 10 Kempsville 16-03.00(4.95m) nwi 1  
8 Perry, Brittnee 11 Grassfield 16-00.00(4.88m) nwi 1  
9 Barrow, Katrice 11 Heritage (Newpor 15-08.00(4.78m) nwi 1  
10 Dennis, Cydney 10 Princess Anne 15-04.00(4.67m) nwi 1  
11 Elsasser, Devon 9 Grassfield 14-05.50(4.41m) nwi 1  
12 Porter, Kai 9 Deep Creek 13-05.50(4.10m) nwi 1  
13 Kwamani, Armani 9 Bayside 13-03.50(4.05m) nwi 1  
14 Francis, Shaquira 12 Bayside 12-01.50(3.70m) nwi 1  
15 Rodseth, Meagan 10 Hickory 11-08.50(3.57m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lott, Leah 11 Landstown 37-09.00(11.51m) nwi 1  
2 Greene, Tanisha 12 Landstown 36-01.00(11.00m) nwi 1  
4 Melton, Erikina   Bayside 32-06.00(9.91m) nwi 1  
5 Dennis, Cydney 10 Princess Anne 32-04.50(9.87m) nwi 1  
6 Smith, Hananiah 10 Booker T Washing 31-11.00(9.73m) nwi 1  
7 Outlaw, Princess 9 First Colonial 31-02.00(9.50m) nwi 1  
8 Green, Audree 12 Ocean Lakes 30-11.00(9.42m) nwi 1  
9 Coletrane, Alexis 9 Western Branch 30-10.00(9.40m) nwi 1  
9 nevels, jazmine 11 First Colonial 30-10.00(9.40m) nwi 1  
11 Hathaway, Melvisha 10 Deep Creek 30-07.00(9.32m) nwi 1  
11 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 30-07.00(9.32m) nwi 1  
11 Deschamps, Shelby 9 Bayside 30-07.00(9.32m) nwi 1  
14 Elsasser, Devon 9 Grassfield 29-11.00(9.12m) nwi 1  
-- Porter, Kai 9 Deep Creek FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rich, Cassandra 10 Grassfield 9-06.00(2.90m) 1  
2 Radke, Kelsey   Princess Anne 9-00.00(2.74m) 1  
3 Wright, Chelsea 11 Western Branch 8-06.00(2.59m) 1  
4 Lackey, Austin   Lee-Davis 8-06.00(2.59m) 1  
5 Borgia, Samantha 11 Kempsville 8-00.00(2.44m) 1  
6 Garnand, Shelby 10 Hickory 8-00.00(2.44m) 1  
7 Sawyer, Jenna 11 Kempsville 7-06.00(2.29m) 1  
8 O'Kelly, Kaitlin   Lee-Davis 7-06.00(2.29m) 1  
9 Williams, Rachael 9 Ocean Lakes 7-00.00(2.13m) 1  
9 Alexander, Alexis 9 Grassfield 7-00.00(2.13m) 1  
11 Solomon, Gabrielle   Princess Anne 6-06.00(1.98m) 1  
11 Massey, Hunter   Princess Anne 6-06.00(1.98m) 1  
11 Erney, Davis 9 Hickory 6-06.00(1.98m) 1  
14 Harrell, Jinah 9 Bayside 6-00.00(1.83m) 1  
-- Angus, Madison   Lee-Davis NH(--) 1  
-- Walter, Summer 11 Bayside NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

Post to:  
Post as: 
History for RunnerSpace.com/HighSchool
YearVideosNewsPhotosBlogs
2014 3413 10377 4620 9
2013 5923 11107 9910 7
2012 3653 6559 12968 1
2011 1240 1320 2430 8
2010 1753 1131 1462 3
2009 575 684 1683 36
2008 65 151 101 51
2007 1 17    
2006   12    
2005   8    
2004   9    
2003 32 8    
2002   8    
2001 209 9    
2000 533 13    
1999   2    
1994 1      
1991 1      
1984 1      
1983 1      
1982 1      
1972 1      
1971 1      
1970 1      
1969 1      
1965 1      
1962 1      
1954 1      
Hashtags: None