RunnerspaceNewsView

2010 LIVE Results - Oregon Relays - OregonRelays.com

Published by ross
May 1 2010, 03:46 PM | 424785 views
PrintReport
Social
Images
Oregon Relays
Oregon Relays - OregonRelays.com
Apr 30, 2010 to May 1, 2010
Eugene, OR, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3000m | 5000m | 10000m | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | Hammer | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair | 1500m Wheelchair
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wheating, Andrew 12 Oregon 1:47.71 2  
2 Thompson, Travis 11 Oregon 1:47.94 2  
3 Greer, Elijah 9 Oregon 1:48.09 2  
4 Scherer, Matt 12 OTC Elite 1:48.10 2  
5 Smith, Christian 12 OTC Elite 1:48.12 2  
6 Shaw, Brandon   Unattached 1:48.57 2  
7 Hicks, Kevin   Unattached 1:48.74 2  
1 Petrocci, Matt 4 Army 1:49.37 1  
2 Crisofulli, Tony 10 Portland State 1:49.76 1  
3 Booth, Ryan 10 Eastern Oregon 1:50.64 1  
4 Dalton, Josh 11 Idaho 1:50.81 1  
8 Friese, Ryan 12 Colorado State 1:50.95 2  
5 Perri, Andrew 11 Eastern Oregon 1:51.20 1  
6 Lindbom, Shawn 11 Metropolitan-Den 1:51.21 1  
7 Curnutt, Jordan 9 Eastern Washingt 1:51.67 1  
8 Stanford, Travis 11 Unattached 1:52.06 1  
9 Morrison, Hank 9 Oregon 1:54.59 1  
-- Mickowski, John   Army DNF 1  
-- Koech, Elias 12 OTC Elite DNF 2  
 
Mens 800m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Nick 11 Unattached 1:52.70 1  
2 Smith, Matt 11 Unattached 1:53.25 1  
3 Seeley, Nathan 9 Seattle Pacific 1:53.48 1  
4 Romero-Clark, Martin 12 Concordia-Portla 1:54.65 1  
5 Abraham, Nick 10 Western Washingt 1:54.78 1  
6 Carter, Cameron 11 Oregon 1:54.87 1  
7 Olsen, Chris 9 Clackamas 1:55.34 1  
8 Dettman, Matt 11 Oregon 1:55.52 1  
9 Miramontes, Ben 9 Clark College 1:55.89 1  
10 Kamara, Abdul 9 Clark College 1:56.23 1  
11 Gilbert, Peter 9 Eastern Washingt 1:57.10 1  
12 Bradwell, Cody 11 Eastern Washingt 1:58.16 1  
 
Mens 800m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Daigre, Derrick 11 Kent Meridian 1:56.00 3 10
1 Crock, Andrew 12 South Kitsap 2:00.27 2 8
2 Gravel, Christian 10 St. George's 2:00.44 3 6
3 Bellissimo, Daniel 11 South Eugene 2:00.63 3 5
4 Powell, Larry 12 Creswell 2:00.66 3  
5 Fleckenstein, Paul 12 Jesuit 2:01.29 3 4
2 Thompson-Walker, Jorda 11 Kent Meridian 2:01.43 2 3
6 Bartholomew, Ryan 12 Faith Lutheran 2:01.52 3 2
3 Boileau, Matt 12 Jesuit 2:01.59 2 1
7 Huynh, Nathan 12 Capital 2:01.70 3  
8 Kingstad, Kit 12 Beaverton 2:02.14 3  
9 Dixon, Greyson 12 Crater 2:02.26 3  
4 Lubash, Andrew 11 Southridge 2:02.28 2  
1 Sanders, Hunter 11 Crater 2:02.39 1  
10 Knight, Brian 12 Watsonville 2:02.39 3  
2 Hamilton, Max 10 Phoenix 2:02.39 1  
5 McMahon, Joey 12 Churchill 2:02.45 2  
6 Finnell, Brad 12 Siuslaw 2:02.60 2  
3 Kirch, Aaron 11 Tigard 2:02.82 1  
4 McHugh, Dylan 10 McNary 2:02.92 1  
5 Fandrey, Will 12 Siuslaw 2:03.09 1  
7 Seibert, Neil 10 Crater 2:03.15 2  
6 Everetts, Curtis 12 McKay 2:03.18 1  
11 Delgado, Joe 12 St Mary's 2:03.35 3  
8 Rico, Jorge 10 North Salem 2:03.46 2  
9 Lyon, Jeff 12 Westview 2:03.55 2  
10 Ahmed, Wasil 11 Central Catholic 2:03.80 2  
11 Medgin, Mark 11 Tigard 2:04.06 2  
7 Maske, Chris 11 Churchill 2:04.40 1  
12 Gegenhuber, Bruno 10 Roseburg 2:04.99 2  
13 Teeny, Zach 11 Central Catholic 2:05.18 2  
12 Brown, Dennis 11 St. George's 2:06.80 3  
8 Muravez, Dustin 12 North Salem 2:07.08 1  
9 Greenburg, Brad 11 Siuslaw 2:08.90 1  
10 Jones, Davis 12 McNary 2:08.95 1  
11 Alletson, Wyatt 10 Siuslaw 2:09.43 1  
12 Bishel, Sean 9 Faith Lutheran 2:09.69 1  
13 Nkemontoh, Paul 12 Southridge 2:10.72 1  
14 Warden, Thomas 12 Phoenix 2:11.28 1  
15 Shulevitz, Henry 10 Catlin Gabel 2:38.63 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bowman, Sarah   New Balance 2:04.00 2  
2 Pixler, Jessica 12 Seattle Pacific 2:05.38 2  
3 Hagans, Lauren   Asics 2:05.87 2  
4 Buckman, Zoe 12 Oregon 2:07.48 2  
5 Friday, Becca 9 Oregon 2:08.44 2  
6 Schaffer, Lauren 10 Idaho 2:08.89 2  
7 Steinbeck, Chloe 9 Oregon 2:09.11 2  
1 Garcilazo, Alma 10 Eastern Oregon 2:12.01 1  
2 Anderberg, Lisa 12 Seattle Pacific 2:12.46 1  
3 Walker, Danielle 10 Wichita State 2:12.93 1  
4 Ruano, Nerea   Strands 2:13.18 1  
5 Fornshell, Signee 12 Wichita State 2:14.50 1  
6 Henderson, Brittany 9 Clark College 2:15.85 1  
7 Kea, Naomy 11 Wichita State 2:17.34 1  
8 Johnson, Rachael 11 Western Washingt 2:18.98 1  
-- Funkhouser, Erin 12 Oregon DNF 2  
 
Womens 800m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crain, Natalie 10 Oklahoma 2:14.95 1  
2 Dencer, Camilla 10 Oregon 2:16.42 1  
3 Hanchett, Sarah 9 Eastern Oregon 2:17.31 1  
4 Taylor, Jennifer 9 Wichita State 2:18.04 1  
5 Berry, Ashley 10 Oregon State 2:18.25 1  
6 Salyer, Angelyn 10 Lane (OR) 2:18.81 1  
7 Copenhagen, Laura 9 Clackamas 2:23.26 1  
8 Botsford, Mary 9 Clackamas 2:24.80 1  
 
Womens 800m High School Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schaer, Kelsi 11 Tigard 2:13.79 3 10
2 Kouba, Paige 10 South Eugene 2:15.09 3 8
3 Martin, Morgan 12 St Mary's 2:16.53 3 6
4 Jensen, Rachel 12 North Eugene 2:18.24 3 5
5 Robinson, Raelyn 11 Siuslaw 2:18.78 3 4
6 Theobald, Catherine 12 Bend 2:20.18 3 3
7 Jones, Amy 12 McNary 2:21.26 3 2
1 Aschbacher, Ally 11 Beaverton 2:21.31 2 1
2 Morgan, Connie 12 Hoquiam 2:21.87 2  
3 Nagunst, Kayla 12 Rainier 2:22.12 2  
8 Imbrie, Jessica 9 Sherwood 2:22.16 3  
4 Andrews, Jasmyn 10 Crater 2:23.41 2  
5 Rogers, Jessica 10 Central Catholic 2:23.76 2  
6 Wheeler, Jenny 12 Westview 2:24.35 2  
1 Cutting, Helen 9 North Eugene 2:27.03 1  
2 Kalina, Victoria 10 Sherwood 2:27.72 1  
7 Cameron, Lindsay 12 Jesuit 2:27.72 2  
3 Saunders, Stephanie 12 North Salem 2:28.04 1  
4 Gazzola, Bella 10 St Mary's Academ 2:28.42 1  
5 Copeland, Erica 12 South Kitsap 2:28.54 1  
8 Grenier, Nicole 12 Bend 2:28.67 2  
6 Larsen, Carry 9 Capital 2:29.49 1  
7 Edwards, Aly 9 Southridge 2:31.07 1  
8 Swarthout, Kailyn 12 Capital 2:32.66 1  
9 Downes-Le-Guin, India 10 St Mary's Academ 2:35.21 1  
9 Thalhofer, Kylie 10 Sherwood 2:35.54 2  
10 Sheaffer, Lindsay 9 Jesuit 2:38.88 2  
10 Hagy, Sarah 11 Phoenix 2:39.12 1  
11 Kurtz, Kelley 10 Faith Lutheran 2:40.93 1  
-- Lloyd, Lauren 12 Hood River Valle -- 3  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Combined Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Camas CAMA 130.5 2 Kent Meridian KMER 108.5 3 Summit SUMM 103.7 4 Jesuit JHS 94 5 Oregon City OC 82.2 6 South Eugene SEUG 82 7 Sheldon SHEL 81.5 8 Sandy SNDY 68.5 9 Tigard TIGR 64.8333 10 Crater CRTR 64.7 11 Westview WSTV 64 12 Southridge SRIG 54 13 Central Catholic CCAT 53.3333 14 South Kitsap SKIT 50 15 North Eugene NEUG 47 16 Capital CAPL 44.8333 17 Beaverton BEAV 42 18 Faith Lutheran FALU 38 19 Roseburg ROSE 36 20 Siuslaw SIUS 35 21 St Marys SMAR 31 21 North Salem NSHS 31 23 Blaine BLAN 30 24 Sherwood SHRW 26.2 25 McNary MCN 26 26 Crow CROW 25 27 Bend BEND 21.5 28 Sheridan SHER 21 29 McKay MKAY 19 30 Churchill CHUR 17 30 McMinnville MCMI 17 30 St Marys Academy SMA 17 33 Horizon Christian HCHR 12 34 Henry Jackson JACK 10 35 Ashland ASHL 9.5 36 St. George's STGE 9 37 Springfield SPRI 6.5 37 Catlin Gabel CAGA 6.5 39 Pleasant Hill HS PHHS 5 40 Hoquiam HOQM 4 41 Elma ELMA 2

 



Post to:  
Post as: 
3 comment(s)  
awise1
This IS great....allows folks to follow their kids and teams if they cannot be there in person! Great job!
lkurtz

That is an awesome use of technology - thank you for your service to our country. I hope your daughter does really well.

SFC Moore
looking forward to the live results, this ia a great program for me because I am deployed in Afghanistan and I have a freshman daughter running . SFC Moore
 
 
Switch to Full Version