RunnerspaceNewsView

2013 Declared Lists - NCAA D1 Indoor Championships

Published by RunnerSpace.com/College
Mar 5 2013, 12:41 AM | 3636 views
PrintReport
Social
Images

*************************************************************************************************
This is the list of qualifiers accepted into the 2013 Indoor Championship pending notification of medical scratches.
*************************************************************************************************

Licensed to RecordTiming.com - Contractor License         HY-TEK's Meet Manager
                   NCAA Division 1  2013 Indoor Championship                   
                   Randal Tyson Track Complex -U of Arkansas                   
                   Fayetteville, Ar  - 3/8/2013 to 3/9/2013                    
                               Performance List                                
 
Event 1  Men 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Marvin Bracy                  FR Florida Stat           6.54D
  2  Dentarius Locke               JR Florida Stat           6.56D
  3  Markesh Woodson               FR Missouri               6.60D
  4  Marcus Rowland                SR Auburn                 6.61D
  5  Bryce Robinson                FR Tulsa                  6.61D
  6  Joe Morris                    SR Colorado               6.61D
  7  Clayton Vaughn                JR Texas-Arling           6.63D
  8  D'Angelo Cherry               SR Miss State             6.64D
  9  Tevin Hester                  FR Clemson                6.64D
 10  Harry Adams                   SR Auburn                 6.64D
 11  Prezel Hardy, Jr.             JR Texas A&M              6.64D
 12  Charles Silmon                SR TCU                    6.65D
 13  Darrell Wesh                  JR Virginia Tec           6.65D
 14  Brent Lee                     SR Jackson Stat           6.65D
 15  Broderick Snoddy              FR Georgia Tech           6.67D
 16  Leshon Collins                FR Houston                6.67D
 
Event 2  Men 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Aaron Ernest                  SO LSU                   20.53D
  2  Anaso Jobodwana               SO Jackson Stat          20.65D
  3  Dedric Dukes                  SO Florida               20.70D
  4  Akheem Gauntlett              SR Arkansas              20.73D
  5  Ameer Webb                    SR Texas A&M             20.75D
  6  Marek Niit                    SR Arkansas              20.76D
  7  Blake Heriot                  JR Baylor                20.77D
  8  Prezel Hardy, Jr.             JR Texas A&M             20.78D
  9  Trey Hadnot                   JR Louisiana Te          20.81D
 10  Diondre Batson                SO Alabama               20.81D
 11  Everett Walker                SR Baylor                20.81D
 12  James Taylor                  SO Norfolk Stat          20.85D
 13  Michael Bryan                 JR Texas A&M             20.87D
 14  Carlos Rodriguez              SO Kansas State          20.87D
 15  Andre Walsh                   SR Maryland-Eas          20.88D
 16  Brendon Rodney                SO LIU Brooklyn          20.90D
 
Event 3  Men 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Deon Lendore                  SO Texas A&M             45.15D
  2  Hugh Graham, Jr               SO Florida               45.67D
  3  David Verburg                 SR George Mason          45.83D
  4  Brycen Spratling              JR Pittsburgh            45.92D
  5  Mike Berry                    JR Oregon                46.03D
  6  Christopher Giesting          SO Notre Dame            46.05D
  7  Stephon Pamilton              JR Illinois              46.07D
  8  Errol Nolan                   SR Houston               46.10D
  9  Patrick Feeney                JR Notre Dame            46.12D
 10  Brunson Miller                JR Clemson               46.23D
 11  Nick Efkamp                   SO Iowa State            46.25D
 12  Anton Kokorin                 SR Arkansas              46.31D
 13  Carvin Nkanata                JR Pittsburgh            46.31D
 14  Ricky Babineaux               SR Texas A&M             46.37D
 15  Kyle Clemons                  SR Kansas                46.44D
 16  Najee Glass                   FR Florida               46.51D
 
Event 4  Men 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Leoman Momoh                  SR Arkansas            1:46.07D
  2  Elijah Greer                  JR Oregon              1:46.73D
  3  Tomas Squella                 FR Arkansas            1:46.76D
  4  Casimir Loxsom                SR Penn State          1:46.98D
  5  Boru Guyota                   JR Oregon              1:47.42D
  6  Edward Kemboi                 SO Iowa State          1:47.43D
  7  Declan Murray                 SR Loyola (Ill.        1:47.59D
  8  Patrick Rono                  SO Arkansas            1:47.66D
  9  Brandon McBride               FR Miss State          1:47.74D
 10  Sean Obinwa                   JR Florida             1:47.90D
 11  Harun Abda                    SR Minnesota           1:48.14D
 12  Gabriel Genovesi              JR Akron               1:48.31D
 13  Ryan Waite                    SR BYU                 1:48.49D
 14  Anthony Lieghio               SR Arkansas            1:48.56D
 15  Samuel Ellison                JR Villanova           1:48.62D
 16  David Mokone                  JR Western Kent        1:48.65D
 
Event 5  Men 1 Mile Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Chris O'Hare                  SR Tulsa               3:52.98D
  2  Lawi Lalang                   JR Arizona             3:54.56D
  3  Ryan Hill                     SR North Caroli        3:54.89D
  4  Robby Creese                  SO Penn State          3:57.11D
  5  Michael Atchoo                JR Stanford            3:57.14D
  6  Raul Botezan                  SR Oklahoma Sta        3:57.79D
  7  Julian Matthews               SR Providence          3:58.14D
  8  Austin Mudd                   SO Wisconsin           3:58.59D
  9  Brett Johnson                 JR Oregon              3:58.62D
 10  Joseph Stilin                 SR Texas               3:58.66D
 11  Tyler Stutzman                SR Stanford            3:58.85D
 12  Mac Fleet                     JR Oregon              3:58.90D
 13  Matt Miner                    SR Oregon              3:59.01D
 14  John Simons                   JR Minnesota           3:59.32D
 15  Christopher Fallon            SR Ohio State          3:59.37D
 16  Robert Denault                SO Villanova           3:59.39D
 
Event 6  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Lawi Lalang                   JR Arizona             7:42.79D
  2  Henry Lelei                   SR Texas A&M           7:47.91D
  3  Ryan Hill                     SR North Caroli        7:49.20D
  4  Kennedy Kithuka               SR Texas Tech          7:50.26D
  5  Eric Jenkins                  JR Northeastern        7:50.44D
  6  Diego Estrada                 SR Northern Ari        7:50.44D
  7  Kirubel Erassa                JR Oklahoma Sta        7:50.92D
  8  Maverick Darling              SR Wisconsin           7:50.97D
  9  Zachary Mayhew                SR Indiana             7:51.61D
 10  Andrew Bayer                  SR Indiana             7:51.75D
 11  Thomas Farrell                SR Oklahoma Sta        7:51.77D
 12  Nick Happe                    JR Arizona Stat        7:52.18D
 13  William Mulherin              SR Virginia Tec        7:52.54D
 14  Anthony Rotich                SO UTEP                7:53.43D
 15  Kemoy Campbell                JR Arkansas            7:53.61D
 16  Aric VanHalen                 SR Colorado            7:53.74D
 
Event 7  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kennedy Kithuka               SR Texas Tech         13:26.65D
  2  Diego Estrada                 SR Northern Ari       13:37.01D
  3  Kevin Williams                SR Oklahoma           13:38.57D
  4  Shadrack Kipchirchir          SR Oklahoma Sta       13:38.57D
  5  Anthony Rotich                SO UTEP               13:38.58D
  6  Maverick Darling              SR Wisconsin          13:38.71D
  7  Jeramy Elkaim                 SO Oregon             13:39.35D
  8  Luke Caldwell                 JR New Mexico         13:40.39D
  9  Mohammed Ahmed                JR Wisconsin          13:40.43D
 10  Elliot Krause                 SR Wisconsin          13:41.67D
 11  Jared Ward                    JR BYU                13:41.97D
 12  Stanley Kebenei               JR Arkansas           13:42.15D
 13  Dan Lowry                     SR Michigan           13:42.48D
 14  Bobby Aprill                  SR Michigan           13:44.34D
 15  Tylor Thatcher                JR BYU                13:45.43D
 16  Girma Mecheso                 SR Oklahoma Sta       13:45.61D
 
Event 8  Men 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Eddie Lovett                  JR Florida                7.54D
  2  Spencer Adams                 SR Clemson                7.59D
  3  Wayne Davis II                JR Texas A&M              7.65D
  4  Caleb Cross                   SR Arkansas               7.65D
  5  Keiron Stewart                SR Texas                  7.66D
  6  Greggmar Swift                JR Indiana Stat           7.67D
  7  Ray Stewart                   SR California             7.68D
  8  Jordan Mullen                 SR Iowa                   7.70D
  9  Demoye Bogle                  JR Ohio State             7.73D
 10  Keith Hayes                   SR Kentucky               7.73D
 11  Vanier Joseph                 JR Illinois               7.74D
 12  Marcus Maxey                  SR Clemson                7.74D
 13  Dapo Akinmoladun              FR Nebraska               7.74D
 14  Milan Ristic                  JR UNC-Ashevill           7.75D
 15  Johnathan Cabral              SO Oregon                 7.75D
 16  Vincent Wyatt                 SO Radford                7.76D
 
Event 9  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Texas A&M                                            3:04.18D
     1) Ricky Babineaux SR              2) Aldrich Bailey, Jr. FR         
     3) Carlyle Roudette JR             4) Deon Lendore SO                
  2  Florida                                              3:04.31D
     1) Najee Glass FR                  2) Hugh Graham, Jr SO             
     3) Leonardo Seymore SR             4) Dedric Dukes SO                
  3  Arkansas                                             3:06.26D
     1) Akheem Gauntlett SR             2) Anton Kokorin SR               
     3) Travis Southard JR              4) Neil Braddy JR                 
  4  Florida State                                        3:06.55D
     1) Alonzo Russell JR               2) James Harris JR                
     3) Dentarius Locke JR              4) Stephen Newbold SO             
  5  Nebraska                                             3:06.67D
     1) Ricco Hall SO                   2) Dexter McKenzie JR             
     3) Christian Sandefer FR           4) Janis Leitis SR                
  6  Minnesota                                            3:07.19D
     1) Jacob Capek JR                  2) Cameron Boy SR                 
     3) Goaner Deng FR                  4) Harun Abda SR                  
  7  George Mason                                         3:07.29D
     1) George Empty SR                 2) Adrian Vaughn JR               
     3) Angel Coburn FR                 4) David Verburg SR               
  8  Pittsburgh                                           3:07.32D
     1) Micah Murray JR                 2) Brycen Spratling JR            
     3) Olivier Philogene FR            4) Carvin Nkanata JR              
  9  LSU                                                  3:07.41D
     1) Quincy Downing SO               2) Caleb Williams SR              
     3) Cyril Grayson FR                4) Darrell Bush FR                
 10  Houston                                              3:07.60D
     1) Errol Nolan SR                  2) Garrett Hughey SR              
     3) Eric Futch FR                   4) Kelvin Furlough SR             
 11  Illinois                                             3:07.84D
     1) DJ Zahn SO                      2) Juan Green FR                  
     3) Malcolm Taylor SR               4) Stephon Pamilton JR            
 12  Baylor                                               3:07.85D
     1) Isaiah Duke FR                  2) Drew Seale SR                  
     3) Justin Allen SR                 4) Richard Gary FR                
 
Event 10  Men Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Penn State                                           9:26.60D
     1) Brannon Kidder FR               2) Brandon Bennett-Green JR       
     3) Za'Von Watkins FR               4) Robby Creese SO                
  2  Princeton                                            9:27.74D
     1) Michael Williams JR             2) Austin Hollimon SR             
     3) Russell Dinkins SR              4) Peter Callahan SR              
  3  Stanford                                             9:28.25D
     1) Tyler Stutzman SR               2) Spencer Chase SR               
     3) Luke Lefebure SO                4) Michael Atchoo JR              
  4  Oklahoma State                                       9:28.38D
     1) Kirubel Erassa JR               2) Tyler Payton JR                
     3) Raul Botezan SR                 4) Thomas Farrell SR              
  5  Minnesota                                            9:29.22D
     1) Travis Burkstrand SR            2) Cameron Boy SR                 
     3) Harun Abda SR                   4) Nick Hutton SR                 
  6  Illinois                                             9:29.40D
     1) Kyle Engnell SR                 2) Stephon Pamilton JR            
     3) Ryan Lynn SR                    4) Graham Morris SR               
  7  Oklahoma                                             9:29.44D
     1) Frezer Legesse SR               2) Jamel Wood SR                  
     3) Malcolm Wankel SO               4) Patrick Casey SR               
  8  Arkansas                                             9:30.22D
     1) Patrick Rono SO                 2) Travis Southard JR             
     3) Anthony Lieghio SR              4) Kemoy Campbell JR              
  9  Villanova                                            9:30.47D
     1) Jordan Williamsz FR             2) Samuel Ellison JR              
     3) Christopher Fitzsimons JR       4) Sam McEntee JR                 
 10  Virginia Tech                                        9:30.83D
     1) Ryan Hagen SR                   2) Jeff Artis-Gray SR             
     3) Tihut Degfae JR                 4) Michael Hammond SR             
 11  Indiana                                              9:31.11D
     1) Rorey Hunter SO                 2) Nathan Pierre Louis FR         
     3) Lance Roller SR                 4) Andrew Bayer SR                
 12  Virginia                                             9:31.23D
     1) Anthony Kostelac JR             2) Payton Hazzard SO              
     3) Brandon Burton SO               4) Taylor Gilland JR              
 
Event 11  Men High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Erik Kynard                   SR Kansas State          2.33mD
  2  Derek Drouin                  SR Indiana               2.32mD
  3  Ricky Robertson               SR Mississippi           2.29mD
  4  Montez Blair                  JR Cornell               2.27mD
  5  James White                   JR Nebraska              2.27mD
  6  Edgar Rivera-Morales          SR Arizona               2.26mD
  7  Geoff Davis                   SR Purdue                2.26mD
  8  James Harris                  JR Florida Stat          2.26mD
  9  Torian Ware                   SO Clemson               2.26mD
 10  Jeremy Taiwo                  SR Washington            2.25mD
 11  Kris Kornegay-Gober           SR North Caroli          2.24mD
 12  Ronnie Black                  SR Virginia Tec          2.24mD
 13  Anthony May                   JR Arkansas              2.23mD
 14  Marcus Jackson                JR Miss State            2.23mD
 15  Bryan McBride                 JR Arizona Stat          2.22mD
 16  Jules Sharpe                  SR Stanford              2.22mD
 
Event 12  Men Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jack Whitt                    SR Oral Roberts          5.61mD
  2  Andrew Irwin                  SO Arkansas              5.60mD
  3  Michael Woepse                SO UCLA                  5.60mD
  4  Shawn Barber                  FR Akron                 5.60mD
  5  Jake Blankenship              FR Tennessee             5.55mD
  6  Victor Weirich                SR BYU                   5.54mD
  7  Cale Simmons                  SR Air Force             5.54mD
  8  Logan Cunningham              SR Texas State           5.53mD
  9  Sam Kendricks                 SO Mississippi           5.53mD
 10  Derick Hinch                  JR Arizona Stat          5.50mD
 11  Colton Ross                   SO Stephen F. A          5.45mD
 12  Michael Viken                 JR Eastern Illi          5.45mD
 13  Kyle Wait                     JR Kansas State          5.45mD
 14  Aaron Unterberger             SR Georgia Tech          5.44mD
 15  Joey Uhle                     SO Air Force             5.43mD
 16  Joseph Wesley                 SR Akron                 5.42mD
 
Event 13  Men Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Marquis Dendy                 SO Florida               8.25mD
  2  Damar Forbes                  SR LSU                   8.07mD
  3  Raymond Higgs                 JR Arkansas              7.95mD
  4  Patrick Raedler               JR Nebraska              7.87mD
  5  Jeff Artis-Gray               SR Virginia Tec          7.87mD
  6  Japheth Cato                  JR Wisconsin             7.85mD
  7  Kamal Fuller                  JR Alabama               7.84mD
  8  Jarrion Lawson                FR Arkansas              7.84mD
  9  Malcolm Pennix                SR Missouri              7.82mD
 10  Blake Carter                  JR SE Missouri           7.77mD
 11  Jarrod Hutchen                SR South Caroli          7.77mD
 12  Janis Leitis                  SR Nebraska              7.77mD
 13  Stephan Scott-Ellis           SR Washington S          7.74mD
 14  Stefan Brits                  SO Florida Stat          7.72mD
 15  Braxton Drummond              SO Charleston S          7.68mD
 16  Kendall Spencer               JR New Mexico            7.65mD
 
Event 14  Men Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Tarik Batchelor               SR Arkansas             16.53mD
  2  Omar Craddock                 SR Florida              16.49mD
  3  Bryce Lamb                    SR Texas Tech           16.26mD
  4  Marquis Dendy                 SO Florida              16.25mD
  5  Felix Obi                     FR Baylor               16.18mD
  6  Chris Benard                  SR Arizona Stat         16.14mD
  7  Janis Leitis                  SR Nebraska             16.12mD
  8  Ricky Robertson               SR Mississippi          16.06mD
  9  Preston Woodard               JR Prairie View         16.06mD
 10  Andre Dorsey                  SO Kennesaw Sta         16.04mD
 11  Anthony May                   JR Arkansas             16.02mD
 12  Floyd Ross                    SR New Mexico           15.97mD
 13  Jason Harper                  JR Miss State           15.97mD
 14  Damon McLean                  JR Princeton            15.93mD
 15  Jonathan Reid                 JR Alabama              15.93mD
 16  Phillip Young                 JR Florida Stat         15.89mD
 
Event 15  Men Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Jordan Clarke                 SR Arizona Stat         20.59mD
  2  Mason Finley                  JR Wyoming              20.06mD
  3  Richard Garrett               SR UTSA                 20.05mD
  4  Bozidar Antunovic             JR Texas-Arling         20.02mD
  5  Stephen Mozia                 SO Cornell              19.89mD
  6  Stephen Saenz                 JR Auburn               19.70mD
  7  Hayden Baillio                SR Texas                19.63mD
  8  Jonathan Jones                JR Buffalo              19.59mD
  9  Danny Block                   JR Wisconsin            19.40mD
 10  Cody Riffle                   SO Michigan             19.25mD
 11  Jon Arthur                    SR Stephen F. A         19.23mD
 12  Jakob Engel                   SR Purdue               19.16mD
 13  Nick Vena                     SO Georgia              19.15mD
 14  Caleb Whitener                JR Georgia              19.13mD
 15  Travis Smith                  SR UC Riverside         19.01mD
 16  Kole Weldon                   SO Texas Tech           18.94mD
 
Event 16  Men Weight Throw
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Alexander Ziegler             SR Virginia Tec         23.69mD
  2  Brandon Pounds                SR Indiana Stat         22.55mD
  3  Lonnie Pugh                   SR Michigan Sta         22.21mD
  4  Antonio James                 SO Michigan Sta         22.14mD
  5  Chukwuebuka Enekwechi         FR Purdue               21.90mD
  6  Micah Hegerle                 SR Minnesota            21.84mD
  7  Jon Lehman                    JR Minnesota            21.79mD
  8  David Triassi                 SR Florida              21.59mD
  9  Jeremy Postin                 SR Florida              21.48mD
 10  Will Barr                     JR Penn State           21.29mD
 11  Ethan Dennis                  JR Michigan             21.20mD
 12  Bradley Sauer                 SO Southern Ill         21.17mD
 13  Tomas Kruzliak                FR Virginia Tec         21.15mD
 14  Montrell Morrow               SR East Carolin         21.00mD
 15  Nick Miller                   SO Oklahoma Sta         20.97mD
 16  Isaac Twombly                 SR Drake                20.91mD
 
Event 33  Men Heptathlon
===============================================================================
     Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1  Japheth Cato                  JR Wisconsin              6090D
  2  Kevin Lazas                   JR Arkansas               6042D
  3  Garrett Scantling             SO Georgia                5889D
  4  Johannes Hock                 FR Texas                  5858D
  5  Zach Ziemek                   SO Wisconsin              5846D
  6  Romain Martin                 SR Texas-Arling           5756D
  7  Maicel Uibo                   FR Georgia                5755D
  8  Dakotah Keys                  JR Oregon                 5753D
  9  Jeff Mohl                     SR Montana Stat           5725D
 10  Andy Lillejord                JR North Dakota           5685D
 11  Ethan Miller                  SR Northern Iow           5682D
 12  Marcus Nilsson                SO UCLA                   5670D
 13  Austin Bahner                 JR Wichita Stat           5669D
 14  Austin Emry                   JR Montana                5651D
 15  Alex McCune                   SO Akron                  5607D
 16  Devin Dick                    SR Kansas State           5603D

*************************************************************************************************
This is the list of qualifiers accepted into the 2013 Indoor Championship pending notification of medical scratches.
*************************************************************************************************

Licensed to RecordTiming.com - Contractor License         HY-TEK's Meet Manager
                   NCAA Division 1  2013 Indoor Championship                   
                   Randal Tyson Track Complex -U of Arkansas                   
                   Fayetteville, Ar  - 3/8/2013 to 3/9/2013                    
                               Performance List                                
 
Event 17  Women 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Aurieyall Scott               JR UCF                    7.13D
  2  Kimberlyn Duncan              SR LSU                    7.16D
  3  English Gardner               SO Oregon                 7.19D
  4  Dezerea Bryant                SO Clemson                7.19D
  5  Octavious Freeman             SO UCF                    7.19D
  6  Ashley Collier                JR Texas A&M              7.26D
  7  Takeia Pinckney               SR LSU                    7.28D
  8  Geronne Black                 SR Portland Sta           7.29D
  9  Asia Cooper                   FR Mississippi            7.31D
 10  Paris Daniels                 SR Kansas                 7.32D
 11  Morolake Akinosun             FR Illinois               7.32D
 12  Jenna Prandini                FR Oregon                 7.33D
 13  Stormy Kendrick               SR Clemson                7.33D
 14  Jennifer Madu                 FR Texas A&M              7.34D
 15  Mercedes Jackson              SO UMBC                   7.34D
 16  Chaniqua Corinealdi           SR TCU                    7.34D
 
Event 18  Women 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kimberlyn Duncan              SR LSU                   22.54D
  2  Aurieyall Scott               JR UCF                   22.68D
  3  Ashton Purvis                 SO Texas A&M             22.70D
  4  Kamaria Brown                 SO Texas A&M             22.73D
  5  Ashley Collier                JR Texas A&M             23.14D
  6  Paris Daniels                 SR Kansas                23.15D
  7  Dezerea Bryant                SO Clemson               23.16D
  8  Christy Udoh                  JR Texas                 23.34D
  9  Octavious Freeman             SO UCF                   23.35D
 10  Chalonda Goodman              SR Texas                 23.36D
 11  Sharika Nelvis                JR Arkansas Sta          23.38D
 12  Kyra Jefferson                FR Florida               23.43D
 13  Morolake Akinosun             FR Illinois              23.47D
 14  Erica Peake                   SR Coastal Caro          23.47D
 15  Mahagony Jones                JR Penn State            23.47D
 16  Aisha Cavin                   SO Ohio State            23.52D
 
Event 19  Women 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Regina George                 SR Arkansas              51.40D
  2  Phyllis Francis               JR Oregon                52.03D
  3  Ashley Spencer                SO Illinois              52.07D
  4  Kamaria Brown                 SO Texas A&M             52.16D
  5  Shaunae Miller                FR Georgia               52.21D
  6  Erika Rucker                  SO South Caroli          52.22D
  7  Georganne Moline              SR Arizona               52.38D
  8  Ebony Eutsey                  JR Florida               52.48D
  9  Diamond Dixon                 JR Kansas                52.52D
 10  Courtney Okolo                FR Texas                 52.72D
 11  Sparkle McKnight              JR Arkansas              52.77D
 12  Danielle Dowie                JR Texas                 52.82D
 13  Marlena Wesh                  SR Clemson               52.84D
 14  Ibukun Mayungbe               JR Texas A&M             52.86D
 15  Briana Nelson                 JR Texas                 53.02D
 16  Althia Maximilien             SO Missouri Sta          53.06D
 
Event 20  Women 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Charlene Lipsey               SR LSU                 2:02.48D
  2  Natoya Goule                  JR LSU                 2:03.08D
  3  Samantha Murphy               JR Illinois            2:04.17D
  4  Natalja Piliusina             JR Oklahoma Sta        2:04.35D
  5  Laura Roesler                 JR Oregon              2:04.66D
  6  Shelby Houlihan               SO Arizona Stat        2:04.94D
  7  Kelsey Brown                  JR BYU                 2:04.94D
  8  Vanessa McLeod                FR Purdue              2:05.21D
  9  Cydney Ross                   SR Duke                2:05.27D
 10  Ejiroghene Okoro              SR Iowa State          2:05.54D
 11  Amy Weissenbach               FR Stanford            2:05.56D
 12  Benita Taylor                 SR Hampton             2:05.67D
 13  Erika Veidis                  SO Harvard             2:05.70D
 14  Melinda Sawnor                SR Kent State          2:05.95D
 15  Nijgia Snapp                  SR Tennessee           2:05.97D
 16  Kendra Chambers               SR Texas               2:06.03D
 
Event 21  Women 1 Mile Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Emma Coburn                   SR Colorado            4:29.86D
  2  Cory McGee                    JR Florida             4:32.10D
  3  Amanda Winslow                SR Florida Stat        4:33.22D
  4  Rebecca Tracy                 SR Notre Dame          4:33.53D
  5  Jillian King                  SR Boston Colle        4:34.19D
  6  Laura Roxberg                 SR Missouri            4:34.59D
  7  Vicky Fouhy                   SR Virginia            4:34.87D
  8  Anne Kesselring               SR Oregon              4:35.33D
  9  Becca Friday                  SR Oregon              4:35.34D
 10  Amanda Mergaert               SR Utah                4:35.35D
 11  Carly Hamilton                SO Georgia             4:36.06D
 12  Kelly Williams                FR West Virgini        4:36.77D
 13  Rachel Schneider              SR Georgetown          4:37.08D
 14  Christine Babcock             SR Washington          4:37.57D
 15  Agata Strausa                 JR Florida             4:37.58D
 16  Shannon Osika                 SO Michigan            4:37.91D
 
Event 22  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Abbey D'Agostino              JR Dartmouth           8:55.41D
  2  Jordan Hasay                  SR Oregon              8:57.46D
  3  Cally Macumber                SR Kentucky            8:59.98D
  4  Betsy Saina                   SR Iowa State          9:04.57D
  5  Hannah Kiser                  JR Idaho               9:04.74D
  6  Katrina Coogan                FR Georgetown          9:04.85D
  7  Katie Matthews                SR Boston U.           9:05.73D
  8  Lauren Penney                 SR Syracuse            9:06.32D
  9  Josephine Moultrie            SR New Mexico          9:06.35D
 10  Chelsea Oswald                JR Kentucky            9:06.64D
 11  Aliphine Tuliamuk-Bolton      SR Wichita Stat        9:07.21D
 12  Alexi Pappas                  SR Oregon              9:07.97D
 13  Amanda Winslow                SR Florida Stat        9:08.13D
 14  Emily Lipari                  JR Villanova           9:08.91D
 15  Madeline Chambers             JR Georgetown          9:09.20D
 16  Lindsay Crevoiserat           SO Connecticut         9:09.48D
 
Event 23  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Betsy Saina                   SR Iowa State         15:21.66D
  2  Aliphine Tuliamuk-Bolton      SR Wichita Stat       15:25.47D
  3  Emily Sisson                  SO Providence         15:44.40D
  4  Katie Matthews                SR Boston U.          15:46.13D
  5  Jordan Hasay                  SR Oregon             15:46.30D
  6  Abbey D'Agostino              JR Dartmouth          15:47.02D
  7  Emma Bates                    JR Boise State        15:50.78D
  8  Juliet Bottorff               JR Duke               15:52.38D
  9  Sara Sutherland               SR Texas              15:52.99D
 10  Katie Conlon                  SR Oregon             15:53.73D
 11  Rachel Sorna                  JR Cornell            15:53.76D
 12  Gina Valgoi                   SR Loyola (Ill.       15:54.37D
 13  Alexi Pappas                  SR Oregon             15:54.64D
 14  Jennifer Bergman              SR Arizona            15:55.60D
 15  Corey Conner                  SR Maine              15:55.60D
 16  Jessica Tonn                  JR Stanford           15:56.42D
 
Event 24  Women 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Brianna Rollins               JR Clemson                7.78D
  2  Tiffani McReynolds            JR Baylor                 8.02D
  3  Jasmin Stowers                JR LSU                    8.06D
  4  Jade Barber                   SO Notre Dame             8.13D
  5  Kendra Harrison               SO Clemson                8.13D
  6  Katie Grimes                  SR Texas Tech             8.16D
  7  Morgan Snow                   SO Texas                  8.17D
  8  Kierre Beckles                SR South Caroli           8.17D
  9  Janice Jackson                JR UTEP                   8.17D
 10  Lutisha Bowen                 SR UCF                    8.18D
 11  Jasmine Edgerson              SR Clemson                8.18D
 12  Brea Buchanan                 SO UCLA                   8.18D
 13  Ivanique Kemp                 SR Arkansas               8.18D
 14  Kori Carter                   JR Stanford               8.19D
 15  Breeana Coleman               JR Illinois               8.20D
 16  Donique' Flemings             SR Texas A&M              8.20D
 
Event 25  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Arkansas                                             3:29.60D
     1) Regina George SR                2) Sparkle McKnight JR            
     3) Gwendolyn Flowers SR            4) Chrishuna Williams SO          
  2  Texas                                                3:30.95D
     1) Danielle Dowie JR               2) Briana Nelson JR               
     3) Kendra Chambers SR              4) Courtney Okolo FR              
  3  Florida                                              3:31.68D
     1) Lanie Whittaker SR              2) Destinee Gause FR              
     3) Kyra Jefferson FR               4) Ebony Eutsey JR                
  4  Illinois                                             3:33.30D
     1) Asia Thomas SO                  2) Morolake Akinosun FR           
     3) Marissa Golliday SR             4) Ashley Spencer SO              
  5  Texas A&M                                            3:33.57D
     1) Janeil Bellille JR              2) Ibukun Mayungbe JR             
     3) Olivia Ekponé SO                4) Kamaria Brown SO               
  6  South Carolina                                       3:33.68D
     1) Erika Rucker SO                 2) Kierre Beckles SR              
     3) Tyler Brockington FR            4) Christal Green SO              
  7  Kansas                                               3:33.71D
     1) Denesha Morris SR               2) Paris Daniels SR               
     3) Taylor Washington SR            4) Diamond Dixon JR               
  8  Texas Tech                                           3:33.72D
     1) Amoy Blake JR                   2) Cierra White SO                
     3) Christen Rivers SO              4) Candace Jackson SR             
  9  LSU                                                  3:33.91D
     1) Siedda Herbert SR               2) Kimberlyn Duncan SR            
     3) Montene' Speight SO             4) Natoya Goule JR                
 10  Oregon                                               3:34.63D
     1) Chizoba Okodogbe JR             2) Phyllis Francis JR             
     3) Laura Roesler JR                4) English Gardner SO             
 11  Notre Dame                                           3:34.67D
     1) Jade Barber SO                  2) Michelle Brown JR              
     3) Megan Yanik JR                  4) Margaret Bamgbose FR           
 12  Arizona State                                        3:35.17D
     1) Sarah Geren JR                  2) Alycia Herring JR              
     3) Keia Pinnick SR                 4) Brianna Tate SO                
 
Event 26  Women Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Michigan                                            10:56.66D
     1) Rebecca Addison SR              2) Maya Long FR                   
     3) Jillian Smith JR                4) Amanda Eccleston SR            
  2  Villanova                                           10:56.74D
     1) Angel Piccirillo FR             2) Michaela Wilkins FR            
     3) Nicky Akande JR                 4) Emily Lipari JR                
  3  Florida State                                       10:57.41D
     1) Amanda Winslow SR               2) Sage Watson FR                 
     3) Georgia Peel FR                 4) Colleen Quigley SO             
  4  Georgetown                                          10:57.95D
     1) Rachel Schneider SR             2) Deseree King JR                
     3) Chelsea Cox JR                  4) Katrina Coogan FR              
  5  Notre Dame                                          10:59.08D
     1) Kelly Curran JR                 2) Margaret Bamgbose FR           
     3) Danielle Aragon FR              4) Alexa Aragon JR                
  6  Kentucky                                            11:00.33D
     1) Cally Macumber SR               2) Morganne Phillips FR           
     3) Allison Peare JR                4) Chelsea Oswald JR              
  7  Duke                                                11:01.50D
     1) Gabby Levac SO                  2) Elizabeth Kerpon SO            
     3) Cydney Ross SR                  4) Anima Banks FR                 
  8  Connecticut                                         11:02.05D
     1) Brigitte Mania SR               2) Celina Emerson JR              
     3) Ana Groff SR                    4) Lindsay Crevoiserat SO         
  9  Oregon                                              11:02.18D
     1) Annie Leblanc FR                2) Phyllis Francis JR             
     3) Laura Roesler JR                4) Anne Kesselring SR             
 10  Georgia                                             11:03.27D
     1) Stella Christoforou JR          2) Tynia Gaither SO               
     3) Megan Malasarte JR              4) Carly Hamilton SO              
 11  Arkansas                                            11:04.93D
     1) Grace Heymsfield JR             2) Regina George SR               
     3) Martine Borge SR                4) Dominique Scott SO             
 12  Stanford                                            11:06.46D
     1) Amy Weissenbach FR              2) Kori Carter JR                 
     3) Joy O'Hare SR                   4) Jessica Tonn JR                
 
Event 27  Women High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Brigetta Barrett              SR Arizona               1.91mD
  2  Jeannelle Scheper             JR South Caroli          1.91mD
  3  Tynita Butts                  SR East Carolin          1.90mD
  4  Makeba Alcide                 SR Arkansas              1.89mD
  5  Michelle Kinsella             JR Louisville            1.88mD
  6  Krystle Schade                JR Alabama               1.88mD
  7  Shanay Briscoe                JR Texas                 1.88mD
  8  Ann Dudley                    SR Mid. Tenn. S          1.87mD
  9  J'Lynn Ledesma                JR Wichita Stat          1.86mD
 10  Taylor Burke                  SO Florida               1.86mD
 11  Dior Delophont                FR Kent State            1.85mD
 12  Allison Barwise               SR Boston U.             1.84mD
 13  Maya Pressley                 SR Auburn                1.84mD
 14  Brionne Williams              JR Vanderbilt            1.83mD
 15  Saniel Atkinson Grier         SR Georgia               1.83mD
 16  Amber Melville                SO Maryland              1.83mD
 
Event 28  Women Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Morgann Leleux                SO Georgia               4.50mD
  2  Martina Schultze              SO Virginia Tec          4.45mD
  3  Natalia Bartnovskaya          JR Kansas                4.43mD
  4  Sandi Morris                  JR Arkansas              4.43mD
  5  Bethany Buell                 JR South Dakota          4.41mD
  6  Kaitlin Petrillose            FR Texas                 4.33mD
  7  Jade Riebold                  JR Eastern Illi          4.27mD
  8  Stephanie Richartz            JR Illinois              4.25mD
  9  MacKenzie Fields              SR Cincinnati            4.25mD
 10  Demi Payne                    JR Kansas                4.25mD
 11  Linda Hadfield                JR Tennessee             4.24mD
 12  Alexis Paine                  SO Alabama               4.24mD
 13  Petra Olsen                   JR South Caroli          4.24mD
 14  Allison Koressel              SR UCLA                  4.24mD
 15  Alysha Newman                 FR Eastern Mich          4.23mD
 16  Merrit Van Meter              SO Tulane                4.23mD
 
Event 29  Women Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Andrea Geubelle               SR Kansas                6.69mD
  2  Francine Simpson              SR Kansas                6.59mD
  3  Christabel Nettey             SR Arizona Stat          6.54mD
  4  Karimah Shepherd              SR North Caroli          6.45mD
  5  Erica Bougard                 SO Miss State            6.43mD
  6  Chanice Porter                FR Georgia               6.41mD
  7  LaQue Moen-Davis              FR Texas A&M             6.38mD
  8  Erin Busbee                   JR Michigan              6.38mD
  9  Je'Nia Sears                  SO Fresno State          6.37mD
 10  Lorraine Ugen                 JR TCU                   6.37mD
 11  Kylie Price                   SO UCLA                  6.34mD
 12  Ann Marie Duffus              JR Kent State            6.33mD
 13  Sharika Nelvis                JR Arkansas Sta          6.32mD
 14  Mara Griva                    SR Nebraska              6.32mD
 15  Chrishawn Williams            SR North Caroli          6.31mD
 16  A'Lexus Brannon               JR Texas                 6.30mD
 
Event 30  Women Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Shanieka Thomas               JR San Diego St         14.08mD
  2  Andrea Geubelle               SR Kansas               13.91mD
  3  Keri Emanuel                  JR LSU                  13.46mD
  4  LaQue Moen-Davis              FR Texas A&M            13.46mD
  5  Ciarra Brewer                 SO Florida              13.35mD
  6  Lynnika Pitts                 JR LSU                  13.33mD
  7  Karimah Shepherd              SR North Caroli         13.12mD
  8  Mara Griva                    SR Nebraska             13.09mD
  9  Tamara Myers                  SO Arkansas             13.06mD
 10  Dior Delophont                FR Kent State           13.03mD
 11  Jasmine Brunson               SR Clemson              12.99mD
 12  Dallas Rose                   SR Virginia             12.97mD
 13  Alitta Boyd                   SR USC                  12.95mD
 14  Samantha Williams             SR Miami                12.94mD
 15  Julienne McKee                JR Georgia Tech         12.94mD
 16  Marlene Ricketts              JR Penn State           12.92mD
 
Event 31  Women Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Tia Brooks                    SR Oklahoma             18.76mD
  2  Felisha Johnson               SR Indiana Stat         17.80mD
  3  Christina Hillman             SO Iowa State           17.61mD
  4  Julie Labonte                 SR Arizona              17.49mD
  5  Alyssa Hasslen                JR Arizona              17.48mD
  6  Anna Jelmini                  JR Arizona Stat         17.35mD
  7  Brittany Smith                SR Illinois Sta         17.30mD
  8  Skylar White                  SR Baylor               17.07mD
  9  Khadija Abdullah              SR Louisville           17.06mD
 10  Alyssa Wisdom                 JR Stanford             16.97mD
 11  Kyla Buckley                  JR Indiana              16.90mD
 12  Danielle Frere                SR Iowa State           16.88mD
 13  Kearsten Peoples              SO Missouri             16.87mD
 14  Kelsey Card                   SO Wisconsin            16.85mD
 15  Hilenn James                  JR Georgia              16.80mD
 16  Anastasiya Muchkayev          FR Kansas               16.78mD
 
Event 32  Women Weight Throw
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Felisha Johnson               SR Indiana Stat         23.06mD
  2  Brittney Waller               SR Clemson              22.30mD
  3  Beth Rohl                     SR Michigan Sta         22.17mD
  4  Alena Krechyk                 SR Kansas               21.76mD
  5  Brittany Funk                 SO Akron                21.61mD
  6  Dani Bunch                    JR Purdue               21.61mD
  7  Denise Hinton                 JR LSU                  21.57mD
  8  Brittany Smith                SR Illinois Sta         21.51mD
  9  Taylor Smith                  SR Wisconsin            21.50mD
 10  Victoria Flowers              SR Connecticut          21.34mD
 11  Shant'e White                 SR Buffalo              21.23mD
 12  Alexis Thomas                 SR Ohio State           21.13mD
 13  Alexis Cooks                  FR Akron                21.02mD
 14  Chelsea Cassulo               SR Arizona Stat         20.84mD
 15  Adabelle Ekechukwu            JR Harvard              20.83mD
 16  Erin Atkinson                 JR Baylor               20.63mD
 
Event 34  Women Indoor Pentathlon
===============================================================================
     Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1  Makeba Alcide                 SR Arkansas               4569D
  2  Lucie Ondraschkova            SR Georgia                4208D
  3  Keia Pinnick                  SR Arizona Stat           4208D
  4  Xenia Rahn                    SO Memphis                4191D
  5  Erica Bougard                 SO Miss State             4190D
  6  Lindsay Vollmer               SO Kansas                 4123D
  7  Thea LaFond                   SO Maryland               4111D
  8  Martina Salander              FR Harvard                4094D
  9  Merryl Mbeng                  JR Kansas State           4090D
 10  Claire McConnell              SR Oklahoma               4079D
 11  Jessica Flax                  SR Wisconsin              4078D
 12  Marissa Golliday              SR Illinois               4067D
 13  Tanya Friesen                 SR Wichita Stat           4065D
 14  Charlene Charles              SR Jacksonville           4049D
 15  Shanay Briscoe                JR Texas                  4027D
 16  Deanna Latham                 SO Wisconsin              4024D



Post to:  
Post as: 
 
 
Switch to Full Version